VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Nationale concentratie of „democratische" dictatuur Fr. van Cauwelaert De prohibitie blijft nog bestaan Het nieuws van feeden VON PAPEN REDEKA VELT BLOEDIGE INCIDENTEN TE GENEVE DE CRISISCONFERENTIE Mr. Trip niet ontevreden DUITSCHE RIjKSKABINET BIJEEN DE BAROMETER DONDERDAG ÏO NOV. 1932 BUREAUX: NASSAULAAN 51-TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling Vreemde club-logica Von Gronau weer thuis Na zijn tocht om de wereld Treedt af als burgemeester van Antwerpen Liberaal-Soc. blok tot stand gekomen Gömbös naar Mussolini Om politiek-economische kwesties Rusland en Roemenië Onderhandelingen te Warschau Het Weer"l,llll,lll,,t,,l,,ll,ll,,ll,l,ll,lllll,,l,,lll,,li Naar het tuchthuis Berlijn straft streng De ontslagen Oorlogje tusschen Peru en Columbia Een riviergevecht Door een betoogende menigte in het nauw gebrachte soldaten schieten uit mitrailleurs Tien dooden en vijf en zestig gewonden Hoe de relletjes ontstonden MISS FRANCES PERKINS OOK NU ROOSEVELT IS GEKOZEN Veranderingen der grondwet in de Vereenigde Staten zeer moeilijk Een nieuwe strijd? De het eerste vrouwdie in Kabinet Roosevelt zal optreden 10 dooden, 65 gewonden Stalin's echtgenoote gestorven DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Men tracht tot een nationale concentratie te komen Regeering denkt niet aan aftreden De contingenteering Von Papen op reis NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VIJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18223 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et.,- ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE NV. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM TELEFOON 13866 de kleine *annonces „Omroepers' zie de rubriek Zoowel in zijn regeeringsverklaring, onmid dellijk na den uitslag der Rijksdagverkie zingen gepubliceerd, als in zijn rede, ge houden voor de vereeniging der buitenlandsche pers te Berlijn, heeft Rijkskanselier von Papen duidelijk te verstaan gegeven, dat de ieder overtuigende motie van wantrouwen, welke het Duitsche volk door middel van de stembus te gen hem heeft uitgesproken, door hem be schouwd wordt als een motie van vertrouwen. Dit moge vreemd lijken, maar dit is toch niet zoo vreemd als de vreemde opvattingen, welke Herr von Papen blijkt te huldigen omtrent ele mentaire begrippen als democratie en gezag. Von Papen is niet iedereen, en daarom wenscht hij zich niet te storen aan dat, waaraan iedere politicus in zijn plaats zich zou moeten storen. Toen von Papen na den val van Brüning Rijks dagverkiezingen uitschreef, heette hij dit te doen om den volkswil gelegenheid te geven zich duidelijk kenbaar te maken. De volkswil maakte zich kenbaar in een nieuwen Rijksdag, waarin von Papen geen bruikbaren steun voor zijn eigen wil kon vinden. In plaats van voor den volkswil te buigen, verklaarde hij zijn eigen wil tot volkswil, want, zoo redeneerde hij, de in Duitschland heerschende partij-politiek is zóó ontaard, dat zij den volkswil geen kans biedt zich zuiver tot uitdrukking te brengen. Dies ontbond hij den weerbarstigen rijksdag en schreef wederom verkiezingen uit, opdat de partij-politiek opnieuw gelegenheid zou krijgen den volkswil te verminken. Een nieuwe Rijks dag, waarin hij een slechts weinig grooteren en in ieder geval volstrekt onvoldoenden aanhang bezit, was het resultaat. Duitschland wil dus nog steeds niet, zooals von Papen wil. Maar in de minieme afname van Duitschlands onwil, schijnt von Papen voldoende reden te vinden om zijn wil door te zetten. Wat hem de eerste maal jammerlijk mislukte, R.l. een concentratie van alle nationale krach ten, zal hü thans wederom beproeven te be reiken. Veel kans tot slagen heeft hij daarbij niet. Vermoedelijk zal een dergelijke concentra tie weer uitdraaien op een concentreere» van de macht op zichzelf. Hoe is dit te rijmen met het democratisch beginsel, dat Von Papen bij herhaling heeft verzekerd te huldigen? Dit raadseltje lost Von Papen doodeenvoudig op. Het democratisch beginsel is, volgens hem, on aantastbaar en veilig belichaamd in den rijks- president, die door een indrukwekkende meer derheid des volks indertijd werd herkozen. Duitschland wil Hindenburg, Hindenburg wil Von Papen, derhalve wil Duitschland Von Pa pen. Is het niet lachwekkend van eenvoudig heid? Zoolang Hindenburg, de door den volks wil gekozene, achter Von Papen, den door den volkswil verworpene, blijft staan, acht deze laatste zich den democratischen uitvoerder van diens volkswil. Wanneer dus Von Papen's de mocratische beginselen leiden tot dictatoriale practijken, waarvoor zelfs de grondwet (óók een zichtbare uiting van den volkswil) niet meer veilig is, dan heeft het Duitsche volk zelf dat gewild. Von Papen is wezenlijk handi ger in zijn woorden dan in zijn daden, al wil hij dan ook niet naar zijn woorden, maar naar zijn daden beoordeeld worden. Al lijkt 't voorshands nog hoogst onwaar schijnlijk, dat von Papen's buitenlandsche concentratie-plannen succes zullen hebben (de Duitsch-nationhlen, zijn medestanders, willen niets van het parlementarisme meer weten, ter wijl de Nazi's door het optreden van Von Papen wellicht weer van den noodgedwongen opgeganen legalen weg zullen worden afgedrongen naar hun oorspronkelijk radicalisme), op het gebied der buitenlandsche politiek staat hij een pro gram voor, dat wèl de goedkeuring van de meerderheid des volks wegdraagt. Het gedeelte van zijn rede, dat hü aan de buitenlandsche politieke vraagstukken wijdde, maakt dan ook heel wat beteren indruk dan dat, waarin hij met het begrip democratie goochelde als een oliant met porcelein. Hij had volkomen gelijk, toen hij verklaarde daC de radicaliseering van Duitschland het onmiddellijke en noodzakelijke ALTENRHEIN, 9 Nov. De Duitsche wereld vlieger von Gronau is hedenmiddag te 4.10 bij de Dornier-werke in Altenrhein vlot gedaald Hy werd door dr. Claude Dornier en andere heeren der Dornier-werke verwelkomd. Morgen zal hij naar Friedrichshafen gaan, waar nii 's middags om 2 uur plechtig zal worden ont vangen. Hij heeft thans in iets mÊer dan 300 vlieguren een traject van meer dan 60.000 K.M. afgelegd. Zooals bekend ging de vlucht van het eiland Sylt over IJsland, Groenland, Alaska naar Chi cago. Von Gronau stak voor de derde maal den Noordelijken Atlantischen Oceaan over in de richting Oost-West. Van Chicago vloog hij naar Japan, China, Batavia, Ceylon, Bagdad en Athene om ten slotte via Genua naar Duitsch land terug te keeren. gevolg is geweest van de sinds 1918 en het Verdrag van Versailles tegenover Duitschland gevoerde politiek. Von Papen wil een herziening van dit verdrag, dat slechts een voorloopig karakter draagt, langs vreedzamen weg. Met het nieuwe ontwapeningsvoorstel is Frankrijk hem aanmerkelijk tegemoet geko men, en het is hoopgevend, dat von Papen dat heeft erkend. De voorgestelde unificatie der legers op het Europeesche vasteland, waar door beroepslegers als de Rijksweer zullen moe ten verdwijnen, zal het vaststellen van een algemeen geldenden ontwapeningsmaatstaf aan zienlijk vergemakkelijken en heft automatisch de militaire ongelijkheid van Duitschland in principe op. Alleen zal men er voor moeten waken, dat het. invoeren van den dienstplicht gepaard zal gaan met een effectieve bewape ningsbeperking, want anders zou het remedie wel eens erger kunnen blijken dan de huidige kwaal. Fr. van Cauwelaert ANTWERPEN, 10 Nov. (V.D.) Het socialis tische Arbeidersverbond heeft Woensdagavond gen algemeene verga dering gehouden, ten einde een besluit te nemen inzake de re geling van de kwestie van het schepencol lege te Antwerpen. De /ergadering was bui tengewoon druk be zocht. Een duizendtal afgevaardigden was verschenen. Te middernacht eerst werd de uitslag bekend. 480 afgevaar digden hebben zich uitgesproken voor een samenwerking met de liberalen, tegen 270 voor samenwerking met de katholieken, ter wijl 60 afgevaardigden blanco stemden. Dientengevolge treden de katholieken uit het socialistisch-katholieke college van burgemees ter en schepenen. Burgemeester van Cauwe laert treedt af als burgemeester. Frans van Cauwelaert werd geboren 10 Januari 1880 in Lombeek (Belgisch Brabant). Hij studeerde in Leuven en Leipzig natuurwe tenschappen, rechten en philosofie. Hij was een tijd lang professor der philosofie aan de Ka tholieke Universiteit van Freiburg in Zwitser land. In 1910 keerde hij naar België terug, wijdde zich aan de politiek en werd afgevaar digde voor Antwerpen in het Belgisch parle ment. Hij streed vooral voor de vervlaam- sching van de hoogeschool te Gent. Tijdens den wereldoorlog woonde hij in Den Haag en gaf er een tijdschrift „Vrij België" uit. Na den oorlog keerde hij naar België terug. Als leider van den „Nationaal Vlaamschen Bond" kreeg hij sterken aanhang en bereikte, dat de de- mocratisch-Vlaamsche richting in de katholieke partij de overhand kreeg. In 1922 werd zijn strijd voor de Vervlaamsching der Gentsche universiteit met succes bekroond. In 1921 was hij burgemeester van Antwerpen geworden. Nu, evenals te Ostende, de liberaal-sociaal- democratische coalitie ook te Antwerpen is tot stand gekomen, neemt zijn burgemeesterschap een einde. BOEDAPEST, 9 Nov. (Reuter). De Hongaar- sche minister-president Gömbös heeft in ver band met zijn bezoek aan Rome verklaard dat hij naar Rome reist met het gevoel naar een vriend te gaan, die zeer veel voor Hongarije gedaan heeft en wiens vriendschap hij ook verder voor Hongarije wil verzekeren. Het hoofddoel van zijn reis noemde Göm bös de oplossing van politiek-economische pro blemen. De economische crisis in Hongarije kan slechts verbeteren als de economische kring loop tusschen Hongarije en zijn nabuurstaten, weder normaal funct.ionneert. Daar Hongarije in de eerste plaats een land- bouw-staat is, richt de Hongaarsche regee- ring haar blik hoofdzakelijk op industrie-sta- ten, zonder evenwei zijn eigen industrie te willen opofferen. ROME. 9 Nov. (VD). Hedenavond tegen IC uur is de Hongaarsche premier Goemboes met een extra-trein in Rome aangekomen. Ter ver welkoming was Mussolini, in zijn kwaliteit van minister van Buitenlandsche Zaken aan het station verschenen. Hij werd begeleid door den onderstaatssecretaris Suvich en verscheidene ministers, waaronder de minister voor Lucht vaart Balbo en talrijke hooggeplaatste ambte naren. De begroeting was buitengewoon hartelijk. BOEKAREST, 9 Nov. (Reuter.) De Russisch- Roemeensche onderhandelingen over een niet- aanvalsverdrag zullen thans te Warschau wor den hervat. Verwachting: Zwakke tot matigen wind 5 uit Oostelijke richtingen, nevelig tot licht of half bewolkt, weinig of geen regen, om het vriespunt des nachts, overdag weinig verandering in tempera- tuur. H Hoogste stand: 770y7 te Riga. Laagste stand: 754.3 te Vestmanör. S Zon op 7.13, onder 4.14. Volle Maan Zondag v.m. 7.48. Licht op 4.44. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiii BERLIJN, 9 Nov. De buitengewone recht bank te Berlijn veroordeelde heden den natio naal-socialist Willy Hofman, die tijdens de Ber- lijnsche verkeersstaking nabij Treptow uit een menschenmenigte een steen naar een tramwa gen had gegooid, op grond van de verordening van den Rijkspresident tegen den politieken terreur, wegens eenvoudige landsvredebreuk tot twee jaar tuchthuisstraf. De officie, van justitie zei in zijn requisitoir dat de vloedgolf van po litieke misdrijven aanzienlijk was gezakt, waar toe ook de buitengewon-- rechtbanken een groot deel hadden bijgedragen. Door de verkeerssta king waren deze rechtbanken gedwongen weer in te grijpen. Tijdens de staking hadden ver schillende elementen, die er hun beroep van maken den staat moeilijkheden te bereiden, we derom öp de oude manier gehandeld. Hij achtte het noodig dat daarom een voorbeeldige straf werd opgelegd. Twee bankwerkers en een ander arbeider wei den om eenzelfde delict tot 2y„ jaar tuchthuis veroordeeld. BERLIJN, 9 Nov. (V. D.) De vakvereenigings- leiding had heden een onderhoud met de direc tie der B. V G. naar aanleiding van het ontslag aan 2500 man personeel in verband met de ver- keersstaking De directie zegde to» een onder zoek naar de afzonderlijke ontslagen in te stel len, doch verklaarde dat weder tewerkstelling slechts kon geschieden in zoover het verkeer en de bedrijfsverhouningen zulks toelieten. BUENOS-AYRES, 9 Nov. (V.D.) De bezet ting van de Columbiaansche grensstad Leticia door Peruaansche kolonisten heeft thans tot de eerste bloedige botsingen tusschen Peruaan sche en Columbiaansche marine-strijdkrachten geleid. In het oerwoud is het op de rivier Putumayo, een zijrivier van de Amazona. tot een verbitterd gevecht gekomen tusschen vier Peruaansche en eenige Columbiaansche oor logsschepen. De Peruanen zijn er in geslaagd de Columbiaansche kanonneerboot „Cartha- gena" tot zinken te brengen en de „Santa Ma ria" buit te maken. Toen het bericht van de overwinning te Le ticia bekend werd, werden groote manifestaties gehouden ten gunste van Peru. GENÈVE, 9 Nov. (Reuter.) De „Union Na tionale", een burgerlijke partij, welke zich nog kort geleden te Genève heeft gevormd, hield vanavond een vergadering, om openlijk be schuldigingen te uiten tegen de parlements leden Nicol en Dicker. Intusschen spraken Nickol en het parle mentslid Trorchet een groote menigte op straat toe. Tegen 9 uur brak de menigte door de af zettingen heen, zoodat de politie moest ingrij pen. De demonstratie ontaardde in een zui veren opstand. Toen de compagnie der infan- terie-recrutenschool op verzoek der politie ar riveerde, werden talrijke recruten de menigte ingetrokken en geslagen. Het geweer werd uit hun hand gerukt en op den grond stukgeslagen. De soldaten trokken zich terug naar den boulevard de Pont d'Arve en schoten met ma chinegeweren, toen zij zich omsingeld zagen. De opwinding steeg nu nog hooger en auto's met mitrailleur-afdeelingen werden te hulp ge roepen. Verplegers brengen de gewonden naar het ziekenhuis. Volgens de laatste berichten telde men tot dusverre 3 dooden en 18 zwaargewonden. GENèVE, 10 Nov. (V. D.) De bloedige bot singen, die gisterenavond en vannacht in de an ders zoo vreedzame Volkenbondsstad hebben plaats gevonden, hebben voor zoover tot nog toe bekend is tien dooden geëischt, terwijl vijf en zestig personen zijn gewond, waarvan velen zeer ernstig. Voor zoover valt na te gaan hebben de ge beurtenissen zich als volgt afgespeeld: De Democratisch-Nationale groep, de Union Nationale, die conservatief gezind is, doch in de laatste jaren een sterk Fascistischen inslag kreeg, hield in de Salie Communale de Plain- palais een vergadering. Tijdens de vergadering, die speciaal gericht was tegen de actie van de beide plaatselijke socialistische leiders Leon Ni cole en Dicker in den Kantonnalen Raad, ver zamelden zich vele socialistische en communis tische arbeiders voor het gebouw. De politie had de gebruikelijke voorzorgsmaatregelen getroffen en de omgeving van het gebouw afgezet. De verzamelde massa groeide echter steeds aan en nam tenslotte een zoo dreigende houding aan, dat de politie vreesde de afzetting niet te kun nen handhaven en militaire hulp inriep. Toen de soldaten arriveerden, werden zij met woest geschreeuw en beschimpingen ontvan gen. Lij werden door de menigte aangevallen Washington, 8 Nov, De verkiezing van den „kletsnatten" Roose velt tot president der Vereenigde Staten kan voorloopig nog geen verandering brengen ln de strenge prohibitiewetten. Hoofdzakelijk ligt de moeilijkheid daarin, dat de prohibitie niet per gewone wet is ingevoerd, maar door een aanvullende paragraaf (par. 18) in de Grondwet zelve is vastgelegd. Op verande ring der Grondwet hebben echter nog de pre sident noch het Congres onmiddellijken invloed. Drie vierden van alle bondsstaten, dat wil zeg gen 36 van de 48 staten der Unie moeten uit drukkelijk toestemming geven voor Grondwets verandering, voordat deze rechtskrachtig wordt. De stemmen van 13 staten zouden dus voldoen de zijn, om de schrapping der prohibitie uit de Grondwet te verhinderen. In zooverre zich de toestand laat overzien, zijn er echter meer dan dertien staten, die voor de handhaving der prohibitie zijn en tegen grondwetswijziging zul len stemmen. Maar zelfs wanneer er een meer derheid van staten zou tot stand komen, dan zal er nog veel tijd verloopen, voordat de staten over het voorstel tot afschaffing zullen hebben gestemd. Men gelooft, dat in het gunstigste geval pas over twee jaar afgeschaft zou kunnen worden. Het nieuwe Congres komt pas in December 1933 bijeen, in het gunstigste geval zou dit bij bij- zonflerg omstandigheden in Maart 1933 kunnen zijn. Gaat dan het nieuwe parlement met de voorgestelde Grondwetswijziging accoord, dan leidt de president dit voorstel aan de bonds staten verder. Er is wel een theoretische mogelijkheid, om vóór de Grondwetswijziging lichte bieren en wijnen „wettig" te maken, door de uitvoerende wet, behoorende bij de prohibitie-paragraaf, de zoogenaamde Volstead-wet, door de meerderheid van het Congres te doen veranderen in dien zin, dat een betrekkelijk hooger alcoholgehalte niet wordt beschouwd als „bedwelmend" in den zin der wet. Naar de Volstead-wet gelden thans zulke al coholische dranken als niet bedwelmend, die ten hoogste 0.5 percent alcoholgehalte bevatten. Het is wel denkbaar, dat het nieuwe Congres besluit, andere percentages vast te stellen en in dit geval zouden dan alcoholische dranken tot het vastgestelde percentage gefabriceerd mogen worden. Maar in de practijk zullen ook tegen de wij ziging van de Volstead-wet, die van verschillen de zijden in uitzicht is gekomen, groote bezwa ren en moeilijkheden ontstaan. De meeningen erover, welke dranken bedwelmend zijn of niet, zijn zeer verdeeld. Algemeen hoort men, dat men een percentage van 10 als „niet bedwel mend" wil verklaren. Maar hoe dat alles ook zij, zeker is, dat de „drogen" storm zullen loopen tegen nieuwe wetsbepalingen en het Hooge Gerechtshof der Vereenigde Staten dwingen zich bezig te hou den met de kwestie, welk alcohol-percentage wettelijk toelaatbaar is. Daar te verwachten is, dat het Hof zich op conservatief standpunt zal plaatsen, ligt het al heel waarschijnlijk voor de hand, dat een gewijzigde Volstead-wet of een vervangende wel nietig verklaard zal worden en dat de tegenstanders der prohibitie precies op dezelfde plek zouden staan als heden vóór dertien jaar. In dit geval zouden ze gedwongen zijn, om hun strijd tegen de prohibitie weer geheel van opnieuw te beginnen, terwijl dan de Vereenigde Staten „nach wie vor" theoretisch „droog" zouden blijven. (United Press). en de geweren werden hun ontrukt, waarbij verscheidene soldaten verwondingen opliepen. Een officier werd met een knuppel bewuste loos geslagen en aan alle kanten weerklonk het geroep: „Bandieten, moordenaars!" Opvallend was het groote aantal vrouwen, dat aan deze demonstratie deelnam. De politie riep inmiddels de hulp in van twee nieuwe compagnieën van de infanterie-recru- tenschool. Ook met deze troepen zag zij echter geen kans den toestand meester te worden, zoo dat tenslotte eenige machinegeweren in stel ling werden gebracht. Toen het vuur geopend werd ontstond een onbeschrijfelijke paniek. Aan vankelijk stoof de menigte uiteen met achter lating van dooden en gewonden, die op de straat bleven liggen. Dit was echter voor de meesten een aanleiding om stand te houden. De „In ternationale" werd aangeheven en op de schou ders van eenige betoogers hield Nicole een korte toespraak, waarin hij openlijk opwekte om het optreden der Geneefsche regeering met de revolutie te beantwoorden. De aanvallen werden dan ook voortgezet, zoodat de troepen opnieuw het vuur openden. Voor zoover vannacht kon worden nagegaan, zijn de tien dooden en vijf en zestig gewonden grootendeels arbeiders. Echter zijn ook tal van soldaten gewond, waaronder een officier ern stig. De Geneefsche gemeenteraad is nog in den loop van den nacht in een buitengewone ver gadering bijeen gekomen. Besloten werd om het heele garnizoen, waaronder ook de buiten de stad Genève in het Kanton gevestigde militaire scholen vallen, te mobiliseeren om verdere on lusten te voorkomen. De Geneefsche autoritei ten zijn van meening. dat de aanval der so cialisten en communisten op de militaire troe pen, reeds geruimen tijd van te voren is voor bereid, aangezien vele communisten in het be zit van wapenen zouden zijn geweest. Bij het bekend worden van de gebeurtenissen te Genève is het ook te Lausanne tot commu nistische onlusten gekomen, die hier echter een minder bloedig karakter droegen, en spoedig onderdrukt konden worden. MOSKOU, 9 Nov. (Per telefoon.) Naar offi cieel wordt medegedeeld is de echtgenoote van den Sovjet-Russischen dictator Stalin, Nadesda Allelujewa, in den nacht van 8 op 9 November plotseling gestorven. Zij was Stalin's tweede vrouw en was 32 jaar oud. (United Press.) GENÈVE, 9 Nov. (Reuter). De voorzitter van de voorbereidende commissie van de economi sche wereldconferentie (crisisconferentie), mr. L. J. A. Trip, heeft aan persvertegenwoordigers verklaard, dat de eerste bijeenkomst van de commissie bevredigende resultaten heeft opge leverd, daar de leden zeer veel economische en financieele rftoeilijkheden konden onderzoeken. Waarschijnlijk zullen op de tweede bijeen komst in Januari definitieve besluiten ten aan zien van het programma der conferentie te Londen kunnen worden genomen. Mr. Trip verklaarde verder, dat het resul taat van de economische wereldconferentie in hooge mate afhangt van het feit, of en in welken omvang de regeeringen bereid zullen zijn door conferenties tot het gemeenschap pelijk werk bij te dragen. De besprekingen zijn thans op een punt gekomen, waarop het nut tig scheen, dat elke deskundige in overleg met zijn regeering de practische mogelijkheden tot oplossing der wereldcrisis onderzoekt. De financieele en economische deskundigen zouden erop gewezen hebben, dat buitenland sche schulden noodzakelijkerwijze slechts door goederen- of dienstprestaties kunnen worden afbetaald. Verder wordt terugkeer tot den gouden standaard aanbevolen. Men acht het zeer noodzakelijk, dat de maatregelen tot op heffing der crisis op economisch en financiee. gebied tegelijkertijd moeten worden genomen, Amerika democratisch. Bloedige incidenten te Genève. Berlijnsche stakers het tuchthuis in. Vou Gronau weer thuis. 25 dooden op Cuba. Voortgezet begrootingsdebat in de Tweede Kamer. Finsche onderscheiding voor H. M. de Koningin. Lijk gevonden onder Berghem bij Oss. Afzonderlijke regeling ten aanzien van spijsvet- ten bij slagers. Autobus met betoogers in een sloot te Zuid- wolde. Eén ernstig gewonde. Het voorloopig Nederlandsch elftal verliest met 40 van Northampton Town. Het Nederlandsch voetbalelftal samengesteld. De verdachte van den moord in het Oostzaner- gat vraagt revisie van zijn vonnis. Prof. Dr. J. H. Zaayer te Leiden overleden. BERLIJN, 9 Nov. (W. B.) Heden is het Rijkskabinet, bijeengekomen. Allereerst werden loopende zaken behandeld, waarbij het pro bleem van den vrijwilligen arbeidsdienst het belangrijkste punt was. Hierna hield het kabinet zich bezig met een diepgaande bespreking van den binnenland- schen politieken toestand. Bij de beraadsla gingen kwam men tot de eenparige conclusie, dat alles moet worden gedaan om tot een na tionale concentratie te komen. Het kabinet denkt echter niet aan aftreden. Dat geldt ook voor de afzonderlijke leden van het kabinet, over wier mogelijk aftreden in de laatste da gen onjuiste geruchten zijn verspreid. De rijks- regeering is integendeel vastbesloten haar weg te vervolgen. Zij staat op het standpunt, dat in een zoo moeilijke situatie, welke thans be staat, er geen tijd voor experimenten is. Het practische resultaat van de kabinetsbe sprekingen is, dat de rijkskanselier morgen den rijkspresident voorstellen voor de bespre kingen met de partijleiders zal doen. De be sprekingen van den rijkskanselier met de par tijleiders zullen in de eerstkomende dagen plaats vinden. Het tijdstip van deze onderhan delingen zal morgen door den rijkskanselier en den rijkspresident vastgesteld worden. Ze ker is, dat de rijkskanselier van plan is, ern stig met de leiders der partijen over den toe stand te beraadslnnrpn. Met de problemen der grondswetswijziging en de contingenteering heeft het kabinet zich heden nog niet kunnen bezighouden. Deze aangelegenheden blijven gereserveerd voor latere beraadslagingen. In verband hiermede meldt de Berlijnsche correspondent van de „Telegraaf", dat het nog niet vaststaat, wanneer het kabinet gelegen heid zal hebben, om door definitieve besluiten aan de nog steeds heerschende onzekerheid in zake haar agrarische handelspolitiek een einde te maken. Het is thans zoo goed als zeker, dat het contingenteeringsstelsel van minister von Braun, althans in zijn oorspronkelijken vorm, voorloopig niet ten uitvoer zal worden ge bracht. BERLIJN, 10 Nov. (W. B.) Rijkskanselier von Papen zal Maandag a.s. naar Dresden reizen. Vervolgens zal hü een bezoek brengen aan de Zuid-Duitsche staten Würtemberg, Baden en Hessen. Te Karlsruhe zal de kanselier de nieuwe brug over den Rijn openen. 777777777 Hoogste stand or -A-^na«cdag 9 uur van.: 768 yooruit

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 1