Een drijvend paleis vernield DE GODSDIENSTHAAT IN MEXICO MEEST VERFIJNDE SMAAK Millioenenschip DUITSCH HANDELSSCHIP GEPLUNDERD Mijnstaking in Spanje Fr ankrijks plan DINSDAG 15 NOVEMBER PAUSELIJKE AUDIËNTIE Mgr. G. Lemmens bij den H. Vader BENOEMINGEN In het Aartsbisdom STERRENREGEN OP KOMST Hedennacht of morgennacht ARBEIDSBEMIDDELING H. Janvier t Elisabeth Schumann bij den K.R.O. BOTSING TUSSCHEN TRAMS Postbeambte aan den dood ontsnapt MISLUKTE ROOFOVERVAL Een kordaat oudje BROEDERVEETE GROOTE KWAJONGENS Gooiden een man over de brug DE MOORD TE OSS Om een paar eenden? OPIUM-SMOKKELAAR Medelijden met een zoon van het Hemelsche Rijk RECHERCHE HEEFT SUCCES De dader van den roofoverval te Ressen gevat BERLIJNSCHE ZESDAAGSCHE Van Kempen scheidt er mee uit Hoe de regeering het conflict met de Kerk wil beëindigen Kerken worden als bios copen beschouwd Afgrijselijke roofmoord Echtpaar doodgeslagen en daarna verbrand WAPENCONTROLE IN DE V.S Thans wel mogelijk Het uitgebrande grauw geblakerde karkas van de „P. C. Hooft" was een droom van luxe Toppunt van weelde Piraten knevelen de wacht en rooven 500 kisten thee Spoorloos verdwenen Revolutie in Honduras Britsche vischtarieven hooger Anarchistisch complot in Argentinië Hevige gevechten in den Gran Chaco Vijfhonderd Bolivianen gesneuveld ARRESTATIES TE LAUSANNE Geleidelijke invoering van een eenheidstype voor de legers Publicatie te Genève De rechtsgelijkheid De positie der V.S. V er deelde indruk De instortingsramp te Warschau 21 Dooden Do X eindelijk thuis! Maandagmiddag 1 uur werd Z. H. Exc. Mgr. dr. G. Lemmens, bisschop van Roermond, door Z. H. den Paus in particuliere audiëntie ont vangen, seint men uit Rome aan de „Maas bode". Z. H. sprak er zijn groote vreugde over uit opnieuw een Nederlandschen bisschop bij zich té ontvangen. De H. Vader prees, reeds bij den aanvang der audiëntie, ten zeerste het werk der Nederlandsche Katholieken, vooral hun katholieke actie en het werken voor de Missies. Uitvoerig sprak Z. H. over het jeugdwerk en het leekenapostolaat. Met bijzonderen nadruk betoogde de H. Vader, dat de vorming der jeugd, vooral bovennatuurlijk moest worden gehouden in Eucharistischen en Marialen geest. Bij de jeugdvorming moet op de eerste plaats heer- schen de geest van eenheid, zooals de leden van het mystieke lichaam van Christus een zjjn. De geest van het Apostolaat moet vooral de jeugd beziele. Verder sprak de Paus belangwekkende woor den over de geestelijkheid en de vorming van den clerus. Na deze audiëntie werd Mgr. Lemmens in de gelegenheid gesteld dr. Péron en de priester studenten Hanssen en Damen uit het bisdom Roermond aan Z. H. voor te stellen. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft aan den weleerw. heer J. J. Peters op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als pastoor te Irnsum, en heeft benoemd tot pastoor te Irn- sum den weleerw. heer C. de Graaff, en tot pastoor te Appingedam, den weleerw. heer J. I. Veeger; tot pastoor te Veendam den weleerw. heer A. C. Tombrock, en tot pastoor te Oude- Pekela, den weleerw. heer S. J. Hegge. In den nacht van vandaag op morgen of van morgen op overmorgen verwachten de meteorologen een ongewoon schouwspel aan den hemel, n.l. een sterrenregen van ongewo- nen omvang, zooals die slechts ééns in de drie-en-dertig jaren voorkomt. De laatste maal dat dit verschijnsel is waargenomen in zijn volle pracht is geweest in 1866. Uit oude kro nieken kan men nagaan, dat het ook in 1833 en 1799 heeft plaats gehad. Alleen in 1889 gebeurde het niet door den storenden invloed van een der andere hemellichamen. De „sterrenregen" bestaat uit een massa van duizenden en duizenden meteoren, die deel uit maken van de Leoniden, waarvan een veel kleiner aantal regelmatig in November onzen dampkring passeert. De tijd, waarop het verschijnsel zal zijn waar te nemen, is niet met nauwkeurigheid vast te stellen. Wie vanaf elf uur echter den blik naar het Oosten gewend houdt, heeft de grootste kans een natuurverschijnsel waar te nemen, dat in zijn grootschheid werkelijk onvergete lijk is. De Rijksbemiddelaar in het derde district, prof. mr. A. C. Josephus Jitta, heeft de partijen, betrokken bij het dreigend conflict van de de kenweverij en -spinnerij „Transvaal" der fa. van Heek en Co. te Enschede, opgeroepen tot een bespreking op Woensdag 16 November a.s. op het gemeentehuis te Enschede. Te Bergen op Zoom is in den ouderdom van 64 jaar overleden de heer H. Janvier, lid van den Gemeenteraad voor de R.K. Staatspartij. Zijn op volger in den raad is de heer Jac. van Hal, be stuurslid van de R.K. Werkliedenvereeniging. Willy d'Ablaing, muzikaal adviseur van den Katholieken Radio-Omroep, schrijft ons: Zoo hebben de K.R.O.-luisteraars dan ver leden Zaterdagavond het groote kunstgenot kun nen smaken om Elisabeth Schumann voor de microfoon van den eigen omroep te hooren zin gen. Als alle werkelijk groote kunstenaresse is deze zangeres van onmiskenbare wereldreputatie de eenvoud zelf. Dat ervoeren we al lang, toen het er op aan kwam Elisabeth Schumann voor een bijzonder vroege repetitie naar Hilversum te brengen, in verband met een accoustieke proefneming voor af. Juist informeerden we in haar hotel, of de zangeres al was gearriveerd, toen zij per auto aankwam. Even een paar woorden van hartelijke begroeting en een uitleg van de situatie. Onmiddellijk bleek Elisabeth Schumann be reid, aan ons verzoek gevolg te geven. Snel ver- frischte zij zich van de reis per boot uit Lon den, van den vervelenden rit met den Hoektrein en de onvermoeibare beroemdheid, die daags te voren nog in de Engelsche hoofdstad had ge concerteerd, stapte welgemoed in, om ons naar de K.R.O.-Studio te Volgen. Onderweg vertelde zij van haar man Carl Alwin, den dirigent van de Weensche Staatsopera, waar ook zij aan ver bonden is, van haar druk concertleven, van haar landhuis in de bergen bij Garmisch-Partenkir- chen. Een wijle nadenkend, sprak zij ons van den tragischen dood harer kunstzuster Gertrud Bin dernagel, welke onlangs in de internationale kustwereld zoo'n ontroering had gewekt. Toen vroegen we haar oordeel—omtrent den internationalen toestand in de muziekwereld, welke mevrouw Schumann alom zeer weinig gunstig achtte als onmiddellijk en onvermijde lijk gevolg der algemeene malaise. Ineen een paar vocalises, welke zelfs onzen chauffeur bewonderend éven deden omzien, al hernam hij direct het prestissimo-tempo, waarin we naar Hilversum suisden. Elisabeth Schumann's levendige geest doet haar plots ophouden: „Horen Sie. ich habe noch eine freundliche Bitte". Ganz gerne. En nu vraagt zij ons, of het niet mogelijk zou zijn, dat we haar in den vooravond even in de ge legenheid stellen om Weenen aan te sluiten, waar haar man voor de radio concerteert. „Kijk zegt ze, „wanneer ik hem heb gehoord, dan zal hij later op den avond nog naar de K.R.O.- uitzending luisteren om mij te h°°ren. Is dat romantiek in de radio of met. 's Avonds heeft mevrouw Schumann haar ver langen bevredigd gezien en toen ze na haar suc cesvol optreden in de studio naar Amsterdam terugkeerde, zei ze ons bij- 't afscheid nog. „Jetzt geh' ich zuerst telephonieren, ob mem Mann mich auch tat sachlich gehort hat. Dezer dagen zingt Elisabeth Schumann weder voor de B.B.C. te Londen, maakt een tournee in Schotland, zingt te Parijs en dan eerst keert zij naar Weenen terug. ,,'s Zomers", zoo zeide zij ons, „krijgt men mij heel moeilijk van honk". Dan rust ik heerlijk uit in de bergnatuur rondom ons landhuisje in Garmisch. Hoogstens werk ik dan nog wel eens te München mee. Dat is zoo dicht bij en kost niet te veel van mijn vacantie." Mogen we nog even verklappen, dat Elisabeth Schumann ook oprecht voldaan bleek over de wijze, waarop de K.R.O.-dirigent en het orkest haar Zaterdag ter zijde hebben gestaan? Een verzoek op de repetitie om een der Strauss-liederen a prima vista een halven toon te transponeeren, werd onmiddellijk door het geheele orkest zoo brillant ten uitvoer gebracht, dat de zangeres er haar groote bewondering voor uitte. Dat dit optreden bij de K.R.O.-luisteraars on getwijfeld eveneens als een bijzonder kunst evenement in herinnering zal blijven, dit mogen we zonder meer wel op voorhand aannemen! Toen Maandagavond nabij Steenbergen een goederentram, geladen met suikerbieten, op het rangeerterrein aan het rangeeren was, kwam de achterste wagen van deze tram zon der dat de machinist het bemerkte op de hoofd lijn Anna JacobapolderSteenbergen. Op het zelfde oogenblik kwam de personentrein uit de richting Anna Jacobapolder gereden. De machinist van deze tram zag het gevaar en zette alle remmen aan. Tegelijkertijd sprong de stoker van de ma chine af. Een botsing had plaats en deze had tot gevolg, dat het personentijtuig eerste klasse geheel werd vernield, terwijl het postrij tuig over dezen wagen heenschoof. De machinist en de conducteur kwamen met den schrik vrij en wisten na heel veel moeite den dienstdoenden postbeambte uit den zwaar beschadigden postwagen te halen. Wanneer men de ruine aanschouwt, staat men versteld, dat deze beambte er zonder ver wondingen is afgekomen. Gelukkig waren geen passagiers in de tram, zoodat dit ongeluk beperkt blijft tot materieele schade, die echter zeer aanzienlijk is. Maandag heeft de rijks veld wacht in samen werking met de gemeentepolitie te Zaandijk klaarheid gebracht in een roofoverval, die Donderdag jl. bij het echtpaar H. Kroese op het Langepad te Zaandijk is gepleegd, aldus bericht de „Telegraaf". De beide oude men- schen, die den bewusten avond alleen thuis waren, zagen plotseling een man met een mas ker voor het gelaat binnenkomen. Met een revolver dreigend eischte hij geld van de oudjes. Mej. Kroese, meenende met een grap van den buurman te doen te hebben, ging kordaat op den onverlaat af en rukte hem het masker af. Deze kordaatheid heeft het echt paar waarschijnlijk gered, want de indringer, die zich in letterlijken zin ontmaskerd zag, nam overhaast de vlucht. Gelukkig stond de politie niet geheel zon der aanwijzingen. Van het masker, een stuk van een laken, was een stuk achtergebleven, waarop een waschmerk stond, en het was nu slechts zaak te zoeken naar de wasscherij, die dit merk gebruikt. Inderdaad slaagde de poli tie hierin na eenige dagen, waarna gemakkelijk kon worden nagegaan, wie de dader moest zijn. Het bleek een 21-jarige jongeman uit Zaan dijk te zijn. Toen de vrouw heden den jon geman weer voor zich zag, herkende zij hem terstond. Na een scherpe ondervraging be kende hij de dader te zijn. De revolver, die hij op een erf verstopt had in de nabijheid van zijn woning, werd op aanwijzing te voorschijn gehaald. Dit wapen was bij nader inzien ge vaarlocs, want halverwege in den loop was een stuk ijzer verstopt. Er kon dus niet an ders dan met los kruit geschoten worden. In den nacht van 4 oji 5 Nov. j.l. werd de mijnwerker J. E. v. d. H. in zijn woning aan gevallen door z'n jongeren broer, die zonder werk was en vrijelijk kost en inwoning genoot. J. E. v. d. H. sloeg zijn aanvaller met een bijl neer. Het slachtoffer overleed aan de beko men verwondingen en J. E. v. d. H. werd in gesloten in het Huis van Bewaring te Maas tricht. De Arr.-Rechtbank heeft Maandag de voor- loopige hechtenis van J. E. v. d. H. geschorst en hem op vrije voeten gesteld. Op verregaand onbezonnen wijze vierden Maandag te Maastricht een aantal arbeiders hun kwajongensachtigheid bot. Zij grepen op de houten hulpbrug over de Maas den 46-jari gen aardewerker J. S. vast en wierpen hem met vereende krachten over de brugleuning op de gewelven der St. Servatiusbrug. S. viel bewus teloos en kreeg een groote hoofdwonde, zoodat hij in zorgwekkenden toestana moest worden overgebracht naar het ziekenhuis Calvariën- berg. Eerst tegen den avond keerde S. zeer langzaam tot bewustzijn. In verband met den moord op den caféhouder J. van der Plas te Oss verneemt de „Nieuwe Venlosche Crt.", dat het onderzoek door de poli tie thans heeft uitgewezen, dat het slachtoffer niet in de weide, waar het lijk gevonden werd, is vermoord. Er is eenige dagen vóór den moord een aantal eenden bij den verslagene gestolen en in verband daarmede zou de moord zijn ge schied, vermoedelijk in een woning, waarna het lijk van den verslagene in het weiland is neer gelegd. Voor de strafkamer der Arr.-Rechtbank te Maastricht stond Maandag j.l. terecht de Chi nees Tze Kai Hu. Bij visitatie aan het station te Maastricht bevonden de douane-beambten in den koffer van den man met de spleet- o gen een dubbelen bodem, welke heel iets anders bleek te bevatten dan schoone koop waar. Elf pakjes, elk bevattende 1 K.G. opium, werden tot verbazing van Tze Kai Hu te voorschijn gehaald. Voor de rechtbank hield de zoon van het Hemelsche Rijk, die een zie- ligen indruk maakte, zijn verhaal vol, den koffer te Metz van een landsman ontvangen te heb ben. Deze landsman had geen pas-visum, doch had gaarne den koffer overgereikt aan den Chinees Chen Pe Ting te Amsterdam. De ver dachte was hem ter wille en moest nu het ongedachte gelag betalen. In gebrekkig Duitsch wist verdachte zich verstaanbaar te maken. De subst.-officier van justitie, mr. Fabius, had met verdachte te doen. Niet onmogelijk liep hij er in. De opsluiting valt verdachte zeer hard. Hij is hier zonder bekenden. Derhalve wil spr. 'n gematigden eisch doen en vjraagt vier maanden gevange nisstraf. De verdediger van verdachte, mr. F. Tripels, pleitte clementie, waarna de rechtbank de uit spraak bepaalde op 28 Nov. a.s. Naar we heden vernamen, is door den recher cheur J. M. Schraven, gisterenavond te Keulen gearresteerd de lang gezochte dader van den roofoverval te Ressen en van den revolver-aan slag op den Nijmeegschen agent K. Sedert Vrij dagavond bleek de K. naar Duitschland te zijn uitgeweken en wees zijn spoor naar Keulen, waar hij verschillende relaties had. De K. bood geen tegenstand en verklaarde vrijwillig mee naar Nijmegen te zullen gaan. Hij legde een volledige bekentenis af, n.l. de roofoverval gepleegd te hebben en te Ubbergen bij Nijmegen, voor zijn vlucht naar Keulen, een rijwiel te hebben gesto len. De revolver, waarmede hij den aanslag ge pleegd had, had hij aan een onbekende verkocht. De politie te Nijmegen zal nog eenige uitleve ringsformaliteiten moeten afwachten alvorens de K. daarheen kan worden overgebracht. De afgeloopen nacht van de Zesdaagsche te Berlijn heeft voor het koppel Van Kempen- Pijnenburg de beslissing gebracht, d.w.z. dat onze landgenoot Van Kempen uit de baan is gegaan. Kort na 1 uur in den nacht is Van Kern- gegaan. Kortv na 1 uur in den nacht is Van Kempen afgestapt en men heef hier den indruk, dat hij zijn krachten wil spa ren voor den eersten zesdaagschen wedstrijd te Amsterdam, waar hij reeds Vrijdagavond aan den start moet verschijnen. Zijn koppelgenoot Pijnenburg vond verrassend snel een nieuwen partner, daar tegelijk met Van Kempen Becker uit de baan ging en Pijnenburg met Miethe een nieuw koppel konden vormen. MaczynskiBresciani, die den kop genomen hadden, moesten gedurende den nacht voor de overmacht wijken. RiegerEhmer wonnen twee ronden en liggen daardoor twee ronden voor het veld. SchönTietz liepen echter in. Er hadden vele valpartijen plaats, welke echter zonder ern stige gevolgen bleven. Alle renners zijn tamelijk vermoeid. Hedenmorgen te zes uur, toen afgelegd waren 2958 K.M. in 127 uur, was de stand: 1. TietzSchön 948 punten 2. RiegerEhmer 347 punten Op 1 ronde: 3. BroccardoGuimbretiere 517 punten 4. SiegelThierbacht 476 punten 5. Gebroeders Nickel 270 punten 6. MaczynskiBresciani 154 punten Op 2 ronden: 7. BuschenhagenResiger 560 punten Op 3 ronden: 8. Funa—Maidorn 521 punten 9. BuysseBilliet 326 punten Op 4 ronden: 10. MiethePijnenburg 205 punten VERA CRUZ (Mexico), 14 Nov. (Eigen tele gram) De leider van de anti-godsdienstige be weging, Mendez .verklaarde, dat de Bondsregee- ring maatregelen wil nemen, die tot een be slissend einde van den strijd tegen de Kerk zul len leiden. De regeering wil het parlement n.l. een grondwetsherziening voorstellen, die het schoolonderwijs op anti-godsdienstige basis stelt. TAMPICO (Mexico), 14 Nov. (Eigen telegr.). De zoogenaamde „Liga tegen het religieus fana tisme" heeft besloten de regeering voor te stel- ien op de kerken dezelfde belasting te heffen als op schouwburgen en bioscopen. (United Press) NEUSTETTIN, 13 Nov. (V.D.) Zondagoch tend heeft op de terreinen van den landbou wer Jahnke te Trocken Liencke een brand gewoed, welke de schuur en de veestal met inventaris vernietigde. Toen de brandweer ter plaatse verscheen, vond men in de slaapkamer de lijken der bei de echtelieden verkoold. De kasten waren in de kamer opengebroken en de inhoud lag ver spreid over den grond. De echtelieden zijn waarschijnlijk te bed door inbrekers met een bijl doodgeslagen. De onverlaten hebben vervolgens het gebouw in brand gestoken ten einde te doen voorko men alsof de menschen het slachtoffer van een ongeluk zijn geworden. De politie heeft de zaak in onderzoek. WASHINGTON, 14 Nov. (Per tel.) Staats secretaris Stimson deelde heden aan de pers mede, dat de Amerikaansche regeering haar tot dus ver te Genève verdedigd standpunt, als zou zij grondwettelijk niet gerechtigd zijn, de parti culiere wapen- en munitiefabricage in de V.S. te controleeren of te beïnvloeden, heeft opge geven. In officieele kringen wordt erop gewezen, dat thans de mogelijkheid is ontstc.an voor Amerika's deelneming aan de internationale controleering van den wapenhandel, zooals hierover in 1924 te Genève is gedebatteerd. (United Press). De „Pieter Corneliszoon Hooft" was het eer ste motor-passagiersschip van de Stoomvaart Maatschappij „Nederland". In 1923 werd de kiel van de „Hooft" gelegd op de werf „Société Anonyme des Ateliers et Chantiers de la Loire" St. Nazaire. Een brand vertraagde reeds toen de aflevering. De te water lating vond met gunstig gevolg plaats op 23 April 1925 door Mevrouw Hooft- Labouchère. Op 27 en 28 Augustus 1926 had met grooten luister de proeftocht plaats, terwijl op 31 Augustus 1926 het schip zijn eerste reis naar Nederlandsch-Indië aanvaardde. Het meet 15000 ton en is breed 20.75 M. Door 9 schotten werd het schip in 10 waterdichte afdeelingen ver deeld. Een groot aantal brandschotten voorzien van brandvrije deuren zorgen er voor, dat bij onverhoopt uitbreken van brand deze tot een bepaalde ruimte wordt beperkt. Helaas waren deze deuren alle geopend toen de brand, uit brak. De uitvoering der salons is in handen geweest van den heer C. A. Lion Cachet on der wiens artistieke leiding iets bijzonders werd tot stand gebracht. Aan een beschrijving van dit zeer weelderig ingerichte schip ontleenen wij het volgende: De muzieksalon in ebben- en palissanderhout, met ramen en deuren van teakhout, heeft een drie zijden openslaande ramen, hetgeen over' vloed van licht en ventilatie geeft. Het pla fond en de lijsten, waarin de verlichting ver borgen is, zijn in goud en wit gehouden. Aan de wanden vindt men wandarmen van wit metaal met verborgen licht, terwijl de kroonlijst boven de paneelen versierd is met tin schopeer- werk. Kunstig omamentwerk en opengewerkte jalouzieën van den heer Lion Cachet, alsmede fraai beeldhouwwerk van den heer L Zijl. be staande uit dierenmotieven en eenig reiiefwerk werk boven de ramen, voltooien de wandversie ring. Eigenaardig en van een bijzo:, der cachet is de meubileering: hier heeft de kunstenaar een geheel eigen compositie geschapen. Sier lijke tafeltjes met bladen van houtgraniet met geschopeerd tin en van rubber ingelegd in ebo niet staan te midden van fauteuils, bedekt met verschillende soorten leer, trijp, gobelin en per kament. De rustige sohrijfsalon is in palissanderhout met strooken van verguld eboniet; prachtig ,M'n beste kind, je kunt on mogelijk met 'em trouwen. Hij verdient maar tien gulden per week." „Ja, maar als we getrouwd zijn, gaat de week vlug om!" passen bij devs omgeving 3e paneelen van dun bewerkt koper en het parelmoer in het verguld eboniet der boekenkasten. Een zestal schrijf tafeltjes met rubberbladen zijn geornamen teerd met wit en gekleurd marmer en reliefs van den beeldhouwer Zijl. De rooksalon treft bij den eersten aanblik door de groote hoogte, die een goede venti latie bevordert. De betimmering is van ebben hout met paneelen van koper, waarboven een fries van tegels. Het plafond is versierd met leeuwenfiguren en wapens van door Hooft bezochte steden. Fraai gesneden zijn de portretten van Hooft en zijn vrouw en van Anna en Maria Tessel- schade, dochters van Roemer Visscher. Den mooisten aanblik biedt voorzeker de eet salon, die zich over de geheele breedte van het schip uitstrekt en waarin 208 personen plaats vinden. Bij het binnentreden door de bronzen deuren overziet men in zijn geheel het ver hoogde middenstuk met wanden van marmer en verguld glas en 9 witgeschilderde hekwerken, versierd met beeldgroepen, die de indirecte ver lichting dragen. Het geheele middenstuk is om geven door een ruime galerij. Rook-, muziek- en schrijfsalon zijn omgeven door een uitgestrekt wandeldek, waarop onge veer midscheeps een veranda is ingericht, die door de breedte van het dek grootscheeps kon worden opgevat. Een hekwerk en enkele bloem- tafels maken hiervan als het ware een groot prieel, waarin de terracotta tegeltableaux en schelpenmotieven een passende versiering vor men. Ook op het dek daarboven is nog een groote ruimte gereserveerd, waar kinderen geen toe gang hebben en waar gelegenheid is tot het beoefenen van sport. Hier bevindt zich het gym nastieklokaal, voorzien van moderne werktuigen terwijl meer naar het achterschip, voorbij de verblijven der machinisten, het kmderdek ligt dat eeii ruime speelplaats in de open lucht ver schaft. De eetsalon 2e klasse is een succes der firma Marc Simon te Parijs. Het geheel is gehouden in lichtroode tint en doet prettig aan met zijn zeer geslaagde paneelvérdeellng en vroolijke versiering langs de wanden, bestaande uit schil derijen van Nederlandsche landschappen, gevat in breede omlijstingen. De muzieksalon is in lichtbruin gepolitoero hout versierd, met een kleurige fries van inge legd hout; ook de pilaren zijn op dezelfde ar tistieke wijze gedecoreerd. Een harmonisch ge heel hiermede vormen de fauteuils van donker gepolitoerd mahonie met bekleeding van riet en stof. De uitgebouwde nissen ter zijde van de piano zijn voorzien van een paneel van glas in lood dat des avonds op bijzondere wijze verlicht wordt. Stemmig van toon is de van een rubbervloer voorziene rooksalon, uitgevoerd in licht noten hout met enkele aardige versieringen langs de wanden. De zeer groote ruimte wordt uitnemend verlicht en geventileerd door flinke ramen aan weerszijden. Boekenkasten langs de wanden, ruime tafels en gemakkelijke stoelen, in denzelfden toon ge houden als de omgeving, vormen het meubilair. HAMBURG, 14 Nov. (V.D.). Uit Antofagasta (Chili) wordt aan het „Hamburger Fremden- blatt gemeld, dat piraten het in de haven van Antofagasta voor anker liggende Duitsche stoomschip „Eisenach" hebben overvallen en een rijken buiten hebben gemaakt. Terwijl het grootste gedeelte der bemanning van het ruim 4200 ton metende schip zich aan land bevond, klauterden de zeeroovers, door de duisternis begunstigd, aan boord, overmanden na een kort gevecht de wacht en bonden dezen vast aan mast en reeling. De piraten doorzochten vervol gens het schip grondig en roofden tenslotte 500 kisten thee. Zij konden ongehinderd met de buit ontkomen. De politieautoriteiten van An tofagasta hebben direct een onderzoek ingesteld, doch tot nu toe heeft men van de daders nog geen enkel spoor ontdekt. OVIEDO, 14 Nov. (Reuter). De mijnwerkers uit de geheele streek ten getale van ongeveer 30.000, zijn tot den laatsten man in staking gegaan. De staking is ingezet in verband met een mededeeling der mijndirecties, dat zij de mijnen weldra zullen sluiten. Meer dan 400.000 ton steenkool ligt reeds op geslagen bij gebrek aan afzet. NEW YORK, 14 Nov. (Reuter.) Naar Asso ciated Press uit Tegucigalpa (Honduras) be richt, is aldaar een revolutie uitgebroken. Langs de Noordkust zouden ernstige gevechten plaats vinden. Volgens de laatste berichten zouden de rebel len zich van de steden San Pedro do Sul, Tri- gillo, La Ceiba en La Esperanza hebben mees ter gemaakt. Men vreest, dat de beweging zich naar het Zuiden uitbreidt. In allerijl zijn bonds- troepen naar de streek van den opstand gezon den. De rebellen staan onder commando van generaal Justo Umana en behooren tot de partij van den liberalen presidentscandidaat, die bij de jongste verkiezingen de nederlaag leed. LONDEN, 14 Nov. (Reuter.) In het Lagerhuis werd heden gevraagd, of de regeering voor nemens was de invoer van buitenlandsche visch te beperken, aangezien de Britsche visschers- vloot onder de waarde moet verkoopen of de schepen opleggen. Elliot verklaarde hierop, dat reeds invoerrechten werden geheven op in het buitenland gevangen visch en dat de verhoo ging hiervan in studie is. BUENOS AIRES, 14 Nov. (Reuter.) De poli tie heeft een uitgebreid complot ontdekt tegen den president van de republiek en een aantal andere hooge functionarissen als parlements leden, rechters, politieautoriteiten, dagbladdi recteuren enz. Een aantal anarchisten is ge arresteerd. ASCUNSION, 14 Nov. Naar gemeld wordt zijn Zaterdag in de nabijheid van het fort M'- nez twee veldslagen geleverd, waarbij vijf honderd Bolivianen gedood werden. De militaire deskundigen van Paraguay heb ben de gevechten van Zaterdag de belangrijk ste genoemd van den strijd om den Gran Chaco LAUSANNE, 14 Nov. (Reuter.) Tengevolge van het politie-onderzoek naar den bom-aan- slag van hedennacht zijn een twintigtal per sonen gearresteerd. Het schijnt, dat de aanslag voornamelijk gericht was tegen den brandweer post. GENèVE, 14 Nov. De Fransche gedelegeerde ter ontwapeningsconferentie, Massigli, heeft hedenmiddag op de ontwapeningsafdeeling van het Volkenbondssecretariaat het Fransche ont- wapenings- en veiligheidsplan overhandigd. Het document omvat acht bedrukte folio-zijden. De Fransche premier heeft het volgend uit treksel voor publicatie ter beschikking gesteld. Het Fransche plan vervangt niet de voor stellen van andere delegaties en treedt in het bizonder niet in de plaats van het voorste) van president Hoover, waaraan nochtans verschil lende principes zijn ontleend. Het is steeds duidelijker geworden, dat de wapeningsbeperkingen in den geest van art. 8 van het Volkenbondsstatuut slechts dan kun nen worden verwerkelijkt, indien rekening wordt gehouden met den bijzonderen toestand van eiken staat en met het bizonder streven der regeeringen, welke de beperkingen verbinden met de bestaande of nog te nemen veiligheids maatregelen. Het voorstel van president Hoover, waarbij het hoofddoel der conferentie wordt genoemd, de verdediging te versterken door de vermin dering der aanvalswapenen, heeft algemeene instemming gevonden. Het was echter onmo gelijk een juiste grens te trekken tusschen de aanvals- en de niet-aanvalswapenen. Toen men het vraagstuk der effectieven in deze richting behandelde, heeft men moeilijkheden onder vonden bij het bepalen van een gemeenschap- pelijken maatstaf voor de verschillende mili taire organisaties. Frankrijk stelt nu voor te streven naar het tot stand komen van een totaal-oplossing door het geleidelijk verwezenlijken van een vorm van militaire organisatie, welke onder de gegeven politieke en technische omstandigheden, die voor elke streek een bijzonder karakter dragen, een aanvalspolitiek zal bemoeilijken. Frankrijk gelooft, dat een rechtvaardige oplossing voor de Duitsche eischen inzake rechtsgelijkheid slechts zal kunnen worden gevonden door een trapsgewijze aanpassing der militaire toestan den aan een bepaalden verdedigingsvorm en door het toekennen van een gelijk aandeel in de plichten bij een gemeenschappelijke actie, waarbij iedere bewapeningsgedachte wordt uit geschakeld. De Fransche delegatie nu stelt een plan voor tot reorganiseering van Europa, welk plan ge schikt lijkt de kwestie der bewapeningsbeperkin gen zoowel van politiek, als van technisch standpunt uit bezien, op te lossen. In het memorandum wordt de hoop uitge sproken, dat de mogendheden, die aan de te treffen overeenkomsten niet zullen deelnemen, haar tenuitvoerbrenging toch zullen mogelijk maken, door zich bereid te verklaren, de waar borgen van de pacten, die hen reeds binden, n.l. Kelloggpact en Volkenbondsstatuut, hun volle werking te verleenen. Zou deze voor waarde niet worden vervuld, dan kan het plan niet ten uitvoer worden gelegd. De legers der verdragsluitende mogendheden, waarmee speciaal de Europeesche worden be doeld, zullen geleidelijk worden gemaakt tot een eenheidstype van een nationaal leger met korten diensttijd en van beperkte sterkte, waarbij gelet moet worden op de bijzondere toestanden in elk land, de militaire opleiding van politieke vereenigingen en de beteekenis der politietroepen. Betreffende de eerste hulpverleening aan-een verdragsluitende mogendheid wordt in het me morandum gezegd, dat speciale troepen-con tingenten ten dienste van den Volkenbond ge steld zullen worden, die bij den eersten oproep in dienst zullen treden. Verder bevat het memorandum voorstellen inzake de vloot, teneinde tot vermindering van de tonnenmaat te komen en het sluiten van een Middellandsche Zeepact, alsmede inzake de luchtstrijdkrachten, waarbij de totstand brenging van een Europeesche Lucht-transport- Unie wordt voorgesteld en een internationale luchtstrijdmacht, bestaande uit vrijwilligers der verschillende landen. GENÈVE, 14 Nov. (V. D.) Het poote ont wapeningsplan van Herriot heeft in- interna tionale kringen een zeer verdeelden indruk ge maakt. Algemeen echter werdt reeds thans ge constateerd, dat dit plan geenszins het karak ter heeft van een ontwapeningsplan, maar veeleer van een voorstel tot reorganisatie van de bewapeningen. Men verwacht dan ook dat het plan bij de neutrale mogendheden, vooral bij de Scandinavische landen, op zeer krach- tigen tegenstand zal stuiten. Reeds thans wordt in internationale kringen van de meest uiteen- loopende zijden felle critiek uitgeoefend op het buitengewoon ingewikkelde en ontoereikende karakter van dit plan. Aan Duitschen kant wordt er op gewezen dat het plan eerst rustig en objectief moet worden bestudeerd. Reeds thans laat men echter door schemeren, dat de indruk bestaat dat het plan in groote trekken neerkomt op een hernieuwd vastleggen van Duitschland aan den door Ver sailles geschapen toestand en aan den'huidigen militairen stand van bewapening van Duitsch land, terwijl de in het plan opgenomen uit zonderingen Frankrijk en zijn bondgenooten iet instandhouden van hun militaire maent zou veroorlooven. Men verwacht dan ook dat het plan van Her riot in de eerstvolgende weken in het middel punt zal staan van groote internationale de batten. WARSCHAU, 14 Nov. (Reuter). Volgens de laatste berichten zijn bij de instortingsramp te Warschau 21 personen om het leven gekomen. ALTENRHEIN, 14 Nov. (W. B.) De reuzen- vliegboot D.O. X is vanmiddag hier weer te ruggekeerd, na 5 November 1930 voor een vlucht naar Amerika (via Amsterdam) te zijn ver trokken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 10