vereenig de katholieke pers De Ronde Tafel weer gedekt Adolf Hitler krijgt de kans Mislukte aanslag op Herriot Het nieuws van heJen VERMETEL OPTIMISME? ^apan over Lytton DE OORLOGSSCHULDEN Ontaarde moeder GOERING KANSELIER? EEN GEHEIM COMPLOT TEGEN DEN PREMIER? Het luchtvaart schandaal levertr: HOOVER WLEK AAN HET BEZUINIGEN DE BAROMETER MAANDAG 21 NOVEMBER 1932 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; Per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 belangrijke wegblijvers »Het onderzoek is te opper vlakkig geweest" ïntern. controle afge wezen Hoover verwacht betaling op 15 December Roosevelt heeft een eigen plan Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiü ilium Roosevelt krijgt een sluitende begrooting Vloer van een kerk ingestort Twaalf zwaar gewonden Poogt haar kindje te dooden om bedrag der verzekering machtig te worden Von Hindenburg vraagt of de Nazi- leider een kabinet met par lementaire meerder heid kan vormen Het antwoord in beraad gehouden Hitier blijft achter de coulissen Toekomstig Rijkskanselier Hitier weer bij Von Hindenburg Helsche machine vernielt de rails een uur vóórdat Her riot's trein passeerde „De roode maagd" gearresteerd Onderzoek naar de daders Geheime communistische secte? Talrijke gelukwenschen Bretonsche autonomisten Herriot te loslippig Herriot De aanslag door een sein- fout mislukt? Arrestaties Arrestaties te Genève In verband met de onlusten van 9 November Trotski's reis naar het Noorden Hij betreurt de onbescheidenheid der pers Interpellatie in de Fransche Kamer Een dooden-statistiek DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN DRAlSIflA-vANVALKEriBURG^S-* LEEUWARDEN Kabinet zegt stean toe NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VIJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18232 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Ten derden male staat de ronde tafel te Londen met het groene laken gedekt en de Engelsche en Britsch-Indische gede- Seerden, die reeds in het midden der vorige *eek zijn gaan aanzitten, om het woord van ^elkom van den tafelpresident Ramsay Mac- nald te aanhooren en de volgorde van het c°nferentie-menu op te maken, zullen thans deze gebruikelijke preliminairen aan het eigenlijke maal beginnen. Zal het hun smaken? zullen zij, evenals de twee vorige keeren, met eeu onbevredigd gevoel opstaan? De exclusieve Samenstelling van het conferentie-gezelschap, e uog altijd gespannen verhouding in Britsch- Tbdii e, het geringe animo voor deze door de ®bgeischi .e regeering doorgezette bijeenkomst en adviseerend karakter daarvan, zijn niet in Siaat hooge verwachtingen te wekken. Zooals het J&en weet, bleek op de twee voorafgaande Rondetafel -conferenties het vraagstuk der ver- Jgenwoordiging der minderheden een onverteer- aar voorgerecht. Men at zich er een geestelijke Jbdigestie aan, zoodat men niet eens aan den hoofdschotel: de bespreking van een eventueel lederaal zelfbestuur in Britsch-Indië, toe kon "omen. Ramsay MacDonald, die de onont- "oombare noodzakelijkheid van het verleenen Van een zekere mate van autonomie aan Britsch- hdië in de toekomst voorziet, besloot toen de l'itsch-lndiërs zelf onder elkaar te laten trach ea tot overeenstemming te geraken. ^aar terwijl de fel tegenover elkaar staande ^ibdoes en Mohammedanen elkander schenen k baderen, verscherpte de verhouding tusschen het Engelsche gouvernement en de Nationalis tische Britsch-Indische Congrespartij. De na ^et mislukken der tweede Rondetafelconfc- ïebtie hervatte campagne van burgerlijke on gehoorzaamheid en de daarmede gepaard gaan de daden van terreur tegenover de Britsche ambtenaren, deden den onderkoning, Lord ^'Uingdon, ertoe besluiten, de Congrespartij v°or onwettig te verklaren en haar fanatiek Vereerden leider Gandhi gevangen te zetten. et Engelsche gezag meende de nationalis tische Britsch-Indiërs tot orde te kunnen ÖWibgen door hun een dwangbuis van straffe a^donnanties aan te leggen. O ogenschijnlijk scheen dit te gelukken, maar in werkelijkheid vermeerderden deze weinig tactische dwangmethoden 06 innerlijke opstandigheid en de wantrouwige Vei"bittering der Britsch-Indiërs tegen hot ^bgelsche regime. De harde hand van Lord ^illingdon stiet onontbeerlijke medewerkers af. 'bplaats van ze naar zich toe te trekken. Sandhi zit nog steeds in de gevangenis. Hij is h'et alleen de biologeerende leider der verbo- öeb Congrespartij, maar sinds zijn opzien barende hongerstaking ook de afgod van mil- °enen paria's, voor wier maatschappelijke en Politieke vrijmaking hij vrijwillig den dood wilde gaan. Het Engelsche gouvernement wil hem niet laten zoolang de campagne van burgerlijke °bgehoorzaamheid blijft voortduren, maar te- vens isoleert het den Mahatma zoo sterk, dat hem onmogelijk is om met de kopstukken r Congrespartij overleg te plegen betreffende eeb staking dier campagne, gesteld, dat hij daarvoor iets zou gevoelen, hetgeen onder de f'■geven omstandigheden allerminst waarschijn- is. Gandhi neemt dus aan de derde Ronde- is een zware ^^conferentie niet deel en dat i bdicap voor de uitwerking der eventueel te em.en beslissingen. Nauwelijks minder nadeelig °r den vruchtbaren gang van zaken ter confe- is 't demonstratief wegblijven van de La- ^CjENèVE, 21 November (Reuter) Gisteren üjjp nota gepubliceerd der Japansche regee- vat?' daarin deze haar standpunt ten opzichte het Lytton-rapport uiteenzet, bass 6en lesum® van den Japanschen am- öezSac3eui wordt gezegd, dat de tijd, waarover eommissie beschikte, veel te kort was voor meer dan oppervlakkig onderzoek, is de commissie ook in andere deelen van ee da een onderzoek had ingesteld, zou zij tot jdeei andere conclusie zijn gekomen, id a instelling van een internationale controle c0rnMabdsjoerije, zooals deze door de Lytton- biei 'niss'e wordt voorgesteld, wijst zoowel de re dWe Mandsjoerijsche Staat als de Japansche j-,eribg van de hand. °btv Cllineesche gezant te Genève dr. Yen, 'bg- gisteren de vertegenwoordigers der ge. ,°bi hun het standpunt der Chineesche re- lbg uiteen te zetten. Chin sroote beslistheid hield hij vast aan het verki6esche karakter van Mandsjoerije en hü doen 'de, dat de rechten, welke Japan wil j. gelden, daarmede volkomen in strijd zijn. ï/tarir, blilitaire organisaties der Japanners in de SJ°erije hebben het bendewezen aldaar in ver and gewerkt en op het oogenblik woedt op gerej flende plaatsen van Mandsjoerije een bi de oorlog. China en Japan bevinden zich verj.,en verkapten oorlogstoestand. Dr. Yen bohda!;rde tenslotte te hopen, dat de Volken- china's rechten zal weten te handhaven. bourparty, welke zich niet wenscht te compromit- teeren. Zij verwacht niet 'V geringste succes van deze conferentie, omdat de Congrespartij er niet vertegenwoordigd is en wenscht zelfs niet den schijn te wekken, als zou zij met de harde or donnantie-politiek van lord Willingdon instem men. Deze afzijdige houding der Labours levert natuurlijk koren op den molen der Britsch-In dische nationalisten en versterkt hien in hun wantrouwen tegenover de bedoelingen der En gelsche regeering. Het spreekt vanzelf, dat men vanuit Engelsche regeeringskringen scherpe cri- tiek heeft geoefend op dit lijdelijk verzet der Labours, te meer daar de bedoelingen van Ram say MacDonald in deze kringen volkomen zuiver worden geacht. Het lijdt geen twijfel, of ze zijn ook zuiver, maar de atmosfeer lijkt op het oogenblik allerminst geschikt om ze te verwe zenlijken. Dat Ramsay MacDonald desniettegenstaande deze conferentie heeft door laten gaan, en een zeer sterk bezette Engelsche delegatie gesteld heeft tegenover de gematigde Britsch- Indische elementen, welke slechts aan de ronde tafel hebben plaats genomen, zou men derhalve kunnen beschouwen als een aan vermetelheid grenzend optimisme. Zal dit optimisme beloond worden? Misschien zal de conferentie tot waarde volle adviezen kunnen komen, maar of deze ad viezen eenig effect op de realiteit zullen hebben, blijft vooralsnog een wijdopenstaande vraag, welke meer kans heeft met „neen" dan met „ja" te moeten worden beantwoord! WASHINGTON, 20 November. (V.D.). Nopens het Amerikaansche standpunt inzake de kwestie der oorlogsschulden verluidt in politieke kringen te Washington het volgende: Hoover verwacht, dat de Europeesche debi- teurstaten de per 15 December vervallende ter mijnen zullen voldoen en met het oog op hun creaietwaardigheid niet zullen verklaren niet in staat te zijn te kunnen betalen. De regeling van het schuldprobleem zal wor den overgelaten aan den nieuwen president, en diens regeering. Men verwacht te Washington, dat de Euro peesche debiteurstaten na de te Londen te hou den Economische Wereldconferentie en na de aanvaarding van het bewind door Roosevelt op nieuw zullen voorstellen de schulden te vermin deren. Voorts verluidt, dat Roosevelt weigert de schulden te verlagen, aangezien hij in samen werking met zijn vriend Raymon Moley, die pro fessor is aan Columbia University, een eigen plan opstelt tot regeling van de kwestie der oor logsschulden, waarbij rekening wordt gehouden met de buitenlandsche politiek der Vereenigde Hoogste stand: 765,9 te La Coruna. Laagste stand: 735.1 te Jan Mayen. Verwachting: Zwakke tot matigen, Zuide- lijke tot Westelijken wind, betrokken tot zwaar bewolkt, tijdelijk opklarend, weinig of geen regen, iets kouder. Zon op 7.33, onder 3.59 Laatste EE Kwartier v.m. 8.18. Licht op 4.29 Staten en tegelijkertijd de internationale handel wordt bevorderd. De grootste debiteur van Amerika is Engeland met 95 miliioen. Er wordt op gewezen, dat Engeland voldoende deviezen bezit om den Decern bertermijn aan Amerika te betalen. Het Witte Huis deelt mede, dat op de begroo ting 1933/1934 ten minste 700 miliioen zullen worden bezuinigd. WASHINGTON, 21 Nov. (Reuter). Teneinde Roosevelt een sluitende begrooting aan te bie den, heeft de regeering-Hoover besloten de uit gaven te beperken tot 4211 miliioen dollar. Dit is echter 200 miliioen dollar minder, dan de democraten wenschen, aangezien hierdoor schillende werken, welke de democraten uit gevoerd wenschen, niet kunnen worden gedaan. WARSCHAU, 20 Nov. (Reuter). In de Kruis kerk alhier, een van de grootste kerkgebouwen der stad, is tijdens een dienst een gedeelte van den vloer ingezakt. Twaalf personen stortten in het ontstane gat en werden zwaar gewond. On der de kerkgangers, ontstond een paniek en slechts het energieke optreden van den geeste lijke, die de aanwezigen vermaande kalm te blijven, heeft erger voorkomen. BERLIJN, 20 Nov. (W.B.). Op 11 dezer werd op de spoorbrug der lijn naar Stettin een zes jarig meisje bewusteloos aangetroffen. Daar de politie een misdaad vermoedde, werd een nauwkeurig onderzoek ingesteld, dat tot het verrassende resultaat heeft geleid, dat de 25- jarige gehuwde moeder van het kind gepoogd heeft de kleine om het leven te brengen, ten einde in het bezit te komen van een bedrag van 4000 Mark, voor welke som een levensverzeke ring op het kind was gesloten. Op den bewusten avond is, zij met het kind naar de spoorbrug gegaan en heeft het opge tild, alsof zij het kind van de brug wilde laten kijken, mgar toen het plotseling bij de voeten genomen en op de brug geworpen. Ook de vader van het kind is in hechtenis genomen, daar de politie hem er van verdenkt, dat hij van het voornemen zijner vrouw op de hoogte was. BERLIJN, 21 Nov. (W. B.) Ook Zondag wer den onderhandelingen gevoerd over de vorming eener regeering, in het bijzonder tusschen Nationaal-Socialisten en Centrum, waaraan Hit- Ier echter persoonlijk niet deelnam. De bespre kingen werden vooral gevoerd door Goering, ter wijl Hitier zelf in hotel „Kaiserhof" onderhan delde met de leiders zijner partij. Goering deed pogingen om in contact te ko men met de Duitsch-Nationalen, wat echter voorloopig is mislukt, daar deze laatsten een persoonlijk onderhandelen van Hitler met hen hadden verwacht. Dr. Hugenberg liet aan de Nationaal-Socialis ten mededeelen, dat hij bereid is met hen te onderhandelen, maar wilde dit blijkbaar niet met Goering doen. Het schijnt, dat hij wil afwachten, hoe de on derhandelingen tusschen Nationaal-Socialisten en Centrum verloopen. Na de besprekingen met rijksdagpresident Goering, hielden de partijen interne besprekin gen. Naar van welingelichte zijde wordt verno men, strekt de uitnoodiging van Goering tot een bespreking zich niet alleen uit tot het Centrum en de Duitsch-Nationalen, doch ook tot de Beiersche Volkspartij en de Deutsche Volks partij. Ook met de leiders van deze partijen zal dus onderhandeld worden. De Nationaal-Socialisten zijn bereid de lei ding van de regeering op zich te nemen, indien von Hindenburg Hitier opdracht hiertoe geeft. Men verwacht echter eerder, dat Goering rijkskanselier zal worden, omdat hij als presi dent van den Rijksdag is gekozen, door die par tijen, die de nationale concentratie moeten vor- I men. BERLIJN, 21 Nov. (W. B.) Hedenochtend half elf is Adolf Hitler wederom door den Rijkspresident ontvangen. Hij werd begeleid door Goering en Frick. Wederom had zich voor het hotel van Hit- Ier en voor de Rijkskanselarij een groote me nigte opgesteld, die Hitler met gejuich be groette. Het onderhoud tusschen den Rijkspresident en Adolf Hitler was te 10.45 uur geëindigd en had dus juist een kwartier geduurd. De Rijkspresident heeft Hitier gevraagd of hij in staat was een kabinet te vormen met een parlementaire meerderheid en een vast program. Hitier heeft den Rijkspresident verzocht zijn antwoord tot hedenmiddag in beraad te mo gen houden. PARIJS, 20 Nov. (V.D.) Op den trein, waar mede de Fransche premier Herriot Zaterdag avond uit Parijs was vertrokken om zich naar Nantes te begeven, is Zondagmorgen vroeg een dynamietaanslag gepleegd. Onbekende daders hadden op ongeveer 50 KM ten Noorden van Nantes onder de rails een sterke explosieve dy- namietpatroon gelegd, die zou moeten ontplof fen op het oogenblik dat de trein zou pas- seeren. De ontploffing heeft evenwel reeds een uur vóór aankomst van den trein plaats ge had, zoodat een ongeluk is voorkomen, dat on afzienbare gevolgen zou kunnen hebben gehad. Zondagochtend tegen half zeven werden de bewoners der in de omgeving liggende huizen opgeschrikt door een vreeselijke ontploffing. Zij constateerden, dat de rails over een afstand van eenige meters waren vernield. Nadat de beamb ten in het naastbijgelegen blokhuis waren ge waarschuwd, kon de machinist van den trein, waarin de premier had plaats genomen, nog tij dig op de hoogte worden gesteld. PARIJS, 20 Nov. (Reuter). De minister van openbare v erken, Daladier, heeft onmiddellijk een onderzoek doen instellen, waaruit is komen vast te staan, dat er een breuk was in twee lijnen van den spoorweg nabij Ingrannes sur Loire. Een der wakers op de locaallijn hoorde het geluid en deed de treinen stoppen. De „Matin" meent, dat ae aanslag op den trein van Herriot gepleegd is door een Bre- tonsche geheime secte van communistischen aard en is van oordeel, dat thans wel als vaststaand kan worden aangenomen, dat ook de bomaanslag bij Rennes op 7 Augustus wel degelijk op Herriot was gemunt. Herriot heeft reeds verscheidene telegrammen ontvangen van vooraanstaande persoonlijkheden om hem geluk te wenschen, dat hij aan den aanslag is ontsnapt. Herriot was naar Nantes gegaan om de plech tigheden te presideeren ter gelegenheid der herdenking van het vierde eeuwfeest der ver- eeniging van Bretagne met Frankrijk. Het schijnt, dat de aanslag alleen ten doel had, de reis van Herriot te vertragen, opdat hij niet op tijd te Nantes zou kunnen zijn en door een ander zou moeten worden vervangen. Volgens de bladen verklaarde Herriot, dat het een nieuwe kleinzielige manifestatie is van Bretonsche autonomisten. die hun onmacht wil len aanvullen door gewelddadige agitatie. De president herinnerde eraan, dat inzake den aanslag van 7 Aug. te Rennes door de beklaag den werd verklaard, dat zij geld hadden ont vangen van een zekeren Koerber, een Duitsch nationalist, dien men houdt voor een agent van Hitler in Frankrijk. Daar men echter tegen Koerber geen enkel bewijs in handen kon krijgen, moest volstaan worden met hem uit het land te zetten. Het verdient vermelding, aldus meldt „Het Nieuws van den Dag", dat deze uitzetting van Koerber, die correspondent was van de „Völ- kische Beobachter" te Parijs, juist enkele dagen geleden heeft plaats gehad en door de natio nalistische Duitsche pers met bitteren commen taar is vermeld. Het is zeker te betreuren, dat de internatio nale politiek juist op dit oogenblik in het mid den wordt gebracht. De nationalistische avond bladen alhier geven zich alle moeite om op de Duitschers de aansprakelijkheid voor den nieu wen aanslag te doen rusten en de „Liberté" zet zelfs boven het bericht van den aanslag in een kop over de geheele pagina: „Duitsche aan slag op Herriot". Naar aanleiding van de verklaring Zondag door den Franschen premier afgelegd aan een vertegenwoordiger van een persagentschap, heeft de daarin genoemde Duitsche journalist Koerber zich met de volgende verklaring tot de pers gewend: „Herriot heeft gezegd, dat de verdachten bij het onderzoek naar den aan slag op het monument te Rennes zouden hebben verklaard, geld voor hun propaganda te heb ben" gekregen van een bekenden Duitsch natio nalist, die als een vertegenwoordiger van Hitier in Frankrijk wordt beschouwd. De waarheid is, dat de beide door Herriot bedoelde verdachten Jeusset en Cattelliot voor den onderzoekings- rechter te Rennes op 22 September des mid dags te een uur in tegenwoordigheid van Koer ber, onder eede verklaarden, nimmer aan Koerber eenige ondersteuning te hebben ge vraagd of steun van hem te hebben ontvan gen. Ook heeft Koerber onder eede verklaard, dat de beschuldigden hem nooit om een centime hadden verzocht of een centime van hem had den gekregen. De beide beschuldigden, waarmede Koerber geheel buiten zijn wil had kennisgemaakt (en wel zes maanden voor den aanslag, dien Herriot noemde), daar zij hem in zijn woning hadden opgezocht om hem het programma hunner be weging uiteen te zetten verlieten Koerber klaarblijkelijk geheel ontgoocheld, daar zij in zagen, dat hij voor hun beweging niet het min ste voelde en dat hü ook niet met Hitler in relatie stond, of de verdachten, zooals zij wenschten, met Hitler in relatie kon brengen. De door Herriot afgelegde verklaring is der halve in strijd met de gevechteiijk vastgelegde feiten. Een verder duidelijk bewijs voor de on nauwkeurige voorsteling, welke de premier in zijn verklaring heeft gegeven, bestaat daarin, dat de beide verdachten enkele dagen na hun confrontatie met Koerber, te Rennes uit de hechtenis ontslagen zijn." In verband met het feit, dat de aanslag twee uur voor het passteren van Herriot's trein were gepleegd, wordt de meening geopperd, dat de mislukking van den aanslag wellicht grooten- deels aan eenseinfout te danken is. De te Nantes verschijnende „Phare de la Loire" pu bliceerde gisteravond in haar laatste editie een telegram uit Parijs, waaruit bleek, dat de trein van Herriot twee uur vroeger zou arriveeren, dan aangegeven is. Het uur, dat in het telegram was vermeld, berustte op een vergissing van een telegraafbeambte. Het is zeer waarschijnlijk, dat de daders dooi de foutieve mededeeling op een dwaalspoor zijn gebracht. Was het uur juist geweest, dan ware de aanslag gepleegd juist een paar minuten voor de trein de bewuste plek was gepasseerd. Uit voorzorg heeft de politie tijdens het ver blijf van Herriot te Nantes zes Bretonsche auto nomisten niet uit het oog verloren. Verder heeft de politie in verband met den aanslag een aantal personen gearresteerd, waar onder een jeugdige studente, die den bijnaam van „De Roode Maagd" draagt; zij zou ook be trokken geweest zijn by den aanslag te Rennes. Vier van de arrestanten zijn lid van een ge- -ïeim Bretonsch genootschap. GENèVE, 20 Nov. (Reuter). In verband met de ongeregeldheden op 9 November, hebben wederom drie arrestaties plaats gehad. Het zijn de leider der „Roode Gardo" in Genève, een redacteur van de Geneefsche „Rote Fahne" en een chauffeur. BERN, 21 Nov. (Reuter). Te Brugg is een groote betooging van verschillende patriottische, politieke en militaire vereenigingen gehouden, waarop een motie werd aangenomen, waarin de overheid wordt verzocht niet toe te laten, dat de nationale verdediging afbreuk wordt ge daan. PAUS, 21 Nov. (Reuter). Een medewerker van de „ePtit Parisien" heeft Tritski, die zich aan boord van het soonmschip Praga bevindt, dat vandaag te Marseille aankomt, te Napels geïnterviewd. Trotski verklaarde het te betreuren, dat de onbescheidenheid van de pers zijn incognito onmogelijk heeft gemaakt. Zijn reis heft geen politiek doel. Hij weiger de zich uit te laten over Sovjet-Rusland of over den algemeenen wereld-toestand. PARIJS, 18 Nov. (Reuter). In de Fransche Kamer werd heden de minister van Lucht vaart. Painlevé, geïnterpelleerd over de kwes tie van de Fransche luchtvaartmaatschappij Aéropostale. De socialistische afgevaardigde Renaudel interpelleerde over de vertraging in het ge- rechteiyk onderzoek naar de beschuldigingen van Bouilloux-Lafont Hij zeide, dat deze niet alleen de valsche documenten ln handen had, waarover zooveel is gesproken. Hy had volgens Renaudel ook andere stukken, waar uit bleek, dat Weilier geld had betaald aan parlementsleden en journalisten en spr. noem de in dit verband de namen van Brocard, Mislukte aanslag op Herriot. Hoover verwacht betaling der oorlogschulden op 15 December. Japansche nota over het Lython-rapport. Hitier krijgt de kans. Aardschokken in ons land. Inbraak in R. K. kerk en pastorie te Wük-by- Duurstede. H.H. Wijdingen in het Aartsbisdom. Drama in Waroe (W.-I.). Deken M. v. d. Ven t. Oude man te Sliedrecht aan vergiftiging over leden. Fiet van Kempen en Pijnenburg leiden de Zesdaagsche. Het Nederlandsche elftal verliest met 52 van Rotterdam. Nederlandsch hockyteam wint met 40 van België. O O O Renaitour, Flandin enz. Er zou hier sprake zyn van wraakneming in verband met corrup tie van een ambtenaar. In deze zaak, aldus Renaudel, heeft Tardieu, door als bemidde laar op te treden, op rijn minst blijk gegeven van onvoorzichtigheid. De radicaal-socialist Gaston Martin betreur de eveneens den langen duur van het onder zoek en verwonderde zich er over. dat de schul dige nog niet is gearresteerd. Hij achtte het onmogelijk, dat de wil van den reenter moei lijkheden in den weg zou kunnen leggen aan den wil van het uitvoerend en wetgevend ge zag. Hy zeide voorts, dat de maatscbappy lang zaam maar zeker achteruitgaat, hetgeen ook blijkt uit de ongevallen-statistiek. In de afgeloopen acht jaren zyn niet min der dan 178 toestellen der Aero Postale ver ongelukt. Ten deele zyn zy tydens de vlucht defect geraakt. 97 piloten en begeleiders zijn gedood en 80 gewond. 103 passagiers vonden den dood. WASHINGTON, 19 Nov. (Per telefoon) De eerste buitengewone kabinetsraad in de ambts periode van president Hoover had heden op het Witte Huis plaats, waaraan de begrootingsdes- kundige Rooper van het ministerie van Finan cien deelnam. Na afloop werd medegedeeld, dat het kabinet zich verplicht heeft, den president by een energieke bezuinigingscampagne allen steun te verleenen. Biykbaar is in hoofdzaak ge sproken over het te verwachten begrootingste- kort. De oorlogsschuldenkwestie schynt niet te zyn aangesneden. Een kabinetslid verklaarde in ieder geval na de zitting, dat men over het oor logsschuldenprobleem niet gesproken heeft. (United Press) Engeland en zijn schulden NEW YORK, 19 Nov. (Reuter) Volgens ge maakte ramingen zou Engeland thans in de Ver eenigde Staten saldi ten bedrage van 120 mil iioen dollar bezitten. Worden 95 miliioen dollar aan oorlogsschulden op 15 December betaald, dan zou er slechts 25 miliioen dollar voor financiering en betaling van handelsschulden overbiy'ven; hiervoor nu zou tenminste 100 miliioen dollar noodig zyn. Hoogste stand op Maandag 1 uur n.m.: 760 Achteruit

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 1