KENNEMERLAND Uit Haarlem GEMEENTERAAD VAN VELSEN MARKTEN Wisselkoersen WOENSDAG 9 NOVEMBER BEVERWIJK HEEMSKERK LIMMEN VELSEN VELSEN—DRIEHUIS IJMUIDEN Wollen Dekens stoomen vanaf f 1.— J. LOTTGERING Ververij en Chera. Wasscherij GR. HOUTSTRAAT 5a - TELEF. 10771 UIT DEN OMTREK BENNEBROEK EDAM HILLEGOM Kortstondige vreugde De ontvluchte gevangene te Arnhem gearresteerd KUDELSTAART UITGEEST VOORHOUT WARMOND ZANDVOORT PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND FAILLISSEMENT HOEING Directie gaat vrij uit Deze oude Haarlemsche zaak overgenomen Ontslag van ambtenaressen die in het huwelijk treden. - Het veer over het Noord zeekanaal. - De heer Dalmeijer neemt ontslag als raadslid. HERINGA WUTHRICH - HAARLEM Philips' Radio-toestellen VERVOERSOPBRENGSTEN N. Z. H. DE COLLECTE VOOR HET PARKHERSTELLINGSOORD Verblindheid der socialisten Dr. J. J. Halbertsma Sr. t N. V. Alg. Exploitatie Mij. van Onroerende Goederen „Pater Pro". Morgen-, Donderdagavond, om 8 uur, houdt de R. K. Propagandaclub „Pater Pro" een vergadering in de St. Jozef zaal aan den Arendsweg. Kapelaan van Nobelen zal het godsdienst onderricht voortzetten. Denkt eraan, vrienden, er wacht ons dezen winter nog heel wat werk. Wij zullen spoedig met het winterprogram beginnen en dat be looft zeer belangrijk te worden. Ieder zorge aanwezig te zijn. R. K. Spoor- en Tramwegpersoneel. De R. K. Vereeniging van Spoor- en Tramwegper soneel houdt een ledenvergadering op Vrijdag 11 Nov. a.s., des avonds om 8 uur, in het K.S. A.-gebouw. De agenda vermeldt o.m.ingekomen stukken en mededeelingen, behandeling van den be schrijvingsbrief voor de vergadering te Alkmaar op 21 en 22 Nov. a.s. en benoeming van afge vaardigden. Heemskerksche Zwemclub. Men verzocht ons mede te deelen, dat leden, die nog geen uitnoodiging hebben ontvangen voor de propa- ganda-feestvergadering op 15 Nov. a.s., zich op Maandag 14 Nov., tusschen 8 en 9 uur, kunnen vervoegen bij mevr. Tabak, Mr. v. Lingenlaan 5, alwaar de uitnoodiging alsnog in ontvangst kan worden genomen. In verband met de groote opkomst der leden kunnen geen introducties meer worden uitge geven. Koperen jubileum Stille Omgang naar Alk maar. Zondag a.s. viert de afdeeling Bever wijk van bovengenoemde vereeniging haar twaalf-en-een-half-jarig bestaan. Het bestuur heeft gemeend dezen dag niet onopgemerkt te moeten laten voorbijgaan. De dag zal begin nen met des morgens in de kerk van O. L. Vrouw van Goeden Raad een H. Mis voor de leden met algemeene H. Communie, daarna gezamenlijk ontbijt in de St. Josephzaal. Des avonds zal in dezelfde zaal een feestvergade- ring worden gehouden, welke zal worden afge wisseld met muziek, lezing met lichtbeelden, declamatie, enz. Zoowel 's morgens als 's avonds worden alle leden verwacht. R. K. Kiesvereeniging. Maandagavond werd in het R. K. Vereenigingsgebouw een ledenvergadering van bovengenoemde vereeni ging gehouden. Ingekomen was een schrijven, onderteekend door vijf leden, om de twee kwaliteit-zetels in Kieskring Den Helder te doen vervallen en hiervoor in de plaats te stellen twee vrije zetels, om den wil des volks beter tot uiting te doen komen. Het stuk was onderteekend door de heeren R. Beentjes, A. J. Schuijt, G. Wei- boren, Nic. Vendel, J. de Wit Jzn. De vergadering ging accoord met het voor stel, desbetreffend schrijven door te zenden naar den Partijraad, voorzien van een advies, het in deze richting te willen leiden. Dan werd financieel verslag uitgebracht. Met inbegrip van het saldo, vorig jaar, hebben de ontvangsten bedragen 310.86, de uitgaven 134.70, zcodat het saldo 176.16 bedraagt. Bij de bestuursverkiezing werd het bestuur herkozen. Van de gelegenheid tot het stellen van vra gen omtrent de gemeente-politiek, werd door velen gebruik gemaakt. Verschillende zaken zul len door het bestuur der R. K. Kiesvereeniging met de R. K. Raadsfractie worden besproken, 0,a. verlaging huren der gemeente-woningen; beperking der uitgaven van de Gemeente tot het allernoodzakelijkste, en bespreking van mid delen om te komen tot hulpverleening aan noodlijdende groepen der bevolking. Alle vragen werden uitvoerig beantwoord. Na de rondvraag sprak de zeereerw. heer Pastoor nog eenige opwekkende woorden tot de aanwezigen. Hij beval aan open en eerlijk met grieven naar voren te komen om misver standen weg te krijgen, en bij de aanstaande verkiezingen de eenheid te bewaren. Postduivenvereeniging „Het blauwe Bandje". Zondag werd, begunstig door goed weer. een wedvlucht gehouden, welke schitterend is ge slaagd. De uitslag was als volgt: le prijs Bank Beentjes Jnzn.; 2e pr. Wim Schuijt; 3e pr. Piet Hoolwerff; 4e pr. Wim Kossen. Melkprijzen Door de Kaasfabriek alhier is over 't tijdvak 115 October uitbetaald f 6 per 100 L. franco fabriek. Tooneeluitvoering St. Josephsgezellen. Zondag 13 Nov. zal door de tooneelclub der St. Josephs gezellen de eerste winteruitvoering worden ge geven. Opgevoerd zal worden het vijf-deelig blijspel van Pater Aewerdonk getiteld „De hoed van Italiaansch stroo". Verder zal de dameszangvereeniging mede werking verleenen. Bedankt als raadslid. De heer J. A. Dal- meijer heeft ontslag genomen als lid van den gemeenteraad, in verband met zijn vertrek naar Leeuwarden. Gedurende 15 jaar heeft de heer Dalmeijer zitting in den raad gehad, aan vankelijk als vertegenwoordiger der S.D.A.P. en later voor de groep-Schilling. Als opvolger staat op de lijst de heer H. Dekker, te IJmuiden-Oost. Bieden zich aan: A). Bouwvakarbeiders: Betonwerkers 56, Be hangers 6, Bouwk. Opzichters 6, Cementwerkers 1, Fundeeringswerkers 1, Gasfitters 2, Grond- boorders 1, Grondwerkers 149, Heiers 1, Lood gieters 2, Metselaars 37 w.o. 1 ben. 19 j., Opper lieden 37, Remmingwerkers 1, Rieters 1, Schil ders 82 w.o. 2 ben. 18 jaar, Steenhouwers 1, Straatmakers 1, Stucadoors 23, Timmerlieden 171 w.o. 3 ben. 18 jaar, Uitvoerders 1, Voegers 7, w.o. 1 ben. 18 j. B.) Metaalbewerkers: Bankwerkers 86 w.o. 8 ben. 18 jaar, Branders 3, Constr.-werkers 13, Electriciens 16, w.o. 2 ben. 18 j., Handlangers 3, Horlogemakers 1, Isoleerders 1, Ketelmakers 18, w.o. 1 ben. 18 jaar, Klinkers 3, Kopergie ters 1, Koperslagers 5, Lasschers 11, Machinis ten 112 w.o. 49 visscherij-machinisten, Metaal- boorders 2, Metaaldraaiers 15, Metaalschavers 2, Metaalschilders 2, Metaalslijpers 1, Monteurs 15 w.o. 1 ben. 18 jaar, Motordrijvers 1, Plaat werkers 22 w.o. 1 ben. 18 jaar, Pijpwerkers 5, Rijwielherstellers 2 w. o. 1 ben. 18 jaar, Scheeps timmerlieden 9, Scheepsbetuigers 3, Smeden 7 w.o. 2 ben. 18 jaar, Staaldr. Splitsers 1, Stokers 98, w.o. 50 visscherij-stokers, Tegenhouders 1, Voorslaanders 1, Vormers 3, Vuurwerkers 17, Werktuigk. 1, IJzerwerkers 3. C). Bedienden n.l. 40, idem vr. 4, aank. bed. vr. 5, aank. ml. bed. 9, Werktuigkundig teeke naars 1. D). Huish. beroepen: Dienstboden (dag en nacht) 1, Hulpen in de huishouding 2, Werk sters 7, Dagmeisjes voor halve dagen 1, Por tiers 3. F). Diverse beroepen: Fotografen 5, Boek drukkers 1, Letterzetters 3 w.o. 1 ben. 18 jaar, Mach. Houtbewerkers 9 w.o. 1 ben. 18 jaar, Kuipers 25 w.o. 2 ben. 18 jaar, Mandenmakers 6, Meubelmakers 2, Modelmakers 1, Rietmat tenmakers 1, Stoelematters 1, Stoffeerders 2 w. 0. 1 ben. 18 jaar, Zagers 4, Kappers 3, Kapsters 1, Aardewerkers 4 w.o. 1 ben. 18 jaar, Glazuur- ders 1, Modelleurs 1, Schoenmakers 1. Boekbin ders 1, Bakkers 9, Nettenbreiers 1, Zeilmakers ders 1, Nettenbreiers 1, Zeilmakers 4, Bakkers 9 w.o. 1 ben. 18 jaar, Broodbezorgers 2, Koks 12 w.o. 6 visscherij koks, Sigarenmakers 3, Sla gers 2, Bloemisten 6, Tuinders 12, Visschers 65, Colporteurs 3, Kruideniersbedienden 3 w.o. 1 ben. 18 jaar, Magazijnbedienden 11, Reizigers 8, Vertegenwoordigers 2, Winkelbedienden vr. 2, Bakkenschippers 21, Chauffeurs 37, Bedienden gr. vaart 2, Dekknechts 7 w.o. 1 ben. 18 jaar, Expeditieknechts 1, Expeditrices 2, Haven- en Transportarbeiders 195, Kellners 3, Kraanma chinisten 5, Loopjongens ben. 18 jaar 2, Matr. Koopv. 12, Pakhuisknechten 4, Schippers Binn. 8, Sleepbootkap. 12, Stuurm. gr. vaart 3, stuur man binn. 1, Voermannen 6, Controleurs 7, Incasseerders 1, Opzichters 2. F). Zonder Vakkennis: Losse en fabrieksar beiders 576 w.o. 23 ben. 18 jaar. Clubavond. Maandagavond werd de eerste clubavond gehouden voor de leden der vereeni- gingen in het parochiehuis. Een tweetal films werden vertoond die buitengewoon in den smaak vielen. De bedoeling van deze clubavon den is den mannelijken leden der verschillende vereenigingen eens per week ontspanning en ontwikkeling te geven. Deze avonden zijn ook toegankelijk voor niet-leden. De eerste avond is zeer goed geslaagd. Ontwikkelingscursus. Maandagavond werd de cursus van het R.K. Werkliedenverbond, ook bekend als de cursus van pater Beaufort, officieel geopend. De Weleerw. pater Arts, als leider, en de hee- den Selle en Schouten,' onderwijzers der U. L. O.School, zullen de lessen geheel belangeloos geven. In zijn kort openingswoord wees eerstgen. nog eens op het nut van dezen cursus, en wenschte den deelnemers veel succes toe. Namens de cursisten bracht de voorzitter der R.K. Volksbond, de heer de Jong, dank aan de leeraren voor hun edel streven om mede te werken aan de ontwikkeling der arbeiders. De eerste avond is aangevangen met les in Ned. taal en geschiedenis en werd door dertig personen, daaronder twee dames, bezocht. De lessen worden gegeven in het parochie huis op Maandag en Vrijdag van half acht tot half tien. Verkoop kerkpinken Donderdag 10 No vember, 's morgens te 10 uur, worden op het kerkplein alhier verkocht zeven gelden- en kalf- vaarzen. De hoogste prijs. Het zangkoor „Looft den Heer' alhier behaalde op het nationaal vier- daagsch zangconcours, uitgeschreven door het gemengd koor „Caecilia" te Overschie, den door de gemeente uitgeloofden wisselbeker we gens het hoogste aantal punten (totaal 398) van het geheele concours. R.K. Volksbond. Gisteravond hield de plaatselijke afdeeling van den R.K. Volksbond een algemeene ledenvergadering in het R.K. Vereenigingsgebouw. De vergadering was druk bezocht. Besloten werd een tooneeluitvoering te geven op Zondag 20 November, die dan vrij toeganke lijk zal zijn voor leden en donateurs, terwijl ook anderen (tegen plaatsbewijs) deze uitvoering kunnen bijwonen. Dan kwam de spreker van dezen avond, de heer Kortekaas, aan het woord. Spr. had tot onderwerp gekozen: het huis der Oranjes en meer in het bijzonder Willem de Zwijger. Na aan de hand van dr. Nuijens' geschiedenis boek de groote nuttigheid van het kennen der (vaderlandsche) geschiedenis aangetoond te heb ben, weidde spr. uit over het leven van den prins. Aanleiding om zoo uitvoerig bij dezen Prins van Oranje te blijven stilstaan, vond spr. in het feit, dat volgend jaar April zijn 400ste ge boortedag gevierd zal worden. Spr. besprak uitvoerig de verhouding van de Katholieken en Oranje (Willem de Zwijger meer speciaal) en omgekeerd en besloot met een aan sporing om in de onzekere toekomst onverbreek bare eenheid van Neerlands Katholieken met Oranje te demonstreeren. Na een dankwoord van den voorzitter aan den spreker namens de vergadering, werd de agenda verder afgewerkt. Een schrijven 'was o.m. binnengekomen van de afdeeling Heemstede, waarin leden, die iets gevoelen voor den ontwikkelingscursus (schrij ven, taal, rekenen, godsdienstonderricht) van de studieclub, ultgenoodigd worden op Maandag avond a.s. in het R.K. Vereenigingsgebouw aan den Heerenweg. De film „Kentering" van het R.K. Werklie denverbond, zal, wegens de groote kosten daar aan verbonden, voorloopig niet in Bennebroek komen. Naar aanleiding van een schrijven van het hoofdbestuur over de zorg voor de werklooze jeugd werd gewezen over de geringe deelneming aan den tuinbouwcursus. Vogelenzang had het groote kwantum hier moeten leveren. Zondag 20 November werd de controlecom missie verzocht de boeken en bescheiden na te zien. Voor hét ter beschikking krijgen van de zaal voor een of meer avonden, wende men zich eerst tot den zeereerwaarden heer pastoor, als hoofd van het kerkbestuur, en den concierge. Bewijzen van kostwinnerschap moeten per soonlijk vóór 1 December aan de secretarie en vakafdeeling worden aangevraagd. De volgende vergadering zal op 13 December gehouden worden. De heer Angenent zal dien avond spreken. De electrische in aantocht. Naar wij vernemen, zal de officieele opening van het geëlectriseerde baanvak MonnikendamEdam Volendam plaats hebben op Woensdag 30 November. Den volgenden dag reeds gaat het dagelijksch gebruik der nieuwe tractie in. Kunst na Arbeid. Bovengenoemde R. K Tooneelvereeniging gaf Dinsdagavond in Hotel Sisterman een vlotte opvoering van het bijspel in 3 bedrijven „De Adjudant van Hare Majes teit" van Jan Grosfeld. Het talrijke publiek heeft zich buitengewoon vermaakt met de veie komische situaties welke dit stuk oplevert. Rol kennis zoowel als samenspel was zeer te roemer vooral de regisseur verdient een pluim voor zijn creatie als zoodanig en zijn dubbelrol „de adju dant." Verder blonken uit de burgemeester, de wethouder en de secretaris. Ook de overige medespelenden niets dan lof. Gaf het tweede bedrijf een buitengewoon goed geslaagde spotternij op een plattelandsraadsver gadering, ook het derde bedrijf met de ont knooping was zeer goed. R.K. Tooneelvereeniging „Pater Servatius". In de Concertzaal van hotel Flora gaf „Pater Servatius", onderafdeeling der St. Josephge- zellen alhier haar eerste uitvoering in dit seizoen. De groote zaal was tot in de uiterste hoeken bezet. Onder de aanwezigen merkten we op de geestelijkheid der beide parochies. Opgevoerd werd ,,De Vloek van een Roeping", tooneelspel in vier bedrijven van Jan E. Odijk. De zeer mooie recensies in de bladen hebben aan dit stuk een zekere populariteit gegeven in den goeden zin des woords, daar er een uiterst- gezonde opvoedende kracht van uitgaat. Het stuk werd uitnemend vertolkt; de zware hoofdrollen bleken goed verdeeld te zijn, doch alle spelers verdienen lof. De regie berustte bij den heer Van Leeuwen, waar zij. in uitstekende handen was; ook het décor was uitnemend ver zorgd. De toeschouwers hebben van dit su blieme spel volop genoten en toonden dit door herhaaldelijk applaus. Na afloop sprak de wel eerw. heer kap. van Benton, directeur der Ge zellen, een dankwoord. Bijz. Vrijw. Landstorm. De afd. Hillegom en omstreken van den Bijz. Vrijw. Landstorm heeft gisteren een schietwedstrijd gehouden in „Flora". De uitslag was: maximum aantal pun ten 60. le Prijs J. van Roode 56 p.; 2e pr. A. Potman 56 p.; 3e pr. P. S. van Lierop 54 p.; 4e pr. P. Weijers 54 p.; 5e pr. K. J. van Bour- gondiën 52 p.; 6e pr. G. Schrama 52 p. Verder zijn geschoten door C. Juffermans 44 p.; V. Seegers 51 p.; Jac. Hageman 47 p.; A. Weijers 48 p.; G. van Leeuwen 52 p.; Th. A. van de Reep 48 p.; P. A. Boon 46 p.; C. Weijers Jzn. 44 p.; J. van der Lans 50 p.; Jac. Berkhout De Duitscher Fritz Bahlke, die Maandag nacht uit de strafgevangenis te Haarlem wist te ontvluchten, heeft van zijn verkregen vrijheid weinig pleizier beleefd. Dinsdagmiddag om streeks half drie is hij op het station te Arn hem aangehouden en in verzekerde bewaring gesteld. Omtrent de aanhouding vernemen we nog de volgende bizonderheden: F. B. was bij zijn ontvluchting slechts ge kleed in een hemd en een dunne deken. Om zich kleeding en geld te verschaffen, pleegde hij een inbraak bij den arbeider H. v. E. aan den Ring weg te Spaarndam. Met een fiets, die hij even eens gestolen had, wist hij door de nachtelijke duisternis begunstigd Utrecht te bereiken. De Utrechtsche politie, die hiervan reeds lucht had gekregen, stelde de Arnhemsche po litie met haar vermoeden op de hoogte en ver zocht tevens nauwkeurige controle te houden op de treinen, die naar Emmerich vertrekken. De Arnhemsche politie heeft aan dit verzoek ge volg gegeven en deze groote activiteit leidde tot arrestatie van den ontvluchteling. De inspecteur v. d. Kroft en de rechercheur Verspille vonden den Duitscher in den trein naar Emmerich, welke ongeveer half drie te Arnhem aankomt. De vluchteling werd naar het hoofdbureau van politie overgebracht en in arrest gesteld, in af wachting van zijn overbrenging naar Haarlem, waar hij zijn verdere straf zal moeten uitzitten. Een onverwacht einde van dezen avontuurlij ken tocht, dank zij de groote activiteit dezer Arnhemsche politiemannen. 52 p.; P. van der Drift 48 p.; P. H. Rusman 45 p.; J. de Groot 37 p.; Jac. de Rooy 41 p.; J. Warmerdam 45 p.; A. de Groot 49 p.; C. Weijers 47 p.; P. Walkers 50 p.; P. A. van Kes- teren 48 p.; M. Wassenaar 45 p.; J. van Kam pen 48 p.; H. Potman 52 p. Inwijding Graalhuis Zondag was het voor de Kudelstaartsche Graalwacht een feestdag. Tot nog toe hadden de meisjes haar repetities en clubbijeenkomsten gehouden in het bijlokaal van de school, maar daar dit ook voor veel an dere vereenigingen moet dienen, was de gelegen heid tot ontplooiing en uitbreiding daar zeer beperkt. Langen tijd werd dus de wensch ge koesterd een eigen huis te hebben. En nu was het zoover, dat het gehuurde huis als Graalhuis kon worden ingewijd. Om 4 uur had de plech tige inzegening plaats door den zeereerw. heer Pastoor N. W. van Leeuwen, waarna de intro- nisatie van het H. Hart en de toewijding aan Maria. Na de plechtigheid sprak de pastoor de meisjes op gevoelvolle wijze toe, feliciteerde haar met 't „eigen tehuis", sprak zijn oprechte bewondering uit voor hun grooten durf en voortvarendheid, prees haar om de wijze, waar op zij op dagen van aanbidding enz. haar taak weten op te vatten en sprak de hoop uit, dat in vervulling moge gaan, wat de Graal zich tot doel gesteld heeft: een krachtige hulp te zijn voor de bekeering der wereld. Een hartelijk applaus toonde hoe Graalmeis- jes en aanwezige genoodigden het met den pas toor eens waren. De plaatselijke leidster, mej. M. Bakker, be antwoordde den pastoor met een hartelijk dank woord voor de groote welwillendheid, waarmede Z.E. aan het verzoek van de Graalwacht had willen voldoen, sprak nog over het algemeene doel van de Graal en wekte de meisjes op vooral door zelfheiliging en verbetering van eigen fouten anderen op te wekken het goede voorbeeld te volgen, terwijl de ouders werden aangespoord, hun kinderen toch vooral niet van de Graal af "te houden. Tot slot sprak de voor deze gelegenheid over gekomen Vrouwe van Nazareth, mej. Bouman, een hartelijk woord van felicitatie en opwekking tot de meisjes en een dankwoord op de eerste plaats aan den pastoor voor de blijkbaar met vreugde gedane moeite en op de tweede plaats aan allen, die door hun aanwezigheid blijk van belangstelling hadden willen geven, 't Was een ontroerende plechtigheid. Bevorderd. De heer Arends, assistent-op zichter bij de Electrificatie der Ned. Spoorwe gen alhier, is met ingang van 13 Dec. a.s. be vorderd tot opzichter en wordt dan als zooda nig overgeplaatst naar Haarlem. Inbraak opgehelderd. In verband met de op 3 November alhier plaats gehad hebbende inbraak bij den heer B. aan de Hoofdstraat, werd aangehouden een zekere J. W. Nadat de gemeente-veldwachter hem een verhoor had afgenomen, legde J. W. een vol ledige bekentenis af. Naar aanleiding hiervan is als medeplichtige aangehouden de minder jarige A. J. H., wonende alhier, die eveneens heeft bekend aan de inbraak schuldig te zijn. Bereids werden ten huize van H. nog een tien tal sigaren in beslag genomen. Verdachte W., die momenteel nog te Lisse vertoeft, zal naar het Huis van Bewaring worden overgebracht. R.K. muziek-, zang- en tooneelvereeniging. Ij. r.k. muziek-, zang- en tooneelvereeniging „St. Mathias" zal Zondag 13 en Maandag 14 Nov. haar eerste winteruitvoering geven, waarbij de afdeeling tooneel zal opvoeren het drama in vier bedrijven: „De Anarchist," gevolgd door een klucht „Moppie de ongeluksvogel." Ook de afdeelingen muziek en zang komen met een keurig programma voor den dag, zoodat weer een avond van kunstgenot te verwach ten is. Gemeente-begrooting. De door den Ge meenteraad vastgestelde Gemeente-begrooting voor 1933 bedraagt in ontvangsten en uitgaven 131.547,27 voor wat betreft den gewonen dienst, de kapitaaldienst bedraagt in ontvangst 10.500 en in uitgaaf 12.300, alzoo een nadeelig slot van 1800. ..Brandstichting Een oud gebouwtje in de Spoorstraat, dat voor de omgeving gevaarlijk was en lastig door de keline bewoners, die het had, door het vuur opgeruimd- Gevaar was er niet bij, daar de brandweer toezicht hield met gereed gehouden materiaal. Boekhoudcursus De Zandvoortsche Han delsvereniging organiseert, volgens het ver zoek van de leden, gedaan op de algemeene vergadering van 13 October, een boekhoud cursus. Leider daarvan is de heer Smits, al hier. De lessen worden gegeven op Woensdag avond van half negen tot tien uur in de lunchroom van den heer Rinkel aan de Groote Krocht. De groep of groepen zullen niet grooter zijn dan vijftien personen. De Provinciale Staten van Noord-Holland kwamen gisteren in 't Gouvernementsgebouw te Haarlem in tweede gewone zitting bijeen, onder voorzitterschap van den Commissaris der Ko ningin. Enkele mededeelingen werden gedaan, waarna tot het trekken der afdeelingen werd overgegaan. De vergadering werd daarna verdaagd tot Dinsdag 20 December, half elf. Vanmiddag heeft de verificatievergadering plaats gevonden in het faillissement van de N. V. le Haarl, Stoomververij en Chemische Wasscherij v.h. c. Hoeïng, fa Schenk te Haar lem. Men zal zich herinneren, dat in den afge- loopen zomer vage geruchten in de stad gin gen, dat de directie van de N. V. Hoeïng on toelaatbare handelingen verricht zou hebben en dat de directeur voortvluchtig zou zijn. De curator, mr. dr. A. F. H. Schreurs, heeft Gisteravond vergaderde de gemeenteraad. Afwezig waren wethouder Tusenius. de heer Laurent en de Soc. Dem. raadsleden. Deze laat- sten kwamen in den loop van den avond ter vergadering. Afscheid van den heer Dalmeijer De heer J. A. Dalmeijer heeft medegedeeld, dat hij met ingang van 14 November ontslag neemt als lid van den raad, zulks in verband met zijn vertrek naar Leeuwarden. De VOORZITTER dankt den heer Dalmeijer namens het college en den raad voor hetgeen hij in het belang der gemeente gedaan heeft gedurende zijn 15-jarig lidmaatschap. Spr. heeft slechts enkele maanden met den heer Dalmeijer samengewerkt, doch hij Ijeeft hem reeds leeren kennen als een raadslid, dat voor alle gemeentezaken groote belangstelling heeft. Vooral de afdeeling Santpoort zal den heer Dalmeijer in den raad missen. Spr. hoopt dat het den heer Dalmeijer in zijn nieuwen werkkring goed zal gaan. De heer DALMEIJER dankte getroffen. De begrooting Aangeboden worden de gemeentebegrooting en de begrootingen der bedrijven en instellin gen. Alvorens tot de loting voor de afdeelingen wordt overgegaan vraagt de VOORZITTER of de raad mee kan gaan met het denkbeeld van het college om dit jaar, in verband met de tijdsomstandigheden, van het afdeelingsonder- zoek der begrooting af te zien. Spr. vreest dat anders de begrooting te veel wordt opgehou den. De heer VISSER maakt hiertegen bezwaar. Na eenige discussie wordt besloten het afdee- lingsonderzoek te doen doorgaan. De afdeelingen worden hierna bij lotipg vast gesteld. Extra hulp voor de werkloozen B. en W stellen voor het crediet voor extra hulp voor aanschaffing van kleeding, schoeisel, beddegoed, e.d., ten behoeve van werkloozen te verhoogen tot 2127.50. De heer VAN WOENSEL wil de distributie onder toezicht stellen van de arbeiders. De heer VISSER vraagt wat de bedoeling van B. en W. is ten opzichte van de distributie. De heer v. d. STEEN heeft geen bezwaar te gen het voorstel, maar vraagt een betere indee ling der kringen. Wethouder BOSMAN antwoordt, dat het Nat. Crisiscomité deze maal dezelfde voorwaar den stelt. Het is de vorige maal goedgekeurd en spr. vertrouwt dat dit ook thans het geval zal zijn. De verdee'ing der kringen is een zaak van het Crisiscomité. Na nog eenige bespreking wordt het voorstel goedgekeurd. Verhuur en verkoop var? -rond Goedgekeurd wordt het voorstel tot kwijt schelding van de betaling van een gedeelte der huurpenningen voor tuingrond aan J. P. Bier man en A. Kabel te Santpoort. Besloten wordt dezen tuingrond opnieuw aan hen te verhuren voor den tijd van vijf jaar en tegen een huurprijs van f 425.per jaar. Besloten wordt aan J. Bendien, te Almelo en aan B. Boerigter, te Haarlem grond te verkoo- pen, liggende resp. aan de Tolduinerlaan en aan de Frans Netscherlaan. Aan dezen laatste wordt tevens ontheffing verleend van art. 68, al. 5, der bouw- en wo ningverordening. Wijziging A. B. V. Het voorstel tot wijziging der algemeene be palingen, toepasselijk op de werken van het bedrijf Openbare Werken der gemeente, wordt na bespreking met 174 stemmen aangeno men. De gehuwde ambtenares B. en W. stellen voor de verordening vast te stellen, waarbij bepaald wordt, dat aan amb tenaressen, die in het huwelijk treden, ontslag wordt verleend. Mr. v. d. FLIER herinnert er aan dat over dit voorstel ook reeds gesproken is bij het voor stel om ontslag te verleenen aan gehuwde on derwijzeressen. Spr. begrijpt niet waarom dit voorstel gedaan wordt. De heer MAAS is geen bewonderaar van arbeid door ongehuwde vrouwen en meisjes, maar hij kan zich indenken, dat het soms noo- dig is. Voor iemand, die in het huwelijk treedt, geldt dit echter heelemaal niet. Spr. is nog al tijd van meening, dat de gehuwde vrouw in het huisgezin behoort; ook de ambtenares. Er is alles voor dit voorstel te zeggen. De heer HOMBURG sluit zich hierbij aan. De VOORZITTER verdedigt het voorstel, waarna Mr. v. d. FLIER opmerkt dat het altijd gekund heeft. Thans moet eensklaps dit verbod worden ingevoerd. Laat men de be antwoording van de vraag, of het waardig is of niet, toch aan de betrokkenen zelf over. De VOORZITTER merkt op, dat, wanneer er een misstand bestaat, er toch eens een be sluit moet worden genomen om hem op te hef fen. Het bezwaar tegen de gehuwde ambtenares wordt gevoeld en daarom wordt dit voorstel thans gedaan. Met 17 tegen 4 stemmen wordt hetvoorstel hierna aangenomen. Tegen stemden de heeren v. d. Flier, Visser, van Woensel en v. d. Veer. De oeververbinding B. en W. stellen voor afwijzend te beschik ken op het verzoek van J. Dienaar te IJmui- den, om den steiger voor het veer over het Noordzeekanaal voor rekening van de gemeente te doen verplaatsen. De heer HOMBURG wijst op de ongelukkig gekozen plaats. Afwijzing van het verzoek kan tengevolge hebben, dat het veer straks niet meer geëxploiteerd kan worden. Spr. dringt er op aan, dat de zaak alsnog in orde wordt ge bracht met medewerking der gemeente. De heer TEN BROEKE heeft hiertegen be zwaar. Wel wil spr. medewerken om van het Rijk de benoodigde concessie te verkrijgen. De heer DALMEIJER kan de meening van het college deelen. Echter vraagt spr. of B. en W. deze zaak niet uit het oog willen verliezen en, wanneer het eenigszins kan, ei aan zullen meewerken. De heer V. D. VEER meent dat het hier een fout is van Openbare Werken. De exploitant heeft reeds vroeger op de minder goed geko zen plek gewezen. De verplaatsing zal dan ook moeten geschieden ten koste van de gemeente. Wethouder DUNNEBIER antwoordt, „:.t de heer Dienaar het contract geteekend heeft, wetende, dat de steiger zou komen op de plaats waar hij nu ligt. De gemeente heeft ver plaatsing geen bezwaar en wil hiertoe mede werken, mits de kosten voor rekening komen van den exploitant. De gemeente heeft een voudig geen geld. Overigent meent spr. dat de ear' het geld er voor moet over hebben, waar hij zelf verklaard heeft, dat de verplaatsing de ontvangsten aanmerkelijk zullen doen stijgen. De heer HOMBURG blijft het een mislukking achten. Spr. herinnert aan de voorgeschiedenis en wijst er op. dat de fout zit bij de gemeente. De kosten behooren dan ook voor haar rekening te komen. Wethouder NIJSEN en de VOORZITTER wijzen er op, dat het niet mogelijk is om het geld er voor te vinden. Het voorstel van B. en W. wordt tenslotte aangenomen met 17 tegen 4 stemmen. Tegen stemden de heeren v. Woensel, Visser, v. d. Veer en Homburg. Bij de mededeeling protesteert de heer VIS SER er tegen dat door de regeering geen ver hooging van den toeslag van 20% op de loonen bij de Rijkswerkverschaffing wordt toegestaan. Wethouder DUNNEBIER: Dat had je van daag in Den Haag moeten doen! De VISSER. Dat hebben we ook gedaan! Rondvraag Bij de rondvraag worden nog enkele aange legenheden ter sprake gebracht. De heer DIEPENDAAL vestigt er de aan dacht op, dat in Bloemendaal de werkloozen bij het leggen van kabels door het P.E.N. te werk worden gesteld. Spr. vraagt waarom dat in onze gemeente ook niet kan. Er moet hier 3 K.M. kabel gelegd worden. Waarom komt hier een aannemer aan te pas en kan de ge meente het niet in eigen beheer doen. Wethouder BOSMAN antwoordt dat deze zaak niet zóó eenvoudig is. Bloemendaal is met het P.E.N. een overeenkomst aangegaan, om het werk zelf uit te voeren. Het P.E.N. schijnt er eenmaal niet voor te voelen, om zulk een overeenkomst ook met Velsen aan te gaan. Het is geprobeerd, maar spr. is er niet in geslaagd. De heer DIEPENDAAL is er van overtuigd dat de wethouder het geprobeerd heeft. Maar hij meent dat de gemeente wel eens krachtiger kan optreden. Men kan het P.E.N. niet belet ten om kabels te leggen, doch er kunnen scher per voorwaarden gesteld worden. De heer MAAS dringt aan op spoed bij de verstrekking van goedkoope margarine aan groote gezinnen. De VOORZITTER antwoordt dat de circu laire te laat is ontvangen. Intusschen is deze zaak in behandeling. Men zal er spoedig van hooren. De heer MAAS vestigt dan nog de aandacht op de stramme en onwelwillende houding van het P.E.N. ten opzichte van de inning van de gelden. Spr. heeft vernomen dat zij, die van het P.E.N. afgesloten zijn. ook geen gas kun nen bekomen. De twee-maandelijksche inning door het P.E.N. is voor velen een bezwaar. Door de vakorganisaties zijn hieromtrent reeds adressen aan het P.E.N. verzonden. Spr. laakt ook de houding van het P.E.N. ten opzichte van de taiievenkwestie. Mr. v d FLIER vraagt hoe het staat met den slachthuisbouw. Geantwoord wordt, dat het rapport hiervan bij B. en W. in behandeling is. Hierna volgt sluiting. thans echter in zijn rapport aan de Haarlem sche Rechtbank medegedeeld, dat een nauw keurig onderzoek in de boeken is ingesteld en dat uit deze controle de conclusie getrokken is, dat van fraude absoluut geen sprake is. De débacle heeft een andere oorzaak. De oude N. V. is indertijd overgenomen door den procuratiehouder Boers, die niet voldoende kapitaalkrachtig bleek te zijn om een zaak met 30 man te exploiteeren. Einde Juni liep de zaak geheel vast en het personeel had zelfs eenige weken geen loon gekregen, zoodat het in sta king ging. Bij informatie deelde men mede, dat de directeur voortvluchtig was. Dit was echter niet het geval, maar om zichzelf tegen de uiter aard opgewonden menschen te beschermen, achtte de directeur het beter niet ten tooneele te verschijnen. Intusschen Kan worden medegedeeld, dat deze oude Haarlemsche zaak door een kapi taalkrachtige combinatie is overgenomen, met dien verstande, dat meer dan de helft van het oude personeel in dienst is genomen. Voorwaar een mooi resultaat in deze dagen van groote werkloosheid. Leider der ververij is thans de heer V. d. Wal uit Leiden, oud-bedrijfsleider en procuratie houder bij een der grootste weverijen te Tilburg. Alles wijst er dus op, dat hiei een faillisse ment tot veler voldoening zal worden opgelost. De administratie der N. Z. H. zendt ons een verbeterde opgave van de vervoeropbrengsten gedurende October 1932 en 1931. Daaruit blijkt dat in deze maanden niet een gelijke opbrengst is verkregen, zooals wij giste ren meldden, doch in October 1931 24006 meer werd ontvangen. Zaterdag is te Haarlem een collecte gehouden ten bate van het Parkherstellingsoord aan den Schoterweg. Dit sanatorium wordt geëxploiteerd door het Nederlandsche Roode Kruis. Nu zijn er menschen, die het werk van het Roode Kruis qualificeeren als een steun aan het Militarisme, in den slechtsten zin van het woord, omdat het de soldaten, die in den oorlog vallen, weer ge schikt maakt om opnieuw aan den strijd deel te nemen. Ten onrechte, want men kan het Roode Kruis ook beschouwen en dan meer bij de waarheid als een instelling, die leni ging brengt in de smarten, welke in den oorlog geleden worden. En zoolang de oorlog niet on mogelijk is, verhoogt men maar de ellende er van door het Roode Kruis te verhinderen zijn werk te doen. Maar al hecht men dan ook aan de eerste opvatting, dan nog vraagt men zich af, wat het nuttig werk van het Parkherstel lingsoord daarmede te maken heeft. En al zou men ook dat werk onnuttig vinden en er dus zijn offertje niet voor over hebben, dan nog vraagt men of het wel fair, of het wel in overeenstem ming is met de meest elementaire regelen van burgerzin, om, zooals de socialisten Zaterdag op het Spaarne deden, de collectanten te ver hinderen, hun werk ten behoeve van het Park herstellingsoord te doen. Een groote reclame wagen van de S.D.A.P. reed daar en hinderde t>, de collectanten. De aanwezige socialisten schreeuwden en joelden en drongen er op aan, v niet te offeren. Totdat de politie ingreep. Bij nader inzien zal de S.D.A.P. zich over dat ge drag van eenige harer leden wel moeten scha men. Te Bloemendaal is, 69 jaar oud, overleden dr. J. J. Halbertsma Sr., vroeger arts voor maag-, darm- en stofwisselingsziekten hier ter stede. Sinds eenige jaren had hij zich terug getrokken uit zijn praktijk, welke was overge nomen door zijn zoon, den heer J. J. Halberts ma Jr. Het weekblad Handelsbelangen van a.s. Woensdag zal o.m. opnemen de crediteurenlijst in bovengenoemd faillissement. Deze lijst telt 8 crediteuren met een totaal passief van 85.070.54 waarvan preferent 17.07. De baten zijn nog niet volledig bekend. De voornaamste crediteuren van deze te Haarlem gevestigde N.V. zfjn: Fa. Scherrewitz en Schaaper, Amsterdam 25.0000.N.V. Noord-Holl. Levensverzeke ring van 1891, Alkmaar ƒ31.016.25. LEIDEN, 7 Nov. Coöper. Groenten-, Fruit- en Bloemenveiling-Ver. „Leiden en Omstreken". Andijvie 0.602.20, Kroten 1.001.50, Bloem kool I 5.9010.50, idem II 15, Roode kool 25.60, Savoye kool 3.506.90, Groene kool 1.503.90, Pieterselie 0.601.20, Prei 1.102.40, Selderie 0.802.50, Knolselderie 1.003.90, Wor telen 1.505.80, per 100 stuks, Kroten 1.002.50, Kroten, gek. 37, Snijboonen 2944, Stok- boonen 5063, Witloof 2023, Boerenkool 25, Spinazie 12—25, Uien 3.90—4.90, Spruiten I 10—16, idem II 3—8 per 100 K.G. LEIDEN, 8 Nov. Vette Varkensmarkt. Aange voerd totaal 651, zwaar 617, licht 34. Prijs per K.G levend gewicht zwaar 3038, licht 2827 et. Handel matig. PURMEREND, 8 Nov Kaasbeurs. Op de ge meentelijke kaasbeurs werden verhandeld: 19 partijen wegende pl.m. 30.000 K. G. Handel ma tig, prijs 30.per 100 pond. PURMEREND 8 November Coöperatieve Centr Eierveillng Purmer. G. A. Aangev. 30.000 stuks eendeneieren. Prijs 3.503.75 per 100, 25000 stuks kipeieren 70-80 K. G. 7.507.70, 65-66 K. G. 7.30—7.40, 63-64 K. G. 7.10—7.30, 60-62 K. G. 7.00—7.20, 58-59 K.G. 6.80—7.—, 56-57 K.G. 6.50—6.80 53-55 K.G. 5.60—6.20, 50-52 K.G. 4.90—5.60, 45-49 K.G. 4.50—5.20. WARMENHUIZEN 8 Nov. Heden besteedde men voor gewone uien 4.004.60, Groote uien 3.70, Stek 1.501.60, Peen 2.302.50, Gele kool 1.00 —2 10, Roode Kool 2de soort 1.201.60, Witte kool 1.101.40, Eigenheimers 1.001.20, Blau we 1.50 per 100 K. G. DINSDAG, 8 Nov. Vórige koersen Londen 8.23 8.22H Berlijn 59.00 58.97)4 Parijs 9.76% 9.76)4 Brussel 34.60 34.60 Zwitserland 47.92^ 47.92)4 WeeneD Kopenhagen 42.75 42.75 Stockholm 43.25 43.50 Oslo 42.00 41.75 New Vork (cable) 2.48)4 2-48)4 Rome 12.72)6 12.75 Praag 7.37a 7.37)4 Madrid 20.40 20.25

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 2