Laatste Nieuws Radio en Politie Genève staakt DE OORLOGSSCHULDEN Tsaldaris voor de Kamer VRIJDAG 11 NOVEMBER Nieuw systeem van een automati- schen oproep ontworpen Permanent luisteren overbodig Huisbrand naar België Verhooging der hoeveelheden DE GODSLASTERINGSWET Thans afgekondigd BRANDSTOFFENTOESLAG Aan tewerkgestelden WINKELSLUITINGSWET Het wijzigingsvoorstel der liberale fractie Luxemburgsche zender T oekomstmuziek DEFINITIEVE OPLOSSING? Wrakstukken van vliegtuigen UITVOER NAAR FRANKRIJK Gerst en zemelen BEROOVING IN PARK De dader gegrepen Nederlanders vooraan! MOTORBOOT GEZONKEN De schipper verdronken MARINEZIELZORG IN INDIË Een garnizoenskerk te Soerabaja HET AUTO-ONGELUK TE WASSENAAR De toestand der gewonden POGING TOT MOORD Gevolg van minnenijd DE DUITSCHE AUTOBUS Behandeling 18 November INBRAAK IN PASTORIE De wacht was naar huis Pensioenskorting Alleen de christelijke arbeiders organisaties doen niet mee De regeering op alles voorbereid Burma los van Indië De Mands joekwo-oorlog Offensief tegen Lu-ping-wen Het weer op Zondag Gunstige vooruitzichten en weinig kans op storing Amerika wil van geen kwijt schelding hooren Op 15 December moet betaald worden Hij acht uiterste spaarzaamheid en bezuinigingen noodzakelijk Steun van Venizelos De strijd in den Gran Chaco nas Senator Reed Frankrijk actief Waarom Engeland uitstel vraagt Voorbeelden trekken Bemiddeling van generaal Kundt? Nog geen gifgasverbod Geneefsche onderhandelingen zonder resultaat De relletjes te Dublin Hospitalen vol gewonden Door kolendamp vergiftigd De radio wordt meer en meer volmaakt, dank zij knappe vindingen en technische verbete ringen, waarbij onze Nederlandsche ingenieurs en technici zeker niet het geringste aandeel hebben. Thans is de heer ir. J. L. Leistra, de hoofd-ingenieur bij de N.V. Van der Heem en Bloemsma te Den Haag, er in geslaagd, naar de „Telegraaf" bericht, na jarenlange proefne mingen in de laboratoria zijner fabriek, een nieuw systeem te ontwerpen van een automa- tischen Radio-omroep, dat sinds eenigen tijd de Rotterdamsche Rivierpolitie belangrijke dien sten bewijst. Enkele jaren geleden werd door den heer E. van Binsbergen, chef der Rotterdamsche Ri vierpolitie de vraag gesteld of het niet moge lijk zou zijn een systeem te ontwerpen waarbij vanuit het politiebureau één bepaalde boot zou kunnen worden opgebeld. Daarmede zouden dan te allen tijde alle aan boord dienst doende agen ten voor hun eigenlijke werk beschikbaar zijn, zonder dat er altijd één voor de radio-ontvangst behoefde te worden gereserveerd. Dit is dr. Lei stra ten slotte gelukt en een oproep-installatie is geconstrueerd waarvoor een speciale zender werd gebouwd en een gecompliceerd ontvang apparaat dat nochtans uiterst kleine afmetin gen heeft. De drie Rotterdamsche politiebooten zijn alle van een dergelijke ontvanginrichting voorzien, zoodat men op het bureau, door den zender in te schakelen en een knopje om te draaien elke gewenschte boot kan opbellen. Heeft men een bericht voor boot no. 2, dan draait men het nummerschijfje van no. 2 op de bedienings tafel van den zender om en aan boord van boot no. 2 gaat een bel zonder dat één van de andere booten daar iets van merkt. Bij het hoo- ren van de bel gaat iemand naar het ontvang toestel, schakelt de telefoon in en kan dan pre cies als vroeger, het bericht van het bureau op nemen en terugspreken. Het bijzondere van het systeem is, dat het tot een ongelimiteerd aantal booten kan worden uitgebreid. De practische toepassingsmogelijkheden er van zijn vele, want één van de grootste bezwa ren verbonden aan de practische toepassing van de radiotelefonie in een groot aantal bedrijven is hiermede opgeheven. Binnen korten tijd zal behalve bij de Rivier politie ook bij den Rotterdamschen Havendienst een boot op het nieuwe oproepsysteem worden aangesloten. Dezer dagen is reeds medegedeeld, dat het Belgische kabinet in zijn laatste vergadering zijn beslissing heeft bevestigd tot geleidelijke opheffing van den invoer van huisbrand. Vrij dag is, naar de „Telegraaf" bericht, besloten dat wat den Nederlandsche» huisbrand betreft, de hoeveelheden die ten invoer in België wor den toegestaan, zullen worden verhoogd. Hoe groot deze vermeerdering zal zijn. is nog niet vastgesteld. Binnenkort zullen hierover onder handelingen worden geopend. In het „Staatsblad" is thans afgekondigd de Wet van 4 November 1932 tot aanvulling van het Wetboek van Strafrecht met voorzieningen betreffende bepaalde voor godsdienstige gevoe lens krenkende uitingen. De Minister van Staat, Minister van Binnen- landsche Zaken, heeft heden aan alle inspecties voor de werkverschaffing het volgende rond schrijven gezonden: Ik heb de eer U te verzoeken, tenspoedig- s t e aan de betrokken gemeentebesturen in Uw ressort namens mij mede te deelen, dat, ingaan de de loopende werkweek, voortaan wekelijks aan eiken tewerkgestelde bij de van Rijkswege gesubsidieerde werkverschaffingen, een brand- stoffentoeslag kan worden gegeven van één gul den. Het Rijk draagt in de kosten van deze re geling hetzelfde percentage bij als in de loonen der werkverschaffing. Deze regeling geldt tot en met 1 April 1933. Arbeiders, die niet regelmatig bij de werkver schaffing arbeiden, ontvangen den toeslag alleen over de week van tewerkstelling. voornamelijk verduurzaamde vischsoortén steeds even belangrijk, zoo niet belangrijker is geweest in den namddiag dan in de ochtenduren. De be perking van verkoopgelegenheid, uitsluitend tot de morgenuren, zooals de wet thans doet, is on natuurlijk en schadelijk, vooral voor de z.g. volkszaken. Mutatis mutandis geldt dit ook voor de fruit winkels, wellicht nog in sterker mate, omdat de vraag naar fruit uiteraard in de middaguren het grootst is. Wat den houder van slijt vergunning betreft, de Winkelsluitingswet heeft hem nu zijn beste ver koopuren ontnomen en daartegenover, zulks in tegenstelling met andere z.g. consumptiezaken, geen enkele faciliteit toegekend. Noch op Zon dag, noch op Oudejaarsavond is hem verkoop gelegenheid gelaten. De strekking van het voorgestelde ten aanzien der slijterijen is aan slijters in wijnen en gedis tilleerd verkoopgelegenheid te geven op Oude jaarsavond, 31 December, tot 10 uur n.m. Bij artikel 3 merken voorstellers op, dat terecht de bedoeling heeft voorgezeten, om bij het beoordelen van de wenschelijkheid van ver ordeningen, bedoeld in art. 6 der wet het win- keliersbelang als eenig criterium te doen gelden. Zij meenen, dat het met het oog op mogelijke toekomstige verwikkelingen, alsmede ter be krachtiging van de tot heden gevolgde practijk, wenschelijk is zulks in de wet vast te leggen, waartoe een wijziging van art. 6, eerste lid wordt voorgesteld. Bij art. 4 wordt opgemerkt, dat het onbillijk is, dat b.v. vischwinkels wel op Zondag geopend mogen zijn, terwijl het venten met visch des Zondags verboden is. Speciaal aan Joodsche venters wordt hierdoor nadeel toegebracht, aan gezien dezen op Zaterdag niet venten. De recht vaardigheid brengt mede, den verkoop van alle artikelen, welke des Zondags in winkels mogen worden verkocht, ook aan de venters toe te staan. Aan de Memorie van Toelichting op het initiatief-ontwerp der liberale Tweede Kamer fractie tot wijziging van eenige bepalingen van de Winkelsluitingswet 1930 wordt alsnog het vol gende ontleend: Bij artikel 1 wordt opgemerkt, dat de practijk heeft uitgewezen, dat de z.g. consumptiezaken in ernstige mate door de straffe bepalingen ten aanzien van de Zondagssluiting worden getrof fen. Wanneer algemeen als juist erkend wordt de uitspraak van den Minister, dat deze wet be oogt te zijn een maatregel in het belang van den middenstand, dan mag niet worden geaarzeld om aan de getroffen branches de helpende hand te bieden door verruiming van het bepaalde in het eerste lid van artikel 4 der wet. Ten aanzien van de melkwinkels zijn voorstel lers van oordeel dat deze bij een openstelling tot 12 uur des middags, uitsluitend voor den ver koop van melk en room, voldoende in de be hoefte kunnen voorzien. Deze norm kan dus ge handhaafd blijven, wat niet het geval is ten aanzien van de viscli- en fruitwinkels, welke over het algemeen meer belang hebben bij ver koopgelegenheid in den namiddag. Met handhaving van het bepaalde ten aan zien van de melkwinkels, dient een afzonderlijke regeling voor de visch- en fruitwinkels te wor den getroffen. Ten aanzien van de vischwinkels kan worden opgemerkt, dat de vraag naar verschillende, Op 540 M. boven den zeespiegel in net kleine Luxemburgsche plaatsje Junglister staat een zender gereed met een vermogen van niet min der dan 200 Kilowatt en bestemd om te werken op een golflengte van 1260 M. Deze zender is gebouwd met het doel geheel Europa te bestrijken en programma's in vier verschillende talen door te geven, ten einde naar de oprichters zich zeer idealistisch uit laten den internationalen geest te dienen en de schatten van kunst en cultuur der verschil lende volken voor geheel Europa te ontsluiten. Wat Nederland betreft is met de A.V.R.O. overeenstemming bereikt om programma's uit te zenden onder voorwaarde, dat de „Internatio nale des Radiodiffusions" golflengte en ener gie van den zender goedkeurt. We hebben over deze kwestie ons licht opge stoken bij den heer Paul Speet, die ons mede deelde, dat ook bij den K.R.O. 'n aanbod was ge daan en wel door Jhr. van Heurn om over Luxemburg uit te zenden op een deel van den Vrijdagavond. Gevraagd werd daarvoor de slordige prijs van ƒ900 per uur. De K.R.O. heeft zich echter niet willen binden, temeer daar nog steeds niet duidelijk is, welke toekomst er voor dezen nieuwen zender openstaat. In de idealen van de ondernemers gelooft de heer Speet nog niet zoo grif. Voor het doel, dat zij zich stellen bevordering van den in ternationalen geest ware trouwens de Vol kenbondszender heel wat geschikter. Daarbij komt, dat de uitzending van dit station, we'ke de ontvangst op naburige golflengten o.a. van Kalundborg haast onmogelijk zou maken, neg lang niet vaststaat. De „Internationale des Ra diodiffusions" welke op het oogenblik te Ma drid vergadert, kan in dezen geen definitieve beslissing nemen: het laatste woord is bij de „Union". Wel kan men te Madrid de vraag beantwoor den, of de autoriteiten van de P.T.T. aan dezen zender kunnen medewerken, maar gesteld dat dit zoo is, dan nog staan we in Nederland voor het feit, dat de lijn BrusselLuxemburg zeer slecht is en de Belgische regeering wel niet ge negen zal zijn om daarin ter wille van de Luxemburgsche radio op stel en sprong verbe tering aan te brengen. De uitzending via Luxemburg lig dus nog in de vage toekomst en de vraag is zelfs of zii wel toekomst heeft. Afwachten is voorloopig geraden. Blijkens door den directeur van den Lucht vaartdienst bij de Britsche luchtvaartautori teiten ingewonnen inlichtingen, moet vrijwel als zeker worden aangenomen, dat de in de vorige maand op onze kust aangespoelde wrak stukken van vliegtuigen deelen zijn van oude vliegtuigen, z.g. „dummies", in het afgeloopen jaar gebruikt bij proefnemingen met het af schieten van vliegtuigen door een katapult inrichting aan boord van een Britsch oorlogs schip. Naar de afdeeling Handel en Nijverheid meldt, is in het Journal officiel van 8 Novem ber j.l. een kennisgeving verschenen, volgens welke aanvragen om invoervergunningen voor gerst en zemelen gedurende het eerste kwar taal van 1933 vóór 1 December 1932 in het bezit moeten zijn van het Comité interprofes sional du controle des importations, 60 Rue de Bourgogne, Parijs L 74. Deze aanvragen moeten worden ingediend door de Fransche importeurs. In den vorigen nacht heef omstreeks 1 uur te 's-Gravenhage een berooving plaats ge had op den openbaren weg. Op genoemd tijd stip bevond zich in het Huygenspark een inwoner van Loosduinen in gezelschap van een 24-jarige vrouw. Op een gegeven oogenblik werd de man plotseling vastgegrepen, tegen den grond geworpen, waarbij de aan rander om hem het schreeuwen te beletten, de hand op den mond drukte. Het slachtoffer werd vervolgens van zijn portemonnaie met ongeveer 20.beroofd. De politie stelde onmiddellijk een uitgebreid onderzoek in en het gelukte haar den dader nog dienzelfden nacht aan te houden. Het bleek te zijn de 22-jarige los werkman K., wonende aan den Zuidwal te 's-Gravenhage. De man heeft een bekentenis afgelegd. Naar de porte monnaie, die hij op straat had weggeworpen, wordt nog gezocht. Zoowel K. als de vrouw zijn in bewaring gesteld, laatsgenoemde wegens medeplichtigheid aan berooving. Gemeld wordt, dat te 's-Gravenhage is op gericht een Nederlandsche vereeniging, ten doel hebbende Hollanders in hun eigen land in de eerste plaats aan een hun passende betrekking te helpen, m.a.w. het bevoordeelen en niet ver- oordeelen van Nederlanders in hun eigen land. Werkgevers kunnen zich tot deze vereeniging wenden ter verkrijging van goede werkkrachten, ongeacht welk vak: werknemers kunnen zich ongeacht welke politieke richting of gezindheid bij de vereeniging aansluiten. Schriftelijke aanmelding kan geschieden aan het secretariaat, Fahrenheitstraat 586, Den Haag. In het voorloopig hoofdbestuur hebben zit ting de heeren P. C. J. Guldemond, Ie voorzit ter, H. J. Stemmerik, 2e voorzitter en H. van Wijk, secretaris. Vrijdagmiddag omstreeks half twee heeft op de Wester Schelde onder de gemeente Hoede- kenskerke een scheepsramp plaats gehad. Een tot nu toe onbekende motorboot, geladen met suikerbieten, is plotseling gezonken. Vermoedelijk was het schip te zwaar geladen en heeft het tengevolge van den sterken wind die gistermiddag boven de Westerschelde woei, water geschept. Men vreest, dat drie vier personen zijn verdronken. Zekerheid hieromtrent heeft men niet, doch ooggetuigen verklaren, dat zij drie of vier per sonen aan dek van de motorboot hebben ge zien. In de nabijheid van de motorboot bevonden zich een vermoedelijk Groningsche klipper en een motorvisschersvaartuig uit Bruinisse. Deze schepen konden echter geen hulp verleenen, omdat de motorboot plotseling in de diepte verdween. Reeds zijn een vat olie en eenige luiken te Hoedekenskerke aangespoeld. Naar men ons nader uit Hoedekenskerk be richt was het gehee'e dorp Vrijdagmiddag in rep en roer door het vergaan van de motor boot op ongeveer 125 M. afstand van de kust onder deze gemeente Men vermoedt, dat de gezonken boot is de 228 ton groote „HeraK.'ith" welke eenige we ken geleden in de haven van Hoedekenskerke heeft gelegen. Het verluidt, dat één der opvarenden door een passeerende boot is gered: zekerheid heeft men echter niet. Er zijn nog meer luiken van de gezonken boot aangespoeld. Van het schip is niets meer te zien; het is geheel ondei water verdwenen. Omtrent het scheepsongeval op de Wester schelde kan nader worden gemeld, dat hierbij slechts één slachtoffer is te betreuren, nJ. de veertig-jarige schipper Griep afkomstig uit Rotterdam. Zijn vrouw met wie hij zich alleen aan boord bevond, is door de passeerende schoener „De Zwaluw uit Groningen, welke op weg was van Antwerpen naar Londen, op gepikt en in Vlissingen aan wal gebracht. Het gezonken schip „Catherlna" genaamd, dat de z.g. wilde vaart uitoefende, had suiker bieten geladen te Hoofdplaat en was op weg naar Breda Het echtpaar Griep had geen kin deren. Andere personen, dan het genoemde tweetal, bevonden zich niet aan boord van het schip. De vereeniging „Sterre der Zee" te Soerabaja, is er in geslaagd het lokaal der voormalige of ficierensociëteit over te nemen, welk gebouw thans zal worden ingericht als garnizoenskerk. Op 3 December a.s. zal Z. H. Exc. Mgr. Th. de Backere, apostolisch prefect van Soerabaja, dit kerkje inwijden. Het is gelegen aan den Oedjong in de onmiddellijke nabijheid van ka zerne, marinewerf en de ligplaats der sche pen, en zal toegewijd worden aan „Maria, Ko ningin van den Vrede". Het kerkje biedt plaats aan ongeveer vijftig man en zal worden voor zien van een eenvoudig altaartje, waarvoor aan de leden van St. „Christophorus" een gul den zal worden gevraagd voor de aanschaffing van altaarlinnen. De officiersdames hebben een volledig stel priestergewaden vervaardigd. Omtrent den toestand van de bij het auto ongeluk Donderdagmiddag op den Rijksstraat weg te Wassenaar gewonde en ter verpleging naar Den Haag overgebrachte personen verna men wij, dat mevr. N., die in het Roomsch- Katholieke Ziekenhuis ligt, Vrijdagmiddag nog steeds niet bij bewustzijn was gekomen, hoewel wat meer opleving viel te bespeuren, en dat de heeren F. en S., die in het Gem. Ziekenhuis zijn opgenomen, er naar omstandigheden rede lijk wel aan toe zijn, ofschoon hun verwondin gen veel pijn veroorzaken. De vierde inzittende van den auto, die door glasscherven aan zijn gelaat was verwond, is, na in het ziekenhuis te zijn verbonden, naar huis gekeerd. Het onderzoek der recherche naar de aan gifte van mishandeling met een hamer, ge pleegd door een 55-jarigen huisknecht uit de Chr. de Wetstraat te 's-Gravenhage, heeft uit gewezen, dat hier geen sprake is geweest van eenvoudige mishandeling, doch van poging tot noord, als gevolg van minnenijd. De dader vertoeft nog steeds in politiebe- waring. Op Vrijdag 18 November zal voor de Vierde Kamer der Arrondissements Rechtbank te straf zaak tegen den Duitschen chauffeur M. E., wonende te Oberhausen (D.) worden behandeld. De man is ten laste gelegd het veroorzaken van dood door schuld. Zooals men zich zal her inneren, had op 26 September van dit jaar op den Rijksstraatweg te Laren, waar de oude weg tusschen Laren en Hilversum den nieu wen Rijksweg kruist, een vreeseljjk ongeluk plaats. Een autobus met Duitschers, bestuurd door E., kwam in botsing met de Gooische tram. Van de inzittenden werd een Duitsche dame gedood, terwijl velen min of meer ernstig ge wond in het ziekenhuis te Laren moesten worden opgenomen. Als toegevoegd verdediger van den verdachte, die gedetineerd is in het Huis van Bewaring te Amsterdam, treedt op Mr. A. J. M. Hendrix. Er zijn dertien getuigen gedagvaard, w.o. drie deskundigen. In de afgeloopen nacht is een inbraak ge pleegd in de R. K. Kerk en pastorie te Lange- raar. De dieven zijn door de serre binnenge komen. Daarna hebben ze een bezoek gebracht aan de eetkamer en wisten vervolgens, door door het forceeren van eenige sloten, de sa cristie te bereiken. Hier hebben zij alles over hoop gehaald, maar niets medegenomen. Ook den toegang tot de keuken hebben zij geforceerd en hier viel hun een buit van f 100 aan huishoudgeld in handen. In de kerk heb ben zij vervolgens eenige offerblokken ge licht en het St. Anthoniusbeeld beschadigd. Alle kamers zijn doorzocht, doch verder is niets ontvreemd. Opmerkelijk is het, dat hoewel de pastorie reeds gedurende ruim een jaar door leden van de St. Jozefgezellenvereeniging wordt bewaakt, en deze om zes uur pas naar huis gaan, deze inbraak niet is opgemerkt. Vermoedelijk heeft men gewacht totdat de wacht was weggegaan. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in. Van de daders is tot nu toe geen spoor ge vonden. BANDOENG, 11 Nov. (Aneta). Het A.I.D. „De Preangerbode" meldt, dat per 1 Juli 1933 een pensioenskorting zal worden ingevoerd. De pensioenen t.m. 600.— per jaar zullen niet worden aangetast, terwijl daarboven over de geheele linie een korting van 12 wordt verwacht. De pensioenen van vóór 1920 zal niet worden gekort. Aneta voegt hieraan toe, dat dit bericht niet zonder basis is. Inderdaad komt er een korting, doch het voorstel daartoe moet het departement van financiën nog verlaten, waarna, het de gewone adviesinstanties zal doorloopen. Ongecorrigeerd. GENÈVE, 12 Nov. De algemeene staking in het kanton Genève, waartoe de plaatselijke vak bonden in den loop van den nacht hebben be sloten, is hedenmorgen begonnen. De Christelijke arbeidersorganisaties hebben besloten, niet aan de staking deel te nemen. Ook het trampersoneel en de arbeiders in de gas- en electriciteitsbedrijven zullen het werk niet neerleggen. De drukkers staken, doch de dagbladen heb ben maatregelen genomen om toch te kunnen verschijnen. De regeering heeft nog in den loop van den nacht het te Genève gedetacheerde regiment gemobiliseerd en het Gare Comavin, het hoofd station der Spoorwegen, en het Hoofdpostkan toor uit veiligheidsoverwegingen laten bezetten. Een regiment uit het kanton Waadt, dat oor spronkelijk vandaag gedemobiliseerd zou wor den, is ter versterking naar Genève gezonden. De vakbonden te Genève hebben na een ver gadering, die dikwijls een stormachtig verloop had en verscheidene uren duurde, besloten zich niet b ijde algemeene staking te Genève aan te sluiten. RANGOON, 12 Nov. (Per telefoon). Tot dusver hebben de verkiezingen in Burma, waarin beslist moet worden of Burma een pro vincie van Britsch-Indië zal blijven of een af zonderlijk lid van het Britsche wereldrijk zal worden, tot resultaat dat de separatisten de leiding hebben. Van de in totaal 80 zetels van de nieuwe wetgevende vergadering hebben de separatisten momenteel 21, hun tegenstanders 16 en de neutralen 8 zetels verworven. Algemeen verwacht men een overwinning der separatisten. (United Press) CHARBIN, 12 Nov. (Per telefoon). Tegen de troepen van den opstandigen generaal Su- ping-wen hebben de Japanners met vliegtui gen en tanks een offensief geopend. Naar het heet, willen de Japanners Su-ping-wen dwin gen toe te itemmen in een bespreking. Reeds zouden de Japansche vertegenwoordigers op de voor de bespreking bepaalde plaats zijn aangekomen. Den buitenlandschir. persvertegenwoordigers is het ditmaal door de Japansche militaire autoriteiten verboden zich in de gevechts- zöne te begeven, daar hier reeds al te veel spionnen zouden rondzwerven. (United Press) Sedert het einde van den regentijd is een belangrijke kentering gekomen in de. algemeene weersgesteldheid in Europa. Het heeft vrij lang geduurd eer zich een nieuwe weerstoestand over West-Europa heeft ontwikkeld en daardoor wa ren de vooruitzichten een week geleden zeer onzeker. Na dien begonnen zich de verande ringen, vooral in het Oosten, die in dezen tijd van het jaar hoe langer hoe meer beteekenis voor ons krijgen, duidelijker af te teekenen. Deze veranderingen hebben voornamelijk be trekking op de geleidelijke ontwikkeling van een blijkbaar krachtig gebied van hoogen luchtdruk over midden- en West-Rusland en de uitbrei ding van dit gebied naar het Westen. Daarmede hing de oplossing van een zwakke depressie over de Noordzee, die in de eerste helft der week regenachtig weer bracht, samen. Toen deze ge heel was opgelost (Donderdag) werd het weer rustig en zeer mooi. Donderdag verscheen echter ten Zuidwesten van IJsland» weer een nieuwe depressie, die sa menhing met een gebied van lage drukking over den Atlantischen Oceaan. Hiervan kunnen wij verwachten, dat het zijn invloed gaandeweg in de richting van het vasteland zal uitbreiden, maar dat zal waarschijnlijk slechts langzaam gaan. Bij de vooruitzichten voor de eerstvolgende dagen gaat het derhalve om de vraag of het gebied van hoogen druk hier stand zal houden of plaats zal moeten maken voor de depressie in het Westen. Hoogstwaarschijnlijk blijft het weer ten minste tot den weekovergang en tot Zondag wel onder den invloed van het gebied van hoogen druk, dus vrij rustig met Zuidelij ken tot Zuid-Oostelijken wind, koude nachten met wellicht een beetje vorst, licht bewolkt en nevel in den avond en morgen. Bij dalenden barometer is wat sterkere wind te verwachten. (Nadruk verboden) Zwaarwichtigheid Het zwaarwichtige trekt velen aan. We doen gaarne zwaarwichtig! We voelen ons zelf zwaarwichtig en alles wat we doen en zeggen. Voor ons zelf zijn we heel gewich tige personages. Wat anderen niet in ons ontdekken, waardeeren we zelf als bijzondere persoonlijke eigen schappen. Daardoor voelen we ons in veel achtergesteld, gepasseerd, geminacht, niet naar waarde geacht.... Men waardeert ons niet naar behooren. Het leven wordt ons daardoor zwaarder dan het behoeft. We ken nen in ons leven niet dien lichten toets, die de eigenschap van den onge- kunsteld-blijmoedige is. Zelfs bij ons vermaak doen we zwaarwichtig. Dat gaat al jong zoo. Wanneer jonge menschen lustrum vieren, dan nemen ze heel gewichtige onderwerpen voor hun feestvieren en vervelen zichzelf en anderen. Zichzelf en anderen vermaken doen ze niet. Ze probeeren integendeel te „experi menteeren" en pogen te bereiken b.v. in de kunst, wat beroepsmenschen niet vermogen Bij allen noodigen ernst wat min der zwaarwichtigheid, wat minder gewichtig-doen, wat luchtigeren toon en lichteren levenstoets zou voor onze samenleving een nuttig effect heb ben.... WASHINGTON, 12 Nov. (Reuter). Het koor van stemm envan personen die gekant zijn te gen herziening van de oorlogsschulden, werd gisterenavond, zooals we reeds in het kort meld den, nog versterkt door senator Reed, republi- keinsch lid van de financieele commissie van den Senaat. Hij verklaarde van de Europeesche debiteu ren te verwachten, dat zij op 15 December het door hen verschuldigde bedrag zouden betalen ATHENE, 12 Nov. (Reuter). De nieuwe minister-president Tsaldaris, heeft gisteren in de Kamer de regeeringsverklaring afgelegd. Hij wees vooreerst op de noodzakelijkheid om uiterste spaarzaamheid te betrachten en bezui nigingen in te voeren. Wat de buitenlandsche politiek betreft, zou de regeering de reeds bestaande vriendschap pelijke betrekkingen mét andere landen nog verder ontwikkelen en eventueele geschilpunten langs minnelijken weg oplossen. In dit verband opperde de premier het denk beeld van grootere toenadering tusschen de Balkanstaten. Bij de debatten verklaarde de vroegere pre mier Venizelos, dat hij de nieuwe regeering zou steunen en daarmede de nationale eenheid zou verwezenlijken. na en hij achtte het onmogelijk dat het Congres tot handelen zou overgaan vóór dien datum. In elk geval zou het Congres niet afwijken van het tegenwoordige standpunt, dat tegen ver mindering der schulden is en Reed voorzag dat de kwestie binnenkort wel door het Congres in behandeling zou worden genomen. Weinig menschen in Europa begrijpen, hoe de zaak van de schulden zit, aldus Reed. Men beseft in het algemeen niet, dat ook Amerika leeningen heeft opgenomen, zoodat Amerika die ook niet kan betalen, wanneer Europa niet eerst zijn schulden aflost. Wat betreft de Fran sche klachten, zeide Reed: „Frankrijk heeft de oorlogsvoorraden die Amerika het overdroeg voor méér verkocht dan het bedrag dat Frank rijk ons schuldig is wegens oorlogsrekeningen. LONDEN, 12 Nov. (Reuter). De Reuter-cor- respondent te Parijs meldt, dat de voorzitter van de financieele commissie uit de Kamer, Malvy, gisterenmiddag in het geheim naar Londen is vertrokken. Deze reis van Malvy wijst op groo tere activiteit van Frankrijk ten opzichte van de oorlogsschulden, als gevolg van de nota-wis seling tusschen Londen en Washington. LONDEN, 12 Nov. (V.D.) De Daily Tele graph" weet mede te deelen, dat een der directe aanleidingen tot het zenden van de Engelsche nota aan Washington voor uitstel van den op 15 December a.s. vervallenden termijn der schul denbetaling niet zoozeer de bijzondere positie van Engeland was, dan wel het gevaar, dat zou kunnen ontstaan voor den internationalen han del, ook voor den Amerikaansche, door het over maken van groote geldsommen. De veronder stelling dat het schuldenvraagstuk te Genève is besproken tusschen Sir John Simon en Norman Davis, is onjuist. NEW YORK, 12 Nov. (V.D.) Nadat de Fransche ambassadeur gisteren den Ameri- kaanschen staatssecretaris een nota heeft over handigd, die ongeveer denzelfden inhoud heeft al de Engelsche nota over de schuldenkwestie, verwacht men dat ook Italië en andere Euro peesche schuldenaarslanden uitstel der schul denbelasting zullen voorstellen. Staatssecretaris Stimson heeft geen enkele mededeeling willen doen over het standpunt der Amerikaansche regeering, aangezien president Hoover uit Palo Alto nog niet te Washington is aangekomen. De „New York Herald Tribune" bepleit in een hoofdartikel een regeling van de schulden kwestie, opdat deze zaak eindelijk op verstan- dige wijze opgelost zal kunnen worden. BERLIJN, 11 Nov. (V. D.) Generaal Kundt heeft, naar de „Lokalanzeiger" meldt, heden aan boord van het s.s. „Europa" de reis naar Amerika aangevangen. Hij reist allereerst naar New York, vanwaar hij zich naar Bolivia zal begeven, waar hij, zonder eenige militaire taak op zich te nemen, zich ter beschikking wil stel len tot bijlegging van het conflict om den Gran Chaco. De generaal is voornemens verschei dene maanden in Zuid-Amerika te blijven. Het is ook zijn familieleden in Berlijn niet bekend, of de generaal op verzoek van eenige overheids instantie, dan wel op eigen initiatief deze reis onderneemt. Wel leggen zij er den nadruk op, dat hij niet in Zuid-Amerika zal blijven, maar zoo spoedig mogelijk naar Europa zal terug- keeren. GENèVE, 11 Nov. (V. D.) In de zitting van het bureau der Ontwapeningsconferentie zijn Vrijdag de tot nu toe zonder resultaat gebleven besprekingen over het rapport van den Italiaan Pilotti verder voortgezet op het punt, dat be trekking heeft op de sanctiemaatregelen in ge val van de toepassing van chemische en gas- wapenen. De woordvoerder der kleinere staten, de ver tegenwoordiger van Zweden, eischte scherpe maatregelen tegen iedere toepassing van deze wapenen. Na langdurige debatten werd een commissie gevormd, bestaande uit de vertegen woordigers van Engeland, Frankrijk, Italië, Zweden, épanje en Oostenrijk. Deze commissie zal thans een nieuw voorstel uitwerken. DUBLIN. 12 Nov. (Reuter.) Eenige duizen den jonge menschen, behoorende tot het repu- blikeinsche Iersche leger, paradeerden gisteren avond in militaire formatie door de straten van Dublin. De politie zag zich genoodzaakt eenige charges met den gummistok te doen, waarbij een persoon werd gedood en een groot aantal de monstranten werden gewond. Velen werden ge arresteerd. Later begonnen de relletjes opnieuw en moest de politie nogmaals hardhandig optreden. Zij is thans den toestand meester. De hospitalen liggen vol met gewonden. Toen de heer A. Bennema te Ide dezer dagen zijn kachel had bijgevuld, vergat hij de schuif open te zetten, zoodat zich kolendamp in de kamer verspreidde. Toen even later de bewoner en zijn vrouw zich onwel gevoelden, begaven zij zich naar buiten, waar ze spoedig weer op ver haal kwamen. De beide dochters des huizes, van resp. zestien en achttien jaar, waren er echter erger aan toe, doordat zij geruimen tijd in het vertrek bleven. Op medisch advies moesten zij worden over gebracht naar het Acad. Ziekenhuis te Gronin gen. Hun toestand is naar omstandigheden re delijk.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 10