De „Hoogtij"-dag een fiasco Prof. van der Grinten uitgedragen Binnenscheepvaart =i=t?i=w-v: Monteur gedood Roofoverval Ressen te IN REGEN VERLOOPEN MARKTEN WOENSDAG 9 NOVEMBER DANKBARE HULDE Groote belangstelling uit alle krin gen bij de plechtige uitvaart en begrafenis Grootsche rouwstoet DE MOORD TE BATAVIA Dader toonde geen berouw EEN CIJFERGOOCHELAAR Verduistering bij R. K. Boerenleenbank SCHEEPSPROVIANDEERING Restitutie heffing op melk poeder enz. Door electrischen stroom getroffen Ernstige kortsluiting DE STAKING BIJ VAN GEND EN LOOS Collectief contract verbroken Alleenwonende vrouw vlucht hevig bloedend in nachtgewaad Dader schiet op agent DUITSCHE ONDERSCHEIDING Na het autobusongeluk te Laren SANEERING BAKKERSBEDRIJF Bezwaren tegen het contract Slechts bij vlagen vlamde geest drift in de buitenwijken der residentie op Niets werd bereikt Wat gemeenten en het Rijk deden om den nood te verzachten Geringe vrachtprijzen Voor de kinderen Geen geldelijke bedrijfssteun WERKVERSCHAFFING Geen voordeel van tewerkstelling Wie was 't ook weer? In- en uitvoer In October gestegen SMOKKELEN VAN OPIUM Nederlander aangehouden TARWEWET-VERLENGING AUTO TEGEN BOOM GEBOTST Inzittenden ernstig gewond TEWERKGESTELDE VERDRONKEN Laat vrouw en acht kinderen achter Hedenmorgen werd begraven het stoffelijk overschot van wijlen professor mr. dr. J. H. P. M. van der Grinten, hoogleeraar in de rechtsge leerdheid, Staatsrecht en administratief recht en secretaris van den Senaat der R. K. Univer siteit. Voor den aanvang van de plechtige uitvaart werd in de Senaatskamer van het Universiteits gebouw aan het Keizer Karelplein een gesloten rouwzitting gehouden, waarin de rector-magni- ficus, prof. dr. Titus Brandsma O. Carm., een gedachtenisrede uitsprak. Om negen uur werd de plechtige uitvaart dienst gehouden in de St. Canisiuskerk aan de Molenstraat. Het stoffelijk overschot werd uit gedragen uit het woonhuis aan den Groesbeek- schen weg en de rouwstoet ging over het Keizer Karelplein langs het Universiteitsgebouw, waar de vlaggen halfstok hingen. Langs den weg toonde Nijmegen, dat in den overleden hoogleeraar ook zijn oud-gemeente secretaris eert, een dankbare belangstelling. In de St. Canisiuskerk, welke in diepen rouw gehuld was, werd het stoffelijk overschot van den hoogleeraar, die van zijn jeugd af aan deze kerk bezocht had als parochiaan, ingehaald door den pastoor, pater N. Four S. J., met assistentie van pater C. Ligthart S. J., president van de St. Canisius-Congregatie, waarvan de overledene lid was en van J. M. Keulers S. J. De plechtige H. Mis van Requiem werd opgedragen door den rector-magnificus, pater dr. Titus Brandsma O. Carm., met assistentie van pater dr. R. Jansen O. P., assessor van den Senaat der R. K. Univer siteit, als diaken en pater mr. G. Duynstee C.S.S.R., als subdiaken. Aan de zy-altaren werden stille H.H. Missen voor de zielerust van den overledene opgedragen, door de paters professoren mr. dr. Ch. Raayma- kers S. J., assessor van den rectoralen raad, waarvan de overledene steeds de zeer verdien stelijke secretaris was geweest, verder door Mgr. prof. dr. Jos. Schrijnen en professor dr. A. Slij pen S. J. De kerk was geheel gevuld met geloovigen, waaronder leden van het bestuur der St. Rad- boudstichting en van het curatorium der R. K. Universiteit, alle leden van den Senaat der R.K. Universiteit en bijna alle professoren en talrijke studenten, vertegenwoordigers van regeering, van gemeente Nijmegen, van organisaties van gemeente-ambtenaren en sociale en rechterlijke instellingen, waarvan de overledene een sterke steun en raadgever was geweest. Het zangkoor A. M. D. G. van de St. Canisius kerk zong de meerstemmige Requiemmis van Perosi. Na de H. Mis werd de absoute verricht door pater N. Four S. J., met assistentie van pater C. Ligthart S. J. als diaken en pater J. M. Keu lers S. J. als subdiaken. In den langen stoet naar het kerkhof en om het graf werden talrijke belangstellenden op gemerkt, die den doode de laatste eer wilden be wijzen. Achter den met eenige bloemen behangen lijk wagen reden de rijtuigen met de familieleden. Dan volgden te voet de Senaat, de professoren der R. K. Universiteit, en de Senaat van het Nijmeegsche Studentencorps en de modera tor pater C. Hoogeweegen S. J. Verder de leden der verschillende afdeelingen en disputen van het N. S. C. met omfloerste banieren. Achter de Universiteitsvertegenwoordigers slo ten zich aan de chefs der verschillende afdeelin gen der secretarie van de gemeente Nijmegen, waarvan de overledene jarenlang secretaris ge weest is en verder de oud-commies-griffier der gemeente Nijmegen, de heer T. Hoeneveld en hoofden van takken van dienst der gemeente Nijmegen. In rijtuigen volgden nog jhr. mr. P. van Nis pen tot Sevenaer, uit Arnhem, als vertegenwoor diger van het bestuur der St. Radboudstichting, de curatoren der R. K. Universiteit dr. W. A. Boekelman uit Utrecht, dr. F. B. Banning uit Nijmegen en de secretaris, mr. C. Prinzen. Ver der gingen in den stoet het college van B. en W. der gemeente Nijmegen, de gemeente-secretaris mr. J. L. Miessen en raadsleden en oud-raads leden der gemeente Nijmegen en deputaties van sociale instellingen en ambtenaren-organisaties. Het was een indrukwekkende stoet, waarbij hoogeschool en Nijmegen als één waren in stille ontroerende hulde aan een van haar grootste werkers en burgers. Ontelbaren stonden langs den weg geschaard, waarover de begrafenisstoet trok. Op het kerkhof hadden honderden zich om het graf geschaard. Hier merkten wij nog op prof. dr. A. H. M. Noyons van de Universiteit te Utrecht en vertegenwoordigers van andere Ne- derlandsche universiteiten. Prof. mr. van Poelje uit 's Hage als vertegenwoordiger van den Ned. Bond van Gemeenteambtenaren, mr. Th. G. Donner uit 's Hage, als vertegenwoordiger van het Centraal Bureau voor Publiek Recht en de heeren J. Meyer en J. Riem-Vis als vertegen woordigers van gemeente-accountants. Verder deputaties van de Openbare Leeszaal en Boekerij op katholieken grondslag, van de Nijmeegsche Volksuniversiteit op katholieken grondslag en van het bestuur der Woningvereeniging „Nijme gen". Verder vertegenwoordigers van regenten van het St. Canisius-ziekenhuis en van curato rium en leeraren van het Stedelijk Gymnasium, waarvan de overledene respectievelijk regent en curator was. curator was, jhr. Bosch van Oud-Amelisweert, lid van het curatoruim; mr. Goseling en de heer C. van Haaren, namens de R. K. Staatspartij; prof. mr. Cobbenhagen en mr. Kaag, namens de Handels Hoogeschool te Tilburg; prof. mr. dr. Rutgers, van da Vrije Universiteit te Amster dam; prof. Pompen van de Universiteit te Utrecht; mr. Ch. Prinzen .burgemeester van Roosendaal; mr. Kropman, wethouder van Am sterdam; mr. Truyens, jhr. mr. J. J. A. van Elle- meet uit Rotterdam, voorzitter van het instituut van Volkhuisvesting en Stedenbouw; deputaties van oud-afgestudeerden der R. K. Universiteit en het personeel van de bibliotheek der R. K. Universiteit met den bibliothecaris, mr. dr. Cor- nelissen. Al deze vrienden en vereerders vah wijlen prof. dr. J. v. d. Grinten hadden ook de H. Mis van Requiem bijgewoond. Op het kerkhof werd de absoute verricht door den rector-magnificus, prof. dr. Titus Brandsma O. C. Aan het graf werd door de honderden een gebed gestort voor de zielerust van den over ledene. De oudste broeder van wijlen prof. dr. J. v. d. Grinten dankte namens de familie voor de har telijke deelneming. BATAVIA, 8 Nov. (Aneta.) Doelah, de moor denaar van mevrouw Rijkhof, is door den chef van de recherche verhoord. Hij verklaarde thans den moord te hebben gepleegd omdat hij meende, dat hij dien dag te veel te doen had, waarop hij ontevreden en panas hati werd. Hij nam vervolgens een mes en ging naar de keu ken, waar hij mevrouw Rijkhof vermoordde. Na den moord zag hij een kast open staan, waarin geld lag, hetwelk hem op het idee bracht dit mee te nemen. De moordenaar toonde geen berouw. Hij legde zijn verklaringen rustig af. De Haagsche rechtbank heeft Dinsdag behan deld de zaak tegen den 46-jarigen A. H. v. d. H., kassier der R.K. Boerenleenbank te Óegst- geest, wien ten laste is gelegd, dat hij te Oegst- geest in de jaren 19201932 herhaalde malen opzettelijk gelden, toebehoorende aan de R.K. Boerenleenbank te Oegstgeest, totaal 104.000, althans een lager geldsbedrag, waaronder be dragen van ƒ3200, ƒ3250, ƒ250, ƒ8000, ƒ5500, 3000 en 10.000, die hij als kassier in dienst der Bank onder zich had, zich wederrechtelijk heeft toegeëigend. In deze zaak waren 6 getuigen gedagvaard. De eerste getuige was de heer G. M. Dubois, directeur der Coöp. Centrale Boerenleenbank te Eindhoven, die vertelde, hoe de controle bij de boerenleenbanken plaats heeft. Dank zij een onverwacht bezoek van een controleur der Cen trale Bank is deze verduistering ontdekt. Ver dachte heeft in al die jaren allerlei verval- schingen gepleegd, waardoor het onwaarschijn lijk was, de verduistering te ontdekken. Het be stuur der Bank bestaat uit eenvoudige men- schen, die een onbeperkt vertrouwen hadden in v. d. H. Getuige P. v. Gemert, accountant te Eind hoven hads'uitgerekend, dat in totaal ruim 131.000 werd verduisterd. Verdachte zeide niet te weten, hoeveel hij verduisterd had. Verschillende familieleden had hij gesteund tal hun zaken. Voor zichzelf had hy land ge kocht. De officier, mr. Blok, zeide, dat het heusch niet zoo eenvoudig was om te knoeien. Ver dachte is vrij ingewikkeld te werk gegaaan. Er zit in het genoemde bedrag door de accoun tants omstreeks 15.000, waarvan het niet ze ker is of dit is verduisterd of door oplichting is verkregen. Daarom heeft spr. dat maar buiten beschouwing gelaten. De verdachte ging voor fatsoenlijk door en men stelde vertrouwen in hem. Er zijn menschen borg voor hem gebleven, die nu allen hun spaarduiten kwijt zijn. Ver zachtende omstandigheden heeft spr. niet kun nen vinden. De reclasseering durft niet tot voorwaardelijke veroordeeling adviseeren. Op grond van een en ander vorderde spr. we gens verduistering in dienstbetrekking een ge vangenisstraf van drie jaar. De verdediger, mr. De Melly, bestreed de dag vaarding en pleitte verzachtende omstandighe den. Kleine spaarders zijn niet benadeeld. Wel is dit het geval met de borgen. Maar deze had den juist, als meerendeels leden van den raad van toezicht, voor een behoorlijke controle moe ten zorg dragen. Hoe veilig men is met de con trole uit Eindhoven is nu wel gebleken. Door gebrek aan controle is verdachte voort kunnen gaan met de malversaties. Ook is een verzach tende omstandigheid, dat hij telkens voor an deren in de bres is gesprongen. PI. is geschrokken van den eisch van drie jaar. Hij vroeg ten slotte gedeeltelijk niet-ont- vankelljkheid van den officier, gedeeltelijk vrij spraak en subsidiair clementie Uitspraak over 14 dagen. De Crisis-Zuivel-Centrale brengt ter kennis van belanghebbenden, dat thans een regeling is getroffen, ingevolge welke restitutie verleend zal kunnen worden van de heffing op melkpoe der, gecondenseerde melk en blokmelk, bestemd voor scheepsproviandeering, en uitkeering zal kunnen geschieden van een bijslag voor ge steriliseerde melk en room in blikverpakking, aangewend voor hetzelfde doel. Deze restitutie, resp. uitkeering van bijslag, zal kunnen plaats vinden op grond van een uitvoerbewijs, afgegeven door de Afdeeling Zui- velcontröle Den Haag van de Crisis-Zuivel-Cen trale, Laan van Meerdervoort 56 of door de Af deeling Zuivelcontröle Leiden van de Crisis- Zuivel-Centrale, Vreewijkstraat 12 A, al naar gelang belanghebbenden zijn aangèsloten resp. bij het Contrölestation voor Melkproducten te 's-Gravenhage, of wel bij het Contrölestation voor Zuivelproducten te Leiden. Voorzoover ex porteurs niet als lid bij een der genoemde sta tions zijn ingeschreven, dienen zij zich uitslui tend te wenden tot den heer directeur van de Afdeeling Zuivelcontröle Leiden der Crisis-Zui vel-Centrale, Vreewijkstraat 12 A. Uitvoerbewijzen, als bovenbedoeld, behooren bi) de genoemde instellingen te worden aange vraagd door middel van een daartoe bestemd formulier, hetwelk eveneens door die instel lingen op aanvrage gratis verkrijgbaar wordt gesteld. Dinsdagmiddag om half vier is een ernstig ongeluk gebeurd in een transformatorhuis van het Gemeente Eleetriciteitsbedrijf aan de Gali- leïstraat te Rotterdam De electricien De Boer, ongeveer 48 jaar oud en wonende in de Lam- bertusstraat, die hier bezig was met controle werkzaamheden, werd door den stroom getrof fen en was ot: slag dood. Een tweede electricien werd licht gewond. Het ongeluk had tengevolge, dat kortsluiting ontstond, waardoor ernstige stoornis werd aan gericht in het electrische net. In de binnenstad heeft vanaf vijf voor half vier tot tien over half vier het electrische net stroomloos gestaan. Alleen de trams koncen blijven rijden. In het Westen ontstond een zeer ernstige tramstoring, die meer dan een ui:r duurde en waardoor de tramdiensten op Schiedam gedurende dien tijd niet konden doorgaan De woonwijk Spangen heeft van half vier tot half zes in het donker gezeten. Nog eenige straten in het Westen heb ben gedurende dien tijd het zonder electrisch licht moeten doen. Men deelt ons van werkgeverszijde het vol gende mede: De staking, onder het arbeidend personeel bij Van Gend en Loos te 's Graven- hage brak Maandag, zonder eenige waarschu wing van werknemerszijde uit. Deze staking is uitgebroken niettegenstaande de N.V. Van Gend en Loos een collectief arbeidscontract met een drietal arbeidersbonden heeft gesloten, waarbij deze zich o.m. verbonden, dat zij zich zullen onthouden van het stellen van eenige eischen of het voeren van eenige actie, welke met sto ring in het bedrijf van de N.V. Expeditie On derneming Van Gend en Loos gepaard kan gaan of het niet-nakomen door de leden der betrokken personeel-organisaties van hun ver plichtingen tengevolge heeft. Voorts is bepaald, dat in geval van geschil de partijen met elkaar in overleg zullen treden. Noch het een, noch het ander heeft plaats gehad. De bepalingen van het collectief arbeidscon tract, gesloten tusschen de Directie van Van Gend en Loos en de betrokken werknemers bonden, zijn dus door de stakende leden met voeten getreden. Dinsdag is ter voldoening aan het bepaalde in de Wet op het Arbeidscontract, aan het stakende personeel aangezegd onver wijld de neergelegden arbeid te hervatten, bij gebreke waarvan de bestaande arbeidsovereen komst wordt geacht te zijn geëindigd. Vanaf heden zal zoo noodig nieuw personeel in dienst worden genomen. In het dorp Ressen heeft in den afgeloopen nacht een poging tot moord en roof plaats ge had. Omstreeks middernacht werd de burgemees ter van Bemmei, de heer Herckenzaath, onder welke gemeente het dorp Ressen valt, gewaar schuwd, dat was ingebroken bij de alleen wonende, 65-jarige mej. van Druten in Ressen. De burgemeester begaf zich met de politie naar de woning van de vrouw. Het bleek, dat alles overhoop was gehaald en dat een drama had plaats gehad, waarvan de oude vrouw, een weduwe, het slachtoffer was. De vrouw was hevig bloedend, in nachtge waad, gevlucht naar den overbuurman Teunis- sen. Hier werd haar nog in den loop van den nacht een verhoor afgenomen. Zij kon een signalement van den dader opgeven. Zij ver telde, dat zij onraad in haar woning had ge hoord en dat zij toen was opgestaan. Zij zag een man in de deur van haar woning staan, die haar onmiddellijk aanviel en haar met een mes of door middel van een fevolver- schot ernstig verwondde. Nog in den loop van den nacht werden de politie-autoriteiten van de omliggende gemeen ten gewaarschuwd. Dit had tot resultaat, dat aan de Waalbrug te Nijmegen een politie-agent een man aanhield, die aan het signalement be antwoordde. Hij zei slager te Bemmei te zijn. De politie-agent verzocht hem mee te gaan naar het politie-bureau. Aan den ingang van het wachtlokaal heeft de man zich losgerukt en een schot op den agent gelost, die aan den hand werd gewond. De man vluchtte. Het on derzoek wordt voortgezet. De gewonde vrouw is in hoogst ernstigen toe stand naar het ziekenhuis te Bemmei vervoerd. De consul-generaal van Duitschland, de heer Von Hahn, heeft Dinsdag aan den burgemees ter van Laren (NH), Jhr. H. L. M. van Nispen van Sevenaer, en aan de moeder overste van het St. Jans-ziekenhuis, het eere-teeken tweede klasse van het Duitsche Roode Kruis uitgereikt, als erkenning voor de hulpverleening van de plaatselijke autoriteiten, doktoren en het zie kenhuispersoneel aan de slachtoffers van het ernstige autobusongeluk d.d. 26 September j.l., waarbij vier-en-twintig personen werden ge wond en waarbij één doode viel te betreuren. Op het oogenblik bevinden zich nog twee slachtoffers in het St. Jans-ziekenhuis. Dezer dagen is reeds een en ander medege deeld over de onderhandelingen welke er tus schen de maalindustrie en de bakkersbonden gevoerd zijn om te komen tot een saneering van het bakkersbedrijf in ons land. Nog slechts één instantie behoeft het contract tusschen beide partijen goed te keuren, n.l. de algemeene vergadering van den R. K. Bakkers- bond, die binnen veertien dagen een uitspraak zal doen en welks bestuur de regeling al heeft geapprouveerd. Daarna zal tot teekening kun nen worden overgegaan. Inmiddels is, volgens het „Handelsblad", een zeer sterke en vastberaden oppositie in bakkers kringen ontstaan onder leiding van Amsterdam, Gooi- en Eemland en Amersfoort e. o. Deze op positie is zóó sterk, dat desnoods tot oprichting De met veel ophef aangekondigde, wekenlang tot in de finesses voorbereide „hoogtij-dag" van de S.D.A.P. en het N.V.V. moest wel op een fiasco uitloopen, hetgeen wij ook van tevoren voorspelden. In den troosteloozen regen, die met het vorderen van den dag eer toe- dan afnam, en de duizenden demonstranten doordrenkte, verzwom het rood van vaandels, vlaggen en doeken, dat op een helderen winterdag mis schien had kunnen laaien. De optocht bewoog zich buiten het diepere leven in de stad om, zooals dit zich concentreert in het centrum en de arbeiderswijken. Onder ernstige verwarring en langdurige ver traging een deel der betoogers heeft zelfs het terrein niet kunnen betreden, doch dit wordt door de groote menschenmenigte ver klaarbaar stelde de stoet zich voor Houtrust op, werd het rood der doeken opengegeven, en kaatste een breede „Internationale" tegen de huizengevels." De regen viel in verhevigde mate neer, hetgeen voor velen al spoedig aanleiding werd er tusschenuit te trekken. Deze minder bezielden lawaaiden dan in de zijstraten met een lied en een schelle mop. De roode toegangskaart verflenst in het verregende lint hunner hoeden. Daar hadden ze dan wel succes bij een dienstbode, maar daarvoor waren ze toch niet met een opstandig hart naar Den Haag getrokken. Een paar jonge kerels rukten de kaarten uit de luifels hunner druipende pet ten: de fut was er uit. De boel viel in het water. Ze waren met kapotte schoenen van huis gegaan, met een roode bloem in het knoopsgat hunner schriele regenjassen, nu sij pelde het water in hun voeten, lag de bloem (vertrapt en wisten zij zich meer ontmoedigd dan op den dagelijkschen, grauwen gang hun ner werkloosheid. Zij slenteren maar vast naar het station, waar in de wachtkamer wel warmte en goedkoope koffie zou zijn. Geen vonk sloeg meer op hen over uit den onafzienbaren stoet der trekkenden, waarboven soms een vuist pal stond, een schreeuw brak, en een traag lied van opstand begon te vloeien. In de „wijken der rijken" op de Groot- Hertoginnelaan en in het villapark Zorgvliet kwamen de menschen hier en daar met hun kroost voor de ramen, en de kinderen beleefden pleizier aan de bont-bevlagde, muziekmakende massa. Maar meestal was er alleen een glurend oog achter het tulle der gordijnen, of een ver baasde oude gedienstige, die het spektakel niet verstond. En in deze desolatie, waarin de be toogers door het N.V.V., door N.V.V. en S.D.A.P. waren gedreven, begon een verzet te grommen, en werden dreigende, revilutionnair-gekleurde sprpekkoren geroepen die volgens de speciale bijlage der Arbeiderspers niet waren veroorloofd. Venters begonnen te schreeuwen met een extra editie van „De Tribune", wat den haat in hen wakker sloeg en bij vlagen geestdrift deed door breken, die aangewakkerd werd door de kwel lende gedachte, dat zij voor dit uur toch we kenlang hadden gevochten. Nog vóór de kop van den stoet de route ten halve had afgelegd, wa ren de papieren demonstratie-borden reeds door den regen verlept en door het telkens stilhou den voor de passeerende trams kwamen hier en daar gapingen, die geen geestdrift wist aan te vullen. Een party anti-militairisten met een bord, waarop twee gebroken geweren en een ander met de leuze „Steunt de Ontwapenaars", werd met den sterken arm uit den stoet verwyderd, onderwijl de O.S.P.-ers, die eveneens niet mee mochten loopen, geëscorteerd door twee muziek korpsen, naar de Delftschelaan afdropen, waar zy in „Musica" een rustige vergadering beleg den. Eerst om kwart over zes verlieten de laatste betoogers Houtrust, en toen was het al een paar uur geleden, dat de heer Bella aan het eindpunt der route op de Alkemadelaan, staande op het dak van een auto, de eerst aangekome- nen dankte voor hun volharding, hierby gewa gend van een ondanks het slechte weer ge slaagde demonstratie. Toen het al later en later werd, stroomden drommen mismoedigen uit den menschenvloed weg, wijl zich als een paniek onder hen het gerucht verspreidde, dat zy den aangegeven trein niet meer zouden halen, ten gevolge waarvan in den laten middag aaan het Station Hollandsche Spoor een nog grootere verwarring ontstond dan wij bij het opstellen van den stoet, toen het Roode Kruis eenige malen moest ingrijpen, waarnamen. Zoo verliep dan het hoogtij van dezen rooden Dinsdag, waarop de onheilen van Prinsjesdag zich gelukkig niet herhaald hebben. Tegen den avond zagen wij het volk in losse groepen naar de stations gaan, doodmoe en zonder één gelukkige herinnering, doornat en gehavend, en zonder dat de partij er ook maar één zieltje by gewonnen heeft. Een clubje bleef hangen in een lunchroom aan de Wagenstraat, opdat van dit dagje naar buiten tenminste de vreugde van een goed maal zou resten. Maar wat is er bereikt? Waarvoor zyn dezen, toen de morgen nog duister in hunne woningen hing, opgestaan: de transport-arbeiders van Harlingen en de mynwerkers van Schaesberg, de textielarbeiders van Goor en de zuivelarbei- ders van Grouw, en de tienduizenden 'anderen? De regeering wandelde dien middag rustig in de Kamer, zichtbaar verveeld door het zeurig verhaal van meneer Peereboom, en de roode Kamerleden, die zich aan den kop van den stoet bewogen, wat deden zy dan vandaag voor de duizenden, door wien zy werden gekozen en die zy tot dezen tocht opvroegen? En tenslotte, zelfs, wanneer de dag helder en zonder regen over de stad had gestaan; wat hadden zy dan nog bereikt? Zouden de zes roode Statenleden der provincie Groningen, die pas geleden hun stem vóór loonsverlaging uitbrachten, als rouw moedige zondaren aan de bestuursdeur der S.D.A.P. hebben geklopt om beterschap te be loven? Het is te troosteloos om er dieper op in te gaan, wij moeten dit maar al te veel doen. En het wordt nog troosteloozer als wy u zouden gaan verhalen over de laatste beelden, die wy van dezen dag bewaren en van de gesprekken, welke wy in den trein opvingen, wat toch niet louter toeval zal zyn. wy hebben Wibaut zien dalen langs de trappen van het Roode Kruis- gebouw op Houtrust en in zyn kop stond de verbetenheid, die naar de overwinning voert, achter hem wuifde het blonde haar der jeug dige proletariërs, maar daarneven en dan nog afgezien van het ideologisch onderscheid tusschen de S.DA.P. en ons blyft hardnekkig het feit staan, dat het streven, waartoe deze zestigduizend waren opgeroepen: te protestee ren tegen regeering en reactie, aan de stad en zijn bevolking, niet alleen vreemd is gebleven, maar zelfs een bitter-armoedigen indruk maakte In de geschiedenis dezer bewogen dagen, die later zal worden geschreven, zal een objectief historicus den rooden „hoogty"-dae van den 8en November 1932 verzwygen. van een nieuwen bakkersbond zal worden over gegaan. De opposanten hebben vooral vier „program punten", n.l.: Ie. het is in het belang van het bakkersbe- dryf, dat er een dusdanige saneering kome, dat rekening wordt gehouden met het belang van den consument. Daartoe zal per gemeente de broodprys moeten worden vastgesteld, na voor lichting te hebben ingewonnen van een accoun tant inzake den gemiddelden kostprijs in die ge meente; 2e. de leiding en de zeggenschap der bedryfs- saneering moet in handen komen van de bak- kery zelf; zy mag in geen geval berusten by de meelfabrikanten 3e. de saneering, ook al zou zij een overeen komst met de meelfabrikanten vergen, zou niet mogen of kunnen leiden tot de mogelyk- heid, dat de fabrikanten haar gebruiken als middel om hun afzet te rayonneeren, hun pro ductie te contingenteeren of hun prijs op te zetten; 4e. de saneering moet zóó zijn, dat de meel fabrikanten, die veelal financieel geïnteresseerd zijn bij groote bakkerijen, haar niet zullen kun nen gebruiken ten gunste der groote en dus ten nadeele der kleine bakkersbedryven. De oppositie zal thans met alle middelen trachten te voorkomen, dat over veertien dagen tot onderteekening van het contract zal worden overgegaan, ondanks het feit, dat het contract reeds door alle instanties op één na ls aange nomen! Men ziet dan ook op het oogenblik reeds gebeurde, dat dezelfde besturen, die het contract zoo juist in de alg. vergaderingen vurig en met succes hebben verdedigd, thans min of meer triomphantelijk verklaren, „dat ze 't echter nog niet geteekend hebben" en „dat er mis schien nog eenige wijzigingen zullen komen." In een Nota naar aanleiding van de by het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over Hoofdstuk I, Algemeene Beschouwingen over de Rijksbegrooting 1933, gevoegde nota van den heer Duymaer van Twist, zegt de Regeering onder meer het volgende: Van den ernst van den toestand, waarin de binnenscheepvaart verkeert, is de Regeering zich bewust. Nochtans acht zij de opmerking, dat de gemeentebesturen zich over het alge meen van den nood der schippers weinig zou den aantrekken, niet juist. In een zevental gemeenten, waaronder Gro ningen, Leeuwarden en Rotterdam, zijn de daarvoor in aanmerking komende schippers bij de werkverschaffing geplaatst; andere gemeen ten, aan wie dit door de Regeering is aange boden, hebben daarvan geen gebruik gemaakt en geven de voorkeur aan een ondersteuning volgens de beginselen der Armenwet, hiertoe behooren o. a. Zwolle, Amsterdam en ten deele ook Rotterdam, in welke laatste gemeente nog wordt onderscheiden tusschen de schippers, die tot de vaste bevolking behooren, en hen, die aldaar slechts tydelijk ligplaats hebben gekozen. By de klacht, dat de ondersteuning door het Rijk in de kosten van het aan den wal uit besteden van schipperskinderen geheel ontoe reikend is en dat zij verhoogd moet worden, schijnt over het hoofd te zyn gezien, dat juist de post voor subsidieering van de schoolfond sen voor schipperskinderen een wel heel zeld zame uitzondering vormt op de op het stuk van subsidieering algemeen toegepaste bezui niging. Deze post toch is op de ontwerp-begroo- ting voor 1933 gehandhaafd op het voor 1932 uitgetrokken bedrag van ƒ226.750, hetgeen dus eigenlijk beteekent, dat daarop 34.000 méér is uitgetrokken dan naar den algemeenen regel had moeten zyn geschied, welk verschil moest gevonden worden door grootere bezuiniging op andere uitgaven. Hierby heeft juist de gedachte voorgezeten, dat er reden was voor het schipperskind iets extra's te doen. Tot invoering van een z.g. uniform-charter kan de Regeering vooralsnog geen aanleiding vinden. Opgemerkt zij, dat, indien het hier- voren bedoelde wetsontwerp tot wet wordt ver heven, dit een toezicht op de bevrachtings overeenkomsten zal medebrengen, waardoor de z.g. „vuile charters" naar men mag aannemen niet meer zullen voorkomen. Aan het opvoeren van de hoeveelheid vracht, voor zoover zulks rechtstreeks of middellijk van Regeeringswege zou kunnen geschieden, wordt de noodige aandacht geschonken. Tot het verleenen van geldelyken bedryfs- steun meent de Regeering vooralsnog niet te mogen overgaan, mede op grond van de over weging, dat zulk een steun voor de schippery weinig of geen effect zou hebben, indien niet tevens maatregelen worden genomen ter voor koming van verdere daling van vrachtpryzen. Ook is het zeer waarschynlyk, dat het ver leenen van geldelyken bedrijfssteun het kwaad in beginsel veeleer zou vergrooten dan vermin deren. Terecht immers wordt er in de Nota de aandacht op gevestigd, dat de hoofdoorzaak van de kwaal ligt in teveel aan laadruimte. Het is de vraag, of het een goede genees methode zou zyn, dit overcompleet kunstmatig in stand te houden. Het Kamerlid Keestra heeft aan den Minister van Binnenlandsche Zaken de volgende vragen gesteld Is het den Minister bekend, dat niet zelden de week-inkomsten van tewerkgestelden by de gesubsidieerde werkverschaffingen, vooral in regenperiodes, blijven beneden, althans niet uit gaan boven de uitkeering, die zy vóór hun te werkstelling als ondersteunden ontvingen? Is de Minister niet van meening, dat door zh'n besluit, waarby goedgekeurd werd dat aan on dersteunde gehuwden en ongehuwde kostwin ners een brandstoffenbyslag van ten hoogste ƒ1.per gezin wordt verstrekt, met uitsluiting van de tewerkgestelden, ten aanzien van de bovenbedoelde tewerkgestelden een onbiliyke verhouding is ontstaan, temeer nu het blijkbaar de bedoeling is dat ook van gemeentewege een dergelijke bijslag niet mag worden verleend? Vindt de Minister hierin geen aanleiding, als nog bedoeld byslagbesluit ook toepasselijk te verklaren voor de tewerkgestelden, die in het bedoelde geval verkeeren, en voor de tewerkge stelden, wier loon niet uitgaat boven het bedrag der steun-maxima, vermeld in de artikelen 8 en 19 van 's Ministers steunreeeliner? Hoe dikwijls gebeurt 't ons niet We lezen een naam, we hooren een bekenden klank.... Ja, dien naam hebben we meer gelezenmeer gehoord.... Maar: wie was 't ook weer Vroeger stond die naam menig keer in de krant, z'n portret ook. Maar wat drommelwat deed dfe mensch toch bij z'n leven Zoo gaat 't u en mij vele malen! Was die mensch een kunstenaar, een geleerde, een weldoener, eeneen misdadiger??? De naam komt me bekend voor, maarmaarwie was 't ook weer? Och, later betreft 't misschien ook u. Ge hebt thans een vooraanstaande plaats in uw organisatie, ge wordt ge- eerd als musicus, als schilder, als dichterGe zijt een gezocht ge neesheer, wiens raad veelvuldig wordt ingeroepen. Ge hebt als advocaat- naam gemaakt aan de balie. Ge zijt in de sportwereld een der ster ren"ge zijt Maar over 'n paar jaar na uw dood vraagt uw eigen geslacht nog: „wie was dat ook weer?" Wat is ons werk! Wat een naam! De wereld vergeet zoo gauwde wereld herinnert zich slechts enkel hèèl grooten. In elke stad, in elk dorp wonen personen, die zich gewichtig achten. En toch, wie kent ze? We worden opgenomen in de mas saVergeten! Slechts de oor en zullen zich nog ons herinneren het goede van ons moet in hen voort leven En Eén zal weten! Blijkens mededeeling van het Centraal Bu reau voor de Statistiek heeft de invoer in Ne derland in October bedragen 117 (v.m. 102, v.j. 160) millioen, geëxporteerd werd voor een waarde van ƒ82 (v.m. 77, v.j. ƒ111) millioen. In de eerste tien maanden bedroeg onze in voer 1087 (v.j. 1612) millioen, de uitvoer 706 (v.j. 1130) millioen. Men bericht ons uit Aken, dat de politie eenige dagen geleden een bende op het spoor is gekomen, die zich bezighield met het smok kelen van opium. Op Duitsch grondgebied werd een Nederlander aangehouden, die 300 gram cpium aan den man trachtte te brengen. Het onderzoek in deze zaak wordt, voortgezet en men verwacht arrestaties op Nederlandsch grondgebied. r Het „Handelsblad" verneemt, dat eerlang ver wacht kan worden de indiening van een wets ontwerp, om den verval-datum der Tarwewet met twee maanden uit te stellen. Daardoor zal een technische fout worden hersteld, aangezien het tarwejaar loopt van 1 Oct. tot 1 Oct. en de wet op 1 Augustus expireert. Aan het Winschoterdiep naby Groningen is vannacht een auto by het remmen door de gladheid van den weg geslipt en tegen een boom gebotst. De beide inzittenden, de garage houder F. uit Winschoten en A. J. uit Vier huizen, werden ernstig gewond. Beiden zyn in het Academisch Ziekenhuis te Groningen op genomen. Hedenmorgen vroeg is de uit Hoogezand af komstige en te Haren tewerkgestelde S. B„ toen hij per rijwiel naar zyn werk ging, op onverklaarbare wyze in het Noordwillemskanaal geraakt en verdronken. Hij laat een vrouw en acht kinderen achter. AMSTERDAM, 9 November Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 262 vette kalveren: le kw. 6874, 2e kw. 60—66, 3e kw. 4658 per K.G. levendgewicht, 26 nuchtere kalveren 5—10 per stuk, 665 varkens: van 90—110 K.G. 3335, zware varkens 3132, vette varkens 2930, per K.G. slachtgewicht. 3 wagons geslachte runderen uit Denemarken. MarktverloopVette kalveren iets grooteren aanvoer dan vorige week, afloopende prijzen, handel zeer vlug, enkele beste kalveren 46 cent boven noteering, nuchtere kalveren weinig aan voer, prijzen stijgende, handel vlug, varkens luien handel, tamelijke aanvoer, voor lichte vleesch- varkens oploopende prijzen. Door de varkenscen trale geen varkens gekocht. BROEK OP LANGENDIJK, 9 Nov. 2700 K.G. Aardappelen: Schotsche Muizen 0.801.20, Due of York 0.70, 800 K. G. Peen 1.70, 42.000 K. G. Roode kool 1.803.60, Doorschot 1.402.70, 26000 K.G. Gele kool 1.00—2.—, 3300 K. G. Vr. Witte kool 1.10—1.30. 35000 K. G. Deensche Wit te kool 0.801.40, 5000 K.G. Uien: Gele uien 4.30—4.70, Gele Drielingen 4.20, 3500 K. G. Bie ten 0.602.30, 2000 stuks Bloemkool Lecerf 6.60 7.50, Reus le soort 9.1010.70, 2e soort 1.10 —1.70. HOORN, 8 Nov. Najaarsveemarkt. Aanvoer 1730 stuks vee. Kalfkoelen 100230, Jonge Stie ren 50100, Pinken 65120, Graskalveren 20 45. Handel matig. NOORD-SCHARWOUDE, 9 Nov. Noordermarkt- bond. Aanvoer 8800 K.G. Aardappelen. Schot sche Muizen 0.700.80, groote 0.70, Duken 0.50, BI. Aardappelen 1.20 per 100 K.G., 3200 K. G. Uien: Gele Nep 7.307.50, Drielingen 3.804.10, Uien 4.704.80, Grove uien 4.304.50, 900 K.G. Peen 2.kleine Peen 0.80, 200 K.G. Kroten 1.90, 10.00 K.G Roode kool 2.004.—, 21.200 K.G. gew. witte kool 0.701.30, 4100 K.G. D. witte kool 0.60—1.10, 18600 K.G. Gele kool 1.10—2.—. 1000 stuks Bloemkool 3.907.60 per 100 et.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 6