STADSNIEUWS 'Haarlem, 12 Nov. Gelijk recht voor Duitschland DRASTISCHE MUTATIES IN PRUISEN Na de presidents verkiezing ZATERDAG 12 NOVEMBER Berlijn niet voldaan AGENDA St. Vincentiusbibliotheken Hertogen voor den rechter gedaagd KANUNNIK J. C. AALBERSE Installatie-plechtigheid R. K. BOUWVEREENIGING „DE SPAARNESTAD" Voorstel tot woningbouw aangenomen STADSSCHOUWBURG Russisch ballet van Monte Carlo REMBRANDT-THEATER Antony van Leeuwenhoek film Ik heb een mensch gedood LUXOR-THEATER GRAAL-AGENDA Nieuws voor de week van 1219 November 1932 Kerstboomtentoonstelling Bloembollen Ontslagen bij den Geologischen Dienst Geluid en geluidversterking Vereeniging „L. O. M. A." Inspectie L. O. Tuinbouw en Plantkunde UIT DEN OMTREK BLOEMENDAAL HAARLEMMERMEER ZANDVOORT Na de rede van sir John Simon 69 ambtenaren gepensionneerd Voorloopig geen Congresbesluit inzake de prohibitie 13 November 14 November, Apotheekd iensten De prohibitie Nog geen beslissing ove$ een nieuwe regeering ln de Spaansche republiek 350 BOLIVIAN EN GESNEUVELD A.s. Maandag om kwart voor 10 zal in de Kathedrale Kerk St. Bavo te Haarlem de Hoog- eerw. heer J. C. Aalberse worden geïnstalleerd als kanunnik. Om 10 uur zal vervolgens een plechtige uit- i'aartdienst gecelebreerd worden voor de over leden bisschoppen en kanunniken van het bisdom Haarlem. De installatie-plechtigheid zal geschieden door Z. D. H. Mgr. M. P. J. Möll- mann, vicaris-generaal van het bisdom, wegens ontstentenis van Z. H. Exc. den Bisschop. De installatie-plechtigheid bestaat o.m. hier in. dat nieuw benoemde kanunnik zijn benoe mingsbrief toont aan degene, die hem instal leert en vervolgens aan alle kanunniken. Ook moet hij de geloofsbelijdenis en den anti-mo dernisten-eed afleggen. Ten slotte wordt de nieuw benoemde in het^Latijn toegesproken. Ongetwijfeld zullen vele geloovigen deze plechtigheid, die zich slechts zelden voordoet, bijwonen. Gisteravond had in het gebouw Sint Bavo een buitengewone ledenvergadering plaats van bovengenoemde vereeniging. Deze vergadering stond wegens afwezigheid van den voorzit ter onder leiding van den heer J. Th. Elli- gens. Deze sprak een woord van welkom in het bizonder tot den heer J. Ph. H. Castricum als voorzitter van den R. K. Volksbond en den heer M. L. A. Klein als algemeen Adviseur van deze bouwvereeniging. De penningmeester, de heer J. A. A. van Du ren, gaf een duidelijk overzicht betreffende ex ploitatiekosten voor het doen bouwen van 35 woningen in Haarlem-Noord. Uitvoerig werd hierover van gedachten gewisseld. De heer P. Dyt gaf een duidelijk overzicht aan de hand van teekeningen, op welke wijze deze huizen gebouwd zullen worden. De heeren Castricum er. Klein gaven aan het bestuur en leden belangrijke adviezen, welke door het bestuur en vergadering zeer op prijs werden gesteld. Na een uitvoerig betoog van bestuur en van de heeren Castricum en Klein, werd het beginsel-plan om in Haarlem-Noord te bouwen met groote meerderheid verworpen. Het bestuur kwam hierna met een ander voorstel. Een uitvoerige toelichting kon bij dat voorstel nog niet gegeven worden, omdat dit eerst bekend is geworden sedert j.l. Donderdag. Dit nieuwe plan werd door den heer Klein dui delijk behandeld. Het gevolg was, dat de leden voor dit plan meer voelden. Met groote meerderheid werd door de vergadering aan het bestuur opgedra gen dit plan ten uitvoer te brengen en te trachten te komen tot het bouwen van wonin gen ten behoeve voor de vereeniging. Door den w.n. voorzitter werd ter sprake ge bracht de Contributieregeling. Hierin zal eenige verandering gebracht moeten worden. Aller eerst zullen de leden, wil het doel bereikt wor den, wekelijks een grooter bedrag moeten stor ten. Vervolgens zal met ingang van Zaterdag 19 November zitting gehouden worden van half acht tot half negen, dus niet meer van 7—9 uur. Bij de rondvraag feliciteerde de w.n. voor zitter in welgekozen woorden namens de ver eeniging den heer Castricum met zijn pause lijke Onderscheiding en hij sprak hierbij den wensch uit, dat hij het lange jaren zal mogen dragen. Ook dankte hij hem en den heer Klein voor hun belangrijke adviezen. De heer Elferink sprak namens de leden een woord van dank tot het bestuur voor het vele werk, dat het heeft gedaan en hij sprak den wensch uit, dat het bestuur in zijn streven zal slagen. De heer Ottolini riep de medewerking in van de leden om propaganda te maken voor de Bouwvereeniging, om het doel daardoor spoediger te bereiken. Onder dank werd de vergadering hierna ge sloten. We hebben hooren beweren, dat dit Russi sche ballet de voortzetting van het voormalige Anna Pavlova-ballet was. Dit nu is niet juist, al kunnen we cms best voorstellen, dat men na het aanschouwen van de prestaties van dit gezelschap tot een dergelijke conclusie geko men is. In het bijzonder door de Sylphiden, de ro mantische droomerij in 1 Acte, muziek van Chopin, waarmede het programma opende en dat een der meest verfijnde vormen van ballet kunst was. Het deed ons onwillekeurig denken aan de Chopiniana van het Pavlova-ballet van het vorige jaar, al leek deze droomerij ons rijker aan vorm en afwisseling. We zouden dit dan ook als het meest brillante gedeelte van het programma willen beschouwen. Het geheel was onderverdeeld in een Nocturne, drie wal- zen, twee mazurka's en een prélude, welke dansen door prima ballerina's, ten deele geas sisteerd door het volledig ballet, werden uit gevoerd. De overgave en de bezieling, die door ieder der executanten aan den dag werden ge legd, waren van een dusdanige intensiteit, dat men kon wanen werkelijke sylphiden te zien. Meer in het bijzonder gaf Tatiana Riabou- chinska in haar prélude iets prachtigs te aan schouwen, door haar volmaakt zuivere en gave plastiek. Overigens viel het op dat de pirouette, hoe wel vertegenwoordigd, toch niet meer domi neerde, zoodat men blijkbaar met een aloude ballet-traditie heeft gebroken. Dit achtten we werkelijk een voordeel, want afgezien van de betrekkelijke gratie, die de pirouetten hebben, is het toch practisch niet meer dan een tech nische knapheid, welke vaak een dankbare vluchtheuvel was, voor moeilijk te interpre teeren gedeelten. Thans werd zij alleen dan gebruikt, als zij onmiskenbaar juist en zuiver uit den dans (muziek) zelve voortvloeide. Een enkel woord willen we nog wijden aan de „primo ballerino" Roman Jasinsky, die blijk baar noodzakelijkerwijze in dit ballet optreedt en die een zekere gratie paart aan voortreffe lijke techniek. Alleen reeds het feit, dat een mannelijk wezen een soort gratie ten toon tracht te spreiden, doet hem iets onwezenlijks, iets onnatuurlijks zijn. Het natuurlijke gevoels element in de vrouw verbindt, we zouden haast zeggen automatisch, gedachte en daad en de gratieuze dansuiting daarvan is bij een zuivere conceptie en een goede techniek absoluut gaaf en volkomen in overeenstemming met haar wezen. En dit mist en moet missen de man, die een poging doet, dat te benaderen. Costuums, décors en choreografie wekten on verdeelde bewondering en de uitvoerders hier van waren evenals het orkest begrepen in de bijzonder hartelijke waardeering van het pu bliek. De beide andere nummers zouden we tesamen ln één adem willen noemen, wijl zij beiden het midden hielden tusschen „Spielerei" en gro tesken. Het eerste nummer droeg den naam van „Kinderspelen" en werd uitgevoerd op muziek van Georges Bizet, terwijl het laatste nummer „Concurrentie" pantomime was, op muziek van Georges Auric. In beide nummers had het geestige element de overhand en men stond practisch in dubio al dan niet de prestatie au sérieux te nemen. Het had den schijn alsof men de vaardigheid van het ensemble wilde etaleeren. Men moet dit niet opvatten als een soort geringschatting van hetgeen in deze nummers geboden werd; want dat is geenszins onze bedoeling. Zelfs in dien de oorspronkelijke bedoeling was, zooals we hier zeiden, dan nog doet het niets af aan het resultaat, dat bereikt werd. Alleen zouden deze nummers heelemaal geen slecht figuur hebben gemaakt in een ensemble als bijvoor beeld Jushny's Blauwe Vogel is. Daar zouden het zeker de glanspunten zijn geweest, ook al zou wegens een mangel aan geschooldheid de uitvoering minder voortreffelijk en veel korter geweest zijn. Het publiek, dat goed opgekomen was, was opgetogen en gaf daarvan onomwonden blijk. Het was in alle opzichten een Kunstavond met een groote K. L. V. Antoni van Leeuwenhoek was een geleerde met zeer bijzondere gaven, die in 1632 in Delft het levenslicht aanschouwde. Hoewel hij tot een zeer voorname familie behoorde, was zijn op voeding, vergeleken bij die van de hedendaag- sche jeugd, betrekkelijk primitief te noemen. Weliswaar had hij de school bezocht en een beetje rechtsgeleerdheid beoefend, doch op zijn zestiende jaar was hij boekhouder-kaf-'=r op een handelskantoor in Amsterdam. I nij 22 jaar oud was ging hij naar Delft e.. ar bekleedde hij verschillende functies, o.a. het kamerbewaardersschap der heeren Schepenen en verdiende met dat alles de somma van 8 gulden per week. Van Leeuwenhoek voelde zich echter tot de microscopische studiën aangetrok ken en deze beoefende hij op zijn manier, d.w.z. hij vervaardigde microscopen en onderzocht daarmee alles wat los en vast was. Niets was voor zijn speurend oog veilig en voor geen moeilijkheden, hoe groot ook, schrok hij terug. Als de eene microscoop voor een bepaald object niet voldeed, maakte hij een andere en dat was dan ook de reden dat hij meer dan 200 mi croscopen in zijn bezit had. Van Leeuwenhoek was een autodidct en daarom werden zijn on derzoekingen zeer onstelselmatig gedaan, doch dat neemt niet weg, dat de resultaten die hij bereikte, voor de wetenschap geweldig groot waren en hij reeds tijdens zijn leven een beroemd man was. Met zijn primitief geconstrueerde microsco pen bereikte hij resultaten, die bij de hoogmo- derne instrumenten van thans niet bijzonder veel ten achter staan. Als men hetgeen hij door zijn microscopen zag, vergelijkt bij hetgeen men thans er door ziet, zien wij practisch niet veel meer dan hij gezien heeft. Het eenige verschil is, dat door de geperfectionneerde constructie de scherpte en de duidelijkheid van de vergroo ting iets beter is. Maar als men dat als eenig resultaat neemt van een driehonderdjarige techniekverbetering, dan behoeft het geen na der betoog, dat deze man wel over een buiten gewone scherpzinnigheid beschikte. In zijn tijd nam men de met het bloote oog nog te onderscheiden wezentjes als de kleinste dieren aan. Van Leeuwenhoek ontdekte echter, ook tot zijn eigen verbazing, dat er on zichtbaar voor het gewone menschelijke oog, diertjes leefden in en op alle mogelijke vloei stoffen en voorwerpen. Nadat hij eerst alle soorten planten onder de loupe had genomen en kennis had genomen van de groote verscheidenheid kristallen, die in de natuur te vinden waren, zette hij zijn on derzoekingen ook voort in de richting van op lossingen en specerijen en anderszins, omdat hij namelijk meende, dat b.v. de scherpe prik keling van de pepte nergens anders aan te wijten was, dan aan de puntige kristallen die in deze specerij zaten. Hij loste wat peper op in water, liet dat eenige dagen staan, en be schouwde toen een druppeltje ervan onder zijn microscoop, waarbij hij tot zijn verwondering zag, dat er een ontzettend groot aantal wezen tjes, in dat druppeltje door „malkanderen" krioelden. Hetzelfde deed hü met azijn en alle mogelijke andere vloeistoffen en steeds zag hij verschillende soorten beestjes, die in die vloei stof huisden. In wetenschappelijke kringen wilde men hem eerst niet gelooven en in het bijzonder de Royal Society te Londen stond zeer sceptisch tegen over de ontdekkingen van Antoni van Leeuwen hoek, doch nadat hij een aantal van zijn mi croscopen had overgezonden, men met eigen oogen de wonderen van deze bijzondere wereld had aanschouwd, erkende men volmondig de groote waarde van zijn ontdekkingen en maakte men er in speciale geschriften uitbundig ge wag van. Van Leeuwenhoek ging echter voort met zijn onderzoekingen en hij was de eerste die den kringloop van het bloed in den staart van een kikvorsch aantoonde en de bloedlichaampjes ontdekte. Van geweldig groot belang was ook zijn ontdekking van de spermatozoën, die de al lergewichtigste rol spelen bij de voortplanting van het grootste gedeelte van alle bestaande levende wezens. In verschillende werken legde hij de resulta ten van zijn onderzoekingen vast, en deze wer ken kan men gerust als de basis der heden- daagsche natuurwetenschap beschouwen. Heeft men zoo ongeveer reeds indruk van de groote beteekenis van Van Leeuwenhoek's onderzoekingen, het is toch nog slechts een uiterst flauwe gewaarwording vergeleken bij hetgeen de Multifilm in haar Antoni van Leeuwenhoek-film, welke aanstaanden Zondag morgen half twaalf in het Rembrandt Theater wordt vertoond, laat zien. Kon van Leeuwenhoek zijn ontdekkingen slechts toonen aan enkele vrienden, bekenden en geleerden, de tegenwoordige micro-cinema- tografie heeft het mogelijk gemaakt, dat ieder een van die wondere wereld kan kennis nemen. De heer J. C. Mol, die met zijn verschillende populair-wetenschappelijke films reeds een groote bekendheid beeft verworven, heeft ook met een eindeloos geduld, deze film vervaar digd en zal tijdens de voorstelling zelf verschil lende heel merkwaardige bijzonderheden over van Leeuwenhoek en diens werk, doch vooral ook over het zeer eigenaardige wereldje dat men te zien krijgt, vertellen. Wij twijfelen dan ook niet of iederen bezoe ker zal voor èn vanwege hetgeen hij te zien èn vanwege het geen hij te hooren krijgt, uiter mate dankbaar zijn. L. V. Deze sterke speelfilm, waarin Lionel Barry- more triomfen viert, werd reeds eenmaal met groot succes in Haarlem vertoond en hebben wij toentertijd reeds uitvoerig gerecenseerd. De directie van het Rembrand-theater heeft ge- In het Luxor-Theater heeft de directie deze week de film „Tarzan" moeten prolongeeren wegens den geweldigen toeloop van bezoekers. Ruim achtduizend personen hebben verleden week deze creatie van W. S. van Dijke gezien en nog zijn er eiken dag teleurgestelden, die geen plaats kunnen krijgen. Er zit dan ook groote spanning in het werk en de natuurop namen zijn schitterend. Wie van dit soort werk houdt, kan dus zijn hart ophalen. Het succes doet niet onder voor dat van Trader Horn. De directie heeft gezorgd, dat ook zij, die voor den tweeden keer naar de avonturen van Tarzan komen kijken, in het bijprogramma nog iets bijzonders vinden. Daarvan noemen wij spannende cowboy-races, waarvan vooral de vertraagde gedeelten alleraardigst zijn. Verder een tweetal leuke kluchten, die den hoofd schotel van den avond goed voorbereiden. Ook de wekelijksche lichtkrant geeft weer als gewoonlijk de voornaamste gebeurtenissen, die in ons land plaats grepen, in beeld weer. meend, den vredeswind die thans weder over de wereld waait, niet beter te kunnen ondersteunen, dan deze film die zoo'n sterp psychologisch oor logsdrama bevat, nog eens terug te brengen. Zooals men weet, is het de geschiedenis van een jongeman, die in den oorlog iemand gedood heeft en onmiddellijk na zijn daad door een ont zettende wroeging wordt aangegrepen. Op het lijk van zijn „vijand" vindt hij brieven, die de jongen bij den aanvang van den slag aan zijn verloofde geschreven heeft en zoodoende komt hij achter den naam van zijn slachtoffer. Als de oorlog voorbij is, besluit hij naar het ouder huis van den gedooden soldaat te gaan om van diens ouders vergiffenis van zijn „moord" te krijgen. De felle strijd dien de jonge man te strijden heeft, zijn staaltjes film, die een diepen indruk op het publiek maken en groote ontroering te weeg brengen. Het zeer uitvoerige voorprogramma bevat met de gebruikelijke journaals wederom een Max Fleischer-film, waarom men naar hartelust kan lachen. O ja, dat is waar ook. In Amerika heeft weer zoo'n welbespraaktheid-concours plaats gehad, waaraan ook nu door een Hollandschen jongen is deelgenomen. Dit tong-vlugge heerschap heeft begrijpelijkerwijze een prachtig smoesje over zich, waarvan hij zijn landgenooten via het Fox-Movie tone journaal laat genieten. Wie zich wil amuseeren, moet beslist gaan luisteren. Het is leerrijk, amusant, verheffend, opvoedend en gelukkigmakend. Dit laatste wijl men blij is, dat men vroeger zelf aan dat tong-race-concours is ontsnapt. Op het bijzonder goed gearrangeerde en ge ordende tooneel, treden 5 ladies op, die den sierlijken naam Frankly's Golden Melody dra- gep en eenige uitstekende moderne liederen ten gehoore brengen in de Fransche, Duitsche en Engelsche taal. Een goed nummer en volkomen waardig om voor een hoofdfilm als de huidige te worden gegeven. Op 22, 23 en 24 December zal in de zaal der bloemenkeuringen van het gebouw der Alg. ver eeniging voor Bloembollencultuur te Haarlem, weder een tentoonstelling van gebroeide bol-, knol- en wortelgewassen plaats vinden, die be oogt een beeld te geven van hetgeen op bloem- bollengebied bereikt kan worden voor den bloe menverkoop met de Kerstdagen. De leden der vereeniging worden uitgenoö- digd inzendingen voor te bereiden. Iedere inzen ding hoe klein ook, kan een juist beeld geven van wat te bereiken is en deze onderlinge ten toonstelling is een uitstekende gelegenheid om de aandacht te vestigen op mogelijkheden voor de toekomst. De tentoonstellingszaal wordt naar gewoonte zoo ingericht dat een passende omgeving voor de inzendingen aanwezig is. Voor den inzender zijn de kosten op deze wijze gering. De tentoonstelling biedt ook gelegenheid voor inzending van nieuwigheden voor beoordeeling voor vroegbroei-getuigschriften. Maar hoofdzaak is en blijft op deze kerstten toonstelling het laten zien van de resultaten, bereikt met voorbehandeling van bollen teneinde de resultaten van den vroegbroei te verbeteren, meldt het orgaan der Vereeniging. BÜ Kon. Besluit is, met ingang van 1 Ja nuari wegens verandering in de inrichting van het dienstvak, waarbij zij werkzaam zijn en waardoor hunne werkzaamheden overbodig zijn geworden, eervol ontslag uit 's Rijks dienst verleend aan den geoloog dr. J. J. Pannekoek van Rheden en de hoofd-assistenten J. Chr. Coté en A. G. Goedman bij den geologischen dienst te Haarlem. De N.V. Instrumentenhandel v.h. Fa. P. Geervliet zal Maandag 14 November, des avonds 8 uur, in het gebouw „Caecilia" Jans straat 50, een lezing geven met demonstraties en lichtbeelden over het onderwerp „Geluid en Geluidsversterking."Voorts Dinsdag 15 No vember van 106 uur en van 710 uur in bo vengenoemd gebouw, over het onderwerp „Voor de demonstratie van de modernste nulpmid- delen voor slechthoorenden," zooals hoor- instrumenten, groeps- en kerktelefoons enz. Donderdagavond vergaderde de afd. Haarlem van bovengenoemde vereeniging in „Westers Lunchroom", Leidsche Vaart, onder voorzitter schap van den heer I. P. Wester. De voorzitter van het hoofdbestuur, de heer Looman, memoreerde de jongste resultaten der vereeniging, o. m. het werk ten behoeve der expeditie-chauffeurs. Op het programma staat een excursie der af- deeling naar „Citroën" te Amsterdam, en naar het Veiligheidsmuseum. Door bemiddeling der vereeniging zal „Ci troën" de beroemde „Saharafilm" te Haarlem vertoonen. Zaterdag 3 December zullen de diploma's der „Loma"-automotorcursussen te IJmuiden wor den uitgereikt. Aan deze uitreiking wordt een feestavond verbonden. Tot lid van het hoofdbestuur werd benoemd de heer D. Godijk. Na een geanimeerde rondvraag volgde slui ting door den voorzitter. De inspecteur van het Lager Onderwijs is verhinderd spreekuur te houden op Woensdag a.s. van 2—4 uur. Clubhuis „St. Jeanne d'Arc," Spaame 29 Zondag 12 uur inwijdingscursus voor pas- ngekleeden. Zaterdagavond 8 uur weder religieus-. Zondag 2 uur, repetitie: „Rorate-spiel" voor alle Haarlemsche leidsters die naar Berlijn gaan. Zondag 3 uur begint de pas opgerichte wan delclub zich te trainen en in het vervolg iederen Zondag een uur, weer of geen weer. Zondag 8.30 uur: Religieus-dansen voor alle Haarlemsche leidsters. Zondag 8.15 uur: K.R.O.-film in de Gym nastiekzaal aan de Nagtzaamstraat, alléén voor Graalleden. Leden van Emmastraat en Middenweg kun nen kaarten krijgen in hun clubhuis. Leden van het Spaame bij: Aly Luiten, Kruistochtstraat 39. Zondag 3.30 uur: Groote spreekkoor-repeti tie van het Hollandsche-, Duitsche-, Engel sche- en Occidental koortje voor alle leden van de Duitsch-Engelsch- en Occidental clubs. Iedere avond van 9.159.30 gaan de aanwe zige clubs het Duitsche Gralspel koren. Woensdag 9.159.30 vergadert de pas opge richte onthoudingsclub. Wie eenigszins kan geeft zich aan de Wal- küre op voor de nieuwe Gregoriaansche zang club. Clubhuis „St. Veronica," Emmastraat 24 Zondag 12 uur: Inwijdingscursus ook voor pas-ingekleeden. Zondag 3 uur: Repetitie van het „Kwezeltje." Het ernstige praatuurtje is van Maandag ge steld op Vrijdag 7 uur. Iedere avond van 9.159.30 repeteeren de aanwezige clubs het Duitsche spreekkoor. Woensdag 8 uur: Repetitie voor het „Rorate Spiel" voor degenen die naar Berlijn gaan, ook toegankelijk voor de anderen. Clubhuis „St. Stanislas Kostka", Middenweg 116 Vrijdagavond 8 uur: Repetitie voor het „Ro rate Spiel" voor degenen die naar Berlijn gaan. Er is een nieuwe club opgericht voor Post duiven. Vrijdagavond, 25 November, is er een groote Graal-uitvoering van sport, dans en declamatie in de Gem. Concertzaal. Kaarten a 40, 60 en 90 cent nog te verkrijgen aan de clubhuizen. De Kon. Nederl. Maatschappij voor Tuinbouw- en Plantkunde, afdeeling Haarlem en omstre ken, zal Dinsdag 16 November om kwart over acht een vergademg houden in hotel „Lion d'Or", Kruisweg. 10e agenda vermeld: Opening en verslag van de algemeene ver gadering; verslag van de gehouden bloemen tentoonstelling; inleiding over najaarskleuren, hun ontstaan en samenstelling; onderlinge ten toonstelling. Gevonden en terug te bekomen bij: Kievit, Delfstraat 36 Haarlem, een paar witte dames handschoenen; Dr. Brongersma, Bloemendaal- weg Bloemendaal, een heerenrijwiel; van Roo- de, Bloemendaalscheweg 210 Overveen, een rozenkrans; Storm, Haarlemmerstraat 49 Zand- voort, een broche van 3 rosetjes; J. van Zadel, Leidschevaart 77 Heemstede, een Iersche Set ter; H. Lighart, Korte Kleverlaan 44 Bloemen daal, een portemonnaie; L. Roozen, Midden- tuindorplaan 9 Haarlem, een plaatsbewijs voor rijwielstalling; H. Kievit, Zijlweg 282 Over veen, een stel wagenveeren; N. Lammerse, Bloe mendaalscheweg 221, een portemonnaie met inhoud; Kruimel, Hooge Duin en Daalscheweg 20 Bloemendaal, een hockey-stick; Ravenhorst, Kinheimweg 69 Bloemendaal, een zakmes; en een sleutel, waaraan schoentrekker; D. van Duinen, Stoel's hofje 2 Bloemendaal, een Lips- sleutel; aan den Politiepost te Aerdenhout, een regenjas, een nachtzak gemerkt H. S.; aan het bureau van politie te Overveen, een dames- taschje met inhoud en een sleutel. Gemeenteraad. Een openbare vergadering van den raad dezer gemeente wordt gehouden Donderdag 17 November, 'snam. 2 uur, in het raadhuis te Overveen. De agenda luidt als volgt: 1. Ingekomen stukken; 2. Benoeming wethouder (vacature- Kremer); 3. Benoeming van twee onderwijzers aan school B.; 4. Benoeming voorzitters en leden stembureaux; 5. Verlenging duur der be- heersverordeningen op het gas- en waterbe drijf; 6. Vaststelling herziene legesverordening; 7. Verleening van de bevoegdheid aan burge meester en wethouders om het opnemen van boeken en kas van den gemeente-ontvanger op te dragen aan het Centraal Bureau voor veri ficatie enz. der vereeniging van Nederl. ge meenten; 8. Verleening afschrijving honden belasting; 9. Vaststelling kohieren precariorech ten 1932; 10. Vergoedingen ex art. 100 L. O.- wet 1920 over 1931 aan de Chr. U.L.O.-school en de St. Theresiaschool; 11. Uitvoering besluit tot overname grond aan den Zeeweg voor raad- huisbouw; 12. Aanwijzing plaats voor stichting van een nieuwe school D.; 13. Ontheffing bepa lingen der bouwverordening. Gemeentezaken. B. en W. stellen voor, ontheffing van artikel 7 der bouwverordening te verleenen aan: J. J. Lansdorp, de St. Reinil- dastichting, E. van Meir, J. A. de Groot, fa. J. H. Krul Jr., D. Antonisse en P. Nieman; en deze te weigeren aan: S. Slagveld. Burg. Stand. Geboren: Janneke, d. van C. Vuijst en J. den Haan. Maria Johanna Theresia, d. van C. Suidgeest en M. P. Verkleij. Karei Marinus, z. van P. Geluk en S. Fran ke. Maria Johanna Adilia, d. van N. J. Kloes en J. C. Cobelens. Johannes Suzan, z. van H. Guldemeester en B. H. van Rijswijk. Maria Antonia Adriana, d. van L. Smit en J. H. M. Koridon. Hendrikus Luitjen, z. van G. B. van Umpt en P. Oudekerk. Jacoba, d. van J. Groenewoud en M. Mes. Johannes Petrus, z. van J. W. Bogers en M. Ph. Mar cus. Levenlooze d. van P. C. van Meel en Adele Verzal. Ondertrouwd: Frans Lukas Bos, 24 jaar, en Anna Biesheuvel, 26 jaar. Joseph Scheun- hage 39 jaar en Johanna Maria Bakker 37 jaar. Pieter Scheurwater 31 jaar en Johanna Ma ria van Wirdum, 27 jaar. Getrouwd: Bartel Kooring 28 jaar en Lena Maria van Zanten, 26 jaar. Cornelis God- vliet 27 jaar en Aagje Slooten 30 jaar. Jan Kamp 27 jaar en Jannigje de Koster 20 jaar. Cornelis Maarse, 24 jaar en Maria Johanna Leen 20 jaar. Abraham Krijgsman, 22 jaar en Hendrika Antje van den Bos 20 jaar. Jan Hendrik de Vries 29 jaar en Hendrika Elisa beth Geytenbeek 27 jaar. Overleden: Jansje Supheert, 75 jaar, wed. van Raadsvergadering. Er is een openbare vergadering van den raad dezer gemeente uit geschreven tegen Dinsdag 15 November, des avonds te half acht, ten raadhuize. Agenda: 1. Ingekomen stukken; 2. Voor stel tot het in eigendom overnemen van de Ger- kerstraat en Willem Draayerstraat; 3. Voorstel tot aankoop van grond voor aanleg van een weg; 4. Prae-advies inzake het verzoek om een sportterrein van gemeentewege te verkrijgen; 5. Prae-advies over een verzoek om verlenging van wachtgeld; 6. Voorstel tot oninbaar-ver klaring van een tweetal posten wegens gebruik van gemeentegrond; 7. Prae-advies over ver zoeken betreffende opheffing van het zevende leerjaar aan school C; 8. Prae-advies om ge bruik te mogen maken van het gymnastieklo kaal van school D; 9. Prae-advies over een verzoek betreffende de Winkelsluitingswet; 10. Voorstel tot wijziging der algemeefte Politiever ordening; 11. Prae-advies inzake een verzoek om verlaging der straatbelasting; 12. Vaststel ling van het tweede suppletoir kohier der straat belasting; 13. Voorstel tot wijziging van het Werkliedenreglement; 14. Voorstel tot bevor- oering van een ambtenaar der gemeentebedrij ven tot klerk; 15. Voorstel tot het verleenen van een crediet voor den Noorderduinweg; 16. Belastingsreclames; 17. Behandeling der ge- meentebegrooting en van die van elk der ge meentebedrijven; 18. Voorstel tot intrekking van het besluit betreffende verlaging der af schrijvingen voor het gas- en waterleidingsbe drijf voor het jaar 1931; 19. Voorstel tot nadere regeling der weekloonen van tijdelijke agenten van politie; 20. Voorstel tot herziening van het uurloon van de werklieden in lossen dienst der gemeente; 21. Voorstel tot wijziging van het besluit betreffende het verleenen van een bij drage in de reis- en verblijfkosten voor het be zoeken van inrichtingen voor Nijverheidsonder wijs; 22. Nader voorstel inzake concentratie van diensten; 23. Voorstel tot goedkeuring der begrooting van Maatschappelijk Hulpbetoon voor 1933; 24. Voorstel betreffende herziening van de tarieven van het badhuis. De behandeling dezer agenda zal zoo noodig worden voortgezet op Woensdag 16 en Don derdag 17 November 1932, telkens des namid dags te half acht ten raadhuize. Dierenbescherming. De Zandvoortsche af deeling van den Ned. Bond van Dierenbe scherming geeft Zaterdag 19 November een feestavond in Monopole ten bate van het fonds voor de polikliniek aan het Kostverloren. De tooneelvereeniging Jacob van Lennep uit Haar lem zal opvoeren: „Onder een dak", van Jan Fabricius. BERLIJN, 11 Noov. (W. B.) De rede van sir John Simon wordt in bevoegde Duitsche krin gen beschouwd als een bewijs, dat er sedert de verzending van het Duitsche memorandum over de pariteit en de Britsché en Fransche antwoordnota's een belangrijke verandering is gekomen in de beoordeeling dezer kwestie. De voornaamste kwestie voor Duitschland blijft echter of de te Genève te sluiten conventie in vollen omvar.g ook voor Duitschland zal gel den. Uit de verkaring van Simon schijnt te blijken, zoo wordt verklaard, dat hij slechts het geweld wi! uitschakelen. Duitschland kan echter in geen geval de verplichting aanvaar den van een revisie af te zien en den status quo of zelfs een Oost-Locamo te erkennen. Het zal geen verbintenissen aanvaarden, die niet op gelijke wijze voor andere landen gelden. De Engelsche pers poogt de rede van Simon zoo uit te leggen, alsof Engeland thans de Duitsche pariteit heeft erkend en wijst er dan op, dat Herriot dit in zijn rede ook heeft ge daan, zoodat er dus voor Duitschland geen be letsel meer bestaat om naar Genève te gaan. Daartegenover wordt in politieke kringen te Berlijn geconstateerd dat de rede van Herriot nog geenszins ondubbelzinnig de erkenning der Duitsche pariteitseiscben behelsde. Het plan van Herriot bevat geen erkenning van dezen aard. Duitschland wil duidelijk weten of de Geneefsche ontwapeningsovereenkomsten ook voor Duitschland zullen gelden. Van de be antwoording dezer vraag hangt het af of Duitschland weer naar Genève gaat. Engeland alleen kan de pariteit niet brengen zoo wordt verklaard, daarvoor is eenstemmigheid noodig van alle betrokken mogendheden. BERLIJN, 11 Nov. De commissoriale regee ring in Pruisen heeft, in verband met de tweede verordening inzake de vereenvoudiging van het bestuur, besloten allereerst eenige mutaties voor de hoogere staatsambtenaren te bevelen. De verordening heeft ten doel te beperken, be ter te organiseeren, dubbele werkzaamheden te voorkomen en bevoegdheden, welke niet in het ministerie thuis behooren, aan ondergeschikte autoriteiten op te dragen. De maatregelen waar toe besloten is, zullen per 1 Februari a.s. van kracht worden. Bij het Pruisische ministerie kunnen 8 afdeelingen worden opgeheven en door concentratie ongeveer 140 referenten wor den vrijgemaakt. Dezen behoeven niet allen te worden ontslagen, doch zij zullen op doelmati ger wijze worden te werk gesteld. Niet minder echter dan 69 ambtenaren wor den gepensioneerd. NEW-YORK, 10 Nov. (Reuter) De offi- cieele telling der stemmen, die bij de verkiezing voor het presidentschap zijn uitgebracht, geeft thans voor Roosevelt een totaal van 20.366.000, voor Hoover 14.490.000. Tot dusver zijn 26 democratische en 4 repu- blikeinsche gouverneurs gekozen. Voor het Huis van Afgevaardigden zijn gekozen 314 democra ten, 111 republikeinen en 4 vertegenwoordigers der arbeiders en boeren. Gebouw „St. Bavo". Geel-Wit, 6 uur gewonei zittingen, 4 en 7 uur. Stadsschouwburg. N. V. Amsterdamsche Too neelvereeniging „De Reis van Noach op de Wateren", 8 uur. Kunstzaal Reeker. Wagenweg 102. Tentoon stelling van werken van Herman Heuff, half 34 uur. Rembrandt-Theater Bioscoopvoorstellingen en variété, 7 en 9.15 uur. Palace Bioscoopvoorstellingen en variété 7 en 9.15 uur. Luxor Bioscoopvoorstelling en variété 8.15 uur. Bisschoppelijk Museum Geöpend van 10 tot 5 uur. R.K. Bureau voor Ziekenverpleging Aan vragen bij mej. H. Simons, Bloemhof straat 1, Haarlem, Tel. 11671. R.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen en meisjes iederen dag van 10—12, 24, 89 uur. Za terdags 1012 uur. Adres: Bloemhofstraat 1, Haarlem, Tel. 11671. Sociëteit „St. Bavo" Jubileumviering R.K. Bond van Overheidspersoneel „St. Paulus", half 10, half 3 tot 4 en half 8 uur Haar lem's Gemengd Koor, half 3 uur R.K. Turn sters, 1 uur. Stadsschouwburg N.V. Amsterdamsche Too neelvereeniging „De Reis van Noach op de wateren", 8 uur. Gem. Concertzaal Namiddagconcert door de H.O.V., half 3 uur. Rembrandt-Theater Bioscoopvoorstellingen en variété, 11.30, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Palace Bioscoopvoorstellingen en variété, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Bioscoopvoorstellingen en variété, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Sociëteit „St. Bavo" R.K. Commissie voor Be roepskeuze, 8 uur R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur. „De Kroon" Algemeene vergadering R.K. Mid- denstandsvereeniging, kwart over 8 uur. Stadsschouwburg Mij. tot bevordering de* Toonkunst Belgisch Kwartet, 8 uur. Gebouw „Caecilia" Jansstraat Lezing met lichtbeelden over „Geluid en geluidverster king", 8 uur. Rembrandt-Theater Bioscoopvoorstellingen en variété, 7 en 9.15 uur. Palace Bioscoopvoorstellingen en variété, 7 en 9.15 uur. Luxor Bioscoopvoorstellingen en variété), 8.15 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend van 10 tot 5 uur. R.K. Bureau voor Ziekenverpleging Aan vragen bij mej. H. Simons, Bloemhofstraat 1 Haarlem. Tel. 11671. R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes Iederen dag van 1012, 24 en 8—9 uur. Zaterdags van 1012 uur. Adres: Bloemhof straat 1, Haarlem. Tel. 11671. De Zondag- en Nachtdienst der Apotheken wordt deze week tot en met Vrijdag waargeno men door: Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69, telefoon 11596 en door de firma Begemann en Sneltjes, Jansstraat 27, telefoon 10043. De Bibliotheken zijn geopend: 'tav» BIBL. GEN. DE LA REIJSTRAAT 17: DINSDAGAVONDS 8)4—9)4 uur VRIJDAG AVONDS 8)4—9)4 uur DINSDAGMIDDAGS 4r—5 uur BIBL. HAGESTRAAT 49: WOENSDAGMIDDAGS 2)4—4 uur (Voor schoolkinderen) WOENSDAGAVONDS v. 7)4—8 'A uur VRIJDAGAVONDS van TA—8A uur BIBL. N. GROENMARKT 22: WOENSDAGMIDDAGS 2)4—4 uur (Voor schoolkinderen) WOENSDAG AVONDS 7)4—9 uur BIBL. KLARENBEEKSTRAAT 60: WOENSDAGMIDDAGS 1)4—2)4 uur WOENSDAG AVONDS 7)4—9 uur S,nator Borah verklaarde, dat er slechts wei nig kans bestaat, dat het prohibitievraagstuk nog vóór het bijeenkomen van het nieuwe Con gres in Maart a.s. aan de orde zal worden ge steld. In de Congreszitting van December zijn belangrijke besluiten nauwelijks te verwachten. Naar gemeld wordt, heeft de nieuwe democra tische gouverneur van Michigan verklaard, dat op grond van de, tegen de prohibitie gerichte uitslagen der verkiezing, reeds thans de vele duizenden personen, die wegens overtreding van de prohibitiewetten veroordeeld zijn, moeten worden ontslagen. Stappen tot dit doel heeft hg reeds genomen. NEW-YORK, 11 Nov. (V.D.) Naar aanlei ding van de vermoedens die de ronde doen over de samenstelling van de nieuwe regeering, heeft Rooseveld verklaard, dat hieromtrent nog geen beslissing is genomen en dat een be slissing vóór Januari 1933 ook niet verwacht kan worden. Op 20 November a.s. zal Roosevelt veertien dagen doorbrengen te Warm Springs in Geor gia, waar h ijeen kuur zal doormaken. Tot zoo lang wijdt hij zich geheel aan zijn werkzaam heden als gouverneur van den staat New York, in welke functie hij thans bezig is met de voor bereiding van de staatsbegrooting. MADRID, 11 Nov. (Reuter). De Staatscou rant bevat een oproep waarin 28 personen wor den verzocht binnen tien dagen voor den poli tierechter te Madrid te verschijnen, teneinde te worden ondervraagd in verband met tegen hen ingebrachte beschuldigingen van anti-republi- keinsche handelingen. Het betreft meerendeels vooraanstaande per soonlijkheden, o.a. generaal Barrera, den Her tog van Maura, den Hertog van Miranda, dé Hertogin van Mandas en den Hertog van Alva. i ASSANCION, 11 Nov. (Reuter). In een ge vecht tusschen de Boliviaansche en Paraguaan- sche troepen zijn 350 Bolivianen, waaronder vier officieren gesneuveld. I Van Boliviaansche zijde wordt dit berichö 'echter tegengesproken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 2