Aardschokken in ons land De Zesdaagsche VIESS u I VOORAL IN HET ZUIDEN .RADIO-PROGRAMMA, INBREKERS 0PEREEREN De gasontploffing te Rotterdam MARKTEN m Kou m het Hoofd 33 y MAANDAG 21 NOVEMBER Velen werden in hun nachtrust gestoord Groote ontsteltenis In de hoofdstad Vooral in het Zuiden Centrum van het verschijnsel in ons land? Menschen uit bed gevallen Paniek Ook schokken om hcdf tien en half één In nachtgewaad de straat op Gevolg van een zeebeving? Aanslag uit jalouzie? Een drama op de heide bij Putte DE ZOMERTIJD BLIJFT Wijziging te bezwaarlijk DE DOMME „BUITENMAN' Berooving te Rotterdam BIJ HET FUIF-RIJDEN Student overreden en aan de gevolgen overleden VERGIFTIGING Oude man overleden Dinsdag 22 November 1932 De stand van half elf Spannende races De stand van half een des nachts De stand van half drie Door waarschijnlijk dezelfde daders werden te Roozen- daal twee inbraken gepleegd Met revolver bedreigd Dader gearresteerd EFFECTEN VERDUISTERD? Arrestatie te Utrecht Het geheel levert een troosteloozen aanblik Oorzaak onbekend De slachtoffers Wat vernield werd KLEINE OORZAKEN Kunnen ernstige gevolgen hebben WERKVERSCHAFFING DRAMA IN WAROE Inlanders in stukken gehakt Brandstichtingen 461e STAATSLOTERIJ h°r, a*' 9lJ Kort voor middernacht is Zondagavond een groot gedeelte van Nederland opgeschrikt door eenige heftige aardschokken. Het juiste tijdstip, waarop dit voor Nederland zoo zeldzame ver schijnsel zich voordeed, is moeilijk te bepalen, aangezien de diverse waarnemingen in dit op zicht eenigszins verschillen. De meeste stemmen noemen vier a vijf minuten vóór twaalf uur het tijd tip, waarop de aardschokken zich deden ge voelen. Een inwoner van de hoofdstad, dié met vijf personen in de huiskamer om de tafel zat, heeft de aardschokken, naar hij ons vertelde, duidelijk waargenomen. Hij kreeg een gevoel, alsof hij een klap op het hoofd had gehad, of een lichte her senschudding had bekomen. Zijn huisgenooten meenden allen plotseling duizelig te zijn ge worden. De lamp zwaaide vrij hevig heen en het dienstmeisje, dat een verdieping hooger sliep, werd met een schrik wakker. Toen men einde lijk realiseerde, wat de oorzaak van de verschijn selen was, vluchtte men naar buiten, maar be merkte daar al spoedig, dat alles rustig bleef. Anders ging het in het Zuiden des lands. In een café in den Bosch bespeurde men, even eens om vier minuten vóór middernacht, een hevig dreunen, dat ongeveer vijf seconden aan hield. De meubelen dansten op en neer, ruiten rinkelden, deuren rammelden en schilderijen zwaaiden langs den muur. Vol schrik snelden de menschen naar buiten, waar zij nog lang nadien de „aardbeving" bleven bespreken. Tal van personen, die naar bed waren gegaan en die wakker geworden waren van het dreunen, hadden zich weer aangekleed en waren naar buiten gekomen, velen in de overtuiging, dat ergens in de stad een hevige ontploffing moest hebben plaats gevonden. De commandant van politie, Alexanderveld, in den Haag, vertelde ons, dat om precies vier minuten vóór middernacht het geheele ge bouw op zijn grondvesten stond te dreunen. Het blijkt echter wel, dat de aardschokken hoofdzakelijk in het midden en Zuiden des lands zijn voorgekomen. Het is zelfs niet on waarschijnlijk, dat het centrum van het ver schijnsel op Nederlandsch grondgebied heeft gelegen, aangezien de verschillende berichten, die ons in den loop van den nacht bereikten, uitwijzen, dat in Den Bosch, Helmond, Roermond, Nijmegen, Arnhem, Sit- tard hevige aardschokken gevoeld zijn. Naar het Westen schijnt het verschijnsel zich binnen Brabantsche grenzen te hebben gehou den. Naar het Oosten en Noorden schijnt de beving ook vrijwel te zijn opgehouden bij de grens van Gelderland. Hetgeen ons te meer versterkt in de veronder stelling, dat het centrum van de beving in Ne derland gelegen heeft is het verhaal, dat onze correspondent te Helmond ons deed. In de ge heele stad werden de menschen opgeschrikt, Zoo hevig waren hier de schokken, dat hem verschil lende gevallen ter oore kwamen, dat menschen, die reeds waren gaan slapen, uit bed waren ge vallen. Late wandelaars, die huiswaarts keerden had den duidelijk den grond onder hunne voeten voelen bewegen. Tal van personen hier waren zoo zeer onder den indruk, of zoo zeer geschrok ken, dat zij het bewustzijn verloren. Anderen renden in paniek, nog in hun ondergoed hun huizen uit en zochten een goed heenkomen op straat, vreezende, dat de huizen boven hunne hoofden spoedig zouden instorten. Cafébezoekers vertelden, dat de tafeltjes waaraan zij zaten eenige centimeters' heen en weer hadden ge schoven, alsof iemand opzettelijk daartegen ge duwd en gestooten had. Twee kleine meisjes, die in één bedje sliepen, waren door de beving zoo onzacht tegen elkan der aangekomen, dat zij huilende wakken waren geworden. Zij hoorden de ramen rinkelen en dachten, dat een inbreker in de kamer was. Een der kleinen verloor hierop het bewustzijn, doch is later gelukkig weer bijgekomen. De geheele stad verkeerde geruimen tijd in groote opwin ding. Hit Veghel, den Dunge en verschillende an dere plaatsen in het Zuiden bereiken ons be richten, dat reeds om half tien daar aardschok ken zijn gevoeld. In den Dunge scheurde toen in de R. K. pas torie op tal van plaatsen de muur. Ook om eenige minuten voor half één werd wederom in tal van plaatsen in Brabant een aardschok bespeurd. Het is uitgesloten, dat men hier met suggestie te doen zou hebben. Een minuut vóór middernacht Zondag wer den de bewoners van Oss opgeschrikt door ge rommel, gevolgd door hevige aardschokken. Er was een dof onderaardsch gerommel merk baar, dat 8 9 seconden aanhield. Velen vluchtten in nachtgewaad de straat op. Ook hier moest het glaswerk het ontgelden, terwijl de stoelen door de kamers dansten. De bioscoopbezoekers trachtten, daar de mu ren trilden en de lampen aan den zolder heen en weer slingerden, zoo spoedig mogelijk heel huids weg te komen. Later, om ruim half één werd weer een, zij het minder ernstige, aardschok waargenomen. Van deskundige zijde deelt men aan de „Courant" mede, dat het vermoeden bestaat, dat men hier te doen heeft met een zeebe ving en dat het mogelijk is, dat de schokken zich nog om de twee of drie uur zullen her halen. Zondagavond omstreeks elf uur is te Putte op de Veluwe een moordaanslag gepleegd op den 20-jarigen arbeider Bouw, wonende te Ter- schuur, bericht „De Courant". Het slachtoffer, dat op de heide, even buiten Putte met zijn meisje liep te wandelen, werd onverhoeds aan gevallen en ontving van den nog onbekenden dader eenige messteken in den rug, waardoor hij zwaar gewond werd. Na zijn laffe daad ge pleegd te hebben, is de aanrander de bosschen ingevlucht. Men vermoedt dat jaloezie de drijf veer is geweest. De getroffene is naar het zie kenhuis te Salem bij Ermelo overgebracht. Er bestaat ernstig gevaar voor zijn leven. De poli tie stelt een onderzoek in, doch men heeft tot dusver nog geen spoor van den dader ontdekt. Aan de Memorie van Antwoord nopens de Algemeene Beschouwingen van hoofdstuk V der Rijksbegrooting ontleenen wij betreffende den zomertijd het volgende: Meer dan eenmaal heeft de Minister gele genheid gehad ten aanzien van het vraagstuk van den zomertijd te kennen te geven, dat zijnerzijds geen voorstel is te verwachten, het welk in de ter zake bestaande wetgeving wij ziging zou brengen. Het was de Minister dan ook aangenaam, dat in het Voorloopig Verslag stem men werden vernomen, die behoud van de be staande regeling wenschen. Wijziging van de thans geldende periode van den zomertijd ontmoet ernstige bezwaren. Zoowel verkorting als verlenging zouden tij delijke wijzigingen in den internationalen trei nenloop noodzakelijk maken. Ook thans is de Minister van meening, dat invoering van een andere localen tijd dan de bestaande ongewenscht moet worden geacht en kan hij zich ook te dezen aanzien ten volle vereenigen met het oordeel van de vele leden, die de tegenwoordige regeling wenschen te be houden. Zaterdagnacht is in een pand van de Aert van Nesstraat te Rotterdam een buitenman, die dit pand in gezelschap van een vrouw bezocht, beroofd van ƒ2250. De politie heeft aangehouden de 29-jarige vrouw M. Z. en de 32-jarige vrouw T. P. K. Het geld is nog niet teruggevonden. Midden November zijn de eerste jaars-studen- ten van het Leidsch Studentencorps telken jare druk aan het ruif-rijden. De groentijd is dan een maand voorbij en de heeren rijden met een ouderwetsche karos, volgeladen door de stad, ter wijl 's avonds naar buiten wordt getrokken. Wanneer de heeren dan terugkomen worden zij aan den ingang der stad afgewacht door de oudere jaars, die dan trachten den jongeren de papieren mutsen en petten van het hoofd te veroveren. Dit spel werd ook Vrijdagavond gespeeld, toen de eerste jaars met een autobus uit Noordwijk op den Stationsweg te Leiden arriveerden. Bij het bespringen van de autobus is toen de 20-jarige A. K. uit Bussum uitgegleden en onder de autobus terecht gekomen, waarna hem een wiel over het lichaam reed. Zwaar inwendig gekneusd werd de jongeman in zorgelijken toestand naar het Diaconess huis vervoerd, waar hij in den loop van den volgenden dag aan de bekomen verwondingen is overleden. Ergerlijk is, dat het fuiven der studenten Vrijdagnacht, ondanks het treurig ongeluk, 'on verminderd werd doorgezet in de soos! Zondagochtend werd de ruim 70-jarige heer J. Mosterd te Sliedrecht dood in zijn bed ge vonden. Zijn echtgenoote verkeerde in bewus- teloozen toestand. Bovendien deden zich bij een 35-jarige dochter en een kleinzoon, die beiden bij de oude menschen in huis woonden, vergiftigingsverschijnselen voor. De arts G. B. van Leeuwen heeft tot dusver nog niet met zekerheid de oorzaak van de ver giftigingsverschijnselen kunnen vaststellen. Ook de politie, die, hoewel niets erop wijst, dat hier misdaad in het spel is, de justitie heeft gewaar schuwd, kon tot Maandagmorgen omtrent de oorzaak van de vergiftiging geen opheldering geven. De mogelijkheid bestaat dat de vergiftiging het gevolg is van het eten van vergiftigde spij zen, doch het is niet uitgesloten, dat kolen dampvergiftiging de schuld is. De toestand van de vrouw, die Zondagmid dag weer tot bewustzijn is gekomen, is redelijk wel. De dochter en de kleinzoon zijn weer her steld. HUIZEN, 1875 M. 8.00 K.R.O. morgen concert. 10 uur gramofoonmuziek, 11.30 godsdienstig halfuur door pastoor L. H. Perquin O.P., 12 uur politieberichten, 12.15 K.R.O. sextet, 1.45 rustpoos voor het ver zorgen van den zender, 2 uur midden standscursus, 2.35 vrouwenuurtje, 3.30 modecursus door Mevr. H. Cuppens Geurs, 3.30 knippen en naaien voor beginnenden, 4 uur opleiding coupeuse, 4.30 gramofoon muziek, 5 uur plechtig lof ter gelegenheid van het eeuwfeest der zusters te Tilburg, 6 uur K.R.O.-orkest, 6.30 cursus Esperanto, 6.50 K.R.O.-orkest o.l.v. Johan Gerritsen, 7.10 causerie, 7.30 politieberichten, 7.45 ver- bondskwartlertje, 8 uur gramofoonmu ziek, 8.15 de „landbouw", grap in twee tafereelen, 9 uur Persberichten van het Persbureau Vaz Dias, 9.15 strijkkwartet, 10.15 blijspel in een bedrijf „De vrouw, die 't druk heeft", 10.30 The Dutch Centle- man Band o.l.v. Fred, van Zanten. HILVERSUM, 296 M. 8.00 uur A.V. R.O., 8 uur gramofoonmuziek. 10 uur morgenwijding, 10.15 gramofoonmuziek, 10.30 solistenconcert, 11 uur gramofoon muziek, 11.30 voortzetting solistenconcert, 12 uur gramofoonmuziek. 12.30 aanslui ting met het Carlton-hotel te Amster dam, concert door Bob Chrisler en zijn orkest, 2 uur Rustpoos voor het verzor gen van den zender, 2.15 gramofoonmu ziek, 2.30 gramofoonmuziek, 3 uur knip cursus door mevr. Ida de Leeuw van Rees, 4 uur pianovoordracht door Mes van Dijk, 4.30 radio-kinderkoorzang o. 1. v. Jacob Hamel, 5 uur draaiorgelmuziek. V.P.R.O.. 5.30 jeugdhalfuur wenschen in den Bij bel, A.V.R.O. 6 uur gramofoonmuziek. 6.30 R.V.U., 7 uur Avro-Kovacs Lajos en zijn orkest, 7.25 overschakeling naar den nieuwen zender, 7.30 Engelsche les voor beginners door Fred. Fry, 8 uur Persbe richten van het Persbureau Vaz Dias, 8.05 Kovacs Lajos en zijn orkest, 9.15 gramo foonmuziek 9.30 omroeporkest o. 1. v. Nico Treep, 10.15 gramofoonmuziek, 11 uur Persberichten van het Persbureau Vaz Dias, 11.05 omroeporkest (vervolg), 11.30 aansluiting met het R.A.I.-gebouw te Amsterdam, ooggetuigeverslag van den zesdaagschen Wielerwedstrijd door Hol lander. BRUSSEL, 509 M. 12.20 concert door het kleine orkest van het N.I.R. o. 1. V. P. Leemans, 1.45 gramofoonmuziek, 5.20 concert door het Omroepsymphonieor- kest o. 1. v. Jean Kumps, 10.30 gramo foonmuziek, 11 uur gramofoonmuziek. KALUNDBORG, 1153 M. 2.20 om roeporkest o. 1. v. Launy Gröndahl, 8 uur saxofoonspel, 9.25 omroepsymphonie- orkest. BERLIJN, 419 M. 3.50 concert, 5.25 Idem, 6.30 kamermuziek,. HAMBURG, 372 M. 1.30 gramofoon muziek, 3.50 concert, 10.05 concert door het Noragorkest o. 1. v. Horst Platen. KÖNIGSWUSTERHAUSEN, 1635 M. 1.20 gramofoonmuziek, 3.50 concert, 7.50 populair concert. LANGENBERG. 472 M. 12.20 con cert door het orkest van den Westduit- schen omroep, 4.20 kamermuziek. DAVENTRY, 1554 M. 12.20 orgel concert, 1.05 concert door het Commodore Grandorkest o.l.v. Joseph Musant, 4.50 concert, 7.40 concert door het radiomili tair orkest o. I. v. B. Walton O Doneil, 10.55 dansmuziek. PARIJS, Eiffel, 1446 M. 7.50 piano recital, 8.20 concert door het Frimin Touche-kwarte. PARIJS, 1725 M. 12.20 concert. 7.40 populair concert, 9.05 radiotooneel. MILAAN, 331 M. 7.50 „La belle He- lene", operette van Offenbach. ROME, 441 M. 9.20 concert. WEENEN, 517 M. 9.35 concert. WARSCHAU, 114 M. 5.20 populair concert, 7.20 populair concert door het omroeporkest o. 1. v. J. Ozimiski, 8.25 vervolg concert, 9.35 populair concert, 10.20 dansmuziek. BEROMUNSTER 460 M. 6.25 concert, 8.20 cabaretprogramma. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KA THOLIEKEN RADIOGIDS Wanneer wij Zaterdagavond in de nabijheid van de R.A.I. komen, zien wij dat het druk zal loopen. En inderdaad de tribunes zijn reeds nagenoeg gevuld en het blijkt, dat ook Amster dam een zesdaagsche weet te apprecieeren. De renners rijden met geringe snelheid hun baantje, terwijl de luidsprekers allerlei ge zellige deuntjes laten hooren. WU hebben zoo een voorgevoel, dat er iets „broeit." Om tien uur precies nemen de sprints een aanvang. Gedurende de eerste 24 uur zijn, zoo als wordt geannonceerd, afgelegd 602 K.M. 640 M. Na de sprintwedstrijden luidt de stand als volgt: 1. Jan van Kempen—Bogaert 83 punten. Op één ronde: 2. Van Kempen—Pijnenburg, 89 punten; 3. Char lierDeneef, 36 punten; 4. Rausch—Huert- gen, 34 punten. Op twe eronden: 5. Van Nek—van Hout, 23 punten; 6. Guimbre- tière—Peix, 8 punten. Op drie ronden: 7. Braspenning—Wals, 33 punten; 8. Wambst— Broccardo, 7 punten. Op zeven ronden: 9. Goebel—Schorn, 30 punten. Op acht ronden: 10. Rielensvan Buggenhout, 19 punten. Op negen ronden: 11. Van der Heyden—v. d. Horst, 37 punten; 12. DinaleDi Paco, 27 punten. Direct na de sprints ontketent Di Paco een jacht, van Nek neemt het over en het is nu een geharrewar van je welste. Van Kempen loopt uit, gevolgd door zijn jongeren broer Piet, Bij het wisselen in de bocht heeft Wals een leelijken val gemaakt. Hij wordt weggedragen, maar keert een kwartier later weer op de baan terug. Wat een kerels van stavast toch, die renners. Om half twaalf is de rust weergekeerd en er wordt een aanvang 'gemaakt met de pre mies. De dagelijksche Hollenkamp-sprint is voor Pijnenburg. Terwijl het Tuschinsky-salon- orkest dansmuziek ten gehoore brengt, legt Jan van Kempen beslag op een premie van 25 gulden. Wie het kleine niet eert.... De stand om half één luidt als volgt (dat is dus na de hlervoren beschreven jachten): 1. Rausch—Huertgen 34 punten. Op twee ronden: 2. Piet van Kempen—Pijnenburg 91 pnt. 3. CharlierDeneef 36 pnt. Op drie ronden: 4. J. van Kempen—Bogaert 99 pnt. 5. GuimbretièrePeix 8 pnt. Op vier ronden: 6. Braspenning—Wals 33 pnt. 7. Van Nek—Van Hout 23 pnt. Op zes ronden. 8. Wambst—Broccardo 7 pnt. Op acht ronden: 9. Goebel—Schom 36 pnt. Op twaalf ronden: 10. Rielensvan Buggenhout 19 pnt. Op dertien ronden: 11. v. d. Heydenv. d. Horst 43 pnt. Op veertien ronden: 12. DinaleDi Paco 27 pnt. De K.L.M.-van Houten-sprint wordt gewon nen door Jan van Kempen, de Ufa-sprint door Piet van Kempen. De broers weren zich wel vanavond. De eerste sprint van twee uur wordt gewon nen door Bogaert voor Piet van Kempen. Bo- gaert's partner Jan van Kempen wint den tweeden sprint juist voor Pijnenburg. Van Kempen wint den derden sprint, juist voor Bogaert. Pijnenburg wint den vierden sprint voor Jan van Kempen. De toeschouwers zijn dol van vreugde: vier Hollanders winnen de vier eerste sprints. Typisch is het, dat zij, die in de eerste twee sprints tweede werden, in de derde en vierde als eerste eindigen, en zij, die in de eerste twee sprints als eerste aankwamen, in de derde en vierde de tweede plaats bezetten. De tribunes schijnen te zullen instorten, zóo groot is het enthousiasme, wanneer van Kem pen den vijfden sprint voor zijn rekening neemt. Het publiek zingt: „Van Kempen moet een rondje nemen, hi-ha-ho", maar het is Pijnen burg die in den zesden sprint aan den kop gaat. Bruggenhout passeert hem, maar in de laatste ronde komt de Pijn met een laatste krachtsinspanning voorbij en eindigt als eerste. Onbeschrijflijk is het enthousiasme bij deze zes achtereenvolgende Nederlandsche overwin ningen. Het is ook een buitengewone prestatie van onze jongens. Na de sprints van twee uur luidt het klasse ment als volgt: 1. Rausch—Huertgen 34 punten. Op twee ronden: 2. Van KempenPijnenburg 115 pnt. 3. CharlierDeneef 38 pnt. Op drie ronden: 4.Jan van KempenBogaert 98 pnt. 5. GuimbretièrePeix 10 pnt. Op vier ronden: 6. Van Nek—Van Hout 25 pnt. 5. Braspenning—Wals 38 pnt. Op zes ronden: 8. Wambst—Broccardo 7 pnt. Op acht ronden: 9. Goebel—Schom 31 pnt. Op twaalf ronden: 10. Rielens—van Buggenhout 22 pnt. Op dertien ronden: 11. Van der Heyden—van der Horst 42 pnt. Op veertien ronden: 12. Dinale—Di Paco 32 pnt. BERICHTEN OPGENOMEN IN EEN DEEL ONZER VORIGE OPLAAG Zaterdagnacht zijn te Roozendaal een twee tal inbraken gepleegd, vermoedelijk door de zelfde dader (s). Des morgens werd de politie ervan in kennis gesteld, dat een persoon bi) de familie Bakx op den Nispenscheweg was bin nengedrongen en onder bedreiging met een revolver eenig geld had afgeperst. De politie stelde dadelijk een uitgebreid onderzoek in. In de nabijheid van de Belgische grens in de Bergschebaan trof zij een ver dacht persoon aan. Een der agenten loste na sommatie een schot op hem, doch in den dik ken mist wist de man te ontkomen. Tegen zeven uur in den morgen kreeg de politie bericht van een inbraak in hotel „Neerlandia" op het Stationsplein aldaar. Hier had men om half zeven bemerkt dat onge- noode gasten een bezoek aan de inrichting hadden gebracht. Door een bovenlicht aan de achterzijde van het gebouw was men de zaak binnengedrongen. Uit het café, de eetzaal en den kelder waren sigaren, ter waarde van 50, zilver, flesschen likeur, een groote pendule, tafelkleedjes enz. ontvreemd, terwijl in de toiletten een weegschaal was opengebroken, waaruit eenig geld was genomen. De gestolen voorwerpen zijn later in de kalkloods van een in aanbouw zijnd huis in de Dr. Lemmens- straat, in een groot tafelkleed geknoopt, terug gevonden. Uit alles blijkt dat de daders zeer op hun gemak hebben kunnen handelen. In een naast het hotel gelegen sigarenzaak heeft men ook getracht binnen te dringen, doch dit is niet gelukt. Het onderzoek, dat tot nu toe weinig positiefs aan het licht heeft gebracht, wordt met kracht voortgezet. De man, die werd verdacht van de inbraken te Roosendaal, is Zaterdag te Calmpthout in Bel gië gearresteerd. Hij bleek een Spanjaard te zijn. De man heeft bekend. De politie te Utrecht heeft aangehouden den directeur van een kleine financleele instelling op vermoeden, dat hij zich zou hebben schuldig gemaakt aan verduistering, te weten ƒ8000.— aan effecten en ƒ4000.aan contanten. Verdachte beweerde evenwel, dat hij tot een transactie gemachtigd was en hem dus geen verduistering kon worden ten laste gelegd. De politie houdt hem evenwel in voorloopig arrest en onderzoekt de zaak verder. wordt spoedig ver holpen door Vicks VapoRub in heet water te smelten en in te ademen. Doe ook een weinig in de neusgaten. Omtrent de gasontpoffing, die Zaterdagoch tend te half vier in pand nr. 67 aan den Schie- damschen Singel te Rotterdam heeft plaats gehad vernemen wij nader het volgende: De bewoners van het pension, gevestigd op de bovenverdieping in pand 67 namen te on geveer 10 uur een brandlucht waar. Zij konden echter op hun verdieping niets vinden, waarom zij de politie waarschuwden, wier onderzoek evenmin resultaat opleverde. Merkwaardig is, dat om 11 uur de telefoon defect raakte. Toen daarna ook een gaslucht werd geconstateerd, besloot de politie pogingen in het werk te stel len om den sleutel te krijgen van den in het benedenhuis gevestigde kantoormeubelenhan- del. Men begaf zich naar het adres van den filiaalhouder van deze zaak, doch het bleek, dat deze verhuisd was en men wist niet waar heen. Men heeft toen getracht elders een sleutel te bemachtigen. Twee majoors van de politie, de heeren B. Hagoort en J. Boelhouwer hadden zich naar den achterkant in den tuin van het pand begeven, waar zij een onderzoek instelden. Ook aan de voorzijde stonden eeni ge politiemannen met een aantal burgers, die toen zij de politie daar hadden zien staan, waren komen toeloopen. Om half vier, juist toen een krantenbezorger het ochtendblad in de bus van den kantoormeubelhandel, die toe behoort aan de firma Ch. Herincx, deed, werd een slag vernomen tengevolge waarvan de rui ten aan de voorzijde van het pand werden vernield. Vlak hierop volgde een tweede heel zware slag, waarbij de meubelzaak in 'n ruïne werd herschapen. Vijf personen werden verwond. Eenigen hun ner konden ter plaatse worden verbonden, ter wijl de anderen naar het Ziekenhuis Coolsingel werden gebracht, vanwaar zij zich, na behan deld te zijn, naar htm huizen konden begeven. Aan de achterzijde van het pand was de toe stand ernstiger. Men vond hier den majoor van politie Boelhouwer met een ernstige hoofd wonde en een wonde aan de handen. Hij is in het ziekenhuis Coolsingel behandeld, vanwaar hij naar zijn huis werd vervoerd. Vlak bij den stukgeslagen achtergevel vond men in den tuin onder een boom liggend den 37-jarigen majoor van politie B. Hagoort. Een zware bint lag over den man heen. Dicht bi) hem sloegen de vlam men van den brand, die na de ontploffing was ontstaan, uit. Politie-mannen droegen hem 'n eind verderop, waarna ook majoor Hagoort naar het ziekenhuis aan den Coolsingel werd vervoerd. Zijn toestand was hopeloos. Beide beenen waren hem op verschillende plaatsen gebroken, terwijl hij aan hals en hoofd ver wondingen had opgeloopen. Na ongeveer een uur is majoor Hagoort aan zijn verwondingen overleden. De bewoners van het boven gelegen pension van de Wed. W. v. E., een tiental personen, hadden zich in verband met de brand- en gas lucht niet naar bed begeven. Zij vluchtten bij de ontploffing in allerijl naar buiten, het geen in verband met de instortingen, die beneden hadden plaats gehad met eenige moeilijkheid gepaard ging, doch wonder bo ven wonder heeft niemand, eenige schaaf- wondjes daargelaten, letsel bekomen. De brandweer heeft den korten maar feilen brand aan de achterzijde van den winkel, spoe dig gebluscht. Behalve van het pand waarin de ontplof fing plaats had, werden ook van vele winkels in de omgeving de ruiten vernield, terwijl de zich in de étalagekasten bevindende artikelen ernstig werden beschadigd. In het pension werden de deuren en tus- schenschotten door de kracht van de ontplof fing weggeslagen. Een groote verzameling an tiek porselein, ging geheel aan scherven. Van de stoelen werden de pooten afgerukt, kastdeu ren van de kasten afgeslagen. In den winkel is de geheele voorraad stalen kantoormeubelen en machines totaal vernield. Groote binten zijn er dwars doorheen ge slagen. Ook het plafond is naar beneden ge komen. De muur, gelegen tusschen het trap penhuis van het pension en den winkel, is ge heel weggeslagen. De kelderverdieping is even eens geheel vernield. De achtergevel is tot de eerste etage weggeslagen. Een trap, die van de serre naar den tuin leidt, werd eenige meters verder neergezet. Het geheel levert een troosteloozen aanblik op. De politie heeft onmiddellijk het onderzoek ter hand genomen. Zaterdagmorgen kon om trent de oorzaken die tot de ontploffing heb ben geleid, evenwel nog niets met zekerheid gezegd worden. Waarschijnlijk is er een begin van brand ontstaan tengevolge waarvan een lek in de gasleiding is gekomen, hetgeen weer de ontploffing heeft veroorzaakt. Te Rotterdam had Zondagochtend een vrouw een emmer met heete asch in een z.g. rommel kast gezet. Er was blijkbaar nog veel vuur in, want een paar oude kleedingstukken geraakten in brand. Spoedig moest de geheele kast er aan gelooven. Toen de brandweer kwam, stonden de keuken en een deel van de gang in brand. Met twee stralen op de waterleiding werd het vuur gebluscht. De werkverschaffing in den Wieringermeer- polder zal voor de omliggende gemeenten op 1 December aanstaande een aanvang nemen. Het zuidelijk deel van den polder is als ter rein van eerste werkzaamheid aangewezen. Speelgoed De winkels hebben hun Sint Nico- laasetalages. De kleine neusjes druk ken zich plat tegen de spiegelruiten om al die wonderen te begluren van rondrijdende verlichte treinen, van draaiende liften, van poppendorpen of IndianentafereelenWerelden van verrukking gaan voor hen openEen kermiseen verbeel ding van Sneeuwwitjeeen elec- trische stadWat niet al! En wij ouderen? We kijken met de kinderoogen >n dezelfde richting. We worden nu weer klein met de kleinen. We kunnen weer ons vermaak hebben aan was speelgoed! Het is soms een strijd tus schen vader en zoon voor wien n^ wel de stoommachine is, voor den kleinen man, die er naar kijken mag of voor den grooten man, die eersi alles wil probeeren en voordoen. Sint Nicolaas en Kerstmis naderen. Het speelgoed heerschtHet em niet in de duurte maar wel in de fantastische tooverkracht, die van een stuk speelgoed uitgaat. Gelukkige tijd, waarin we, kleinen en grooten, onze verblijding nog kunnen hebben aan wat speelgoed.... SOERABAJA, 19 Nov. (Aneta.) Een inlan^ marinematroos en diens echtgenoote in Waroe met kapmessen een hadji en anderen inlander, die op religieuse ?rorl een ketoprak-voorstelling beletten. De offers werden letterlijk in stukken gelia waarna de matroos hen nog met een revo schot afmaakte. rtol' Door onbekende oorzaak is te Hoek van land een landbouwschuur, eigendom van heer F. Leerdam, tot den grond toe afge°r Het is thans reeds de derde maal in ,jer korten tijd dat iets dergelijks in dezen P® yg plaats heeft, zoodat hier zeer waarschU js kwaadwilligen aan het werk zijn. De P°JJ .g^ het nog niet gelukt om een spoor van de da te vinden. ALKMAAR, 21 Nov. Veemarkt. 75 koeien 85225, handel redelijk; 15 Sr9lpud veren 70—75; vette kalveren p. Ned. ƒ0.801.10; 26 nuchtere kalv. slacht. Per 0pd 620; 631 vette varkens zware per Ned. P ƒ0.27—0.30. Handel goed. rjct AMSTERDAM, 21 Nov. 1932 Ter ve®® te9' waren heden aangevoerd: 530 vette K-o» «s waarvan de prijzen waren: le kwaliteit 2e kwal. 50—58, 3e kwal. 40—48, mindere s°g^i- 30. per K.G. slachtgewicht. 60 Melk- en je koeien, per stuk 180—220. 107 vette Kalvere?^), kwal. 60—62, 2e kwal. 52—58, 3e kwal. pel K.G. levendgewicht. 78 nuchtere Ka'vlLic, 4—8 per stuk. 130 Schapen 14—18 pef Lammeren 1214 per st. 884 Varkens, varkens, wegende van 90110 K.G. 3 per zware Varkens 3335, vette Varkens 32—^ V* K.G. slachtgewicht. 235 Paarden 80120 P^-gp. Ay. wagons geslachte runderen uit Denema Marktverloop: Runderen met tarnc -^j,; aanvoer, handel niet vlug, constante PrLyiel vette kalveren met weinig aanvoer en il .,zgp, zeer stug; afloop slecht en dalende P! Nuchtere kalveren met geringen aanvoer, handel en gewone prijzen. Schapen en vjU? ren tamelijke aanvoer en handel redelijk en dezelfde prijzen. Varkens met minder aanvoer; prijzen con en sleepende handel. Varkens aangekocht de varkenscentrale. <5. BROEK OP LANGENDIJK, 21 Nov. 34001>'0; Schotsche muizen ƒ0.60; Due of York J 5000 K.G. peen 1.20—2; 15000 K.G. r^ö kool ƒ1.50—3.10; id. doorschot 1—2.2°; jie»; ,4.3«' gele nep ƒ5.80—6.40 2250 K.G. bieten 30; gele uien 4.504.80; gele drielingen K.G. gele kool ƒ1.20—1.70; 12000 K.G. sche witte kool ƒ0.60—1.20; 4800 K.G. u 3(); en «sd :n 1.50; 700 stuks bloemkool Reus 8.90 2e soort ƒ2.10—2.90. jer NOORD-SCKARWOUDE, 21 Nov. NoO' Q 43OO b"-i marktbond. 575 K.G. uien ƒ4.90; to0] roode kool ƒ2.30—3; 10.000 K.G. gew. witte ƒ0.90; 8000 K.G. D. witte kool ƒ0.60—l-10 K.G. gele kool 1.30; alles per 100 K.G. (Niet officieel) 493? Trekking van Maandag, 21 Novemoer le klasse, le lijst HOOGE PRIJZEN f 2000 18898 f 1500 3864, 19443. f 1000 11400, 19228. f 400 12645. f 100 511, 1829, 2228, 15427, 16212. Prijzen van £20 28i 44 130 164 180 443 446 533 659 789 796 851 857 888 1085 1101 1104 1146 1309 1363 1436 1531 1749 1777 1818 1962 2141 2159 2173 2188 2290 2311 2314 2339 2501 2503 2564 2709 2837 2893 2982 2991 3296 3330 3340 3366 3801 3817 3847 4030 4235 4239 4281 4302 4464 4534 4624 4722 4753 4879 4891 4923 4940 5021 5024 5088 5090 5364 5502 6504 5520 5784 5797 5811 5884 6104 6146 6153 6159 6556 6625 6630 6776 7049 7107 7202 7303 7546 7547 7632 7670 8174 8201 8208 8248 8497 8533 8550 8610 8891 8901 8919 8922 9077 9113 9115 9123 9263 9305 9307 9341 9551 9569 9646 9702 733 2044 2255 2456 2818 3206, 3653 4216 20 33 20; 436* Agtf. 6071 6384 6920 7448 8122 8312 8864 9047 9184 9473 10060 8l' SKi 10532 10543 1Ö547 1Ó642 10668 10695 10705 10823 10842 10846 10889 10894 10900 10»»g jj'-j 10441 J °0ii<S 10703 jo 10 92l ll?J 11045 11093 11174 11220 11261 11267 11»°6 ijïjf 11297 11302 11333 11337 11363 11390 114'g <1» 11624 11642 11745 11801 11814 11862 ll»?g 1162-1 11612 11740 1IÖU1 JLlöl* 1100* 12190 12269 12318 12370 12390 12397 12|*0 13329 13400 13453 13456 13505 13514 13614 1364, 12498 12524 12554 12603 12604 12633 1267 12695 12722 12808 12818 12852 12898 12»ig 12985 13019 13034 13052 13097 13208 w 16046 16163 18233 lb2'U ioz 1 OZ»o fi3 16456 16494 16529 16630 16679 16707 167° 17057 17066 17098 17181 17206 17483 174» t7# t 17579 17625 17635 17694 17702 17747 177»' j03^ 17987 18005 18021 18078 18125 18166 1° 18374 18393 18458 18466 18528 18572 18°i2 18694 18728 18748 18821 18867 18935 189»f 19050 19093 19106 19129 19148 19156 19J', 19284 19308 19355 19368 19404 19447 1961* 19553 19593 19603 19789 19791 19875 l»»'i 20051 20078 20079 20145 20184 20197 202'» 20287 20373 20456 20468 20577 20656 206,'° 20720 20721 20742 20789 20792 20830 20875 20926 20942 20953 20972 20984

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 6