STADSNIEUWS ONDRAGELIJKE BRANDWONDEN KLOOSTERBALSEM 'TNERMOGÈNE^ Gemeenteraad van Bloemendaal Haarlem, 18 Nov. Hoest, Koude itheumatiek Griep en Ste ken in de zij. VRIJDAG 18 NOVEMBER FILMAVOND R.K. Vrouwenbond REMBRANDT-THEATER Zondagmorgenvoorstelling W aterbewoners „St. Bernulphus" HAARLEMS GEMENGD TOONEEL „THALIA" Voor Roomsch-Katholieken HERINGA WUTHRICH - HAARLEM CENTRALE VERWARMING „BENEDICAMUS DOMINO" Veertigjarige jubilea DE VELLEN HINGEN ERBIJ Dank zij KLOOSTERBALSEM komt zijn hand weer goed in orde AKKER'S Geen ff oud zoo goed" MUZIEK Feestavond Haarlemsche Politie- muziekvereeniging Doopsgezind Zangkoor A. J. PRINSENBERG Weer één Bloemendaals nieuwe wethouder Reddingsbrigade voor drenkelingen Het petitionnement ten gunste van de H.O.V. ,De Smokkelaar" Eindelijk weer een katholieke wethouder. Ling- beeksche opvattingen bij onderwijs-vergoednigen. „De Nagtegaal" raadhuis. Verkiezing wethouder Benoemingen Beheer bedrijven Legesverordening Opnemen boeken gemeente ontvanger Kohieren precario-rechten Vergoeding L.O.-wet Nieuwe O. L. school D Ontheffing bouwverordening Verlaging zand prijs Schilderwerk en werkloozen Verbouwing van „De Nagtegaal" Licht en water Hulp voor werkloozen „De Nagtegaal" Verkapte bedelarij AGENDA 19 November Dr. VAN DER SLEEN Naar Zuid-Amerika R.K. Middenstandsvereeniging Kennemer Fotokring Nationaal Jongeren Verbond Orgelconcert BURGERLIJKE STAND Voor de leden van den R. K. Vrouwenbond voor Haarlem en omstreken gaf de firma De Erven de wed. J. van Nelle een filmvoorstel ling. in de groote zaal van het gebouw „St. Bavo." De presidente, mevr. M. T. Schous van Delft, verwelkomde in een prettige speech de vele aanwezigen. Zij dankte de firma voor de filmvoorstelling en merkte o.a. op, dat goed theezetten nog niet een ieders werk is. Allereerst werd hierna een prachtige steden- film vertoond, die belangwekkende kijkjes op Baam gaf. Na een kostelijk reclamefilmpje was de eigenlijke hoofdfilm: de groei, het plukken, de winning, vervoeren en opslag van de thee, waarbij suggestieve beelden het geheel verdui delijkten. De heer Van Steenwijk, vertegenwoordiger der firma in de provincie Noordholland gaf in enkele woorden toelichting op de film, terwijl hij na de pauze, waarin ieder de goede quali- teit van de thee of koffie zelf constateeren kon, een korte reae hield en daarbij het ca deaustelsel als zoodanig bestreed. Met een allergeestigste komische film werd deze geslaagde avond besloten. Vele vreemde werelddeelen worden voor de oogen van de toeschouwers der Zondagmorgen- voorstellingen blootgelegd en in de eene weck is het al interessanter en bezienswaardiger aan in de andere. Meesttentijds hebben deze films dan ook weinig met smaak uitstaande; degene wiens verlangen uitgaat naar alles wat belang rijk genoeg is er nota van te nemen, is ruim schoots tevreden met hetgeen gebeden wordt. De hoofdzaak is, dat men iets verder leert kij ken dan de neus van den doorsnee mensch lang is. Al datgene, dat vroeger ontzettende moeite zou kosten om te kunnen zisr. en te hooien verklaren, wordt thans dank zij de moderne ci nematografie en het eindelooze geduld van vele geleerden, in nauwelijks eenige uren tijds ge toond en verklaard. De algemeene kennis van de waterbevolking is, evenals van zoovele andere levende wezens, tamelijk bescheiden, bij het groote publiek. En toch is er misschien geen bron zoo rijk aan af wisseling als juist het water waarin een legio aantal dieren huist. De populaire soorten kent iedereen en in 't bijzonder die, welke voor de consumptie bestemd zijn. Daar dit echter slechts een uiterst klein gedeelte van de gansche water bevolking is, behoeft het geen nader betoog hoe rijk aan leven de zeeën en rivieren lijn. Felix Lampe heeft er dan ook werkelijk goed aangedaan om uit de vele documentaire Ufa- films er een samen te stellen, die een vrij vol ledig overzicht van de waterbewoners geeft. Vanaf het slijmdiertje, tot den grootste aller vis- schen, den walvisch, krijgt men bizonderheden te aanschouwen, terwijl aan alle daartusschen liggende soorten, zooals: Longvisch, Paradüs- visch, straaldiertjes, aeolis, phyllirrhoë, schaam- krabben, majavisch, poliepen, steur en tien tallen anderen, zeer uitvoerige aandacht wordt besteed. Hieruit ziet men, dat deze cultuurfilm, (waar van enkele gedeelten door den trouwen bezoe ker ongetwijfeld zullen worden herkend als be- hoorende tot andere cultuurfilms) zeer zeker de aandacht verdient en die. bedriegen de voor teekenen zich niet, ook in ruime mate krijgen zal. Het is een populair wetenschappelijk werk van groote waarde. L. V. Op Woensdag 16 Nov. hield de afd. Haarlem van den R. K. Bond v. Technici een ledenverga dering in hotel „St. Jan". Een 10-tal punten, o.a. statuten- en huish.- regl.-wijzigingen werden als voorstellen voor den a.s. beschrijvingsbrief vrijwel ongewijzigd goed gekeurd, waarvan één als mandaat aan den af gevaardigde zal worden medegegeven voor de Bondsvergadering. Ook zal de afd. op deze vergadering aanhan gig maken het ontwerp Steunfonds om dit voor den Bond ingevoerd te krijgen. Tot bestuurslid werd gekozen de heer J. Smit, terwijl bij acclamatie uit het bestuur tot voorzit ter werd gekozen de heer Th. Knape. Den scheidenden voorzitter, den heer C. J. v. Eek, werden vele hartelijke dank- en afscheids woorden toegevoegd door den Geestelijken Advi seur, door het oudste bestuurslid Numeyer, die mede namens de afdeeling een stoffelijk aan denken aanbood en door den heer Th. v. d. Wijden als Bondsvoorzitter en vriend, waarna de installatie volgde van den nieuwen voorzit ter, die ook nog eenige dankwoorden sprak. Men schrijft ons: Het heeft den zeereerw. heer Deken H. C. J Sondaal behaagd de geestelijke leiding op zich te nemen van het Haarlems Gemengd Tooneel „Thalia" voor Roomsch-Katholieken te Haarlem. Deze dilettanten-tooneelvereeniging mag het als een groote voldoening beschouwen den zeer eerw. heer deken in haar midden te zien, zoo dat zij in de toekomst, in samenwerking met haar geestelijken leider, op den ingeslagen weg zal voortgaan met het geven van goede too- neelavonden voor haar groot aantal donateurs en donatrices. Woensdag 23 November a.s. zal „Thalia" medewerking verleenen aan den feestavond van den naaikrans „St. Monica", onderafdeeling van den R. K. Vrouwenbond. Opgevoerd zal worden het blijspel „De Nalatenschap", dat zij op een der laatste donateursavonden met veel succes in den Schouwburg Jansweg voor het voetlicht heeft gebracht. Het nieuwe stuk, dat thans in studie is ge nomen en bestemd is voor den tweeden dona teursavond van dit seizoen is getiteld: „De Fa milie Loberg", tooneelspel in drie bedrijven. Onder de bekwame leiding van haar regis seur, den heer Piet v. d. Nouwland, hoopt „Thalia" in begin Februari a.s. dit spel in den Schouwburg Jansweg op te voeren. Nieuwe donateurs kunnen zich aanmelden bij de 2de penningmeesteressemej. A. Assendelit, Kruistochtstraat 16. Heringa-Johnson-Oliebranders Twee jubilarissen met 40 jaar trouwen dienst is zeker wel een merkwaardig feit, en toch mocht het koor der Paterskerk dit reeds eenige malen beleven! A.s. Zondag zullen de heeren Karei Bakker en Dirk Koopen dit zeldzaam feest herdenken. Heel het zangkoor viert van ganscher harte dit feest mede. Immers, beide zangers ge nieten de volle sympathie hunner medezangers. Was de heer Koopen steeds een bekwaam en ijverig lid, die zijn zangersgave altijd met ge heel zijn hart ten dienste van zijn geliefd koor ten beste gaf, Karei Bakker heeft bovendien i Karei Bakker Dirk Koopen om zijn mooie stem en om zijn gevoelvolle .voor dracht een vooraanstaande plaats in de zan gerswereld. Mochten de parochianen veel van zijn zang genieten, ook buiten de kerk, werden hem dikwijls naast beroepszangers de soli opgedra gen. Herinneren wij slechts eraan hoevele ma len onder leiding van den onvergetelijken Phi lip Loots en ook onder die van den heer P. van Kessel wanneer Benedicamus Domino in het belang der charitas schitterende uitvoe ringen gaf, Karei Bakker steeds de solopartijen waren toevertrouwd. Ook de Kon. Liedertafel „Zang en Vriend schap" vond in hem vaak een uitstekenden ver tolker der solopartijen. Zeker is het de wensch van al zijn mede zangers, dat hij nog lang zijn schoone stem moge behouden ten dienste van den heerlijken kerk zang. ,,'t Gebeurde door kokend heete olie en mijn rechter hand was geheel en al wond. Ik was ten einde raad en huilde van de ondragelijke pijnen. Mjn man heeft mijn hand dadelijk verbonden met Kloosterbalsem, weike we altijd voor ons kleintje in huis hebben. U kunt er zich geen voorstelling van maken, hoe dat ineens heerlijk verzachtte. Ik geef U de heilige verzekering, dat ik zelf verstomd sta over het wonder. Binnen 14 dagen was mijn hand weer gewoon." _flfCDr. h. Fr. te 's-G. ORIGINEEL TER INZAGE Onovertroffen bij brand-en snij wonden Ook ongeëvenaard als wrijfmiddel bij Rheumatiek, spit en pijnlijke spieren Overal per pot v. 20 gr. f 0.60 en 50 gr. f 1. Waar kan men beter en veiliger zijn, zoo dachten we gisterenavond, toen we ons be vonden te midden van zooveel politie-autori- teiten van hoog tot laag die den Jaar- lijkschen Feestavond vierden van nun kranige muziekkorps, dat ongezien, maar niet onge kend, reeds punctueel om acht uur de eerste blijde tonen uit hun koper of nikkel deed klin ken van onder den overhuifden orxestbak. Dit kortte den tijd van het wachten op de opening, welke te ongeveer half negen door den voorzitter, den heer Verlaan, geschiedde, die eenige hartelijke woorden van welkom en propaganda tot de aanwezigen richtte, en het Humoristisch Dubbel-Mannenkwartet „Octa vo" uit Amsterdam, leden en donateurs wel bekend, introduceerde. Wij zelf, die dit dubbelkwartet met humo- ristischen inslag nog nooit hoorden, hebben dubbel verbaasd gestaan over de waarlijk uit stekende prestaties van dit kleine zangers ensemble. We konden, wegens bezigheden el ders, slechts het eerste deel der uitvoering meemaken, doch wat we aaar in vocaal en in komisch opzicht te hooren en te zien kre gen, heeft ons werkelijk een genotvol uurtje bezorgd. De samenzang van het goed klinkend ensem ble blijft steeds beheerscht en afgewogen, en wordt gesteund door een sterk rhythmisch ge voel. Alles klopt, ook in de ingewikkeldste passages, en zelfs de gebaren geschieden op de maat, zonder ooit in overdrijving te vervallen. Mimisch behoorde de bariton met het bleeke gezicht, de Bleeke Bet uit „Het Vischc.ollege De Vergulde Biet," tot de beste krachten van het zingende achttal, zonder desondanks uit den toon te vallen. Achtereenvolgens hoorden wij de Muzikale Repetitie op het Platteland, een nummer, geïnspireerd op de Donauwellen- wals, getiteld Lenteweeelde, dat „musikalisch" goed bewerkt mocht heaten, het boertige duet „Snap jij het", het reeds bovengenoemde „Vischcollegs" en tot slot „De Vroolijke Para- pluie." Dit alles, benevens de toegiit „De Apo theker," voorgedragen in ileurige costuums uit anno dazumal, en met een muzikalen bege leider, die er wezen mocht, en door de aanwe zigen ontvangen met herhaald en hartelijk ap plaus. Een applaus dat wel verdiend was. Na de pauze zouden nog gegeven worden „De Boerenbruiloft," „Dollarwals,een Paro die op de klokken van Corneville" en „Kwak- Kwak-Kwak." We zijn, zooals gezegd, niet bij het nacht feest gebleven, maar dat de donateurs en leden een kostelijk amusanten feestavond hebben genoten, daarvan zijn we overtuigd. Daarom aan het zoo smaakvol concertge- vend Amsterdamsch Dubbelkwartet onze hul de en onze gelukwenschen. J. S. Een programma met veel variatie. Behalve het gemengd en kinderkoor, een dubbelman- nenkwartet, een sopraansoliste en een solo kwartet; liederen, een cantate benevens twee omvangrijke koorwerken: „Lauda Sion" van Mendelssohn en „Mirjam's Siegesgesang" van Schubert. Overladen was het programma nu niet be paald, wel wat heterogeen. Na aardige Hol- landsche kinderliedjes kwamen stokpaardjes van de 2 X 4 mannen-ensembles, zooals Rille's „Hymne a la Nuit," en hierna een werk als dat van Mendelssohn enz. Men moet zich telkens in een geneel andere sfeer verplaatsen, wil men van het aangebo dene kunnen genieten. Wellicht ware het be ter geweest den kinderzang, desnoods met af wisseling van een paar Hollandsche liederen van de sopraansoliste, geheel in het eerste deel te plaatsen, dan hadden de jeugdige ko risten bijtijds rust gekregen en na tien uur kunnen luisteren, (liefst onder toezicht, want thans maakten enkele jongens op de gaanderij veel stoornis). Wat het kinderkoor betreft, dit staat nu onder denzelfden dirigent als van het ge mengde koor: den heer Jac. Zwaan. Het ge volg hiervan is, dat dit koor muzikaler en technisch beter beheerscht zingt dan voor heen. In de cantate van Cath. v. Rennes wa ren b.v. heel goede momenten van tekstbegrip en voordracht. De toonvorming laat echter nog al iets te wenschen. De jongens zingen veelal met te ongeeultiveerde borststem en maken in hooge ligging zelden gebruik van de fal- sette. Door het opdrijven der borststem wordt de klank natuurlijk minder mooi en boven dien bijna voortdurend met lichte detonatie gezongen. Mocht het dirigent Zwaan gelukken de stemmen der jongens beter te vormen, dan zal dit ten goede komen aan den totaalindruk van het geheele kinderkoor. Het gemengde koor voldeed het meest in den piano-zang. Dan was de klank nobel en evenredig. In de forte-zang klonk oe sopraan- en vooral de tenorpartij nogal eens minder fraai. Er blijken in deze partijen enkele per sonen te staan, die in hooge ligging hun stem niet beheerschen. Jammer, want het stemmen- materiaal is over het algemeen genomen verre van onvoldoende. Op enkele fugatische onderdeelen na, kende het koor zijn taak en zong menigmaal muzi kaal. Het volgde de intenties van den dirigent i de meeste gevallen correct op. Mevrouw Hélène LudolphGeysen vervulde in de koorwerken de sopraansoli waardig en met stijlbegrip. Bijzonder in het mezza-voce klinkt haar stem zeer mooi. Het mannenkwartet „Zanglust," eveneens onder leiding van Jac. Zwaan, bestaat uit be hoorlijk stemmateriaal. De tweede tenoren hoeden zich echter voor domineeren, de eer ste voor opdrijving van het toonpeil. De belangstelling voor dit concert was vrij groot. Voor alle executanten, ook voor de ver dienstelijke bespelers van het klavier, weer klonk telkenmale hartelijk applaus. O. K. Oeze wan ouds be kende watten ver spreidt 'n weldoen de warmte en be strijdt met succes Ooozan van 45 en 75 cents. BIJ Apothekers en Drogisten Bij de politie is aangifte gedaan van diefstal van een rijwiel, dat geplaatst was voor een perceel in de Nic. Beetsstraat. In Bloemendaals Raad heeft Donderdag het lot eindelijk geholpen, een onrechtvaardigheid ten aanzien van de katholieke fractie te her stellen. Toen de heer Van Nederhasselt tot hoofd van den dienst plant soenen werd gekozen, koos men in diens plaats niet een nieu wen kathcüeken wet houder, maar nam den neutralen dokter Bornwater. Toen wet houder Laan heen ging, was de heer Kre- mer favoriet. En nu deze heenging, moest de heer Hogenbirk het worden. Maar zoo is het gelukkig nu eens niet geloopen. Nadat bij een tweetal stemmingen de heeren Prinsenberg en Hogenbirk een gelijk aantal stemmen op zich vereenigd. hadden, trok de heer Cassée het voor den heer Prinsenberg gunstige lot. Daarmede eindigde nu de toch onhoudbare toestand, dat men de grootste fractie in den Raad een wethouderszetel onthield. Verschillen de redenen heeft men daartoe aangevoerd, waarvan niet één steekhoudend genoemd kan worden. De sociaal-democraten en (waar schijnlijk) de vrijzinnig democraat hebben hun eng standpunt nu opgegeven en den katholieken gegeven wat hun toekwam. Ware de heer Ver- degaal niet door ernstige ziekte verhinderd ge weest de vergadering bij te wonen, de heer Prinsenberg was bij de tweede stemming (bij de eerste stemming stemden de sociaal-democraten hun candidaat Schulz) met 8 van de 15 stem men gekozen. Er was dus in den Raad een meerderheid voor hem en het zou daarom loyaler geweest zijn van de voorstanders van de candi datuur-Hogenbirk, om een hunner niet te laten medestemmen, nu bij de andere partij gedwongen een lid uitviel. Maar neen, men liet het aankomen op het stomme lot, om een an der dan den katholiek Prinsenberg te paard te helpen. De meerderheid, die den heer Prinsenberg koos, is echter geen werkmeerderheid in den Raad. Zoo'n meerderheid is daar helaas niet te vinden en dientengevolge doen er zich de vreemdste dingen voor, waarop wij meermalen de aandacht gevestigd hebben. In den heer Prinsenberg, die 43 oud is, sinds 1903 te Bloemendaal woont en sinds 1916 archi tect is, zal de Raad een goede keus gedaan blij ken te hebben. Hij zal hoogstwaarschijnlijk aan het hoofd van Publieke Werken komen te staan, een dienst, speciaal voor hem geëigend, maar ook een, welke hem een zware taak op de schouders legt. Dat hij geen beloften wil afleggen voor de toekomst, zooals hij na zijn verkiezing verklaar de, is dan ook zeer begrijpelijk, maar dat hij op de beste wijze zijn ambt zal vervullen, daar voor is zijn arbeid als raadslid borg. Hij is iemand, die met liefde en opgewektheid zijn taak vervult en voor de moeilijkheden van een wethouderschap van Bloemendaal zal hü zeker niet wijken. Moge hij lange jaren deze functie kunnen beklef den. Naast zijn 'functies als raadslid en lid van raadscommissies was (en is) de heer Prinsen berg secretaris van de afd. Bouwkunst van de Alg. R.K. Kunstenaarsvereeniging en sinds 1915 De Haarlemsche Reddingsbrigade voor Dren kelingen zal Woensdag 23 November, des avonds 8.15 uur, een buitengewone algemeene leden vergadering houden in hotel „Royal", Stations plein. O.a. zal aan de orde komen bespreking van het 20-jarig bestaan en belangrijke mededee- liugen yan het bestuur. Omtrent het petitionnement ten gunste van de H.O.V. vernemen wij, dat de leiding van het comité berust bij zeer vooraanstaande personen van verschillehde politieke richting. Daar de gemeente-begrooting oorspronkelijk ln het midden van December zou behandeld worden, meende het comité eenigen tijd van voorbereiding te hebben. Plotseling verscheen echter een bericht in de pers, waarin gemeld werd, dat de behandeling van de begrooting 23 November zal beginnen, waardoor onmiddellijk de noodige maatregelen genomen moesten worden. Thans gaan veertig personen de stad rond om de lijsten rond te brengen en weer op te halen. Deze actie van het comité gaat, zoo deelt men ons mede, geheel buiten bestuur en leden van de H.O.V. om. Het schilderij „De Smokkelaar", waarover den laatsten tijd nogal te doen is geweest, zal voor onbepaalden tijd in het Frans Halsmuseum geësposeerd worden. Donderdagmiddag vergaderde de gemeente raad onder voorzitterschap van den burge meester, jhr. mr. C. J. A. den Tex. Afwezig de heer Verdegaal. De VOORZITTER deelt mede, dat het voor stel betreffende de uitvoering van het besluit tot overname van grond aan den Zeeweg voor raadhuisbouw van de agenda afgevoerd wordt. Aan de orde is de benoeming van een wet houder in de vacature-A. F. Kremer (V. B.) De VOORZITTER uit zijn leedwezen over het ontslag van den heer Kremer als wethou der. Hij heeft getoond, datgene te willen, wat men samenspel in het college van B. en W. kan noemen. Hij heeft getoond te bezitten hof felijkheid, helderheid en activiteit. De heer KREMER dankt voor deze vrien delijke woorden. Hü heeft bedankt, omdat nü meent, dat er beter een wethouder kan zün, die zich geheel aan de zaken kan geven. Bü eerste stemming worden uitgebracht 14 stemmen, waarvan 7 op den heer Hogenbirk (C. H.), 5 op den heer Prinsenberg (R.K.) en 2 op den heer Schulz (S. D. A. P.) Bü de tweede stemming worden uitgebracht 14 stemmen, waarvan 7 op den heer Prinsen berg en 7 op den heer Hogenbirk. Bü de herstemming onthouden deze beiden zich van stemming. Van de 12 stemmen ver- eenigt ieder der candidaten 6 stemmen op zich. Bü loting wordt gekozen de heer Prinsen berg, die zün benoeming aanneemt, geen be loften wil afleggen, maar wel wil verklaren, in zün functie van wethouder de belangen van Bloemendaal zoo goed mogelijk te zullen behartigen, waarnaar hü ook als raadslid ge streefd heeft Tot onderwüzers aan school B worden be noemd E. M. A. Duyckinck Dörner te Haar lem en J. K. Veurman, te 's-Gravenhage. Voorts worden benoemd de voorzitters en leden der stembureaux. B. en W. stellen voor den duur der beheers- verordeningen op het gas- en waterbedrüf te verlengen tot 1 Juli 1933. Aldus besloten. B. en W. bieden ter vaststelling aan een herziene iegesverordening. Aldus vastgesteld, nadat aangenomen is een voorstel-Prinsenberg, onder vrijstellingen te begrüpen die bouwvergunningen voor school- bouw, welken de gemeente zelf moet bekos tigen. B. en W. vragen bevoegdheid, het opnemen van boeken en kas van den gemeente-ontvan ger op te dragen aan het Centraal Bureau voor verificatie enz., van de Vereeniging van Nederl. Gemeenten. De bevoegdheid wordt B. en W. verleend. Vastgesteld worden de kohieren voor de pre cariorechten 1032. Aldus vastgesteld. De vergoeding volgens art. 100 der L. O.-wet 1920 over 1931 wordt voor de Chr. Ulo-school en voor de St. Theresiaschool resp. bepaald op 3305.25 en 4439.49. De heer LAAN begrüpt niet, waarom aan het St. Josephgesticht vergoeding gegeven moet worden voor salarissen, die aan de leer krachten niet uitbetaald worden. Spr. zou daarover wel eens inlichtingan willen inwin nen. Wil men niet anders, dan is er niets aan te doen en moet het geld uitgekeerd worden. De VOORZITTER oordeelt, dat, na wat in de Tweede Kamer hierover gezegd is, in den raad er niet meer over gesproken behoeft te worden. Het betreft hier salarissen van per sonen, die gelofte van armoede afgelegd heb ben. De vergoedingen worden vastgesteld overeen komstig het voorstel van B. en W. Na overleg met den heer Prinsenberg, die in de jongste raadsvergadering een andere plaats voor de nieuwe O. L. school D te Over- veen in overweging had gegeven dan de door B. en W. aangewezene, stellen B. en W. thans voor, overeenkomstig het denkbeeld van den heer Prinsenberg, als plaats voor genoemde nieuwe school aan te wüzen het Oostelük ge deelte van de door de gemeente aangekochte gronden, welke eertüds toebehoorden aan me vrouw de wed. A. C. Gehrels-Vervooren. Aldus besloten. B. en W. stellen voor, ontheffing van artikel 7 der bouwverordening te verleenen aan: J. J. Lansdorp, de St. Reinildastichting, E. van Meir, J. A. de Groot, fa. J. H. Krul Jr., D. Antonisse en P. Nieman; en deze te weigeren aan: S. Slagvela. Aldus besloten Daar overal zanderijen in deze gemeente worden opgericht, wat ten gevolge heeft, dat niet alleen de wegen door de zandkarren worden stukgereden, doch ook de gemeentelüke zan- derü gemeden wordt wegens den hoogen zand- prüs 1.50 per M3), stellen B. en W. voor dezen prüs met ingang van 1 Januari 1933 terug te brengen op 0.25 per M3. Verschillende leden bepleiten handhaving van den bestaanden toestand, terwül de heer Laan een verordening vraagt voor het behoud van natuurschoon, zooals büv. te Hilversum. De VOORZITTER geeft aan, dat de begroo ting sluitend gemaakt moet worden, waarom mede dit voorstel is ingediend. Als de Goolsche gemeenten succes hebben met haar verordeningen, kunnen ook te Bloe mendaal dezelfde maatregelen getroffen wor den. De heer LUDEN stelt voor 0.50 per M3 te heffen, welk voorstel met algemeene stem men wordt aangenomen. B. en W. stellen voor, afwüzend te beschik ken op een verzoek van den Ned. Schilders- gezellenbond om productief schilderwerk óf niet te doen uitvoeren door werkloozen óf aan dezen het volle loon uit te betalen. Een dergelük verzoek der metselaars is reeds in het voorjaar van de hand gewezen. Na bespreking wordt besloten, de onder houdswerken publiek aan te besteden en den uitvoerders op te dragen, voor 90 pet. Bloe- mendaalsche werklieden aan te nemen. B. en W. bieden een ontwerp-plan aan voor de verbouwing van „De Nagtegaal" tot raad huis. De heer NOORMAN betreurt de indiening van het plan. De raadzaal wordt te klein en de beperktheid van de huidige raadzaal wordt zoo goed als niet ondervangen. Hij meent, dat de pers de discussies in de nieuwe raadzaal niet voldoende zal kunnen volgen. De heer QUARLES VAN UFFORD is het met de bezwaren niet eens en is ten volle be vredigd door het plan, evenals de heer Laan. De VOORZITTER wüst er op, dat het plan niet meer in stemming behoeft te komen. De aanbieding is slechts een beleefdheid van B. en W. Ingekomen is een verzoek van B. en W. van Jisp, adhaesie te betuigen aan het door den raad dier gemeente tot Gedeputeerde Staten gericht verzoek om: a. een steunregeling voor noodlijdende be drijven in het leven te roepen; b. de tarieven voor electriciteit en water te verlagen en de meterhuur af te schaffen. B. en W. geven in overweging om op grond van de hun ten dienste staande gegevens ad haesie te betuigen aan het verzoek tot verla ging van den waterprijs, doch niet aan het verzoek om de electriciteitstarieven te verlagen, daar toch de tarieven van het P. E. M. niet te hoog zpn in vergelüking met andere pro vinciale bedrijven, die eveneens plattelands- electrificatie ter harte nemen. Aldus besloten. De heer NOORMAN bepleit bespoediging van het geven van advies om toeslag op de brand stoffen. De VOORZITTER zal de zaak In B. en W. bespreken. De heer NOORMAN meent, dat Hulsebosch bij de vervoerdiensten beter werkloozen uit de gemeente Bloemendaal zelf kan nemen. De VOORZITTER antwoordt, dat een reor ganisatie van het rü verkeer wacht op den nieuwen wethouder. De heer NOORMAN vraagt nog naar de mogelükheid, om toch steun uit te keeren aan hen, die ziek zün en nu de eerste drie dagen niets krügen. De VOORZITTER antwoordt, dat diegenen, die er voor in aanmerking komen, onder steuning krügen. De VOORZITTER deelt, in antwoord op vragen van den heer Luden, mede, dat de uitvoering van het plan tot verbouwing van „De Nagtegaal" eenige vertraging ondervindt, doordat de villa in gebruik is gegeven aan het Crisiscomité. Zoo spoedig de villa ontruimd is, zal met de uitvoering van het plan begonnen worden. De heer KREMER vraagt, of er iets tegen verkapte bedelarij te doen is. De VOORZITTER antwoordt, dat afgewacht moet worden, wat de Hooge Raad zal beslis sen over de ventvergunningen. Zoolang die beslissing niet gevallen is, zün de ventverbo den nietig. De vergadering wordt gesloten. Gebouw „St. Bavo". Feestavond R. K. Volksbond. 8 uur R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur Haarlems Gemengd Koor, 8 uur Vertrouwensmannen Spoorwegpersoneel, 8 uur „Inter Nos", 6 uur. Stadschouwburg. Fientje de la Mar (chan sons )en Han Beuker (piano), kwart over 8. Gemeentelijke Concertzaal. Gemeentelijk orgelconcert, 8 uur. Restaurant „Brinkmann", Groote Markt. English Association Voordracht Miss Janet Barron, 8 uur. Patronaatsgebouw, Teylerplein. Lezing rec tor J. F. A. Bots, kwart over 8. Rembrandt-Theater Bioscoopvoorstellingen en variété, 7 en 9.15 uur. Palace Bioscoopvoorstellingen en variété - 8.15 uur. Luxor: Bioscoopvoorstelling en variété, 8.16 uur. Bisschoppelijk Museum. Geopend van 10 tot 5 uur. R. K. Bureau voor Ziekenverpleging. Aan vragen bü mej. H. Simons, Bloemhofstraat 1. Haarlem, Tel. 11671. R. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen en meisjes. lederen dag van 1012, 24, 89 uur. Zaterdags 1012 uur. Adres: Bloemhofstraat 1. Haarlem, Tel. 11671. Gebouw „St. Bavo" Geel-Wit, 6 uur, ge wone zittingen, 7 en 9 uur. Stadsschouwburg „De Eerlüke Vinder", 8 uur. Clubgebouw, Kleverlaan, IJsclub voor Haar lem en Omsttreken. Rembrandt-Theater Bioscoopvoorstellingen en variété, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Bioscoopvoorstellingen en variété 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: Bioscoopvoorstelling en variété, 2.30, 7 en 9.15 uur Bisschoppelijk Museum Geopend van 1" tot 5 uur. R.K. Bureau voor Ziekenverpleging Aan vragen bij mej. H. Simons, Bloemhofstraat 1. Haarlem. Tel. 11671. R.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen en meisjes iederen dag van 1012, 24, 89 uur. Za terdags 1012 uur. Adres: Bloemhofstraat 1. Haarlem, Tel. 11671. penningmeester van de Woningbouwvereenigtng „Bloemendaal", Het bestuur van de R.K. Kiesvereeniging te Bloemendaal zond den nieuw-gekozen wethou der een prachtig bloemstuk. Dr. W. G. N. van der Steen, die in Augustus jJ. van zijn studiereis naar Curacao, Suriname en Trinidad in Haarlem terugkeerde, gaat thans voor eenige maanden naar Zuid-Amerika, waar hij speciaal de oude woonplaatsen van de Inca's wil bestudeeren. Hij zal vermoedelijk einde Maarj; 1933 vertrekken. sB Het bestuur schrijft ons: Aan de leden der R. K. Middenstandsver eeniging wordt medegedeeld, dat a.s. Maandag te 9 uur aan ons Hanzealtaar een H. Mis zal worden opgedragen door onzen geestelüken ad viseur voor de zielerust der overleden leden van de vereeniging. Wij wekken onze leden op deze te gaan bü wonen. Door den Kennemer Fotokring zal op 22 No vember a.s„ des avonds 8 uur, een vergadering worden gehouden in de sociëteit „Vereeniging" aan den Zijlweg. Door de Permanente Jury zal dan de beoordeeling worden gehouden van de ingekomen collecties voor den lantaarnplaat- wedstrijd. Tevens zal plaats hebben de keuze van de collecties uit deze inzendingen, waarmede wordt deelgenomen aan den vereenigings-wedstrijd van de Ned. Amateur Fotografen Vereeniging 'e Amsterdam en van den lantaarnplaa twedstrijd met een vrij onderwerp van den Bond van Nederl. Amateur Fotografen Vereenigingen. In café-restaurant „Brinkmann", werd dezer dagen een ledenvergadering gehouden van de afd. Haarlem van het Nationaal Jongeren Ver bond. Het volgende nieuwe bestuur werd gekozen Tot voorzitter de heer J. Drijber; secretaresse: Jkvr. H. S. F. Teding van Berkhout; tweede secretaresse: Mej. A. M. Gastman, penning meester de heer P. D. de la Saussage BrieC administrateur de heer C. F. Waller en tot commissaris dé heer P. A. J. van Kessel. Na afloop werd door den heer Th. M. Bautzy< districtscommissaris van het district West van het Nat. Jongeren Verbond een rede gehouden over het doel en streven der vereeniging. Hierna was er gelegenheid tot aangifte van nieuwe leden waarvan een druk gebruik werd gemaakt. Vrijdag (heden) avond 8 uur zal in de Ge' meentelüke Concertzaal het eerste gemeente lijk orgelconcert gegeven worden door George Robert, met medewerking van Louis Zimmer- mann, den concertmeester van het Concertge bouw-Orkest te Amsterdam. Het programma luidt als volgt: 1. PraelU" dium, Fuge und Ciaccona (orgel), Joh. Pachel- bel 1653—1706; 2. Sonate I b. kl. t. (orgel e° viool), J. S. Bach (1685—1750); 3. Praeludiutn et Fuga G. gr. t., (orgel), J. S. Bach. Pa"f 4. Concert d. kl. t.: Andante; Air; Adagi®' Fuga (orgel), G. F. Handel (16851759); Ciaconna (viool en orgel), T. Vitali (17e-l8e' eeuw)6. Pastoral Sonate Pastorale, inter mezzo, Fuge (orgel), J. Rheinberger (19e eeuW)- Ondertrouwd: 17 November, W. Verhoog W. Pull. T. J. de Maar en G. v. Herwerd» J. v. d. Berg en H. de Vries. Getrouwd: 17 November, J. J. Hoogland E. v. Kapel. C. Bol en A. M. G. Sling^; Geboren: 16 November, d. van A. Wees-Kappelhof. d. van G. C. M. Menk v. Lingen. z. van C. C. M. v. VHet-OV® Overleden: 15 November, D. Rozenhart, 3» Nassaustraat. 16 November, W. C. Ficto Dreijer, 47 j., Gasthuislaan. J. W„ 3 j-> z' j7 M. Herrebout, K. v. Manderstraat. taV0" November. E. Jansen-Verhoeven. 57 U J straat

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 2