Leekenapostolaat in Haarlem GROOTSCHE PLANNEN MAANDAG 28 NOVEMBER LANDSTORMCOMMISSIE HILLEGOM DE HYACINTENHANDEL GOOISCH NATUUR RESERVAAT Stichting geïnstalleerd KLEINE KWEEKERS IN ZUID-HOLLAND ZWEMMEN Wedstrijden in Stoop's Bad GOLF Greensome-wedstrijd Kennemer Golfclub DAMMEN Clubkampioenschappen Damclub „Haarlem" STADSNIEUWS KATH. JONGE WERKGEVERS VEREENIGING Algemeene vergadering te Haarlem Crisis en Jeugdorganisatie Rede Kamerlid Max van Poll Elk katholiek behoort leekenapostel te zijn Red. prof. Steger DE INVOER VAN BUITEN LANDSCHE VISCH Tegenmaatregelen gevraagd Protest tegen boycot R.K. JEUGDLECTUUR Tentoonstelling R.K. Leeszaal Het steunvraagstuk bij de regeering in bespreking VERKEERSONGEVALLEN Goed afgeloopett BEZWEKEN Wielrijdster aangereden De Vrijdagavond in hotel „Flora" te Hille- gom gehouden landstormavond is uitstekend geslaagd. De groote zaal was tot in alle hoeken bezet. Vele hooge militaire autoriteiten waren aanwezig, waaronder generaal Zeeman, majoor Heeringa, de garnizoenscommandant van Lei den, enz. De heer Pont, burgemeester van Hillegom, sprak, na gemeenschappelijken zang, een kort welkomstwoord. De installatierede werd gehou den door den heer L. G. Rooyaards, voorzitter der gewestelijke landstorm-commissie. Spr. is verheugd, zoowel den burgemeester als verte genwoordiger van het gezag, als de vertegen woordigers van verschillende godsdiensten in de plaatselijke commissie te zien. Doel van den B. V. L. is het wettig gezag te handhaven en het Vorstenhuis te beschermen. Hij hoopte, dat de B. V. L. precentief en vruchtdragend zal mogen arbeiden en ver klaarde de commissie als geïnstalleerd. Burgemeester Pont legde in zijn antwoord den nadruk op het feit, dat overal discipline moet worden gehandhaafd en wees op Rusland, waar dit zelfs ook geschiedt. Gehoorzaamheid aan het gezag is een eerste eisch. De Hille- gomsche bevolking kent spr. als oprecht en fiink, en spr. bracht dank aan de landstor- mers, die zich belangloos beschikbaar stellen. Majoor J. Brouwer, militair aalmoezenier, sprak over gezag, godsdienst en gezin in een uitvoerige rede, tefwijl de commandant van "net landstormcorps Zuid-Holland, reserve-majoor J. P. Boots, niets liever zou doen dan den B. V. L. opdoeken, hetgeen helaas onmogelijk is, gezien de uitlatingen in de S.D.A.P.-pers. Spr. hoopt nooit in de noodzakelijkheid t^ komen om in ernst als commandant te moeten op treden. De secretaris der gewestelijke commissie, re- serve-le-luitenant D. J. Karres, behandelde de vraag: „Wat is de B. V. Len „Hoe kan men daarvan lid zijn?" Ook spreker hoopte op een spoedige opheffing. De weleerw. heer van Benten, kapelaan, deed op humoristische wijze een aanval op de da mes, ten einde hen aan te sporen echtgenooten en zonen te doen aansluiten. Vervolgens voerden nog het woord ds. J. H. Mulder en wethouder J. O. Vermeer. Burgemeester Pont had een ovatie in ont vangst te nemen, terwijl gedurende en na de redevoeringen telkens een enthousiast applaus weerklonk. De Chr. gemengde zangver. „Asaf", directeur J. C. de Koning, verleende haar medewerking en zong verdienstelijk ter afwisseling liederen. Het socialistische raadslid, de heer Fijma, wenschte te debatteeren, hetgeen niet werd toegestaan. Zijn uitroepen werden overstemd door gemeenschappelijken zang. Burgemeester Pont sloot met een kort woord de bijeenkomst. Het kind vraagt geen kwaad, doch zal altijd geneigd zijn tot het goede en dit wordt hier in ruime mate geboden. De boeken behoeven me steeds van uitsluitend godsdienstige strekking te zijn, doch wel is noodzakelijk, dat er een Roomsche geest uit spreekt. Het is spreker opgevallen, dat bij de neutrale bibliotheek de jeugdboeken steeds goed geschre ven werken zijn, voorzien van sprekende teeke- ningen. Het verheugt dan ook bijzonder, dat de geëxposeerde jeugdboeken van knappe katho lieke schrijvers zijn. Sensatie-lectuur is voor he kind verkeerd, zoo ook de lectuur, welke boven den leeftijd gaat. Ten slotte dankte Z. Eerw. het bestuur R.K. Leeszaal voor het tot stand gebrachte werk en richtte zich hierbij in het bijzonder tot den heer G. H. Weustink. Daarna verklaarde spreker in naam van den Drie-eenigen God de tentoonstelling geopend en werd een rondwandeling gemaakt. In het smaakvolle met groen versierde zaaltje zijn tai- looze exemplaren tentoongesteld, alle gerang schikt naar den leeftijd der kinderen. Men verzuime niet een bezoek te brengen aan dit bouwwerk van katholieke cultuur. In een bijeenkomst van de burgemeesters van Amsterdam, Hilversum, Bussum, Laren, Huizen, Blaricum, het lid vaon Ged. Staten Gerhard, wethouder Polak, den voorzitter van Stad en Lande van Gooiland en vele anderen, die deel zullen uitmaken van de Stichting „Het Gooische Natuurreservaat," heeft de com missaris der Koningin, jhr. mr. dr. A. Roe", Zaterdagmiddag in de Statenzaal te Haarlem deze stichting geïnstalleerd. Jhr. Röell bracht warmen dank aan dege nen, die aan de totstandkoming van het re servaat hebben medegewerkt, aan Provinciale Staten, den Raad van Amsterdam en de Gooi sche gemeenten. Daarnaast aan allen, die het resultaat mogelijk hebben gemaakt Spr. uit ten slotte de beste wenschen voor het gemeenschappelijk streven, dat tot in verre toekomst een zege moge worden voor het Gooische Natuurrreservaat. Burgemeester Lambooy van Hilversum bracht hulde aan Jhr. Röell, aan den burgemeester van Amsterdam en den voorzitter van Stad en Lande van Gooiland. Burgemeester de Vlugt van Amsterdam hoopte tenslotte, dat de stichting tot in lengte van dagen een monument van samenwerking zou mogen zijn. Zondagmiddag organiseerde Zignea kring wedstrijden in Stoop's Bad te Overveen. De re geling bleek goed in orde te zijn, zoodat alles vlot verliep. De tamelijk bezete zaal leefde geestdriftig met de verschillende nummers mee. Ook spanden alle deelnemers zich uitermate in, zoodat er veel viel te genieten. Een van de belangrijkste nummers was de 4 x 25 meter vrije slag-estafette voor meisjes van middelbare scholen om den dr. Merens-beker. Evenals het vorig jaar won het Kennemer Lyceum I. Voorts hadden een drietal kampen plaats om een kring kampioenschap. Mevr. Venema toonde zich bij het schoonspringen met haar sierlijke spron gen de sterkste. Bij den 100 meter schoolslag- ciames, werd mej. Kollerie met een flinksn voorsprong gemakkelijk kampioene. De 3 x 50 meter wisselslag heeren leverde een overwin ning op van Haarlem en tevens het kampioen schap. De overige nummers waren bijna alle onderling. Maar het blijkt, dat er bij Zignea veel zwemstertjes met aanleg schuilen. Met groote voldoening kan Zignea op dit zwemfeest, dat goed geslaagd is, terugzien. Een ding heeft bevreemding gewekt. Onze verslaggever, op wiens uitnoodigingbeneden- platform geschreven stond, werd door een der badmeesters daarvan verwijderd. Ofschoon Zignea geheel buiten deze kwestie staat, vinden we het van een der leden van het personeel van Stoop's Bad toch een vreemde manier van doen. De uitslagen luiden: 50 M. schoolslag meisjes 14, 15 en 16 jaar: 1 Gerda Reinders 43.6 sec.; 2 Lucy Hofsté 45.6 sec.; 3 Greet Knuyt 45.8 sec.; 4 Truus Bosma 49 sec. 50 M. vrije slag meisjes 14, 15 en 16 jaar: 1 L. Wicherlink 37 sec.; 2 H. Drooglever 39.8 sec.; 4 L. Hamstra 42.6 sec.; 5 C. Menke 43.6 seconde. 50 M. schoolslag meisjes 12 en 13 jaar: 1 C. KHjzing; 48.2 sec.; 2. M. Menke 48.4 sec.; 3 G. Aveling 48.6 sec.; 4 M. Hollander 50.4 sec. 50 M. vrije slag, meisjes 12 en 13 jaar: 1 M. Hollander, 51.2 sec. 25 M. schoolslag meisjes, beneden 12 jaar: 1. B. Klijzing 24 sec.; 2 M. van Erk 28 sec. 3 x 50 m. Wisselslagestafette dames (Kring Haarlem): 1 Zignea I, 2 min. 10.6 sec.; 2 D. W. R. 2 min. 11 sec.; 3 H. P. C. I 2 min. 11.2 seconde. Vossenjacht voor meisjes beneden 14 jaar: 1. T Boot. 4 x 25 M. vrije slag estafette voor meisjes- ploegen van Middelbare Scholen om den dr. Merenswisselbeker: 1. Kennemer Lyceum I, 1 min. 9.8 sec.; 2 Kennemer Lyceum II 1 min. 16 sec.; 3. Kennemer Lyceum III 1 min. 18.2 sec. Schoonspringen voor dames Kringkampioen schap): 1 B. Venema. 100 M. schoolslag dames (Kringkampioen schap): 1. L. Kollerie 1 min. 37.2 sec.; 2 G. Reinders 1 min. 41 sec.; 3 H. Haase 1 min. 43.6 sec. 3 x 50 wisselslag heeren (Kringkampioen schap) 1. Haarlem I, 1 min. 40.2 sec.; 2. H.V. O.B. 1; 1 min. 44.2 sec.; 3 Haarlem II 1 min. 4.8 sec. 50 M. rugslag. Zignealeden: 1 L. Wicherlink 45.4 sec.; 2 B. Venema 49 sec.; 3. G. Knuyt -50.8 sec.;4 W. van Bilderbeek 51.8 sec.; 5. H. Haase 52.2 sec 50 M. vrije slag heeren (Kring Haarlem)1 D. van Gelderen 29 sec.; 2 B. Mooi 29.2 sec.; 3 C. Zeeman 29.4 sec.; 4 J. van Hemsbergen 29 8 sec. Voor de prijsuitreiking herdacht de presi dente van Zignea, mej. M. van Ommeren, den overleden eere-voorzitter dr. W. E. Merens.met eenige gevoelvolle woorden. Daar het Kenne mer Lyceum den dr. Merensbeker definitief ge wonnen heeft, heeft het bestuur van Zignea een nieuwen wisselbeker beschikbaar gesteld en dien genoemd naar wijlen haar eminenten eere voorzitter, dr. W. E. Merens. Aan den greensome-wedstrijd, welke de Ken nemer Golf Club Zondag organiseerde, namen dertien paren deel. Het resultaat was, dat A. A. Jennings en F. C. Nurse wonnen met een netto-score van 70 Den tweeden prijs wonnen E. Veltman jr. en F. Lefevbre met 74. Schennen N. Haar!. Crt. De wedstrijden om de clubkampioenschap pen 1932—1933 der Damclub „Haarlem" werden in het clublokaal dezer vereeniging voortgezet. De uitslagen luiden als volgt: Hoofdklasse P. van Wamel wint van W. van Daalen; „Schijf" wint van D. A. van Abs; F. A. Berke meier wint van W. Stroo; G. P. Heek remise met Chr. F. Visse. Tweede klasse J. Lycklema wint van C. v. d. Werff; R. Groos wint van B. Gabriel; J. P. Exel Sr. wint van M. van Leeuwen: L. P. Huges wint van H. Kroon; A. Russ wint van B. Gabriël; M. van Leeuwen wint van A. M. Berghuys; C. v. d. Werff wint van J. P. Exel Sr.; J. Lycklema wint van R. Groos; A. M. Berghuys remise met C. Dikkeboom. Zaterdagmiddag hield de Kath. Jonge Werk- geversvereeniging haar 34e jaarvergadering in het café-restaurant Gebr. Brinkmann te Haarlem. De voorzitter, de heer A. v. d. Lugt, opende met een woord van welkom, in het bijzonder tot prof. dr. F. A. Weve O.P., moderator, den weleerw. heer rector J. B. Timp en drs. N. Th. Vlaar. rector van het R. K. Lyceum, en ver schillende leden, oud-leden en oud-bestuurs leden persoonlijk. Spr. herinnerde aan een vroegere bijeen komst. De wereldtoestand is nog even slecht als toen, zeide spr., maar de vereeniging zelf is beter geworden. Spr. gaf daarna een overzicht van de vereeniging. Het ledental is constant en de financieele toestand geeft geen reden tot klagen. De samenwerking met andere Kath. sociale vereenigingen, waarop door de Kerkelijke Overheid is aangedrongen, is goed De kernen dienen om de geest der vereeni ging beter te maken. Spr. wees er dan op, dat op deze vergadering 2 groote vraagstukken besproken zullen worden: De crisis en de jeugdorganisaties. Spr. beslooot zijn rede met de hoop uit te spreken, dat de Geest van Waarheid en Lief de moge uitstralen, opdat de vereeniging steeds naar beter mogen streven. (Applaus). Het rapport van den secretaris, den heer mr. J. M. van Gilse, besprak eerst de nieuwe richting van de Kath. Jonge Werkgeversver- eeniging, welke niet ten doel heeft den aard der vereeniging te veranderen, maar hare actie te verdiepen en methoden te verbeteren. Spr. besprak ook het godsdienstig leven der leden, zich uitend in een opnieuw bestudee- ren der oude geloofswaarheden en een scherpe critiek op de tegenwoordige maatschappelijke toestanden, welke critiek vooral door de jon geren wordt geuit. Spr. weet dit vooral aan de vroegere libe rale overheersching en het super-nationalisme. Velen, aMus spr., hebben zich van het ka tholicisme afgewend en zich bij de radicale par tijen aangesloten, wat, aldus spr., niet alleen aan de loonkwestie te wijten is. Spr. wees er dan op, dat de leden in tegenstelling met de heerschende maatschappelijke ideeën hun per soonlijkheid moeten vormen en als mensch tot mensch iets moeten geven. Dit is geen actie, die alleen kan uitgaan van het bestuur, maar vooral van de leden. Komende tot de vereeniging, merkte de secretaris op, dat het ledental stabiel is en eveneens het aantal donateurs, waarvan ech ter een vermindering te verwachten is. Het contact met andere standen, is, volgens spr.. eveneens goed geweest, terwijl ook veel verga deringen gehouden zijn. Tenslotte besprak spr. nog de reorganisatie van het secretariaat en het bondsblad (advertentiën) De begrooting voor het vereenigingsjaar 1933 vermeldde aan inkomsten en uitgaven een bedrag van ƒ9107.80. Tot leden van de kascommissie werden be noemd de heeren J. de Jong en W. Koners- man uit Amsterdam. Bekrachtigd werd de be noeming van het hoofdbestuur van de heeren A. Kersten en B. Luykx tot resp. voorzitter en lid van de Commissie voor de Godsdienstige en Zedelijke Belangen. Het medelid, de heer N. R. de Leeuw uit Hilversum, hield hierna een inleiding over: „De noodzakelijkheid van het Kath. Jeugd werk in verband met den modernen politieken toestand." De rijpende jeugdperiode, zoo begon spr., is evengoed de tijd van gelooven als van twij felen, de tijd van bekeering en van verval. In die rijpende jeugdjaren ontstaan gods diensttwijfel, zoowel door het lezen van vijan dige lectuur als door hetgeen de jeugd in het leven ziet. Een voorname oorzaak is dikwijls een heer- schend tekort aan godsdienstkennis, terwijl ook spotzieke en lichtzinnige twistgesprekken een grooten invloed hebben. De leiders van de moderne katholieke jeugd organisaties meenden eenige jaren geleden, dat het ten hoogste tijd werd de jeugd te or- ganiseeren, waar zij voornamelijk te strijden hadden tegen het veldwinnende socialisme en communisme. Thans, aldus spr., organiseert men met koortsachtigen ijver de jeugd. Geen offers blijken te groot. Spr. besprak dan de groote fouten die de nieuwe jeugd thans heeft: gewetenloosheid, zedeloosheid, opstand tegen gezag en traditie, genotzucht, enz. De jeugd is echter het pro duct van de oudere generatie, al werpt deze de verantwoordelijkheid hiervoor van zich af. Ook bestaat er een jeugd van den ernst en hartstochtelijken arbeid, van diepen twijfel en van rusteloos zoeken naar nieuwe levensvor men. Spr. wees op het communisme, de ergste vijand van de jeugd en las eenige citaten voor, waarin de communistische tactiek wordt aan het licht gebracht. Spr. besprak dan de middelen waarmede de idealen van de kath. jeugdbeweging worden uitgebouwd en het terrein op het steeds drei gende socialisme en communisme moet her overd worden, n.l. door kern- en celvorming. Het doel van iedere kern is: haar eigen hei liging en daardoor invloed op de massa uit te oefenen. De kernleden moeten worden op geleid tot „daadapostelen". Spr. gaf een uitvoerig overzicht van de drie soorten kernvorming: volkomen geheime, half- geheime en open kernvorming. De taak van de Kath. jeugdbeweging is on getwijfeld zwaar, aldus spr., maar zoo hard en hard noodig, vooral voor de proletarische jeugd. Spr. wees erop, dat ook de leden der Kath. Jonge Werkgeversvereeniging moeten mede werken om de jeugd weer voor Christus te winnen. Hij schroomde niet daarbij velen in gebreke te stellen, want velen, aldus spr., zijn totaal incapabel hun godsdienst te verdedigen Toch zijn onder u de toekomstige politieke leiders, die leiding moeten geven als de we reld in een revolutionnaire heksenketel zal zijn herschapen. Spr. besprak de verschrikkelijke gevolgen van de werkloosheid, waardoor velen een ge makkelijke prooi van het communisme wor den. Daartegen moeten wij strijden, aldus spr. En doet u het niet om uw katholiek geloof, doet het dan uit angst voor uwe positie, ver mogen of gezin. Het zal straks een kwestie zijn van „to be or not to be." Allen moeten medewereken, op dat het katholicisme eens het bolwerk zal zijn, dat de communistische stooten zal opvangen. Met een schitterende peroratie besloot spr. zijn interessante rede. De voorzitter dankte den spreker en wees erop, dat de samenwerking met de andere standen, waarop de inleider doelde, kan be staan in een contact met de sociale vereeni gingen van die standen, zooals b.v. de St. Jo sephs Gezellenvereeniging, maar ook in het geven van hulp aan die vereenigingen. Een zeer interessante gedachtenwisseling volgde hierop, waarbij verschillende personen het woord voerden. De zeereerw. heer rector J. B. Timp, mode rator van verschillende sociale vereenigingen, gaf tenslotte nog, daartoe verzocht, een over zicht van de organisatie en het doel van de R. K. Jeugdbeweging. Met klem van redenen wees hij erop, dat m de werkgevers vooral het liberalisme heerscht. Vele werkgevers weten nog absoluut niet wat er onder arbeiders voor denkbeelden heer- schen. De werkgevers hebben zoo'n geweldige ver antwoordelijkheid, daar zij tot voorbeeld wor den genomen. Onder vele R. K. werkgevers heerscht een geest, die recht tegen de pause lijke encyclieken ingaan. Spr. bezwoer met grooten nadruk de leden van de R. K. Jonge Werkgeversvereeniging met elkander en de andere standsorganisaties op te trekken om de Maatschappij sterk te ma ken en te redden van den dreigenden onder gang. (Langdurig daverend applaus). Met een dankwoord sloot de voorzitter de vergadering. Zondagmorgen werd de jaarvergadering van de Kath. Jonge Werkgeversvereeniging in de aula van het R. K. Lyceum te Haarlem voort- °"ezet De voorzitter, de heer A. v. d. Lugt, opende met een woord van welkom tot de aanwezigen, in het bijzonder tot den heer Max van Poll, lid van de Tweede kamer. De heer Max van Poll, het woord verkrijgend, begon met erop te wijzen, dat omtrent de oor zaken van de crisis allerlei begrippen bestaan. De crisis is niet te wijten aan een natuurramp, integendeel aan een overvloed van producten. Deze overvloed is een gevolg van de menschelijke inspanning. De oorzaken der crisis moeten dan ook gezocht worden in den mensch. Wat zegt nu de economische wetenschap van de oorzaken der crisis? De verklaringen zijn zeer verschillend, maar erkennen alle meer of minder, dat de oor zaak van de crisis te zoeken is in het systeem van individueele productievrijheid, waarop de wereldhuishouding berust. De individueele on derneming schat de menschelijke behoefte en wat daarbij leidt in de winstmogelijkheid. Zoo lang er dus nog winstmogelijkheid is, is er nog behoefte. De economische wetenschap trekt hieruit de conclusie, dat een crisis dus steeds wordt voorafgegaan door een prijsverhooging en dat nooit de crisis door een algemeene over productie veroorzaakt kan worden. Deze conclusie wordt echter rechtstreeks door de feiten gelogenstraft. De crisis is meer dan een economische crisis, want de wortelen van de volkshuishouding drin gen door tot in het wijsgeerig denken en de godsdienstig-zedelijke begrippen van den mensch. Na deze inleiding behandelde spr. allereerst de crisis als economisch verschijnsel. Er is, al dus spr., een overproductie over de geheele lijn, voorafgegaan door een periode van p r ij s v e r- 1 a g i n g. Met cijfers toonde spr. aan, dat niet alleen de productie sterk is toegenomen, maar ook het productie-apparaat, ontstaan door toenemende rationalisatie, standaardisatie, enz., waarbij de meerdere productie door minder arbeid wordt voortgebracht. Spr. besprak de compensatie-theorie, welke thans gebleken is in strijd met de feiten te zijn. Ook de wetenschappelijk economische verklarin gen falen en de grondbegrippen der economi sche wetenschap wankelen. Met name stond spr. stil bij de vrije concurrentie. Deze is oor zaak, dat niet alleen de werkgever, maar ten slotte ook de massa naar zoo groot mogelijk be zit gaat streven. Zeer duidelijk toonde spr. aan, dat dit ongeregelde streven naar steeds grootere beheersching der goederen de wijsgeerig-maat- schappelijke oorzaak is der crisis en tevens ook de godsdienstig-zedelijke oorzaak, n.l. de strijd met de dogma's van den zondeval. Vroeger, al dus spr., produceerde men om het noodige voor zijn staat en stand voort te brengen, thans om steeds meer en meer te bezitten. Herstel kan dus slechts komen door een verandering van den mensch zelf. De „obsessie van het bezit", aldus spr., waardoor de mensch nadert tot het ideaal van de „homo economicum", leidt tot productie-waanzin. De mensch moet weer op de eerste plaats gesteld worden en daar vanuit moet nagegaan worden wat ter voortbrenging noodzakelijk is. Ook in het staatkundig leven moet deze ge dachte gaan overheerschen en dan zal ook het Staatsgezag sterker worden. De structuur der maatschappij moet op een anderen grond slag worden opgebouwd. In dit verband wees spr. op de bedrijfsor ganisatie, zooals deze in de encyclieken is neer gelegd. Door de verandering van den grondslag zal ook de verhouding tusschen werkgever en werk nemer anders, beter, worden. Maatschap, aldus spr., schijnt een dergelijke betere verhouding mogelijk te maken. Spr. besloot ténslotte zijn met groote aan dacht aangehoorde en met vele citaten verdui delijkte rede met het woord van Dante: „Het Heelal wordt door liefde bewogen." (Daverend applaus). De voorzitter sprak een hartelijk dankwoord tot den heer van Poll voor diens boeiende, hel dere voordracht. Eenige leden stelden hierna enkele vragen, die naar genoegen door den inleider werden beant woord, waarbij de voorzitter in enkele woorden de rede van den heer Poll samenvatte en de leden aanspoorde het onderwerp dieper te be- studeeren. Na ampele bespreking werd het onderwerp van de Algemeene Voorjaarsvergadering, welke in Nijmegen gehouden zal worden, vastgesteld. Tenslotte hield de G. A., de zeereerw. zeergel. heer prof. dr. F. A. Weve O. P. een korte rede, waarin op gloedvolle wijze de leden aangespoord werden hun idealen te beleven en naar hooger te streven. Spr. wees op den Adventstijd, den tijd van ver wachting. Ook de tegenwoordige maatschappij moet veranderd worden en daaraan moet ieder medewerken. Vroeger zeide men, aldus spr., „de werklieden zullen Christus op hun schouders in de wereld terugbrengen", maar ik zeg U: de werkgevers zullen dit doen. Ik ken Uw idealen, ik weet wat Dezer dagen had in de zaal van de St. Jo sephs Gezellenvereeniging een algemeene ver gadering plaats van de verschillende parochiale afdeelingen van het Leekenapostolaat in Haar lem. Deze vergadering, welke was belegd op ini tiatief van den Hoogeerw. heer deken H. C. J. Sondaal, was zeer goed bezocht. Nadat de Deken allen had welkom geheeten, in 't bijzonder prof. dr. Alph. Steger, die een belangrijk plan be treffende het Leekenapostolaat zou uiteenzet ten werden door de verschillende parochie afgevaardigden de verslagen van de verrichte werkzaamheden voorgelezen. Hieruit bleek, dat er in 't algemeen goed gewerkt is, in sommige gevallen zelfs zeer goed. Nadat de Deken har telijk dank gebracht had voor het vele goede werk, dat er in de parochies is verricht, ver leende hij het woord aan prof. dr. Alph. Steger. Spreker is getroffen door den apostolischen geest onder de leekenapostelen, welke hem uit de uitgebrachte verslagen zoo duidelijk is ge bleken. Telkens wordt ons aldus spr. van uit het Vaticaan op het hart gedrukt, dat het de uitdrukkelijke wil des Pausen is, dat ieder Katholiek, vooral in dezen tijd, leeken apostel behoort te zijn. Het schijnt de posi tieve opzet van Paus Pius XI te zijn om tij dens zijn Pontificaat het Leekenapostolaat de finitief te vestigen en vandaar dat in elk van de laatst verschenen Encyclieken lof wordt ge bracht aan het werk der leekenapostelen. Ook in „Quadragesimo Anno" wordt gezegd, dat ieder in zijn eigen kring het leekenapostolaat moet uitoefenen, hetgeen volgens den Paus be staat in: de medewerking der leeken met de kerkelijke hiërarchie aan de uitbreiding van 't Godsrijk op aarde. Alle katholieken, volgens Paulus' woord lede maten van één lichaam, waarvan Christus het hoofd is, hebben den plicht in de gestelde orde: Paus, bisschoppen, priesters, leeken, mede te werken aan dat groote doel en tevens het recht hun deel in dat werk op te eischen. Naast de zorg voor het eigen gezin moet er gezorgd worden voor de huisgenooten des ge- loofs, maar daarnaast moet er ook onder de niet-katholieken gewerkt worden. Spreker merkt op, hoe er in dezen tijd van stoffelijken nood door vele niet-katholieken wordt gesnakt naar kennis van geloofsleven, koo naar het katho lieke geloofsleven en meent casuaal verband te zien tusschen de tijdelijke misère en dezen ge- loofshonger. Deze gesteltenis moet worden aan gegrepen door de katholieke leeken, die daar voor echter moeten beschikken over een voor- er in U omgaat, zeide spr. Werkt mede de maatschappij te verbeteren. Met een prachtige peroratie besloot spr. zijn bezielende woorden. Het hoofdbestuur der reedersvereeniging voor de Nederlandsche haringvisscherij heeft zich met een adres tot den minister van economi sche zaken en arbeid gewend, waaraan door de N. R. Crt. het volgende is ontleend: Tot heden is in ons land de ongelimiteerde en vrije invoer mogelijk van versche zoowel als gezouten haring, alsmede van alle soorten ver sche en gezouten zeevisch, hoewel onze eigen visscherijvloot met de grootste moeilijkheden te kampen heeft bij den uitvoer van hare vangsten, hetgeen de voortzetting van het Nederlandsche visscherijbedrijf in eenigen om vang schier onmogelijk maakt. Wat de haringvisscherij betreft, wordt den minister verwezen naar het wetje inzake credietverleening ten behoeve van de haring- drijfnetvisscherij, hetgeen stellig niet uit weelde is geboren. Gewezen wordt voorts op het feit, dat mede in verband met de verminderde afzetmogelijk heden, de reeders besloten hebben dit jaar de haringvisscherij met ingang van 3 December te beëindigen, waardoor een te groote voorraad pekel- en steurharing wordt voorkomen. Het bezwaar van adressant richt zich thans tot den ongebreidelden vrijen invoer van door buitenlandsche haringschepen, hoofdzakelijk te IJmuiden aangevoerde versche haring, welke een niet te onderschatten afbreuk doet aan den eigen voorraad, aangezien deze versche haring, voor een deel hier te lande gekaakt en gezou ten, voor een deel gerookt, dan wel in verschen toestand naar Duitschland gaat om daar voor een zeker percentage gekaakt en gezouten te worden, waardoor ontkomen wordt aan het hooge Duitsche invoerrecht op gezouten haring. De Nederlandsche haringvloot wordt thans stop gelegd wegens gebrek aan uitvoer, terwijl vreemde haringschepen vrij in ons land mogen aanvoeren en den Nederlandschen haringvoor- raad mogen beconcurreeren. Voorts zouden naar de meening van adressant maatregelen dienen te worden genomen tegen den invoer van buitenlandsche haring in ge zouten toestand zoolang de eigen voorraden niet zijn geruimd. Ten aanzien van den vrijen en ongelimi- teerden invoer van versche en gezouten zee visch wordt den minister gewezen op de vele moeilijkheden, welke Duitschland, België, Frankrijk en Engeland ons bij den invoer van visch in den weg leggen, hetzij door een straf werkend deviezenstelsel, hetzij door contin- genteering dan wel het heffen van een hoog invoerrecht. Wat de schepen van de bij de reedersver eeniging voor de Nederlandsche haringvisscherij aangesloten reederijen betreft, wordt den minis ter medegedeeld, dat ongeveer 120 schepen van December tot Juni aan de treil- of beugvis- scherij plachten deel te nemen, waar door toch zeker 900 visschers aan het werk worden gehouden, terwijl een veel grooter aantal menschen aan den wal een stuk brood verdie nen bij de uitoefening van deze visscherijen. Adressant zegt van meening te zijn, dat indien van regeeringswege geen maatregelen tegen den vreemden invoer van versche visch worden ge- romen, de Nederlandsche reederijen gedwongen zullen worden de vloot stil te leggen en lijdelijk zullen moeten toezien dat hun bedrijf ten gronde gaat. Ten slotte spreekt het hoofdbestuur der reedersvereeniging zijn vertrouwen uit, dat de minister alles in het werk zal stellen zulks te voorkomen door tijdig die maatregelen bij de regeering aanhangig te maken, noodig, om de uitoefening van de z.g. wintervisscherij door de Nederlandsche vloot mogelijk te maken en den invoer van alle vreemde haring na 3 December geheel of gedeeltelijk stop te zetten. beeldig katholiek leven en een grondige ken nis. Het is opmerkelijk, hoeveel minder er door katholieken wordt gebruik gemaakt van de gelegenheid om te „getugien' voor hun geloof dan door de protestan ten, van welke laatste categorie het welhaast een specifieke eigenschap schijnt te zijn. Al wil spr. niet pleiten voor het te pas en te onpas en niet altijd juist toegepast gebruiken van bij belteksten, zooals dat gewoonlijk dan geschiedt, toch mogen wij een geschikte gelegenheid niet laten voorbijgaan. Katholieken missen vaak hiertoe den moed, omdat zij voelen, dat hun hiertoe de noodige kennis ontbreekt. Voor deze kennis is en wordt weliswaar in de jeugd de basis gelegd, doch helaas wordt op deze basis te weinig voortgebouwd, niet zelden wordt het onderhouden van deze kennis geheel verwaar loosd, met het gevolg, dat een katholiek door het gevoel van onveiligheid door onkunde, den moed mist de katholieke beginselen onder niet- katholieken te verkondigen en te verdedigen. Toch geldt het woord van den Paus voor alle katholieken; alle katholieken hebben den plicht thans hun leekenapostolaat te vervullen. Er moet dus gezorgd, worden, dat de hierin voor vele katholieken bestaande moeilijkheid worde opgelost en spr. meende hiertoe het middel ge vonden te hebben door het doen houden van een uitgebreiden en grondigen cursus in de Katholieke geloofs- en zedeleer en da Katho lieke beginselen op sociaal gebied, welke cur sus, behalve door de thans reeds actief werk- den door prof. P. J. M. Heskes uit Warmond gevolgd moet kunnen worden. Deze cursus zal beginnen in Januari a.s. en zal gegeven wor den door prof. P. J. H. Heskes uit Warmond en pater L. Ph. Esser van het R. K. Lyceum te Haarlem. Spr. wekte allen op dezen cursus te volgen en ook anderen hiertoe aan te spo ren en wees er op, hoe men door een goede kennis van ons geloof ook in dezen tijd van materieelen nood op geestelijk gebied aan an deren nog zooveel kan geven. (Applaus.) Nadat nog eenige vragen waren beantwoord en eenige za,ken van huishoudelijken aard wa ren behandeld, werd deze geanimeerde vergade ring door Deken Sondaal met gebed gesloten. Nader kan nog worden medegedeeld, dat op Dinsdag 13 December, in het gebouw der St. Josephs Gezellen, wederom een algemeene ver gadering van het Leekenapostolaat zal plaats hebben, toegankelijk voor alle katholieken, waar prof. dr. Alph. Steger het leekenapostolaat in het algemeen en dezen cursus in het bij zonder zal aanbevelen. Nadere inlichtingen zul len hierover nog in dit blad bekend worden ge maakt. Het getuigt ongetwijfeld van een diep-door- drongen zijn van eeuwige waarheden om met een schijnbare negatie van de momenteel zeer moeilijke tijden met zooveel geestdrift en apostolischen ijver eene zaak als het scheppen van een krachtigen vorm voor het leekenaposto laat, zóó ter hand te nemen als dit thans ge schiedt. Mogen er in Haarlem vele katholieken gevonden worden, die den pauselijken roep om leekenapostelen weten te verstaan en hiervan daadwerkelijk blijk zullen geven. Onder voorzitterschap van den heer Jac. Th. de Vroomen is te Lisse een druk bezochte ver gadering gehouden ter bespreking van de nood zakelijkheid tot algeheelen vrijhandel in het hyacintenbedrijf. De voorzitter verwelkomde de talrijke belang stellenden, waarin spr. het bewijs zag, dat in den hyacintenhandel groote vakbelangen op het spel staan. Een overbrugging van de tegen stelling tusschen niet-onderteekenaars en onder teekenaars van 't beperkingscontract is niet mo gelijk gebleken, gelijk aan den dag is geko men bij de bespreking met de commissie van uitvoering van dit contract. Deze vergadering is belegd uitsluitend ter overweging van de vraag, of boycot een vakbe lang is. Spr. zeide, dat het vak bedreigd wordt door een groote verdeeldheid. Het beperkingscontract 1932'33 is tot stand gekomen, maar het fu neste voor den handel is gelegen in het aan- vullings-boycot-contract. Het doel van degenen, die deze vergadering bijeenriepen is: vrije handel en vrij zaken doen. Spr. citeerde, wat omtrent deze kwestie door den heer Van Waveren in het „Weekblad voor Bloembollencultuur" is geschreven. Tot spr.'s spijt hebben de tegenstanders ge zien, dat een dergelijke ingrijpende maat regel onttrokken is aan alle publicatie. In het geheim zijn de handteekeningen voor het aan vullingscontract ingezameld. Door den voorzitter werden vervolgens de boycotbepalingen voorgelezen. Spr. wilde openlijk verklaren, dat de daarin genoemde bepalingen voor een goede samen leving in de bollenstreek niet gewenscht zijn. Met de vuist op tafel wordt opgetreden in het belang van een bepaalde groep en de belangen der anderen genegeerd Spr. kwam tot de conclusie, dat het voor seri euze zakenmenschen uitgesloten is met hun handteekening deze bepalingen te bekrachtigen. Hierop volgden uitvoerige discussies. Verschillende brieven werden voorgelezen van hen, die het contract wel geteekend hadden, maar niet het aanvullend contract. In zijn slotwoord legde de voorzitter er den nadruk op, dat duidelijk gebleken is, dat de schuld niet ligt aan de zijde van de vrijhande laren. Na deze vergadering werd nog een bijeenkomst belegd voor hen, die tegen den boycot waren. Daarbij werd het vraagstuk ter sprake gebracht, of een coöperatieve veiling gerechtigd is volgens de coöperatiewet tot boycot van een der leden. Wij vernamen nog, dat bij de niet-contractan- ten thans zijn aangesloten 176 personen, ver tegenwoordigende gezamenlijk 100.095 R.R. (dit najaar) beplante oppervlakte. In het gebouw der R.K. Openbare Leeszaal aan de Nieuwe Gracht vond Zaterdagmiddag de opening plaats van een tentoonstelling van R.K. jeugdlectuur. Onder de talrijke aanwezigen bevonden zich de Hoogeerw. Deken H. C. J. Sondaal, Rector Vlaar, de Broeder-Overste der Jongensschool Nagtzaamstraat, eenige Eerw. Zusters der Mariascholen. Voorts wethouder W. J. B. van Liemt, de heer P. J. M. vgn Tetering, voorzitter van de R.K. Middenstandsvereeniging, mevrouw Schous—van Delft, voorzitster van den R.K. Vrouwenbond, mej. F. A. M. Peeters, de heer H. E. Everard, voorzitter van het Comité van Katholieke Actie, mr. F. Vorstman, de Zeereerw. Heer L. J. Boogmans, censor der R.K. Leeszaal. De heer G. H. Weustink, voorzitter der R.K. Leeszaal, sprak een woord van welkom tot de aanwezigen en noemde de organisatie der R.K. Jeugdlectuurtentoonstelling een groote daad in het katholieke leven. Spreker verleende hierna het woord aan den Hoogeerw. Heer H. C. J. Sondaal. Gaarne had Z.H.E. gevolg gegeven aan de uitnoodiging tot opening der tentoonstelling. Het lezen van niet-katholieke boeken door de R.K. jeugd is een verre van katholieken geest. Door het geheele land gelukkig is hierin een frisch leven gekomen. Waren in Haarlem nog slechts bij enkele boekhandelaren Roomsche Jeugdboeken verkrijgbaar, door de keur van de tentoongestelde jeugdwerken, welke alle besteld kunnen worden, is ook hierin thans verandering gebracht. Op initiatief van eenige burgemeesters is te Katwijk een vergadering gehouden waarin te genwoordig waren Burgemeesters en Wethou ders van: Haarlemmermeer, Hillegom, Katwijk, Lisse, Noordwijk, Noordwijkerhout, Oegstgeest, Rijnsburg, Sassenheim, Valkenburg, Voorhout, Warmond en Wassenaar. Mede was tegen woordig de heer P. v. d. Nouland, voorzitter van den Bond van kleine Kweekers in Zuid- Holland. De heer v. d. Nouland, die het eerst net woord verkreeg, stelde in het licht den nood, die onder de kleine kweekers heerscht en be pleitte o.m. een steunplan, dat den Minister zou kunnen worden voorgelegd. Patroons b.*« die geen vaste arbeiders in dienst hebben, zou den steun kunnen ontvangen gelijk aan het be drag, dat aan bloemistarbeiders wordt uitge keerd, doch aan hen zou kunnen worden toege staan in eigen bedrijf werkzaam te blijven. Ver volgens zouden personen, ingeschreven bij de werkverschaffing, bij deze kleine kweekers te werk gesteld kunnen worden tegen loonen, vastgesteld bij de werkverschaffing en waarvan de helft komt voor rekening der kweekers. Vervolgens bepleitte de heer v. d. Nouland het verschaffen van een bedrijfscrediet naar een maatstaf van 1000 per H.A. tot een maximum van 5000. Het Rijk zou het cre- diet dan moeten geven, de gemeenten haar bemiddeling verleenen en bij de Boerenleen banken zou het geld opgenomen kunnen worden. Nadat de heer v. d. Nouland was vertrok ken, is nog een verdere bespreking gehouden met als resultaat, dat een commissie werd be noemd, die tot opdracht heeft met de regeering een bespreking te houden over de vraag wat voor de kleine kweekers kan worden gedaan. Tevens zal de commissie verschillende punten bestudeeren om daarna rapport uit te brengen- Tot leden dezer commissie werden benoemd de heeren: Vermeer, wethouder van Hillegom, Woldringh van der Hoop, burgemeester van Katwijk, Baron van Wijnbergen, burgemeester van Lisse, Van Iersel burgemeester van Noord wijkerhout, H. Bader, wethouder te Sassenheim, Van der Laan, wethouder te Voorhout en een lid van het College van B. en W. van Rhijns- burg. Een ploeg wegwerkers, werkzaam tusschen Halfweg en Sloterdijk aan de lijn der N.Z.H.T.M- is Zaterdagmorgen aan een groot gevaar ont snapt. De bestuurder van een luxe auto, komen de uit de richting Haarlem, moest plotseling uitwijken en tegelijk remmen. Deze manoeuvre mislukte met gevolg, dat vermoedelijk door te hard remmen, de auto een halven slag in de rondte draaide. Eenige betonpaaltjes van de trambaan knapten af en de wagen kwam ten slotte omgekanteld op de trambaan terecht, m de onmiddellijke nabijheid van de wegwerkers. Op geringen afstand naderde op hetzelfde oogen- blik een tram uit Haarlem, welke men gelukkig nog tijdig tot stilstand heeft weten te brengen- De inzittenden van den auto, een man en een vrouw, kregen eenige ontvellingen. Overi gens kwamen zij met den schrik vrij. Met ver eende krachten was de auto spoedig van de baan verwijderd. Had dit ongtwal enkele oogen- blikken later plaats gehad, dan was de ramP niet te overzien geweest. De bejaarde gemeentewerkman T. Weilinjfj te Heemskerk, die Dinsdagavond op den t"1* weg, onder Uitgeest door een auto werd °ver, reden en in bedenkelijken toestand naar k® R. K. ziekenhuis te Velsen werd gebracht, Vrijdagmiddag aan de bekomen verwonding® overleden. Door plotseling achter een auto vandaan schieten, werd een wielrijdster door een u(£) tegenovergestelde richting komenden aU aangereden en liep hierbij lichte verwonding op. Na door een particulier te zijn verbond kon zij huiswaarts keeren. Het rijwiel was stis beschadigd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 16