Het politieke perspectief Berucht speelhol uitgeroeid Vrijgesproken (Kd leed van elften da0 Repliek van prof. Aalberse VRIJDAG 18 NOVEMBER Rake klappen aan rood Justitie-begrooting Z.H. Exc. Mgr. Aengenent Geen conflict bij Van Heek Co. De moord te Zuilichem Twintig arrestaties TWEEDE KAMER Na de verkiezingen een breeder gefundeerd parlemen tair kabinet? Rood en Rome Agitatie-middel Sterk Den Haag Motie-Albarda verworpen Avond ver gad ering Uit Rome teruggekeerd Het bemiddelingsvoorstel aanvaard Drie-en-een-half jaar gevangenis straf opgelegd DE A.S. FEESTDAGEN Bakkers-nachtarbeid Overtreding drankwet en gokspel in een „voddenpakhuis" te Amsterdam Inval der politie ZAANSCHE HOUBTEDRIJF Collectief contract opgezegd HET LICHT, DAT VERDWEEN Eenheid maakt macht DE ZESDAAGSCHE Berlijnsche winnaars aangekomen Maréchaussee deed zijn plic.it DE WAGNERVEREENIGING- UITVOERINGEN Voor de K.R.O.-microfoon BAKKERSNACHT ARBEID Voor naleving der Arbeidswet UITVOERING VAN TE GRAVEN KANALEN In noordelijk Noord-Holland MI Het schoentje W oningovervloed CARRY VAN BRUGGEN Te Laren overleden DE FASCISTISCHE IDEE Tot nu toe niet waardig gepropageerd? Den Haag, 17 Nov. '32 In zijn repliek over Hoofdstuk I heeft Prof. AALBERSE ten tweeden male omdat som migen hem niet volkomen hadden begrepen zjjn kijk op het politiek perspectief ontvouwd. Kort samengevat, komen zijn belangrijke mededeelingen hierop neer: Hij prefereert een parlementair kabinet in 1933 en h'' liefst ziet hij natuurlijk een rechtsch parlementair kabinet. Een parlementair kabinet op breedere of andere basis, met linksche medewerking dus, wijst hij niet af, ja, sterker nog: hij sluit niet uit, dat na de verkiezingen op de eerste plaats naar zulk een breeder gefundeerd parlementair kabinet gestreefd wordt. Een meerderheidsvorming, noodig voor de totstandkoming van zulk een parlementair kabi net, moet volgens Prof. Aalberse niet worden belemmerd door verstard theoretische opvat tingen omtrent het parlementaire stelsel. Dat deze uitspraak een neiging in de richting van het Christelijk-Historisch standpunt, hetwelk onderschrijving van een in finesses uitgewerkt werkprogram afwijst, beteekende, werd bewezen door de toelichting, die de Katholieke leider heden gaf op zijn in eerste instantie gedane mededeeling, dat bij linksche medewerking in ieder geval de dingen, die niet moeten geschie den, zouden moeten worden vastgelegd. Deze zinsnede namelijk had louter betrekking ge had op een eventueel met linksche ministers aangevuld kabinet. De beste methode, om bij de regeeringsvor- ming tot resultaat te komen methode, die volgens hem ook in 1929 succes zou hebben gehad acht prof. Aalberse de wijze van te werk gaan van Dr. Kuyper in 1901. Deze for mateur legde aan de partijen, die zijn kabinet moesten steunen een beginselprogram ter goedkeuring voor en een practisch program ter kennisneming. Weten dus de rechtsche partijen en de link sche, die eventueel mede-verantwoordelijkheid zouden dragen, dus precies, waaraan zy toe zijn, ook de S.D.A.P. kreeg eenige verduide lijking toebedeeld van het in eerste instantie met het korte „le silence aussi est une opinion" weergegeven standpunt der Katholieken. In het verleden, aldus Prof. Aalberse, zijn er perioden geweest, waarin men eene ontwikke ling der S.D.A.P. naar het evolutionnaire standpunt kon waarnemen, reden waarom men van Katholieken kant over een eventueel sa- r mengaan in niet al te afwijzenden zin be- hoefde te spreken. De sociaal-democratische partij, die in die richting voortgaande, wel eens een punt zou hebben bereikt, waarop zy de Katholieke Staatsparty ontmoeten kon, heeft echter sedert eenigen tyd weer een zwenking naar den revolutionnairen koers gemaakt. En daarom gaf de leider de Katholieke fractie, thans geen Fransch sprekend, op de vraag, of rood en Rome kan samengaan het volgend Jaar, het antwoord, dat eens Thorbecke in de Kamer op een hem gestelde vraag gaf: „Ik wensch deze vraag met stilzwegen te bejegenen." Hoe zullen de Katholieke arbeiders erop rea- geeren, als gi" zelfs samenwerking met de libe ralen niet a priori afwëst? had ir. Albarda in zyn repliek gevraagd met een poging tot bang makerij. Doch raak antwoordde de heer Aal berse met een verwyzing naar Antwerpen, waar na een twaalf jaar lange katholiek-socialis tische samenwerking de socialisten samen met de liberalen een anti-clericaal program opzet ten, Het zijn toch waarlyk nog grooter uiter sten! En is tevens een staaltje van roode be trouwbaarheid Ziet naar het Duitsche Centrum! aldus ook de leider der roode fractie. Hoeveel stemmen verloor het niet na de pogingen tot samengaan met de Hitlerianen! Doch opnieuw kaatste Prof. Aalberse terug, dat toch zeker dat stemmen verlies niet aan de sociaal-democraten was ten goede gekomen, want die hadden een heel wat grooter stemmenpercentage dan het Centrum verloren. De sociaal-democraten hebben by deze begroo ting wel van alle zyden rake klappen gehad. En typeerend voor den geest die daar heerscht, is dat het grootste deel der roode fractie meer buiten dan in de Kamer was. Tóch heeft de heer Albarda vandaag nog de niet malsche repliek van Mr. DE WILDE moe ten hooren. Deze stelde tegenover de theorie van den heer Albarda, dat niet het plan-Oude geest, doch de resolutie van zyn partijcongres het richtsnoer van zyn houding in de Kamer was, de opmerking, dat dit voor bespreking in het Parlement zelfs in rooden kring blyk- baar niet geschikt geachte plan toch maar steeds op vergaderingen als volkomen misleidend agi tatiemiddel opgeld doet. Dat is de groote fout van de S.D.A.P., dat zy het volk met dergelyke waanvoorstellingen door den party-voorzit ter in de party pers en voor de party-microfoon op een dwaalspoor brengt, zy schept daar mede kunstmatige tegenstellingen tusschen haarzelf en die verachtelyke anderen en het eind van het lied is, dat zy zelf op den duur haar volgelingen niet meer in de hand heeft en naar het extremisme dryft. En wat de vry'moedigheid van den heer Albarda betreft, om te pochen op het finan cieel beheer van sociaal-democraten in het bui tenland en in gemeenten hier te lande, verwees mr. Oe Wilde naar Berlijn, waar men op meest onverantwoordelyke wijze te werk ging; naar Weenen, waar men paleizen bouwde voor den publieken dienst, toen men al aan den rand van en bankroet stond; naar Rotterdam, waar het socialistische financieel beheer de gemeente obligaties tot niet vermoed peil deed zakken. En als de heer Albarda met het voorbeeld van den solieden financier Wibaut kwam aandragen, dan wasaldus de heer De Wilde dat be roep absolut ernaast, omdat juist Dr. Wibaut te Amsterdam in 1924 getoond had, niet naar het dictaat van de massa te handelen, en ondanks hoon en tegenwerking een door hem noodig geoordeelde salariskorting doorzette. De heer Wibaut was dan ook de eenige solide finan cier der SJ3-A.P. „Den Haag dan?" interrumpeerde de heer Albarda met een verwyzing naar zyn partij genoot Drees, die inderdaad een verstandig wethouder vaii de financiën is, doch op een goeden dag óók het hoofd zal stooten tegen het onverstand en den onwil der roode party organen. Dat dit conflict al niet eerder is ont staan, is een gevolg van het feit, dat Den Haag op financieel gebied sterker staat dan andere gemeenten. Daarvoor heeft juist mr. de Wilde zelf den soliden grondslag gelegd. En het was van den heer Albarda dan ook weinig fyn, om tegenover den anti-revolutionnairen oud-wet- houden van Den Haag te roemen op net be heer van diens opvolger, terwyl de man, die het eigenlyke werk deed, bezwaarlyk met eigen roem op de interrumptie reageeren kon. De andere sprekers hebben by de replieken geen nieuwe gedachte ontvouwd. De heeren PEEREBOOM en KERSTEN waren vanzelf sprekend ook in hun replieken vol anti-papis- me. En ook het betoog in tweede instantie van de Ministers was vrywel een paraphrase op wat in eersten aanleg was gezegd. Minister RUYS bracht met betuigingen van zyn volle sympathie en toewy'ding generaal Duymaer tot intrekking van zyn binnenschippersmotie, de heer Fleskens kreeg den grootsten spoed met de nieuwe regeling van de Rijksbydrage in de gemeentelijke crisisuitgaven toegezegd, terwyi Minister de Geer zelfs den somberen Jan Ter Laan tot intrekking van zyn salarisverlagings motie vermocht te vermurwen. Hy hoopt op een nader voorstel van de centrale ambtenaren- organisaties, want haar eerste voorstel, dat hem ongeveer 7 millioen zou opbrengen, bleef toch wel wat erg ver beneden de 14 millioen, die hyzelf uit de salarisverlaging putten wilde. Tenslotte bleef dus alleen de motie-Albarda inzake de bewuste cumulatie over. De meeste partijen, alhoewel evenzeer tegen dit euvel ge kant als de sociaal-democratische fractie, voel den geen behoefte om tot de aanvaarding mede te werken, omdat de Regeering de kwestie aan het onderzoeken is en met den wil bezield, om eventueele misstanden uit de wereld te helpen. Mr. Marchant had bovendien als motief, om tegen te stemmen, de extraparlementaire voor geschiedenis van de motie. Hy wenschte tot groote woede van den heer Albarda niet door een partijcongres van de S.D.A.P. op bepaalde wegen te worden gedwongen! Alleen de roode fractie, de liberalen, de fractie-Kersten en de anti-cumulatie-kampioen en brochure-auteur Braat stemden voor de met 46 tegen 35 ver worpen motie. Hoofdstuk I werd zonder hoofdelyke stem ming aangenomen, doch niet dan nadat Dr. COLIJN en Ir. ALBARDA hun teluerstelling hadden uitgesproken over wat Minister Ruys in tweede instantie ten aanzien van de verdere inpoldering van het IJsselmeer gezegd had. Dat leek ook ons al was de premier in eer sten aanleg reeds vaag een gedeeltelyk te rugkrabbelen. Hij legde ons heden teveel na druk op het principieele van de wijziging in de begrooting van het Zuiderzeefonds de be slissing namelijk, om voort te gaan zoodat we ons afvragen, of in de practyk het veran derde standpunt der Regeering niet voor het grootste gedeelte op onderzoek zal neerkomen. Men had het oog, zoo zeide hy, op werkverrui mingsobjecten, die in het kader van het inpol deringsplan pasten. Dit kunnen tenslotte even goed werkzaamheden zyn in de reeds bestaande polders rondom, werkzaamheden, die b.v. de heeren Bierema en Rutgers van Rozenburg heden veel nuttiger en minder riskant noem den. DEN HAAG, 17 Nov. 1932. De debatten in de Tweede Kamer over de begrooting van Minister Donner zyn altyd verre van opwindend. Deze bewindsman werkt tot volle tevredenheid van het Parlement stee vast krijgt hy in het Voorloopig Verslag zyn pluimpje en de beraadslaging is dan ook een aaneenryging van wenschen op kleinere pun ten, nakaarten over niet al te belangryke ge- beurlykheden in het afgeloopen jaar en vaak allergemoedeiykst van gedachten wisselen over zaken van gevangeniswezen, politiezorg, tucht- en opvoedingswezen, enz. Men was Dinsdagnacht tot aan de af deeling: Politie gekomen, waarby heden de sociaal-de mocraat Drop nog eens het bekende politie onderzoek in de Jeugdherberg te Heerlen ter sprake bracht. Minister DONNER had niet al te veel moeite, om dezen afgevaardigden terzake gerust te stellen. Hoe hy dat precies aanlegde, ontging ons, want vooral in avondvergaderingen als er maar een dozyn doodrustige leden zyn, heeft het debat vaak het karakter van een téte- è-tête. En de bewindsman springt dan met zulk een virtuositeit door heel onze wetgeving op en neer, dat het vrywel onmogeiyk is hem te volgen. Beter gaat dat, wanneer hy zich tot ehkelingen ter rechterzyde richt en zijn geluid onzen kant uitkomt. Zoo verstonden wij zyn tot mejuffrouw KATZ gericht betoog, dat het over de grens geleiden van vrouwelijke vreemdelin gen vanwege het sterke politioneele karakter toch wel typisch mannenwerk is en dat hy de hulpverleening daarby van dames, die zich met het werk der bescherming van meisjes be zighouden, geen gelukkige gedachte acht. Dat de uitgeleide vrouwen nogal eens heimeiyk te- rugkeeren, wat opnieuw de nogal kostbare uit- geleiding noodig maakt, is een euvel, waaraan de Minister nog eens zyn speciale aandacht wijden zal. Bij art. 47 legde de communist DE VISSER de uiterst korte verklaring af, dat hy de mili taire politie overbodig acht, verklaring, die de bewindsman even laconiek-kort beantwoordde met het ééne zinnetje, dat deze geachte af gevaardigde hem met zyn „rede" juist van het tegendeel overtuigd had! De afdeeling: Gevangeniswezen en Rykswerk- inrichtingen bracht natuuriyk den nieuwont- worpen gevangenis-maatregel in het geding, die men spoedig in werking wil zien treden en waarover men tevreden, zooal niet voldaan, is. De leden, die hierover het woord voerden, wilden in het gevangenisrégime nog wel meer verzachtingen zien aangebracht. Zoo pleitten mevr. BAKKER—NORT, mej. KATZ, ds. VAN DER HEIDE en de communist DE VISSER wij vatten hun respectievelyke desiderata ,a- men vóór afschaffing van de water- en broodstraf, voor een betere regeling van het „luchten", voor wegneming van de verplich ting, dat het hoofdhaar kortgeknipt moet worden. Minister DONNER, wien niemand een belang ryke mate van menschlievendheid ontzeggen zal, wil dit natuuriyk allemaal nog wel eens nader overwegen, maar waarschuwt er toch voor, dat men op die wyze het karakter van de straf toch wel aantast. Dat de lijfstraffen in de gevangenis te Leeuwarden nog in den nieuwen gevangenis-maatregel voorkomen, is een consequentie van de bepalingen in de wet. Voor wyziging dier bepalingen waartoe de communist DE VISSER een motie indiende voelt de Minister niet veel, omdat ten slotte de tot levenslang veroordeelden door niets meer worden afgeschrikt en er toch iets moet zyn, dat door zyn preventief karakter hen in den band houdt. De maatregel is trouwens in tien tallen jaren niet meer toegepast behoeven te worden en benadert dus zéér het ideaal van iedere strafwet. Mej. MEIJER heeft nog eens haar al vroe ger geuiten wensch herhaald, dat er een andere loonregeling kome, waardoor de prestaties van de gevangenen en ook hun arbeidslust en ar- beidstempo worden opgevoerd. In Denemarken en Zwitserland aldus de katholieke afge vaardigde zyn er gevangenissen, die een groot percentage van de voor hen gemaakte kosten uit de opbrengsten van den gevangenis- arbeid dekken. Minister Donner, al heeft hij bezwaren men moet b.v beginnen met grootere bedragen op de betreffende posten uit te trekken in dezen tijd van gedwongen zui nigheid wil toch wel overwegen, of mis schien eens in een enkele gevangenis een proef kan worden genomen. By de afdeeling „Rykstucht- en Opvoedings wezen" is natuuriyk in den breede de bezuini ging besproken, die de Minister genoopt is ge weest, op dit stuk staatszorg toe te passen. Vooral de wyze, waarop ten aanzien van het personeel is ingegrepen ontslag en daarna gelegenheid, om zich voor een lageren rang te melden lokte van verschillende zyden vooral van de zyde van mej. GROENEWEG, die zelf in een Ryksopvoedingsgesticht werk zaam geweest is ernstige critiek uit. De concentratie, die de Minister by de Voogdijraden wil doorvoeren, werd verschillend beoordeeld. Was b.v. ds. VAN DER HEIDE te dezen op zichte zeer huiverig, mej. KATZ achtte con centratie op zichzelf goed en ook mej. MEIJER kon haar voor de groote steden billijken, mits men het salaris der secretarissen niet tezeer zou aantasten en de voorzitter niet met werk overladen zou worden. Van katholieke zyde voerde by het onderwerp voor de eerste maal ook de heer KEESTRA het woord, om de afschuiving van de lasten der kinderbescherming op de gemeenten, te criti- seeren. Wat de voogdyraden betreft, zeide de MI NISTER in zijn antwoord, dat de centralisatie meer voor- dan nadeelen hebben zal. Er zal op deze wijze meer eenheid van optreden en een beter gebruik van de beschikbare krachten komen. De maatregelen, t.a.v. de kinderrechters, heeft de bewindsman tot het uiterste beperkt, terwyi hy evenwel met tegenzin, de subsidie besnoeide. De reorganisatie van het Ryks tucht- en op voedingswezen was al lang in overweging en wordt door sommige deskundigen wel als een paedagogische verbetering beschouwd. Over de door mevr. BakkerNort en ds. v. d. Heide gemaakte opmerkingen bij de afdeeling reclasseering en uitvoering der psychopaten- wetten, mogen we zwygen. Hetwas, toen Justitie z.h.s. werd aanvaard, weder by tweeën. Donderdagavond is Z.H.Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, bisschop van Haarlem, in gezel schap van den hoogeerw. heer L. Westerwoudt, plebaan der kathedrale kerk te Haarlem, en den zeereerw. heer Th. W. Pichot, secretaris van het bisdom, van zijn Rome-reis terugge keerd. Mgr. en zyn reisgenooten waren zeer tevreden over hun reis en de bisschop toonde zich by- zonder ingenomen en voldaan over de audiëntie bij den H. Vader. Teneinde de treinreis minder vermoeiend te maken, werd overnacht te Assisië, Florence en Freiburg. Donderdagavond hebben de besturen van de Textielarbeiders-organisaties „St. Lambertus" en „Unitas" met de betrokken arbeiders ver gaderd ter bespreking van het voorstel van den Rijksbemiddelaar, inzake de loonkwestie by de firma van Heek Co. te Enschede. Nadat een uiteenzetting was gegeven van de gehouden conferentie, besloten de arbeiders zien met algemeene stemmen by het advies van de besturen, om in de gegeven omstandigheden de voorstellen te aanvaarden, neer te leggen. De socialistische textiel-arbeidersorganisatie „De Eendracht" zou eerst hedenmiddag met, haar leden vergaderen. De arraondissementsrechtbank te Tiel heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak tegen G. J. S. te Zullchem, thans in voorloopige hechtenis, verdacht 'van moord op Aart van Heusden in den nacht van 24 'op 25 Sept. J.l. Verdachte werd veroordeeld tot drie Jaar en zes maanden gevangenisstraf, wegens mishan deling, den dood tengevolge hebbende. De elsch was vier jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Verdachte werd bygestaan door mr. van Zin- nicq Bergmann uit 's Hertogenbosch. De Minister van Economische Zaken en Ar beid heeft goedgevonden, dat in broodbakke rijen op Maandag 5 December om 2 uur des voormiddags en op Zaterdag 24 December om 12 uur des nachts met den arbeid wordt be gonnen onder voorwaarde, dat op Maandag 26 December geen arbeid wordt verricht. Voorts mag op Dinsdag 27 December om 4 uur vm. worden begonnen en op Zaterdag 31 December om 3 uur des voormiddags. Tenslotte op Dinsdag 27 December om 12 uur des nachts, doch alleen voor het stoken van ovens door één persoon. Door bakkersge zellen mag op Zaterdag 24 December geduren de ten hoogste 13 uren arbeid worden verricht. Met arbeid, bestaande in het gereedmaken van deeg en ovens, mag telkens twee uur eer der worden begonnen. Sedert eenigen tyd was de politie van het bureau Raampoort er van op de hoogte, dat er in de Egelantiersgracht in perceel 222 een gokgelegenheid was gevestigd. Verschillende personen waren hier niet onbelangryke be dragen geld kwyt geraakt en ook kwamen er klachten van vrouwen by de politie binnen over het verspelen van het dikwyis zoo zuur verdiende weekgeld door haar echtgenooten. Gedurende geruimen tyd werd het bewuste huis streng geobserveerd, wat in de smalle straat dikwyis met moeiiykheden voor de aan gewezen politiemannen gepaard ging. Het speelhuis is gevestigd in perceel Egelan tiersstraat 222, en heeft van buiten het aan zien van een voddenpakhuis. Na enkele dagen controle stond het voor de politie vast, dat dit voddenpakhuis op zeer eigenaardige tyden drukke klandizie kreeg van personen die nu juist niet zoo gunstig in de boeken van politie en justitie stonden aangeschreven. De controle was zeer lastig, want de eigenaars van het speelhol hadden in de omgeving mannetjes uitgezet om zoo noodig by gevaar te waar schuwen en ook om ongewenschte gasten buiten te houden. Er waren dagen, dat er wel dertig en meer bezoekers tesamen kwamen. Het spel begon dikwyis reeds 's middags drie uur en werd tot laat in den nacht voortgezet. Ook in het bovenhuis werd by druk bezoek gele genheid tot spelen gegeven. Donderdagmiddag omstreeks vyf uur had men aan het bureau Raampoort de zekerheid dat er wederom een twintigtal personen in het pand aanwezig waren. De politie besloot thans in te grypen. Aan het bureau Raampoort werd een sterke politiemacht geformeerd, terwyi de inspecteurs, de heeren H. J. Moll en L. Visser de leiding van den inval op zich namen. Met een grooten politieauto werd snel naar het huis gereden. Onverwachts verscheen de wagen voor de deur, de agenten sprongen er uit en drongen met de inspecteurs naar binnen. Het succes was volledig; in een achterlokaal trof men een twintigtal mannen van verschillende leeftyden aan, die bezig waren met gokken. Kaarten en geld lagen op tafel. Ook consta teerde men drankwet-overtreding. In groepen werden de aanwezige personen onder streng toezicht per politieauto naar het bureau Raam poort overgebracht. Kaarten, geld en drank werden in beslag genomen. De politie-overval trok heel wat belangstelling van het publiek, zoodat de straat moest worden afgezet. De eigenaar van het speelhol was aanwezig en werd eveneens naar het bureau Raampoort overgebracht. De verschillende personen wer den hier gefouilleerd. Er waren er by die groote bedragen geld by zich hadden, een niet minder dan 1100. Het verhoor van de arres tanten nam den geheelen avond in beslag. De Bond van Werkgevers heeft de op 15 Febr. 1933 afloopende collectieve arbeidsovereenkomst in het Zaansche houtbedryf aan de moderne, christelyke en katholieke transportarbeiders bonden opgezegd. De socialistische bladen melden, dat tusschen het partybestuur der O.S.P. als uitgeefster van „De Fakkel" en den drukker van dat blad, de firma Mulder, ernstige oneenigheid is ontstaan. De firma Mulder weigert aan de O.S.P. nóg meer crediet te geven dan zy reeds gaf. Het gevolg is, dat „De Fakkel" niet meer bij genoemde firma gedrukt zal worden. De O.S.P. heeft daarop voor het drukken van „De Fakkel" onderhandelingen aange knoopt met de firma P. v. d. Linden te Den Haag. De uitgave by deze georganiseerde firma schynt vrywel verzekerd te zyn. Intusschen is het directe gevolg van de financieele moeiiykheden der O.S.P., dat „De Fakkel" deze week niet zal verschijnen, aange zien de drukkery geweigerd heeft het blad ge reed te maken. Woensdagmiddag verscheen plotseling een vrachtauto voor het pand der fa. Mulder en Zn. en daarin werden de eigendommen van de „Fakkel"-redactie en -administratie, schryfbu- reaux, boekenkasten, enz. alsmede alle admini stratieve bescheiden ingeladen. Een en ander tot groote verbazing van de drukkersfirman ten, die van de verdwyning van hun huurders en klanten eerst de lucht kregen toen de vogels gevlogen waren. Het staat nog niet vast of het mogeiyk zal zyn „De Fakkel" Zaterdag te laten ver- schynen. Met den Beriynschen trein welke Donder dagavond te 9.14 te Amsterdam arriveerde, zyn de winnaars van de Berlynsche Zesdaagsche, Broccardo en Guimbretière aangekomen, Guimbretière stil en ernstig, en Broccardo levendig en jongensachtig, zaten reeds een kwartier na hun aankomst aandachtig de kritieken te lezen in de Fransche kranten. Dan vertelt Pierre Nel het volgende: „vree- seiyk, dat Berlynsche publiek. Chauvinistisch. Daar heb je geen idee van, maar daar hebben wy ons maar niets van aangetrokken". „Weet u, valt Broccardo in, een Duitsch koppel moest en zou winnen en u kunt zich voorstellen hoe wij hebben moeten ryden om, ondanks combine en foutieve beslissingen van de jury nog nummer één te worden." Guimbretière zegt niet veel, beaamt door een hoofdknik, dat hy met z n Beriynschen partner, die in Amsterdam echter zijn tegen stander zal zyn, accoord gaat. „Aan van Kempen hebben we een lastigen kluif gehad, vervolgt Broccardo. Hy is nog steeds buitengewoon sterk en een van onze ge vaarlijkste tegenstanders in Amsterdam." „Bent u erg vermoeid", vragen wy. ,,'t Valt nogal mee, zegt Guimbretière, maar rekent u er maar op dat wy Vrydagavond frisch aan den start verschynen. „Gaat u morgen nog de baan probeeren?" Waarschijnlijk niet, zegt Broccardo. We heb ben genoeg aan een tiental ronden inryden Voor het begin." Broccardo geeuwt, Guimbretière wryft zyn oogen uit. Is er een duidelijker teeken om op te stappen? Met denzelfden trein is gearriveerd de Zes daagsche arts Dr. Paul, die op alle in Europa georganiseerde Zesdaagschen de functie van dokter vervult. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft uit spraak gedaan in de zaak van den maréchaus- sée L. H. P., gedetacheerdte Maastricht, die door den Krijgsraad te 's Hertogenbosch we gens dood door schuld is veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf met verlaging in rang tot soldaat. Beklaagde had n.l. op Pinksterzondag met een revolver geschoten op een wielryder, die zonder licht reed en die aan een sommatie cm halt te houden, niet voldeed. De wielrijder werd getroffen en is aan de gevolgen over leden. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft het von nis van den Krygsraad vernietigd en beklaagde vry gesproken. Het Hof heeft aangenomen, dat de beklaagde bij het lossen van de schoten in de gegeven omstandigheden niet hoogst roekeloos en on voorzichtig heeft gehandeld, doch zyn plicht als opsporingsambtenaar op juiste wyze heeft vervuld. Zooals men zich zal herinneren, had de ad vocaat-fiscaal by de behandeling dezer zaak voor het Hoog Militaire Gerechtshof op 3 No vember J.l. vernietiging van het vonnis van den Krygsraad geëischt, met veroordeeling van den beklaagde tot veertien dagen voorwaardelyke gevangenisstraf. De K. R. O. zal op 26 November a.s., des avonds te 8 uur, de uitvoering uitzenden, welke dan onder auspiciën der Wagnervereeniging in den Stadsschouwburg te Amsterdam wordt ge geven van Verdi's opera „Falstaff". Behalve een keur van Italiaansche solisten werkt aan deze voorstelling mede de groote Italiaansche vertolker van Falstaff, de bariton Mariano Stabile en voorts het Concertgebouw orkest o.l.v. Pierre Monteux. Nu reeds kan worden medegedeeld, dat ook de beide andere door de Wagnervereeniging in dit seizoen te geven model-voorstellingen in den Stadsschouwburg te Amsterdam, n.l. die van Richard Wagner's Bühnenweihfestspiel „Parsi fal" o.l.v. Dr. Willem Mengelberg, eveneens met medewerking van het Concertgebouw-orkest en die van Willem Pijper's dramatische ballade „Heer Halewijn", scenario van mr. M. Nijhoff door den K. R. O. zullen worden uitgezonden. De Parsifal-opvoering heeft 11 Februari 1933 plaats ter gelegenheid der herdenking van Wag ner's 50sten sterfdag (13 Febr. 1883), terwyl Pij per's nieuwste werk ter gelegenheid van het mu ziekfeest der International Society for contem porary Music zal worden opgevoerd. Voor verdere byzonderheden omtrent deze uit zendingen ver wy zen wy naar den Katholieken Radio Gids, welke ook ditmaal van ryken in houd is. De circulaire van het Comité inzake naleving der Arbeidswet, eenige weken geleden aan de af- deelingsbesturen van de moderne, de R.K. en de Chr. bonden in het bakkersbedryf gezonden, is in het algemeen zeer gunstig ontvangen en van nagenoeg alle afdeelingen kan het comité op volledige medewerking rekenen. Het comité heeft nu een vrageniyst verzonden teneinde ingelicht te worden over de aard der overtredingen van de wettelyke bepalingen ten aanzien van de afschaffing van de bakkers- nachtarbeid e.w. omtrent te vroeg beginnen met de bakkerij-werkzaamheden; te vroeg verkoopen van versch brood, resp. te vroeg afleveren aan slyters; het overschrijden van den vastgestelden arbeidstijd en het werken op Zondag. Ook zou het comité ingelicht willen worden over eventueele blindeering van de werkplaatsen, respectievelyk het onmogelyk maken, op de een of andere wyze, van het betreden der bakkery voor toepassing van contröle en of onder dusda nige bedryven er ook voorkomen, waar in den kost gewerkt wordt. Met nadruk wyst het comité er op, dat slechts opgave gedaan moet worden van absoluut juiste gevallen zulks dus, die den toets van contröle kunnen doorstaan. Het comité rekent er op, nog in den loop van de maand December het verkregen materiaal te kunnen verwerken. Tusschen Gedeputeerde Staten van Noord- Holland en de besturen der werkgevers- en werk- nemersbbnden in het bouwbedrijf is in tegen woordigheid van een tweetal ambtenaren van het Departement van Binnenlandsche Zaken overleg gepleegd over de uitvoering van te graven kanalen r het noordeiyk gedeelte dier provin cie, waarby de machinale werkmethode door handkracht zou worden vervangen. Nadat gebleken was, dat zoowel by werk gevers- als by werknemersorganisaties ernstige bedenkingen tegen de bestaande regeling der werkverschaffing bestaan, is besloten, dat de betrokken bonden voor het geheele land een plan voor gewyzigde uitvoering zullen samenstellen. Dit is één dezer dagen geschied en het plan zal zeer binnenkort een punt van nader overleg uit maken tusschen Regeering en werkgevers- en werknemersbesturen in de bouwbedryven. Illusie dezer dagen Het kind droomt zich groot want het moet „zoet en degelijk" zijn- De mensch droomt zich gaarne weer kind.... angstig voor Sint Ni- colaas. Het is de tijd, dat de grijze Bis schop uit Spanje zijn traditioneele reis maakt naar het Amsterdamsche Amstelhotel, vanwaar hij met z'n vele zwartjes op zoo'n wonderbaarlijke wijze heel Nederland bestrijkt met zijn gaven van geest en hart. De schoentjes worden nu alreeds door ietwat voorbarigen gereed gezet met wat brood voor 't paard. Men kan nooit wetenEen „lekkertje" wu Pieter in een der nachten, die het leest van Sint Nicolaas vooraf gaan, zoo nu en dan nog wel in een gereed staand schoentje bij den schoorsteen rijden. Hinders zijn vol verwachting En wij.... wij verlangen met hen mee. Wie 't geluk heeft kleine' kinders te bezitten voelt zich met hen weer jong. Wie alleen door 't leven gaat, droomt zich in deze dagen gaarne weer kind. Met 't schoentje bij den schoor steen! Beeld der onsterfelijke illusie.... Beeld der niet uit te roeien nood zaak van wat verbeelding In ons da- gelijksch leven. Beeld der realiteit van het onge ziene, want vreugdedaad als uiting van gevende gezindheid en liefde voor het kind. De nuchtere bestaansstrijd en de dorre zakelijkheid hebben in geen eeuwen het schoentje bij den schoor steen kunnen bannen. Kind en groote hebben 't nog noo dig! De droom in het leven. Eind October waren te Rotterdam 1051 wo ningen, uitsluitend particuliere bouw, in aan bouw, Op dien datum stonden 2067 woningen te huur, waarvan 243 by een winkel hoorden. Onder de gemeente Groede is de werkman v. B. die per rijwiel naar zyn werk reed, door auto uit Breskens bij het oversteken van d Rijksweg naar den Drieweg Üoor deze aanger den en een meter of acht meegesleurd. Ernstig gewond werd de 53-jarige arbeider op genomen en naar het S. Antoniusgesticlit °v® gebracht, waar het slachtoffer is overleden, auto werd even later nog aangereden door d tram met eenige goederenwagens vol suikerb ten. Persoonlijke ongevallen vonden hierdoor n plaats. De auto is beschadigd. De rechtbank te Amsterdam deed uitspra^ in de strafzaak tegen een 54-jarigen landbouw uit Mijdrecht, verdacht van bedriegeiyke ba" breuk. De rechtbank sprak den man vry, zy het bewys niet geleverd achtte. Het O.M- n acht maanden gevangenisstraf gevorderd. De man zou op 16 December 1931 te u hoorn, opzettelyk, terwyl hij op dat tijdstip, zyn faillissement niet meer kon worden voo komen, ter bedriegeiyke verkorting van de ree ten van zün schuldeischers, aan zijn zwag zijn geheele hebben en houden hebben verkd6 voor ƒ5899. Verdachte was ƒ5800 schuldig - zyn zwager en kreeg 99 contant uitbetas Als verdediger trad op mr. B. van Gelder We vernemen, dat thans ook Jan Wiertse het tweede slachtoffer van het motoronge bij Vlagtwedde, is overleden. Te Drunen, in de Langstraat, had een t>ots plaats tusschen een auto en een motor, motorrijder en de duo-passagier werden pectievelijk levensgevaarlyk en ernstig verwo en zyn, na voorloopige geneeskundige behan° ling, naar het ziekenhuis te 's-HertogenbóS overgebracht. Woensdagavond overleed in haar woning Laren de bekende schryfster Carry van Bruï gen, geboren De Haan. Mevrouw van Bruggen, later mevrouw pit. was de zuster van den Joodschen dichter •!afi0 Israël de Haan. Ze stamde uit een groot bynsgezin en heeft daar, evenals naar broed het Joodsche leven innig meegeleefd, zooals zien is in haar realistische romans „Het Hm aan den Sloot" en „De Verlatene", die van Israëlietische leven in Nederland een nauwked rige en vaak treffende wedergave bieden, schryfster begon haar loopbaan als onderwU zeres en heeft altyd groote belangstelling a£ voor het onderwys. Haar meisjesboek „De kl van twaalf" getuigde daarvan. H05 Haar diepindringende beschryvlng van vrouwengemoed in den roman „Eva" verb® haar boven de vele andereNederland60 romancières, met de katholieke begins61 zyn haar inzichten echter niet vereen1^ baar, zooals ook duidelyk blykt uit haar wil geerige werken „Modern Fetichisme" en metheus", twee lyvige geschriften, die haar ü1 telligentie doen bewonderen, maar menige ste ling bevatten, waartegen de katholiek sponta in verzet komt. Haar stijl was betrekkehjk 50 ber, verbeeldingryk, maar beheerscht en in ligent. De begrafenis zal plaats vinden Zaterdag des middags om 12 uur op de Algemeene graafplaats te Laren. In bepaalde kringen, aldus bericht Avondpost", worden in den laatsten tijd sprekingen gevoerd, om te komen tot de richting van een nieuw fascistisch verbond ons land. d&t Verscheidene personen zyn van oordeel, de bestaande organisaties noch wat de - stuursleden noch wat de wyze van wer betreft een ernstig en waardig beeld varVeJJc fascistische gedachte geven. Men daarom een nieuwe organisatie te m° oprichten. aan' Als leider van deze beweging zou 1» merking komen een bekende figuur °P eeH tiek en economisch gebied in ons land oud-minister. Jnost"' Tot zoover het bericht in „De AvonaP^,.. Ook „Het Volk" heeft reeds eenige malen nomen, dat men in fascistische kringen °P .gjU was naar een leider. Daarby werd o.a. de genoemd van dr. Posthuma.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 6