STADSNIEUWS HEEMSTEEDSCHE VERK09PWEEK 1932 GELUKSBONNENRECLAME Hoe rijk zijn de Haarlemmers? Haarlem, 5 Nov. ZATERDAG 5 NOVEMBER VOOR DEN POLITIERECHTER De gezel ONEERLIJKE SPELER Bestal zijn kameraden Nieuw meubelmagazijn Jubileum GROOTE FAILLISSEMENTEN In de bloembollenwereld HET VIERDE SLACHTOFFER Begrafenis te Haarlem GEMEENTEZAKEN St. Theresiaschool Autobotsing te Halfweg VERKEERSVEÏLIGHEID IN HALFWEG Het verbod van voorbijrijden Bekroningen ZONDAGAVONDCONCERT H. O. V. REMBRANDT THEATER Een sympathieke huldiging van Koos Sneenhoff ter gelegen heid van zijn 30-jarig tooneel jubileum Cuicq, de clown Zondagmorgenvoorstelling KOOPT IN HEEMSTEDE HERINGA WUTHRICH - HAARLEM Exide Batterijen, ook reparaties LUXOR THEATER Tarzan P.E.N. EN GEMEENTEN Bijzondere belangen Palace-bioscoop EEN GEMAKKELIJKE BUIT Maar thans de gevangenis PROPAGANDACLUB „ST. JAN' Rede rector Bots Audiëntie BURGERLIJKE STAND AGENDA 6 November 7 November Apotheekdiensten St. Vincentiusbibliotheker» Ned. Kath. Reisvereeniging DE NIEUWE CITROËN Meer ruimte, comfort en soliditeit VELSEN—DRIEHUIS Hij was in betrekking maar meer nog dan dit hij was kostganger in het huis van zijn meester. De meester hield van regel en één dier regels gold, dat de gezel des morgens lang vóór haangekraai met een zwaar bepakten wagen moest uitrijden. Tijden ging alles prachtig, doch had de gezel nu en dan in een bijzijnde nipgelegenheid een al te stevig slaapmutsje genomen, dan bleven de oogschellen wel eens gesloten, tot de stem van den meester op niet zéér delicate wijze een „ochtendgroet" afstak. Wéér versliep de gezel zich. Toch zoude hij nog tijdig ongemerkt hebben kunnen wegglip pen, zoo de meesteres den vorigen avond niet zijn boezeroen geëischt had, zonder er een lek ker frisch gesteven voor in de plaats te geven. Hierdoor gebeurde het, dat de gezel op zijn beurt den Brotherr" wekken moest. Hij deed dit ook; hij deed het alleen niet tactvol en hoe wei nog door Morpheus overmand, waren van uit het patroonsbed stemmen opgegaan van: „Kom jij op tijd je nest uit". Als zware bas- solo was hier dof maar beslist op geantwoord: „Jullie kunnen Dit werd het sein tot mobilisatie, want geen seconde later stonden meester en gezel tergend en dreigend tegenover elkaar. En voor de ge- heele samenleving is hartelijk te hopen, dat de toen wederkeerig geuite appreciaties en voor nemens nooit werkelijkheid zullen worden. Het gezellenbloed kookteen onder het uiten van de innerlijkste gevoelens voor den meester, ont futselde de gezel zijn voet een nog niet toe- geknoopt schoentje maat 49. En hoewel nóg gezel, moet de deskundige verklaringen te gelooven de daarna volgende toegebrachte schoenslag op het patroon-kaakbeen een waar meesterstuk geweest zijn. Die zelfde schoen zou misschien veertien dagen in een klein kamertje op en neer hebben gewandeld zoo de rechter, na alles wat hij hoorde en wist over en van den meester, zijn vrouw, den gezel, de ochtendstemmingen, den dienst, niet tot de conclusie gekomen was, dat met een boete van zes rijksdaalders uit den gezellen-zak aan de eene en met de doorstane ellende, pijn en opgezette kaken aan den ande ren kant de schaal der gerechtigheid weer gelijk stond. Een trouw tribune-bezoeker zeide hardop: „Waar twéé vechten, hebben twéé schuld." Niemand weersprak dit. Uit een kleedkamer op het R.C.H.-terrein te Heemstede kwamen na afloop van een oefen wedstrijd eenige spelers tot de ontdekking, dat geld uit hun kleeding was verdwenen. De verdenking viel op een der spelers, die daarop door de politie werd aangehouden en bekende, den diefstal te hebben gepleegd. Onze stadgenoot de heer A. Roosemalen, voor heen algem.-chef van Van Basten's Woningin richting N.V., heeft in het heerenhuis, gelegen Baan 3, een complete woon- en reparatie inrichting gevestigd. De ruime vertrekken zijn in prachtige toonkamers herschapen, waarvan vooral de zéér aparte Engelsche stoeltjes en tafels en prettig aandoende schemerlampen bij zonder opvallen. Buitengewoon mooi is een geheel Engelsche eetkamer, waarvan, zoo wij vernamen, de heer Roosemalen het alleen-verkooprecht voor Haar lem heeft. In een serre met uitstekende belich ting wordt kooplustigen een keur van tafel en divankieeden geboden. Ook de geheel complete slaapkamers, met berkenhouten en stalen ameublementen, doen prettig aan en nooden tot koopen. Het bewijs voor de groote waardeering, welke de heer Roosemalen bij de opening van zijn zaak mocht ondervinden, is wel het groote aan tal schitterende bloemstukken, dat hij ontving. Vrijdag 4 November herdacht de heer J. A. Remmé, bankwerker aan de Centrale Werk plaats der N. S., den dag, dat hij voor 25 jaar in dienst kwam. Namens de directie ontving hij het gebruikelijke geschenk in enveloppe en een oorkonde. Zijn collega's schonken hem een klok. Van de vereeniging „St. Raphaël", afdeeling Haarlem, waarvan de jubilaris tweede secretaris is, ontving hij een bloemenhulde en verder nog vele blijken van belangstelling in den huise- lijken kring, waar hij de rest van den dag door bracht. Het weekblad „Handelsbelangen"' van a.s Woensdag zal o.m. opnemen de crediteurenlyst in het faillissement der N.V. voorheen Ant. Roozen en Zn., te Overveen. Deze lijst relt 74 crediteuren met een totaal passief van ƒ200.735.99 waarvan preferent ƒ9.757.38. De ba ten zijn nog niet volledig bekend. De voor naamste crediteuren zijn: N.V. Nat. Hypotheekbank, Amsterdam ƒ7584.47; N.V. Nederl. Borg. Mij. q.q., Amster dam. ƒ61109.89; Mej. A. M. Roozen, Overveen, ƒ9982.92; W. P. Roozen, Bovenkerk (NH). 9982.92. Het weekblad „Handelsbelangen" van a.s. Woensdag zal o.m. opnemen de crediteurenlijst in het faillissement van N.V. Bollenhandel W. Blom en Zn., te Hillegom. Deze lijst telt 177 crediteuren met een totaal passief van ƒ332.708.72, waarvan preferent 118.784.13. De baten zijn nog niet volledig bekend. De voor naamste crediteuren zijn: Fa. B. B. van Eeden, Noordwijk, gedeeltelijk preferent ƒ6503.52; Coöp. Veilingvereen. v. Blaemkweekers H. B. G. (C.A.) Lisse, ƒ8237.01; N.V. Nat. Hypotheekbank, Amsterdam, pref. ƒ73520.93; De Engelsche Vennootschap Neaie and Wilkinson Ltd., Londen, ƒ5294.20; De Spaamebank N.V., Haarlem, pref. 41803.52 vendien nog door een tegemoetkomenden auto verblind werd. De luxe auto werd geheel vernield, terwijl dc aanhangwagen van achteren zwaar beschadigd werd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Op de Algemeene Begraafplaats te Haarlem werd Vrijdagmiddag het stoffelijk overschot van het vierde slachtoffer, dat met dén heer Smit, diens vrouw en hun 14-jarigen zoon Zondag ƒ.1. op zoo noodlottige wijze in het Noordhollandsch kanaal is verdronken, ter aarde besteld. Een zeer groot aantal belangstellenden, vrienden en bekenden waren bij de begrafenis van den heer P. Hellingman tegenwoordig, ter wijl mede deputaties van het personeel (ketel makers) van de Spoorwegwerkplaatsen te Nij megen en Tilburg en het bestuur van de Ned. Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel met het vaandel aanwezig waren. Allereerst sprak de heer J. Prins, voorzitter van de afdeeling Haarlem van deze vereeni ging, eenige gevoelvolle woorden, waarin hij uiting gaf aan de groote verslagenheid, die bij dezen dood onder de collega's van den over ledene heerschte. Vervolgens was het woord aan den heer J. F. Snoek, voorzitter van de Woningbouwveree- niging „Spaarnoog", die de groote verdiensten van den overledene voor deze vereeniging me moreerde, waarna nog het woord gevoerd werd door den heer Vonkenberg, namens de col lega's aan de Centrale Werkplaats te Haarlem. De heer Hellingman uit Dordrecht, neef van den overledene, dankte voor de betoonde be langstelling. Een groot aantal kransen, o.a. van het per soneel der Centrale Werkplaatsen te Haarlem, dekten de baar. Het Bestuur der St. Theresiaschool aan den Kleinen Houtweg 22 alhier, deelt mede, dat door het sterk toenemen van het aantal leerlingen in de 3e klasse van zijn school voor gewoon lager onderwijs, uitbreiding van de leermiddelen en de leerboeken noodzakelijk is. B. en W. stellen voor de gevraagde medewer king te verleenen. Hedennacht heeft op den Haarlemmerstraat weg te Halfweg wederom een autobotsmg plaacs gehad Een luxe-auto, toebehoorende aan en bestuurd door den heer V. te Halfweg, reed op een angs den kant van den weg staanden aanhangwagen van de firma W. en K. te Amsterdam, vermoe delijk ten gevolge van het feit, dat de aanhang wagen niet verlicht was, terwijl de heer V. bo- Onlangs maakten wij reeds melding van de inwerkingtreding van de door den Raad dezer gemeente vastgestelde nieuwe „Verkeersveror- dening", welke o.m. een bepaling bevat, die voor oiis land misschien wei eer. novum is, n.l. het verbod om binnen de bebouwde kom van Halfweg een voorgaand motorvoertuig voorbij te rijden. Nu deze bepaling eenigen tijd in werking is, is het ook mogelijk omtrent de resultaten daar van met betrekking tot de verkeersveiligheid in het dorp een oordeel te vormen. En hoewel de wijze van rijden van veel auto mobilisten nog reden tot hoofdschudden geeft, is ongetwijfeld reeds nu eenige verbetering te bespeuren. Het feit dat vooral de dagelijks terugkee- rende forensen uit de omgeving van Haarlem een niet onbelangrijk gedeelte van het doorland automobielverkeer alhier zich voor een groot gedeelte stipt aan de nieuwe aepaling houden, is reeds veel gewonnen. Toch zijn er nog verscheidene automobilis ten, die hun collega's binnen de bebouwde kom van Halfweg lustig voorbijrijden; laten zij echter voorzichtig zijn, want de politie maakt thans zonder pardon tegen iederen overtreder van deze bepaling procesverbaal op. Gedurende de laatste dagen werden ter zake niet minder dan 10 processenverbaal opgemaakt. Bovendien is de contróle op de naleving van deze bepaling veel eenvoudiger dan b.v. die op de maximum-snelheid; immers, terwijl voor de controle op de maximumsnelheid steeds min stens twee politiemannen noodig zijn, kan één in het dorp surveilleerende verldwachter, die een overtreding van de nieuwe bepaling con stateert, den overtreder aanhouden en hem ver baliseeren. Nogmaals, men zij op zijn hoede! Op de Orchideeëntentoonstelling te Den Haag zijn o.a. bekroond: Eere-prijzen: Zilveren medaille van H. M. de Koningin aan fa. Barendsen v. d. Bergh, Aalsmeer; kleine goud. med. van Jul. C. Bunge aan J. J. van Cruijningen, Haarlem; verg. zilv. medaille der 'sGrav. Bloemisten Patroons ver. „Flora", aan Julius C. Bunge, Aerden- hout: zilv. med. van de afd. Aalsmeer der Kon. Ned. Mij. van Tuinbouw en Plantkunde aan E. A. Lehmann, Amsterdam; kussen met orchideeënmotief van mevr. A. Martens van Balgooy, te Haarlem, aan firma A. L. Bon- gaards. te Dieren. Bekroningen der planten: Fa, Barendsen v. d. Bergh, te Aalsmeer, groote gouden me daille met felicitatie der jury; J. J van Cruy- ningen, Haarlem, Jul. C. Bunge, Aerdenhout. Zooals reeds eenigen tijd geleden gemeld, zal de H. O. V. op de Zondagen 6 en 20 No vember, 's Zondagsavonds in plaats van des middags concerteeren. Indien het bezoek zulks toelaat, zullen meer concerten des avonds gegeven worden. De medewerking van den pianist Jan Couvée en het aantrekkelijk programma beloven voor a. s. Zondag een kunstvollen avond. Het concert wordt gegeven in de Gemeen telijke Concertzaal en begint te kwart over 8 uur. Het programma vermeldt: Ouverture „Coriolan" L. van Beethoven. Piano-concert No. 3 in c kl, terts L. van Beethoven. Solist: Jan Couvée. Suite „Algérienne" C. Saint-Saëns. 1. Aankomst in Algiers; 2. Moorsche Rhap- sodie: 3. Avondstemming in de Oase (Alt solo: Fred. Leidner) 4. Fransche Militair- Ma rsch. Fragmenten uit de Opera „Louise" C. Charpentler. Zij, die gisterenavond de tweede voorstelling van het Rembrandt-Theater bijwoonden, waren getuigen van de huldiging van Koos Speenhoff en diens vrouw Caesarine ter gelegenheid van zijn 30-jarig tooneeljubileum. Er had zich een speciale commissie gevormd, waarin o.a. zitting hadden de heeren K. van Hees, directeur van den Stadsschouwburg, W. Rakker, directeur van het Rembrandt-Theater, dr. Tjebbo Franken, voorzitter van het Tooneelverbond en J. Primo. Nadat de jubileerende zanger-dichter-teeke- naar en diens vrouw onder een bloemenlawine waren bedolven, werd het woord gevoerd door den heer Van Hees, die zeide niet alleen als vriend maar ook en vooral als bewonderaar volgaarne de taak op zich te hebben genomen „Koos" toe te spreken. Dertig jaren lang heeft „Koos" aan het Nederlandsche volk zijn liedjes gebracht en nog steeds heeft hij zich weten te handhaven als de beste en meest populaire liedjesdichter. Spreker twijfelde niet, of het pu bliek, dat thans voornamelijk gevormd wordt door de jongere generatie, weet niet hoe Speen hoff begonnen is, en hoe hij in een ongelooflijk korten tijd beroemd is geworden. Daarom wilde spr. eenige herinneringen opdiepen en op dezen feestdag vertellen, hoe Speenhoff, na eerst in dienst te zijn geweest van de Marine, later van een fabriek en die daarna als journalist werkte, tenslotte gekomen is tot zijn kunstenaarsloop baan. Er had zich toentertijd in Rotterdam een kleine letterkundige kring gevormd, waartoe ook spreker en zijn vriend „Koos" behoorden en waarvan men regelmatig bijeenkomsten had. In dien intiemen kring zong Koos met zijn guitaar steeds zijn nieuwste liedjes en genoot hij daar mee den grootsten bijval. Men raadde hem toen aan datzelfde eens in het openbaar te doen, doch de jonge Koos was daar aanvankelijk niet toe te bewegen. Schoorvoetend gaf hU eindelijk toe en zijn eerste optreden vond plaats nu dertig Jaar ge leden in den Tivoli-Schouwburg voor een handje-vol menschen, want niemand had ooit van Koos Speenhoff gehoord. Zijn optreden daar was slechts van korten duur, daar de vrienden hem graag naar de Circus-Arena wilden heb ben en hun pogingen met succes zagen be kroond. Eerst daar heeft hij zijn eerste triomfen ge vierd, want Joh. de Meester, toen nog een der bekendste tooneelcritici, schreef met uitbundigen lof over Koos' prestatie en het publiek stroom de bij drommen naar de Arena om Koos Speen hoff te hooren. Toen kreeg hij een engagement in het voormalige Rembrandt-Theater te Am sterdam. Sedert dien tijd ging het steeds cres cendo, zelfs ging hij naar België, Duitschland, Londen, Amerika en Ned. Indië en overal zong hij met groot succes zijn liedjes bij zijn guitaar. Natuurlijk heeft hij ook moeilijke jaren ge kend, zelfs zeer moeilijke, doch dat was, naar spreker opmerkte, het lot van alle menschen, want iedereen had zijn ups en zijn downs, doch hij hoopte van harte dat Koos en Cees samen zich nog lange jaren mochten wijden aan de taak van dichter-zanger. De heer Sp. dankte met eenige woorden voor de vriendelijke en hartelijke toespraak en zong daarna met zijn vrouw eenige van zijn aller eerste liedjes, die een zeer royaal onthaal von den. Trouwens, ook de rede van den heer Van Hees werd door het publiek met een daverend applaus onderstreept. Als filmhoofdnummer gaat deze week de Erich Pommer-film „Quick, de Clown", waarin Hans Albers en Lilian Harvey de hoofdrollen vervul len. Het is een film vol vroolijkheid en pleizier en er is geen spoor van het: „Lach dan Pallazzo- thema", het oude, beproefde clowns-drama, in te bekennen. Integendeel! We zouden kunnen opmerken, dat men het tragische van een clowns-bestaan door moderne oogen beziet, waardoor men den clown als een allesbehalve droevige figuur leert kennen. Gelijk blijkbaar alles in den tegenwoordigen tijd óf reusachtig beroemd óf niet veel bijzonders is, zoo is ook deze clown een geweldenaar van den lach, die het geheele publiek den kop op hol brengt en fabelachtige gages verdient. Er is zelfs een dame (dat zij patiënte is in een sanatorium moet men niet verkeerd uitleggen) dieavond aan avond een loge bezet om van Quick te kun nen genieten, wijl zij idolaat van hem is. Het zou geen vrouw zijn als zij zich alleen maar met kijken tevreden stelde en dus weet ze het zóó te plooien, dat ze achter de coulis sen mag komen om nader met den veroveraar heurs harte kennis te maken. De clown heeft zich inmiddels weer als gewoon mensch ver momd en aan dat .gewone mensch vraagt zij nu, waar zij Quick kan vinden. Deze is zóó verrukt over haar charme en lieftalligheid, dat hij di rect het snoode plan opvat haar te trouwen en tot zijn vrouw te maken. Daarom wenscht hij echter in geen geval gebruik te maken van zijn clowns-roem. die alleen maar schijn is. Hij wil dat zij van hem houdt als mensch en niet als clown, dus deelt hij haar mede de directeur van het theater te zijn en hij blijft deze rol „to the bitter end" spelen. Natuurlijk komen hier uit allerhande typische conflicten voort, want de ..directeur" kan niet verschijnen als de „elown" er is, en de „clown" kan niet komen als de „directeur" in haar nabijheid vertoeft. Bovendien heeft hij nog rekening te houden met den echten directeur, want als zij dien ont moet, is het geheim ook verraden en weet hij nog niet of zjj werkelijk van den „mensch Quick" houdt. Dat zeilen tusschen al die klip pen door, plus een groote hoeveelheid indirecte verwikkelingen, vormen deze clownsfiln, die te vens den held Hans Albers zeker nog veel po pulairder zullen maken dan hü reeds ls. De regie, die in handen was van den beken den regisseur Siodmak, heeft niet alleen acht gegeven op de fotografie, maar ook en vooral op de minitieu.ze uitwerking van de idee, waardoor een volledig te waardeeren geheel ontstond. Weliswaar dwaalt men hier en daar wat van de rechte lijn af en laat men het interieur van een modern „gezondheids-sanatorium") men ver geve ons het pleonasme) zien, doch daar al de koddige bewerkingen die de menschen in die inrichting ondergaan niet anders dan amusant zijn, zal wel niemand deze zijde-sprongetjes be treuren. In het voorprogramma zijn weer de journaals van Polygoon en Fox Movie tone, die men met de gebruikelijke belangstelling beziet. De voorstelling van Zondagmorgen half 12 wordt dezen keer in beslag genomen door een reeks, deels wetenschappelijke, deels cultuur filmpjes, die ieder voor zich zeeer veel interes sante dingen bevatten. Juist de groote verschei denheid van onderwerpen is waarschijnlijk oor zaak. dat men er met nog grootere belangstel ling dan anders nota van neemt. Iedere titel zegt reeds meer dan voldoende, zoodat we er niet nader over behoeven uit te weiden. Achtereenvolgens zal worden vertoond: Ademhalen is leven; acrobaten in de dieren wereld; doorzichtige zeedieren; gevederde echt paren; 'n berenjacht in de Karpathen; dansend hout; en Napels en het eiland Caprl. Als men nagaat, dat hetgeen men in zoo'n enkele voorstelling ziet, het werk van Jaren ls, is het overbodig nog eens extra op het leerrijke ervan te wijzen. VAN 10 TOT 19 NOVEMBER WEDEROM EEN GEWELDIGE HOOFDPRIJZEN VAN 100 GULDEN, 50 GULDEN, 20 GULDEN, ENZ. De deelnemende winkeliers geven U de bonnen gratis. Op eiken gulden aankoop of bestelling 1 bon Zeer interessante prijsvraag voor het publiek. Muziek in alle deelen van de Gemeente Leest aandachtig de circulaires Ze worden huis aan huis bezorgd. BATIG SALDO VOOR HET CRISISCOMITÉ HEEMSTEDE. Wij behoeven waarschijnlijk niet meer te ver tellen, dat deze week de veel besproken film „Tarzan" in het Luxor gaat. Gisteren hebben wij een uitvoerige beschrijving van dit meester werk van den regisseur W. S. van Dyke, waarin Johnny Weissmüller de titelrol speelt, gegeven. De zaal was natuurlijk uitverkocht en dit zal evenals bij „Trader Horn" wel zoo blijven. Ook het voor-programma is de moeite waard. De teekenfilm brengt ons ditmaal naar een fantastischen brand met onmogelijke gebeurte nissen en wonderlijke brandweerlieden. Een klucht, waarin naar hartelust gegooid en ge smeten wordt op werkelijk kluchtige wijze, zorgt voor de completeering van het vrooljjke gedeelte. Een intellect-film met stieren-capriolen, waarin het langzaam werkend apparaat verbluffende dingen laat zien en last not least het Holland- sche journaal. Orion brengt ons naar de Rot- terdamsche haven, laat ons den nieuwsten Yo- Yo-dans zien, de ellende van den watersnood en Hollandsche ingenieurs bij bruggenwerk over de Schie! Een voortreffelijk programma, dat voor zich zelf spreekt. De Dagelijksche Besturen der Gemeenten Krommenie, Wormerveer, Zaandijk, Koog aan de Zaan en Westzaan, en de N. V. Electrische Stroomverkoop-Maatschappij „Zaanland", ge vestigd te Wormerveer, waarvan bovengenoem de gemeenten uitsluitend aandeelhouders zijn hebben aan de Prov. Staten van Noord-Holland een adres gezonden met het dringend verzoek een post van 500.000 voor uitbreidingswerken tot het leveren van stroom aan huis in het ge bied der Maatschappij „Zaanland", van de be grooting van het P. E. N. vooralsnog niet goed te keuren en Gedeputeerden Staten te verzoe ken hen nauwkeurig in te lichten, na te heb ben gehoord, op welke wijze de Maatschappij „Zaanland" haar taak in de afgeloopen jaren .'an haar werkzaamheid heeft verricht, ten einde met kennis van zaken te kunnen beror- deelen, of het in het algemeen belang moet worden geacht, dat de Maatschappij „Zaan land" zal vedwijnen, en zoo ja, of dan de bij zondere belangen van de betrokken gemeenten, ook zonder volledige schadeloosstelling zouden behooren te wijken." Het liep niet druk, gisteravond in Palace; blijkbaar hadden „Quick" en „Tarzan" alle Haarlemsche première-bezoekers tot zich ge trokken. Toch, diè er waren, zullen zich den avond niet beklaagd hebben, want de Aafa-film „De danseres Barberine" (Die Tanzerin von Sans Souci) is waarlijk wel een bezoek aan Palace waard. Het is geen geweldig gegeven dat in deze film wordt behandeld, maar doordat ze speelt in den tijd (en deels aan het hof) van Frede- rik de Groote, was er gelegenheid te over om haar met schitterende costuums tot een echte kijkfilm te maken. En als we daar dan nog bij vermelden, dat de hoofdrollen vervuld werden door Lil Dag- over en Otto Gebühr, (de danseres Barberina en Frederik de Groote) dan hebben we eigen lijk al genoeg gezegd om te bewijzen, dat we hier te doen hebben met een film, die in haar soort iets bijzonders is. Heel mooi was Otto Gebühr als de koning; hij had zich goed in de rol ingeleefd en was werkelijk de Groote Frederik, zooals we dien uit de geschiedenis kennen, de eenzame, sar castische man, die door zijn volk wordt ver afgood. Lil Dagover. wie de hoepelrok costuums zeer flatteeren, is als de danseres, die in de gunst van den koning staat uitstekend op haar plaats, maar ook later, wanneer zij zich, door een scène tijdens het ter eere van den koning gegeven Bach-concert, zijn misnoegen heeft op den hals gehaald, weet zij, door haar spel tegenover hem, en door haar bekoorlijke gra tie te boeien. In de kleinere rollen treden o.a. op Hans Junkermann en Hans Bransewetter, ook geen onbekenden van de Palace-bezoekers. In het voorprogramma de verschillende ge- luid-nieuwsen en een geluidsteekenfilm van Max Fleischer „Het is maar een gigolo", met de gebruikelijke screen-song-met-het-balletje, die deze soort films tegenwoordig zoo aan trekkelijk maken. Op het tooneel een drietal acrobaten, die niet alleen sterk, maar ook elegant zijn en niets hebben van het protsige en aanstellerige wat deze menschen helaas zoo vaak kenmerkt; ze zijn daardoor ook werkelijk te genieten. De stoffeerder J. v. d. B. te Amsterdam en L. in 't V., handelaar in bloembollen te Haar lem, thans gedetineerd, kwamen in Den Bosch op de kermis snuisterijen verkoopen. Toen ze uitverkocht waren, wilden ze nieuwen voorraad gaan opdoen en kwamen bij een winkel, waar niemand te zien was. De deur stond open en de brandkast eveneens. Beter kon 't al niet voor deze klanten! De eerste snuffelde eens vlug in de brandkast en nam er een bedrag uit van 270. Dit bedrag werd eerlijk gedeeld. Tegen den dief werd nu twaalf maanden, te gen den heler zes maanden gevangenisstraf ge- eischt. Gisteravond werd in het Patronaatsgebouw aan het Teylerplein een vergadering gehouden, uitgeschreven door de R. K. Propagandaclub „St. Jan", waar als spreker optrad de Zeer- eerw. Heer Rector Bots uit Amsterdam. Om kwart over acht opende de voorzitter deze bijeenkomst met den Christelijken groet en een inleidend woord, waarin hij o.m. allen har telijk welkom heette in het bijzonder den spreker van dezen avond en zijn voldoening uit sprak over de goede opkomst. Hij gaf hierna onmiddellijk het woord aan den Eerw. spreker, die voor de aanwezigen, waaronder ook vele niet- katholieken, het onderwerp behandelde: „Geen klasse overheersching, maar ook geen klassen strijd". Spreker deed ons de ontkerstening zien van de maatschappij waarin wij thans leven. Een maatschappij waarin door breede lagen van het menschdom geen God, geen zedeleer, geen naastenliefde meer wordt erkend, maar waarin alles zich bepaalt alleen tot de materie - Het is juist, aldus spreker, die geestesgesteld heid van de menschen, die ons weer heeft teruggevoerd naar het heidendom met al zijn, absoluut daaraan verbonden, barbaarschheia. liefdeloosheid en slavernij. Na te hebben aangetoond, o.m. door ver schillende bekende sociologen en schrijvers, ook buiten het katholieke kamp, te citeeren, dat alleen door een practisch beleefd christendom hetwelk naastenliefde als eerste eisch stelt de verschillende standen kunnen worden ver broederd, concludeert spreker, dat wij dus het herstel van den maatschappelijken chaos niet zullen bereiken door klassenstrijd en daaruit voortkomende klase-haat maar door zedelijke verheffing van elk individu afzonderlijk, door eiken mensch ook weer de plaats te geven in het arbeidsproces die hem toekomt; door ver heffing ook bijzonder van den arbeid den arbeid niet te verlagen tot koopwaar en dit geldt bijzonder voor de hoogere standen den arbeides een bestaansmogelijkheid te verzekeren, welke een bescheiden welvaart mogelijk maakt. Tot slot sprak de voorzitter het sluitings woord, waarin hij bijzonder dank bracht namens allen aan den Zeereerw. heer Bots voor zijn bezielende rede, hoopte, dat het gesprokene voor ieder afzonderlijk rijke vruchten zou mogen dragen en den wensch uitte, dat de tweede cursusavond op 18 Nov. a.s. zoomogelijk nog talrijker bezet zal zijn. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal in verband met zijn reis naar Rome de twee eerst volgende weken geen audiëntie verleenen. Geboren 2 Nov.: B. v. DamBrasser z.; J. H. Sirksv Eek d.; H. H. DrukkerHam z.; 3 Nov.: B. MeuringWillemse d.; E. Berk houtv. Veggel d.; M. J. KetelaarMerks d.; W. A. CasséMol d.; C. Lugtv. Gulik d.; C. E. C. LohuisBruins z.; 4 Nov.: M. v. LeuvenKrom d. Overleden: R. SteenbeekDuijts 75 j„ Bak kerstraat; B. Wassenaar 77 j„ Raaks; A. M. H. v. RoonPijnaker 35 j„ Tulpenstraat; 3 Nov.: W. L. H. Steenstra Toussaint 81 j„ Bosch en Hovenstraat. B. en W. bieden den Raad een statistisch overzicht aan der inkomstenbelasting over de belastingjaren 1929/30, 1930/31 en 1931/32. Dit overzicht omvat het aantal aanslagen, in klas sen verdeeld, mede het totaal zuiver inkomen, betreffende die aanslagen, over genoemde be lastingjaren. ZUIVER INKOMEN Belastingjaar 1929/30. Belastingjaar 1930/31. Belastingjaar 1931/32 Aantal Totaal Aantal Totaal Aantal Totaal aangesla- zuiver ink. aangesla- zuiver ink. aangesla- zuiver ink. genen. per klasse. genen. per klasse. genen. per klasse. van 800 tot beneden ƒ1.000 5.326 4.610.857 5.409 4.706.018 5.630 4.899.762 H 1.000 1.200 3.475 3.706.110 3.577 3.827.639 3.703 3.969.884 1.200 li 1.400 3.857 4.915.251 4.015 5.127.315 3.973 5.082.715 1.400 *t 1.600 4.090 6,068.875 4.277 6.349.323 4.320 6.413.431 1.600 tt 1.800 3.682 6.190.120 3.869 6.503.057 3.979 6.703.694 1.800 tt 2.000 3.217 6.031.406 3.335 6.257.839 3.415 6.416.846 2.000 li tt 3.000 7.170 16.728.828 7.345 17.212.070 7.237 17.018-957 3.000 tt 3.500 1.397 4.454.120 1.426 4.566.672 1.429 4.568.381 II 3.500 tt 4.000 893 3.303.898 894 3.301.058 917 3.398.052 4.000 tt 4.500 598 2.514.889 630 2.644.468 655 2.758.147 4.500 ti 5.000 456 2.146.889 485 2.288.748 491 2.313.281 5.000 tt 6.000 610 3.302.668 595 3.225.895 648 3.531.958 6.000 tt 7.000 386 2.465.706 385 2.469.962 400 2.586.571 7.000 ti 8.000 265 1.975.104 262 1.953.929 278 2.086.577 8.000 ii 9.000 176 1.487.166 320 1.858.485 176 1.493.458 9.000 II tt 10.000 151 1.132.198 138 1.307.744 151 1.434.593 10.000 ti 20.000 596 7.945.258 592 7.996.679 550 7.528.811 20.000 tt 30.000 136 3.312.330 141 3.434.035 132 3.200.879 30.000 tt tt „40.000 55 1.891.773 60 2.054.717 54 1.813.884 40.000 50.000 24 1.071.313 23 1.033.635 20 884.337 50.000 tt 60.000 25 1.379.365 21 1.128.243 14 760.129 60.000 90.000 26 1.860.921 19 1.340.966 25 1.745.832 5» 90.000 en daarboven 36.624 90.859.572 37.736 93.266.314 38.205 ƒ91:939.715 Gebouw „St. Bavo" Geel-Wit 6 uur, Feest avond R. K. Bakkers, 8 uur; Gewone zittingen 4 en 7 uur. Stadsschouwburg N.V. „Het Schouwtooneel" „De Doofpot," 8 uur. Rembrandt-Theater Bioscoopvoorstellingen en variété, 7 en 9.15 uur. Palace Bioscoopvoorstellingen en variété 7 en 9.15 uur. Luxor Bioscoopvoorstelling en variété 8.15 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend van 10 tot 5 uur. R. K. Bureau voor Ziekenverpleging Aan vragen bij mej. H. Simons, Bloemhofstraat 1, Haarlem, Tel. 11671. R. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen en meisjes Iederen dag van 1012, 24, 89 uur. Za terdags 1012 uur. Adres: Bloemhofstraat 1, Haarlem, Tel. 11671. Sociëteit „St. Bavo" Jaarfeest R. K. Volks bond, 8 uur. „Zang en Vriendschap, ie uur. Stadsschouwburg „Het Raadselachtige Huis," 8 uur. Rembrandt-Theater Bioscoopvoorstellingen en variété, 11.30, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Palace Bioscoopvoorstellingen en variété, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Bioscoopvoorstellingen en variété, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Sociëteit „St. Bavo" Bestuur R. K. Volks bond, 9 uur Bouwvereeniging „Spaaxne- stad", 8 uur R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur R. K. Commissie voor Beroepskeuze, 8 uur Ledenvergadering R. K. Slagershond, 8 uur Stadsschouwburg ,,'n Lot'n Nacht.... 'n Millioen", N. V. Gezelschap Saalborn, kwart over 8 uur. Rembrandt-Theater Bioscoopvoorstellingen en variété, 7 en 9.15 uur. Palace Bioscoopvoorstellingen en variété 7 en 9.15 uur. Luxor Bioscoopvoorstelling en variété 8.15 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend van 10 tot 5 uur. R. K. Bureau 'voor Ziekenverpleging Aan vragen bü mej. H. Simons, Bloemhofstraat 1, Haarlem. Tel. 11671. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes Iederen dag van 10—12, 24, 8—9 uur. Zaterdags 10—12 uur Adres: Bloemhof- straat 1, Haarlem. Tel. 11671. De Zondag- en Nachtdienst der Apotheken wordt deze week tot en met Vrijdag waargeno men door: Duijm en Keur, Keizerstraat 6, tele foon 10378 en door de firma H. Remmers en Zoon, Kruisstraat 6. telefoon 10354. De Bibliotheken zijn geopend: BIBL. GEN. DE LA REIJSTRAAT 17: DINSDAGAVONDS 8j<—9M uur VRIJDAGAVONDS 8y— 9H uur DINSDAGMIDDAGS 4—5 uur BIBL. HAGESTRAAT 49: WOENSDAGMIDDAGS 2^b_4 uur (Voor schoolkinderen) WOENSDAG AVONDS v. Ty—8% uur r VRIJDAG AVONDS van 7K—8ys uur BIB» GROENMARKT 22: WOENSDAGMIDDAGS 2'A—4 uur (Voor schoolkinderen) WOENSDAGAVONDS 7K—9 uur BIBL. KLARENBEEKSTRAAT 60: WOENSDAGMIDDAGS 1A—2A uur WOENSDAG AVONDS 7H—9 uur Men verzoekt ons opneming van het vol gende: A.s. Dinsdag vieren wij ons jaarfeest. De bekende Louis Noiret met zijn gezelschap zal ons eenige uren bezig houden; daarna is er bal. De leden onzer vereeniging hebben geen aansporing noodig; die kennen het genoegen van zoo'n avond al. Maar er zijn wellicht an deren niet-leden, die bij zichzelf verzuchten: „Kon ik zoo'n avond maar eens meemaken." Nu, dat kan. Het feest is ook toegankelijk voor introducé's. Het kost u iets méér. Maar de attractie is van dien aard, dat u er naar zult verlangen, lid te worden. Dat wordt u dan ook van ganscher harte aangeraden. Voor bij zonderheden raadplege men de advertentie in dit nummer. In de showroom aan het Stadionplein te Am sterdam exposeert Citroën zijn nieuwe modellen 1933. De Citroën-industrie heeft thans bereikt, wat zij al zoovele jaren heeft nagestreefd: een kleine wagen, die toch aan vier, desnoods vijf personen plaats biedt. Een belangrijke verbetering is de nieuwe rammelvrije carrosserie, die geheel zonder naden electrisch tot één stuk is gelast. Alles is van zuiver staal, zonder een splintertje hout. De chassis-balken zijn dubbel versterkt. In alle ramen is onversplintbaar glas gezet. Een geruischlooze gangwissel en balancee- rende motor voorkomen alle trilling in den wagen. Een onbreekbaar stuur, verlichtbare transparant, nummerplaat en dubbel signaal vervolmaken het geheel. Daarbij is de nieuwe Citroën zeer zuinig op den weg. Op elke 12 K.M. verbruikt zij slechts één Liter benzine. De nieuwe Citroën-modellen, welke in ver schillende kleuren zijn uitgevoerd maken een uitstekenden indruk en zullen op de markt ze ker hun weg wel vinden. Sterkte, ruimte en comfort zijn tot de grens van volmaaktheid opgevoerd. Oudersavond Inzake den oudersavond dee len wij mee, dat op 't programma staat: reidan sen van de meisjes, een toespraak van dr. Naes- sens en eenige zangnummers van de jongens. Toegang zullen allereerst hebben de ouders van de kinderen, die aan de uitvoering deel nemen. De overige kaarten zijn verkrijgbaar uitsluitend Zondag 6 Nov. van 11 tot 12 aan 't huis van den koster te Velsen. Dit zal voortaan anders geregeld worden. De eerste avond is Zondag 6 November van half 7 tot half 9. De datum van de volgende avonden staat nog niet vast, daar de eerste avond als proef bedoeld is. Men beware voor- loopig dus de kaarten. De Filmavond voor de mannelijke jongelui is' niet Zondag-, maar Maandagavond 7 November, 8 uur. Men zie verder het parochie blad.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 2