STADSNIEUWS Jlcn&MjftoM: %kh wat wilb ZATERDAG 12 NOVEMBER BESTELT THANS UW NAJAARS-COSTUUMS op: FINANCIEEL OVERZICHT VOOR DEN POLITIERECHTER De a.s. schoonmoeder en haar lip. ,IN MEMORIAM" G. J. van Gasteren VAN ONZE RECHTBANK Mara Dijxhoorn met de H.O.V. „ARBEID ADELT' FAILLISSEMENTEN Van Bloembollenhandelaren Middagconcert H. O. V. DE TELEFOONTARIEVEN IN DE BOLLENSTREEK In het Staatsblad DE AANGEKLEEDE BLOEM Groote Bloemententoonstelling te Sassenheim COMITÉ VAN KATHOLIEKE ACTIE JEUGDIGE ONVOORZICHTIGHEID Met den dood bekocht SIROOP FAMEL TREKJES No. 783 De vrouw die 't wist In Wijk aan Zee woonde een jongen en die heette Jan. En toen deze Jan op rijperen leef tijd kwam, liet hij een welgevallig' oog rusten op Riek, een schoone van het dorp. Ras bleek ook Riek voor Jan's attenties niet ongevoelig. Gelukkig voor Riek had ze nog een pa en ook een moe.... De indrukken te gelooven had Jan over dit gelukkige feit heele andere gedachten. De pa, zoowel als de moe kantten zich fel tegen den omgang der geliefden en langzaam maar zeker ondermijnde dit het geluk. Uit enkele confidenties kwam aan het licht, 'dat de onderlinge verhouding tusschen de min- henden wel heel zonderling was. Gewoonlijk gaf Riek haar Jan bü zijn komst een flinken opstopper. De ouderlijke bespiegelingen waren tenslotte Van doorslaanden aard. „Ze moest 'm niet meer." Heerlijk, dat het meisje zoo haar welzijn besefte vreemd alleen, dat 's avonds Vooral dat besef nog al eens vervaagde Door een vrindje had Jan zijn Riekie laten Weten, dat ie haar zien wilde.... en spreken. Jan kwam, zelfs met een auto. Riekie kwam óókmet d'r moeDe rollen draaiden om, want nu begroette de cavalier zijn madonna met een flinken por.... En hoewel we er allemaal van overtuigd wa ren, dat Riekie dit heusch zoo erg niet vond, oordeelde ze het toch gewenscht een gilletje te geven. Onmiddellijk sprong de moeder haar kind-in-nood bij. Deze gelegenheid was Jan echter te mooi, om een lang verkropten wrok tegen zijn a.s. schoonmoeder niet even te ver effenen. Hij deed dit dan ook maar dadelijk We hoorden niet of moe lang pap heeft moeten slikken, ook niet hoeveel de rekening van den tandarts bedroegde dagvaarding vertelde alléén van een sterk gezwollen lip Later zou Riekie d'r pa zich nog met de kwestie hebben ingelaten, doch tot daden was het daarbij niet gekomen. Wel had deze 'vader een puntmesje gezwaaid, doch dit moest meer Uitgelegd worden als noodig voor het keuren van oude kazen en verder als onmisbaarheidje hij zijn groote liefhebberij voor houtsnijderij. ('t Logisch verband was hier wel ver zoek.) Moe vertelde, dat het zijn gewoonte was, dit mesje altijd bij zich te hebbenEen groot geluk, dat pa met zijn mascotje Jan's bol niet voor een oude kaas en zijn body niet voor een onbewerkt stuk hout aanzag. Hierdoor was van daag Jan alleen schuldig en moest rekenschap geven van den stomp aan zijn Riekie en de dik ke lip harer moe. Terloops vroeg de raadsman van Jan of Riekie nooit stompte? En toen wist dat meisje ner gens vanMaar Riekie was dom, want eens na een flinke stomppartij schreef ze Jan een brief vol spijt en berouw over.... héér ruw gedoe Dienzelfden brief had nü de raadsman en overlegde hem den rechter.... „Of de verhouding thans geheel verbroken was?" „Heelemaal uit", zeide Jan opgelucht en Riekie keek peinzend.... naar het plafond. De Edelachtbaren vonden de breuk een ze gen, de basis voor een gelukkige echtvereeni- ging was tóch niet bepaald ideaal geweest.... Voor den stomp aan Riekie kreeg Jan geen straf, het dikke lipje van zijn ex-schoenmoe kostte hem een lapje van vijf-en-twintig..".. Met Maandblad van de Kon. Letterlievende Vereeniging „J. J. Cremer" schrijft een „In Memoriam Gerrit Jan van Gasteren": Na Heiligers, Lieu we Jansen, thans de laatste van het driemanschapG. J. van Gasteren. Onze oud-praesis en oprichter van „Cremer" is ar niet meer. Voor de jongere generatie is de naam Van Gasteren, wegens zijn langdurig siekbed, slechts een bekende klank. Maar zij, die hem in de kracht van zijn jaren gekend heb ben, weten en beseffen, wat Gerrit Jan voor „Cremer" beteekende. „Cremer" was z'n troe telkind, ZIJN vereeniging, waaraan hij de beste jaren van zijn leven gewijd heeft. Zijn vele verdiensten op deze plaats te releveeren is on doenlijk; het zou een geschiedkundig Cremer- verslag worden. Wij kunnen slechts met groote dankbaarheid gedenken het onnoemelijk vele, wat hij voor onze Vereeniging gedaan heeft. Van Gasteren was in Cremer de stuwende kracht, als voorzitter, spelleider en werkend lid. In de annalen van onze Koninklijke Vereeniging zal de naam Gerrit Jan van Gasteren met gulden letteren geboekstaafd blijven. Zijn naam zullen wij hooghouden als een die onze Vereeniging groot maakte. Aan ons de taak zijn levenswerk voort te zetten. Dat zal zijn grootste belooning zijn voor al de li.efde en toewijding, die hij „Cremer" schonk. Deze belofte op deze plaats te uiten en in daden om te zetten, is onze plicht, welken wij te zijner nagedachtenis hem verschuldigd zijn. Gerrit Jan van Gasteren, een jongere gene ratie dankt u voor al hetgeen u voor „Cremer" deed! Wij zullen uw voetsporen volgen, zóó danig, dat onze arbeid UW naam en dien van onze Koninklijke Vereeniging waardig is. Rust in vrede. De Haarlemsche Rechtbank heeft Donderdag 10 Nov. 1932 de volgende uitspraken gedaan: G. A. J. B., straatmaker, wonende te Heem stede; C. V. bloemistknecht, wonende te Heem stede. „Diefstal met braak", sub. 1: vier maan den gev.straf. o.v.; sub 2: drie maanden gev. straf voorw. met een proeftijd van drie jaar en bijz. voorwaarde. A. v. d. B., broodbezorger, wonende te Haar lem, thans gedetineerd. Diefstal, meermalen gepleegd. Zes maanden gev.straf met aftr. prev. hecht. o.v. P. C., koopman, wonende te Haarlemmermeer „Overtr. art. 246 W. v. Str.", acht maanden gev.straf o.v. W. v. O., schilder, wonende te Haarlem. Overtr. art. 239 W. v. Str.", vijf maanden gev. straf o.v. J. H. A. v. L., koopman, wonende te Haar lem. Verduistering. Negen maanden gev.straf, waarvan zes maanden voorw. met een proef tijd van drie jaar en bijz. voorw. E. J. F. T., hulp in de huishouding, wonende te Haarlem. Meineed. Drie maanden gev.straf o.v. A. O., bedrijfsleider, wonende te IJmuiden, thans gedetineerd. Brandstichting. Een jaar gev.straf m. aftrek prev. hecht. o.v. Op het Middagconcert van Zondag a.s. onder leiding van Frits Schuurman zal de Holland- sche zangeres Mara Dijkshoorn optreden, die zich twee jaar geleden in ons land vestigde na gedurende twee en een half jaar in Grie kenland als professeur te zijn verbonden ge weest aan het Groote Conservatoire Hellé- nique te Athene. Zij was reeds verscheidene malen (ook laat- sten zomer) soliste met het Residentie-Orkest in het Kurhaus te Scheveningen en geeft dezen winter nog een 15-tal concerten deels als so liste met diverse orkesten deels recitals. Mara Dijxhoorn zal Zondag 13 November met de H.O.V. 2 aria's van Mozart, voorts liederen van Mahler en Grieg met orkest begeleiding zingen. Men schrijft ons: Met eenige bezorgdheid wordt zeker dezen keer de Bazaar van „Arbeid Adelt", die Dinsdag 15 en Woensdag 16 November a.s. in de boven zaal van „De Kroon" Restaurant Brinkmann gehouden zal worden, tegemoet gezien. De tijdsomstandighedden zijn van dien aard, dat we begrijijpen, dat er op verkoop van dure artikelen niet gerekend kan worden, daarom zult U op de bovengenoemde bazaar in hoofd zaak zeer smaakvolle, maar niet dure voorwer pen vinden, die zoo goed geschikt zullen zijn, om als kleine geschenken te dienen vóór de komende feestdagen. Mogen vele ingezetenen van Haarlem en omstreken door een kleinen inkoop ons werk willen steunen, dan zullen die vele kleintjes te samen een mooi resultaat kunnen opleveren en zal de vereeniging ook dezen tijd door kunnen gaan, arbeid te ver schaffen aan hare dameswerksters. Het weekblad „Handelsbelangen" neemt o.m. op de crediteurenlijst in het faillissement H. Walkers, bloembollenhandelaar, Hillegom. Deze lijst telt 34 crediteuren met een totaal passief van 30.501.42, waarvan preferent 724.90. De baten zijn nog niet volledig be kend. De voornaamste crediteuren zijn: Coöp. Veilingsver. Holalndsch Bloemb.kw., Lisse, 2034.82; J. A. Overmeer, Nieuw Vennep 4140.J. C. Verbruggen, Amsterdam, 6240 P. Verbruggen, Aerdenhout 5199.06; Bloemb. veil. ver. „West Friesland," Bovenkarspel ge deeltelijk preferent 6122.20. Voorts de crediteurenlijst in het faillissement P. Lommerse Fzn., bloembollenkweeker, Hil legom. Deze lijst telt 11 crediteuren met een totaal passief 29.937.02, waarvan preferent 826.50. De baten zijn nog niet volledig bekend. De voornaamste crediteuren zün: ABONNEMENT SERIE A OF waarop geleverd wordt: 2 COSTUUMS 1 „er 1 WINTERJAS I 1 DEMI SAISON J Gedurende twee jaren LANSDORP ROBAT KRUISWEG 6 maand 16.70 ABONNEMENT SERIE B waarop geleverd wordt: 2 COSTUUMS 1 - 1420 1 WINTERJAS J 1 DEMI SAISON J raaahö Gedurende twee jaren TELEFOON 11787 voorheen jarenlang chef en coupeur Fa. Eduard Davidson. A. Leliveld, Hillegom, 6649.65. Coöp. Raffeisenbank, Hillegom, 15846.42. A. J. M. Hagemeyer, Bloemendaal, gedeelte lijk preferent 5833.78. Ook de crediteurenlijst in het faillissement N.V. Bloembollenbedrijf v.h. Joh. Vendel, Hil legom zal worden opgenomen. Deze lijst telt 73 crediteuren met een totaal passief van 69.632.29 waarvan preferent 86. De baten zijn nog niet volledig bekend. De voornaamste crediteuren zijn: Coöp. Haarl. Groenten- en Bloembollenvei ling W.A., Haarlem, 23386.48. Alg. Sanen und Pflanzen Anzeiger, Leipzig, 4402.20. A. J. Vendel Jr., Velsen—Noord, 6688.99. N.V. Electr. Drukery v.h. Taconis, Leiden, 5030.85. Freischütz", C. M. von Weber; Liebst du um Schönheit, Gustav Mahler; Rheinlegendchen, Gustav Mahler; Ich liebe dich. Edv. Grieg, so liste: Mara Dyxhoorn; Polowezkische Dansen uit de opera „Prins Igor", A. Borodinl. De Haarlemsche Orkest-Vereeniging, dirigent Frits Schuurman, geeft een namiddag-concert op Zondag 13 November te half drie in de Ge meentelijke Concertzaal. Als soliste verleent daarbij medewerking Mara Dyxhoorn, zang. Het programma is als volgt: Drie stukken voor strijkorkest, Henry Purcell; Fragmenten uit „Figaro's Hochzeit", W. A. Mozart, soliste: Mara Dyxhoorn; Ouverture „Der In het Staatsblad is opgenomen een Kon. besluit, waarin is bepaald dat, in afwijking van het bepaalde in art. 9, lid 2 van het Rijkstele- foon-reglement 1929 gedurende een door den minister van Waterstaat te bepalen tijdperk, voor een telefoongesprek in het interlocale ver keer der aangesloten tusschen de Rijkstelefoon- netten te Hillegom, Lisse, Sassenheim en Noord- wijkerhout 0.05 per gesprekseenheid is ver schuldigd. Voorts is bepaald, dat het abonnement be rekend volgens art. 4, lid 3 van het Rijkstele foon-reglement 1929, voor de telefoonnetten Hillegom, Lisse, Sassenheim en Noordwjjker- hout 6.hooger wordt gesteld, een en ander met ingang van een door den minister van Waterstaat te bepalen dag, terwijl deze verhoo ging van 6 slechts gedurende een, door dien minister vast te stellen tijdperk zal worden geheven. 712 November 1932 Het rapport, dat de destijds door de Veree niging voor den Effectenhandel benoemde commissie dezer dagen heeft uitgebracht over de reorganisatie van den beurshandel bevat enkele punten die voor ons heele beurswezen van zeer groot belang zijn doordat zij beoogen reeds lang bestaande misstanden uit den weg te ruimen en waaroo wij de aandacht willen vestigen. Op de eerste plaats dan richt de commissie zich tegen het geheel ingeburgerde „midden koers-systeem", dat volgens haar „de kiem van corruptie" is en beschouwd kan worden als een der oorzaken voor de verwording van den handel. Dat het publiek steeds juist om mid denkoers-afrekening vraagt vindt zijn oorzaak in de omstandigheid, dat het verkeerd is in gelicht en deze wijze van afrekenen als de eenig juiste beschouwt Er is daarom door de commissie een nieuw systeem ontworpen, dat met den naam „call-systeem" wordt aangeduid en in hoofdzaken hierop neerkomt, dat voor elk ter beurze genoteeid fonds iederen dag één zoogenaamde „call" of oproep wordt gehouden, waarbij alle op dat oogenblik bestaande vraag en aanbod wordt opgenomen en terstond de officieele koers in tegenwoordigheid van be langhebbenden vastgesteld. Daarna moet de hoekman onmiddellijk tegelijk met den koers ook den omzet aan de noteering opgeven. Deze regeling biedt dus niet alleen het voordeel dat men ongetwijfeld een zuiverder toestand krijgt en de zekerheid tegen den prijs van het oogen blik te kunnen koopen of verkoopen, maar bo vendien in het vervolg ook een inzicht zal kunnen verkrijgen in den omvang van den beurshandel en de mate van courantheid van een fonds zelf zal kannen bepalen. Ook in deze rubriek is herhaalde malen gewezen op het gemis aan voldoende publiciteit dat onzen geheelen Nederlandschen handel kenmerkt en waarop de beurs geen uitzondering maakt. Een tweede belangrijk punt is dat in het rapport scherp stelling genomen wordt tegen den steeds toenemenden invloed der banken. „De beurs", lezen we, „krachtens oorsprong en benaming de plaats, waar in vrije concur rents onafhankelijke handelaren elkaar dien den te ontmoeten, dreigt meer en meer door de macht der banken overvleugeld te worden. Het is een onloochenbaar feit, dat maar al te vaak niet de wet van vraag en aanbod, doch het belang en de wil der bankiers den handel beheerscht. Hoe langer hoe meer nemen de banken zelf de uitvoering van de hun toe- stroomende orders in handen. Getallen van 10 en meer gemachtigde bedienden zijn geen uit zonderingen. Het behoeft geen betoog dat langs dezen weg aan tal van commissionnairs het bestaan wordt ontnomen. De commissie ziet de oorzaak van veel ongewenschte hande lingen en toestanden ter beurze mede hierin, dat de betrokkenen niet in de gelegenheid zijn op betere wijze in hun onderhoud te voorzien. De commissie betreurt dezen loop van zaken en meent dat men de banken nooit tot de beurs had moeten toelaten. Nu zij er een maal zijn gaat het niet aan haar weer uit te sluiten. Evenmin is de Vereeniging in staat de kapitaalmacht zelve der banken te breken, gesteld zulks ware wenscheiijk. Doch wat de Vereeniging wel kan en waartoe de commissie ook voorstellen zal doen, is te beletten dat de banken door hun steeds wèssend bediendental den beurshandel monopoliseeren. Zij acht het van uitnemend belang het zelfstandig commis- sionnairsbedrijf ook op de beurs in stand te houder). Hierin komt dus duidelijk het reeds lang on der beurslieden levend verzet tegen de steeds toenemende macht der banken tot uiting, een macht, waarin behalve het gevaar voor ver dringing van de particuliere effectenfirma's tevens nog het gevaar ligt opgesloten dat op den duur de goede zaken-moraa1 zal verdwij nen. Over het algemeen immers mag men ver wachten dat bij een kleine firma de indivi- dueele begrippen der firmanten over zakeneer en -fatsoen in de practijk een grooter invloed zullen hebben dan zurks bij de transacties der groote banken mogelijk is, die hoewel na tuurlijk slechts uit personen bestaande practisch tot lichamen zijn geworden bij wie de zakenmoraal wel meer dan oij particulie ren het geval is onder bepaalde omstandighe den door utiliteitsoverwegingen zal worden ver drongen. Wanneer eer. particuliere effecten firma zich handelwijzen veroorlooft, die met deze begrippen in strijd zijn, is het met haar aanzien ter beurze ten eenenmale gedaan; de banken echter zijn in dergelijke gevallen door hun kapitaalsmacht onaantastbaar Als derde belangrijke punt bespreekt de commissie een nieuwe regeling van het in schrijvingssysteem, waardoor aan de nu dik wijls noodzakelijke majoreering dikwijls tot in het belachelijke opgedreven grootendeels een einde zaï worden gemaakt en dwaasheden als destijds bijvoorbeeld bij de Ford-emissie voorkwamen, waarbij particulieren mir nichts, dir nichts voor de geheele leening (ad 1.000.000.inteekenden, tot het verleden zullen behooren. Dè gebeurtenis van deze week was natuurlijk de éclatante overwinning van Roosevelt op Hoover, welke zeer tot teleurstelling van de genen die anders hadden verwacht, op de beurzen bijzonder weinig indruk maakte. Men behoeft zich hierover eigenlijk niet te verba zen, wanneer men bedenkt dat ook de nieuwe president niet bü machte zal zijn de wereld crisis te bezweren. Ook in Amerika zelf kwam de vreugde niet in een door velen verhoopte hausse tot uiting en bleek Wallstreet tamelijk onaandoenlük. Het is te hopen dat Roosevelt zpn plannen tot slechting der Amerikaansche tariefmuren en tot economische, zoowel als politieke toenadering tot Europa zal kunnen doorzetten, want algemeen wordt nu wel in gezien, dat zijn voorganger ten onrechte heeft gemeend dat Amerika er een zoogenaamde „gesloten economie" op kan nahouden, een meening welke door de harde werkelükheid is gelogenstraft. Ook de uitslag dei Duitsche verkiezingen werd op de beurzen rustig opgenomen, al ver heelt men zich niet de bezorgdheid over de opvallende staging van het aantal op de communistische partij uitgebrachte stemmen. In Mei 1928 bedroeg hun stemmenaantal ca. 3.200.000 en nu ca. 6.000.000 op een totaal van ongeveer 34.400.000, zoodat büna het zesde deel der kiezers van hun voorliefde voor de agentuur van Moskou heeft doen blüken. On getwijfeld zijn hieraan de vpf millioen werk- loozen niet vreemd. Van 15 tot 24 Februari 1933 zal te Sassen heim een bloemententoonstelling gehouden worden, die een zeer bizonder karakter zal dra gen. Onder den naam „De Aangekleede Bloem" zal getoond worden, wat er in de wintermaan den bereikt kan worden met Hollandsche bol- bloemen. De vraag naar bloembollen neemt :n Nederland de laatste jaren geweldig toe en door deze tentoonstelling wil men trachten, nog meer de aandacht voor dit nationale pro duct te trekken en de groote massa met het kweeken en forceeren van bloembollen bekend te maken. Gelijktijdig wordt de groote jaarlijksche Nar cissen-Tentoonstelling om den zilveren wissel beker gehouden, die reeds sedert enkele jaren elk seizoen wordt georganiseerd doop de ten toonstellingscommissie „Bloemlust" te Sassen heim. Op deze Narcissenshow zullen verschei dene nieuwe variëteiten te bewonderen zün, uie nog nooit in het binnen- of buitenland werden tentoongesteld. Ten slotte wordt aan deze tentoonstelling een handels- en industriebeurs verbonden. Burge meester J. P. Gouverneur heeft het eere-voor- zitterschap aanvaard, terwijl het eere-comité bestaat uit verschillende vooraanstaande inge zetenen van Sassenheim en leidende figuren uit den bloembollenhandel. Door een breed opgezette reclame hoopt men door het geheele land de aandacht op deze zeer bizondere tentoonstelling te vestigen. MAANDAG bestemd voor godsdienstige ver- eenigingen. Geen andere vergaderingen uit- schrijven. MAANDAG 14 Nov. 8.15 uur: Algemeene le denvergadering van den R.K. Middenstand in een der zalen van Gebr. Brinkmann aan de Groote Markt. 8.45 uur: Conferentie voor de leden van de Kath. Jonge Middenstandsvereeniging „De Kring" in St. Joannes de Deo. Daarna gezellig samenzün. 9 uur: Bestuursvergadering van de Ned. Roomsche Reisvereeniging in „Centraal", Groote Houtstraat 176. DINSDAG 15 Nov. 8 uur: Repetitie van het R.K. Mannenkoor „St. Cecilia" in gebouw „St. Bavo". 8.30 uur: Vergadering van de Reddingsbrigade „St. Franciscus" in het Militairengebouw, Zoetestraat 14. DONDERDAG 17 Nov. 8 uur: Bestuursverga dering R.K. Reclasseeringsvereeniging in het St. Vincentiusgebouw Groenmarkt 22. 8 uur: Filmdemonstratie Koffie- en Thee cultures, R. K. Vrouwenbond in gebouw „St. Bavo". 8.15 uur: Repetitie van Haarlems Mannen koor in Centraal. 8.15 uur: Repetitie R.K. Oratorium-vereeni- ging. 8.15 uur: alten, 8.30 uur: bassen, allen bü Brinkmann, Groote Markt. 8.45 uur: Populaire causerie voor de leden van de K.J.M.V. in Eigen Huis. VRIJDAG 18 Nov. 8 uur: Repetitie mandoline club „Santa Lucia" in Centraal. 8.30 uur: Huishoudelijke vergadering van de Ned. R.K. Vereeniging van Handelsreizigers en Handelsagenten „St. Christoffel" afdeeling St. Paulus, in Centraal, Gr. Houtstraat 176. Ten einde eikaars bezoek niet te hinderen of te bemoeilijken wordt allen R.K. vereenigingen verzocht vooraf overleg te plegen met het alge meen secretariaat, mej. W. van der Singel, Kle verparkweg 187, Telefoon 12791, en bü vaststel ling hiervan onmiddellük mededeeling te doen. Het zoontje van J. v. d. W., te Sassenheim, liep Vrüdag, uit de school komend, achter een sleeperswagen. Ter hoogte van den Warmon- derdam liet hü den wagen los en wilde gelük doet hoesten bedaren maakt het slijm los prijs ÜSIACON vraag het oordeel van uw doller, AGENTtN Fi B. MF1NDERSMA OEN HAAG den weg oversteken. Een naderende auto greep het ventje met het gevolg, dat het tegen den grond geslagen werd. Bewusteloos werd de knaap naar het Academisch Ziekenhuis te Lei den overgebracht. Zonder tot het bewustzijn teruggekeerd te zün is het daar overleden. Den "Fiauffeur treft geen schuld. Over weldadigheid naar vermogen. Ons werk is steunen, schragen Waar armoe is en leed. Wij moeten blijven vragen Dat g'Weldadigheid niet vergeet. Postgiro 69495, telefoon 13235 en 15445. Over de collecte te Bloemendaal ten hate van het Brokkènhuis voor Haarlem en Omstreken Met toestemming van Burgemeester en Wet houders zal op Zaterdag 17 December a.s. te Bloemendaal en Aerdenhout een collecte worden gehouden ten bate van het Brokkènhuis voor Haarlem en Omstreken. Het doel van deze ver eeniging kan als bekend worden beschouwd, zoo dat volstaan kan worden met mede te deelen, dat versterking der financiën mede met het oog op de komende wintermaanden dringend ge wenscht is, wil het bestuur zijn moeilijke doch mooie taak kunnen blijven vervullen. Reeds thans moeten vele gezinnen die in de grootste ellende verkeeren noodgedwongen worden afge wezen, omdat de voorraad kleeding etc. in de verste verte niet voldoende is om aan alle aan vragen om hulp, te voldoen. Om het bestuur in zijn streven en werken te steunen heeft zich ter uitvoering van bovengenoemde collecte reeds een groot dames-comité gevormd. Wil de collecte echter slagen, dan is veler medewerking en steun dringend gewenscht. Het Comité doet dan ook een vriendelijk be roep op alle ouderen en jongeren (minimum leef tijd 14 jaar) die bereid zijn voor dit zoo goede doel, op dien datum mede te helpen collecteeren, zich op te geven aan onderstaand adres. Het Comité herinnert nog eens aan den bij zonderen nood van deze tijden en aan de beproe vingen van zoovelen, die hulp en steun noodig hebben en verdienen. Het spreekt de hoop uit, dat zeer velen het daarom in zijn taak zullen willen ter zijde staan. Mevr. E. SCHULTZ V. HAEGEN—YPY, Aerdenhout, Secretaresse, Tel. 26145 Over inzameling oude rijwiel plaatjes De afd. Haarlem der Vereeniging tot bevorde ring der belangen van T.B.C.-patiënten in Ne derland die zich heeft belast met het verzame len van oude rijwielplaatjes en andere metalen, brengt aan allen langs dezen weg haar oprechten dank voor de verleende medewerking, waarbij op gemerkt wordt dat er nog een vrij groot aantal kan worden opgehaald. Vervolgens wenscht zij er de aandacht op te vestigen, dat, voor zoover er nog personen zijn, die oude metalen in hun bezit hebben, deze alsnog kunnen worden be zorgd bij den voorzitter R. J. C Corveleijn, Ka nariestraat 72; Eykenaar, Maarten v. Heemskerk straat 71; D. Versteeg, Diederikstraat 11; F. H. Over „Roode onderwijzers" Uw overzichtschrijver van het behandelde in de Raadszitting van 9 November, heeft een paar zinnen neergeschreven, met welker inhoud ik niet accoord kan gaan. Hij schrijft: „De heer Weustink heeft zijn aandacht voor een deel verpand aan de roode onderwijzers te Haarlem" en „De roode onder wijzers zullen wel begrijpen, dat zij met den heer Weustink niet gauw klaar zijn". In hare algemeenheid zijn deze uitspraken niet juist. Onder de sociaal-democratische onderwijzers te Haarlem zijn er velen, die ik én als onder wijzer én als mensch hoog acht. Velen werden op mijn adviezen benoemd of bevorderd, an deren tot hoofd benoemd. En daarvan heb ik geen oogenblik spijt gehad. Maar wel ergert me vaak de toon, welke op klinkt in veel artikelen van „Haarlems On derwijs". Wat men daar over mij vaak neer schrijft, deert mij niet en zal mij in de toe komst ook niet deren; ik ken de schrijvers te goed! Maar men lanceerde daar een zeer ern stige beschuldiging tegen de bijzondere school besturen. Deze zware beschuldiging kon toch niet neergeschreven zijn zonder daarvoor één of meer bewijzen te hebben? Vandaar mijn vragen om een onderzoek in te stellen. Het antwoord van den Wethouder van Onder wijs bevestigde mij in mijn aanvankelijke mee ning, dat de beschuldiging onwaar moest zijn. Toen heb ik een krachtig woord van protest geuit tegen zoo'n ernstige beschuldiging. Dit protest gold de schrijvers van genoemd blad met wier manier van strijden veel sociaal-demo cratische onderwijzers het niet eens zijn en die met mij betreuren, dat door zulk onwaardig geschrijf het Openbaar Onderwijs niet wordt gediend, maar schade gedaan; wat ook ik zeer betreur. G. H. WEUSTINK Haarlem, 10 Nov. 1932. Naschrift: De door den heer Weustink bedoelde passage luidde oorspronkelijk als volgt: ,De heer Weus tink heeft zfjn aandacht voor een deel verpand aan den bond van roode onderwijzers". (Hier van is „Haarlems Onderwijs" het orgaan). Maar door een samenloop van omstandigheden werd zij zóó niet in de krant afgedrukt. De heer Weustink kan dus gerust zijn, de overzicht schrijver weet, dat hij niet alle roode Haarlem sche onderwijzers onvriendelijk gezind is, want de hierboven afgedrukte oorspronkelijke lezing van het raadsoverzicht dekt vrijwel geheel den gedachtengang, dien de heer Weustink in zijn ingezonden stuk ontwikkeld en ook. dit wil len wij wel verklaren en blijkt ook uit het raadsverslag in de Raadszitting van Woens dag heeft uitgesproken. „Ik kon er nog nèt twee krijgen, Jan „Zoo? Héb je ze?" „Nou, en of! 't Was op 't nippertje, hoor 1 waren z'n twee laatste briefjes!" „Nou, als daar geen geluk bij zit, dan weet Ik 't niet, Koos!" „Mooie nommertjes, hoor! Vüftien.acht-en- Beventig en vüftien-negen-en-zeventig „Ik zal straks wel met je afrekenen, Koos „Ja, dat komt wel in orde." Toen gingen ze ieder naar hun eigen afdee ling der fabriek. In die fabriek werkten Jan en Koos al vanaf ongeveer hun zestiende jaar. Nou waren ze vüf-en-twintigen geen uur van die jaar of negen was er in de vriend schap ook maar eenige stoornis geweest. Hoe 't begonnen was., dat zouden ze misschien miniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniij, zelf niet meer kunnen vertellen. Koos was toen uit 'n andere plaats ge- komen en kwam in de I kost bü 'n oude weduwe, waar ie 't nog steeds naar TtiiiaiiiiiiiiiiiiiiiaiitiiiiiiiniiiiT z'n zin hadMaar hoe best de goeie ziel ook voor 'm zorgde, gezellig huiselijk verkeer kon 't menschje hem niet verschaffenen hij moest dat elders zoe kenen zoo was ie waarschijnlük, na wat eenzaam gescharrel in 't dooie industrie-stadje, met Jan in aanraking gekomen. 'tWas 'n vroolijk, groot gezin bü Jan Hee- terings thuisen 't duurde niet eens zoo lang, of Koos kon er in- en uitloopen als de eigen huisgenootenDe meeste Zondagen was ie er al na kerktijd, maakte gewoon alle maaltüden mee en ging pas 's avonds naar z'n eigen hokje...... en zoo had ie eigenlyk drie moederseen in z'n kosthuiseen bü Jan thuisen een daar gindsin z'n ge boorteplaatsz'n eigen moeder, die haar jongen goed bezorgd wist. En zoo half kwam er ook nog 'n vierde bü- Want, wat zelden gebeurt, toen Jan aan 't verkeeren raakte, wist ie 't zóó te schipperen, dat de vriendschap met Koos niet werd ver brokenal moest er dan ook van beide kanten wel es 'n klein offertje worden ge brachtEn na 't huwelük was Koos de eene Zondag bü Jan.en de andere Zondag bü Jan's ouders te gastwaar dan meestal 't jonge paartje ook meteen maar de dag kwam doorbrengen Heel gemoedelijk en plezierig bleef dat zoo doorgaanen toen er 'n kleine peuter kwam, was Koos haast net zoo gelukkig als de ouders en de grootoudersen bracht de gekste ca deautjes mee, waar de heele familie om scha terlachte, omdat 't kind er de eerste drie of vüf jaar nog niks mee kon uitvoeren. „Nou Janwelk nummer mot jü hebben?" vroeg Koos bü 't naar huis gaan. „Kan me niks bommen, hoor! Weet je wat? Bewaar jü ze allebei maarhier heb je drie-vijftig van meen ik zeg niks tegen m'n vrouwals 'k dan 'n gelukkie heb, dan is 't 'n verrassing voor d'ren heb ik 'n nietnou, dan heb ze d'r ook geen weet van „Ik vin 't best, hoormaar laten we dan afspreken voor alle zekerheid, wat jouw num mer is, en wat 't mijne „Nou goedreken dan maar, dat 1578 van mü isof zeg 't zelf maar „Welnee, waarvoor? Goed1578 is jouw nummerik zal 't thuis meteen opschrij ven „Mot jij wetenmaar noodig is 't niet en denk er omniks uit je mond laten vallen, Koosook niet bü me moeder thuisdes te aardiger is 't als er wat op valten jü houdt de loterij-lijst wel bij, hè?" „Nou, reken maar!" „Kom je nog 'n potje kaarten vanavond?" „Ja, goedeet ze!" „Ook zoo! Tot vanavond dani** „Och, ochwat vreeselijk" ging 't van mond tot mond en van huis tot huis „En juist Jan Heeteringszoo'n vroolijke, gezonde knulnooit iets gemankeerden dan zoo'n lief wüfieen zoo'n schat van 'n kindWat zou Onze Lieve Heer daar nu mee vóór hebben gehad?" „Ontzettenden ineens dood?" „Op slag! 'n Stuk ijzer van honderd kilo maar eventjesz'n borstkas was heelemaal verpletterd „Toch nog 'n troost voor dat vrouwtje, hè en voor de ouwers, dat ie altijd zoo'n brave kerel was „Ja, zeg dat welhü was de dag te voren nog te Hoogtijd geweest, op Eerste Vrijdag „Wat moet zoo'n stakkerd van 'n vrouwtje nou beginnen? Geen pensioen of niks 'n Droeve begrafenis-gang was datHon derden liepen er naast en er achteren van welhaast allen was het een echt mee-leven met 't schrijnend leed, dat zoo plotseling en wreed in 't gelukkige huisje van Jan Heeste- rings was gekomen. Koos liep er bü met 'n ver trokken gezicht, büna wezenloosen schrik kend van elk woord dat tot hem gezegd werd.... Eerst had ie zich aangeboden,- om mee te dragen, maar toen 't zoover was moest 'n ander 't van hem overnemen Maar er moest gewerkt wordenwant dat kon zoo niet blijven met de jonge weduwe en haar kindje Met Koos aan 't hoofd werd 'n soort steun comité opgericht en van alles werd er geprak- kizeerd, om de inzameling zoo hoog mogelijk op te voeren. 'n Mooi begin was er al van de directie der fabriek, waar Jan gewerkt hadmet nog extra de toezegging dat de weduwe nog 'n maand of drie 't volle salaris zou ontvangen. Alle inwoners, ook die van de omtrek, werden bezochtverder gaf de harmonie 'n uit voeringen ook de tooneelcluben zoo kwamen ze aan 'n som, die de verwachtingen ver overtrof. 'nK'eine drie weken later al had 't jonge vrouwtje 'n lief zaakje in boter, kaas, eieren, enz., dat zóó aardig liep, dat ze er Zaterdags direct al hulp moest bij hebben. Koos kreeg 'n schok toen ie in de krant keeken even moest ie naar iets stevigs grijpen, omdat ie 'n duizeling voelde aankomen. Voorloopig bleven de cüfertjes nog voor z'n oogen dansenmaar dat eenedat eene, dat daar bovenaan stondmet dat gewel dige getal er achter'n een met vijf nul lenkwam groot en zwart te voorschijn 't Is 't nummer van Jan, bonsde het door z'n hoofd't nummer van Jan En hü kon de groote gebeurtenis, op die al lerlaatste dag van de trekking, nog maar niet verwerkenHü wou z'n kostvrouw roepen, maar bedacht toen, dat ze de deur uit was om 'n paar boodschappen Nerveus liep ie de kamer op en neernam 'n slok water, veegde met z'n boezeroen-mou wen z'n gezicht af, zes, zeven maalen weer dreunde het in zin hoofd't nummer van Jan't nummer van Jan." Maar z'n hoofd ging gloeien en kloppen en er kwamen groote vraagteekens, waarvan ie niet wou zien, dat ze leelük krom gingen staan Met gedoken kop stond ie te denken op- eensen als listige slangen kropen de lee- lijke gedachten brutaler naar binnen Er werd geklopt op de buitendeur. Het was Pietersen, de man van de loterühü had 't geld al bü zich en feliciteerde Koos vroeg om 't briefjetelde veel bankpapier op de tafel uiten Koos leefde als in 'n droom't was alles in enkele minuten ge beurdKoos begreep nog tüdig, dat de man 'n douceurtje moest hebbengaf 'n groote fooi en zei vreemd lachend: „Zeg, Pietersen, heb je 't al aan iemand verteld?" „Nee... ik kom regelrecht van de bank heb geen mensch gesproken „Odoe me dan 'n lolen maak er geen praat vanje weet hoe dat gaat in 'n plaats als deze, waar zoowat iedereen je kentdat wordt rondjes, fuifjes, leenen en nög es leenenen zoo zou de halve prüs naar de weerlicht gaan...... je snapt me wel, hé?" „O, jaik ken datik vind 't heel ver standig van jeen ik beloof je, dat ik me mond zal houdenNou, dat 't je maar veel zegen mag brengen, hoor! Wat 'n gelukkig toeval, hè, dat je juist twee briefjes had ge nomen!" „Nou, zeg dat! Eén „niet", en op t andere de hoofdprüs! Nou, wel bedankt, hoor! Dus je denkt er om?" „Beslist hoor! Ajuus!" Koos zuchtte diephet was of er 'n zwaar gewicht op z'n borst hingHü keek door 't raamzag z'n kostvrouw in de verte aan komenwild graaide hü 't geld bü elkaar en sloop er mee naar boven;; sloot 't in z'n kistje en probeerde heel rustig te zün toen ie weer beneden kwam En hü probeerde hetzelfde als ie bü de jonge weduwe aanliep als gewoonlükof 'n deel van z'n Zondag doorbracht bü de ouders van z'n overleden vriendNiemand vermoedde iets, constateerde hüen uitwendig hield hü zich kranigwas alleen wat luidruch tiger, maar ze begrepen, dat ie dat deed om dat groote, nog versche leed wat te helpen ver geten. Maar als ie alleen wasdan bekroop hem de wroeging als 'n vuil, gedrochtelijk beest En driftig, met geknepen vuisten ging ie dan aan 't redeneeren,,'tls in orde zoo't is in orde't kon Jan heelemaal niet schelen welk nummer voor hem bestemd washü liet 't heelemaal aan mü overen z'n vrouw heeft geen armoeen ik zet t geld op renteen als ze later gebrek krijgt, dan kan ik altijd nog zien wat 'k doeis 't niet zoo?" 's Avonds op z'n kamertje was ie soms ineens heel bangdorst niet naar z'n kistje te kükenkon niet slapenen zag dan groot en bleek 't gezicht van Janmet oogen, die alleen maar kekenkeken kekenzonder verwüt, zonder dreiging oogen van 'n oprechte, trouwe vriend groote, goeie oogen Koortsig en lam werd ie dan wakkerat heel weinig en ging huiverend naar z'n werk En als ie 's Zondags bij Jan's ouders kwam en de moeder van z'n verongelukte vriend dan alles deed, om hem maar goed te doen hem heelemaal behandelen bleef als haar eigen kinderendan voelde hij van binnen iets samen krampenen er kwam 'n brok naar z'n keelen hü kreeg 't gevoel, of ie huilen wou Dan kwam de lokkende hebzucht hem weer te hulpen hü dacht aan de vierduizend gulden, die daar nog veilig in z'n kistje lagenwaarvan niemand iets wist Zoo ging dat maanden. Op zoo'n Zondagmiddag gingen de anderen naar 't Lofde moeder bleef achter om voor 't avond-eten te zorgen Koos zou ook meegaanal was de kerk 'n kwelling voor 'm gewordenbleef wat dralen „Ik zal voor jou 'n paar boterhammen extra maken, Kooszei ze onder 't lezen van 't Zondagsblad „Je ziet er niks naar me zin uit de laatste tijden opeten, hoor! Anders blijven we geen goeie vriendenJe voelt je toch niet ziek of zoo? Vroeger kon je zoo ge zond eten Koos viel haar om de hals en huil-schokte: Moedermoedermoedervergiffe nisikik Ze nam z'n hoofd tusschen haar handen en zei zacht: „Zoo is 't goed, Kooszoo is 't goed, m'n jongenIk wist, dat je dit zou doen En toen ie verbaasd opkeek, zei ze glim lachend: „Ik wist 't, KoosJan had 't uit z'n mond laten vallennummer vüftien- acht-en-zeventigToen ik de loterühjst zag was ik te overstuur om iets te zeggen en ik kreeg zoo ineens de ingeving, om er met niemand over te pratendat had ik trou wens aan Jan beloofdIk wist 't, Koos maar ik wist ook, dat jü geen dief wasen dat je er vroeg of laat mee voor den dag zou komenEn ik zal zorgen, dat Jan's vrouw er niet achter komt hoe 't gegaan isWant daar zou ze maar verdriet van hebben Jan huilde dit...... zooals ie dat als kind wel es deed bü z'n eigen moeder. G. N.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 9