Crïsïsconferentïe JOS. ALINK - KRUISSTRAAT 17 Perfect St. Nicolaas adres NU OP STAP! Firma E. FRANKEN ONAFBRANDBARE VULHAARDEN E. M. JAARSMA JAN JAARSMA FRÏSIA BECKING BONGERS GLORIA enz. WOENSDAG 9 NOVEMBER STADSNIEUWS R. K. VOLKSBOND De jaarfeesten HAARLEMSCHE BACHVEREENIGING Het Residentie-orkest Solist: Nathan Milstein Badhuizen „Witte Kruis" KRUISWEG FAILLISSEMENTEN Haarlems Kinderkoor „Inter Nos" NED. MIJ. VOOR NIJVERHEID EN HANDEL Lezing van prof. de Vries R.K. Kamer-Centrale, Leiden Gevonden dieren en voorwerpen met die keurige schoenen van de ANECANC 5 - HAARLEM „Het huis met de meer dan gouden reputatie" (Opgericht 1836) CHIQUE WANDELSCHOENTJE IN FIJN BOXCALF MET HAGEDIS- KAPJE VANAF f13.75 MUZIEK Gemengde zangvereeniging „Vox Humana" Santpoort UIT DEN OMTREK HEEMSTEDE STAAT VAN BESOMMINGEN MARKTBERICHT RIJKSVISCHAFSLAG Nazi's krijgen nog een zetel In Berlijn had men verkeerd geteld BulgaaKsche bandieten Maken Joego-Slavische grens onveilig Ottawa op Nw.-Zeeland Nationalisme Tsjechen contra Duitsckers Komt waarschijnlijk eerst in Maart bijeen De Duitsche haring- visschers Velen varen niet meer uit HAROLD LLOYD GEEFT HET STARTSCHOT De Berlijnsche Zesdaagsche neemt een aanvang HAARDKACHELS met dubbele circulatie en verchroomd NIKKEL Ruime sorteering VULKACH ELS ook in verchroomd nikkelen uitvoering DE WIERINGERMEER Resultaten der proefvelden STOOMVAARTLIJNEN UITLOTINGEN BESTELT THANS UW NAJAARS-COSTUUMS op: De serie jaarfeesten voor de leden van den R. K. Volksbond is geopend en er zijn reeds enkele avonden gegeven. Weer is het de onder- Wcleeling de Rederijkerskamer „Alberdingk Thijm," die de feestavonden opluistert. Geheel nieuw is voor de leden, dat „Alber dingk Thijm" met gemengd tooneel voor het voetlicht komt. Zij doet dit met het blijspel in drie bedrijven van Gerard Nielen „De socië teit Onder Ons." Het muzikale gedeelte wordt verzorgd door •vThe Ylly Band" onder leiding van den heer R. de Paus. Tusschen het eerste en tweede bedrijf houdt de voorzitter de heer J. Ph. H.' Castricum de gebruikelijke toespraak tot de leden, wat al tijd een mooie gelegenheid is, daar de leden met hun dames in grooten getale aanwezig Öjn. De heer Castricum heeft er op gewezen, dat de economische toestand nog niet veel verbe terd is, sinds de vorige jaarfeesten en dat er van den R. K. Volksbond 600 700 werkloo zen zijn. Ook daarvoor zal in den aansaanden Winter veel te doen zijn, aan hulp en ontspan ning, wat een offer zal vragen van de onder- afdeeling „Hulp in Nood." Hij wekte allen op de collecte, die gedurende de jaarfeesten ge houden wordt, zoo mild mogelijk te steunen, °Pdat men zooveel mogelijk voor de werkloo zen kan doen. Voorts heeft hij een resumé gegeven over den toestand van de onderafdeelingen en be val speciaal de coöperatieve bakkerij „Arbeid Adelt" bij de leden aan. Met de spaarkas „St. Nicolaas" gaat het hitstekend; zij gaat in ledental steeds vooruit. De mannenzangvereeniging „St. Caecilia" kan nog wel enkele goede stemmen gebruiken, Waarvoor men zich bij het bestuur kan melden. Het Centraal bestuur heeft gemeend in over leg met het bestuur een kring te moeten op richten in Haarlem-Noord, welk plan thans mover uitgewerkt is, dat men hoopt, tegen Januari definitief te kunnen gaan werken. Het eerekruis, spr. toegekend, beschouwt hij hls toegekend aan Katholiek Haarlem. In de moeilijke omstandigheden, waarin wij leven, moeten wij kleur bekennen en door gebed en hefde voor elkander moeten wil de wereld ver overen, hetgeen spr. nader uitgewerkt heeft. Ter gelegenheid van den 70sten verjaardag Van Joh. Wagenaar, één onzer meest vooraan- taande Hoilandsche componisten, werd het Programma van het tweede Bachconcert ge opend met diens Ouverture „Cyrano de Ber gerac". Voor een ouverture is het een tamelijk om- vhhgrijk werk. Wagenaar houdt zich niet ge heel aan den vorm van dit genre, het gelijkt meer een kleine Symphonische Dichtung. Doch hoe de vorm en de benaming ook mogen zijn, het is goed-aansprekende, kerngezonde mu- ?jek, waarmede de componist ons de figuur wyrano voor oogen toovert. verschillende stemmingen worden goed mtr ifen. Die van liefde en poëzie, alsmede die an blijmoedigheid, brengen een welkome af wisseling tusschen al die momenten van hel denmoed en ridderlijkheid. Maar boven dit al Saai de uitbeelding van humor en spot. Dat is Wagenaar's grootste kracht, dan spreekt zijn muziek het sterkst tot ons. De uitvoering van deze concert-ouverture was frappant. Daar sprak een vitaliteit uit, die we even avond zelden terug vonden. Hierop volgde Brahms' vioolconcert. Goede vertolkers van dit concert zijn klein in aantal. V-et stelt dan ook geweldig hooge eischen aan hen speler (in den eersten tijd werd het voor hnspeeibaar gehouden). Met buitengewone vir tuositeit alleen komt men er niet, vandaar hat een violist, in hoofdzaak technicus, er ge woonlijk niet mede voor den dag komt. Spelers met veel muzikaal gevoel, doch zon der enorme technische ontwikkeling, zullen Drahms' concert evenmin voor hen geschikt achten. Alleen een violist, in het bezit van heide qualiteiten, in wien deze vereenigd, ge heel in elkander opgelost zijn, zoodat nooit de technicus op den voorgrond treedt, doch immer he kunstenaar het eerste spreekt, alleen een dergelijk violist kan dit veeïeischende concert haar behooren vertolken. .Den solist van dezen avond: Nathan Milstein, Willen we een groote dosis muzikaliteit niet °ntzeggen, doch in de meeste gevallen domi neert bij hem de virtuoos. Hij speelt de zang thema's wel met fijnen toon, maar ontroeren doet hij ons er niet mede. Trouwens het ge- heele Adagio voldeed niet, daar zit geen vol doende innerlijke verdieping in zijn spel. (Na dit deel weerklonk geen applaus; gaarne had den we bijvalsbetuigingen gehoord voor den hoboïst, die zijn solo prachtvol, aangrijpend schoon vertolkte.) Milstein's fabelachtig technisch spel redde ^nigei-mate de finale, waarvan de muziek niet steeds sterk innerlijk spreekt. Daarentegen gaf het eerste deel gemengde indrukken. Zoo was °- a. de cadens veelal een pronken met tech nische problemen zonder eenige muzikale Waarde. Milstein is op de eerste plaats een virtuoos, laat hij daarom bij werken a la Paganini blij ven. Liefhebbers van dit genre zal hij voldoen, ja overbluffen. Brahms' concert hooren we lie ver van Telmany, Flesch, Zimmerman of Hel man. Na de pauze liet dr. van Anrooy ons kennis hiaken met Hindemith's nieuwste oeuvre voor orkest; „Philharmonisch Konzert". Het bestaat hit een Thema met een zestal variaties, handig geschreven, dikwijls mooi van kleur en afwis selend van bewerking, echter wat samenklank hetreft menigmaal ongenietbaar. Veelal lijken de stemmen maar lukraak tegen elkander te zijn geplaatst. Of zoo iets nog eenmaal ge meengoed van het kunstminnend publiek zal Worden, zouden we niet durven beweren. Het spel dwong eerbied af, bijzonder dat van de vertolkers der viool-, alt- en cello-soli. Het is echter een betere partij waard. Deze soli ge- leken wel op 'n ongereglementairden wedloop, waaraan ten slotte alles meedoet. Een geluk is het, dat de variaties kort duren. Tot slot Berlioz' ouverture „Carnaval Ro- hiain", een schitterend klankstuk, dat met de Cyrano-ouverture tot het belangrijkste van den avond behoorde. Van deze nummers kan worden gezegd, dat ze door hunne waarde en door de vertolking voldeden. O. K. Het aantal genomen baden in de afgeloopen maand October was: Badhuis Koudenhorn: 1174 mannen, 536 Vrouwen, totaal 1710. Badhuis Leidscheplein: 1953 mannen, 1038 Vrouwen, 846 schoolbaden, totaal 3837. Radhuis Schotersingel 2047 mannen, 1046 HOEK PARKLAAN vrouwen, 669 schoolbaden, totaal 3762. Badhuis Hofdijkplein: 1840 mannen, 892 vrou wen, 1134 schoolbaden, totaal 3866. Badhuis van Egmondstraat: 1971 mannen, 1204 vrouwen, 732 schoolbaden, totaal 3907. Door de Arrondissements-Rechtbank te Haar lem zijn Dinsdag 8 November de volgende fail lissementen uitgesproken: W. Houtkooper, bouwer, wonende te Haarlem, Pijlslaan 105. Curator: Mr. Silvain Groen, al hier. G. H. Reym, vrachtrijder, wonende te Sant poort, gemeente Velsen, Hoofdstraat 99. Cura tor: Mr. B. van Tijn, alhier. N.V. Aannemingsmaatschappij, voorheen P. Rosenhart, gevestigd te Haarlem, Lorentzkade 54. Curatrice: Mevr. Mr. E. A. J. Scheltema— Conradi, alhier. A. W. van Graas, koopman in vee, wonende te Haarlem, Roosveldstraat 78. Curator: Mr. B. E. van Tijn, alhier. S. Appel, koopman in tweede handsch meube len, wonende te Beverwijk, Koningstraat 168. Curator: Mr. Silvain Groen, alhier. G- de Vries, weduwe van Jacobus Beentjes, zonder beroep, wonende te Heemskerk, Voor weg A. no. 26. Curatrice: Mevr. Mr. E. A. J. Scheltema-Conradi, alhier. Rechter-Commissaris in deze faillissementen Mr. M. A. van Rijn van Alkemade. Opgeheven werden de faillissementen wegens gebrek aan actief van: C. J. Gagel, wonende te Haarlem. Curator: Mr. L. J. Venhuizen, te Heemstede. B. J. Vos van Zalinge, wonende te Haarlem. Curator: Mr. Silvain Groen, alhier. Geëindigd zijn de faillissementen door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst van: G. Th. Huis, brandstoffenhandelaar, wonende te Vogelenzang gem. Bloemendaal. Curator: Mr. F. A. Davidson, alhier. W. Bus, koekfabrikant, wonende te Wormer. Curator: Mr. H. M. C. Dekhuyzen, te Zaandam. Bovengenoemd kinderkoor zal Maandag 21 November a.s. des avonds 8 uur precies zijn eerste concert van dit seizoen geven in de Gemeentelijke Concertzaal alhier. Ten tweede male zal worden uitgevoerd de cantate „Een winterdag" van Kor Kuiler, welke in Mei 1930 voor een volle zaal met groot succes werd ge zongen. Tevens zal het koor ten beste geven eenige werkjes van Cath. v. Rennes, en de cantate „Lente" van Anna LambrechtsVos. Voor het departement Haarlem van de Nhd. Maatschappij voor Nijverheid en Handel zal Prof. Mr. C. W. de Vries uit Den Haag Don derdag 17 November a.s., des avonds te 8 uur, in een der bovenzalen van café Brinkmann, Groote Markt, een lezing houden over de vraag „Is een nieuwe organisatie van het bedrijfs leven in Nederland mogelijk? De R. K. Kamer-Centrale Leiden houdt een algemeen e vergadering op Zaterdag 19 Novem ber 's middags 1.30 uur, in Hotel „den Burcht," Nieuwstraat, Leiden. De agenda vermeldt o.a.: Bepaling van de de plaats der volgende algemeene vergadering en behandeling agenda Partijraad van 25 en 26 November a.s. V. Zonneveld, Ternatestraat 42, rijw.belast- plaatje; V. d. Goot, Middenlaan 11, broche; V. Waard, Jacobijnestraat 9a, rd., radiateurdop; Veen, Linschotenstraat 12 rd., schoolétui; Hid- dinga, Schoterveenstraat 32, foto's; V. Pligt, Barrevoetestraat 14, geldstuk; De Feber, De Witstraat 19, getuigschrift in couvert; De Bon te, Amsterdamschevaart 34 rd., hondje; Javaux Regentesselaan 9b, handschoen; Misset, Karei v. Manderstraat 101, idem; Kennel Haerlem, Regentesselaan 42, hond; Amama, 2e Hooger- woerdöwarsstraat 48, handschoenen; Tjeertjes, Haarlemmerliedestraat 4, handschoen; Onne- veer, Bntamstraat 33, idem; Roossloot, TJrsu- lastraat 15; werkjas; Bakker, Pegasusstraat 16, liniaal; Bur. v. Politie, Smedestraat 9, lorgnet; Ruifrók, Nic. Beetstrat 6, motorgereedschap; Lemm, Voorschotenlaan 72, R'dam, nummer- bewijs H. 97426; Boert, Aagje Dekenstraat 11, regenpijpen; Lodewijks, Regulierstraat 12, por- temonnaie; Specht, Siriusstraat 20, idem; De Vries Saenredamstraat 12rd., rijwielketting; Sweijen, Delftstraat 4, rijw.belast.plaatje; Aarts Barbarossastraat 34, ring; Laarschot, Voorzorg straat 49, rozenkrans; Korselius, Gen. Botha- straat 73, idem; Boorsma, Adr. Loosjesstraat 12, sokken; Counij, Bleekenbergstraat 8, school schrift; V. Hemert, Doelstraat 43, sigarenkoker; Smit, Z.B. Spaarne 19, Lipssleutel; Dijk, Oran jeboomstraat 188, idem; Watering, Bandceng- straat 7, tasch m.i.; Wesseling, Hofmeijerstraat 3, idem; Bur. v. Politie, Smedestraat 9, vul pen; V. Eeden, Raamsingel 44 rd., onderdeel van wagen; Broertjes, Ternatestraat 40, zak mes. Bovengenoemde zangvereeniging hield gisteren avond onder leiding van haar directeur, -den heer Joh. Brands, in de concertzaal „Zomerlust" te Santpoort een welgeslaagd concert. Zij ver kreeg voor dit concert de welwillende medewer king van mej. A. M. Schoen, sopraan, en van een Santpoortsch Strijkkwartet. Om met de soliste van den avond te begin nen, deze had het zich niet gemakkelijk ge maakt met de coloratuur-aria's uit Manon van Massenet en uit de Hugenoten van Meijerbeer. Immers, haar stem, die nog niet haar volle ontwikkeling en rijpheid van klank heeft be reikt, stelt haar nog niet in staat tot zulk een prestatie en gedragen muziek ligt haar dan ook zeker veel beter, omdat ze het schalksche mist, dat in beide aria's en ook in „Paria" de aria in walstempo van Luigi Arditi, een der voor waarden is van het welslagen. Desondanks was haar prestatie niet onverdienstelijk en we heb ben den indruk gekregen, dat deze jeugdige zangeres, mits onder deugdelijke leiding ern stig voortstudeerend en vooral acht. gevend op scherper dictie en steviger stemontwikkeling, haar doel wel bereiken zal. Haar pianistische prestaties in de 2de Rhapsodie van Fr. Liszt waren zeer verdienstelijk, al werkte het instru ment dat op het podium stond niet mee, om haar voordracht tot een klankschoon geheel op te voeren. Vooral de forti-passages resonneer- den dor en dof en de discant was allesbehalve parelend! Bij enkele snellere passages viel er dan ook nog al eens 'n nootje weg: hopen we voor haar, dat ze die op 'n fatsoenlijken vleu gel weer terug mag vinden. Was het experiment, om zichzelf dbor een nog zoo jeugdige piano- leerlinge te laten begeleiden, hoe aardig die het overigens ook deed, niet wat al te gewaagd? We vonden van wel en ze heeft daardoor zich zelf van veel steun beroofd. De hoognoodige eenheid van solist en begeleiding viel nu ten deele weg. Jammer. Wat het koor betreft, dat zich dezen avond bepaalde tot een aantal ernstige, gedragen lie deren, waarvan we de interpretatie niet in fi nesses zullen beschouwen, omdat dit ons te ver zou voeren; dit kan, in het algemeen genomen, eveneens op een welgeslaagden avond terug zien. De zaal-accoustiek wordt sterk ongunstig beïinvloed door het tooneel-décor. Er ontstaat licht neiging tot detoneeren. En vooral in de eerste nummers voor de pauze Jonge Liefde van v. d. Roovaert en Salve Regina van Schubert, viel dit te constateeren. In het moeilijkere Da pacem, Domine, van Joh. Brands zelf, waarvan de bewerking in licht polyhonen stijl ons wel bevalt, was de klank nogal zwevend. Het zij ons vergund, ter wille van volgende uitvoeringen, hier op 'n enkele verkeerde woordverbinding te wijzen. In den Introïtus bijv. ut Prophetae tui fidelis inveniantur, hoort tui met Prophetae verbonden te blijven en heeft geen betrekking op fidelis. Heeft de allesbehalve gekuischte Hoi landsche vertaling den componist hier op 'n dwaalspoor gebracht? En vanwaar dat groote rustpunt in het Offertorium achter: Domino Deo in conspectu, enz.? Voorts moet in vespertinum het accent vallen op de derde let tergreep, en is het niet: Tolliti (Communio van het Officie) maar Tollite. Het was voorts jammer, dat zoo goed als alle inzetten, en in alle partijen, met een portamento werden ge maakt. Men zwemt naar den toon inplaats van die meteen zuiver te intoneeren. Het Avb' Verum en het „Gebed" op Han dels heerlijke Largo-melodie werden door strijk kwartet begeleid. We kunnen niet zeggen dat het geheel er door gewonnen heeft: immers de zuiverheid der instrumentalisten liet nogal te wenschen over en steun bood de nogal spich tige toonvorming weinig. Er waren aarzelende inzetten en in het Ave Verum bleef het geheel vrij kleurloos. Het gaafste van den ganschen avond Mater Dolorosa van Wierts hoorden we niet wéren de belde Rouwliederen, Trauergesang van Blumer en Ecce quomodo van Handel. Deze beide liederen vormden in de vertolking werkelijk het hoogtepunt. Soliste en koor mochten bij hun optreden tel kens luid applaus in ontvangst nemen en zoo als gezegd hadden ze, over het geheel geno men, een welverdiend succes met hun edel streven. S. Ontwikkeling en ontspanning werkloozen. Dank zij mede den steun van het gemeentebe stuur, zullen in den loop van dezen winter ver schillende cursussen gehouden worden. De eerste cursus, die voor de bouwvakken, is Dinsdag eenigszins officieel geopend. In de jongenszaal van het R.K. Patronaatsgebouw stond een 20-tal teekentafels met het voor tee kenen benoodigde materiaal, zeer spontaan door de werklooze georganiseerden zelf ver vaardigd. Een 17-tal jongemannen hadden aan den eersten oproep tot deelneming gehoor ge geven. Behalve pastoor v. d. Tuijn, die de offi- cieele openingstoespraak zou houden, waren mede aanwezig wethouder A. v. d. Pol en de ge meente-secretaris N. Vos, benevens de comité leden C. A. M. Jonckbloedt, J. Vooges, N. J. Nijman, Ed. Steger en G. Smit, benevens de aangewezen leeraren de heeren W. Hoosemans en P. Rozenhart. Pastoor v. d. Tuijn deelde in zijn openings woord mede, dat zeer tot zijn spijt de burge meester door uitstedigheid verhinderd was, evenals wethouder dr. E. A. M. Droog, die door een vergadering van de Provinciale Staten deze opening niet kon bijwonen. Dank bracht spr. aan de commissieleden, spe ciaal aan de heeren Jonckbloedt, Steger en Nijman voor hun vele voorbereidende werk zaamheden. Een ramp is het, aldus spr., dat zoovelen noodgedwongen werkloos moeten zijn. Het doel is nu den geest te laten arbeiden, om zoo, als deze cursus na den winter is afgeloopen, met meer kennis van zaken de toekomst tegemoet te gaan. Dank bracht spr. ook aan het gemeentebe stuur, dat door subsidie dit werk mogelijk heeft gemaakt. Jhr. v. d. Pol, sprekende hamens B. en W., wilde gaarne zeggen dat hij vooral óp prijs stelt het medegevoel van het comité ten opzichte van de werkloozen. Spr. besloot met den wensch, dat het comité zal bereiken wat het beoogt. De voorzitter van het comité, de heer O. A. M. Jonckbloedt, dankte de sprekers, maar wil de vooral woorden van dank richten tot de werkloozen, die zoo spontaan de voorbereiden de werkzaamheden hebben verricht. van de heden aan den Rijksvischafslag aange komen stoomtrawlers: H. C. 67 f 2900, O. N. Ill f 3600, Ewald f 2900, Henr. Jacoba f 2600, Hermina f 2100, Libra f 2700, Zwarte Zee f 1900, Holland II f 680, Gezlena Ca- tharina f 1700, Johanna f 1900, Sperwer f 1400, Joh. Maria f 1500. Logger: IJm. 204 f 690. Haringdriften: L. T. 1137 f 1340, idem 53 f 790. IJMUIDEN, 9 Nov. Rijksvischafslag. Tarbot p. K.G. 0.900,55, Griet per 50 K.G. 38.00— IS Tong per K.G. 1.20—0.60, Zet Schol per 50 KG. 26.0025.Kleine Schol per 50 K.G. 24.00 4.10, Schar per 50 K.G. 8.50—2.60, Tongschar p. 50 K.G. 31.Rog per 20 stuks 25.0016. Vleet per stuk 3.602.60 Pieterman en Poon p. 50 K.G. 7.003.Groote Schelvisch per 50 K.G. 35.0033.Middel Schelvisch per 50 K. G. 38.0025.KI. mid. Schelvisch per 50 K. G. 31.0017.Kleine Schelvisch per 50 K. G. 21,00 —4.80, Kabeljauw per 125 K.G. 60.0030.Gul len per 50 K. G. 22.503.Leng per stuk 1.15, Heilbot per K. G. 0.80—0.60, Wijting per 50 K.G. 5.100.70, Koolvisch per stuk 1.05J0.12, Ma kreel per 50 K.G. 12.005.60, Versche Haring p. kist 6.00—4.70. BERLIJN, 8 Nov. (W. B.) De leider van kieskring 26 deelt mede, dat bij nauwkeurige telling het cijfer geldige stemmen 51.981 hooger is da<n aanvankelijk gemeld werd. Het aandeel der N.S.D.A.P. aan dit stemmen- aantal bedraagt 18 882, zoodat den Nazi's een mandaat meer in den Rijksdag toekomt. Het aantal Nazi-afgevaardigden bedraagt dus thans 196. De Rijksdag telt nu 583 leden. BELGRADO, 8 Nov. (Reuter.) De laatste dagen betreden Bulgaarsche bandieten weer herhaaldelijk Joego-Slavisch grondgebied. Toen eeii patrouille gendarmen in het grensgebied op een troep bandieten stuitte, openden dezen onmiddellijk het vuur, waardoor een der lei ders van de patrouille gewond geraakte. De gendarmen beantwoordden het vuur en wierpen twee bommen naar de bandieten, die daarop in de richting van de Bulgaarsche grens vluchtten, met achterlating van levensmiddelen en eenige helsche machines. WELLINGTON, 8 Nov. (Reuter). Het Lager huis heeft een wet aangenomen, waarbij over eenkomstig de overeenkomst van Ottawa in voerrechten zullen worden geheven. PRAAG, 8 Nov. (V. D.) Te Brünn heeft Maan dagavond een anti-Duitsche demonstratie plaats gehad. Voor het Duitsche Huis, waarin de Duitsche nat.-soc. afgevaardigde Krebs in een vergadering sprak, verzamelden zich eenige hon derden Tsjechische fascisten. Zij trachtten in de zaal binnen te dringen. Bij de gevechten, die ontstonden, werden verscheidene personen ge wond. Een aantal personen werd door de poli tie gearresteerd.» GENEVE, 8 Nov. (Reuter). De deskundigen commissie voor de wóorbèreiding der economi sche wereldconferentie (een duidelijker naam is: crisisconferentie), die haar eerste zittingspe riode achter den rug heeft, komt waarschijnlijk eerst in Januari weer bijeen, om het program ma voor de conferentie definitief op te stel len. Men is op het oogenblik van meening, dat de conferentie niet in Februari, maar eerst in Maart bijeen zal komen. Door de commissiebe sprekingen is de indruk versterkt, dat het voor een positieve omschrijving van de taak der we reldconferentie ook noodig is, dat het probleem der geïnterallieerde schulden afgehandeld zij. Verder staat het hier voor iedereen vast, dat de conferentie onder de meest ongunstige voor teekenen bijeen zou komen, wanneer niet tevo ren weer het vertrouwen der wereld gewonnen is door een daadwerkelijken vooruitgang in de ontwapening. houding tusschen beide renners weer in orde is. Het is geen geheim, dat Pijnenburg liever met Braspenning rijdt, daar hij meent teveel in de schaduw van Piet van Kempen te blij ven. Maar wanneer beide phenomenen zich weer verstaan en elkander zooveel mogelijk bijspringen, dan is het voor de anderen een heele toer op de eerste plaats te komen. Maar die „anderen" zijn eveneens niet mis. Daar heb je Guimbretière, die ook in Amster dam zal rijden, en die eerst gekoppeld was met Richli, maar op het laatste moment van partner gewisseld heeft (de reden kom je toch nooit precies te weten, de één zegt ruzie, de ander ziekte, een derde centenkwestie) en thans den Franschman Broccardo zal hebben •aan te vullen, dezelfde Brocardo, die in Am sterdam met Wamlst zal rijden. En dan Bresciani-Bulla, de gevaarlijke out siders Tietz-Sehön, de jeugdige rijders Funda- Maidom, die den laatsten tijd op de Duitsche winterbanen zooveel succes hebben gehad en nog vele anderen. Daar er nog heel wat veranderingen in zijn gekomen, zullen wij u nog even de dertien koppels niemen. Het zijn: Piet van Kempen-Pijnenburg, Broccardo- Guimbretière, Buschenhagen-Riesiger, Bulla- Bresciani, Tietz-Schön, Funda-Maidorn, Kroll- Miethe, gebr. Nickel, Buysse-Billiet, Siegel- Thierbach, Ahlers-Becker, Rieger-Ehmer, Bie- se-Maczynski. En Harold Lloyd, die toevalligerwijze in Ber lijn vertoeft, zal het startschot geven. Het belooft interessant te worden. HAMBURG, 8 Nov. (V. D.) Daar de haring vangst in de laatste dagen niet rendeerde, is een groot aantal visschersbooten van Altona op gelegd. Voor een deel betreft het hier vaartuigen, welke in het vorige jaar nog na afloop van het haringseizoen hun vangst gedeeltelijk in Ne- derlandsche havens konden lossen. Deze mo gelijkheden zijn echter door de buitenlandsche maatregelen sterk ingekrompen. Tien tot twaalf schepen zijn hierbij betrokken, van welke er zes reeds zijn opgelegd, terwijl zes andere na hun terugkomst van de thans aanvangende vangst niet meer zullen uitgaan. Ook te Cuxhaven zijn 30 tot 35 schepen niet uitgevaren. Te Wesermünde zijn 80 schepen van de vis- schersvloot in de haven gebleven. Zij zullen voor het grootste deel niet meer voor de vischvangst uitgaan. Onze Berlijnsche sportcorrespondent meldt ons d.d. 8 November: Woensdagavond elf uur zai het startschot van de Berlijnsche zesdaagsche weerklinken en zullen de 13 geëngageerde koppels zes da gen en nachten achtereen, aangemoedigd door de luide kreten van het Berlijnsche publiek, den strijd met elkander aanbinden. En die strijd zal hevig zijn, daarvoor staan de namen van de renners, die aan deze 28e Berlijnsche zesdaagsche deelnemen, borg. Daar hebben wij in de allereerste plaats onze langenooten Piet van Kempen en Pijnen burg, die als favorieten vertrekken. Ook wij geven hun een uitnemende kans een overwin ning aan de vele toe te voegen, mits de ver- LEVERANTIËN OOK IN HUURKOOP Het drie-maandelijksch bericht betreffende de Zuiderzee-werken bevat dezen keer uitvoe rige mededeelingen betreffende den dienst voor het in cultuur brengen van de Wieringermeer. Uit de dit jaar aangelegde proefvelden, waar van de oogstresultaten thans in bewerking zijn, is wel gebleken, dat bij het in-cultuur-brengen van de kleihoudende gronden, de noodige voor zichtigheid in acht dient te worden genomen. Duidelijk is gebleken, dat aan de zomer- en herfstbewerking van de gronden de noodige aandacht dient te worden geschonken. Opmerkelijk op de verschillende op zand- en kleigrond aangelegde proefvelden is de voor spoedige ontwikkeling van de lucerne, roode en witte klaver, gewassen, die door hun grondver- beterende .werking geacht kunnen worden van buitengewone beteekenis te zijn voor de jonge Wieringermeergrónden. Door de eigenschappen van deze gewassen, de luchtstikstof te kunnen binden, het humusge- halte van de gronden te verhoogen en deze tot op veelal groote diepte te doorwortelen, zijn ge noemde gewassen aangewezen den gronden op weinig kostbare wijze een aanzienlijk hoogere cultuurwaarde te geven. Daar den jongen gron den door de cultuur van deze gewassen tevens een periode van rust worlt gegund, gedurende welke anders het risico wordt geloopen door ontijdige bewerking de sauctuur te bederven, moet hierin een aangewezen methode worden gezien de gronden bouwrijp te maken. Uit de talrijke dit jaar aangelegde bemes tingsproefvelden werden verschillende aanwij zingen ten aanzien van de aanwending van de kunstmeststoffen verkregen, waarvan in den vervolge gebruik kan worden gemaakt. Het ligt in de bedoeling deze proefvelden te continuee- ren. Ten aanzien van de meer of mindere ge schiktheid van de verschillende gewassen voor de jonge poldergronden werden overeenkom stige resultaten verkregen als in den proefpol- der bij Andijk. Het op de vroegere zandbank „de Kooltui nen" aangelegde infiltratieproefveld, waar zoet water is gebracht in de slooten en greppels tot pl.m. 35 c.M. beneden maaiveld, heeft door de aanhoudende droogte van de maand Augustus j.l. een aanzienlijk verschil te zien gegeven in de ontwikkeling van het grasklavergewas ten voordeele van de akkers, waar infiltratie heeft plaats gehad. Hierdoor is de overtuiging geves tigd, dat op de daarvoor in aanmerking komen de gronden van de eerste polderafdeeling het inlaten van zoet water mogelijk moet worden gemaakt, aangezien de cultuurwaarde van de gronden hierdoor aanzienlijk kan worden ver hoogd. CRéDIT NATIONAL 6 pCt. 1923. Trekking van 3 November 1932. De volgende nos. zijn elk betaalbaar met frs. 100.000: 0.966.456 1.966.456 2.966.456 3.966.456 4.966.456, 5.966.456. De volgende nos. elk met fr. 50.000: 0.576 456 1.576 456 2.576.456 3.576.456 4.576.456 5.576.456 De volgende nos. elk met frs. 10.000: 0.196.456 1 196 456 2.196.456 3.196.456 4.196.456 5;196.456 o!946!456 1 946.456 2.946.456 3.946.456 4.946.456 5.946.456. De volgende nos. elk met frs. 5000: 0.463.456 0 556.456 0.636.456 0.806.456 1.463.456 1.556.456 1.636 456 1 306.456 2.463.456 2.556.456 2.636.456 2 806.456 3.463.456 3.556.456 3.636.456 3.806.456 4.463 456 4 556.453 4.636.456 4.806.456 5.463.456 5 556.456 5.636.456 5.806.456 0.826.456 0.856.456 0.886 456 0 926.456 1.826.456 1.856.456 1.886.456 1 926.456 2.826.456 2.856.456 2.886.456 2.926.456 3.826 456 3 856.456 3.886.456 3.926.456 4.826.456 4 856.456 4.886.456 4.926.456 5.826.456 5.856,456 5.886.456 5.926.456 Alle andere nos. eindigend op 6456 evenals de nos. eindigend op 7180 en 8998 zijn elk betaalbaar met frs. 1000. CREDIT NATIONAL 1920 5 pCt. Trekking van 3 November 1932. No 5.866.127 is betaalbaar met frs. 1.000.000, no. 1.231.076 met frs. 500.000. de nos. 1.435.137 en 6.271.577 elk met frs. 200.000, de nos. 500.855. 5.417.223 en 7.883.063 elk met frs. 100.000. de vol gende nos. elk met frs. 50.000: 771.987 1.374.361, 1.421.252. 3.099.684, 3.941.821, 6.777.304. De andere nos. deel uitmakend van de boven genoemde 13 series zijn elk betaalbaar met frs. 500. ABONNEMENT SERIE A waarop geleverd wordt: 2 COSTUUMS "j per 1 WINTERJAS 1 DEMI SAISON J Gedurende twee jaren LANSDORP ROBAT OF ABONNEMENT SERIE B waarop geleverd wordt: COSTUUMS I 1 20 WINTERJAS SAISON J per maand Gedurende twee jaren KRUISWEG 6 TELEFOON 11787 maand 16.70 DEMI voorheen jarenlang chef en coupeur Fa. Eduard Davidson. BINNENLAND SCHE HAVENS. AMSTERDAM. Aangek 7 Nov.: Mercurius, Lon den, cement, Oosterdok, Salomon's Shipp Rorw. Off. 8 Nov.: Theano, Fowey, stukgoed en kiel, Rietlanden, Holl. Stoomb. Mij.; Ella, Archangel, hout, Houthaven, Gebr. Scheuer; Sturzsee, Bre men, ledig, Fosfaatfabriek, Baltica; Yewarch, Lla- nelly, steenkolen, Ertskade, Fumess, P C. Hooft, Batavia, stukgoed, Sumatrakade, Mij. Nederland; Brion, Bordeaux, stukgoed, Surinamekade, Ned. Rijnv. Mij.; Falksten, Zaandam, ledig, Rietlanden, Havenbedrijf „De Rietlanden"; Achuri, Rouaan, ledig, J. P. Coenhaven, Ned. Steenk. Handel Mij Proteus, Stettin, stukgoed, Javagade, Verg Car gadoorskantoor; Adelia. Follonica, Parrlet, Fosfaat- fabriek, d'Arnaud Co.; Apolllnaris III, Spaam- dam, ledig, Zoutkeetsgracht, Amst. Bevr. Exp - kantoor. IJMUIDEN. Aangek. 8 Nov.: Chr. Russ, Wy- borg (voor Zaandam). Vertrokken 8 Nov Gundega, s., Emden; Era- bla, s., R'dam; Stuyvesant, s., W.-Indië; Stanis las, s., Lelth. KON. HOLL. LLOYD. ZEELANDIA, uitreis, 7 Nov. 's nachts 12 u. van Bahia. WATERLAND, uitreis, 8 Nov. v.m. 4 -U. te Monteviedo. MAASLAND, uitreis, pass. 6 Nov. Madeira. MIJ. NEDERLAND. JOHAN VAN OLDENBARNEVELT, uitreis, 8 Nov. van Algiers. CHR. HUYGENS, uitreis, 8 Nov. te Singapore. BENGKALIS, thuisreis, 8 Nov. te Marseille. KON. PAKETVAART MIJ. VAN SPILBERGEN, 3 Nov. van Port Louis (Mau ritius) n. Tamatave. TASMAN, 5 Nov. van Kaapstad te Batavia. NIEUW ZEELAND, 7 Nov. van Singapore te Sydney. HALCYON LIJN. ROZENBURG. Bilbao n. R'dam, was 7 Nov. 10 u 50 v.m. 60 mijlen Z.W. van Niton. STAD HAARLEM. R'dam n. Servola. was Nov. 4 u. 30 n.m. 30 mijlen Z. van Niton. STAD ZWOLLE, Antwerpen n. Marseille, pass. 8 Nov. Vlissingen. STAD AMSTERDAM, 7 Nov. van Marseille n. Melilla. HOLLAND—O.-AZIE LIJN. ZUIDERKERK, thuisreis, 8 Nov. van Shanghae. HOLLAND—AMERIKA LIJN. BEEMSTERDIJK, 7 Nov. van R'dam te Boston. BREEDIJK, Norfolk n. R'dam, was 7 Nov. 10 U. 10 v.m. 840 mijlen W. van Bishop Rocks. HOLLAND—AUSTRALIË LIJN. GROOTEKERK, 7 Nov. van Hamburg n. R'dam. ROTTERDAM—Z.-AMERIKA LUN. ALPHACCA, thuisreis, 7 Nov. van Santos. JAVA—CHINA JAPAN LIJN. TJILEBOET, 5 Nov. van Manilla n. Hongkong. TJIKEMBANG, arr. 6 Nov. te Hongkong. TJIBADAK, 5 Nov. van Batavia te Shanghae. SILVER—JAVA—PACIFIC LUN. KEDOE, 7 Nov. van Pacific Kust te Calcutta. BINTANG, 6 Nov. van Penang n. Port Swet- tenham. HOOGLAND, 7 Nov. van Antwerpen te Gran gemouth. ISAR, Japan n. Amst.-R'dam, pass. 6 Nov. Perim. SAARBRUCKEN, Japan n. Amst.-R'dam, 6 Nov. van Barcelona. EEMS, m.s„ 4 Nov. van Kopenhagen n. Danzig. LINGE. naar Oostzee, pass. 5 Nov. Cuxhaven. MAJA, 5 Nov. van Curacao te Rouaan. MAARTJE, m.s., 3 Nov. van Caen te Bilbao. ROTTERDAM, tank, naar de Zwarte Zee, pass. 6 Nov. Gibraltar. FREIBURG, Java n. Amst., 6 Nov. van Malta. HENNIE, 6 Nov. van Britonferry te Cardiff. VECHTSTROOM, 6 Nov. van Amst. te Huil. RIJNSTROOM, 7 Nov. van Amst. te Lelth. GOOTE, R'dam n. Cardiff, pass. 7 Nov. Frawle- polntt. TELA, 30 Oct. van Archangel n. Zaandam. ORIA, 30 Oct. van Archangel n. Amst. RIJN 3 Nov. van R'dam te Borga. RHENANIA, 3 Nov. van Borga n. Amst. ATLANTIC, m.s., 4 Nov. van Memel n. R'dam. VEGA. 3 Nov. van Hudlkswall n. Amst. SCHBLDE, sleepboot, 8 Nov. van Havre te Brugge. BATAVIER I, 7 Nov. van Yersey te Guernsey. BERNISSE. 7 Nov. van R'dam te Hamburg. ELZIENA, m.s., arr. 6 Nov. te Cuxhaven. ESCAUT. m.s., 7 Nov. van Rouaan n Parijs. EXPRESS, m.s. 8 Nov. van R'dam te Boston (L.) MARNE. m.s., 7 Nov. van Rouaan n. Amst. NIJVERDAL, ma., 8 Nov. van Messane te Mar seille OISE. m.s.. 7 Nov. van Rouaan n. Parijs, EGBERDINA, m.s., 7 Nov. van Malmö te Hoi- tenau. NAUMBURG, Java n. Amst., 7 Nov. van Co lombo. V VOLHARDING, m.s., 5 Nov. van Aarhuus te Holtenau. JAVA—NEW-YORK LIJN. KOTA SADJA, Java n. New-York, 7 Nov. te Belawan. HOLLAND—AFRIKA LIJN. MAASKERK, uitreis, 7 Nov. te Tenerlffe. MIJ. OCEAAN. CITY OF SINGAPORE, R'dam n. Japan, 7 Nov. van Singapore. EURYBATES, 6 Nov. van Liverpool te Batavia. CLYTONSUS, 5 Nov, van Batavia n. Amst. IDOMENEUS 6 Nov. van Shanghae n. R'dam. CITY OF CAMBRIDGE, 6 Nov. van Hankow n. R'dam. ROTTERD. LLOYD. KOTA AGOENG, uitreis, 8 Nov. van Padang. SIBAJAK, thuisreis, 8 Nov. van Marseille. KON. NED. STOOMB. MIJ. HERMES, 8 Nov. van Klmassi te Carlovassl. EUTERPE. Spanje n. Amst., pass. 8 Nov. n.m. 2 u. Dungeness. NERO. 8 Nov. van Amst. te Passages. CERES, 8 Nov. van Salonica te Smyrna. DIVERSE SCHEPEN. NIJVERDAL, m.s., 29 Oct. van Mytllene n. Yera, NEUMARK. Java n. Amst., 7 Nov. van Aden. NAUMBURG, Java n. Amst., 6 Nov. te Colombo SEMIRAMIS. 4 Nov. van Singapore te Kobe. RECINA, 5 Nov. van B.-Aires n. Amst. DEN HAAG, Amst. n. Talara, pass. 31 Oct. het Panamakanaal. SCHELDE, sleepboot, Havre n. Zeebrugge, was 6 Nov. 4 u. 10 n.m. 70 mijlen Z.W. van North Foreland. TRELAWNY, La Plata n. Amst.. was 7 Nov. 10 u. 55 v.m. 100 mijlen Z. van Lands End. VEERHAVEN, naar Philadelphia, was 7 Nov. 4 u. 10 v.m. 65 mijlen Z.O. van Lands End. AUSTVARD. 5 Nov. van Istanboul n. Amst. TROUTPOOL 2 Nov. van San Nicolas n. Amst. WILLEMSPLEINWabana n. R'dam, pass. 7 Nov v.m. 11 u. 40 Lizard. DELFSHAVEN, 6 Nov. van Antwerpen te Nor folk. MAAS, R'dam n. Stockholm, pass. 5 Nov. El- seneur. ZUID-HOLLAND. 7 Novemb. van de Tyne te Rouaan,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 3