De noodzaak van bezuiniging Een premieregen op de Zesdaagsche Nieuwe aardschok RADIO-PROGRAMMA ONBEWAAKTE OVERWEG WOENSDAG 23 NOVEMBER JAN EN PIET GAAN ERMEE STRIJKEN Twee dooien bij Echt Hoe het publiek reageerde op de kalmte, welke de rijders vertoonden Van Nek ernstig gewond Premie-regen De sprints van 10 uur De stand te middernacht1 Donderdag 24 November 1932 Hedennacht is een gedeelte van Brabant opnieuw opgeschrikt door aardtrïllingen TWEEDE KAMER Spannende SpriJ DEFENSIEBEGR00TING Een hevige valpartij 6000 joelen Van Nek's toestand Sombere afgezaagde argu menten van de sociaal democraten Te sterk besnoeid? Stand van 4 uur 301 Sterk besnoeid KLAAS VAN NEK Jr. Toestand gunstig DR. TH. VERHOEVEN Tot Geheim Kamerheer benoemd UITVOERREGELING BOTER NAAR DUITSCHLAND Contingenteeringsbesluit afgekondigd de ontwapening NOODLANDING MILITAIR VLIEGTUIG Het toestel behouden HET GEMEENTEFONDS Korting op de uitkeeringen Oorlogsapparaat De verduistering te Utrecht Vier seconden geduurd Trillingen te Oss In tal van plaatsen Ook in Limburg Schip in nood De zon INKOMSTEN- EN VERMOGENS BELASTING Wetsontwerp tot wijziging BRAND TE HELMOND Twaalf motorrijwielen vernield DE DIEFSTAL AAN DE RIJKSMUNT Ongewenschte actie DE KRAKATAU Hernieuwde activiteit Uitspraak 6 maanden voorwaardelijk 461e STAATSLOTERIJ Het is ons gisteravond na veel moeite ge lukt ons door de enorme menschenmenigte, welke voor de R.A.I. is samengestroomd, heen te werken en nu wij op de pertribune zijn aan geland, merken wij, dat nagenoeg alle plaatsen bezet zijn en het is ons een raadsel hoe al die menschen van het gebouw, die door 4 bereden agenten en een groot aantal agenten te voet in bedwang worden gehouden, een plaats op de tribunes moeten vinden. Op medisch advies heeft de Franschman Guimbretière er mee moeten uitscheiden, zoo dat Peix, wachtend op een partner, alleen ver der rijdt eri van tijd rust neemt. Een temposprint over tien ronden, welke wordt ingelegd heeft tot resultaat, dat Char- lier-Deneef 14 punten krijgen, Jan van Kem- pen-Bogaert 6, van Kempen-Pijnenburg 4, Goe- bel-Schom 3, Dinale-van der Heyden 2, en van Nek-van Hout 1. Nu de zesdaagsche in Amsterdam is ingebur gerd, komen ook de premies los. Veertig gulden zijn voor Bogaert, 25 voor Charlier, een nieuwe premie van vijftig gulden wordt ingepalmd door Pijnenburg (voor zijn huishouden, zegt de spea ker) en even later verhuizen weer vijftig gulden in de brandkast van de firma van Kempen Pijnenburg. De jury wordt nu eens bedacht. Die hard werkende menschen krijgen vijftig jo-jo's. Ze behoeven er geen sprint voor te rijden. De sprints van tien uur naderen. Ons dunkt, dat de renners zich terdege op dezen avond hebben voorbereid. Sinds gisterenavond 12 uur zijn er nagenoeg geen uitlooppogingen gedaan en speciaal v. Kempen—Pijnenburg, Charlier— Deneef, RauschHuertgen en WalsBraspen ning hebben zich gespaard. Zullen de sprints de zoo vurig gewenschte jachten brengen? Het to taal uitverkochte R.AJ.-gebouw is in spanning. Daar gaat de bel ten teeken, dat de eerste sprint van het tien-uur klassement is aange vangen. Onder ademlooze spanning en bijna volledige stilte rijden de renners de eerste zeven ronden. Daarna beginnen de aanmoedigingen. Peix neemt de leiding om die niet weer af te staan Peix rijdt echter slechts mee om zijn achter stand te verkleinen of althans te handhaven en daar hij geen partner heeft, krijgt hij geen sprintpunten. Schorn wint den eersten sprint dus en sleept tegelijkertijd tien flesschen Bourgognewijn m de wacht. gelaat, hy is opgenomen in het O. j L. V r. Gasthuis. De neutralisatie van thans is het gevolg van I het vallen van Goebel en van der Heyden, ge- lukkig zonder ernstige gevolgen. Van Houten looft dan weer vier premies I van 25 gulden uit, ieder te verrijden over vijf ronden. Pijnenburg wint er twee van, Char- i lier één (een Belg naast ons in de loge roept „ewel manneke hebt ge al gerekend hoeveel franks dat is, zulle") en Jan van Kempen één. Om twaalf uur is de stand als volgt: 1. P. van KempenPijnenburg 442 punten op 2 ronden: 2. Rausch—Huertgen op 4 ronden: 3. CharlierDeneef op 7 ronden: 4. Braspenning—Wals 5. WambstBroccardo op 12 ronden: 6. GoebelSchorn op 14 ronden: 7. Dinalevan der Heijden op 15 ronden: 8. Jan van Kempen—Bogaert Peix rijdt alleen 155 punten j 191 punten 147 punten 36 punten 91 punten 136 punten 256 punten De Hollenkamp-sprint is gewonnen door Pij nenburg, waardoor in de totale puntentelling Van Kempen—Pijnenburg de leiding hebben. Vier premies van 25 gulden worden uitge loofd door een persoon uit Tilbiyg. Piet van Kempen neemt de eerste twee voor zijn reke ning, de Zeeuw Cesar Bogaert neemt de derde Brabantsche 25 gulden en passant mee en zijn partner Jan van Kempen het laatste bankje. Duizend Karei I sigaren worden nu toege wezen aan den rijder, die over drie minuten de leiding van het peleton heeft. Nog twee minuten, nog één minuut, nog veertig secon den, nog deftig en dan is Karei I „de sigaar", nog twintig, daar gaat Piet weer, precies op het juiste moment, nog tien seconden, „tja", klinkt het en Piet heeft ze weer. Meteen neemt Van Kempen een ronde, goed gevolgd door Charlier. Van KempenPijnen burg hebben nu de leiding met drie ronden voorsprong op -RauschHuertgen. Een Chineesch restaurant in de Binnen Ban- tammerstraat looft 25 gulden uit, te verrijden in een tienrondensprint. Wals toucheert ze. De dagelijksch KLM-Van Houten sprint is voor Jan van Kempen. HUIZEN, (1875 M.) 8 uur K.R.O. morgenconcert 10 uur N.C.R.V. gra- mofoonmuziek 10.15 Morgendienst door Ds. Joh. J. van Petegem 10.45 Gramo- foonmuziek 11 uur K. R. O. gra- mofoonmuziek 11.30 Godsdienstig halfuurtje door pastoor L. H. Perquin O.P. 12 uur Politieberichten 12.15 K.R.O. orkest o. 1. v. Marinus van 't Woud 2 uur N.C.R.V. handwerkcursus door mej. G. Ably 3 uur Vrouwenhalfuurtje door P. G. Schreuder 3.30 Rustpoos voor het verzorgen van den zender 4 uur Bijbellezing door dr. H. Meulink 5 uur Zangrecital 5.45 Cursus handenarbeid door H. J. Steinvoort 6.15 Onze Ned. monumenten dr. B. Ebeling 6.45 Knipcursus 7 uur Weekoverzicht door C. A. Crayé 7.30 Politieberichten 7.45 Persberichten van het Ned. Chr. Pers bureau 8 uur Orgelconcert door Jan Zwart 9 uur Ouderuurtje A. J. Drewes 9.30 Klein-orkest o. 1. v. Piet van den Hurk 10 uur Persberichten van het Persbureau Vaz Dias te Amsterdam 10.10 beschouwingen over de rijksdagver kiezingen door W. Simpfendörfer 11.20 Gramofoonmuziek. HILVERSUM, (298 M.) 8 uur A.V.R.O. gramofoonmuziek 10 uur Morgenwijding 10.15 Gramofoonmuziek 10.30 Solisten-concert 11 uur Kook- en bakpraatje; door mevr. R. LotgeringHil- lebrand „Bladerdeeg maken" 11.30 voortzetting solisten-concert 12 uur Kamerorkest o. 1. v. Louis Schmidt; m. m. v. Willy Vos Mendes, zang: tusschen- spel van gramofoonmuziek: Johny Aubert, piano 2 uur Halfuur voor de vrouw; door A. Brandts Buys „muziek in het huisgezin" 2.30 Rustpoos voor het ver zorgen van den zender 2.45 Gramo foonmuziek 3 uur Naaicursus door mevr. Ida de Leeuw-van Rees 3.45 Gramofoonmuziek; Concertgebouworkest o. 1. v. dr. W. Mengelberg 4 uur Zieken- uur 5 uur Causerie door Max Tak 5.30 Avro-kleinorkest o. 1. v. Nico Treep 6.30 sportpraatje door H. Hollander - 7 uur Avro-kleinorkest 7.25 Overscha keling van den zender 7.30 Engelsche les voor gevorderden, door Fred. Fry 8 uur Nieuwsberichten van het Persbureau Vaz Dias 8.05 Orgelconcert door Pierre Palla 9 uur Gramofoonmuziek 10 uur Zesdaagschen - Wielerwedstrijd laatste uur; ooggetuigeverslag van den heer H. Hollander 11 uur Persberichten van het Persbureau Vaz Dias 11.05 Kovacs Lajos en zijn orkest. BRUSSEL, (509 M.) 12 uur Gramo foonmuziek 1.30 Concert door het klein orkest van het N.I.R. 6.35 Gra mofoonmuziek 6.50 Concert 8.20 Concert door het omroepsymphonieorkest o. 1. v. Jean Kumps 10.30 Gramofoon muziek. KALUNDBORG, (1153 M.) 2.20 In strumentaal] ensemble 7.30 Omroep orkest o. 1. v. Launy Gröndahl 9.50 idem 10.20 Dansmuziek door de band van Nationaal Scala o. 1. v. Kai Julian. BERLIJN, (419 M.) 3.50 Populair concert 5.50 Gramofoonmuziek 11.20 Dansmuziek. HAMBURG, (372 M.) Concert 12.35 Gramofoonmuziek 1.30 Gramofoonmu ziek 3.50 Concert 6.50 Populair con cert o. 1. v. Niemann. KÖNIGWUSTERHAUSEN, (1635 M.) 1.20 Gramofoonmuziek 3.50 Concert. LANGENBERG, (472 M.) 1.20 Concert o. 1. v. Wolf 4 uur Vesperconcert door het orkest van den West-Duitschen om roep o. 1. v. Buschkötter 7.20 Concert o. 1. v. Eysoldt 9.50 Populaire- en dansmuziek o. 1. v. Eysoldt. DAVENTRY, (1554 M.12.50 Orgel concert 1.35 Concert 4.25 Concert door het Moschetto en zijn orkest 8.20 piano recital 9.55 Concert. PARIJS, Eiffel (1446 M.) 7.50 Gra mofoonmuziek. PARIJS, Radio (1725 M.) 8.05 Gra mofoonmuziek 12.50 Populair concert 6.50 Concert door het omroeporkest 7.40 idem 9.05 Concert o. 1. v. Pa- ray. MILAAN, (331 M.) 6.20 Gevarieerde muziek 7.50 „Opera Madonna Imperia" in 1 acte van Alfano orkestconcert o. 1. v. Marchesini. WEENEN, (517 M.) 6.55 Concert 9.05 Dansmuziek de Charley Gaudriot- Jazzkapel. WARSCHAU, (1411 M.) 5.20 Con- lair concert 7.20 Populair concert 9.35 Dansmuziek. BEROMUNSTER (460 M.) 7.20 Con cert door het omroeporkest 9 uur Mandoline-muziek. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KA THOLIEKEN RADIOGIDS Daar gaan de renners voor den tweeden sprint. Van Kempen komt naar voren en ver snelt het tempo aanmerkelijk. Wals zit goede tweede. Plotseling in de bocht gebeurt het, voor we werkelijk kunnen realiseeren, wat heeft plaats gevonden. De vork van de fiets van Klaas van Nek breekt, wij zien de onderdeelen overal heen springen, een hevig gegil en daar liggen van Nek, Schorn en Rausch over el kaar. De luidspreker maant tot kalmte, want de schrik is onbeschrijflijk en nog vergroot door het feit, dat deze val tijdens een flinke snelheid plaats vond. Van Nek wordt op een baar naar de zieken kamer gedragen, Schorn volgt hinkende en door eenige menschen ondersteund, Rausch komt er met eenige schaafwonden af. Natuur lijk is de koers onmiddellijk na den val geneu traliseerd en rijden de renners in een 12 K.M. gangetje hun ronde. De baan, door den val beschadigd, moet af geschaafd worden. Na een tiental minuten komt onder daveren de toejuichingen Schorn weer in de baan. Ge lukkig. Van Nek heeft een wonde aan het gezicht opgeloopen en moet den strijd staken. Jam mer voor dezen achttienjarigen knaap, die zich o zoo uitstekend geweerd heeft. Van Hout wordt nu aan Peix gekoppeld en zijn nu op 8 ronden geplaatst met 72 punten. De sprints worden hervat en het is Jan van Kempen, die den tweeden sprint voor zijn re kening neemt voor Pijnenburg ,de derde sprint is voor den grooten Piet, de vierde voor den langen Pijn, de vijfde voor den grooten Piet. Het zou eentonig worden als het niet zoo op windend was. Daar trekt Dinale er plotseling tusschen uit. Het peleton denkt er niet aan om hem achter na te gaan. Daarvoor staat het koppel Dinale- van der Heijden te veel achter. En het gelukt Dinale met behulp van van der Heijden een ronde in te loopen. Goe'oel-Schom loopen een baan uit, onmiddellijk gevolgd door Charlier- Deneef. Rausch-Huertgen demareeren, zitten er geweldig op en halen hun ronde, die zij bij van Kempen achter zijn, gemakkelijk in. Wals toont nu zijn kunnen en te zamen met Bras penning loopt hij een ronde in. Weer gaan Rausch-Huertgen er vandoor. Van Kempen- Pijnenburg blijven kalm zitten en schijnen het niet aan te trekken. Het publiek elscht lulde, dat ze zich haasten moeten en nauwelijks heb ben we dit geschreven of van Kempen gaat Rausch achterna, haalt hem in en Pijnenburg loopt uit. Wat een machtig geluid is het gejoel van 6000 menschen. Van Kempen-Pijnenburg halen hun ronde. Daar vliegen Charlier-Deneef weg. Zij zijn aan hun tweede ronde bezig en zien er opmerkelijk frisch uit. Dat kunnen nog wel eens de zwaar ste concurrenten voor het Hollandsche koppel worden. Ook Charlier-Deneef nemen een ronde. Moeten we nog vertellen, dat eerst Wals er tusschen uittrekt, dan Huertgen, vervolgens Broccardo, kort hierop Goebel, Dinale, weer Wals, dan Van Kempen en dat nog vele ma len? Het zij genoeg te memoreeren, dat de strijd in alle hevigheid is ontbrand en het publiek tevreden is. Van Hout, ten zeerste gedeprimeerd door den val van zijn koppelgenoot, heeft besloten op te geven, het koppel Peixvan Hout heeft dan juist een half uur bestaan. Peix rijdt dus weer moederziel alleen. Om vijf over twaalf wordt de koers geneu traliseerd. Nader wordt medegedeeld, dat van Nek een hersenschudding heeft De eerste sprint is voor Piet van Kempen, onmiddellijk gevolgd door Charlier, de tweede voor Pijnenburg, na in de laatste 40 Meter een achterstand van 5 Meter op Schorn te hebben ingeloopen, in derde sprint wordt Piet van Kempen.... tweede: op schitterende wijze is Charlier twee ronden voor de finish wegge schoten en Piet kan hem, ondanks hardnekki ge pogingen, niet meer bereiken. Jan van Kempen wint de vierde sprint voor Deneef, die met Charlier op deze wijze zijn puntenaantal aardig weet op te voeren 5e sprint: opnieuw een uiterst spannend duel tusschen Piet van Kempen en Charlier. Piet wint, maar het verschil was vanaf de pers tribune niet te zien. 6e sprint: Pijnenburg en Deneef doen hun AVONDVERGADERING Den Haag, 22 November 1932 De defensiebegrooting geeft de Tweede Ka- mer altijd aanleiding tot een debat, waarin het koppelgenooten na. Deneef demarreert 300 M. wel jjéél groote vraagstuk van de ontwapening voor de finish, krijgt een voorsprong van on- omringd wordt door kwesties van dikwijls aller- geveer 8 meter; Pijnenburg zet er alles op, ondergeschiktsten aard. Het ontwapeningsplan- maar met miniem verschil weet de Belg te Hoover naast de positie van een Nederland- zegevieren. schen „mr. zwaardveger" is een contrast, dat Het publiek onthoudt ook den Belgen zyn I menige redevoering voorkomt, toejuichingen niet. Tusschen die zeer uiteenloopende grootheden i de beraadslagingen dringt zich sedert eenige jaren de noodzaak van bezuiniging, welke dit jaar tot een vermindering van dit begrootings- hoofdstuk met niet minder dan 7y2 millioen geleid heeft. Al naar gelang Ge heeren voor stander of tegenstander van eenzijdige ontwa pening zijn, beoordeelen zij natuurlijk de méri- 3S van een dergelijke besnoeiing. Zegt bijvoorbeeld de sociaal-democraat -van iADELHOFF dat zij de moeite niet waard is, degenen, die het nut van een behoorlijk toege rust leger niet in twijfel trekken, staan tegen over haar uitermate sceptisch. Het had nog erger kunnen zijn, troost de Vrijheidsbonder Mr. VAN RAPPARD zichzelf; maar als men nagaat, dat sedert 1921 de begrooting van de fensie met niet minder dan 41 millioen is in gekrompen, moet men zich met generaal DUY- MAER toch wel afvragen, of niet de grens van het toelaatbare is overschreden en of niet aan goedkeuring van dit bezuinigingsingrijpen de voorwaarde verbonden dient, dat, zoo spoedig Naar wij Woensdagmorgen vroeg vernamen, het even kan, de thans ontstane achterstand is de toestand van Klaas van Nek Jr., die tijdens moet worden ingehaald. Wat de marine be- het Dinsdagavondklassement kwam te vallen, treft, was b.v. twee jaar geleden nog voor nieuwbouw ruim 10 millioen uitgetrokken en naar omstandigheden redelijk goed te noemen. thans ruim 1 En wat de minister ten In het O.L.V,-gasthuis, waarheen hij overge- aanzien van de landmacht met de reorganisatie bracht was, is hij weer bij kennis gekomen, der vredessamenstelling van de wapens en Volgens het oordeel van den behandelendcn dienstvakken van plan is, heeft maar zeer ge deeltelijk de goedkeuring van degenen, die hem 1. Piet van KempenPijnennburg 490 punten op 2 ronden: 2. RauschHuertgen 159 punten op 4 ronden: 3. CharlierDeneef 222 punten op 7 ronden: 4 BraspenningWals 169 punten 5: W ambstBroccardo 38 punten op 12 ronden: 6. GoebelSchorn 99 punten op 14 ronden: 7. Dinalev. d. Heijden 175 punten op 15 ronden: 8. Jan van KempenBogaert 272 punten Dat wil Minister Deckers dan ook inderdaad, Hij acht, met degenen, die achter hem staan, een behoorlijk uitgerust defensief oorlogs apparaat absoluut noodzakelijk, omdat de kans op gewapende conflicten nog steeds niet af neemt, ja, eerder met den dag grooter wordt In dit verband twijfelt de C.-H. afgevaar digde TILANUS of bij eventueele mobilisatie de bezetting van de stellingen wel voldoende gegarandeerd is, wanneer de opheffing van één regiment onbereden artillerie doorgaat. Op dit punt wilde deze spr. door den Minister wor den gerust gesteld, alvorens zijn eindoordeel over de begrooting te geven. Ook de A.-R. oud-minister VAN DIJK was niet zeker van het vlotte verloop eener mobili satie, indien 's Ministers bezuinigingsplan zou worden doorgezet. Drong de soc.-dem. koloniale deskundige ir. CRAMER wederom op een betere verdeeling van de vlootkosten tusschen Nederland en Indië aan, de communist DE VISSER gaf een ver heerlijking van de Sowjet-Unie als bolwerk van den vrede, 'n verheerlijking, welke alleen door een enkeling op de tribune au serieux genomen wordt, en de C. H.-plattelander de heer BAK KER klaagde over de maar matige ontplooiing van het vooroefeningen-instituut. Om 10 minuten over 2 werd, op verzoek van den soc.-dem. heer K. TER LAAN de vergade ring verdaagd. Tot Geheim Kamerheer van Z. H. den Paus is benoemd de zeereerw. zeergel. heer dr. Th. Verhoeven, directeur van het Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding te 's Gravenhage. geneesheer is zijn toestand gunstig te noemen. overigens steunen willen. Generaal Duymaer b.v. zag hier groote nadeelen. De concentratie van de opleiding, doordat men de dienstplich tigen van 8 regimenten bij de overige 16 regi menten wil doen opleiden, komt neer op een afvloeiing van beroepskader, die wel eens vol gens den anti-revolutionnairen deskundige zeer nadeelig zal kunnen blijken. Ook de heer van Rappard vraagt zich af, hoe de Minister later den achterstand weder denkt in te halen. Want dat is wel het typische van bezuinigingsmaat regelen op het defensie-hoofdstuk, dat, wat eenmaal prijsgegeven is, nooit meer terugkomt. Wat Bij Kon. besluit is thans ook boter gebracht onder de regeling van den uitvoer naar Duitsch- land. Met ingang van een nader te bepalen datum I betreft, wees de heer van Rappard erop, dat zal dus de uitvoer van boter naar Duitschland ons leger reeds zóó bescheiden is, dat zelfs de aanvaarding van het ver-gaande Russische minister van Economische zaken en Arbeid. slechts zijn toegestaan, indien de exporteur be- voorstel bij ons slechts tot een vermindering schikt over certificaten, verstrekt vanwege den met 8 pCt. zou leiden. Bij aanvaarding van het plan-Hoover mogen wij ons leger zelfs nog uit breiden. En het land, dat door de eenzijdige ontwapenaars altijd aan hun tegenpartij tot voorbeeld wordt gesteld, Denemarken, heeft in verhouding tot zijn bevolkingsaantal een grooter leger dan wij. De bescheiden afmetingen van onze weer macht zijn voor een défaitist als den sociaal democraat Van Zadelhoff juist een argument, om haar maar geheel af te schaffen. Het helpt allemaal toch niets en daarom doen we beter, onze millioenen in den zak te houden of ze Dinsdagmiddag omstreeks 2 uur is op het voor fen ander doel te besteden. Dat is het of - strand nabij Wijk aan Zee een militair vlieg- ficieele standpunt van de S. D. A. P., aldus tuig, genummerd 54i neergestreken. De be- deze afgevaardigde tegen degenen, die op stuurder, 2e luitenant O. Wittert van Hoog- andere meeningen ook in den boezem van zijn land zag zich door een motordefect genood- ei§en party wezen. Wij weten dit en het wordt zaakt een noodlanding te doen, waarvoor hy waarlijk saai, het steeds weer opnieuw met de- het strand uitkoos, dat tengevolge van het zelfde sombere afgezaagde argumenten te hoo- lage water zeer breed was. ren toelichten Maar is met het feit dat ter- Zijn toestel kwam behouden neer en bleef I zake van het defensievraagstuk zelfs binnen de onbeschadigd. S. D. A. P. verschillende vooraanstaande per- M„ net op de« opkomenden v.oed t1 Ujk overdrijven, als zij zeggen, dat de meerder heid des volks achter hen staat? Bij de wet van 18 Maart 1932 is bepaald, dat in elk der jaren 1932193, 19331934 en 1934 1935 de uitkeering uit het gemeentefonds aan iedere gemeente vermindert wordt met 3% van het bedrag der door of vanwege het gemeente bestuur vastgestelde wedden en loonen over 1931 van het in vasten dienst der gemeente zijnde personeel. Volgens een van de bepalingen dezer wet geldt genoemde korting niet voor gemeenten met 5000 of meer inwoners, ten aanzien waar van door de Kroon na het inzenden van de noodige gegevens door die gemeenten welke daarop aanspraak wenschen te maken is verklaard, dat het gemiddeld peil der wedden en loonen, inbegrepen het verhaal der pen sioenbijdragen. niet voor verlaging in aanmer king komt, voor zoover de gemeente overigens aan de voorwaarde voldoet, dat zij, hoewel bij de heffing van opcenten op de gemeentefonds belasting geen gebruik is gemaakt van de be voegdheid, verleend in art. 283 der gemeente wet, en de overige belastingen tot redelijke be dragen zijn opgevoerd, er niet in slaagt de be grooting sluitend te maken zonder het heffen van meer dan 40 opcenten op de gemeentefonds belasting. Van de gemeenten, welke hiervoren bedoelde gegevens hebben ingezonden, heeft de Kroon de in deze bepaling vermelde verklaring afgege ven voor de volgende gemeenten, waarna op grond van de desbetreffende bepalingen de ministers van Binnenlandsche Zaken en Fi nanciën hebben bepaald, dat de in de Kortings- wet opgenomen vermindering der uitkeering voor die gemeenten achterwege blijft. Deze gemeenten zijn: in de provincie Noord- Brabant: Bergen op Zoom, Oirschot en Ouden bosch; in de provincie Gelderland: Doetin- chem, Eibergen. Harderwijk, Huissen, Putten, Valburg en Wisch; in de provincie Noord-Hol land: Aalsmeer en Edam; in de provincie Friesland: Ferwerderadeel en Wijmbritseradeel; in de provincie Overijsel: Haaksbergen, den Ham, Ambt-Hardenberg, Tubbergen en i- veen; in de provincie Groningen: Leek, Marum en Onstwedde; in de provincie Drenthe: Eei- len en Borger; in de provincie Limburg: Horst, Maasbree, Nederweert, Sitard en Tegcien. toestel later met behulp van uit Wijk aan Zee gerequireerde krachten, hoog op het strand gezet in afwachting van de reparatie van het defect. Hedenochtend zou het vliegtuig ver moedelijk weer naar Soesterberg Kunnen te- rugkeeren. De bestuurder was vergezeld van den ser- en eenige diepe sneden over hetgeant-vliegtuigmaker Eenege. 's Heeren van Zadelhoff's grief is, dat de Mi nister het leger als oorlogsapparaat intact laat. De politie te Utrecht heeft naar aanleiding van het nader ingesteld onderzoek den com missionair in effecten aldaar, aan wien, zoo als wij hebben gemeld, verduistering van geld en effecten is te laste gelegd, ter beschikking van de justitie gesteld. Onze correspondent te Helmond meldt ons, dat hedennacht omstreeks half vier een gedeelte van Noord-Brabant opnieuw werd opgeschrikt door een aardschok. Verscheidene personen in Helmond en alle plaatsen in de omgeving hebben den aardschok waargenomen. Velen werden uit hun slaap opgeschrikt; anderen hebben van den schok niets bemerkt. De trilling was ditmaal veel korter van duur dan Zondagavond. Zij duurde slechts een viertal seconden. Uit het feit echter, dat de schok zoo kort duurde en des niettemin vele personen hem hebben waargeno men, merkt men op dat de sterkte vry groot was. Ook thans werden de gewone verschijnse len, zooals het rinkelen van ruiten en het tril len van voorwerpen, waargenomen. Hedennacht zyn te Oss wederom lichte aard- schoken waargenomen. Te ongeveer half vier werd een lichte trilling gevoeld, nauwelijks maar toch door enkele personen waargenomen, Te 4.40 uur deed zich wederom een schok ge voelen welke schuddingen veroorzaakte, zoodat kasten en ledikanten trilden. Deze schok was echter niet zoo langdurig als die van Zondag nacht. Wij vernemen dat in den afgeloopen nacht ook in Venray en Uden lichte aardschokken zyn gevoeld. Het schijnt dat deze schokken veel lichter waren dan Zondagnacht en dat zij van meer plaatselijken aard waren. Ook te Eindho ven is het angstwekkend verschijnsel geconsta teerd. Ook zijn in Roermond, Weert en omstreken, Grathem en Herten wederom aardschokken waargenomen. Het waren twee schokken, wel ke veel lichter waren dan die van Zondagnacht. Dinsdagmiddag omstreeks twee uur heeft op den onbewaakten overweg op den St. Jooster- weg onder de gemeente Echt een ernstig on geval plaats gehad, waarvan twee personen het slachtoffer zijn geworden. De gebroeders Delsing, manufacturiers te Echt. reden met een auto van Echt naar Roer mond. Bij den onbewaakten overweg bemerk ten zij niet, dat de sneltrein van Maastricht naar Amsterdam naderde. De auto werd door den trein gegrepen en ongeveer 30 M meegeslingerd. Het voertuig werd totaal vernield. De 38-jarige A. Delsing, gehuwd, werd op slag gedood. Zijn ongetrouwde broer H. Delsing, werd zeer ernstig gewond en is stervende naar het Ziekenhuis te Roermond overgebracht. Nader vernemen wij, dat het tweede slacht offer, de 43-jarige H. Delsing, tijdens het ver voer per trein naar Roermond is overleden. Volgens een Wolff-bericht is een klein Ne- derlandsch motorschip, „Marie Lieze" ge naamd, in de buurt van Cuxhaven in nood geraakt. Twee zeesleepbooten zijn ter assistentie uit gevaren. Het Wolff-bureau verneemt, dat reeds vier opvarenden in veiligheid zijn gebracht. Nauw was onze boutade over mie zerig weer en miezerige menschen op een regenachtigen druildag geschre ven ofde zon brak weer door den mist. Tijl Uilenspiegel heeft altijd ge lijk: na regen komt zonneschijn. En de zonnige naturen trekken ons te meer aan. Wij herinneren ons dank baar het zonnelied van Franciscus en de romantische zonneverheerlijking van Chantecler's dichter wijlen Ed- mond Rostand: de zon, die alle dingen Schooner doet schijnen dan ze zijn. Zóó doet de zon. Zóó doet een zonnig mensch. Een opgeruimd gelaat, een opge wekt woord, een vroolijke natuur zijn een weldaad voor de omgeving. Ook zij doen de dingen schooner schijnen dan ze anders zouden zijn. Een vrien delijk verzoek wordt een prettige op dracht, waaraan we ons met al ons talent geven. We kunnen, ieder onzer, het leven zooveel aangenamer, de zorgen zooveel dragelijkerde moei lijkheden zooveel lichter maken voor onszelf en anderen door het niets kostende middel der blijmoedigheid Wat zon op t' gelaat, wat zon in den omgang, wat zon over den hand druk Zon verwarmt, zon vermooit, zon schildert de fraaie omtrekken van het leven, zon geeft levensmoed en daadkracht. De bemoediging voor den morgen, de hoop van den avond zij: Meer zon in ons bestaan! Bij de Tweede Kamer is ingediend wetsontwerp tot wijziging van enkele bepak"* gen van de wet op de inkomstenbelasM"» 1914 en van de wet op de vermogensbelasting 1892. Dit ontwerp houdt verband met de de Indische regeering herziene ordonnantie de inkomstenbelasting 1920. Deze ordonnam1 is door een geheel andere regeling vervang® terwijl tevens eenige wijzigingen gebracht Zi) in de vennootschapsbelasting. Een aantal va de nieuwe bepalingen is ook voor de landsche belastingheffing van belang, vorderen daarvoor grootendeels geen wijzig1';, van beteekenis. Wijziging van de Nederlah" sche wetgeving is wel wenschelijk tengeV»® van een verdere verandering, n.l. dat PerS01?,® n die Ned.-Indië tijdelijk verlaten geacht zU L, worden, nog binnen Ned. Indië te wonen dien hun afwezigheid één jaar of korter duu^' In een en ander wordt door het onderhavig ontwerp voorzien. Nadat Maandagnacht de slagerswerkp'®aP van den heer De Wilde in de Heistraat te He mond in vlammen was opgegaan, brak dagavond omstreeks 9 uur plotseling brand in de werkplaats van den motor- en hersteller Van Rooy op den Steenweg, werkplaats brandde geheel uit. Twaalf motorrijwielen, eenige rijwielen, nevens diverse gereedschappen werden e prooi der vlammen. De brandweer kon er 21 slechts toe beperken erger te voorkomen. De locale R.K. Kiesvereeniging te Bodegraver, had voor de Zaterdag te Leiflen gehouden ver gadering van de R.K. Kamer-Centrale Leiden een brief gezonden, waarin geïnformeerd werd over een schrijven, waarin tot deelneming aan een bijzondere politieke actie ten gunste van boeren en tuinders werd aangespoord. In de vergadering van de R.K. Kamer-Cen trale Leiden werd over dit streven reeds ge waarschuwd, aangezien elke actie buiten het verband van de R.K. Staatsparty de noodlottig- ste gevolgen hebben kan. Thans verzoekt het Bestuur der genoemde Kamer-Centrale ons, alsnog onderstaand schrij ven op te nemen, dat namens het bestuur dezer centrale na gepleegd overleg met het Partij secretariaat is verzonden aan de R.K. Kies vereeniging te Bodegraven: Geacht Bestuur. Het is ons bekend dat de partijleiding in den persoon van den heer Mr. Goseling, Voorzitter van het Partijbestuur, on langs persoonlijk contact heeft gehad met het Comité van Actie, dat zich richt tot alle R.K. Boeren en Tuinders en Plattelandsbewoners In Nederland. Bij die gelegenheid is van de zijde van het Comité toegezegd, openlijke actie ver der te staken. De reglementaire weg om op volkomen or delijke en geoorloofde wijze z.g. practische plat- telandscandidaten in de kiesvereenigingen ts stellen is den heeren gewezen. Daartegen bestaat op zichzelf geen bezwaar, doch de voiming van een verkapt Kiescomité in dit stadium van de procedure is bedenkelijk en ontoelaatbaar. Voor de plattelanders zoo goed als voor alle andere partijleden bestaat het recht, in de Kiesvereenigingen candidaten te stellen. Om dat recht geldend te maken zijn geen af zonderlijke comité's van actie noodig. Deze wek ken onnoodige gedachten aan splitsing en standsactie, waarmede het partijbelang niet ge baat is. Uw bestuur zou deze wetenschap ter kennis kunnen brengen van de belegde boeren- vergadering." BATAVIA, 22 Nov. (Aneta) Als gevolg van de hernieuwde activiteit van den Krakatau is n ambtenaar van den Vulcanologischen Dienst op Langeiland geplaatst Nog steeds worden eruptie- waargenomen tot een hoogte van 600 Meter, De meervoudige kamer te Utrecht deed dagmorgen uitspraak in de zaak, waarbij j werkman aan de Rijksmunt te Utrecht zich te verantwoorden wegens diefstal van 8°" g plaatjes. De verdachte werd veroordeeld to et maanden gevangenisstraf, voorwaardelijk, een proeftijd van 3 jaar. 1932 (Niet officieel) Trekking van Woensdag 23 November le klasse, 3e lijst IIOOGE PRIJZEN 20000 5847. 1000 6748, 9343, 20407. 400 2562, 7680, 8403. f 200 13121, 17442, 100 9031, 9840, 16925, 17746, 18256. Prijzen van f 20 450. 38 77 132 168 169 264 399 g77' 538 642 697 761 780 821 826 ,378 1000 1083 1251 1259 1312 1331 1360 g0t 1519 1540 1561 1772 1843 1845 1934 379 2050 2060 2097 2128 2224 2244 2336 2382 263» 2384 2400 2434 2470 2502 2526 2627 gj» 2753 2787 2795 2805 2823 2833 2894 „„gp 3046 3083 3099 3139 3190 3196 3283 37! 3357 3442 3475 3479 3484 3497 3507 g73 3575 3613 3618 3696 3707 3779 3826 „56 3874 3882 3896 3912 3953 3956 4020 4Ö66 4097 4101 4127 4135 4152 4238 i6gi 4263 4392 4417 4501 4512 4589 465Z .gjS 4687 4690 4701 4757 4759 4793 4881 gjjO 4918 4924 4938 4961 4973 4989 5071 ,334 5177 5186 5227 5260 5280 5305 5331 gB6l 5359 5486 5551 5645 5703 5707 5793 g2i» 5932 5952 5962 5970 6011 6017 6101 g1g» 6249 6265 6289 6394 6618 6652 676» 703» 6819 6823 6913 6918 6967 6984 699' 741» 7126 7138 7142 7153 7206 7322 7379 7g11 7466 7467 7476 7563 7580 7638 7644 g08° 7679 7761 7864 7896 7984 8034 8044 g3|» 8096 8184 8231 8275 8284 8323 833» g7fP 9$ 05 8399 8407 8480 8493 8560 8701 8722 8806 8912 8960 9073 9107 9112 913° 9200 9213 9235 9244 9335 9446 944» 9671 9686 9783 9792 9796 9820 089' l027» 9955 10090 10126 10167 10174 10183 1021° jo38» 10303 10307 10319 10354 10366 10368 103»* j0gte 10486 10509 10527 10558 10579 10609 10684 j0g7» 10675 10679 10751 10766 10815 10850 1090° 10992 11038 11053 11112 11217 11249 112°° jj71° 11371 11385 11425 11547 11592 11648 lm»? -,2lfi 11802 11835 11886 11889 11970 12034 120»' jgU» 12129 12198 12308 12334 12350 12355 12°»* j37»" 12447 12482 12504 12527 12666 12679 127»° l30»» 12857 12863 12867 12906 12911 12983 129»» l3i 13125 13130 13224 13299 13398 13460 134'» j3gl» 13549 13565 13576 13596 13646 13744 1370» l4ji» 13820 13853 13940 13965 13967 14034 1411" l4JS 14177 14248 14273 14276 14365 14391 1441° l4W 14442 14475 14546 14608 14653 14729 147»' j52tj. 14796 14858 14907 15088 15119 15165 151"; jtó* 15247 15281 15301 15359 15380 15481 1°»*; j62', 15710 15782 15905 15945 16081 16082 161'? j6UL 16292 16297 16340 16375 16388 16403 16»»° j69L 16689 16793 16802 16825 16859 16939 16»** j72», 16996 17035 17049 17079 17138 17153 1721» ^gv 17252 17284 17307 17346 17415 17489 17»°» jW 17607 17614 17663 17775 17779 17788 17»°» jgl*. 17938 17946 18089 18092 18096 18126 181»" J046g 18178 18197 18231 18276 18333 18381 18»°° j86'g 18464 18501 18545 18576 18710 18746 1880° jg9. 18854 18861 18875 18889 18896 18948 189»? j9% 19069 19090 19153 19160 19188 19236 19j** jgö^ 19415 19436 19490 19508 19522 19543 19°*5 19645 19669 19683 19687 19711 19733 197»» 19904 19920 19924 19930 20097 20163 202*» 2gd» 20321 20420 20454 20458 20580 20634 20795 20816 20873 20938 20963 20975

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 6