Haarlem's financieel beleid Gemeenteraad van Heemstede SLINGENBERG WEERT ZICH KRACHTIG VRIJDAG 25 NOVEMBER Mr. Gerritsz in het nauw De annexatie-schadeloosstelling aan Heemstede Verdediging financieel beleid De schadeloosstelling aan Heemstede Optimisme Openbare Werken aan het woord BIJPOSTKANTOREN Openstelling op Zondagen ,ST. MONICA' De feestavond LEEKENAPOSTOLAAT Tentoonstelling R. K. Jeugdlectuur Contingenteering metaaldraad gloeilampen Schouwburg Jansweg MUZIEK KUNSTAVOND Ontheffing Winkelsluiting Personalia Welk beleid? De heer van Lent (R. K.) beëedigd Bezuiniging op het onderwijs Wegenaanleg Doortrekking Crayenester- singel en Lanckhorstlaan Benoemingen. Sluit de begrooting? Beëediging raadslid E. J. van Lent Rapport inzake erf pachtstelsel Benoeming tijdelijk onderwijzeres Kasgeldleening Uitbreidingsplan Aanleg wegen Benoemingen Doortrekking Grayenester- singel en Lanckhorstlaan Verkoop grond Doortrekking straat P. VERDEGAAL t De begrafenis Vereeniging „Ziekenzorg" Verkeer DAMMEN HAARL. R. K. DAMBOND Bekerwedstrijden le klasse SCHAKEN A. S. C. 3—H. S. G. 1 Donderdagmiddag werden de algemeene be schouwingen over de Haarlemsche gemeentebe- Brooting voor 1933 voortgezet. De heer WESTERVELD (SDAP) zet zijn rede Voort, waarbij hij opmerkt, dat de SDAP snakt baar het einde van de crisis. Het Russische expe riment wijst de partij af, omdat dit gaat door een zee van ellende. Dan bespreekt hij de regeling voor de subsidi- eering van het M.O., waarbij hij als zijn meening te kennen geeft, dat de verkrijging van de rijks subsidie de eerste jaren een nadeel voor Haarlem sou zijn in plaats van een voordeel. Spr. wijst dan op de vernietiging van goederen en hij prjjst aan de productie naar behoefte zonder winstneming, waartoe hij de socialistische Maatschappij verheerlijkt. De heer MEIJERS (SDAP) acht de memorie van antwoord ten aanzien van de werkverrui ming onvoldoende. De stijging der leeningen acht spr. niet verontrustend, omdat het geld besteed is voor woningbouw en voor technische vervol making der bedrijven. In het op de kapitaalsuitgaven uitgetrokken bedrag ad 1.725.000 zit veel geld voor materia len en aankoop van gronden. Z.i. .zal dit bedrag verhoogd moeten worden en hij vraagt, of B. en IV. eventueel voor dat doel met leeningsvoorstel- len zullen komen. Hij meent, dat het uitvoeren van kunstwerken •.op de markt moet komen". Er is ook hier ter Plaatse totale ontreddering van het bouwbedrijf. Het „kapot" maken van het bouwbedrijf is fu- best, hetgeen sommige werkverschaffingsmani akken over het hoofd blijken te zien. Van het plan-Van Tilburg (besproken in de afdeelingen en, zooals gemeld, ook in de Mid denstandscentrale Red.) moet de heer Meijer de Vries, hoofdinspecteur bij de werkverschaf fing, niets hebben. Hij wil ten slotte slechts on- Productieven arbeid. Hoe kan zoo'n man neer schrijven, dat hij in 14 dagen 500 arbeiders te Haarlem aan het werk kan zetten? Is het dan biet beter, wat minder menschen aan het werk Ie zetten, als dan maar productieve arbeid ver acht wordt. Spr. meent, dat zoo'n hooggeplaatst ambtenaar niet zoo loslippig moet zijn en eerst de zaken eens moet onderzoeken. Spr. bestrijdt een uitvoering van werken in den ön van art. 29 der Armenwet. Hij verklaart zich °ok tegen het vervangen van machines door menschelijke krachten. Men moet wel een dema goog zijn, om te zeggen, dat een plaatselijke overheid in staat is, alle werkloozen van de straat te krijgen en daarom vervalt natuurlijk bet plan-Van Tilburg. De werkloozenkassen mogen volgens het Werkloozenbesluit 1917 haar Belden niet besteden voor arbeiders in apdere Plaatsen, om tegen goedkooper prijs werken uit to voeren. Spr. legt tenslotte ook een socialistische be ginselverklaring af en verklaart, dat, wanneer de evolutionnaire weg niet meer bewandeld kan borden, hij noodgedwongen dien weg zal verlaten ®n zich bij de; arbeiders zai aansluiten. Spr. ziet echter voorloopig het einde van het kapitalisme bog niet en dus kunnen de tegenstanders voor- cerst nog rustig blijven zitten. Spr. merkt ten slotte op, dat bij de onderwijs poot-stellen het ging om de slooping van vier openbare scholen. De heer VAN DAM (VD). „Na de besluiten is bet aantal leerlingen nog toegenomen. Noemt u bat sloopen?" Wethouder ROODENBURG (CH): „Dwaas- beid! Wij zijn hier nog niet eens zoo ver als in Almelo." De heer OVERSTEEGEN (CPH) zingt dén lof van het communisme en bestrijdt de soc.-dem. De heer KUIPER (R.K.) is bereid, het finan- cieel beleid van B. en W. te steunen, echter onder uitdrukkelijke voorwaarde, dat B. en W. alles zullen doen, om den zedelijken en materi alen nood der arbeiders te lenigen, allereerst boor hun een goed stuk werk te verschaffen. Hij Schetst de werkloosheid als een zware ramp voor be arbeiders. Werkloosheid maakt de overigens goedwillende arbeiders ontvankelijk voor de brogredenen van de communisten, voor hun karakterloosheid. De arbeiders worden opgezet kegen hetgeen bestaat en als het dan misloopt, Perdwijnen de raddraaiers. Dat is een schande, bergelijke menschen moesten in de gevangenis Bezet worden. Spr. wil tegenover de soc.-dem. herhalen het Woord van Mgr. Aengenent, dat men waardeering Poor elkander moet hebben. Op eerlijke wijze moet men samenwerken. Op sociaal gebied staat Hederland aan de spits. Spr. vraagt aan de soc.- bem. eerlijke samenwerking. Spr. bestrijdt den heer Westerveld, die van be Katholieke Kerk zeide, dat zij marchandeerde. De R.K. Kerk marchandeert niet, Zij is overal bezelfde. Doch het socialisme is verschillend. Henderson heeft gezegd, dat men terug moest baar de leer van Jezus en dat godsdiensthaat funest is. De heer WESTERVELD: „Dat onderschrijf ik ten volle." De heer KUIPER citeert Henderson verder eh concludeert, dat Henderson, MacDonald e.a. Seloovige socialisten zijn. Het Engelsche socia- bsftne is dus iets heel anders dan op het vaste land. Voor de organisatie van de 8 November-betoo- ging heeft spr. respect. Maar daarin hebben zoo genaamde katholieken meegeloopen. Maar als bat werkelijk katholiek georganiseerden waren, ban zou elk eerlijk socialist moeten verklaren, bat dit niet past. Doch wanneer men verraad Pleegt ten gunste van de socialisten, dan is men een kerel. Als men goed katholiek is, kan men Been socialist zijn. Maar dat neemt niet weg, dat men op enkele Punten in de practische politiek samen kan berken. En dan kan men gezamenlijk veel doen Poor groote groepen van ons volk. We gaan naar een andere maatschappelijke orde en daaraan hoopt spr. mede te werken en bij vertrouwt, dat in de toekomst inderdaad ge produceerd zal worden uit algemeen belang. Spr. bespreekt ten slotte de uitzetting van soc.- bem. raadsleden te Amsterdam door de soc. dem. Hederatie en citeert, wat dienaangaande Wibaut Bezegd heeft. Het is een goedkoope manier, cri- tiek uit te oefenen op hen, die verantwoordelijk- beid hebben en niet consequenties van de ver antwoordelijkheid willen dragen. Spreker wil Medewerken aan constructieven arbeid. De heer SLINGENBERG (VD), wethouder van financien, wijst er op, dat deze begrooting geheel bi het teeken der crisis staat. Allereerst wil spr. ben toestand der gemeente beschouwen. Ver schillende leden hebben de moeilijkheden van H. en w., speciaal de financieele moeilijkheden van den wethouder van financiën, erkend en spr. is hun daarvoor dankbaar. Maar er zijn ook andere moeilijkheden dan be financieele. Spr. noemt het uitoefenen van wil zich afwenden van de parlementaire vor men en voor zoover dit zich hier voordoet, zal men dat onder de oogen moeten zien. Eenerzijds moeten de privaatrechtelijke rech ten erkend worden, anderzijds mogen zij niet misbruikt worden. De publieke orde moet ge handhaafd worden en verstoring daarvan moet met rechtvaardigheid, maar ook met strengheid gekeerd worden. Noodig is de gezagsuitoefening, gebaseerd op de rechten en plichten. Heropbouw is slechts mogelijk in volmaakte publieke orde. Een andere kwestie is de onafhankelijkheid der gemeente en haar zelfstandigheid bij het uitoefenen van haar taak. Elk besluit moet, van ouds, goedgekeurd worden door Ged. Staten. Maar, ook van ouds, die band was niet knellend; alleen excessen werden gekeerd. Daarin is nu eenige verandering gekomen. De boven den raad gestelde publiekrechtelijke colleges heb ben de banden toegehaald en hun optreden is verscherpt. Het zou onredelijk zijn, dit af te keuren, omdat het financieel beheer samen valt. Die hoogere colleges zijn zich dus meer intens met de gemeenten gaan bemoeien, om er voor te waken, dat de gemeenten niet langs den weg van noodlijdendheid in algeheele uitput ting zouden geraken. Aan de gemeente is de plicht opgelegd, te zorgen, dat geen ingrijpen van hoogerhand noo dig is. Bijzonder moeten de financiën, gesaneerd worden. Wie in dezen zijn plicht verzaakt, ver speelt zijn recht. Maar de gemeente Haarlem heeft dien plicht begrepen. Zouden de leeningen van Haarlem de 2 millioen overschrijden, dan zou het Rijk garant blijven. Dit bedrag is het gewone cijfer, dat in normale toestanden de inkomsten vóór is. B. en W. streven er naar, het zoo spoedig moge lijk zonder Rijksgarantie te kunnen stellen. Hoe kan dat geschieden? Daartoe moet de kasposi- tle tot einde 1933 nagegaan worden. Die kas- positie bestaat uit twee factoren: gewone dienst en kapitaaldienst. Voor den eersten dienst komen eerst de uitgaven en de Ned. Bank financiert die. Voor Haarlem is dit bedrag 2 millioen. Maar daarvoor behoeft geen vrees te bestaan, want er komen nog inkomsten, o.m. de batige saldi uit de bedrijven. Voor dat bedrag kan men geen vaste leening sluiten. Voor dekking van de kapitaaluitgaven zijn, naast de opbrengst van verkoop van grond, lee ningen noodig. Op den kapitaaldienst zal 31 December a.s. een tekort zijn van 500.000 we gens reeds gedane uitgaven. Daarvoor kan ge leend worden. Het leenen vóór de uitgaven zou geen verandering van tactiek zijn, omdat B. en W. reeds een jaar lang die tactiek volgen, n.l. .sinds de verstijving der geldmarkt in September 1931. Sinds dat tijdstip is 7 millioen geleend en daaronder vallen objecten, welke nu nog uit gevoerd moeten worden. Ook voor 1933 zal deze politiek gevolgd worden. Dit beteekent, dat voor het uitgetrokken bedrag van 1.725.000 begin 1933 geleend kan worden. Maar dan moeten de besluiten door den raad genomen en door Ged. Staten goedgekeurd zijn. B. en W. staan geheel achter spr. in zijn ver weer tegenover Heemstede ten aanzien van de schadeloosstelling. Zekerheid kunnen B. en W. over den uitslag niet geven. De Kroon beslist, maar B. en W. zijn hoopvol gestemd, dat op geen stukken na de eischen van Heemstede ingewilligd worden. Maar anderzijds zal Haarlem veel moe ten betalen. Maar B. en W. vertrouwen, dat die schadeloosstelling beperkt zal worden tot het uiterste, wat de wet voorschrijft. De verschenen begrooting van Heemstede wijst er op, dat men daar ook niet meer zoo'n hooge verwachting over de schadeloosstelling heeft. Als onverhoopt de begrooting ernstig mocht tegenvallen, zullen B. en W. overwegen, of niet nog pijnlijker maatregelen getroffen moeten worden. Alle posten, behalve werkloosheid en Burgerlijk Armbestuur zijn veilig. Het is geen directeur of hoofd van tak van dienst geoorloofd, een post te overschrijden. Zoo noodig, zullen B. en W. hem persoonlijk verantwoordelijk stellen. Spr. drukt zijn leedwezen er over uit, dat de heer Joosten niet aanwezig kon zijn wegens ern stige ziekte en B. en W. uiten den wensch, dat hij spoedig zal genezen, om begin 1933 weer aan de beraadslagingen te kunnen deelnemen. - Spr. beantwoordt verschillende vragen, door raadsleden gesteld, o.m. het sluiten van lee ningen voor het uitvoeren van openbare werken. Ook het nageslacht kan wel, meent spr., meebe talen in de kosten van deze buitengewone tijden, maar reeds in 1934 beginnen rente en aflossing van in 1933 aangegane leeningen. Wij rijden nu in een dikken mist en zien ter nauwernood den weg. Daarom is voorzichtig rijden noodig. En B. en W. hopen door voor zichtig handelen, de gemeente naar veilige toe komst te kunnen geleiden. Spr. wil besluiten met het woord van een groot Nederlander: „Ende despereert niet." (Applaus bij een deel van den raad). Mr. GERRITSZ (SDAP), wethouder van open bare werken, wil, naar aanleiding van de op merking van den heer Castricum opmerken, dat de ambtenaren te Haarlem niet doordrongen zijn van den ambtenarengeest. Maar anderzijds moe ten zij anders handelen dan particulieren. Daarna beantwoordt hij verschillende vragen, o.m. over het tijdelijk personeel. Dit is ingekrom pen door ontslag of aanstelling in vasten dienst. Het Georganiseerd Overleg moet werkelijk overleg zijn. Wel acht spr. het geoorloofd, de ambtenaren door overreding tot het inzicht van B. en W. trachten te brengen. Maar dictatuur mag er niet zijn, noch van de zijde van B. en W., noch van die der ambtenaren. Van het plan-Van Tilburg is niets meer over: de arbeidsreserve is foetsie, onder tafel; de plaatselijkheid is foetsie, onder tafel. Van het geen daarin over export staat, wil de regeering niets hebben, dus ook dat is foetsie. Waar moet het geld vandaan komen voor de werkverrui ming? De Regeering denkt er niet aan, voor normale werken, op normale wijze uitgevoerd, subsidie te geven, want dan zou de ©ene ge meente de andere beconcurreeren. Er blijft dus de gewone werkverschaffing over. Maar die past de gemeente reeds toe. Men moet den menschen niet gouden bergen beloven. En als men zegt, dat hier 500 menschen te werk gesteld kunnen worden in 14 dagen, dan wekt men verwachtingen, welke niet vervuld kunnen worden. De heer Meijer de Vries heeft trouwens deze opmerking illustratief bedoeld. Voor werkverruiming zijn kapitaalsuitgaven noodig en daarvoor is noodig de Rijksgarantie, waar we niet van af kunnen. Het is niet zoo gemakkelijk, de moeilijkheden voor de werkverruiming te vinden. Er moet naar een oplossing gezocht worden, welke den raad bevredigt. B. en W. denken er niet aan, normale werken anders dan op normale wijze uit te laten voeren. Dat zou ook oneconomisch zijn en wreekt zich altijd. Er moet naar werk gezocht worden, waar voor niet veel kapitaal noodig is en waarin veel loon zit. Het vraagstuk der 40-urige arbeidsweek is nu in onderzoek bij den Hoogen Raad van Arbeid. Invoer bü de gemeente Haarlem zou voorafge gaan moeten worden door een onderzoek van de kosten. Spr. weet niet, of meer welvaart een gevolg kan zijn van vermindering van arbeidstijd. Spr. beantwoordt den heer Van Dam. Consta teert de heer Van Dam het verval der SDAP uit de opmerking van spr., 14 dagen geleden gemaakt bij de bespreking over het niet beschikbaar stel len van het Gem. Concertgebouw? De heer VAN DAM (VD)„Praat u daar alstublieft niet meer over! Zegt u nooit meer, dat u nooit voor een voorstel-Peper gestemd hebt. Dat hebt u wel; u kunt dat constateeren op pag. 982 of daaromtrent van het gesprokene in den raad. Houd u dus op over die gebeurtenis van 14 dagen geleden." Wethouder GERRITSZ: „Als u op dien toon begint, zal ik u nog wel anders antwoorden." De heer BIJVOET (RK)„Het past de SDAP niet, over toon te praten." Wethouder GERRITSZ: „Ik heb alle respect voor uw capaciteiten, mijnheer Bijvoet. Maar door uw schuld en door uw interrupties worden de zaken in den raad veelal op de spits ge dreven." De heer KLEIN SCHIPHORST (RK)„Kijk naar eigen volk." De heer BIJVOET: „Leest u het raadsoverzicht in „Het Volk" van hedenavond eens. Dat is een schandaal. Er wordt van buiten af met modder gegooid." De heer REINALDA (SDAP)„Maar de heer Van Dam spreekt in „De Vrijz.-Dem." van „po litiek gemodder der soc.-dem." Wethouder GERRITSZ tot den heer Bijvoet: „U kunt misschien door uw houding directe in stemming verwerven, maar uw houding maakt u ongeschikt om de toekomstige leider te worden van de rechtsche raadsfractie. Dat spijt mij om uw capaciteiten." Geroep: „Uw oordeel wordt niet gevraagd." Wethouder GERRITSZ: „Ik geef mijn oor deel." De vergadering wordt geschorst tot Vrijdag middag. De Directeur van het Post- en Telegraafkan toor te Haarlem maakt bekend, dat met ingang van 27 November de bijpost-telegraaf- en tele foonkantoren te Bloemendaal en Heemstede op Zon- en feestdagen voor den postdienst ge opend zullen zijn van 8 tot 9' uur. De leden van den naaikrans „St. Monica" (onderafd. van den R.K. Vrouwenbond) hebben Woensdagavond wel bewezen, dat zij niet al leen naaien en breien kunnen, maar ook feest vieren! Er was een openingsrede van de presidente, mevr. C. VissersTijssen, waarin deze een over zicht gaf van het gepresteerde in de afgeloo- pen 10 jaren en allen, in het bijzonder Z. H. Exc. den Bisschop, dankte voor de betoonde medewerking, die naar zij hoopte, ook in de toekomst gegeven zal worden. Er was een hartelijke huldiging van zes ju- bilaressen, n.l. de dames v. d. Velde, de Breu- gel, Wartena, de Vries, Rodenrijs en Nfjsv. d. Reep, die allen als bewijs van dankbaarheid een aardig souvenir ontvingen. Men deed aan „community singing" met pia nobegeleiding door den heer Jansen en vlot en met élan bracht Haarlem's Gemengd Too- neel .Thalia" het blijspel „De Nalatenschap" ten tooneele, waarbij de heer P. v. d. Nouwland weer het grootste deel van het succes voor zijn rekening nam. Ook Ans Assendeift, Coba Din- gerds, Mart. Langeveld en Atie Heijligers toonden tooneeltalent te bezitten en ten slotte was er nog een speech van de presidente van den R.K. Vrouwenbond, mevr. Schous van Delft, die de vriendelijke gelukwenschen van de oprichtster mej. Petersen van den RK. Vrouwenbond overbracht en daarbij o.a. de prettige samenwerking met den naaikrans me moreerde. Mevr. VissersTijssen dankte aan het einde van dezen geslaagden avond en bood het be stuur van „Thalia" een kostbaar geschenk en den heer Jansen voor zijn muzikale improvisa ties een souvenir aan. De hoogeerw. heer Deken H. C. J. Sondaal had een schriftelijken gelukwensch ingezonden. De naaikrans „St. Monica" heeft zijn lus trum op hartelijke en gezellige wijze herdacht! Hedenavond heeft in het gebouw der St. Jo- sephs-Gezellen in de Jansstraat om kwart over 8 een algemeene ledenvergadering plaats voor alle leden van de parochiale afdeelingen van het Leekenapostolaat. In verband met de belangrijke mededeelingen, welke in deze vergadering ge daan zullen worden, is opkomst van alle leden dringend gewenscht. Door het bestuur der R. K. Openbare Lees zaal zal een tentoonstelling worden gehouden van R. K. Jeugdlectuur. De opening dezer tentoonstelling vindt plaats a.s. Zaterdag om 3 uur. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken deelt belanghebbenden mede, dat het indienen van het aanvraag formulier ter verkrijging van een vergunning tot invoer van metaaldraadgloeilampen dient te geschieden vóór 1 Januari. Dit aanvraagformulier kan, evenals de daarop betrekking hebbende Leidraad, te haren kantore in ontvangst worden genomen. Zondag 27 ëovember zal het Ensemble Jacpues Sluyters, in den Schouwburg Jansweg één enkele voorstelling geven van de bekende Militaire klucht „De Big van het 168ste De heer Jacq. Sluyters vervult hierin zijn bekende creatie van korporaal Bourache. We hadden meer bezoekers verwacht op het concert, dat als eerste van een reeks kunst avonden, gisteren in het gebouw van den Ned. Protestantenbond aan de Postlaan door de af- deeling Heemstede van het Nationaal Crisis- Comité werd georganiseerd. Vooral voor de optredende kunstenaars moet het minder prettig zijn geweest, voor 'n zoo be trekkelijk klein aantal aanwezigen te zingen en te spelen. Voegen we daar nog bij. dat de acoustiek van het kerkgebouw op zichzelf al vrij sterk is, zoodat alles spoedig hard klinkt en zwaar, zeker dus wanneer de zaal niet geheel bezet is. Toch was een en ander voor de medewerken den aan dezen avond geen beletsel om zich ge heel te geven, en ons eenige oogenblikken van kunstzinnige verpoozing te schenken. Vermelden we allereerst, dat mej, Annie Her mes (alt), verhinderd was op te treden, zoodat mej. Corrie Bijster haar vrijwillig op zich geno men taak nog verzwaard zag en bij de drie Italiaansche liederen zich nog de drie Holland- sche kwamen voegen, welken wij Maandag j'.L nog van haar hoorden, in de Gemeentelijke Con certzaal te Haarlem. Wat klonk het, in de groote ruimte daar, zoo veel beter dan hier, waar de eene klank onmiddellijk door de volgende wordt opgestuwd en verbroken. Toch was men de zan geres, wier zuiver en goed geëgaliseerd geluid werkelijk buitengewone charme heeft, en die zoowel voor als na de pauze zich zoo verdien stelijk weerde, van harte dankbaar, hetwelk bleek uit het warm applaus, dat spontaan los brak na „Madonnakindje" van Cath. v. Rennes, en uit de haar en haar begeleidster, mej. Emmy van Eden, aangeboden bloemen. Ook de heer Cor de Wilde had met zijn Varia tions Symphoniques van Boëllmann veel succes, al bedierf de zaal-aucoustiek veel van de beoogde effecten, ja, maakte ze die ook bijna onmogelijk. Na de pauze trad mej. Hanny Scheffelaar- Klots nog met enkele fraaie vioolnummers op. Ook deze artiste hadden we een talrijker ge hoor en een betere acoustiek toegewenscht. De aanwezigen echter waren dankbaar gestemd, en voorzeker was notaris mr. J. A. de la Hayze die sprak namens het Crisis-Comité, de tolk der aanwezigen, toen hij bovengenoemde mede werkenden hartelijk dankte voor hun belange- looze artistieke medewerking. Moge dit optreden ook naar buiten tot gevolg hebben, dat evt. volgende kunstavonden beter worden bezocht dan deze eerste. Want, zooals spr. terecht zei en staafde met een ontroerend briefje van een eenvoudig Heemsteedsch werk man. die per week nog wel 'n kleinigheid wilde afzonderen voor het Crisis-Comhé, steun is hard noodig en meer dan men denkt! Burgemeester en Wethouders van Haarlem maken bekend, dat zij ten aanzien van de win kels op den door de Haarlemsche C.J.M.V. Paü- vinders-Vereeniging in het gebouw der Haar lemsche Jongemannen Vereeniging aan de Lange Margarethastraat te houden bazar, inge volge de Winkelsluitingswet 1930 Stbl. No. 460 ontheffing hebben verleend van de verbodsbepa lingen van die wet in dier voege, dat die win kels op 3 December 1932 nèi des namiddags 10 uur tot des namiddags 11 uur voor het publiek mogen geopend blijven, daarin mag worden ver kocht en het verkochte medegenomen. In een te Utrecht gehouden vergadering van den centralen besturenbond van suikerhan delorganisaties in Nederland zijn on het be stuur o.a. gekozen: J. Visser, IJmuiden en A. Nieszen, Heemstede. In dezen moeilijken tijd zal de grootste voor zichtigheid betracht moeten worden bij het financieel beleid. Aan Haarlems raad is het te danken, dat zij gunstig afsteekt bij andere plaat sen. Dat Haarlem nog crediet heeft, is te danken aan de in het laatste jaar genomen maatregelen. Aan dit alles heeft een groote fractie in den raad niet meegedaan en zij staat critisch tegen over het beleid. Ook thans heeft zij critiek uit geoefend, al is het matig, waarvoor spr. dank baar is. Het financieele evenwicht moet hersteld wor den. De meest simplistische methode is het openen van een crisisdienst. Deze methode is principieel af te keuren en moet als uiterste noodzaak gebruikt worden. Spr. ziet een drietal middelen in gemengd ge bruik: ten eerste verhooging der inkomsten, met verzwaring der lasten voor de burgerij; ten tweede verlaging der uitgaven door bezuiniging en versobering; ten derde het inzetten der re serves. Sinds December 1931 zijn de inkomsten versterkt met 1.740.000, de uitgaven verminderd met 1.040.000, terwijl van de reserves is ingezet 552.000. Uit dit laatste blijkt, dat er wel reser ves zijn. Op het grondbedrijf is een reëele reesrve van 453.000. Deze is overgebracht naar het Fonds voor bijzondere doeleinden. Voorts is in het grondbedrijf nog een reserve van 423.000. Dit is de winst, gemaakt door hoogeren verkoop van grond dan gedacht was. Als 1932 met een nadeelig saldo sluit, zal spr. voorstellen, van die 423.000 een deel te bestemmen voor dekking van het nadeelig saldo. Voorts is er nog een bedrag van 312.000 in het Fonds voor bijzondere doeleinden voor de schadeloosstelling aan Heem stede. Spr. heeft hoop, dat dit bedrag niet eens noodig is. Spr. vraagt, uitgezonderd 's Graven- hage, een plaats te noemen, waar meer gereser veerd is en speciaal die plaatsen, waar het finan cieel beheer onder soc, dem. leiding stond. De heer WESTERVELD: „Amsterdam heeft 50 millioen gereserveerd in het grondbedrijf". Wethouder SLINGENBERG geeft mee rom de reserve hier, waar zij „cash down" op tafel is gekomen. Amsterdam heeft nog zijn grond en dezen uitgegeven in erfpacht tegen hoogen canon. Het zou later wel eens kunnen blijken, dat dit geen reserve is. Er is gevraagd, of deze begrooting reëel sluit. Dit hangt af van de ontwikkeling van den toe stand. De belastingopbrengst valt eenigszins mede, vergelijkende met de raming van den in specteur in Mei 1.1. Daarmede is gerekend bij de samenstelling der begrooting in Augustus. Dit meevallen houdt slechts in, dat de raming juist gehaald zal worden. Het is niet te zeggen of het bedrag voor werk- loozensteun voldoende zal zijn. B. en W. hebben eenigszins optimistisch geoordeeld. De werklooze bouwvakarbeiders zullen als crisis-werkloozen aangemerkt worden, waardoor de inkomsten van het Rijk aan de gemeente eenigszins zullen stij gen. Maar wil het uitgetrokken bedrag voldoende zijn, dan moet de werkloosheid in 1933 iets ver minderen. Niet dan bij uiterste noodzakelijkheid zal in Mei belastingverhooging noodig zijn. Bezuini ging en versobering is noodzakelijk. Op vele subsidies is bezuinigd. Het besluit daartoe is genomen in overeenstemming met de commissie voor de subsidies. In de beslissing was men bijna altijd homogeen. B. en W. hopen, dat geen breedvoerige discussie over elke subsidie het gezag. Een deel van het Nederlandsche volk afzonderlijk zal ontstaan. Gisteravond vergaderde de raad der gemeen te Heemstede onder voorzitterschap van burge meester Jhr. J. P. W. van Doorn. De heer VAN LENT (R.K.), die de plaats in neemt van den heer De Boer (R.K.), legt de voorgeschreven eeden in handen van den voor zitter af. De VOORZITTER wenscht den heer Van Lent geluk met zijn benoeming en hoopt dat hij, die ook op ander terrein blijk heeft gegeven een open oog en hart te hebben voor het wel zijn van zijn medemenschen, ook in deze func tie zijn krachten in dienst van de gemeente zal stellen. B. en W. bieden hun rapport aan omtrent het erfpachtstelsel en stellen voor, dit stelsel hier niet in te voeren. De heer DE TELLO (S.D.A.P.) zou dit rap port liever ter sprake brengen bij de begroo ting. Hij heeft zich hierop thans niet geprepa reerd. De heer VAN UNEN (V.B.) vraagt welk het einddoel is van de besprekingen over dit rap port. De VOORZITTER antwoordt hierop: een be' spreking van de conclusie, waartoe dit rapport komt. De heer VAN DEN HEUVEL (A.R.) acht dit een geschikt punt om bij de begrooting te be handelen. Hiertoe wordt met 8—7 stemmen besloten. Ingekomen is een adres van de Oudercom missie van de O. L. school aan den Voorweg noudende verzoek aan die school een tijdelijke onderwijzeres te benoemen indien om bezuini gingsredenen de bestaande vacature aan die school niet zou worden vervuld. B. en W. adviseeren afwijzend, doch zijn be reid een tijdelijke onderwijzeres te benoemen van 1 December tot aan de Kerstvacantie. De heer V d. ERF (R.K.) zegt dat de katho lieke fractie zich met dit voorstel van B. en W kan vereenigen omdat het een tamelijke be zuiniging oplevert. De katholieken zijn voor standers van goed onderwijs, maar zij meenen dat deze maatregel het onderwijs niet zoo zal schaden, dat het de bezuiniging te niet zal doen. De VOORZITTER zegt, dat B. en W. dezen maatregel eveneens bereuren. Inderdaad aan onderwijs wordt daardoor geen dienst bewezen, maar wat moet het zwaarste wegen, het stof feljjk of het geestelijk belang? We zijn nu een maal in een tijd. waarin zeer ernstig gelet moet worden op bezuiniging, zoowel direct als in de toekomst. B. en W. hebben gemeend, dat op het onderwijs ook bezuinigd moest woiden en dat kan nu hier gebeuren, zonder dat iemand ont slagen behoeft te worden. Men kan ook niet zeggen dat deze maatregel funest is voor het onderwijs of het een doodsteek toebrengt. In dien deze maatregel eerst op 1 Augustus ingaat dan wordt de bezuiniging met een jaar ver schoven. De heer AUDRETSCH (Vrijz.) zegt, van ver schillende autoriteiten gehoord te hebben dat deze maatregel nadeelig is voor het onderwijs. De heer DISSELKOEN (O.S.P.)Is de fi nancieele toestand van Heemstede nu zóó slecht, dat 39 leerlingen wegens bezuinigings overwegingen onder één leerkracht moeten worden gebracht? Laten de katholieken, spe ciaal de katholieke arbeiders, het volkskind van de openbare school geven, wat het toekomt. Die 7 maanden uitstel is toch zoo erg niet. De heer v. d. ERF (R.K.) zegt, dat nu een maal overal het mes in moet worden gezet. De heeren, die zoo altijd den mond vol hebben over bezuiniging, zijn nu ineens tegen dezen maat regel. Na eenige discussie wordt in stemming ge bracht het voorstel van den heer Audretsch om een tijdelijke leerkracht te benoemen tót 1 Aug. 1933. Dit voorstel wordt verwerpen met 98 stemmen. De linksche fracties stemden voor. B. en W. worden gemachtigd over het jaar 1933 kasgeldleeningen aan te gaan tot een be drag van twee millioen gulden in maximum. Vastgesteld wordt herziening L VI van het No. 16 uitbreidingsplan betreffende het terrein gele gen aan de Westzijde van den Binnenweg en ten Noorden van het Res Novaplein. Tenge volge van deze herziening zullen aldaar langs den Binnenweg winkelhuizen mogen worden gebouwd. B. en W. vragen een crediet van 19800.— voor den aanleg van wegen ten Westen van den Heerenweg en ten Zuiden van den weg der Amsterdamsche Waterleiding, op de terreinen van de N. V. Bouw-Maatschappij „Duin en Weide." Dit crediet wordt toegestaan. In de vacature W. de Boer (R.K.) worden benoemd: in de ondervzijs-commissie, in de commissie voor het Grondbedrijf en in de com missie voor de Plantsoenen de heer E. van Lent (R.K.) Herbenoemd wordt tot lid in de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs de heer J. de Jong (aftr.) en als bestuurslid van den gemeentelijken dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon de heer E. G. Wildeboer (aftr.). B. en W. stellen voor om over te gaan tot doortrekking van de Lanckhorstlaan en tot den aanleg van de Crayenestersingel (Westzijde) vanaf de doorgetrokken Lanckhorstlaan tot de Adriaan Pauwlaan en tot den aanleg van een gedeelte Crayenestersingel (Oostzijde). De N.V. Effectenkantoor v.h. B. J. V. van lees te Amsterdam zal de voor dien aanleg be stemde gronden en den grond benoodigd voor de te graven vaart aan de gemeente kosteloos en om niet overdragen en in de kosten van uitvoering der werken een bijdrage geven van 18400. B. en W. vragen een crediet van 16000.— voor de verdere uitvoering van deze werken alsmede voor de doortrekking van het stamriool vanaf den Bronsteeweg via de Lanckhorst laan naar de Paulus Buijslaan. Dit werk zal in werkverschaffing worden uitgevoerd. Het voorstel wordt z.h.s. aangenomen. Besloten wordt aan W. van Oosten te ver- koopen een perceel grond ter oppervlakte van 440 M2, gelegen aan de Oostzijde van de Val kenburgerlaan en aan de Zuidzijde van de Bosboom Toussaintstraat, voor een bedrag van 3900.—. B. en W. wordt een crediet van f 2500.ver leend voor de doortrekking van de Jan van den Bergstraat. Machine 15. Hierna gaat de raad in comité. Na afloop van de geheime veragdenng, die ongeveer een uur duurde, wordt overgegaan tot de rondvraag. Hedenmorgen had op het R. K. Kerkhof te Vogelenzang de plechtige begrafenis plaats van den heer P. Verdegaal, in leven lid van den gemeenteraad van Bloemendaal. Een zeer groot aantal officieele personen, vrienden en bekenden waren in de parochie kerk van O. L. Vrouw Hemelvaart te Vogelen zang aanwezig, waar om half tien de plechtige uitvaartdiensten opgedragen werden door den zeereerw. heer pastoor F. Burwinkel met as sistentie van den weleerw. heer rector. H. v. d. Heuvel, uit Bennebroek, en den weleerw. pater Germanus O.Cop., uit IJmuiden-Oost. Ceremo- niaris was de weleerw. heer A. H. Schrama, kapelaan te Bennebroek. Het zangoor der kerk voerde onder leiding van den heer J. Lenzen op stemmige wijze de gezangen uit. Onder de aanwezigen merkten wij op: den burgemeester van Bloemendaal, jhr. mr. C. J. A. den Tex, wethouder A. J. Prinsen- berg en den gemeente-secretaris, mr. dr. J. F. Veeren, namens het gemeentebestuur, en een groot aantal raadsleden; Jhr. L. Boreel van Hogelanden en de heer Tillema namens het bestuur van den polder Vogelenzang; de heer H. Kraetzer, namens het béktuur van de R. K. Kiesvereeniging; het oud-raadslid de heer J. G. van Kessel; notaris J. F. M. Roozen en een groot aantal familie-lëden, vrienden en beken den. Voorts waren de leerlingen van de hoogste klasse van de R. K. Lagere school te Vogelen zang, onder toezicht van het hoofd der school, de heer T. Remmerswaal, aanwezig. Op het kerkhof werden de ceremoniën ver richt door den Zeereerw. pastoor Burwinkel, met dezelfde assistentie. Twee bloemstukken, n.l. van het gemeente bestuur van Bloemendaal en het bestuur van den polder Vogelenzang, dekten de baar. Na de beaardingsplechtigheden werden vijf Onze Vaders voor den zielenrust van den over ledene gebeden. De talrijke aanwezigen waren zeer onder den indruk. De vereeniging „Ziekenzorg" zal Maandag 28 November 8 uur, haar jaarvergadering houden in de bovenzaal van het Gemeentelijk Concert gebouw. De agenda bevat de gebruikelijke verslagen en tevens de bestuursverkiezing, aftredend zijn: P. Bruyn, voorzitter; W. Hoogerbeets, bestuur der en A. Scholten, bestuurder, voor hem is als candidaat gesteld W. Sterk Jz.. Voorts verkiezing van een lid voor Raad van Toezicht, aftredend is E. W. Goedhart, voor hem is als candidaat gesteld W. J. G. A. van Seggelen. De heer AUDRETSCH (Vrijz.), vraagt voor ziening van het verkeerspunt Bronsteeweg— Adriaan Pauwlaan. Degenen die de Adriaan Pauwlaan uitrijden in de richting Heemsteed- sche Dreef nemen steeds de verkeerde zijde. De VOORZITTER zegt, dat daar reeds een modelbord is geplaatst, doch zegt nader onder zoek toe. De heer MEEUWENOORD (R.K.) vraagt of er nog eenige hoop is op de omlegging van de trambaan door Leeuw en Hooft. De VOORZITTER zegt, dat dit nog in be werking is. De heer VAN UNEN (V.B.) vraag, wie deze plannen tegenhoudt. Wethouder Dr. DROOG (r.k.) zegt, dat Haar lem voor deze omlegging geen uitgaven wil doen. De heer JONCKBLOEDT (r.k.) wijst op den gevaarlijken toestand in de Raadhuisstraat bij de IJzeren Brug. Daar zijn reeds ongelukken gebeurd, en straks rijdt men daar nog eens een winkel binnen of neemt een markies mede. De VOORZITTER zegt, dat dit een oude zaak is. Een oplossing zou zijn om daar een trottoir te maken, doch dan moet het trottoir aan de andere zijde worden ingekort en de boomen worden weggenomen. Spr. zal hier echter zijn aandacht aan blijven schenken. De heer VAN LENT (r.k.) dankt voor de vriendelijke woorden, tot hem gesproken. Spr. dankt ook zijn collega's voor het vertrouwen in hem gesteld, door hem in de raadscommissie te benoemen, waardoor hij zich gemakkelijker in zal kunnen werken. Hij zal zijn beste krachten aan de belangen der gemeente wijden. Hierna sluiting der vergadering. De 2e beslissingspartij tusschen Stevens en Hollenberg eindigde in een overwinning voor Hollenberg. Stevens overzag halverwege de partij een damzet, waar Hollenberg eem dank baar gebruik van maakte en zoodoende gemak kelijk aan de zege kwam. E>e derde partij wordt a.s. Woensdag gespeeld in het R.K. Vereeni- gingsgebouw aan den Heerenweg te Heemstede. De gedetailleerde uitslag luidt: A. S 1. J. Stibbe 2. J. C. v. d. Leek 3. S. Hart 4. D. Ligthart 5. D. G. Gerrits 8. C. Olie 7. R. Blindeman 8. J. E. Wustenhoff 9. Dr. M. Dekker 10. W. Hespe C.—H. S. G. afgebr. Th. de Jong. 0 1 A. S. Katan. Y—% H. v. d. Hoff 01 J. H. Marwitz. 0 1 J. H. Lichtenveldt. 10 niet opgekomen. Vi—Yi F. A. Puts. 0 1 J. de Bruin. y3Yi H. D. v. d. Ouw. ViYt J. Sondorp. Voorloopig uitslag 3 6 De vermoedelijke totaal-uitslag zal zijn 3'A— 6'A in het voordeel van H.S.G. De Haarlemmers hadden aan de even borden wit.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 3