ONAFBRAN DBARE VULHAARDEN E. M. JAARSMA JAN JAARSMA FRSSÏA BECKING 8c BONGERS j GLORIA enz. JOS. ALINK - KRUISSTRAAT 17 Kerklüjsteo ZATERDAG 5 NOVEMBER HAARDKACHELS Gezondheidsdienst Huren van vereenigings- woningen Nieuwe straten Rioleering De havenplannen De Zijlweg Het Phoenixterrein Een ds. Kersten in onzen Raad? Een gymnastielkeeraar met f 8800 inkomen! De Openbare Leeszaal Vlaggen op Koninginnedag Het subsidie der H. O. V. Vuil ophalen Rattenplaag St. Joseph-Gezellenvereeniging Haarlem I R.K. Volksbond EXPOSITIE KUNSTSCHILDER D. VOERMAN In „Het Jeugdhuis" te Bloemendaal met dubbele circulatie en verchroomd NIKKEL j Ruime sorteering VULKACHELS Weer hersteld HEEMSTEDE SANTPOORT SPORT EN SPEL SPARTA—STORMVOGELS Vierkamp in Stoop's Bad Haarlemsche Krachtsportver. De pastoor met een kerk mTT>1 i met het medisch ambtsgeheim; wel is de sociale indicatie in meerdere gevallen van geen grooten invloed, doch steeds moet er tevens een ziekte zijn, anders was van opneming in een zieken huis geen sprake. Een vol ziekenhuis is de voordeeligste exploi tatie voor een ziekenhuis, maar dit is nog geen reden om personen in een ziekenhuis te hou den, wanneer hun ziekte dit niet noodzakelijk maakt. Een terrein aan de Rolhuizen is voor den bouw van een gebouw voor den geneeskundigen en gezondheidsdienst gereserveerd. Zoodra gun stiger tijden zullen zijn aangebroken, zal tot den bouw kunnen worden overgegaan, tenzij inmid dels eene andere oplossing zou zijn gevonden. Het vraagstuk van de huurbepaling van met overheidssteun gebouwde woningen, antwoordde B. en W. op desbetreffende vragen, staat reeds eenige jaren in het brandpunt van de belang stelling. In 1926 werd een rapport uitgebracht door een commissie ingesteld door de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten en den Nationale Woningraad betreffende: „Het hurenprobleem van arbeiders- en mid denstandwoningen van „Woningbouwvereeni- gingen en Gemeenten". Dit rapport was de aanleiding tot een be spreking in de Tweede Kamer, welke tenge volge had de instelling in December 1928 van een rijkscommissie tot onderzoek van de vraag: welke moeilijkheden zich voordoen bij de ex ploitatie van de met financieelen steun van het rijk en de gemeenten gebouwde woningen, welke maatregelen van overheidswege ter tegemoet koming aan die moeilijkheden zouden kunnen worden genomen en welke gevolgen die maat regelen voor de geldmiddelen van het rijk en de gemeenten zouden hebben. Deze commissie (de z.g. commissie-Vliegen) bracht in Januari 1932 haar rapport uit. Hierin komt de commissie tot de conclusie, dat het in de eerste plaats noodzakelijk is, dat de huurbepaling van alle met overheidssteun gebouwde woningen berust op een algemeen gel denden grondslag, welke moet worden gevonden in de objectieve huurwaarde. Als basis voor de bepaling daarvan dient vol gens de commissie aangenomen te worden de ,reproductie"-huur, d.i. de huur, die gelijk is aan de exploitatiekosten der woning, wanneer zij zonder bijdrage onder de huidige, als nor maal te aanvaarden, omstandigheden was ge bouwd. Met de toetsing der huur dient vanzelf sprekend gepaard te gaan een toetsing van de exploitatieuitgaven als rente, onderhoudskosten, grondhuur enz. Het tekort, dat tenslotte zou ontstaan, zou naar de meening van de commissie door rijk en gemeenten moeten worden gedragen en wel 75 pCt. door het rijk en 25 pCt. door de gemeenten Verder wil de meerderheid van de commissie de jaarlijksche bijdragen tot dekking van die tekorten afschaffen en vervangen door een z.g. afschrijving; de minderheid geeft echter de voorkeur om de exploitatie-tekorten te dekken in den vorm van z.g. gefixeerde bijdragen. Bij de door de commissie aangegeven sanee ring kunnen vanzelfsprekend ook gevallen voor komen, waarbij een exploitatie-overschot zou ontstaan en daarvan zou dan een bijschrijving het gevolg moeten zijn. Praktische gevolgen heeft dit rapport tot nu toe ryet opgeleverd. Het ziet er niet naar uit. dat het in de naaste toekomst zal veranderen. Het Nederlandsch Instituut voor Volkshuis vesting en Stedenbouw heeft dit vraagstuk tot een onderwerp van bespreking gemaakt op haar onlangs gehouden vergadering. Voor deze vérgadering waren door prof. mr. dr. J. v. d. Grinten en dr. P. M. Wibaut prae- adviezen uitgebracht over 't onderwerp: „Welke maatregelen dienen, mede in verband met de huidige tijdsomstandigheden, te worden getrof fen met betrekking tot de moeilijkheden, welke zich voordoen bij de exploitatie van de met financieelen steun van het rijk en de gemeen ten gebouwde woningen". Prof. v. d. Grinten komt in zijn prae-advies tot de volgende conclusies: 1. De sociale omstandigheden en de te ver wachten verlaging der productiekosten zullen in het algemeen tot een verlaging van de huren der bestaande, met overheidssteun gebouwde woningen moeten leiden. 2. Deze huurverlaging zal als regel gepaard moeten gaan met een gelijktijdige verhooging, resp. toekenning, van bijdragen ten laste van rijk en gemeente. 3. Het bijdragenstelsel behoort tegelijkertijd grondig te worden herzien in den geest van de minderheidsnota, behoorende bij het rapport der commissie-Vliegen (fixatie der bijdragen). 4. De fixatie der bijdragen kan niet duur zaam zijn, doch de gefixeerde bijdragen moeten op tevoren vastgestelde tijdstippen worden her zien. 5. De bij de fixatie te volgen richtlijnen be- hoorer. te worden vastgesteld in het Woning- besluit. 6. Het is billijk, dat het rijk een aandeel ver krijgt in de residuwaarde der woningen, waar voor het een bijdrage heeft verleend; in het Woningbesluit behoort hiervoor een regeling te worden getroffen, waarbij tevens de bepalingen omtrent het gemeentelijk naastingsrecht en de fondsvorming een herziening zullen moeten ondergaan. 7. Ook met betrekking tot de moeilijkheden, welke de exploitatie van de met overheidssteun gestichte middenstandswoningen oplevert, zal een voorziening moeten worden getroffen. Ook te dezen aanzien zal het stelsel van de ge fixeerde jaarlijksche bijdragen moeten worden aanvaard. Dr Wibaut heeft geen bepaalde conclusies getrokken, doch zijn prae-advies komt hierop neer, dat hij zich behoudens enkele punten, ver- eenigt met den weg aangegeven door de meer derheid van de commissie-Vliegen, maar boven dien wil invoeren een stelsel van individueele huurbepaling, d.w.z. het verleenen van bijdragen in de huur ook in die gevallen, waarbij de in komsten van de bewoners, die hoewel regel matig werkzaam zijnde in het bedrijfsleven, niet toereikend zijn voor de betaling van de volle reproductlehuur. Uit het bovenstaande volgt, dat nog geen maatregelen zullen kunnen worden getroffen, zoolang het rijk nog geen beslissing over den te volgen weg heeft genomen. De gemeente mist de bevoegdheid hiertoe. Dit wat betreft reeds bestaande woningen. Over de huren van toekomstige woningen moge het volgende worden opgemerkt. Het is ons voornemen zonder verslechting van de typen der woningen te trachten de bouw kosten en de stichtingskosten van toekomstige woningen zoo laag mogelijk te houden. Wij hopen, dat het gevolg hiervan zal zijn. dat de huren lager kunnen worden gesteld dan voor heen. Bovendien zal dan sterk bevorderd moeten worden, dat voldoende aanbouw kan plaats vinden, zoodat er eenig aanbod ontstaat, dat het oploopen der huurprijzen moet belemmeren Indien dan nog voortgegaan kan worden met aanbouw van woningen voor economisch zwak keren, waarvoor door rijk en gemeente bijdragen zullen moeten verstrekt, is te verwachten, dat betrekkelijk gunstige resultaten t.o.v. de huren en de woningvoorziening zullen zijn te bereiken. Op de vraag of het in de bedoeling ligt om de exploitatievoordeelen van sommige woningcom plexen aan te wenden ter financiering van an dere complexen voor menschen met geringe in komens, kan thans nog geen antwoord worden gegeven. Het vraagstuk der huurbepaling moet naar onze meening in zijn geheel worden bezien. Wei mag er de aandacht op gevestigd worden, dat verkregen overschotten niet zullen mogen wor den aangewend om bepaalde personen voor- deelen te verschaffen, doch in het belang der volkshuisvesting. Op den kapitaaldienst is gerekend op een uitgaaf van totaal rond 500.000.voor aan leg van nieuwe straten. Gedacht is hierbij aan den aanleg van straten op gronden ten noor den van de Munterslaan; ten oosten van de Houtvaart en ten zuiden van de Zwemschool; ten noorden van de Nachtegaalstraat en ten oosten van de Kanariestraat; ten zuiden van de Amsterdamsche vaart; ten zuiden van de Zomervaart en ten oosten van de Gouwwete ring; ten noorden van de Kleverlaan; ten wes ten van den Middenweg, alsmede de afwerking van den Kinderhuissingel. Verder is gerekend op eene uitgaaf van 113.000 voor reorganisatie van den Zijlweg tot aan de Julianalaan en van het Verwulft. Voorts is voor onderhoud van straten uitgetrokken een bedrag van rond 102.000. De regeling van het uit te voeren onderhoudswerk is, zooals hierboven reeds werd aangetoond, bezwaarlijk vooraf te bepa len. Toch hebben B. en W. een staat opgemaakt van straten, welke voor verstrating in aanmer king komen en zoo de omstandigheden het ge- doogen, in 1933 onder handen zullen worden genomen. Bedoelde staat is voor de leden ter inzag* gelegd. Bovendien is voor verstrating van de straten waaruit de tramrails zullen worden opgebroken, een bedrag van 100.000 begroot, terwijl voor nieuwe trottoirs en riolee- rlngswerken nog 8.000 is geraamd. Voor het maken van een houten bruggetje over de Zomervaart nabij de Theresiaschool is bij Raadsbesluit van 4 November 1931i het noodige crediiet toegestaan. B. en W. zijn van meening, dat door de steeds voortschrijdende bebouwing, de nood zakelijkheid voor'het aanleggen van een nieuw rioolstelsel voor de geheele gemeente steeds grooter wordt. De tijd laat niet toe om met de daarvoor noodige werken, die groote geldelijke offers zullen vragen, aan te vangen. Het is duidelijk, dat evenmin aan fondsvorming hier voor kan worden gedacht. Evenwel is bij B. en W. in overweging de plannen voor bedoelde werken in studie te nemen. Intussehen is door ons onder de „Ka pitaalsuitgaven" (zie bijlage) opgenomen een bedrag van 50.000 voor den aanleg van rio leering in het Kleverpark. Betreffende de voorbereiding van de haven plannen, deelen B. en W. mede, dat bij Raads besluit van 27 Juli 1932 is besloten te bepalen, dat voor het gedeelte der gemeente, waarin het toekomstig havengebied zal zijn gelegen, de vaststelling van een plan van uitbreiding in voorbereiding is. Naar aanleiding hiervan hebben B. en W. den Directeur van Openbare Werken opdracht ge geven de voorbereiding van bedoeld plan door te zetten. Het ligt in het voornemen, om de verbetering van den Zijlweg door trottoirversmalling en asphalteering van Zijlbrug tot Julianalaan in 1933 tot uitvoering te brengen. Bij dit gedeelte Zijlweg behoeft alleen grond verkregen te worden bij het perceel Zijlweg 39, waarover een onteigeningsprocedure thans nog loopt. De vervanging van de tramlijn over den Zijl weg door autobuslijn is afhankelijk van het verleenen der door de N.Z.H. Tr. Mij. aange vraagde concessie voor het in exploitatie bren gen van autobuslijnen. Een eindbeslissing hier over is nóg niet gevallen. Met den aanleg van straten op het Phoenix terrein zal na beëindiging van het erfpachts- recht op 1 April 1933 worden aangevangen en voortgegaan, naarmate hieraan, in verband met grondverkoopen, behoefte zal blijken. Wij lezen in de afdeelingsverslagen, dat een lid opgave wenschte van het aantal religieuzer en kloosterlingen, werkzaam bij het bijzonder onderwijs en het' bedrag, dat zij hiervoor als vergoeding ontvangen. Spreker meent, dat door het in de plaats stellen van religieuzen en kloosterlingen, de positie van de R.K. onder wijzersfessen) ook in gevaar wordt gebracht. Een ander lid merkt op, dat als de vraag be treffende het aantal religieuzen en kloosterlin gen consequent doorgevoerd zou worden, deze vraag zich ook zou moeten bepalen tot de on- gehuwden. B. en W. antwoorden, dat zij een opgaaf van het aantal religieuzen en kloosterlingen, werk zaam bij het bijzonder onderwijs, niet kunnen opgeven, daar de schoolbesturen niet verplicht zijn B. en W. die mededeeling te doen. Hier door kunnen B. en W. ook geen opgaaf ver schaffen van de aan hen uitbetaalde salaris sen. Een beschouwing over de salarieering van religieuzen en kloosterlingen en over de positie der R.K. onderwijzers (essen) als gevolg van het bij het onderwijs werkzaam zijn van reli gieuzen, achten B. en W. bij de behandeling van eene gemeentebegrooting niet op haar plaats. Opgemerkt werd door een raadslid, dat aan de H. B. S. A en het Gymnasium door één lee- raar gymnastiekles wordt gegeven en wel tegen een bezoldiging van 4.300 en 4.500. Dit zijr dus 2 functies. Willen B. en W. mededeelen, waardoor deze toestand is ontstaan en welke maatregelen B en W. denken te nemen om aan dezen toestand een einde te maken? B. en W. antwoorden als volgt: Bedoelde leeraar werd bij raadsbesluit van 10 Juli 1907 (No. 20) benoemd tot leeraar aan de H.B.S. met 5-j. c. en bij raadsbesluit van 10 Juli 1907 (No. 21) tot leeraar aan het gym nasium. Bij raadsbesluit van 18 Augustus 1909 werd hij overgeplaatst van de H.B.S. met 5-j. c. naar de HJB.S. met H.H.S., de tegenwoordige H.B.S. A. Aan de H.B.S. A. was hij belast met eene vol ledige betrekking bij een minimum van .19 uu: (groep 1924 (26) uur). Aan het gymnasium viel hij in de tweede categorie (groep 1018 uur) en was belast met 18 uur. Met aanvang van den cursus 1932/1933 zijn hem aan de H.B.S. A 25 lesuren opgedragen, hierdoor kwam in het salaris ad 4500 geen verandering. Aan het gymnasium is het aantal opgedragen lesuren verminderd tot 12. Hier door werd het salaris verminderd tot f 3100. Door opvoering van het aantal lesuren aan de H.B.S. A van 19 tot 25 kwamen voor den ande ren gymnastiekleraar 6 uren vrij. Deze is thans voor 6 lesuren gedetacheerd aan het gymnasium Een lid merkt op, dat de kosten voor de Stadsbibliotheek en Leeszaal slechts 2 pCt. lagei geraamd zijn dan voorheen, terwijl het subsidie aan de R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek met 33 pCt. wordt verlaagd. Spreker wiist er op, dat B. en W. zich aldus op een gevaarlek pad begeven, dat zou kunnen leiden tot verlies van het Rijkssubsidie, want de Gemeente is in dit opzicht aan bepaalde voorschriften ge bonden. Eenige leden meenen, dat op de begrooting voor Stadsbibliotheek en Leeszaal meer kan worden bezuinigd. H.i. is het aantal ambtenaren te groot. Een ander lid acht daarentegen de posten laag gesteld. Bij de jaarwedden is het salaris van Van Puffelen, den beambte van het filiaal, dat 1.040 bedraagt, weggelaten. Deze man kan niet gemist worden, waar het personeel, ook de onbezolgdigde volontairs, reeds 3 avonden per week dienst hebben. Het heffen van leesgeld per boek, zoo als door een lid wenscheüjk geacht wordt, is vol gens een ander lid in strijd met de subsidie voorwaarden. B. en W. hebben de kwestie van het subsidie voor de R.K. Leeszaal aanhangig gemaakt bij den Minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen; het antwoord zijn zy nog wach tende. De post salarissen moet verhoogd worden met 1040 voor den zaalbediende-bewaarder van het filiaal (Huis te Zaanen). Het heffen van leesgeld per boek is in strijd met de subsidievoorwaarden. Voor gebruikma king van de uitleenbibliotheek kan wel een jaar lijksche contributie worden gevraagd, mits nie mand tot het betalen van een hooger bedrag dan 2.50 worde verplicht. Wü verwijzen u hierbij tevens naar het voor uwe leden ter visie gelegde advies van de Com missie van Toezicht naar aanleiding van het verzoek van de afd. Haarlem van den Alg. Bond van Leesbibliotheekhouders tot het heffen van een leesprijs. Met dat advies kunnen wij ons vereenigen en stellen u voor op bedoeld verzoek afwijzend te beschikken. Boeken waarnaar veel vraag is worden wel in meer exemplaren beschikbaar gesteld, opdat de aanvrager (die zijn voorkeur te kennen geeft) niet al te langen tijd behoeft te wachten. Tot gerief van de bezoekers is van boeken over het Nieuwe Rusland een afzonderlijke lijst ver vaardigd, die pl.m. 70 werken telt. De Stadsbibliotheek en Leeszaal behoort tot de z.g.n. Opleidingsleeszalen, waar volontairs 1 of 2 jaar werkzaam moeten zijn, willen zij tot het assistentsexamen worden toegelaten. De hulp dezer werkkrachten, die in de praktijk van het Leeszaal- en Bibliotheekvak worden opge leid, is zoo niet onmisbaar, dan toch zeer ge- wenscht met het oog op de vele te verrichten diensten. Daardoor kan met een getal ambte naren beneden het in de formatie genoemde de dienst worden bezet. Een lid wenscht den post van 1106 voor het uitsteken van vlaggen en het onderhoud hier van terug te brengen tot op de helft. Tegen onderdeel bijdrage Vereeniging Koninginnedag maakt spreker bezwaar. B. en W. scharen zich aan de zijde der leden, die dezen post wenschen te handhaven, en blijk baar met ons van oordeel zijn, dat het uitsteken der nationale vlag van de openbare gebouwen een gepaste vreugdeuiting is op den verjaardag van het Koninklijk huis. Door verschillende sprekers is betoogd, dat het niet aangaat, de Haarlemsche Orkestver- eeniging een zoo groote subsidieverlaging te doen ondergaan. Men wenscht te weten, of dia vereeniging met een subsidie als thans voorge steld, in stand kan blijven. B. en W. leggen het er toch niet op aan, de H. O. V. kapot te maken? Verschillende andere leden vroegen, of B. en W. van meening zijn, dat bij een subsidie van 15.640 de H. O. V. kan blijven bestaan. Het voortbestaan van de Orkestvereeniging wordt door vele leden van groot belang geacht. Zij vragen, of de feiten, genoemd in het rapport van de H.O.V., door B. en W. juist geacht worden. Is het verder de bedoeling, de concerten in de buitenwijken te laten vervallen, nu daarvoor geen geld meer uitgetrokken is? Een lid wil dezen post met 15.000 verhoogen en het bedrag voor de H. O. V. weer op 30.000 handhaven. Van andere zijde wordt gevraagd of B. en W overleg hebben gepleegd met het bestuur der H. O. V. alvorens tot deze belangrijke verminde ring van het subsidie te komen. B. en W. antwoorden hierop als volgt: Bij brief d.d. 18 Mei 1932 hebben wü het con tract met de H. O. V. tegen 1 Januari 1933 op gezegd, onder mededeeling dat het gemeente bestuur bü de behandeling van de begrooting voor 1933 zün standpunt ten aanzien van het toe te kennen subsidie in vrijheid wenschte te kunnen bepalen. Daarna heeft een conferentie plaats gehad tusschen den Wethouder van Financiën en het Bestuur, waarin werd medegedeeld, dat met de mogelükheid van een belangrüke subsidie verla ging rekening gehouden moest worden. Bü brief dd. 23 Aug. 1932 is aan het Bestuur medegedeeld, dat B. en W. aan den Raad zou den voorstellen de subsidie tot 13.000 te ver lagen. De becüferingen in het request van de H.O.V. aan den Gemeenteraad schünen geheel onjuist. Indien de H.O.V. niet meer de concertzaal zou gebruiken, zou deze zaal even goed aan anderen, en dan tegen hoogeren prijs kunnen worden verhuurd (H. O. V. heeft een geredu- ceerden prijs). De vermakelijkheidsbelasting zou ook geenszins minder opbrengen. Waarom er voorts voor 2000 volksconcerten zouden moeten worden gegeven, is niet duide lijk. En dat er voor steun aan werklooze orkest leden ƒ20.000 zou moeten worden uitgetrokken, is schromelijk overdreven. B. en W. verwachten, dat H.O.V. er met de uit getrokken subsidie zal kunnen komen, mede door versterkte hulp van particulieren, zoodat van ontbinding geen sprake behoeft te zün. Met de Federatie van Muziekvereenigingen is geen overleg gepleegd om tot eene goedkoopere regeling te komen. B. en W. meenen, dat bü de tegenwoordige financieele omstandigheden dit een der uit gaven is, die zonder ernstige bezwaren kan ver vallen. Crediet Haarlem Noord Omtrent het verzoek om grond door het Co mité voor een Kinderbewaarplaats in Haarlem Noord zal spoedig een voorstel worden inge diend. Het twee maal in plaats van drie maal per week vuil ophalen werkt bevredigend. Sedert geruimen rijd zün geen klachten meer binnen gekomen, zoodat het publiek zich blükbaar aar. den nieuwen toestand heeft aangepast. Haarlem staat met den genomen maatregel niet alleen. Behalve in gemeenten, waar tot nu toe niet meer meer dan twee maal per week vuil werd opgehaald, zooals b.v. Tilburg en Zaandam, is in verschillende gemeenten tot vermindering van het aantal malen vuil ophalen overgegaan. Wü verwüzen hiervoor naar den voor Uwe le den ter inzage gelegden staat. Nergens heeft de genomen maatregel tot ernstige klachten, in de meeste gemeenten zelfs tot geen klachten, aan leiding gegeven. Hierbü dient in 't oog te worden gehouden, dat ook vroege rniet alle gezinnen drie maal per week vuil meegaven. In Haarlem was dit slechts 50 a 55 pCt. van het aantal gezinnen Een belangrük aantal gaf zelfs slechts éénmaal per week vuil mee. Het aanzien van de stad ziet er voldoende uit; in de buitenwüken laat de toestand wei eens iets te wenschen over. Maatregelen zün genomen om daarin te voorzien. Uitbreiding van het aantal voor dit doel tewerkgestelden wordt overwogen. De vraag of, nu de kachels branden, met twee maal vuilophalen per week kan worden vol staan, wordt door ons bevestigend beantwoord. Door het gewicht wordt de hoeveelheid com pacter en de ondervinding leert, dat dienten gevolge het volume opgehaald vuil niet groo ter wordt. Met het normaliseeren van de vuilnisemmers wordt te Amsterdam thans een proef genomen. Ook hier was het onderwerp in studie; het ne men van proeven werd uitgesteld in verband met de tüdsomstandigheden. Het lijkt ons be ter af te wachten hoe de uitslag van de Amster damsche proefneming zal zijn. Hoewel geen klachten over rattenplaag in kwamen, hebben wij op verschillende plaatsen een onderzoek doen instellen. Daarna is met het ontratten, o.a. van een gedeelte der Zomervaart, van het Phoenixterrein en van de omgeving der zwemscholen een aanvang gemaakt. KAPITAALSUITGAVEN voor het jaar 1933. A. Civiele werken. Aanleg nieuwe begraaf plaats 135.000. Aanleg straten Grond- bedrüf ,,300.l|90.— Aanleg van straten voor derden ƒ210.935. af: te ontvan gen bijdr. 35.000. „175.935.— Riol.-werken, nieuwe trottoirs enz3.000. Straatwerk in verband met opbr. tramrails 10.000. Reorganisatie Verwulft incl. koopsom grond en bijdrage aan Vroom en Dreesmann 85.000. Reorganisatie Zülweg en onteigening Viets 103.000. Verplaatsen sportvel den Middenweg 20.000. Sporterrein Van Oos ten de Bruünstraat.35.000. Verbetering rioleering Kleverpark 50.000. 931.935. A. Bouwkundige werken. Uitbreiding Slachthuis ƒ175.000. Nieuwe ga rage voor de Reiniging 50.000. Spuithuis Pijlslaan 2.200. Urinoir Gr. Markt 800. 228.000.— C. Scholenbouw Memorie D. Bedrijven. Electriciteitsbedrijf 264.000. Gasbedrijf 61.500. Waterleiding 187.100.— 512.600 E. Onvoorzien 62.465. Totaal 1.725.000.— De leden van deze vereeniging worden hierbü dringend uitgenoodigd tot eene algemeene H. Communie op a.s. 6 Nov. onder de H. Mis van kwart vóór zeven in de St. Josephs-kerk Jans straat. Ook den leden der onderafdeelingen wordt door den praeses zeer nadrukkelijk verzocht aan deze algemeene H. Communie te willen deel nemen. Onzen jongens wordt verzocht deze H. Com munie te willen ontvangen voor de zielerust van Antonius Klein-Schiphorst en den vollen aflaat op zijn ziel toe te passen. De praeses, E. MATHOT, Pr. Zondag 6 November zal in de St. Joseph- kerk om kwart voor zeven uur de jaarlijksche H. Mis worden opgedragen, waaronder gene rale H. Communie voor de overleden leden van den R. K. Volksbond. De leden worden aangespoord in grooten getale aanwezig te zijn. De kunstschilder D. Voerman te Velsen (Zee weg) geen familie van de bekende Hattem- sche Voermans exposeert op 't oogenblik (t.m. 10 Nov. a.s.) een twintigtal züner werken in „Het Jeugdhuis" te Bloemendaal, Donkere- laan 6a. De groote zaal van dat „Jeugdhuis", we schre ven het al meer, biedt een uitstekende expo seergelegenheden. Het huis zelf is blijde gelegen temidden van kleurige, herfstige natuur en een staande vlag in den tuin duidt erop, dat daar iets te doen is. We troffen den schilder zelf aan, terwijl hü de laatste hand legde aan het arrangement züner doeken. Een eenvoudig man, die schilder, welke echter, wanneer hij over zijn of anderer kunst spreekt, een dichter wordt in woorden, houding en gebaren. Hü sprak over Sluyters (dien geweldenaar), over Toorop, (den vrome), over de modernen. Met de genoemden houdt Voerman's kunst geen verband. Deze sluit zich meer aan bü de Haagsche School, doch ze is oorspronkelijk en wükt in optimisme en frischheid van die ook zoo schoone droomen- en stemmingskunst af. De beste eigenschappen in de schilderijen van dezen Velsenaar zün ongetwüfeld de schoon heid en de poëzie in kleuren en in toon. De schilder bezit een blümoedige dichterlijk heid en een subtiele kleurgevoeligheid, die ons zijn werken dankbaar doen waardeeren. Hierin ligt zijn kracht, méér dan in het sterk- plastische of constructieve. Dat er, plastisch, zwakkere fragmentjes zün aan te wüzen ligt misschien ook wel aan de bijzondere techniek van dezen schilder, die bijna uitsluitend met het tempermes werkt. Zijn kerkinterieurs b.v. krügen hierdoor iets onrustigs, ofschoon ze weer zeer mooi van toon zijn en van kleurenmuziek. Maar de monumen taliteit, het architectonische, door rustige pen seelvoering, van andere groote kerkschilders missen we in deze, in andere opzichten voor treffelijke, doeken. Men ziet wel gevoelige, doch zeer stemmings volle interieurs, waar diepe rust en serieuze stil te heerschen en een ontheffing uit het aard- scha is. Van de diverse bloem- schilderingen hebben we voldoende genoten om er dankbaar van te gewagen. Vooral zün „Asters", waar juist een blüde zon over fonkelde, is een kleurrük, sym pathiek doek. De „Chrysanten" zün wat te ük niet uitbundig genoeg. We denken aan dat sterke prachtvers van Guido: „Chrysanthemum, hofsch gesproei, Dat den winter komt beschimpen Het schilderü „De Vioolbouwer" mag ge noemd worden om de zuivere geste van den gemoedelijken bouwer, die zün werkstuk al keu rend bekükt. ook in verchroomd nikkelen uitvoering LEVERANTIËN OOK IN HUURKOOP De „duinlandschappen" zijn levendiger en kleuriger dan zü doorgaans plegen te zün. De „Reddingsboot" is wel sensationeel, doch hier en daar, in de teekening, wat zwak. Deze is beter en sterker in de „Schelpenvisscher". „Huisje aan 't duin" bezit weer die muzikali teit, in blüde kleur, welke den schilder, eigen is. De „Stillevens" vinden we soms te decora tief, maar de fonds treffen door een levende flonkering, van binnen uit. Concludeerend kunnen we veel waardeeren van deze expositie der frisch kleurige, zoet vloeiende werken. Tot slot geven we onze kunstzinnige lezers een goeden raad. Het schijnt, dat we na vele droeve regen dagen weer wat zonnelicht en herfsttinten mo gen genieten. Wat zou er nu schooner te beden ken zijn, dan dat men op den Zondagmiddag een frissche wandeling onderneemt naar Bloe mendaal, om zich door de lichte schilderkunst van Voerman, in de Donkere laan, wat te laten verblijden? Terugwandelend ziet men, in 't fraaie panorama, de fiere schouders en 't ranke hoofd der Sint Bavo en men kan zich een oogenblik de verre stad verbeelden, bewolkt met de schilderachtige figuren van vroeger eeuwen en, zie, schrijdt daar ginds niet, zelfbewust, de stoere gestalte van den grooten Frans Hals? IC de H. Heden is de heer P. Ruigrok, wien 12 Juli 1.1. een ernstig auto-ongeluk is overkomen, weer in zooverre hersteld, dat hü de Mariastichting heeft mogen verlaten. De heer Ruigrok werd 12 Juli, toen hij zich 's avonds per fiets huiswaarts begaf, op de Leidschevaart door een luxe-auto gegrepen en een veertigtal meters meegesleurd. In zeer ernstigen toestand werd hij naar de Maria stichting overgebracht, waar hij van de laatste H. Sacramenten moest worden voorzien. Even wel nam de toestand een goeden keer, zoodat hü nu na een verpleging van bijna vier maan den de Mariastichting heeft kunnen verlaten. Parochie St. Bavo Heerenweg 88. ZONDAG. 6 Nov. 25ste Z'ondag na Pinkste ren, le Zondag van de maand. De H.H. Missen om 6, 6.30, 7, 8, 9 en om 10.30 uur de Hoogmis. De H. Mis van 9 uur zal worden opgedragen door Z. H. Exc. Mgr. J. Erik Muller, Aposto lisch Vicaris van Zweden. De H. Communie wordt uitgereikt voor en onder iedere H. Mis, ook onder de Hoogmis bij het teeken van de bel. Na de Hoogmis Congregatie voor de jon gens. 's Avonds om 7.30 Allerzielenlof en af lezing van de Doodceel en Rozenhoedje voor onze dierbare afgestorvenen. MAANDAG, 7 Nov. Feestdag van den H. Wil- librordus, dag van büzondere devotie, 's Avonds 7.30 H. Familie voor de mannen. DINSDAG, 8 Nov. 's avonds 7.30 Lof ter eere van St. Antonius, na het Lof vereering van zijne relikwie en gelegenheid om te biechten. WOENSDAG 9 Nov. 's Avonds om 7.30 Con gregatie voor onze jongemannen. DONDERDAG 10 Nov. H. Andreas Avellinus. 's Morgens 7 uur gezongen Requiem voor de overledene leden van de Broederschap van het H. Sacrament, 's Avonds 7.30 Lof ter eere van het H. Sacrament. Na het Lof gelegenheid om te biechten. VRIJDAG 11 Nov. H. Martinus van Tours. ZATERDAG 12 Nov. H. Levinus, Martelaar, 's Morgens om 8.30 gezongen Maandstond voor Joannes Wilhelmus Clavaux. Vanaf 5 uur ge legenheid om te biechten; 's avonds 7.30 Ma- rialof met Rozenhoedje voor de bekeering der zondaars. ZONDAG 13 Nov. 26ste Zondag na Pinkste ren, 2e Z'ondag van de maand; onder alle H.H. Missen open schaalcollecte voor de restauratie werken van de kerk. PAROCHIE O. L. VR. VAN ALTIJDD. BIJSTAND Pastorie: Frans Netscherlaan 12 Telefoonnummer 23190. Gironummer 52458 ZONDAG, 25ste Zondag na Pinksteren. Eerste Zondag der maand. Eucharistische Dag. Na de Hoogmis Uitstelling met zegen van het Aller heiligste. 's Namiddags van 3 uur af tot het einde van het Lof Aanbidding. Onder alle H.H. Missen schaalcollecte om de rente van onze geldleening te betalen. Met 1 December moet er ƒ2500 rente zijn. Wij bevelen derhalve deze collecte extra in uwe bekende milddadig heid aan. Alle begin is moeilijk. Dit geldt dubbel voor de nieuwe parochie van Santpoort. 's Avonds te 7 uur Lof ter eere van het Aller heiligste Sacrament. DINSDAG. Te half negen Vergadering der Zelatricen aan de Pastorie. DONDERDAG des morgens te 10 uur Veni Creator en gezongen H. Mis voor Bruidegom en Bruid. VRIJDAG-middag van 5—6 uur biechthoo- ren voor de schoolkinderen. Des avonds te 7 uur Lof ter eere van O. L. Vrouw van Altijd- durenden Bijstand. ZATERDAG onder de H. Mis van 7 uur Al gemeene H. Communie voor de schoolkinderen. Den ouders wordt vriendelijk verzocht te zor gen, dat hun kinderen te kwart voor 7 uur ir. de kerk aanwezig zün om deel te nemen aan de gemeenschappelüke voorbereiding. Des middags van 59 uur biechthooren. ZIELENBOEK. Er bestaat gelegenheid tot in schrijving op het Zielenboek. Eens per maand wordt een Requiemmis opgedragen voor de overledenen, die op het Zielenboek staan inge schreven. Bü den koster kan men steeds kaarsen doen opsteken. De plaatsen worden verpacht in de tweede helft der Novembermaand. Wel wordt er na tuurlijk op Zondagen in iedere H. Mis plaatsen- geld opgehaald. Volgende week beginnen we met de oprich ting van een jongens- en meisjes-congregatie De H.H. Missen zün deze week: Zondag 7 uur: tot zekere intentie op een koperen huwelüksefeest; 9 uur; geestelijk en tüdelijk welzün der parochie; Hoogmis: Jo hanna Dam, echtgenoote van Comelis Nicokta6 Böhm. Maandag 7 uur: Leonardus Freeriks. Dinsdag 7 uur: Johannes van Duinhoven e» Jacoba Vrieshoop. Woensdag 7 uur: Uit dankbaarheid. Donderdag 7 uur: voor Overleden oude*»; 10 uur: Gezongen H. Mis tot intentie van Bruidegom en Bruid. Vrijdag 7 uur: Zeereerw. heer Frar.cfccu» Schmedding. Zaterdag 7 uur: Johannes Heeremans. Zondag 7 uur: Agatha Margaretha Maar schalk—Peters; 9 uur: Uit dankbaarheid; Hoogmis: Parochie. Doordat behalve Prins ook Ketting niet zal spelen, komt Stormvogels vermoedelijk in de volgende opstelling uit: De Waard Haak, Koster, Haak Jr., Füen, v. d. Velde v. d. Steen, Qroeneveld, Schoorl, Schippers, De Waard. Voor den vierkamp tusschen de Haarl. Zwem- vereenigingen D. W. R„ „Haarlem", H. P. C. en H. V. G. B., op Donderdag 10 Nov. a. s. in Stoop's Bad, zijn de prijzen, beschikbaar ge steld, door de directie van het Luxor-Theater, van af heden ten toon gesteld in de etalage van dit theater. De Duitsche worstelploeg, die „Haarlem" Zaterdag ontvangt, is een van de beste van Duitschland. De Duitsche Krachtsportbond houdt ieder jaar competitie-wedstrijden, waar aan een groot aantal vereenigingen met zeven worstelaars deelneemt. Er worden uit- en thuiswedstrijden gehouden en büna elke week vindt een ontmoeting plaats. Op dit oogenblik neemt „Witten '07". de derde plaats in van boven in den competitie stand. Boven haar staan „Heros", waarvan de beroemde Sperling en Meier deel uitmaken, en „Horde", twee vereenigingen, die eenige jaren achtereen elkander hét kampioen schap van Duitschland betwisten. Het vorig;-.? jaar is „Witten '07" et in gèslaagd aan „Heros'W> een nederlaag te bezorgen, waardoor „Horde" het kampioenschap van de Rijnprovincie be haalde en ten slotte het kampioenschap van Duitschland. De gasten van „Haarlem" heb ben op hun uitwedstrijden tegen de zooeven genoemde vereenigingen een gelijk aantal punten behaald, zoodat ze er fraai voorstaan. De vedergewichter August Nagel heeft eenige malen gewonnen van Meier, kampioen van Duitschland. De gebroeders Ibach, van wie een chemisch ingenieur is, zün sterke en technische worstelaars. Zij wonen één uur ver van Witten in de bergen, doch slaan geen oefenavond over. Het houden van competitiewedstrijden brengt mee, dat de deelnemers steeds in training zün en in goede conditie verkeeren, alsmede over een uitstekende wedstrüdroutine beschikken. Vandaar, dat de Duitsche worstelaars niet alleen technisch volkomen het worstelen be- heerschen, maar ook nimmer schromen om aanvallend op te treden. Wanneer zü geplaatst worden tegenover iemand, die worstelen kan en zich wil geven, dan kan men verzekerd zijn van spannende partijen. Het vorige jaar was „Witten '07" te Deven ter en te Arnhem. Van de vereeniging K. D. O. werd met 34 tegen 14 strafpunten gewonnen en „Achilles" moest met 31 tegen 16 het onder spit delven. In Mei van dit jaar verloor deze vereeniging met 3810 in Witten, zoodat de Haarlemmers er verzekerd van zijn sterke tegenstanders te zullen ontmoeten. Het is ons bekend, dat de ploeg, die „Haar lem" stelt zich goed heeft voorbereid en van plan is den Duitschers de eerste nederlaag op Hollandsehen bodem te bezorgen. Na de drukke beslommeringen van de Kerk- consecratie en de pastoorsinstallatie daar op volgende, zingt de pastoor zonder kerk vandaag zijn zwanenzang, tenminste in de Nieuwe Haarlemsche Courant. Hü doet dit op de eerste plaats om dank te brengen aan Onzen Lieven Heer, die hem zoo zichtbaar op de voorspraak van Maria van Altijddurenden Bijstand heeft geholpen gedurende den tijd van voorbereiding tot stichting der nieuwe parochie te Santpoort. Maar ook is hü grooten dank verschuldigd aan alle edele weldoeners en weldoensters, die, hetzü door grootere of kleine giften hem heb ben geholpen in zijn moeilijken taak. En last not least rust op hem de plicht van dankbaar heid jegens de redactie van de Nieuwe Haar lemsche Courant, die steeds bereid was een be scheiden plaatsje voor de wekelüksche krab beltjes en babbeltjes van den Bouwpastoor af te staan. Wat zou hij hebben moeten beginnen zonder den steun van zoovele edelmoedige en hulpvaardige menschen! Moge de goede God allen overvloedig zegenen en in hun geesteüjke en tijdeüke belangen en spoedig verlichting brengen in de zware finan cieele zorgen van zoo ontelbare vele huisge zinnen. Wanneer de pastoor van Santpoort aan het Altaar staat sluit hü natuurlijk allen in zijn „Memento Missae" in. En nu „Con Amore" begonnen Er valt nog zoo heel veel te werken in een jonge, pas gestichte parochie, er valt nog zoo heel veel te zorgen op godsdienstig en stoffelijk gebied, maar onder Gods hulp gaan we vol ver trouwen de toekomst tegemoet, terwijl wü on zen arbeid en financieelen zorg in aller sym pathie en gebed durven aanbevelen. Uw dankbare Pastoor met een kerk, A F. J. GOOSSENS pr. Santpoort (dorp), 4 Nov. 1932. Frans Netscherlaan 12. Telefoon 23190 Gironummer 52458.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 10