1 Perfect St. Nicolaas adres «pi MAANDAG 7 NOVEMBER m FINANCIEEL OVERZICHT Jachttypen en jachtenbouw JUBILEUM Geloof en Wetenschap Gevonden dieren en voorwerpen DE VERLAGING DER P. E. N.-TARIEVEN Grootere verlaging gevraagd NIEUWE CURSUSSEN VOOR JEUGDIGE WERKLOOZEN Met 1 December .ANETA" TE IJMUIDEN Passief van 164.299 GEMEENTERAAD AUTOBUSDIENST AMSTERDAM—DEN HAAG? Ondernemers in beroep VELOX VERLIEST VAN BLOEMENDAAL Hfüü ISMHBHUwliliiBiBUH De Bloemendaalsche achterhoede had het af en toe hard te verantwoorden VAN ONZE RECHTBANK Uitspraken van 3 November COMITÉ VAN KATHOLIEKE ACTIE UIT DEN OMTREK HEEMSTEDE HILLEGOM LISSE SANTPOORT VELSEN VELSEN—DRIEHUIS Kerkconsecratie Correspondentie 165 „De Unie van Watertoeristen" heeft te Am sterdam een bijeenkomst georganiseerd voor leden en belangstellenden, waar de heer H. W. de Voogt uit Haarlem sprak over het onderwerp: Jachttypen en Jachtenbouw. De heer J. H. Bergmann, voorzitter van „De Unie", complimenteerde in zijn begroetingswoord den heer De Voogt met het winnen van den prijskamp voor het ontwerpen van een zeiljacht onlangs in Engeland gehouden. De inleider begon met op te merken, dat tegenwoordig de belangstelling voor den scheepsbouw voor minder vredige doeleinden grooter was dan voor de vredige, al nam hij graag aan, dat de eerstgenoemde groep er was om den vrede te bewaren. Wat den jachtenbouw in ons land betrof, zag hij met een zeker leedwezen de belangstelling voor het bouwen van zeiljachten het meer sportieve deel van de watersport afnemen, en die voor de motorbootsport toenemen. Als oorzaken daarvoor meende hij verschillende te kunnen aangeven. O.a. de grootere bekendheid door het automobilisme met het gebruik van de motoren, en de mindere aantrekkelijkheid, welke het verblijven op het water biedt, door het gebruik van te kleine zeiljachten; zeiljach ten, waarvan gebruik op onze meren stellig niet van gevaar voor het leven is ontbloot. Wil men in Nederland de zeilsport meer leven inblazen, dan zal het noodig zijn, dat men be langstelling wekt voor het gebruik van meer zeewaardige zeiljachtjes. Het omslaan van jollen en andere kleine zeiljachten, veroorzaakt meer vrees voor het deelnemen aan de watersport, dan men denkt. Het klimaat in ons land, be grensd door de zee, die spreker het „grootste kerkhof voor de schepen" noemde, daarmede doelende op de Noordzee, al heeft ook de Golf van Biscaye den naam van het gevaarlijkst te zijn, laat het gebruik van die kleine zeiljachten op onze meren eigenlijk niet toe. Het oriënteeren naar Duitschland op het gebied van den jach tenbouw, inplaats van naar Engeland en Ame rika, waar alleen voor een meer zeewaardig jacht een plaats is, acht spr. voor de Neder- landsche zeilsport dan ook fnuikend. Wat den motorjachtbouw betrof, kon spr. zich slecht vereenigen met het gebruik van het nog el geliefde kruisertype met het z.g.n. bakdek. Voor de navigatie, zoowel als voor het prettig vertoeven aan boord, achtte hij deze bouwwijze niet raadzaam. Scherp laakte hij de bouwwijze meestal bü dit jachttype gebruikelijk waarbij de stuur man boven op de motorkap zijn plaats vindt om het jacht te besturen. Evengoed kan men bo venop een bom met enorme explosiekracht gaan zitten, met de kans ieder oogenblik de dupe te kunnen worden van de ontploffing. Aan de hand van ontwerpen van verschillen den aard en oorsprong werden de mogelijkheden aangetoond, waartoe de moderne techniek in staat is om een jacht zeewaardig, licht en snel- loopend te kunnen leveren. In dit verband werd o.a. het gebruik van roestvrij staal en van allu- minium uitvoerig besproken, zoo ook het con- serveeren van het hout. Talrijk waren de vragen, welke de spreker nog te beantwoorden kreeg, voor hij aan de vertoo ning van de lichtbeelden, op den jachtenbouw betrekking hebbende, kon aanvangen. De heer Bergmann vertolkte den dank der vergadering voor deze belangrijke en leerzame rede. Zaterdag was het 12i/2 jaar geleden dat mej. A. de Graaf als tweede meisje in dienst kwam bij de fam. Grippeling, Oosterhoutlaan. Namens de Ver. van Huisvrouwen overhandigde mevrouw Dyserinck—van Gilse van der Pais haar de medaille en oorkonde voor trouwe dienstbe- trachting.- Van - de af deeling Haarlem ontvingen mevrouw Grippeling en de jubilaresse bloemen. Op de derde bijeenkomst van dit seizoen der vereeniging „Geloof en Wetenschap" zal pater Friedrich Muckermann S.J., uit Münster, een voordracht houden over: „Was hat Goethe den Menschen von heute zu sagen." De bijeenkomst vindt plaats Woensdag 9 November a.s., des avonds 8.15 uur in de bovenzaal van „De Kroon". Klees, Schotersingel 133, bril; van Bommelen, Oost-Indiëstraat 12, gymn.schoen; van Essen, Van Oosten de Bruynstraat 206, hond; Zuider- baan, Pijnboomstraat 137, hond; Schmit, Zui derstraat 24, handschoen; Verwër, Van Merlen- laan 4, hondje; bureau van politie, Smedestr. 9, handschoen en kralen; de Mol, Ternatestr. 55, kettinkje met hangertje; van Druten, Ban- tamstraat 26, medaillon; Vernhout, Zijlstraat 98, parapluie; Visser, Tetterodestraat 108, por- temonnaie; bureau van politie, Smedestraat 9, portemonnaie; Kneysberg, Van Oosten de Bruynstraat 208, damesrijwiel; Spek, Zomer- kade 63, rijwielbel.plaatje; De Boer, Burretstr. lOrd., rjjwieltaschje met inh.; Broertjes, Ter- natestraat 40, schooltasch; Eswich, Gr. Hout straat 93, hond. Inzake het voorstel tot herziening van de electriciteitstarieven van h»t P. E. N. hebben eenige gemeenten, die het hoogste betalen, aan de Provinciale Staten van Noord-Holland een verzoekschrift gericht Daarin zeggen deze gemeentebesturen, t.w. van Andijk, Anna Paulowna. Castricum, Eg- mond aan Zee. Enkhuizen, Harenkarspel, Hoorn, Limmen, Naarden Schellinkhout en Zuid- en Noord Scharwoude, dat zij met be langstelling kennis genomen hebben van de voorstellen van Ged. Staten betreffende de ver laging der electriciteitstarieven. Hoezeer zij ook de voorstellen van Ged. Sta ten om te komen tot een verlaging van de electriciteitstarieven voor die gemeenten, welke stroom engrcs van het P.E.N. betrekken, waar- deeren, zij zeer teleurgesteld zijn door het feit dat die gemeenten, welke de hoogste tarieven in de Provincie betalen, slechts in aanmerking komen voor een onbeduidende verlaging van io._ per K.W. maximale belasting. Ged. Staten zien nog steeds een verschil tus- schen onze gemeenten en door nen genaamde „welwillende" gemeenten. Wij meenen echter, dat, indien er van welwillendheid mag worden gesproken, onze gemeenten in de eerste plaats aanspraak op deze kwalificatie mogen doen gelden, daar zij vanaf de stichting harer G.E.B.'s de allerhoogste tarieven hebben betaald en hierdoor de financieele belangen van het PJE.N. toch zeer zeker in bijzondere mate heb ben gediend. Wij nemen de vrijheid U er op te wijzen, dat de sinds 1925 voor deze groep gemeenten gel dende tarieven 40% hooger zijn dan die, welke voor de z.g.n. welwillende gemeenten toepas sing vinden en ons inkooptarief beginnende met 150.— per K.W. en 4.5 cer.t per KWh. J) arief hier te lande belangrijk overt left. Bi] aanvaarding der voorstellen van Ged. Staten zullen de zgn. welwillende gemeenten KRUISWEG HOEK PARKLAAN hebben te betalen maximaal 100— per K.W. en 2.4375 cent per KWh., terwijl de verlaging voor opgemelde gemeenten hierop neerkomt, dat de vergoeding voor maximale belasting zal worden teruggebracht tot maximaal 140. per K.W., doch de uitermate hooge inkoops prijs per KWh. van 4.5 cent blijft gehandhaafd. De bestaande onbillijke belasting dezer ge meenten door deze zoo zeer hooge tarieven wordt dan ook bestendigd. Motleven, welke een gereede aanleiding zou den kunnen zijn om onze gemeenten in een on gunstiger positie te plaatsen dan de zgn. wel willende gemeenten zijn ons niet bekend en uit de voorstellen van Ged. Staten vernemen daaromtrent niets. Het streven naar meerdere gelijkheid in d- electriciteitstarieven door de Staten steeds voorgestaan, komt in de voorstellen van Ged. Staten niet tot uiting, integendeel, de voorge stelde verlaging zal deze verschillen nog ver- grooten. De sterke differentie der bestaande inkoop tarieven moge U blijken uit onderstaand over zicht der gemiddelde inkooptarieven per Kwh., ontleend aan de P.E.N.-statistiek over 1930: Tarief groep I (hiertoe behooren bovengenoem de gemeenten) 12.4 ct.; Tarief groep Et (de zgn. welwillende gemeenten) 7.2 ct.; Tarief groep III en lila (deze groepen bestaan uit ge- die nimmer of slechts tijdelijk een toeslag op den contractueelen prijs betaalden) 3.7 ct.; Tarief groep IV (hiertoe behooren drie ge meenten die nimmer of slechts tijdelijk 'n toe slag op den contractueelen prijs betaaden) 5.8 en 3.7 ct.; Tarief groep IV (hiertoe behooren 3 ge meenten met speciale stroomcontracten) 6.4 ct. Wij meenen, dat de billijkheid vordert gelijk stelling van de tarieven voor de gioepen i en II, hetgeen een inkomstenderving van ca. 130.000 voor het P.E.N. zal beteekenen. Op grond van bovenstaande verzoeken wy U beleefd de voorstellen van Ged. Staten zooda nig te amendeeren, dat ook voor bovengenoem de gemeenten vanaf 1 Januari a.s. het tarief wordt gesteld op 100— per K.W. en 2.4375 per KWh. Bij de instelling van de gemeenteiyke vak cursussen voor jeugdige werkloozen werd tevens de wenschelijkheid naar voren gebracht om na voldoende ervaring met dit vakonderricht te geraken tot het geven eveneens van de zijde der gemeente van cursussen a.a. voor alge- meene vorming en ontspanning van jeugdige werkloozen. B. en W. zyn met die commissie, welke eerst bedoelde cursussen heeft voorbereid, te rade ge gaan omtrent het doen van een daartoe strek ken voorstel. Toen deze commissie kwam tot be paalde omlijning van haar advies, heeft haar voorzitter, de wethouder voor de werkloosheids bestrijding, een onderhoud gehad op het Depar tement, waarbij in uitzicht werd gesteld een rijkssubsidie ad 75 pCt. in de kosten verbonden aan ontwikkelingscursussen ingericht op derr voet van de ministerieele circulaire van 10 Maart 1931, dus niet dienende voor ontspanning of daarmede gepaard gaande. De commissie heeft daarop hare becijferingen herzien en voorts door den directeur van den gem. dienst der werkloosheidsbestrijding doen nagaan op welk aantal gegadigden voor de nieuwe cursussen zou kunnen worden gerekend, om aan de hand daarvan aan B. en W. te rap porteeren met welke cursussen zou kunnen wor den begonnen en welke kosten daarvoor zijn te begrooten. Het thans na voorlegging aan de commissie ingediend rapport wijst uit, dat het de bedoeling is cursussen te vormen in: vreemde talen, Es peranto, eerste hulp by ongelukken, staatsin richting, boekhouden en handelsrekenen. Met het oog op het nu hekend aantal gegadigden (totaal 350) zou, rekening houdende met den aard der aanmeldingen, kunnen worden begon nen met de navolgende cursussen, waarmede de daarby aanngegeven kosten zyn gemoeid: 3 cursussen voor Duitsch; 3 cursussen voor Engelsch; 4 cursussen voor eerste hulp by ongelukken; 4 cursussen voor Esperanto; 1 cursus voor Staatsinrichting; 1 cursus voor Boekhouden; 16 cursussen, berekend tegen 4 uur per cursus per week is totaal 64 lesuren S, 1.25 per lesuur, Is per week 80 en per jaar 4160 Inrichting leslokalen (tafels, stoelen) 500 leermiddelen 1750 huur lokalen (voorloopig zyn drie lokalen noodig) 780 verwarming, licht, water 310 bureau-kosten (drukwerk-administratie) 300 ƒ7800 Aangezien het in de bedoeling ligt reeds met 1 December a.s. een aanvang met deze cursussen te maken, waardoor de cursusduur 13 maanden zal bedragen, wordt het totaalcijfer der kosten 1/12 gedeelte hooger en dus geraamd op een totaalbedrag van 7800 650) 8450. Het weekblad „Handelsbelangen" van a.s. Woensdag zal o.m. opnemen de crediteureniyst in het faillissement N.V. Visschery My. Aneta, IJmuiden. Deze lijst telt 35 crediteuren met een totaal passief van ƒ164.299.80, waarvan prefe rent ƒ124.380.47. De baten zijn nog niet vol ledig bekend. De voornaamste crediteuren zyn: N. V. Haarlemsche Hypotheekbank. Haarlem ƒ17890.90; mevr. de wed. C. C. Kuhn Staal, Den Haag pref. ƒ63500; J. La Crois, Amsterdam preferent ƒ25045.01; Booy en Co., IJmuiden 11814.85. Een vergadering van den Raad der gemeen te Haarlem wordt gehouden op Woensdag 9 November des namiddags te 1H uur, zoo noo dig voort te zetten des avonds te 8 uur in de Statenzaal (Prinsenhof), Aan de orde zal worden gesteld: 1. Mededelingen en ingekomen stukken (lig gen ter inzage). 2. Balans, enz. 1931 woningbouwvereeniging „St. Bavo." 3. Veregoeding art. 100 L.O. Wet 1920 by- zondere scholen. 4. Verleenen medewerking toekenning ver goeding art. 84 L.O. Wet 1920 büzondere school Kleine Houtweg 22. 5. Slooping enz. perceel Zuider Buiten Spaar- ne 59 a. 6. Verkoop grond: a. Zaanenlaan (Klaasen e.a.), b. Mercuriusstraat (A. Ph. Romeyn), c. Vergierdeweg (G. H. Houtkamp). 7. Beroepschrift Kerkvoogden Ned. Herv. Gemeente tegen weigering vergunning bouw bergplaats achterperceel Leidschestraat 20. 8. Inbreng gronden in het grondbedrijf. 9. Rekening der gemeente over 1931. 10. Voorschot bouw 28 woningen woning bouwvereeniging „Bloemenhof". 11. Opneming kasgeld in 1933. 12. Verzoekschrift I. S. Groen inzake het betrekken van ijs van hot openbaar slachthuis. 13. Wijziging reglement van orde voor de vergaderingen van den Gemeenteraad. 14. Wijziging Algemeene Politieverordening. 15. Verbetering Langebrug. 16. Inrichting ontwikkelingscursussen jeug dige werkloozen. 17. Bezwaarschriften Havengeld. Benoeming: a. lid (raadslid) Bestuur Ver eeniging voor Nyverheidsonderwijs; b. lid Ge zondheidscommissie; c. lid-raadslid (vacature G. Adrian) en leden commissie lichamelijke opvoeding; d. twee leeraren gem. lyceum; e. tijd. leerares (lich. oefening) gem. lyceum; f. leeraar Fransche taal H. B. S. met 5-jarigen cursus. Voor den Raad van State, afdeeling ge schillen van bestuur, is behandeld het beroep van de Gebr. Robardt tegen de beschikkingen van Ged. Staten van Noord- en Zuid-Holland, waarby de aanvrage voor appellanten tot het in werking brengen van een autobusdienst Am sterdam—Den Haag is afgewezen, o.a. opgrond dat de bestaande verkeersverbindingen vol doende zyn te achten. De heer Kraak Steeman, secretaris van den Bond van Autobusondernemers, lichtte het be zwaarschrift van appellanten toe. Spr. erkende, dat men hier te lande niet gewend was aan autobusdiensten over een afsti.nd van byv. 60 K.M., geiyk de aangevraagde. Doch deze on dernemers hebben in Engeland hun diensten verleend aan autobusondernemingen over veel grootere afstanden, zooals b.v. LondenBir mingham (meer dan 100 K.M.) Hier te lande hecht men te zeer aan de belangen van de Spoorwegen, doch deze voorzien niet in een be- hooriyke verbinding van de tusschengelegen plaatsen als Hillegom, Llsse, Sassenheim met Den Haag of Amsterdam, zooals de appellanten die wenschen. Deze genoemde tusschengelegen plaatsen vloeien als 't ware ineen, doch men kan maar éénmaal per dag met den boemel- trein deze plaatsen bereiken of daarvandaan naar Amsterdam of Den Haag komen. Welis waar is er de tramverbinding, maar daaraan is een of twee malen overstappen verbonden, zonder dat er een aansluiting in den dienst van de eene op de andere tramwegondeme- ming bestaat. De Spoorwegen zullen op den duur toch di verse halten moeten laten vervallen, willen zy tot een vermindering van hun tekorten komen; van lieverlede gaat het dien kant op. Ondanks de protesten der Spoorwegen zpn daarnaast toch de autobusdiensten gekomen en dit is zeer begrijpelijk. Wat nu Amsterdam —Den Haag betreft, men heeft soms langer tyd noodig om per tram naar het station te komen, ''an voor de geheele rechtstreeksche treinreis. Appellanten willen een autobusdienst zoowel bj dag als bij nacht, voornamelijk om alle tusschengelegen plaatsen te verbinden. Men heeft hun In overweging gegeven, dezen dienst alleen voor de nachtelijke uren van 124 aan te vragen, omdat dan geen concurrentiebe- zwaren bij dc Spoorwegen zouden bestaan, doch voor een transport alleen voor pierewaaiers bedanken zij (gelach). Uit de vervoercijfers biykt, dat de over- groote meerderheid der passagiers ten platte- lande van de autobussen vroeger vrijwel nim mer van de treinverbindingen gebruik maakte. Spr. hoopt, dat de Raad van State de Kroon zal adviséeren den aanvraagden autobus- cienst alsnog toe te staan. W. E., grondwerker, zonder vaste woon plaats, thans gedetineerd. „Mishandeling, zwaar lichamelijk letsel tengevolge hebben de"; vier maanden gevangenisstraf met aftrek prev. hecht. o. v. D. B„ schipper, wonende te Amsterdam. „Veroorzaken van lichameiyk letsel door schuld"; acht dagen hecht, met toewijzing civiele vordering o. v. E. S. Z„ vrachtrijder, wonende te Haarlem mermeer „Veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld"; f 25 boete subs. 10 dagen hecht. o. v. P. v. d. B., timmerman, wonende te IJmui den. „Appèl overtr. Motor- en Rijwielwet"; f 10 boete subs. 10 dagen hecht. o. v. C. B., chauffeur, wonende te Haarlem. „Appèl overtr. Hotor- en Rijwielwet"; 14 dagen hecht, met ontzegging van de bevoegdheid motorrijtuigen te besturen voor den tyd van een jaar o. v. J. M. B., arbeider, wonende te wyk aan Zee en Duin. „Appèl overtr. Jachtwet"; f 10 boete subs. 10 dagen hecht. o. v. E. G., kapper, wonende te Haarlem, „Appèl overtr. Motor- en Rijwielwet"; een maand hecht, met ontzegging van de bevoegdheid motorrijtuigen te besturen voor den tyd van een jaar o. v. P. J„ wonende te Alkmaar. „Appèl overtr. Motor- en Rijwielreglement". Ontslagen van rechtsvervolging. V. A. E., vertegenwoordiger, wonende te Amsterdam. „Appèl overtr. Motor- en Rijwiel wet"; een maand hechtenis met ontzegging van de bevoegdheid motorrütuigen te besturen voor den tyd van zes maanden o. v. J. K., vrachtryder, wonende te Haarlem mermeer. „Appèl overtr. Motor- en Rijwiel wet"; een maand hechtenis met ontzegging van de bevoegdheid motorrijtuigen te bestu ren voor den tijd van zes maanden. J. L„ winkelier, wonende te Haarlem, „Appèl overtr. Winkelsluitingswet" f 0.50 boete subs. 1 dag hechtenis 0. v. J. K. B., los werkman, wonende te Halfweg. „Appèl overtr. Winkelsluitingswet". Vonnis Kantonrechter Haarlem bevestigd, behoudens wijziging der kwalificatie. P. C. J. B. S., kapper, wonende te Haarlem. „Appèl overtr. Winkelsluitingswet". Ontslagen van alle rechtsvervolging. MAANDAG bestemd voor godsdienstige ver- eenigingen. Geen andere vergaderingen uit schrijven. MAANDAG 7 Nov. 8.45 uur: Clubavond in het Eigen Huis voor de leden K. J. M. V. „De Kring." DINSDAG 8 Nov. 8 uur: Repetitie van het R. K. Mannenkoor „St. Caecillia" in gebouw „St. Bavo"; 8.30 uur; Vergadering van de Red dingsbrigade „St. Franciscus" in het Militai rengebouw, Zoetestraat 14. WOENSDAG 9 Nov. 8.I5 uur: Lezing van „Geloof en Wetenschap" in de bovenzaal „De Kroon" DONDERDAG 10 Nov. 8 uur; Bureau-ver gadering R. K. Reclasseeringsvereeniging in het St. Vincentiusgebouw Groenmarkt 22. 8.15 uur: Repetitie van Haarlems Mannen koor in Centraal. 8.15 uur: Repetitie R. K. Oratorium-vereeni- ging. 8.15 uur sopranen, 9.30 uur tenoren. 8.45 uur: Lezing voor de K. J. M. V. in het Eigen Huis. VRIJDAG 11 Nov. 8 uur: Repetitie mando line club „Santa Lucia" in Centraal. v Ten einde eikaars bezoek niet te hinderen of te bemoeilijken wordt allen R. K. vereeni- gingen verzocht vooraf overleg te plegen met het Algemeen Secretariaat, mej. W. van der Singel, Kleverparkweg 187. Telefoon 12791, en by vaststelling hiervan onmiddeliyk mede- deeling te doen. 31 October5 November 1932 Het is in de financieele wereld een bekend verschynsel dat de maanden, voorafgaande aan de Amerikaansche presidentsverkiezingen, zich ter beurze steeds kenmerken door een weifelen de stemming. Is dit in normale tyden reeds het geval, des te meer reden is er op het oogenblik voor, nu Amerika, evenals het overige gedeelte van de wereld, een periode van ongekende de pressie doormaakt. President Hoover heeft ook deze week niet nagelaten in zyn veelvuldige verkiezingstoespraken te betoogen dat de econo mische plannen van zyn tegencandidaat Roose- celt het land ongetwyfeld nog verder in het moeras zullen helpen, terwyi, zooals trouwens te verwachten is, zyn tegenstander precies het zelfde van toepassing acht op het bewind van Hoover. Over het algemeen is president Hoover op het oogenblik in de Vereenigde Staten im populair en voornameiyk wordt hem verweten, dat hy steeds getracht heeft de crisis te bezwe ren door haar te negeeren en te doen alsof er geen vuiltje aan de lucht was. Ieder herinnert zich nog de redevoeringen welke hy in het eer ste jaar na het intreden van de depressie hield en waarbij zonder uitzondering een zeer korte duur van de malaise werd voorspeld. Nu wordt hem zijn welvaartspolitiek zeer kwalijk geno men en voelt men zich meer aangetrokken tot Roosevelt die, althans volgens zyn redevoerin gen, van zeer radicale maatregelen schynt te houden. Achteraf bezien is het natuuriyk in derdaad zeer onjuist geweest de in het najaar van 1929 ingetreden depressie als van spoedig voorbygaanden aard te beschouwen, maar ver moedelijk zijn er niet velen op dit ondermaan- sche, die er dadelijk de draagwüdte van hebben overzien. Met het oog op de vroegere crisis perioden dacht men aan een duur van hoog stens een paar jaar, zonder te vermoeden en ook zonder te kunnen vermoeden dat het begin daar was van een wereldcrisis van onge- kenden omvang. In Amerika, waar de boom periode wellicht nog meer geaccentueerd is ge weest dan in eenig ander land ter wereld en waar de schynwelvaart uitermate groot was, is de terugslag wel het hevigst geweest. Daar is het grootste aantal werkloozen, daar is de vlot tende staatsschuld tot boven de 20 milliard dol lar gestegen, daar verkeeren de grootste steden des lands in financieelen nood en ls de winst capaciteit der groote industrieën vrywel geheel verdwenen. Vijf van de grootste automobielfa brieken byv., die in de eerste drie kwartalen van 1929 een netto winst van ongeveer 271 mil- loen dollar behaalden, konden het in de over eenkomstige periode van het loopende jaar slechts tot 360 duizend dollar brengen. En by de overige industrieën is het, evenals by de spoorwegen, al even slecht gesteld. Wel laat het jongste maandoverzicht van de National City Bank te New-York zich wat hoopvoller uit over de verwachtingen voor de naaste toekomst en gewaagt van een sinds Juli van dit jaar langzaam voortgezette verbetering, maar de tegelijk daarmede gepubliceerde cyfers geven tevens een duideiyke illustratie van den geweldigen teruggang der industrieeele winst cijfers. Volgens de berekening was het resultaat, dat 250 industrieele maatschappijen in het nu afgeloopen kwartaal behaalden, een verlies van 14 millioen dollar tegen een winst van 6 millioen dollar in het tweede en 25 millioen dollar in het eerste kwartaal van dit jaar, terwyi in het derde kwartaal van 1931 nog 90 millioen dollar winst gemaakt kon worden. Van Januari tot October 1932 bedroeg de totale netto-winst dus slechts 17 millioen dollar. Dat dit een ontstel lend laag cijfer is, biykt wel, wanneer men be denkt, dat in de overeenkomstige periode van 1931 de winst nog 364 millioen dollar bedroeg, terwijl in dat jaar de depressie reeds in vollen gang was, zoodat het verschil met het boom jaar 1929 nog veel en veel grooter is. Dat men met deze en dergeiyke gegevens voor oogen en tevens levende in onzekerheid betreffende den uitslag der verkiezingen, in Wallstreet geen reden kon vinden voor een op timistische stemming zal niemand verbazen. De aankondiging van een onveranderde uitkeering van het kwartaalsdividend door de General Motors had dan ook in het geheel geen effect op de markt, waar de zaken deze week al van zeer geringen omvang waren. Ook een nieuwe daling op de tarwemarkt te Chicago, waar een prijs van 41% ets. per bushel werd genoteerd, een prijs zoo laag als nog nooit voorgekomen, werkte deprimeerend, nu de stemming in vele landbouwdistricten toch reeds bitter slecht is en de regeerng niet weet hoe de noodiydende boeren te kunnen helpen. In den Senaat zyn reeds vele voorstellen tot hulp ingediend maar zonder succes, want alle hulpacties kosten geld en geld is juist hetgeen waarover de regeering op het oogenblik niet kan beschikken, aange zien de Wallstreet-bankiers er op het oogen blik klaarblijkelijk voor bedanken nog verder crediet te verleenen en een openbare emissie van staatsfonden onder de gegeven omstandig heden onmogelijk schijnt. Geen uitzondering maakte men te Londen, ParUs en Beriyn, wat de beursstemming betrof, terwijl ook in deze centra de handel tot een minimum is ingekrompen. In Londen is men nog niet bekomen van den schrik welken den daling van den pondenkoers heeft veroorzaakt en ook daar volgt men bovendien vrywel steeds het voorbeeld van Amerika. In Beriyn werd de gedeprimeerde stemming veroorzaakt door het steeds ingewikkelder worden van de politieke verhoudingen en de onzekerheid welke ook daar de naderende verkiezingen mede brengen. Voor ons is het aangenaam te be denken, dat de zoogenaamde „tomatencom- missie" van haar rondreis door Europa met de kous op den kop is thuisgekomen. Vooral de Deensche regeering heeft zich krachtig te- weergesteld tegen de Duitsche contingentee- ringsplannen en den heeren onderhandelaars te kennen gegeven dat hun voorstellen voor ernstige overweging niet eens in aanmerking konden komen. Maar ook de regeeringen van de andere landen hebben vrywel unaniem de ernstigste bedenkingen tegen de Duitsche plannen geopperd en dit voorloopige échec heeft ook bij ons de hoop weer doen herleven dat het gezond verstand de regeering von Pa pen nu definitief van haar plannen zal doen afzien. Rg. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij C., Julianalaan 22, een electrische lantaarn; K. H. Jonkers, Valkenburgerlaan 13, twee paar schoenen; A. Krees, Bonreostraat 47, een tasch met bloembollen; M. Tesselaar, Binnenweg 35, een bruine kindertasch; Concierge, Bronstee- school, een beursje met inhoud; A. Willemse, Groenendaal, een rüwielbelastingmerk; Rede laar, Borneostraat 31, een wit met bruin hondje; Labuer, Timorstraat 3, een alpinomuts; R. Michael, Drieheerenlaan 26, een houten pijp; Bouwman, Adr. Pauwlaan 20, een wit met zwart hondje; Bureau van politie, Raadhuisstraat, een jongenspet, glacé heerenhandschoenen, sleutel aan kettinkje, een bouwteekening, een zweep en twee paar kinderhandschoenen. Geen vrijstelling van stempelen. Deze week is in het gemeentelijk stempellokaal aangeplakt de voorloopige mededeeling van Wethouder Vermeer, dat voor 8 November geen vrijstelling van stempelen gegeven zou worden en dat niet- stempelen op het bepaalde uur beschouwd zou worden alsof dien dag gewerkt was, wat intrek van 4 beteekent. B. en W. hebben zich met die regeling vereenigd. Het College is de mee ning toegedaan, dat het voor werkloozen niet juist is te protesteeren tegen de Regeering, om dat de steun voor een groot deel bestaat uit geld van het Rijk. Demonstreeren in Den Haag is in strijd met de steunregeling die eischt dat de ondersteunde ernstig zal zoeken naar werk. Het verzoek om het uur van stempelen te ver vroegen is afgewezen. Op dien dag moet in den middag gestempeld worden; dit biyft dus on veranderd gehandhaafd. Koperen bruiloft. Burgemeester en me vrouw Pont herdachten gisteren hun 12 54- jarige echtvereeniging. Ofschoon aan dit feit geen ruchtbaarheid was gegeven ging het niet onopgemerkt voorby. Door de wethouders, raadsleden, ambtenaren van de Gemeente-se cretarie, Openbare Werken, Gasfabriek, Politie werd een schat van bloemen, bloemstukken, bloemenmanden, een fruitmand etc. aangebo den. Algemeen en spontaan werd door alle ambtenaren der gemeente-bedrijven aan deze hulde deelgenomen. Des middags maakten ve len van de gelegenheid gebruik den Burge meester en mevrouw Pont persoonhjk te com plimenteeren, onder wie heeren geestelijken, de wethouders, eenige Burgemeesters uit de omgeving e.a. Ook van particuliere züde toonde men, dit feest te willen meevieren door het aanbieden van vele bloemstukken. Een aardige attentie was het mede, dat de commissie voor Ouden van Dagen haar eere-voorzitter een schitterenden bloemenmand zond. De wensch van het burgemeesterïyk echtpaar was, dat de dag een intiem karakter zou dragen. Beiden toonden zich zeer erkenteiyk voor de betoond-* biyken van belangstelling. Uit deze eenvoudige huldiging biykt wel ten volle, hoe mr. Pont en mevrouw in de nog geen vier jaar dat zü te Hillegom zü'n, zich populair hebben weten te maken. Naast onze felicitatie spreken we de hoop uit, dat de burgemeester met zijn gezin nog lang in ons midden mag vertoeven. Jacht op inbreker. Zaterdagmorgen vroeg ontdekte de vrouw van den landbouwer L. v. d. Zon op de 3e Poellaan alhier, dat een raam hoog opgeschoven stond en er onraad in huis was. zy maakte alarm; tegelijkertijd sprong er iemand door het raamnaar buiten en vluchtte per fiets weg. V. d. Zon greep ook zyn fiets en het mocht hem gelukken den inbreker ter hoogte van de parochiekerk der H.H. Engelbewaarders in te halen. Hier ontstond een verwoede worsteling, waarby de inbreker wist te ontkomen, echter met achterlating van zyn fiets. Inmiddels was de chef van politie opgebeld en op het terrein ver schenen. Deze raadde aan, de fiets te laten liggeö, omdat hij vermoedde dat deze wel spoedig zou worden gehaald. Hij stelde zich daarom ver dekt op. Zijn vermoeden werd bewaarheid, want na korten tijd kwam iemand om de fiets. Ar restatie volgde. Het bleek te zijn een zekere J. Th. W., afkomstig uit Voorhout Hy werd voor den burgemeester geleid en op diens last voor loopig in het arrestantenlokaal opgesloten. Er werd bij v. d. Zon niets vermist, zoodat de inbreker waarschijnlijk spoedig in zijn werk is gestoord. Een woord van lof komt toe aan v. d. Zon, door wiens kordate optreden zoo spoedig arrestatie kon volgen. Actie. Onder leiding van den ZeerEerwaar- den heer Goossens, pastoor, is in de nieuwe pa rochie een propagandaclub opgericht. Het voorloopig comité van actie bestaat uit de heeren J. Böhm, G. Tervoort en Mej. A. Antoniolie. Het secretariaat is gevestigd; Voorplaats 22. R. K. Volksbond Vrijdag vergaderde de kring Santpoort van de afdeeling „Velsen" van den R. K. Volksbond. Dit was de eerste vergadering na de op heffing der afdeeling „Schoten en Omstreken", waarvan thans een aantal leden lid van den kring Santpoort werd. In zyn openingswoord deelde de voorzitter mede, dat de spreker van dezen avond, de heer Angenent, door ziekte is verhinderd. Hij sprak den wensch uit voor een spoedig en algeheel herstel van den heer Angenent. Hy beveelt ten zeerste aan de deelname aan den cursus voor arbeidersontwikkeling, welke voor het werkliedenverbond wordt gegeven in het Parochiehuis des Maandags- en Vrijdagsavonds. Leeraars zyn de Weleerwaarde pater Ars en de onderwijzer der Uloschool. Medegedeeld werd, dat onze R.K. Gemengde Tooneelver- eeniging voor'de leden van den Volksbond zal optreden Zondag 20 November in „Zomer- lust". Bij de gehouden bestuursverkiezing werden gekozen de heeren De Jong, voorzitter; Van Dorp, Wesselman, Duyn, Van Schie, Vader, Sombroek, Ruedesueli en Zweeren. Pe laatst genoemde vier heeren voor Santpoort-station. Op de vraag omtrent het rechtskundig bu reau van den bond, wordt geantwoord, dat zoo danig advies kan ingewonnen worden op den eersten cn derden Donderdag van de maand in de „Sint Bavozaal", Smedestraat Haarlem, waar de heer Angenent van zeven tot acht uur zitting houdt. Ook de bekende hooge electriciteitstarieven komen weer eens ter sprake en krachtig wordt aangedrongen de bevoegde instanties te blij ven wyzen op deze onbillijke verhoudingen ten opzichte der gemeenten Amsterdam. Haarlem en Heemstede, die vry gesteld zyn deze pro vinciale lasten te helpen dragen. De heer C. P. J. Maas, voorzitter van de afdeeling „Velsen", feliciteert de leden van het bestuur met him benoeming en de afdee ling wenscht hij geluk met de belangrijke medewerking, die pater Arts verleent. Zijn werk is o. a., dat de cursus van het Werklie denverbond ook in Santpoort gegeven wordt, wat den leden twee maal per week een reis naar Velsen-Noord bespaart. Pater Arts, die reeds twaalf jaar economie heeft gedoceerd, is voor den Volksbond een groote kracht en zyn hulp kan op hoogen prijs gesteld wor den. Na dank voor aangename discussies en prettig verloop, sloot de voorzitter deze goed bezochte vergadering. Ontslag van de gehuwde ambtenaressen. In de raadsvergadering van 6 April 1932 werd een verordening vastgesteld betreffende het verleenen van ontslag aan onderwijzeressen, die in het huwelijk treden. B. en W. achten het gewenscht thans ook een dergeiyke Verordening vast te stellen voor de overige vrouwelijke amb tenaressen. zy stellen den Raad daarom voor, een veror dening daartoe vast te stellen. Inkomsten verzwegen. Het komt weder meermalen voor, dat werkloozen die ondersteu ning genieten, verdiensten verzwijgen of andere inkomsten niet opgeven. Tegen een paar van deze personen is thans eene strafvervolging in gesteld. Door burgemeester en wethouders is be sloten tot een spoediger strafvervolging dan tot heden over te gaan. Laten de betrokkenen dit als eene waarschuwing opvatten. Verkoop kerkpinken Donderdag 10 No vember, 's morgens te 10 uur, worden op het kerkplein alhier verkocht zeven gelden- en kalf- vaarzen. 21 November zal door Z. H. Exc. den Bis schop van Haarlem de kerk van de H.H. Mar telaren van Gorcum te Koog aan de Zaan wor den geconsacreerd. W. v. Z. te H. wy moeten onze lezing van het geval handhaven. WU hebben haar van de politie en deze bevestigde haar opnieuw toen wy nader informeerden. Zoo we weten, was het scheuren zijner klee- ren voor den Israëliet een teéken van droef heid. De predikant begon zyn preek; „Scheurt uw« harten en niet uwe kleeren". Aldus lezen w| by den Profeet Jöel. Beminde geloovigen, by het leegen van het Missiebusje, vond ik een paar dubbeltjes en centen en halve centen en.... zes knoopen. Ja, zes knoopenScheurt uw harten en niet uwe kleeren Het is soms grappig en vaak ook zeer droe vig de collectie voorwerpen te aanschouwen, waarin de Missiebusjes in sommige gezinnen de geduldige ontvangers en bewaarders zijn. En ware het alleen nog in gezinnen waar kleine kinderen zyn, dan zou het zeer verklaarbaar zijn, maar het komt evenveel voor in andere ge zinnen dat men by het openen van zoo'n busje niet veel anders vindt dan knoopen. afgedank te aluminium marken, afgedankte centimestuk- keil en soms heel royaal een waardelooze zilverbon. Er was een gezin dat in dergeiyke collecties specialiseerde. Als het zelatricetje kwam dan zei Mevrouw: „Zoo ind, ben je daar alweer. Nu. je weet het busje te hangen. Ga je gang maar, hoor. Je komt er wel weer uit, nietwaar? Dag." Zoo ging het altyd. Mevrouw scheen liever niet getuige te zyn van het busje. Een volgenden keer ging Pater zelf eens naar dat adres. „Zoo Pater, komt u zelf? Ja, ziet u, ik weet niet of er dezen keer veel in zit. Hebt u daar het sleuteltje?.... Veel byzonders zit er niet in. Ja ziet u, de kinderen van myn zwager.... (het eene ligt nog in de wieg en het andere kan nauweiyks loopen). Ik zal maar een gulden uit myn portemonnaie ge ven By het volgend bezoek van de zelatrice: „J< moest dat busje maar meenemen. Er komt zoo veel kyken. En ik geef liever zoo wat. FATHER lEFEAER. St. Bonifacius-Missiehuis Hoorn, postrek. 120937 Ik heb geen Missiebusjes. „Geef u zoo maai wat."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 3