Kabinet-Von Papen afgetreden Het woord thans aan de partijen VEREEIMIGDE katholieke pers Hindenburg heeft vrij baan Het nieuws van heden De Britsche ontwapeningsplannen DE VERKIEZINGEN IN BELGIE Exposé van Sir Simon te Genève Schuldenprobleem Malaria-epidemie op Cuba Onrust te Sevilla DE BAROMETER VRIJDAG 18 NOVEMBER 1932 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 NA EEN HALF JAAR Heden zal de Rijkspresident de eerste besprekingen met eenige partijleiders houden Wat Von Papen deed Waarom het kabinet aftreedt Ontvangst der partijleiders ÜÉÊ1 Het afgetreden kabinet-von Papen DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Het Weer Een schrijven van het Belgisch Episcopaat over Eupen en Malmedy Christelijke Volkspartij veroordeeld Opwinding in Eupen- Malmedy Geen nieuwe plannen om met de Fransche voorstellen te kun nen concurreeren Duitschlands eisch Wat Engeland voorstelt Ontwapening ter zee Ontwapening te land Ontwapening in de lucht Talrijke Amerikaansche ambte naars zorgvuldig aan het stud eer en Roosevelt Dinsdag naar Hoover mui Zware orkaan boven Noorwegen Groote schade aangericht Reeds duizend gevallen Vuurgevechten met de politie Uitslag der Deensche verkiezingen Hoe het nieuwe Folketing er zal uitzien Genève zonder troepen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VIJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18230 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek UUllllllllllllllllllllilllllillilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllligillllllllllllllllllllllflIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIillllll BERLIJN, 17 Nov. (Per telefoon). Rijks kanselier Von Papen heeft hedenmiddag rijkspresident Von Hindenburg het collectief ontslag van het geheele kabinet aangeboden. Von Hindenburg aanvaardde het ontslag. Het kabinet-Von Papen zal voorloopig nog in functie blijven. De president zal morgen en overmorgen de Partijleiders ontvangen. (United Press) Als een donderslag bij helderen hemel weerkaatste door heel de wereld op 30 Mei van dit jaar het schier ongelooflijke bericht, dat Rijkspresident Von Hindenburg •^Ün" Rijkskanselier dr. Brüning plotseling buiten de deur had gezet, den kanselier, die in woeling der partijen nog altijd een, al was bet dan ook een kleine, meerderheid in den Rijksdag bezat en die juist had verklaard, dat bij na overwinning van onbeschrijflijke moeilijk- beden, zoowel in de binnen- als buitenlandsche Politiek nog honderd meter van zijn doel was. Ret bleek, dat de camarilla van de „Herren- cbtb", in Oost-Elbisch jonkerschen zin georiën teerd, den grijzen president in Neudeck in haar betten had gevangen. Zij had Brüning van ■bolsjewisme beschuldigd, omdat deze in zijn Matste noodverordening zou willen voorstellen. °e Oost-Pruisische (door ophooping van schuld biet meer te redden) reusachtige landgoederen lïl het belang der kolonisatie voor werkloozen t® verdeelen. Hindenburg liet zich overreden ^el wilde hij Brüning als minister van Buiten- kndsche Zaken behouden, maar deze weigerde beslist. Hindenburg droeg aan een zekeren heer Von Rapen de vorming van een kabinet op, dat niet bfeer op de partijen zou steunen, maar op het Bezag van den president. Von Papen nam aan eb kreeg volmacht den Rijksdag te ontbinden. gastspel begon. Als een olifant in een por- Celeinwinkel huisde Von Papen. Hij wilde een regeering der nationale concentratie zijn. De Rfuisische regeering, die zich niet aan hem ^ilde onderwerpen, zond hij een Rijkscommis- ®aris (in zijn eigen persoon) op haar dak. In bausanne brak hij de politiek van Brüning stuk eh toonde zich bereid drie milliard goudmark betalen. In het Duitsche Rijk joeg hij alles tioor elkander, joeg hij land tegen land en alle kinden tegen het Rijk op. Hij stuurde honderden "Systeem"-ambtenaren in de verstrooiing. Hij ®chreef verkiezingen voor den Rijksdag uit en 'h'eeg nauwelijks een tiende der stemmen. De Nazi's zwollen aan en de Communisten wonnen. Rb verbruide het met Hitler, die eerst met nr Wilde samenwerken en maakte hem tot 2tin doodsvijand. Hij ontbond weer den Rijks dag. De Nazi's kwamen wel wat verzwakt terug, blaar de Communisten kregen een waterhoofd. Geen tiende had hij achter zich. Nog deed hij ®ebig'e wanhopige pogingen om in het zadel te bjven, maar de partijen, de democratie, bleek sterk. Het Rijksgerechtshof had hem trou- ^eas al op losse schroeven gesteld. Alles viel *°hdom hem weg: de Rijksraad, de landen, de ruisische Staatsraad en ook zijn Oost-Pruisi- Sche vrienden, die het hem niet konden ver even, dat hij tenslotte de contingenteerings- P°litiek niet aandurfde. Rb stond alleen. Zhn ruïneus gastspel was uitgespeeld. Choral het onwrikbaar Centrum het hem op Subiet bijten. ®r is in deze tragedie van nauwelijks zes aanden autoritaire en presidiale regeering ast hem nog een overwonnene, een moreel VerWonnene Von Hindenburg. RRRLUn, 17 Nov. (Officieel) De Rijkskanselier ®£t Donderdag den Rijkspresident rapport uit- hin^ht betreffende het resultaat der bespre- Sen, welke hij in opdracht van den Rijkspre- ht met de partijleiders heeft gevoerd nopens tot stand koming van een nationale concer- ls °P een zoo breed mogelijke basis, j. etwyi de Duitsch Nationale Volkspartij, de 0p 'sche Volkspartij en de Beiersche Volkspartij tie *et standPunt staan, dat zij iedere concentra te °ejuichen- welke in staat zal zijn de werk- beef 6C*en c*er RiiksreSeering te verlichten, de leider der Centrumpartij de meening uitgesproken, dat hem de leiding en de samen stelling van het huidige kabinet niet geschikt voorkomen, om deze aaneensluiting der krachten te verzekeren. De S.P.D. heeft den wensch van den kanselier een onderhoud te hebben over de medewerking aan een nationale noodgemeen- schap ootweg van de hand gewezen. De N.S.D.A.P. heeft medegedeeld, dat zij slechts onder zeker voorbehoud bereid is tot schriftelijke onderhandelingen, waarbij zij het van te voren verwerpt het door de Rijksregeering in behande ling genomen politieke en economische plan te ondersteunen. Onder deze omstandigheden meende de Rijks regeering, die met al haar krachten heeft ge tracht de haar op 1 Juni door den Rijkspresident verleende opdracht ten uitvoer te leggen, het meest te handelen in het belang van het vader land, door deze opdracht thans den Rijkspresi dent terug te geven. Zij handelt daarbij zonder het principe der autoritaire staatsleiding prijs te geven volgens het door haar reeds eenige malen uitgesproken beginsel, dat in deze zoo ernstige stonde geen plaats kan zijn voor een rekening houden met personen. Zij wenscht den Rijkspresident den weg volkomen vrij te maken, opdat hij als leider der natie en gesteund aoor de hooge autoriteit van zijn ambt de aaneen sluiting van alle waarachtig nationale krachten zal kunnen tot stand brengen. De Rijkspresident heeft het aftreden der Rijks regeering aanvaard en het kabinet belast met de afwikkeling der loopende zaken. BERLIJN, 17 Nov. De beslissing betreffende de verdere ontwikkeling van den binnenlandschen politieleen toestand berust na het aftreden van het kabinet-Von Papen thans in handen van den Rijkspresident en de leidende po"tici, wier taak zal zijn een uitweg te vinden uit de moeilijk heden. Morgen zullen worden ontvangen Hugenberg voor de Duitsch-Nationalen, Mgr. Kaas voor het Centrum en Dingeldey voor de Duitsche Volks partij. Voor Zaterdag zijn ontboden de leider der N.S.D.A.P., Adolf Hitler, en de leider der Beiersche Volkspartij, dr. Schaeffer. In politieke kringen te Berlijn neemt men aan, dat de besprekingen ongeveer midden volgende week zullen zijn beëindigd. Dan zullen waar schijnlijk voorstellen worden gedaan voor het houden van slotbesprekingen. De sociaal-democraten zijn niet uitgenoodigd aan de onderhandelingen deel te nemen. Als motief hiervoor wordt aangegeven de toon en de inhoud van hun antwoord aan den Rijks kanselier. Mocht ondanks den dringenden wensch van den Rijkspresident na deze besprekingen geen kabinet van nationale concentratie tot stand komen, dan wordt in politieke kringen niet uit gesloten geacht, dat de Rijkspresident dan zon der rekening te houden met de uiteenloopende wenschen der partijen een man in wien hij ver trouwen stelt tot Rijkskanselier zal benoemen. Theoretisch zou deze man Von Papen kunnen zijn. In welingelichte kringen gelooft men evenwel, dat de Rijkspresident dan een ander zijn ver trouwen zal schenken. Van welingelichte zijde wordt nadrukkelijk verklaard, dat de president ook in de toekomst aan het beginsel van presidiaal-kabinet zal vast houden. Ook het nieuwe kabinet zal een presi diaal-kabinet zijn. Het schijnt thans reeds vrijwel vast te staan, dat Freiherr von Neurath en Generaal von Schleicher ook in het nieuwe kabinet zullen blijven. KABINET VON PAPEN AFGETREDEN. Onlusten te Sevilla. Zware orkaan boven Noorwegen. Malaria-epidemie op Cuba. Cbr. Volkspartij door den Bisschop van Luik veroordeeld. De Britsche ontwapeningsvoorstellen door Sir John Simon te Genève uiteengezet. Tweede Kamer. Hoofdstuk I der Rijksbegrooting z.h.s. aangenomen. Speelhol in de Egelantiersstraat te Amsterdam uitgeroeid. Uitvoering van te graven kanalen in Noordelijk Noord-Holland. [llllllll!lllllllll!lll!lll!llllllllllllll!llllllfll£ LUIK. 17 Nov. (K W. P.) In verband met de a.s. verkiezingen m België hebben de Bel gische Bisscnoppen sooals uien weet een her derlijk schrijven uitgevaardigd waarin den ka tholieken als hun gewetensplicht wordt voor gehouden dat zij de eenheid moeten bewaren. In verband net dit rerderlfjk schriiven en de voorafgaande bespre unigen met ae vooraan staande geestelijken uit Eupen se Malmedy heeft de Christelijke Volkspartij net voorstel gedaan om een schriiven te richten aan den Bisschop van Luik waarin de aandacht zou worden gevestigd op de bijzondere positie, waarin Eupen en Malmedy en Sint Vith verkeerden terwijl ook de pogingen zou den worden uiteengezet, die gedaan waren om een front te vormen met de katl uiieke partij van België. Verder wed aan den Bisschop om een onderhouc gevraagd. De audiëntie heeft echter niet plaats gehad. De bisschop heeft het schrijven schriftelijk bfantwoord en daar de brief een vertrouwelijk karaktei droeg werd de inhoud niet gepubliceerd. Intusschen heeft de bisschop van Luik aan ie geestelijken van Eupen-Malmedy-St. Vith een nauer schrijven gericht, dat zonder eenigen verderen commentaar van den kansel moest worden voorgelezen. Dit schrijven luidt als vorgt: In het herderlijk schrijven van Zijn Em. den Kardinaal en Aartsbisschop, alsmede van de Bisschoppen var België dat den vorigen Zondag van den sansei werd voorgelezen staat: „Daar waar geen kans op succes is om een enkele lijst tot stand te dotn komen met sa menwerking van alie katholieken blijft het toch noodzakelijk dat deze groepen elkaar niet bestrijden maar ei moet veel meer in een dracht gehandeld worden. Deze woorden zijD niet "an toepassing voor onze dekenaten Eupen-Malmedy-St. Vith. Daar is maar een enkele lijst die Katholiek genoemd mag worden en dat is de Katholieke Unie. Dientengevolge is het in geweten verbo den op een andere lijst te stemmen die ook Christelijk genoemd wordt of deze op welke wijze ook te jndersteunen Door dit schrijven is de Christelijke Volks partij door den Bisschop van Luik veroor deeld. De „Limourger Koerier" schrijft nog naar aanleiding van bovenstaand bisschoppelijk besluit: Het stemmen op de lijsten der Christelijke Volkspartij, dat zijn de Duitsche lijsten, is den Katholieken verboden. Zij moetan zich ook onthouden van eiken steun aan deze partij. Onder de bevolking van Eupen en Malmedy heerscht groote ontstemming over dit bis schoppelijk ingrijpen, dat naar men meent, geschied is onder den druk van Belgische re- geeringskringen, nu uit de resultaten van de gemeenteraadsverkiezingen, van October j.l. is gebleken, dat de verkiezing van een Duitsch Kamerlid zeer waarschijnlijk is. GENEVE, 17 Nov. (Reuter). De Engelsche minister van buitenlandsche zaken, Sir John Simon, heeft hedenmorgen in hét bureau der Ontwapeningsconferentie de aangekondigde re devoering gehouden over het standpunt der Britsche regeering in de ontwapeningskwestie. Sir John Simon, die er allereerst met nadruk op wees, dat hij namens de geheele Engelsche regeering sprak, begon zijn rede met een korte vermelding van 't Fran sche ontwapenings.plan. Hij dankte de Fransche regeering voor deze bij drage tot oplossing van het moeilijke ontwape ningsprobleem, zonder echter op den inhoud van het plan dieper in te gaan. Daarna besprak Simon den Duitschen eisch: van gelijkgerechtigheid en verklaarde, dat deze kwestie zonder twijfel moet worden opge lost, daar dit een der belangrijkste vooi-waarden is voor de verdere werkzaamheden der confe rentie. In de volgende punten zette hij Engelands standpunt uiteen: 1. Het Verdrag van Versailles is een bindend document, dat evenals andere verdragen, niet door eenzijdige onderhandelingen ter zijde kan worden gesteld. Slechts met wederzijdsche in stemming kan het gewijzigd worden. 2. Uit de indertijd door Clemenceau, in naam der geallieerden afgelegde verklaringen blijkt zonder twijfel, dat de aan Duitschland opge legde ontwapening ten doel had een begin te maken met de algemeene ontwapening. 3. Zonder de ontwapeningsmaatregelen van andere landen te willen onderschatten, blijft het feit bestaan, dat, terwijl Duitschland onder worpen is aan de beperkende bepalingen van het Vredesverdrag, de andere mogendheden nog niet aan wederkeerige bindende verplich tingen onderworpen zijn tot beperking en ver mindering van hun bewapening, afgezien van de Vlootovereenkomsten van Londen en Was hington. Verder is het ook een feit, dat andere landen die wapens nog in gebruik hebben, welke bij het Vredesverdrag aan Duitschland verboden wer den. 4. Intusschen is Duitschland een gelijkge rechtigd lid van den Volkenbond geworden en als gevolg hiervan heeft het het onbetwistbaar recht opgeëischt, ook wat de bewapening be treft, een gelijke positie in te nemen. De Engelsche regeering stelt daarom voor: 1. Alle Europeesche staten zullen zich plech tig verbinden onder geen omstandigheden te zullen trachten, eventueele tegenwoordige of toekomstige geschillen met geweld van wape nen op te lossen. 2. De beperking der Duitsche bewapening moet in dezelfde ontwapeningsconventie ver vat zijn, die ook de uiterste grenzen der be wapening van de andere landen bepaalt. 3. De beperkingen, die aan de bewapening van Duitschland zijn opgelegd, moeten voor dezelfde periode gelden en aan de gelijke wijze van herziening onderworpen zijn, als die welke voor de andere landen gelden. 4. Wat de wapensoorten aangaat, heeft Duitschland verklaard, dat het niet de bedoe ling heeft opnieuw te bewapenen, doch het heeft geëischt, dat men het beginsel zal er kennen, om de wapensoorten, welke aan an dere landen zijn toegestaan, voor Duitschland niet blijvend te verbieden. Het spreekt van zelf. zoo vervolgde Sir John Simon, dat het thans alleen gaat om de wa pensoorten en niet om hun aantallen. De Gérechtshof te Arnhem het vonnis van den kwestie van de wapen-hoeveelheid moet later en afzonderlijk behandeld worden. a. De Engelsche regeering onderhandelt mo menteel met de voornaamste vlootmogendheden over een belangrijke vermindering van de De- wapening ter zee. Het beginsel der gelijkbe rechtigdheid eischt, dat Duitschland in de toe komst de mogelijkheid zal hebben om oorlogs schepen te bouwen van hetzelfde type dat thans door de groote vlootmogendheden wordt gebruikt. De tienduizend tons grens vooi !i- b. De Engelsche regeering verklaart zich be reid haar kruisers in de toekomst te beperker. tot een type van 7000 ton met 6 inch geschut, overeenkomstig het kruisertype, dat Duitsch land is toegestaan. c. De Engelsche regeering houdt met klem vast aan de afschaffing van het duikbooc- wapen als het beste middel tot verzekering van de ontwapening en van den vrede. a. De zware tanks moeten tot een nog nauw keurig vast te stellen grens verboden worden Daarentegen kunnen lichte tanks wokden toe gestaan, aangezien deze onontbeerlijk zijn als bescherming tegen machinegeweer-aanvallen Op de basis der gelijkberechtigdheid zal het onmogelijk zijn Duitschland het recht om een beperkt aantal van deze tanks te bezitten te weigeren. Het definitieve aantal moet echter b. Het Verdrag van Versailles verbiedt Duitschland geschut boven een kaliber van 105 m.M. De Engelsche regeering stelt voor. dat het geschut van alle mogendheden za! worden vervangen door geschut van een derge lijk uniform type. Het luchtwapen heeft, zooals geen ander wa pen, een uitsluitend internationaal karakter. Door een internationale overeenkomst kunnen alle militaire en andere luchtvaartuigen als mede het werpen van bommen uit de lucht ver boden worden. Evenals het vormen van eer. werkelijk doeltreffende internationale controle op de civiele luchtvaart, stuit een dergelijk pro gram op de groote moeilijkheden. De Engel sche regeering wenscht echter met de overige regeeringen de mogelijkheid van de tot stand koming van een dergelijk program te onder zoeken. Zij doet daarom de volgende voor stellen: 1. Directe vermindering van de bewapening in de lucht door de groote mogendheden tot het peil van de luchtbewapening van Enge land. 2. Vermindering met 33 pCt. van de lucht macht van alle mogendheden, Groot Bnttac- nië incluis. 3. Beperking van het dood gewicht der mili taire vliegtuigen tot een nog te bepalen mi nimum. In internationale kringen ziet men in het al gemeen in de oplossing die sir John Simon heeft aangegeven, een grondslag voor de diplo matieke onderhandelingen met den Duitschen Minister van Buitenlandsche Zaken over de er kenning der Duitsche eischen en den terugkeer van Duitschland naar de Ontwapeningsconfe rentie, die men hier de volgende week verwacht. WASHINGTON, 17 Nov. (Per telefoon.) Of schoon Hoover en Roosevelt wel niet tot een oplossing over de schuldenkwestie zullen ko men, wordt op de ministeries hard gewerkt aan de uitwerking der politieke richtlijnen ten aan zien van het door Engeland, Frankrijk en Bel gië gevraagde betalingsuitstel. Vooral op het staatsdepartement en op het ministerie van Financiën heerscht groote druk te en talrijke ambtenaren wijden zich aan een nauwkeurig onderzoek van het schuldenpro bleem in zijn huidige phase. (United Press) WASHINGTON, 17 Nov. (Reuter.) Roosevelt heeft Hoover telegrafisch medegedeeld dat nij Dinsdag a.s. te Washington zal aankomen en zich dan onmiddellijk naar het Witte Huis zal begeven, teneinde het schuldenvraagstuk te bespreken. De leider van de Democratische fractie van het Huis van Afgevaardigden. Rainey, ver klaarde dat het moeilijk zai zijn een enkele stem te krijgen voor een nieuw moratorium Ook Reynolds, die vermoedelijk voorzitter van de commissie van Buit. Zaken zal worden in het nieuwe Huis. is van die meening. MacFadden, een heftig tegenstander van herziening van de schulden, beschuldigt Hoo ver en het ministerie van buitenlandsche za ken, Laval, tijdens diens verblijf te New York in het geheim herziening te hebben beloofd. Hij voegde eraan toe. dat het Hoover-mora torium bij de stembus verworpen is. De Fransche en Belgische gezant hebben een onderhoud gehad met Stimson en Castle. Verwachting: Zwakke tot matigen. =E Zuid-Oostelijke tot Zuidelijken wind. nevelig tot half bewolkt, weinig of geeu neerslag, lichte vorst in het Oosten, in EE het Westen om het vriespunt. H Hoogste stand: 772,7 te Stochoim. E= Laagste stand: 739,4 te Isafjord EE Zon or 7.28, onder 4.02. Laaste Kwar- p -r Maandag v.m. 8.18. Licht op 4.32. OSLO, 17 Nov. (V.D.) Een ontzettende orkaan teistert thans Noord Noorwegen. Er is buiten gewoon groote schade aangericht. Te Helnaes zijn alle gebouwen door den storm vérwoest. Vijftien visschersschepen zijn op drift. Ter plaatse staan nog overeind het woonhuis van een koopman en het telefoonkantoor. Ook het postkantoor is omvergewaaid. Nog erger is Oksevar er aan toe. De geheele visschersvloot van dit plaatsje, welke voor anker lag, is losge slagen. De meeste visschers hebben daardoor al wat zij bezaten verloren. Er is ook groote schade aan de gebouwen aangericht. De Noorsche re geering zai waarschijnlijk een hulpactie ten bate van de noodlijdende bevolking op touw zetten. CAMAGUEY (Cuba), 17 Nov. (Per telefoon". In het vluchtelingenkamp te Vertientes in de nabijheid van het door den cycloon en den springvloed van verleden week verwoeste Santa Cruz del Sur is een malaria-epidemie uitge broken. Omstreeks 1000 personen zijn reeds door de ziekte aangetast en algemeen wordt gevreesd, dat de epidemie vele vluchtelingen uit Santa Cruz zal „wegmaaien." De muskieten, de overbrengers der ziekte, zijn waarschijnlijk ook door den cycloon uit de moerassen ver dreven. (United Press). SEVILLA, 17 Nov. (Reuter.) Vannacht heb ben eenige onruststokers den weg naar Sevilla gebarricadeerd. Zij werden door de politie ver dreven, waarbij een beambte ernstig werd ge wond. Er werden 12 arrestaties verricht. Naar door VB. wordt gemeld, heeft de com munistische staking zich verder uitgebreid en is het verkeer thans zoo goed als stilgelegd. Eenige tramverbindingen, welke slechts onder sterke politiebewaking konden worden gaande gehouden, zijn onmogelijk gemaakt, doordat stakers dr wagens beschoten. Het is reeds eenige malen tot botsingen gekomen tusschen politie en stakers, er hebben zelfs volledige vuurge vechten plaats gehad. Het juiste aantal gewon den is nog niet bekend. KOPENHAGEN, 17 No. (V.D.) Vo'gens den voorioopigen eind-uitslag van de Deensche ver kiezingen, die gisteren zonder incidenten zijn verloopen, zal het nieuwe Folketing als volgt zijn samengesteld: Venstre-partij 39 zetels (44) Conservatieven 27 zetels (24) Sociaal-democraten 62 zetels (61) Burgerlijk radicalen (Democr.) 14 zetels (16) Noord-Sleeswijksche partij 1 zetel 1) Rechtspartij 4 zetels 3) Communisten 2 zetels 0) Hoewel de conservatieven een belangrijke overwinning hebben behaald, wordt de regee- ringsmeerderheid, die bestaat uit sociaal-de mocraten en burgerlijke democraten, hierdoor niet aangetast. De regeermgspartijen beschik ken over 76 van de 149 zetels. De communisten, die voor het eerst zelfstan dig aan de verkiezingen deelnemen, hebben een behoorlijk succes te boeken en komen met twee leden in het parlement. De nationaal-socialis- ten kregen in totaal slechts 756 stemmen. Minister-president Stauning beschouwt den verkiezingsuitslag als een votum van vertrou wen van het land in het tegenwoordige kabi net. De Minister van Buitenlandsche Zaken, Munch, verklaarde, dat dit de eerste verkiezing is, waarbij een regeering tijdens een crisis een overwinning heeft behaald. GENèVE, 17 Nov. (Reuter.) De beide batal jons uit het kanton Wallis, die in verband met de gebeurtenissen waren gerequireerd. hebben Genève hedenochtend weer verlaten In de stad bevinden zich thans geen troepen meer. Hoogste stand op Vrijdag 9 unr van.: 766 Achterin'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 1