i Autobus-ongeluk te Laren .RADIO-PROGRAMMA-, De smokkelhandel bloeit Wat doet Trotski in Denemarken? „Amy'5 te Kaapstad ZATERDAG 19 NOVEMBER Mr. C. P. M. Romme Benoemd tot lid van de Tweede Kamer Mr. C. P. M. Romme WEER KOLENDAMP Vader en zoon bedwelmd. Een slachtoffer WERKLOOSHEID Een regeling voor periodiek tewerkgestelden GENEESKUNDIGE INSPECTIE DE BRAND OP DE „P. C. HOOFT" De poorten gedicht ONFORTUINLIJK BRUIDSPAAR Ernstig verkeersongeluk bij Meppel Zondag 20 November 1932 Maandag 21 November 1932 Ondanks talrijke aanhoudingen een ongekende levendigheid in den veesmokkel WERKLOOZEN ZORG Ontwikkelingscursussen dringend noodig STEUN AAN GRIENDCULTUUR TEGEN CRISIS-PACHTWET BUITENLANDSCHE BOTER De chauffeur voor de rechtbank Het pleidooi In vrijheid gesteld Hij zal zich niet met actueele pol1' tieke kwesties bezighouden Ook naar Zweden of Noorwegen? De tocht heeft haar ontzettende inspanning gekost Maar haar zin heeft ze Amy's vliegt Nieuwe noodverordening Nu ook mevr. A. Steenhoff geb. Smulders voor haar benoeming als lid van de Tweede Kamer heeft bedankt, heeft de Voorzitter van het Centraal Stembureau thans in de vacature Guit tot lid van de Tweede Kamer benoemd verklaard den heer C. P. M. Romme, te Am sterdam. Het bericht, dat mr. Romme benoemd is tot lid der Tweede Kamer, zal in het bijzonder te Amsterdam met groote voldoening worden ver nomen. Al is mr. Romme niet direct verkozen bij een verkiezing, doch tengevolge van het openvallen van een zetel door het bedanken van den heer Guit, dit neemt niet weg, dat hij een type-volksvertegenwoordiger is. Hij geniet immers volledig het vertrouwen van zijn kiezers. Wie wel eens een vergadering van katholieken in het Concertgebouw heeft meegemaakt, waar mr. Romme optrad, kreeg daarvan aanstonds het onomstootelijk bewijs: zijn verschijnen alleen pleegt een storm van applaus te ontketenen. De heer Romme is een populaire figuur en deze populariteit heeft nij niet gezocht, hij heeft ze verworven door zijn arbeid op sociaal gebied, vooral op onderwijs gebied en door zijn optreden als leider der ka tholieke raadsfractie. En deze populariteit is niet beperkt tot de katholieken: ook in andere kringen wordt de heer Romme ten zeerste ge waardeerd. In Amsterdam is het vraagstuk van het ka tholieke onderwijs zéér geschakeerd: mr. Rom me beheerscht het echter volkomen en gaarne geeft hij er zijn volle aandacht en zijn volle werkkracht aan. Deze kennis van zaken en deze levendige belangstelling komt vooral uit in den Amsterdamschen gemeenteraad, waar Hij met prof. Woltjer de kampioen is voor het bijzonder onderwijs en waar hij door zijn bijzonderen tact menigmaal de positie van het katholiek onder wijs in de hoofdstad heeft weten te versterken. In de gemeentelijke politiek is hij een figuur van den eersten rang: hij maakt ernstig studie van de aanhangige vraagstukken, verdedigt zijn meening met geheel eigen weisprekendheid en steeds heeft hij het oor van den Raad. Wat men noemt: conservatief is de heer Romme in geenen deele. Als het betreft de autonomie der gemeente, dan staat hij op de bres om haar te verdedigen, hij kent en beseft de nooden der armen en werkloozen: toen er sprake van was, dat de regeering de steun-normen zou willen wijzigen, was de heer Romme de eerste, die zich hiertegen scherp verzette en eerder zou hij, zij het noode, de lasten der burgerij willen ver zwaren, dan den steun verlagen. Van de lasten der burgerij gesproken meermalen heeft de Raad zijn leiding inzake belastingen gevolgd: herhaaldelijk is mr. Romme er in geslaagd de Amsterdamsche burgerij te behoeden voor zwaarder lasten dan strikt noodig waren. De Amsterdamsche katholieke raadsfractie telt zeven van de vijf en veertig raadsleden. Haar invloed is echter belangrijk grooter dan deze cijfers zouden aanduiden, hetgeen ongetwijfeld voor een groot deel te danken is aan het zakelijk en tactisch optreden van haar leider. Dat mr. Romme allerminst tot de conservatieven behoort moge overigens blijken uit het feit, dat inder tijd van hem de gedachte is uitgegaan van een samenwerking met de S.D.A.P., doch op voor waarde, dat een program tot stand zou komen en aan de samenstelling van dat program heeft hij een zeer werkzaam aandeel genomen! Zou mr. Romme den Kamerzetel aanvaarden en den raadszetel verlaten wij zouden het een zeer ernstig verlies voor de Amsterdamsche katholieke politiek vinden. Gelukkig bestaat dat gevaar niet: de heer Romme zal althans voor- loopig moge het zijn voor vele jaren beide functies, het Kamer- en het Raadslidmaatschap, combineeren. Wij gelooven, zijn groote werk kracht kennende, dat dit aan zijn werk in Kamer en Raad ten goede zal komen. Trouwens, meerdere leden van den Amsterdamschen Raad zijn tevens Kamerlid, al zijn zij niet tevens fractie-voorzitter. Wij verheugen ons dus over deze benoeming. Voor den benoemde, voor de Katholieke Staats partij en ook voor Amsterdam. Vooral in dezen tijd, nu de gemeenten het zoo zwaar te verant woorden hebben tegenover het Rijk, is het van belang, dat een kenner van de gemeentepolitiek en het gemeenterecht, zijn intrede in de Kamer doet. Twee katholieke figuren in de Kamer, mr, Goseling, de voorzitter der R.K. Staatspartij en mr. Romme, de voorzitter der Amsterdam sche raadsfractie het is voor Amsterdam een goede dag! Donderdag was de motorsleepboot „Amster dam"' van de firma Van der Wee te Amster dam in de haven van Stavoren aangekomen. De kapitein J. Leeman had zich met zijn zoon Hendrik in het vooronder ter ruste gelegd terwijl de knecht op een andere plaats van het schip was gaan slapen. Toen de laatste Vrijdagmorgen vroeg ontdekte, dat het in het vooronder stil bleef, is hij een onderzoek gaan 'nstsllen, waarbij bleek, dat vader en zoon door kolendamp bedwelmd, bewusteloos in het voor onder lagen. Onmiddellijk werd geneeskundige ulp ingeroepen. Het gelukte dr. Tromp Visser de levensgeesten bij den kapitein weer op te rekken. Langdurige pogingen werden ook bij den 17-jarigen zoon in het werk gesteld, doch zonder resultaat. De geneesheer moest ten lotte den dood constateeren. Naar wij vernemen richtte de Rijksinspectie voor de Werkverschaffing een schrijven tot de Gemeentebesturen, waarin wordt gezegd, dat, nu verschillende thans tewerk gestelde arbeiders weder recht krijgen op uitkeering uit de werk- loozenkas, de vraag rijst, hoe gehandeld dient te worden ten aanzien van hen, die om de andere week, of per 3 weken een week enz., dus niet ononderbroken, mogen worden tewerk gesteld. Deze niet regelmatige tewerkstelling van de hierboven bedoelde personen houdt verband met de gezinsinkomsten. Zou de periodiek ge plaatste arbeider, in de periode waarin hij niet mag worden geplaatst gaan „trekken" zoo zou hierdoor het gezinsinkomen een belangrijke wijziging ondergaan. Indien nu een arbeider als bovenbedoeld, in de periode, waarin hij niet is geplaatst, kasuit keering gaat genieten, zoo dient zijn plaatsing in de werkverschaffing, die immers was gebaseerd op den toestand voor de kasuitkeering, terstond te worden beëindigd. Alsdan gaat de arbeider kasuitkeering genieten, totdat hij is uitgetrok ken waarna hij, behoudens mogelijke andere wijzigingen in het gezinsinkomen, op de thans gevolgde wijze weder in de werkverschaffing kan worden geplaatst. Met 1 Januari 1933 zullen de dienst welke in het bijzonder belast is met de handhaving van de wettelijke bepalingen betreffende be smettelijke ziekten en de dienst, welken belast met de zaken, rakende de hygiëne va het Kind en de bestrijding van de tuberculose en de ge slachtsziekten, worden samengevoegd tot een geneeskundige inspectie, aan het hoofd waar van wordt geplaatst de hoofdinspecteur van de Volksgezondheid, R. N. M. Eykel. arts. Bij de geneeskundige inspectie worden werk zaam gesteld de inspecteurs van de Volksge zondheid J. G. Bantjss voor Noord-Brabant en Zeeland: dr. J. J. Th. Doyer voor Noord- Holland; dr. G. D. Hemmes voor Utrecht en Overijssel; J. A. Putto voor Zuid-Holland; ar. J. H. Puntler voor Groningen, Friesland en Drente en de heer L. A. Veeger voor Gelder land en Limburg. Het aanbrengen van de ijzeren plaat voor de break aan stuurboordzijde van de „P. C. Hooft" heeft in den namiddag van Vrijdag zijn beslag gekregen, ondanks den krachtigen tegenstand van het vuur, dat aan dezen kant nog fel woedde en zelfs nu en dan naar buiten sloeg! De uitstekende geschoolde snijbranders en plaatwerkers van de Amsterdamsche Droogdok Maatschappij hebben dit karwei gelukkig zonder ongevallen tot een goed einde gebracht. Aan de plaat waren hengsels geklonken, waar na met behulp van in de patrijspoorten vastge zette takels, dit sluitstuk voor de opening werd gebracht en daarna dadelijk electrisch werd vastgelascht. Achter de break werd ter bescher ming van de plaat een hoop vuurvaste steenen met specie ertusschen neergegooid, aangezien de verzengende hitte het optrekken van een muurtje belette. Nu de breaks dicht zijn, is het gevaar van het wegvloeien van brandende olie op het IJ bezworen. Het feit, dat het voorschip sinds van morgen weer dieper gezakt is het achterschip ligt, naar men weet, op den bodem baart thans geen zorg meer. Door het binnendringen van water door scheu ren in de platen onder de waterlijn heeft het schip een lichte slagzij over bakboord gemaakt. Met dat al doet de brandende olie zich in het karkas nog geducht gelden, hoewel de vuurver- schijnselen des middags aanzienlijk minder wa ren. Algemeen wordt geloofd, dat, als a.s. Woens dag de „Johan de Witt" vertrekt, de „Hooft" zijn laatsten strijd gestreden zal hebben. Zelfs werd door enkele deskundigen de mogelijkheid geop perd, dat de olievoorraden Zaterdagmiddag op gebrand zullen zijn. Het vuur, dat Donderdagavond tusschen brug en schoorsteen van de P. C. Hooft zoo fel neeft uitgeslagen, dat het schip een vlammende toorts geleek, had Vrijdagavond zijn onstuimige kracht verloren. Wel brandde het nog hevig binnen de wanden van het wrak, doch uit schietende en oplaaiende vlammen hebben zich niet meer vertoond, hetgeen de hoop recht vaardigt al zijn verrassingen niet uitgesloten dat het ergste voorbij is. Een gedeelte van de voor de stuurboord-break aangebrachte ijzeren plaat liep rood aan van de hitte, die zij aan den binnenkant te verduren had, zoodat er nu en dan ter afkoeling een straal op moest worden gericht. Vrijdagavond had nabij Meppel aan den Staphorsterweg een ernstig verkeersongeluk plaats, waarbij twee personen ernstig werden gewond. Twee bruidsparen hadden, zooals gebruikelijk is, nadat ten stadhuize te Staphorst de on- dertrouwformaliteiten waren vervuld, per brik een pleizierreisje gemaakt naar Meppel om daar de noodige inkoopen, waaronder veel drank, te doen. Op den terugweg moest de vooroprijdende boerenwagen uitwijken voor een auto, die rechts van den weg stond, terwijl van den anderen kant een zware zeswielige expeditie-auto na derde. De bestuurder van de tweede brik beging de grove onvoorzichtigheid geheel links van den weg te gaan rijden. Hoewel de chauffeur van den vrachtauto neg over een grooten afstand zeer krachtig remde kon hij toch niet voorkomen, dat de tweede brik werd gegrepen, 't Bruidspaar kwam er vrij goed af, alleen de bruid had enkele onbetep- kenende kwetsuren. Erger was het gesteld met de beide inzittenden van den vrachtauto, waar van de cabine geheel in elkaar werd gedrukt doordat de wagen met een hevigen slag tegen een boom was gebot"t. Een dev h-zift enden. -J Z., kon, hoewel ernstig aan hoofd en han den gewond, zichzelf neg uit de canine lieviij- den. De expediteur echter. K. v. d. P., was hfc kneld geraakt en moest in bewusteloozen toe stand daaruit worden bevrijd. Zijn over brenging naar het ziekenhuis te Meppel bleek noodzakelijk. Z. kon ter plaatse worden verbonden. HUIZEN. 1873 M. 8.30 K.R.O. Morgenwij ding door Pastoor L. Perquin O.P.: N.C.R.V. 9.30 gewijde muziek; 9.50 kerkdienst uit de Ned Herv. Kerk te Rotterdam. K.R.O. 12.15 Balalaikakapel o.l.v. Iwan Schustow; 1,40 Film (V) door A. van Domburg; 2 u. gramoloonmuziek; 2.15 boeken en schrij vers door Anton van Duinkerken; 2.30 K.R. O.-boys geven o.l.v. P. Lustenhouwer, genre en Schlagermuziek, Refreinzang Jack Mos sel; 4.30 ziekenhalfuurtje door Pater H. Rothoff. N.C.R.V. 5 u. Zondagmiddag evangelisatie, door Ds. J. P. van Heest; 5.50 kerkdienst uit de Geref. kerk te Oude water. K.R.O. 7.45 prof. dr. W. Mulder S.J.: „Cultureel en godsdienstig leven in de middeleeuwen; 8.10 voetbaluitslagen R.K.F.; 8.15 K.R.O.-orkest o.l.v. Johan Gerritsen; 9.10 Persberichten van het Persbureau Vaz Dias te Amsterdam; 10.40 Epiloog door klein koor o.l.v Jos. H. Pickkers. HILVERSUM. 296 M. 8.30 V.A.R.A. Tuin- bouwhalfuurtje door S. S. Lantinga: „Ra barber"; 9 u. „Doe het veilig", ir. R. A. Gorter; 9.15 orgelspel door Johan Jong; 9.40 Zondagmorgentoespraak door G. J. Zwert- broek; 10 u. Vara-orkest o.l.v. Hugo de Groot; 10.30 Filmkwartiertje d. M. Sluyser; 10.50 Vara-orkest o.l.v. Hugo de Groot; 11.40 5oc. en dram. poëzie uit het Buitenland, voordracht door Martien Beversluys. A.V.R.O. 12 u Tijdsein en omroeporkest o.lv. Nico Treep: Tusschenspel van gramofoon- muziek; 2 u. Boekenhalfuurtie door dr. P. H. Ritter Jr.: „Het verboden rijk"; 2.30 aan sluiting met het Concertgebouw te Amster dam. Abonnements-concert door het Con certgebouworkest o.l.v. Dr. Willem Mengel berg. Solist: Gregor Piatigorski: 4 u. Avro- Molière-cyclus „De Misanthroop"; 4.45 gra- mofoonmuziek. V.A.R.A. 5 u. kinderuur- tie. V.P.R.O. 6 u. Halve uren met boeken: „Spinoza's beteekenis voor het godsdien stige leven" door dr. J. D. Bierens de Haan; 6 45 kerkdienst uit de Ver. v. Vrijz. Her vormden. Beverwijk. A.V.R.O. Nieuws- en Sportberichten van het Persbureau Vaz Dias te Amsterdam; 8.15 komisch zangspel in één bedrijf: „De bedrogen kadi" m m.v. om- roenorkest o.l.v. Treeo; 9 u. Avro-radiotoo- neel: „De eerlijke oolichter"; 9.30 omroep orkest o.l.v. Nico Treep; 10 u. mr. A. W. Kamp draagt voor; 10.20 Kovacs Lajos en zijn orkest; 10.50 ooggetuige-verslag van den zesdaagschen wielerwedstrijd in het R.A.I.- gebouw te Amsterdam door H. Hollander, afgewisseld door Kovacs Lajos en zijn or- BRUSSEL. 509 M. 12.20 Concert door het kleine orkest van het N.I.R. o.l.v. P. Leemans; 1.30 gramofoonmuziek; 2 u. gra- mofoonmuziek: 6.20 gramofoonmuziek: 7.10 gramofoonmuziek; 8 20 concert door het radio-orkest o.l.v. Franz André: 10.30 con cert door het Max Alexvs orkest. KALUNDBORG. 1153 M. 2 45 omroep orkest o.l.v. Emiel Reesen: 7.20 klassieke dansen door het omroeoorkest o.l.v. Emil Reesen; 9 10 vioolduetten: 9.40 operette muziek door het omroeporkest o.l.v. Emil Reesen; 10.70 dansmuziek door de band van Restaurant „Wivex" o.l.v. Teddy Pe- BERLTJN. 419 M. 3.05 concert ol.v. H"ns Steinkonf; 4.35 gramofoonmuziek; 5.20 voeae.l concert. HAMBURG. 372 M. 12.10 concert; 3.05 pianorecital; 4 35 concert: 7.20 concert door bet Phi'bsrmonie-nrkest van Hamburg o.l.v. Hichorrl Richter; 9 an orgelconcert. K«NT«SWUSTERHAUSEN. 1635 M. 1.50 Oro-elrpeital. J.ANGENRRRG. 477 M. 12.50 concert door het strijkkwartet van den Westduit- geh«n omroep; 3.50 vesperconcert o.l.v. Wo'f. piRRVTRV. 1554 M. 170 concert door het BB.C theaterorkest: 3.70 concert: 4.35 concert door het B B.C.-orkest: 5.50 vocaal- concert: 9.25 Tom Jones en zijn orkest; 10.50 épHoncr PATRT.ts ftffeT,. 7446 M. 19.50 con- cert o.l v Victor Charpentier; 7.50 gramo- fooomti^jek PARIJS. R«mo. 1775 M. 8 05 <nramof.- nu'zick: 11.50 i^<=m: 12 40 idem: 120 ponu- lair concert: 1.50 cramofoonmuziek: 3.20 nonulair orkest; 4.20 gramofoonmuziek; 5.30 nonulair concert: 5 50 «ramoioonmu- ziek: 5 20 nonulair concert: 5 50 gramofoon muziek: 8.20 music-hall-programma o.l.v. Maurice Andrë. MILAAN. 331 M. 7 50 Opera van Al- fano Madonna Imperia". ROME. 441 M. 7.50 Zie uitzending Milaan. WEENEN. 517 M. 7.25 Ascher, Evsler, Granichstaedten, Kalman, Stolz, Strauss dirigeeren gedeelten uit eigen operetten; 10.05 dansmuziek. WARSCHAU. 1411 M. 11.25 Tsiaikofski- concert door het Philharmonie-orkest van Warschau; 1.40 nonulair orkest: 3 45 gra mofoonmuziek; 5.20 populair concert; 10.20 dansmuziek BEROMUNSTER. 460 M. 7.05 kamer muziek; 8 20 populair concert door de mu- ziekvereeniging van Bazel; 9 u. vervolg concert. HUIZEN, 1875 M. NCRV. 8.00 Schrift lezing en meditatie. 8.15 Gramofoonmu ziek. 10.30 Morgendienst door Ds. A. C. Diederiks. 11.00 Liederen-recital door An nie Veenenbos, alt. 12.00 Politieberichten, 12 15 Gramofoonmuziek. 12.30 Orgelcon cert door Jan Zwart. 1.35 Gramofoonmu ziek, Tschaikowski. 2.00 Uitzending voor scholen, H. Wansink 3.15 Cursus knippen en naaien. 3.30 Cursus stof versieren en hoedenmaken. 3.45 Verzorging zender. 4.00 Bijbellezing door Ds. L. Kleisen. 5.00 De Haarlemsche orkestvereeniging o. 1. van Frits Schuurman. 6.30 Vragenuurtje. 7.30 Politieberichten. 7.45 Ned. Chr. Persbu reau. 8.00 Uurtje voor onze Zang- en muziekvereenigingen. 9.00 P. van Rees. Neutrale geschiedenis. 9.30 Een uurtje vroolijke gramofoonplaten. 10.30 Vaz Dias. 10.40 Klassieke gramofoonmuziek. HILVERSUM, 296 M. 8.00 Tijdsein en gramofoonmuziek. 9.00 Klassiek program ma. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramo foonmuziek. 10.30 Mr. Ph. C. la Cchapel- le draagt voor. 11.00 Orgelconcert door Frans Hasselaar. Boris Lensky, viool. 12.00 Tijdsein en Concert door het AVRO-Kar merorkest o. 1. van Louis Schmidt. 2.00 Verzorging van den zender. 2.15 Solisten concert. Cécils Voüte, viool. Ati Geyer, viool. Egbert Veen. 3.00 Gramofoonmuziek. 3.30 Causerie door Max Tak met gram.- muziek „Het leven en de werken van Schumann". 4.30 Kindervertelling aan de piano door Catherine van Rennes. „Hei- de-koninginnetje". 5.00 Concert door het Avro-kamer-orkest o. 1. van Nico Treep. 7.00 Boekenhalfuur, H. C. Cannegieter be spreekt „Huwelijk" van Eva Raedt de Canter. 7.30 Gramofoonmuziek. 8.00 Tijd sein en nieuwsberichten van Vaz Dias. 8.05 Concert door de Kon. Militaire Kapel o. 1. van Kap. C. L. Walther Boer. Solist Egbert Veen. 8.55 Moderne Zangdeclama tie door Mariette Serlé. 9.15 Kon. Mili taire Kapel. 10.00 Gramofoonmuziek. 10.10 Quentin Maclean bespeelt het bioscoop orgel van het Trocadero Theater te Lon den. 10.15 Kovacs Lajos en zijn orkest m. Bob Scholte. 11.00 Persbureau Vaz Dias. 11.0' Gramofoonmuziek. Het Neger-duo Layton and Johnstone. 11.15 Kovacs Lajos en zijn orkest. 12.00 Tijdsein en sluiting. BRUSSEL, 509 M. 12.20 Concert door het kleine orkest o. 1. van ,P. Leemans. 5.20 Concert o. 1. van Karei Walpot. 8.20 Concert o. 1. van Arthur Meulemans. KALUNDBORG 1153 M. 12.20 Het strijk orkest van Hotel Angleterre o. 1. van Max Skalka. 7.20 Mozartconcert door het Phil- harmonisch orkest van Konenhagen o. 1. van Mogens Wöldeke. 10.00 Dansmuziek door de band van rest. Nlmb o. 1. van Jens Warney. BERLIJN, 419 M. 3.50 Populair concert door de Erich Röhn-kapel, 6.50 Populair concert door de Eddy Walls Kapel. 7.20 Oude muziek. 9.40 Dansmuziek door de Adalbert Lutter-kapel. HAMBURG, 372 M. 12.35 Gramofoonmu ziek. 1.30 Idem. Marschen. 3.50 Concert. 8.20 Alfred Huth-concert. Het Norag-or- kest o. 1. van José Elbenschutz. KÖNIGSWUSTERHAUSEN, 1635 M. 1.20 Gramofoonmuziek. 3.40 Concert zie Ber lijn. 10.05 Dansmuziek door de Adalbert- Lutter-kapel. LANGENBERG 472 M. 12.20 Concert o. 1 van Eysoldt. 4.20 Vesperconcert (Gr. pi.) 7 20 CoCncert. 9.40 Concert o. 1. van Wolf. DAVENTRY 1554 M. 12.20 Concert door het Schotsche studieorkest o. 1. van Guy Daines 1.50 Concert door Emanuel Star- key en zijn orkest. 4.50 Concert o. 1. van Frank Cantell. 9.55 Concert door het Stratton-strijkkwartet. 11.20 Ambroses Blue Lyres in het Dorchester Hotel. PARIJS (Eiffel) 1446 M. 7.05 Variété programma. 8.50 Dansmuziek. PARIJS (Radio) 1724 M. 12.20 Gramo foonmuziek. 1.25 Balletmuziek-Concert. 7.40 Concert door het Omroeporkest. 8 zu Les Mousquetaires au couvent van de Varney. Orkest o. 1. van H. Defosse. MILAAN 331 M. 7.50 Concert. 8.40 Ra- diotooneel. 9.20 Orkest-concert. ROME 441 M. 7.20 Gramofoonmuziek. 8.05 Concert. Populaire muziek. Orkest en solisten. WEENEN 517 M. 6.45 Der Beatler Na- menlos. Opera in drie bedrijven van Ro bert Heger. 9.50 Vroolijk programma. WARSCHAU 1412 M. 5.20 Dansmuziek 7.20 „Carmen", opera van Blzet (gr. pi.) 10.10 Dansmuziek. BEROMUNSTER 460 M. 7.05 Gedeelten uit Gaust, Gounod. 8.35 Dajos Bela en zijn orkest geven een concert. 9.00 Vervolg van dit concert. Men schrijft ons van de Zuidelijke lands grenzen: Wie de laatste weken zijn oor te luisteren legt in de grensstrook tusschen Nederland en België, bemerkt al spoedig, dat de kwestie de; veesmokkelarij in sterke mate de gemoederen bezig houdt. Deze tak van smokkelhandel - als groote geldswaarde der levende smokkel objecten in den volksmond „zware" smokkel genoemd vormt thans de brandende kwestie Er doen fantastische verhalen de rondte over de zeer omvangrijke massa's vee, die nacht na nacht vanuit Nederland frauduleus in België worden binnengevoerd. De smokkelaars cn hunne achter de schermen blijvende „bazen' zwijgen natuurlijk als graven, doch er zijn aan wijzingen, die inderdaad dulden in deze rich ting, dat zelden meer dan in dezen winter de veesmokkelarij drukke beoefening vond. Een der sterkste dezer aanwijzingen Is wel. dat, ondanks de talrijke aanhoudingen en in beslagnemingen aan waardevolle kudden vee. de lust tot smokkelen er allesbehalve op schijnt te verminderen. Immers, als men weet, dat vol gens den historisch geijkten veesmokkelaars- maatstaf de formule „1—4"een minimum aan slagingskans dient weer te geven, dat wi! zeg gen, dat, om lucratief te blijven, niet meer dau één kudde vee op de vier, die men smoKkelt. In de handen der douanen mag vallen, dan kan men zich aan de hand der inbeslagnamen een denkbeeld vormen omtrent den huidigen omvang dezer smokkelarij. Alleen reeds nabij de Zeeuwsch-Vlaamsche grens is de laatste da gen voor een waarde van ruim vijf duizend gulden aan smokkelvee in beslag genomen. Als steeds In de geschiedenis der veesmokkelarij concludeert men juist uit de belangrijkheid der aanhoudingen, dat de smokkel van groote be- teekenis is, en het zijn de feiten der inbeslag namen, welke men constateeren kan, die de volksfantasie spel laten om na te gaan hoe talrijke smokkelpartijen er plaats hebben, die men niet constateeren kan, omdatzij slagen! Intusschen is het aan gene zijde der grens thans een „dorado" voor de liefhebbers van een goedkoop stuk „Hollandsch" vleesch. Hot vee namelijk, dat de Belgische douaniers we ten aan te slaan, wordt op korten termijn ge slacht en ten koste van de staatskas aan tie bewoners der grensdorpen uitverkocht. Dit gaat, daar het doorgaans talrijke stuks vee in eens geldt, en het aanbod dus in wanverhou ding staat tot de vraag, voor een, prikje van de hand. Mag men de verhalen gelooven, dar- eten thans in sommige gevallen de Belgiscns grensbewoners prima smokkel-bief en dito runderhaas voor weinige franken, d.w.z. enkele dubbeltjes per kilogramHet is waarlijk een slecht land, waar het niemand goed gaat! De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan alle gemeentebesturen een rond schrijven gezonden, waarin hij, nu de om vang der werkloosheid niet vermindert en de daaruit voortvloeiende moeilijkheden met den dag grooter worden, nogmaals nadruk kelijk de aandacht van de gemeentebesturen vestigt op de urgentie van ontwikkelings cursussen voor werkloozen en met kracht aandringt, indien slechts even mogelijk, ten behoeve daarvan de noodige stappen te doen. Om tot een goed resultaat te komen, ver dient het aanbeveling, aldus de Minister, dat in die gemeenten, waar tot nu toe op dit gebied geen voorzieningen zijn getroffen, het gemeentebestuur overleg pleegt met de plaatselijke organisaties van werkgevers en werknemers en met jeugd-organisaties en corporaties, die cultureele doeleinden voor staan. Door een zoodanig overleg is het mogelijk een inzicht te krijgen in de behoeften ter plaatse op dit gebied. De praktijk heeft den Minister aangetoond, dat het niet wenschelijk is de leeftijdsgrens van 24 jaar. welke tot nu toe werd gesteld, te handhaven. Voortaan kan dan ook subsidie wor den gegeven voor ontwikkelings-cursussen, on geacht den leeftijd. Het secretariaat van de vereeniglng „Het Grondbezit" deelt mede van den Minister van Economische Zaken en Arbeid bericht te heb ben ontvangen, dat een ontwerp van wet tot steun aan de grind-cultuur in een vergevorderd stadium van voorbereiding is en dat indiening daarvan bij de Staten-Generaal binnen zeer korten tijd is te wachten. In de Vrijdag te Groningen gehouden ver gadering van het Comité van Actie voor Land- verpachters, is opgericht de Nederlandsche Bond van Landverpachters, gevestigd te Gro ningen. Binnenkort zal een brochure verschijnen van de hand van ds. ten Broek, onder den tite!„De Crisis-Pachtwet-1932 in de Practijk". De minister van Economische Zaken en Ar beid heeft bepaald, dat met ingang van 20 No vember de prijs van de vervoervergunning voor buitenlandsche boter is vastgesteld op 0.70 per K.G. Een vreeselijk ongeluk had op 26 September plaats op het kruispunt Rijksweg en Hilver- sumscheweg te Laren. Een tot „touringcar" omgebouwde vrachtauto, afkomstig uit Bottrop in Westfalen, waarmede 33 Duitschers, onder wie een groot aantal vrouwen, van familie bezoek uit Den Haag terugkeerden naar hun vaderland, werd door de Gooische stoomtram gegrepen en totaal vernield. De inzittenden werden tegen den grond ge slingerd, tusschen de vernielde brokstukken van den auto, die midden op den straatweg be landde, zonder zijkanten, zonder banken en met verbrijzelde cabine. Een dame van om streeks vijftig jaar had een zware schedel- basisfractuur; zij werd stervend naar het St. Jansgasthuis te Laren vervoerd, daar is zij kort na aankomst overleden. Van de overige inzittenden bleken er 24 zoodanig gewond, dat overbrengen naar het ziekenhuis noodzakelijk was. De negen inzittenden, die niet gewond waren, vonden tijdelijk onderdak in een villa. De chauffeur, wonende te Oberhausen, werd op last van den Officier van Justitie, mr Versteegh, in het Huis van Bewaring inge sloten. Hij stond voor de Vierde Kamer der Amsterd. Rechtbank terecht, verdacht van veroorzaken van dood door schuld. In totaal zijn twaalf getuigen gedagvaard, o. w. drie deskundigen, benevens een tolk. Verdachte wordt verdedigd door mr. A. J. M. Hsndrix. Volgens de tenlastelegging zou verdachte grovelijk onvoorzichtig, onoordeelkundig en nalatig hebben gereden, terwijl ter rechterzijde een persoon op de treeplank stond, waardoo; het uitzicht werd belemmerd. Op deze hoogst roekelooze wijze heeft hij de rai's van de tram bereikt. Hij is doorgereden om dat punt t:; passeeren, hoewel de tram in de onmiddellijke nabijheid was. Tengevolge hiervan zou de dood van de vrouw aan verdachte zijn te wijten. De deskundige dr. F. H. ter Poorten, heeft een onderzoek naar de doodsoorzaak ingesteld. De schedelbasisfractuur was een gevolg van de botsing van de autobus en de tram. Vervolgens wordt de inspecteur van de Am sterdamsche verkeerspolitie L. Schotting ge hoord. Deze was anderhalf uur na het gebeur de ter plaatse. De verwoesting was volkomen geweest. Vooral de carrosserie was geheel uiteen gerukt; een onderzoek naar de reminrichting was daardoor niet mogelijk geweest. Deze des kundige was van meening, dat wanneer iemand op de treeplank heeft gestaan, dit vooraan bij de cabine moet zijn geweest en dat die persoon voorovergebogen moet hebben gestaan om zich vast te houden. Verdachte verklaart, dat inderdaad iemand op de treeplank had gestaan. Op een zeker oogenblik was een dekkleea. dat over den auto was gespannen, losgewaaid. Een van de passa giers was tijdens den rit uit de cabine op de treeplank gestapt, om het euvel te verhelpen. Dit gebeurde vlak voor het kruispunt. Verd. had de tram niet gezien, plotseling hij was toen reeds vlak bij had hij de tram op zich af zien komen. Hij had nog gepoogd vóór de ti\,m om te tijden. De volgende getuige, inspecteur L. Hoogvorst, uit Laren verklaart desgevraagd, dat op dit beruchte kruispunt meerdere ongelukken heb ben plaats gehad. Meestal waren zij niet van ernstigen aard; eenmaal is er een itiah dood gereden. Volgens inspecteur Schotting zou verd. de tram hebben gezien, indien er niemand op de treeplank had gestaan en hij door het zijraam had gekeken. Verd.: „Ik heb zeer voorzichtig gereden, want voor den weg tusschen Amsterdam en het kruispunt hsb ik een uur noodig gehad." Een wandelaarster, mevr. Smit, had het on geluk, terwijl zij zich in de nabijheid van de wegkruising bevond, zien gebeuren. Get. kon zich niet herinneren of de tram fluitsignalen had gegeven. De auto reed met een „tamelijke" snelheid. Verd.: „Ik reed niet harder dan 25 a 26 K.M." Onmiddellijk na de pauze was het woord aan den Officier van Justitie, mr. Versteegh. „Het is nu zes weken geleden, dat wij door het verschrikkelijke bericht van de botsing wer den opgeschrikt," aldus spr. Het is menschelijk, dat deze verdachte de schuld op de omstandig heden en op anderen heeft willen werpen. Spr. wil echter de vraag, of verd. schuldig is, beves tigend beantwoorden. Verd. heeft niet getoond de verantwoordelijkheid te bezitten, die noodig was. Hij reed met een vrachtauto, die volgela den was met menschen. Zelfs in de cabine zaten vier en later drie menschen. Hoewel hij den weg kende was hij op het gevaarlijke punt nalatig. Ook het waarschuwingsbord werd niet door hem opgemerkt: het getuigt van groote nalatigheid, dat hij goed vond, dat een man op den treeplank ging staan. Hierdoor werd hem het uitzicht door de rechterruit ontnomen. Zeer nalatig Is echter, dat hij de tram niet heeft zien aankomen. Het was einde September en het verkeer was niet overdruk, zoodat er geen reden voor verd. was om zijn aandacht slechts op één punt te concentreeren. Pas op een af stand van enkele luttele meters zag hij de tram, terwijl hij hiertoe reeds op 100 M. afstand in staat was. De tram moge misschien met een grootere snelheid dan was toegestaan hebben gereden, doch dit doet niets af aan de schuld van verdachte, die had moeten stoppen. Spr. betreurt het, dat hij schuldbesef bij verd. mist. De spr. wil er rekening mee houden, dat verd. zes weken in voorloopige hechtenis heeft door gebracht. De Officier vorderde tenslotte, zooals wij reeds berichtten, een hechtenis van vier maanden met aftrek van twee maanden voorarrest wegens veroor zaken van dood door schuld. Na het requisitoir was het woord aan den verdediger, mr. A. J. M. Hendrix, die zijn deer nis met de slachtoffers van dit ernstig ongeluk uitsprak, doch tevens met den verd., die reeds zes weken in voorloopige hechtenis heeft door gebracht. Hij dacht zich met het passagiers vervoer van Westfalen naar Holland een be staan te veroveren en stond op het punt om te trouwen ennu haalt dit vreeselijk onge luk een streep door verd.'s rekening. PI. wijst er vervolgens op, dat de tram waarschijnlijk een vrij aanzienlijke snelheid had. Bij het St. Janskerkhof stond de rijhandle op vier, wat een snelheid van 45 K.M. beteekent. Gestopt is er niet en de kruising ligt 500 M. verder; de tram stopt niet bijzonder snel, wat vroeger bij rem proeven herhaaldelijk is geconstateerd. PI. voerde voorts aan, dat verd. een vreemdeling is, die niet met den weg bekend was. Op dé tree plank stond „de baas van de zaak", die het vervoer had geregeld. Verd. kon dus niet met gezag tegen zijn staan op de treeplank pro testeeren. "j PI. dringt aan op een straf, gelijk aan de voor loopige hechtenis en hij verzoekt de recht bank bij vervroeging vonnis te wijzen. Na raadkamer wordt de verdachte onmiddel lijk in vrijheid gesteld. Op 2 December zal de rechtbank vonnis wijzen. Moeders sproke De dagen kortende avonden lengen. bij den huiselijken haard zit moeder met kindHet vuur verhaalt gloeiend van ongekende din gen aan de droomoogen van de klei neEn moeder vertelt sprookjes uit haar kinderjarenlangen tijd niet meer gehoorde, nooit vergeten sproken. De mond, die ze haar ver telde, is reeds dood. Maar die mond spreekt weer door haar tot de nieuwe jeugd. We hebben de sproke noodig bij het haardvuur. Verlangen en her innering tegelijk! Moeder vertelt. Het verleden her leeft. De kamer wordt vol geheimzin nige gestaltenDe gelaarsde Kat en KleinduimpjeSneeuwwitje en Moeder de Gans, Asschepoes en de FeeGaat daar niet de deur zachtkens open? Sint Nicolaas geeft er zijn zegen over! Wat is het geheimwat is de beko ring dezer sproken? Wat is de magi sche werking er van? Wat is haar leven? Is het niet de herinne ring? Is het niet de eigen jeugd die herleeft! Moeder verteltZe ziet de spook- figuren met de oogen harer jeugdher innering. En daarom worden die beelden zoo levend voor het kind. Later zal het zich als een levens schat herinneren wat moeder eens vertelde. En wonder geheim er zal een niet te verbinden tegenstelling blijven tusschen de sproke, die moeder ver telde en de waarheid, die haar mond sprak. Dit onderscheid weten moeder en kind beiden. Het Deensche blad „Social-Demokratet^ deelt nog het volgende mede over Trotski's rel naar Kopenhagen: Sinds Juni heeft de sociaal-democratisch studentenorganisatie met Trotski gecorrespo» deerd over het houden van lezingen in 5 penhagen en thans is men eindelijk tot een re geling gekomen. De ex-volkscommissaris hee nu zijn huis in de voorstad Buyukada bij Coh* stantinopel verlaten en, zoo als we reeds mel den, de reis naar Denemarken aanvaard. De voorzitter van de uitnoodigende org6n satie deelt mee, dat Trotski zijn Deensche hëeren nog niet heeft verwittigd «van ZJ' vertrek uit Turkije. Men verwacht hëm ih de Deensche hoofdstad tegen het einde <W maand. Hij zal een lezing houden in het Spei paleis of in de Groote Stadszaal over: ontstaan van den sowjet-staat." Hij zal dus niet bezighouden met actueele poli"e vraagstukken. fl Trotski heeft toestemming gekregen om e week in Denemarken te blijven en het Pee sche gezantschap te Constantinopel heeft zich van overtuigd, dat hij weer naar TurKO^ zal kunnen terugkeeren. Overigens meldt ree dat Trotski de hoop koestert, dat hij zijn v blijfvergunning van een week verlengd krijgen en daarna aan de toestemming zal ten te komen voor een reis naar Noorwegen Zweden. Waneer hij gedwongen zal zijn naar terug te keeren, zal hij over Duitschland, w nen en Triest reizen. Mevrouw Trotski zal tijdens haar vertlllJ* Kopenhagen medische hulp bij een Deenscn specialist zoeken. LONDEN, 19 Nov. Zooals reeds werd, is Amy Johnson gisterenmiddag te Kf v stad aangekomen. De Engelsche draadi dienst deelt nog eenige bijzonderheden mede verband met deze kranige prestatie. Zij d het traject afgelegd in 4 dagen, 6 uur, 52 nuten. De tijd van haar echtgenoot, Mom die tot nu toe het record hield, was 4 dagem uur, 22 minuten. r Reeds eenige uren na de landing was zu telefonische verbinding met Mollison te k°n a„ die haar verzekerde trotsch te zijn over de nige verrichting, welke, naar hij zeide, meer.^ beteekenen voor de ontwikkeling van de nU sche luchtvaart dan eenige solo-vlucht tot toe gedaan had. ,,n Toen Mollison zei, dat zij wel erg moe zou na dien tocht van 4 dagen, waarin ze sie 5 uur slaap had gehad, antwoordde ze, da niet te moe was om nog door te praten. ,atj In een toespraak voor de radio te Kaap heeft Amy echter gezegd, dat de inspanning gevolge van het niet slapen ontzettend was a weest. Het moeilijkste deel van den tochCTUei» de vlucht bij nacht van Docala naar Beng geweest. Het toestel van Amy Johnson, Desert C (woestijnwolk) genaamd, is een standaard j, havilland Puss Mothcabine-vliegtuig, uitg^ g]1 met een Gipsy-Major-motor van 130 P. zC speciale benzine-tanks. Normaal hebben toestellen tanks van 35 gallons (pl.m. maar door de ruimte van de achterste zitP cgr sen voor tanks in te richten, heeft men de paciteit vergroot tot 120 gallons, waardoor in plaats van 650 mijl ineens kan worden gelegd. BERLIJN, 18 Nov. (W.B.) Op grond artikel 43 van de Grondwet heeft K®j0r» sident von Hindenburg een nieuwe noodv g dening uitgevaardigd, waarbij de verhou tusschen de Rijkscommissarissen voor PT" en de Pruisische ministers wordt geregeld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 10