De politieke organisatie mSm 1 I Tuinbouw wordt öesteued Prikkeldraad Ejhl de katholieken NT?? gelijke gevallen: de Katholieken huk ^6r te slap en te laks om zich poli- houg Vereenigen; zij meenden, dat zij ge- adden aan de illusie, in een „Katho- i ein>r o e an m o 11 e Manifesten WOENSDAG 23 NOVEMBER HIER EN ELDERS Frankrijk Sn Duitscliland Spanje en Mexico Oostenrijk Tsjecho-Slowakije België Engeland Onderscheiding PENSIOENLASTEN Bezwaren ondervangen CONCURRENTIE Van overheidswege de pers aangedaan EEN WANDELENDE BERG De wandelende berg in het Zwitsersche Kanton Glarus, de Kilchenstock, is wederom hevig in bewegingBlik op den Kilchenstock en het Linddal. Beneden het ontboschte gedeelte ziet men de omlaag gekomen rotspartij De jaarvergadering te Alkmaar TWEEDE KAMER Geen aangename middag voor mr. Duys, die figuur op figuur sloeg EEN VOLKSBELANG Een tuinderskampioen Tegen uitbreiding van steun Duys afgestraft ONTVANGSTEN DER SPOORWEGEN 23 millioen minder VISCH NAAR FRANKRIJK Contingenteering uitgeput PATER D. PIETERS O.F.M. f REIZEN NAAR DUITSCHLAND Betere verbinding CONTINGENTEERING VAN GLOEILAMPEN Naar aanleiding van het artikel „Een pauselijk maanwoord", waarin wij wezen op de onberekenbare waarde Vatl de politieke eenheid der Katholieken in ^"ederland en waarin wij zeiden, dat men ons 10 het buitenland onze hechte politieke een- hei(J benijdde, heeft het bestuur der afdee- Amsterdam van de R. K. Volkspartij niet fheen die waarde, maar ook dat b e n ij d e n 111 twijfel getrokken. -Set typeert een betreurenswaardige menta- it en het demonstreert een ontstellend ge- öl's aan inzicht in buitenlandsche politieke ^houdingen, dat de R. K. Volkspartij aan erSelijkè waarheden-als-koeien twijfelt. Aangezien nu het feit, dat men in het bui- Mand waar de Katholieken op politiek Eebied ofwel gescheiden, ófwel min of meer olkornen ongeorganiseerd, ófwel in een nietig ern-groepje verzameld, ófwel met protes- 'Wtsche groepen in één partij vereenigd boeten) zijn Katholiek Nederland geluk- Prijst om zijn politieke eenheid, het beste ^Wijg jg voor de stelling, dat onze politieke ^bheid de grootst denkbare waarde heeft, gillen wij nog met een enkel woord terug gen op het partij-verband der Katholieken er en elders. Ih Nederland bestaat een machtige R. K. Staatspartij, de sterkste van alle politieke Partijen. Vijftig jaren lang hébben de besten onder Oho gearbeid en gestreden en opofferingen '■''dragen en gepredikt om dit resultaat te ■diken. Naarmate de R. K. Staatspartij of het Sinsel" daarvan groeide en sterker werd, aakten de Katholieken meer en meer bevrijd Uit ue verdrukking en de achterstelling, waar- i'&n W( zij eeuwen lang het slachtoffer waren. ®rd er voorheen geregeerd b ij ons, over en zonder ons (wij mogen er ook wel 'iv°egen: meestal tégen ons!), thans wij niet alleen geëmancipeerd, thans re ten wij ook méé, thans heeft ons woord ^6, thans beschikken wij over de kracht, beginselen en inzichten te doen gelden 'd beduidende mate mede tot richtsnoer te QOöy- 1 zijn voor het regeerbeleid. ^en zal zich heden ten dage in Nederland Of? TT 5 Wel tweemaal bedenken, alvorens men e godsdienstige en zedelijke beginselen r een onchristelijke wetgeving met voeten men zal zich wel wachten, onze onder- j.. r'jheid te rooven, onzen eeredienst te ver- j. 6deh, onze priesters te verbannen, onze ker- j/11 en kloosters te confisqueeren of in brand steken; men zal het zich niet in 't hoofd ea> de Katholieke organisaties te verhinde- °t den Katholiek (openlijk) te weren, om- v bij Katholiek is; men zalmaar ge- loeg! j. ^'ernand kan met een schijn van recht ont- dat het gezag, waarmede wij ons ka- ^tholi '°bek recht doen gelden en tegenwerking der °beken bij voorbaat onmogelijk maken, ^namelijk gebaseerd is op onze politieke - cbt, en dat die politieke macht voorna- het gevolg is van onze politieke een- make zich toch geen oogenblik de ^sie. dat de Katholieken in godsdienstige en elijke politiek één en tegelijkertijd zon- lundamenteele belangen te schaden in Add zijn. en economische politiek verdééld kun- vtel ers toch zou in geen enkel land, waar Katholieken zijn, de Kerk reden tot kla- hebben! w ^°hben «er at zien wij nu in het buitenland? In de Katholieken gemeend, het wel zon- Politieke organisatie te kunnen stellen; een hopelooze verwarring, waarvan de 8ev< Vija ^aen ^er Kerk (Combes!) dankbaar ge- gemaakt hebben om het laïcisme m- hoor te voeren: verbanning van klooster- v. "n! Toen het te laat, veel te laat was, fOOg-rto lte generaal De Castelnau een Katholieke it%>8TOeP te organiseeren: er ontstond „zoo ?Uise"1Tlaar daarnaast leidde de „Action fran- duizenden en duizenden Katholieken een dwaalspoor. achtel°°s staan de Katholieken in Frank- Iijv etl ze voelen het nog dagelijks aan den te, 'ieirt* Wa': er8'ste is: door hun machteloos- z'in de Fransche Katholieken als dra- Seg Van katholieke politieke beginselen zóó Uatet>rimeerd en zóó onverschillig geworden, 1 zich in vele gevallen van hun machte- j^eid niet eens meer bewust zijn b'as W 611 Kulturkampf noodig om de Katholie- tot ahnckrodt en anderen hebben door de tg van het Centrum een einde weten Kat 1 aan de v^^rohking. hi Beieren een katholieke „Volkspartij" Öur a beteekent geen politieke verdeeldheid Ètó^^holieken in Duitschland; Beieren, het tfj- ^eieren moet men beschouwen als een erhjken staat, en in dien afzonder- over 't algemeen katholieken Staat de Katholieken zich stevig georgani- bicjj hri'-ktisch één zijn met het Centrum en een meer in 't bijzonder de behartiging oüeke Beiersche belangen ten doel 'abq wanneer de Katholieken in Duitsch- daq^ ails zoo'n groote macht vormen, dan Zij dit aan het feit' dat de Kultur" hen tot eenheid drong. echter zóó, dat zij in de Rijkspoli- lieken" staat te leven; de vijanden der Kerk zaten echter niet stil; zij organiseerden zich wél, en het gevolg? Zoodra de vijanden aan het bewind kwamenafijn, men leze de nieuwsberichten er maar op na. In waren de Katholieken, veilig als zij zich voel den onder de schutse van den katholieken keizer, geheel ingeslapen, tot na den oor log de kwade dagen aanbraken en de Katho lieken zich geplaatst zagen voor een vijande lijke roode macht, waartegen ook in sa menwerking met de Protestanten niet op te tornen was; in de Bondsregeering hervond men later, door eendrachtig optreden in de christelijk-sociale partij, een zekere machts positie,, maar Weenen, de machtige hoofd stad en bondstaat, was voor hen intusschen verloren gegaan en de Katholieken maakten er kennis met een waar rood schrikbewind. heerschen de miserabelste toestanden, juist omdat de Katholieken er verdeeld zijn, tegen over een anti-clericale regeering, die deze verdeeldheid natuurlijk niet onbenut laat. Voegen wij hieraan nog toe de toestan den in waar eveneens de Katholieken zeer verdeeld zijn; wat hebben zij daar bereikt? Wat voor machtspositie nemen zij daar in? Hoezeer de toestanden daar verbetering behoeven, blijkt wel uit het feit, dat men er de laatste dagen met alle macht aan werkt, België een sterke katholieke partij te bezorgen; zouden socia listen en liberalen in België (Antwerpen en Ostende) een malnsterverbond aangedurfd hebben (met de uitgesproken bedoeling, het bijzonder onderwijs te benadeelen) indien er een sterk eensgezind katholiek front was ge weest? En nu ten slotte hoe kan de R. K. V. P. een woord van Kar dinaal Bourne zoo geheel anders bedoeld, als gesuggereerd wordt in deze materie uit spelen?! In Engeland zouden de Katholieken vanwege hun gering aantal geen behoorlijke aparte partij kunnen vormen en bovendien zijn de andere partijen in Engeland (de com munistische en links-socialistische uitgezon derd) van dien aard, dat de Katholieken er lid van mogen zijn, vooral nu het practisch ook al niet anders kan. Maar dan nóg: is het voor de Katholieken in Engeland zoo'n ideale positie, dat zij geen eigen partij bezitten en dus als Katho lieke staatsburgers hoegenaamd geen in vloed kunnen doen gelden? Ons dunkt, dat het buitenland ons ge noegzaam geleerd heeft en nog da gelijks leert dat de Katholieken van Nederland hun politieke eenheid boven alles moeten waardeeren en.... er heel voor zichtig mee om moeten gaan! Die eenheid is kostbaar! Bij K. B. is de zilveren eere-medaille der Oranje Nassau-orde toegekend aan A. Romijn, baas-plaatsnijder bij de N.V. Kralingsche Ka toenmaatschappij te Rotterdam en aan P. Roe mer, te Amsterdam, chef-machinist bij de N.V. Maatschappij „Alkmaar-Packet", gevestigd te Alkmaar. In de Memorie van Antwoord aan de Twee de Kamer inzake het wetsontwerp tot wijziging van art. 20 der invaliditeitswet en van diverse artt. in de ouderdoms-, raden-, ziekte- en pen sioenwetten, wijst de Regeering er op, dat zij de voorgestelde vermindering der Rijksbijdra gen aan de in het wetsontwerp genoemde fondsen meent te mogen bevorderen, omdat die vermindering wordt opgevangen door aan wezige reserve, welke niet bestemd is voor dek king van verzekeringsaanspraken. De bij deze gelegenheid bepleite algeheele opheffing der bedoelde fondsen kan door de Regeering niet worden bevorderd. De voorgestelde wijzigingen tot verruiming van het verhaal der bijdrage voor eigen pen sioen openen slechts de mogelijkheid daartoe. De verruiming zelve van het verhaal zal moe ten plaats vinden door wijziging van de be trekkelijke verhaalsbesluiten. Het is de bedoe ling om het verhaalsbesluit voor de burgerlijke Rijksambtenaren (K. B. van 28 Nov. 1922), waarop de door verscheidene leden geuite be zwaren betrekking hebben, aldus te wijzigen, dat die bezwaren worden ondervangen. Zoo zal voor de ambtenarenwet een bevestigende pen sioensgrondslag worden bepaald, dat boven het verhaal der bijdrage voor eigen pensioen op den bestaanden voet, nog 5 pet. van de wedde, zooals deze is omschreven in het eerste lid van art. 31 der pensioenwet, zal worden ingehouden. Ook ten aanzien van de ambtenaren, die des tijds een afloopende bijdrage voor eigen pen sioen hebben gestort, zal een dergelijke rege ling worden bevorderd, zoodat ook voor dezen 5 pet. van de wedde zal worden ingehouden. Uit een en ander blijkt, dat eeriige leden ten onrechte in de meening verkeeren, dat geens zins op de salarissen van alle ambtenaren 5 pet. zal worden gekort. Het Kamerlid Schaepman heeft aan den Mi nister van Waterstaat de volgende vragen ge steld: Is het den Minister bekend, dat het „bestek en voorwaarden"; uitgegaan van het Ministerie van Waterstaat, voor het maken van vier pij lers en de opbouwen van de landhoofden met bijkomende werken voor de brug over de Waai te Nijmegen, welk werk geraamd is op 1.355.000 gld., dat door hem als Minister onderteekend is, en welk bestek met acht teekeningen en een lossen staat verkrijgbaar is voor 9 gld., door schoten is met 12 advertentiepagina's? Is de Minister niet van meening, dat het be neden de waardigheid is van den Staat, dat officieele stukken, die van zijn departement uit gaan, gebruikt worden voor het maken van reclame en daardoor zooals in dit geval den vorm aannemen van een advertentieblad met den sprekenden kop, „Ministerie van Water staat"; waardoor de valsche schijn ontstaat, als waren de daarin voorkomende annonces dooi den Minister aanbevolen adressen? Moet de Minister in elk geval niet erkennen, dat, hoewel zelfs onbedoeld, bij de acquisitie de zer advertenties op de verschillende leveranciers een onjuiste dwang wordt uitgeoefend, doordat de meening postvat, dat niet adverteeren in zulk een bestek voor de betrokkenen nadeelig kan zijn? Is de Minister bereid maatregelen te treffen opdat voortaan officieel drukwerk, dat van zijn departement uitgaat, niet meer gebruikt wordt voor het daarop plaatsen van annonces, waar door vooral in dezen tijd door den Staat een zeer ongewenschte concurrentie wordt aange daan aan de Nederlandsche dagblad- en perio dieke pers? H 99 In de Dinsdag in ,,'t Gulden Vlies" te Alk maar voortgezette vergadering werd besloten 500 beschikbaar te stellen voor het „lustrum comité" als feestgave bij gelegenheid van het eerste lustrum der Herstellingsoordvereeniging „Mgr. Mutsaers". Aan de orde was voorts een voorstel tot wij ziging der statuten in dier voege, dat het mo gelijk wordt gemaakt, dat personeel van Van Gend en Loos en A. T. O. alsook het perso neel van andere aan het spoor- en tramweg- bedrijf verwante ondernemingen lid van den Bond „St. Raphael" kunnen worden. Na eeni- ge discussie werd conform besloten. Mede als gevolg van het voorgaande voor stel werd in behandeling genomen een voor stel tot oprichting van een werkloozenkas voor de tot den Bond toetredende leden van A. T. O. en Van Gend en Loos, die daarvoor een contributie van 20 cent per week betalen. De afd. Oudenbosch, gesteund door Alk maar, stelde voor dat alle leden van den Bond toetreden en de contributie met 2 cent per week te verhoogen. De afdeeling Amsterdam, Rotterdam en Den Bosch verklaarden zich te gen contributieverhooging. De afdeeling Til burg stelde voor ook niet-vast-aangesteld per soneel in de gelegenheid te stellen tot de kas toe te treden. De afdeeling Eist stelde voor het personeel van A. T. O. en Van Gend en Loos te ver plichten tot de kas toe te treden. De secretaris, de heer H. F. Timmermans verklaarde zich geen voorstander van het voorstel Oudenbosch; spr. verwachtte meer succes van een vrijwillige bijdrage dan van een verplichte contributieheffing van 2 cent per week. Het bestuur handhaaft voorts zijn stand punt om alleen vast-aangesteld personeel als lid toe te laten en niet hen, die voor een be paalden tijd of bepaald werk in dienst zijn genomen, dan zou met een dubbele van de voorgestelde contributie de kas geen levensvat baarheid hebben en spoedig aan den grond zitten. (In verband hiermede rectificeeren wij een passage in ons verslag inzake de behandeling van de Begrooting, waar wij abusievelijk Den Haag, 22 November '32. Minister Verschuur heeft zijn ontwerp tot steun aan den tuinbouw, dat niet meer is dan het invoegen van een memoriepost in de be grooting van het Departement van Economi sche Zaken en Arbeid, zonder hoofdelijke stemming aangenomen gezien. Alleen David Wijnkoop wenschte aanteekening, dat hij te gen was, omdat het systeem van den steun de strekking heeft z.i. althans den ka pitaalkrachtigen boeren een voorsprong op de kleine boertjes te geven. Intusschen bewees deze afgevaardigde weer eens, dat niets hem te dol is, door vlak vóór die verklaring de Kamer te doen stemmen spreken erover deed niemand over een amendement, dat den post op ƒ25.000.000 wilde brengen. Alleen de plattelander Braat gaf daaraan zijn stem. De voorzitter wilde, zoo dacht hij blijkbaar, den voorsprong die er intusschen niet is der grootere boeren nog wat flinker maken. En dat mag de heer Braat wel. De heer Duys, die dezen middag weer op zijn bekende militante wijze aan den gang was en vooral tengevolge van de houding der vrij zinnig-democratische fractie figuur op figuur sloeg, gaf aan het amendement-Wijnkoop zijn stem niet, hoewel hij tevoren met de noodige instemming een brief van een belanghebbende geciteerd had, waarin betoogd werd, dat er 27 millioen noodig zou zijn. Ja, de opgewonden sociaal-democratische tuinderskampioen had niet bepaald een aan- genamen middag. Dat zijn beide moties die betreffende de toepasselijkverklaring van de Crisispachtwet op den tuinbouw kon terugge nomen worden, wijl een ontwerp in den maak is werden verworpen, is niet het ergste. Daaraan is hij langzamerhand wel gewend ge raakt. Men weigert ter rechterzijde nu een maal dergelijke moties, die ter vermeerdering van eigen roem samenvatten, wat rechts al eerder als wenschelijk uitsprak, te steunen, MINISTER VERSCHUUR temeer als de Minister eenige toezegging, hoe klein ook, gedaan heeft. En dat deed Mi nister Verschuur ten aanzien van de beide onderwerpen, in het tweetal mo ties aangeroerd. Blijkt de bereke ning, die tot een maximum van ƒ5.000.000 leidde, foutief en komt men niet toe, dan aldus de be windsman zal de Regeering wel weer den weg naar de Kamer weten te vinden. Het gevolg van de motie-Duys terzake is dus al leen geweest, dat de Kamer door haar te verwerpen zich eigenlijk uitsprak tegen de voornemens, die de Regeering, zij het in bescheiden vorm, in dit verband koestert. Het spreekt, dunkt ons, toch ook wel van zelf, dat de Regeering, als de maatregel zou blijken, niet aan haar doel te beantwoorden, niet nalatig blijven zal. Want zij staat op het standpunt, dat de tak van volksbestaan, die de tuinbouw is, niet mag afsterven, omdat hij ook in de toekomst van groot belang voor ons volk zal zijn. De Minister legde hierop nog eens flink den nadruk en is trouwens reeds bezig, voor 1933 want dit ontwerp is bedoeld als steun over 1932 een nieuwen steunmaatregel voor te bereiden. Juist in verband daarmede moest de Minis ter zich ook schrap zetten tegen den aandrang, om den steun ook uit te breiden tot ae pro ducten, die in 1932 ter veiling onverkoopbaar gebleken zijn. Dat men voor 1932. den steun beperkt tot de geveilde producten, vindt mede zijn oorzaak in het feit, dat over dit jaar de ongeveilde. „doorgedraaide" producten een ab soluut onbekende grootheid zijn. Ze zijn veelal later weer opnieuw ter veiling aangevoerd en toen wèl verkocht of ze zijn langs andere we gen aan den man gebracht. Voor 1933 echter komt er nog een zwaar wegend motief bij, om alleen op geveilde producten toeslag te ver- leenen. Men is namelijk uit op beperking van de teelt, beperking, die noodig is in verband met den zeer verminderden export. Zou men alles, wat aangevoerd wordt, steunen, dan zou de maatregel averechtsche gevolgen hebben. Om tot beperking van de teelt van tuinbouw producten te komen, wil de Minister trouwens ook de suggestie van den anti-revolutionnair van den Heuvel overwegen, om bij de andere landbouwmaatregelen als voorwaarde voor steun te stellen, dat men niet tot het kweeken van tuinbouwproducten overgaat. De eenige toezegging, die de Minister ten aanzien van de „doorgedraaide" artikelen deed, was deze, dat hij overwegen en onderzoeken wil, of in uitzonderingsgevallen misschien van eenige afwijking sprake kan zijn. Volgens den heer van den Heuvel zijn er n.m. veilingen, waar door bijzondere oorzaken abnormaal groo te hoeveelheden onverkoopbaar gebleken zijn. Ook de motie-Duys, die betrekking had op dit onderdeel der steunregeling, werd dus ver worpen, al was het op het kantje af (44 tegen 43 stemmen), doordat ook de liberalen zich naast de sociaal-democraten, vrijzinnig-demo craten en Staatkundig-Gereformeerden stelden. De vraag, of alsnog de markttuinders en de contracttelers, die aan fabrieken leveren, ge steund kunnen worden wensch, door baron v. Voorst tot Voorst geuit zal de Minister eveneens nog overwegen, al zal zijn standpunt wel afwijzend blijven. De eerste categorie is, wat haar omzetten betreft, lastig te contro leeren, terwijl de tweede toch in ieder geval aan haar contracten met de fabrieken eenige vastheid heeft. De dikke woorden, waarmede mr. Duys in eerste instantie had afgegeven op de vernieti ging van groenten en andere producten, zijn heden nog eens terdege afgestraft door mr. Oud. En ook door den bewindsman. Mr. Oud verweet den sociaal-democraten te recht wij wezen daar de vorige week even eens al op dat zij weigeren, zelfs een on derzoek te bevorderen naar de vraag, of deze producten misschien gedistribueerd kunnen worden onder de werkloozen. Men wenscht daar geen „bedeeling" van deze categorie. Maar dan mist men ook het recht te critiseeren, dat groenten en dergelijke levensmiddelen worden vernietigd. Trouwens, Minister Verschuur verwees naar Denemarken, waar de sociaal democraten zeer grooten invloed hebben en waar men tienduizenden melkkoeien afslacht. Het debat werd op een gegeven moment fel, zoodat zelfs voor „persoonlijke feiten" het woord gevraagd werd, al waren die feiten dan ook van niet zoo héél veel belang. We zullen ons in verband met de avondvergadering ervan ont houden, daarover lang na te kaarten. Maar dat mr. Duys' optreden ook door eigen fractiege- nooten allesbehalve bewonderd werd, viel op te maken uit diverse bedenkelijke gezichten in den rooden hoek. Over de verhooging van sommige invoerrech ten en den suikeraccijns Minister de Geer's herboren ontwerp was alleen de sociaal democraat IJzerman aan het woord. Tegen. Dat spreekt vanzelf. spraken van een door den secretaris verde digde contributieverhooging van 1 - pet. van het loon). Het voorstel inzake oprichting van een werkloozenkas en vaststelling van een regle ment daarvoor werd, nadat OudenboschAlk maar hun voorstel hadden ingetrokken, z. h. st. aangenomen. Daar de burgemeester van Haarlem terugge komen was van zijn standpunt, dat des Zon dags niet met vaandels en muziek door de stad mocht worden getrokken, werd besloten den Bondsdag-1933 in Haarlem te houden. Na een geanimeerde discussie werd besloten in 1933 de vergadering van den Raad van Af gevaardigden te houden in Enschede. Een voorstel-Wijlré-Gulpen om de ^Statuten in dier voege te wijzigen, dat de Bond zich met de politiek gaat bemoeien, werd zonder discus sie verworpen. Een voorstel-Zevenaar inzake contributiewij ziging werd verworpen. N. a.v. een voorstel-Tilburg werd besloten met ingang van 1 Jan. 1934 de afdracht van de contributie der gepensionneerden aan de Bonds- kas op 8 cent te stellen, zoodat van deze con tributie 2 cent aan de afdeelingskas ten goede komt. N. a. v. het voorstel-Utrecht verklaarde het bestuur zich bereid om bij acties tegen ver slechtering van levensvoorwaarden, voorname lijk tegen loonsverlaging, samenwerking te zoe ken met het R.K. Werkliedenverbond. De afdeeling Alkmaar stelde voor het H. B. op te dragen er bij den Personeelsraad op aan te dringen de directie der N. S. te verzoeken ook een overzicht van de uitgaven te mogen ontvangen. Het H. B. stemde met dezen wensch in, daarbij opmerkende dat reeds bij herhaling dergelijke pogingen zonder succes heeft onder nomen. Ingevolge een voorstel-Venlo en Oisterwijk verklaarde het H. B. zich bereid bij Personeels raad en/of directie der N. S. stappen te doen om te komen tot betere bezoldiging van den nachtdienst. Een voorstel-Beek om het H. B. op te dra gen ervoor te ijveren, dat het spoorwegperso neel na 35 dienstjaren direct ingaand pensioen wordt toegekend, werd door het H. B. ontra den en niet gesteund. Het H. B. wees er op, dat velen op 55-jarigen leeftijd het volle salaris nog niet kunnen missen. Het H.B. aanvaardde de opdracht om al het mogelijke te doen, dat bij het afnemen van ver- hooren, vooral bij fen gemeenschappelijk onder zoek, een woordvoerder tegenwoordig zal zijn. Verschillende afdeelingsvoorstellen waren in gediend om mildere bepalingen te stellen be treffende het Z. en O.-fonds; het bestuur zal voor een en ander ijveren. Ingevolge voorstel-Leeuwarden-Leiden nam het H.B. op zich, in samenwerking met andere organisaties te ijveren voor afschaffing van den Zomertijd. Inzake de overige op de lange agenda voor komende voorstellen werd conform praeadvies van het H.B. besloten. De secretaris dankte namens de ambtenaren voor de handhaving van de salarissen en na mens het H.B. voor de herkiezing van de aftre denden. De voorzitter noemt deze vergadering een van de zakelijkste tot dusverre gehouden en dankt voor het prettig verloop ervan; spr. dankt ook voor de getoonde breedheid van blik bij het voorstel inzake de ambtenaarssalarissen en de afd. Alkmaar voor de gulle ontvangst. Spr. sloot de vergadering op de gebruikelijke wijze. De geschatte ontvangsten der Nederlandsche Spoorwegen van de maand October 1932 be droegen: reizigers ƒ5.205.800; bagage ƒ84.400; brief- en pakketpost 300.000; Goederen ƒ4.965.000; levende dieren en lijken ƒ119.380; diversen ƒ184.700; totaal ƒ10.859.280. In October 1931 werd definitief 13.686.537 ontvangen; in 1932 dus 2.827.257 minder. Totaal ontvangst van 1 Januari af in 1932 ƒ117.227.048; in 1931 definitief ƒ140.466.898. Dit jaar derhalve 23.239.849 minder. Blijkens van officieele zijde ontvangen mede- deeling is het voor het tijdvak 1 October tot 31 December 1932 vastgestelde contingent fijne visch uitgeput, terwijl het aan de rubriek „autres pays étrangers", waaronder Nederland toege stane contingent bokking, vallende onder de ru briek „poissons secs, salés ou fumés", is uitge put voor het tijdvak dat eindigt op 31 Maart 1933. Derhalve mag de versche fijne zeevisch eerst op 1 Januari 1933 weder uit ons land in Frank rijk worden ingevoerd en- de bokking eerst op 1 April 1933. Het hoort er bepaald bij; het gaat beslist niet zonder meer! Het past als champagne bij oesters, of als mosterdsaus bij schelvisch: In dagen van krisis, of in dagen van ver kiezingen, verschijnen er manifesten; en nu deze gebeurlijkheden toevallig samenvallen, sneeuwt het van die formulieren. De S.D.A.P. liefhebbert niet alleen meer in deze branche. Neen, vorige week bemanifestte ook de Vrijheidsbond „de goede burgers, allen, van stad en lande." De kwestie is, volgens dit manifest, dat onze overheid niet flink genoeg optreedt. Wij heb ben noodig een regeering van sterke mannen, geestkrachtige boeien-koningen en gewichts- heffers; stoere gespierde kerels met opeenge klemde kaken, rollende oogen, dreunende stappen, vuisten als mokers en donderende stemmen. Zooiets in het genre van de auto riteit, die op de vraag: „Waarmee kan ik u helpen?" altijd bulderde: „Men helpt mij niet; men dient mij!" De grootste wandaad onzer regeering be staat volgens het liberale manifest uit: zwich ten voor het drijven der vakvereenigingen; en het schijnt in de kringen dier manifest-smeders totaal niet bekend, dat juist de roemruchte drijvers onder de vakvereenigingsmannen het geheele N.V.V. hebben opgetrommeld om in Den Haag te protesteeren tegen een regee ring, die niet toeschietelijk genoeg heette ten opzichte van de socialistische wenschen. De winkelsluitingswet wordt mede door het mani fest aangevoerd als een halsmisdrijf dezer regeering, hoewel toch als bekend veronder steld mag heeten, dat de Tweede, zoo goed als de Eerste Kamer, de volksvertegenwoor diging dus, vóór de invoering was. Niets van aantrekken, suggereeren de Vrij- heidsbonders. Er op slaan, als ze lastig wor den! Een erge pekelzonde van het kabinet Ruys lijkt voorts de billijke verdeeling van den zendtijd, door Minister Reymer tot stand ge bracht. Die billijke verdeeling, waardoor ook de socialisten gelegenheid krijgen hun zegje te zeggen, (we erkennen graag, dat dezen van die gelegenheid misbruik maken, maar dat heeft met het billijkheidsprinciep niets uit te staan), zou 't toppunt van zwakheid zijn. Toch heet die vrijheid van het woord bij andere gelegenheden, het grootste goed, dat de liberale beginselen voor Nederland afwierpen; toch wordt de cen suur op de beleving van deze en andere vrij heden met de hatelijkste uitvallen van liberale zijde bejegend, toch wil de liberaliseerende Radio-Raad soms dingen doorlaten (men denke aan de roode-Dinsdag-uitzending), welke de regeering weigert. Het mooiste is echter neg, dat dezelfde menschen, die nu zoo van leer trekken tegen de gezond-demokratische regeeringRuys, tijdens de momenten, dat het neep in Neder land, namelijk in November 1918, de Kamer kwamen binnenhollen met een motie, welke luidde: „De Kamer, van oordeel, dat in de huidige omstandigheden groote demokrati- sche hervormingen, zoowel op wetgevend als op sociaal gebied, onmiddellijk ter hand moeten worden genomen en onmiddellijk moeten wor den ingevoerd, gaat over tot de orde van den dag." Als de heeren liberalen wéér eens een mani fest uitgeven Toen was er weinig sterke-mannen-pootig- heid in den Vrijheidsbond te vinden. Die is later gekomen! Ook bij mr. Zimmerman, den ex-burgemees ter van Rotterdam, die nu fascisterig doet, maar in November 1918 met de socialisten aan wilde pappen, fm een onbloedige revolutie ge garandeerd te krijgen. In het klooster der Minderbroeders op den Kranenborg te Vorden is overleden de eerw. Pater Damianus Pieters O.F.M.. Geboren 9 Juli 1847 trad hij in de Orde der Mnderbroeders in 1876 en werd in 1881 pries ter gewijd. De overledene was assistent in het klooster Weert en te Venray, waarna zijn benoeming volgde tot rector in Lochem, waar hij 36 jaar lang heeft gewerkt. Vaêr Pieters was bemind en geacht om zijn eenvoud en goedheid. De laatste jaren genoot deze stille werker een welverdiende rust in het klooster te Vorden. Naar „Spoor en Tramwegen" meldt zijn thans alsnog eenige spoorwegverbindingen van Neder land met Noord-Duitschland beter geregeld. De veranderingen zijn een gevolg van besprekingen ter Europeesche dienstregelingenconferentie. De verbinding van Dresden en Leipzig wordt daardoor ten opzichte van den vorigen zomer belangrijk versneld. Deze versnelling is voor Amsterdam 82, voor Den Haag vijftig en voor Rotterdam 54 minuten. Bovendien worden de seizoen-nachtverbindin gen AmsterdamBazel v.v. over Zevenaar met de treinen D 285/D 286 belangrijk versneld. Trein D 285 Amsterdam C.S.Bazel wordt 72 minuten versneld. Deze trein zal echter niet meer van Amsterdam C.S., doch van Amster dam W.P. vertrekken en wordt tot Utrecht ge combineerd met trein 311. De doorgaande rij tuigen van Rotterdam M. en Den Haag S.S. ko men te vervallen. De Minister van Economische Zaken en Ar beid heeft den heer A. Polak, pl.v. leider van het Crisis In- en Uitvoer Bureau aangewezen om te beslissen op de aanvrage en om de toe wijzing te onderteekenen en deze af te geven, alsmede om de vergunningen te onderteeke nen en de2e uit te reiken. Het bedrag ter bestrijding van de kosten is door den minister vastgesteld op ten hon derd van de bij den invoer te declareeren waarde.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 5