TARZAN, DE AAPMENSCH 1 UIT DE GESCHIEDENIS VAN HET OERWOUD van m 1 De berg des doods Tarzan en Jane Jeder, die den berg des doods aan schouwt, moet sterven, dat is de wet van de jungle." James Parker en sijjx dnditer. Verdwenen De echte Tarzan SOUND THEATER 1 Van Vrijdag 4 November af, I ZIET JOHNNY WEISSMULLER ZIET hem om het hardst ZIET hem in gevecht met EE ZIET en beleeft met hen Plaatsbespreken, Wat Luxor brengt is altijd goed Geen toegang beneden 14 jaar DE HEERSCHERES VAN ATLANTIS SMAKELIJK ONTBIJT ■s Wmimm De koning van het woud heeft voor zichzelf geserveerd en gaat aan zijn dejeuner beginnen Gevecht met den aap Het olifanten-kerkhof Eind goed,. 1 goed The Happy End' imnniimTniininniuiHrnTinnmiiiiiiniiiiniiiiiinniiiiuniiiiniiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiniDiH! Zooals men weet, speelt de geschiedenis van de film Tarzan in de oerwouden van Afrika en van deze oerwouden (waar ook de film „Trader Hom" speel de), kan men zeggen, dat zij vol mysterie en gevaren zijn waar de fantasie van den film- man naar hartelust kan te keer gaan. Deze Afrika-film behandelt een der meest onwaarschijnlijke verhalen, die onze beschaving ooit ter oore is gekomen. De uiterste voorposten onzer beschaving in Afrika worden bezet door menschen die dermate gewend zijn aan de ge heimzinnigheden en verschrikkingen van het oerwoud, dat zij van het brullen van de leeuwen niet meer schrikken, als wij stedelingen van het janken van een hond. Vele van deze blan ken, die de dorpen van Afrika bewonen, zonder eenig contact met Europa, slijten hun leven daar handeldrijvend met de inboorlingen, want zoolang er reeds blanken in Afrika zijn, zoolang bestaat er een hartstocht voor ivoor, dat witte goud van Afrika, dat door onze beschaving ge proclameerd wordt en waarbij deze beschaving niet bedenkt, aan welke ontzettende gevaren en niet te beschrijvingen ontberingen de zoekers worden blootgesteld. James Parker was een van deze zoekers. i Parker leefde daar in de eenzaamheid tezamen met Harry Holt, zijn compagnon en samen ruilden zij het ivoor met de negers tegen zout, kralen en andere beschaafde onbenulligheden, die voor de negers zulk een rijkdom beteekenden. Zij woonden daar reeds jaren en al die jaren hadden zij reeds getracht de plaats te weten te komen, die onder de negers bekend stond en gevreesd werd als de ,3erg des Doods". Er leefde een legende voort, waarin verteld werd, dat, wanneer een olifant zijn einde voelde nade ren, hij zijn schreden ging richten naar deze wijkplaats om er tusschen de door de zon ge bleekte gebeenten van honderden van zijn voor gangers den laatsten adem uit te blazen. Maar zelfs de negers hadden een niet te overkomen angst voor dit olifanten-kerkhof en waagden het dan ook niet het te betreden, noch er een blik op te slaan. Eindelijk, het wachten en vragen moede, be sloten de twee blanken geen tijd meer te ver liezen, doch te trekken in de richting, waar zij hoopten, dat hun fortuin verborgen lag tusschen de bergen. De geheele karavaan was reeds uit gerust, toen op het allerlaatste oogenblik iets gebeurde, waardoor het scheen, alsof alle voor bereidingen nutteloos zouden zijn geweest, want op zekeren morgen, met de boot, die, na zes maanden afwezigheid, de laatste benoodigdheden voor de expeditie meebracht, kwam ook Parker's dochter Jane, een avontuurlijk meisje, dat, zon der eenig bericht te sturen, haar vader kwam bezoeken. Reeds eenige weken trok de expeditie onder groote moeilijkheden verder en het nieuwe leven was voor Jane een ware openbaring. Zij sag dingen, waarvan zij vroeger niet ge droomd had. Echter, wat reeds te voorzien was geweest, gebeur de. Holt was veel jonger dan zijn metgezel en het was dan ook niet te verwonderen, dat hij voor Jane, die een bekoorlijk jong meisje was, een diepgaande vriendschap begon te koesteren, welke vriendschap begrijpelijker wijze ongemerkt overging in liefde. Op zekeren avond, juist toen Holt Jane goedennacht gewenscht had, werden de gebrui kelijke geluiden van den nacht onderbroken door een doordringenden kreet uit het dichte oerwoud, een kreet, die het gezelschap plotseling deed opschrikken „Wat was dat?" vroeg Jane ontzet, „dat is toch geen beest!" „Dat was het ook niet... daar is het weer... het komt dichter bijl" Holt gaf den negers order de geweren klaar te houden, toen plotseling vanuit de donkerte een neger, verschrikkelijk gewond, het kamp kwam binnenstormen en totaal uitgeput aan hun voeten neerzeeg. „Haal direct water" beval Parker. En nadat dit den armen man in den mond gegoten was, pro beerde hij te spreken. „Hij zegt, dat hij achtervolgd wordt" verklaar de Riano, een van de gidsen. De man ging voort bijna onverstaanbare woor den uit te stooten. „Hij heeft de wet van de jungle overtreden. Hij heeft den „Berg des Doods" gezien en nie mand kan dat ongestraft doen. Bij deze woorden was het alsof Parker geëlec- triseerd werd. Hij sprong op en riep: „De Berg des Doods", het kerkhof der olifanten, maar Vraag hem dan welke richting wij uit moeten." Riano keerde zich nogmaals tot den stervende en vroeg hem in Swahili-dialect, waar de „Berg des Doods" zich bevond. Met een van pijn vertrokken gezicht hief de nmnimimniimnnmininiinnninHnnHiinmnnnniniiniinmnnTnminnninraniinniiitiuiioiiiumiinB Er zijn weinig films op dit oogenblik die zóó in de algemeene aandacht staan als „Tarzan". Ongetwijfeld is de oorzaak van deze belangstelling niet zoo zeer de min of meer kun stige wijze waarop het verhaal wordt verteld, maar vrijwel uitsluitend de inhoud van de film zelf. Er zijn ver halen, die zóó boeiend zijn, dat zij niet meer vragen naar een handigen verteltrant, maar onmiddellijk door ie feiten zelf onze verbeelding aan spreken. lïïiiiiniiiniiiiiiiinriuniitiniiiiininiitiiiniiiiiiiiiiiniiKinniiinniiiiniHniiin innmniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiii inboorling een van zijn armen op en wees in de richting vanwaar hij gekomen was. „Bergberg" kon hij nog uitbrengen en na deze laatste woorden gaf hij den geest. Allen keerden zich naar den kant, waarnaar de doode gewezen had en tijdens deze stilte hoorde men de woorden van Riano die zeide: „Ieder, die den ,3erg des Doods" aanschouwt, moet sterven, dat is de wet van de jungle." Terwijl de kleine karavaan door de uitge strekte wouden verder trok, werd hun aandacht getrokken door het schreeuwen van een aantal apen. De kudde scheen zeer groot te zijn en het geluid, dat nader en nader kwam, klonk zeer ongewoon in de ooren van het jonge meisje. Na eenige oogenblikken zag men hoog in de boomen de groote dieren, die zich langs de geweldige takken van boom tot boom voort bewogen. Het bijzondere was echter, dat de troep werd vooraf gegaan door een blank wezen, dat van verre gezien niets gemeen had met de apen. „Kijk," riep Jane uit. „Een blanke" zeide Parker hoogst verbaasd. Eenige oogenblikken bleef de vreemdeling stil in den boom staan, dan hief hij zijn hoofd op uitdagende wijze op en een langgerekte onmen- schelijke kreet klonk door het oerwoud en het gezelschap voelde zich en doca de aanwezigheid van den man en de manier, waarop hij zich ge droeg, zeer beklemd. Parker was de eerste, die de algemeene stilte verbrak. „Wacht eens" zeide Jane en terwijl zy naar den voet van den boom ging zeide zy glim lachend tot den vreemdeling, die haar met een onbewogen gezicht aanstaarde: „Wilt U niet naar beneden ko men?" en ziende, dat hy zich niet bewoog, liet zy er op volgen: „Doet U het om my een pleizier te doen." DDomiiuiuininnnrauiimiiiuiuiiurauiiKiiinRiniiiii pi0tgeiing Het de man zich als het ware uit den boom vallen en kwam voor Jane op den grond terecht. Parker en Holt hielden hun geweren klaar om te schie ten, indien dit noodig mocht blijken te zyn. Of het Jane's persoonlijke indruk was of het feit, dat zy lachte, valt niet met zekerheid te zeggen, maar in elk geval deed Tarzan eenige stappen naar voren, tot hy zich vlak voor het jonge meisje bevond. De vreemdeling stond op het punt nog dichter by haar te komen, toen zijn aandacht plotseling scheen te worden afgeleid, want hy stond dood stil, luisterde aandachtig en draaide zyn hoofd langzaam heen en weer, terwijl hy de lucht op snoof, als het ware om een spoor te ontdekken. Iedereen volgde zyn bewegingen, toen plotseling uit de naby zynde boschjes een groote troep afzichtelyk uitziende dwergen verscheen. De uit werking van dit verschijnsel op de inboorlingen was ontzettend. Zonder een enkele uitzondering wierpen zy zich jammerend op den grond en schreeuwden alsof hun laatste uur had geslagen. „Spreek met ze" zeide Parker tot Riano. Riano volgde dit bevel op, doch het scheen, alsof de dwergen er geen woord van begrepen. Toen draaide Parker zich om en in de veron derstelling tot Jane te spreken, zy hy: „Jane, het is beter, dat je dekking zoekt," doch tege- lykertyd dat hij deze woorden uitsprak, ver anderde zijn gelaatsuitdrukking. „Jane! Jane! Waar ben je!" Het meisje was verdwenen. Hoog vanuit de boomen klonk weer diezelfde angstaanjagende kreet van den blan ken man en opkijkend zagen zy hem Jane in zyn armen dragend tusschen de boomtakken, waar hy haar door de lucht wierp in de armen van een grooten aap. Riano hief zijn geweer op om te schieten, doch werd nog juist bijtijds hierin verhinderd door Parker, die niets anders deed dan den naam van zyn dochter uit te roepen. Gevolgd door de anderen begon Parker in de richting te loopen, waarin Jane verdwenen was. Het was hem echter onmogelijk dit langen tyd vol te houden, daar de weg door het oerwoud onbegaanbaar was en zy tevens het spoor kwyt- raakten. De witte reus bracht het meisje naar een plaats, waar een groot aantal apen tezamen was. Het scheen een heele kolonie te zyn, want er waren er van alle grootten en leeftyden. Zy zaten op den grond en in de boomen, etend, vechtend en spelend. Plotseling keek een van de apen op en liet een waarschuwings-kreet hooren, terwyl de apen opgewonden geluiden uitstootten en zich naar de boomen begaven. De witte reus, het meisje dragend, verscheen een yaa de booaien en zette Jane, dig half bewusteloos was, op een van de takken neer. Een klein aapje sprong op hen toe, allerlei vreemde geluiden uitstootend. Jane voelde den blik van den vreemdeling op zich gevestigd en dit voortdurend aankyken maakte haar bang. Zij draaide haar hoofd om, om den doordringenden blik te ontgaan, doch als gehypnotiseerd keek zy hem weer aan. Zyn ge laatsuitdrukking veranderde echter niet. Op dat oogenblik kwam een klein aapje naar haar toe gekropen. Eerst voelde Jane zich niet zoo erg op haar gemak doch na eenige momen ten voelde zij zich rustiger en begon hem te aaien. Het aapje scheen het een buitengewone ontdekking te vinden, dat er zich een borstzakje op Jane's blouse bevond en begon met den zak doek er uit te trekken en tot groot vermaak van Jane in reepen te scheuren. Dit scheuren scheen groote aantrekkingskracht uit te oefenen op den man, want hy pakte de rest van den zakdoek van het aapje af en voltooide het scheuren zelf. Het aapje was woedend. Het keek den man niet meer aan, doch hield zich stevig vast aan het meisje. Jane glimlachte en het beestje lief kozende, probeerde zy het tot kalmte te brengen, maar niets hielp. Op hetzelfde oogenblik dat Tarzan haar blouse vastpakte om ook die te verscheuren, schreeuwde zy: „Laat me los! Laat me gaan." Met een enkele ruk scheurde hy de mouw uit de blouse, terwyl hij het laatste woord dat zy gesproken had herhaalde: „Gaan". Jane knikte her haaldelijk, denkend dat hij haar begreep. „Ja! Ja.... weg gaan" herhaalde zy. Met een eigenaardi- gen blik in zyn oogen. keek Tarzan naar de afgescheurde mouw en herhaalde „Gaan gaangaan..l Hij keek naar be neden waar twee lui paarden aan den voet van den boom naar boven stonden te kij ken. Een van hen sprong de hoogte in. Het meisje was ont zettend angstig, doch de man sprong naar beneden alsof het zyn dagelyksch werk was en met zijn mes uit gestrekt in de hand, liet hij zich op een van de beesten vallen, dat met een enkelen steek gedood werd, terwyl het tweede dier op de vlucht gejaagd werd. Met een peinzenden blik keek Tarzan tusschen de boomen door. Jane keek hem aan, dan stond hy op en Jane meesleurend, bracht hy haar naar een soort slaapplaats hoog in de boomen. Het aapje, met een uitdrukking van uitbundige vreugde op zijn gezicht volgde. Vervolgens vlyde hy zichzelf op een paar pas afstand op dierenhuiden neer. De geluiden van den nacht deden zich hooren. Ergens dichtbij brulde een leeuw, meerdere dieren liepen om den voet van den boom. Zij sloegen hun klauwen in de schors en brulden en gromden. Jane was zeer verschrikt, doch de man scheen I het de moeite niet waard te vinden, zyn hoofd op te heffen. Na dezen langen bangen nacht brak eindeiyk de morgen aan. Tarzar. kwam weer dicht naast haar zitten, toen plotseling de apin van den vorigen dag naderbij kwam en hoewel Jane zeer angstig was voor den man, boezemde de naby- heid van de apin haar toch nog grootere angst in en zij drukte zich tegen Tarzan aan. Deze uitte weer eenige onbegrypelyke kreten, waarna de apin aftrok. Jane oegreep. dat deze vreemde ling, noewel hy haar niet verstond, toch al het mogelyke deed om haar te beschermen en om hem te doen begrijpen, dat zij hem hiervoor dankbaar was zei zij„Dank U Geen antwoord krygend liet zy er op volgen: „Dank u wel dat U my beschermt." Veel scheen hem er nog niet van duidelijk te zijn, hij wees naar haar en vroeg: „Jane?" „Goed zoo Jane" Knikte zij. „Jane! Jane." Vervolgens wees het meisje naar hem en vroeg: „En U?" De reus begreep haar onmiddellyk en zich op de borst slaande zei hij: „Tarzan! Tarzan!" „TARZAN?" vroeg Jane, en met een enthousiast gebaar wees de man beurtelings van zichzelf naar haar, terwyl hy voortdurend uitriep: „TarzanJane! TarzanJane." Gedurende eenige dagen was Jane nu al In gezelschap van den heerscher der wildernis, want dit laatste was naar door de wijze waarop Tarzan met de wilde dieren omging, spoedig duidelijk geworden. Op zekeren dag boven in een boom zittend, bemerkte zy plotseling de kleine karavaan, die op eenigen afstand voorbij trok. Op het gezicht hiervan wist zij niet of zy zich nu gelukkig moest voelen of niet Het idee. haar vader terug te hebben gevonden, vervulde haar met vreugde, maar aan den anderen kant kon zij er toch slecht toe komen haar metgezel, waarvan zy in die paar dagen was gaan houden, te verlaten Zy begreep echter, dat het een onmogelykheid was langer te blijven en in snikken uitbarstende terwijl zij Tarzan probeerde duidelyk te maken dat zy gaan moest, begaf zy zich naar haar vader. Tarzan stond de karavaan vanuit een boom op verwonderde manier aan te staren, klom dan naar beneden en liep Jane achterna. Onmiddellyk richtte Holt zyn geweer op hem, doch op dat oogenblik plaatste Jane zich voor Tar zan om hem te be schermen. Nogmaals namen zy afscheid en dan keer de Tarzan langzaam met hangend hoofd terug, de wildernis in. Hy begreep niet goed wat er gebeurde, maar hy begreep toch wel, dat dit een afscheid was en dat hij zyn gezellin van enkele dagen niet meer te rug zou zien. Eenige dagen reeds trok Parker verder, toen zy zich op ze keren dag plotseling weer omringd zagen door een dwergstam en dit keer konden zy niet aan een gevangenneming ontkomen. Terwijl de dwergen hen meenamen in kleine bootjes, zag Jane plotseling aan den oever het aapje, dat haar by Tarzan steeds gezelschap had gehouden en opspringend en heftig sticu- leerend riep zy hem bij zijn naam „Cheeta! Cheeta!" en dan de wildernis inwijzende liet zij er op volgen „Cheeta-Tarzan! Cheeta-Tarzan!" Het aapje rende langs den oever heen en weer. om dan snel m de door Jane aangegeven rich ting te verdwijnen. Onderweg leek het of hy nooit Tarzan zou kunnen bereiken, daar hy, over een vlak stuk terrein gaande, door een leeuw achtervolgd werd. Tot zyn geluk echter kon hy nog juist bytyds een nieuwe boomen- LUXOR ill! De film met de ongelooflijkste Super- Sensaties, waarvan iedereen de ver tooning met spanning tegemoet ziet. wereldkampioen zwemmer, all round- sportman en athleet, als idealen vertolker der hoofdrol. zwemmen om den achtervol genden krokodillen te ontkomen leeuwen, gorilla's en wilde Afrikaansche inboorlingen. de AVONTUREN en VER- 1 SCHRIKKINGEN der JUNGLE Een DUITSCH SPREKENDE Metro- Goldwyn Mayer Film, vervaardigd onder regie van W. S. VAN DIJKE. hoogstens EEN dag te voren, dringend aanbevolen. 2 CASSA'S GEOPEND VAN 10 UUR AF. ZONDAG 4 VOORSTELLINGEN, aan vang 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 3 VOORSTELLINGEN, aanvang 2.30, 7 en 9.15 uur. Op de overige dagen EEN avondvoorstelling van 8.15 tot 11 uur! Woensdag MATINEE, aanvang 2.30 u. y WIJ VERWACHTEN IN DIT FILM-SEIZOEN DE REIS NAAR HET GELUK die' FLEDERMAUS MOEDER HET TESTAMENT VAN Dr. MABUSE en nog vele andere groote filmwerken. Een verrukking is het ook, deze fims te HOOREN door onze voortreffelyke KLANKFILM-INSTALLATIE. SLECHTHOORENDEN! Maakt gebruik van onze speciale installatie. Koptelefoons worden gratis verstrekt - Vraagt inlichtingen aan de cassa. - - V groep bereiken en zich zoodoende in veiligheid brengen. Cheeta vond Tarzan slapende, en luid kry- schend probeerde hij hem mee te trekken Slechts enkele oogenblikken duurde het al vorens Tarzan begreep wat er gaande was en meteen begon hy zich, gevolgd door het aapje, door de Doornen voort te bewegen. Over geweldige afstanden slingerde hy zich, aan lianen hangend, van boom tot boom 0111 eindelyk by de rivier aan te komen, waar Jane en haar metgezellen gevangen waren genomen. Tarzan moest de rivier overzwemmen, hoewel deze vol krokodillen was. Vanaf een hoogen boomtak dook hij het water in en zag reeds direct van links en rechts de ongedierten op hem toe komen. Het werd een race op leven en dood, doch de natuurmensch won het van de rivierbewoners en, met een geweldige vaart door het water schietend, bereikte hy slechts enkele meters voor de krokodillen den anderen kant. Weer slingerde hij zich, evenals tevoren, van boom tot boom voort. Hij liet nu van tijd tot tyd zyn doordringenden kreet hooren, die na eenigen tyd vanuit de verte door olifanten- getrompetter beantwoord werd. Tarzan's schreeuw klonk nu als een juich kreet en met zoo mogelijk nog grootere snelheid begaf hy zich verder. Eindeiijk kwam hij bij het dorp der dwergen en hoorde reeds uit de verte hun geschreeuw Als een pijl uit een boog snelde hy tusschen de hutten door, om bij een diepen kuil aan te komen, waar aan den anderen kant de pygmeeën, woeste kreten uitstootende en begeleid door een helsche muziek, stonden te dansen, terwijl zij touwen met lussen er aan om den nals wierpen van de nog slchts weinige overgeblevenen van de karavaan. Juist op het oogenblik, dat Tarzan aankwam, verdween Jane, meegesleurd aan een touw, in den kuil. Tarzan boog zich over den rand heen en byna op het zelfde oogenblik sprong hy naar bene den, want wat hy ge zien had. deed het bloed in zijn aderen sneller stroomen. Beneden in den kuil stond een ontzaglijke menschaap die Jane in zijn armen geklemd hield, terwijl er omheen de zwaar verminkte lichamen der negers lagen. Het feit Tarzan naar beneden te zien springen maakte ook Holt moedig en ook hy sprong in de diepte, om echter op hetzelfde oogenblik door het monster in een hoek te worden geslingerd Ook Parker volgde het voorbeeld en met een brandende toorts in de hand ging hij op het ondier af, doch ook hy werd opzij gestooten. Deze gebeurtenissen hadden slechts enkele minuten geduurd. Ook Tarzan was intusschen reeds verscheidene malen op den aap toege sprongen met het mes in de hand en had hem reeds eenige steken toegebracht, zonder dat er echter eenige verzwakking merkbaar was. Nog maals sprong hy op hem toe. maar dan werd zelfs Tarzan met enorme kracht tegen den wand van den kuil aangeworpen, netgeen een nog helscher geschreeuw en nog krankzinniger ge dans bij de dwergen tengevolge had Ook Cheeta kwam nu op het tooneel van den strijd, doch zyn deelname was byna nog korter dan .die der anderen. Met een greep en een zwaai lag hy in een hoek. Tarzan had zich weer half opgericht en het mes by net lemmet nemend wierp hy het met groote kracht den aap tusschen de oogen. Op hetzelfde oogenblik sprong hy op hem toe en het mes weer wegtrekkende, gaf hy het beest den genedestoot. Verschrikt, alsof er iets onmogelyks gebeurd was, liepen de dwergen door elkaar, doch dan werd hun gehuil plotseling oveirstemd. Een oogenblik van stilte trad in en een lawaai als van een zwaren orkaan deed zich hooren. Luid trompetterend stormde een ontzaglijke kudde olifanten het dorp binnen, alles verwoes tend wat zich op hun weg bevond. Zoo snel het hun mogelijk was vluchtten de dwergen, hutten werden als kaartenhuizen in elkaar gedrukt, zware omheiningen werden te pletter geloopen, boomen werd ontworteld het was een chaos het was als het einde der wereld. Tarzan had Jane in zijn armen genomen en noch Parker, noch Holt durfde iets te zeggen. Wederom liet Tarzan zyn uitdagenden overwin ning-kreet hooren en eenige oogenblikken later kwam een olifant bij den kuil aan en één voor één werden Parker die zwaar gewond was. Holt, Jane en Tarzan door de almachtige slurf op den beganen grond getild. Op Tarzan's kreet kwam nog een olifant hun richting uitgeloopen en twee aan twee op de beesten zittend, begaf het kleine gezelschap zich langs de ruïnes van het dorp door de wildernis. Zy waren echter slechts heel weinig gevorderd, toen plotseling de olifant, waarop zich Parker en Jane bevonden, een lang- gerekten smartelijken kreet liet hooren en Tar zan die te voet was gegaan, trok een vergiftig den pijl uit zijn flanken. De gewonde olifant draaide zich langzaam om en sloeg de linksche richting in. Tarzan probeerde hem van rich ting te doen veranderen, doch met half gebro ken stem zei Parker: „Neenee laat hem gaan. Hij sterft en zal ons naar het olifanten kerkhof op den „Berg des Doods" brengen." Daar hij deze woorden steeds bleef herhalen, gaf Tarzan toe en van zijn oorspronkelijk plan af wijkend, volgde hij het gewonde dier. Het duurde slechts eenige uren. toen het oer woud plotseling ophield en een groote oppervlak te zich voor de oogen van het gezelschap uit strekte. Aan den anderen kant der vlakte ver hieven zich hooge bergen, waar zij op aan trok ken. Het was een bijna onbegaanbare bergketen, doch alsof de dieren er reeds meermalen geweest waren, liepen zij voorzichtig tusschen de naar omlaag gestorte rotsblokken van een groot ra vijn door. Nadat zij een hoek waren omgegaan, zagen zij plotseling het wonderlijkste schouwspel, dat zij zich ooit hadden kunnen droomen. Over een oppervlakte van nonderden meters, lagen door de zon wit gebleekte geraamten van oli fanten met kris-kras er doorheen voor tonnen aan ivoor. Parker zat eenige oogenblikken sprakeloos en dan zijn handen opheffende riep hij uit: „De „Berg des Doods" ivoor wij zyn er dan alsof hij teveel van zyn krachten gevergd had, gleed hij van zijn olifant af. Jane slaakte een kreet en geholpen door Tar zan, daalde zij snel van den olifant af. Holt boog zich over hem heen en dan langzaam op staande schudde hij zachtjes zijn hoofd. ïano keek hem aan en wierp zich dan luid snikkende op haar vader. Holt herinnerde zich Riano's woorden: „Niemand, die den JBerg des Doods" aanschouwd heeft, kan verder leven, dat is de wet van de jungle". Reeds eenige dagen ^ilillMMtiujui«iij™iiiiiii»iniamiiimiHinimn«iBiiuniiiuniuimii|inin™,«"»nHinii-"—weer was jjet (jrte I Hoe de natuurmensch zegevierde in j personen geslonken ten strijd vegen de heerschers der gezelschap verder ge- I vildernis. j trokken, tot zy ein- delijk 't zwaarste ge- ÏÜuiiiiiiiiiiiiiiiiiiniimiiiiiHiiiiiiimiiiBmiBBiimiBimaBiMBaBiBBaiBBBBiBiaMnBBwmBBimiaBa (jggijg van jjen tocht achter zich hadden. Zy kwamen aan bij een uitgestrekte vlakte en Tarzan, hoewel hij Holt niet kon verstaan, begreep, dat hy hem hier alleen zou kunnen laten voorttrekken. Hij deed den olifant stilhouden en allen stegen af. Holt nam Jane's hand in de zyne en keek haar lang aan. Spreken was hem onmogelyk en het was Jane hier, die het sterkste was. „Je moet niet bedroefd zijn, Harry. Ik houd van hem meer dan van iemand anders. Ik kan niet van hem weggaan, ik hoor by hem. Ik hoop dat je Engeland veilig zult bereiken en ik zie de toekomst reeds voor mij in gedachten. Ik zie een groote karavaan uitgerust onder jouw leiding. Je zult hier komen om het ivoor te halen en Tarzan en ik zullen je dan tot gids dienen. Het ga je goed Harry! Tot weerziens!" Langzaam draaide Holt zich om en nam zyn plaats op den olifant weer in. Het dier zette zich in beweging en vervolgde zijn weg over de vlakte. Jane en Tarzan beklommen een heuveltje, vanwaar zij nog langen tijd mensch en dier konden volgen. Zij stonden lang, ook nog, toen er niets meer te zien was, van gedachten ve - vuld. De man keek peinzend voor zich, terwyl het meisje overdacht, dat hier haar laatste contact met de gewone wereld afgesloten werd. Jane zuchtte diep als om de betoovering te verbreken. Zy draaide zich om en hand in hand liepen zij terug naar den kant, vanwaar zy ge komen waren, terug naai de jungle, terug naar de eenzaamheid =F

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 13