Het spel met Hitier geslaagd President Hoover's weigering Hitler's voorstel verworpen VEREEINIGDE KATHOLIEKE PERS De trots van Balbo Het nieuws van heden NU MGR. KAAS AAN DE BEURT? FRANKRIJK VERRAST Camiel Huysmans DE BAROMETER VRIJDAG 25 NOVEMBER 1932 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling Naar een presidentieele dictatuur Ex-koning Alfonso De Italiaansche minister waagt met 20 vliegtuigen den sprong over den Oceaan Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini^ Trotzki te Kopenhagen There is something rotten. Gandhi blijft in de gevangenis Tenzij de regeering de eischen van het congres inwilligt Weigert afstand van den Spaan- schen troon te doen boekhandel h. coebergh, Haarlem, tel. 11041 Geen sprake van ratificatie van Lausanne; de econ. wereld conferentie voor onbe- paalden tijd uit gesteld" Engeland waagt nog een kans Morgan wil helpen De „Times" is pessimistisch BEZOEK 'AAN DE R. K. HANDELSHOOGESCHOOL Z. H. Exc. Mgr. Jansen in gezelschap van Z. H. Exc. Mgr. Diepenprofessor Kaag en den rector-magnificus professor Cobbenhagen HET ANTWOORD VAN HINDENBURG Hij vreest dat een presidentieel kabinet-Hitier zou worden tot partijdictatuur Zijn deur blijft open Mgr. Kaas bij Hindenburg Hitler's verworpen voorstel Onbarmhartige guerilla (United Press.) Von Papen terug? Wordt burgemeester van Antwerpen SZYMANSKI VEROORDEELD INDISCHE POSTVLUCHTEN DIT NUMMER BESTAAT UIT VIERENTWINTIG BLADZIJDEN Het stroomt brieven! Of er ook voor U bij zijn? Ge hebt 't zelf in handen. Leest U slechts wat onze „Omroeper"-pagina U daar over te vertellen heeft! W apensmokkelari j Uit Nederland afkomstige wapens in turfschepen over de Duit sche grens gesmokkeld TREINONGELUK TE LEIPZIG DRINKT BASS-STOUT Fa. P. Baggerman, tel. 10116 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VIJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18236 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Het spel, met Hitier gespeeld, is, zooals te voorzien was, geslaagd. De leider der Nazi's is wel niet argeloos in den kuil ge vallen, die voor hem gegraven was, men heeft hem erin moeten dringen. Had hij de opdracht van Von Hindenburg om een kabinet te vormen f zonder meer aanvaard, om na die aanvaarding tot de ontdekking te komen, dat hij ze niet vervullen kon, dan zou zijn échec volkomen zijn geweest. Maar zóó dom was Adolf Hitler toch niet. De voorwaarden, welke Von Hindenburg aan de opdracht verbonden had, maakten deze op het eerste gezicht reeds onuitvoerbaar. In de briefwisseling, gevoerd tusschen Hitier en den Rijkspresident, motiveerde deze laatste het verleenen van de opdracht tot kabinetsformatie aan Hitler met een verwijzing naar de uitge sproken meening van den leider der Nazi's zelf, die zich in staat achtte een meerderheidsregee- ring te vormen. Ware de opdracht niet met zulke bezwarende voorwaarden belast geweest, misschien zou Hitier zich dan ook van zulk een opdracht hebben kunnen kwijten. Thans echter was dit onmogelijk. De toevoeging van die voorwaarden maakt het duidelijk, dat Hindenburg en diens raadgevers met het geven van een onuitvoerbare opdracht den Nazi-leider uitsluitend een nieuwe misluk king hebben willen bezorgen. Tegenover dit zeer doorzichtige spel heeft Hitier, het dient erkend, zich flink gehouden. Hij wees de opdracht af, maar verklaarde zich tevens bereid een andere opdracht te aanvaarden, nJ. de opdracht tot het vormen van een presidentieel Kabinet. Daardoor dwong hij den ouden Hindenburg de politieke kaarten open op tafel te leggen en on omwonden te verklaren, dat hij Hitier niet als rijkskanselier in een presidentieel kabinet kon aanvaarden, aangezien hij hem als partijman niet zijn vertrouwen kon schenken. Zoo heeft dus de Rijkspresident toch nog zijn verklaring van 12 Augustus j.l„ toen hij Hitier kort en bondig afwees, moeten herhalen, ofschoon hij dit door middel van de zonderlinge opdracht had willen vermijden. Hindenburg's voorkeur blijft onder de hui dige omstandigheden uitgaan naar een presidiaal kabinet. Hij wenscht het expe riment Von Papen, dat door den Rijksdag en de partij-leiders gedwarsboomd werd, zoo noodig in gewijzigden vorm te prolongeeren. Alleen dan was hij bereid Hitier als rijks kanselier te aanvaarden, wanneer die op een vaste meerderheid in den Rijksdag zou steu nen, parlementair zou regeeren en de niet onbedenkelijke verworvenheden van het regiem-Von Papen onaangetast zou laten. Dat Hindenburg geen partij dictatuur der Nationaal- socialisten onder Hitier wenscht en liever een presidentieele dictatuur onder zijn eigen lei ding terug heeft, is niet alleen begrijpelijk, maar ook voor Duitschland verkieslijker, al vormt een wezenlijk parlementaire regeering ook het thans onmogelijk gemaakte ideaal. Wat heeft men met het spel met Hitier be reikt? Dat de Nazi's weer feller dan ooit in de oppositie zullen gaan tegen elke regeering, die uit deze crisis te voorschijn zal komen. De be sprekingen, welke thans gaande zijn tusschen Hindenburg en den voorzitter van het Cen trum, prelaat Kaas, heeten de bedoeling te hebbeneen opdracht tot kabinetsformatie te verleenen aan dezen laatsten. Indien dit waar is, dan komt thans prelaat Kaas aan de beurt om het slachtoffer te worden van hetzelfde spelletje dat met Hitier gespeeld is, tenminste, waneer die opdracht vergezeld zal gaan van dezelfde voorwaarden, welke Hindenburg aan den leider der Nazi's stelde. Wat Hitier niet gelukte, zal ook Mgr. Kaas niet kunnen be reiken. Vooral niet, nu de medewerking der Nazi's door de presidentiëele handelwijze tegenover Hitier bij voorbaat is uitgesloten. Indien Hin denburg een dergelijke opdracht eerst aan Mgr. Kaas, in plaats van aan Hitler had gegeven, misschien zouden de kansen voor den leider van het Centrum dan gunstiger zijn geweest. Maar het wordt steeds duidelijker, dat Hindenburg en zijn raadgevers de vorming van een parle mentaire regeering willen voorkomen. In schijn willen zij de parlementaire mogelijkheden uit putten om dan met veel aplomb te gaan be wijzen, dat alleen een presidentieel kabinet van vertrouwensmannen van den Rijks president nog uitkomst kan brengen. Waarlijk, een handig ineengezette manoeuvre. Maar wat zullen de gevolgen zijn, wan neer een nieuw presidentieel kabinet met of zonder Von Papen terugkeert? Zullen de Nazi's dan nog hun gegroeide ver bittering verkroppen, en geen poging wagen om langs geweldadigen weg te bereiken, wat hun langs parlementairen weg verhinderd werd? Zullen de communisten, die blijkens de laatste cijfers 101 zetels in den Rijksdag mogen be zetten, daardoor niet nog meer wind in de roode zeilen krijgen? Het is verwonderlijk, hoe kalm en bedaard zich de sociaal-democraten op het oogenblik in Duitschland houden. Is dit misschien een stilte, die een storm voor afgaat? De toekomst is onzeker, maar de ver wachtingen welke men van die toekomst koes tert, kunnen moeilijk voor Duitschland be moedigend genoemd worden. Zooals wij reeds meldden, zal een italiaansch luchteskader het volgende jaar een vlucht ondernemen van Rome naar Chicago en terug. Het Fascistische blad „Foglio d'Ordme' schrijft over deze stoute onderneming het vol gende „Deze verkenningsvlucht zal uitgevoerd worden onder bevel van den minister voor Luchtvaart, generaal Balbo, die reeds vroeger met 60 watervliegtuigen een vlucht heeft ge daan over het westelijk bekken van de Middei- landsche Zee en met 35 vliegtuigen over hel oostelijk gedeelte der Middellandsche Zee en de Zwarte Zee: generaal Balbo was ook ae lei der van den tocht ItaliëBrazilië met 12 water vliegtuigen. De groote tocht wordt in Juni van het volgende jaar ondernomen van uit de vlieghaven Orbetello, in de nabijheid van Rome. Balbo beschouwt dezen tocht met twintig vlieg tuigen als een bewijs van de volmaakte organi satie van de Italiaansche luchtmacht, waarmee geen enkele luchtvloot zich kan meten." De twintig watervliegtuigen zullen van het zelfde type zijn als die waarmee de beroemde tocht Italië—Brazilië werd uitgevoerd (Type Savoya 55, met twee motoren). Deze tocht, die de eerste zal zijn, waarbij tweemaal de Atlantische Oceaan wordt overge stoken, zal de volgende route nemen: van de vlieghaven Orbetello wordt koers gezet naar de Rhone, die stroomopwaarts wordt gevolgd, ver volgens langs den Rijn naar het Kanaal; de Engelsche kust wordt gevolgd tot het noord punt van Schotland, waar de sprong wordt ondernomen naar Island. Van hier gaat dc tocht verder langs Groenland, Labrador en ten slotte langs den St. Laurens en de groote meren naar Chicago. Hoogste stand: 773.9 te Madrid. Laagste stand: 734.3 te Rost. Verwachting: Zwakke tot matigen Westelijke tot Zuidelijken wind, half tot zwaar bewolkt, later toenemende bewclkitng, aanvankelijk weinig of geen regen, later toenemende kans op regen, iets zachter. Zon op 7.40, onder 3.54. Volle Maan Maandag v.m. 1.03. Licht op 4.24. KOPENHAGEN, 24 Nov. Trotzki Is gister avond laat te Kopenhagen aangekomen. Aan het station werd hij verwacht door een me nigte van ongeveer 4000 personen. Teneinde deze ontvangst te vermijden verliet Trotzki te Taastrup, een klein station op een afstand van ca 15 K.M. van Kopenhagen den trein en arriveerde per auto onopgemerkt in de Deensche hoofdstad, waar hij zich direct naar het particuliere huis begaf, waar hij tijdens zijn verblijf te Kopenhagen zal wonen. KOPENHAGEN, 24 Nov. (V. D.) Het verblijf van Trotzky in Kopenhagen, dat reeds tot hevige aanvallen op de regeering-Stauning ge leid heeft, schijnt zich tot een schandaal te ontwikkelen. Prins Aage van Denemarken, een neef van den koning van Denemarken, heeft uit Parijs een open brief gezonden aan de „Berlinske Ti- dende". „Trotzky, aldus schrijft hij, die den moord op de familie van den Czaar erkent, die zijn land aan den vijand verraden heeft, is door Deensche studenten uitgenoodigd naar Kopenhagen te komen. Als Deen moet ik mijn verontwaardiging en mijn leedwezen erover uit spreken, dat iets dergelijks mogelijk is. Thans begrijp ik de woorden van Shakespeare, wan neer hij zegt: „There is something rotten in de state of Denmark". NEW-DELHI, 24 Nov. (Reuter.) De ver wachting, dat Gandhi spoedig uit de gevan genis ontslagen zou worden, is de bodem inge slagen door een brief die de Mahatma aan de regeering heeft geschreven, en waarin hij ver klaart, dat de burgerlijke ongehoorzaamheid zijn „geloofsartikel" blijft, zoolang de regeering niet toegeeft aan hetgeen het nationale congres verlangt. PARIJS, 24 Nov. (VB.). Ex-koning Alfonso Van Spanje heeft gisteren wederom geweigerd de acte van afstand van den Spaanschen troon ten behoeve van zijn tweeden zoon Juan te teekenen waartoe een delegatie van Spaansche monarchisten hem had verzocht. Alfonso ver klaarde, dat de politieke ontwikkeling in Spanje op het oogenblik een dergelijken afstand van den troon niet wettigde. JIIIIIIIIIUtllllllllllllllHIIIIIIIIIIIIIIIIIMillllllllllllliXIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIXIillllllllllMllllllMlIHllllllllilililliiilllliimilllllliliiiiiiiiiiiiiiiimiiiMiiiiiiMM fiedler, meesters van morgen f 1.90 PARIJS, 24 Nov. (V.D.). In politieke kringen in Frankrijk is men ten zeerste verrast over de weigering van President Hoover om het schul denmoratorium tot na 15 December te ver lengen. Het „Journal' spreekt van een merkwaardig besluit, dat ongetwijfeld een vernielende wer king zal hebben. Het vertrouwen, dat te Lausanne voort sproot uit de zekerheid, dat het nu eindelijk gedaan was met den drukkenden last der inter- geallieerde schulden, heeft een vreeselijken slag gekregen. De uitwerking is des te betreurens waardiger, aangezien Hoover door zijn verkla ringen tegenover oud-minister-president Lavai geheel andere verwachtingen had gewekt. On der deze omstandigheden kan natuurlijk voor- loopig geen sprake zijn van ratificatie van de overeenkomst van Lausanne, en ook de resul taten van de Conferentie van Stresa worden hierdoor ongedaan gemaakt. De Economische Wereldconferentie moet thans beschouwd wor den als voor onbepaalden tijd te zijn uitgesteld Een speciale correspondent te Washington van de „Petit Parisien" seint aan zijn blad, dat men voor het einde van de regeeringsperiode van Hoover niets van de Vereenigde Staten behoeft te verwachten. Het ergste wat Frankrijk zou kunnen gebeuren en waardoor de Fransche be langen in Amerika voorgoed gecompromitteerd zouden worden, zou een weigering zijn om op 15 December a.s. te betalen. LONDEN, 24 Nov. (V.D.). Toen gisteravond Iaat het Amerikaansche antwoord op het En gelsche verzoek om uitstel te verleenen van de betaling van den op 15 December vervallenden termijn der oorlogsschulden werd ontvangen, werd terstond ondanks het late uur nog een bespreking gehouden van den Kanselier van de Schatkist en eenige hooge ambtenaren van het Departement van Financiën. In Engelsche regeeringskringen is men van meening, dat de mogelijkheid voor een mora torium nog steeds bestaat. De Engelsche regee ring zal zoo spoedig mogelijk een nota aan Amerika zenden waarin de motieven van het Engelsche verzoek worden uiteengezet. In deze nota zal tevens gewezen worden op de storin gen, die door de koerswijzigingen der valuta en door het wankelende vertrouwen, dat juist door de overeenkomst van Lausanne eenigermate versterkt is, ontstaan. Engeland is het volkomen met de Amerikaansche regeering eens, dat elke schuldenaar-staat zelfstandig zijn onderhande lingen met Amerika moet voeren, doch dit siu't niet uit, dat deze staten elkaar onderling van hun stappen op de hoogte houden. NEW YORK, 24 Nov. (Reuter). De „Evening Post" bericht, dat hardnekkige geruchten de ronde doen, dat J. P. Morgan Co. aan Lon- densche bankiers een belangrijk crediet zouden hebben toegestaan tot steun van het pond-ster ling, noodzakelijk in verband met de betalingen van 15 December. De „Times" blijkt in een hoofdartikel pessi mistisch gestemd over de vooruitzichten op een moratorium, aangezien in laatste instantie de beslissing bij het Amerikaansch Congres ligt Indien Amerika vasthoudt aan de betaling van 15 December a.s., dan zou Engeland ongetwijfeld betalen. Een andere weg zou niet te vereenigen zijn met de Engelsche traditie en de eerbied voor de heiligheid van verdragen. Hoovers eisch beteekent dat Engeland op 15 December ruim 29 millioen Pond beschikbaar moet stellen, wat ongeveer een verhooging der inkomstenbelasting met 50 penny per 20 shilling is. Ernstiger is echter de uitwerking op den internationalen handel en de internationale valuta. Het Pond zal dalen, zoodat Engeland minder van Amerika kan koopen. Nog gevaarlijker is de uitwerking op de overeenkomst van Lausanne en op de vooruitzichten der Economische Wereldconfe rentie. De geheele financieele en economische toestand zal ingewikkelder worden. BERLIJN, 24 Nov. (WB). Hedenmiddag cm 3 uur is het antwoord-schrijven van staats secretaris Meissner op den brief van Adolf Hit ler overhandigd. In het schrijven wordt gecon stateerd, dit Hitier geweigerd heeft, de hem gegeven opdracht (vaststelling eener parlemen taire meerderheid voor een door hem te vor men regeering) ten uitvoer te brengen. Hitier heeft zijnerzijds voorgesteld, dat de rijkspre sident hem, zonder eenig voorbehoud en zon der voorafgaande vaststelling eener Rijksdag meerderheid, de vorming eener regeering zou toevertrouwen en deze regeering de presiden tieele volmachten ter beschikking zou stellen. De Rijkspresident Von Hindenburg wijst dit voorstel van de hand, daar hij het niet voor het Duitsche volk meent te kunnen verantwoor den, den leider eener partij, die steeds opnieuw haar excusiviteit op den voorgrond heeft ge steld, zijn presidentieele volmachten te geven, daar hij moet vreezen, dat een door den neer Hitier geleid presidentieel kabinet zich zou ont wikkelen tot een partijdictatuur, waardoor een buitengewone verscherping der tegenstellingen in het Duitsche volk zou worden veroorzaakt, het geen de Rijkspresident niet kan verantwoorden met zijn eed en geweten. Nadat Hitier zoowel in de besprekingen met den rijkspresident alsook in zijn gedachtenwis- seling met Rijksweerminister von Schleicher iedere andere medewerking birtnen of buiten een nieuw te vormen regeering om het even onder wiens leiding met alle beslistheid van de hand heeft gewezen, stelt de Rijkspresident zich niet veel meer voor van verdere schrifte lijke of mondelinge gedachtenwisselingen over deze kwestie. Onafhankelijk hiervan herhaalt de Rijkspre sident evenwel dat zijn deur steeds voor Hitier open staat, en dat hij steeds bereid zal zijn Hitler's meening te vernemen nopens aan de orde zijnde kwesties. Hij wil n.l. de hoop niet laten varen dat het hem langs dezen weg nog zal gelukken Hitier en zijn beweging te win nen voor de samenwerking met alle andere op bouwende krachten der natie. Hedenmiddag ontving de Rijkspresident den leider van het Centrum, Mgr. Kaas, teneinde met hem de mogelijkheid van een parlementair kabinet te bespreken. Deze besprekingen zullen morgenmiddag worden voortgezet. Teneinde de taak van den president te ver lichten heeft staatssecretaris Meissner Dingei- dey, Hugenberg en Sehaeffer ontvangen. BERLIJN, 24 Nov. (WB). Het voorstel, dat Hitier gisteren aan rijkspi'esident Von Hinden burg heeft gedaan en dat door dezen verworpen is, behelsde het volgende: Hitier zou opdracht krijgen binnen 48 uur een kort program over de te nemen politieke ea economische maatregelen voor te leggen. Werd dit door Von Hindenburg aanvaard, dan zou hij 24 uur later een ministerlijst voorleggen. Naast uit andere uit het bestaande kabinet over te nemen ministers zouden op die lijst ook CHARBIN, 24 Nov. (Reuter). Volgens hier ontvangen berichten is een afdeeling spoorweg- bewakingstroepen in Hailoen door Chineesche vrijscharen heftig aangevallen en volkomen ver nietigd. Chineesche ongeregelde troepen zouden zich, ter sterkte van 12.000 man, in de richting van den Hailoenspoorweg bewegen. Von Schleicher en Von Neurath fungeeren voor de ministeries van Rijksweer en Buitent. Zaken. Na goedkeuring van de ministerlijst zou Von Hindenburg Hitier opdracht geven, voor dit kabinet de grondwettelijke aroeids- voorwaarden te verschaffen. Voor dit doel zou hij hem die volmachten geven, welke in zoo kritieke en moeilijke tijden zelfs niet aan par lementaire rijkskanseliers geweigerd waren Hit- Ier beloofde, aan het slot van dit voorstel, zich met inzet van zijn geheelen persoon en beweging te zullen opofferen voor de redding van het vaderland. BERLIJN, 24 Nov. (W. B.) Heden heeft na vele maanden weer een bespreking plaats ge vonden tusschen Adolf Hitler en den leider van de Duitsch Nationale Volkspartij, Hugen berg. BERLIJN, 24 Nov. (W.B.) In vooraanstaande Centrumskringen wordt betreurd, dat Hitier geen moeite heeft gedaan, om de mogelijk heden tot vorming eener Rijksdagmeerderheid te onderzoeken. Een poging van het Centrum om een dergelijke meerderheid te vormen, lijkt thans niet erg hoopvol. In politieke kringen rekent men, wanneer geen Rijksdagmeerderheid tot stand komt. op een terugkeer van een hervormd kabinet-von Papen. De onderhandelingen tusschen liberalen er, socialisten voor het vormen van het college van burgemeester en wethouders der stad Ant werpen hebben heel wat voeten in de aarde ge bracht. Te elfder ure hebben de katholieken, zooals we reeds meldden, aan de liberalen en socia listen voorstellen gedaan om een college van drie leden te vormen, welke voorstellen als con ditio sine qua non het behoud van de stedelijke subsidies aan het confessioneel onderwijs be helsden, een voorwaarde die nóch nóch socia listen wenschten te aanvaarden. In weerwil van den steun, dien de vorming van een college van drie leden in zekere libe rale kringen van Brussel uit vrees voor het aanwakkeren van den schoolstrijd genoot, is nu toch een definitieve overeenkomst tusschen ralen en socialisten gesloten. De liberalen zullen volgens den Antwerpschen correspondent van het „Handelsblad" bij de nieuwe regeering de candidatuur van een so cialist als burgemeester steunen. Camiel Huys mans heeft besloten die candidatuur te aan vaarden. De liberalen beschikken volgens deze over eenkomst over drie wethouderszetels, n.l. haven, openbare werken, burgerlijken stand; de socia listen over vijf, n.l. onderwijs, kunst, financiën, openbare gezondheid, maatschappelijke werken en woningbouw. Met Nieuwjaar zou dus Van Cauwelaert op houden burgemeester van Antwerpen te zijn. DüSSELDORF, 24 Nov. Voor de buitengewone rechtbank te Düsseldorf stonden heden terecht de wapensmokkelaar Szymanski. bekend als „de smokkelkoning", en drie medeplichtigen, die op 27 September j.l. in Duitschland bij Buederich werden gearresteerd bij het over de grens brengen van honderd automatische re volvers en 2500 patronen, die afkomstig waren uit België en via Nederlandsch gebied naar Duitschland waren gesmokkeld. Volgens verklaringen van Szymanski waren de wapens niet in opdracht van bepaalde koopers gekocht. Het schijnt dat Szymanski inderdaad naar koopers zocht en toen terecht kwam bij den zoogenaamden Kaiser, die een douane ambtenaar bleek te zijn. Szymanski werd veroordeeld tot 20 maanden tuchthuis, de drie andere beklaagden tot elk 9 maanden gevangenisstraf. De „Ijsvogel", op de thuisreis,, is .Vrijdag te Palembang aangekomen. De trots van Balbo. Hoover's weigering. Smokkelkoning Szymanski veroordeeld. Hitler's voorstel verworpen. De jnweeelen-diefstal bij dr. Philips; tweede verdachte te Weenen aangehouden. Mr. G. Delprat vraagt ontslag als secretaris der Nederlandsche Bank. De Tweede Kamer heeft de garantieregeling voor de haringvisscherij goedgekeurd. De Zesdaagsche door Piet van Kempen en Pij nenburg gewonnen. Verpleegster bij Ede beroofd; dader aangehou den. Ingediend is een wetsontwerp tot regeling van den brood-invoer. Plechtige consecratie van de nieuwe St. Augus- tinuskerk te Amsterdam door Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent. Behandeling der Defensiebegrooting in de Tweede Kamer voortgezet. Lou de Visser te Antwerpen gearersteerd. O O O miinnuiimiiiinininniiiiii:iiiiiiiiiiniiiiiiniiiininuniiiniiiinitii:niiiuiiiil OSNABRüCK, 24 Nov. ,VB.) Douane-beamb ten te Nordhom hebben wederom een groote wapensmokkelaffaire ontdekt Het „Osnabrückner Tageblatt" weet hierom trent mede te deelen, dat uit het onderzoek ;s gebleken, dat voor het smokkelen der wapens turfschepen werden gebruikt, die Drentsche turf langs het Vecht-Eemskanaal naar Duitschland brachten. De te Nordhom ontdekte wapenzen- ding bestond uit een groot aantal karabijnen •'an de Belgische wapenfirma Orban-Ferrére. De wapens waren verborgen in eenige turf schepen. Zij waren bedekt met zeildoek, waar- cverheen een vrij dunne laag turf was gesta peld. Volgens het Duitsche blad zouden zij af komstig zijn van graaf Metternich, die zich korten tijd geleden in Nederland heeft laten naturaliseeren en bestemd voor Duitsche rechtsche organisaties. Men vermoedt, dat als durf" reeds verscheidene schepen met wapens uit Nederland naar Duitschland zijn gesmok keld. Te Nordhom doen allerlei geruchten de ronde en het „Osnabrücker Tageblatt" ver wacht, dat de autoriteiten zoo uitvoerig moge lijke opheldering over deze zaak zullen geven. Bedoeld is in dit bericht graaf H. Wolff Met ternich, die eenige jaren geleden als Nederlan der werd genaturaliseerd, hoewel hiertegen >n de Tweede Kamer wel eenige bezwaren werden geopperd. Graaf Metternich, die ook in ae sportwereld een bekende figuur is, woont op het kasteel „Hillehaard" te Swalmen in Limburg, dicht bij de Duitsche grens en is lid van den gemeenteraad van Swalmen. LEIPZIG, 24 Nov. Donderdagmiddag is even voor het binnenrijden van het Centraal-station een electrische rangeermachine in botsing ge komen met een uit Berlijn komenden D-trein. Beide locomotieven ontspoorden. Van de pas sagiers van den D-trein werden 20 personen licht gewond. Imp. voor Haarlem en Omstreken i v\\\v\\\\miinmfi i r r r Hoogste stand op Vrijdag I Vooruit

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 1