De steun aan den tuinbouw I Klaarheid in het lijdensraadsel Toeslag verleend De R.K. Staatspartij en haar programs BEDRAG TE BEPERKT? 1883-1933 HET WEER OP ZONDAG ZATERDAG 19 NOVEMBER SINT LIDUINA Op bepaalde condities S.D.A.P. den boer op! Anders rustig en iets warmer 9 LEEKEPREEKEN toet toeer ste to-en toets toep Ned. Varkenscentrale bij uitvoer van vet en mager spek en varkensvleeschwaren R. K. RADIO-LUISTERAARS Protest uit Maassluis BACON-CONTINGENTEERING Het bereikte resultaat niet ongunstig KATH. ILLUSTRATIE Kerstboek 1932 ALBRECHT DüRER Zelfportret van den beroemden Duitschen schilder uit de zestiende eeuw, Albrecht Diirer TWEEDE KAMER Vergoeding van het verschil tus schen den opgebrachten prijs en een richtprijs Algemeene opzet Bedrag te laag Commissie van Advies Groote veranderingen alleen bij dalenden barometer Haven van Vlissingen Pootaardappelen Lijfstraffen HET AANTAL WERKLOOZEN Overzicht samengesteld Audiëntie Aan het groote Sacramentswonder, dat zich aan Liduina voltrok, doordat ja- ren achtereen de H. Communie haar Se spyze was, voegen we hier nog een an- Eucharistisch mirakel uit haar leven toe. et gebeurde, toen Liduina in gebed ver- token was, dat plotseling een groot licht haar toertje vervulde; toen zij haar oogen op- aanschouwde ze aan 't voeteneinde van haar bed is. Als zij eenigen tijd in vurig gebed zich e den kleinen lijdenden Jesus heeft onder den, ziet ze de verschijning zich verhef eri tot aan de zoldering toe, als wilde het esukind weer vertrekken. j^Maar dan r°ept Liduina uit: Heer, zoo Gij Waar.ijk zijt geef me dan een teeken, dat IJ tot bewijs strekke. En op datzelfde oogen blik daalde Jesus wee. nedei, maar nam nu de aan van een Hostie, waarop echter 8 druppelen bloed zichtbaar waren op de fatsen, waarop het Jesukind de wonden dagelen gedragen had. Toen de pastoor ontboden reikte ceze haar de wonderbare °stie als Communie uit. Vele wonderen heoben in dit lijdende leven n bovenaardsche heerlijkheid geweven; wij tonen ons op deze plaats de weelde niet er°°rloven, om ze alle te verhalen. Maar ^i zouden we al te onvolledig zijn, wanneer e hiet zouden trachten iets mede te deelen de heerlijkheid harei mystieke heilig- mystiek is de wetenschap der heiligen, n der gloeiende toppen van vurige Gods- befde. Voor het goede begrip is het noodzakelijk öpn duidelijk onderscheid te maken tusschen heiligheid zelve en de buitengewone gun- en, die in sommige gevallen met de heilig- 'd samengaan. 1-)e persoonlijke heiligheid is niet zooals een meenen 'n ingewikkelde zaak, slechts ngs buitengewone wegen te bereiken. De hei- Sheid is niet anders dan het ernstig streven, °d immer meei te leeren kennen en be- 1 tonen. Daarin bestaat ook het ware geluk d den mensch: wanneer eens in den hemel 1 hennen en beminnen van God zijn hoog- Punt heeft bereikt en niet meer verloren ah Worden, dan heeft de mensch ook tevens toto hoogste en volmaakte geluk bereikt. De nicht van dat streven naar grootere Gods- eUn: ns en liefde zal van zelf bestaan in een getrouw mogelijk onderhouden van Gods Zoo heboden. geestelijke schrijvers nu geven een drie- 0lldig stadium aan, een drievoudigen graad, aariangs de mensch tot steeds hoogere hel heid geraakt: den weg der zuivering, wan- eer de mensch al meer tracht zich te zui- ren van het kwaad- den weg der verlichting °°r de beoefening der deugden en het ont ogen der Sacramenten en eindelijk den e§ der vereeniging waarbij de mensch zich eeds meer één voe?r met God, zoo volkomen °gelijk zijn gedachten, zijn streven, zijn wil de Goddelijke ge-lachten, streving en wil Vereenigt. Deze wegen loopea vaak dooreen en bij eerderen. ook heel eenvoudige zielen, die ^ato deze theoretiscne indeeling totaal geen erstand hebben, geschiedt de vooruitgang a&h met groote sprongen. komt het bij enkelingen voor, dat God ben in hun streven naar heiligheid begunstigt et buitengewone gunsten. Deze gunsten zijn e heiligneid zelve met; het is best mogelijk, at iemand, die zulke gunsten niet ontvangt, booi ze §er in heiligheid staat dan een ander, die wel neeft verkregen. Zulke buitengewone htotosten zijn extra, vaak geheel onverdiende 8aven van God. zullen in den bestaanden pennenstrijd ®en partij kiezen, maar wanneer het geval °hnersreuth op waarachtige Goddelijke ta lking berust, dan zien we in Theresia van °tonersreuth een type van zulk een door God ^Sunstigde. Eoo ook bij Liduina. Juist haar meer en ®er één werden met den Godmensch deed aar steeds meer met Hem zich verheugen, aar ook met Hem lijden. Zooals we reeds zagen nam haar ziekte ln 85 een aanvang en had de eerste drie jaren 'ets. waaruit het bovennatuurlijk karakter °n blijken. Vanaf 1308 begint Liduina zich in aar lij den te sterken dooi haar voortduren- e overweging van net lijden Christi. Steeds °oger verheft ze zien tot grootmoedig geduld **to inniger heiligheid, totdat zij vanaf 1407 en meer deelachtig wordt aan de groot- mystieke Godsgaven. Dan kon men haar achtereen onbewegelijk zien uitgestrekt J1 haar stroozak, terwijl het den schijn had, haar zintuigen waren uitgedoofd en zij voeide of hoorde. Een enkele maal open- zich de lippen dan tot het prevelen van 11 gebed of tot het plooien van een glimlach, haar oogen wijd open voor haar uit- aarden naar iets, dat zij scheen te zien, ^aar wezens, met wie zij scheen te praten. aak speelde dan een wondere glans over haar aat en het gebeurde soms, dat haar leger de en haar kamertje als in lichten vlam- ehgloed stonden, hetgeen de eerste keeren buren en familieleden den indruk maakte ato een begin van orand. die uren werd zii met de heerlijkste ver fijningen bevoorrecht; dan zag zij Maria, e haar als haar dochter Kroonde. Dan mocht zich onderhouden met den Apostel Paulus, he groote Kerkvaders, met Vader Fran- ^Schs. Dan vooral zag zij vaak haar Engel- "aardei, die met naar spiak en haar mede- to op verre reizen naar de heiligdommen to Rome en van het- Heilig Land of die haar v°®rde naar nem aische gewesten en haar nederdalen in de plaats van het vage- ^aar te midden van die hemelsche visioe- s. to bleef Liduina zich immer voelen het ftoffer voor het t-eil der zielen. Als Jesus toe haar gesproken had, of Maria haar had v ®e'achen ot de engelen hunne reien voor bst 8e°Pend hadden, om haar toe te laten hun hemelsche zangen, dan kon zij weer smeeken om terug te mogen gaan tot de aar de en te lijden voo*- de zielen, zoodat haar heerlijke visioenen ook telkens weer gevolgd werden door hevige smarten. Op een van hare hemelsche reizen toonde haar engel haar een rozelaar met vele knop pen, maar nog weinig bloemen, als alle knop pen ontluken waren, zou haar tijd van het lij den ophouden en haar hemelsch verblijden een aanvang nemen. In de maand Januari van het jaar 1433 riep Liduma na een langdurige ex tase uit: „De rozestruik staat volop in bloei, geen enkele knop is meer gesloten; nu zal ik weldra dit tranendal verlaten!" Op het einde van Februari spreekt zij opgetogen over het aanstaande Paaschfeest en wanneer op dit Hoogfeest haar biechtvader haar bezoekt, ver telt ze, hoe ze gehee- den nacht door in den Hemel de blijde Alleluja's had hooren weer- schallen en hoe zij nu weldra op haar beurt met de engelen en uitverkorenen dit Alleluja zal medezingen Het was dan ook op den derden Paaschdag van dat jaar, dat de schoone ziel van Lijd wijd nu voor eeuwig werd opgeno men in het Hemelsch land van bloemen en rozen, van nimmer uitstervenden zang en mu ziek. Moge het naderend eeuwfeest (14 April) door de voorspraau van onze Hollandsche Lijdwijd aan ons vaderland schenken her nieuwing van den waren geest van in vreugde het aardsche lijden te dragen. Hiertoe moge al is het nog zoo weinig de meerdere kennis van Liduina's leven en lijden helpen wat net doel was van deze haastige en daarom zeer onvolmaakte schet sen, AD INTERIM De betrokkenen zullen zich dan ook eenige op offeringen moeten getroosten, maar reden voor ongerustheid is er niet. De tegenwerking van sommige zijde, welke de Varkenscentrale ondervindt, achtte de heer Louwes dwaas. Nu het laatste stukje vrije wereldmarkt (Engeland) voor ons is afgesloten en onze export in alle plaatsen aan banden wordt gelegd, is ingrijpen noodzakelijk. Iedere varkenshouder moet meewerken bij de aanpas sing aan consumptie en export. Door een rege ling van de teelt in den weg te staan, werkt men lijnrecht in tegen het boerenbelang. De R.K. radioluisteraars van Maassluis heb ben aan den Minister van Waterstaat het vol gende schrijven gezonden: Kennisgenomen hebbende van de door Uwe Excellentie toegestane uitzending aan de Vrij zinnig democraten op Zaterdag 19 November, protesteeren wij met klem tegen de wijze waar op de bestaande radio reglementaire voorschrif ten worden toegepast op den K.R.O. Adressanten zijn van meening, dat een der gelijke, linksch geörienteerde groepeering thuis hoort bij de linksche radio-omroepen, en ver zoeken Uwe Excellentie, maatregelen te willen treffen, opdat een programma-inlasch als op Zaterdag 19 November, worde voorkomen. In een kort gesprek naar aanleiding van de Engelsche bacon-contingenteering heeft de regeeringscommissaris der Crisis-Varkenswet, ir. S. L. Louwes, medegedeeld, dat het gevolg van de restrictie zal zijn, zooals wij reeds konden berichten, dat wij ruim 80.000 centenaars per maand kunnen uitvoeren. Nederland behoudt daardoor de plaats als nummer twee van de im- porteerende landen. In de heerschende omstandigheden is het bereikte resultaat niet ongunstig. Alle andere voorgestelde oplossingen zouden voor ons na- deeliger zijn geweest. De Varkenscentrale heeft reeds haar men- schen in het veld gezonden om nieuwe afzetge bieden voor bacon te zoeken. Echter spreekt het vanzelf, dat de Varkenscentrale niet kan blijven doorgaan met groote hoeveelheden varkens te koopen, zooals in de laatste weken is geschied. De Nederlandsche Varkenscentraie maakt bekend, dat zij onder nader door haar mede te deelen voorwaarden bereid is een toeslag te geven bij den uitvoer van varkens-vleesch en spek, voor zoover deze uitvoer thans nog niet bij uitsluiting van anderen rechtstreeks door ae Nederlandsche Varkenscentrale geschiedt. Belanghebbenden, welke voor dezen toeslag ;n aanmerking meenen te komen, kunnen zich voor nadere inlichtingen wenden tot de Neder landsche Varkenscentrale, le van den Bosch straat No. 1, 's Gravenhage. Degenen, die voor het verkrijgen van dezen toeslag in aanmerking wenschen te komen, moeten zich o.m. schriftelijk verbinden: a. voor alle varkens, welke door of namens hen wor den gekocht, aan den boer een door de Nederl. Varkenscentrale vast te stellen prijs te zullen betalen of doen betalen; b. geen varkens of deelen van varkens te zullen verwerken, doen verwerken, verhandelen of doen verhandelen, waarvoor niet aan den boer een door de Ne derlandsche Varkenscentrale vast te stellen prijs is betaald. De onder a en b bedoelde prijs is voor de periode van 16 tot 30 November vastgesteld op 15 cent per pond levend gewicht. Het bedrag van den toeslag is gesteld op 9 cent per K.G. Het Katholieke Kerstboek is er weer en even als vorige jaren maakt het ook nu door zijn rijken inhoud en fraaie uitvoering een voor- treffelijken indruk. Het bevat een lange reeks van talentvol geschreven, boeiende verhalen en interessante artikelen, die alle met mooie foto's zijn verlucht. De zuivere Kerststemming wordt onmiddellijk opgeroepen door een beschouwing van H. B. v. d. S.: „De herders gaan". Maar ook de meeste verhalen houden verband met het Kerstfeest en dan wijzen we het eerst op de grootere: „Malo's Kerstnacht" door Harry van den Ravenberg, en „Winonah's Kerstfeest", door H. Wolffenbuttel-van Rooyen, beide uit nemende staaltjes van vertelkunst. Daarnaast verdienen „Incompleet" door Elly van Laren en „Ellendige vergissing" door Gerda Wieland een plaats. Bij de artikelen treft ons de ver scheidenheid van onderwerpen. W. Bader heeft het over houtsnijkunst, dr. Felix Rutten schetst de stad van Christus' geboorte, Jan Hoek teekent interessant den Kerstnacht in Rome, Hans Lijn bespreekt de klankfilm, dr. H. Debus weet te vertellen van koraalriffen, Br. Antonius maakt opmerkingen over negercultuur, Reina ten Hove propageert den bloementooi in huis en Chèfren maakt een uitstapje in het rijk dei- tonen. Zinrijke Kerstgedichten zijn er van A. J. D. van Oosten en Homo. Als illustrator komt Herman Moerkerk weer geestig voor den dag, terwijl hij ook vlot de pen hanteert in „De marechaussée en het vanilleijs". Behalve de vele afbeeldingen, die deze onderwerpen illustreeren, staan er nog verschillende pracht- foto's tusschen den tekst, zoodat er een rijk geheel is gevormd binnen een sierlijken band Als bijlagen brengt het Kerstboek een fraai gekleurden wandkalender en twee losse kunst platen in vierkleurendruk. Zoo is het weer een uitgave geworden, die er veel toe kan bijdragen, dat het Kerstfeest in onze gezinnen ten volle wordt beleefd. Den Haag, 18 November De groote steunmaatregel voor den noodlij denden tuinbouw heeft weer eens heel de agra rische keurtroep in de Tweede Kamer aan het woord gebracht. Na lang beraad want het is niet gemak kelijk een steunregeling voor dezen meest socialen tak onzer agrarische bedrijven te ont werpen, die tegelijk financieel gerechtvaardigd en practisch uitvoerbaar is, is Minister Ver schuur met een eenvoudige suppletoire begroo ting gekomen, welke niet meer dan 'n memorie- post inlascht voor „uitkeeringen ten behoeve van verbouwers van fruit en warmoezerjjgewas- sen over 1932, zoo noodig uit te keeren in 1933" In de Memorie van Toelichting heeft de Minister het plan ontvouwd, volgens hetwelk De „Proeve" van 1883, waarvan wij in een vorig artikel gewaagden, is nooit meer geworden dan een Proeve; tot een pro gram, door de katholieken als zoodanig aan vaard, groeide zij niet uit. Maar dit wil aller minst zeggen, dat zij als een onvruchtbare daad moet worden beschouwd, welke zonder betee- kenis bleef voor de toekomst. Er was een stap gezet, die zij het dan ook eerst verscheidene jaren later door andere zou worden gevolgd en leiden tot het gewenschte doel. En op voor name punten van staatsbeleid was reeds aanstonds de weg gewezen, dien de katholieken zouden en moesten gaan, om hun goed recht te verzekeren en 's lands belang te dienen. Zoo werd, in aansluiting aan het bekende mande ment der Bisschoppen, de vrijheid van onder wijs opgevorderd als ,,het natuurlijk recht der ouders" en geschreven: „De staatsschool is alleen als aanvulling der vrije school bestaan baar." In de militaire paragraaf der Proeve las men: „De uitgaven voor leger en vloot, als ook de lichtingen voor de militie, moeten tot het noodzakelijke worden beperkt." En in de koloniale pa-agraaf: „Bij het beheer onzer koloniën is noch de verrijking der particulieren, noch de stijving der schatkist hoogste en éénigste doel." Men bedenke, dat dit alles geschreven werd in 1883, toen de schoolstrijd feitelijk nog moest beginnen en het liberalisme in Nederland en de overzeesche gewesten oppermachtig heerschte. Ook van de samenwerking met andere partijen werd in de Proeve gewag gemaakt. En in weJke richting de schrijver daarbij gestuurd wilde zien, was duidelijk te lezen in deze pas sage uit de inleiding: „Zij (de katholieken) wil len geen kerkelijke partij zijn. Wat zij willer. vermijden, wat zij voor de toekomst onmogelijk willen maken is juist dit: dat zij ook op staat kundig gebied als niets anders gelden, dan als aanhangers van het Roomsche geloof. Daarom willen zij een staatkundig program, een program, dat hen niet plaatst tegenover protestanten maar tegenover liberalen en conservatieven, die in nevelachtige woorden het liberalisme belijden het in halve daden beoefenen; een program, dat anti-revolutionnair is in merg en been, maar toch zijn eigen oorsprong verraadt, zijn eigen kleur toont, zijn eigen karakter draagt." Dat het noodig was de lijnen in dezen scherp te trekken bleek o.a. uit het feit, dat de Proeve van katholieke zijde bestreden werd met een geschrift, dat een pleidooi leverde voor het op treden der katholieken als „kem der conserva tieve partij". Gelukkig is aan dit pleidooi geen gehoor, althans geen gevolg gegeven; maar ook het program bleef uit, en er zouden nog meer dan een dozijn jaren verloopen, alvorens onze groote emancipator zich opnieuw aan het werk kon zetten, om op dit punt te komen tot een beslissende daad. Het program, toen door hem ontworpen en Van een principieele inleiding voorzien, was dat van 1896. Het ging uit en was onderteekend door alle toenmalige katholieke leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Maar al hadden de kiezers-organisaties bij de samen stelling ervan geen medezeggenschap gehad, toch werd hun de gelegenheid geboden zien over den inhoud uit te spreken. Dit geschiedde in Mei 1897 aan den vooravond der algemeene verkiezingen, toen te Utrecht een groote ver gadering bijeenkwam van afgevaardigden der katholieke kiesvereenigingen uit alle deelen des lands. Dr. Schaepman voerde er het woord, zette de beteekenis van het program uiteen en wekte de aanwezigen op met dit program als grondslag den naderenden strijd in te gaan. De samenkomst had een voortreffelijk verloop. De breuk, in 1891 onder de katholieken ontstaan, bleek hersteld, en met geestdrift hechtte de talrijke vergadering haar goedkeuring aan het program. Het was onze eerste politieke „land dag" en onder dit opzicht ook van groote be teekenis voor onze politieke organisatie. Want voor de eerste maal werd, zooals mr. Kooien schreef, in deze algemeene vergadering aan het katholieke kiezersvolk door middel zijner ver- eenigingen, stem in het kapittel gegeven, zóó zelfs, dat „De Standaard" sprak van een Roomsche deputaten-vergadering". n het program van 1896 stonden de sociale vraagstukken voorop, in tegenstelling met de Proeve van 1883 toen van die vraagstuk ken niet of nauwelijks was gerept. En verder bevatte het een reeks van eischen op onder wij:, en ander gebied, welke in den loop der jaren geheel, of grootendeels werden vervuld, zoodat telkens wijziging of aanvulling noodig bleek en spoedig, naast het algemeen program, een „pro gram van actie" voor een vierjarige periode kon worden opgesteld. Toen echter waren het niet meer de afgevaar digden, die daarover beslisten, maar de kiezers door middel hunner organisatie. Kiesvereeni gingen en gewestelijke bonden hadden zich ver menigvuldigd en in 1904 kwam de Algemeene Bond tot stand, het centraal orgaan onzer or ganisatie, dat namens de partij bon optreden. Uit dezen Bond is naderhand de tegenwoordige inrichting en samenstelling onzer partij ge groeid. En wie den toestand en de positie der katholieken als „politieke persoonlijkheid" m ons land van nu vergelijkt met die van een halve eeuw geleden, moet wel zeer worden ge troffen door den machtigen vooruitgang, door de breede ontwikkeling en machts-ontplooiing der Staatspartij op zoo menig gebied, dat in en door de wetgeving werd verkregen. Het stemt, ondanks de crisis- en andere moei lijkheden van dezen tijd tot diepe erkentelijk heid. In 1883 was onze plaats in het openbare leven uiterst bescheiden en konden wij op den gang van zaken slechts een zeer geringen in vloed uitoefenen. Thans staan wij er geheei anders voor en het zal enkel van ons-zelven afhangen, of wij in 1933 het verkregene zullen bevestigen en verstevigen. Program en organi satie zijn de twee pijlers onzer partij. Door deze twee werd onze eenheid behouden en konden wij beantwoorden aan de wisselende eischen van den tijd. De opzet van dr. Schaepman, die tusschen beide een nauw, een onverbrekelijk verband legde, werd door de feiten op overtui gende wijze bevestigd. Maar tevens zal het zaak zijn steeds de voor waarden te handhaven, welke hij reeds in de dagen zijner Proeve voor een goed program stelde: het moet niet te veel in bizonderheder afdalen; het moet niet te veel willen beloven; en het mag geen dwangbuis worden, noch voor de kiezers, noch voor de gekozenen. „Een pro gram voor katholieke Nederlanders", schreef de doctor in 1883, „moet ten doel hebben vereeni- ging niet scheiding. Het moet de eenheid moge lijk maken op vasten, breeden grondslag. Het boeit geen polsen aan elkaar, maar legt de handen ineen." Het is even klaar als dichterlijk gezegd. En men kan van deze karakteriseerende uitspraak zeggen, dat zij na vijftig jaren nog niets van haar waarde en frischheid verloren heeft. P. S. men te werk zal gaan en het bedrag, dat men aan dezen steunmaatregel denkt te spendeeren. De limiet van 5 millioen gulden komt echter velen te laag voor. De algemeene opzet van het plan der Regee ring is naar het Voorloopig Verslag het beknopt uitdrukt „vergoeding van het ver schil tusschen den prijs, dien het product aan de veiling heeft opgebracht, en een richtprijs" De richtprijs wordt door den Minister op grond van de feitelijke productiekosten, zoo noodig varieerend voor de verschillende deelen des lands, vastgesteld. Het bedrag, waarmede de ter veiling gemaakte prijs onder dien richt prijs blijft, krijgt de producent dus als toeslag. In de debatten kwam heden weder het reeds in het Voorloopig Verslag geuite bezwaar naar voren, dat het eigenlijk inconsequent is, bij het aanvaarde systeem den te verleenen steun aan een maximum van 5 millioen te binden. De anti-revolutionnair van den Heuvel b.v. betoog de, dat beter in het geheel geen maximum bedrag genoemd had moeten worden. Men had volgens hem den garantieprijs zoo laag mogelijk moeten berekenen en dan eenvoudig moeten afwachten, voor welk bedrag de memoriepost zou moeten worden aangesproken. Daar is ech ter vooreerst de schatkist, wier belangen onbe perkte aderlatingen niet gedoogen en boven dien heeft de berekening ten departemente ten slotte tot de conclusie geleid, dat inderdaad niet veel meer dan 5 millioen zal noodig zijn. De burgemeester van het tuinbouwcentrum Monster, de katholieke afgevaardigde Kamp- schöer intusschen acht met alle waardeering voor den Minister het bedrag óók te laag en hij heeft nog steeds hoop, dat de bewinds man er niet te strak aan zal vasthouden. Het systeem, dat gekozen is, heeft zijn instemming, al heeft hij ook tegen de nadere uitwerking bezwaren. Zoo b.v. tegen de bepaling, dat buiten de steunregeling vallen de niet verkoopbaar ge bleken, de ter veiling „doorgedraaide" produc ten. Die twee punten waren trouwens ook bij de andere sprekers kern hunner bezwaren. Vrij al gemeen werd de beperking van het steunbedrag tot 5 millioen en de uitsluiting van het product, dat op de veiling den minimumprijs niet haalt en „doorgedraaid" wordt, verkeerd geacht. Wat een prachtsituatie voor Mr. Duys, om weer eens met eenige moties te trachten, de opperaars van deze bezwaren ter rechterzijde aan hun woorden vast te houden! Niet minder dan drie kwamen er ter tafel, twee, die de hier boven vermelde desiderata vastlegden, en een, die in verband met het arrest van den Hoogen Raad een spoedige dusdanige wijzi ging van de Crisispachtwet-Ebels vraagt, dat ook de tuinbouw onder haar werking valt. Bovendien kon deze sociaal-democratische boe- renvriend de Kamer verblijden met de mede- deeling, dat spoed gezet wordt achter de Memorie van Antwoord van Mr. van den Bergh op zijn initiatief, ontwerp ter voorkoming van executies. De S.D.A.P. kan dus weer den boer op! Het viel ons waarlijk mee, dat ook niet de critiek op het uitblijven van maatregelen tegen de vernietiging van tuinbouwproducten in een motie werd omgegoten. Was daarvoor misschien een beletsel de weigering van de S.D.A.P., om de mogelijkheid van gedeeltelijken werklozen steun in natura mede te helpen onderzoeken? Verklaarde de katholieke afgevaardigde van de Bilt zich ingenomen met de wijzigingen, die de Minister bij zijne Memorie van Ant woord heeft aangebracht, hij drong aan op een zoo veelzijdig mogelijke samenstelling van de commissie, die den Minister van advies zal dienen. Dat was ook de wensch van zijn frac tiegenoot Baron van Voorst tot Voorst, die de bezwaren der anderen overigens deelend er bij den Minister op aandrong, ook tuinders, die hun product niet naar de veiling, maar naar een gewone markt brengen, in de steun regeling te betrekken. Thans komen alleen die genen onder de niet bij een erkende veiling aangesloten tuinders in aanmerking, die voor den export leveren. Liep het betoog van de heeren Ebels en Lovink vrijwel parallel aan dat van de reeds vermelde sprekers, David Wijnkoop leverde natuurlijk weder een buitenissig betoog met ais Gedurende de afgeloopen week is het groote gebied van hoogen druk, dat zich over de Noor delijke helft van Europa ontwikkeld had, welis waar in sterkte afgenomen, maar het breidde zich opnieuw naar het Westen uit. Er kwamen echter nog andere veranderingen in de alge meene luchtdruk-verdeeling voor, die voor het te verwachten weer van beteekenis kunnen wor den. Ver in het Zuidwesten nam de luchtdruk- king af en ontwikkelde zich een ondiepe depressie over de Golf van Biskaye, terwijl IJs land, waar aanvankelijk de depressie-invloeden verminderd waren, opnieuw bij stijgende tem peratuur de luchtdrukking is begonnen te dalen. Vooral deze drukdaling bij stijgende tempera tuur is een aanwijzing, dat in het Noordwesten de depressie-invloeden belangrijk toenemen, waardoor het gebied van hoogen druk aan die zijde teruggedrongen wordt. Blijft dit doorgaan, dan komen wij na eenigen tijd onder den invloed van een warmeren meer Zuidelijken luchtstroom en zouden wij een stijging van de temperatuur kunnen verwachten. Algemeen wordt dit door de meteorologen waarschijnlijk geacht. Bij het op maken van dit bericht is hier nog niets te be merken van een beginnende daling van den barometer. Zoolang deze daling niet intreedt is weinig verandering in den somberen weerstoe- stand te verwachten. Wanneer echter de baro meter begint te dalen is dit een bewijs, dat het gebied van hoogen druk, dat trouwens toch reeds in beteekenis afneemt, uit West-Europa verdrongen wordt en dan kan men binnen hoog stens twee dagen een omslag van het weer ver wachten, waarbij de wind dan waarschijnlijk door het Zuidoosten naar het Zuiden en Zuid- Westen zal omioopen. Of daarbij nog eenige sneeuw zal vallen is moeilijk te zeggen. Waar schijnlijk is het niet. Als Vrijdag de barometer nog niet is begon nen te dalen, kan men voor en op Zondag geen belangrijke verandering van weer verwachten, behalve iets hooger temperatuur. (Nadruk verboden). slot een niet ondersteunde motie betref fende executie van hypotheekschulden en een heftige peroratie tegen Mr. Duys. Tusschen de talrijke hamerontwerpjes bij den aanvang der vergadering waren er enkele, die eenig debat uitlokten. De machtiging, aan de Ministers van Waterstaat en Financiën te ver leenen tot het oprichten van eene N.V. „Haven van Vlissingen" en tot het sluiten van een contract met dat lichaam ter nadere regeling van zijne verhouding tot den Staat-aandeei- houder, bracht den sociaal-democraat Van Braambeek op het spreekgestoelte, tegenover wiens pessimisme ten aanzien van de toekomst van de Vlissingsche haven mr. Boon, de heer Krijger en ook minister Reijmer optimistischer klanken stelden. De verlenging van de invoerbeperking van boter, deed Baron van Voorst tot Voorst den wensch uiten dat het contingent nog worde in geperkt. Hoewel minister Verschuur contingen- teering op de basis van 100 pCt. in verband met 't criterium „wering van overmatigen invoer" der Crisis-invoerwet het meest aange wezen acht en de ingevoerde boter van vrijwel geen invloed is op den toestand in de melk veehouderij, wil hij de zaak, voordat opnieuw verlenging noodig wordt, nog wel eens nader onderzoeken. Het ontwerp tot regeling van den uitvoer van pootaardappelen, dat ten doel heeft de kwali teit van het veelgevraagde Nederlandsche poot- goed nog beter dan voorheen te waarborgen, bracht potsierlijke opmerkingen van David Wijnkoop over bevoordeeling van de Nederland sche „koelakken". Er zat aldus minister Verschuur met toepasselijke beeldspraak kiemkracht in het debat, want de sociaal-demo craat Schaper stelde in hartstochtelijke bewoor dingen tegenover de communistische insinuatie over klassebevoorrechting vast, dat ook kleine boertjes voordeel van den maatregel zullen hebben. Boter aan de galg gesmeerd! Had al niet eerder de Minister zelf den communist ge antwoord, dat de werking van de wet zelfs aan David Wijnkoop gesteld, hij had een lapje grond en kweekte pootgoed ten goede zou komen De motie-De Visser restant van de Justitie begroting welke schrapping uit de wet wenschte van de lijfstraffen in de gevangenis te Leeuwarden, werd met 50 tegen 25 stemmen verworpen. Die straffen zijn sinds tientallen jaren weliswaar niet toegepast, maar men wenscht ze te behouden en ook dit is toe passelijke beeldspraak als stok achter de deur. Het Departement van Binnenlandsche Zaken heeft aan alle gemeenten verzocht, in de eerste week van November op te geven, hoeveel ge heel en gedeeltelijk werkloozen op 29 October 1932 als werkzoekenden bij de plaatselijke or ganen der arbeidsbemiddeling (inclussief het aantal tewerkgestelden bij de werkverschaffin gen) waren ingeschreven. Bij het samenstellen van dit overzicht zijn gegevens ontvangen van 1022 gemeenten met 7.729.713 inwoners. In die gemeenten stonden op 29 October 1932 ingeschreven: 284.663 ge heel werkloozen en 17.428 gedeeltelijk werk loozen. Van 55 gemeenten met rond 190.000 inwoners waren nog geen gegevens binnengekomen. Op 24 September 1932 stonden bij 1064 ge meenten met 7.880.090 inwoners ingeschreven 277.817 geheel werkloozen en 18.451 gedeeltelijk werkloozen. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal de volgende week Maandag, Woensdag en Donder dag geen audiëntie verleenen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 5