Pleidooi voor verdeeldheid Van de Perstribune Prikkeldraad Democratie of dictatuur Nuttige reserve kommerlijke misverstanden Examenvraag MAANDAG 21 NOVEMBER JAARVERGADERING ST. JORIS R. K. Bond van Arbeiders in het Slagersbedrijf DE H.O.V.-BRIEFJES Cassatie aangeteekend De Minister over de vrijwillige burgerwachten en den bij zonderen vrijwilligen landstorm Wapens omgewisseld DEKEN M. v. d. VEN r MGR. DIEPEN NAAR ROME St. Martinuskerk te Maastricht DOODEN ALS KAMERLID NOORSCHE LEENINGEN En de Ver. voor den Effectenhandel H.H. WIJDINGEN De omschrevenen de vrije zetels TARWEVERBOUW Beperking heeft geen instemming HET ONZALIGE BOSCH Schenkingen voor zijn behoud Fascisme in ons land INBRAAK IN R. K. KERK In de pastorie ook alles overhoop gehaald EEN GOEDE VANGST Hij had nog meer op zijn geweten Luchtpost uit Indië BOEK EN BLAD I11 ons artikel „Een pauselijk maanwoord" ®bben wij er den nadruk op gelegd, dat e waarde van de katholieke politieke ««nheid m Nederland door velen nog te weinig iaiiu UuUl VC1C11 llUg tc WCllUg tegr" '3esef';' ve'en nog maar al te weinig 0e ypetl en waardeeren, wat hun in en door 1;r^politieke eenheid der Nederlandsche katho- de tot vrede strekt; wij schreven, dat buit^a^'10lieilen van Nederland alom in het jy n'and hun politieke eenheid waardoor boe St'erlc stean benijd wordt en wij „m terloops de namen van enkele landen aan te toonen, hoe de hoogste, de voor- belangen der katholieken er onder see n' alS z^ P°litiek niet of zwak georgani- kath °f Verdeeld z'jn; de gevallen, waarin de men0lieken niefc machte blijken een volko- zeWstandige politieke partij te vormen en daarin zij in één partij samengaan met chris- tclijtg e. protestantsche groepen, noemden wij Ve Vergelijking met niet-georganiseerdheid of eidheid nog lang niet de ongunstigste, den beeft ons een uitvoerig ingezon- der stek bezorgd van de afdeeling Amsterdam u..r K. Volkspartij, een ingezonden stuk, tln na een min of meer positieve poli- e geloofsbelijdenis heei Volg "dbchtei betoogd wordt, dat gevaar voor den godsdienst (als ge- van verbreking der politieke eenheid) het (»ij •4at r beschouwd" slechts hierop neerkomt, eiteeren nu den woordvoerder der R.K.V.P.) °nZe P31'''*' een extra-overschot bij de U °^eken veroorzaakt, 't welk, zoolang onze stotis n°e niet groot is' den katholieken hoog- hsici dén zetel kan kosten; tegenover welk 0 he kans staat, dat een overschot der j.^ ^'P-'Ujst een katholieken zetel winst zou ben leveren. En nu reken ik de menschen" Varf00 ëaat de inzender voort „die door ons Tilb ®'D'A,P' worden afgehouden, gelijk in Urg en op vele andere plaatsen is gebleken, niet eens mee. Wil men nu onze actie een av voor God en Kerk noemen, men ga zijn 6. Maar dan doet het toch wel eigenaardig hat onze partij in de 10 jaren van haar js aatl nog niet door de Kerkelijke Overheid Verboden, ja zelfs, dat de geestelijkheid over algemeen beslist weigert, ons minderwaardig k°üek te noemen." Vervolgens wordt door den R.K.V.P.-schen schrijver stelling genomen tegen onze bewering, dat ons in andere landen onze lt;ieke eenheid benijd wordt, waarbij de in- *nder aanvoert, „dat Kardinaal Bourne God dankte, dat 'n Engeland geen R.K. Staatspartij is," dat „in Tsjecho-Slowakije, naast de R.K. altpartij onder Mgr. Skramek, een R.K. ®tai °llcsPartij bestaat onder Pastoor Hlinka," dat het „wat Mexico, Frankrijk en Spanje reb, toch bekend is, dat de katholieken zich ar Weinig of niet georganiseerd hebben en n Politiek vaak geheel los staat van den ^dienst," tiV ^at de christelijk-sociale party in Oosten- J het aan zichzelf te wijten heeft, wanneer Velen van zich vervreemdde, zij had óók aar een R.K. Volkspartij moeten toelaten! naast bet interconfessioneele Centrum duitschland, toch de Beiersche Volkspartij zoodat men ook in Duitschland ons onze 'beke eenheid niet al te zeer benijden zal. foeld, laten de ten zij óf niet, óf zwak georganiseerd zijn, óf ver deeld met antwoord niet moeilijk zijn. Wij erkennen volkomen, dat de R.K. Volks partij in Nederland, omdat zij aldaar nog zeer onbeteekenend is, aan de katholieke zaak door verzwakking der R.K. Staatspartij maar weinig afbreuk kan doen. Het is echter niet voornamelijk de vraag, of een dissident-partijtje in bepaalde omstandig heden grooter of kleiner onheil kan stichten, het gaat hier om het princiep: eenheid of verdeeldheid. Was de R.K.V.P. of eenige andere dis sidentpartij in Nederland wèl groot en sterk, dan was het met onze eenheid en met onze kracht, waardoor zooveel goeds bereikt en zoo veel kwaads geweerd kan worden, gedaan. Dan eerst zouden wij ervaren, wat ons in onze eenheid en in onze kracht tot vrede had gestrekt, dan eerst zouden wij beseffen waarom het buitenland ons onze politieke een heid benijdde Want wij blijven erbij, en wij kunnen uit eigen ondervinding en aanschouwing in het buitenland spreken, wij kunnen getuigenissen aanvoeren van bisschoppen en katholieke staatslieden in het buitenland wij blijven erbij, dat men Nederland (in den goeden zin van het woord, natuurlijk) zijn katholieke politieke eenheid benijdt. De misverstanden van onzen opponent de- monstreeren zich intusschen vooral in zijn op merkingen betreffende de positie der katho lieken in Engeland, in Tsjecho-Slowakije, in Mexico, Frankrijk en Spanje, in Oostenrijk en Duitschland. Wat hij b.v. als een bewijs voor zijn stelling de katholieken mogen gerust verdeeld zijn! aanvoert, n.l. den toestand in Tsjecho- Slowakije, dat is voor ons juist het allerduide lijkste teeken, dat de politieke verdeeldheid der katholieken onheil sticht en ten verderve voert. In een volgend artikel zullen wij nóg duide lijker trachten aan te toonen, waarom uit al de door ons genoemde landen tot de katho lieken van Nederland de vermaning klinkt: Bewaart toch Uwe politieke eenheid! °oveel tegenwerpingen, zooveel jam merlijke misverstanden! Öe in den aanvang van dit artikel be- e politieke geloofsbelijdenis kunnen wij voor wat zij is: zij bevat geen nieuws; ft-K.V.P. meent een eigen bestaan te moe- Voeren, omdat de R.K. Staatspartij in haar J^tiek „kapitalistisch" enmilitairis- cb zou zijn; deze kent twee hoofdstroomin- iti dem°kratische en de conservatieve, en gunstigste geval kan zij met compromissen v erken. Alsof in compromissen, waarin recht- ^ardigheid en naastenliefde de overheerschen- Actoren zijn, niet de schoonste en de meest eele solidariteit gevonden zou kunnen en kh worden! Omwille van haar apart politiek geloof ^aar aparte denkrichting behoeft de R.K. p- dus zeker niet los van de Staatspartij te 'Jven staan; integendeel: in die partij zou zij t het best-mogelijke kunnen bereiken. aar gesteld al (en daér gaat het om!) a^ de R.K.V.P. zou meenen, door aparte actie ér „demokratische" verlangens ingewilligd vóó^Unnen krijgen, dan nóg behoort zij zich v alles de vraag te stellen: j. at moet in het waarachtig algemeen katho- belang het zwaarst wegen. e inwilliging van onze bijzondere verlan- etls of de politieke eenheid der katholieken Nederiand? 7^ Politieke eenheid de huldiging en de bei, evteg van het door Z. H. den Paus aange- «h beginsel: „Eenheid onder de Katholie k vóór alles, na alles, boven alles en ten j te van alles'" schijnt ons van grooter be 8 en van hoogere waarde dan een enkele holieke zetel méér of de weerhouding van Htortaantal Katholieken, die neiging gevoelen, te stemmen. R.K.V.P. geeft voorts blijk van weinig ^keurigheid, wanneer zij het feit, dat de gelijke Overheid de R.K.V.P. niet officieel °°od en dat de geestelijken over het alge- Ij eïl de R.K.V.P.-ers niet als minderwaardig best wh'en beschouwen, uitspeelt om haar baa&an 16 rechtvaardigen, om te bewijzen, dat g6tjr uctie géén „gevaar voor God en Kerk" Pemd zou mogen worden, da pK.V.P. moest de Kerkelijke Overheid beid baar z®n' dat deze 111 Sroote lankmoedig- Va de katholieke menschelijke waardigheid degenen, die bij de R.K.V.P. zijn aangeslo- hj z°° lang mogelij spaart, maar daarnaast. ZÜ begrijpen, dat in het pauselijk maan- baa s°berpst mogelijke veroordeeling van bestaan en van haar actie gelegen is. a'du,' bet pauselijk maanwoord óók Serioe b€grepen heeft, blijkt trouwens duidelijk Uit haar.... verweer! Het algemeen debat over de Rijksbegroo- ting in de Tweede Kamer heeft ver schillende belangrijke momenten op geleverd. Wjj stellen ons voor daarop nader terug te komen en uit het verslag der „Handelingen" eenige der voornaamste gedeelten van de ge houden redevoeringen over te drukken. Voor heden geven wij alvast een citaat uit het slotgedeelte der rede, waarmede de minis ter-president in de zitting van 15 November de sprekers beantwoordde. Ik noemde aldus Z. Exc. de parlemen taire democratie de rijkste van alle Regeerings- vormen; zij is in ons volk verankerd, hecht en sterk; een wel hevige schok zou noodig zijn, om dit anker van ons Staatsschip te kappen. Ons volk neigt niet naar dictatuur. Integen deel, van het zuiver persoonlijke bewind heeft het als het ware een instinctmatigen afkeer: „Ons vlakke land houdt niet van hooge boo- men." Zoo is onze volkspsyche; ons volk is wars van alles wat zweemt naar het persoon lijk bewind, omdat het om zich ziet, dat aan zulk een bewind ontbreekt het essentieele van een waarachtig gezonden regeeringsvorm, de verantwoordelijkheid voor doen en laten tegen over het gericht van de vertegenwoordiging des volks. Een dictator kan zijn een man in groot formaat in kunnen, maar het is volstrekt niet zeker, dat de krachtige heerschersnatuur ook altijd het goede wil en zelfs, wanneer hij het goede wil, is er een groote kans, een kans, die men voor het volksgeluk niet mag wagen, dat, gezien de concentratie van alle regeeringsgezag in hem alleen, op den duur uitspattingen niet zullen uitblijven. Tot zoover de minister. Tusschen democratie en dictatuur kan voor een Nederlander de keus niet moeilijk zijn. P. S. voet, H. P. J. Raken, Th. W. Ribberink, A. J. M. van Rijn, C. P. G. Schaepman, J. N. C. M. Scher mer, F. Scholten, E. G. M. Slaghek, C. E. Snel- der, J. H. Swart, A. C. R. Vehmeijer, P. J. C. Vrinte, A. M. M. Wagemans, J. A. M. Walraven, H. J. Weitjens, J. Th. Welling, A. Th. W. Weijs en A. van Wissen; en de H. Wijding van het Diaconaat aan de navolgende eerw. heeren theologanten van voor noemd Groot-Seminarie: J. J. Andriessen, H. G. J. Bless, C. C. M. Breu- kel, J. F. M. A. Driessen, W. H. C. M. Gerritsen, H. A. J. Groothuis, B. C. M. Kloppenborg, C. G. Th. Meurs, A. J. E. van den Muysenbergh, J. C. J. M. Poell; P. J. Röling, Th. C. A. A. M. van Rijckevorsel, G. A: van Schaik, Th. Scholten, F. E. M. Sterneberg, P. F. A. Tillemans, A. E. F. G. Wolfs en H. Th. A. Wouters. In het restaurant „Brinkman" aan de Groote Markt vond gisterenmorgen de 21ste jaarver gadering plaats van den R. K. Bond van ar beiders in het slagersbedrijf. De voorzitter, de heer Scharff, opende de bijeenkomst en heette allen welkom, in het bij zonder den geestelijken adviseur Rector Brink en den eerwaarden Pater Alexander O. C. Met groote vreugde constateerde spreker den groo- ten vooruitgang van den bond. In het afgeloo- pen jaar werd een vijftal nieuwe afdeelingen gesticht. Ook het slagersbedrijf ondervindt de moei lijkheden en slagen van de crisis wel is in den export een kleine opleving waar te nemen, doch in het particulier bedrijf heerscht groote slapte. Hierna werden eenige algemeene beschou wingen gehouden over taktiek en de leiding van den bond. De begrooting voor 1933 werd goedgekeurd en sloot na een post van ƒ532.25 onvoorzien, met een bedrag van 66.427.60. De aftredende bestuursleden, de heeren C. v. d. Post, P. Smelter, A. van Rijswijk en S. P. Velzeboer, werden herkozen. Voor de controle-commissie voor 1933 werd benoemd de Afdeeling den Bosch. Op voorstel van het Bondsbestuur besloot de vergadering, na een aanmoedigend woord van den geestelijken adviseur, een bedrag van 500 beschikbaar te stellen voor het nieuwe sana torium „Herwonnen Levenskracht" te Biltho- ven. De heer J. Nijkamp, bestuurslid van het R.K. Werkliedenverbond en voorzitter van „Herwon nen Levenskracht", sprak woorden van dank voor deze sympathieke daad. Na behandeling van verschillende voorstellen der afdeelingen, sloot de voorzitter met een dankwoord de bijeenkomst. Naar wij vernemen, heeft de verdediger mr. Mout cassatie aangeteekend tegen het vonnis van de Haagsche Rechtbank, waarbij met be vestiging van de uitspraak van den kantonrech ter aldaar de directeur van de N.V. Haagsche Ongevallen Verzekering Maatschappij is ver oordeeld tot een geldboete van 75, wegens het in strijd met de Loterijwet ten verkoop in voor raad hebben van aandeelen in een loterij, waarvoor niet de door de Loterijwet vereischte vergunning was verleend. Uit de Memorie van Antwoord op de Alge meene Beschouwingen van Hoofdstuk V der Rijksbegrooting voor het dienstjaar 1933 lich ten wij het volgende omtrent de vrijwillige burgerwachten en den bijzonderen vrijwilligen landstorm. De posten hiervoor uitgetrokken heeft de Regeering voor het volle bedrag van het dienst jaar 1932 gehandhaafd op grond van de over weging, dat zij beide organisaties nog steeds van groot nut acht en die posten, met het oog op de tegenwoordige tijdsomstandigheden, niet voor vermindering in aanmerking komen. Het oordeel van verscheiden leden, als zouden de burgerwachten uit een oogpunt van politie niet zijn te verdedigen, kan de Minister niet onder schrijven, zulks te minder nu bedoelde leden daarbij uitgaan van de zijns inziens onjuiste praemisse, als zou bij de jongste ongeregeld heden te 's-Gravenhage, de politie „zenuwach tig" zijn geweest en daaraan gevolgtrekkingen verbinden nopens hetgeen zou kunnen gebeu ren, indien leden van de burgerwachten, die, naar zij meenen, niet of ternauwernood zijn geoefend, in dergelijke omstandigheden zouden moeten optreden. De Minister stelt er prijs op daartegenover als zijn meening uit te spreken, en zulks in aansluiting aan hetgeen van andere zijde werd opgemerkt, dat de burgerwachten, die geregeld oefeningen houden en over het algemeen zelfs uitstekend geoefend zijn, in moei lijke omstandigheden als versterking van de plaatselijke politie en onder leiding van het plaatselijk gezag, belangrijke diensten zullen kunnen bewijzen. Zeer zeker moet de Regee ring over voldoende politie kunnen beschikken om ongeregeldheden te kunnen voorkomen of daaraan een einde te maken, doch er kunnen zich omstandigheden voordoen, waarin voor het plaatselijk gezag de aanwezigheid van een uit de eigen burgerij gevormde reserve een niet te onderschatten steun beteekent. Aan de burgerwachten zijn van Rijkswege wapenen en munitie verstrekt van dezelfde soort als bij het leger in gebruik. Het instituut van den bijzonder vrijwilligen landstorm beschikt als militair korps uiteraard over dezelfde soort wapenen en munitie. Het dagbladbericht als zouden alle burgerwachten nieuwe wapenen hebben ontvangen, is in zijn algemeenheid niet juist, slechts heeft een ge deeltelijke omwisseling van wapenen plaats gehad. In den afgeloopen nacht is in de Maria- Stichting te Haarlem, waar hij reeds eenige weken werd verpleegd, overleden de Zeereer- waarde heer M. v. d. Ven, Deken en Pastoor van Waalre bij Eindhoven. De lijder was nu een week geleden van de laatste H.H. Sacramenten voorzien, waarna een beduidende beterschap intrad. Toch is hij echter, juist op zijn verjaardag, overleden. Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, bisschop van 's Hertogenbosch, zal dezer dagen naar Rome vertrekken voor het afleggen van het bezoek „ad lmina". In de eerste week van December zal Z. H. Exc. te 's Hertogenbosch terugkeeren. De fraaie St. Martinuskerk te Wijk-Maas- tricht, een der eerste monumenten van wijlen dr. Cuypers, bleek sedert geruimen tijd te klein, om de steeds toenemende schare van geloo- vigen te bevatten. Derhalve is besloten het kerkgebouw uit te bouwen en wel in dier voege, dat aan de beide beuken van het middenschip wederzijds nieuwe zijbeuken worden toegevoegd. Met de ontwerpen is belast de heer Schoen- maeckers, architect te Sittard. Onlangs werd in enkele bladen als Kamer lid opgevoerd de heer Trienekens, die reeds een paar jaar in het land der zaligen vertoeft. Dat voorbeeld smaakt blijkbaar naar meer! In een paar Katholieke bladen werden achter de opgave van de kwaliteitszetels reeds de namen ingevoegd, die daarop vermoedelijk zul len plaats nemen. Daarbij stond de volgende opgave: „Maastricht: landbouw (Ament); arbeider deskundig algemeene positie der arbeiders (Hen ri Hermans)." We vermoeden, zegt de „Residentiebode", dat Ament hierboven wel „met een lodderoog" dit gedoe zal uitlachen. Het groote conservatieve blad „Morgenbla- det" heeft den Noorschen minister van finan ciën Sundby geïnterviewd, teneinde eenige me- dedeelingen te krijgen over de redenen welke het Bestuur der Amsterdamsche Effectenbeurs w aar zóó de vraag gesteld wordt, daar kan gezien de pauselijke en de bis- W Schoppelijke uitspraken, gezien ook de le d®r katholieken in het buitenland, waar Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft Zaterdag 19 November j.l. in zijn huiskapel de Tonsuur en Zondag 20 November j.l. in de kapel van het Seminarie Rijsenburg de Mindere Orden toegediend aan den eerw. fr. Malachias Muller van de Orde der Cisterciënsers van de Srenge observantie (Trappisten) heeft Zondag 20 November jJ. in de kapel van het Seminarie Rijsenburg de Mindere Orden toe gediend aan de navolgende eerw. heeren theolo ganten van het Groot-Seminarie Rijsenburg: A. A. Ariëns, W. A. van Beek, A. van Bekkum, B. S. M. earlier, A. A. Collet, A. A. H. Giesen, P. H. J. Hoogveld, J. H. R. Hunfeld, G. H. H. A. Jansen, F. H. P. van der Kroon, H. G. Kwanten, C. Th. J. M. van Leeuwen, G. J. Maureau, A. J. W. Middelweerd, H. J. B. Mulders, B. A. Ooster- wechel, G. A. H. Oude Hendrikman, G. J. Plat- Naar aanleiding van de publicatie der R. K. Staatspartij omtrent de verdeeling van het (verminderde) aantal omschreven zetels over de verschillende kieskringen, schrijft „De Mor gen": „Door de verdergaande beperking van het aantal omschreven zetels is het onver mijdelijk, dat bekende figuren als jhr. Ruys de Beerenbrouck, mr. van Wijnbergen, mej. Meijer e. a. aangewezen worden op den run naar de vrije zetels, waarvan er nu 18 be schikbaar komen. Daardoor komt er ongetwijfeld meer spanning in de competitie tusschen de verschillende candidaten, welke straks in de kiesvereenigingen naar voren zullen wor den gebracht. Overigens mag ook niet uit het oog ver loren worden, dat er voor de omschreven zetels ook andere candidaten kunnen wor den gesteld dan die welke in bovenstaand overzicht werden genoemd. Doch voor adviseering komen zij hoogst waarschijnlijk in aanmerking en de kracht van het advies is nog steeds zeer groot. Laten \vij hopen, dat de aanwijzing van personen geschiede met fairness en onder ling vertrouwen ondanks de meenings- verschillen, welke natuurlijk en gezonder- wijze tot uiting zullen komen. Met voldoening mag worden geconsta teerd, dat een ernstig struikelblok voor be vredigende kiescampagnes binnen de partij, hetwelk vier jaar geleden door het Cen traal Comité op den weg werd gewenteld, thans is vermeden. Er wordt niet meer gesproken over des kundigen inzake arbeidsvraagstukken, „die uit de practijk der Arbeidersbeweging hun deskundigheid voor de beoordeéling van bedoelde vraagstukken en aangelegenheden zich hebben verworven." De onverkwikkelijke strijd, welke daaruit vier jaren geleden voortvloeide, zal ons nu in ieder geval bespaard blijven. We willen tenslotte nog bijzonderen na druk leggen op de belangrijkheid van het werk der candidaatstellingen. Persoonlijke gevoeligheden en overwegingen van tradi- tioneele sleur dienen hier terug te treden voor de overtuiging, dat onze fractie door drongen moet zijn van de noodzakelijkheid hebben gebracht tot het besluit tijdelijk eenige Noorsche staats- en gemeentelijke leeningen niet meer officieel te doen noteeren en ze in gebreke te stellen, daar de rente van deze stuk ken betaald is in ponden sterling of kronen en niet in goud. Minister Sundby verklaarde, dat naar zijn meening van deze zaak veel te veel ophef ge maakt is. De noteeringen der Noorsche leeningen ter Amsterdamsche effectenbeurze toonen aan, dat de handel daarin te Amsterdam van weinig of geen belang is. De bewuste leeningen zijn niet betaalbaar in Nederland en er zou dus voor de Amsterdamsche beurs geen enkele speciale re den bestaan om zich meer met deze aangele genheid bezig te houden, dan de beurzen in andere landen. De Noorsche staat, aldus de minister, weigert geenszins de rente op zijn leeningen te betalen in de buitenlandsche valuta waarin zij geno teer dzijn, doch in dit geval heeft de goud clausule betrekking op de Noorsche kroon en daar de goudstandaard tijdelijk in Noorwegen is afgeschaft, hebben wij redenen om onze mee ning te handhaven, dat wij niet verplicht zijn in goud te betalen. De aangelegenheid is echter in overweging, aldus besloot de minister zijn interview met het blad, en zal zoo spoedig mogelijk worden afgehandeld. Op de vergadering van de dagelijksche bestu ren van den Christeuijken Boeren- en Tuinders- bond in Nederland, den Kath. Ned. Boeren- en Tuindersbond en het Kon. Ned. Landbouw- Comité werd o.m. besloten den Minister van Economische Zaken en Arbeid er op te wijzen, dat tengevolge van de waardevermindering van de tarwe op de wereldmarkt en de waardever mindering van het stroo de tarweverbouwer thans slechts 8.68 per 100 K.G. ontvangt, omdat een verbetering van den tarweprijs drin gend noodig wordt geacht en mogelijk is bij een verhooging van het mengpereentage. Voort werd besloten den Minister op te mer ken, dat een beperking in het algemeen van den tarweverbouw geen instemming heeft, aange zien het als een nationaal belang van de eerste orde moet worden beschouwd, mede met het oog op onze handelsbalans, dat zooveel mogelijk landbouwproducten, waaraan Nederland be hoefte heeft, hier te lande worden voortge bracht, inplaats van producten, welke door ex portbelemmeringen onverkoopbaar zijn. Nog steeds ontvangt de vereeniging tot Be houd van Natuurmonumenten in Nederland dagelijks vele blijken van instemming met de plannen tot aankoop van het Onzalige Bosch. In een week tijds zijn de bedragen aan giften en rentelooze voorschotten toegezegd, gestegen van ongeveer 42.000 tot ruim 52.000. Belangstellende vrienden der vereeniging hebben collectes voor dit doel georganiseerd en de vele bijdragen van ƒ0.50, ƒ1.ƒ0.25 en zelfs van ƒ0.10 beteekenen een niet te onder schatten steun. Met dankbaarheid wordt gewag gemaakt van een schenking door H. K. H. Prinses Juliana toegezegd. Het nog ontbrekende gedeelte van den koop som is reeds geslonken tot ruim ƒ40.000; het bestuur vertrouwt, dat, indien nog van vele zijden blijken van belangstelling inkomen, de aankoop verzekerd kan worden. Het adres der vereeniging is Heerengracht 540, Amsterdam, postgiro 32391. De bekende Duitsche sociaal-econoom dr. Th. Brauer heeft een werk gepubli ceerd over het moderne Duitsche socia lisme. In het „Vorwort" daarvan staan een paar opmerkelijke dingen. Dr. Brauer zegt daarin b.v., dat het door al de „overwoekeringen" zoo moeilijk geworden is door te dringen tot het eigenlijke wezen van het hedendaagsche socia lisme. Met die „overwoekeringen" weten schappelijke, wel te verstaanbedoelt hij dan de overmaat aan klassificaties, aan indeelingen, die de wetenschappelijke bestudeering van het socialisme gemeend heeft te moeten opstellen. Om daar eenig beeld van te geven, stelt hij de volgende definities tegenover elkaar, defi nities, die nog maar de voornaamste klassifi caties betreffen, en nog maar een sober beeld van de „overwoekering" geven. Men denke zich de rest! Brauer dan vond o.a. de volgende soorten van socialisme in de studiewerken, theoretischpractisch socialisme, idealistischmaterialistisch socialisme, ethischeconomisch socialisme, aesthetischpolitiek socialisme, profetischpositivistisch socialisme, internationaalnationaal socialisme, filosofischpragmatisch socialisme, utopischkritisch (wetensch.) socialisme, religieusa anti) religieus socialisme, mythologischprofaan (gesecular.) socialisme, „weltanschaulicher"naturalistisch socialisme, historischmessiaansch socialisme, revolutionnairevolutionnair socialisme, radikaalreformistisch socialisme, sentimenteelressentimenteel socialisme, fantastischrealistisch socialisme, optimistischpessimistisch socialisme, beroepstandschklassenstrijd socialisme, voluntaristischfatalistisch socialisme, doctrinairopportunistisch socialisme, Hiermede kan men het voorloopig wel doen. „Het eenvoudig duidelijke vaststellen van de lijnen, waar het op aankomt," zegt Brauer, „werkt daartegenover als een weldaad." Inderdaad! Maar wat een pracht van een examenvraag. Mijnheer! „hoeveel soorten van socialisme zijn er?" S. J. R. der maatschappelijke herordening en eener daarop geïnspireerde politiek. Het zal nu van het grootste belang wor den, dat allen, die voor een opstuwende, vooruitstrevende politiek voelen, toetreden tot de katholieke kiesvereenigingen, om op den verderen gang der candidaatstellingen hun rechtmatigen invloed uit te oefenen. Wie met 1 Jan. as. geen lid is, verspeelt zelfs allen invloed; hij mag niet meestem men in de kiesvereenigingen. Daarom: Wordt lid, zoo spoedig moge lijk." Met het Nederlandsche fascisme schijnt het wel een hopelooze boel te zijn. Voortdurend breken er ruzies uit en afscheidingen zijn aan de orde van den dag. Doch ook verneemt men telkens van pogin gen, om nu eens iets beters, iets hechters tot stand te brengen. Zoo schrijft men thans aan de .Avondpost": In bepaalde kringen worden in den laat- sten tijd besprekingen gevoerd, om te ko men tot de oprichting van een nieuw fascis tisch verbond in ons land. Verscheidene personen zijn van oordeel, dat de bestaande organisaties noch wat de bestuursleden, noch wat de wijze van wer ken betreft een ernstig en waardig beeld van de fascistische gedachte geven. Men meent daarom een nieuwe organisatie te moeten oprichten. Als leider van deze beweging zou in aan merking komen een bekende figuur op poli tiek en economisch gebied in ons land, een oud-Minister. In dit verband denkt men natuurlijk dade lijk aan Dr. Posthuma, meent „De Morgen" en het blad vervolgt: „We gelooven, dat men de mogelijkheid van eenig welslagen voor een serieus geleide fas cistische beweging in ons land niet moet on derschatten. Voor veel intellectueele jongeren staat de onmacht van de parlementaire demo cratie vast. En als uitweg zien ze slechts min of meer fascistisch gekleurde denkbeelden. Ook dit zal men niet xunnen onderdrukken door doodzwijgen, belachelijk maken of aan kondiging van strenge gezagshandhaving. Men zal naar de oorzaken moeten speuren en de daadkrachtigheid van de parlementaire democratie ook in dezen tijd dienen te bewij zen." Toen de koster Zaterdagmorgen in de R. K. kerk te Wijk bü Duurstede kwam, zag hij tot zijn bevreemding, dat de Godslamp niet brand de en het antipendium voor het tabernakel was weggeschoven. Dacht hij eerst nog aan een mogelijke nachtelijke bediening, spoedig bleek hem echter, dat de offerblokken in de kerk waren opengebroken en geledigd, en dat de verbindingsdeur tusschen kerk en pastorie open stond. Hij waarschuwde direct den pastoor, die ontdekte, dat de inbrekers ook hier hun slag geslagen hadden. Alles was door elkaar ge haald en opengebroken. Naar verluidt, is een tamelijk bedrag aan geld en tafelzilver ont vreemd. Dat de dieven zich nog al op hun ge mak gevoeld hebben, blijkt wel uit het feit, dat ze in de keuken nog een en ander gebruikt hebben. Uit de beschadiging bleek, dat ook nog getracht is het tabernakel open te breken. Dit is gelukkig niet mogelijk gebleken. Aanstonds werd de politie gewaarschuwd en een onder zoek ingesteld, waarbij gebruik werd gemaakt van een politiehond uit Amersfoort. Het bleek, dat de dieven zich toegang hebben verschaft over de speelplaats van de jongensschool en zoo door de serre in de pastorie zijn gekomen. Blijkbaar hebben ze langs denzelfden weg hun operatieterrein weer verlaten. De waakhond heeft zich in het geheel niet doen hooren en werd aangetroffen met een jas van den Deken over den kop. Waarschijnlijk hebben de dieven van een auto gebruik gemaakt om zich vlug te kunnen verplaatsen. Tot heden is nog geen spoor van de daders ontdekt. Nader bericht men ons, dat de man die te Calmpthout (België) werd gearresteerd als ver dacht van de diefstallen in hotel „Neerlandia te Roosendaal en den roofoverval ten huize van de familie B. aan den Nispenschen Weg te Roosendaal, een 19-jarige Spanjaard blijkt te zijn, die Vrijdagavond met den trein uit Bel gië in Roosendaal was aangekomen. De man die in het bezit werd bevonden van een klokje ontvreemd uit hotel „Neerlandia" en een revol ver, geladen met zeven scherpe patronen, heeft bekend ook de dader te zijn van een diefstal, die onlangs te Esschen werd gepleegd. Zijn uit levering is gevraagd. Blijkens mededeeling van de Indische Post administratie heeft het retourvliegtuig „Snip van den Holland-Indië-dienst 212 K.G. 790 G. post aan boord, bestemd voor Nederland, bene vens 2 postpakketten met een bruto gewicht van 5 K.G. 700 G. Henriëtte Roland HolstVan der Schalk: „Grondslagen en Pro blemen der Nieuwe Cultuur in Sowjet-Rusland. 1932. N.V. Em. Querido's Uitg.-Mij., Amsterdam. Onder bovenstaanden titel heeft mevrouw Roland Holst haar voordrachten over Rusland gebundeld en geboekt. Is bij deze hoogstaande en begaafde dichte res in 't algemeen het vers te cerebraal en te zwaar, haar socialistisch betoogproza zweeft te veel en is te ijl. Ook in deze nieuwe bespie gelingen. Een voorbeeld: welk houvast Heeft de lezer aan een bladzij literatuur als die begint op pag 157? Vier alinea's, waarvan de eerste een wèl vage vraag is over „een niéuwe hoogers menschelijke typus in wording", de tweede kond doet, wat er allemaal „zou", als die Rus sische typus wordend ware, de derde weet te zeggen, wat die „nieuwe menschen" zeker „zullen moeten" en de vierde het vermoeden uitspreekt, dat die nieuwe mensch (nu zonder aanhalingsteekens en reeds erg reëel gedacht) misschien een „eindeloos-langen weg-terugzal moeten afleggen." Aan wat er „zou" (de tweede gedachte!) zijn de volgende regels ontleend: „Dan zouden die zich ongeloovige materialisten en atheïsten noemende menschen, de wegbereiders zijn tot het koninkrijk Gods. Dan zouden zij blijk ge ven, de boodschap van het Evangelie te heb ben begrepen en het gebod van den Christus te willen vervullen. Wat komt het er op aan, hoe zij zich noemen? Wij weten immers, dat het voor Christus niet op woorden aankomt, maar op daden." Inderdaad is deze laatste zin op zich zelf juist, maar onzin in dit verwarde denkverband. Als de „nieuwe hoogere menschelijke typus" van Henriette Roland Holst uitkomt, zullen we weer zien; die zal zeker zóó „bij" zijn, ver wachten we, dat hij zich niet anders noemt dan hij is. Maar voorloopig zullen we ons lie ver houden aan de Russische daden, waarop wij met Pius XI een anderen kijk hebben dan de socialiste van dit boek. RADIO-JAARBOEK 1932. Samen gesteld door E. P. Weber, secre taris van den Radioraad, met medewerking van alle Radio- Autoriteiten, alle Omroepvereeni- gingen en vele medewerkers en belangstellenden bij den Radio- omroep. 445 blz. 1.90. A. J. G. Strengholt, Uitgever, A'dam. Het eenige bezwaar, dat we tegen dit veel om vattende en veel bevattende boek hebben, is zoowaar z'n titel. Immers: het is niet een Jaarboek, dat zich in z'n doel en beteekenis uit sluitend tot het jaar 1932 zou beperken, want, dan kwam men er vrij laat mee, maar het is een Radio-boek in den uitgebreidsten zin van het woord. Interessant niet alleen voor den radio- bezitter, die er alles in vinden kan wat hij maar eenigszins kan verlangen te weten, maar zelfs voor den niet-luisteraar van belang. Een schat van wetenswaardigheden over het vele wat er aan deze nieuwste uitvinding der XVe eeuw vastzit, ligt in deze 445 dichtbedrukte bladzijden, die bovendien aardig zijn ge ïllustreerd, besloten. Van een nuttig Sinterklaaspresentje gespro ken, dit is er een, dat we hartelijk kunnen aan bevelen. De „Oer-agressiviteit" van den Mensch, door dr. T. S. van der Bij; J. B. Wolters, Groningen, Den Haag, Batavia. Tegenover zijn leermeester prof. Steinmetz, die volhoudt met vele anderen, dat in den gees telijken aanleg van den mensch vanaf den pri mitiefsten aanvang een vechtinstinct aanwezig is, verdedigt dr. T. S. van der Bij in deze bro chure een ander inzicht. Hij is geneigd bevesti gend te antwoorden op de vraag, of die aange boren instincten niet min of meer tijdelijke psychische complexen zijn, door de omstandig heden geboren, die weer zullen verdwijnen, zoo dra die omstandigheden het toelaten. Een ge leerde pennestrijd, waarin aanval en verweer elkaar misschien nog wel eenige malen zullen afwisselen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 5