De politiek van bescherming Werkloozen - steun Drama te Batavia PROTECTIONISTISCH? Een verwijt aan de R.K Kamerfractie Auto verongelukt DRAMA TE PUTBROEK MARKTEN DINSDAG 8 NOVEMBER Minister Ruys vraagt inlichtingen aan de gemeenten DEKEN H. M. KOOL Uit voorzorg bediend JUBILEUM J. M. B. VAN VLIJMEN Kwarteeuw directeur van Boldoot UITBETALING VAN PENSIOENEN Ten laste van het Algemeen Burgerlijk Pensioenenfonds Nabij De Bilt tegen een boom ge vlogen en in brand geraakt Twee zwaargewonden Tot verwerping van het beroep geconcludeerd MOTOR WEIGERDE JACHT OP SMOKKELAUTO Broer van Szymanski gearresteerd Vervroegd pensioen Bij de Spoorwegen DE ROODE BETOOGING Telefoonlijnen geweigerd WAPENVONDST TE VAALS Afkomstig van smokkelaars? MINISTER OVER HAAR GEVOLGEN Tot contingenteering wordt slechts in de ergste gevallen overgegaan HET KAMERLID v. d. MEYS Waarom hij heengaat Eenvoudige realiteit De richtlijnen Drie conclusies Begrafenis van het slachtoffer onder groote belangstelling De dader gevat Brutale roofpoging Juffrouw aangevallen te Rotterdam Brand In een hotel Logeergasten zochten over het dak een goed heenkomen Doodslag in volle zee Een Chinees aan boord van de Batavieraangehouden AUTO TE WATER GERAAKT Bestuurder verdronken BRAND TE ALMELO Woning en inboedel vernield De glimlach WIELRIJDER GEDOOD Door stoomtram gegrepen AUTOBUS GEKANTELD WAPENSMOKKELARIJ Twee Nederlanders in Noorwegen aangehouden OVERREDEN EN GEDOOD VEEDIEFSTAL Ze waren niet op de markt Een eerlijke vinder Vrijwillige arbeidsdienst Van een onzer lezers, die zich blijkbaar zeer bezorgd maakt over de laatstelijk aan den dag gelegde handelspolitieke neigingen van onze Kamerfractie, ontvin gen wij déze ontboezeming: „Uit de verschillende persverslagen heb ik het gevoelen geput dat de R. K. Kamer fractie „en bloc" den Minister van Finan ciën zoude gesteund hebben, zoo het op een stemming over de heffing van opcenten op ons invoertarief ware aangekomen. Het consigne moet den heeren vertegenwoordi gers van boven af verstrekt zijn, m.a.w. de gemanifesteerde gevoelens vertolken den partijgeest, die, blijkens dit geval, op pro tectie gespitst is, doch dan zekerlijk niet door alle kiezers gedeeld wordt. Voor de laatste verkiezingen is de vraag „vrijhan del of protectie" menigmaal onderwerp van gesprek geweest, doch het hoofdbestuur heeft toen niet recht voor zijn houding wil len uitkomen. Thans heeft het kleur bekend en, naar ik verwacht, zal dit niet nalaten invloed te oefenen, wanneer bij tijd en wijle weder des kiezers stem gevraagd wordt." Politiek schijnt niet alleen een moeilijk te beoefenen, maar niet minder ook een moeilijk te begrijpen kunst te zijn. De geachte inzender blijkt zich in de be- teekenis van het votum onzer Tweede Kamerfractie bij gelegenheid van de be handeling der opcentenverhooging ten minste volkomen vergist te hebben: Het is ons een raadsel, hoe men kan be weren, dat de gemanifesteerde gevoelens den partijgeest vertolken, die, blijkens dit geval, „op protectie gespitst" zou zijn; inderdaad hebben enkele katholieke spre kers in de Kamer zich vóór de door minis ter De Geer noodig geachte opcentenver hooging verklaard, maar niemand weet, hoe de fractie als zoodanig gehandeld zou heb ben; van een „consigne van boven af" kan in ieder geval geen sprake zijn. Wel moet het ook o.i. als zeer waarschijn lijk beschouwd worden, dat de katholieke Kamerleden minister De Geer gesteund zouden hebben. Maarom welke motieven? Omdat men op protectie uit was? Geenszins! Enkel en alleen, omdat men De Geer aan de millioenen meende te moe ten helpen, welke hij op andere wijze wel licht niet krijgen kon, en voorzoover men zou willen instemmen met protectie-maat- regelen, zou dit alweer niet geschieden, om dat men protectie zoo fraai vindt, maar enkel en alleen, omdat het buitenland ons tot zekere afwerende maatregelen dwingt. Bij „vrijhandel of protectie" is geen ka tholiek beginsel betrokken; in normale om standigheden zijn we allemaal vóór den vrijhandel, alleen wanneer eischen van zelfbehoud daartoe dwingen, willen en moeten wij van den gulden regel wel af wijken. Dat onze Kamerfractie thans kleur be kend zou hebben vóór protectie is dan ook een gratuite bewering, welke kant noch wal raakt; volkomen gerust mag zij het oordeel der kiezers afwachten; de houding onzer fractie in deze aangelegenheid verdient niets dan lof. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft onderstaanden brief met bijlage aan alle ge meenten gezonden: „Ik heb de eer Uw college mee te deelen, dat de Regeering het op prijs zou stellen te mogen vernemen, hoeveel uwe gemeente voor steun en werkverschaffing in het jaar 1931 heeft uit gegeven. U gelieve voor de beantwoording van bijgaan de vragenlijst gebruik te maken." Deze vragenlijst luidt om.: Is door Uwe gemeente over het jaar 1931 steun aan werkloozen verleend? Zoo ja, hoeveel bedroeg het totaal bedrag van dien steun na aftrek van eventueele bijdragen van den Staat. Alle steun aan alle werkloozen met uitzon dering van hen, die als gewone armlastigen wor den beschouwd dient onder het totaal bedrag te worden begrepen, ongeacht de vraag, of de steun verleend is door tusschenkomst van een steuncommissie, door het college van B. en W., dan wel door het Burgerlijk Armbestuur. Onder het bedrag niet opnemen hetgeen in Uwe gemeente is uitgekeerd ten behoeve van de werkloosheidsuitkeeringen. Zijn door Uwe gemeentte over het jaar 1931 uitgaven gedaan voor werkverschaffing, niet vallende onder art. 29, lid 2 der Armenwet? Zoo Ja, hoeveel bedroeg het totaal dier uit gaven na aftrek van eventueele bijdragen van den Staa en de Provincie? Een korte opgave wordt verzocht van de uit gevoerde werken. juiste methode moet worden geacht men kan daar ook anders over denken zijn wij van oordeel, dat de overweging, welke den heer Van der Meys tot zijn voornemen bracht, ernstige, in het belang der Katholieke Staatsparty zeer ernstige overweging verdient, te meer, omdat de door hem geuite klacht in andere bewoor dingen ons reeds eerder van andere Kamer leden bereikte. Wat beteekent het feit, dat Van der Meys als Kamerlid heengaat? Dat met hem in de volgen de Kamer verdwenen zullen zyn de „arbeiders"- Kamerleden Guit, Uyen, Maenen? Wij kunnen ons voorstellen, dat in sommige kringen het verlies van vier arbeiders-Kamer leden niet zal worden betreurd best mogelijk vraag is, of de partij daar op den duur wèl bij zal varen!" Naar wij vernemen is de ZeerEerw. heer H. M. Kool, sedert 1913 deken en pastoor te Eist (Geld.), Maandagavond uit voorzorg van de H.H. Sacramenten der Stervenden voorzien. Z.Eerw. die aanvankelijk aan longontsteking leed, is reeds ongeveer een week bedlegerig. Zijn toestand is zeer ernstig, doch direct levensge vaar is er niet. Maandag vierde de firma Boldoot te Am sterdam een jubileum. De oudste in functie zijnde directeur de heer J. M. B. van Vlijmen herdacht het feit. dat hy een kwart eeuw ge leden met den leiding van het bedrijf werd be last. Op den dag van dit feest zal men zich ongetwijfeld rekenschap kunnen geven van het merkwaardige feit, dat sinds 1780 onge veer, toen voor het eerst de Boldoot-Eau de Cologne aan de markt werd gebracht, de lei ding van vader op zoon en van oom op neef is overgegaan. Ruim honderd vijftig jaren dus is dezelfde familie aan het bewind en gingen de oude fabrieksgeheimen steeds op den nieu wen functionaris over. Met het cog op de tijdsomstandigheden werd dit jubileum in intiemen kring gevierd. Niettemin was er op de besloten receptie, die 's middags van twee tot drie werd gehouden, hartelijke belangstelling, terwijl de jubilaris van vele zijden blijken van sympathie mocht ontvangen. Krachtens artikel^, van het Koninklijk Be sluit d.d. 23 Decern" r 1925 (Staatsbl. no. 432) zijn de ten laste van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds komende pensioenen betaalbaar in de tweede helft van de tweede maand van het kwartaal, waarover zij verschuldigd zyn. Voortaan zullen, evenals vroeger, die pensioenen welke automatisch regelmatig betaalbaar zijn, als regel op een vasten datum in de maanden Februari, Mei, Augustus en November worden en biyven betaalbaar gesteld. Tengevolge van een meer mechanische wyze van voorbereiding der betaalbaarstellingen, en in verband met de betalingscapaciteiten van di verse kantoren der Posteryen zal de vaste da tum, op welken een gepensionneerde, die zijn pensioen niet op een postrekening placht overgeschreven te krijten, en die dus gewoon was het pensioen door middel van een post cheque te Incasseeren, in meerdere gevallen eenigszins moeten worden verschoven. Deze verschuiving zal geleidelijk worden doorgevoerd. Aan die gepensionneerden zal intyds worden kennis gegeven van welken datum af de perio diek toe te zenden postcheque voortaan als re gel betaalbaar zal zyn. Voor hen, die hun pensioen ontvangen door overschrüving op een postrekening, zal de be staande regeling voorloopig gehandhaafd blijven. Maandagmiddag om kwart over vier is de bekende automobiel-handelaar, de heer K. Lan- deweer, met zyn compagnon den heer Delia Mouton, beiden uit Utrecht, met een nieuwe 16 cyl. Cadillac op den Rijksstraatweg tusschen Huis ter Heide en De Bilt verongelukt. De wa gen is tegen een Aoom opgevlogen en vervolgens in brand geraakt. De inzittenden bekwamen elk twee zware beenbreuken, terwijl de heer Lan- deweer bovendien enkele lichte brandwonden bekwam. De beide slachtoffers zijn per auto van den Geneeskundigen Dienst naar een der zie kenhuizen te Utrecht overgebracht. Omtrent de toedracht van het ongeluk kan worden gemeld, dat de auto een vaart had van 120 K.M. en de bestuurder plotseling moest rem men voor een anderen auto, welke Uit 'n zü'weg van rechts kwam aanryden. Door het sterke remmen vlogen de banden van de achterwielen af, waarop de wagen tegen een boom botste en in brand vloog. De heer Delia Mouton kon nog uit den wagen kruipen, de heer Landeweer moest echter door yiings toegeschoten voorbij gangers uit zijn benarde positie worden bevrüd. De wagen, welke een waarde had van 20.000, is geheel vernield. De procureur-generaal by den Hoogen Raad nam Maandag conclusie in de strafzaak tegen vader en zoon v. d. E., die in hooger beroep in de bekende moordzaak te Putbroek zyn ver oordeeld door het Bossche Gerechtshof, de vader tot vijftien jaren en de zoon tot zes ja ren gevangenisstraf. De procureur-generaal concludeerde tot ver werping van het beroep. Uitspraak 5 December. Toen de tram naderde Op den Cabergerweg te Maastricht reed de heer R. uit Moresnet B. met zijn luxe-auto over de tramrails. Plotseling stond door onbe kende oorzaak de motor stil. De tram bleek in aantocht en hals over kop spoedde zich het inzittend gezelschap uit den auto, die geen seconde later door de tram aan gruizelemen ten werd gereden. De Dusseldorpsche douanebeambten hadden Zondag in den vroegen morgen argwaan ge kregen, dat aan de Nederlandsche grens bij Wegberg een met smokkelwaar beladen vracht auto in de richting Dusseldorp over de grens gekomen was, aldus bericht het „Handelsblad". Onmiddeliyk werd toen te Dusseldorp op de Rijnbrug een controle ingesteld. Tegen half- tien verscheen de gesignaleerde smokkelauto, maar aan het bevel om te stoppen, gaf de chauffeur geen gehoor. Hy gaf integendeel vol gas en reed in volle vaart op de douanebe ambten af. Deze konden echter nog bijtijds op zij springen. In een gereedstaanden dienst wagen zetten de grensbeambten toen een ach tervolging in door de straten van Dusseldorp. Door het drukke verkeer, op dat uur konden de beambten in 't eerst niet op den smokkel- wagen schieten. Later, toen zij den auto op eenige meters afstand genaderd waren, werden op de cabine van den smokkelwagen eenige schoten gelost. Daarop stopte de auto der smok kelaars. In een oogenblik waren honderden menschen samengestromd. Een van de beide inzittende smokkelaars zag kans tusschen de menigte te verdwijnen. De verrassing der grensbeambten was groot, toen zij in den ande ren man den smokkelaar Theodoor Szymanski, broer van den „smokkelkoning", Fritz Szy manski, herkenden. De auto, waarin 500 pond sigarettentabak werd gevonden, is in beslag genomen. De Directie der Spoorwegen heeft, volgens het „Volk", besloten, aan al het treinpersoneel dat den leeftyd van 60 jaar heeft bereikt of over schreden, ontslag te geven met recht op direct ingaand pensioen. De ontslagbrieven voor hen, die onder dezen maatregel vallen, zün reeds klaar, zoodat de uit reiking daarvan binnen enkele dagen kan wor den tegemoet gezien. Het bestuur van de V.A.R.A. had, naar „Het Volk" meldt, de huur van twee telefoonlijnen Hilversum—Den Haag aangevraagd, ten einde de redevoeringen op de betooging te 's-Gra- venhage en een verslag van de betooging op in Hilversum te bewerken gramofoon- platen ter uitzending op Woensdag vast te leggen. Een en ander zou technisch bewerkt worden door de N.S.F. Maandag kreeg het V.A.R.A.-bestuur van de N.S.F. bericht, dat het Hoofdbestuur van Poste rijen, Telegrafie en Telefonie het verhuren van de beide telefoonlijnen tot dit doel geweigerd heeft. Een en ander blijkt voor de VJLR.A. geen reden van hare voornemens af te zien. De gra- mofoonplaten behoeven niet te Hilversum te worden gemaakt; dit kan ook in Den Haag, zonder telefoonlijn, geschieden, hetgeen dan ook gebeuren zal. Voor de uitzending der gramofoonplaten Is evenwel ook nog de goedkeuring van den daar op vastgelegden tekst door de radio-contróle- eommissie vereischt. In een kuil in het veld heeft men te Vaals een party verroeste en vuile pistolen en onge veer 2000 dito patronen aangetroffen. In verband met het vinden van wapens en munitie te Vaals verzoekt men ons mede te dee len, dat deze wapens zeer waarschünlük af komstig zyn van den betrokken auto, die 27 Juni te Vaals door de rijkspolitie werd aangehouden. De inzittenden wisten in de duisternis te ont snappen, terwijl de revolvers en kogels werden medegesleurd en ergens verstopt. Ondanks alle nasporingen was men er niet in geslaagd de wapens te ontdekken. De thans gevonden revol vers en munitie waren reeds sterk door roest aangetast. Dezer dagen meldde „De Volkskrant", dat de heer Van der Meys voornemens was, zich als lid van de Tweede Kamer niet meer beschikbaar te stellen. Genoemd blad heeft eens by den heer v. d. Meys geïnformeerd naar de aanleiding van zyn voornemen. Aan het blad is gebleken, dat Van der Meys zeer veel voor het politieke leven voelt; de „wyze waarop", „de verhoudingen waaronder" gewerkt wordt, blijken hem echter niet te heb ben bevredigd. Met name het ontbreken van eenheid en overeenstemming en het verband in sociaal-politieke aangelegenheden met de cen trale leiding der Katholieke Arbeidersbeweging het belangrykste instituut in ons sociaal- politieke leven, t instituut dat den arbeiders leider, die „in de politiek gaat" na aan 't hart ligt schünt voornameiyk de reden te zyn, welke heeft geleid tot het inzicht, dat onder de tegenwoordige omstandigheden onvoldoende resultaten kunnen worden bereikt ten aanzien van hetgeen door het R.K. Werkliedenverbond wenschelijk wordt geacht". „De volkskrant" voegt hieraan den volgenden eomentaar toe: „Afgescheiden van de vraag, of weggaan de De Minister van Economische Zaken en Ar beid heeft aan de Tweede Kamer doen toekomen een nota betreffende de gevoerde contingen- teeringspolitiek en haar gevolgen. Na uitvoerig de verschillende factoren te heb ben nagegaan die zulk een zwaren en aanhou denden druk uitoefenen op ons bedryfsleven, dat de levensbelangen van het land daarmede gemoeid zijn geworden, zegt de minister o.m.: Wanneer nu onder deze omstandigheden vrij- wel het geheele Nederlandsche bedrijfsleven bij de Regeering aanklopt om tydelijk eenigen, of liefst krachtigen steun, dan is het duidelijk, dat daartoe in slechts enkele en dan nog in de ergste gevallen kan worden overgegaan. Men mag niet uit het oog verliezen, dat elke hulp, hetzü direct, hetzü langs indirecten weg ver leend, min of meer inhoudt een verschuiving van lasten. Daarom is het onmogeiyk om alle onderdeelen van het bedryfsleven tegelijk en in gelijke mate te helpen of te beschermen. Deze eenvoudige werkeiykheid plaatst de Re geering voor de uiterst moeiiyke taak om zich telkens af te vragen, of er in een bepaald geval aanleiding is voor een steunmaatregel en zoo ja in welke mate hulp zal worden geboden. Enkele algemeene richtlijnen heeft zij daarbü steeds in het oog gehouden. Ten eerste, dat ook hier te lande de pro ductiekosten zich moeten aanpassen aan het verlaagde prijsniveau der goederen. Slechts langs dien weg kan de rentabiliteitsbasis der ondernemingen worden hersteld. In de tweede plaats staat het voor de Re geering vast, dat de methoden, die in Engeland en Duitschland zyn toegepast om de aanpas sing van het kosten- en prüsniveau te bevorde ren, voor ons land verwerpeiyk zy'n. Zij stelt zich op het standpunt, dat uit het bedryfsle ven zelf de krachten moeten voortkomen, die deze aanpassing bewerken, maar heeft begrepen dat dit niet plotseling mogelyk zal zyn. In de derde plaats erkent de Regeering, dat de diepe depressie, waarin de wereld zich be vindt, niet het minst wegens de schrikbarende wanorde, die zy heeft teweeggebracht in het in ternationaal handelsverkeer, weinig waarborgen biedt, dat de stryd der bedrijven, om een plaats in het nieuwe structuurbeeld der wereld, niet tot een ontijdigen uitslag zal leiden, die aan de behoefte naar een stabieler evenwicht in de economische verhoudingen allerminst beant woordt, tot onberekenbare schade wellicht voor de bronnen onzer volkswelvaart. Hierin ligt een grond om door het weren van overmatigen im port dien strijd te matigen, althans ervoor te waken, dat de belangrykste deelen van ons productie-apparaat gedurende het reorganisa tieproces dat het zal moeten doormaken, zoo veel mogelijk intact blijven. Doch tevens moet er voldoende prikkel blijven om het bedryfsleven op te wekken tot de hoog ste activiteit om den stroom der omstandigheaen te volgen. Oog naar Duitschland Ten slotte kunnen, naar de meening der Re geering, handelspolitieke en andere maatrege len van het buitenland, die eenerzyds de strek king hebben om onze producten buiten de lands grenzen te sluiten en anderzyds ten gevolge hebben, dat op de binnenlandsche markt buiten landsche goederen tegen pryzen worden aan geboden, waartegen ook bij een zeer ingrypende verlaging der productiekosten hier te lande con- curreeren uitgesloten is, niet worden getolereerd. Naast andere middelen van verweer staat de Crisis-invoerwet in dezen ten dienst. Het is op grond van de inzichten die hier boven zijn ontvouwd dat de Regeering een zeer voorzichtig, doch waar noodig een doelbewust gebruik heeft gemaakt van haar bij de wet van 23 Dec. 1931 toegekende bevoegdheid tot het ty- delyk treffen van maatregelen ter beperking van invoer van goederen. Aan het criterium, dat in den considerans der wet zelf tot uitdrukking is gebracht en dat door zyn globale beperking de strekking der boven aangehaalde beschouwingen als het ware in een formule samenvat, n.l. dat contingenteerings- maatregelen slechts gerechtvaardigd zyn indien er sprake is van overmatigen invoer, is zorg vuldig vastgehouden. Tal van aanvragen om contingenteering bleken niet gebaseerd op moei- lykheden die voortkwamen uit overmatigen in voer en moesten derhalve ter zijde worden ge legd. Verschillende aanvragen moesten ook worder. afgewezen op grond yan de overweging, dat de invoer van die artikelen, welke als grond stoffen of hulpmiddelen voor nyverheid en landbouw dienen, zoomin mogelyk belemmerd moet worden, omdat zoodanige belemmering de strekking heeft de productiekosten van de be- dryven te verhoogen en onzen uitvoer te ver minderen. Ook moest herhaaldelijk worden af gezien van contingenteering, omdat er gegronde vrees bestond, dat beperking van den invoer een versterking beteekend zou hebben van mo nopolistische of monopoloïde posities, resp. an dere oorzaken van prysverstarring zou hebben bestendigd, ten nadeele van de consumenten Waar wèl werd gecontingenteerd, heeft de re geering er met de meeste zorg acht op geslagen, dat zulks geen prijsopdryving ten gevolge had. Tot nu toe heeft dan ook geen der genomen maatregelen tot prysverhooging geleid, noch is de prikkel tot aanpassing aan een lager prijs niveau merkbaar verslapt geworden. Ook aan de nadeelen, die mogelyk voor het handelsverkeer aan een beperking van den invoer zyn verbon den, is ernstige aandacht geschonken. De con tingenteering is vrijwel uitsluitend toegepast op de industrieele producten, die geen stapel producten zyn. Primaire grondstoffen worden er niet door getroffen. Een ingesteld onderzoek naar aanleiding van ingekomen klachten uit kringen van importeurs, handelsagenten en winkelzaken heeft geleid tot een drietal conclusies, waarmede de regeering niet heeft nagelaten voor het vervolg haar voor deel te doen. In de eerste plaats n.l. dat het van groot be lang is alle belanghebbenden te hooren al vorens tot een contingenteeringsbesluit over te gaan, hetzy voor het eerst, hetzy bij verlenging; ten tweede dat het noodzakelyk is by de uitvoe ring van een besluit rekening te houden met sei zoenvariaties en vooral met het feit dat nauw keurig onderscheid moet worden gemaakt tus schen verschillende artikelen die vallen onder eenzelfden statistiekpost. En in de derde plaats bleek het wenschelyk, zooveel mogelyk het jaar 1931 in de basisjaren op te nemen om het han delsverkeer niet terug te dryven in verouderde banen. Aan de nota zyn tal van bylagen toegevoegd, in verband waarmede er. daarnaar verwyzende, de minister nog opmerkt: De invoer is in alle gevallen merkbaar terug- geloopen en het aandeel der binnenlandsche productie in het binnenlandsch verbruik soms aanzienlijk gestegen. De afneming der bedry- vigheid is in alle bedryfstakken, waar contin genteering heeft plaats gehad, niet alleen tot stilstand gekomen, maar heeft ook in de meeste gevallen een gunstige wending genomen, het geen zich in de arbeidsgelegenheid en in den omzet openbaarde. Tot prysverhooging hebben de contingenteeringsmaatregelen in geen geval geleid, integendeel heeft de algemeene prijsda ling zich ook t.a.v. die goederen, waarvan de in voer beperkt is, kunnen doorzetten. BATAVIA, 7 Nov. (Aneta). Onder zeer groote belangstelling had de begrafenis plaats van het stoffelijk overschot van mevr. Rijkhof, die Vrij dag j.l. door een huisjongen werd vermoord. Het aantal volgrytuigen bedroeg 20, terwijl een 100-tal kransen was gezonden. De heer Hondius van Herwerden, vice-presi dent van de Loge, hield een redevoering. De plechtigheid werd besloten door een dank betuiging van den heer Rijkhof aan de broeders en zusters en andere belangstellenden. De veldpolitie te Buitenzorg arresteerde Doe- lah, den voortvluchtigen huisbediende der fa milie Rykhof. Doelah heeft een bekentenis afgelegd. Hij ver klaarde uit roofzucht te hebben gehandeld. Doelah wordt hedenmiddag naar Batavia ge bracht tot verder verhoor en confrontatie met den heer Rykhof. Op de West-Kruiskade te Rotterdam liep Zaterdagmiddag de 27-jarige juffrouw M. E. J., die in die straat woont. Een 26-jarig man liep haar vlak op de hielen. Toen zij haar woning binnen ging, stapte hij mee het portaal in, aldus bericht de „N. R. Ct.", waarna hy de straatdeur achter zich dicht wierp. Vervolgens trachtte hij de juffrouw haar handtaschje te ontrukken. De juffrouw begon luidkeels om hulp te roepen. De man gaf haar een duw, waardoor zij tegen de trap viel. Hij hield haar zijn hand voor haar mond, om haar het roe pen te beletten, maar daarin slaagde hy niet. De man heeft daarop de straatdeur geopend en is er van door gegaan. De juffrouw zette hem terstond na. De man vluchtte de Batavie renstraat in en daar kwam juist een agent aanloopen, die den vluchteling wist te grijpen. Het bleek de 26-jarige J. A. W. te zijn. Hij is opgesloten. Hedennacht omstreeks 3 uur bemerkten de lo geergasten van 't hotel Beursstr. 7 te Amsterdam dat den dubbelen naam draagt van Beurshotel „Centraal" en hotel „Hannover" een sterke brandlucht en een dikke rook, die in het hotel omhoog drong. Men vluchtte naar boven en slaagde erin het platte dak te bereiken. Na het stukslaan van een ruit bereikten zij perceel 9, waarin kantoorlokalen zijn gevestigd. De concierge werd op het rumoer wakker en liet de vluchtelingen buiten, zoodat zy een ander hotel in dezelfde straat konden bereiken. De brandweer werd gewaarschuwd en was spoedig ter plaatse. Door het inslaan van een glazen deur verschafte zy zich toegang en wist den brand, die niet veel om het lyf had te blusschen. Het vuur is ontstaan in de keu ken van de eerste verdieping, welke geheel was uitgebrand. Zondagmorgen is dadelijk na aankomst te Rotterdam, aan boord van de „Batavier" aan gehouden de 45-jarige Chinees K. T. V. De man is naar Den Haag overgebracht en aldaar in bewaring gesteld. Hij wordt er van verdacht aan boord van het tankschip ,„Mitra" een an deren Chinees te hebben gedood. Te „Mitra" is vorige week te Londen aange komen, waar de kapitein aangifte deed bij de politie, dat een lid van zijn bemanning, een Chineesch gestorven was na een twist en een vechtparty met een anderen Chinees. De Lon- densche politie achtte zich niet gerechtigd om den vermoedelyken dader te arresteeren, aan gezien de vechtparty in volle zee aan boord van een Nederlandsch stoomschip plaats vond. De man staat dus onder de Nederlandsche wet. De reederij van de „Mitra" is de Petroleum Maat schappij Larona, te 's-Gravenhage. De verdach te is te Londen aan boord van de „Batavier" gebracht, waarmede hij naar Rotterdam is ver voerd. Maandagnacht is te Beemster een luxe-auto, bestuurd door den 29-jarigen boerenzoon P. Met, aan den Noorddijk, nabij het dorpje Oudendyk, in de Ringvaart gereden. De chauf feur had Zondagavond een uitvoering bezocht in Oudendijk en op den terugweg naar huis is hem dit ongeval overkomen. De weg is ter plaatse zeer bochtig, zoodat verondersteld wordt, dat hy de macht over zijn stuur is kwijtgeraakt. De wielsporen in de nabyheidvan de plaats van het ongeluk wezen uit, dat de auto eerst rechts in den wegberm is geraakt en vervolgens aan de linkerzyde van den weg het water is ingereden. Eerst Maandagmorgen te tien uur is de auto in de vaart ontdekt. Het lyk van den bestuur der werd in de nabyheid van den wagen dry- vende aangetroffen. Door het inslaan van een portierruit is de man er blykbaar in geslaagd zich uit den auto te bevryden. Het is hem ech ter niet gelukt den kant te bereiken. Zondagavond is de woning van den heer H. Linker aan den Oude Deldenscheweg te Al melo geheel door brand vernield. De oorzaak is onbekend. Er werd niets gered. Verzekering dekt de schade. De glimlach is de zon van het le ven De glimlach om de stroeve lippen van een grijzen man is als het maan licht over sneeuw. De glimlach om de dun geplooide lippen eener lieve vrouw js als de zonneweelde in rozen- pracht De glimlach verblijdt, brengt be moediging, hoop, vertrouwen, geluk.' Omdat de glimlach altijd de bood schapper is van liefde of genegen heid, van vriendschap of vertrouwe lijkheid en nooit van vijandschap, haat, afschuw, afkeer. Wee degenen, die den glimlach misbruiken voor booze bedoelingen. Ze worden als hui chelaars, als verraders van het schijnbare vertrouwen veracht door alle weidenkenden. Wee hun, die de schoonheid van den glimlach misbruiken. ,,Meer vreugde" is noodig in het le ven. De glimlach is er de voorbode van. De glimlach heeft iets teers, iets liefs, iets onweerstaanbaar aantrek kelijks. De glimlach boeit, toovert, ontwapent, verovert De glimlach heerschef Onder de gemeente Delfzijl is Zondagavond laat de 16-jarige D. de Boer uit Borgsmeer, ge meente Termunten, toen hij per fiets de rails overstak, door een juist passeerende stoomtram gegrepen en op slag gedood. Goed afgeloopen Een autobus der N. V. Stoomtram „Oldambt Pekela" is Zondagmorgen met een twintigtal voetballers op den weg naar Nieuweschans ge kanteld. De inzittenden sloegen alle ruiten, stuk, om er uit te komen. Enkele passagiers kregen verwondingen. De bus. werd met 'n kraanwagen naar Finsterwolde teruggebracht. Twee Nederlanders zyn te Fredrikstad Noorwegen gearresteerd toen zy trachtten revolvers en munitie te verkoopen, aldus bericht de „Telegraaf". Beiden behoorden tot de be manning van een Britsch stoomschip. Toen de politie een nader onderzoek instelde, vond zy groote hoeveelheden pistolen, munitie en nar cotica, voor de aanwezigheid waarvan de arres tanten geen bevredigende verklaring konden geven. Beide mannen waren te Rotterdam aange monsterd. Door autobus Maandagavond werd een 18-jarige jongen, genaamd Heuverling, wonende aan de Peper straat te Vlymen, die per rijwiel den weg van Den Bosch naar Vlymen passeerde, door een autobus van de Hollandsche Buurtspoorwegen aangereden en gedood. De jongen had een ge brekkig gezichtsvermogen. Naar de oorzaak van het doodelijk ongeluk wordt een onderzoek ingesteld. Uit eenige weiden over de Oost-Groningsche grens, o.a. uit Weener (Oostfr.) zijn koeien ver dwenen, die aan gene zijde der grens nergens meer zijn te vinden. Vermoed werd, dat ze over de grens zijn gebracht en zoo werd Zondag avond reeds te Vlagtwedde, mede door de be reden politie, een onderzoek ingesteld en Maan dag op de markt te Winschoten, echter zonder resultaat. De vermiste dieren hebben een gemiddelde waarde van 350 Mark, is 210. Zaterdagmiddag ontdekte een inwoonster van Leiden tot haar schrik dat zy haar handtasch je, inhoudende een paarlencollier ter waarde van 1400 en nog eenige andere juweelen tot een gezamenlijke waarde van ruim 2000 had verloren. Gelukkig was het kostbare pakket in vertrouwde handen terecht gekomen. De heer G. V. uit Nieuwveen vond het taschje op den Haagweg en begaf zich daarmede ijlings naar het adres van de eigenaresse, dat op een ry- bewys in de tasch vermeld stond. Volgens „Het Vaderland" is opgericht een voorbereidend werkcomité tot instelling van een vrywilligen arbeidsdienst in Nederland. BROEK OP LANGENDIJK 8 Nov. Aanvoer: 1600 K.G. Aardappelen: Schotsche muizen 0.50 0.70, BI. Eigenheimers 1.80, 23000 K.G. Roode Kool 1.203.60, idem doorschot 1.402.20, 25000 K.G. Gele kool 1.302.40, 4300 K.G. Vroege Witte kool 1.00—1.30, 15000 K.G. Deensche Witte kool 0.60—1.30, 18500 K.G. Uien: Gele uien 3.904.80, Gele Drielingen 3.704.50, Ge le Nep 6.80, 4000 K.G. Bieten 0.702.10, 800 K.G. Rammenas 1.10, 6500 stuks Bloemkool Reus le 3.10—9.10, 2e soort 0.90—3.— LEIDEN 5 Nov. Leidsche Eierenveiling. To tale aanvoer 4271 stuks. Kipeieren van 7.20 8 40' Kuikeneieren van 5.50 tot 6.60; Eendeierea van 4.00 tot 5.— per 100 stuks. Handel matig. LEIDEN, 8 November. Veemarkt. Aanvoer 648 Varkens, 614 zware van 0.280.30, 34 lichte van 0 270 28 geen zouters, handel matig. NOORD-SCHARWOUDB, 8 Nov. 1932. Noorder- marktzbond. Aanv. 2000 K.G. Aardappelen, Schotsche Muizen 0.60, 1400 K.G. Uien. Gene Nep 7.10, Drielingen 3.904.10, Uien 3.704.70, Grove Uien 4.104.50, 4800 K. G. Peen 1.40 2.10 kl. Peen 0.800.90, 2000 K. G. Kroten 0.60—1.50, 15.500 K.G. Roode kool 1.503.60, 44.200 K.G. Gew. witte kool 0.601.40, 18000 K.G. D- witte kool 0.901.40. 9500 K.G. Gele kool 1.402.30, 560 stuks Bloemkool 4.706.20 per 100 stuks.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 6