Aanvaring op de Noordzee Vier winkelhuizen vernield Door spoorboomen gereden Drama te Velp Drama aan boord RICH. TAUBER LIEFDESDRAMA MARKTEN MAANDAG 14 NOVEMBER Critiek op rechtbanken en voogdijraden Buitenlandsche Zaken GROENTEN NAAR FRANKRIJK De bemanning gered De daders aangehouden Het standpunt van Minister Donner Lotisico Opheffing gevangenissen Onze verhouding tot België Hulde aan Colijn De gevierde zanger is weer te Amsterdam aangekomen en in 't Amstelhotel afgestapt INVOER VAN HAM EN SPEK IN ENGELAND Onderhandelingen geëindigd ROOFOVERVAL TE RESSEN De dader verdronken? Het Nederlandsche s.s. Rozen burggeramd en gedeel telijk gezonken 11 geredden in Vlissingen Het schip binnengesleept EEN ONBEGRIJPELIJKE RADIOSTORING Weer een linksche vereeniging op den rechtschen zender Bij een ernstigen brand te te Vlissingen BRUTALE INBRAAK TE AMSTERDAM De dader gepakt INDISCHE POSTVLUCHTEN De ,JIavik" op Schiphol LIJK GEVONDEN ERNSTIG MOTOR-ONGELUK Luitenant bezweken Sleepboot defect Het auto-ongeluk te Wassenaar Auto in brand gevlogen en door een trein gegrepen Een der slachtoffers overleden Rijksveldwachter tijdens de arres tatie van eenige stroopers zwaar gewond BOTER NAAR DUITSCHLAND De nieuwe regeling treedt Dinsdag in werking FAILLIET? Drie opvarenden door koelie levensgevaarlijk gewond Een jonge man stoot te Amsterdam zijn meisje een mes in den rug AUTORAMPEN IN N.-AFRIKA Elf dooden, 24 gewonden Aan de Memorie van Antwoord op het Voor loopig verslag der Tweede Kamer over de Justitiebegrooting wordt het volgende ontleend In verband met de passage „Critiek op Recht banken en Voogdijraden". Hieromtrent zegt de minister, dat onder dit hoofd in de eerste plaats twee gevallen worden samengevat, waaruit zou moeten blijken, dat „Roomsch recht heeft getriomfeerd over ons burgerlijk recht". Het eerste dezer gevallen betreft een niet- vervolging. Over deze quaestie heeft de minister reeds zijn meening kenbaar gemaakt in zijn antwoord op de vragen van den heer Peere boom, waarbij hij heeft medegedeeld, dat de kennisneming van het dossier der zaak hem geen aanwijzing heeft opgeleverd, dat bij de ge nomen beschikkingen niet met de in dezen uiteraard volstrekt vereischte objectiviteit is gehandeld. Hieraan heeft de minister thans niets toe te voegen dan wellicht alleen dit, dat onder objec tiviteit natuurlijk ook begrepen is de berechting uitsluitend naar de Nederlandsche wet. Het tweede der beide aangevoerde gevallen, dat betreffende een weigering van herstel in de voogdij, hangt nog voor den rechter. Van de beslissing van de rechtbank is hooger beroep ingesteld bij het gerechtshof. De minister deelt de door andere leden geuite zienswijze, dat, zoo lang er geen beslissing in hoogste ressort is, beter niet worde getreden in een gedachten- wisseling over de vraag, welke rol bij quaesties nopens herstel in de ouderlijke macht of voogdij de godsdienstige opvoeding van de kinderen speelt. Voorkomen, dat gevallen als waarop de vragen van de heeren Van der Heide en Peere boom betrekking hadden, zich in de toekomst ook elders kunnen voordoen, gelijk enkele leden aan den minister vroegen, zou een practisch niet wel uitvoerbare bemoeienis zijnerzijds met de geheele gestie van alle Voogdijraden tot in alle onderdeelen eischen. Intusschen schijnt zulks ook niet noodig, omdat de minister de meening deelt van de leden, die er op wezen, dat van een dergelijk onjuist optreden van andere Voogdij raden of zelfs van een kans daarop niet is gebleken. Wanneer het loon van bij den voorzitter van een Voogdijraad in dienstbetrekking geplaatste voogdijkinderen in verband met hun arbeids- praestatfes en den plaatselijken loonstandaard niet onredelijk is te achten, is tegen een zoo- danigen toestand moeilijk gegrond bezwaar aan te voeren. Eer kan dit, vooral in de huidige om standigheden van de arbeidsmarkt, in het be lang der betrokken minderjarigen blijken. Voor wat betreft het gebeurde bij de N.V. Lotisico is een onderzoek loopende. Het resul taat daarvan zal moeten uitwijzen, of voor strafrechtelijk optreden of ook maatregelen van anderen aard aanleiding bestaat. In verband met min of meer bedekte insinuaties, die in dit verband zijn geuit en tot de reeds in het open baar gestelde vraag hebben geleid, of de goede naam van den ambtenaarsstand hier niet in het geding is, wil de minister echter niet nalaten uit te spreken wat hij reeds thans kan verkla ren, dat n.l. aan die insinuaties elke grond ont breekt. Afgezien van de buitendienststelling van ge vangenissen, waartoe de opheffing van recht banken zal kunnen leiden, ligt het vooralsnog niet in de bedoeling andere strafgevangenissen dan die te Utrecht op te heffen. Blijkens het Voorloopig Verslag der Twee de Kamer over hoofdstuk III der Rijksbegroo- ting 1933 (Buitenlandsche Zaken) meenden verscheidene leden de opmerking niet te mo gen terughouden, dat er naar hun meening van den Minister weinig stuwkracnt uitgaat. Verscheidene andere leden wenschten hier tegenover uiting te geven aan hun hartelijke waardeering voor hetgeen de Minister meer dan eens te Genève heeft gezegd en gedaan, waardoor juist datgene, wat allereerst tot de taak der kleine volken behoort, tot uiting is gekomen. Vele leden gaven uiting aan hun teleurstel ling over de voortdurende mislukking van de economische bemoeiingen van den Volken bond. Zij brachten nulde aan het optreden van den heer Colijn, die te Genève krachtig voor het tot stand brengen van andere ver houdingen op tariefsgebied heeft geijverd. Zij meenden echter ook van diens actie niet veel resultaat te mogen verwachten, nu ook Ne derland, zoowel wat verhooging van de tarie ven als wat de contingenteeringen betreft, zich aan de zijde van de door hem bestreden landen heeft geschaald. Voorts werd m verband met de overeen komst van Ouchy nog gevraagd of het denk beeld van een Neierlandsch-Belgische tol- unie bij de regeering een punt van overwe ging uitmaakt. Vele leden drongen er daarbij op aan, dat de inwerkingtreding van het verdrag, voor zoover die van Nederland afhangt, zooveel mogelijk zal worden bespoedigd Vrij algemeen werd teleurstelling uitgespro ken over den tragen gang van zaken met be trekking tot de ontwapening. Verscheidene leden betreurden het door den minister in de Eerste Kamer te kennen gege ven voornemen, het resultaat van de met Bel gië over de herziening van de verdragen van 1839 gevoerde onderhandelingen voorshands niet in behandeling te nemen. Naar het oor deel dezer leden is het de plicht der regeering quaesties als deze tot oplossing te brengen. Is de minister het met de entworpen overeen komst niet eens, dan lig1 het op zijn weg, zich daarover uit te spreken en nieuwe onderhan delingen aan te knoopen. De weg welke thans gevolgd wordt, wekt den schijn van afschui ving op hem, die na den tegenwoordigen be windsman met het buitenlandsch beleid zal worden belast. Te meer bezwaar hadden de hierbedoelde leden tegen de gevolgde gedrags lijn, wijl deze geheele quaestie vanaf 1927 tot heden geen stap verder is gekomen, terwijl zich middelerwijl verschillende voor Nederland schadelijke gebeurtenissen voltrekken. Het Al- bert-kanaal wordt met groote voortvarendheid tot stand gebracht. Ei loopen geruchten over overeenkomsten tusschen Duitschland en Bel gië, strekkende tot het verleggen van een groot deel van het transitoverkeer, met gebruikma king van dat kanaal, naar Antwerpen. Hoe langer de oplossing van de bestaande moeilijk heden wordt uitgesteld, des te grooter is het gevaar voor maatregelen, welke bh het tijdig bereiken van overeenstemming hadden kunnen worden vermeden; maatregelen, die beide par tijen tot nadeel strekken: de eene om hun kostbaarheid de andere om him uitwerking. Andere leden konden deze beschouwing niet onderschrijven. Zij konden 's ministers aarze ling ia deze aangelegenheid zeer wel verstaan. Verscheidenen leden had 't zeer verwonderd, dat op deze begrooting geen post is te vinden voor een regeeringspersdienst tot instelling waarvan de desbetriflende commissie de re geering heeft geadviseerd. Temeer verbazing had dit gewekt, wijl blijkens de Memorie van Toelichting de ambtenaar, die op dit oogen- blik nog als leidei van de voorlichting van de pers fungeert op 1 Januari a.s. den dienst zal verlaten. De regeering zal dan in dit opzicht over geen enkel orgaan meer beschikken. In den tegenwoordigen rijd aldus de hier aan het woord sijnde leden is voor iederen staat een regeeringspersdienst onontbeerlijk. Verscheidene leden waren ontstemd over het feit dat de Nederlandsche gezant te Berlijn een appèl van de stormtroepen van den nationaal- socialistischen leider Hitler in het Sportpaleis aldaar heeft bijgewoond. Richard Tauber is weer in Nederland. Hij is Zondagmorgen in onze hoofdstad aan gekomen en logeert thans aldaar in het Amstel hotel. Hij zal driemaal te Amsterdam optreden deze week. Een Zondagmorgen in Amsterdam is strak en stil met weinig menschen op de straten. Ook het Weesperpoortstation lag in betrekkelijke rust. Enkele politieruiters stonden er voor, een inspec teur en enkele agenten liepen op het eerste per ron. Maar de menschenmenigte behoefde geen extra maatregelen. Om tien uur waren er wat nieuwsgierigen die naar den Duitschen nacht trein informeerden welke zeven minuten later moest aankomen. Met dezen trein kwam Richard Tauber. Tegen den tijd van aankomst ging de impre sario van Tauber met een groepje belangstel lenden naar het tweede perron om daar den zanger op te wachten. En toen precies op tijd de Duitsche trein kwam was de begroeting har telijk en natuurlijk moest Tauber even voor persfotografen poseeren voor hij naar den ge- reedstaanden auto kon komen tusschen de op dringende menschen die hem toejuichten en gaarne de hand wilden drukken. Later in het Amstelhotel kwamen er velen om hem geschenken te brengen, handteekeningen te vragen enz, enz. Tauber verzekerde gelukkig te zijn weer in Ne derland te kunnen optreden. Gaarne had ilij ook eens ten onzent Mozart gezongen en in meer klassiek werk opgetreden, maar de tijd was te kort en 't publiek vraagt allereerst zijn bekende creaties. Hij was verbaasd over de politieke betooging te Graz tijdens zijn tocht door Oosten rijk, daar hij zich niet met politiek bemoeide Zoo iets is in Nederland onmogelijk. Hij verheugde zich er over dat hij hier zoo vele vrienden heeft en daarom is 'n bezoek aan het muzikale land van Mengelberg hem een groot genot. Graag zou hij hier ook eens een orkest dirigeeren. Hij zei thans aan geen enkel gezelschap te zijn verbonden, aangezien hij als vriend en be wonderaar van Léhar niet in een operette van minder gehalte bij de gebr. Rotter te Berlijn wil optreden, met wie hij overigens steeds aange naam samenwerkte en bij wie hij ook na Jan. in 'n werk van Kienzl, der Kuhreigen, zal zin gen. 15 Jan. begint hij te Berlijn aan de film „Aus der Jugendzeit", waarin hij allerlei liedjes zingt uit den ouden tijd die nog leven onder het volk. Half Januari treedt hij te Berlijn ook in Léhar's „Zigeunerliebe" op. Deze ope rette is door Tauber zelf opnieuw bewerkt. Zondagavond heeft Tauber nog voor de ra dio gezongen. De onderhandelingen van den Engelschen Minister van Landbouw met de vertegenwoor digers der landen, die ham en spek in Enge land invoeren, zijn geëindigd. Het doel van deze onderhandelingen was den invoer van ham en spek met tenminste 20 procent te vermin deren. De verdere onderhandelingen zullen langs aiplomatieken weg worden gevoerd. Bij deze onderhandelingen zijn betrokken Nederland, Amerika, Rusland, Polen, de Baltische Staten en Scandinavië. Naar den dader van den roofoverval op vrouw van D. te Ressen-Bemmel wordt nog steeds door de politie te Nijmegen jacht gemaakt. Vrijdag heeft de politie den jongeman op de hielen gezeten, maar kon er niet in slagen hem te pakken, daar hij door het duister begunstigd, een schuilplaats kon vinden in de bosschen der omgeving van Nijmegen. Naar wij achteraf vernamen is de dader G. de K., een zwerver van professie en komt het meermalen voor, dat ze hem in maanden niet thuis zien. Hij moet zelfs eenmaal anderhalf jaar lang in den vreemde gezworven hebben, zonder dat zijn ouders eenigerlei adres van hem wisten. Men vermoedt nu, dat de K., die slager van beroep is en ook reeds eenigen tijd dat ambt heeft uitgeoefend in Keulen, nu weer over de grens is getrokken, vermoedelijk met het voor nemen dieper Duitschland in te gaan. In Kleef zal hij zich wel niet meer ophouden, wijl hij daar door de politie in het oog gehouden wordt. Men denkt, dat hij zich thans weder in Keulen een schuilplaats gezocht heeft, waar hij waar schijnlijk contact heeft met de communisten. Intusschen wordt het onderzoek door de politie met alle kracht voortgezet. Hedenavond was nog niets officieel bekend omtrent zijn verblijfplaats. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat de jon geman zich verdronken heeft, met welk plan hij reeds eenige malen gedreigd heeft. Gemeld wordt, dat aanvragen tot het ver krijgen van certificaten voor den uitvoer van versche groenten naar Frankrijk onder over legging van gegevens omtrent den omvang van dien uitvoer in de periode van 1 October 1931 1 Maart 1932 uiterlijk vóór 20 Nov. a.s. moeten zijn ingediend bij den secretaris der betrokken Commissie, mr. L. Niemöller, Javastraat 80, 's-Gravenhage. Voor na dien datum ingediende aanvragen zal geen aandeel in het contingent kunnen worden gereserveerd, en deze aanvragen kunnei' dus niet meer in behandeling worden genomen. Zondagnacht heeft op de Noordzee bij den Noord-Hinder een zeer ernstige aanvaring plaats gehad tusschen het uitgaande Nederland sche stoomschip „Rozenburg" van de Halcyon- lijn, dat op weg was van Rotterdam naar Anco- na met een lading steenkolen en het Panamee- sche stoomschip „Mount Helykon", dat van Rotterdam was vertrokken met bestemming voor Buenos Aires. De „Rozenburg" werd door tot nu toe onop gehelderde oorzaak in de flank door laatstge noemd schip aangevaren. Er ontstond een gat onder de waterlijn, waardoor de machinekamer en de stookplaats onmiddellijk vol water liepen. Het ongeval geschiedde te ongeveer half één. De toestand ilet zich aan boord van de „Ro zenburg" ernstig aanzien, waarop de uit twee en twintig koppen bestaande bemanning uitge zonderd de kapitein en de eerste stuurman, het schip verliet. Elf man werden aan boord geno men van de „Mount Helykon", die slechts ge ringe schade had opgeloopen en de reis kon voortzetten. Laatstgenoemd schip heeft de elf personen in Duinkerken aan land gezet. De rest van de bemanning is opgenomen aan boord van het passeerend Amerikaansche s.s. „Black He ron". Dit heeft getracht de geredde schepelin gen te Dover aan land te zetten, hetgeen echter, door den hevigen Oosterstorm, niet mogelijk bleek. De bemanning van de „Rozenburg" is toen overgegaan aan boord van een ander Ameri- kaansch s.s. „City of Alton", dat op weg was naar Vlissingen, waar het Zondagavond om streeks 11 uur werd verwacht. Op de noodseinen zijn onmiddellijk ter as sistentie uitgevaren de Duitsche sleepboot „He ros" en de Belgische sleepboot „Goliath". Deze hebben, op de plaats van het ongeval aangeko men, dadelijk vastgemaakt en zijn met de „Ro zenburg" op sleeptouw teruggestoomd naar Vlis singen. Tot half zeven in den morgen zijn de kapitein en de eerste stuurman aan boord van de „Rozenburg" gebleven. Daar de toestand van het schip hoe langer hoe gevaarlijker werd, heb ben zij zich aan boord van een der beide sleep- booten begeven. Het gevaar voor zinken is zeer groot, In den afgeloopen nacht om 1 uur is het Amerikaansche s.s. „Black Gull" met elf op varenden van de „Rozenburg" te Vlissingen aangekomen. Na de schipbreukelingen aan land te hebben gebracht, is het schip doorgevaren naar Antwerpen. De opvarenden van de „Ro zenburg", die dus niet aan boord van de „City of Alton" waren genomen, zijn voorloopig bij de loodsenwacht ondergebracht. Men meldt ons nader, dat de „Rozenburg" door de sleepbooten is drijvende gehouden. Het stoomschip is binnengesleept en passeerde tegen negen uur hedenochtend Vlissingen. Het zal nabij Rommekens op een bank worden ge zet. In de „Katholieke Radiogids" van deze week komt een krachtig protest voor tegen een on begrijpelijke beslissing in zake Radio-uitzen ding. Het blad schrijft o.a.: „Wie het Zaterdag-programma in dezen Gids opslaat, zal er tot zijn niet geringe ver bazing lezen: 8.30—10.30 GEEN K.R.O.-UITZENDING Op last van den Minister van Waterstaat afgestaan aan den Vrijzinnig-Democratischen Bond. Dit beteekent derhalve dat men twee kost bare avonduren, nog wel van den Zaterdag, zonder meer uit ons programma breekt. En zulks naar ons inzicht volkomen in strijd met de strekking van het zendtijd-besluit. Immers het besluit van 15 Mei 1930 ging uit van de gedachte, dat de beschikbare zendtijd verdeeld moest worden, gelijk, tusschen links en rechts, d.w.z. elk 50 pet. Nu gaat het toch niet aan, om, dank zij de verdeeldheid onder de niet- rechtsche groepeeringen, verschillende kleine omroeporganisaties welke inmiddels als pad denstoelen uit den grond rezen ten laste van „rechts" te brengen, waardoor in feite de 50 pet .-verhouding is losgelaten. Wanneer men dergelijke groepeeringen niet verstoken wil houden van de gelegenheid, zich in den aether te uiten, dan dienen zü toch minstens te worden ondergebracht daar, waar zij krachtens hun richting en kleur thuis hoo- ren. 't Is toch eigenlijk te mal, dat een uit gesproken linksche groepeering, als die der Vrijzinnig Democraten, zoo maar wordt inge kwartierd bij den K.R.O- terwijl zij indien er dan toch onderdak moet worden verleend het met evenveel bezwaar, maar in elk ge val meer gevoeglijk en ook redelijker in een tehuis van aanverwante kleur tijdelijk kon wor den gehuisvest. Doch de zaak wordt nog maller, wanneer het inkwartieringsbevel vergezeld gaat van een mi- nisterieele order, om den ongewenschten gast de beste plaats aan tafel in te ruimen. Zoo is het immers, want om de vergelijking los te laten de beste uren van het week- programma, de tijd, waarop de meeste luis teraars in de gelegenheid zijn op onzen om roep af te stemmen, wordt eenvoudig voor ons geblokkeerd en den „gast" te beschikking ge steld. Daar komt nog bij, dat de ons ontnomen zenduren hoofdzakelijk worden gebezigd voor „sprekers", tprwijl wij juist des Zaterdagsavonds het gesproken woord tot de geringste proportie beperken, wijl deze avonden bestemd zijn om den luisteraar, na een week van arbeid, de zoo noodzakelijke ontspanning te bieden in den vorm van een behoorlijk gevarieerd vroolijk programma. De getroffen ministerieele beslissing toont ook in dit opzicht al heel weinig respect voor de wenschen en gerechtvaardigde verlangens der luisteraars. WÜ meenen die verlangens, althans voor on ze leden, voldoende te kennen om te weten, dat zij deze programma-inlasch zullen verfoeien en zullen beschouwen als de meest ergerlijke radio-storing waarbij vergeleken de Mexicaan- sche hond een onnoozel piepkuiken is. Juist daarom betreuren wij deze geheel wil lekeurige bevoorrechting van een kleine min derheid ten nadeele van een groote meerder heid des te hartgrondiger." Naar aanleiding van het bovenstaande heeft de „Residentiebode" te bevoegder plaatse ge ïnformeerd naar de motieven, welke den Mi nister bewogen kunnen hebben om den K.R.O. zoo te dupeeren. Men deelde het blad mede, dat het hier een beslissing van den Radioraad geldt, welke door den Minister bekrachtigd is. Daar de linksche zender overbelast is met kleinere omroepen heeft de Radioraad het bil lijk geoordeeld deze kleinere omroepen ook ten laste van K.R.O. of N.C.R.V. te brengen. 't Is wèl fraai! In den laten Zondagavond heeft te Vlissingen in de Kerkstraat, een smalle winkelstraat, een geweldige brand gewoed. Omstreeks twaalf uur ontstond brand in den sigarenwinkel van den heer Kruisse. Het vuur sloeg spoedig over naar de aangrenzende confectiezaak van den heer Pluimers en naar de aan de overzijde gelegen romestibleszaak van den heer Meulmeester en den naaimachinehandel van den heer Steketee. De vrijwillige brandweer van Vlissingen was spoedig ter plaatse met een autospuit en twee kleine motorspuiten en bestreed met ongeveer tien stralen het vuur. Zij vermocht echter niets uit te richten en moest zich in hoofdzaak be palen erger te voorkomen. De hulp van de marine-brandweer werd niet aanvaard. Omstreeks half twee kon gezegd worden.dat men den brand meester was. D-. vier genoemde winkelhuizen zijn totaal uitgebrand; de aangrenzende perceelen liepen zeer groote waterschade op. Omtrent de oorzaak tast men nog in het duis ter. Voor zoover bekend is, zijn alle winkeliers tegen brand verzekerd. De schade wordt ge schat op ongeveer honderd duizend gulden. Zaterdagmorgen omstreeks zeven uur bemerkte de huisbewaarder van Frascati te Amsterdam, dat er zich in de lokaliteiten beneden in dit gebouw een onbekende man bevond. Hij riep hem aan, waarop hij ten antwoord ontving, dat de onbekende den avond te voren bij ver gissing was ingesloten. Juist op dat oogenblik werd er gebeld. De concierge opende en het bleek het personeel van Frascati, vier man sterk, dat zich aan het werk wilde begeven. Juist op dat oogenblik trachtte de onbekende, die achter den concierge aan naar de deur was geloopen, snel de straat op te dringen, maar de concierge en het per soneel wisten dit te beletten en na een hevige worsteling den man te overmeesteren. Onmiddellijk werd de politie gewaarschuwd, die den man overbracht naar het bureau Sin gel. Bij fouilleering kwam uit zijn vest- en binnenzakken vier doekjes te voorschijn, be vattende een honderdtal ringen, tachtig ket tingen, juweelen, beursjes, horloges enz., allen afkomstig uit den winkel van verstane panden in de Nes, behoorende bij de Hoofdbank van Leening aan den O. Z. Voorburgwal. Een onderzoek, ingesteld onder leiding van commissaris P. Harreboomee en den inspecteur le klasse O. F. v. d. Heul, wees uit, dat de in breker er in is geslaagd langs een glazen dak in den winkel te dringen. Een ruit van dit dak heeft hij uitgesneden om vervolgens een der gordijnen te grijpen, die hier tegen feilen zon neschijn zijn opgehangen en daarlangs in den winkel af te dalen. Vier vitrines met waarde volle verstane panden heeft hij opengebroken en den inhoud in zijn zakken verborgen. De waarde van het gestolene loopt in de duizen den. Het retour-vliegtuig „Havik" is Zondagmid dag om ongeveer tien minuten voor één vlot op Schiphol geland. Er waren twee passagiers aan boord. De bemanning bestond uit de heeren Frijns, eerste bestuurder, Weyrother, tweede bestuur der, Blok, mecanien en Van Zadelhoff, mar conist. Te Eysden is Zaterdagnamiddag in de Maas aangespoeld het lijk van een man van naar schatting veertig jaar, die bij -onderzoek bleek enkele zeer diepe messteken te hebben, waarvan een diep in het hart. De Justitie heeft zich oogenblikkelijk met het geval bezig gehouden. De identiteit-van den man kon nog niet worden vastgesteld. BANDOENG, 11 Nov. (Aneta.) Hedenmorgen is de eerste luitenant der artillerie R. A. Beek, die met een motorfiets met zijspan op weg was van Tjimahi naar Batoedjadjar, omgeslagen. Luitenant Beck is een uur later aan de be komen verwondingen overleden. Zondagmiddag is de sleepboot „Antonie II" van den Sleepdienst De Ridder te Amsterdam, welke zich met den sleep op weg bevond naar Amsterdam, nabij Vrouwezand vóór Enkhuizen onklaar geraakt. De sleepboot „Antonie III" van dezelfde maatschappij is ter assistentie uitgevaren. De toestand van mevr. N., een der slacht offers van het auto-ongeluk te Wassenaar, die in het Roomsch-Katholieke ziekenhuis aan het Westeinde te Den Haag wordt verpleegd, was Zaterdagmiddag nog onveranderd, zeer ernstig. Zondagavond omstreeks zeven uur heeft te Ede een ernstig ongeluk plaats gehad. Een auto, waarin zes jongelui uit Lunteren waren gezeten, is in volle vaart tegen de gesloten boomen van den spoorwegovergang van den locaalspoorweg BarneveldEde opgereden, juist op 't oogenblik, dat uit de richting Barneveld een locaaltrein naderde. Het ongeluk geschiedde, doordat de bestuurder vermoedelijk niet op de neergelaten spoorboomen had gelet. De wagen kwam op de rails tot stilstand en werd een oogenblik later door den trein gegrepen en een eind meegesleurd. Door de botsing vloog de auto in brand, terwijl de verbrijzelde spoorboom een der coupé's van den trein binnendrong. Door de uitstroomende benzine ontstond voorts een begin van brand in een der wagons. Twee der inzittenden van den auto werden ernstig gewond. Het waren de heeren H. van Wiermen, wiens been verbrijzeld werd, en die inwendige kneuzingen opliep, en de heer R. van Laar, die een gecompliceerde armbreuk be kwam. Beide personen waren, evenals de ande ren. afkomstig uit Lunteren. Zij zijn per zie kenauto naar het Diaconessenhuis te Arnhem vervoerd. De bestuurder van den auto, de heer G C. Leijenhorst, bekwam vrij ernstige brand en schaafwonden, terwijl de drie overigen even eens brand- en schaafwonden, evenwel van minder ernstigen aard, bekwamen. De laatste vier gewonden konden evenwel huiswaarts keeren. Een passagier van den trein kreeg lichte ver wondingen door den binnendringenden spoor boom. De trein had geruimen tijd vertraging. Op last van de justitie is het rijtuig, dat door den spoorboom is beschadigd, in beslag geno men en van den trein gehaakt. De auto is totaal verbrand. De brandweer van Edo verleende assistentie en heeft het brandende vehikel gebluscht. Omtrent het ernstig auto-ongeluk onder Ede, waarbij een auto met zes jongelui door den locaaltrein uit de richting Barneveld op den spoorwegovergang BarneveldEde werd gegre pen, kan nader word engemeld, da tde 17-jarige H. van Wiermen uit Lunteren aan de gevolgen van zijn verwondingen in het Diaconessenhuis te Arnhem is overleden. Vrijdagavond omstreeks 9 uur hoorde de veldwachter van de gemeente Rosendaal bij Velp in het bosch eenige schoten vallen. Hij waarschuwde den rijksveldwachter Bouman en de politie te Velp en met z'n drieën trok men er op uit. Het duurde niet lang of uit de rich ting Beekhuizen naderde een auto, die tot staan werd gebracht. In den wagen zaten twee heeren en een dame, terwijl bij ander onder zoek in den auto een buks en een dood konijn verborgen waren. De ongewone stroopers wer den uitgenoodigd mede te gaan naar het poli tiebureau te Velp, aan welk verzoek aanvan kelijk zonder eenig verzet gehoor werd gege ven. De rijksveldwachter Bouman sprong op de treeplank, terwijl de twee andere_ politie beambten op de fiets volgden. Toen de auto den Hoogenweg was genaderd, maakte de wagen plotseling een draai naar rechts, waardoor Bouman van de treeplank werd geslingerd. Ernstig gewond bleef hij op den weg liggen, terwijl de auto pijlsnel in de duisternis verdween. Het slachtoffer werd per brancard naar het ziekenhuis te Velp overgebracht, waar bleek dat hij een zware schedelbreuk had bekomen. De politie zette het onderzoek voort en mocht er nog denzelfden nacht in slagen den auto in een garage te Arnhem in beslag te nemen. De eigenaar was intusschen verdwenen, doch omstreeks 12 uur heeft hij zich zelf aan het hoofdbureau van politie te Arnhem aange meld, evenals zijn vriend. Laatstgenoemde is echter na verhoord te zijn weer op vrije voe ten gesteld. Naar we Zaterdagavond bij informatie aan het Velpsche ziekenhuis vernamen, is de toe stand van den 53-jarigen rijksveldwachter Bouman nog zeer ernstig. Hij is nog steeds buiten bewustzijn, zoodat hem nog geen ver hoor kon worden afgenomen. De directie van den Landbouw deelt mede, dat blijkens bericht van den Rijkslandbouw- consulent te Berlijn de nieuwe regeling van den boterinvoer in Duitschland te middernacht tus schen 14 en 15 dezer in werking treedt. Met ingang van 15 dezer bedraagt derhalve het invoerrecht op boter in Duitschland 75 mark per 100 K.G. en is de invoer gecontin- geerd. De hoeveelheid boter, welke Nederland in de periode van 15 November—31 December 1932 in Duitschland mag invoeren, bedraagt 1.443.500 K.G. De invoer van deze boter kan dan voorloopig uitsluitend geschieden langs de Duitsche doua nestations Emmerik en Elmpt en wordt alleen toegestaan indien en voor zoover de zendingen vergezeld zijn van certificaten namens den mi nister van Economische Zaken en Arbeid, afge geven door den voorzitter van de commissie voor den uitvoer van boter naar Duitschland, Laan van Meerdervoort 84, Den Haag. Naar wij vernemen heeft Mr. W. de Gavere te Amsterdam namens notaris Sierks te Am sterdam, de directie en eenige commissarissen van de Ned. Am. Hyp. Bank in faillissement, te Groningen gedagvaard voor de rechtbank te Amsterdam, tot betaling van 100 pCt., ver meerderd met de achterstallige rente, op de pandbrieven van genoemde instelling De bestuurders van de Ned. A. Hyp. Bank hebben steedi verklaard en houden dit nog vol, dat op den lsten April 1929 nog geen 75 pCt. van het aandeelenkapitaal was verloren, zoo dat vóór de reorganisatie de pandbrieven voor 100 pCt. waren gedekt. Van andere zijde is voor de -echtbank te Groningen een gelijke actie ingesteld tegen de bank zelf en het bestuur. Gestaag In dit woordje ligt een kracht tot bereiken. Gestaag-aan moeten we voorwaarts worstelen door 't leven. Wie 't woordje „gestaag" niet kent in zijn levensdictionnair, zal niet slagen. Gestaag is niet hetzelfde als mono toon, niet hetzelfde als saai. Het kan saai worden indien we ons verlagen tot machine. Maar dan is er ook juist geen kans tot slagen. Gestaag is wel een echo van moei zaam, wel een echo van volhouden, volharden, zich door niemand en niets van een eenmaal gesteld schoon doel laten afbrengen. Ziet rondom u in het leven. Juist die kranige stoere werkers, die met een helder begrip en een kundige hand onafgebroken voortgaan met een moeilijke taak. komen tot hun doel. Er zijn slechts enkele geniale persoonlijkheden, die met één slag een doel winnen. Maar ook de ge niaal-aangeleg den, die 't woordje „gestaag" niet kennen, zullen mis sen Het leven is nu eenmaal een wor stelen naar hooger en beter. Het le ven is geen gril van het oogenblik, geen spel van de geniale gedachte alleen. Het leven is een moeizame opgang. Gestaag dit woordje moet onzen arbeid, ons denken, willen en werken kenmerken. Anders falen we.... SAMARINDA, 12 Nov. (Aneta). Gisteren heeft zich aan boord van de „Van Swoll" van de K. P. M. een drama afgespeeld. Een wal- koelie verwondde den Europeeschen militair Gudde levensgevaarlijk, terwijl de vierde stuurman van de „Van Swoll" licht, een ma troos levensgevaarlijk, en een matroos doode- ifjk werden gewond. De dader werd gepakt. De oorzaak van dit drama is gelegen in het verbod voor koelies om aan boord te komen, welk verbod verband hield met een aan boord van de „Van Swoll" plaats gevonden diefstal. Weer heeft zich te Amsterdam in den afge loopen nacht een liefdesdrama afgespeeld waarbij een twintig-jarig meisje mej. D. het slachtoffer werd. De aanval geschiedde te circa half één op den hoek van Afrikaplein en de Bén Viljoen- straat, waar het meisje woonde. Zij was met haar even ouden verloofde op avondbezoek ge weest die haar naar huis bracht. Bij het huis stak de jongeman haar met een groot mes in den rug. Het meisje zaktr stervend ineen en moest door den Geneeskundigen Dienst naar het Israëlitische ziekenhuis worden overge bracht. Na het gebeurde gaf de Jonge man zich zelf aan bij de politie. De beide jonge menschen waren in den avond tusschen 7 en 12 uur bij kennissen op bezoek geweest, waarna de jonkman het meisje thuis bracht. Onderweg moet er een woordenwisse ling zijn ontstaan en volgens zijn verklaring zou het meisje de verloving hebben afgemaakt. In opgewonden toestand moet hij toen een mes hebben getrokken en het meisje in den lug hebben gestoken. ALGIERS, 12 Nov. (Reuter.) Gisteren is een autobus van den dienst MascaraOran op den doorweekten grond geslipt en in volle vaart tegen een boom gereden. De motor werd geheel in de carrosserie gedrukt. Gisteravond bedroeg het aantal dooden 7, het aantal gewonden 22, o.w. verscheidene zwaar gewonden. TUNIS, 12 Nov. (Reuter.) Bij een botsing tusschen een trein en een auto werden vier menschen gedood en twee gewond. ALKMAAR, 12 Nov. Aanvoer 60.000 kipeleren. 60-64 6.80—7.30, Klein 45-54 4.50—5.90. 42000 Eendeieren geen noteering. ALKMAAR, 14 November Vee 84 vette koeien 100240, handel redelijk, 24 Graskalveren 2030, 6 vette kalveren 40120, per Ned. pond 0.801.20. 27 nuchtere kalv. slacht, per stuk 5— 15, 533 vette varkens zware per Ned. pond 0.27— 0.30. Handel goed. AMSTERDAM, 14 November Ter Veemarkt waren heden aangevoerd: 610 vette koeien, waar van de prijzen waren: le kw. 6266, 2e kw. 52 60, 3e kw. 4050 per K.G. slachtgewicht, mindere soorten 30, 77 melk- en kalfkoeien per stuk 180 200, 12 vette kalveren: le kw. 6065, 2e kw. 5458, 3e kw. 4052, per K.G. levendgewicht, 31 nuchtere kalveren 59, 131 schapen 1418, Lammeren 1214, 937 varkens, VleeschvarkenS van 90110 K.G. 3437, zware varkens 3335, vette varkens 3233, 20 paarden 80120, 3 wa gons geslachte runderen uit Denemarken. MarktverloopRunderen met ruimen aan voer, handel stug, beste runderen, vlugge handel en prijzen ongever gelijk aan de vorige week, vette kalveren met minder aanvoer, handel lui en te- rugloopende prijzen, nuchtere kalveren, weinig aanvoer, vlugge handel, oploopende prijzen, schapen en lammeren, met oploopende prijzen; varkens met stuggen handel, oploopende prijzen, vooral voor vleeschvarkens ruimen aanvoer, we derom varkens opgekocht door de Crisis-Centrale. BROEK OP LANGENDIJK, 14 November 1932 1650 K. G. Aardappelen: Due of York 0.80, 7200 K.G. Roode kool 1.202.30, 7800 K.G. Gele kool 1.101.90. 4000 K. G. Vroege Witte kool 0.90— 1 10. 23000 K.G. Deensche Witte Kool 0.601.1°< 10.000 KG Uien: Gele Uien 4.104.70, Gele Drie lingen 4.10—4.60, Gele Nep 6.90, 6000 K. G. Bie ten 0.602.30, 2400 stuks Bloemkool Le cerfe 5.10. Reus le soort 4.708.90, idem 2e soort 1.803.2U; NOORD-SCHARWOUDE, 14 November, 300O K.G. Aardappelen: Duken 0.70, 250 K.G. Kroten 1.40, 3600 K.G. Roode kool 2—3, 12900 K.G. GeW. witte kool 0.90—1.00, 5100 K.G. D. witte kool 1.10, 6400 K.G. Gele kool 1.30—1.70. OUDEWATER, 14 November Kaas Aan voer 62 partijen, 2790 stuks, 13950 K.G. Met R le soort f 31—34, idem 2e soort f 2830, Z. R-»" geen aanvoer. Handel matig.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 6