De nieuwe Duitsche Rijksdag Communisme Hitier verliest 35 zetels groeit Het voorloopig eindresultaat VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Verkiezingsbalans Het nieuws van heden Britsche trawler gestrand DE BAROMETER tf&SS MAANDAG 7 NOVEMBER 1932 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 De katholieke partijen iets achteruit mÊm wËÊM.I Dr. Hugenberg boekt een kleine winst De Moskousche ruitergeneraal Thalmann9 de overwinnaar Wat zal Von Papen doen? De mandie 2 millioen stemmen verloor, Het Weer" De „onoverwinnelijke" Hitier verliest DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Azana naar Frankrijk NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT V1JF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18220 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek De Rijkskanselier Von Papen met een meerderheid van 9fl0 door het Duitsche volk afgewezen MMiifiiiimi Het eene radicalisme voedt het andere, alleen het gulden midden blijft constant. De juistheid dezer stelling is door den uitslag der nieuwe Rijksdag verkiezing in Duitschland wederom bewe zen. Indien Rijkskanselier von Papen de illusie mocht hebben gehad een meer han delbaren Rijksdag te zullen terugkrijgen voor den onhandelbaren, welken hij naar huis zond, is hij leelijk bedrogen uitgekomen. En dat kon ook moeilijk anders. Von Papen die op gezag van den Rijkspresident auto ritair en boven de partijen beweert te regeer en overeenkomstig den wil van het Duitsche volk, welke zijns inziens niet in de huidige partij-politiek tot uitdrukking kan komen, steunt in werkelijkheid op de kleine partij der Duitsch-nationalen van Geheim- rat Hugenberg. In zekeren zin kan hij dus de winst, welke deze partij behaalde, een winst van veertien zetels, uitspelen als een succes voor zichzelf, maar dan zal hij af stand moeten doen van de aureool der boven-partijdigheid, welke hij zich zelf eigenmachtig heeft aangemeten. Maar zelfs al zet men de zetel-winst der Duitsch- nationalen ten volle op de creditzijde van von Papen, dan verandert dit niets aan het onomstootelijke feit, dat hij in den nieuwen Rijksdag 85 pet. der afgevaardigden tegen over zich zal vinden. Via de stembus heeft het Duitsche volk dus opnieuw aan den Rijkskanselier een briefje uitgereikt, waar op het onomwonden te kennen geeft, dat het niets van zijn autoritaire regeermetho- den, zijn economisch program en zijn grondwetshervormingsideeën moet hebben Indirect beteekent dit ook een échec voor den ouden Hindenburg, die tegen dien volkswil in von Papen als Rijkskanselier handhaaft en diens weinig grondwettelijk riekende handelingen met zijn goedkeuring dekt. Bovendien is het feit, dat Centrum en Beiersche Volkspartij nagenoeg gelijk bleven en slechts een gering aantal stem men verloren, een duidelijk teeken, dat von Papen bij de Duitschers, die nog in de toe komst der parlementaire democratie ge- looven, niet den minsten aanhang heeft we ten te krijgen. Van alle partijen, die zich heftig tegen het bewind-von Papen verzet ten, hebben alleen de katholieke partijen zich niet aan looze demagogie schuldig ge maakt. De verwijten, welke zij aan 't adres van von Papen c.s. richtten, waren logisch gefundeerd en reëel en bedoelden slechts de grondwet en het parlementarisme te verdedigen. Het betrekkelijk geringe ver lies, dat het Centrum en de Beiersche Volkspartij leden (tezamen een negental zetels), moet waarschijnlijk geweten wor den aan de Joodsche meeloopers, die kop schuw zijn geworden door de vergeeische onderhandelingen, welke indertijd tusschen het Centrum en de' anti-semietistische Nazi's zijn gevoerd. Zwaarder nog dan het échec van von Papen is dat van de Hitlerianen, die weer eens in belachelijke voorbarig heid gesnoefd hebben op een zekere en weergalooze overwinning. In plaats van zulk een overwinning kregen zij een ge- voeligen klap. Zij zullen in den nieuwen De Marxistische partijen treden te zamen sterker dan de Nazi's uit dezen stem busstrijd Rijksdag 35 zetels minder bezetten dan in den ouden. Hun glorie is dus wel danig aan het ta nen. Het gebrek aan doortastendheid van de zich uit het gelid schreeuwende leiders begint zich te wreken. De avonturiers, die bij een staatsgreep van Hitier niets meen den te kunnen verliezen, maar alles hoop ten te winnen, wenden zich thans van het bedriegelijke Hakenkreuz af en zoeken troost bij de communistische sikkel en ha mer. Voor de nationaal-socialistische partij mag dit een zuivering beteekenen, in wer kelijkheid is dit verschijnsel onrustbarend. Ondanks den teruggang der sociaal-demo craten is het Marxistische front, dat zoowel door Von Papen als door de Nazi's met hartstocht werd bestreden, sterker uit dien strijd te voorschijn gekomen door de schrikbarende toename der communisten. Honderd Moskovietén zullen straks het Rijksdaggebouw binnenrukken. Is er een duidelijker bewijs denkbaar, dat de practij- ken van Von Papen juist het tegenoverge stelde bewerken van wat hij beoogt? Indien hij ooit het plan heeft gekoesterd de com munistische partij te ontbinden, moet hij thans dit plan laten varen, want de ont binding van een zoo machtig geworden partij zou onberekenbare troebelen kunnen verwekken De eenige mogelijkheid voor een regee- ringskrachtige meerderheid in den nieuwen Rijksdag zou bestaan in een samengaan van het Centrum met de Nationaal-socia- listen en de Duitsch-nationalen, want met de Nazi's alleen vormt het Centrum geen meerderheid meer. Met de Nazi's is het Centrum tot nu toe nog steeds niet tot overeenstemming kunnen komen, al wer den de Hitlerianen door het anti-parle mentaire optreden van Von Papen ook van den weeromstuit steeds meer in de parle mentaire richting gedrongen. Nog moei lijker dan een overeenstemming tusschen Centrum en Nazi's moet die tusschen Centrum en Duitsch-nationalen zijn. De Hugenbergianen zouden hun voorliefde voor een dictatuur zonder parlement defi nitief moeten opgeven en Von Papen als „persona grata" moeten laten vallen. De vraag, wat er thans in Duitschland zal gaan gebeuren, kan op het oogenblik nog niet worden beantwoord. Met den Rijks dag regeeren is althans voor Von Papen onmogelijk. Indien Hindenburg Von Papen de hand boven het hoofd blijft houden tegen den uitdrukkelijken wil des volks in, zal er niets anders opzitten dan den Rijks dag weer te ontbinden. Maar zoover is het nog niet. Nazi's en Duitsch-nationalen heb ben al zóó vaak onder den drang der omstandigheden hun weinig pnncipiëele bakens verzet, dat een ingrijpende wijzi ging van de door hen gevolgde politieke vaargeul geenszins uitgesloten moet wor den geacht. Hindenburg enthousiast toegejuicht BERLIJN, 7 Nov. (W.B.). De vijfde verkie- zings-Zondag van dit jaar is over het algemeen vrij rustig verloopen. Afgezien van enkele kleine schermutselingen, is het nergens tot incidenten van beteekenis gekomen, ook in Berlijn niet, waar de toestand in de verkeersstaking met Zaterdag vergeleken onveranderd is. Wat het stemmen betreft, viel bijna overal in de och tenduren geringer deelneming te bespeuren dan bij de vorige verkiezingen. Om kwart over 9 verscheen rijkspresident Von Hindenburg in het stemlokaal in de Kanonier- straat, vergezeld van Staatssecretaris Meissner. Lang voor opening van dit bureau waren de menschen er heen gekomen, om den Rijkspresi dent te zien. Toen de auto arriveerde, brak de menigte in enthousiaste toejuichingen los. Een oud vriend uit het regiment van den grijzen veldmaar schalk, die onder Von Hindenburg in het derde garderegiment gediend had en een jong recruut waren aanwezig om den Rijks,president te ver welkomen. Evenals vroeger werd er in de straten weer druk gevlagd. In de middaguren werd de belangstelling aan de stembureaux belangrijk grooter, hier en daar stonden de kiezers zelfs in de rij. Niet alleen in de arbeiderswijken, doch ook in ver schillende betere buurten was de belangstel ling grooter, dan men na de vele verkiezingen van dit jaar verwacht zou hebben. Van verkiezingsmoeheid, waarvoor gevreesd werd, was in Berlijn niets te bemerken. Het percentage kiezers kan gerust op 80 a 85 ge zet worden. Ondanks het regenachtige weer waren er veel menschen op straat en daar velen van het noodverkeer der B. V. G. geen gebruik maakten, was het overal een druk va et vient. Te Keulen wordt het percentage kiezers ge schat op 70 a 75; in Hamburg was het zoowat gelijk aan dat op 31 Juli. Incidenten BERLIJN, 6 Nov. (V.D.) In den nacht van Zaterdag op Zondag is het in verschillende deelen des rijks tot politieke botsingen geko men, waarbij een vrij groot aantal personen werd gewond. Zaterdagavond is het te Schönewalde (dis trict Schweinitz) tot een vechtpartij gekomen tusschen sociaal-democraten, die een vergade ring hadden bezocht en nationaal-socialisten. Een 22-jarig jongeman werd door messteken ernstig gewond. De dader werd ais het ware gelyncht. De politie is er evenwel in geslaagd de orde vrij spoedig te herstellen. Te Crefeld is uit een tapperij geschoten op een troep voorbijtrekkende in uniform gekleede nat.-socialisten. Verscheiden nat.-socialisten werden gewond. De nat.-socialisten gingen tot den aanval over, waarbij bet in het lokaal tot een bloedige vechtpartij kwam. In totaal wer den zes nationaal-socialisten vrij ernstig ge wond. Twee hunner moesten naar het zieken huis worden overgebracht. Toen de politie in greep, kwam 't opnieuw tot een botsing, waar bij drie politie-beambten werden gewond. Te Fraustein bij Wiesbaden werd volgens de politie uit een auto oezet met nat.-socialis ten, geschoten. Een communist werd door een schot in het been gewond. Ook te Burgstadt (Saksen) is het in den nacht van Zaterdag op Zondag tot een schiet partij gekomen tusschen nationaal-socialisten en communisten; vijf nationaal-socialisten werden gewond. ,Te Breslau werd getracht met ongeveer 150 kinderen een optocht te formeeren ten gunste van de communisten. De politie arresteerde de leidster. De kinderen jouwden hierop de beambten uit en riepen: weg met de politie. vijf Te Wuppertal is het eveneens tot enkele inci denten gekomen. Twee personen, van wie een vrouw, werden door schoten, welke uit een auto werden gelost gewond. Te Stassfurt is het Zondagochtend tot een kloppartij gekomen tusschen ongeveer 50 nat. socialisten en een even groot aantal commu nisten. Daarbij werd een nat.-socialist ernstig en vele communisten en nat.-socialisten licht gewond. Zondagochtend werd in het Zuidelijk ge deelte van Berlijn opnieuw de zender gehoord, welke door de communisten naar het schijnt in het geheim wordt geëxploiteerd. Er werden gramofoonplaten en verkiezingstoespraken uit gezonden. Na een redevoering over „God en de religie" en „Wat willen de godloozen?" kon digde de omroeper de „Internationale" aan. Een volgende spreker richtte scherpe woorden aan het adres der sociaal-democraten en viel ook eenige malen den rijkspresident aan. Ook in andere deelen der stad is de uitzending ge hoord. De uitslag in Berlijn In Groot-Berlijn verkregen van de groote par tijen de Nat.-Socialisten ditmaal 720.000 stem men (in Juli 757.000), de Soc.-Democraten 646.000 (722.000), de Communisten 861.000 (722.000), de Duitsch-Nationalen 314.000 (219.000), Centrum 123.000 (130.000). Duitschlands hoogste stembureau In het hoogste stembureau van Duitschland, op de Zugspitze, kregen de Nat.-Socialisten 24 stemmen, de Soc.-Democraten 10, de Commu- Hoogste barometerstand 773.7 te Riga Laagste bar.stand 744.7 te Jan Mayen. Verwachting: Zwakke tot matigen wind uit Oostelijke richtingen, gedeeltelijk bewolkt, waarschijnlijk droog weer, wei- EE nig verandering i,n temperatuur. EE Zon op 7.08, onder 4.19. Volle Maan EE S Zondag v.m. 7.48. Licht op 4.49. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiilliiiiiiiii nisten 4, de D.-Nationalen 18, de Beiersche Volkspartij 3, de Duitsche Volkspartij 31 en overigen 1. Deze cijfers zijn niet met die van 31 Juli te vergelijken, omdat het aantal gasten thans aanmerkelijk minder is. Rijksregeering tevreden BERLIJN, 7 Nov. (V.D.). In kringen der Rijksregeering is men zeer tevreden over den uitslag der Rijksdagverkiezing. Wat de ver schuiving in de verhoudingen betreft, wordt allereerst vastgesteld dat de nat.-soc. beweging niet alleen tot staan is gekomen, maar ver liezen heeft geleden, die grooter zijn dan door de geringere deelneming aan de verkiezingen kan worden verklaard. Het belangrijkste gedeel te van de verliezen der nat.-soc. is volgens de meening van toonaangevende kringen bij de burgerlijke partijen opgenomen. Men meent deze stemmen zoowel als die der thuisblijvers op rekening te kunnen zetten van de regeering- Von Papen Binnen het z.g. Marxistische front heeft een ruil van stemmen plaats gevonden, zoodat van een overgaan van nat-soc tot dit front niet kan worden gesproken. De winst der communisten is iets grooter dan de verliezen der soc.-democraten, de verliezen van het Cen trum worden geweten aan de onderhandelingen dezer partij met de nat.-socialisten. De uitwerking van dit resultaat op den bin- nenlandsch-politieken toestand is volgens toon aangevende politieke kringen afhankelijk van de vraag, of in den nieuwen Rijksdag een tot werken in staat zijnde meerderheid tot stand komt en tevens van de kwestie, hoe de nieuwe Rijksdag staat tegenover het probleem der grondwetsherziening. Het oudste Rijksdaglid BERLIJN, 7 Nov. (Wolffbureau) Het oudste lid van den nieuw gekozen Rijksdag is de Nationaal-Socialist, generaal Litzmann, die 82 jaar telt, terwijl op een na de oudste afge vaardigde de communiste Clara Zetkin is, die 75 jaar oud is. De nieuwe Rijksdag zal dus door generaal Litz_ mann worden geopend. De toestand nog verwarder LONDEN, 7 Nov. (Reuter.) De Londensche pers vestigt vooral de aandacht op de winst van de communisten en het verlies van de Na tionaal-socialisten bij de gisteren gehouden verkiezingen voor den Rijksdag. Ook wordt gewezen op het overwegende deel van de kiezers, die zich tegen de regeering von Papen keerden. De Berlijnsche correspondent van de „Times" is van oordeel, dat de politieke toestand in Duitschland steeds verwarder wordt. De „Daily Mail" acht de verliezen van Hitier niet zoo groot als verwacht werd en schrijft dat de N.S.D.A.P. nog steeds de grootste par tij is. Brallende Hitler-oproep MÜNCHEN, 7 Nov. (W.B.). In drie oproepin gen wendt Adolf Hitler zich tot de Nationaai- Socialisten, de partijgenooten, de S.A. en S.S. mannen en de leiders der party-organisatie en propaganda. In den eersten oproep zegt Hitier, dat een geweldige aanval op de beweging en de rech ten van het Duitsche volk is afgeslagen. De regeering Von Papen heeft een geweldige ne derlaag geleden. De Duitsch-nationale Volks partij en haar aanhangers omvatten tezamen nog geen tien procent van het Duitsche volk Voor de N.S.D.A.P. is het resultaat van deze verkiezingen duideiyk: voortzetting van den stryd tegen het regime tot de beslisende vernietiging, geen compromis en geen gedachte aan een overeenkomst met deze elementen. Tenslotte kondigt Adolf Hitler een krachtigen nieuwen propaganda-veldtocht aan. Hoe de Fransche pers er over denkt PARIJS, 7 Nov. (Reuter). Ten aanzien van de verkiezingen voor den Rijksdag schryft de „Petit Parisien", naar Reuter meldt, dat de uitslag een relatief succes voor de regeering is geweest, de aanwas van de Hitlerbeweging is gestuit. Ook de „Journal" spreekt van een succes van de regeering, aangezien de bruin-zwarte meer derheid uit den weg is geruimd. De regeering kan echter slechts zoolang be staan, als zy op de Ryksweer steunt; het eenige vaststaande punt blijft Maarschalk von Hinden burg. „L'Ordre" noemt HitlP" den overwonnene van den stryd van gisteren, terwyi de overwinning van Hugenberg de positie van de regeering von Papen versterkt. „Figaro" beweert, dat von Hindenburg meester blijft bij een tamelijk verwarden volksgeest en een nauwelijks veranderden toestand. Zooals algemeen verwacht werd, hebben de nationaal socialisten by deze verkiezing belang rijk in macht ingeboet. Niet minder dan 35 zetels zijn verloren gegaan, terwijl het percentage der kiezers, die aan de stemming hebben deelgeno men en zich voor de party van Hitier hebben uitgesproken, is gedaald van 37.3 pCt. tot 33.2 pCt. Ongeveer 15 pCt. van hen, die op 31 Juli hun stem aan Hitier gaven, hebben zich thans van hem afgewend of voor een deel niet aan de verkiezing deelgenomen. Ongetwijfeld hebben duizenden evenals vroeger hun stem weer op de Duitsch-nationalen uitgebracht. Niet in een bepaalde streek, doch over het geheele Duitsche Rijk is de invloed van Hitier verminderd. Zonder uitzondering is het aantal op de nationaal socialisten uitgebrachte stem men in alle 35 kieskringen achteruitgegaan. De verliezen zün soms zeer groot; in Oost-Pruisen ongeveer 114.000 stemmen, in Potsdam bijna 70.000, in Pommeren 87.000. in Maagdenburg 50.000, in Merseburg 70.000, in Thuringen 105.000 in Sleeswyk Holstein 74.000, in Zuid-Hannover- Brunswijk 87.000, in Franken 87.000, in Dresden - Bautzen 78.000, in Wurtemberg 82.000 en in Mecklenburg 52.000 stemmen. Duitsch-nationalen winnen De Duitsch Nationale Volksparty heeft niet minder dan 13 zetels gewonnen en by bestudee ring der cyfers biykt, dat de vergrooting van het aantal aanhangers van deze party in verge- lijking met de vorige verkiezing van niet minder dan 35.5 pCt eveneens over het ge heele land verdeeld is. Bijna zonder uitzonde ring zijn in alle kies kringen eenige tien duizenden stemmen meer verkregen dan oc 31 Juli. Al zullen onge twyfeld stemmen der nationaal-socialisten ook naar andere par tijen, zelfs naar dt communisten, zyn ge- HUGENBERG gaan, de Duitsch- nationalen hebben veel van hun verlies aan Hitier teruggewonnen De eenige dagen voor de verkiezing in Beriyn uitgebroken verkeersstaking, bij welke natio naal-socialisten en communisten hand in hand zün gegaan, zal mede een der oorzaken van de zen gang zyn geweest. Centrum en Sociaal democraten De sociaal-democraten hebben by een verhes van 12 zetels hun aanhang in vergehjking met de vorige verkiezingen zien verminderen met 8.6 pCt. Dit verlies is te belangrijker, om dat de sociaal-democratische party sinds het gedwongen aftreden van dr. Brüning, open lijk in de oppositie kon gaan. Desniettemin is de achteruitgang, die voor het eerst by de Rijksdagverkiezingen van September 1930 tot uiting kwam, voortgegaan. Nog belangryker van algemeen politiek standpunt wordt deze verzwakking van de Duitsche sociaal demo cratie, wanneer men bedenkt, dat deze partij, tezamen met het centrum de steunpilaar vormde van de grondwet van Weimar, waar op de jonge Duitsche republiek steunde. Want ook het centrum is verzwakt uit den stryd gekomen. Vijf zetels gingen voor deze partij verloren. Het verhes aan stemmen, vergele ken bü de verkiezingen van 31 Juli, bedraagt juist hetzelfde als bij de sociaal-democraten, n.l. 8.6 pCt. Groote winst der Communisten De slechte economische toestand, welke op het oogenblik in Duitschland heerscht, is wel zeer duidelük aan den dag getreden in de groote winst, die de communisten hebben verkregen. Ondanks het feit, dat büna twee millioen kiezers minder naar de stembus zyn gegaan, is het aantal op de communisten uitgebrachte stemmen met niet minder dan 13.1 pCt. gestegen, hetgeen voor hen een ver meerdering van 11 zetels beteekent. Met hun 100 mandaten zijn zy nog slechts 21 stemmen zwakker in den Rü'ksdag dan de sociaal-de mocraten, die sinds de stichting van de re- pubhek tot en met de verkiezingen van 14 September 1930 de sterkste politieke partij in Duitschland vormden. Beiersche Volkspartij achteruitgegaan De Beiersche Volksparty, die nauw verwant is aan het Centrum, heeft in den achteruit gang gedeeld. Haar stemmenaantal is met Volgens het voorloopige officieele eindresultaat zijn in totaal 35.379.011 stemmen uitgebracht (in Juli j.l. 36.845.279 geldige stemmen). Daarvan verkregen: stemmen zetels percentages Nationaal-Socialisten 11.705.256 (13.732.779) 195 (230) 33.2 (37.3) Sociaal-Democraten 7.231.404 (7.951.245) 121 (133) 20.7 (21.6) Communisten 5.970.833 (5.278.094) 100 (89) 17 (14.3) Centrum 4.228.322 (4.586.501) 70 (75) 11.9 (12.1) Duitsch-Nationalen 3.061.626 2.172.941) 51 (37) 8 (5.9) Beiersche Volkspartij 1.081.595 (1.190.453) 19 (22) 3.1 (3.6) Duitsche Volkspartij 659.703 434.548) 11 (7) 1.8 (1.2) Christ. Socialen 412.523 (393.466) 5 (7) 1.1 (1) Staatspartij 337.871 (371.378) 2 (4) 0.9 (1) Landvolk 195.463 (91.284) 3 (1) Economische Partij 110.117 (146.000) 2 (1) 2.3 (2) Kleine groepen 4 (5> 1 De cijfers tusschen haakjes geven de resultaten aan van de Rijksdagverkiezing van Juli j.l. De Rijksdag zal dus 582 leden tellen tegenover de vorige 608. De verkiezingen in Duitschland De verkeersstaking te Berlijn Trebitsch Lincoln's arrestatie Goederenruil met Duitschland. Thans twee bureaux. Britsche trawler nabij Finmarken gestrand; 13 personen verdronken De dijkverzakking by Ravenstein. Het gevaar bezworen. Het s.s. „Ceres" vlot. De „Pelikaan" op Schiphol geland. Professor van der Grinten f Vechtpartij te Jubbega. Doodelijk verkeersongeluk te Heiloo. Vrijdag 25 en Zaterdag 26 November vergadert de Partyraad der R. K. Staatspartij te Haar lem. Moordaanslag te Hoensbroek. Gevangene uit de Haarlemsche strafgevangenis ontvlucht. Schrikkelijk drama te Wassenaar; vrouw be rooft zichzelf en haar drie kinderen van het leven. Twee bejaarde dames onder Velp door een tram gedood. 9.4 pCt. gedaald. Dit valt te meer op in ver band met de scherpe tegenstellingen welke ge durende den laatsten tyd tusschen de pafty van den Beierschen minister-president dr. Held en de Rijksregeering aan den dag zijn getreden. Procen'tsgewüze heeft de Duitsche Volks partij de grootste winst geboekt, n.l. 51.5 pCt. Met li zetels keert deze party weer in den Rijksdag terug. Dit is weliswaar 4 meer dan in den laatsten Rijksdag, doch in het eerste parlement van de Duitsche republiek, dat op 6 Juni 1920 werd gekozen, had deze partij niet minder dan 65 mandaten, een aantal, dat in den loop der jaren steeds minder is geworden. De Staatspartij, welker aantal zetels van 4 tot 2 verminderde, verloor 11.9 pCt. van haar aanhang. De Economische Partij, die in September 1930 nog 23 zetels verwierf, verloor 27.2 pCt. van haar kiezers en bezit thans nog slechts 1 zetel in den Rü'ksdag. Dertien personen verdronken OSLO, 7 Nov. (Reuter). Volgens een bericht van de Oslosche ,Morgenposten" is de Britsche trawler „Golden Deeps" aan de kust van Fin marken gestrand. Dertien leden van de bemanning zün ver dronken, de kapitein en drie passagiers werden gered. Nog een scheepsramp LISSABON, 7 Nov. (Reuter)Nabij kaap Mon- dego is een Portugeesche visschersboot door een ander schip geramd. De visschersboot zonk onmiddellijk, van de uit 25 koppen bestaande bemanning vonden tien den dood in de golven. Schip in een cycloon COLON (Panama), 7 Nov. (Reuter). Het Brit sche s.s. „Ariguani" is het Britsche vrachtschip „Phemius" te hulp gesneld, dat in een cycloon geraakt is op ongeveer 250 mijl afstand van Colon. De Phemius" deelde in een S.O.S. mede, dat de schoorsteen was weggeslagen, terwyi enkele ruimen zich met water vulden. MADRID, 6 Nov. (V. D.) Officieel wordt medegedeeld dat de Spaansche minister-presi dent Azana binnenkort, naar aanleiding van het Spaansche bezoek van den Fransche mi nister-president Herriot. een tegenbezoek aan Frankrijk zal brengen. Bij deze gelegenheid zal de president der Fransche republiek Lebrun begiftigd worden met de hoogste Spaansche onderscheiding. Hoogste stand op Maandag 1 uur nan.: 767 Achteruit

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 1