De laatste zorg van Hoover m AMERIKA EISCHT BETALING Het regent premies Hitler is niet geslaagd VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Het nieuws van heden EUROPA MOET BETALEN Anti-katholiek Mexico UITVOERIGE VERKLARING VAN HOOVER DE BAROMETER DONDERDAG 24 NOV. 1932 BUREAUX: NASSAULAAN 51 TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling Accoord van Lausanne in gevaar? Slachtoffers van het voetbalspel Tegen het communisme in Bulgarije Tien parlementsleden gearresteerd WAAR VELE EUROPEESCHE SCHULDENAARS MET SPANNING NAAR UITZIEN Hoover en Roosevelt hebben op het Witte Huis een onderhoud gehad ter oplos sing van belangrijke vraagstukken Schrijver van een artikel in een katholiek blad gearresteerd Verbruikersstaking in Mexico Wordt Gandhi vrijge laten De debiteur staten hebben niets ge daan om hun verzoek te rechtvaardigen Springstof op spoorlijn gevonden Een plannencommissie? Betaling in buiten- landsche valuta Engeland heeft redenen in overvloed boekhandel h. coebergh, Haarlem, tel. 11041 maar niet alleen bij de „Zesdaagsche" op de Amsterdamsche Winterbaan. Ook onze „Omroeper" deelt met gulle 1 hand premies uit. En smakelijke Ieder namelijk, die ons nog deze week een „Omroeper" (kleine annonce) van minstens f 0.50 ter plaatsing opgeeft, ont- I vangt een luxe-doos, inhoudende vijftig CHOCOLADE-VISITEKAARTJES Hij doet echter zelf een voorstel. hetwelk een spoedige oplossing waarborgt Besprekingen worden voortgezet Nazi's willen verder onderhandelen o r DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Het W eer iiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini'i Engeland en de wereld problemen Winston Churchill maant tot voorzichtigheid Polen en Rusland Voorverdrag onderteekend HAARLEMSCHE COURANT VIJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18235 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 cf.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Toen Duitschland reeds lang vóór de con ferentie van Lausanne aan zijn crediteu ren te kennen gaf, dat het niet in staat ■was de door het Young-plari vastgestelde her stelbetalingen te verrichten, gingen verschillen de van zijn Europeesche schuldeischers van louter verontwaardiging op hun achterste bee- nen staan. Het Young-plan was immers met vrijwillige instemming van Duitschland in wer king gesteld. Duitschland mocht er zich dus niet zonder goedvinden der anderen aan onttrekken. Doch de internationale deskundigen-commissie te Bazel, welke de Duitsche betalingscapaciteit had te onderzoeken, kwam tot de conclusie, dat het Young-plan niet meer beantwoordde aan de zeer sterk gewijzigde omstandigheden. Dit Plan toch ging uit van de veronderstelling, dat de economische toestand allengs zou verbeteren, in werkelijkheid echter werd hij steeds slechter. Hoe schoorvoetend en ongaarne ook, namen ten slotte noodgedwongen de Europeesche crediteu ren genoegen met het accoord van Lausanne, zij het ook onder het noodige gentlemans-voor- behoud. Het voorbeeld, dat Duitschland hen in zake de herstelbetalingen onder dwang van onmiskenbare feiten gaf, schijnt hen zelf te insplreeren, nu het erom gaat met hun schuld- eischer Amerika tot een vergelijk te komen in zake de betaling der oorlogsschulden. Hun verontwaardiging over Duitschlands ■Weigerachtigheid tot betalen zijn zij blijkbaar Vergeten, en zij wenden een soortgelijke tactiek tegenover Amerika aan als Duitschland inder tijd tegenover hen zelf volgde. Het sterkst komt Öit tot uiting in de wijze waarop Polen zijn Verzoek tot opschorting van zijn oorlogsschuld betaling aan Amerika motiveert. Het brengt n.l. in herinnering dat het op 14 November 1924 gesloten PoolschAmerikaansch accoord, waar bij de oorlogsschuldbetaling voor Polen werd geregeld, gebaseerd was op de verwachting van een geleidelijke verbetering van den economi- fichen toestand. Maar thans strooken de bepa lingen van dat accoord niet meer met de huidige situatie, welke zich in tegengestelde richting beeft ontwikkeld. Deze redeneering is vrijwel gelijkluidend aan die, welke Duitschland tegen de handhaving van het vrijwillig aanvaarde Youngplan aanvoerde. D! andere Europeesche mogendheden, die aan Amerika uitstel van den op 15 Dec. a.s. ver vallenden oorlogsschuldtermijn hebben ge- Vraagd, beroepen zich op de bereidwilligheid, Welke zij te Lausanne tegenover hun schulde naar hebben betoond en meenen nu aanspraak te mogen maken op eenzelfde tegemoetkomend heid van de zijde van Amerika. Amerika zelf z't echter financieel leelijk in de knel en wil biet zonder meer de regeling der oorlogsschul- ben herzien. President Hoover, die gaarne de oplossing van bit netelige vraagstuk aan zijn opvolger Roose- Velt zou hebben overgelaten, moet echter thans zich daar toch mee bezig houden, aangezien Hooseyelt, die zich nog particulier voelt, deze heele aangelegienheid aan Hoover heeft geën dosseerd. Hoover heeft thans formeel ver klaard, dat hij tegen een uitstel der op 15 De cember vervallende betalingen is. Wel wil hij °rerwegen, of na het verrichten dier betalingen een bevredigende wijziging in de oorlogsschuld- regeling b.v. door middel van compensatie in hatura kan worden gevonden. „Eerst betalen eh dan praten," luidt zijn consigne, terwijl de Europeesche schuldenaren eerst wilden praten dan eventueel betalen. Engeland en Italië hebben te kennen ge geven den termijn van 15 Dec. a.s. te zullen voldoen, indien Amerika deze °vereenkomstig zijn thans overhandigde ant woordnota zal blijven eischen, maar Frankrijk Werzet zich tegen deze gedachte met een he vigheid, welke het ergste doet vreeaen. Het gentleman-agreement, te Lausanile gesloten, stelt de ratificatie van het daar bereikte ac- c°ord inzake de Duitsche herstelbetalingen af- bankelijk van een bevredigende regeling der °urlogsschulden met Amerika. Door Hoover's. Verklaring wordt naar de meening van ver- SchlUende Fransche bladen die ratificatie em- st% in gevaar gebracht. Indien Hoover's verklaring dit gevolg zou hebben, zou de wereld een sombere economi- Eche toekomst tegemoet gaan, want een niet ratificeeren van het accoord van Lausanne en een niet herzien der oorlogsschulden zouden de economische wereldconferentie bij voorbaat tot onvruchtbaarheid doemen. Hoover heeft tever geefs in de nota's der Europeesche crediteuren ëezocht naar feiten, die een uitstel der op 15 december vervallende betalingen zouden wet tigen. Zal hij milder gestemd worden, wanneer die feiten alsnog aan hem kenbaar worden ge maakt? Engeland wil dit beproeven door een nieuwe nota aan Amerika te richten. Voor En geland zal het ook niet moeilijk zijn dergelijke feiten naar voren te brengen, maar voor Frankrijk is dat heel wat bezwaarlijker. En toch is Frankrijk het minst van alle Europeesche debiteuren geneigd aan Amerika's eisch tot be taling te voldoen. Dat Frankrijk zeer vertoornd is over Hoover's verklaring laat zich hooren, vooral nu Engeland en Italië zich bereid toonen althans den 15 Dec. hun beurzen te openen. Frankrijk drijft weer in den internationalen stroom achter de krib in een bedenkelijk isole ment. NEW YORK in November. Niet minder dan tien ongevallen met doodelijken afloop heeft in dit seizoen het Amerikaansche voetbal ge- eischt. Onder „voetbal" verstaat men in Ame rika niet het Europeesche voetbal, maar rugby. Dit spel is op zich zelf reeds gevaarlijk, maar het Amerikaansche rugby is een ontaarding, is wild en levensgevaarlijk. Op één speeldag wer den twee spelers gedood en een derde twee volle dagen knockout geslagen. De eene stierf aan een gebroken ruggegraat, de andere aan een gebroken halswervel. (United Press) SOFIA, 23 Nov. (V. D.) De Bulgaarsche re geering schijnt haar voornemen om de Com munistische Partij onwettig te verklaren, voor- loopig te hebben opgegeven, doch heeft haar toevlucht genomen tot andere middelen, waar van zij meer afdoende resultaten verwacht. Naar aanleiding van een onderzoek zijn in de laatste dagen tien Communistische Parlements leden gearresteerd, onder beschuldiging van overtreding van de wet tot bescherming van den staat. De Sobranje heeft de strafvervolging van deze afgevaardigden goedgekeurd en hun immuniteit opgeheven. Zij zullen vervolgd wor den wegens het deelnemen aan geheime bijeen komsten tot voorbereiding van een omwente ling en wegens het uitgeven en verspreiden van verboden geschriften, waarin tot gewelddadige omwenteling wordt aangespoord. MEXICO-STAD, 23 Nov. (Eigen telegram). Het blad „El Universal" meldt, dat de burge meester van de stad Monte Rey de arrestatie bevolen heeft van den schrijver van een arti kel in het katholieke dagblad „Hoja Domini cal". De autoriteiten verklaren, dat het arti kel een aanval bevatte op de regeering. (United Press). MEXICO CITY, November. (Eigen bericht). De Mexicanen schijnen er genoeg van te heb ben om zich de prijzen voor de benoodigdhe- den van het dagelijksche leven, vooral van electriciteit en gas nog langer te laten dicteeren. In talrijke steden zijn verbruikers organisaties gesticht, die niet alleen tegen de prijzen protesteeren, wat weinig geeft, maar verbruikersstakingen proclameeren, om daar door invloed op de prijzen uit te oefenen. Drie verbruikersstakingen hebben vooral in de stad Tampico grooten omvang gekregen en merkwaardige toestanden doen ontstaan. Vele duizenden hebben al maanden lang geen gas en electriciteit verbruikt. Men brandt weer kaarsen, petroleum en fornuizen. In vele ste den, doen de zakenmenschen ook mede en hou den hun winkels alleen bij daglicht open. In andere steden staken ook de auto- en vracht- wagenbezitters, om de benzine- en olieprijzen te drukken. (United Press) LONDEN, 23 Nov. (V. D.). De correspondent te Bombay van de „Daily Herald" meldt, dat de onderkoning van Indië op het oogenblik overweegt Gandhi onder bepaalde voorwaarden in vrijheid te stellen. Verschillende adviseurs van den onder-koning bepleiten een onvoor waardelijke in vrijheid stelling met de motivee ring dat Gandhi te allen tijde weer gearresteerd kan worden, wanneer hij opnieuw met de ongehoorzaamheidscampagne begint. Essen, 24 Nov. (V. O.) Op de spoorlijn s-^ter—Hiltrup is gisteren een kilogram >»©t°f gevonden. Het schijnt, dat het ge- trei1 goedje door een reiziger uit een der 2e n is geworpen ten einde zich op deze wij 'an zjjn bezit te ontdoen. et onderzoek is niettemin in vollen gang. WASHINGTON, 23 Nov. (Reuter). Na een conferentie tusschen Hoover en 13 Democra tische en Republikeinsche leden van het Con gres verklaarde Harrison, lid der financieele Senaatscommissie, dat overeengekomen is, dat het Congres niets moet doen wat den indruk zou kunnen wekken, alsof Amerika annulee ring of algemeen revisie der schulden beoogt. Mills daarentegen zeide dat de meeningen zeer verdeeld waren. Hoover verklaarde formeel tegenstander te zijn van uitstel der 15 December verschuldigde sommen, en beval het Congres aan, een orga nisme te scheppen voor een gedachtenwisse- ling met de debiteuren inzake internationale financieele regelingen. Deze verklaring van Hoover werd gedaan, nadat hij met Roosevelt had geconfereerd. Hoover verklaarde dat de debiteurstaten niets hadden te berde gebracht, om het uitstel der betalingen te rechtvaardi gen. Het door hem bedoelde organisme zou ge heel of gedeeltelijk samengesteld moeten zijn uit de delegaties ter economische wereldcon ferentie en ter ontwapeningsconferentie, opdat wij onder leidimg van den Amerikaanschen president en met de uiteindelijke bekrachtiging van het congres gemeenschappelijk zoo krach tig mogelijke maatregelen kunnen nemen, om de oorzaken van de hedendaagsche ellende weg te .nemen. Volgens de meening van Hoover bestaan er nog andere vormen van compensatie dan be taling, welke vormen verband houden met de economische relaties, die na voorafgaande be- studeerimg ontwikkeld zouden kunnen worden. Op deze wijze zouden de handelsmoeilijkhe den in zekere landen overwonnen kunnen worden, waardoor zij beter tot betalen in staat zullen zijn. Het was ondemkbaar, dat het Amerikaansche volk zou weigeren, een verzoek van bevriende volken tot bespreking van beiden levendig in- teresseerende kwesties in overweging te nemen, tot welke resultaten deze bespreking ook zou mogen leidetn. Ik moet er op staan, dat de bestaande over eenkomsten gerespecteerd worden, totdat zij door de vertegenwoordigers der wederzijdsche gemachtigde regeeringen zouden zijn gewijzigd Wanneer onze beschaving bestendigd moet worden, moetem de groote belangen van vrede, ontwapening en herstel in de geheele wereld den voorrang hebben. Dit kan niet ge schieden, dan wanneer de weg naar de ver wezenlijking dier belangen niet gevestigd is op vriendschap, eerlijkheid, wederzijdsch ver trouwen en samenwerking, welke tusschen na ties passend is. WASHINGTON, 23 Nov. (Per telefoon). Kort na het vertrek van Roosevelt heeft pre sident Hoover zijn standpunt inzake het schul denprobleem itn een uitvoerige verklaring uit eengezet. Hoover verklaarde zich overtuigd, dat een behandeling van het schuldenvraagstuk in de toekomst zal worden overwogen, wanneer op 15 December a.s. de dan vervallende ter mijnen worden betaald. Dit beteekent nog .niet, dat Amerika thans niet bereid zou zijn, buitengewone omstandig heden, b.v. de daling van de valuta van een debiteurstaat of den achteruitgang van den wereldhandel, in aanmerking te nemen. Er zou een betaling in buitenlandsche va luta in overweging kunnen worden genomen. Een transfer in Amerikaansche valuta zou later echter (Garner verklaarde: binnetn 30 tot 60 dagen) naarmate de situatie van het betreffende land het veroorlooft, moeten vol gen. (United Press) WASHINGTON, 23 Nov. In aansluiting op de verklaring vam Hoover heeft staatssecre taris Stimson aan de ambassadeurs der lan- den-debiteuren de antwoordnota's overhan digd, waarin de betaling van de vervallende annuiteiten van December wordt geëischt. Ten aanzien van Hoover's wensch tot instel ling eener nieuwe schuldencommissie loopen de meeningen van de Democratische en Repu blikeinsche" voormannen sterk uiteen. LONDEN, 23 Nov. (Reuter). In Engelsche regeeringskringe'n wordt de verklaring van Hoover over de oorlogsschuldenkwestie niet on bevredigend genoemd. De regeering zal na het ontvangen van de Amerikaansche nota een nieuwe nota aaai de Vereenigde Staten zenden, waarin het verzoek om uitstel uitvoeriger ge motiveerd wordt. De redenen voor dit uitstel zijn zoo klem mend en veelvuldig, dat de Engelsche regee ring ze terstond aan Amerika zal kunnen voorleggen. In Engeland weigert men vooralsnog te be grijpen, dat Amerika aan een betaling op 15 December a.s. zal vasthouden. fiedler, meesters van morgen f 1.90 pill|j|||lllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllliNINIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII"llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll| iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiii BERLIJN, 23 Nov. (W.B.). De President van den Rijksdag, Goering, begaf zich om half zeven naar de Rijkskanselarij om het antwoord van Hitier aan staatssecretaris Meissner te over handigen. Volgens het nat.-soc. persbureau wordt in dit 1% zijden lange antwoord verklaard, dat Hitier de opdracht van den Rijkspresident, tot het vormen eener zuiver parlementaire regeering, niet kan volbrengen, daar deze opdracht wegens de gemaakte voorbehouden onvervulbaar is. Uit voerig wordt tegen deze voorbehouden stelling genomen. Wegens den troosteloozen toestand waarin het land verkeert en In het besef van de verplich ting voor iederen staatsburger, zich tot het uiterste in te spannen om te verhoeden, dat volk en rijk in den chaos verzinken, doet Hitier echter den Rijkspresident een nauwkeurig om schreven voorstel, waardoor in den kortst moge lijken tijd de regeeringscrisis kan worden op gelost. Dit voorstel is vervat in de laatste ander halve bladzijde van Hitler's schrijven. Mocht dit voorstel door den Rijkspresident worden aanvaard, dan geeft Hitier de verzeke ring, zijn geheelen persoon en de gansche door hem geleide beweging beschikbaar te stellen voor de oplossing der regeeringscrisis en daar mede voor het herstel des Vaderlands. Volgens V. D. zou Hitier voorstellen hem thans de vorming van een presidentieel kabi net toe te vertrouwen. Men weet echter, dat president von Hindenburg dit niet aan een partijleider wenscht toe te vertrouwen. BERLIJN, 23 Nov. (W.B.). De formuleering van Hitler's antwoord aan staatssecretaris Meissner is wel niet van dien aard, dat het daarin vervatte voorstel als Hitler's laatste woord moet worden beschouwd. Feit is, dat Rijksdagvoorzitter Goering bij de overhandiging van het antwoord den wensch heeft uitgesproken, dat de onderhandelingen tusschen het bureau van den rijkspresident en Herr Hitier onder alle omstandigheden zouden worden voortgezet. Ook heeft Goering verzocht, Hitler's voorstel voorloopig geheim te houden, opdat de verdere onderhandelingen niet zouden worden gestoord. Vermoedelijk zal president von Hindenburg zijn beslissing nog niet hedenavond treffen, daar hij er ernstig naar streeft, ook de verdere onderhandelingen met groote kalmte en zorg vuldigheid te voeren, teneinde indien dat ook maar eenigszins mogelijk is een positieve op lossing te verkrijgen. In dit verband wijst men ook op de opmer kelijke wijze, waarop het nat.-soc. persbureau Hitler's schrijven bekend maakte (zie boven). In politieke kringen om den Rijkspresident wordt er de nadruk opgelegd, dat Hitier zien vergist, als hij meent, dat de Rijkspresident vroegeren formateurs geen bepaalde richtlijnen heeft gegeven. Verschillende voorbeelden bij de- opdrachten aan Hermann Müller (S.D.), Brii- nig (C.) en Von Papen worden aangehaald. BERLIJN, 23 Nov. (WB). Door de Nat. So cialisten Frick, Goebbels, Goering en Strasser is een verklaring overhandigd aan Adolf Hitler, waarin zij den leider, in verband met de berich ten in andersgezinde bladen over oneenigheid in de leiding der N.D.S.A.P., hun onwrikoaren trouw betuigen en zeggen het beneden mm waardigheid te achten in eenigerlei vorm op deze valsche berichten in te gaan. Rjjksbankpresident Schacht verscheen van middag weer in hotel „Kaiserhof" voor een be spreking met Hitier. In het begin van den avond kwam het voor hotel „Kaiserhof", waar zich weer vele men- schen verzameld hadden, tot een handgemeen tusschen socialisten. De heeren werden in ver schillende richtingen verspreid. BERLIJN, 23 Nov. (V. D.) De hertog van Co- burg, die te Berlijn is aangekomen, heeft van ochtend een vrij langdurig onderhoud gehad met den leider der N.S.D.A.P. Bij deze bespre king zou aan de orde zijn geweest een eventueel herstel van het Harzburger front Hoover tegen uitstel der 15 December ver schuldigde oorlogsschuldbetalingen. Poolsch-Russisch voorverdrag onderteekend. Overstroomingsramp in Columbia. Hitler's antwoord overhandigd. Oproer in een gevangenis te Oslo Wordt Gandhi vrijgelaten? Ingediend is een wetsontwerp nopens vracht- verdeeling in de binnenvaart. Strooper te Egmond a.d. Hoef neergeschoten. O. L. Vrouwetoren te Amersfoort door het he melvuur getroffen. De juweelendiefstal bij dr. Philips; de geheele buit terecht. Het tarieven-ontwerp door de Tweede Kamer aanvaard. De Zesdaagsche te Amsterdam. Boter naar Duitschland. Wetsontwerp tot goedkeuring van het verdrag van Ouchy. Stroocartonfabrieken in Engeland; ernstige con currentie voor ons land. S Hoogste stand: 770.6 te La Coruna. Laagste stamd: 728.5 te Kinn. Verwachting: Krachtige tot matigen, H meest Westelijken wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen, waaschijnlijk regen- of hagelbuien en iets kouder. Zon op 7.38, onder 3.55. .mcue ;;n Maandag v.m. 1.03. Licht on 4.25. LONDEN, 24 Nov. (W. B.) In het verloop der debatten in het Britsche Lagerhuis is gis teren het woord gevoerd door den oud-minister van Financiën, Winston Churchill. Er bestaat geen twijfel, zoo zeide hij, dat de kansen voor een nieuwe regeling der oorlogsschulden thans niet gunstig zijn. Het zou echter onduldbaar zijn, wanneer Engeland, als eenige van alle over winnaars- en overwonnen staten van den oor log, er toe veroordeeld werd gedurende bijna twee generaties een reusachtige schadeloosstel ling aan overzeesche landen te betalen, voor zijn krachtsinspanning gedurende den oorlog. Met betrekking tot de ontwapeningskwestie zeide Churchill, dat Frankrijk niet alleen voor zichzelf spreekt. Het staat aan het hoofd van een groep staten, die ten aanzien van hun gren zen alle afhankelijk zijn van de thans bestaan de vredesverdragen. Duitschland verlangt nu toestemming zich weer te mogen bewapenen en daarna zal Duitschland, aldus spreker, de terug gave verlangen van de verloren gebieden en ko loniën. Onder applaus van het Huis verklaarde Churchill, dat Engeland zeer voorzichtig moet zijn, indien het niet meer dan zijn positie toe laat in de Europeesche aangelegenheden ge wikkeld wil worden. Frankrijk is weliswaar tot de tanden gewapend, maar toch pacifistisch in merg en been. Aan een ontwapening der over- winnaars-staten moet naar sprekers meening de verwijdering van de gerechtvaardigde bezwaren der overwonnenen voorafgaan. Bewapeningsge lijkheid tot stand brengen, terwijl deze bezwa ren onveranderd blijven bestaan, zou een nieu we Europeesche oorlog beteekenen. Het zou veel veiliger zijn kwesties als die van den Cor ridor en Transsylvanië koelbloedig weer aan de orde te stellen en de atmosfeer te zuiveren, zoo lang de overwinnaars-staten nog een groot over wicht bezitten. Engeland zou minder gevaar loo- oen, indien het onkwam voor de verwijdering dezer euvels in plaats van voor ontwapening. Ontwapening kan het slechts verlangen, indien er nieuwe garanties worden gegeven. WARSCHAU, 23 Nov. (Reuter.) In overeen stemming met het onlangs gesloten Poolsch- Russische pact van non-aggressie werd heden avond door den Poolschen gezant te Moskou en den Russischen Volkscommissaris voor Bui tenlandsche Zaken, Litwinof, het Poolsch-Rus sisch voorverdrag inzake arbitrage ondertee kend. Hoogste stand op Donderdag 1 uur n.m. 755 .Vooruit t

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 1