Onze Piet en „Pijn" winnen Nederland f 30.000.- bespaart per dag Koopt daarom alleen stroombesparende PHILIPS lampen I m door de gasvullinglamp, Wat bedoelde Prof. Aalberse? DEFENSIE-BEGROOTING uRADIO-PROGRAMMA ZEER SPANNENDE FINALE VRIJDAG 25 NOVEMBER De juweelendiefstal bij dr. ir. Philips De vloot-politiek Zaterdag 26 Nov. 1932 Stoere punten jagers een uitvinding van Irving Langmuir winnaar van den Nobelprijs 1932 De Pers schrijft: Beter bewijs bestaat er al niet hoe ont zaglijk duur in het gebruik z.g. „goed- koope" lampen zijn, vergeleken met Philips- lampen. Eindresultaat 1 3- i 4- Hi Repliek Minister Deckers Katholieke militaire deskundigen v. d. Bilt en Schaepman aan het woord Het „knabbel"-systeem Ramp voor het leger Het lichtend voorbeeld" Oud materieel Tweede verdachte, een Oosten rijker, te Weenen gearresteerd NIEUWE AARDSCHOK In het Zuiden van ons land L. DE VISSER AANGEHOUDEN Op een communistische verkie zingsvergadering te Antwerpen Over de grens gezet BELANGRIJKE DIEFSTAL 't Is gebleken, dat het met „onze rijders kwaad kersen eten is Van KempenPijnenburg en RauschHuertgen zijn gelijk Het beslissende uur Het winnende Hollandsche kop pel: Piet van Kempen en Jan Pijnenburg Gekkenhuis compleet Dr. Irving Langmuir „De „hobby" voor natuurkundig onderzoek, die Langmuir al van jongs af aan heeft gehad, heeft hem niet alleen tot een reeks van schitterende ont dekkingen en uitvindingen gebracht, waarvan één de gasvullingslamp, voor het Amerikaansche publiek alleen al een besparing van J.000.000 dollar per dag beteekent, maar zij heeft hem er ook toe ge leid, in zijn vrije uren een theorie van den bouw van het atoom op te stellen Van Kempen en Pijnen burg winnen 1 U i2- 1 5. 1 6. 1 7. I S. VERPLEEGSTER BEROOFO De dader aangehouden V ïer ^deri; Tusschen de liberale „Avondpost" en enkele katholieke bladen is eenige polemiek ontstaan over de vraag, of prof. Aal berse in zijn bedoelde Kamerrede, sprekende van een Kabinet op breederen grondslag, de liberalen van samenwerking zou hebben uit gesloten, zulk een samenwerking zou hebben afgewezen. De „Avondpost" heeft den leider der Katho lieken nu persoonlijk om opheldering gevraagd en weet mede te deelen: „Toen wij den oud-minister opbelden en hem zeiden, dat wij hem gaarne een naderen uit slag wilden vragen van een uitlating, zei hij aanstonds lachend: „O, ik begrijp het al; u bedoelt natuurlijk mijn woorden: Ik heb daar aan volstrekt niet gedacht." De hoogleeraar raadde dus goed! „Die worden zei hij „moeten worden gezien in verband met hetgeen ik gezegd had over de vorming van een bur gerlijk blok". En prof. Aalberse verzekerde ons positief, dat zij niet mogen worden beschouwd als een uitsluiting van de liberalen: hij heeft te kennen willen geven, dat hij er „niet aan dacht" in ieder geval ook de liberalen in een formatie te betrekken, om zoodoende een burgerlijk blok te vormen tegenover de socia listen. Maar aan den anderen kant had uit sluiting van de liberalen niet in zijn bedoeling gelegen: onder „de breedere basis" verstaat hij de rechterzijde „versterkt met een fractie van links". „Wij hebben in „De Avondpost" uw uit lating aldus geïnterpreteerd" zeiden we „dat u niet bij voorkeur en niet in het bij zonder aan de liberalen hebt gedacht, maar hen evenmin hebt uitgeslote n." „Inderdaad, zoo zoudt u het ook kunnen zeggen!", antwoordde prof. Aalberse." Ons dunkt, dat deze nadere verklaring van prof. Aalberse volkomen klopt met de interpre tatie, welke wij ons betreffende zijn woorden veroorloofden. Goed staatsman, als prof. Aalberse is, zegt hij natuurlijk niet „nooit"; hij sluit niet bij voorbaat uit, hij wijst niet bij voorbaat af. Wat inmiddels echter nog geenszins zeggen wil, dat er nu veel kans zou bestaan op een katholiek-liberale samenwerking; de „Avond post" make zich daaromtrent geen te schoone illusies! O XVI, voorkomt post, dien de sociaal-demo craat Drop bij amendement wil schrappen kan de heer van de Bilt billijken, omdat het hier alleen om noodzakelijke vervanging van oud materieel gaat. Wat de vlootpolitiek be treft, verschilt deze katholieke afgevaardigde met zijn fractiegenoot Schaepman in zooverre hij het niet recht mogelijk acht, uit te maken, welk deel nu precies voor Indië en welk deel voor het moederland rechtstreeks noodig is. De opleiding kan volgens hem wel hier op ver ouderd materieel blijven geschieden. En zoo dat duurder is, kan daartegenover misschien een besparing op de landmacht worden gesteld door geheel de kustverdediging aan de marine over te diagen. Natuurlijk werd ook thans, o.a. door de soc.- dem. Drop en K. ter Laan de waarde onzer weermacht geblameerd en neergehaald, terwijl in de rede van den heer Marchant, die in dezelfde richting sprak, van belang was zijn uitspraak, dat een volgend kabinet zich lustig een oordeel over den toestand zal moe ten vormen. Ten aanzien van de eenzijdige I ontwapening hield de spreker zich dus, in ver band met zijn eventueele medewerking aan een volgende regeering, voorloopig maar aan den vagen kant. Zeer laat in den nacht, want ook de heeren Schaper, v. d. Houven, Boon, Ame- link, Peereboom, Langman en F1 o- r i s Vos bespraken nog meer ondergeschikte zaken, o.a. opheffing van de werf te Hellevoet- sluis, is minister Deckers nog aan het woord gekomen. Van zijn betoog mogen wij voorloopig aan stippen, dat hij het voordeel van opleiding van het marinepersoneel bij de opleiding in Indië niet zoo hoog aanslaat als de heer Schaepman; dat hij, als 's lands belang het vordert, van de aanvrage voor een nieuwe onderzeeboot geen gebruik zal maken en dat hij de opheffing van de werf te Hellevoetsluis uit bezuinigingsoog punt noodzakelijk blijft achten. DEN HAAG, 24 Nov. 1932 Het sprekerslijstje bij de Defensiebegrooting bleek den. tweeden avond en nacht, die men er aan wijdde, tot boven de twintig sprekers te zijn aangegroeid. Daaronder waren ook de twee militaire deskundigen van de katholieke fractie, de heeren SCHAEPMAN en VAN DE BILT, van wie de eerste in hoofdzaak de belangen van de landmacht behandelde, terwijl de twee de meer den stand van zaken bij de zeemacht onder de loupe nam. Wat de heer Schaepman reeds verleden jaar betoogde over de door reorganisatie van onze defensie te verkrijgen bezuinigingen bezuini gingen, waarbij de weerkracht zelfs nog kan worden opgevoerd achtte hij door de uit spraken van de commissie-Weiter, waarin prima defensie-experts zitting hadden, vrijwel bevestigd. Ook de katholieke afgevaardigde staat op het standpunt, dat met voortdurend „knabbelen" aan de weermacht de zaak ten slotte misloopt en dat we ons van de huidige organisatie radicaal moeten losmaken. Wat de zeemacht betreft, wil hij de zeegaande vloot in Indië ook opleidingsinstituut doen zijn. De marine hier te lande kan zich dan voortaan bepalen tot de beperkte taak, die ook eigenlijk de hare is, de taak, om steun te bieden aan de kustverdediging door de landmacht. Over het bezuinigingsbeleid is de heer Schaepman door de antwoorden, die de Minis ter reeds schriftelijk gaf op een aantal in het Voorloopig Verslag over de wijzigingen in de vredessamenstelling van de wapens en dienst vakken der landmacht gestelde vragen, vrijwel gerustgesteld. Met ingenomenheid zelfs be groette hij de concentratie van de opleiding der infanterie. Op die wijze wordt een goede stap gezet op den weg, die naar een krachtdadig omlaagbrengen van de kosten van het beroeps- personeel voeren moet. Een grief had de ka tholieke afgevaardigde tegen de wijze, waarop tal van voorgeoefenden voor den werkelijken dienst, in vaak ver van hunne woonplaats lig gende garnizoenen worden ingedeeld. Dat moet noodzakelijk de ontplooiing van het ook door den Minister als nuttig en heilzaam beschouw de vooroefenings-instituut schaden En de heer Schaepman aarzelde niet, deze methode, zoo zij voortgang vindt, een ramp voor het leger te noemen. Terzake van de ontwapening heeft deze af gevaardigde dengenen, die steeds maar weer naar het lichtend voorbeeld Denemarken ver wijzen, eens eenige cijfers voorgelegd, die te denken geven. Sedert 1922/23 daalde daar de defensie-begrooting met 22 pCt., terwijl de cijfers der Nederlandsche met 31.5 pCt. zakten, terwijl men ook weer tot de bij een politie- legertje kwalijk passende militaire benamingen is teruggekeerd. De sociaal-democraat Drop reageerde daar wel op met de opmerking, dat het Landsting in Denemarken verder ingrijpen alsnog tegenhoudt, maar met dat al wordt toch maar telkens weer met zekere hoovaardij ge wezen op wat de sociaal-democraten in Dene marken reeds bereikten. Zij zijn dat bleek afdoende nog stukken bij de Nederlandsche bezuinigingen ten achter. De heer van de Bilt wees er in dit verband nog eens op, dat van de 88 millioen onzer de fensiebegrooting niet minder dan 22 millioen aan pensioenen en 36 millioen aan personeels uitgaven heengaat en dat bovendien nog be langrijke sommen voor politietoezicht, voor het loodswezen, voor de bebakening en betonning en voor de bescherming van Curagao staan uit getrokken. Het deel. dat voor ingrijpende be zuinigingen in aanmerking komt, is dus vrij gering. Dat op de begrooting de eerste termijn voor den bouw van een nieuwen onderzeeër, de Naar wij vernemen, heeft commissaris Paré, die met de justitie het verdere onderzoek in de zaak van den juweelendiefstal bij de fam. Philips te 's-Gravenhage leidt, Donderdagmid dag uit Weenen bericht ontvangen, dat ook de tweede verdachte in deze affaire, de Oosten rijker D., daar ter stede is aangehouden. D., die, naar men zich herinnert, als huis knecht bij dr. ir. Philips in betrekking is ge weest, is te Weenen aan de justitie overge leverd en hij zal zich daar voor het gerecht hebben te verantwoorden, want op grond van de Oostenrijksche wet kan hij, in een geval als het onderhavige, niet worden uitgeleverd. Omtrent de arrestatie van M. Dinsdagavond j.l. kan nog worden gemeld, dat de politie eenige dagen tevoren bericht had ontvangen, dat M. wederom de grens was gepasseerd, thans uit Duitschland naar Nederland. Vjjn dat oogenblik af zijn de gangen van M. nauwkeurig gevolgd en met name is gelet op het perceel aan den Schenkweg, waarin M. destijds eenige vertrekken had gehuurd, toen te Den Haag nog als schoenmaker werkzaam was. Deze kamers waren, nadat M, was vertrokken, aah een ander verhuurd, die met de affaire M. niets te maken had. en die in de verste verte niet vermoedde, dat de schat van twee ton onder den vloer van een dier vertrekken verborgen zou zijn. Op listige wijze is M. tijdens afwezigheid van den nieuwen bewoner naar binnen geslopen en hij had daarbij eenige sloten te verbreken, die de nieuwe bewoner veiligheidshalve had laten aanbrengen. M. heeft toen den buit opgegraven en viel, op het moment dat hij met een deel ervan het huis wilde verlaten, 'in handen van de recherche. Donderdagavond 2 minuten over half tien heeft men in het Zuiden wederom een lichte aardschok waargenomen. Hoewel de trilling veel lichter was, dan die van j.l. Zondag, was ze toch duidelijk waarneembaar. De schok duurde ongeveer drie seconden. Te Eindhoven en in verschillende dorpen in de omgeving heeft men den 6chok wel gevoeld, doch voor zoover bekend, is nergens eenige materieele schade aangericht. Te den Bosch liepen verschillende bewoners hun huizen uit. Stoelen begonnen weer te dan sen en kopjes rinkelden. In Schijndel ijlde de bevolking, welke door de verschillende gebeurtenissen der laatste da gen verontrust is, naar buiten en groepte in de dorpsstraat samen, elk oogenblik een herhaling verwachtende. Schade werd, voor zoover bekend, ditmaal niet aangericht. Maandag bleek, dat de schok ken van Zondagavond meer gevolgen hadden gehad, dan men aanvankelijk had vermoed. Het Tweede Kamerlid de heer L. de Visser vertoefde deze week in verband met de verkie zingen aldaar in Blgië, waar hij eenige poli tieke redevoeringen zo uhouden, nd. te Ant werpen, Mechelen en Gent. Woensdagavond werd hij op een communis tische verkiezingsvergadering te Antwerpen ge arresteerd en ingevolge een koninklijke beslis sing, die reeds 1 Februari van dit Jaar ten aan zien van hem was genomen, waarbij is be paald, dat hij moest worden uitgewezen en niet meer in België mag vertoeven, omdat zijn aan wezigheid aldaar gevaarlijk werd geacht voor de openbare orde en veiligheid, onder politie- geleide via Essen over de grens naar Nederland gebracht. In heftige verontwaardiging sprak de verga dering van communisten scherpe afkeuring over deze uitwijzing uit. Ten nadeele van een bewoner van den Thor- beckeweg te Amsterdam is tijdens een korte afwezigheid een bedrag van circa 7000.ge stolen. Een onderzoek wordt ingesteld. HUIZEN, 1875 M. 8 uur KRO Morgen concert; 10.00 Gramofoomnuziek; 11.30 Godsdienstig halfuurtje, door Pastoor L. R. Perquin O.P.; 12.00 Politieberichten; 12.15 Het Wladimir Pique Trio; 1.45 Verzorging zender; 2.00 Halfuurtje voor de rijpere jeugd, „Vragen en antwoorden" door Pa ter J. Dito O.P.; 2.30 Kinderuurtje; 4.00 Plechtig Lof ter gelegenheid van het eeuw feest der Congregatie van Zusters van Liefde te Tilburg uit het Maagdenhuis te Amsterdam; 5.00 Het KRO-Orkest o.l.v Marinus van 't Woud; 6.20 Journalistiek weekoverzicht door Paul de Waart; 6.40 Het KRO-Orkest; 7.05 Kath. Radio Volks universiteit. Artsen III. Moderne zieken verpleging. Dr. J. F. J. ten Berge; 7.30 PlOitieberichten; 7.45 Gramofoonmuzlek: 8.00 „Falstaff," lyrisch blijspel in drie be drijven, uit den Stadsschouwburg te Am sterdam, onder auspiciën van de Wagnev- vereeniging, dirigent Pierre Monteux. Pl.m. 8.45 Na het eerste bedrijf Persbureau Vaz Dias; na het tweede bedrijf Microfoon-ver telsel door Wim Snitker; 11.20 De KRO- Boys o.l.v. Piet Lustenhouwer spelen genre en schlagermuziek; 12.00 Sluiting. HILVERSUM, 296 M. 8 uur VARA Gra- mofoonmuziek. VPRO 10 u. Morgenwij ding. VARA 10.15 Uitzending voor ar beiders in de continubedrijven. Janny van Oogen draagt voor; 12.00 De Notenkrakers o.l.v. Daaf Wins; 2.00 Verzorging zender; 215 Gramofoonmuziek; 2.50 Hoe werd ",k socialist? Vraaggesprek met Dr. F. M. Wi- baut; 3.10 De Flierefluiters o.l.v. Hugo de Groot met zang van Leo Fuld; 3.30 Gramo foonmuziek; 4.00 Orgelspel door J. B. Mac Carthy; 4.25 Gramofoonmuzlek; 4.30 De Flierefluiters; 5.10 Volksliederen door „De Wielewaal" zanggroep der Amsterdamsehe A.J.C. o.l.v. Piet Tiggers; 5.40 Overgang n. versterkten zender; 541 Literair overzicht door A. M. de Jong: Gods goochelaartjes door Augusta de Wit; 6.00 Uitzending voor de Ned. Vereen, tot afschaffing van alco holhoudende dranken. Orgelspel door Joh. Jong en Adolf Bouwmeester draagt voor; 7.00 Uitzending voor het platteland, juezing door K. Singer Wzn.; 7.30 Gramofoonmuz.: 7.59 Herhaling van S.O.S.-berichten; 8.00 Toespraak door A. de Vries; 8.15 Uit het Concertgebouw te Amsterdam: Oratorium Symphonie van den arbeid." Isr. J. Ol- man, Stem des Volks. Utr. Sted. Orkest. Sophie HaasePieneman, sopraan, alles o l.v. Antoon Krelage; pl.m. 9.15 Persbureau Vaz Dias en Varia; 10.45 Uitzending voer den Centralen Bond van Transportarbei ders Ontwapeningsuurtje. Vara tooneel o l v W. van Capellen; 11.30 De Notenkra kers o.l.v. Daaf Wins; 12.00 Tijdsein en sluiting. BRUSSEL, 509 M. 12.20 Concert door het P Mireau-orkest; 6.35 Gramofoonmuz. Ged. uit „Falstaff," van Verdi; 10.50 Uit de zaal Menlinck te Antwerpen. Concert O.I.V. Paul Moreau. KALUNDBORG, 1153 M. 11.20 Het strijkorkest o.l.v. A.Bendix in Hotel „Wi- vex"; 2.50 Het Omroeporkest o.l.v. Emil Reesen; 7.20 Het Omroeporkest o.l.v. Launy Gröndahl; 10.10 Dansmuziek door de band van Palace-Hotel (Sid Merriman's Soft Band) BERLIJN, 419 M. 6.45 Emmi Leisner zingt liederen van Schumann, alt; 9.35 Dansmuziek door de Oscar Joost-Kapei; 10.50 Uitzending uit de Staatsopera. Wel dadigheidsvoorstelling. HAMBURG, 372 M. 12.35 Gramofoon muziek; 1.30 idem. Operettemuziek; 3.05 Concert door het Norag-orkest oj.v. Adolf Seeker; 5.25 Vocaal concert door een man- nenzangvereeniglng o:l.v. Herman Lilge; 8.55 Concert door het Norag-trio; 9.40 Dansmuziek. KÖNIGSWUSTERHAUSEN, 1635 M. Gramofoonmuziek; 3.50 Concert: zie Ham burg; 10.05 Dansmuziek: zie Berlijn. LANGENBERG, 472 M. 12.50 Concert o l.v Wolf; 1.55 Gramofoonmuzlek; 7.20 VrooHjk Programma; 10.10 Gramofoonmuz 11.20 „Meister des Jazz" gram.pl. DAVENTRY, 1554 M. 12.20 Concert door het Schotsche studio-orkest o.l.v Guv Daince; 1.50 Concert door het Commodore Grand Orkest o.l.v. Jps. Muscant; 4.05 Concert; 10.10 Concert door het B.B.C.- orkest afd. C.; 11.10 Ambrose en zijn orkest in het Malfair-hotel. PARIJS (EIFFEL), 1446 M. 7.50 Ra- diotooneel. PARIJS (RADIO), 1724 M. 12.20 Po- pulair concert door het Omroeporkest; 4.05 Concert door het Omroeporkest. Dansmuz.; 9.05 Gram.muziek; 9.50 Militair concert. MILAAN, 331 M. 7.20 Gramofoon muziek; 8 05 Gevarieerd programma; 9.20 Populaire muziek. ROME, 441 M. 8.05 „Fata Malerba", Opera in drie actes. WEENEN, 517 M. 5.35 Populair con cert; 6.55 Arbelders-symphonie-orkest; 9.00 Populair concert door het Otto Römisch- orkest. WARSCHAU, 1412 M. 5.20 Populair concert door het Omroeporkest ojv. St. Na wrot; 9.25 Piano-recital door Leopold Szpinalski; 10.20 Dansmuziek. Symphonie- orkest o l.v Dr. Felix Weingartner m.m.v Gregor Fiatigorski, cello; 9.30 Dansmuziek (Gramofoonplaten) VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KA THOLIEKEN RADIOGIDS De sprints van Donderdagmiddag half vijf hadden tot resultaat, dat de eerste gewonnen wordt door Pijnenburg, de tweede sprint door van Kempen, de derde weer door Pijnenburg. Daar loopen de Duitschers Rausch—Huertgen uit. Het wordt een kwart baan, een halve baan, het begint er donker uit te zien voor van Kempen—Pijnenburg. Ai, daar krijgt Rausch een lekken band en de voorsprong op het pele- ton gaat verloren. Vijf minuten later herhaalt zich hetzelfde spelletje, weer neemt Rausch een kwart ronde, Huertgen verhoogt den voorsprong tot een halve ronde, het worden er drie kwart en nu brengt géén lekke band redding. Rausch Huertgen nemen een ronde terug en Door een hooger puntenaantal staan de Hol landers nog aan het hoofd van het klassement. De Duitschers zitten achter de Hollanders als een stayer achter zijn gangmaker. Zij hou den precies het wieltje en er is geen wegkomen aan. Daarom blijven de renners kalm doorcirkelen tot de neutralisatie een aanvang neemt. De stand van Donderdagavond 8 uur luidt als volgt: 1. Piet van Kempen—Pijnenburg 629 punten 2. RauschHuertgen 218 punten Op 2 ronden: 3. Charlier—Deneef 296 punten Op 3 ronden: 4. BraspenningWals 200 punten 5. WambstBroccardo 68 punten Op 8 ronden: 6. Jan van KempenBogaert 331 punten 7. Dinalev. d. Heyden 207 punten 8. GoebelSchorn 154 punten Langzaam maar zeker gaat de wijzer van ons uurwerk naar de twaalf. Nog vijf minuten en het is tien uur. De spanning is op haar hoogtepunt; de renners hebben sinds heden middag geen uitlooppoging gedaan, het schijnt, dat afgesproken is om 10 uur te beginnen en niet eerder. En het komt ons voor, dat Van Kempen—Pijnenburg op alle mogelijke manie ren Rausch-Huertgen zullen dwars zitten, gezien de woedende blikken, die de rijders van beide koppels elkander steeds toewerpen en het feit, dat Van Kempen steeds achter Rausch zit en Pijnenburg steeds achter Huertgen of omge keerd. Nog twee minuten voor het aanvangs- sein van de sprints, die een uur lang om de tien ronden zullen plaats vinden, nog één mi nuut, nog dertig seconden, nog twintig, nog tien, tja, daar gaan ze. De eerste sprint neemt Piet van Kempen, op den voet gevolgd door den Duitscher Rausch. Hopsa, daar gaat de eerste. Charlier vliegt weg, Deneef neemt puik over en ze hebben een ronde. Nauwelijks bij het peleton vliegt Wals weg, Braspenning helpt uitstekend en ook zij halen een ronde op. Charlier—Deneef zijn nu op 1 ronde achter van KempenPijnenburg en RauschHuertgen. WalsBraspenning volgen op twee ronden. Wie had een zoo uiterst span nende finale verwacht? Tien over tien is het en het veld rijdt weer rustig. De kalmte is volledig, schijnbaar echter. Want duidelijk blijkt het, dat er iets broeit. De volgende sprint is voor Pijnenburg. Meteen vliegt Broccardo weg, Wambst rent alsof zijn leven er vanaf hangt. Inderdaad hangt er veel voor hem van af, want een goede plaats in de Amsterdamsehe zesdaagsche zou wel eens een paar goede con tracten in het buitenland kunnen beteekenen. De populaire clown, Dinale, is heengevlogen. Denken ze, dat het nu weer een grapje is? Dan zijn ze toch verkeerd uit, want Dinalevan der Heyden nemen de ronde, die zij hadden willen uitloopen. GoebelSchom vinden, dat zij aan hun eer en goeden naam verplicht zijn het voorbeeld van hun Italiaanschen collega te vol gen, ook Jan van Kempen toont, dat hij over de depressie van Dinsdag volledig heen is. Daar gaat Goebel er vandoor. Ze laten hem kalm gaan, want hij is toch flink achter. Jan van Kempen en Dinale, natuurlijk geholpen door hun partner, gaan hem echter wel achter na en alle drie nemen een ronde. Rausch tracht een ronde te nemen. Hij loopt uit. Twintig, dertig, veertig meter, dan kromt Pijnenburg zijn rug, een paar stevige trappen en tot ge ruststelling van de aanwezigen wordt de Duit scher ingehaald. Hè, daar klopte je hart toch even extra snel van. Weer draaiden ze kalm hun ronde, nog vijf en dertig minuten en dan is de eerste Amster- daamsche zesdaagsche voorbij. In die 35 minu ten kan nog heel wat gebeuren. Zou van Kem pen nog eens extra zijn best doen? Of zou Rausch voor een verrassing zorgen? Ai, daar gaat Piet met een ontzaglijke snel heid. Pijn neemt over en nu is het gekkenhuis compleet. Een kwart ronde zijn ze voor. Hop Piet, vooruit Pijn, klinkt het alom. Zij, die niets kunnen zien, klimmen op alles wat binnen hun bereik is. Het lawaai is zóó groot, dat wij het tikken van de schrijfmachine, die vlak voor ons staat en waarop wij zoo snel mogelijk typen als wij kunnen, zelfs niet kunnen hooren. Nog een halve ronde, een dame naast ons gilt zóó hard, dat de sirene van de brandweer er niets bij vergeleken is. Een kwart ronde zitten de Hollanders nu achter het peleton, nog twintig meter, nog vijftien, Pijn trapt, dat het een lust is om aan te zien, nog tien meter, nog vijf. „ja", zucht de menigte, „ze zijn er". Een ovatie is het resultaat van deze krachttoer. Oef, daar hebben we het warm van gekregen. Het grootste aantal sprints wordt natuurlijk in de wacht gesleept door Piet en Jan, de pun- tenjagers. En al kunnen we dit schouwspel geen sport noemen, spannend is het, dat is zeker. Rausch—Huertgen zijn nu één ronde achter bij van Kempen—Pijnenburg. Nog twintig mi nuten en het einde is daar. Zouden ze het ha len? Allee Piet, allee Jan, heel Holland leeft met jullie mee, je MOET het halen. Charlier probeert weg te loopen, neen, niet uit de R.A.I. maar uit het peleton. Maar de anderen zijn op hun qui-vive en de poging loopt op niets uit. Rausch tracht nu Pijn te ver schalken, je kunt nog beter trachten den Wes tertoren omver te duwen. Onbegonnen werk is het. Nog een kwartier. De bloemstukken voor de overwinnaars worden aangedragen. Dat zal den rijders en speciaal onzen Hollanders, die de lei ding hebben, kracht geven hun positie te hand haven. Met welk een soepelheid, met welk een ge mak rijdt onze twee-en-dertigjarige van Kem pen. Nog tien minuten zijn te verrijden. Uit looppogingen zijn er dat laatste uur weinig on dernomen, omdat de rijders niet kunnen weg komen. Iedere poging wordt in de kiem ge smoord. Nog acht minuten en dan is het gebeurd. Dicht blijven de rijders bij elkaar en langzaam maar zeker dringt het tot ons door, dat de eerste plaats vrijwel in den zak van de Hollanders is. Nog zeven minuten. Wij willen het eerlijk be kennen, ook ons hart klopt weer sneller, ook wü zijn onrustig, ook wij hopen in stilte, dat er niets onaangenaams voor van Kempen en Pij nenburg zal komen. Nog zes minuten. Broccardo probeert weg te gaan, hij loopt een kwart ronde uit, maar het peleton vindt dat meer dan genoeg. Nog vijf minuten en steeds draaien de ren ners rond. Nog vier minuten. Plotseling gaan extra lam pen boven de finish op, om de Polygoon ge legenheid te geven opnamen te maken. Nog drie minuten. De lampen moeten weer uit, de renners kunnen zoo niet rijden. Nog twee minuten nu. Pijnenburg krijgt een lkkken band. Het Hollandsche koppel is even uit den strijd, niet lang, want eenige seconden later neemt Van Kempen weer deel aan de jacht. Nog zetsig seconden, Goebel loopt uit, Pijnen burg volgt. Nog vijftig seconden en t is voorbij. Van Kempen neemt over. Ze halen een kwart ronde, een halve ronde. Nog dertig seconden, nog twintig, nog tien, het pistool knalt. Het pleit is beslist, de Hollanders Van Kem penPijnenburg hebben de eerste Amsterdam sehe Zesdaagsche gewonnen. En de RAI is vol dansende menschen. Dit is het moment, waar op gewacht is. De Hollandsche zesdaagsche is dus gewonnen door de twee beste Hollandsche rijders. Jhr. van den Bergh van Heemstede spreekt beide renners toe en overhandigt hun een aan tal bloemstukken. Pijnenburg zegt een woordje voor de microfoon, Van Kempen volgt, een eereronde, de andere koppels volgen, laatste toejuichingen en de strijd is gestreden. De zesdaagsche, die niet alleen voor de rij ders, maar ook voor de journalisten een zes daagsche was, zit er op. Oef! In totaal zijn gereden 3281 K.M. 160 en de koppels hebben 19.686 maal in de ronde ge draaid. iiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiim De einduitslag luidt als volgt: P. van KempenPijnenburg 685 p. Op 1 ronde: Rausch—Huertgen 251 punten Op 2 ronden: CharlierDeneef 348 punten Op 3 ronden: WalsBraspenning 238 punten WambstBroccardo 80 punten Op 6 ronden: J. van KempenBogaert 342 p. Dinalev. d. Heyden 233 punten 1 GoebelSchorn 190 punten Het betrekkelijke Zooveel is betrekkelijk in ons te- ven Wat voor een kind een genot f*» kan voor ouderen een ergernis zijp- Denk maar even aan een sneeuivbcu nu het gaat winteren. Zooveel is betrekkelijk! Het gaat er maar om, hoe men a zaak beziet. Een kind kan gelukkig* wezen met een goedkoop prentenboe* waarop het zijn zinnen gezet hee dan met een duur mechat\isme, waar mee het geen raad weet. Zoo ook met ons ouderen Geluk ligt niet in koopwaarden, maar in geestelijke blijmoedigheid. De zwartgallige ergert zich an veel, dat voor den levensblijen gee geen aanleiding tot boosheid °PleV Li Elke zaak heeft twee kanten, zeg de optimist en draait de mooiste zya der medaille naar voren, die do den pessimist eerst naar beneden w gelegd. Zooveel is betrekkelijk. Wat IS n lengte van een uur bij de lengte v een jaar! Wat is de lengte van e moeilijk leven bij het zekere 9*,0 van het onbenaderbare der ongeken eeuwigheid! iet Over hoeveel hebben we ons n druk gemaakt, waarover we later, dieper beschouwing op een afsta meewarig glimlachen. ,ne Zooveel is betrekkelijk, Zoeke# het absolute. „Mijn hart vindt <7 rust, voordat het zijn rust vinde U." iliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiu Donderdagmiddag omstreeks drie een verpleegster van de Stichting per fiets op het rijwielpad Ede— dat langs den spoorlijn loopt. Ter llooSltj die, blokhuis 20 liep een man voor haar toen het meisje hem passeerde, haar va. ^eI)g en al onderste boven liep en zich ve de op haar wierp, terwijl hij haar mond ver hand dicht hield. De man beroofde pleegster, de 18-jarige P. van Ekeris, dê tasch, welke eenig geld bevatte en vlucht in de bosschen. Na eenige uren zoekem mocht het t/P en gemeente-politie gelukken den zwerver,. G. E. genaamd, te arrestee BS *elke ft fciedt. J, 0 °hder f,evr»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 6