Begrootingsdebat in Haarlems Raad DE S.D.A.P. ONDER DE LOUPE - DONDERDAG 24 NOVEMBER DE BEGROOTING VAN HEEMSTEDE Hoogere belasting—Tijdelijke kor ting op de salarissen van 6 pCt. Invoering Straatbelasting Der tig opcenten Gemeentefonds belasting Putten uit Reservefonds Salariskorting Verhoogde belastingen Straatbelasting 30 opcenten gemeente- fondsbelasting Zij krijgt harde noten te kraken Het financieel beleid Algemeene beschouwingen Stem der katholieke fractie Oordeel der Vrijz.-Dem. Hoe de anti-rev. oordeelen Het soc.-dem. standpunt Communistische wijsheid Meening Vrijheidsbond Andere fracties-leden aan het woord R. K. LEESZAAL zij worden niet in staat gesteld, méér kennis van de bedrijven te nemen dan raadsleden, die niet in de commissies zitten. Spr. kan de critiek op de S.D.A.P. niet wel willend vinden. De heer Castricum heeft hem zeer verbaasd. Hij was degene, die loonsver laging verdedigde in den raad. Zulke voorman nen worden in de moderne arbeidersbeweging geduld. Spr. is van oordeel, dat in Oostenrijk toch niet geldt de bepaling, dat een goed katholiek geen lid kan zijn van de soc.-dem. partij. De heer KLEIN (R.K.)„U heeft de arti kelen van Speet niet gelezen." De heer WESTER VELD zegt, dat ook in België, Frankrijk. Engeland dat verbod niet geldt. De heer BIJVOET: „In Engeland is men lid van de Arbeiderspartij, maar niet van de soc.- dem. partij". Het is verboden lid te zijn van de soc.-dem. partij. De heer KLEIN: „Kom eerst eens in Haar lem met pl. m. 10 sociaal-dem., die practisch katholiek zijn." De heer WESTERVELD: „Maar de katholie ken stemmen op soc.-democraten." De heer BIJVOET: „Maar daarom mag het nog niet." De heer WESTERVELD: „Dan zijn zij mis schien ondeugend." De heer BIJVOET: „Ja, heel erg ondeugend." De heer WESTERVELD heeft een katholiek gesproken, die met de soc.-dem. betooging op 8 November instemde. De heer VAN TETERING (R.K.)„Dien moet je inpalmen! Dien kan je cadeau krijgen!" De heer WESTERVELD geeft als zijn mee ning, dat de R. K. Kerk op politiek gebied plooibaar is. Hij breekt zijn rede af, waarna de vergade ring verdaagd wordt tot Donderdag. (Vervolg) Dat het nu het aanvankelijk berekende te kort op den gewonen dienst 1933 lager is dan de hiervoor genoemde bedragen ad 250.000, plus 132.000, plus 156.000 plus 40.000 plus 25.000 of totaal 603.000 komt, omdat bij die aanvankelijke raming verschillende uitgaaf posten door ons reeds met het oog op bezui- ging lager werden geraamd, terwijl enkele ont- vangstposten, waaronder uitkeering uit het ge meentefonds, grondbelasting, belasting op open bare vermakelijkheden, rente en aflossing van de bedrijven enz. hooger konden worden ge raamd dan voor 1932. Bil de overweging van het genoemde tekort van 538.000 stond ons College voor de vraag op welke wijze dit tekort zou moeten worden gedekt. In de eerste plaats oordeelde ons Col lege het noodzakelijk dat de begrootingen in nadere studie zouden worden genomen om te zien in welke mate daarop nog kon worden bezuinigd. De nadere behandeling van gemeente- zoo wel als bedrijfsbegrootingen heeft tot resultaat gehad, dat het tekort teruggebracht is tot 493.000. De bedrijfswinsten zijn thans aan merkelijk hooger geraamd dan voor 1932. Wij achten het echter niet raadzaam, nu verschil lende bezuinigingen moete» plaats hebben en nu uitgezien moet worden naar nieuwe bron nen van inkomsten om een bestaande bron van inkomsten zoodanig te wijzigen, dat mindere baten voor de gemeente daarvan het gevolg zijn, zoodat wij niet tot tariefswijziging kunnen adviseeren. Het was reeds aanstonds te zien, dat verhoo ging van belastingdruk niet zou kunnen wor den voorkomen en dat ook de arbeidsvoorwaar den van het gemeentepersoneel tijdelijk niet onaangetast konden blijven. Wanneer echter het geheele tekort ad 493.000 gedekt zou moeten worden uit salariskorting en belas- tingverhooging, zou dit laatste middel in een zoodanige mate moeten worden toegepast, dat daardoor opeens een veel te sterke verhooging zou moeten worden ingevoerd, wat wij u echter moeten ontraden. De gemeente beschikt echter over een reservefonds voor bijzondere doelein den. Hiermede kan een te sterke belastingver- hooging zonder bezwaar worden opgevangen. Op het eind van dit jaar kan dit fonds met inbegrip van rente over 1932 gesteld worden op. rond 365.000. Wij achten het alleszins ge rechtvaardigd dat ten behoeve van 1933 daar uit een aanzienlijk bedrag wordt geput, te meer waar bi) invoering van een heffing van opcenten op de gemeentefondsbelasting welke voor het eerst over 1933/'34 kan geschieden, deze voor 1933 slechts over 8 maanden wotdt ont vangen en er dus een overgangsmaatregel noo- dig is om, wat hierdoor minder wordt ontvan gen, op te vangen. Voorts wordt het nadeelig saldo 1931 veroorzaakt omdat in dat jaar geen schadeloosstelling krachtens art. 22 der an nexatiewet werd ontvangen. Voorts wordt het nadeelig saldo 1931 veroorzaakt, omdat in dat jaar geen schadeloosstelling krachtens art. 22 der annexatiewet werd ontvangen. Wordt deze in een later dienstjaar ontvangen, dan behoort deze, voor zoover niet noodig om het tekort van 1932 te dekken, weer in het reservefonds te worden gestort, zoodat het naar onze meening toelaatbaar is bij de bepaling van het bedrag cat uit het reservefonds genomen zal worden, met dit nadeelig saldo rekening te houden. Wij achten het daarom gerechtvaardigd voor 1933 te beschikken over 300.000 uit het reservefonds. woordiging van het gemeentebestuur verwor pen met 3 stemmen tegen 1. Er kon dus in de vergadering van de Com missie van Overleg geen overeenstemming wor den bereikt. Ons College heeft zich daarop nader over dit punt beraden. Wij meenen, al is geen over eenstemming bereikt en daardoor dus ook de onzerzijds gedane concessie niet meer geldig, niet te moeten vasthouden aan een uniforme korting van 6 Wij zijn hierin gesterkt door een mededeeling van Gedeputeerde Staten dezer provincie, waaruit blijkt, dat zij voornemens zijn te bepalen, dat, behoudens tusschentijdsche wijziging, gedurende de jaren 1933, 1934 en 1935 op de jaarwedden van de Burgemeesters, Secretarissen en Ontvangers een tijdelijke kor ting zal worden toegepast van 6 met dien verstande, dat buiten de tijdelijke korting val len 25 'h tot een maximum van 1000. Aan gezien deze regeling dus van toepassing zijn zal op de jaarwedde van genoemde functiona rissen in onze gemeente, achten wij""het niet juist voor ambtenaren en werklieden een andere regeling te treffen. Wij stellen u daarom voor de korting voor het gemeentepersoneel in dien geest te regelen. Wij berekenden de op brengst hiervan op ruim 18.000, en hebben de verschillende begrootingen hiermede in over eenstemming gebracht. Het is u bekend, dat ook wij het voor onze gemeente een groot belang achten, wanneer de belastingdruk zoo gering mogelijk kan zijn. Aan verhooging van dien belastingdruk valt echter ook in onze gemeente niet te ontkomen. Een punt van beteekenis is daarbij of deze verhoo- ging alleen gevonden zal worden in een hoogere heffing van bestaande belastingen, dan wel of daarbij ook nieuwe heffingen aan u zullen wor den voorgesteld. Verhooging van bestaande be lasting alleen zou vrijwel neerkomen op uit sluitend verhooging van de opcenten op Ce personeele belasting. Wü achten dit echter niet de juiste oplossing. Wij meenen, dat met eene verhooging van de opcenten op de personeele belasting van 65 tot 100 moet worden volstaan. De meerdere opbrengst tengevolge van deze verhooging ramen wij op 50.000. Verder is door ons overwogen, dat de ge meente geleidelijk grooter offers aan de wegen moet ten koste leggen in den vorm van kosten van aanleg en onderhoud, voor hunne verlich ting benevens voor afvoer van water en vuil. De Gemeentewet opent in art. 280 de gele genheid om in de hiervoor ten laste van de gemeente komende kosten een bijdrage te vor deren, bekend als „straatbelasting". Wij achten het billijk in genoemde kosten een bijdrage te vorderen en stellen ons voor, dat deze belasting moet worden geheven van de eigenaren der gebouwde eigendommen, zoodat ook niet-inge- zetenen daarin worden aangeslagen. Omdat het bedrag der belasting slechts gering is, vree- zen wij niet dat deze in den vorm van huur- verhooging op de bewoners zal worden ver haald. Indien deze belasting wordt bepaald op 1 van de huurwaarde der perceelen, wordt de opbrengst hiervan door ons geraamd op on geveer 17.000. Na toepassing van de hiervoren omschreven maatregelen, blijft dan echter nog te dekken een tekort van 100.000. Wij stellen u voor dit te dekken door de heffing van opcenten op de gemeentefondsbelasting. Na daaromtrent met den Inspecteur der directe belastingen overleg te hebben gepleegd, meenen wij de opbrengst van 1 'U op genoemde belasting voor het belastingjaar 19331934 te kunnen ramen op 5.000. Zooals wij reeds eerder opmerkten, komt bij eerste heffing van deze opcenten slechts 2/3 van de opbrengst ten bate van het eerste jaar, in dit geval ten bate van 1933. Er zullen dus 30 opcenten noodig zijn om het genoemde bedrag van 100.000 voor 1933 te kunnen ramen. Daar het niet zeker is dat in deze begrooting voldoende gelden uitgetrokken zijn voor onder steuning van werkloozen en voor werkverschaf fing en verder geenszins uitgesloten is, dat als een gevolg van de tijdsomstandigheden bepaalde inkomsten niet of niet geheel zullen worden ontvangen of in nog niet voorziene gevallen uitgaven van de gemeenten zullen worden gevor derd, achten wij het een noodzakelijkheid dat voor onvoorziene uitgaven een behoorlijk bedrag wordt uitgetrokken. Deze post kan voorts, even als die voor rente van opgenomen kasgeld, be nut worden om de posten rente en aflossing van geldleeningen aan te vullen, indien het sluiten eener nieuwe geldleening in den loop van 1933 tengevolge van de afwikkeling der schadeloosstelling of om andere redenen noodig of gewenscht mocht zijn. Wü achten daarom beide posten tot de geraamde bedragen noodig. Uit de vergelijking van het eindcüfer van de begrooting 1933 met dat van 1932 blijkt dat eerstgenoemde in totaal pl.m. 223.000 hooger is dan die voor 1932. Wanneer er echter de aandacht op gevestigd wordt, dat in de be grooting 1933 ruim ƒ155.000 grooter nadeelig saldo van een vroeger jaar opgenomen moest worden, dat 65.000 meer moest worden ge raamd voor ondersteuning en werkverschaffing, f 3000 meer voor subsidie aan werkloozenkas- sen, dat de exploitatie der sportterreinen uit het Grondbedrüf is genomen, zoodat voor na deelig saldo en aflossing op kapitaal ongeveer 39.500 moet worden geraamd en dat ook voor rente en aflossing van geldleeningen ongeveer f 8000 meer geraamd moest worden, dan maakt bet totaal daarvan reeds een belangrük groo ter bedrag uit dan genoemd bedrag van 223.000. Dit verschil is echter te verklaren, omdat meerdere uitgaafposten, mede tengevolge van voorgestelde maatregelen, niet onbelangrijk zün verlaagd. B. en W. doen voor die kortingen en heffin gen de noodige voorstellen. Woensdagmiddag kwam de gemeenteraad van ^arlem onder voorzitterschap van den burge meester bijeen ter behandeling van de ge- Oleentebegrooting voor 1933. Afwezig de heeren Joosten en Mars. Üe algemeene beschouwingen over de be- «tooting worden geopend door den heer CAS- j rICUM (R.K.), die aankondigt dat hij wat ai)ger zal moeten spreken dan bij vorige be dingen. Hij wijst op de crisis, welke z.i. nog wel ge- Wrn.en tijd zal voortduren en gaat dan na, at het in den loop van een jaar niet mogelijk °P alle politieke beschouwingen te antwoor- setl- Er moet getracht worden door onderlinge ^menwerking veel te bereiken en dat moet °oraI in dezen crisistijd. "an citeert hij wat de heer Reinalda het 0r'ge jaar over publicaties uit diens partü ge- egd heeft en stipt verwijten aan, door den Pc--dem. leider in den loop van het jaar tot P R.K. fractie gericht. Hij haalt dan mede delingen uit „Het Volk" aan uit het nummer an 7 Juni 1.1. over den financieelen toestand ,e Haarlem, waarin o.m. gezegd wordt dat de «sten op de arbeiders afgewenteld worden, dat d rechtsche raadsfractie in innige samenwer- v'n§ met den Vrüz.-Dem. Bond arbeidt, de oorstellen der soc.-dem. afstemt en slaafsche olgelingen van den wethouder van financiën Aan den heer Visser en spr. wordt ver- veton dat er geen kneedbaarder volgelingen dien wethouder zijn en dat zij niet eens rien waarvoor zij stemmen. Ij sPr. protesteert tegen deze uitlatingen. Er dstaat geen afspraak met den Vrüz.-Dem. °nd. Op godsdienstige gronden wordt samen werkt met anti-rev. en chr.-hist. Er moet in 0 raad samengewerkt worden voor een goede Pancieele politiek in deze moeilüke tijden en v brengt gaarne hulde aan den wethouder h financiën voor diens beleid. sPr. meent dat voorkomen moet worden, dat S.D.A.P. gerekend moet worden tot de par- die slechts den chaos willen. Hij betreurt dat de S.D.A.P. steun verleend heeft aan v motie-Peper inzake de beschikbaarstelling fl«h het Gemeentelyk Concertgebouw en noemt jj. een afzakken der S D.A.P. ZO moet zich op het standpunt stellen dat zü alleen wat j tr de arbeiders gedaan heeft. Waren de con- ssioneele bonden er niet geweest, er was niet 'gene bereikt, wat bereikt is. Als hier zoo slecht gèregeerd wordt, wil spr. jjbs nagaan wat er in Amsterdam gebeurt. is\ar is afvloeiing bij het trampersoneel; daar p tyj den plantsoenendienst een derde van het „'toneel afgevloeid, terwül een derde loons- jj8ir>g gelnesgen heeft. Andere personen kun- jj,11 jjfiiet in de reserve komen. Aldus Weltert |hi Amsterdam, maar daarover leest men 0in „Het Volk". Dat blad schrijft maar >r n' „sluitende begrooting van Amsterdam 1Oder loonsverlaging. De bewuste massa wil ^ogen worden. gaat dan de financieele voorstellen der ïej'A.p. na. bu aanneming daarvan zouden torves gevormd kunnen zün. Spr. zelf gelooft jj men te hard van stapel geloopen is. Men te yte veel tot stand gebracht, om menschen st 'tokken. Ook de rechterzijde zou gaarne tot Od zien komen een badinrichting in het j/"'sterdamsche kwartier, den aanleg van een q^herhout en andere werken. Maar de finan- 1: ale lasten zouden dan te zwaar gaan druk st,,}' Als alles in een te snel tempo groeit, kun- he zaken ons boven het hoofd groeien, verkeeren in een noodtoestand en juist v^de tijdsomstandigheden kan de S.D.A.P. jv^Üten richten tot de raadsmeerderheid. haangaande heeft zü den wind in de zeilen. bt\ stipt, aan dat, volgens haar verklaring, Vqq A.P. alleen de juiste organisatie is, ook Otith- de vakvereenigingen. 'Jaar daar is reeds ten in vollen gang. De katholieken kun- ker, Been lid zijn van de S.D.A.P., zooals de oni 'bhe overheden terecht zeggen, zooals het nog gebleken is op het gebied der hu- Wt aal, hetgeen uit Wibaut's boek ge- baa is- Voor den katholiek bestaan als voor- 0aamste twee punten: God dienen en zün Van te beminnen gelük zich zelf. Spr. verwacht klan 6 andere zijde nu eens een duidelüke ver- mg dienangaande. komt spr. tot de werkloosheid en de OenKVerschaffing. Er moet naar gestreefd wor- br.p, de ontslagen tot de hoogstnoodzakelijke te Als n'> te benaderen de 40-urige werkweek. \ve b/en voorloopig 2 uur minder kan laten bat ri bereik;t men reeds iets. Te meer, om- bet eerste jaren nog wel een stüging van Vf.p, aantal werkloozen te verwachten is. Zoo- Vop b'ogelijk moet productieve arbeid uitge- uA w°rden. be]»?. den financieelen toestand betreft, de "bed neen veel verhoogd en als men daar- r:°g verder moet gaan, hoopt spr. dat zijn s°be ,i ingediende voorstel in zake de per- Iv belasting eens nader bekeken wordt. VojR zakelijke belasting op het bedrüf werkt, K. bs 3Pr„ onredelük. bog ls een tekort op het Pensioenfonds, terwijl 6tecj üiats bekend is omtrent de aan Heern- te betalen schadevergoeding. Veru11. aanzien van de voorgestelde subsidie- £etrMing zijn B. en W. wel wat te scherp op- ten 5en" mbent spr., maar zeker is dit gebeurd sDr °Vterstaan van de H.O.V. Over deze zaak ftacti spr' Persoonlijk, want anderen in zijn W denken er anders over, maar spr. ge- Üejg. dat een verlaging tot 15.000 den on- Spj. lt van de H.O.V. ten gevolge heeft, bin» beschouwt vervolgens de stucadoorssta- het ®n de daaruit gevolgde relletjes en hekelt atbeid en de terreur, door de moderne blaat». WeÖng toen uitgeoefend. Z.i. moeten vooj.u ®Se'en getroffen worden, die dat geweld *hgeE nien. Daar moet door den sterken arm be galton worden. Indertüd heeft spr. tegen Adie van de Burgerwacht gestemd, maar berj-igneve maken soc.-dem. en communisten ebtv v' Waardoor weermacht noodig is. Als nu b'acht stel tQt subsidieering van de Burger- toer Aan de orde zou komen, zou spr. daar- ?0bier .emmen, gezien wat in den afgeloopen abeep Haarlem gebeurd is, omdat de politie Spr niet m staat is, de orde te handhaven, ^bisct ?ee*t eenige voorbeelden over z.i. niet 'oeps toepassing van steunverleening. Die 'behSc,lnri leidt er, volgens hem, toe, dat de dit tlüetl geheel armlastig worden. Spr. zegt r?aatschVooral' nu men een instelling van nwappellik Hulpbetoon gekregen heeft, biet gezorgd worden, dat de ambtenaren i °ger ,aader verdringen, om maar wat ^der klimmen op de maatschappelijke tete^' "ten moet zelf ambtenaar zün, om te Ovej boe ambtenaren handelen. e bedrüven sprekende, betoogt spr., dat de tarieven billük moeten zijn, zoodat ieder van de bedrüven gebruik kan maken. Spr. noemt het een leugen, te suggereeren, dat de electriciteitstarieven zoo laag zün. Spr. noemt tenslotte het kardinale punt het gebod „Hebt uw naaste lief gelük u zeiven" en haalt tenslotte de encycliek „Quadragesimo Anno" aan ten aanzien van het herstel der maatschappelijke orde. De heer BOES CV. D.) meent, dat in de speech van den heer Castricum veel is, dat in dezen raad niet thuis hoort. Hü brengt vervolgens namens zün fractie hulde aan B. en W. voor het financieele beleid en verzekert B. en W. den verderen steun der fractie, voorzoover de voorstellen redelük zijn. Er is in de begrooting eenig optimisme, om dat er eenige lichtpunten zouden zü'n. Die zün er wel meer geweest en ook weer verdwenen. Hij acht het volstrekt niet zeker, dat de moei- lükste regeerperiode reeds achter den rug is. Wat zullen B. en W. doen, als de lichtpunten werkelijk blüvend bhjken te zü'n. Een bedrag van 40.000 wordt gevonden in de subsidies, maar over een enkel subsidie zal gesproken moeten worden, om te zien, of het noodig is, volledig met B. en W. mede te gaan. De belangrükste vraag is, of in de naaste toekomst overgegaan moet worden tot de uit voering van belangrijke werken. Onder het oog moet daarbij gezien de mogelükheid van leenen en het belasten van de begrooting met rente en aflossing. Spr. acht het niet onbil- lük, het nageslacht wat van die lasten te laten dragen. Spr. meent, dat Haarlem wel kan leenen en daarom meent hü, dat groote wer ken moeten worden uitgevoerd. Spr. vraagt zich nog steeds af, of het niet beter is, de parken te verwaarloozen, maar de verkeerswegen beter te onderhouden. Spr. verheugt zich, dat de blinden van de werkinrichting in betere lokalen ondergebracht zün en brengt B. en W. daarvoor hulde. Spr. vindt het onrustbarend, dat zoo'n groot aantal tüdelüke ambtenaren aangesteld is den laatsten tüd en vraagt B. en W. daarop te letten. Spr. acht de beschuldiging der S. D. A. P. ongegrond, dat die partij in de oppositie ge drongen is. Welbewust en met volle overtui ging hebben zü zich daarin geplaatst, door hun jarenlang stelselmatig' verzet tegen het fi nancieele beleid. De heer WOLZAK (A. R.) is van oordeel, dat de begrooting staat in het teeken der economische crisis. De rechterzijde heeft het beleid, speciaal de financieele politiek, van B. en W. gesteund, omdat dit gericht was op het belang der geheele burgerij. Hü verwüt de S.D.A.P. dat zy steeds onbe- heerscht heeft willen toegeven aan allerlei uit gaven. Het is gemakkelük veel uit te geven en die uitgaven te halen uit de zakken der belasting betalers. De S. D. A. P. noemt deze houding nog „moedig". Als de S. D. A. P. de financieele politiek van B. en W. onverantwoordelük acht, had zü haar vertegenwoordiger uit het college van B. en W. moeten nemen. De S. D. A. P. is echter niet moedig genoeg, om aan bezuinigingen mede te werken. Waar zou het heengegaan zün, als de S. D. A. P. zich had kunnen uitleven? Het één lün trekken der burgerlüke partijen met B. en W. was niet gericht tegen dé S. D. A. P., maar op het algemeen belang. De S. D. A. P. heeft zich zelf in een uitzonderings toestand geplaatst. Het was haar als minder heid gemakkelük, oppositie te voeren, omdat men toch wist, dat voorstellen aangenomen zouden worden. Het is gemakkelük, anderen het onaangename werk te laten doen. Spr. heeft de overtuiging, dat de S. D. A. P. zich steeds meer aan de verantwoordelükheid wil onttrekken, om te trachten, den invloed, wel ken zü verloren heeft, te herwinnen. Spr. vraagt vervolgens inlichtingen over het Grondbedrüf en over de liquiditeit van den Stortings- en Ophaaldienst. Moet straks voor de gelden van den laatsten dienst, welke in het gemeentebesluit gebruikt zün, geleend worden? Spr. hoopt, dat het gezag alles zal doen om zich te handhaven. Voor wat de overheid in dit opzicht gedaan heeft, brengt spr. haar hulde. Hü begrüpt echter niet, waarom büv. een 70-tal werken over Rusland in de openbare leesbibliotheek opgenomen is. Men moet geen aandacht schen ken aan het nieuwe Rusland, alleen al om dat daar de Bron van het gezag: God, wordt aangetast. Spr. vraagt B. en W., aandacht te schenken aan de bevordering van de Zondagsrust. De heer REINALDA bespreekt de crisis, door, naar hü verklaart, het kapitalisme ver oorzaakt. De wereld is ontredderd: er is fi nancieele ellende, er is de groote werkloos heid. Dit uit zich ook in de Haarlemsche be grooting. De gevolgen der crisis worden ge leden door allen, maar büzonder door de ar beidersklasse. Op haar schouders wil men de lasten schuiven en daarom moet die klasse paraat zün, om de omvorming, welke komen moet. zelf te kunnen leiden. Over de middelen, om tot die omvorming te komen, verschilt men van meening. Tenzü er vérstrekkende maatregelen getrof fen worden, heeft spr. de overtuiging, dat de 300.000 Nederlandsche werkloozen van heden niet meer volledig in het arbeidsproductie- proces opgenomen kunnen worden. Men zal moeten komen met een planmatige productie, welke soms plaatselük, soms landelük- oegon- nen, internationaal zal moeten uitgroeien. Door den heer Castricum is een belangrijke verkorting van den arbeidsduur bepleit, maar de invoering daarvan stuit op den phalanx van kapitalistische werkgevers. Men denkt er in die kringen niet aan, den arbeidsduur te ver korten, omdat men winstderving vreest. De bedoeling van de invoering van de 40-urige werkweek is niet, dat den arbeiders dan 40;48 van hun weekloon uitgekeerd zou worden. De arbeiders leven, aldus spr., immers nog altüd van een tekort. Spr. komt dan tot de verhoudingen in den raad en wüst op verhoudingen in Utrecht. De heer VAN DAM: „Daar is de toestand heel anders. En Amsterdam?" De heer REINALDA meent, dat daar de toestand wat anders ligt. De S. D. A. P.-fractie te Haarlem voelt zich in een uitzonderlüke positie gedrongen, omdat zü zelfstandig oor deelt en wil handelen en eventueel tegenover de andere partüen blüft staan. Maar ook staat te Haarlem de S.D.A.P. in een uitzonderlijke positie, omdat men de grootste lasten wil schuiven op de arbeiders. Nu spreekt men van optreden ten behoeve van de orde tegen het revolutionnair optreden van de arbeiders. Het is maar wat men orde en wanorde noemt. De heer VAN DAM (V.D.): „Zijn werk- loozenrelletjes orde?" De heer REINALDA meent, dat men uit altruïstisch oogpunt kan optreden tegen de bestaande orde. De heer WOLZAK: „Dus u wenscht wan orde?" De heer REINALDA zet uiteen, dat de S.D. A.P. hervorming wil laten geschieden langs evolutionnairen weg: volgens de democratie en volgens het parlementaire stelsel, voorzoover dit laatste geschikt kan worden gehouden. Naarmate de tegenstanders feller en ontac- tischer optreden, zal het revolutionnaire be wustzijn by de arbeidersklasse zich meer uiten. Spr. is niet voor het uitbreken van relletjes. Dat is niet in het belang van de arbeiders klasse zelf. Spr. eischt wel op de vrüheid van demonstratie als veiligheidsklep. Als men Bur- gerwachtelingen hun gang laten gaan. krijgt men iets, wat fout is. Dan komt het onge breidelde. De S.D.A.P. wenscht de politioneele taak geen moeilijkheden in den weg te leggen. Haar taak is moeilük. Men moet voorzichtig zün met het in het geweer roepen van de Burgerwacht. Hij wüst daarbü op het verzet van de textielarbei ders in Twente. Door tact en kennis der feiten heeft de toenmalige burgemeester van Ensche dé getoond, de gevoelens der arbeiders te be- grypen. Hier kon ook een conflict komen. De heer VAN KESSEL (R.K.): „Het was hier een heel andere strijd." De heer REINALDA meent, dat bij een sta king de gemeente zich heeft te beperken tot handhaving der orde. De heer BIJVOET (R.K.)Juist, dat is het." De heer REINALDA meent, dat de heer Cas tricum nog wel ee;ns spüt kan hebben op zün oproep van de Burgerwacht, als er een con flict te Haarlem uitbreekt, waar ook de katho lieke arbeiders bü betrokken zün. De werkloosheidsvoorziening moet, aldus spr., een rükszaak worden en wel dusdanig, dat de lasten gelükelijk over alle inwoners verdeeld worden. Spr. kan begrüpen, dat de arbeiders geen aanval op hun looonpositie wenschen. En nu is er bij de overheid een zekere wellust tot ver laging. De heer VISSER (C.H.)„Noodzaak". De heer REINALDA: „Verlaging zonder noodzaak." Hü betoogt, dat een behoorlüke be looning van den arbeid, door gemeenteperso neel verricht, noodig is, terwijl met een maximum-capaciteit de bezetting der posten tot het noodzakelijkste beperkt moet worden. Spr. klaagt dajn, dat in Haarlem aan het onderwüs geknauwd is en verzekert, dat de S.D.A.P. te dien aanzien wel offers wilde bren gen. Maar B. en W. vroegen te veel. Wethouder ROODENBURG (C.H.) „En toen stemde u tegen alles." De heer REINALDA oordeelt verder, dat ten aanzien van de gezondheidszorg de toestand verslechterd is. Men schünt er een sport van te maken, zooveel mogelük leege bedden in de ziekenhuizen te hebben. Spr. acht B. en W: ten aanzien van de gezondheidszorg op den ver keerden weg. Hü verzet zich tegen de beweging van een raadslid, dat wie zwemmen wil, of van de openbare leeszaal gebruik wil maken, dit maar zelf moet betalen. Den financieelen toestand beschouwende, geeft spr. aan, dat de leerlingen wel van ƒ21 tot ƒ40 millioen gestegen zün van 1918 af. maar dat dit zün oorzaak vond in de kosten van woningbouw, vernieuwing bestrating, bouw van bruggen. B. en W. Zullen met meer werken moeten komen in de toekomst en niet mag worden volstaan met het voor de werkloozen uitgetrokken bedrag van 1.725.000. Spr. betoogt, dat Haarlems financieele weer stand verzwakt is door het teren op de inkom sten per jaar. Men is nog in deii kwaden tijd Een opleving weerspiegelt zich eerst over twee jaar in de begrooting. De gemeente is uitgeput; er zün geen reserves meer; er is niets meer te halen. Spr. vraagt, waarom de verslagen der be drüven zoo laat zün verschenen en of de direc teuren vrij waren in de samenstelling dier ver- slageai. Is soms eerst overleg gepleegd tusschen B. en W. en directeuren? Er is tegenstelling in den raad betreffende de belastingheffing, doch de S.D.A.P. handhaaft haar standpunt. Men moet niet langer het standpunt irme- men: er is geen geld. dus. geenopenbare wer ken. Dat de heer Meijer de Vries kans ziet, 500 arbeiders in 14 dagen te Haarlem aan den ar beid te zetten, schrüft spr. toe aan totale on kunde over de toestanden te Haarlem. Het maketn van een nieuw rioleeringsstelsel in het lage deel van Nederland is het moeilijk ste en meest technische werk, dat men zich denken kan. De uitvoering te Haarlem zal 2 ƒ3 millioen vorderen. Het maken van het project alleen zal reeds 50.000 100.000 vor deren. Het schrijven of zeggen, dat dit zoo ge makkelük kan, is stemming maken onder de werkloozen. Geroep: „Juist! Omverantwoordelijk!" De heer REINALDA ontkent, dat de licht- tarieven goedkooper zouden zün, als een par ticuliere concessionaris de levering had. By de behandeling der hoofdstukken zal spr. vragen stellen over de onbeheerschte pryzenvaststel- ling van levensmiddelen. Spr. komt dain tot de werkloosheid. Het is verschrikkelük voor den werkloozen validen ar beider, zyn hand te moeten ophouden. Maar werkloozensteun is geen philantropie, doch een sociale taak. Spr. hoopt, dat ook blijvende aan dacht gewüd zal worden aan het vraagstuk der jonge werkloozen. Spr. wenscht in het besturen der gemeente doorvoering der democratie, ook bü de amote- naren. Spr. verzet zich tegen een uitdrukking van den heer Castricum over de ambtenaren. Zü moeten de besluiten uitvoeren in den geest van den raad. Spr. is van oordeel, dat steeds meer katho lieke arbeiders over zullen gaan "naar de mo derne (socialistische) arbeidersbeweging, als de R.K. Staatspartü niet tüdig de ontwikkeling der maatschappü begrüpt. Spr. geeft dan als zün meening te kennen, dat in het debat met jhr. v. d. Poll de Haar lemsche wethouder van financiën er in ge slaagd is, aan te toonen, dat na de annexatie de toestand van Haarlem verslechterd en die van Heemstede verbeterd is. Er moet vastge houden worden aan de idéé, dat alleen dan schadevergoeding gegeven wordt aan een ge meente, die gebied heeft moeten afstaan by annexatie, als voor die gemeente daaruit bly- vende schade voortvloeit. In Haarlem zijn de belastingen verhoogd moeten worden, in Heem stede niet. Voprts vraagt hij inlichtingen over de finan cieele autonomie der gemeente, waarby hü be- critiseert het feit, dat het Rijk zich is gaan mengen in de leeningspolitiek der gemeenten. Haarlem is soldie in zün leeningen en daarom spoort hü B. en W. aan, met een leeningsvoor- stel bij den raad te komen, opdat openbare werken uitgevoerd kunnen worden. Daarbij moet getracht worden, los te komen van de garantie van het Rük. De vergadering wordt geschorst. AVONDVERGADERING Chr.-Hist. inzicht. In de avondvergadering is het eerst het woord aan den heer VISSER (C.H.), die zich in het algemeen met het financieele beleid k8.n vereenigingen, al heeft hü op onderdee- len wel verschillende bezwaren. Zoo o.m. de omzetting van het Burgerlük Armbestuur in Maatschappelük Hulpbetoon en het niet zelf standig optreden tot verkrügihg van de sub sidie op het M.O. Scherp hekelt spr. het optreden van de moderne arbeidersbeweging by de stucadoors- staking. Niet het volk zelf treft allereerst de schuld, maar hen, die achter de schérmen blüven. Spr. wijst er dan op, dat in het buitenland (Duitschland, Oostenrijk) de S.D.A.P. »niet de kracht heeft, den tegenstand tegen haar te breken. In Duitschland kon zü haar macht niet consolideeren. In Italië won het fascisme. Ais de S.D.A.P. langs parlementairen weg de over- heersching niet kan krügen, is het pleit voor haar verloren. Spr. citeert den soc.-dem. dr. Van der Heide, die in de „Blijde Wereld" schreef, dat een optreden der soc. dem. iai de regee- ring zeer velen zou teleurstellen, omdat die zeer velen geen rekening houden met de werkelük- heid. Kleerekooper schreef in „Het Volk", dat om de vaste kern der S.D.A.P. het een bende is. Spr. vraagt naar de mogelijkheid van het in groot aantal aan den arbeid zetten van werk loozen en spreekt namens zijn fractie ver trouwen uit in het college van B. en W. De heer PEPER (C.P.H.) geeft als zijtn meening weer, dat men voorloopig niet uit de crisis is, dat er van opleving niets te bespeu ren is. Hü hekelt verschillende zaken en is van oor deel, dat de trappen van vergelyking van het woord „Weiter" zün: Weiter, Slingerberg, De Miranda. Hij gelooft, dat nog verdere loons verlaging voor het gemeentepersoneel dreigt, verdedigt de terreur bü de stucadoorsstakmg en is van oordeel, dat de gemeenten niet meer zelfstandig kunnen handelen wegens inmen ging der regeering. Hij keurt het af, dat stads- regeerders steeds maar de regeeringsbesluiten voeren. De heer VAN SANTÉ (V.B.) acht aan de be grooting den speculatieven kant verbonden, dat de werkloosheid wel zal verminderen. Maar wat zullen B. en W. doen, als deze verwach ting niet vervuld wordt. De Vrüheidsbond zal ook in de toekomst het financieele beleid van B. en W. steunen, zij het met eenige restrictie, dat het openbaar onderwüs geen schade mag toegebracht worden. Hü juicht de aanstelling van een bezuini- gi'ngs-inspecteur toe, wijst op de verhooging der belastingen in een jaar tüds en vraagt zich af, of men niet bezig is, door al die verhoogingen de kip met de góuden eieren te slachten. Ruimere uitvoering moet z.i. gegeven worden aan het besluit tot invoering van de driedaag- sche werkweek. Spr. heeft er vrede mede, dat uit de begroo ting de tüdelijkheid der salariskortijng blü'kt, maar kan die tüdelykheid ook niet duidelük uitkomen voor de verhooging der belastingen. Spr. meent, dat de subsidies van de secta- rische vereenigingen niet in gelijke mate ver minderd zün als die van de neutrale veree- .nigingen. De heer DE BRAAL (A.-R.) vindt het jam mer, dat niet behouden is kunnen blyven wat na veel strijd verkregen is. De financieele toe stand der gemeente maakt dit echter nood zakelijk en daarom heeft spr. het beleid van B. en W. gesteund. Hy betreurt het, dat de groot ste partij in den raad zich tegen de voor stellen van B. en W. verzet en zich voor alles in de oppositie plaatst. Juist samenwerking moest er in dezen moeilyken tüd zijn, maar de houding der S.D.A.P. is ook onjuist, omdat de houding der meerderheid in den raad niet ge richt is tegen de S.D.A.P. De meerderheid kan haar houding niet wijzigen, maar zü zou gaarne samenwerken met de S.D.A.P. De crisis moet internationaal opgelost wor den en daarvoor zullen offers gevraagd worden. God maakt de geschiedenis en van Hem is het gebod: „Hebt uw naaste lief gelük u zelve." Daarnaar moeten we handelen. Spr. verdedigt verder de christelijke levensbeschouwing. Hü beveelt voorts der Schouwburgcommissie aan, streng toezicht te houden op de op te voeren stukken, speciaal, waar de inhoud der stukken ontleend is aan den Bijbel. Spr. bedoelt het stuk „De Reis van Noach op de wateren". Dat heeft een verkeerde strekking. De heer BIJVOET (R.K.)„Integendeel." Wethouder VAN LIEMT (R.-K.)„Dat stuk heeft een goede strekking." De heer DE BRAAL ontkent dit aan de hand van een recensie in „De Gelderlander", omdat in dat stuk het geloof in twyfel getrokken wordt. De heer VAN DAM (V.D.) wil enkele politieke beschouwingen houden. Hü kan zich met de begrooting vereenigen, behalve met de voorge stelde verlaging der H.O.V.-subsidie. De moeilükheid der tüdsomstandigheden be dreigt vooral die partyen, die de democratie voorstaan. De Vrijz.-Dem. zien voor de ver heffing der menschen een actieve taak weg gelegd voor de gemeenschap. Spr. geeft een be schouwing over het oud-liberalisme en de na dit liberalisme opgekomen partüen en oordeelt, na een uitspraak van KerdUk geciteerd te heb ben, dat de Vrijz.-Dem. een juiste practische politiek voeren. De juiste weg voor economische en sociale politiek moet gevolgd worden op een wijze, zooals ook in „Quadragesimo Anno" ge schetst wordt. Spr. komt dan tot de houding der soc.-dem. raadsfractie. Er is tusschen haar en het overige deel van den raad een groote tegenstelling ontstaan, waarbü het grootste percentage schuld ligt bü die groep, die zich in de oppositie ge plaatst heeft. Als men langs evolutionnairen weg niet snel kan bereiken, wat men in het uur der propaganda beloofd heeft, dreigt de re volutionnaire weg, waartegen de heer Reinalda hedenmiddag terecht stelling heeft genomen. Spr. kan zich begrüpen, dat de S.D.A.P. nu de verantwoordelijkheid met eenige aarzeling be schouwt. De demagogische propaganda der S.D.A.P. Werkt dit in de hand. Spr. hekelt te dien aanzien de houding der soc.-democratische pers. In „Het Volk" verschijnt een opge schroefde serie artikelen over de Haarlemsche fractie, waarin geageerd wordt tegen de niet- socialistische democraten. Spr. haalt een voor beeld uit „Het Volk" aan en spreekt als zün oordeel uit, dat iets dergelijks in een normaal stuk als beleedigend zou kunnen aangemerkt worden. De heer BIJVOET: „Zeer Juist." De heer VAN DAM bespreekt dan de hou ding der soc.-dem. ten aanzien van het onder wüs en gaat na, hoe in andere plaateen (Assen, Almelo) de soc.-dem. medewerken aan bezui niging op onderwijsgebied. Dat zal noodzakelijk geweest zijn, maar dan moet men hier niet zoo'n grooten mond opzetten. Wat de commu nist in Almelo den soc.-dem. verweet, dat ver weten de soc.-dem. in Haarlem aan spreker. Elders zijn dus dezelfde maatregelen getrof fen, welke men hier afwyst, omdat men min derheid is. Dat is een demagogische bestrijding van de democratie. Dat kan men verklaren uit psychologisch oogpunt, maar dan mag men in „Het Volk" toch niet zeggen, dat het openbare onderwijs te Haarlem verraden wordt. Spr. acht het gevaarlyk voor de democratie, dat de grootste fraetie der democraten dema gogie naar voren brengt. Wanneer noodzakelijk maatregelen genomen moeten worden, welke niet prettig zün, moet de raad daaraan medewerken en als de S.D.A.P. haar standpunt blijft innemen, zullen de kiezers later haar wel duidelük maken, wat demo cratie is. De heer WESTERVELD (S.D.A.P.) klaagt over de late toezending van de raadsstukken, waardoor zy niet voldoende bestudeerd kunnen worden; over het niet of te laat ter inzage ver strekken van de jaarverslagen van gemeente- lüke diensten en van verschillende begrootin gen. Hü vraagt verschillende financieele inlichtin gen, o.m. of het reservefonds voldoende is voor het betalen van de schadeloosstelling aan Heem stede. Hij acht de waarde van het grondbedrüf slechts in schün aanwezig, omdat z.i. voor de meeste gronden eerst over 40 a 50 jaar zal blü- ken, of de herschatting juist was, daar de meeste gestegen waarde genomen is op grond in erfpacht. Hü becritiseert voorts de houding van B. en W. ten aanzien van de commissies van by- stand. Die commissies komen zelden byeen en Ten opzichte van de arbeidsvoorwaarden meenen wü, dat er aanleiding bestaat op de wedden en loonen een tüdelijke korting toe te passen. Ons College was van meening, dat deze gesteld kon worden op een uniform percentage van 6. De opbrengst hiervan zou ongeveer 24.000 zün. Wü hebben een voorstel in dien geest in de Commissie van Overleg aanhangig gemaakt. Behoudens de kleinst mogelijke minderheid, zoowel van de organisaties als van de vertegen woordiging van het gemeentebestuur, bestond in die Commissie tegen een tijdelyke korting geen bezwaar, terwül de meerderheid zich ver der uitsprak voor een korting met eenige pro gressie. Het door ons voorgestelde percentage voldeed niet aan dit laatste. De organisaties stelden daartegenover een voorstel om voor ieder 1000 van korting vrü te laten en van de rest 5 te korten, terwül namens ons College de concessie werd gedaan genoegen te nemen met een korting van 6 °/o, nadat voor ieder 25 van de bezoldiging tot een maxi mum van 1000 wordt vrijgelaten. Dit laatste voorstel werd door de organisaties verworpen met 5 tegen 2 stemmen, terwül bü -de verte genwoordiging van het gemeentebestuur c'e stemmen staakten, zoodat dit voorstel verwor pen was. Het voorstel der organisaties, hetwelk voor ons niet te aanvaarden was omdat de totale korting dan slechts ruim 11.000 zou uit maken, werd door de organisaties aangenomen met. 6 stemmen tegen l en door de vertegen- De nieuwe aanwinsten der R. K. Leeszaal en Bibliotheek, Nieuwe Gracht 70, zün onderstaan de: Papini, G. Jeugdstorm. Chesterton, O. K. What's wrong with the world. Hermans, F. Jeugd en bioskoop. Hendrichs, F. de gouden keten der waarheid. Vries, S. Ph. de. Joodsche riten en symbolen dl. 2. Vondel, J. van den. Werken, dl. VI. Vermeulen, F. A. J. Monumenten van geschie denis en kunst in de provincie in Gelderland. 3. De monumenten in de Bommeler en Tieler- waard. lexicon für Theologie und Kirche. Bd. IV. Rachmanowa, A. Liefde, Tcheka en dood. Leven van Moeder Maria Margaretha der En gelen; de heilige non van Oirschot. Deledda, Gr. Schilfrohr im Winde. Deledda, Gr. Schiffbrüchige im Hafen. NesUilkens, G. van. Dubbele Bart. Verwey, A. Stille toernooien. Verwey, A. De nieuwe tuin. Verwey, A. Rondom mün werk, 18901923. Sterck, J. F. M. Oud en nieuw over Joost van den Vondel. Vraagt de nieuwe regeling voor boek en lees portefeuille. De leeszaal is geopend van 1012, 25, 73 Telefoon 13778.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 3