Alleen deze week Fl. 1.35 tot Fl. 4.85 Huizing's Schoenenmagazijn - Gr. Hontstr. 42-44 BEURS VAN AMSTERDAM Uw Winterjas Mooie witte tanden BEZOEKT ZATERDAG 12 NOVEMBER Wat bepaalt de werking van koffie? ZATERDAG 12 NOVEMBER 1932 PHILIPS TOESTELLEN. „ALBA", Spaarnwouderstraat 98. BADINRICHTING DE GELDERLANDER STADSNIEUWS BLOEMENDAALS NIEUWE RAADHUIS Hoe lang nog? DE NIEUWE PRESIDENT VAN AMERIKA En onze handel in bloembollen DE NATTE OCTOBERMAAND Een nat plantseizoen Vredeslichtstoet Personalia WERKGEVERS-ALTAAR In de Kathedraal VERKEERSONGEVALLEN Twee schuldigen op het Spaarne reed een handkar vanuit de Damstraat in de richting van de Gravesteenen- brug. Achter deze volgde een auto. De bestuur der van dezen wagen gaf signalen, doch de man inet de handkar weigerde op zij te gaan. De auto reed hem toen aan, waardoor een wiel over zijn rechterbeen ging. Palace-Bioscoop Drie in twee dagen Conferenties voor niet-Katholieken FEEST IN DE KL.HOUTSTRAAT HERINGA WUTHRICH - HAARLEM Exide Batterijen, ook reparaties Een letter-attractie BURGERLIJKE STAND UIT DEN OMTREK BLOEMENDAAL BEVERWIJK HILLEGOM LISSE NIEUW-VENNEP VOORHOUT VIJFHUIZEN IJMUIDEN ZANDVOORT RADIO KOOPJES GROOTE PRIJSVERLAGING van VARADYNE BOUWDOOZEN. bij ons gekocht voldoet zeker P. v. Duivenboden Kamperstraat 7 Groote keuze Betaling in overleg KENNEMERPLEIN B. en W. van Bloemendaal schrijven den Raad: Naar aanleiding van het in onze handen gestelde voorstel, Om uitvoering te geven aan het raadsbesluit van 4 October 1928 tot het aan vaarden van een twee hectaren groot terrein, aan de Noordzijde van den Zeeweg ter hoogte Van de schietbanen; gelegen, voor een prijs van niet hooger dan f 2000.stellen wij u voor °ns op te dragen tot uitvoering van dit besluit z°o spoedig mogelijk over te gaan, aangezien het ons gewenscht voorkomt om het terrein, Waarvoor de architect Blaauw een raadhuis heeft ontworpen, in eigendom te hebben. Baar evenwel de erven Van der Vliet dezen grond aan de gemeente hebben aangeboden om haar een geschikt terrein voor stichting van een raadhuis te verschaffen, zou in de acte van overdracht de bepaling opgenomen dienen te worden, dat zoodra met den bouw van een raad huis elders een aanvang is gemaakt en de erven Van der Vliet schriftelijk den wensch te ken nen hebben gegeven weder den eigendom van het terrein te verkrijgen, dit voor den prijs van f 2000 aan hen moet worden overgedragen, met dien verstande evenwel, dat, als het terrein niet ïh zijn geheel door de erven voornoemd wordt overgenomen, de gemeente het recht zal heb ben den eigendom te behouden. Wat nu het schrijven van den heer C. J. Blaauw, architect B. N. A., d.d. 20 September 1932 betreft, waarin hij o. a. -te kennen geeft dat het mogelijk is voor de som van circa 1 35.000 „door het bouwen van een der lage vleugels van het raadhuis (aan den Zeeweg), Voor de secretarie, het archief en de raadzaal, een voorloopige voorziening te treffen als onder deel van een definitief plan", deelen wij u mede, dat uit een met den heer Blaauw gehouden be spreking gebleken is, dat hij zich heeft laten misleiden door de courantenberichten, door on der „secretarie", alleen die takken van dienst te verstaan, waarmee hoofdzakelijk het publiek in aanraking komt, dus voornamelijk „burgerlijke stand en bevolking", terwijl het in de bedoe ling van het gemeentebestuur ligt om de ge heele secretarie, d. w.z. alle diensten, die on der den gemeentesecretaris ressorteeren, tijdelijk In „De Nagtegaal" onder te brengen. Hoewel dus geen uitvoering kan worden ge geven aan dit voorstel van den heer Blaauw, merken B. en W. op, dat wel overweging ver dient het nieuwe plan-Blaauw, volgens welk Plan de bouw van het raadhuis moet kosten f 165.000, de verwarming en verlichting f 20.000, de Inrichting f 40.000, dus in totaal f 225.000, ruim gerekend: twee en een halve ton. Het „Wkbl voor Bl.-C." schrijft: De verkiezing van den democraat Roosevelt tot president van de Vereenigde Staten is voor den kring onzer vakgenoot en het sein tot het koesteren van goede verwachtingen ten opzich te van den bollenhandel met Amerika. Men schrijft aan den nieuwen president voornemens toe om de handelspolitiek van de Vereenigde Staten geleidelijk zóó te herzien, dat de afslui ting der grenzen vooi invoer van producten van buiten de Vereenigde Staten, verminderd wordt en mét name aan staats-maatregelen, die het zakenleven ver-lammen, een einde wordt gemaakt. Men spreekt in dit verband van her ziening der tariefwet voor producten van lan den, waarmee men een levendiger zakenver keer wenscht; men gaat hier en daar in de Pers nog verder en spreekt van de mogelijk heid van herziening der quarantaine-wet. Ook Wordt ophefing van het drastische drankver bod verwacht als gevolg van deze politieke omkeer vooral omdat de nieuwe president te velde zal trekken tegen de sterke vormen van corruptie, waartoe dit verbod aanleiding Reeft. De strijd tegen practijken, die het dag licht niet mogen zier. is begonnen; van den veldadigen invloed daarvan ondervinde spoedig iet handelsleven den gunstigen terugslag. De naam van den nieuwen president roept lerlnneringen op aan zijn voorganger en laamgenoot niet partijgenoot aan het »egin dezer eeuw. Velen zullen zich het bezoek 'an Theodoor Roosevelt aan de groote ten- donstelling van 1910 in den Haarlemmerhout log herinneren, als een zeer welkom bewijs 'an hooge belangstelling voor het belangrijke 'akgebeuren. De nieuwe president van Amerika Franklin Xoosevelt aanvaardt straks het leiderschap van len machtigen statenbond, nadat 50 jaren lang Nederlandsche exporteurs van bloembollen, dit iand hebben bezocht en er een handel hebben apgebouwd. Onder Roosevelt's regeering moge 3e gastvrijheid van den Amerikaan eigenschap worden van zijn Staatsbestuur, dat dan terug sal keeren van den weg van uitsluiting en selfgenoegzaamheid en bevorderen zal het on gehinderde vrije ruilverkeer, dat de bron is voor alle welvaart. Wij onthullen geen geheim als wij constatee- ren dat het plantseizoen 1932 bijzonder nat is geweest, schrijft „Wkbl. v. Bl.C." De October- regenval-cljfers bevestigen tevens dat de regen val het zwaarst was langs de duinstreek Haar lemLeiden. Het totaal 251-9 m.M. in Lisse bereikt, is bijna 64 m.M. hooger dan het ge middelde over het geheele land en dit gemiddel de is bijna 2maal zoo groot als de normale regenval voor October. Sedert de waarnemingen begonnen nu 80 jaar geleden is een dergelijke regenval in October niet waargenomen. 1885 bleef met 164 (voor het geheele land) ver beneden de nu ge vallen 188 m.M. En daar zijn wij in de bollenstreek, zooals ge zegd, nog bijna 7 c.M. boven gebleven. September was reeds zeer nat. Het gaf 102 m.M. regen (in Lisse) en nu doet October de deur dicht In 2 maanden tijds viel 35 c.M. regen, dat is ruim tweemaal zooveel als dooreengenomen in deze twee maanden pleegt te vallen. Met als uitzonderingen natte herfsten, zooals in de maanden September en October 1929 en 1930, toen in beide jaren ong. 20 c.M. viel. Maar deze herfst is tot nu toe wel bij zonder nat. Menigeen heeft daarvan den lasten stagnatie bij het werk op de tuinen ondervonden. En als het zich nu maar hiertoe bepaalt. Van allerlei kant bereiken ons pessimistische Verwachtingen van „verzopen" bollen. Laat men niet te gauw den moed laten zakken. De voor beelden zijn er uit vroegere natte herfsten dat het meeviel. Op initiatief van den Int. Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid en den Nederlandschen Kinderbond werd Vrijdagavond een vredeslicht- ommegang gehouden ter herdenking van den Wapenstilstandsdag. De stoet nam den volgenden weg: Nassau- laan, Kenaupark, Pieter Kiesbrug, Kinderhuis singel, Wilhelminastraat, Raamvest, Gasthuis singel, Kampersingel, Turfmarkt, Ged. Oude Gracht, Nassaulaan. In de kleine zaal van het Gemeentelijk Con certgebouw gaf de „Nooit-Meer-Oorlog-Fede- ratie" een lichtbeelden-avond, waarbij een 80- tal lichtbeelden werden vertoond, naar foto's door het Deutsche Reichs Foto und Kino Amt tijdens den oorlog genomen. Vóór den aanvang en tijdens de pauze zong mej. M. Gijsbertse. Hedenmiddag werd een proef genomen met een demonstratie voor den Vrede in de lucht. Twee duizend ballons voorzien van 'n laber werden tegelijkertijd van uit de Kindertuinen aan de Marnixstraat precies te 2 uur losgelaten met de bedoeling, dat ieder op de label een ge dachte schrijft over den vrede, met verzoek aan den vinder om daarover van gedachten te wisse len met den afzender. Mej. A. van Mourik Broekman alhier slaagde te Leiden voor het doctoraal examen rechts geleerdheid. Woensdag 23 November zal in de Kathedrale Kerk de wijding van het werkgevers-altaar plaats vinden, gevolgd door een H. Mis, op te dragen door Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent. Daarna zal het altaar door den voorzitter aan geboden worden en om kwart voor 12 wordt een huishoudelijke ledenvergadering gehouden in restaurant Brinkmann. Om 3 uur 's middags zal een bezoek worden gebracht aan de Beijnes-fabrieken te Haarlem. De 18-jarige K. is door een lid van O. D. verbonden en per particulieren auto naar huis gebracht. Tegen K. is proces-verbaal opgemaakt voor het niet op zij gaan en tegen den bestuurder van den auto eveneens voor onvoorzichtig rijden. Eerst het altijd belangwekkende geluidnieuws, waarin we o.a. zien de viering van den lOden fascisten-ver jaardag te Rome; dan een zeer mooie geluidsfilm van het Concertgebouw-orkest met Mengelberg als leider (1' Arlesienne en Marche Hongroise) en daarna op het tooneel Horau en Bell, die dansen, liedjes zingen en muziek maken op allerlei instrumenten. En tot slot iets nieuws voor dezen bioscoop,, een Fransche geluidsfilm: H est Charmant, een operette-film, die werkelijk charmant is. voor volwassenen. Het is een operettefilm, waarin dus veel zang voorkomt, maar het is aardige, opwekkende zang en de muziek is charmant. De handeling? Wel, die is Fransch en dat heeft als gevolg onze reeds genoemde restrictie: voor volwassenen. Ze zou wel te vertellen zijn, maar dat laten we maar na, omdat het dan een doodgewonen indruk zou maken en de hoofd zaak hier de uitvoering, de wijze van uitvoering is, die aan het geheel de bekoring geeft. Meg Lemonnier en Henry Garat zijn de vrouwelijke en de mannelijke hoofdfiguren en die zijn bei denja, wat zullen we er meer van zeggen, ze zijn beiden charmant. Deze film is nog nergens in Nederland ver toond, maar we gelooven niet, dat het lang za) duren dat de Haarlemmers kunnen zeggen, dat zij alleen haar hebben kunnen zien; een film toch, die pakt als deze, komt al heel gauw in alle steden op het witte doek. Bij de politie is aangifte gedaan dat Donder dag uit de Generaal Cronjéstraat en in de Ban- tamstraat rijwielen ontvreemd zijn en voorts, dat gisteren een karretje vermist werd, dat voor een perceel in de Kloosterstraat was neer gezet. Ook dit jaar zal de Franciscaner Pater Wij nand Sluijs weder eenige conferenties houden voor niet-katholieken in de R. K. kerk, Klever parkweg 15, des avonds van 8.309.45 uur. De ervaring hier en elders heeft geleerd, dat deze conferenties door zeer velen als een gees telijke verkwikking in onze materieel zorgvolle tijden extra worden gewaardeerd. De algemeene titel is ditmaal: „Het mensche- Hjk leven geheiligd door den Godsdienst." Besproken zal worden: Donderdag W November: „Het menschelijk verstand over God." Donderdag 24 November: „Godsdienst in het leven." Donderdag 1 December: „De bronnen van Godsdienstige kennis." Donderdag 8 December: „De centrale van Godsdienst." Donderdag 15 December: „De kanalen van Godsdienstige kracht." Donderdag 22 December: „Werkelijkheid en ideaal." Voor niet-katholieken worden plaatsen gere serveerd. Ook toegankelijk voor katholieken. Evenals voorgaande jaren heeft het bestuur der Kleine Houtstraatvereeniging N. Z. ook dit jaar weder voor een bijzondere attractie gezorgd. Vanaf 19 November zullen bij de leden gratis enveloppen, elk inhoudende een letter van het te vormen woord Kleine Houtstraat beschikbaar worden gesteld. Voor inlevering van deze 16 let ters zijn zeer fraaie prijzen beschikbaar gesteld. Deze prijzen zullen vanaf 19 November bij de firma Gebr. Hart, Kleine Houstraat 49, worden tentoongesteld. Er zijn eenige tientallen zeer fraaie prijzen en zeer vele troostprijzen beschik baar, daar het bestuur op eenige honderden goede inzendingen rekent. Tevens zal St. Nicolaas 26 November de leden der Kleine Houtstraatvereeniging persoonlijk be zoeken. Het bestuur heeft besloten, de aankomst welke per boot zal plaats vinden, 's middags half drie aan de Turfmarkt, op grootsche wijze met muziek en zang op te luisteren. (Deze pagina is gedeeltelijk gecorrigeerd) „dok ik wil niet nalaten mijn groote waar deering en volle tevredenheid omtrent „Chlorodont-tandpasta" te betuigen. Ik gebruik „Chlorodont" al jarenlang en word om mijn mooie witte tanden, die ik ten slotte uitsluitend door dagelijksch ge bruik van Uw „Chlorodont-tandpasta" heb verkregen, vaak benijd." C. Reichelt. Sch. Verlangt alleen de echte Chlorodont-tand pasta, tube 35 cent en 60 centl Geboren: 9 Nov. J. SchramaVerhagen d.: C. RansijnVerdam d.; J. M. Dik'mansKlitz d. 10 Nov. C. v. Bruggen—Spreeuw d. 11 Nov. T. SterffersHartmaier z.; J. C. Bijster Kloot z. Overleden: 10 Nov.: G. M. Petri, 28 j., Kam perlaan; S. Hogendoorn, 81 j., Leidschevaart; W. F. Jongejans, 10 j., Kamperlaan; G. B. Klinkert, 81 j., Westerhoutpark. 11 Nov. J J. Roeland, 51 j., Vroomstraat. Statuten. De „Stcrt" bevat de statuten van de Bloemendaalsche Reddingsbrigade, al hier. Nieuwe school D. In de laatstgehouden raadsvergadering stelde de heer Prinsenberg naar aanleiding van het voorstel tot aanwijzing van de plaats voor een nieuwe openbare lagere school D te Overveen voor, de school te pro jecteeren op het oostelijk gedeelte van de door de gemeente aangekochte gronden, welke eer tijds toebehoorden aan mevr. de wed. A. C. GehrelsVervooren en werd dit amendement aan B. en W. om prae-advies gerenvoyeerd. Naar aanleiding daarvan pleegden B. en W. overleg met den heer Prinsenberg en zijn zij tot d eslotsom gekomen, dat inderdaad het door den heer Prinsenberg bedoelde gedeelte belang rijke financieele voordeelen biedt boven de aan vankelijk door hen voorgestelde plaats, waarom zij thans voorstellen te besluiten als plaats voor een nieuwe openbare lagere school D te Overveen, ter vervanging van de bestaande, aan te wijzen de perceelen kadastraal bekend in Sectie A nos 536, gedeeltelijk en 567 gedeelte lijk. Gemeentezaken B. en W. stellen voor, hun de bevoegdheid te geven het opnemen van de boeken en kas van de gemeenteontvanger op te dragen aan het Centraal Bureau voor Veri ficatie en financieele adviezen der Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten te 's-Graven- hage. Daar overal zanderijen in deze gemeente worden opgericht, wat ten gevolge heeft, dat niet alleen de wegen door de zandkarren worden stukgereden, doch ook de gemeentelijke zanderij gemeden wordt wegens den hoogen zandprijs 1.50 per M3), stellen B. en W. voor, dezen prijs met ingang van 1 Januari 1933 terug te brengen op 0.25 per M3. EEN MEUBELVEILING DIE GEEN SUCCES HAD Donderdag- en Vrijdagavond zou ifi het veilinggebouw ,,'t Centrum" een publieke ver- kooping worden gehouden van een voorraad nieuwe meubelen, z.g. afkomstig van een geli quideerde fabriek. Onder de plaatselijke winkeliers heerschte hierover groote ontstemming. De middenstand, zoo redeneeren zij, zit voor groote lasten, zoo als belastingen en bedrijfsonkosten. Dergelijke wilde veilingen, georganiseerd door een com binatie van buitenstaanders, die overal in het land hun geluk beproeven, benadeelen den middenstand ten zeerste. Het is hetzelfde euvel als vliegende winkels. In verschillende plaatsen heeft de middenstand dan ook reeds een georganiseer 1 verzet gevoerd, met als re sultaat, dat deze verkoop daar achterwege blijft. O.a. is dit in Velsen het geval. Donderdagavond waren een aantal winke liers naar de veiling gegaan teneinde na te gaan, wat zou kunnen worden bereikt. Het verloop van de veiling was van dien aard, dat de verkoop gestaakt werd. Bovendien vallen deze veilingen onder de winkelsluitingswet, zoodat de verkoop in elk geval om 8 uur had moeten worden stop ger zet. Gisterenmiddag werd in de bovenzaal van het café „Oud Meeresteijn" een vergadering van winkeliers gehouden, welke bijeengeroe pen was door de besturen der middenstands organisaties „De Hanze" en „E. E. M." en de winkeliersvereeniging „Plan West." Door den voorzitter van „E. E. M." werd medegedeeld wat de organisaties ln deze heb ben gedaan en wat zij in het vervolg nog kun nen doen om dergelijke veilingen tegen te gaan, omdat de kans bestaat, dat meer van dergelijke veilingen, maar dan van andere artikelen, georganiseerd worden. In dit ver band wordt overleg gepleegd met de plaatse lijke overheid en de zaaleigenaren. Medege deeld werd, dat de actie reeds tot gevolg heeft gehad, dat de meubelveiling den laatsten avond niet door zou gaan. Door de vergadering, die druk bezocht was, werd aan een en ander goedkeuring gehecht. R. K. Ziekenfonds Gisteravond werd in net K. S. A.-gebouw een ledenvergadering ge houden van het R. K. Ziekenfonds. Als voornaamste punt vermeldde de agenda een voorstel van het bestuur om tot contri butie-verhooging over te gaan. De voorzitter lichtte het voorstel toe, waar bij hij wees op de hooge ziekenhuiskosten. Voorgesteld werd om de contributie met 2 ct. te verhoogen, waardoor de inkomsten met ongeveer f 1000 zullen stijgen. Na eenige bespreking werd dit voorstel aan genomen. Steun aan noodlijdende tuinders Het raadslid, de heer J. Visser, heeft bij den ge meenteraad een voorstel ingediend, om voor tuinders, die daarvoor in aanmerking komen, dezelfde steunregeling in toepassing te bren gen als het vorige jaar en deze zoo spoedig mogelijk te doen ingaan. Amateur-fotografen Dinsdagavond houdt de Beverwijksche amateur-fotografen-vereeni- gir.g haar jaarvergadering in „Suisse". Behalve jaarverslagen en bestuursverkiezing vermeldt de agenda prijsuitreiking en bezich tiging van wedstrijdfoto's, benevens bespre king van nieuwe wedstrijden. Fusie-Comité. In een druk bezochte ver gadering in tegenwoordigheid van 12 raadsleden van Beverwijk werd Donderdag ten Raadhuize alhier door het Comité Groot-Beverwijk onder voorzitterschap van den heer P. J. Haazevoet met verschillende raadsleden en bestuursleden der verschillende kiesvereenigingen uit Wijk aan Zee en Duin het fusievraagstuk besproken. De Beverwijksche raadsleden bleken allen voor standers eener samenvoeging der beide gemeen ten te zijn welke samenvoeging door hen als een algemeen belang boven het specifiek belang van elk der betrokken gemeenten afzonderlijk werd beschouwd. De voorzitter bracht duidelijk naar voren dat. naar de zienswijze van het Comité de te nemen maatregelen om tot het gewenschte doel te ge raken door de raadsleden der beide gemeenten in onderling overleg dienden getroffen te wor den. Teneinde een juist beeld te kunnen vormen over het vraagstuk zullen beide gemeenten dn daartoe benoodigde gegevens de respectieve ge meentehuishoudingen betreffende, dienen te verstrekken, waartoe Beverwijk alleszins bereid is, en waartoe naar men hoopt ook Wijk aan Zee en Duin bereid gevonden zal worden. Tusschen de verschillenden raadsfracties de? twee gemeenten zal voor zooveel noodig door bemiddeling van het comité nader contact ge zocht worden teneinde zooveel mogelijk eensge zind tot de behartiging van het desbetreffende gemeenschapsbelang te geraken. Bij alle ter vergadering aanwezigen bleek om trent het fusievraagstuk een principieele eens gezindheid te bestaan terwijl tevens allen be reid bleken in de toekomst deze zaak te willen steunen. „Had je dat ooit gedacht." De Tooneel- en Revue-vereeniging „Amicitia," welke in den loop van dit jaar grondig gereorganiseerd is, geeft haar eerste opvoering op 23 November a.s. in het K.S.A.-Gebouw. In tegenstelling met vroeger, heeft deze ver eeniging nu dames en heeren medewerkenden om bij revue-opvoeringen aan de eischen des tijds te kunnen voldoen. De oude tooneelvrien- den van „Amicitia" zullen met genoegen het wederoptreden van dit gezelschap tegemoet zien. Wij zijn overtuigd dat „Amicitia" haar goeden naam zal handhaven en ons weer een genot- vollen avond zal bezorgen. De revue welke opgevoerd zal worden is ge titeld „Had je dat ooit gedacht?" Al zonder de inhoud te kennen gelooven we dat deze titel op den meesten al indruk zal maken. Werkelijk we hadden nooit gedacht „Amicitia" weer terug te zien, dat dit wel gebeurt getuigt van den fris- schen geest en durf van het hernieuwde „Ami citia." Naast de vele nieuwe medewerkenden zullen ook oude „Amicitia'-gezichten weer voor het voetlicht komen. Een gezellig samenzijn zal den avond besluiten. Op den inhoud der revue komen we nog nader terug. R. K. Gymnastiek-Vereeniging „Sport-Staalt- Spieren". De generale repetitie van Woens dag a.s. wordt gehouden alleen voor de demes en heeren afdeeling en voor de groote meisjes en jongens, doch van de jongens alleen zij die aan de vrije oefeningen meedoen. Voor de klei ne meisjesafdeelingen onder leiding van mej. Spruyt is de generale repetitie op Donderdag vanaf 4.30 uur. De H. Mis met algemeene H. Communie wordt gehouden op Zondag 26 November a.s. in de Parochiekerk van O.L. Vr. van Goeden Raad te 7 uur. Allen worden verzocht aanwezig te zijn; er mag bij deze gelegenheid geen er kei lid ontbreken. Dus Zondag na de uitvoering zorgen allen dat zij op tijd aanwezig zijn. Leden die kaarten wenschen te verknopen, kunnen zich vervoegen aan 't secretariaat. Het conflict bü de werkverschaffing. B. en W. hebben aan de stakers bij de gemeentelijke werkverschaffing een circulaire gericht, waarin zij mededeelen de uitsluiting van de stakers zoo spoedig mogelijk opgeheven te krijgen. Dit is echter alleen mogelijk, wanneer de stakers een verklaring onderteekenen, dat zij bereid zijn tegen een accoordloon van 85 ct. per M3. het werk te hervatten. B. en W. vertrouwen dat allen deze verklaring onderteekenen. Voor hen, die weigeren deze ver klaring te onderteekenen zal ten opzichte van den steun in natura een andere regeling worden getroffen. Overwogen wordt om de arbeiders, die straks, als de uitsluiting is opgeheven, zulien weigeren den arbeid te hervatten, van verderen steun of plaatsing bij de werkverschaffing voor goed uit te sluiten. Een nieuwe ploeg arbeiders is nog niet Opge roepen. Bloembollenland. De Hillegomsche Bloem- bollenbeurs werd gisteren weder goed bezocht: 115 personen teekenden de presentielijst. De handel in het hoofdproduct van het winter seizoen, de gladiolen, was zeer bevredigend. De prijzen zijn in stijgende lijn en voor vele soor ten 100 -pCt. boven het prijzenniveau van het vorig jaar. De firma Jansen en Langeveld toonde de zaadproducten van Iris foctidessima. De bloem van deze iris is klein en blauw van kleur. De zaadbesjes zijn rood-oranje. Deze iris is winterhard en groen-blijvend. Vernietiging overproductie. Donderdag zijn alhier niet minder dan 4000 manden hyacinthen aangevoerd voor de vernietiging! Liefdadigheidsuitvoering Donderdag gaf de Tooneelvereeniging „St. Benedictus" onder groo te belangstelling een uitvoering ten bate van de vereenigingskas. O.a. werd opgevoerd het sociale stuk „De Eikeboom", een spel voor het platte land en het vereenigingsleven. Dit is een zeer zwaar stuk. Door de spelers is het goed vertolkt en vooral de hoofdrol werd uitstekend gespeeld. Als tweede stuk werd opgevoerd een blijspel, getiteld: „Hannes, de stoutmoedige luchtschip per". Ook hierin deden de spelers hun uiterste best. Daarna bleef men nog eenigen tijd gezel lig bijeen. Als „St. Benedictus" zoo doorgaat zal zij "n club worden waarvan men het beste verwachten kan. Dat zij, die dit liefdadigheidswerk beoefe nen, ook weer veel cucces mogen hebben bij een volgende opvoering. DIEVENBENDE GEKNIPT In den laatsten tijd zijn alhier verschillende inbraken en diefstallen gepleegd. Het is den gemeenteveldwachter thans gelukt de hand te leggen op een dievenbende, die deze gemeente onveilig maakte door inbraken, insluipingen, enz., gepleegd ten nadeele van verschillende winkeliers, caféhouders en particulieren. Ontvreemd werden o.a. diverse flesschen likeur en advocaat. Als verdacht van deze diefstallen zijn op last van den burgemeester door den veldwachter tot en met MAANDAG 14 NOVEMBER hebben wij bijzonder voor- deelige aanbiedingen DAMESSCHOENEN in de maten 35, 36, 37 en 38, bijna alle Bally-modellen, tegen prijzen varieerend van aangehouden J. Th. W. en Th. van W. voor diefstal van druiven, taarten, sigaren en siga retten, ook werden nog aangehouden A. J. van W., A. J. H. en H. A. van der L. Vervolgens zijn J. T. W. en A. J. van W. nog aangehouden, verdacht van inklimming in den nacht, gepaard gaande met diefstal van sterken drank. Allen hebben een volledige bekentenis afge legd. Deze vangst is voor de politie een mooi succes. Te hopen is het, dat nu weer de rust in de gemeente zal zijn weergekeerd. Been gebroken. De heer A. Poen, wonende aan den Kruisweg, had het ongeluk, terwijl hij Donderdagavond eenige werkzaamheden ver richtte op den schuurzolder, door een open staand luik te vallen, en zoodanig terecht te komen, dat hij een been brak. Dr. Bult ver leende geneeskundige hulp. Tegen oplegging Dezer dagen meldden wij, dat reeds twee stoomtrawlers, de IJm. 95 en IJm. 22. waren stilgelegd wegens de lage be somming. Gisteren werd wederom een stoom trawler uit de vaart genomen n.l. de IJm. 330; Toch worden alle pogingen door de reeders aangewend om de schepen welke in de vaart zijn, varende te houden. Zoo werden wegens den zeer lagen prijs, welke er betaald wordt voor tong, door de directie van de maatschappij de „Marezathen" de tongvangsten van drie harer schepen opgehouden. Door de reederij is deze visch toen naar Frankrijk geconsigneerd door bemiddeling, iets wat in normale omstandig heden nooit gebeurt. Donderdagavond kwam alhier binnen de stoomtrawler IJm. 86, welk schip gistermorgen niet gelost werd wegens de lage vischprijzen. Gistermiddag vertrok de IJm. 86 naar Lo westoft in Engeland om daar te markten en vandaar weer ter visscherij te gaan. Personalia De heer D. J. Crispijn, ambte naar bij de belastingen wordt met 1 Januari overgeplaatst naar Amsterdam. Personalia. Mej. W. H. C. Camman alhier slaagde te Amsterdam voor het examen apo- thekers-assisitente. Goed afgeloopen. De bankwerker A. A. was eergisteren in de machinekamer van een stoom trawler aan het werk, toen een zuigerstang naar beneden kwam en vlak bij een zijner handen neerviel. Er lag een groote beitel, die den zui gerstand tegenhield, maar toch was de hand bekneld en kon A. die niet loswerken. Daar er niemand meer in de machinekamer aanwezig was, begon A. uit alle macht te schreeuwen, wat gelukkig op den wal werd gehoord. Hulp schoot toe en drie mannen waren noodig, om den zui gerstang te verwijderen. Nu., kwam A. er met een verwonding af, doch wanneer de züigér- stang op zijn hand -gevallen was, had hij zeker vier vingers moeten missen. Dammen. Woensdag a.s. zal de damclub „IJmuiden" haar tweeden wedstrijd spelen en wel tegen de damclub „Haarlem". Zooals men weet, debuteerden de IJmuidenaren fraai door „Zaandam" waarschijnlijk te kloppen met 11—9. Wij rekenen op een overwinning voor „Haar lem." Het vertrek is vanaf Willemsplein 6.50 precies per autobus. Spelers moeten uiterlijk 6.45 uur aanwezig zijn. De clubavond is weer Dinsdagavond. De bekende Atheensche pharmacoloog Prof. Jachimoglu, die zich reeds veel heeft bezigge houden met onderzoekingen naar de werking van alcaloïden, vooral bij het dagelijksch ge bruik er van in dranken, zooals koffie, thee enz., heeft onlangs wederom de werking der koffie volgens de modernste onderzoekings methode bestudeerd. Hij bediende zich van de haarprikkelmethode van Prof. von Frey, waarmee men nauwkeurig de diepte van den slaap meten kan en vond op deze wijze, dat door gewone coffeïne-hou- dende koffie of door zuivere coffeïne de slaap volkomen verdween, terwijl de coffeïne-vrije koffie daarentegen geen opwekkende werking op het centrale zenuwstelsel uitoefende. Werd de coffeïne in een aftreksel van coffeïne-vrije koffie gegeven, dan werkte de eofjeïne sterker dan in zuiver water opgelost, terwijl de chlo- rogeenzure-kali coffeïne, dus de vorm, waarin de coffeïne in de koffie voorkomt, een zwak kere opwekking veroorzaakte dan zuivere kof fie. Het chlorogeenzuur zelf had geen uitwer king. De proefnemingen van Prof. Joachimoglu be wijzen eens te meer, dat de opwekkende wer king van koffie, die zich uit in de bekende verschijnselen, als: nervositeit, slapeloosheid, hartkloppingen, beven, aandrang tot urineeren, enz., in het bijzonder toe te schrijven is aan haar gehalte aan coffeïne. Dat men coffeïne als een pharmacologisch sterk werkende stof moet beschouwen, bewees reeds Prof. Straub uit München, die na het gebruik van een kop koffie met 0.1 gr. coffeïne de totale uitscheiding pas na 8 uur vaststelde, terwijl in de eerste 4 uur der werking er van duidelijk te bespeuren was. Prof. Rubner zegt derhalve terecht, dat vele menschen aan groote opgewondenheid, slapeloosheid en lichten slaap met daaropvolgend gevoel van vermoeidheid lij den, zonder te weten, dat slechts misbruik van koffie of thee de oorzaak der stoornissen kan zijn. In plaats van een voortdurende toename van arbeidsvermogen kan integendeel verslap ping en verzwakking der werkkracht t ge volg zijn. De Koffie Hag Maatschappij, fabricante van 1e van ouds bekende coffeïnevrije Koffie Hag, noodigt juist dezer dagen per advertentie uit tot een keuring uit om belangstellenden te overtuigen, dat gedurende een 25-jarige be drijfservaring een volmaakt product is ont staan, dat, wat smaak en aroma betrefte zelfs den meest verwenden fijnproever voldoet. Film Ned. Fabrikaat. In het gebouw „Cen traal'' aan het Stationsplein gaf de Zandvoort- sche Handels-Vereeniging dezer dagen een filmavond van Nederlandsch Fabrikaat. Het woord werd gevoerd door de heeren Leen - en Snoek, voorzitter van de afd. van het „Ned. Fabrikaat" te Haarlem, die beiden op het groote belang van koopen van binnenlandsche pro ducten voor de geheele Nederlandsche Staats huishouding wezen. Laatstgenoemde deed bo vendien een beroep op de vrouw, die hierin zoo'n groot aandeel kan nemen. Vertoond werden eenige films van de Gero- zilverfabriek te Zeist, van een fabriek van sta len ramen te Scheveningen en tenslotte van de Kromhoutmotorenfabriek te Amsterdam. Er was zeer goede belangstelling. Vorige koersen Staatsleenlngen 5% Nederland 1919 10254 10254 4 u. Nederland 1916 102 102 4% Nederland 193J 101 10054 5% Nederland 1932 10154 10156 4 Vb N-Ind. 1926 AB 95 9454 Banken Koloniale Bank 67 Indische Bank 62 Cert. Handel-M. 70 70 Industrieën tJnUever Hf '17)4 Calvê Delft 6654 Alg. Kunstzijde 4654 45 Van Berkei's Patg 22 Nieuwe Philips 132 13154 Küch. Accoustlek 4 454 Ned. Ford 11654 12154 Industr. Buitenland Anaconda 2254 2254 Bethlehem 8teel 1944 2154 O. 8. Steel 3854 40 O. 8. Leather 6 554 Intern. Nickel 954 95* MUnbonw Boeton Mijnbouw 16 15 Alg. Exploratie 125 12854 Redjang Lebong 78 78 Petroleum Gaboes 16 20 Kon. Olie 14854 14954 Perlak 81 82 Peudawa Continental OU 6*56 754 Shell Union OU Vorige koersen en 696 Robber A'dam Rubber 6454 Bandar 4754 Dell Batavia Rubber 27 Berbadjadl 1914 Sllau 20 V, L G. O. .................a..'. 34 AUled 24 Intercontln. Rubber 256 Scheepvaart Java Ch. Japan 36 HolL Amerika HJn 454 Dito Gem. Eigend. 354 Kon. Ned. Stoomt). 184 Scheepvaart-Unie 6254 Suiker H. V. A. 185 Jav. Cultuur 120 N. L S. U81 Poerworedjo 8 Vorstenlanden 48 Actions Idem33 00 Tabak Dell Batavia 14214 Oude DeU 11654 Oostkust 1854 Senembab 132 Spoorwegen Union Pacific 7054 Wabash 3 Erie 754 Kansas Olty South South. Rallw"54 66 4614 284 2354 18 35 254 36 454 354 1954 64 183 120 82 754 48 34.00 14354 11954 19 132 7554 254 754 9 954 330.— voor f 130.- 425.- 275.— 730 A ff 275.- ft 225.— 195.- 152.50 2634 257.- ff 125.— 932 A ff 159.- ft 92.50 2534 137.50 85.- N. S. F 325.- ft 125.— LUIDSPREKER W 52.50 ff 22.50 BADHUISSTRAAT 5, t.o. Baan. HYGIëNISCH EN RUSTIG BADEN. Geopend 's morgens 10.30 uur tot 's avonds 9 uur. Onze kolommen staan slechts open voor advertenties op het gebied van geneesmiddelen en geneeswijzen waartegen bij de Commissie van Contróle geen bezwaren bestaan Secretariaat der Commissie VAN AERSSENSTRAAT 176 DEN HAAG. NtJmeegsch en Prov. Dagblad Heeft in stad en pro vincie de grootste oplage (ruim 32000) Hoofdblad der Provincie Grootste Publiciteits- waarde. Laagste tarieven HANDELSANNONCES LAAG TARIEF TraagFTtöëfnümmSê en prijsopgave CONSUMPTIE-KIOSK naast de Autobussen. Prima consumptie - Billijke prijzen 1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 3