Zwart-rood Critiek op de R egeering Loonen spoorweg personeel Een oude historie DE TARIEFVERHOOGING NEDERLANDSCH ELFTAL MARKTEN DONDERDAG 10 NOVEMBER De bespreking tusschen de Directie en den Personeelraad Verlaging opgeschort De Roode Dinsdag en een depu tatie van katho lieke arbeiders Te vroeg gejuicht H. M. DE KONINGIN Door revolverschot gedood Communistisch verzet In hooger beroep het vonnis bevestigd DOOR SLAAP OVERMAND Autobus met betoogers in een sloot R. K. Middenstanders in de R. K. Staatspartij De moord in het Oostzanergat STAD IN 'T DONKER GEZET Poging tot diefstal van elecjtrischen stroom te Kampen Nieuws uit den aether De Luxemburgsche zender Een Nederlandsche belangengroep Op neutraal terrein Geen exclusieve contracten PROF. ZAAYER OVERLEDEN SPIJSVETTEN BIJ SLAGERS Een afzonderlijke regeling HET KASTEEL BOUVIGNE Wordt een ideaal vacantie-huis ARTILLERIE-INRICHTINGEN Nogmaals overleg bepleit EEN GOEDE VANGST Zeven vonnissen achter den rug TWEEDE KAMER De hoogste Finsche onderschei ding ontvangen LIJK GEVONDEN Van zeer verminkten man Een zwenking in den anti-revolu- tionnairen hoek te wachten? Ir. Albarda wenscht een vermogensheffing De kapitalistische zondebok Het parade-paard je A vonturierspolitiek Het blad Voor den wedstrijd om den gouden Onafhankelijkheidsbeker MILITAIRE FRAUDE Controle te gering Een aanbod Zonderlinge critiek MEISJE LANGS DEN WEG Bewusteloos gevonden Woensdagmorgen had de bespreking plaats tusschen de directie der Nederlandsche Spoor wegen en den Personeelraad over de aange kondigde 5 pCt. loonsverlaging, welke verlaging zooals wij nog in een gedeelte van onze vorige oplaag konden berichten voorloopig is uitgesteld. Tijdens dit onderhoud verklaarde de Directie, dat zij van de argumenten, ontwikkeld in den bekenden brief van den Personeelraad met be langstelling had kennis genomen. Zij handhaaf de haar standpunt ten aanzien van de verge lijking met het rijkspersoneel, medegedeeld in de besprekingen over de per 1 Juli ingevoerde S pCt. loonkorting. In dit verband deelde zij mede, dat zij haar voorstel niet kon terugnemen, maar zij was wel bereid de verdere voorbereiding van de uitvoe ring van haar voorstel op te schorten totdat bekend zal zijn wat de Regeering ten aanzien van haar eigen personeel zal doen. Zoodra dit bekend is, zal zij haar nieuwe inzicht aan den Personeelraad bekend maken en zullen verdere besprekingen kunnen volgen. De Personeelraad heeft echter gemeend nog verschillende argumenten te moeten aanvoeren om in het geheel geen loonsverlaging toe te passen en heeft ook medegedeeld, dat hij tegen elk nieuw voorstel tot loonsverlaging, ook al zal het nieuwe voorstel minder van het personeel vragen dan 5 pCt„ vierkant stelling zal nemen. De behandeling van het voorstel is dus opge schort totdat bekend zal zijn, wat voor het per soneel in 's Rijksdienst te gebeuren staat. Is dit bekend, dan zal de Directie met een nieuw voorstel bij den Personeelraad komen. Al is er dus op het moment nog geen tastbaar resultaat bereikt, gezegevierd heeft toch het herhaaldelijk met klem van redenen door de spoorwegorganisaties verdedigde standpunt, dat het nu eens eindelijk uit moet zijn met het spoorwegpersoneel aldoor nadeeliger te behan delen dan het Rijkspersoneel. In het verslag dat het Volksblad van den Rooden Dinsdag in Den Haag gaf, kan men een passage treffen waarin met een zekere in genomenheid en niet minder leedvermaak mel ding werd gemaakt over de groote deelname uit het Zuiden: „Aan hun groep ging een flink aantal mannen vooraf met een wit transparant, waarop als een mene tekel voor de room- sche politieke partij en vakbeweging geschil derd stond: „Deputatie van roomsch-katholiek gèorgani- seerden. Eindhoven." Waar deze dappere kerels langs kwamen, viel eerst een stilte in. Men las met aandacht deze kloeke woorden en dan barstte enthousiaste instemming los: Woorden als: „Zóó moet het gaan!" en „Goed zoo, jongens!" klonken uit de rijen der toe schouwers. Hadden dezen geweten, dat deze roomsche kameraden mede tot hun flink ge tuigenis in staat zijn gesteld door de solidari teit van hun geloofsgenooten, die niet naar Den Haag konden, dan zou de bijval nóg grooter zijn geweest." Begrijpelijkerwijze heeft de „Volk"-verslag- gever min of meer zijn enthousiasme den vrijen loop gelaten, maar de feiten ten opzichte van de katholiek georganiseerde arbeiders zijn toch wel ietwat anders, meldt onze Eindhoven- sche correspondent. Op onze informatie bleek ons, dat inderdaad de vorige week een ex-lid der katholieke vak beweging gepoogd heeft door te collecteeren onder de arbeiders, mogelijk te maken dat enkele zijner geestverwanten zich bij de de monstratie in Den Haag zouden aansluiten. De organisatie, de R. K. W. V., is daarvan niet onkundig gebleven en heeft in Den Haag eens bijzondere aandacht geschonken aan het betreffende gedeelte van den stoet, om te zien wat voor succes deze poging bij de Eindhoven- sche arbeiders heeft gehad. Het bleek evenwel, dat behalve het gewezen R.K.W.V.-lid onder het doek nog twee andere arbeiders meeliepen, die wegens hun communistische neigingen op het punt staan om geroyeerd te worden. Deze „deputatie van R. K. georganiseerden" was dus samengesteld uit niet al te zeer be trouwbare elementen en zal wel bijzonder wei nig getuigd hebben van den geest, dien wij onder onze katholiek georganiseerde arbeiders veronderstellen. Hij waarschuwde onmiddellijk de politie en marechaussee te Berghem en Oss, welke zeer spoedig aanwezig waren. Ook de burgemeester van Berghem de heer Baudoin, was spoedig aanwezig. Na lang zoeken kon echter het lijk pas herkend worden als zijnde van den heer J. van der Pas, caféhouder aan den Berghem- scheweg te Oss. Omtrent de nadere gegevens kon nog niets worden medegedeeld, daar het parket uit 's Hertogenbosch nog moest arriveeren. Omtrent het onder Berghem in de nabijheid van Oss in een weide gevonden lijk van den caféhouder J. van der Pas, vernemen wij nog het volgende: Het slachtoffer is 30 jaar oud en laat een vrouw en een kind achter. Om twee uur arriveerde Woensdagmiddag het Parket uit Den Bosch, dat ter plaatse een onderzoek instelde. Het lijk werd per auto naar het ziekenhuis te Oss overgebracht, waar sec tie op het lijk werd verricht. Onder leiding van opperwachtmeester Zoet hout, brigade-commandant der Kon. Mare chaussee te Oss, is een uitgebreid onderzoek ingesteld. Van de(n) dader(s) is nog geen spoor gevonden. Zeer waarschijnlijk is de man door een revolverschot gedood. Het Gerechtshof te 's-Gravenhage veroor deelde Woensdag de beide jonge communisten A. P. A. v. d. D. en P. N. van E., die hadden deelgenomen aan een werkloozenoptocht op Dinsdag 12 April te Delft, waarvoor geen ver gunning was verleend, wegens verzet en ge weldpleging bij de vordering der politie tot ont binding van den optocht, overeenkomstig het vonnis der Haagsche rechtbank, waarvan zij in hooger beroep waren gekomen, tot drie maanden gevangennisstraf. De procureur-gene raal had eveneens bevestiging van het vonnis gerequireerd. Woensdagnacht te ongeveer drie uur had te Zuidwolde een ernstig autobusongeluk plaats. Een autobus, met twintig passagiers, terugkee- rend van de demonstratie te Den Haag en be stemd voor Hoogeveen, reed, vermoedelijk door dat de chauffeur door slaap werd overmand, in een bermsloot langs den weg. Een der inzittenden werd daarbij vrij ernstig aan het hoofd gewond, terwijl de meeste an dere passagiers lichte kwetsuren opliepen. De ernstig gewonde werd door een passeerenden auto naar het ziekenhuis te Hoogeveen overge bracht. De overigen zijn eveneens met passee- rende auto's doorgereisd. De bus werd zwaar be schadigd. Men meldt ons uit Utrecht: Afgevaardigden van verschillende R. K. Mid denstandsorganisaties en vooraanstaande R. K. Middenstanders uit vele deelen van ons land, die op Maandag 7 November bijeen waren in Hotel „Noord-Brabant" te Utrecht, om te be spreken de noodzakelijk te voeren politieke actie, in het belang van den R. K. Midden stand, nebben besloten de reeds begonnen actie met den grootsten yver onverminderd voort te zetten en tot bereiking van hun doel over te gaan tot het vormen van kernen in de R. K. Middenstandsorganisaties en studieclubs in de R. K. Kiesvereenigingen en zich in verbinding te stellen met het partijbestuur van de R. K. Staatsparty en de R. K. Middenstandsbonden. Naar wy vernemen heeft W. V., die des tijds wegens moord op het knaapje Dirk van Leeuwen, gepleegd in het Oostzanergat, tot twintig jaren gevangenisstraf werd veroordeeld, revisie van dit vonnis aangevraagd. Zooals men zich wellicht herinnert, werd zijn mededader S. voor oplichting vervolgd en hiervoor ver oordeeld tot negen maanden gevangenisstraf. Reeds bij de behandeling was het niet duide lijk, welke rol de mannen bij den moord ge speeld hadden. V. schynt thans over nieu we feiten te beschikken, die zijn betuiging van onschuld kunnen staven. De beide mannen zouden eenige jaren terug het jongetje v. L. in een roeibootje hebben meegenomen en in de Buiksloterham hebben verdronken. Ook in hooger beroep werden zij veroordeeld. Mr. Ent hoven, destyds rechter-commissaris, die deze zaak instrueerde, is inmiddels overleden. Voor het revisieverzoek heeft V. zich ge wend tot den Amsterdamschen advocaat mr. F. Pauwels, die dit verzoek in beraad heeft genomen. Het was even na vijven Dinsdag, aldus be richt het „Handelsblad", toen een groot deel van de stad Kampen in duister werd gezet door het plotseling uitgaan van het electrisch licht. De mannen van het electrisch bedrijf von den al spoedig de plaats, waar het kwaad schuil de, namelijk aan de Heilige Steeg en wel in perceel no. 23. Dit huis bleek echter gesloten. Toen de politie den ingang geforceerd had, bleek dat de bewoner zich achter de deur had opge steld en gewapend met een' byi de indringers bedreigde. Voordat hij echter onheil had kunnen aan richten, was hij door een paar rechercheurs overmand en weggevoerd. Bij verder onderzoek bleek toen, dat de gevaariyke vriend zich had onledig gehouden met het aanbrengen van een aftakeling buiten den meter om, om zich gratis stroom te verschaffen. Naar men zich zal herinneren is in Luxem burg in het plaatsje Junglister een zender ver rezen, welke is opgericht door de Compagnie Luxembourgeoise de Radiodiffusion, ofwel de C. L. R. genaamd, een zender, die, gelegen op een hoogte van 1362 meter boven den zee spiegel en met antenne-masten, die 185 meter hoog zijn, den veelzeggenden naam van Vre- deszender heeft gekregen. De oprichting is tot stand gekomen, dank zij de samenwerking van bekende figuren uit Frankryk, België, Duitsch- land en Engeland, waarby de bedoeling heeft voorgezeten een radiozender te stichten, welke de internationale gedachte zal propageeren. En het mag in dit verband een verheugend feit genoemd worden, dat als gevolg van bespre kingen, welke dezer dagen te Amsterdam heb ben plaats gehad, ook Nederland in deze zaak een aandeel zal hebben. Het is n.l. de N, V. Internationale Radio Dienst, welke Dinsdag 1.1. in onze hoofdstad is gesticht, die zich tot taak heeft gesteld om ten deze de Nederland sche belangen te verzorgen. Het bestuur van deze organisatie bestaat uit de heeren W. M. van Haaffen, W. P. de Vries en J. Fris, voor zitter van den Bond van Exploitanten van Radioeen trales; de directie wordt gevormd door de heeren G. H. Knap en D. de Vries. Met betrekking tot deze zaak is Woensdag middag in het Amstel Hotel te Amsterdam een persconferentie gehouden, waarin de heer Marcel Savern, een der directeuren van de C. L. R., omtrent dezen zender verschillende mededeelingen heeft gedaan. Dat deze zender op het grondgebied van Luxemburg is opgetrokken deskundigen uit Frankrijk, België, Duitschland, Engeland en Nederland (Philipslampen) zijn bij den bouw betrokken geweest vindt zijn oorzaak in het feit, dat in dit land geen „radiotegenstellin gen", om ons tot dit woord te bepalen, be staan; het is dus bij uitstek „neutraal" gebied, dat ook geografisch zeer geschikt is. De zen der heeft een antenne-energie van 200 kilo watt en is geheel om den Duitschen term te gebruiken op kristal „gelagert" Van groot belang is, dat deze zender geheel ge reed is om met de uitzendingen een begin te maken; doch dit is om bijzondere redenen nog niet geschied. Zelfs heeft nog geen proefuitzending plaats gehad. De C.L.R. wil n.l. gaan uitzenden op een golflengte van 1260 meter, doch zoolang de Internationale Radio-Conferentie de golfleng ten tusschen 1050 en 2000 meter niet heeft prijsgegeven, wil zij niet beginnen. Zij zai. wach ten totdat de internationale conferentie van de „Union", die reeds sinds enkele maanden te Madrid bijeen is, een beslissing heeft ge nomen. Gehoopt wordt, dat deze nog aan het einde van deze maand zal vallen en dat de golven tusschen 1050 en 2000 meter dan vrij gegeven zullen zyn. Daar de C.L.R. na Oos tenrijk en Roemenië aan bod is, hoopt zij omstreeks Kerstmis haar uitzendingen te kun nen aanvangen. Begry'peiyk is aldus de heer Savern dat de vraag gesteld zal worden: wat denkt de C.L.R. uit te zenden? Het antwoord op deze vraag is, dat zij, in de beste beteekenis van deze begrippen, de kunst en de cultuur wil dienen. De bedoeling is kunstenaars, die aan het begin van hun loopbaan staan en door hun prestaties ook al zijn deze door allerlei omstandigheden in het eigen land nog niet erkend bewezen hebben, dat zij iets hebben te bieden, door middel van dezen zender op het „podium van Europa" te plaatsen en hun zóó de bekendheid of roem deelachtig te doen worden, waarop zy door hun kunnen aanspraak mogen maken. Wat overigens de exploitatie van dezen Luxemburgschen zender betreft, kan worden medegedeeld, dat daarbij voor oogen heeft ge staan het Amerikaansche systeem, d. w. z. dat naast de zenduren, waarvoor de C.L.R. het programma zelf verzorgt, financiert dus, een deel der zenduren van andere zijde zal worden gefinancierd en wel zoodanig, dat om bij wyze van voorbeeld in Nederland te blijven de N. V. Internationale Radio Dienst, of een andere Nederlandsche instelling of onderne ming de kosten daarvan draagt. In dit verband deelde de heer Savern mede, dat hij in dezen besprekingen heeft gevoerd met den directeur van het omroepbedrijf der A.V.R. O., den heer W. Vogt, die de volle me dewerking van deze organisatie heeft toege zegd; echter onder het uitdrukkeiyk beding, dat in Madrid het door de C.L.R. verwachte resultaat wordt bereikt. Ook met de directie van een groot hotel te Amsterdam werden voorloopige besprekingen gevoerd. De heer Savern verklaarde nog, dat bij de besprekingen, welke bijv. met de A.V.R.O. zijn gehouden, de kwestie van exclusieve contracten niet in het geding is geweest, alhoewel de ge noemde heeren het afsluiten van dergelijke contracten geenszins wilden buitensluiten, daar dit h. i. zal afhangen van de voorwaarden, wel ke kunnen worden bedongen. Op de vraag of de nieuwe instelling met haar antenne van 1200 K.W. energie niet een hin der zou kunnen zyn voor andere zenders van ongeveer gelijke sterkte, werd ontkennend ge antwoord. In den leeftijd van 56 jaar is Woensdagnacht na een korte ziekte te Leiden overleden Prof. Dr. J. H. Zaayer, de bekende hoogleeraar in de heelkunde aan de Leidsche Universiteit. In afwijking van hetgeen tengevolge van een misverstand van de zijde van het Ned. Corr.- Bureau werd gepubliceerd, deelt de Crisis-Zui- vel-Centrale mede, dat in de beschikking no. 136 afd. C.Z.A. van den Minister van Economische Zaken en Arbeid een afzonderlijke regeling is getroffen ten aanzien van het voorhanden heb ben van spijsvetten bij slagers. Deze ministeri- eele beschikking is in de „Staatscourant" van Dinsdagavond opgenomen. In de bereidplaats of een daarbij behoorend, niet voor het publiek toegankelijke bewaarplaats mag een slager die vetten slechts voorhanden hebben in een onaangesneden en onaangestoken eenheid van meer dan 10 en minder dan 50 K.G., terwijl in den winkel die vetten allen in gebanderolleerde eenheden voorradig mogen zijn. In vorenbedoelde beschikking is voorts nog bepaald, dat de merken in hun volle lengte op de verpakking moeten zijn geplakt op zoodanige wijze, dat zij bij het openen van de verpakking worden doorgescheurd. Voorts werd in de reeds gepubliceerde toe lichting gesproken van een monster met een gewicht meer dan 250 en minder dan 500 gram. Dit moet zyn: 400 gram. De herstelwerken aan het kasteel van Bou- vigne, het vacantie-huis der E. K.-beweging zul len niet minder dan zeven maanden in beslag nemen. Het gebouw schynt door zijn laatste eigenaars schromelijk verwaarloosd te zijn. Het houtwerk van het dak en het torentje was na genoeg geheel verteerd. Ook de fundamenten, die in de kasteelgracht staan, moeten hersteld worden. Daarvoor was het noodig, dat deze leeg gepompt werd; maar de hooge waterstand van de Mark vulde haar nog vlugger dan ze geleegd was. Ook inwendige herstellingen zijn noodza kelijk; een electrische leiding en centrale ver warming moeten worden aangelegd. Bij het afdeelingsonderzoek der Tweede Ka mer inzake de begrooting van het Staatsbedrijf der artillerie-inrichtingen voor 1933 werd we derom de klacht geuit, dat de reorganisatie commissie, welker arbeid het tot stand komen van vele maatregelen tengevolge heeft gehad en nog heeft, waarbij de belangen van het per soneel ten nauwste zijn betrokken, geen overleg pleegt met de bij het bedrijf bestaande dienst commissie. Met aandrang meende men te moeten verzoe ken, dat de Regeering alsnog het tot stand komen van zoodanig overleg zal bevorderen. Toens Dinsdagavond de heer E. M. in zijn woning aan den Delftweg te Overschie kwam, trof hij daar een man aan. Later bleek, dat deze man de achterdeur opengebroken en een bureau geforceerd had. De man vluchtte de straat op, doch werd in de Schielaan gegre pen. Uit Rotterdam ontboden rechercheurs her kenden in hem den inbreker J. B. uit Rotter dam, die reeds zeven vonnissen achter den rug heeft, waarbij een van vijf jaar, wegens in braak met geweldpleging. De Finsche zaakgelastigde, de heer U. M. Hellström heeft zich, naar wij vernemen, Dins dag naar het paleis Het Loo begeven om aan H. M. de Koningin de hoogste onderscheiding te overhandigen, waarover zijn land beschikt: het Grootkruis met keten in de orde van de Witte Roos van Finland. Een landbouwer uit de Spaanderstraat onder Berghem by Oss vond Woensdagmorgen om ongeveer 11 uur op zijn weide een zwaar ver minkt lijk van een pl.m. 25 a 26-jarigen man. DEN HAAG, 9 November 1932. Erg veel nieuws brengt totnogtoe het begroo- tingsdebat niet. Het zijn vrijwel dezelfde klan ken, thans misschien ietwat anders gerangschikt van verleden jaar, die men in de redevoeringen beluistert. En als men den leider der sociaal democraten, Ir. Albarda, dezen middag gehoord had, zou men zelfs getwijfeld hebben, of hij niet zijn vorige begrootingsrede uit de „Handelingen" weer had opgediept en er eenige aan recenter feiten gewijde stukjes ingevoegd had, zóó leek het betoog van heden op de rede van een jaar geleden. Over de bekende tarievenkwestie is nog geen nieuw licht gevallen. De heeren ALBARDA en KNOTTENBELT handhaafden natuurlijk hun absoluut afwijzend standpunt tegenover de 30 opcenten op het tarief, terwijl de leider der Christelyk-Historischen eveneens biyk gaf, dat ook van den kant zijner fractie geen verandering in den stand van zaken gekomen is. Men steunt daar Minister de Geer bij al zijn pogingen tot dekking van het tekort; het aan vankelijk bezwaar zijner partygenooten tegen de tariefverhooging heeft de bewindsman door zyne bekende tegemoetkoming, dat de opcenten van de baan zijn, zoodra Ouchy in werking- treedt, weggenomen. Hoe de heer ALBARDA kan zeggen, dat de Regeering bewustelijk een conflict uitlokt en in strijd met het gemeen overleg, waarvan Minis ter de Geer zich een voorstander verklaarde, hardnekkig iedere tegemoetkoming weigert, is ons dan ook een raadsel. De Christelijk-His- torische tegenstanders zwaaiden tegenvolge van de tegemoetkoming van den heer De Geer om, terwyl Dr. Coiyn, al blyft hij tegenstan der, zich uitdrukkelijk voor 's Ministers toe naderingspoging erkenteiyk toonde. Het iijkt wel, of de sociaal-democraten in plaats van gis teren op 27 October op Houtrust gezeten heb ben. Ir. ALBARDA De overige fracties hebben zich niet gebelgd getoond over de afwezigheid van de sociaal democraten gisteren. Zij hebben met aandacht iet betoog van «I den rooden aan voerder gevolgd en daarmede biyk gegeven, dat zij aan de beraadslagingen in de kamer meer waarde hechten dan de democraten, die het parlemen taire stelsel al leen met de lip pen eeren en er in de practijk heusch niet toe medewerken dat het gezond en in eere blijft. Want wat te zeggen van het feit, dat de leider van op één na de grootste partij in de Kamer unverfroren de verschijnselen van ontaarding der begrip pen goedkeurde en verdedigde, die de beslis sende macht óók tusschen de verkiezingen in by de kiezers brengen, 's Heeren Albar- da's betoog kwam erop neer, dat het gebeurde tusschen de Amsterdamsche raadsleden cn de federatie Amsterdam der SDAP en andere der gelijke verwordings-symptomen het summum van democratie zijn. Anders worden aldus de heer Albarda tot grenzenlooze verbazing van de Kamer de gekozenen dictators! Staats rechtspecialist betoonde de leider der roode fractie zich met die uitspraak niet. En men zou haast geneigd zyn te vragen, of hijzelf op dat moment misschien „in opdracht" sprak. Het ligt voor de hand, dat de heer Albarda het kapitalisme wederom als den schuldige aan alle ellende aan de kaak stelde en in zijn pe roratie alle heil verwachtte van 'n socialisme, dat hij prees als „het ideaal van menscheiykheid'". Een visie op de toekomst, waaraan natuurlijk iedere basis ontbreekt. In de werkelijkheid gesteld eens, dat die komt, zou het wel eens deeriyk kunnen tegenvallen. Trouwens het So- cialisatie-rapport van SDAP en NW voor spelde zelf, dat het naar het socialisme een lange weg zou zyn. Theoretische debatten ba ten dus momenteel weinig. Het eenige land, waar Marx' leer in vervulling ging, biedt bo vendien zóó weinig aanlokkelijks, dat men, in dien men over eenigen zin voor realiteit be schikt en die komt voor het oogenblik het meest te pas maar beter niet teveel uit weidt over wat in verre toekomst misschien komen gaat. Voor het oogenblik laakt de heer Albarda in de Regeering, dat zij bezuinigt op andere hoofd stukken dan Defensie. Zoolang de weermacht, niet aan kant gaat, weigert de SDAP hare medewerking aan bezuiniging op ander ge bied en gelooft het volk het op speciale wyze voorgelichte dan toch zeker niet aan den financieelen nood. In plaats van te be snoeien op de uitgaven voor onderwijs, volks gezondheid, sociale verzekering en kinderbe scherming wil de heer Albarda de maatregelen, die het plan-Oudegeest aanbeval, waaronder de vermogensheffing ad 1 pCt. het parade-paardje by uitstek is. In de Memorie van Antwoord heeft Minister de Geer reeds voorgerekend, dat iemand, die een bedryfskapitaal in zijn onderneming heeft met een belastbare waarde van 3 millioen en daaruit 40.000 inkomen boekt, van die 40.000 meer dan 70 pCt. aan belasting betaalt, als de voorstellen der Regeering worden aangenomen. Zou daarnaast een vermogensheffing komen, zooals de heer Albarda wenscht, en zou deze belastingplichtige die belasting in drie jaren tyds mogen opbrengen, wat op 10.000 per jaar neerkomt, dan zou hy meer dan 95 pCt. van zyn inkomen aan belasting zien heen gaan. Een weinig meelijwekkend geval, dorst de heer Albarda dat nog te noemen, want de man kan immers een deel van zyn vermogen daarvoor te gelde maken. Alsof niet, zoo dit op groote schaal geschieden moest, tot een kapi taal-aantasting leiden zou, die ook voor het bedryfsleven funest zou zijn. Bovendien zou een volgend jaar natuurlijk opnieuw zoo'n heffing geëischt worden. Want dan is de toestand der schatkist allicht nog slechter. Kan men den Minister-President on- gelyk geven, dat hij bij een vorige gelegen heid deze heffing avonturierspolitiek noemde. Op deze wijze teert het volksvermogen in en houdt men den opbloei tegen. Wel sust de heer ALBARDA ongerustheid te dezer zake met den optimistischen dooddoe ner, dat zoodra er kentering komt, het vermo gen vanzelf weer aanwast, maar als het erop aankomt, de noodzaak van ordening der pro ductie aan te prijzen, vervalt hij weer in pes simisme en voorspelt hij nog een langen tijd van crisisellende. In dat verband klinkt ook zoo wonderlijk weer zyn pleidooi voor leenen en nog eens leenen desnoods gedwongen om allerlei groote werken te financieren. De salarisverlaging bestreed de sociaal-de mocratische leider even vanzelfsprekend alshy aantasting van de kloosterlingensalarissen ver dedigde en zyn ten partijcongresse beloofde cumulatie-motie vast aankondigde. En het slot van zijn redevoering, gewijd aan de hou ding der Regeering ten opzichte van demon straties, eindigde met de uitspraak, dat een waarlijk democratische regeering ook betoo gingen tegen zichzelf toestaat! Wij meenden, LI 11'! Na den zwaren, wegenden regen zakken de doorweekte blaren log van de boomen. Zij dwarrelen niet als in den October- of Novemberwind, maar zoeken snel en zwaar den grond en daar zijn zij een glibberig gevaar voor voetgangers. Dit blad is een symbool. Het doet denken aanons zelf en het ver schil is, dat het blad wordt voortbe wogen en geslingerd door vreemde machten, voor het in de goot en op de straat terecht komt. Het blad kan bo vendien niets anders doen dan ge hoorzamen en gewillig tuimelen en zich laten vertrappen. Wij echter hebben een weerstand. Voor ons is de tuimeling niet de eenige oplossing. Die ondergaan wij alleen uit vrijen wil, tot het oogenblik komt, dat wij niet meer kunnen vasthouden aan den boom des normalen levens en loslaten van den tak. Dan zijn we als vallende bladeren, die vastplakken op de bere gende straat, onder den voet raken en verscheurd worden tot ivaardelooze flarden. Laten we in deze maanden van val lende, rottende blaren eens overden ken, dat zij eens groen en frisch wa ren en laten we niet betooverd zijn door den schoonen gloed, dien ook 't vallend blad nog vertoont, want deze gloed zal niet de onze zijn, wanneer wij den val niet meer kunnen tegen houden. Hechten wij ons vast en opge wekt aan den tak, opdat de storm des levens met ons spele zonder ons af te scheuren. Dan is dit een verheven spel, waaruit wij frisch en overwin nend te voorschijn treden. Na afloop van den wedstrijd Northampton Town tegen het voorloopig Nederlandsch elftal, heeft de Keuzecommissie van den K. N. V. B. het Nederlandsch Elftal samengesteld, dat op Zondag 20 November a.s. op het Sparta-terrein te Rotterdam zal spelen tegen het Rotterdamsch elftal om den Gouden Onafhankelijkheidsbeker. Doel: Van der Meulen (H.F.C.) Achter: Weber (A.D.O.), Van Run (P.S.V.) Midden: Fellikaan (Longa), B. J. Paauwe (Feijenoord), van Heel (Feijenoord). Voorhoede: Nagels (Enschede), Vente (Nep- tunus), v. d. Broek (P.S.V.)Bonsema (Velocitas, Groningen), Van Nellen (D.H.C.). Met benoeming van de reserves zal worden gewacht, tot het Rotterdamsch elftal zal zijn samengesteld. bqo dat gisteren te Den Haag de heer Albarda bij zulk een betooging vooropliep! Namens de Christelyk-Historischen heeft de heer SNOECK HENKEMANS zijn volledigen steun aan de Regeering beloofd en overigens verklaard, dat de Christelijk-Historische Unie in beginsel bereid is tot samenwerking met iedere groep, die met haar in het belang van godsdienst, gezin en gezag wil werkzaam zijn. Hoe denkt mr. Marschant over dit aanbod? De financieele expert der Christelijk-Histo- rischen JHR. RUTGERS VAN ROZENBURG betuigde later zijn goedkeuring aan de finan cieele gestie der Regeering. Hij heeft er nog eens waarschuwend op gewezen, dat verwer ping van de tariefverhooging het deficit op de begrooting tot 44y2 millioen doet stijgen, en toonde zich weinig optimistisch over een spoe dig verdwynen van het spoorwegtekort. Mr. KNOTTENBELT, voor de laatste maal bij het begroo- tingsdebat fun- geerend als lei der der liberale fractie, weet een zeer groot deel van de ellende aan Overheids maatregelen. Als hy daarmee be doelt den inter nationalen pro- tectiewaanzin, accoord! Maar als hij daarme de de sociale wetgeving een Seitenhieb geeft, dan mo gen wy erop wijzen, dat dis ook vóór de crisis bestond en toen allerminst fnuikend werkte. Wat natuurlijk niet zeggen wil, dat niet gezocht moet worden naar een zoo weinig kostbaar en zoo soepel mogelijken vorm der sociale wetgeving. Overigens verweet mr. Knottenbelt, zelf al lerminst een krachtfiguur, aan de regeering „gebrek aan zelfstandigheid en kracht op elk gebied." Dat komt dan tot uiting in het feit, dat de Regeering haar weg zoekt midden tus schen de standpunten door der elkaar bekam- pende partijen. Na die klacht klonk 's heeren Knottenbelt's critiek op de invoering van de Winkelsluitingswet, waarbij de Regeering juist met groote kracht doorzette, wel eenigermate vreemd! Morgen moet een anti-revolutionnair aan het woord komen. Dan gaat het spannen. Wij zagen althans mr. de Wilde, den man, die ty- dens het reces in een kiesvereeniging ver klaarde, dat men de Regeering steunen moet in dezen tijd, ook al valt het wel eens zwaar, ijverig aanteekeningen maken. Zal zijn rede een zwenking in den anti-revolutionnairen hoek beteekenen?. Voor den Krijgsraad stond terecht W. J. uit Utrecht, 43 jaar, korporaal-kok bij de Huzaren te Brda. Deze had zich laten meesleepen in het complot dat minstens 4 jaren den Staat voort durend heeft benadeeld en waaraan ook offi cieren meededen. Beklaagde voor zyn deel had giften aange nomen van 'en groenter-boer A. van den B. die door die fooien bereikte, dat hij in zyn voordeel buiten contract en bestelling de groen ten kon leveren, welke hij het goedkoopst in kocht. Beklaagde werd conform den eisch van den aud.-mjl. veroordeeld tot 2 maanden gevange nisstraf voorwaardelijk, met 2 jaar proeftijd. Voorts had zich te verantwoorden L. A. v. d. V. uit Utrecht, 34 jaar, sergeant-kok bij het Reg. Infanterie te Breda. Deze had geduren de twee jaren telkens maar zakken met 50 K.G. aardappelen weten te verduisteren en knoeide met den steenkolenhandelaar. Deze rekende alle leveranties dubbel en beklaagde kreeg daar zijn deel van. De eisch luidde tegen hem tweemaal 4 maan den gevangenisstraf met ontslag uit den dienst. Uitspraak 22 Nov. a.s. Langs den openbaren weg onder Boxtel is door automobilisten een meisje, vermoedelyk uit Am sterdam afkomstig, bewusteloos naast haar ry- wiel gevonden. De zaak is in nader onderzoek. Het meisje is naar het R. K. ziekenhuis te Box tel overgebracht. Mr. Knottenbelt BARNEVELD, 10 November Aanvoer 550.000 eieren, f 7.7.75. Handel redelijk. BROEK OP LANGENDIJK, 10 November 5000 K.G. Aardappelen: Scliotsche Muizen 0.50, Eigenheimers 0.50, Due of York 0.90, 1250 K.G, Peen 2.10, 36000 K.G. Roode kool 1.703.60, idem doorschot 1.201.80, 20.000 K.G. Gele kool 1.30i 2.00, 3250 K.G. Vroege Witte kool 0.801.30, 24000 K.G. Deensche Witte kool 0.601 30, 500 K.G. Uien: Gele Uien 4.504.90, 5400 K. G. bie ten 1.202.10, 801 K.G. Rammenas 11.20 Bloemkool 3200 stuks: Reus le soort 6.60—9, id, 2e soort 12.40. NOORD-SCHARWOUDE, 10 November Noor- dermarktbond 7200 K.G. Aardappelen: Groote Schotsche Muizen 0.70, Duken 0.80, Eigenheimers 1.20, BI. Eigenheimers 1.60, 8400 K.G. Uien; Drielingen 4.10, Uien 4.104.70, Grove Uien 4.20—4.30, 3400 K.G. Peen 1.40—1.70, kl. Peen 0.80, 2200 K.G. Kroten 0.60—1.30, 46300 K.G. Roode kool 1.90—3.50, 51400 K.G. Gew. witte kool 0.80—1.00, 18300 K.G. D. witte kool 1—1.30, 9000 K.G. Gele kool 1.50—2.00, 175 stuks Bloem kool 6.407 per 100 stuks. 's HERTOGENBOSCH, 9 Nov. Vee.1 Op de markt van hedjn waren aangevoerd 3141 stuks: 2142 stuks hoornvee, 875 biggen: 13 zeugen; 28 schapen-lammeren; 83 kalveren. De prijzen wa ren als volgt: kalfkoeien 160265; kalfvaarzeri 120240; magere ossen en koeien 80170 per st.;| vette ossen en koeien le kw. 2428; id. 2e kw. 2024 ct. per pond; pinken 60140; zeugen 30— 70; biggen 710; schapen 816 per stuk. Verdere mededeelingen: Aanvoer groot vet vee prijshou dend. Kalfvee vlugge handel. Hoogere prijzen. Magere ossen en koeien prijshoudend. Vette var kens kalme handel. Afloop der markt prijshou dend. HOORN, 9 Nov. Aantal 2177. Kalfkoeien 100— 230, Varen of Gelde koeien 90220, Jonge Stieren 30140, Pinken 60110, Gras 2560. Handel goed. SCHAGEN, 10 November Vee 60 paarden 35100, 54 magere Geldekoeien 80140, 50 vette Geldekoeien 140260, 10 Kalfkoeien 1.75— 2.25, 57 Graskalveren 2840, 27 nuchtere kalve ren 512, 148 Schapen 14—22, 443 Overhouders 812. 2 Bokken en geiten 35, 12 magere var kens 714, 56 vette varkens per K.G. 0.270.29, 67 biggen 46, 10 Kippen 0.501.50, Haantjes 0.500.80. Eiermarkt Aanvoer 29.400 kipeieren. Bruine 6.60—7.20, Wtte 6.60—7.00, Kleine 4.30— 5.00, 1400 eendeieren 3—3.60.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 6