Tarieven-ontwerp aanvaard Ruim 2741 K.M. in 121 uren S3 RADIO-PROGRAMMA PREMIE VOOR VAN NEK DONDERDAG 24 NOVEMBER TWEEDE KAMER THEE GEHANDHAAFD Verlaging bier-accijns Verstandiger Accijns op bier Verwonderlijk is, dat zelfs thans nog strijd met den geest van Ouchy wordt gezien Minister de Geer Wat de een mag, mag de ander niet BINNENSCHEEPVAART Betere vrachtverdeeling Vrijdag 25 November 1932 Een opgave van hetgeen de deel nemers aan de Zesdaagsche in dit tijdsverloop verorberen De R. A. I. uitverkocht De sprints van tien uur Cor Wals die gedoodverfd wordt als de toekomstige zesdagen-,,koning'' Wals de a.s. zesdag en- koning"? De stand van 1 uur Wat er in zes dagen o.a. gegeten wordt punten punten punten punten punten punten punten punten De juweelendïefstal bij dr. Philips De geheele buit thans terecht. Verdachte M. weder in arrest ONWEER TE AMERSFOORT O. L. Vrouwe-toren getroffen Vrienden Verdrag van Ouchy Terug naar vrijeren handel DRAMA TE EGMOND-BINNES Strooper neergeschoten STROOCARTONFABRICAGË IN ENGELAND 461e STAATSLOTERIJ DEN HAAG, 23 November 1932 Het is voor Minister de Geer geen lichte taak, het terzake van zijn bekend tarieven-ontwerp de linkerzijde naar den zin te maken. En te recht plaatste hij in den aanvang van zijn be toog dan ook de opmerking, dat hij na zijn be langrijke tegemoetkoming, welke een gevolg was van de groot opgezette actie vanwege de zoogenaamde strijdigheid met Ouchy, op steun in breeder kring gerekend had. Men herinnert zich, dat de Minister thans de tariefsverhooging geschrapt heeft voor alle goederen, die hier te lande worden geproduceerd. Zelfs werd heden nog de post: bron- en mineraalwateren uit het ontwerp gelicht, omdat er ook Nederlandsch bronwater bestaat. De baten, die de bewinds man tengevolge van zijn toegeven aan de wen- schen der tegenstanders van het oorspronke lijk ontwerp derft, put hij thans uit 20op centen op den suikeraccijns. Het verwonderlijke nu is, dat er zelfs thans nog afgevaardigden zijn we noemen dr. Bie- rema en den heer IJzerman die strijd met Ouchy met den geest van Ouchy dan blijven zien. Zij zijn op dit punt zóó overgevoe lig, dat zij zelfs de verhooging van de rechten op goederen, die hier niet worden geprodu ceerd en dus in het geheel niet voor bescher ming in aanmerking komen, niet in den haak achten, terwijl notabene het verdrag van Ouchy de heffing van zuiver fiscale rechten op goe deren, die het land van heffing zelf voort brengt, nadrukkelijk toestaat. De sociaal-demo cratische vrijhandelaar a outrance licht zijn betoog toe met de al buitengewoon theoreti sche spitsvondigheid, dat de verhooging met 3 pCt.! wel eens een productie zou kunnen stimuleeren van de artikelen, die men vroeger hier te lande niet voortbracht. Daarbij dient dan nog in aanmerking genomen, dat veruit net grootste percentage van de opbrengst zal komen van de opcenten op tabak, thee en benzine, producten, die hier te lande niet eens gepro duceerd kunnen worden. Het betoog van den heer IJZERMAN mag dan ook als een typisch voorbeeld beschouwd worden van de mate. waarin een stokpaardje zijn berijder vermag mee te sleuren. De vrijzinnig-democraat mr. OUD was ver standiger en zocht zijn kracht meer in 't aan voeren van bezwaren tegen de verhooging van de rechten op de drie bovengenoemde artike len op grond van de schade, die zij aan pro ducten of consumenten zal toebrengen. Ten aanzien van de verzwaring van den suikerac- cijns voorspelde mr. Oud evenals dr. Biere- ma, die een vrijwel gelijkgeaard betoog hield inkrimping van het verbruik en mitsdien tegenvallers bij de opbrengst. Of dit nu niet al te somber gezien is de verhooging be draagt 5 cent per K.G. kan men zich te recht afvragen. Rechts stemde voor, al was ook daar natuur lijk niet de minste geestdrift. Zoowel dr. KOR- TENHORST als de Christelijk-Historische af gevaardigde RUTGERS VAN ROZENBURG ga ven te kennen, dat zij het ontwerp in zijn oor- spronkelijken vorm eigenlijk prefereerden, ter wijl degene, die tot de wijziging de meeste aan leiding gaf, met zijn verzet, dr. COLIJN, even min enthousiast was, al vond hij de wijziging in verband met Ouchy natuurlijk een vooruitgang. Dr. KORTENHORST vroeg van den Minis ter een nadere verklaring over de al eerder toegezegde technische herziening van het ta rief. Hij wenschte en zeide dat met een na druk, waaruit kon worden afgeleid, dat van die toezegging de steun der Katholieke fractie af hing dat de Minister zélf nog in het laatste jaar van zijn ambtperiode met deze herziening bij de Kamer komen zou. En hij kreeg inder daad die toezegging. Minister de Geer zal zor gen dat vóór 1 Juli een ontwerp bij de Kamer is ingediend. Of dit ontwerp echter naar den zin van alle leden zal zijn, trekt hij reeds thans in twijfel. En inderdaad werden terzake van een technische herziening hedenmiddag al op merkingen gemaakt, waarin de vrijhandelaars en de meer beschermingsgezinden geheel uiteen- loopende denkbeelden bleken te koesteren over de bij die herziening te volgen methode. De verhooging van den suikeraccijns verde digde Minister DE GEER met de opmerking, dat voor de andere reeds eerder aanbevolen heffingen geen meerderheid verondersteld mocht worden. Tegen dr. Colijn's pleidooi voor een zwaardere tabaksbelasting voerde de Mi nister het argument aan, dat hem reeds nu zoo'n geweldige storm van protesten bereikt, dat hij zich wel eens afvraagt: „Heb ik nu zoo'n ontwerp ingediend of niet?" Trouwens, om dezelfde reden de protesten der indus trie nam de heer Colijn zelf tijdens zijn Ministerschap in 1924 den sigarenaccijns terug. Door aanvaarding van een amendement-Kor- tenhorst met 67 tegen 23 stemmen heeft de wet nog deze wijziging ondergaan, dat niet 30, maar slechts 15 opcenten op den accijns en het compenseerend invoerrecht op bier worden geheven. Het liberale amendement, om de thee geheel uit het ontwerp te lichten, werd met 50 tegen 41 stemmen verworpen. Wèl be stond in Katholieken en Christelijk-Histori- schen kring sympathie voor dit denkbeeld, maar de heeren Kortenhorst en Feber hadden reeds een gelijkluidend amendement ingetrokken, omdat zij meenden, dat de kwestie van de invoerrechten op Indische producten beter in het zuivere kader van de toegezegde tariefsherziening behandeld kan worden. Mi nister De Geer achtte trouwens het amende ment-Knottenbelt beslist verwerpelijk. Het is voor hem wel heel moeilijk, om aan de noo- dige middelen te komen! De wet zelf is ten slotte met 50 tegen 41 stemmen aangenomen. Nadat zonder hoofdelijke stemming waren aanvaard de Middelenwet en de Hoofdstukken II (Hooge Colleges van Staat), Vila (Staats schuld) en XII (Onvoorziene Uitgaven) der begrooting, wilde President VAN SCHAIK ook nog het was bij zevenen en de Kamer was al vrij leeggestroomd beginnen aan het ont werp tot steun aan de haringdrijfnetvisscherij. Het is zoovèr echter niet gekomen. De sociaal-democraat DROP diende een voor stel in, om eerst morgen (Donderdag) dit on derwerp aan te vatten. En nadat door lang bellen alle restantjes van de honderd leden uit de garderobe en de gang waren bijeengeroe pen, bleek het quorum niet meer aanwezig. 26 leden stelden zich aan de zijde des voor zitters, 19 waren het eens met den heer Drop. We kunnen dezen laatsten leden niet geheel en al ongelijk geven. Het antwoord van den Minister op het eindverslag was nog pas zeer kort binnen. Het was bovendien al vrij laat en behalve de heer Drop waren er nog meer leden, die een en ander over het ontwerp wil den zeggen. Als de heeren zelf nu voortaan hun spreeklust eens eenigermate contingentee ren, zou de noodzakelijkheid van 's middags en 's nachts zoo lang door vergaderen belangrijk kleiner worden. Behalve met de drie sociaal-democratische raadsleden te Amsterdam heeft zich ook bij ettelijke Groningsche Statenleden van de S.D.A.P. het geval voorgedaan dat zij vóór loonsverlaging van overheidspersoneel hebben gestemd. De loonsverlaging bij de Arbeiderspers zelf te drommel, als „burgerlijke" ondernemin gen de loonen van haar personeel verlagen, waarom zouden wij het dan ook niet doen? laten wij buiten beschouwing. De houding der ontrouwe Groningsche partij- genooten had ontstemming gewekt. En op de jaarvergadering der federatie Gro ningen van de S.D.A.P. kwam de zaak aan de orde. Drie moties, door schakeering van onvrien delijkheid onderscheiden, waren ingediend. De zwakste hield een afkeuring in van de houding der Statenleden, die voor de loonsver laging hadden gestemd. De tweede eischte dat de fractie in het ver volg tegen iedere verslechtering van de positie der arbeidersklasse met kracht zou optreden. De scherpste verlangde dat de partijgenooten, die „in lijnrechten strijd met de geheele politiek der partij ten aanzien van de loonsverlagings campagne der bezittende klasse" hadden ge handeld, hun mandaat ter beschikking van de partij zouden stellen en aftreden als leden der Provinciale Staten. Daar verscheen, zoo merkt de „Volkskrant" op, als Deus ex machina de partij-secretaris Woudenberg, blijkbaar opzettelijk naar Gronin gen gezonden om den wagen in het gewenschte spoor te brengen, met een motie. Deze motie, die met eenparige stemmen werd aangenomen, luidde als volgt: De jaarlijksche vergadering, van oordeel dat de loonsverlaging in de Statenver gadering van 19 Juli aan het personeel in dienst der provincie opgelegd, door de omstandigheden niet werd geboden, be treurt dat niettemin door een deel van onze Statenfractie aan deze verlaging is meegewerkt, en vertrouwt dat de Staten fractie met deze uitspraak rekening zal houden. Wij houden ons overtuigd, dat indien een dergelijke motie in onze kringen was gesteld en aangenomen, ze door het „Volk" onder smaad en schimp, als slap en opportunistisch zou zijn bedolven. Maar dit is bijzaak. Voor ons is hoofdzaak, dat de partijsecreta ris der S.D.A.P. zelf gewaagt van een loons verlaging „door de omstandigheden niet ge boden." M.a.w.: hij erkent en aanvaardt loonsver lagingen door de omstandigheden wél geboden. Maar waar blijven nu de motie-mannen, die de houding hunner Groningsche partijgenooten in lijnrechten strijd achtten „met de geheele politiek van de partij ten aanzien van de loons- verlagings-campagne der bezittende klasse?" Waar blijven de motie-mannen, die van hun partijgenooten verzet eischten tegen „iedere" verslechtering van de positie der arbeiders- kl&SS6 En waar blijft de S.D.A.P. zelf, die in strijd met „de geheele politiek" van de partij met uitzondering natuurlijk van de politiek die ze in eigen huis toepast haar partijsecretaris de mogelijkheid laat veronderstellen van loons verlagingen „door de omstandigheden geboden."" Niet verschoonbaar, niet te gedogen, maar: geboden. Als wij in bepaalde gevallen in loonsverlagin gen berusten, ze een enkele maal zelfs als bil lijk aanvaarden, dan is het woordenboek te klein om daaraan genoeg lieflijks aan ons adres te ontleenen. Maar nu de partijsecretaris in eigen persoon de mogelijkheid van door de omstandigheden geboden loonsverlagingen erkent het oordeel daarover is een kwestie van waardeering eer der dan van beginsel zal hij daarvoor door het „Volk" wel niet tot de orde worden ge roepen. Hier geldt het Latijnsche spreekwoord: Quod licet Jovi non licet bovi: wat de een mag, mag de ander niet. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wets ontwerp tot vaststelling van tijdelijke maat regelen ter bevordering van een zooveel moge lijk evenredige vrachtverdeeling in de binnen scheepvaart. HUIZEN, 1875 M. N.C.E.V. 8 u. Schrift lezing en meditatie; 8.15 Morgenconcert; 10.30 Morgendienst door Ds. B. J. C. Rien- ders; 11 u. Harmoniumconcert door Snijders; 12 u. Politieberichten; 12.15 Zang-recital; 1 u. Concert; 2 u. Rustpoos voor het verzorgen van den zender; 2.30 gedeelte uit Rigoletto, Verdi; 3.30 Harp- recital door Phia Berghout; 4.30 Giamo- foonmuziek; 5 u. Botanisch halfuurtje; 5.30 Jeugdige amateurfotografen; 6 u. W. Rip Jr.: De boerenjeugd; 6.30 A. J. Her wig; 7 u. Literair halfuurtje; 7.30 Politie berichten; 7.45 Orgelbespeling; 8.30 De Haarlemsche Orkest Vereeniging o.l.v. Frits Schuurman; 8.30 Orkest; 9 u.Cause- rie; 10 u. Persberichten van het Persbureau Vaz Dias; 10.30 Gramofoonmuziek. HILVERSUM, 296 M. 8 u. V.A.RA. Gra mofoonmuziek. V.P.R.O. 10 u. Morgen wijding. V.A.R.A. 10.15 De Notenkrakers o..v. Daaf Wins; 11.15 Onze keuken door P. J. Kers: 11.45 Jan Lemaire draagt voor. A.V.R.O. 12 u. Omroeporkest o.l.v. Nico rreep; Tusschenspel van gramofoonmu- siek; 2 u. Causerie 2.30 Kovacs Lajos en zijn orkest, tusschenspel van gramofoon muziek. V.A.R.A, 4 U. Klein-orkest o.l.v. Paul Duchant; 4.50 Na schooltijd: 5.30 Klein-orkest oJ.v. Paul Duchant; 6.40 Rusland door Dr J. Presser; 7 u. Orgel spel; 7.20 De Flierefluiters oJ.v. Hugo de Groot. V.P.R.O. 8 u. Cursus; 8.30 Con cert; 9 u. Cursus; 9.30 Concert; 10 u. Persberichten van het Vrijzinnig Gods dienstig Persbureau; 10.05 Persberichten van het Persbureau Vaz Dias te A'dam; 10 15 J. Kuit: Kinderboeken. V.A.RA. ll'u. Dr. B. Premsela; 11.15 Morse-tijdseiu; 11.20 Gramofoonmuziek. BRUSSEL, 509 M. 12.20 Concert door het Klein-orkest van het N.I.R. o.l.v. P. Leemans; 1.30 Gramofoonmuziek; 5.20 Con cert door het Omroepsymphonie-orkest o.l.v. Arthur Meulemans; 6.35 Gramofoonmuziek; 7.20 Gramofoonmuziek; 8.20 Concert door het Radio-orkest o.l.v. Franz André; 10.30 Gramofoonmuziek. KALUNDBORG, 1153 M. 2 u. Omroep- harmonie-orkest o.l.v. Launy Gröndahl; 7.30 Omroepsymphonie-orkest oJ.v. Fritz Mah ler; 9.55 Dansmuziek. BERLIJN, 419 M. 6.30 Gramofoon muziek; 8.35 Symphonle-concert door het Omroeporkest. HAMBURG, 372 M. 12.35 Gramofoon muziek; 1.30 idem;, 3,50 Concert; 6.50 Con cert door het Radio-orkest o.l.v. José Eiben- schutz; 10.05 Concert. KÖNIGSWUSTERHAUSEN, 1635 M. Gramofoonmuziek; 1.20 Gramofoonmuz.; 3.50 Concert. LANGENBERG, 472 M. 11.20 Populair concert; 12.20 Concert o.l.v. Eysoldt; 4 20 Vesper-concert; 9.50 Populaire- en dans muziek o.l.v. Eysoldt. DAVENTRY, 1554 M. 12.20 Orgelrecital 1.05 Concert; 3.20 Gramofoonrecital; 5.05 B.B.C, dansorkest; 9.55 Concert door het B.B.C. orkest; 11.25 Geraldo en zijn orkest en de Savoy-hotel; Orpheans, PARIJS EIFFEL, 1446 M. 7.50 Concert o.l.v. Ed. Flament. PARIJS R.. 1725 M. 8.05 Gramofoon muziek; 6.50 Concert; 8.20 Gramofoon muziek. MILAAN, 331 M. 6.50 Gramofoon muziek; 8.05 Symphonie-concert o.l.v. Tan- sini. ROME, 441 M. 8.05 Symphonieconcert. 9.50 „Barmusik" WEENEN, 571 M. Charles Bakker, viool. WARSCHAU, 1411 M. 5.20 Dansmuziek; 7.35 Concert door het Philharmonie-orkest van Warschau o.l.v. Fitelberg; 10.20 Dans muziek. BEROMÜNSTER, 460 M. 7.10 Bach- concert door het Omroeporkest o.l.v. Gil- oert; 9 u. Cabaretprogramma. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KA THOLIEKEN RADIOGIDS Het bordje „uitverkocht" stond gisteravond van zes uur af- aan de deur en desondanks ver dringen zich nog honderden mensehen voor het R. A. I.-gebouw. De renners zijn reeds vroeg in touw. 50.— van de Cinema Parisien wordt gewonnen door Cor Wals. Van Houten is weer in de R.A.I., want de premiestroom van deze uiterst sportieve firma, die reeds avond aan avond tallooze premies heeft uitgeloofd, vangt weer aan. Tien doozen luxe bonbons zijn voor Charlier. Pijnenburg wint een premie van 25 gulden, eveneens aan geboden door deze firma. En hetzelfde bedrag van dezelfde firma, verreden in een nieuwen sprint over tien ron den, wordt na schitterenden spurt van Pijnen burg weer door hem ingepalmd. Een derde pre mie van 25 gulden is voor Wals, een vierde voor Piet van Kempen, die onder luide bijvalsbe tuigingen deze premie aan Klaas van Nek geeft. Driemaal vijfduizend sigartten worden uitgeloofd door Turmac. Wat krijgen die renners toch veel te rooken, na deze zesdaagsche hebben ze genoeg voor een jaar. Hoe komen bijvoorbeeld v. KempenPijnen burg van die sigaretten af, want zij rijden wel zes zesdaagschen in een seizoen, als het er niet meer zijn. De drie premies zijn voor Dinale, Jan van Kempen en nog eens Jan van Kempen. De bel luidt ten teeken, dat de sprints van 10 uur verreden worden. De eerste sprint is voor Pijnenburg, onmid dellijk hierop neemt Braspenning met behulp van Wals een ronde, de tweede sprint is voor Piet van Kempen, nu zijn het Wambst—Broc- cardo, die een ronde inloopen. De derde sprint is voor Wals en weer gaan er eenige koppels vandoor. Rausch—Huertgen nemen een ronde terug, Charlier—Deneef nu en weer kunnen we het niet bijhouden. De vierde sprint is voor Charlier, Wambst valt in de bocht en is voor eenigen tijd uit den strijd. Van Kempen Pijnenburg trekken er nu tusschenuit en daar het peleton hen niet achterna gaat, ge lukt het den Hollanders gemakkelijk de ronde te nemen. Steeds wordt er gejaagd, onbarmhartig trek ken de Duitschers, de Hollanders, de Fran- schen en de Belgen er tusschen uit en het pu bliek, dat waar voor zijn geld krijgt, schreeuwt, dat het een lieve lust is. De eenigen, die zich aanvankelijk rustig hou den, zijn van Kempen-Pijnenburg, maar dit haalt hun menig fluitconcert op den hals. Wals is weer in de baan en neemt onmiddel lijk een ronde, dat is zijn antwoord op de vraag of hij zich bezeerd heeft. Van Kempen en Pijnenburg gaan er vandoor. Daar hebben de toeschouwers op gewacht, nu kunnen ze eindelijk hun keelen schor schreeu wen en het zal morgen een goede dag zijn voor de fabrikanten van salmiakdropjes en Wy- bertjes. Nauwelijks in het peleton gearriveerd begin nen de Hollandsche „koningen" aan hun twee de ronde. Naast ons in de loge hebben wij een stel Brabanders gekregen, die iederen keer, dat Pijn uitloopt, te keer gaan alsof hun leven er van af hangt. Volledigheidshalve vermelden wij nog even, dat de vijfde sprint voor Wambst was en de zesde voor Deneef. Opmerkelijk is de groote vechtlust van het koppel WalsBraspenning, dat zeer frisch is, in tegenstelling met Rausch Huertgen en CharlierDeneef, die het tempo lastig schijnen te kunnen volgen. Om van de anderen, die meerdere ronden bij de leiders ten achter zijn, maar niet te spreken. De jacht is hevig en zelfs van KempenPij nenburg lijken ons moe, hetgeen ook geen won der mag heeten. Wanneer, wij na een uurtje denken, dat de kalmte eenigszins is ingetreden, gooit Broc- cardo weer roet in het eten door een ronde in te loopen. En nu volgen Charher, Rausch, Goe- bel en van der Heyden, die leven in de brou werij brengen. Terwijl op de baan de renners een zwaren slag leveren, gaan ook de menschen, die voor de R.A.I. staan en geen plaats hebben kunnen krijgen, „zesdaagsche spelen" en in de hall vindt een ware veldslag tusschen de liefhebbers en de politie plaats. Na vijf kwartier is het peleton bijeen, Pij nenburg spreekt even tegen de in de baan aan- wezige rijders en schijnbaar is besloten om even uit te puffen. Wie spreekt er nog van sport? Eerlijk gezegd hebben de renners het wel ver diend. Allen zijn ze doodop, alleen Wals ver toont geen spoor van vermoeienis. Die Cor is een kranige rijder, volgens Viel, de bekende Franschen manager, die het Koppel Guimbre- tièreBroccardo, dat de Berlijnsche Zesdaag sche won, verzorgd heeft, volgens Viel is Cor Wals de beste rijder, in Amsterdam aanwezig, en de toekomstige Zesdage'n-koning. In het 121e uur zijn afgelegd 42,660 K.M. Het is dus hard gegaan. Het totaal aantal K.M. tot op heden bedraagt 2741. De laatste sprint van de Hollenkamp-premie wordt verreden. Het totaai resultaat is, dat de prijs van 350 gulden door van Kempen-Pijnen burg in de wacht wordt gesleept, terwijl Wambst-Broccardo 200 gulden op hun reke ning geschreven krijgen Een haard ter waarde van 100 gulden is voor de combinatie Jan en Piet (van ouds bekend). De laatste sprint had tot resultaat, dat in het totaal klassement de twee gouden horlo ges ter waarde van 400 gulden, uitgeloofd door de firma van Houtem en de K. L. M., in de vestzakken terecht komen van Jan van Kem pen en Bogaert. luidt als volgt: L Van KempenPijnenburg 558 punten. Op 3 ronden: 2. Rausch—Huertgen 195 punten. Op 5 ronden: 3. Charlier—Deneef 265 punten. 4. WambstBroccardo 51 punten. Op 6 ronden: 5. BraspenningWals 168 punten. Op 14 ronden: 6. Dinale—Van der Heijden 182 punten. 7. GoebelSchorn 130 punten. Op 15 ronden: 8. J. v. Kempen—Bogaert 290 punten. Peix rijdt nog steeds alleen. Verschillende premies worden uitgeloofd, o. a. door het publiek van de Zuidelijke zittribune een premie van ƒ25.10 (dat dubbeltje is waar schijnlijk voor het zegel), welke in de wacht wordt gesleept door Jan van Kempen, die de zen avond wel bijzonder op dreef is, want ook 100 gulden worden door hem geïncasseerd. De Ufa-premie, twee gouden sigarettenko kers, ter waarde van ƒ500.—, verhuizen naar de colberts van den grooten Piet en den lan gen Jan. Het is thans betrekkelijk kalm. Althans op de baan. Op de tribunes roeren de toeschou wers zich geducht, want zij nemen met deze kalmte geen genoegen. De renners echter trekken zich er niets van aan. Zij sparen zich voor de sprints van twee uur, naar het schijnt, en voor een eventueele jacht, welke daaruit zou kunnen voortvloeien. Een premie van 75 voor het koppel, dat het eerst een ronde uitloopt, is voor Goebel— Schorn. Buiten schijnt het een janboel te zijn. Te oordeelen naar mededeelingen van den pers commissaris, staan voor de deur van het ge bouw eenige honderden menschen, die van Eindhoven, Tilburg etc. gekomen zijn, voorzien van een geldig plaatsbewijs en wegens het ver bod van de brandweer niet binnen mogen. Her haaldelijk trachten deze menschen zich met geweld toegang te verschaffen, hetgeen echter niet gelukt. Wanneer de sprints worden aangekondigd, loopen Wals, Broccardo en Van Kempen uit, zij nemen een ronde en direct daarop volgen an dere koppels,. Het jagen is wederom in vollen gang en het komt ons voor, dat de achter liggende koppels thans nog een laatste poging willen wagen om den achterstand te verkleinen. De sprints hebben het volgende resultaat: Eerste sprint: 1. Jan van Kempen; tweede sprint: 1. Deneef; derde sprint: 1. Wals; vierde sprint: 1. Wambst; vijfde sprint: 1. Piet van Kempen; zesde sprint: 1. Pijnenburg. Na de sprints blijft het veld echter rustig, slechts de premies brengen leven in den strijd. Dinale wint een race-fitting ter waarde van 50 gulden, zijn koppelgenoot v. d. Heijden, die er steeds beter in komt, wil niet voor hem onder doen en sleept een overigens bescheiden premie van 16.05 in de wacht. De strijd om 3 uur 's nachts luidt: 1. Piet van Kempen—Pijnen burg. Op 2 ronden: 2. Rausch—Huertgen. Op 3 ronden: 3. Charlier—Deneef. Op 4 ronden: 4. BraspenningWals. 5. WambstBroccardo. Op 10 ronden: 6. GoebelSchorn. 7. Dinalev. d. Heijden. Op 11 ronden: 8. Jan van KempenBogaert. Dan wordt om 3.15 uur 84.70 door het pu bliek uitgeloofd voor het koppel, dat binnen het half uur één ronde uitloopt. Nadat Bogaert een poging door pech had moeten opgeven, trekt Jan van Kempen er tus schen uit, Bogaert neemt keurig over en spoe dig is de ronde genomen, zonder dat het veld echter noemenswaardigen tegenstand heeft ge boden. Dan volgt het klassement van 4 uur: Den eersten sprint wint Piet van Kempen voor zijn broer. De tweede is uiterst spannend: op de streep weet Pijnenburg nog juist met Charlier vlak naast hem Dinale te passeeren. Jan van Kempen wint den derden sprint voor Rausch, Pijnenburg den vierden met Bo gaert als tweede. Piet van Kempen den vijfden, wat he'm een ovatie bezorgt en het enthousias me als Pijnenburg den zesden wint, is zoo mo gelijk nog grooter. Hierna kan niets meer de renners uit hun eentonigen cirkelgang halen, zelfs de tempo ronden worden gesaboteerd! De jury kent de hierdoor verkregen punten dan ook niet toe. De stand, waarmede ten slotte de neutralisa tie wordt ingegaan, luidt als volgt: 1. Piet van KempenPijnenburg Op 2 ronden: 2. Rausch—Huertgen Op 3 ronden 3. CharlierDeneef Op 4 ronden: 4. BraspenningWals 5. WambstBroccardo Op 10 ronden: 6. Jan van Kempen—Bogaert 7. Dinalev. d. Heijden 8. GoebelSchorn Wij zijn Woensdagavond om zeven uur een kijkje gaan nemen in de keuken. De chef-kok was zoo welwillend ons een op gave te verstrekken van de ;n zes dagen ge woonlijk opgegeten groenten, vruchten, vleesch- soorten etc. En tevens van de dranken. Wij laten dit lijstje hier volgen, opdat men een inzicht krijge van het ontzaggelijke werk, wat door deze vijf koks, die bij alle zesdaag schen aanwezig zijn, in orde wordt gemaakt Wel maken wij er den lezers op attent, dat door deze keuken niet alleen de renners, doch ook de verzorgers gevoed worden. Hier gaat-ie dus: In zes dagen 3000 eieren; 180 kippen; 300 KG vleesch; 900 sinaasappelen; 1800 cadetjes en 100 groote brooden; 1200 flesschen bier voor zoover het Amsterdam betreft. In Dortmund (denk aan het overheerlijke Dortmunder Dier) gewoonlijk 2000 flesschen; verder mineraalwa ter; wijn (roode en witte); vermouth etc.; 150 KG druiven; 55 bussen ananas voor compote en per dag 60 tongetjes; 60 liter melk; 15 pond macaroni; 12 doozen pudding; aardappelen worden niet veel gegeten, wel veel spaghetti. 576 204 284 190 61 310 190 136 Zooals bekend werden Woensdag 16 dezer uit de voorloopige hechtenis in het Huis van Bewaring te Den Haag ontslagen de drie Oos tenrijkers H., D. en M., die sedert 8 Augustus j.l. in bewaring waren gehouden als verdacht van den diefstal van juweelen en goud ten nadeele van de fam. dr. ir. Philips aan de Van Hogenhoucklaan te Den Haag, op Zon dagmiddag 24 Juli te voren gepleegd tot een totale waarde van ongeveer twee honderd dui zend gulden. Zij werden Donderdag 17 dezer als vreemdelingen zonder middelen van be staan over de Belgische grens gezet, doch M. werd Zaterdag 19 November wederom door de politie te Den Haag opgemerkt. Dinsdagavond jJ. werd M. overvallen toen hij een bepaald pand te Den Haag verliet. Hij werd in het bezit gevonden van alle juweelen en verdere sieraden, terwijl bij huiszoeking in het pand ook de gestolen duizend gouden En- gelsche ponden werden aangetroffen. Al het gestolene, dat na de inbraak diep on der den vloer in het laatstbedoelde pand was begraven, was door M. thans opgegraven met de bedoeling om het naar het buitenland te brengen. De thans in beslag genomen buit is geheel compleet. Het spreekt vanzelf dat M. opnieuw in ver zekerde bewaring is gesteld. Woensdagnamiddag om 4 uur 20 brak onver wachts te Amersfoort een kort onweer los met zeer hevigen beginslag. Hierbij is de O. L. Vrouwetoren getroffen, die over twee bliksemafleiders beschikt. Op den z.g. speelzolder werd de geheele electrische installatie uiteengeslagen, evenzoo de electri sche meter aan den voet van den toren In de winkels en huizen aan denzelfden ka bel gelegen sprongen tot op grooten afstand de aangestoken lampen. Ill f; Het woord wordt veel misbruikt, want hoeveel echte vrienden heelt een mensch. Hoevelen zijn er, die door dik en dun met iemand mee gaan, hem niet alleen in vroolijke oogenblikken, maar ook in tijden van neergang hun sympathie, hun hulp, hun hartelijkheid schenken. Vroolijk te zijn met de vreugdigen is geen kunst, is ook geen verdienste; iemand vleien met zijn goede hoeda nigheden kan zelfs op lafheid gaan lijken, maar een vriend zijn feilen toonen is de beste dienst, dien men iemand kan bewijzen. Vrienden, hoeveel denken we er te hebben en hoe weinig bezitten we er in feite. Vrienden hebben is een kostbaar goed, een vriend te verliezen brengt een leegte, die voor menigeen nooit en voor anderen slechts heel lang zaam is te vullen. De wond groeit dicht, maar het lit- teeken blijft. Na liefde is vriendschap het schoonst, dat een mensch wordt ge geven. Hebt ge een vriend, houd hem in waarde! Ingediend is een wetsontwerp tot goedkeu ring van het op 18 Juli 1932 te Genève gesloten internationaal verdrag tot vermindering def handelsbelemmeringen, met toegevoegd proto col en bijbehoorende verklaringen. In de Memorie van Toelichting wordt uitvoe rig de voorgeschiedenis van dit verdrag uiteen gezet en worden voorts de pogingen beschre ven door den Volkenbond gedaan om de in ternationale handelsbelemmeringen weg te ne men. Verder wijst de toelichting op de °n" derhandelingen tusschen Staten onderling 8e" voerd om tot een regeling te komen. De Memorie vervolgt dan: Uit het feit, dat dit verdrag, zooals uit bet vorenstaande blijkt, buiten den Volkenbond "lU is tot stand gekomen, mag geenszins worden afgeleid, dat de drie Regeeringen wegen zouden hebben willen bewandelen, die niet met de in zichten in Genève tot uiting gekomen, zouden overeenstemmen. Wat den opbouw van dit verdrag betreft, zU in de eerste plaats opgemerkt, dat, houdt het zich ook vooral met de douanerechten beziS» deze toch niet het eenige onderwerp van het verdrag konden zijn. Voorts moet er op worden gewezen, dat -e actie van het verdrag ten opzichte van de han- delsbemoelïngen zich in tweeërlei vorm kleedtj Eenerzijds wordt vastgesteld, dat geen verzwa ring van de bestaande belemmeringen ma» plaats vinden. Anderzijds wordt een systeem van afbraak van belemmeringen gehuldigd. Het verdrag gaat uit van de gedachte, da teruggekeerd moet worden tot vrijeren hande. in dezen zin, dat een limiet gesteld wordt, to welke de tarieven moeten worden verlaagd» zoodat zij niet meer als al te hinderlijke be scherming kunnen worden aangemerkt. De opbouw van het verdrag werd intusscbeU in niet mindere mate beheerscht door de Êe' dachte, dat de meestbegunstiging moet blijven de grondslag van de economische betrekkingen tusschen de volken. Slechts kan verlangd wof' den, dat a) aan ons uit hoofde van deze vrij gevige politiek méér gegeven wordt dan meest begunstiging, b) wü hiervoor onzerzijds mee mogen geven dan meestbegunstiging, met die verstande dus, dat dat meerdere niet door meestbegunstiging ook op anderen overgaat. Bij de onderteekening van het verdrag is wel van Belgische als van Nederlandsche zijde verklaard, dat men zich alleen voor het grond" gebied in Europa verbindt. De vraag, of h® wenschelijk en mogelijk is het verdrag, ook voo^ de Nederlandsche overzeesche gewesten te aan vaarden, is thans nog in beschouwing. Ten slotte worde opgemerkt, dat het oogen- blik nog niet is gekomen om zich uit te spre' ken over het gevolg, dat dit verdrag praktisch zal hebben. Gisterenavond omstreeks 8 uur is in de dui nen, onder de gemeente Egmond-Binnen in d® jachtterreinen van den heer Van der Vliet, d 25-jarige strooper Krijn Dekker uit Egmonu aan Zee door den jachtopziener J. v. d. Bere neergeschoten. De jachtopziener heeft, naar we vernemen» uit zelfverweer gehandeld, daar hij eerst twe«" maal in de lucht heeft geschoten. Hij was ver gezeld van den jachtopziener Minnée, die zien echter op 150 a 200 M. afstand bevond. K. Dekker, die te Egmond aan Zee gunst»® bekend staat, was gehuwd, doch laat geen kin* deren na. Het lijk is ter sectie naar AlfcmaS" vervoerd. De jachtopziener v. d. Berg is door het voor val dermate overstuur geraakt, dat geneesku»" dige hulp moest worden ingeroepen. Hoe de strooper voor het noodlottig ongevm gehandeld heeft, konden we op dit oogenbl»15 nog niet vernemen. Reuter seint uit Londen, dat een maatschap' pij is opgericht met een kapitaal van 1 ®n* lioen tot oprichting van drie stroo- cartonfabrieken, in Berkshire, waartoe besloten is in de vergadering van de „Nations Farmers Union" te Faringdon (Berkshire). Men wijst er op, dat dit de eerste fabrieken van dien aard in Engeland zijn en zij zulle11 in staat zijn het stroocarton 20 goedkoo- per te produceeren dan de Nederlandsche fa' brieken. (Niet officieel) Trekking van Donderdag 24 November 1932 le klasse, 4e lijst HOOGE PRIJZEN f 100 4880, 6152, 19470. Prijzen van f 20 24 289 881 915 945 1237 1425 2126 2143 2227 2234 2298 2319 2323 2921 2944 3155 3269 3568 4394 4451 5845 6224 6740 7069 7252 7292 7479 7533 7572 7903 8124 8128 8398 6043 9416 9670 9676 9766 9926 10369 10561 10"Jj, 11634 11746 12002 12258 12427 12746 13281 133"? 13629 14066 14481 15043 16156, 15842 15577, 1583,' 19200 19230 19488 19576 19714 19729 19911 2050® 20808. Verbetering le klasse, 3e lijst: 1845 m.z. 1855. 18197 m.z. 18187. 1825 2626 549» 7508 9241 13629 14056 14481 15043 15166 15242 15577 ia"-7 15916 15992 16043 16289 16346 17463 17806 17°?, 17690 17785 17814 17842 18068 18447 18508 18558 18628 18632 18745 18870 18890 18972 19143 l?i°.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 6