STADSNIEUWS Men ïcfiujft oni: THERMOGENE VRIJDAG 4 NOVEMBER GEMEENTEZAKEN De Langebrug verbreed. Een electrische ophaalbrug. De brug over het Z.-B. Spaarne blijkt noodig. Hoe druk het is Personalia Kleingoed Woningbedrijf Openbaar Slachthuis ver koopt geen ijs aan IJ mui- denaars. De prijsregeling loopt anders gevaar. Vergoeding L. O. Lichamelijke Opvoêding Grondbedrijf Kasgeldleening Een telling van 't verkeer Een ophaalbrug Brug Z.B. Spaarne Spreekuur wethouder 66 jaar en nog „winkelmeisje" FAILLISSEMENT HOEING Directie gaat vrij uit Dezé oude Haarlemsche zaak overgenomen GEMEENTEBEGROOTING Memorie van Antwoord verschijnt eerstdaags NED. R.K. REIS VEREENIGING De Najaarsuitvoering Gecombineerd Concert Gevonden dieren en voorwerpen Witte tajnden: Chlorodont Geroofd licht. INSTELLING CURSUSSEN Voor jeugdige werkloozen Personalia Auto geslipt BURGERLIJKE STAND VREDESACTIE CENTRAAL COMITÉ VOOR WERKLOOZEN De werkloozen amuseeren zich! INGEZONDEN Hoest,Koude Rheumatëek Griep en Ste ken in de zij. UIT DEN OMTREK VELSEN B. en W. schreven aan den Raad: Over het Spaarne, hetwelk het oostelijk ge deelte der gemeente scheidt van het overig deel der gemeente, zijn behalve de spoor wegbrug 4 bruggen gebouwd, t.w.: de Ca- tharijnebrug, Gravesteenenbrug, Melkbrug en Langebrug. De in aantal nog steeds toenemende bewo ners van het oostelijk deel der gemeente zijn voor het verkeer met het centrum en het westen der gemeente hoofdzakelijk aangewezen op de laatstgenoemde drie bruggen. Ook is voorname lijk op deze drie bruggen aangewezen al het verkeer, hetwelk zich beweegt uit de richting Amsterdam naar het centrum der gemeente, of doorgaat in de richting Zandvoort of 's-Gra- venhage. Voorts dient hoofdzakelijk ook van ge noemde drie bruggen gebruik te maken het verkeer uit het centrum der gemeente en voorts dat uit de richting van Zandvoort en *s-Gra- venhage in de richting van Amsterdam. De Gravesteenenbrug voldoet niet meer aan voor het verkeer redelijk te stellen eischen. Me de met het oog daarop zagen wij ons destijds genoodzaakt, te besluiten tot het gesloten verkla ren van deze brug voor alle motorrijtuigen en voertuigen, uitgezonderd rijwielen. Plannen voor den bouw van een nieuwe Gravesteenenbrug zijn gestuit op de geldelijke bezwaren, welke aan een en ander zijn verbonden. De Melkbrug wordt door hare ligging tegen over smalle rijwegen nagenoeg niet door boven genoemd doorgaand verkeer gebezigd. Dit ver keer beweegt zich dan ook hoofdzakelijk over de Langebrug. Deze brug welke ook in het bij zonder van groote beteekenis is voor de bewo ners van het z.g. Slachthuiskwartier en omge ving als verbinding met het centrum van de gemeente heeft dientengevolge, naast een belangrijk voetgangersverkeer, een zéér druk rijverkeer. Daarbij komt dan nog het drukke verkeer van de electrische tramtreinen Amster damHaarlemZandvoort v.v. over die brug. In de laatst gehouden vergadering van de Ge zondheidscommissie is ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer Dr. G. Adrian, de volgende aanbeveling opgemaakt: 1. M. Mauritz, arts; 2. P. A. v. d. Breggen, Med. docts. Arts. Het Bestuur der Vereeniging voor Nijver heidsonderwijs alhier vestigt er de aandacht op, dat periodiek als lid van genoemd bestuur is afgetreden de heer H. J. L. Klein Schip horst, die als raadslid in dat bestuur zitting had. Teneinde in deze vacature te voorzien, stel len B. en W. voor den heer Klein Schiphorst als zoodanig, in zijn hoedanigheid van raads lid, opnieuw te benoemen. B. en W. stellen voor de balans met verlies- en winstrekening per 31 December 1931, be treffende de complexen van 182, 41 en 70 één- gezinsarbeiderswoningen van de Woningbouw- vereeniging „St. Bavo" goed te keuren, zooals deze stukken den 20sten October 1932 bij B. en W. zijn ingekomen. B. en W. stellen voor behoudens goedkeuring *Van Gedeputeerde Staten der provincie Noord- Holland, aan H. Klaassen, Tj. Bijl en A. P. van Gend, alhier, tegen den prijs van 15 per M.2 in koop af te staan grond, gelegen aan de noordzijde van de Zaanenlaan, groot pl.m. 502 M.2, zulks met de bestemming om op dien grond te bouwen drie woonhuizen, elk bestemd ter bewoning door niet meer dan één gezin. Het tot het gemeentelijk woningbedrijf be- hoorend perceel aan het Zuider Buiten Spaarne O. Z. no. 59A is ontruimd en verkeert in een zoodanig bouwvalligen toestand, dat slooping gewenscht is. Het' perceel dient in verband hiermede uit genoemd bedrijf te worden teruggenomen, de terugneming kan geschieden met ingang van 23 October 1932 tegen de geschatte waarde van 300. Bïear aanleiding van een adres van I. S. Groen, om te willen bevorderen, dat hij ten behoeve der N. V. Kristalijsfabriek „Groen land" te IJmuiden, bij behoefte ijs kan be trekken bij het slachthuis te Haarlem en wel tegen redelijken prijs, deelen B. en W. het Volgende mede. Het in deze gemeente benoodigde ijs wordt betrokken van de ijsfabriek van het Openbaar Slachthuis en van de in 1916 gestichte Coöpera tieve Ijsfabriek te Velseroord. Voorheen werd 's zomers herhaaldelijk last ondervonden van personen, die een ijswagen kochten, ijs uit IJ muiden haalden en dit onder den geldenden prijs verkochten. Aan dezen ongewenschten en mogelijk de exploitatie der ijsfabriek in gevaar brengenden toestand is een einde gemaakt door het tref fen eener regeling, waarbij is bepaald, dat de ijsfabrieken te IJmuiden geen ijs zullen leveren te Haarlem en het Openbaar Slachthuis en de Coöperatieve Ijsfabriek te Velseroord dit niet zullen doen te IJmuiden, tenzij op verzoek van een der partijen. Deze regeling heeft tot nu toe uitstekend ge werkt; de laatste jaren zijn in de grootste rust verloopen en een prijzenoorlog heeft niet meer plaats gehad. Met het oog op de getroffen regeling kan dan ook aan adressants verzoek niet worden voldaan. Immers de getroffen regeling zou daardoor op minder juiste wijze worden te niet gedaan, tengevolge waarvan de ongewensch- te toestand, welke door de getroffen regeling werd ondervangen, weder zou worden ge schapen. Voorstel tot toekenning van vergoeding over 1931, ingevolge art. 100 der Lager Onderwijswet 1920 (boventallige onderwijzers), aan Bestu ren van vijf bijzondere lagere scholen en wel als Volgt: Florapark 14 2117.34; Timorstraat 38, 1331.03; Ged. Oude Gracht 120, 2039.12; Ged. Oude Gracht 120 (TJ. L. O.) 639.16; Klaren- beekstraat 62 4102.70. Dit jaar treden periodiek af als lid van de Commissie inzake lichamelijke opvoeding de heeren A. van der Aart, J. Hop, Dr. W. E. Me- rens, H. A. van der Meij en J. F. H. Pruschen, vertegenwoordigende respectievelijk den Haar- lemschen Voetbalbond, den Kennemer Turn kring, de afd. Haarlem van den Neder landsehen Bond voor Lichamelijke Opvoeding, de Haarlemsche Athletiek Vereeniging „Haar lem" en den Haarlemschen Korfbalbond. B. en W. bevelen aan de aftredenden te her kiezen en geven voor de afd. Haarlem van den Nederlandschen Arbeiders Sportbond (vacature T. Dekker) het volgende dubbeltal: 1. J. Prins; 2. K. G. van der Haak. Van de aan de gemeente in eigendom toe- hoorende gronden dienen alsnog ingebracht te worden in het gemeentelijk grondbedrijf eenige perceelen grond, kad. bekend gemeente Scho ten Sectie A nos. 130, 148 en 361, Sectie B nos. 181' en 8713 (ged) en gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude Sectie A no. 3. B. en W. stellen voor tot vorenbedoelden in breng te besluiten. B. en W. stellen den raad voar hen te machtigen om in 1933 al naar gelang de be hoeften der gemeentekas zulks vorderen, gel den tijdelijk op te nemen met dien verstande, dat het terzelfdertijd opgenomen bedrag nim mer de som van f 5.000.000 zal overschrijden en tegen een rente niet hooger dan 1 pet. boven het promesse-disconto der Nederlandsche Bank, dat de rente zal worden betaald uit de ge wone middelen, terwijl de aflossing van de gelden, gestrekt hebbende voor de voorziening in de behoefte voor den gewonen dienst, zal worden gevonden uit de gewone middelen en van die voor de voorziening in de behoeften van den kapitaaldienst uit de buitengewone middelen. Ten einde een juist beeld te kunnen geven van den omvang van het verkeer over die brug, is dezerzijds een telling gehouden. Het resultaat van deze telling, vermeldende de aantallen tramtreinen en voertuigen, die van Zondag 28 Augustus tot en met Zaterdag 3 September 1932 over de Langebrug gepasseerd zijn, van 8 uur v.m. tot 8 uur n.m. is het vol gende: Zondag 28 Aug.: 121 tramtreinen, 4883 motor rijtuigen, 11577 rijwielen, 33 besp. wagens, 17 handkarren. Totaal 16631. Maandag 29 Aug.: tramtr. 110, Motorrijt. 5462, rijw. 11055, besp. wagens 199, handkarren 273. Totaal per dag 17099. Dinsdag 30 Aug.: 115 tramtr., 5074 motorrijt., 9943 rijwielen, 176 besp. wagens, 228 handkar ren. Totaal per dag 15536. Woensdag 31 Aug. Wegens Koninginnedag geen telling. Donderdag 1 Sept.: 96 tramtr., 5472 motorrijt- 10231 rijwielen, 198 besp. wagens, 252 hand karren. Totaal per dag 16249. Vrijdag 2 Sept.: 96 tramtr., 4611 motorr., 9390 rijwielen, 178 besp. wagens, 218 handkar ren. Totaal per dag 14493. Zaterdag 3 Sept.: 94 tramtr., 3610 motorrijt., 6077 rijwielen, 148 besp. wagens, 164 handkarren. Totaal per dag 10088. Totaal gedurende deze week 632 tramtr., 29112 motorrijt., 58273 rijwielen, 927 besp. wagens, 1152 handkarren. Totaal 90.096. Uit het bovenstaande blijkt, dat in een zes tal dagen niet minder dan 90.096 tramtreinen en voertuigen de Langebrug passeerden. In dit verband wordt opgemerkt, dat deze brug slechts een rijweg heeft ter breedte van 4.30 M. met aan weerszijden een trottoir ter breedte van slechts 1.17 M. Het behoeft geen betoog, cjfit een brug van dergelijke afmetingen ongeschikt is voor een ver keer van zóó belangrijken omvang. In den bestaar. :n toestand was ongetwijfeld alreeds verbetering gekomen, indien de gelde lijke bezwaren geen beletsel waren geweest voor uitvoering van den bouw van de in het desbetreffend plan van uitbreiding opgenomen brug over het ZUider Buiten Spaarne, tegen over de Rustenburgerlaan. Immers een belang rijk deel van het doorgaand verkeer, alsmede vorenbedoeld tramverkeer, zou via den entwor pen verkeersweg van den weg Amsterdam Haarlem af naar de Rustenburgerlaan, buiten het centrum van de stad kunnen blijven. In- tusschen achten wij het niet langer verantwoord om de Langebrug in haren tegenwoordigen vorm te handhaven. Verbetering is o.i. dringend noodzakelijk. Het komt ons gewenscht voor de bestaande brug te verwijderen en te vervangen door een ophaalbrug over de westelijke doorvaartopening en een vaste brug over de oostelijke doorvaart opening. De hameipoort, noodig voor het op halen van den klau, zal dan moeten worden ge plaatst op den middenpijler, waartoe aan weerszijden van dezen pijler een nevenpijler moet worden gebouwd. De breedte van het rijdek zou dan kunnen worden gebracht op 6.50 M. De breedte van de trottoirs zou dan zijn 2.25 M. op het vaste ge deelte en 1.75 M. op het beweegbaar gedeelte der brug. Indien wordt gelet op de hiervoor genoemde maten van de bestaande brug, zal bij totstand koming van vorenbedoeld plan een zeer belang rijke verbetering worden verkregen. Deze ver betering zal voor geruimen tijd kunnen voldoen maar ze zal geenszins den bouw van een nieuwe brug over het Zuider Buiten Spaarne over bodig maken. Slechts financieele overwegingen houden ons er van terug voorstellen tot dezen bouw te doen. Ook al zal de aanleg van de nieuwe directe verbinding van Amsterdam door de Haarlemmermeer naar Oegstgeest het be lang van den bouw van een brug over het Zui der Buiten Spaarne voor het verder doorgaand verkeer iets doen verminderen, toch is het ove rige doorgaande en plaatselijke verkeer van zooveel belang en zal zich dit nog zoo ontwik kelen, dat een nieuwe verbinding over het Zin der Buiten Spaarne alleszins gewettigd is. Ook het tramverkeer zal door verruiming van het rijdek minder stagnatie ondervinden. Bo vendien zal door de voorgenomen electrische be diening van de brug en afsluitboomen het wachten worden verkort. De kosten, verbonden aan bovenbedoelde verbetering, zijn geraamd op 71.000. In dit bedrag zijn niet begrepen de kosten voor de verandering van trammasten enz., aangezien deze kosten naar onze meening door de betrok ken tramwegmaatschappij dienen te worden ge dragen. Bij de beoordeeling van genoemd be drag dient in het oog te worden gehouden dat door de eenmansbediening der nieuwe brug een besparing van 7000 per jaar zal worden ver kregen. Wij merken hierbij nog op, dat de verbetering van de Langebrug een mooi object van werk verruiming voor de metaalindustrie zou zijn. De aan de verbetering te besteden kosten zouden voor een deel terugkomen uit de mindere steun verlening aan werklooze arbeiders. B. en W. stellen voor, het bedrag van 71.000 te hunner beschikking te stellen. Wethouder B. J. W. van Liemt zal, in plaats van a.s. Maandag, spreekuur houden Dinsdag a.s. van 11 tot 12 uur. Alle vroegere kwaaltjes verdwenen. Haar bron van energie. Hoe trotsch deze vrouw op haar werk kracht! Maar uit haar brief, dien wij hieron der afdrukken, zult U zien, dat ze reden heeft om trotsch te zijn. „Ik ben 66 en 15 jaar lang ben ik nu al as sistente in een zeer drukke manufacturenzaak. Tegenwoordig sta ik van 9 uur 's morgens tot 7 uur 's avonds achter de toonbank. Het zal nu ongeveer drie jaar geleden zijn, dat ik begon Kruschen te nemen, en ik ben er vast van overtuigd, dat mijn tegenwoordige energie het gevolg is van de kleine dagelijksche dosis. Voordat ik Kruschen Salts nam had ik wel aanvallen van galzucht en leed aan een alge- heele vermoeidheid, zoodat ik het gevoel kreeg, dat ik spoedig mijn werk zou moeten opgeven. Hoe 't ook zij, nu denk ik daar niet over, hoe wel ik spoedig gepensionneerd zal worden. De tijd voor pensioeneering zou voor alle employé's gemakkelijk vijf jaar later gesteld kunnen worden, als ze ook allen Kruschen Salts na men". Mevr. E. W. Hetzij U nog in Uw volle jeugd bent, of dat Uw beste jaren reeds voorbij zijn, het is nooit te vroeg en nooit te laat om met „de kleine, dagelijksche dosis" te beginnen. Niets dan dat kleine beetje Kruschen Salts, dat U niet proe ven zult in uw eersten kop thee of koffie, dat is Kruschen-wet voor volmaakten en onge- stoorden levenslust. Kruschen is een ideale combinatie van zes natuurlijke zouten, welke le lever, nieren en spijsverteringsorganen -an- sporen tot een gezonde, geregelde functionee ring. Daardoor bewerken zij een inwendige zui verheid en een frisschen, gezonden bloedsomloop. Nieuw gezuiverd bloed zal eiken vezel van Uw lichaam doorstroomen. Begin morgen direct met Kruschen Salts. In den tijd van een week zult U zich al zoo heerlijk gezond voelen en jonger zeker, ontegenzeggelijk jonger. En dan zult U. als zoovele anderen, erkennen, dat U liever Uw ontbijt zoudt missen dan Uw „kleine dagelijksche dosis" Kruschen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a 0.90 en 1.60 per flacon. Nu is het de meest geschikte tijd, dit alles eens zelf te ondervinden op 't oogenblik sunt U Kruschen Salts probeeren op onze kosten. Want door heel Holland zijn onder de apothe kers en drogisten duizenden flacons Kruschen verdeeld, die verpakt zijn met een gratis proefflacon. U kunt dezen gratis proefflacon ge bruiken zonder den gewonen flacon Kruschen te openen. En als U na deze proef niet volkomen tevreden bent, kunt U den grooten flacon terug brengen bij den winkelier, waar U hem kocht en hij zal U uw Fl. 1.60 (uw geheele uitgave) zonder omwegen terugbetalen. Maar vergeet niet, dat de gratis proefflacon alleen verpakt is bij de groote maat van Fl. 1.60 en dan nog slechts voor een beperkten tijd. Gaat dus naar Uw apotheker of drogist, voor dat hij deze groote proefpakken uitverkocht heeft. (Adv.i Vanmiddag heeft de verificatievergadering plaats gevonden in het faillissement van de N. V. le Haarl. Stoomververij en Chemische Wasscherij v.h. C. Hoeïng, fa. Schenk te Haar lem. Men zal zich herinneren, dat in den afge- loopen zorher vage geruchten in de stad gin gen, dat de directie van de N. V. Hoeïng on toelaatbare handelingen verricht zou hebben en dat de directeur voortvluchtig zou zijn. De curator, mr. dr. A. F. H. Schreurs, heeft thans echter in zijn rapport aan de Haarlem sche Rechtbank medegedeeld, dat een nauw keurig onderzoek in de boeken is ingesteld en dat uit deze controle de conclusie getrokken is, dat van fraude absoluut geen sprake is. De debacle heeft een andere oorzaak. De oude N. V. is indertijd overgenomen door den procuratiehouder Boers, die niet voldoende kapitaalkrachtig bleek te zijn om een zaak met 30 man te exploiteeren. Einde Juni liep de zaak geheel vast en het personeel had zelfs eenige weken geen loon gekregen, zoodat het in sta king ging. Bij informatie deelde men mede, dat de directeur voortvluchtig was. Dit was echter niet het geval, maar om zichzelf tegen de uiter aard opgewonden menschen te beschermen, achtte de directeur het beter niet ten tooneele te verschijnen. Intusschen kan worden medegedeeld, dat deze oude Haarlemsche zaak door een kapi taalkrachtige combinatie is overgenomen, met dien verstande, dat mer dan de helft van het oude personeel in dienst is genomen. Voorwaar een mooi resultaat in deze dagen van groote werkloosheid. Leider der ververij is hans de heer v. d. Wal uit Leiden, oud-bedrijfsleider en procuratie houder bij een der grootste weverijen e Tilburg. Alles wijst er dus op, dat hiei een faillisse ment tot veler voldoening zal worden opgelost. Naar we vernemen zullen het Voorloopig Ver slag en de Memorie van Antwoord op de ge- meentebegrooting 1933 eerstdaags verschijnen. De Ned. R.K. Reisvereeniging, afdeeling Haar lem, zal haar jaarlljksche Najaarsuitvoering houden in den Schouwburg aan den Janswég, op Dinsdag 8 November, des avonds om kwart over 8. Het programma wordt verzorgd door Louis Noiret met zijn gezelschap, terwijl muzikale me dewerking verleend wordt door „The Musical Lunatics", onder leiding van John van Bommel. Het Gemengde Koor „Polyhymnia", dirigent Willem Hespe en het Mannenkoor „Proza en Poëzie", dirigent Jan Booda, geven Woensdag 9 November a.s. een gecombineerd concert in de Gemeentelijke Concertzaal. Medewerking verleent het kinderkoor „Poly hymnia", dirigent Joh. Brands. Bijlsma, Rozenprieelstraat 64, armbandhor loge; Wanroy Saenredamstraat 57, idem; Kloos, Groote Houtstraat 9 a, idem; Remee, Slacht huisstraat 90 zw„ actetasch met inh. bananen; Questro, Kweektuinstraat 28, bont; Duiker, Wouwermanstraat 62, beenpijpen; Houtkamp! Korte Heerenstraat 1 rd„ 2 bankbiljetten; V. d. Hoek, Scheepmakersdijk 27, ceintuur; Kui pers, Welgelégenstraat 25, motorhandschoen; Vermeer, Godfr. v. Bouillonstr. 51, horloge; Bur. van Politie, Smedestraat 9, handbescher- mer, jas; Klooster, St Antoniesteeg 24, motor handschoen; Lampe. Nieuwe Heiligland 12, hond; Kennel Haerlem, Regentesselaan 42, 2 katten; Rep, Allard Piersonstr. 15, kinderkrui wagen; Wijnants; schuit in de Leidschevaart (Emmakade) moer van een wagen; Klein Arf- man, Joh. de Breukstr. 36, hondenpenning; Walsum, Wijde Geldeloozepad 1, portemonnaie; Witteman, Nagtzaamstraat 179, idem; v. Riet, v. 't Hoffstraat 111, idem; Langeveld, Baan 35, damesparapluie; Wubbels, Viersterrenstraat 16, rijwielbelastingplaatje; Sybrandy, Lijsterstraat 34, heerenrijwiel; Heerschap, Brouwersplein 42, rozenkrans; Bür. van politie, Smedestraat 9, Lipssleutel, bos sleutels; Hardenberg, Loots- straat 11, huissleutel, Zonneveld. Bakenesser- straat 6 zwoverschoen; Vernhout, Zijlstraat 98, tompouce; Loog, Minahassastraat 41, da- mestaschje; Melse, hotel „Den Hout", idem; V. Maar, Kruistochtstraat 66, rijwieltaschjeBur. van Politie, Smedestraat 9, zak boodschappen; Willemse, Westerstraat 85, zweep; V. Berkel, Altenastraat 2. heerencostumeBerkhout, Wel tevredenplein 55, etui met foto's; Faasse, Frans Halsstraat 48. hond; Wilke, Raamstr. 15 ro„ kinderhandschoen; Kennel Fauna, Parklaan 119, hond, 3 katten; Kennel Haerlem, Regentesse laan 42, idem; Breed, Boerensteeg 14, rente- kaart; Tademo Marr.ixstraat 22, R. K. kerk boek; Nieumeyer, Harmenjansweg 19 rd„ mu ziekboek; Janis, Sillemstraat 26, passerdoos m. i.; Doezie, Kleine Houtstraat 89, plaid; Schoorl, Saenredamstraat 36, rijwiel; Erdsick, N. Groen markt 24, rozenkrans; Bur. van Politie, Sme destraat 9, idem in etui; Idem, Idem, bos sleu tels; Heerens, Ruysdaelstraat 12 rd., sierspeld. Daniels, Hyr. v. Alphenstraat 31. autoped; Bur. van politie, Smedestraat 9, bal van auto- hoorn: Dietverst, Middenweg 8, jongensbroek, geknipt V. Leeuwen, Atjehstraat 11 ceintuur; De Boer, Lootsstraat 3, idem; Beekhuis, Tulpen hofje 17a, radiateurdop; Klaboer, v Oosten de Bruynstraat 179, conducteursfluit; Hoffies, Joh. de Breukstraat 24, geld;.Brouwer, Oude Groen markt 10 zw., hond; V. d. Steeg, Gen. Joubert- straat 57, hamer en schroevendraaier; Bos, Klein Heiligland 95, katje; Vonk, Eikenstraat 9, kinderwagen; Hekhuyen, Coltermanstraat 9, pet; IJzer, Lorentzplein 21, portefeuille; Zijde veld. Brouwerskade 9, parapluie; De-Vries, Lin- denstraat 20, idem; Hessels, Arnulfstraat 38, ro zenkrans; Koster, Brouwersvaart 14e, heeren rijwiel; Stomphorst, 2e Hoogerwoerddwarsstr. 37, gymn.schoenen; De Vos, P. Marisstraat 34 taschje Donzelaar, Kinderhuissingel 6, idem. In het Hotel den Hout is in den nacht van Woensdag op Donderdag een serre-raam open geschoven en een serre-lampje weggehaald. De recherche stelt een onderzoek in. Luxor-Theater en het personeel daarvan voor hun menschlievendheid en welwillendheid. Het programma mocht er wezen. Actualiteiten, leer zame en interessante wetenswaardigheden, maar bovenal een spannende film, geen zoetige ongerijmdheid, maar een werkelijke mannelijke geschiedenis van flinkheid, liefde en opoffering. De beste hulde die de aanwe zigen brachten was hun gespannen interesse, hun toegewijde belangstelling. Geen kwajon gensaardigheden, geen lastig gebral, waaraan men zich zoo dikwijls kan ergeren, maar pret tig stil genieten! De werkloozen verlangen naar meer! In den gemeenteraad van a.s. Woensdag zal wethouder Van Liemt namens B. en w. een voorstel indienen om een crediet beschikbaar te stellen voor het instellen van cursussen voor jeugdige werkloozen. Bij een onderzoek is gebleken, dat van de thans ingeschreven 700 jonge werkloozen zich een 350 tal beschikbaar gesteld hebben om de cursussen te volgen. Er zullen, waneer het voorstel van B. en W. wordt aangenomen, 16 cursussen in het leven worden geroepen, elk van vier uren. Op het programma staat o.m. een cursus in boekhou den, lichamelijke oefeningen, eerste hulp bij ongelukken, enz. Dit nieuwe voorstel bedoelt te zijn een uit bouw van de reeds eenigen tijd bestaande vak cursussen. Deze laatste zijn een doorloopend succes. 60 jonge werkloozen nemen er geregeld aan deel om zich te bekwamen tot vaklui. Het aantal werkloozen is den laatsten tijd doch gelukkig niet veel toegenomen en be draagt thans 5100—5200 Bij Kon. besluit is benoemd tot ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw ir. J. J. Klompe, hoofdinspecteur van den arbeid, te Haarlem. Hedenmorgen te half zeven reed een auto, bestuurd door den heer R. B. over de Jansbrug in de richting van den Jansweg. De auto slipte over de tramrails, draaide met een slag om en kantelde. De bestuurder kreeg snijwonden aan de linkerhand en de 26-jarige inzittende W. liep verwondingen op aan zijn pols. De overige inzittenden kwamen er zonder let sel af. De gewonden zijn door een lid van O. D. verbonden en daarna naar het St. Elisabeth's gasthuis gegaan voor verdere behandeling. De auto was aan de linkerzijde geheel ver nield en moest weggesleept worden. Ondertrouwd 3 November: J. J. Hoogland en E. v. Kapel; P. J. Samson en J. Huijboom; W. M. M. Slinger en J. Verkruissen; A. P. v. Hooij. donk en A. A. F. Molenaar; C. Jonker en a. Maijer. Getrouwd 3 November: W. v. Nes en M. E. T. Klabou; G. Velden en G. J. v. Ommeren; H. J. Korevaar en J. H. Heesemans; A. Engels en D. L. v. d. Weele; M. J. M. Snoeks en S. C. Bonnet; H. Bakker en D. Edam; A. Goedhart en M. A. de Geus; H. A. Leeman en J. C. Goed hart; C. Rasmussens en C. Vrij ;L. Nijenhuis en W. E. de Wilde. Geboren 1 November: S. M. L. v. NieSosal d; 2 November: L. Kuiperv. d. Meij de Bie d; P. H. M. NederstigtPiepers d. Overleden 1 November: G. Laan, 30 j„ Timor straat; A. B. Lichtenbelt, 73 j„ Arnoldystraat; J. A. Janssen, 78 j„ L. Hofstarat; P. J. C. F., 5 j„ z. v. G. Lokerse, Rustenburgerlaan. Men verzocht ons te melden, dat bij gelegen heid van den Wapenstilstandsdag vanwege den kring Haarlem der „Nooit Meer Oorlog"-Fede- ratie, in den avond van den llen een licht beeldenavond wordt gegeven in de kleine zaal van het gemeentelijk Concertgebouw, waarbij een 80-tal lichtbeelden zal worden vertoond, naar foto's door het Deutsche Reichs Foto und Kino Amt tijdens den oorlog genomen. Vóór den aanvang en tijdens de pauze zal Mej. M. Gijsbertse zingen. De Directie van het Rembrandt-Theater zal bij die gelegenheid nogmaals de pakkende film „Ik heb een mensch gedood" gedurende de week van II17 Nov. opvoeren. Moge het er toe leiden, dat velen zich genoopt zullen voe len de vredesactie te steunen. Op 12 Nov. zal een proef worden genomen met een demonstratie voor den Vrede in de lucht. Twee duizend ballons voorzien van 'n la bel zullen tegelijkertijd van uit de Kindertui nen aan de Marnixstraat pdecies te 2 uur worden losgelaten. De bezoekers krijgen bij den ingang een ballon tegen vergoeding van minstens 10 cent, voor bijdrage in de kosten. De bedoeling is, dat ieder, indien hij of zij dit althans wenscht, op de label een ge dachte schrijft over den vrede, met verzoek aan den vinder om daarover van gedachten te wis selen met den afzender (dit verzoek staat op de label gedrukt). De bedoeling is, dat, dit door volwassenen geschiedt en dat de kinderen deelgenootschap hebben aan het werk door hen den ballon te laten dragen en op het gegeven sein te doen loslaten. Als de proef slaagt ligt het in de bedoeling deze demonstratie door het geheele land op 18 Mei te herhalen met labels, waarop spreu ken in diverse talen gedrukt staan. Dank zij het kranige en niet genoeg te loven initiatief van het Centraal Comité voor Werk loozen, hebben weer vele honderden Donderdag middag in het Luxor-Theater een oase-middag in hun ellende-woestijn beleefd. Zooals de se cretaris van dit nuttige comité terecht betoog de geeft kranig initiatief zonder medewerking van anderen niets en daarom bracht hij dank aan den heer Hartman, den eigenaar van net DE ROODE-KRUIS-SPELDJESDAG OP A.S. ZATERDAG „Waarom tegen het ROODE KRUIS?" ,jZijn eenige, maar uitge breide taak: „Lijden en nood verzachten!" r,JÏ°°a]? het al mee,r is gegaan, zóó zal het ook SÜfri T,eer., zÜn, gezien veler verblind- verkeerde mentaliteit, wanneer de Col lectedag van het Haarlemsche Roode Kruis gaat naderen, dat er dan geheel verkeerde voor- s'e"'3n J!fev,en „wo£de" omrent het karakter van het „Nederlandsche Roode Kruis". Oók om- trentzIJn liefde- en zegenrijk werk bij uitne- mendheid. De leiding is nog altijd in staat gebleken die onjuiste opvattingen omtrent doel en taak van het Roode Kruis glansrijk te weerleggen, doch inmiddels had het doel„deze charitatieve Ver eeniging te benadeelen", zijn werk toch maar weer gedaan en het onze geschaad. En nu is het wel teekenend en voor onze goe de zaak pleitend, dat wij ditmaal niet zelf be hoeven te weerleggen, doch dat dit thans voor ons wordt gedaan vanwege zeer zeker gansch on verdachte zijde, n.l. door den heer8 jan van Autphen in het nummer, d.d. 15 October 11 van „Zonnestraal." Daarin toch lezen wij „Waarom tegen „Het Roode Kruis"? „Het Roode Kruis" is evenmin aanleiding 9°rzaaf 10' Oorlog, als de Brandweer aan- „leiding- of oorzaak is van een verwoestenden „brand. „Het Roode Kruis en de Brandweer, beide „trachten bij rampen te redden, wat moge- „lijk is. „Maar de Brandweer stuurt de geredden „met opnieuw in het vuur en het Roode „Kruis doet dat wel, zegt men soms. „Dochhet Roode Kruis heeft niets in „het vuur te sturen! Het heeft macht noch „bevoegdheid om eenig soldaat van de inter- nationale legers uit of in het vuur te bren- „gen. „De herstelde soldaat behoort niet aan het „Roode Kruis", doch aan zijn Natie, die oorlog „voert en moet daarhéén terug. „Het Roode Kruis is tegen den Oorlog Ziethier een onverdachte, eerlijke getuigenis van den S. D. Jan van Z„ die dit, indien het anders ware, of zelfs twijfelachtig, waarlijk niet zou geschreven hebben! Inderdaad: Het Roode Kruis is tegen den Oor log! Het is vóór den Vrede! En tijdens dien vrede allerlei werken van naastenliefde beoefenen, en te pogen deze lief de ook bij anderen in te prenten of te verster ken, teneinde den vrede onder de menschheid te bevorderen Waar bij onheilen en rampen van eenigen omvang het individu veelal onmachtig staat, daar is onmiddellijk paraat deze Model-Organi- satie, vplledig uitgerust en geoutilleerd, met haar uitgebreid Korps van deskundige, ge oefende mannen om hulp, steun en verpleging te bieden, waar 1 ijden, nood en ellende heer- schen. Ziet de perfect ingerichte Roode Kruisposten op de wegen door ons gansche Vaderland om bij verkeersonheilen, aan de orde van den dag, on middellijk de zoo gewenschte hulp te kunnen bieden en daardoor dierb're menschenlevens voor hun gezinnen te behouden. Wat een steun in natura is bij natuurram pen, als watersnood, cyclonen enz., onzen armen landgenooten door het Roode Kruis in den loop der tijden geboden, direct op het moment, na dat zij van alle have en goed beroofd waren geworden Het zou ons te ver voeren het geweldige ter rein in details te gaan bespreken, waarop het Roode Kruis constant en onvermoeid ten bate van ons Vaderland, speciaal ten bate onzer lij dende landgenooten, arbeidt. En vooral in de zorgelijke tijden, welke wij thans beleven, waarin, om zoo te zeggen, bijna niemand meer eenige ruggegraat heeft, door, weliswaar kleine, doc hover de breede massa ver deelde giften, hopen we in staat gesteld te wor den, wanneer de nood plots komt opdagen, hulp te kunnen bieden, omdat, wat anders wel 't ge val is, sportaan gegeven groote giften wel tot de uitzonderingen zullen mogen gerekend wor den. A.s. Zaterdag zal het gaan om het specifieke, heerlijke bezit van het Haarlemsche Roode Kruis n.l. het ParkHerstellingsoord. Ten slotte! Ter bevordering van het hierboven geschetste schoone en verheven doel en streven van het Haarlemsche Roode Kruis kan uiteraard niet geregeld eenieder werkdadig deelnemen. A.s. Zaterdag evenwel allen in ieder opzicht! Allereerst, dames en heeren, inzonderheid de jongere generatie, schenkt uwe vriendelijke hulp bij de organisatie onzer collecte en geeft u spoedigst op om haar over de heele stad, in alle wijken, grondig en intensief te kunnen organi- seeren, aan het Bureau van het Roode Kruis: Jansstraat 38. Wilt u dit doen, dan zijn wij reeds een heel eind op den goeden weg. Daar ligt voor u een heerlijke taak gereed, waarop gij, na de vervul ling, met groote voldoening zult kunnen terug zien. En thans de medewerking van alle overige StadgenootenOch, die is zeer eenvoudig: „Een bescheiden offertje in de collectebussen a. s. Zaterdag!" Voor het Parkherstellingsoord! Wel het mooiste en sympathiekste werk, dat de Haarlemsche Afdeeling van het Roode Kruis nastreeft, dat is wel haar Parkherstellingsoord! Daaraan wordt met een warme, hartelijke, liefdevolle toewijding door het Afdeelingsbestuur, doch zéér in het bijzonder, door enkelen zijner beste leden, by voortduring gewerkt. De Charitas vraagt niet naar het noemen van namen, doch zij allen, die verpleging genoten of nog genieten in het Parkherstellingsoord, zij we ten op welke wijze daar voor hen gezorgd wordt. Wat is het .Parkherstellingsoord? zoo zal iemand misschien vragen. Een enkel voorbeeld slechts ter illustratie! Moeder heeft een ernstige ziekte gehad en wekenlang in een Ziekeninrichting gelegen. Zij kan deze nu verlaten, want feitelijk is zij van hare ziekte genezen. Maar. zij is zóó verzwakt, dat zij nog onmogelijk dadelijk de zware taak van haar huishouden op zich kan nemen, op gevaar af opnieuw in te storten en dan wellicht voor man en kinderen verloren te gaan. I Zal zij die rust tot volledig herstel thuis ne- men? Indien mogelijk, zeker ja, doch ieder weet. dat dit in vele gevallen heelemaal onmogelijk is. Welnu, daar is het Parkherstellingsoord van i het Roode Kruis, dat zijn deuren voor de dood zwakke Moeder openzet en Bestuur en Ver pleegsters staan gereed om haar te ontvangen en Deze van ouds be kende watten ver spreidt 'n weldoen de warmte en be strijdt met succes i Doozen van 45 en 75 cents. BIJ Apothekers en Drogisten door goede, verdere geneeskundige behandeling, voortreffelijke, deskundige verpleging, temidden eener gezonde, reine natuur, haar. na korten tijd, weer volledig terug te geven: haar dierb're ge zondheid. haar krachten. Ziet, mijne lezers, dat is het Parkherstellings oord van het Roode Kruis! Dat hier nu reeds eenige jaren arbeidt ten zegen van zoovele her stellende zieken. Voor dit werk van liefdadigheid, ten bate van deze menschen, zal het a.s. Zater dag op den Collectedag gaan! Want ook dit nobele werk gaat gebukt onder den nood der tijden! Daartoe gedwongen door bezuinigingsmaatre gelen is het te voorzien, dat patiënten eerder als hersteld uit de Ziekenhuizen zullen ontsla gen worden dan in den goeden „gouden" tijd. Maar, dit zal de vraag om opneming in het Parkherstellingsoord slechts gaan vergrooten! Voorts moeten zéér noodzakelijke reparaties, als b.v. een verweerd dak, aan het Gebouw ver richt worden. Deed vroeger de Gem. Haarlem dit wel, wier eigendom het Gebouw is, thans niets, 't Is alles bezuiniging, wat de klok slaat! Ten slotte verminderen de contributies van het Roode Kruis zienderoogen! Doch het Parkherstellingsoord raag en kan de arme herstellende zieken bij hun aanvragen niet de deur wijzen! Slechts één uitweg blijft over! En dien uitweg kunt gij bieden, Haarlemsche Ingezetenen, door het brengen van een liefde offer, naar ieders vermogen, a.s. Zaterdag op den Collectedag, Mogen wij dan op U allen rekenen? Dan wil len en kunnen wij U de verzekering geven, dat wij uwe herstellende zieke Stadgenooten. onver schillig van welke richting of religie, niet aan hun armzalig lot zullen overlaten. Steunt ons dus! DE GEMEENTEBEGROOTING Verschenen is de gem een te begroot ing voor het jaar 1933. In een begeleidende nota schrijven B, en W. dat het moeilijker dan te voren was, om deze begrooting sluitend te maken. Ten opzichte van enkele posten maken B. en W. een verge lijking met 1932. Op de begrooting voor 1932 was uitgetrok ken als batig slot van den dienst 1930 f. 147.693, benevens van den d enst 1923 f 30.000, of totaal f 177.693. Op de begrooting voor 1933 komt voor het nadeelig slot van 1931 ad f 55.355. Voorts is op deze begroo ting hooger geraamd aan rente en aflossing van geldleeningen f 60 135 en voor subsidies aan de burgerlijke instellingen van maat schappelijk hulpbetoon f 35.200. Hiertegenover is de opbrengst van de perso- neele belasting f 40.000 lager geraamd, terwijl de winst van het gasbedrijf f 40/00 lager is geraamd. Een groote beperking hebben B. en W. zich moeten opleggen bij de raming der uitgaven. Zij hebben scherp nagegaan op welke uitgaaf posten nog kon worden bezuinigd. Het gevolg is daarvan geweest, een ver doorgevoerde be langrijke verlaging van verschillende posten, neergelegd in de volgende voorstellen: a. Het vakonderwijs in de- gymnjgfiek op te heffen Hierdoor wordt in 1933 bezuinigd aan salarissen en subsidie aan de besturen der bijzondere scholen, rond f 12.003. B. en W. teekenen hierbij aan, dat de zeer beperkte en onvoldoende wijze, waarop dit onderwijs door de gemeente wordt gegeven, medebrengt, dat de afschaffing kan plaats hebben zonder schade van eenige beteekenis aan het onderwijs. b. de voor 1932 geldelijke tijdelijke korting van 3 pet. op de jaarwedden en loonen, inbe grepen de toelagen in welken vorm ook. van het personeel der gemeente. voorzoover die door het gemeentebestuur worden vastge steld, ook voor 1933 toe te passen. Een korting van 3 pet. bedraagt f 165.000. c. in te trekken het 2e en 3e lid van art. 25 van het Werkliedenreglement (verleening van vacantie-toeslag). De tijd is er niet meer naar, zeggen B. en W„ dat deze toeslagen nog langer gegeven kunnen worden. Bezuinigd wordt hierdoor f 900. d. de kleedingtoelage van ieder der poli- tie-ambtenaren met f 25 te verlagen. Thans bedraagt de toelage voor den hoofdinspecteur en den inspecteur elf f 125 en voor de overige politie-ambtenaren elk f 100. De ervaring en de daling der prijzen heeft geleerd, dat een verlaging van f 25 toelaatbaar is. Bezuiningd wordt hierdoor f 1125. e. de jaarwedden van den keuringsveearts, hoofd van dienst en van de hulpkeurmeesters te verlagen resp. met f 500 en f 200, waar door bezuinigd wordt f 900. Met deze bedra gen werden de wedden in 1926 verhoogd in verband met de meerdere werkzaamheden door de aanwijzing van IJmuiden als eerste kantoor. Deze werkzaamheden zijn echter dermate teruggeloopen, dat de hoogere be looning niet langer te rechtvaardigen is, al dus B. en W. Bedroeg de bate van de ge meente over 1927 uit de aanwijzing van IJmuiden als eerste kantoor f 3075, deze was over het eerste halfjaar 1932 nog slechts f 396.—. Voorts deelen B. en W. mede, dat zij be sloten hebben, enkele subsidiën tot een lager bedrag uit te keeren dan gevraagd is. De betreffende vereenigingen hebben e" reke ning mede te houden, dat ook zij moeten be zuinigen. De subsidiën gevraagd door „Het Witte Kruis", „Het Wit-Gele Kruis" en de „Vereeni ging voor Zwakzinnigen", hebben B. en W. 10 pet. lager uitgetrokken dan gevraagd is, terwijl susidiën aan het Centraal Genoot schap voor kinderherstellings- en vacantie- kolonies en de Centrale Commissie voor uit zending van Nederlandsche kinderen naar buiten 20 pet. zijn verlaagd. Voor aflossing van het in 1932 te verwach ten tekort door de groote uitgaaf voor steun- verleening, is op de begrooting voor 1933 niets uitgetrokken, omdat naar de meening van B. en W„ de gemeente daartoe niet in staat is. Het tekort op de crisisuitgaven is wederom ten laste van den kapitaaldienst gebracht. Daar op 1 Januari 1933 in werking treedt de verhoogde heffing der pensioensbijdragen met 5 pet., is een verdere verlaging der wed den vooralsnog buiten beschouwing gelaten. Een verhooging van belasting hebben B. en W. nog niet voorgesteld. daar mede in verband met de heffingen in aangrenzende gemeenten, naar de meening van het college het maximum, uat deze gemeente kan heffen is bereikt. En verdere verhooging der belas tingen zou wellicht tengevolge kunnen heb ben een verlaging van den opbrengst, omdat een verder vertrek van hoogstaangeslagenen geenszins buitengesloten is. Aan steunverleening hebben B. en W. uit getrokken f 400.000. Gerekend naar de uit gaven voor 1933 is dit te laag. De meerdere uitgaven zullen echter ook ten laste van den kapitaaldienst moeten komen, waarom B. en W. met de aangegeven raming volstaan. De begrooting sluit ten slotte aan in komsten en uitgaven met een bedrag van f 3.306.919.83 vorig jaar f 2.869.182.72). t

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 9