Met veb&aal van den da$ 212e UITKEERING VIJFTIG GULDEN f71.305.- Prohibitie en Toeristenverkeer Echt en goed WIJNEXPORT BEGINT AL RADIO-PROGRAM ROBINSON CRUSOE'S AVONTUREN ROBINSONschoenen Een feest voor je teenen VARIATIE f125.- e vlammende anjelier j WOENSDAG 16 NOVEMBER Fransche zorgen over mildere handhaving van den wijnexport in Amerika Wat is voordeeliger Electrisch luiden Klokken van de kathedraal te Rouaan worden geëlec- trificeerd Voor gepensionneerde marine-officieren Uit de Rechtszaal Donderdag 17 Nov. Monsterproces te Moskou Eerste luchtpostbrief Uifkeering van aan den Heer A. DE GRAAF, Kalverstraat, Umuiden, wegens een aan hem overkomen ongeval. Thans hebben wij voor een gezamenlijk bedrag van Een en zeventig duizend drie honderd en vijf gulden uitgekeerd aan onze verzekerde abonné's. DE DIRECTIE. Aangifte moet, op straffe van verlies van alle rechten, geschieden uiterlijk driemaal vier en twintig uren na het ongeval AANGIFTE MOETOP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIE MAAL VIER EN TWINTIG UUR NA HET ONGEVAL iwiiinmiii FEUILLETON Naar het Duitsch van Paul Oskar Hoecker >IIIIII!l|||l||||||||||||||||||||||||!||||||||||||||||||||||j|j|||||||||ji SeVr°JT ^ck bekeek het jonge meisje met bloest an wist niet meer, hoe ze de zaak nu baar ^.anPakken. Als hier in huis iets niet ar zin was, dan moest ze het maar e wilde toch alles voor haar doen. PARUS, 14 November. Men zon zoo denken, dat juist Frankrijk, het uitvoerland van wijn en champagne bij uitnemendheid, de democratische "verwinning in Amerika in verband met de mil- 5®re handhaving der prohibitie zou toejuichen. ~&t gebeurt dan ook wel. Maar de Franschen S!nnen er over na te denken, of ze wel, zelfs Wanneer zij den wijnexport naar Amerika in aanmerking nemen, goede zaken zullen doen y de afschaffing van de prohibitie. °ver het algemeen is men in Frankrijk van keening, dat de verzachting der prohibitie in Atnerika aan de bier en wijn uitvoerende lan- öeh maar weinig voordeel zal brengen. Mis schien is het groote Amerikaansche toeristen- Verkeer in Europa een grooter voordeel dan afschaffing der prohibitie. t>eze zorg kan men begrijpen, als men bedenkt at Frankrijk reeds tengevolge van zijn geogra fische ligging de meeste Amerikaansche toe pten binnen zijn landspalen krijgt. Wel kan 111611 hiet beweren, dat de Amerikanen louter ftaar Europa komen, om er in onbeperkte mate van den alcohol te genieten, maar het is toch ^e' zeker, dat een groot percentage van een "Blaasje" houdt. Zoo gauw als men nu in ^hierika zelf voor betrekkelijk weinig geld &°ede bieren en wijnen zal kunnen verkrijgen, ^Uden deze Amerikanen wel eens plotseling de Echoonheden van hun eigen land kunnen ont- dekken, de reiskosten sparen en hun vacantie ever in him eigen land doorbrengen. Ten overstaan van de honderdduizenden Ame- ^kanen, die jaarlijks naar Europa komen en jf°°r middel van de hotelindustrie reusachtige edragen in de Europeesche landen, verteren, «•Mint het dan ook werkelijk de vraag, of ^Ur°Pa op den duur goede zaken zal maken het uitvoeren van alcohol naar Amerika. rankrijk komt van alle Europeesche landen de eerste plaats in aanmerking verliezen lijden. Het inzicht in die twee kanten van het al coholvraagstuk is echter nog geen gemeengoed Seworden. Voorloopig registreert men overal jOet vreugde de eerste Amerikaansche alcohol- "Ostellingen. Vele van deze bestellingen be uren echter in het rijk der fabels of zijn althans vrijblijvend. Maar er zijn ook meldin- van werkelijke koopcontracten. Tiet alcoholbedrijf met Amerika heeft tot Usver hoofdzakelijk dezen vorm aangenomen, flat Amerikaansche groote firma's zich verze- ^erd hebben van optie op aanwezige voorra- om voor het geval van opheffing der pro- gHOTTAAN, Nov. Evenals de klokken in de Pieterskerk te Rome zullen binnenkort ook k klokken van de beroemde kathedraal van flaan electrisch geluid worden. ^aar de inbouw der machines en motoren, behulp waarvan de klokken in de toe- ^hist geluid zullen worden, eenigen tijd in Wa& neemt, zijn de 'klokken op het oogen- j. tot zwijgen veroordeeld. Ook de Saint ^hian-toren, die als klokkentoren der ka- t "flraal dienst doet, zal thans herzien en ge cureerd worden, ste kathedraal heeft vijf klokken. De groot- flon de Jeanne d'Arc weegt 15 ton en moet Vob+acht Personen geluid worden. Daarop van er een van 7 f°n' die den naam draagt jh den H. Johannes, en door vier mannen in '•eging moet gebracht worden. gXestien klokkeluiders zijn in actie, wanneer V,.0® klokken van de kathedraal tegelijk geluid &a5deh. Wanneer de electrische installatie is ^gebracht zal het drukken op een knop vol- - ehde zijn om alle klokken in beweging te ^hgen. (United Press). hibitie meteen aan de behoefte te kunnen vol doen. In sommige gevallen worden ook reeds koop contracten gesloten. Een groote Amerikaansche firma heeft bijvoorbeeld reeds groote massa's Franschen wijn gekocht en is met het transport naar Mexico begonnen. De wijn wordt in Mexico dicht bij de Amerikaansche grenzen opgeslagen. Buitendien moet de vertegenwoor diger van een groot hotel te New York van een Italiaansche hotelmaatschappij een groot sortiment der edelste jaargangen uit alle lan den hebben gekocht, om zoo spoedig mo gelijk den gasten niet alleen gewone wijnen, maar de edelste merken en jaargangen te kunnen voorzetten. (United Press) Eenige gepensionneerde marine-officieren, hebben, naar de „Times" vertelt, een plan in werking gesteld, waardoor men hoopt werk te verschaffen aan andere gepensionneerde marine officieren. Er werd reeds een bescheiden begin mee gemaakt, toen twee ambulante café's uit Londen vertrokken, om zich aan twee dei- hoofdwegen op te stellen. Men hoopt te zijner tijd 50 dergelijke café's op te stellen binnen een straal van 50 mijl van Londen. Het ambulante café is eigenlijk een koffiestalletje; het wordt opgesteld op punten aan hoofdwegen, waar des nachts een druk goederenvervoer is van de in- dustrieele centra naar Londen. Elk café heeft twee man personeel, de bestuurder en degeen die bedient. Bij dag- en nachtwerk wordt het personeel verdubbeld. Slaat het denkbeeld in, dan wil men tot andere gedeelten van het land uitbreiden en op coöperatieven grondslag ex- ploiteeren. De café's zijn blauw en wit ge schilderd, in den stijl van de camouflage der koopvaardij-schepen tijdens den oorlog. De di recteur dezer ambulante café's was in den oorlog met dit werk belast. Rechter (tot beklaagde): Eerst stal je een pels en daarna rolde je een goed gevulde por- terionnaie. Beklaagde: Ik kon toch moeilijk met zoo'n kostbaren pels aan platzak zijn. HUIZEN 1875 M. 8 uur. KRO-morgencon- cert. NCRV 10.— gramofoonmuziek. 10.15 mor gendienst door Ds. J. Neideck; 10.45 Gramo foonmuziek; KRO 11.gramofoonmuziek; 11.30 godsdienstig halfuurtje door Pastoor L. H. Perquin O. P.; 12.politieberichten; 12.15 het trio Metzelaar; NCRV. 2.cursus fraaie handwerken; 3.vrouwen-halfuurtje; 3.30 rustpoos voor het verzorgen van den zender; 4.bijbellezing door Ds. M. Gravendijk; 5. P. v. d. Hurk, fluit, S. Zandstra, hoorn en Jan Minissen, piano; 5.45 H. J. Steinoort: „Een krantenhanger"; 6.15 A. H. v. d. Hovenvan Genderen: „Het standbeeld van Piet Hein; 645 Knipcursus en stof versieren; 7.Wat er op de wereld gebeurt., door Corn. A. Crayé; 7.30 politieberichten; 7.45 persberichten van het Ned. Chr. Persbureau; 8.Dubbelmannen- kwartet „Euterpe" o. 1. van A. Bak; 9.G. B. Westenburg: „Het raadsel van de mensche- lijke ziel in het mysterie van de persoonlijk heid Gods; 9.30 Persberichten van het Pers bureau Vaz Dias; daarna gramofoonmuziek; 9.45 tweede gedeelte der rede; 10.15 Utrechtsch strijkorkest; 11.15 gramofoonmuziek. HILVERSUM 296 M. 8 uur AVRO. Gramo foonmuziek; 10.morgenwijding; 10.15 gra mofoonmuziek; 10.30 solistenconcert; 11. Kook- én bakpraatje door mevr. L. R. Lotge- rngHillebrand „fouten die we willen voor komen"; 11.30 voortzetting concert. 12.tijd sein en concert door het AVRO-kamerorkest o.l.v. Louis Schmidt; tusschenspel van gramo foonmuziek; 2.15 rustpoos voor het verzorgen van den zender; 2.30 gramofoonmuziek; 3. naaicursus door Mevr. Ida de Leeuw-van Rees 4.45 Gramofoonmuziek; 4.ziekenuur door Mevr. Ant. van Dijk; 5.Radio-kinderkoor - zang o. 1. van Jacob Hamel; 5.30 Avro-klein orkest o. 1. van Nico Treep; 6.30 sportpraatje door H. Hollander; 7.AVRO-klein orkest. 7.25 overschakeling van den zender; 7.30 En- gelsche les voor gevorderden door Fred. Fry; 8.Persberichten van het Persbureau Vaz Dias te Amsterdam; daarna gramofoonmuziek; 8.15 aansluiting met het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Rotterdam, uitvoering van „Die Jahreszeiten" oratorium van Joseph Haydn, solisten: Jo Vincent, sopraan, Louis van Tulder, zang en Willem Ravelli, bas; o.a. wordt medewerking verleend door het Residen tieorkest o-l.v. Eduard van Beinum; 9.30 aan sluiting met het Concertgebouw te Amsterdam pianoconcert in bes. kl., Tschaikowsky; 10.15 gra mofoonmuziek; 10.30 Kovacs Lajos en zijn or kest (refreinzang Bob Scholte)11.Persbe richten van het Persbureau Vaz Dias te Am sterdam; 1.05 gramofoonmuziek; 1.15 Kovacs Lajos en zijn orkest. BRUSSEL, 509 M. 12.20 Concert door het Terwijl Willie Woensdag bezig was met het deksel van een oude houten kist te schrobben, kwam Polly tusschen zijn beenen staan. „Die kat komt altijd in den weg staan, als ik aan het werk ben", zeide Willie en zijn geduld verliezende, wierp hij zijn emmer met water over Polly, die hard wegliep. Doch Loetje en Loutje kwamen juist voorbij en wat water kwam terecht op het jasje van Loetje. „Kijk eens, wat je doet!" riepen de tweelingen, terwijl ze uit den weg gin gen. „Het spijt me", zeide Willie, toen hij had gezien, wat hij had gedaan. „Doch ik zag jullie niet zoo gauw. In ieder ge val kun je mijn jas dragen zoolang de jouwe nog niet droog is." „Dank je wel, we zullen er graag ge bruik van maken", zeiden ze tegelijk, en tot Willie's groote verbazing trokken Loetje en Loutje samen de jas aan. „Ik dacht, dat slechts één van jullie een nat pak had gekregen!" riep Topsy uit. „Ja, maar we doen alles samen!" rie pen de tweelingen. „Nu spijt het me, dat ik ze dan niet allebei met water heb gegooid", dacht Willie. (Morgenavond vervolg). (Ingezonden Mededeeling) rjnimiimimummii II e Even schrik je: want in Cuba i Spookte plots'ling een orkaan En voor meer dan duizend menschen Heeft het leven afgedaan. Even lach je: in Chicago Heeft de burgerij plezier, Want de droogte is vervangen Door een potje schuimend bier. Even schrik je: in Genève, Doorgaans toch zoo chic en net, Blijkt de lucht met communisme, Net als overal besmet. 1 Even lach je: want de Sweepstake 1 Zint weer op een paarden-dans. En je hebt goddank je ticket, Dus je maakt alweer een kans. Even schrik je: weer een scheepsramp En een auto-ongeluk, Ook het drama met dat meisje Brengt je even van je stuk. Even lach je: Flora wordt weer, Maar op grooter schaal, herbouwd En ook Koopman krijgt een kansje, Schoon dit B. W. berouwt.... Even schrik je, even lach je, Beurt'lings word je bleek en rood, Maar het leven rolt toch verder Met een variant op Poot! MARTIN BERDEN (Nadruk verboden Fiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin kleine orkest van het N.I.R. o. 1. v. P. Lee mans; 1.30 gramofoonmuziek; 5.20 concert door het omroepsymphonieorkest o. 1. van Arthur Meulemans; 6.35 gramofoonmuziek; 8.20 con cert door het Radioorkest o. 1. van Karl Wal pot; 9.20 verv. concert; 10.30 Gramofoonmu ziek. KALUNDBORG 1453 M. 11.20 Strijkorkest van restaurant „Wivex" o. 1. van A. Bendix; 2.20 Omroep-harmonieorkest o. 1. van Launy Gröndahl; 7.30 omroep-symphonieorkest o. 1. van Bruno Walter; 9.50 dansmuziek door de Band van Restaurant „Nimb" o. 1. van Jens Warny. BERLIJN 419 M. 3.50 populair concert; Alois Pacherneg-orkest; 5.25 liederen; 6.35 concert. HAMBURG 372 M. 12.35 Gramofoonmuziek; 1.30 gramofoonmuziek; 3.50 concert; 5.45 Gra mofoonmuziek; 6.50 concert o. 1. van Friede Niemann. KÖNIG WU STERHAU SEN 1035 M. 11.20 Gramofoonmuziek; 1.20 idem; 5.20 moderne muziek op oude instrumenten; 9.50 dansmuziek. LANGENBERG 472 M. 12.20 Concert o. 1. v. Wolf; 4.20 vesper-concert; 8.40 luisterspel; 9.45 populaire- en dansmuziek. DAVENTRY 1554 M. 12.20 Pianorecital; 12.50 orgelconcert; 1.35 lunchconcert; 4.25 concert door Moschetto en zijn orkest; 10.solisten concert; 1.25 B.B.C. dansorkest; o. 1. v. Hen ry Hall. PARIJS EIFFEL 1446 M. 7.50 Gramofoon muziek. r PARIJS R. 1725 M. 12.50 Concert door het omroeporkest; 1.55 vervolg Concert; 6.50 con cert; 8.50 concert o. 1. van Paul Paray. MILAAN 331 M. 6.50 Gramofoonmuzek; 7.50 radiotooneel. ROME 441 M. 8.05 Opera „Mignon" in drie acten. WEENEN 517 M. 6,40 Microfoonfeuilleton; 7.15 „De Rosenkavalier". WARSCHAU HI M. 5.20 Populair concert; 7.20 idem door het omroeporkest o. 1. van L. Nauroty. 10.25 dansmuziek. BEROMÜNSTER 460 M. 7.35 concert; 9.05 Populair concert door het omroeporkest. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VER WIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS Te Moskou is een nieuw monsterproces aan den gang, waarbij alle beklaagden stellig de doodstraf zullen krijgen. Niet minder dan 26 beambten van den grooten Moskouschen levens- middentrust „Mostrop", die aan de regeering behoorende waren hebben gestolen en daarna door bemiddeling van speculanten aan particu lieren hebben verkocht, staan terecht. Soortge lijke processen worden op het oogenblik bij do zijnen in Rusland gevoerd, want de campagne van de regeering tegen de oneerlijkheid van beambten heeft bewezen, dat de geheele Rus sische staatshuishouding vol is van dieven en speculanten, meestal leden van de communisti sche partij. zijn POEDERS alleen, wanneer zij de handtee- kening dragen van den fabrikant A. Mijnhardt. Maagpoeders, Hoofdpijnpoeders, Kiespijnpoe ders, Hoestpoeders, Wormpoeders, enz. Per poeder 8 ct. Per doos 45 ct. Bij Uw drogist. Met haar aardige witte scherpe tandjes beet Lil in baar vierde petit-four. Je bent een schat, constateerde ze. Ongetwijfeld, beaamde ik, maar waaraan dank ik deze plotselinge uiting van toegenegen heid? Omdat het zoo schattig van je is om me op deze royale manier te tracteeren, vooral waar ik mezelf zoo brutaal geïnviteerd heb. O, stelde ik haar gerust, je hoeft niet te excuseeren. Het genoegen is geheel aan mij. Ik amuseer mij buitengewoon. Ik vind het bepaald een genot om naar je te kijken als je aan het theedrinken bent. Wat aardig van je. Je cechniek op het gebied van het ver orberen van taartjes en sandwiches is bepaald fenomenaal. Poeh! Lil stak haar geestig neusje met een beleedigend air in de lucht, maar een mo ment later was haar geveinsde verontwaar diging al weer geweken en ze zei met haar vleiend stemmetje: Zeg Hans, toen ik mezelf uitnoodigde om thee met je te gaan drinken, deed ik het niet zonder bijbedoeling. Ik wilde je om raad vragen. Dank je, weerde ik resoluut af. Ik geef principieel nooit raad. Maak je zelfs voor mij geen uitzondering? pleitte Lil met zoo'n allerliefste uitdrukking op haar gezicht dat ik onmiddellijk verteederd was en mijn tegenstand liet varen Vooruit dan maar, zei ik met een mis lukte poging tot barschheid, wat is er aan de hand? Lil legde me haar probleem voor. Wat zou jij, begon ze, een jong meisje aanraden te doen, als iemandwel als iemand verliefd op haar was en die iemand dat niet wilde zeggen en zij zoo verschrikkelijk graag zou willen dat hij dat wel deed? Zeg, studeer je voor sfinx, dat je derge lijke raadseltjes gaat opgeven? merkte ik een beetje sarcastisch op. Je moet er heusch niet mee spotten, pro testeerde ze, het is vreeselijk ernstig. Ik voel me er zelfs" een beetje ongelukkig door. Ik staarde haar aan Dus je bent het zelf? Hm. Wel allemachtig! En wie is de gelukkige? vroeg ik. Ken ik hem? O ja, je kent hem heel goed! Een wild idee schoot door mijn hersens. In Londen wordt gezocht naar de enveloppe van den allereersten luchtpostbrief. De Fran sche ballonvaarder Blanchard deed reeds in 1783 een poging om het Kanaal over te vliegen. Bij deze gelegenheid had hij ook brieven mede genomen. Beven het water begon de ballon te dalen. Blanchard wierp allen ballast over boord, o.a. ook de brieven. Tien jaar later maakte hij een succesvollen tocht van Philadelphia naar New-Yersey, en op deze vlucht nam hij een brief uit Washington mede. Fransche philatelis- ten hebben nu den bezitter van de enveloppe, van wien zij niet weten, of hij zich in Europa of Amerika bevindt, 10.000 gulden beloofd. Engelsche philatelisten hebben niet veel hoop, dat het couvert ooit te voorschijn zal komen. Zou dit wel het geval zijn, dan wordt de en velop de duurste luchtpostbrief. Maar neen, dat was toch te gek om los te loopen! Maar hoe dan ook, ik moest zekerheid hebben. Is hij jong of oud? vroeg ik kwasi-onver- schillig. Oud, heelemaal niet! Hij is een beetje ouder dan ik, maar het is toch nog een jonge man. Dat was voldoende. Elf jaar zou ze niet een beetje ouder genoemd hebben. Ik had het natuurlijk wel direct in de gaten gehad dat ik het niet kon zijn, maar tochje kunt nooit weten. Waarom geef je hem geen stille wenk? informeerde ik Een stille wenk? Lil liet een minachtend lachje hooren. Ik heb al zoovéél stille wen ken gegeven, dat je ze amper meer stil kunt noemen. Dan moet die vent een volmaakte idioot zijn, concludeerde ik oneerbiedig. Maar deze kwali- ficatie bleek toch 5"""^' een beetje te kras. is Hg is héelemaal geen idioot, ver- weerde ze zich C-QiX hij heeft alleen op dit punt een beetje een dikke huid, f tClCTOOTl maar overigens is I r,;. "lllllllllltmittlllltlimilimilllHIMtllll mi een snoes, hoor. Dat Lil een kerel, die haar op deze schande lijke wijze versmaadde, nog een „snoes" kon noemen, was meer dan ik verdragen kon. Ik mompelde dat het mijn tijd werd om naar kantoor te gaan. Ik heb er al over gedacht, zei Lil peinzend om 'em zelf maar een aanzoek te doen. Als ik jou was, raadde ik bruusk aan, zou ik me verder het hoofd niet breken over zoo'n ezel. Ze negeerde mijn uitval en ging op denzelf den toon voort. Weet je wat de kwestie is? Je kunt nooit vooruit zeggen, hoe hij het zal opnemen. Het is zoo moeilijk om van tevoren uit te maken, hoe een man op het een of ander reageeren zal. Er viel even een pauze. Toen kwam Lil's gewetensvraag: Wat zou jij doen als een meisje je onomwonden zei, dat ze van je hield? De hemel beware me, riep ik geschrokken, hoe kom je in vredesnaam aan dergelijke overspannen ideeën? Maar wat zou je doen. hield Lil aan. Ik zou zoo zeggen excuseer me een oogen blik, ik moet juist even telefoneeren. En dan zou ik me als de weerlicht uit de voeten maken. Wat laf van je. smaalde Lil. Ze wenkte met haar oogen naar het dienstertje, dat tegen den muur van de verlaten tea-room leunde. Het meisje kwam dadeiijk. Hebben jullie hier telefoon? vroeg Lil. Hier niet, wat het antwoord, wel in de... Lil liet het meisje niet uitspreken en gaf haar een wenk, dat ze weg kon gaan. Ze steunde met haar handjes op den rand van de tafel, waaraan wij zaten en boog zich naar mij toe. Je hóórt het! zei ze, met een vastberaden klank in haar stem, er is hier géén telefoon! Ben je nu toch van plan om er als de weer licht vandoor te gaan? Neen, antwoordde ik kalm, ik ben van plan je ten huwelijk te vragen. Wil je met me trouwen, Lil? Natuurlijk wil ik dat, was het bijna ge fluisterde antwoord. (Nadruk verboden) A lis* op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen Q/i/ifl bij levenslange ge: O O OTITIC S ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen OUlrlf»" verlies van beide iheele ongeschiktheid tot werken door armen, beide beenen of beide oogen i f 7 Cf) bij een ongeval met O Cf) f t *ïï/.- doodelijken afloop I £tOU»m bfj verlies van een hand een voet of een oog oij verlies van een Cf) bij een breuk van f Ai) bij verlies van 'n duim of wijsvinger 1 «/t/»-been of arm/ tri/." anderen vinger fcletwker ben ik dat. Dat merkt U toch wel, "bi o Overigens misschien hebt U zin kaan ®ns een avond naar den schouwburg te Voor Of naar een concert? U hebt het maar Van et zeggen. Een jong meisje wil toch wat &®Ss 6 Vereld zien! Dat moet U ook.... Hoe is „0 ^^vrence eigenlijk?" bitsték aardig, mevrouw, we kunnen het Ca(.hen? niet elkaar vinden." fle v a«na kon den grond van dit diepgaan- bjk °°r niet goed begrijpen. Verlegen, eigen- heer_ n beetje geërgerd, sloeg ze de oogen Op de slaapkamer teruggekeerd zei ze tegen haar man: „Dat protegeetje van jou is een ongenaakbaar ding." De heele week sloeg ze juffrouw Lutz met argwaan gade. De kleine bloemendokter voer de namelijk een zeer levendige corresponden tie. Ging het misschien toch om een andere betrekking? „Ik heb haar opslag en alles aan geboden," zei mevrouw Erck aan het ontbijt te gen haar man; „als ze ons nu toch opzegt is het snoode ondankbaarheid." Zondagochtend vroeg Catharina of ze des middags mocht uitgaan. Een familielid kwam met den trein van vijf uur aan het Potsdamer Station aan. Dat was een sensatie voor al de bewoners van de villa van Geheimraad Erck: juffrouw Lutz ging uit! De hu.shoudster en het eerste meisje hielden van vier uur af de wacht bij het keu kenraam. Ze wilden juffrouw Lutz zien uitgaan en vaststellen in welk toilet ze naar Berlijn ging. Ze zou vandaag zeker de groote dame uithangen. Maar het draaide op een ernstige teleurstelling uit: Juffrouw Lutz had een lange mantel aan en een eenvoudig vilten hoedje op. Ze zag er uit alsof ze op regen ge kleed was, terwijl het toch een zonnige Maart dag was en de heele tuin naar viooltjes geurde. 's Avonds om elf uur was ze nog niet uit Berlijn terug. Miss nam den Russischen haze wind aan 'n ketting en wandelde bij 't tuinhek op en neer. Miss begon zich ongerust te maken of juffrouw Lutz misschien op weg van het station lastig gevallen zou zijn. Zij was al een-en-twintig, maar men kon toch nooit weten, het liep tegen middernacht Plotseling bleef Miss als vastgenageld aan den grond staan. Uit de auto, die aan den overkant gestopt had, stapte juffrouw Lutz. En een goed ge- kleede jonge man volgde haar. Hij bleef, le vendig tegen haar pratend, aan haar zijde. Juffrouw Lutz drukte de handen tegen de slapen en schudde ontkennend het hoofd. Ver scheidene malen achter elkaar. Bij het tuin hek gaf ze hem een hand zonder hem aan te zien. Hij wilde haar een kus geven, maar zij weerde hem af. Snel maakte zij zich van hem los en wipte door het openstaande hek. De vreemde jonge man bleef haar een poosje na kijken, draaide zich langzaam om, stak den weg over en stapte in den auto, die in de rich ting van Berlijn weg reed. In de volgende dagen sprak Catharina geen woord over haar uitgaansmiddag. Ze was als door een fanatieke arbeidswoede bezeten; ze las meneer en mevrouw als 't ware eiken wensch op het gezicht, ze gunde zich geen oogenblik rust en tijdens de maaltijden nam ze met opvallende interesse deel aan gesprek ken op plantkundig gebied. Maar haar heele persoonlijkheid was als veranderd. Het was alsof er een sluier over haar lag. Als ze lachte, klonk het vreemd, klonk het treurig, zoodat het dengeen dié het hoorde moest bedroeven. En 's nachts Miss deelde het fluisterend mee 's nachts schreide zij veel en hartstochtelijk in haar kussens. Otto, de jonge advocaat, vond het buitenge woon humoristisch, dat deze „kleine heilige" een minnaar had! Toen zijn moeder zuchtend betoogde, dat zij het 't meisje toch aan niets had laten ontbreken en dat ze er van over tuigd was dat het ondankbare ding toch den dienst zou opzeggen, zei hij: „Haar verdriet is misschien met een heel ander middel te gene zen, dan U denkt, Mama." „Je bent niet wijs," antwoordde zijn moeder ontstemd. Geheimraad Erck had al een angstig voor gevoel van de huiselijke ellende, die het vertrek van hun „parel" zou meebrengen. Zijn vrouw was in alle practische dingen een onbeholpen kind gebleven en was tegen de emotie van per- soneelverandering niet opgewassen. Hij liet daarom juffrouw Lutz in- zijn studeerkamer ko men. Catharina kwam verlegen, met uitgehuilde oogen binnen en de heer Erck liet haar in een reusachtigen, met snijwerk versierden antieken kerkstoel plaatsnemen, die naast zijn schrijfta fel stond. „En nu, juffrouw Lutz, vertel me maar eens wat er aan mankeert. Ik heb U bij me laten komen omdat ik den laatsten tijd zoo den in druk heb, dat U het niet naar Uw zin hebt. Hebt U verdriet, juffrouw Lutz?" Ze haalde de schouders op. Als een hoopje ellende zat het jonge meisje daar in den reus achtigen zestiende-eeuwschen stoel. Ze streed met zichzelf. Eindelijk liet ze het rossig-bionde hoofd in de handen vallen .steunde haar elle bogen op de knieën en een bevrijdende tranen stroom brak los. De Geheimraad keek vader lijk naar het schokkende meisjeshoofd met het gescheiden haar, dat in twee vlechten bij de ooren was opgenomen. „Staat hetgeen U hindert in een of ander verband met Uw positie hier in huis?" vroeg de oude heer vriendelijk. Snikkend schudde zij het hoofd. „Och, me- heer Erck.... het is zoo vriendelijk van U U meent het zoo goed met meen ik ben zoo dankbaar voor de behandeling hier in huis en voor alles wat ik van U leeren ook me vrouw, maar ik ben zoo ongelukkig.... En ik weet absoluut niet, hoe ik de moeilijkheden moet oplossen Hij schoof zijn bureaustoel naar haar toe, nam haar handen en zei kalmeerend: „Nou, nou, nou, heb een beetje vertrouwen, kleine meid. Er is zeker een jonge man in het spel, nietwaar? Wel, je hoeft je niet te genee- ren. Ben je verloofd? Wat? Dan toch in elk geval verliefd? Goed, goed! Denk nu maar eens voor een oogenblik, dat ik een oud fami lielid van je ben. Je bent toch wees, nietwaar?" „Ik.... heb niemand.... op de heele we reld," bracht ze snikkend uit. „Hmhm. Ja, mijn vrouw heeft al verscheide ne keeren gezegd, dat ze zoo graag wat voor U zou zijn. Maar het was zoo moeilijk om een beetje op intiemen voet met U te komen Zoo glad als een aal. Altijd direct weer verdwenen en aan het werk, van 's morgens vroeg tot 's avonds laat. We hebben U onzen „parel" ge noemd. Maar een blik in Uw hart hebt U ons nooit toegestaan. We zagen dat U verdriet had, we hadden medelijdenzonder U'te kunnen helpen." „Ik zou het een zaligheld vinden," zei ze, nog steeds snikkend, „om me eens heelemaal te kunnen uitspreken, maar „Maardan ga Je maar eens je gang, bes te meid. Ik ben zoo gesloten als een pot. Voor uit maar. Is hij je ontrouw?" „Neen. Integendeel, ik geloof, dat hij veel van me houdt. Maar hij is zelf in eeïf conflict verzeild geraakt, waaruit hij geen uitweg weet. Wij hebben ons verloofd, toen mijn vader nog leefdeToen studeerde hij het tweede jaar aan de technische hoogeschool. Zijn vader was ook bloemkweeker. Het zijn onze buren. De fa milie Troilo." „Troilo, De groote snijbloemenfirma in Wies- baden?" Zij knikte. „Victor's grootvader leeft ook nog en woont daar ook. Maar hij heeft met Victor's vader heelemaal gebroken, sedert die voor de tweede maal getrouwd is. Maar van die twee de vrouw komt al het geld, waardoor de fir ma groot geworden is." „Victor H. Troilo. Hm, ja, die is bekend." „De tweede vrouw heet Rispeter van zich zelf. Van die schatrijke familie uit Aken. De Rispeters bezitten groote lakenfabrieken." Van deze branche was de Geheimraad niet zoo goed op de hoogte. „Zoo, zoo. Verder. Ver tel maar verder, kind." (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 9