KENNEMERLANDweiluzo°N MAR1A-STICHTING BONTMANTELS Gemeenteraad van Zandvoort AUTOBUS AANGEREDEN MARKTEN WOENSDAG 16 NOVEMBER BONTWERKERIJ DAMESKLEEDERMAKERIJ IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK FIRMA E. FRANKEN f 13.5° Philips Radio-Toestellen Zes gewonden N.V. DOODELIJKE AANRIJDING TE WIJK AAN DUIN Behandeling voor de rechtbank MOTORSCHIP GESTRAND Oorzaak van de ramp nabg Zandvoort binnen gesleept. Gisteren werd door eern nTr, HEEMSKERK VELSEN IJMUIDEN UIT DEN OMTREK HILLEGOM f 170.- f 180.. 75.- BRUIN VEULEN ZWART VEULEN KORT VEULENJASJE BISAMBUIK naar maat 1e kwaliteit 250.. Kort Bisambuikjasje f 110.. Mantels met Bont ge voerd Skunkskraag 125». VEULENMUTSJES in zwarten bruin 8.50, 9.50 BISAMBUIKMUTSJES f 18.50 VEULENMOFJES in zwart en bruin 24.-, 25." BISAMBUIKMOFJES 28.- NOORDWIJKERHOUT NU OP STAP' HERINGA WUTHRICH - HAARLEM HEEMSTEDE LISSE met die keurige schoenen van de ANEGANG 5 - HAARLEM „Hef huis met de meer dan gouden reputatie (Opgericht 1836) GLACELEDER PUMP SCHOENEN MET FRAAIEN GESP VANAF SASSENHEIM DE VIER NOORDER KOGGEN Protestvergadering MOEDER EN DOCHTERS AANGEHOUDEN Begrootingsdebatten Scherpe critiek beleid wethou der Molenaar W enschelijkheid uitgesproken voor Volksbod Financieele situatie niet ongunstig. Diefstallen in winkels Donderdag 1 December zal voor de Haarlem sche rechtbank behandeld worden de zaak tegen den 21-jarigen graanhandelaar van W. uit Haar lemmermeer, die op 16 September j.l. op den Hoflanderweg te Wijk aan Duin met een zwaar beladen vrachtauto op een drietal kinderen is ingereden, tengevolge waarvan twee meisjes om het leven kwamen. Het derde meisje werd ernstig gewond en wordt sedert dien in het Roode Kruis-ziekenhuis te Bever wijk verpleegd. Zij is thans zoover hersteld, dat zij dezer dagen het ziekenhuis kan verlaten. Naar wij vernemen, zal Van W. dood door schuld ten laste worden gelegd. De Raad voor de Scheepvaart heeft Dinsdag een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van de ramp, overkomen aan het motorvisschers- vaartuig „Arie Zv. 3", welk schip op 23 Sep tember IX nabij Zandvoort is gestrand, waarbij de twee opvarenden werden vermist. Als getuige werd gehoord de schipper van een vaartuig, waarmede des zomers de badgasten pleiziertochten maken en dat in het najaar als visschersvaartuig voor garnalenvangst wordt ge bruikt. Ook de „Arie" is een dergelijk vaartuig; beide vaartuigen waren op den noodlottigen dag, met nóg een boot van hetzelfde type. de „Willy", tusschen de zeebanken voor de kust visschende naar garnalen. De ramp is buiten de buitenste bank geschied. De beide omgeko menen waren zeer bekwame visschers, die ner gens bang voor waren. Dien dag was de zee in het geheel niet ruw, wel was het regenach tig. In verband hiermede en met het feit, dat hij weinig ving, is get. te ongeveer half twaalf des avonds teruggekeerd; kort daarna volgde ook de „Willy" dit voorbeeld. Alleen de „Arie" bleef visschen. Tegen een uur of vijf 's morgens is get. weer op het strand gekomen; toen de „Arie" vermist werd, heeft get. met een lan taarn de zee afgezocht; hij zag de „Arie" toen met den kop in zee liggen, de kuil ernaast en ook nog een stok. Dadelijk na deze ontdekking is de politie gewaarschuwd. Get. vermoedt, dat het ongeluk is geschied bij het binnenhalen van den zwaren kuil met garnalen; een der opvarenden kan toen zijn uitgegleden en in zee terechtgekomen zijn; de andere is waarschijnlijk overboord geslagen toen hij zijn makker de helpende hand wilde toe steken. Op verdere vragen van den voorzitter, prof. mr. Taverne, sprak get. als zijn vermoeden uit, dat de drenkelingen of zij zwemmen konden wist hij niet met zekerheid in de duisternis verdwaald zijn geraakt en van de kust zijn weggezwommen. Mede door de zware water laarzen die zij droegen, hebben zij den strijd voor het leven naar alle waarschijnlijkheid spoedig moeten opgeven. De voorzitter sprak nog een woord van deel neming met de omgekomenen. Dat zij stout moedige visschers waren, hebben zij ook bij een gelegenheid getoond, toen hij helaas vergeefs het leven van anderen, die op zee in nood verkeerden, hebben trachten te redden. De Hoofdinspecteur voor de Scheepvaart, de heer C. Fock, zeide, dat hij, hoewel de juiste oorzaak van de ramp wel altijd een geheim zal blijven, mee kan gaan met het vermoeden dat de visschers door de duisternis misleid zijn en zich derhalve niet meer hebben kunnen red den. De Raad zal later uitspraak doen. Duitschen hulpstoomer „B V. 50" binnen ge BARTELJORI55TRAAT 26"28 sleept de Duitsche hulpstoomer „O. N. 15", om dat laatstgenoemd schip een defect roer had Beide schepen, haringvisschers, waren op we; naar Duitschland, toen de „O. N. 15" dit on-l geval kreeg. De „O. N. 15" is in het dok op genomen. Lisser Biljart Kring. De uitslagen van de voortgezette wedstrijden luiden: le klasseL. U. T. O. IExcelsior I 22. 2e klasse: V.I.O. S. I—Krijt op Tijd 2—2; I Dommering IO. G. I 13; L. U. T. O. 2— 1 Excelsior 2 22. 3e klasse: Dommering 2L.U.T.O. 5 22; O.G. 2—Kr. o. T. 2 3—1; L.U.T.O. 4—Excel sior 3 4—0; O.N. A. 2—O.N. A. 3 2—2. 4e klasse: Excelsior 4L.U.T.O. 13; O.G. 3—L.U.T.O. 6 3—1. Raadsvergadering. De Raad dezer ge meente komt in openbare vergadering bijeen op Donderdag 17 November 1932, des namid dags 2 uur. Plaatselijk Crisis-Comité. Het Plaatselijk Crisis-Comité heeft met medewerking van de winkeliers en middenstandsvereenigingen in de geheele gemeente voor den komenden St. Ni- colaastijd een groote verloting georganiseerd. Alle baten, welke de verloting met zich me debrengt, komen geheel (na aftrek der onkos ten) ten goede aan het Plaatselijk Crisis- Comité. Gedurende deze verlotingscampagne, die ge houden zal worden van Maandag 21 November tot en met Dinsdag 6 December, geeft iedere deelnemende winkelier aan zijn klanten op elke 50 ets. contanten aankoop in den winkel een bon cadeau, waarop zij hun naam en adres invullen en deze bonnen daarna deponeeren in daarvoor bestemde bussen. Deze bussen zijn geplaatst te: IJmuiden-West: Bureau „Dagbl. v. IJmui- den", Oranjestraat; Bureau „IJmuider Cou rant", Kennemerlaan 42. IJmuiden-Oost: R. de Boer, Zeeweg 86. Driehuis: N. C. Mentink, Driehuizerk.weg. Santpoort (dorp)firma Gebr. Hop, Hoofd straat 10. Santpoort (Station)J. Vader, Bloemendaai- sche straatweg. Velsen (dorp): W. v. d. Raadt, Kerkweg 11. Velsen-Noord: Handelshuis „De Faam", Wij kerstraatweg. Deze bussen zijn buiten geplaatst op alle werkdagen van 9 uur v.m. tot 8 uur n.m., tot en met 10 December. Gedurende deze verloting zullen er 16 trekkingen in het openbaar plaats vinden en wel vier in elk deel der gemeente. Bij iedere trekking wordt voor een bedrag 100.uitgeloot, waarvan één hoofdprijs ƒ50.en tien kleinere prijzen. Deze prijzen zullen op den trekkingsavond uitgereikt wor den in den vorm van waardebonnen en deze waardebonnen moeten door iederen deelnemen- den winkelier worden aangenomen. De deelnemende winkeliers zijn te herkennen aan een kaart op de deur of in de etalage, waarop staat: .Deelnemer Verloting 1932". Intrekking rijbewijs Bij arrest van het ge rechtshof te Amsterdam van 18 Juli 1932, waar tegen het cassatieberoep werd verworpen bij arrest van den Hoogen Raad van 17 October, is aan W. F. Veldmeyer, groentehandelaar, wo nende alhier, de bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen ontzegd voor een termijn van een jaar. Deze termijn is ingegaan op 17 October. Lands to rma vond. Vrijdagavond 25 Novem ber wordt alhier een landstormavond gehou den in de groote zaal van Hotel .Flora". Aan vang 8 uur. Door den voorzitter der Gewestelijke Land stormcommissie, den heer L. G. Royaards, zal de Plaatselijke Landstormcommissie van Hille- gom geïnstalleerd worden. Deze bestaat uit de heeren mr. D. F. Pont, burgemeester van Hille- gom, voorzitter; J. van Roode, plaatselijk lei der, kapelaan W. C. van Benten, J. R. N. J. Bijl van Duivenbode, ds. A. K. Krabbe, D. Lodder, notaris, ds. H. J. Mulder, G. E. Veld- huijzen van Zanten, J. O. Vermeer, wethouder, M J. de Vreugde en P. Walkers. Als sprekers zullen dien avond optreden de heeren majoor J. Brouwer, aalmoezenier in de le mil. afd„ res.-majoor J. P. Boots en res.-le- luit. D. J. Kares en leden der nieuwgevormde plaatselijke commissie. Medewerking verleent de R. K. Harmonie- vereeniging „Crescendo", directeur de heer H. A. Maas. Uit de Raadsstukken De vergadering van den Raad zal Donderdag plaats hebben, niet te 1.45, doch te 2.45. 1. Vaststelling van de notulen der vorige vergadering. 2. Ingekomen stukken. Deze be vatten: diverse brieven van Ged. Staten van Zuid-Holland inzake goedgekeurde Raadsbeslui ten. Verder een brief van de Alg. Ned. Ver. voor Sociale Geneeskunde, begeleidend een circulaire, gericht aan de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, behandelende de vraag, welken invloed de te verwachten bezui nigingsmaatregelen van het Rijk, de Provinciën en de Gemeenten waarschijnlijk zullen hebben op de sociaal-geneeskundige verzorging en op de volksgezondheid van ons land in de naaste toekomst. 3. Benoeming lid van het Burgerlijk Armbestuur, vacature-P. van Lierop Jz. De voordracht bevat: 1. J. M. Goemans; 2. J. W. M. van den Bosch. 4. Voorstel tot opheffing van de cnbewoonbaarverklaring perceel Bethlehemlaan 6. Door het aanbrengen van verschillende ver beteringen kan de verklaring ingetrokken wor den. Daar de Gezondheidscommissie te Katwijk geen bezwaar heeft, stellen B. en W. den Raad voor, de verklaring van onbewoonbaarheid op te heffen. 5. Voorstel tot het houden van een boomplantdag. B. en W. wijzen in hun prae- advies op het opvoedend karakter van zulk een dag, waardoor de belangstelling der jeugd voor boomen en planten bevorderd wordt. De be doeling is boomen te laten planten langs de Pastoorslaan en deze te doen verrichten door de leerlingen der hoogste klassen van alle la gere scholen, eventueel ook door de leerlingen der U.L.O.-scholen. De kosten worden geraamd op f 800, alles inbegrepen. Indien de Raad zich met het voorstel kan vereenigen, wordt door B. en W. gevraagd tevens dit bedrag te votee- ren. 6. Voorstel tot het organiseeren van ont wikkelingscursussen voor jeugdige werkloozen. De vorige cursussen hebben tot een bevredigend resultaat geleid en van de zijde der ingezetenen bestaat voor deze cursussen groote belangstel ling. Voor de financieele regeling wordt voor 1932 alsnog een crediet gevraagd van f 350 en voor 1933 een bedrag van f 1000 .7. Voorstel inzake de uitbreiding van de garantie der lee ningen ten behoeve van de N. V. Electriciteits- bedrijf Hillegom-Lisse-Sassenheim. Ten behoeve van uitbreiding en versterking der kabelnetten enz. zal moeten worden overgegaan tot een geldleenin gvan f 10.000. B. en W. stellen den Raad voor daarvoor garantie te stellen. 8. Voor stel inzake de vaststelling van een regeling ex- art. 212, derde lid der Gemeentewet. Dit be treft een practischen maatregel inzake uitoefe ning van recht door B. en W. bij diverse be slissingen. 9. Voorstel tot wijziging van de ge meenschappelijke regeling Schoolartsendienst. De vergaderingen van de Commissie van Beheer van den Schoolartsendienst voor Hillegom en omstreken zijn herhaaldelijk onvoltallig. Het benoemen van plaatsvervangende leden zou dit euvel kunnen vervangen. B. en W. stellen den Raad voor, de Gemeenschappelijke Regeling in den aangegeven zin te wijzigen. Tevens wordt door de Commissie gevraagd de vergoeding van IN ONDERSTAANDE PRIJZEN: ONZE MANTELS HEBBEN MODER NE KRAAG EN MANCHETTEN EN ZIJN MINSTENS 125 c.M LANG. IJsclub. De Usclub „Lisse en omstreken" hield haar algemeene vergadering in de boven zaal van „De Witte Zwaan". De voorzitter deelde mede, dat het bestuur besloten heeft het lidmaatschap te verlagen tot i 1.50. Werklooze leden ontvangen hun kaarten gratis. Rekening en verantwoording penningmeester: ontvangsten 1630.67, uitgaven 1213.08, voor deelig saldo 417.59. Bij de bestuursverkiezing wegens periodiek aftreden van de heeren G. Vreeburg, L. Pruis en P. Marsutte, welke laatste zich niet herkies baar stelde, werden eerstgenoemden bij accla matie herkozen. In de vacature werd benoemd de heer P. van Dijk Wzn. Hierna volgde verloting der prijzen, waarvan vele door ingezetenen waren aangeboden. Har telijk dank werd hiervoor gebracht. Deze ver loting bracht 44.05 op. den Schoolarts ad f 1000 per jaar voor reis- en verblijfkosten te verhoogen tot f 1100. B. en W. achten de vergoeding van f 1000 behoorlijk en achten dan ook geen termen aanwezig om dit verzoek toe te staan, temeer niet waar de commissie in meerderheid afwijzend stond te genover het denkbeeld om op het salaris van den schoolarts een tijdelijke korting toe te passen overeenkomend met de gemiddelde kor ting, welke in de aangesloten gemeenten op de overige ambtenaren is toegepast. B. en W. ad- viseeren den Raad om afwijzend op dit verzoek te beschikken. 10. Benoeming van leden en plaatsvervangende leden van de scheidsgerechten voor Ambtenaren en Werklieden en van de Commissie voor Georganiseerd Overleg voor de werklieden. Voor lid van het Scheidsgerecht worden door B. en W. aanbevolen: 1. Dr. J. J. Versluys; 2. R. J. J. Heirman. Voor plaats vervangend lid: 1. J. J. Litjens; 2. G. E. Veld- huyzen van Zanten. Inzake de punten 11, 12 en 13 worden geen gegevens in de stukken ver strekt. Het R. K. Gemengde Zangvereeniging voorloopig comité schrijft ons: Zooals de lezers en zéker de lezeressen on getwijfeld weten, worden hier ter plaatse ge durende eenige weken pogingen in het werk ge steld om tot de oprichting eener R. K. Ge mengde Zangvereeniging te geraken. Thans is men zoover gevorderd, dat men, blijkens een advertentie elders in-dit blad, daartoe kan over gaan. Gaarne wekken wij liefhebsters en liefhebbers onder onze lezers op, zich bij deze jonge ver- eeniging aan te sluiten, die zeer zeker in een behoefte zal voorzien. Echter wordt de aandacht er op gevestigd, dat men slechts toegang voor de vergadering heeft, indien men zich vóórdien aan het adres Iepen laan 19 heeft aangemeld en het spreekt haast vanzelf, dat dit uiterlijk 15 Nov. a.s. geschied moet zijn. Patroonsfeest R.K. Volksbond. Maandag en gisteravond kwam de afdeeling van den R.K. Volksbond in feestelijke vergadering bijeen ter viering van het patroonsfeest. Zooals altijd ver leende de onderafdeeling „Nut en Genoegen" hare welwillende medewerking, terwijl het be kende strijkje „Sine Nomine" voor muzikale af wisseling zorgde. Voor de Missie. Morgen-, Donderdagavond, wordt in de parochiekerk van St. Agatha te half 8 een Lof gecelebreerd waaronder predikatie ten bate der Zweedsche missie. Z. H. Exc. Mgr. Joannes Erik Miiller zal zelf collecteeren, terwijl Mgr. Vrijdagmorgen de H. Mis zal opdragen. GEMEENTERAAD Maandag namiddags vergaderde de gemeen teraad. Afwezig met kennisgeving de heer Passchies. Ingekomen was een schrijven van de Com missie van Beheer van den Schoolartsendienst Hillegom, Lisse, Sassenheim, Noordwijkerhout en Noordwijk, met toezending van een concept besluit ten einde enkele veranderingen in de :emeenschappelijke regeling van genoemde ge meenten vast te stellen. De eerste wijziging betreft de benoeming van plaatsvervangende leden van de commissie van Beheer Het komt voor, dat de aangewezen ver tegenwoordiger eener gemeente niet tegenwoor dig kan zijn. De betrokken gemeente moet dan in de gelegenheid zijn om een plaatsvervanger te zenden. Deze wijziging wordt bij acclamatie aanvaaard. Als tweede wijziging stelt de commissie van Beheer voor dat aan den schoolarts een bedrag van 1100.per jaar voor reis- en verblijf kosten wordt toegelegd, ofwel 100.— meer dan de bestaande vergoeding van 1000. De commissie motiveert deze verhooging door de stijgende tendenz der benzineprijzen. B. en W. kunnen zich met het voorstel van de Commissie van Beheer vereenigen, doch de toelichting vinden zij wel wat sober en daar door onjuist. De toelichting vermeldt niet, dat de jaarwedde van den secretaris vóór de benoe ming van den nieuwen titularis door de Com missie van Beheer is verminderd met 100. De bedoeling der Commissie is geweest die 100.ten goede te doen komen aan den schoolarts, wiens bezoldiging aan den lagen kant is en die bovendien een zeer groot district heeft te bedienen, zoodat van Ged. Staten reeds ontheffing is verzocht en verkregen van de bepaling, dat de dienst niet meer dan 8000 kinderen mag omvatten. De waardeering voor het werk van den schoolarts, wiens optreden allerwegen buitengewoon wordt geprezen, is voorts aan het voorstel niet vreemd. De heer L. M. van Noort kan zich met het voorstel niet vereenigen. De benzineprijzen zijn thans heusch niet hoog en daarin ls zeker, geen aanleiding om tot verhooging der tege moetkoming over te gaan. De heeren J. Geerlings en W. Th. Lange veld uiten zich in gelijken geest. De voorzitter merkt op, dat zooals straks door hem reeds is gezegd, de stijgende tendenz van den benzineprijs hier niet de voornaamste reden van dit voorstel is, al valt niet te be twisten, dat die stijgende tendenz bestaat. Men denke slechts aan de 30 opcenten, die op het invoerrecht zullen worden gelegd van de arti kelen, die hier te lande niet worden gepro duceerd. Het voorstel van de Commissie van Beheer wordt hierna in stemming gebracht. Uitge bracht worden 6 stemmen vóór en 6 stemmen tegen het voorstel, zoodat de stemmen sta ken. Vóór stemden de heeren N. H. de Klerk, J. W. van Parera, C. v. d. Klauw, J. v. d. Berg- Verdegaal en de beide wethouders. In de volgende vergadering moet een beslis sing genomen worden. De heer L. M. v. Noort merkt hierna op, dat Jhr. Gevers in de vorige raadszitting gespro- kn heeft over de electriciteitstarieven. De voor zitter heeft toen geantwoord, dat formeel Lei den geen enkelen plicht tot verlaging heeft, doch dat in dezen mogelijk iets zou kunnen worden bereikt, als ailg gemeenten, waar Leiden distribueert, een actie voerden. De heer L. M. v. Noort zou willen, dat als ter zake geen sa menwerking van belanghebbende gemeenten is te krijgen, Noordwijkerhout zich tot de Licht fabrieken wende. De voorzitter zegt, dat als Noordwijkerhout zich ter zake tot Leiden wendt, het vrijwel vooruit vast staat, dat het succes nihil zal zijn De heer C. v. d. Klauw vraagt B. en W. reeds iets hebben gedaan om te komen tot een be tere regeling van het waterleidingtarief van Voorhout. De voorzitter zegt, dat B. en W. nog steeds wachten op een antwoord van Voorhout op hun verzoek om een conferentie met het Da- gelijksch Bestuur. Nu de heer van der Klauw deze zaak aanroert, wil spreker echter wel eens even een onjuiste mededeeling, die in de jong ste raadszitting van Voorhout door een lid van het Dagelijksch Bestuur werd gedaan, recht zetten. Volgens het verslag in de locale pers, heeft wethouder van der Laan gezegd: „De gemeente Noordwijkerhout betrekt water van Noordwijk en van Voorhout. Het tarief van Noordwijk is lager, wat heel goed zijn verkla ring vindt in het feit, dat de dienstleiding, de buizen dus, door de gemeente Noordwijkerhout zelve zijn gelegd. De kosten hieraan verbonden worden dus door belastingopbrengst gedekt. Dit is niet het geval met de buizen der Voorhout- sche waterleiding. De buizen, waardoor het water der Voorhoutsche waterleiding stroomt, zijn eigendom der gemeente Voorhout." Spreker stelt hiertegenover: 1. Evenmin als de distributieleiding van Voorhout, is de distributieleiding van Noord wijk door Noordwijkerhout betaald. 2. Door Noordwijkerhout is een tegemoetko ming betaald aan Noordwijk in de extra-kos ten, die voor Noordwijk voortvloeiden uit het feit, dat de hoofdleiding van de waterleiding van Noordwijk inplaats van rechtstreeks dooi de duinen naar Noordwijk om Noordwijker hout werd gelegd. 3. Ten aanzien van Voorhout bestond voor dergelijke tegemoetkoming niet de minste aan leiding, omdat de waterwinning voor Voorhout te Noordwijkerhout moest worden gevestigd, daar te Voorhout daartoe geen geschikte ge legenheid aanwezig was of men het althans wenschelijker vond de waterwinning te Noord wijkerhout te plaatsen. De heer Geerlings merkt op, dat het wellicht aanbeveling verdient om het huisvuil, dat in de Zilk wordt opgehaald, aldaar te bergen. Spr. zegt, dat een geschikte gelegenheid tot berging in de Zilk aanwezig is. De voorzitter gelooft, dat de heer Geerlings gelijk heeft en zal deze aangelegenheid ern stig in overweging nemen. Daarna wordt de openbare vergadering ge sloten en overgegaan in geheim comité. De werkloosheid. In deze gemeente zijn 124 personen werkloos. Op 4 Nov. bedroeg het ge tal 103. Goedkoope margarine. Verleden week is alhier voor het eerst goedkoope margarine ver strekt. Zö, die hiervoor in aanmerking komen, moeten zich wenden ter secretarie. Alleen ge huwden en kostwinners, die meer dan vijf kin deren hebben en reeds 13 weken steun hebben genoten, komen in aanmerking. Gasbedrijf. Evenals vorige jaren wordt om streeks St. Nicolaas door het gasbedrijf een gratis verloting gehouden. In verband met het 25-jarig bestaan van dit bedrijf loten nu alle gasverbruikers mede. Vorige jaren gold dit alleen voor hen, wier verbruik boven de 500 kub. M. ging. Vele nuttige gastoestellen zullen worden verloot. Mishandeling. Voor den Haagschen politie rechter heeft terecht gestaan de tuinder W. J van V., uit deze gemeente, wien ten laste was gelegd mishandeling van zijn medeplaats genoot L., welke mishandeling gepleegd was op 15 Augustus in de Hoofdstraat. Verdachte had met den mishandelde een woordenwisseling gehad, waarbij zij handge meen werden. Verdachte had getuige zóó mis handeld, dat deze een bloedende hoofdwond had opgeloopen en zich onder dokters behande ling moest stellen. Gistermorgen is omstreeks half 9 op den Hel- derschenweg even voorbij de gasfabriek te Alk maar een bus van oen dienst Alkmaarden Helder, die om 8.20 uit Alkmaar vertrekt aan gereden door een met grind geladen vracht auto, bestuurd door J C. S. uit Alkmaar. Deze laatste was door het passeeren van eenige fietsers even midden op den weg ge komen en zag zich toen plotseling voor de autobus geplaatst, die hij tengevolge van den dichten mist niet eerder had opgemerkt. Hij had echter steeds signalen gegeven en zijn lichten laten branden De bus werd met groote kracht in de flank aangereden. Geheel de linker kar.t werd a.s een sardine-busje opengescheurd. Nagenoeg alle passagiers bekwamen letsel. Het ergste was de 38-jarige W. A. Hölzel uit Alkmaar er aan toe, die behalve groote sny- wonden over het hoofd een zeer ernstige frac tuur aan het linkerbeen nad opgrioopen De 46-jarige mej. N. Goveis—Nieuwland uit Oter- leek had eveneens haar linkerbeen gebroken. De 36-jarige mej. E DekkerKos uit Hoog woud had vermoedelijk ook haar linkerbeen gebroken. Voorts werden licht gewond de 64-jarige we duwe H Klomp uit Heiloo; de 26-jarige mej. J. Ochquée uit Alkmaar en de 53-jarige koop man G. de Boer uit Alkmaar. De chauffeur, M- de W. uit Alkmaar bleef ongedeerd. Ter plaatse werden de gewonden verbonden door dr. Schroder en dr. Dijkhuizen, terwijl eveneens eenige verpleegsters aanwezig waren. Per ziekenauto van de Kennemer Autogarage werden de twee eerstgenoemde passagiers naar het Centraal Ziekenhuis vervoerd, waarheen later ook de andere gewonden in auto's van voorbijgangers werden gebracht. De bus was vreeselijk gehavend terwijl de vrachtauto ook zoodanig werd beschadigd, dat hij op eigen kracht niet verder kon gaan. Onder leiding van den heer K. Slager van Hoogwoud kwam een elftal bannebesturen uit de Vier Noorderkoggen te Hoorn samen om te ageeren tegen het voornemen van Ged. Staten om eenige kleinere bannen op te heffen. Met op een na algemeene stemmen (die van Twisk) werd besloten Ged. Staten uitstel van behan deling te verzoeken. Door een daartoe benoem de commissie zal een petitionnementsactie on der alle ingezetenen der provincie worden voor bereid. De raad der gemeente kwam gisterenavond vervolgonderwijs. De voordeelen voor Zandvoort ..„„timMni tin n frw.nn cnM in openbare vergadering bijeen. Een voorstel tot het m eigendom overnemen van de Gerkestraat en Willem Draayerstraat wordt aangenomen. Tevens een voorstel tot aankoop van grond voor aanleg van een weg. Goedgekeurd wordt het prae-advies over een verzoek om verlenging van wachtgeld. Geen sportterrein Bij het prae-advies inzake het verzoek van den Arbeiders Bond om een sportterrein van gemeentewege te verkrijgen, deelt wethouder SLEGERS mede, dat hij persoonlijk met een der leden van den Arbeiders Sportbond een bezoek gebracht heeft aan een terrein, dat hem voor het doel zéér geschikt leek. Deze grond zou echter eerst geëffend moeten worden. Hiertoe heeft spr. geen toezegging kunnen doen. ft Na eenige discussie wordt het verzoek afge wezen. Aangenomen wordt het voorstel tot bevorde ring van den ambtenaar der gemeente-bedrij ven P. H. Terol. Goedgekeurd wordt dan de vaststelling van het tweede suppletoir kohier der straatbelas ting. Een voorstel tot het verleenen van een cre diet voor den Noorderduinweg komt in stem ming en wordt eveneens aangenomen. Aan de orde komt dan de begrooting 1933. Algemeene Beschouwingen De heer VAN RIJNBERK vindt het nood zakelijk eenige aanmerkingen te maken aan het adres van de R. K. Staatspartij. Dan breekt er een zware wolk los boven het hoofd van Wethouder Molenaar. Herhaaldelijk heeft deze wethouder het onderwijs op alle mogelijke wijze te kort gedaan, zegt spr. Als voorbeeld van zeer recenten datum noemt spr. het jongste voorstel tot opheffing van het ziet deze man niet de vestiging van forensen laat hem koud. Een beroep voor goed onderwijs vindt bij hem geen gehoor. Ook het beleid van wethouder Siegers heeft spr. maar matig voldoening kunnen geven. Deze wethouder behartigt te veel de belangen der aannemers, is op enkele punten veel te royaal; doch wanneer het om de loonen gaat, krenterig. De VOORZITTER vraagt of de uitlating betreffende de aannemers als insinuatie be doeld is. Zonder verdere aanduidingen kan hij deze opmerking niet toelaten. Doch zonder hier direct antwoord op te ge ven spreekt de heer Van Rijnberk door en be sluit met enkele aanmerkingen over de begroo ting en te wijzen op de noodzakelijkheid van een Volksbad. De heer GROEN maakt de secretarie een compliment voor de keurige en overzichtelijke samenstelling der begrooting. Als bezuinigings maatregel zou spreker willen zien, dat twee maal inplaats van driemaal per week vuilnis wordt opgehaald. Voorts wijst ook hij op de groote wenschelijkheid van een Volksbad en dringt aan op verbetering van den Hoogenweg. De heer BOLWIDT is er van overtuigd dat een goed ingericht Volksbad de gemeente zeker 15000.per jaar zal opbrengen. Spr. betreurt ten zeerste dat de plannen hiervoor nooit ver der gereed gekomen zijn dan een paar teeke- ningetjes. Over de begrooting sprekend vindt hij dat vermindering van uitgaven noodzakelijk zijn zal. Ook deze spreker keurt heftig het beleid van wethouder Molenaar af en constateert tot zijn leedwezen, dat het onderwijs op veel en veel lager peil staat dan voor twee jaar. Met geflatteerde cijfers heeft de wethouder voor gespiegeld de opheffing van het 7e leerjaar. De VOORZITTER vraagt of hier onjuiste cijfers bedoeld worden. Oók dan kan hij deze uitlating niet tolereeren. De heer BOLWIDT: „Neen, neen juiste cijfers." (Gelach). De heer DRUIF, die zich vorig jaar beklagen moest, dat hem nimmer inzicht gegeven werd van gemeentestukken, steekt nu de loftrompet dat B. en W. den raad steeds keurig voor lichten. Spreker vindt uit het geheele beleid van B. en W. iets spreken van: „Alles kommt wieder gut." Aan de gemeentelijke huishouding, de ver slechtering van het onderwijs, overal ziet spre ker besnoeiing. Het is toch niet de bedoeling, Zandvoort weer tot een visschersdorp te ma ken. Er zou veel meer voor de volkshuisves ting gedaan moeten worden. Voorts brengt hij hulde aan den Burgemeester voor diens vele bemoeiingen inzake het verkeer. Tenslotte zou hij willen zien, dat de groote hoeveelheden ter reinen meer rendabel gemaakt werden, des noods tegen verlaagden koopprijs. Ook ziet spr. de noodzakelijkheid van een volksbad. De heer GEERS wil den heer Van Rijnberk graag van dupliek dienen naar aanleiding van diens opmerkingen over de R.K. Staatspartij. Laat er geen ongerustheid komen over de R.K. Staatspartij, want deze staat als een burcht. Spreker kan niet nalaten den heer van Rijn berk eens te wijzen op de groote scheuringen in de S. D. A. P. In de begrooting heeft spr. een groot stre ven naar bezuiniging gemerkt, hoewel van de noodzakelijkheid overtuigd, kan spreker aan de voorgestelde regelingen zijn goedkeuring niet hechten. Het verwondert spreker in deze begrooting geen belastingobject waar te nemen, waardoor de inkomsten kunnen worden vergroot. Ook deze spreker heeft het over de wenschelijkheid van een volksbad. Voorts wil hij, dat zoo moge lijk de werkloozen arbeid verrichten. Met klem protesteert de heer GEERS nog tegen de onzedelijke uitwassen van het strand leven. Fel gekant is hij ook tegen de opheffing van het vervolgonderwijs en de afschaffing der verplichte uitkeering voor de Nijverheidsschool. De heer ELFERS vindt wethouder Molenaar op een plaats, die hem in geen enkel opzicht toekomt. Uit de begrooting leest hij, dat de financieele situatie van Zandvoort niet on verdeeld ongunstig is. Zoo het de financieele commissie gelukken zou met een percentage van 60, de begrooting sluitend te maken, zouden vele moeilijkheden overwonnen zijn. Wethouder SLEGERS beantwoordt de ver schillende sprekers. Nog ziet de raad steeds niet in, dat de belastingpenningen een deel van het inkomen der gemeente vormen. Den heer Van Rijnberg beantwoordend, wijst spr. er op dat diens insinuatie niet te pas komt. Er zijn vele aannemers, die niet over hem denken, als hem dit thans wordt aange wreven. Aan den anderen kant denkt spreker er niet aan een straatmaker met 80 a 90 gulden naar huis te sturen. Zooveel mogelijk werk wordt aan de werkloozen opgedragen, doch de manier waarop sommigen dit ten uitvoer bren gen is wel eens droevig. Met vele maatregelen kan spreker slechts noode instemmen, doch de slechte tijden en vi tale belangen gebieden dit. Niet vergeten moet worden dat thans reeds 25.000 aan steun is uitgekeerd en de winter moet nog beginnen. Spr. is een voorstander van het tandheelkundig instituut, zij het dan ook niet op deskundige basis, aan Zandvoortsehe ingezetenen op te dragen. Hij deelt geheel de meening van den heer Geers ten aanzien van de noodzakelijkheid eener verordening tegen de onzedelijkheden bij het strandleven. Diep betreurt hij dat een derge lijke verordening door den raad niet werd aan genomen. Hoewel overtuigd van de groote me dewerking van den voorzitter om tot het in voeren van zulk een verordening te komen, zal spreker, indien dit niet gebeuren mocht, niet schromen bij autoriteiten hierop met klem aan te dringen. Wethouder MOLENAAR heeft zich als een beschuldigde op het beklaagdenbankje gevoeld. De heer Van Rijnberk zou in deze kwestie een waardig president geweest zijn, terwijl de heer Bolwidt als Officier van Justitie een onover- treffelijke rol vervulde. Toch hebben alle scherpe doch totaal niet steekhoudende argumenten op spreker totaal geen indruk gemaakt. Wat heeft hij in het nadeel van het onder wijs gedaan? Inderdaad het is hem opgevallen, dat er klas sen waren met 5 en 11 leerlingen. Is hij voor de opheffing hiervan te. blameeren? De heer Elfers is steeds de financieele spe cialist der gemeente geweest, wiens haan ko ning kraaien moest, altijd liep alles averechts verkeerd. De heer Elfers sarcastisch tegen zijn buur man Bolwidt: „Geef me water ik word niet goed Voorts wees de wethouder erop, dat de beslui ten, genomen tijdens zijn wethouderschap, steeds de meerderheid van den Raad hadden. Hem moet dit nu niet verweten worden. Verder ver tegenwoordigt hij een groot gedeelte der burgerij en denkt er niet aan, zijn zetel prijs te geven, ook al zouden de heer ELFERS en zijn vrienden dit gaarne zien. Ten slotte gaat wethouder Molenaar meer uitvoerig op verschillende tot hem gerichte aan vallen in. De VOORZITTER beantwoordde dan nog en kele vragen en sloot de vergadering. Maandagmiddag liep een rechercheur op de Gedempte Oude Gracht. Zijn aandacht werd getrokken door twee meisjes van ongeveer 13 en 16 jaar die hij reeds eerder op de markt had opgemerkt. Toén al was hun manier van doen hem zonderling voorgekomen. Hij volg'-""' de het tweetal en zag hoe zij den winkel van Vroom en Dreesmann aan de Groots Hout3 straat binnen gingen en zich daar bij een vrouw voegden. Voorts bemerkte de recher cheur dat het jongste meisje een ski-sokje wegnam en in haar acte-tasch deed. Hij hield beide meisjes en de vrouw, welke later de moeder bleek te zijn, aan en bracht ze over naar het bureau. Hier kwam uit dat eveneens ontvreemd waren 5 paar kousen, een wollen jumper en een portemonnaie. Bij huiszoeking te IJmuiden werden een groot aantal voor werpen in beslag genomen. Op verschillende plaatsen en tijden hebben de dames kousen, ringen en andere voorwerpen te Haarlem gestolen. Hoewel de moeder wist, dat de goederen van diefstal afkomstig waren, verklaarde zij de kin deren niet te hebben aangezet. Tegen moeder en dochters is proces-verbaal opgemaakt. Een getuige V. uit Lisse, bevestigde een cn ander. De Officier merkte terloops op, dat de ver klaringen die getuige thans aflegde, in strijd waren met die welke hij voor de politie had afgelegd. De politierechter merkte op, dat get. de waarheid had te zeggen, daar hij anders ge* vaar liep in de gevangenis te komen. Noch de officier, noch de politierechter kwam tot het overtuigend bewijs tegen verdachte en deze werd vrijgesproken. AMSTERDAM, 16 November 298 vette kal* veren: le kw. 6066, idem 2e kw. 5458, idem 3® kw. 4052 per K.G. levendgewicht, 34 nuchter® kalveren 59 per stuk, 665 varkens: vleeschvar- kens van 90110 K.G. 3335, zware varkens 32-"* 34, vette varkens 3132, per K.G. slachtgewiob'" 3 wagons geslachte runderen uit Denemarken. MarktverloopVette kalveren met ruimen aab_ voer, handel lui enafloop der markt slecht: kele beste kalveren 46 cent boven noteering' nuchtere kalveren met weinig aanvoer, stugg handel en prijzen als Maandag, vaste met n>' men aanvoer, handel stil en terugloopende Pr)L zen, vraag naar vleeschvarkens. We_er varkens °P gekocht door de Varkens-Centrale." BROEK OP LANGENDIJK 16 Nov. Aanvoer 570° K.G. Aardappelen: Schotsche muizen 0.70°a Due of York 0.50—0.70, 4500 K.G. Peen 1.60—-3.-"; 19000 K.G. Roode kool 2.00—3.70, idem doorscb° 1.60—3.—, 27000 K.G. Gele kool 1.50—2.10, iwr, K.G. vroege Witte kool 0.70—1.10, 12000 K- «ri Deensche Witte kool 1.00—1.30, 9500 K. G. Uien; Gele uien 4.304.70, idem gele drielingen 4.3°"L 4.40, 8000 K.G. Bieten 0.60—2.40, 7500 st. Bloem, kool Le Cerf 3.304.60, Reus le soort 6.801°- idem 2e soort 1.303.10. LEIDEN, 15 November. Vette varkensmarkt. Aangevoerd totaal 559 stuks. Zwaar 549 sim»** licht 10 stuks. Prijs per K.G. levend gewio zwaar 0.300.28, licht 0.290.28. Handel matig- njl LEIDEN, 14 Nov. Coöp. Groenten-, Fruit- Bloemenveiling-vereen. „Lelden en Omstreke Andijvie per 100 stuks 0.600.90, Kroten 1.50, Bloemkool I 5.4010.Bloemkool II 1-, jj, 4.—, Roode kool 2.106.Savoye kool 3.50—m i Groene kool 1.50—3.50, Pieterselie 0.6O—1.20. r 1.00—2.20, Kropsalade 1.004.50, Selderie °3r0' 1.50, Bleekselderle 8—15, Wortelen 1.506.90, Pui ten per 100 kilo 1.—2.50, Kroten gek. 3—7. o( boonen 2040, Stokboonen 4960, Witlof 1® jj Spinazie 15—25, Spruiten I 8—12, Spruiten 2—7. NOORD-SCHARWOUDE, 16 Nov. Noordermari^ bond. Aanvoer 12.300 K.G. Aardappelen, yu 0.700.80, Bl. Eigenheimers 1.301.70, 5000 yriefl Uien Drielingen 4.20. Uien 3.804.70, Grove "go 4.004.60, 6200 K.G. Peen 1.101.90, kl. Peen q. 0.70, 9700 K.G. Kroten 0.601.80, 30.200 Roode kool 2.003.30, 10.800 K. G. Gew. kool 0.800.90, 16.600 K. G. D. witte kool u-„jS 1.20, 6100 K.G. Gele kool 1.302.20, 370 5 WOERDEN, 16 Nov. Kaasmarkt. Aanvoer 31° E®r0 tijen. Met R. M. le 32—35, Idem 2e 28—30/ a 35.Handel traag.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 2