De regeering aan het woord Dame aangerand Met leed van eiken dag DE WERKLOOSHEID 1 WOENSDAG 16 NOVEMBER TWEEDE KAMER Justitie-begrooting De Regeering overtuigd, dat haar beleid den toets van redelijke critiek kan doorstaan Optimisme gevraagd Aan verlaging der steun- normen wordt niet ge dacht Werkverruiming gebiedend noodzakelijk Geen loontoeslag in land en tuinbouw Minister Ruys Minister de Geer De Regeering waakt streng tegen wanorde Minister de Geer over de financiën Een goed geheugen Leider der S. D. A. P. heeft ook wel eens heldere oogen- blikken HARINGVISSCHERIJ Credietverleening door de Regeering Een nationale drank In een auto weggevoerd, doch na een worsteling ontsnapt DE KRAK AT AU WERKT WEER HET „GOOISCH NATUUR RESERVAAT BERLIJNSCHE ZESDAAGSCHE De favoriet Tietz moet opgeven Waarom Van Kempen opgaf Buschenhagen geeft op Broccard oG uimbretiere winnaars INBRAAK BIJ DR. PHILIPS De drie gearresteerden in vrijheid VAN KOFFIE EN THEE Een nieuw bedrijf te Amsterdam Wat drinkt de „provincie"? Uitstekend geoutilleerd ITALIAANSCH EN SPAANSCH Liefdesdrama DE EERSTE KAMER Weer bijeengeroepen SPOORWEGPERSONEEL Een demonstratief congres te Utrecht HET AUTO-ONGELUK TË WASSENAAR Den Haag, 15 November '32 Het antwoord van den Minister-President op wat de Kamer de vorige week over het regeer- beleid-in-het-algemeen bij monde van een breede phalanx van sprekers opgemerkt heeft, had tengevolge van de geweldige hoeveelheid aangeraakte onderwerpen noodzakelij kerwij ze een ietwat brokkelig karakter. Wel heeft onze premier de goede gewoonte, tevoren uit zijn betoog een aantal los staande meer onderge schikte puntjes te schiften, om dan daarna over te gaan tot vraagstukken van breeder omvang, maar ook bij die taktiek ontkomt hij er niet aan, telkens weer op zijpaadjes af te dwalen en in te gaan op détails, die zijn rede niet overzichtelijker maken. Tusschen de ontzaglijke massa behandelde zaken troffen niettemin onmiddellijk eenige be langrijke mededeelingen. Vooral in verband met- het werkloosheidsprobleem stonden deze toezeg gingen. Vooreerst werd nog eens voor de zoo- veelste maal herhaald, dat aan een algemeene verlaging van de steunnormen niet gedacht wordt. Het is door de Regeering al meer gezegd, maar het is van groot gewicht, dat de leider van het kabinet het thans voor het publieke forum nog maar weer eens opnieuw en met zeer grooten nadruk zeide, want uit propagandistisch oogpunt wordt in bepaalde kringen maar al te graag het tegenovergestelde gesuggereerd. Wèl herhaalde Minister Ruys, dat dit standpunt natuurlijk niet insluit, dat nu in alle gevallen en in alle gemeenten de toestand zal kunnen blijven, zooals hij thans is. Een goed regeerder, aldus de bewindsman, zegt nooit: nooit". De zorg voor de jeugdige werkloozen houdt de Regeering voortdurend bezig. En dat dit maar niet „een los daarheen geworpen woord" is, wordt bewezen door het feit, dat de Minister- President zelfs de noodzakelijkheid van ophef fing van de leeftijdsgrens van 24 jaar uitsprak. Ongeacht den leeftijd zal voor alle werkloozen zooveel mogelijk de organisatie van het ontwik kelingswerk voortgang moeten vinden. Ook de gebiedende noodzakelijkheid van werk verruiming ziet de Regeering met Dr. Colijn terdege in. Daarom heeft zij besloten, op haar standpunt terzake van de Zuiderzeeinpoldering terug te komen. Een wijziging van de begrooting van het Zuiderzeefonds zal de mogelijkheid openen, dat de werkzaamheden, die verband houden met het inpolderingsplan van den Noord-Oostelijken polder, worden aangevat. Precies omschreef by deze belangrijke mede- deeling Minister Ruys nog niet, wat in dit op zicht de plannen zijn. Maar in ieder geval staat dan toch sinds vanmiddag vast, dat de hiaat in het groote werk, dien de Kamer verleden jaar zeide niet te wenschen, niet ontstaan zal. Verder deelde de bewindsman iets naders mede over den bruggenbouw. Men is voor nemens, dezen in sneller tempo te doen ver- loopen en men heeft daartoe den vorm gevon den, dat de nog te bouwen bruggen in beheer komen by een particuliere maatschappij, die het recht zal hebben, tolgeld te heffen. De Memorie van Antwoord over de begrooting van het Wegenfonds zal ongetwyfeld meerdere by- zonderheden over deze voor de werkverruiming zeer gewichtige aangelegenheid bevatten. Tenslotte is in dit kader van de werkloozen- zorg nog van belang, dat een andere regeling van de Ryksbijdrage in de crisis-uitgaven der gemeenten in voorbereiding is. Vooral een ge meente als Eindhoven, van wier zorg de heer Pleskens verleden week verhaalde, zal eventueel hiermede gebaat zyn. Gaan wy in den korten tijd, die ons in ver band met de avondvergadering ter beschikking staat, na, welke détails in Minister Ruys' rede nog meer van importantie zijn, dan treft ons allereerst de toezegging aan Prof. Aalberse, dat het huidige kabinet de verdere reorganisatie der departementsindeeling instelling van een departement van Economische en een van Sociale Zaken zal voorbereiden, zoodat een volgens kabinet daarop zal kunnen voortbouwen. Een loontoeslag in land- en tuinbouw wensch van Ds. Langenan blijft de Regee ring evenals verleden jaar afwy'zen. Daaraan zit het groote gevaar van misbruik vast plus nog de consequentie, dat ook de industrie dan recht op dien toeslag heeft. Wat de werkloozenkassen der landarbeiders betreft, verklaarde de Minis ter, dat nog in onderzoek is, of deze ook in 1933 het extrasubsidie zullen ontvangen. Kan in tweeden termijn voor de in wel zéér treurige omstandigheden verkeerende landarbeiders niet een wat verder gaande toezegging worden ge daan? Een steunregeling voor de binnenschippers kan de Regeering niet invoeren. Op de eerste plaats is ter verbetering van hun lot hoofd voorwaarde, dat het teveel aan laadgelegenheid wordt weggenomen en bovendien zou van zulk een steunregeling de consequentie zijn, dat ook andere kleine zelfstandigen kleine boeren en tuinders om zulk een wyze van directen steun zouden aankloppen. Wèl is binnenkort een ontwerp tot regeling van het bevrachtingswezen te verwachten, dat een aantal misstanden zal wegnemen. En óók zal by het plaatsen in de werkverschaffing de Regeering zooveel mogeiyk met de belangen der schippers rekening houden. De groote lijnen van het beleid heeft Minis ter Ruys zeer kort behandeld. Het kon ook kort, omdat het kabinet in dezelfde lijn door gaat en de critiek uitgezonderd natuurlijk die der S. D. A. P. geringer en minder scherp dan verleden jaar was. De Regeering is ervan overtuigd, dat haar beleid den toets eener redelijke critiek doorstaan kan, en volgt daar om den weg, waarlangs zy tot nog toe ging. Op economisch gebied acht zy het haar taak, defensieve maatregelen te treffen tegen invloe den, die geheele bedrijfstakken in haar bestaan zouden kunnen aantasten. En aan dr. Colijn kan de Regeering niet toegeven, dat de maat regelen met dit doel, in het verleden reeds ge troffen, de tendenz, die naar een algemeen lager stabilisatievlak in West-Europa leidt, hebben tegengewerkt. Grootendeels in herhaling vallend van wat reeds door hem bij de interpellatie-de Visser werd betoogd, heeft tenslotte de Minister-Pre sident aan het slot van zyn bijna drie uur lange rede de houding der Overheid tegenover demonstraties uiteengezet. Als het in verband met orde en rust even kan, staat zy demon straties toe, al was het maar, om niet den in druk van vrees te wekken. Maar daarnaast waakt zy zoo streng mogeiyk tegen wanorde. En actief medewerken aan het slagen van tegen haarzelf gerichte betoogingen, daaraan denkt zy niet. Het was ook Minister de Geer's lot, voor een groot gedeelte in herhalingen te moeten val len. Immers, by de behandeling van het tarief- verhoogingsontwerp was al in den breede over de financiën uitgeweid. En bovendien was het een handicap of zoo men wil: een voordeel voor den bewindsman, dat reeds de vorige week de rechtsche sprekers den financieelen humbug van de S.DA..P. afdoende aan de kaak hadden gesteld. Dientengevolge kon hy zijn betoog aan het adres dergenen, die meer directe belastingen wenschten, kort houden. Hun, die klagen over den thans reeds te zwaren druk dier directe heffingen en erop wijzen, dat belastingvlucht het gevolg zal zyn, hield de hoeder van onze schatkist het tijde lijk karakter der voorgestelde maatregelen voor en het feit, dat de Staten-Generaal hem inder- tyd de middelen, om belastingvlucht tegen te gaan, onthouden hebben. Ja, het geheugen van Minister de Geer, waar het erop aankomt, parlementaire gebeurtenis sen uit het verleden op te diepen, is perfect in orde! Dat bewees ook zijn antwoord aan mr. Knottenbelt, die betoogd had, dat veel eerder bezuinigd had moeten worden. Want als er in het verleden bezuinigingen in concreto werden voorgesteld b.v. de fusie van Oorlog en Ma rine dan waren de liberalen tegen. En in krimping van de rechterlijke macht onder werp, dat de liberale leider al veel eerder en niet naar aanleiding van het rapport-Weiter in dezen tyd van crisis had willen bezien was ook al eerder aan de Kamer voorgesteld. Maar de Kamer borg toen het voorstel tot opheffing van een aantal kantongerechten op in haar archief. Ook de taak, om degenen, die over teveel bezuiniging klaagden, te weerleggen, was vooral door mr. de Wilde voor den bewinds man gemakkeiyk gemaakt. Hy zocht er voooral zyn kracht in en de leider der roode fractie had daartoe dan ook aanleiding gegeven op het dualisme in de rede van ir. Albarda te wyzen. We legden er verleden week al den nadruk op, dat de heer Albarda, toen het erop aankwam, den val van het kapitalisme te voor spellen, de zwartst mogelijke schildering van de toekomst gaf, maar dat hy plotseling opti mistisch en lichtvaardig oordeelde, als dat dienstig was, om de onredeiykheid van bezui nigingen en de gerechtvaardigdheid van zwaar dere belastingen of leenen op groote schaal aan te toonen. Minster de Geer had uit de rede van den leider der sociaal-democraten opgemaakt, dat deze inderdaad wel eens heldere oogenblikken had, maar dat hij de dupe was van de politieke positie waarin hij verkeerde. De conclusie van den Minister van Financiën luidde, dat, al is de toekomst donker, men zich noch aan défaitisme, noch aan een desperado- politiek mag overgeven. Want optimisme, aldus deze bewindsman, wien vroeger altyd pessimis me werd verweten, is een eerste voorwaarde voor herstel. In de avondzitting van de Tweede Kamer kwam Dinsdag aan de orde hoofdstuk IV (Jus titie) van de Rijksbegrooting voor 1933. Mevr. VAN ITALLIE—VAN EMBDEN klaag de over een te veel aan verkeersongevallen en aan dronken autobestuurders. Mr. VAN RAP- PARD bepleitte handhaving van de gemeente politie, gaf reeds bij voorbaat te kennen niet geestdriftig te zyn over de plannen inzake op heffing van rechtbanken en kantongerechten, terwijl hy zich voorts o.m. uitsprak tegen be perking van de vrijheid van den kinderrechter om straffen op te leggen. Voorts bepleit spr. een verbetering van de Crisis-pachtwet en volgens hem is de samen stelling van sommige kamers voor crisispacht zaken niet zelden te eenzydig. Ds. v. d. Heide oefende critiek op de sa menstelling van een paar voogdy raden en keurde de bezuiniging op de kinderrechtpleging af. Mevr. Bakker—Nor t behandelde het reeds oude vraagstuk van reorganisatie der po litie. Volgens haar mag reorganisatie, be zuiniging en verbetering der veiligheid ten plat- telande worden verwacht. De heer D u ij s besprak eveneens de verkeers ongevallen en in het büzonder de kwestie der maximum-snelheid; het voorschrijven hiervan beteekent niets voor de veiligheid. Beter ware het volgiens dezen afgevaardigde eens meer op te treden tegen de gevaarlijke verlichting van de auto's. Zijn party genoot Drop drong o.m. aan op spoedige invoering der nieuwe Schepelingenwet. Hiertegen kwam de heer Knottenbelt op, die in de nieuwe wet een verzwaring zag van de lasten waaronder het koopvaardijbedryf ge bukt gaat. Spr. veroordeelde in dit verband het drijven der werknemersorganisaties, in het be lang der arbeiders in een volkomen noodlijdend bedrijf zelf. Mej. K a t z drong aan op betere bepalingen betreffende de nationaliteit van de gehuwde vrouw. Zij betreurde eveneens eenige gevallen van ontzetting uit de ouderiyke macht. De heer W ij n k o o p was van meening, dat het optreden van minister Donner gaat in fas cistische richting. Daarop wijzen volgens hem verschillende feiten en uitingen. Verder kwam nog ter sprake de inning van kleine vorderingen; de doodstraf, door ds. ZAND als een gebod Gods voorgesteld; de noodzake- lyke herziening van het binnenvaarts-recht, door generaal DUYMAER VAN TWIST ten zoo- veelste male bepleit en de geste van den Maastrichtschen voogdyraad, door den heer MAENEN in het juiste licht gesteld. Zeer laat in den avond sloot nog Baron VAN VOORST TOT VOORST zich bij den heer VAN RAPPARD aan, die, ten behoeve van de nood- lqdende hypotheekboeren, op tydeiyke maatre gelen ter voorkoming van executie had aange drongen. In zyn nachtelijk antwoord heeft Minister DONNER niet veel betoogd, dat na zyn Memorie van Antwoord nog nieuw mag heeten. We kun nen zyn bescheid gevoegelijk aldus samenvat ten, dat hy het van vele zyden opgemerkte on derzoeken en overwegen zou. Als hij de mogeiykheid van verwezeniy king van gerechtvaardigde wenschen inziet, kan men er van op aan, dat deze nyvere bewindsman niet zal nalaten aan de Kamer een ontwerp ter zake voor te leggen. Behandelden we nog niet eenige weken geleden de verleden jaar bepleite nieuwe regeling van den lijfsdwang en het beslag op den inhoud van een safe-loket? Ingediend is een wetsontwerp inzake crediet verleening ten behoeve van de haringdryfnet- visschery. Aan de Memorie van Toelichting wordt ont leend, dat ook de haringdryfnetvisschery tot de zwaar door de crisis getroffen bedryven behoort, vooral als gevolg van deviezenregelingen, con- tingenteeringen, valutaconcurrentie, verhooging van douanetarieven en dergelijke maatregelen van het buitenland. In het vorig seizoen werden mede door de sterk gedaalde haringpryzen, in het reederijbe- dryf reeds groote verliezen geleden. De verhooging van de invoerrechten door den grootsten afnemer en de terughouding van de zijde der handel daarna hebben den export op het ongunstigste moment ernstig getroffen, n.L toen ruimere vangsten waren te verwachten. Daardoor ontstond het gevaar van een prysval var* zoodanige afmetingen, dat de reeders niet in staat zouden zijn, de haringvisschery met hun toch reeds ingekrompen vloot voort te zetten. Voor de najaarsvisscherij was een be hoorlijke vloot uitgeruist. Werd nu bij den aan vang van deze periode de prijs verre van loo- nend, dan zou een groot deel der schepen niet opnieuw kunnen worden uitgerust en zou het bedryf grootendeels gestaakt moeten worden voor de geheele verdere periode. Dit gevaar kan slechts worden voorkomen, in dien de haringreeders in de gelegenheid worden gesteld den aanvoer, voor zoover deze niet on middellijk tegen loonende prijzen kan worden verkocht, tydeiyk op te slaan. Het bedrüfskapitaal, voor dezen maatregel noodig, ontbreekt den reeders echter tengevolge van de geleden verliezen. Daarom is in overleg met belanghebbenden een regeling ontworpen, welke het den reeders mogelijk zal maken, voor eigen risico haring tydeiyk uit de markt te nemen. Volgens deze regeling zal de reedersvereeniging voor de Nederlandsche Haringvisscherij optreden als centrale organisatie, die den reeders op de par tyen haring, welke uit de markt genomen wor den, voorschot verleent, waarvoor de opgeslagen haring dan haar ter zekerheidstelling in eigen dom wordt overgedragen. Om de reedersvereeniging in staat te stellen, dezen opslag te financieren, zal te haren be hoeve door het ryk een rentedragend crediet worden geopend van ten hoogste 2.500.000, het geen haar naar gebleken behoefte by gedeelten ter beschikking zal worden gesteld. Het aan de reeders individueel op elke opge houden party te verleenen voorschot bedraagt niet meer dan 85 pet. der factuurwaarde. Het crediet wordt alleen verleend ter finan ciering van haring van goede kwaliteit, geschikt om te worden opgeslagen en bewaard. De grenspryzen, beneden welke de goedge keurde haring uit de markt genomen en aan de reedersvereeniging afgestaan wordt, worden eiken Vrydag voor de volgende week vastgesteld door een commissie, bestaande uit reeders en handelaren, door de reedersvereeniging onder goedkeuring van den minister te benoemen en met den chef der af deeling visscherijen als voorzitter. Het Tweede Kamerlid, de heer Knottenbelt c.s. heeft een amendement voorgesteld op het wetsontwerp inzake tijdelijke heffing van op centen op sommige invoerrechten en op de accijnzen op bier en suiker, welk amendement bedoelt, geen opcenten te heffen van thee. SOERABAJA, 15 Nov. (Aneta). Gisteravond is een Europeesche dame, de echtgenoote van den commissaris van politie te Maiang den heer G. de Lang, toen zij de sociëteit in Ma- lang verliet, door een Europeaan aangegrepen. Deze gooide haar een handdoek over het ge zicht en sleurde haar in een gereedstaanden auto, welke ijlings wegreed. Gedurende den rit door de stad hield de aanrander de dame naar beneden gedrukt, doch even buiten de stad ontstond een worste ling, waarbij de aanrander zijn revolver ver loor. De dame raapte dit wapen op en slingerde het uit den auto. De aanrander liet den auto stoppen .teneinde het vuurwapen terug te halen. Dit geschiedde bij den spoorwegovergang tusschen Blimbing en Singosari. Hier wist de dame uit den auto te ontsnappen en weg te rennen naar het telefoonkantoor te Singosari. Van hieruit heeft zij om halfzeven de politie te Malang opgebeld, door wie zij onver wijld werd afgehaald. Door het drukke verkeer nabij den spoorweg overgang durfde de aanrander niets te beginnen. Hij verdween en tot dusver heeft men geen spoor van hem kunnen vinden. MALANG, 15 Nov. (Aneta.) De familie De Lang werd reeds geruimen tijd lastig gevallen met anonieme brieven, waarin de echtgenooten, ieder op zyn beurt, werden beschuldigd van allerlei handelingen. De dader is onbekend. BATAVIA, 15 Nov. (Aneta). Sedert midder nacht toont de Krakatau hernieuwde werking. Vuurerupties worden gemeld tot een hoogte van 100 tot 300 Meter, terwijl ook stoomontwikke- ling wordt waargenomen. De akte van oprichting voor de stichting „Het Gooisch Natuurreservaat" is dezer dagen ver leden ten kantore van notaris E. Th. Koopman, meldt de „Telegraaf". Als beheerder der stich ting zullen optreden, de commissaris der Konin gin in Noord-Holland jhr. mr. dr. A. Roëll, als voorzitter, en voorts namens de provincie de heeren E. Luden, te Hilversum, voorzitter van ,Stad en Lande van Gooiland" en dr. Henri Polak, te Laren. Als hun plaatsvervangers tre den op dr. E. v. Dissel, directeur van het Staats- boschbeheer, te Utrecht, en de heer C. Thomas sen, te Busum, lid van de Staten van Noord- Holland. Als vertegenwoordigers van Amsterdam werden aangewezen de burgemeester dr. W. de Vlugt en wethouder S. R. de Miranda, mr. dr. G. v. d. Bergh en dr. J. v .d. Tempel, leden van den gemeenteraad, mr. P. G. v. Tienhoven, voorz. van de Ver. tot Behoud van Natuurmo numenten, dr. E. Heldring, oud-voorz. van de Kamer van Koophandel, en de heer P. van Leeuwen Boomkamp, te Huizen, de vroegere eigenaar van het bosch van Bikbergen, dat in het Natuurreservaat is opgenomen. De zes Gooische gemeenten zullen zyn vertegenwoor digd door de burgemeesters, als plaatsvervangers zullen de loco-burgemeesters optreden. Al deze benoemingen zyn geschied resp. door de dage- ïyksche besturen van de provincie, Amsterdam en de Gooische gemeenten. Tydens de sprints van Dinsdagmiddag kwam Tietz te vallen. Hy kreeg een hersenschudding, wonden in het gelaat en een blessure aan de arm, zoodat hij gedwongen was den stryd te staken. Daar Maidorn in verband met een oude blessure eveneens gedwongen was op te geven vormden Schön en Funda een nieuw koppel. De Franschen Broccardo en Guimbretiere be- heerschten het veld en na een reeks jachten bevond zich het Fransche koppel aan de spits Om 3 uur Dinsdagmiddag waren in totaai 3048.160 K.M. afgelegd. Onze Berlijnsche correspondent telefoneerde ons: Van Kempen heeft opgegeven. Dat is de zoo vurig verlangde „coup de théatre", en deze is niet van de minste soort. Het is nu eenmaal gewoonte, dat er by iedere Berlynsche zes- daagsche iets zeer byzonders gebeurt en ook ditmaal hebben wij ons deel gehad. Het wil dan ook wel iets zeggen, dat de „zesdagenkoning" er mee is uitgescheden, en eerlyk gezegd niet ten onrechte. In een vorigen brief hebben wij het erover gehad hoe moeilyk het voor het Hollandsche koppel was een paar ronden uit te loopen en hun achterstand te verkleinen, maar nog steeds hadden wy goede hoop, dat op het laatst onze Hollandsche jongens zouden volhouden en dat mischien tydens den laatsten nacht 't feit, dat zy een tikje sterker zyn dan de anderen, op één of andere manier tot uiting zou komen en onze ryders nog aan het hoofd van het klassement zouden komen. Deze verwachting is echter plotseling de bodem ingeslagen door het opgeven van Piet Wij, die op de tribune zaten, kookten som- tyds innerlijk van woede, wanneer wy zagen hoe van Kempen by de eerste de beste uit- looppooging direct gevolgd werd door het mee- rendeel van de in de baan zijnde renners, ter- wyl anderen dikwijls kalm hun gang konden gaan, bij voorbeeld de Duitschers Tietz-Schön. En het was speciaal de Franschman Guim- bretière, met wien van Kempen het niet kon vinden. Herhaaldelyk zagen wy dingen, die niet door den beugel konden als duwen met de ellebogen, hinderen door te zwaaien met het lichaam, en het is verwonderlyk hoe de Hol landers er het byltje al niet eerder by neer legden. Wel vyf en twintig maal in zeer korten tyd probeerden zoowel Pynenburg als van Kempen er tusschen uit te gaan en al moch ten ze zoo nu en dan een ronde winst nemen, de anderen gingen er steeds vandoor en van Kempen of Pynenburg konden, zooals wy de vorige keer reeds zeiden, „toevalligerwyze" niet wegkomen, omdat de geheele combinatie van Duitsche renners, aangevuld door Broccardo en Guimbretière, hun iedere achtervolging ver hinderden. En zoo hield van Kempen er maar mee op. Officieel wegens een geblesseerden duim, in werkelykheid omdat hy, volgens zijn eigen ver klaring, niet tegen het geheele veld kon vech ten. Dat belooft was te Amsterdam. De wraak is zoet. Twee uur voor het slot van den Zesdaagsche heeft Buschenhagen den stryd opgegeven. Zyn partner Resiger reed als reserve verder. Het Fransche koppel Broccardo-Guimbretiere leid de nog steeds, alhoewel verschillende koppels, o.m. Funda-Schön, Pijnenburg-Miethe tracht ten hun achterstand in te halen. Dinsdag te middernacht kwam het einde van de 28ste Berlijnsche Zesdaagsche. Winnaars werden de Franschen BroccardoGuimbretiere met 555 punten. Met 1 ronde volgde het Duit sche koppel FundaSchön met 817 pnt. en daarop met 2 ronden achterstand het koppel Rieger—Ehmer met 388 pnt. Onze landgenoot P ij n e n b u r g, die na het opgeven van Van Kempen met den Duit- scher Miethe een koppel gevormd had, bezette met 3 ronden achterstand de zesde plaats. Na 144 uur ryden waren 3251 K.M. afgelegd. Er werd nog een extra uur gereden, waarna in totaal afgelegd zijn 3289 K.M. Tegen het einde kwam een der Gebr. Nickel te vallen, waardoor het koppel Gebr. Nickel 2 ronden verloor. Maczynski moest opgeven en aangezien geen nieuw koppel meer gevormd kon worden, moest dus ook den stryd staken. Gedurende het laatste uur konden de winnaars en de Duitschers elk nog een winstronde boe ken. Na afloop kwam het tot een incident. De Franschen konden hun eereronde niet ten ein de brengen. Het publiek was van meening. dat den Franschen de eer van winnaars niet toe kwam, floot hun uit en gooide allerlei rommel naar hen toe. De Duitschers Schön en Funda hadden een geweldige ovatie in ontvangst te nemen. De eindstand was als volgt: 1. BroccardoGuimbretiere 555 pnt.; op 1 ronde: 2. SchönFunda 817 pnt.; op 2 ronden: 3. RiegerEhmer 388 pnt.; op 3 ronden: 4. Siegel—Thierbach 533 pnt.; 5. BuysseBilliet 408 pnt.; 6. Miethe—Pijnenburg 287 pnt.; op 5 ronden: 7. Gebr. Nickel 240 pnt. Men zal zich herinneren, dat op Zondagmid dag 24 Juli j.l. tijdens afwezigheid van de be woners werd ingebroken ten huize van dr, ir. G. L. A. Philips in het flatgebouw aan de Van Hogenbróucklaan te 's-Gravenhage en dat te diens nadeele een groot aantal juweelen en andere kostbaarheden, w.o. een zak inhoudende 1000 gouden Engelsche ponden, tot een totale waarde van ongeveer twee ton, werden gestolen. Als verdachten werden gearresteerd cm latei- in het Huis van Bewaring ingesloten drie Oos tenrijkers, L. D. V. (een vroegere huisknecht). A. M. en H., terwijl men onlangs te Berlijn een vierden verdachte, zekeren D., zich noe mende Freiherr von Lukarck enz., meende te hebben gevonden, eveneens 'n Oostenryker. wiens uitlevering inmiddels werd verzocht. Intusschen bleef de buit zoek en de verdach ten ontkenden, iets met de inbraak of den dief stal te maken te hebben. Wy vernemen thans, dat de Haagsche recht bank de invrijheidstelling van de eerstgenoemde drie personen heeft bevolen, aangezien het voor onderzoek geen voldoende aanwijzingen voor hun gevangenhouding heeft opgeleverd. Deze drie personen zijn Dinsdag ter beschik king van den vreemdelingendienst daar ter stede gesteld, die hen vermoedelyk over de grens zal zetten. De aanvraag om uitlevering van den vierden verdachte komt hiermede te vervallen. De populaire Hollandsche volksdrank was van ouds de koffie, het zakelyke ietwat nuchtere vocht, het bakje „troost", dat met onze Hol landsche zenuwen op vrij goeden voet staat. Koffie dronk men den ganschen dag en de fraai gelakte of beschilderde kraantjeskannen op hooge pootjes, die nog in grooten getale bij onze antiquairs rond zwerven, zijn er de spre kende getuigen van. Naast de koffie is het de thee, die zich heel geleidelijk een rol van beteekenis wist te verove ren, voornamelijk in de groote steden. Is de koffie proza, de thee is poëzie. De geheimzin nige sfeer van het Oosten, een onmiskenbare romantiek proeft en ruikt men uit dit goud bruine vocht. Zoo werd de thee de geliefde drank by een samenzijn der dames en onze ryke voor vaderen dronken haar bij voorkeur in de schat- tig-intieme koepeltjes in de tuinen van hun buitens. Het platteland bleef tot op den huidigen dag de koffie trouw, behalve één provincie: Friesland. Hier wist men al heel lang ge leden den smaak der thee naast en zelfs boven de koffie te waardeeren. Van Friesland uit verbreidde zich de thee naar de Westeiyke be volkingscentra, waar ze op heden al aardig is ingeburgerd, in tegenstelling met het Oosten en Zuiden des lands, die nog de koffie trouw zweren. Men kan er dus een symbool in zien, dat een zoo van ouds bekend Friesch bedrijf als de N.Y. Theehandel en Koffiebranderij voorh. R. II Dijkstra uit Leeuwarden thans zijn hoofdzetel heeft verplaatst naar Amsterdam, om zich hier door gunstiger ligging beter te kunnen ont plooien. Vandaag is de nieuwe fabriek, gevestigd aan de Duivendrechtkade, met eenige feestelijkheid in gebruik genomen. Wij waren in de gelegen heid dit voor Amsterdam geheel nieuwe bedryf in oogenschouw te nemen, dat inderdaad voor de hoofdstad een mooie aanwinst is. Een groote leegstaande fabriek aan de Dui- vendrechterkade, waar tydens de mobilisatie militair schoeisel werd vervaardigd en later nog eenigen tyd rywielen, is radikaal verbouwd tot een modern, frisch, uitstekend geoutilleerd be drijf, waar de deels nieuwe machinerieën zyn opgesteld en het werk al eenigen tijd op gang is. Het is er een lust de zorgvuldige behandeling te volgen van de koffie, den weg dien zy volgt van het ruwe product in de baal via de reini ging-installaties, de brandery tot de pakjes, die machinaal gevuld en gevouwen worden af geleverd. Ook het mengen der thee is een heel belangwekkend onderdeel. Voor den leek is ten slotte ook heel interessant het keuren en proe ven der tientallen thee-soorten by helder Noor derlicht én evenzoo van de verschillende kwali teiten koffie. In R. H. Dykstra's fabriek is de hoofdstad een modern grootbedryf ryker geworden, dat wy er ook gaarne zien uit historische overwegingen, die toch het oude Amsterdam erkennen ais een eerste rangs markt- en stapelplaats voor deze tropische producten. In de aula der R.K. Universiteit heeft de nieuw-benoemde lector in het Italiaansch en Spaansch, dr. B. E. Vidos Dinsdag zijn ambt aanvaard met een rede (in de Italiaansche taal) over de „Expansie van het Italiaansch". De rede werd door tal van professoren, door m„. C. Prinzen als secretaris van het curato rium en een deputatie van het N.S.C. Carolus Magnus aanhoord. De krant als nieuwsberichtenleve rancierster wordt in deze dagen een onguur iets door al die „liefdesdra ma's". Twee op een dagof be ten nacht. Hier schiet een jongen een meisje en daarna zichzelf dooddaar steekt de „verloofde" z'n meisje, dat hem z'n congé gaf, een mes in den rugginds vuurt een meisje op haar „beminde".... wat 'n woord en wat 'n moord!! Dat heet maar allemaal in den volksmond „liefdesdrama". Liefdesdramahet mocht wat! Drama ja, dat is zoo iets in de huidige gangbare beteekenis van klassieke benaming. Maar wat heeft zoo'n drama in hemelsnaam met liefde te maken!?! Hartstocht, lagere instincten, wraakzucht, laten we hopen: oogen- blikkelijke waanzin speelde hier een rol. Maar liefde?Neen!!! Liefde is het hoogste goed, is een deugd, die hemel en aarde bindt. Liefde is offer. Liefde is leed dra gen omwille van een ander. Liefde is het geluk, niet het ongeluk van de(n) ander zoeken. Liefde in haar zuivere, haar éénige beteekenis wordt misbruikt voor een profanatie als men bij moordaanslagen haar naam betrekt. Dinsdagmiddag is op den Ryksstraatweg ArnhemNymegen onder Eist het zevenjarig dochtertje van den heer H. by het oversteken van den weg door een auto aangereden. Den chauffeur, die geremd had, treft geen schuld. De toestand van het meisje is ernstig. Per bran card is zy naar huis vervoerd. Tijdens het voetbalspel stortte te Rossum. in den Baunekerwaard, de twintig-jarfige speler De L. neer. De ter hulp geroepen ëe' neesheer constateerde dat de jongen dood was. Naar wy by informatie te Velp vernemen is de toestand van den veldwachter Bouman, die Vrydagavond bij een arrestatie ernstig werd gewond hoewel zorgwekkend, thans vooruitgaande te noemen. De patiënt verkeert echter nog in een bewusteloosheid waaruit hy slechts zoo nu en dan een oogenbük ontwaakt. Uit voorzorg is het slachtoffer van de laatste H.H. Sacramenten voorzien. Toen Dinsdag te Waalre de vrouw van v. d. L. van het land thuis kwam, zag zy, dat een haar onbekend manspersoon de deur van den stal dicht hield, zoodat zy er niet in kon. On middellijk begon zy luidkeels om hulp te roe pen, waarop eenige menschen kwamen aan- loopen. De inbreker zette het op een loopen, doch werd achterhaald en herkend. De politie slaagde er tenslotte in, hem te Veldhoven te arresteeren. Het bleek te zijn G., aldaar woon achtig. Hij bekende reeds meermalen in d gemeente te hebben ingebroken en telkens een som gelds te hebben ontvreemd. Hij is naar Den Bosch overgebracht. Te Vlagtwedde zyn Dinsdagmorgen cm on geveer acht uur twee jonge Duitschers uit Weener (D.) op een motorrywiel met een vaart van ongeveer 80 K.M., terwyl het zeer mistig was, tegen een boom gereden. De motorryder was op slag dood, terwijl de duo-passagier zwaar gewond werd. Dr. Bloem uit Vlagtwedde, die ge neeskundige hulp wilde verleenen, reed met ZÜ11 auto in snelle vaart in een sloot, ongeveer op dezelfde plaats, waar het eerste ongeluk gebeurd was, waardoor een naast hem zittende passa gier bloedend werd gewond. Dinsdagnacht is door onbekende oorzaak de woning van zekeren Jaspers, gelegen aan deu Heikant te Beek onder Princenhage afgebrand- Toen de brand te omstreeks 12 uur uitbrak- was de man. die op een fabriek werkzaam niet thuis. De vrouw wist zich met haar dr>e kinderen in veiligheid te brengen. De inboede ging geheel in de vlammen op. De Eerste Kamer is weder bijeengeroepen tegen Dinsdag 22 November, des avonds te ha11 negen- „ia De voorzitter is voornemens aan de Centra' afdeeling voor te stellen op Woensdag 23 N°VJ in de afdeelingen te doen onderzoeken de wets' ontwerpen tot instelling van bedryfsraden houdende voorschriften betreffende beslag roerende goederen in door derden in gebruik gegeven ruimten, lyfsdwang en dwangsom- deP In de Dinsdag gehouden vergadering van Personeelraad der Nederlandsche Spoorweg werd de situatie inzake de loonsverlagingsvoe stellen van het spoorwegpersoneel, ontsiJoV. door de besprekingen met de directie op 9 n j.l., onder het oog gezien. Besloten werd op Dinsdag 29 November a.s. in den Dierentu te Den Haag een demonstratief congres J afdeelingsafgevaardigden van alle by den soneelraad aangesloten bonden te waarop een drietal inleiders den toestand het spoorwegbedryf en van het daaraan wer zame personeel, zal belichten. Gisterochtend is in het R.K. Ziekenhuis het Westeinde te 's-Gravenhage in 32-jaJ 0, ouderdom aan de gevolgen van de by hetep ongeluk Donderdag j.l. te Wassenaar bek verwondingen overleden mevr. M. Nollee te Haag. ya» De toestand van de overige slachtonfr-' e£ji- dit ongeval is naar omstandigheden gend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 6