Roosevelt, Amerika's President v Kinderen in het Witte Huis VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Verpletterende nederlaag der republikeinen Het nieuws van heden Een zeer sterke opkomst der kiezers EEN GROOTE SENSATIE VOOR WASHINGTON DE BAROMETER WOENSDAG 9 NOV. 1932 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 fm Franklin Roosevelt Staat van beleg in Nieuw-Mexico Door den vloer heen In New York Gelukwensch-telegram van Hoover aan Roosevelt Meerderheid der democraten in het Huis van Af gevaar' dig den Roosevelt dankt de kiezers Zijn levensloop NA DEN UITSLAG DER PRESIDENTSKEUZE Franklin Roosevelt temidden van zijn familie Hoe de „schotjes" en snoesjes van Cleveland het bij de dames verkorven De Roosevelt-jongens echte druktemakers Amerikaansche pers stemmen Franklin Roosevelt's ministerlijst Zooals ze er vermoedelijk zal uitzien Roosevelt door de menigte toegejuicht ES WAR EINMAL DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Het Weer,ll"ill""",l,"l"","l,,"l",lll,lll",""li Record aantal stemmen uitgebracht Een democratische vloedgolf W. Brakel Jr., Botermarkt 17 De bolle-ivanbof NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VIJF EN VIJFTIGSTE JAARCANG No. 18222 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniii NEW YORK, 9 Nov. (Reuter). De democratische candidaat Franklin Roosevelt is met overweldigende meerderheid tot president der Vereenigde Staten gekozen. Van de in totaal 531 kiesmannen kreeg Roosevelt er 453; Hoover 78. Tot hoofd van den staat New York werd de democratische candidaat Lehman gekozen. Ook bij de verkiezingen voor het burgemeesterschap behaalde de de mocratische candidaat O'brien de overwinning. Tot vice-president is gekozen John Garner. In de hotels en restaurants van New York. die gedurende den geheelen nacht geopend bleven, werd de eclatante overwinnii - van Roosevelt reeds uitbundig gevierd. Geweldige lichtbakken maakten de uitslagen der verkiezingen van de verschillende staten bekend. Het middelpunt van de feestelijkheden is vooral het Biltmore-hotel, waar Roosevelt met zijn familie verblijf houdt. De spannende maandenlange race tus- schen de politieke renpaarden Herbert Hoover en Franklin Roosevelt is be slist. De democratische favoriet, wiens naam alleen reeds een levendige herinnering wekt aan een der meest populaire figuren, die in de laatste decenniën in het Witte Huis te Washington hebben gezeteld, heeft den met den centenaarslast van de wereldcrisis over belasten republikein met een overweldigend aantal neuslengten geslagen. Deze uitslag was niet zeker, maar werd algemeen ver wacht. De ongunst der tijden, die Hoover den presidentiëelen nek heeft gebroken, zal Roosevelt thans hebben te overwinnen, en deze overwinning'zal moeilijker zijn dan die, welke hij nu heeft behaald. Het gaat nu niet meer om kiezers verlokkende woorden, maar om daden. Het gansche regeeringsregiem in de Ver eenigde Staten wordt als onmiddellijk ge volg van Roosevelt's verkiezing van repu- blikeinsch omgeschakeld op democratisch Zal dit erg veel verschil maken? Wanneer men de verkiezingsprogramma's van repu blikeinen en democraten naast elkaar legt, '■ft V valt het moeilijk daarin een principieel onderscheid te ontdekken. Hoover zweeg over de wereldbeheerschende kwestie der corlogsschulden, maar men mag aannemen, dat hij in een schrapping dier schulden een prachtig ruilobject zag tot verkrijgen van entwapening en economische voordeelen voor Amerika. Roosevelt wil echter onder geen omstandigheden van een dergelijke schrapping weten, tenminste dat heeft hij beweerd, zoo lang hij nog naar de gunst der Amerikaansche belastingbetalers moest dingen. Hoover wilde de werkloozen toevertrou wen aan de liefdadigheid, Roosevelt is voor sociale verzekeringen en regeeringssteun, terwijl hij den arbeidsdag en de werkweek wil verkorten. Hoover was volbloed protec tionist, Roosevelt wil wederkeerige tarief- overeenkomsten met het buitenland sluiten. Hoover werd vochtig, Roosevelt is kletsnat Verder is er in wezen meer overeenkomst dan verschil tusschen beider programs, waarvan dat van Roosevelt in ieder gevaj nog het meest wazige is. Het allerbelangrijkste van de beslissing, die thans gevallen is, bestaat dan ook hier in, dat deze beslissing een feit is geworden. Zoolang het nog niet zeker was, wie de presidentszetel zou beklimmen, konden de Vereenigde Staten niet met voldoende kracht deelnemen aan de zoo broodnoodige internationale samenwerking tot herstel van de wereld. Wil deze samenwerking vrucht dragen, dan kan Amerika daarbij niet gemist worden. De verkiezing van Roo sevelt maakt een einde aan die eene groote onzekerheid, welke in de laatste maanden zoo remmend op den internationalen arbeid heeft gewerkt, maar laat nog tal van on zekerheden over, welke in de toekomst door nog niet te voorziene beslissingen uit den weg moeten worden geruimd. In eenige plaatsen is het tot botsingen en andere ongeregeldheden in verband met de verkiezingen gekomen. In Kansas City drongen verscheidene gewa pende mannen een stemlokaal binnen en ont voerden den politie-officier Hollenbeck, een lid der republikeinsehe partij. In Philadelphia werden drie personen gear resteerd, die zich aan onregelmatigheden bij de stemming hadden schuldig gemaakt. In New- York meldde een toeziend ambtenaar, dat hij gezien had, hoe een man zestien ïhaal gekozen had. In Groot-New-York kwam het op verschillen de punten tot verkiezn.gsrelletjes. Met name in Brooklyn gebruikte de politie haar gummistok tegen verkiezingsagenter, die probeerden om te zamen met de kiezers in de cellen te dringen, om hun daar raad te geven. NEW-YORK, 8 Nov. Naar uit Santa Fé in Nieuw Mexico gemeld wordt, heeft de gouver neur aldaar in 4 districten den staat van beleg afgekondigd, aangezien het naar aanleiding van de verkiezingen tot messteekpartijen op groote schaal was gekomen, waarbij één persoon ge dood werd. Detachementen van de nationale garde patrouilleerden langs de stembussen. Te Pikeville in Kentucky werd een man bij een verkiezingsvechtpartij door een kogel ge troffen, waarschijnlijk doodelijk. Te Nallriver in Massachusetts vielen 15 kie zers en een politie-agent in een kelderverdie ping van een stembureau door het inzakken van een vloer, waarbij zij in een gevaarlijke conditie verkeerden, daar een gloeiend heete kachel op hen dreigde neer te storten. Geluk kig werden zij tijdig bevrijd en, ofschoon deer lijk gehavend, waren zij niet ernstig gewond. In de stad New-York kreeg Roosevelt 1.437.231 stemmen, Hoover 575.031 stemmen en Norman Thomas (socialist) 120.486 stemmen. Te middernacht Amerikaanschen tijd zag Hoover in, dat hij verslagen was en zond een gelukwensch-telegram aan Roosevelt. De uitslagen van de verkiezing voor het Huis van Afgevaardigden, die gelijktijdig met de pre sidentsverkiezingen plaats hebben, toonenaan, dat de democraten 220 zetels hebben tegen 211 voor de Republikeinen. De partij der land arbeiders krijgt een vertegenwoordiger in het Huis van Afgevaardigden. Voor zoover de uitslagen voor de senaats verkiezing bekend zijn, hebben de democraten hierin minstens 45 zetels, de republikeinen 33 zetels en een voor de landarbeiderspartij. De uitslag voor 17 zetels is nog twijfelachtig. Roosevelt heeft bij het behalen van de „groote liberale verkiezings-overwinning" aan zijn medewerkers zijn hartelijken dank be tuigd. In een verklaring aan de pers zegt Roosevelt te hopen, dat iedereen al het mogelijke zal doen om het land weder tot economischen bloei te brengen. Gouverneur Franklin Delando Roosevelt is als menig president der Vereenigde Staten, als zoon van een farmer geboren, den 30en Mei 1882. Maar niet op een kleinen, primitiever farm, maar op het landgoed van zijn ouders in Hyde Park van New York. Hij woont daar nog dikwijls. Zijn naaste buurman daar is de staatssecretaris Ogden Mills, een der scherpste tegenstanders van Roosevelt, eens zijn speel kameraadje. Reeds in zijn vroege jeugd toonde Roose- veld voorliefde voor de marine, waaraan hij echter pas veel later kon toegeven. Eerst moest hij jaren studeeren aan de Havana- en aan de Columbia-universiteit. Hij werd advocaat. Als jong student bracht hij een vacantie in Duitschland door. Kort geleden liep hij op één dag vier bekeuringen op. Ten eerste, om dat hij te snel fietste, ten tweede omdat hij twee ganzen overreed, ten derde, omdat hij zijn fiets meenam in een stationswachtkamer en ten vierde, omdat hij in een militair afgezet gebied reed. Reeds in 1905 huwde Roosevelt. Zijn keuze was gevallen op Anna Eleonor Roosevelt, die een dochter is van den jongsten broeder van den vroegeren president Theodore Roosevelt. Gouverneur Roosevelt zelf is maar heel in de mm verte vermaagschapt met „Teddy" Roosevelt, die indertijd uit het Witte Huis naar New York kwam, om het huwelijk van Roosevelt bij te wonen. In 1910 kwam Roosevelt voor het eerst met de politiek in aanraking. Tot daar was hij nog nooit op publiek terrein naar voren getreden hetzij dan als vrijwilliger van de brandweer van Hyde Park. De democratische partij-orga nisatie had zich in den tijd geweldig geblameerd door verschillende schandalen en niemand wil de in Roosevelt's district de candidatuur voor den staatssenaat op zich nemen. Roosevelt deed het, hield tallooze verkiezingsspeeches en won met geringe meerderheid. Nauwelijks was hij senator in den senaat van New-York, of hij trad als „insurgent" op tegen de machthebbers van Tammary Hall, de demo cratische partij-organisatie van New-York. Deze tegenstelling trad voor het eerste bijzonder in het licht, toen Roosevelt tegen den wil van Tammary Hall in Baltimore in het krijt trad voor de presidentschapscandidatuur van Wood- row Wilson. Wilson werd gekozen. En toen hij Roosevelt's vriend Josephus Daniel^ tot minis ter van marine koos, benoemde deze Roosevelt tot zijn plaatsvervanger. In 1919 vertoefde Roosevelt in Europa, waar hij onderhandelingen voerde over den verkoop van Amerikaansch oorlogsmateriaal. Na zijn terugkeer maakte hij ijverig propa ganda voor het intreden van Amerika in den Volkenbond. Toen hij 39 jaar was liet hij zich tot candidaat voor het vice-presidentschap stel len. Tegelijk met James Cox leed hij een neder laag en trok zich uit het publieke leven terug. Spoedig daarop verlamden zijn beenen, door dat hij een ijskoud bad nam na een warmen wandeltocht. Hij geloofde al ras, dat hij nooit meer zonder krukken zou kunnen gaan, maar hij kwam door geweldige energfe de noodlottige gevolgen te boven, zoodat hij wel niet geheel van zijn lamheid is bevrijd, maar toch in zijn bewegingen eenigermate vrij is. In 1924, toen Amerika onder den indruk stond van het Teapot Dome-olieschandaal, trad Roosevelt weer in de politieke arena binnen en hjj is het geweest, die op den democrati- Het is niet de eerste maal, dat 't Witte Huis van Washington kinderen binnen z;jn muren zal zien al waren het dan ook lang niet altijd zulke stoere knapen als de 18-jarige Franklin Delano en zijn 16-jarig broer tje John Roosevelt. Vaak waren het baby's en kleutertjes, die binnen de ommuring en in het park van Amerika's statig bestuurscentrum joel den en stoeiden, die kattekwaad uithaaldenzoo- als alle andere kinderen of die met den presi dent in hoogsteigen persoon lagen te ravotten in de „Oostelijke kamer" of in het „Groene vertrek". Waarschijnlijk was het Susanna Adams, een kleindochtertje van president Adams, die voor de eerste maal de rust van het Witte Huis ver brak met den zang van haar heldere stemmetje en het getrippel van haar kindervoetjes. Het was niet hetzelfde Witte Huis, dat thans de federale hoofdstad der Vereenigde Staten siert: het oorspronkelijke gebouw werd namelijk in 1812 door Engelsche troepen in de asch gelegd, uit wraak voor het feit, dat de jonge Ameri kaansche natie de zijde van den grooten Napo leon had gekozen. Nieuwe presidentieele paren namen hun in trek in het Witte Huis en velen hunner brach ten kinderen mee, kleine en groote. Totdat in 1861 het echtpaar Lincoln zich er met zijn drie zoons vestigde, den 18-jarigen Robert, den 10- jarigen Willie en den 8-jarigen Tad. Lincoln, de vastberaden strijder uit den Amerikaanschen burgeroorlog, was steeds een liefdevol en toege vend vader. Eens midden in een belangrijke kabinetszitting kwam plotseling de kleine Tau het vergadervertrek binnenstormen. Nog vóór een bode het kereltje had kunnen grijpen, hac het de reden van zijn komst al voor allen ken baar gemaakt; „Mammie is wat boos, dat u nog altijd niet bent komen eten!" Waarop Lincoln plechtstatig uit zijn voor zittersgestoelte verrees en zich op afgemeten toon tot den ministerraad wendend, opmerkte: „Mijne heeren, u hebt zooeven bij monde van dezen jongeman kennis kunnen nemen van de politieke wolken, die in mijn eetkamer dreigen te ontstaan. In het belang van den huiselijken vrede zou ik u daarom willen voorstellen, de beraadslagingen gedurende een uur te schorsen." Waartoe met algemeene stemmen werd be sloten. Het geluk der Lincolns was slechts van kor ten duur. Een jaar, nadat zij hun intrek in het Witte Huis hadden genomen, stierf Willie en nooit betrad mevrouw Lincoln weer de „Groene kamer", waar het kistje van haar jongen had gestaan. Zijn ponny, waarvan hij zooveel had gehouden, verbrandde in 1864 bij levenden lijve Op 14 April 1865 trof Lincoln de moordenaars kogel uit de revolver van den tooneelspeler Wn- kes Booth en een jaar later stierf ook de kleine Tad. Lincoln werd als president opgevolgd door den vice-president Andreas Johnson, met wien niet minder dan zes kinderen het Witte Huis be trokken, een zoon, drie kleindochters en twee kleinzoons. Johnson was een model-grootvader en hij was het ook, die in 1868 voor het eerst een „kinder-soirée" in het Witte Huis organi seerde. Zijn opvolger Grant bracht vier spruiten diens opvolger Hayes twee kinderen mee naar het centrale bestuursgebouw. President Gar field's gevolg bestond uit vijf spruiten, van wie de ll-jarige Irvin bij voorkeur het „Oostelijke vertrek" alswielerbaan bezigde en herhaal delijk in de gangen hooge staatsfunctionarissen van de sokken peddelde. Ook Garfield werd, in 1881, vermoord. Totdat in 1893 Esther Cleveland in het Witte Huis zelf het levenslicht aanschouwde, in 1895 door haar zusje Marion gevolgd. De presiden tieele zuigelingen vormden een ontzaglijke sen satie voor het vrouwelijk deel der hoofdstad Heele drommen dames bestormden het deel van het park, waar de baby's bij mooi weer lagen te slapen en te spelen. Ieder wilde de „schat- jes" en „snoesjes" even in de armen nemen en tenslotte werd het zoo erg, dat men den presi dentskinderen slechts rust kon verschaffen, door den toegang tot het park voor het publiek te sluiten. Van dat oogenblik af had Cleveland het bij de Washington'sche dames voorgoed verkorven. Theodore Roosevelt, de „rough rider", kwam met 6 spruiten het Witte Huis binnenrukken. Zijn beeldschoone dochter Alice prinses Alice, zoo als zij schertsenderwijs werd genoemd trad in het huwelijk met den onlangs overleden voorzitter van het Huis van Afgevaardigden. Longworth. „Prinses" Alice beroemde er zich altijd op, nimmer een openingszitting van het Congres te hebben gemist; overigens vocht zij een verwoeden strijd om voorrang uit met de zuster van den vice-president Curtis, een strijd, die heel de Washingtonsche „society" maanden lang in ademlooze spanning hield. Vooral de Roosevelt-jongens waren bijna even groote druktemakers als hun hooggeklommen vader. Eens toen Quentin Roosevelt met een hevige verkoudheid te bed lag, kwam zijn broer tje Archie tot de overtuiging, dat zijn zieke broer ongetwijfeld zou genezen, wanneer hij maar eens even zijn ponny zou kunnen streelen Snél besloten haalde hij het dier uit den stal, bracht het met de lift naar boven en leidde het, zonder dat iemand er iets van had ge merkt, naar Quentin's slaapkamer. De gene zing volgde inderdaad oogenblikkelijk en een half uur lang ging alles goéd, totdat eensklaps een hevig gehinnik op de tweede verdieping het echtpaar Roosevelt deed toesnellen. Men kan zich de ontsteltenis der beidé ouders voorstel len, toen zij hun zieken zoon in pyama te paard in de slaapkamer aantroffen. Een zekei lichaamsdeel van den rakker van een Archie was dien avond aanzienlijk rooder en pijnlijker dan gewoonlijk.... Het echtpaar Taft bracht drie kinderen mee, waarvan het jongste 12 jaar was, terwijl tijdens het presidentschap van Harding en Coolidge het Witte Huis geen jeugdige bewoners telde. Het overlijden van den reeds bijna volwassen Calvin Coolidge Jr. zullen de meesten onzer zich nog herinneren. Ook het echtpaar Hoover had geen kleine kinderen meer, toen Herbert Sr. tot op volger van Coolidge werd gekozen, maar onlangs hebben drie van hun kleinkinderen geruimen tijd in het Witte Huis gelogeerd en zoodoende weer eens wat leven in de brouwerij gebracht. (Nadruk verboden) NEW YORK. 9 <Nov. (Reuter.) Enkele bladen leveren reeds commentaar op de verkiezings uitslag. De „New York Times" noemt de democrati sche overwinning een indrukwekkend votum van wantrouwen tegen de republikeinsehe par tij en de regeering van Hoover. De republikeinsehe „Herald Tribune" wenscht Roosevelt geluk en noemt den uitslag een „springvloed-achtige" uiting van den volkswil, die wijziging van systeem eischte. Dezen uitslag noemt het blad een der laatste gevolgen van den oorlog. LONDEN, 9 Nov. (V. D.). Volgens den correspondent te Washington van de „Times" zal de ministerlijst van de regeering Roosevelt er vermoedelijk als volgt uitzien: Staatssecretaris voor Buitenlandsche Zaken: Newton Baker. Staatssecretaris van Financiën: Alfred Smith of Owen Young. Staatssecretaris van Oorlog: Albert Ritchie. Staatssecretaris van Marine: Mac Adoo. Binnenlandsche Zaken: Oud-Senator Gilbert Hitchcok. Landbouw: Harry Byrd. Staatssecretaris van Arbeid: Miss Frances Perkins. Justitie: Senator Walsh. Posterijen: James Farley. Handel: Evans Woollen of Melvon Trayler. Indien het bericht ten aanzien van de por tefeuille van Arbeid juist is, zal voor de eerste maal een vrouw in een Amerikaansch kabinet zitting nemen. schen partijdag Al Smith als candidaat voor het presidentschap voorstelde. Maar de partij was verdeeld en de compromis-candidaat van Davis kwam tot stand. Deze werd echter door Coolidge verslagen. Weer trok Roosevelt zich terug, tot in 1928 Al Smith hem terug riep en hem, om het zoo te zeggen, eigenhandig candidaat maakte voor het gouverneurschap van den staat New-York. Roosevelt overwon met slechts 25.000 stemmen. Hij kwam met groote energie op vooi de uit buiting der waterkrachten en voor goedkoope verzorging met stroom van zijn staat. In 1930 werd hij herkozen met een meerderheid van 175.000 stemman. Reeds spoedig trad hij in het openbaar op voor de volledige afschaffing van de prohibitie. Toen Roosevelt zich tot presidentschaps-can- didaat liet nomineeren en zijn ouden vriend Al Smith op den achtergrond drong, ontstond er een breuk tusschen beide mannen, die ech ter sedert eenige weken, tenminste naar buiten, is hersteld. Al Smith heeft veel bijgedragen tot de verkiezing van Roosevelt. NEW-YORK, 9 Nov. (Reuter). „vAj zullen alles doen om de welvaart van het land te dienen", verklaarde Roosevelt aan zijn vrien den, die hem in grooten getale kwamen geluk- wenschen met zijn verkiezing. Een groote menigte juichte hem toe, toen hij ROOSEVELT TOT PRESIDENT VAN AME RIKA GEKOZEN. Staking te Berlijn geëindigd. Vliegramp in den Chaco. Bloedwraak in Buenos-Aires. In een scherp artikel betoogt Lord Rothe- runie herziening van het verdrag van Ver sailles. Het begrootingsdebat in de Tweede Kamer be gonnen. Drie jaar geëischt tegen den kassier te Oegst- geest. Duitsche onderscheiding voor de hulpverieening bij het autobus-ongeluk te Laren. Wetsontwerp tot verlenging der Tarwewet te wachten. Nadere regeling voor spijsvetten. Minister Reymer bezocht Zuiderzeegemeenten. Nederandsche opiumsmokkelaar gearresteerd. De „Hoogtij".dag een fiasco. Monteur te Rotterdam door electrischen stroom gedood; ernstige kortsluiting het gevolg. Bezuiniging bij de Leidsche Universiteit. Arrestatie van den ontvluchten gevangene te Arnhem. In- en uitvoer in October gestegen. De indexprijzen van groothandelsprijzen in Oc tober iets gestegen. Bestendiging tijdelijke opcenten invoerrechten Ned.-Indië. De Regeering over den nood der binnen schippers. Het „Tribune"-proces 8 Dec. voor het Amster- damsche Hof. Roofoverval te Ressen. Prof. vaai der Grinten ten grave gedragen. r*.- - BW WÊ Tiii =j Verwachting: Matige tot zwakken, Zuide Iijke tot Westelijken, later waarschijnlijk veranderlijken wind, gedeeltelijk bewolkt EE weinig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. Hoogste barometerstand: 774.8 te Helsing- EE fors. Laagste barometerstand: 746,7 te Isafjord. ËE Zon op 7.12, onder 4.15. Volle Maan Zondag v.m. 7.48. Licht op 4.45. illllllllllllllllinillilllllllllllllllllllllllllilllllillllllllllllllllllllllllllllli zijn hotel te New-York hedenochtend vroeg verliet, om zich naar zijn huis te begeven. New-York heeft het aanzien als op een Nationaal feest. De bladen zijn over het algemeen tevreden met de verkiezings-uitslag en voorspellen een beteren toekomst. Volgens de jongste berichten zijn slechts zeven staten Hoover trouw gebleven, o.a. Fennsyl- vanie en Connecticut. NEW-YORK, 9 Nov. (Reuter). Zeer opmer kelijk is het feit, dat de verkiezingsdag in het geheele land vrijwel zonder eenig incident of wrijving is verloopen. t Dit is des te opvallender, daar de 42 mil- lioen stemmen, die zijn uitgebracht, een record beteekenen. Zelfs de honderdduizendkoppige menigte op Broadway nam de uitslagen der verkiezingen heel kalm op. NEW-YORK, 9 Nov. (Reuter). De Vereenigde Staten zijn overstroomd door een democratische vloedgolf. Roosevelt behaalde 26 millioen van de 42 mil- lioen stemmen, dit is vijf millioen meer dan Hoover in 1928. Huurt Uw STOFZUIGER voor 60 ct. per week bij Telefoon 12897 Hoogste stand op Woensdag 1 uur n.m.; 762 Stilstand.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 1