De Chaco-oorlog Trotzki gaat naar Denemarken Ernstige onlusten in Spanje Socialisten niet te spreken DUITSCHE CRITIEK OP FRANKRIJKS PLAN L'ASSA-BEKEERINGEN IN ENGELAND? WOENSDAG 16 NOVEMBER DEKKERSWALD Door uitbreiding aan de spits! KAMERVACATURE-GUIT Mevr. A. Steenhoff-Smulders bedankt RETRAITE VOOR KERKZANGERS HET TRUST-CONTRACT Tusschen bakkers en meel fabrikanten GEZOUTEN VARKENS- VLEESCH NAAR ENGELAND Uitvoer-machtiging noodig RIJKSVOORSCHOTTEN Vragen van den heer Suring BURGERWACHTEN Vrijstelling van opkomst NEDERLANDSCH FABRIKAAT Bij woningbouw met Rijkssteun DE VACCINATIE Voor- en tegenstanders van wettelijken dwang HUISSLACHTINGEN Te laag inkomen opgegeven? PACHTOVEREENKOMSTEN Tuinbouw niet beschermd door Crisis-Pachtwet 1932 MEGAFONIST GEDAGVAARD Mag de microfoon niet worden aan gewend bij massale openbare bijeenkomsten WAALBRUG TE NIJMEGEN Opdracht aan Werkspoor INVOER VAN APPELEN EN PEREN Geen contingenteering SPOORWEGPERSONEEL Leedwezen over een circulaire FRANSCHE ONDERSCHEIDING ZANDBAK GEZONKEN Door stoomboot lek gestooten Stroopers gearresteerd De eerste nachtvorst De geramde „Rozenburg" Drama op de „VanSwoll" Een slachtoffer overleden Overval door bende houtdieven Boschwachter afgemaakt De Bolivianen gaan volgens de methoden van den wereld oorlog te werk Fransche begrooting '33 Overschot van 22 millioen De opstand in Honduras Gevechten in San Pedro Gouverneur van Guinea vermoord Zij slaan de uitnoodiging van von Papen af en eischen diens aftreden „Daad van agitatie Dubbelzinnige passages De typhoon in Japan 40.000 huizen onder water Manifest tegen de modernistische ontaarding van het Anglo- Katholicisme Spoedige hereeniging met Rome? Naar wij vernemen heeft de Raad van be stuur besloten tot uitbreiding van het R. K. Sanatorium „Dekkerswald" te Groesbeek voor lijders en longtuberculose. Ofschoon de Vereeniging op groote lasten zit door het onlangs geopende Sanatorium „Helio- mare" te Wijk aan Zee, mag „Dekkerswald" niet onthouden worden om aan de spits der Sanatoria te blijven. Het Bestuur heeft daarom besloten een nieu we Röntgenkamer te bouwen en de nieuwste toestellen daarvoor aan te schaffen, alsmede tot het bouwen van een operatiekamer. Door toetreding als lid of op andere wijze stelt men de Vereeniging in staat in beide in richtingen een vierhonderdtal patiënten te verplegen en hen genezen in den familiekring te doen terugkeeren. Het secretariaat is gevestigd: Oosterpark 63, Amsterdam O., Postgiro Nr. 170910. Naar wij vernemen, heeft mevr. A. Steenhoff Smulders, die in de vacature-Guit tot lid der Tweede Kamer was benoemd, deze benoeming niet aangenomen. Van 11 tot 14 November werd te Bergen (N.- H.) een goed geslaagde retraite gehouden voor 94 kerkzangers uit het Bisdom Haarlem, geleid door de Paters Redemptoristen. Het muziekgedeelte werd door de zangers zelf uitgevoerd en stond onder leiding van den heer A. Kertjens uit Amsterdam. Zaterdag werd volgens program de Mis de Angelis en Zondag de drie-stemmige „Missa in honorem Mathil- dis" van Hub. Cuypers gezongen. Het Gregoriaansch stond onder leiding van den heer Grimbergen te Poeldijk, terwijl de heeren De Jong uit Bleiswijk en Al uit Alk maar hierbij als organist dienst deden. De treffende plechtigheid der her-intronisa- tie van het H. Hart-beeld, dat de bond het voor-vorige jaar aan het retraitehuis had aan geboden, werd verricht door den Pater-Direc- teur. Het beeld, door de zorg der eerw. Zusters prachtig versierd, stond te midden van licht en bloemen. Gezongen werd het Intronisatie- lied, voor deze gelegenheid gecomponeerd door den heer C. Beuk uit Wassenaar. Bij de generale H. Communie op Maandag voerde het koor der eerw. Zusters de verschil lende gezangen uit. Nadat bij het afscheid door den Directeur, Pater Philippona, woorden van tevredenheid en aanmoediging waren ge sproken, bedankte de heer A. Kusters, secreta ris van den bond van Kerkzangers, voor de zoo schitterend geslaagde retraite. Het door alle betrokkenen reeds goedge keurd e trust-contract tusschen de vier bak kersorganisaties en de vijftien meelfabrikanten is nog steeds niet geteekend, aldus bericht het „Handelsblad." Indien de regeering zich met de in het con tract voorziene maatregelen zou gaan bemoeien en het bereiken van het beoogde doel daar door moeilijk of onmogelijk zou maken, mag het contract met een week worden opgezegd. In verband met de op 23 November a.s. aan vangende contingenteering, mag van dezen da tum af geen ander gezouten varkensvleesch dan bacon naar Groot-Brittannië en Noord-Ierland worden uitgevoerd zonder uitvoer-machtiging van de Nederlandsche Varkenscentrale. Deze uitvoermachtigingen kunnen worden aange vraagd bij de Nederlandsche Varkenscentrale, le v. d. Boschstraat no. 1, Den Haag. In aanmerking tot het verkrijgen dezer uit voer-machtiging komen zij, die tot heden regel matig ander gezouten varkensvleesch dan bacon hebben geëxporteerd. Belanghebbenden worden verzocht zich met de Nederlandsche Varkens centrale in verbinding te stellen. Het Tweede Kamerlid de heer Suring heeft aan den Minister van Financiën enkele vragen gesteld, waaraan we het volgende ontleenen: Is het juist, dat de Minister aan het Gemeen.,' tebestuur van Nijmegen op een verzoek om verlenging van een rijksvoorschot na 29 Augus tus 1932, heeft geantwoord, dat een eventueele verlenging of verhooging der kasgeldleening niet in overweging ken worden genomen, al vorens dit Gemeentebestuur zou hebben voor gelegd een plan tot verbetering van het budget der Gemeente, waarbij de gewone dienst een resultaat opleverde, dat omstreeks 680.000 gunstiger zou zijn dan het te verwachten resul taat van 1932? Is de Minister bereid mede te deelen, welke de groote lijnen der voorwaarden in de bespre king van 13 Juli 1932 met vertegenwoordigers der Gemeente Nijmegen zijn geweest; zoo neen, is de Minister dan bereid, mede te deelen, door welke maatregelen de Gemeente Nijmegen naar het oordeel van den Minister een bezui niging van 680.000 zou hebben kunnen be reiken, om aan de gestelde voorwaarde tot ver lenging der kasgeldleening te voldoen? In de Legerorders wordt opgenomen een mi- nisterieele beschikking, waarbij is bepaald, dat in geval van buitengewone oproeping van dienst plichtigen wegens buitengewone omstandighe den, anders dan oorlog en oorlogsgevaar zonder verdere machtiging voorloopig van opkomst zijn vrijgesteld de volgende tot een burgerwacht toegetreden categorieën van reservepersoneel en dienstplichtigen der Koninklijke Landmacht: a. zij, die behooren tot het reservepersoneel beneden den rang van sergeant (wachtmeester') b. gewone dienstplichtigen zonder rang, die een officiersfunctie by de Burgerwacht vervul len. Voor burgerwachten van groote gemeenten kan in bijzondere gevallen eveneens tijdelijke vrijstelling worden verleend aan reserve-offi cieren en vaandrigs (kornets) die een officiers functie bij die burgerwacht bekleeden. Verzoe ken daartoe moeten door de commandanten der burgerwachten door tusschenkomst der be trokken burgemeesters onder omschrijving der redenen en onder omschrijving van het (vredes) korps, waartoe bedoeld personeel be hoort en waarbij het in registratie is tot den Minister van Defensie worden gericht. De vóór 7 November j.l. verleende vrijstellin gen van opkomst op grond van dienst bij bur gerwachten worden ingetrokken. In een circulaire aan de Gemeentebesturen wyst de Minister van Binnenlandsche Zaken erop dat in de meeste Rijksbestekken, o.a. in die welke uitgaan van den Rijksgebouwen dienst, de volgende bepaling is opgenomen: ,,De aannemer is verplicht, de directie in kennis te stellen van het voornemen tot toepas sing van bouwmaterialen of constructiedeelen, welke van buitenlandschen oorsprong zijn. De directie is bevoegd om van de toe te pas sen materialen of constructiedeelen een bewijs van oorsprong te eischen. Indien naar het oordeel van de directie be doelde materialen of constructiedeelen in even goede kwaliteit en tegen niet hoogeren prijs door binnenlandsch fabrikaat kunnen worden vervangen, dan is de aannemer daartoe ver plicht". In het belang van de werkgelegenheid by de Nederlandsche industrie komt het den Minister wenschelylk voor, dat een dergelyke bepaling ook wordt opgenomen in de bestekken, volgens welke bouwplannen worden uitgevoerd, waar voor het Rijk ingevolge de woningwet steun ver leent, of die worden uitgevoerd met door de gemeenten verstrekt kapitaal, dan wel met ka pitaal, waarvoor de gemeente zich garant heeft verklaard. Met aandrang roept de Minister de mede- wesking der gemeentebesturen in om te bevor deren, dat een dergelijke bepaling steeds in be doelde bestekken wordt opgenomen en dat er toezicht op worde gehouden, dat zy ook worde toegepast. Verschenen is het voorloopig verslag der Tweede Kamer inzake den geldigheidsduur van tydeiyke bepalingen betreffende vaccinatie. Algemeen verklaarde men zich met den in houd van het ontwerp te kunnen vereenigen. Intusschen achtten verscheidene leden het niet zonder bedenking, dat, indien op den inge slagen weg wordt voortgegaan, een hoe langer hoe grooter gedeelte van ons volk ongevacci neerd zal zijn. Hi. moet thans worden gedacht aan de invoering van den directen vaccine- dwang in het eerste levensjaar. Vaccinatie-als dan brengt ternauwernood gevaar met zich, naar uit de cijfers blykt. Andere leden lieten tegen het bovenstaande een krachtige tegenspraak hooren. Een deel hunner verklaarde zich tegen elk voorstel tot directen dwang ernstig te moeten verzetten. Anderen hunner merkten op, dat by hen nog steeds onverzwakt de principieele bezwaren tegen vaccinatie bestonden, waarvan zij reeds herhaaldelijk hadden blijk gegexen. zy waren niet bereid aan directen of indirecten dwang medewerking te verleenen. Zy betwistten, dat nu reeds eenige conclusie inzake al of geen gevaar by vaccinatie in het eerste levensjaar is te trekken. Zij verbaasden zich erover dat de regeering nog niet met een voorstel tot definitieve af schaffing van den indirecten vaccinedwang is gekomen. Sommige leden gaven als hun meening te kennen, dat, indien tot invoering van directen dwang wordt overgegaan, in de desbetreffende regeling vrijstelling wegens gemoedsbezwaren moet worden mogelyk gemaakt. Tenslotte spraken eenige leden den wensch uit, dat de gevallen van encephalitis postvacci- n-aiis, welke zich voordoen, nauwkeurig zullen worden bestudeerd, opdat, zoo mogeiyk, zeker heid worde verkregen omtrent de vraag, of al dan niet een incidenteele oorzaak voor de com plicatie aanwezig is geweest. Naar aanleiding van een bericht uit Zwolle over knoeierijen met de aanvragen voor het verkrijgen van vrystelling van accynsbetaling ingevolge de crisis-varkenswet voor huisslach tingen wordt vanwege de gewestelyke varkens centrale in Overyssel medegedeeld, dat door de justitie een onderzoek wordt ingesteld naar de juistheid van de opgaven van eenige landbou wers, die ervan worden verdacht een te laag in komen te hebben opgegeven by de aanvrage, welke zy hebben ingediend bij de gewestelyke centrale. Het is onjuist, dat er by deze gevallen een be stuurslid van de gewestelijke centrale zou zyn betrokken. Wel zyn er twee leden eener plaatse- lyke commissie by. Van één dezer is al onmid dellyk komen vast te staan, dat zyn opgave wel juist is geweest. Het spreekt vanzelf dat het dringend is gewenscht, dat tegen onjuiste aan giften streng wordt opgetreden. De varkenscentrale te Zwolle wyst de aanvra gers nadrukkelyk op hun verantwoordelykheid voor het invullen der lijsten en zal niet nalaten tegen hen, die zich aan onjuiste opgaven schul dig maken, strenge maatregelen te nemen, afge zien nog van de veroordeeling door den rech ter, die hen in de eerste plaats te wachten staat. Door den procureur-generaal by den Hoogen Raad der Nederlanden werd van dien Raad de cassatie in het belang der wet gevorderd van een beschikking van de Kamer van Crisis- Pachtzaken te Rotterdam, waarby was beslist, dat pachtovereenkomsten betreffende tuin- bouwgronden niet worden beheerscht door de Crisis-Pachtwet 1932. Maandag heeft de Hooge Raad de gevraagde cassatie geweigerd, waardoor dus thans vast staat, dat de tuinbouw niet van de gunstige bepalingen der genoemde wet kan profiteeren en dat deze enkel voor den landbouw geldt. De heer N. M. J. Munzert, die nu ongeveer twaalf jaar, als amateur-megafonist de uit slagen van de athletiekwedstryden bekend maakt, was ook in deze functie uitgenoodigd door de A. G. V. „Excelsior" voor de athle- tiekkampioenschappen van het Koninkiyk Nederlandsch Gymnastiek Verbond, welke wed strijden op Zaterdag 3 en Zondag 4 September te Amersfoort op het Gemeentelijk Sportter rein „Birkhoven" hebben plaats gevonden. Zooals meer en meer gebruikelijk wordt was er een geluids-installatie opgesteld, teneinde het den megafonist makkelyker te maken en de uitslagen duidelyker ten gehoore te bren gen. Van een dergelyke installatie wordt o.a. in het Olympisch Stadion te Amsterdam geregeld gebruik gemaakt, terwijl de heer Munzert, bij de gehouden athletiekwedstrijden te Gronin gen, Amsterdam, Enschede. Bussum, enz. reeds by herhaling door de microfoon heeft ge sproken. Anders is dit echter in Amersfoort: immers is de heer Munzert gedagvaard om op Don derdag 24 November e.k. te 10 uur voor het Kantongerecht te Amersfoort te verschijnen omdat hy op 4 September 1932 des namiddags omstreeks 2 uur te Amersfoort op het sport terrein „Birkhoven" in de buitenlucht, door middel van een electrisch toestel, bestemd tot het hoorbaar maken van muziek en van de menschelijke stem, geluid heeft gemaakt, door voor de microfoon van dat toestel te spreken. Er is tegenwoordig vrywel geen gebeurtenis van belang, of er wordt van de microfoon ge bruik gemaakt, terwyl door den heer Munzert uitsluitend de uitslagen zyn bekend gemaakt, die dus niemand kunnen grieven of kwetsen. Het sportterrein „Birkhoven" is zoo ver van elke bebouwde kom verwijderd, dat nie mand hier eenigen hinder van heeft kunnen hebben, terwijl bovendien de heer Munzert wél door de magafoon, maar niet door de mi crofoon had mogen spreken. Naar de „Gld." verneemt, zal de bouw van het bovengedeelte van de Waalbrug te Ny'me- gen niet worden aanbesteed, maar zal dat werk worden opgedragen aan Werkspoor, te Amster dam, welke spoedig een begin zal maken met de vervaardiging van de onderdeelen der brug. De aanbesteding van de brugpijlers en den op bouw van de landhoofden, welk werk op f 1.300.000 begroot is, zal tegen het einde dezer maand te Den Haag plaats hebben. Naar wy vernemen, zal thans niet worden overgegaan tot contingenteering van den in voer van appelen en peren (resp. post no. 181 en 182 van de Handelsstatistiek) en druiven (post no. 185 van de Handelsstatistiek). De Personeelraad der Nederlandsche Spoor wegen sprak in zyn Dinsdag gehouden verga dering leedwezen uit over een circulaire, uit gegeven door de vakgroep Locomotiefpersoneel van den Centralen Bond van Spoor-, Tram-, A. T. O. en van Gend en Loospersoneel in zake de bevorderingskansen van het jonge lo comotiefpersoneel en over het nalaten deze be langen te behartigen op een gecombineerde vergadering der Hoofdbesturen in een byeen- komst onder leiding van den Personeelraad ge houden op 22 Maart 1932. De Raad noemde deze voorstelling van zaken valsch en verklaarde den inhoud van bedoel de circulaire in strijd met de waarheid. Naar wy vernemen, is dr. A. F. Philips, direc teur der N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken te Eindhoven, bevorderd tot Commandeur in de Orde van het Legioen van Eer. De Fransche Minister van Volksgezondheid, de heer Justin Godart, heeft Dinsdag en heden een bezoek gebracht aan de Philips fabrieken. In de Gouwe nabij de spoorbrug te Gouda is Dinsdag de stoomboot „De Vooruitgang" van den dienst BoskoopGouda tengevolge van den mist in aanvaring gekomen met een zandbak der fa. van Haaften uit Den Haag. De zandbak stootte lek en zonk onmiddellyk. Er was een man aan boord, deze kon echter tijding in de achter den bak hangende roeiboot springen, deze losmaken en zich in veiligheid stellen. De boot, die de aanvaring veroorzaakte, kreeg geen avery. De bak, die door zyn ligging voor de scheep vaart hinderlyk is, wordt heden gelicht. Dinsdagavond hebben Ryks- en gemeente politie uit verschillende gemeenten stroopers betrapt in den polder Bloemendaal. Gearresteerd is de 23-jarige De G. uit Tien- hoven en de 24-jarige A. V. uit Noordeloos. De gearresteerden zijn overgebracht naar Gorin- chem. Hedenmorgen zouden zy naar Dordrecht worden gebracht. Dinsdagnacht heeft het te Heerenveen en om geving flink gevroren, zoodat de wyken met een laag ys werden bedekt. Aan de groenten werd nogal schade toegebracht. Men is doende het naby Rammekens aan den grond gezette stoomschip „Rozenburg" voorloo pig te dichten. Hiermee zou men waarschynlyk gereed komen. Daarna wordt beslist, waar het schip zal worden gerepareerd, in Rotterdam of Antwerpen. SAMARIND, 15 Nov. (Aneta). De matroos van de „Van Swoll", die 11 November door een wal- koelie zwaar werd gewond, is overleden. De toestand van den Europeeschen militair Gudde, die by die gelegenheid eveneens levens- gevaarlyk werd gewond, is thans redelijk. In verband met dit drama hebben meerdere arrestaties plaats gehad. INDRAMAJOE, 15 Nov. (Aneta). Twee bosch wachters, die in het district Losarang hun ronde maakten, werden door een bende hout dieven, groot vijftig man, welke in hinderlaag lagen, overvallen. Er ontstond een hevig ge vecht. Een boschwachter struikelde en werd door de bende afgemaakt. De andere ont snapte. De bende vluchtte, onder achterlating van een groote hoeveelheid djati-balken. BUENOS AIRES, 15 Nov. (Per telefoon.) De huidige situatie in den Chaco, waar nu reeds vyf maanden wordt gestreden, is volgens de laatste berichten aldus samen te vatten, dat de Paragueesche troepen het Boliviaansche fort Saavdra, het sterkste van de nog in Boliviaan sche handen zynde punten, trachten te ver overen. De stellingen liggen meerendeels in wijden kring rond het fort. dat volgens de Pa ragueesche legerleiding binnen 14 dagen de witte vlag zal hyschen. Van Boliviaansche zyde wordt verklaard, dat de Paragueezen door de tegen-aanvallen der Boliviaansche troepen, welke streng naar het voorbeeld van den wereldoorlog verloopen, met gebruikmaking van een door de artillerie ver wekt vuurgordyn, in de verdediging zyn ge drongen en dat alleen in de laatste drie dagen 1300 man aan dooden of gewonden verloren zyn. In ieder geval zyn de gevechten, welke zich momenteel afspelen, de heftigste sedert de opening der vijandelijkheden. (United Press) KONSTANTINOPEL, 15 Nov. (Reuter.) De Deensche legatie alhier heeft Trotzki een visum voor het verblijf van een week in Denemarken gegeven, nadat hy zich overtuigd had, dat hy in Turkye mocht terugkeeren. Men weet nog niet, wat het eigenlyke doel is van Trotzki's reis. Naar United Press ons nader telefoneert, is Leon Trotzki met zyn echtgenoote en secretaris aan boord van de „Praga" plotseling vertrok ken. Hy zal in Kopenhagen in de vereeniging van Deensche socialistische studenten lezingen houden over de Russische revolutie. Trotzki en zyn echtgenoote zyn in het bezit van een pas op naam van Lubinski. Voor zyn vertrek ver klaarde Trotzki, dat zijn secretaris voorzichtig heidshalve met een revolver bewapend was. Hij hoopt gedurende zyn reis met talryke comunistische en socialistische party leiders in contact te komen. PARIJS, i5 Nov. Heden is de begrooting voor 1933 in de Kamer behandeld De regee ring wees er cp, dat net oorspronkelyk budget een tekort van ruim i2j00 millioen francs aan wees, welke door de conversie var de staats- leeningen en anc ere bezuinigingsmaatregelen is aangevuld tot een overschot van 22 millioen. Het totaal van de bezuiniging op de uitgaven bedraagt 5.327 millioen, of 10 pet. van de begrooting van 1932 Zoo wordt op militaire uitgaven 142 millioen bezuinigd, eenzelfde bedrag wordt bezuinigd door het ve "lagen van pensioenen en ambte naarssalarissen. Alle salarissen boven 12000 francs worden verminderd. Nieuwe belastingen zuller. worden geheven op autotransporten en op zekere dranken, ter wyl voorts de koffienuisbelasting zal worden verhoogd. TELA (Honduras), 15 Nov. (Per telefoon.) Om het bezit van de stad San Pedro wordt nog steeds heftig gestreden. Noch de regeerings- troepen, noch de rebellen hebben voordeelen van beteekenis kunnen behalen. De comman dant der opstandelingen is gesneuveld. Volgens nog niet bevestigde berichten loopt het aantal gewonden aan beide zyden in de honderden. (United Press) MADRID, 15 Nov. (Reuter.) Uit Bata ln Spaansch Guinea wordt vernomen, dat gou verneur-generaal Sestoa, die Lupez Ferrer als Hooge Commissaris van Marokko zou vervan gen, door een inlandsch sergeant is vermoord. De motieven van de daad zyn nog niet be. kend, doch men vermoedt niet, dat de reden van politieken aard is. „Was je niet erg laat van nacht?" „Ik heb den laatsten politie agent thuis gebracht." MADRID. 15 Nov. (V.D.- In verschillende deelen van Spanje zyn opnieuw ernstige on lusten uitgebroken. T.n de provincie Badajoz werden opnieuw huizen van grootgrondbezit ters overvallen, waarbij de landarbeiders trachtten, de oogstvoonade* te plunderen. By botsingen met de po.iae werd éér. persoon ge dood en velen werden gewond. Te Villanueva weruen door de politie gear resteerde personen dorr de arbeiders bevrijd, die een optocht hielden met roode vaandels en de grondbezitters die hadden geweigerd den arbeiders een deel van den oogst af te staan, opgesloten. De studenten van Ie juridische faculteit aan de Universiteit te Gtanada. zyn uit protest tegen de op oensioenstc Iling uit politieke over wegingen van een honcerdtai hooge juridische ambtenaren en rechters in staking getreden, evenals de studenten te Madrid en Bilbao. BERLIJN, 15 Nov. (V. D.) Het bestuur der sociaal-democratische Rijksdagfractie, waarvan Breitscheid voorzitter is, heeft in zyn Dinsdag gehouden zitting met algemeene stemmen be sloten de uitnoodiging van Von Papen inzake een bespreking ter Rykskanselarij niet te aan vaarden. Rykskanselier Von Papen aldus de moti veering heeft door den Ryksdag twee malen achtereen te ontbinden het Duitsche volk twee keeren omt-ent zyn regeeringspolitiek gevraagd en tweemaal vernietigende antwoorden gekre. gen. De Grondwet geeft hem niet het recht ver dere onderhandelingen te voeren. Zy verplicht hen veeleer af te treden. Hy heeft in zijn in het openbaar uitgesproken redevoeringen de partyen gehoond en diegenen, die zich tegen zyn politiek kanten, vyanden van het volk genoemd. Zyn ge- heele optreden maakt hem ongeschikt, om met de sociaal-democraten te onderhandelen. De soc.-dem. party ziet in Rykskanselier Von Pa pen den zaakwaarnemer van een onbeteekenende minderheid, welke er niet voor schuwt haar eigen klasse-belangen te behar tigen en kan geen resul taat verwachten van de voorgenomen bespreking. Het fractiebestuur kant zich op de scherpste wij ze tegen de openbaar be sproken misdadige plan nen, welke ten doel heb ben de by besluit van de nationale vergadering rechtmatig tot stand ge komen grondwet langs ongrondwettelijken weg te wijzigen. Tenslotte eischt het bestuur het aftreden der Ryksre- geering. BERLIJN, 15 Nov. CW. B.) In regeerings. kringen wordt de weigering van het bestuur der soc.-dem. Ryksdagfractie, om met den Rykskanselier te onderhandelen, een daad van agitatie en een vlucht voor verantwoordelyk heid genoemd. Breitscheid BERLIJN, 15 Nov. (W.B.). In Duitsche regee- ringskringen ziet men in het Fransche plan niet zoozeer een ontwapeningsplan, doch meer eer, plan tot reorganisatie van Europa naar de Fransche inzichten. In een nieuwe vorm zyn het de oude ge dachten van het protocol van Genève, dat in laatste instantie neerkomt op de verzekering van den territorialen status quo. Verder toont het plan een tweetal duideiyke constructie-fouten: Ten eerste verbindt het maatregelen, welke onmiddellyk genomen kun nen worden met maatregelen, welke op den langen duur moeten worden doorgevoerd. Ten tweede doet het veiligheidsvoorstellen, welke een reeds verwezenlijkte ontwapening en een zekere geiykheid van bewapening van de ver schillende staten veronderstellen. De kwestie van de Duitsche rechtsgeiykheid blyft verder een onbeantwoorde vraag. Verder is men van meening, dat door het Fransche plan een politieke hegemonie, welke gebaseerd is op een militaire hegemonie van enkele staten, wordt vereeuwigd. Bijzonder karakteristiek voor de Fransche be doelingen is de bepaling over de bestaande by- zondere overeenkomsten, waarmee natuurlijk de demilitariseering /an 't Rynland is bedoeld, die met alle daaraan verbonden militaire conse quenties gehandhaafd blyft. De uniforme or ganisatie der Europeesche continentale legers is de eenige gedachte met een gezonde kern, die het Fransche plan bevat. Van Duitsche zyde heeft men dan ook geen reden om dit punt en het daaraan verbonden voorstel van een buiten gewoon Volkenbondsleger af te wyzen. Zeer dubbelzinnig acht men de passages over de speciale rechten en positie van de koloniale legermachten, die klaarblykelijk niet belangrijk behoeven te ontwapenen. Men wyst t op, dat het grootste gedeelte van het Fransche kolo niale leger van ongeveer 250.000 man geruimen tyd onder de wapenen zynde troepen slechts weinige uren varens van het Fransche moeder land verwyderd en ten deele zelfs permanent in Frankryk gedetacheerd is. Grotesk acht men het voorstel om het zware wapenmateriaal, dat aan de militielegers onttrokken wordt, onder Volkenbondscontröle in de verschillende landen zelf op te slaan en ter beschikking van eiken staat te stellen in geval van aanvallen. Hier door wil Frankrijk voorkomen, dat zyn reus achtige hoeveelheid zwaar oorlogsmateriaal ver nield wordt, zooals zulks voor honderd procent met het Duitsche geschiedde. Concludeerend is men van meening, dat alle vooruitzichten op ingrypende en radicale ont wapening ontbreken. De gelijkgerechtigd eid en de veiligheid, die het gevolg van algemeene ont wapening behooren te zyn, wordt anderen staten niet gegarandeerd. TOKIO, 15 Noov. (Reuter.) De wervelstorm heeft dood en vernieling gezaaid over een groot gebied van Oost-Japan. Volgens de laatste berichten zyn 26 personen om het leven gekomen, 26 worden vermist en 25 werden gewond. Honderd huizen werden in totaal vernield en 2400 gedeelteiyk: door de geweldige regens, welke den typhoon vergezelden, zyn 40.000 hui zen onder water gezet. Vooral Yokohama heeft veel geleden. Een aantal bruggen werd weggeslagen en boomen ontworteld. de ramp de geheele politie en een deel van de troepen gemobiliseerd. Zij hebben den geheelen dag onafgebroken gewerkt om 121 inwoners te redden, die door een aardverschuiving, welke door den taifoen was veroorzaakt, waren bedol ven. De taifoen is de ergste geweest, die Japan in 12 jaar heeft beleefd. Aan de kust zyn duizen den huizen overstroomd. Men vreest, dat by de visschersvloot groote verliezen zyn geleden. In de militaire haven Sasebo wordt een klein marine-schoolschip met een bemanning van 200 koppen vermist. Men vreest, dat het tydens den taifoen verloren is gegaan. De mate- rieele schade wordt in totaal op ongeveer 30 millioen jen geschat. Het Japansche kabinet heeft in een buiten gewone zitting oesloten een commissie tot het brengen van hulp aan de getroffen gebieden in te stellen. De minister van financiën heeft daar voor 3 millioen jen ter beschikking gesteld. (Van onzen Londenschen correspondent) De laatste dagen zyn ryk geweest aan belang* rijke gebeurtenissen, dat de kroniekschryver door „l'ambarras du choix" geplaagd wordt. Mr. Baldwin's ontroerende rede in het Lager huis, aan het slot der ontwapeningsdebatten, over de gevaren van den luchtoorlog, is het parlementaire evenement van de week ge weest, Door de verzending eener Britsche nota naar Washington betreffende de oorlogsschuid, is de beroemde Balfour-nota van 1922 feitelijk herzien geworden. Het rapport van de parle mentaire commissie voor hervorming van het Hoogerhuis is uitgebracht, en zal waarschyn- lijk de inleiding blyken te zyn tot de grootste constitutioneele wyziging der laatste honderd jaren. Ook op commercieel en financieel ge bied hebben zich een aantal feiten voorgedaan, welke bijzondere aandacht verdienen. Maar wij willen de onze thans schenken aan een gebeur tenis, welker beteekenis in een niet ver ver- wyderde toekomst wellicht overheerschend zal blyken te zyn. Wy doelen op een manifest, uitgevaardigd door 50 geestelyken van de Church of Eng land, en aan duizenden anderen ter ondertee- kening toegezonden Het bevat een protest te gen de ontaarding van de uit de Oxford-bewe- ging ontstane Anglo-katholieke gemeenschap en tegen het veldwinnende modernisme, erkent Rome als de eenige autoriteit, die het gezag en de macht heeft de Heilige Schrift te ver klaren. en noemt de hereeniging met den Hei ligen Aposto'.ischen Stoel het hoogste doel ah de natuurlyke oekroning der Oxford-beweging- Deze „beweging" viert het volgende jaar haar eeuwfeest, en de opstellers van het manifest laten vrij duidelijk doorschemeren, dat dtf eeuwfeest niet waardiger gevierd kan worden dan door hereeniging met Rome. Reeds moeten honderden Anglicaansche geestelyken het document onderteekend heb" ben. Dat achter de meesten hunner een aan- zienlyk aantal parochianen staat, lydt geelt twyfel. wy zyn dus getuigen van een beweging, a> duizenden leden van de "Church of Englah" omvat. Deze kerk neemt, gelyk men weten zal, standpunt indat zy de voortzetting is van door den H. Augustinus gevestigde (Katho lieke) Kerk in Engeland een dwaalleelj waarop heel haar bestaan gegrond is. Aan deZ® dwaling nu houden de opstellers van het ma" nifest vast. zy bestrijden de z.g. „continuïteits theorie niet, maar dat de Engelsche kerk afzonderlijk, van Rome losstaand lichaam achten zy slechts „duldbaar, wanneer het schouwd wordt als een tydelyk kwaad, b® stemd om te verdwynen als het God behaal ons te herstellen op onze normale plaats midden onzer broederen." Dat deze mannen nog een goed eind va£ „de" waarheid afstaan, zal men gemakkeW inzien. Velen zyn in de dagen van Newm byna evenver geweest als zy, zonder het ejn doel te bereiken. Het woord „hereenig®^, wordt door de Anglicaansche en andere P* testantsche kerken gebezigd in een zin, Rome, dat geen continuïteit erkent, niet a vaarden kan. Wanneer de onderteekenaars dieperen zin hunner eigen beweringen ten v doorgrondden, dan zouden zij ook geen dag g ger aarzelen en zich stellen onder het 8e. van Rome, dat zy als het eenige gezag gJ) schouwen. Zoo ver zyn zy niet. Zy komen tegen de modernistische ontaarding van Anglo-Katholicisme. hetgeen beteekent, a& volharden in het oorspronkelyke, zuivere glo-Katholicisme. Maar zy volharden er slechts in als in een kwaad, dat zy alleen den kunnen indien het tydelyk is. Een j„ lingl Maar er zyn dwaalwegen die onm:1 9r ïyk uitkomen op den rechten weg, die Rome voert.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 10