De Verkiezingen in België Een bloedbad in Mandsjoerije Katholieke zege in België VEREEN1GDE KATHOLIEKE PERS Het nieuws van heden UNIFORMPETTEN 't Is nog maar een kwestie van uren Bensdorp LIBERALEN GESTRAFT Wie wordt Rijks kanselier? HEVIGE GEVECHTEN GOUVERNEUR-GENERAAL IN IERLAND VERMOEDELIJKE WINST VAN 6 ZETELS Polen en Danzig DE BAROMETER LIPPITS HOEDENMAGAZIJNEN MAANDAG 28 NOVEMBER 1932 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Zwart en Rood versterkt »»Natte" aanval op de drankwetten er een 3/4 meerderheid? Washington, 26 Nov. (Per telefoon). Een tie en^rlsc^e aanval op de bestaande prohibi- l)er°tten won*t h°°r de leiders der „natten" in ïeed^UiS Van Afgevaardigden voorbereid. Zooals teceS eemelh is, willen dezen terstond na het dir S °p 5 December een resolutie indienen tot ecte opheffing der genoemde wetten. Reeds «ien Berlijn zeer verrast PARIJS EN MOSKOU (United Press). Dinsdag onderteekening van het niet-aanvalsverdrag en de arbitrage-overeenkomst Het Weer mummui Een bekend lersch patriot door koning George benoemd Dublin uiterst verrast Gandhi en de paria's Geen hongerstaking? MOORDPOLITIEK IN ALBANIË Tienduizend Japanners in een Chi- neesche hinderlaag gevallen en tot den laatst en man neergesabeld Ma's troepen nabij Tsitsihar Ook de socialisten ongeveer 4 ze tels vooruit. Ernstige neder laag der liberalen Verscheidene botsingen Hier en daar incidenten Generaal Ma De massamoord op 3000 Chineezen De door Sjanghai geleden schade Onverwachts is een minnelijke schikking tot stand gekomen. Trotzki wel ouder, maar niet beter Zijn rede te Kopenhagen; wil hij terug naar Moskou? Brandstofkaarten in Rusland boekhandel h. coebergh, haarlem, tel. 11041 DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN DRAISItIA-vanVALKEMBUR LEEUWARDEN Nieuws van ove**~T Vraagt prijs en brochure want de bodem van onze voorraad-kist „Omroeper-premies" komt reeds in 't zicht. Elk moment kan de uitgifte stop gezet moeten worden. Wij zouden U niet graag teleurstellen. Geef ons daar om zoo spoedig mogelijk Uw kleine annonce van minstens f0.50 op. Er wacht U één van de laatste luxe-doozen met 50 heerlijke Chocolade-Visitekaartjes. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VIJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18239 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek De liberalen in België, die een weinig fraaie rol in de voorgeschiedenis der thans ge houden Kamerverkiezingen hebben ge speeld, hebben, blijkens de .voorloopige en rich- tingwijzende uitslagen, loon naar werken ont vangen. Evenals bij de gemeenteraadsverkiezin gen van enkele weken geleden hebben zij aan zienlijke verliezen moeten boeken. Wellicht knaagt thans de wroeging aan hun politiek geweten, maar nu de politieke zonde bedreven is, komt dit berouw te laat. Het gebrek aan een heid in de liberale gelederen, waarvan een deel de-politici in het leven riep, heeft deze vervroeg den, maar een ander deel meer voor een monsterverbond met de socialisten voelde, heeft Zich gevoelig gewroken. De door hen geprovo ceerde regeeringscrisis, welke Renkin tot aftre den dwong en een kabinet van vermaarde para- de-politie in het leven riep, heeft deze vervroeg de Kamerverkiezingen noodig gemaakt. Naar zij beweerden, lag het slechts in hun bedoeling een sterke regeering en een sterk parlement te creëeren, welke in staat zouden zijn met krach tige hand het ingrij pende economische herstel- Vrerk aan te vatten. In werkelijkheid echter sprak hun anti-clericalisme, dat een f inancieelen kanslag op het bijzonder onderwijs beoogde, een belangrijk woordje mee. Het samengaan van liberalen en socialis ten in het dagelijksch bestuur van de ge meenten Antwerpen en Ostende ontmaskerde de anti-clericale tendenz onder de liberalen te duidelijk dan dat de Katholieken, die bij de Gemeenteraadsverkiezingen slechts op zeer Plaatselijke successen konden bogen, en in het algemeen hun machtspositie zagen verzwak ken, er niet door gewaarschuwd werden. »Un homme averti en vaut deux" (een ge waarschuwd man telt voor twee) zegt een ^ransch spreekwoord. De Katholieken in Bel- Gië waren gewaarschuwd. Niet enkel door de Politieke naweën der gemeenteraadsverkiezin- Gen, maar ook door de luide stem van het Bel- Gische Episcopaat, dat met kracht aandrong °P een bevordering van de politieke eenheid °nder de Katholieken, zoo noodig ten koste *kn opofferingen ten aanzien van nationalisti- ®che verlangens en ambities. Deze dubbele waarschuwing is niet zonder resultaat gebleven. De Katholieken hebben met ijver hun verkiezingscam pagne gevoerd en daarbij niet den nadruk ge- eSd op hetgeen hen verdeelde, maar op het- Geen hen verbond, n.l. de ernstige bezorgdheid V°°r de ziel van het kind, welke bedreigd werd öoor het spookbeeld van een socialistisch-libe- fale coalitie. Met aanzienlijke winst zijn zij dientengevolge uit den stembusstrijd te voor schijn gekomen, zoodat zü zonder de volstrekte Meerderheid te behalen, hetgeen ook niet mo gelijk was, in ieder geval als de sterkste partij ln het nieuwe parlement zitting zullen blijven hemen. Doch niet alleen de Katholieken, die h't de Vlaamsch-nationalistische kringen tal Van stemmen tot zich trokken, maar ook de ®°eialisten hebben succes gehad, hoofdzakelijk n koste van de liberalen. Evenals bij de verkiezingen in andere landen eeft zich in België een ontwikkeling voltrok- en, waarbij de kleinere partijen worden fijn Gewreven tusschen de twee groote in tegen- Gcstelde richting draaiende groepen van rechts links. Het ging bij de Belgische Kamerver ezingen in hoofdzaak tusschen zwart en rood. s°cialisten hoopten de katholieken voorbij zullen streven, doch dit is hun niet gelukt, hhdanks de winst, die zij behaalden. De katho- en rekenden in ieder geval op het hand ven van hun positie en verwachtten zelfs een rmeerdering van hun mandaten. Deze ver- chting is niet ijdel gebleken. Het is echter vraag of de met zooveel moeite in het voor- be van de he stembus dreigende gevaren vorderde politieke eenheid onder de katho- eh ook zal stand houden, nu die gevaren r het oogenblik niet meer zoo dreigend schij- He tegenstellingen tusschen de katholieken erling zijn nog geenszins uit den weg ge- r,limd hog en zullen in de practische politiek straks Groote schade kunnen aanrichten. 1Jverig he weer om de hiervoor be- j^lghe 3/4 meerderheid bijeen te krijgen. Qj hemocratische voorzitter van het Huis er' had met den Ie'der der republikemsche ht>„ 6' Sneel, een geheime conferentie, om te dejl en welke taktiek men zou voeren. Bei- VoorZlJn feeds in contact getreden met andere hstaande parlementariërs, om hun mee- aangaande de prohibitiekwestie te leeren De socialisten vormen innerlijk een veel hech ter aaneengesloten front. Indien de liberalen, die met hun kleine groep op de wip. zijn blijven zitten, zich bij de socialisten zouden aanslui ten, zou links een beslissend overwicht krijgen op rechts. Er bestaat echter niet veel kans, dat dit zal geschieden, ook al schenen de gebeurte nissen te Antwerpen en te Ostende in deze rich ting te duiden. De socialisten geven te kennen, dat zij voor een dergelijk samengaan in de landspolitiek weinig voelen. In de economisch uiterst moeilijke tijden achten zij zich blijkbaar veiliger in de oppositie dan in de regeering. In dien zij voet bij dit stuk houden, zullen de libe ralen zich wel genoodzaakt zien de coalitie met de zegevierende katholieken te bestendigen, zoodat er dan weinig verandering in de politieke constellatie van België komt. Wij dienen even wel de verdere ontwikkeling der gebeurtenissen af te wachten om daaromtrent zekerheid te krijgen. BERLIJN. 26 Nov. (W.B.) Men is te Berlijn zeer verrast door het bericht, dat de beslissing van den Rijkspresident over een nieuw presi dentieel kabinet eenige dagen is uitgesteld. In officieele kringen beweert men, dat de Rijkspresident eerst nog verschillende kwesties nader wil onderzoeken. Naar wij vernemen is de beslissing echter uitgesteld om opnieuw de partijen te polsen. Feit is, dat 'n presidentieel kabinet thans den eenigen uitweg vormt. De groote vraag is echter, wie als kanselier van het nieuwe kabinet zal op treden. Er staan den Rijkspresident na de onderhan delingen vanhedenmorgen drie mogelijkheden open. Ten eerste een kabinet-von-Papen. Men weet, dat rijkskanselier Von Papen ook nu nog het volste vertrouwen van Von Hindenburg ge niet. Wanneer Von Papen echter vandaag opnieuw opdracht had gekregen een kabinet te formeeren zou hij zeker tot Maandag a.s. be denktijd hebben verzocht en wel hierom, omdat Von Papen weet, dat het Centrum hem de grootste moeilijkheden zal berokkenen. Naast Von Papen wordt ook de burgemeester van Leipzig genoemd dr. Gördeler. Dr. Gördeler zou zeker door het Centrum en de Beiersche Volkspartij gesteund worden. Hij geldt bovendien als de candidaat der Duitsch-Nationalen. Een kabinet-Gördeler zou echter in den Rijksdag geen meerderheid kun nen vinden. Het zou op den steun van onge veer 200 afgevaardigden kunnen rekenen. Als laatste mogelijkheid hebben we nog een kabinet-Vón Schleicher. Het is echter bekend, dat Von Schleicher tot nu toe reeds geweigerd heeft als formateur op te treden. Wanneer Von Papen en dr. Gördeler echter niet zouden slagen zou de president een beroep op hem kunnen doen, waaraan hij zich thans moei lijk zou kunnen onttrekken. Uit de avondbladen van gisteren weet men, dat Rijkspresident von Hindenburg verdere beslissingen voor het vormen van een nieuw kabinet tot begin volgende week heeft uitge steld. Er was sprake van eerst nog de partij leiders te hooren. Hitier schijnt zichzelf definitief uit te scha kelen. Het Wolff-bureau meldt d.d. 26 Novem ber, dat hij uit Berlijn is vertrokken. PARIJS, 26 Nov. (Havas). Herriot legde he den den ministerraad den tekst voor van het nonagressiepact en de arbitrage-conventie tus schen Frankrijk en Sovjet-Rusland. De raad keurde den tekst goed. De verdragen zullen nu Dinsdag a.s. door Herriot en den Sovjet-Russi- schen ambassadeur worden onderteekend. Het Fransch-Russische non-agressiepact be staat uit een preambule en 7 artikelen. In de preambule worden de voorschriften van den Volkenbond gewaarborgd en wordt het Briand-Kelloggpact bevestigd. Artikel 1 verplicht beide landen, in geen geval hetzij afzonderlijk hetzij tezamen met een of meer mogendheden een oorlog te beginnen of een of anderen aanval te ondernemen; verder verplicht het de onschendbaarheid van de onder hun souvereiniteit gestelde gebieden te eerbie digen, respectievelijk van de gebieden, welker buitenlandsche vertegenwoordiging zij op zich hebben genomen of welker bestuur zij contro leeren. Artikel 2 vult artikel 1 aan. Artikel 3 bevat bepalingen, waardoor Frank- rijks verplichtingen als Volkenbondslid volko men gewaarborgd worden. Artikel 4 verbiedt beide partijen de deelne ming aan een of andere internationale entente, welke practisch ten doel zou hebben, den aan- of verkoop van waren, of de verleening van credieten aan een der partijen tegen te gaan; verbiedt verder het nemen van eiken maatregel, welke geëigend zou zijn, een der partijen uit te sluiten van elke deelneming aan den buiten landschen handel van de andere. Artikel 5 betreft den politieken aanval door middel der propaganda en komt zoo goed als Verwachting: Matige tot zwakken, later weer toenemende, Westelijke tot Zuide- EE Hj lijken wind, half tot zwaar bewolkt, aanvankelijk nog weinig of geen regen, aanvankelijk kouder, later waarschijnlijk EE weinig verandering in temperatuur. EE Hoogste stand: 775.7 te Scilly. Laagste stand: 731.4 te Isafjord. Zon op 7.44, onder 3.51. Nieuwe Maan SE v.m. 1.03 Licht op 4.21. geheel overeen met het desbetreffende artikel in het tusschen Polen en Rusland te Riga ge sloten verdrag. De arbitrage-overeenkomst komt in hoofdzaak overeen met het Duitsch-Russische arbitrage- accoord. LONDEN, 26 Nov. (Reuter). Op advies van den Uitvoerenden Raad van den Ierschen Vrij staat heeft Koning Georg het voormalige lid van de Dail, Donal Buckley, benoemd tot gou verneur-generaal van Ierland. Deze benoeming was te Dublin een geweldige verrassing. Buckley immers heeft deelgenomen aan den Ierschen opstand van 1926. Hij organiseerde een kleine vrijwilligersgroep, waarmee hij naar Du blin marcheerde. Buckley was een persoonlijke vriend van Patrick Pearse, een jeugdig patriot, die na den opstand geëxecuteerd werd. Buckley werd toen zelf gearresteerd en verbannen. Bij de algemeene amnestie kwam hij weer in vrij heid. Buckley heeft destijds ook tegen het En- gelsch-Iersche verdrag gestemd. De nieuwe gouverneur-generaal heeft te Black- rock nabij Dublin, in tegenwoordigheid van den hoogsten rechterlijken autoriteit en van den secretaris van den Uitvoerenden Raad den eed van trouw aan den Koning afgelegd. POONA, 26 Nov. (Reutter). Gandhi heeft ver klaard, dat hij wil instemmen met een referen dum omtrent de vraag, of de tempel van Guru- vaylor voor de paria's zal worden opengesteld. Men weet, dat hij aanvankelijk weer met hon- BELGRADO, 26 Nov. Reuter verneemt uit Tirana, dat de laatste maanden in Albanië in totaal vijftig politieke moorden zijn gepleegd, waarvan de daders meerendeels onbekend zijn gebleven. MANDSJOEKWO, 26 Nov. (Eigen telegram,) Sedert het begin van deze maand hebben he vige gevechten plaats tusschen de Chineesche troepen van generaal Thang Tjoe en de Japan- sche troepen van generaal Moeto. Het terrein van den strijd is gelegen in het Oosten van de provincie Fengtien. De Chineesche vrijwilligers hebben Haïloeng genomen, waardoor de ver binding tusschen Kirin en Moekden verbroken is. Ongeveer drie weken geleden werd Toeng Hwa genomen door de Japansche troepen, doch deze stad is thans heroverd door de Chineezen. Zij wordt echter dagelijks gebombardeerd door Japansche vliegtuigen. Tien duizend Chinee sche vrijwilligers, gecommandeerd door Li Fan T'hm en Tzian T'hin Sjoeé hebben de stad Toeng Liao ingenomen. Een gecombineerde troepenmacht van Mongolen en Chineezen heeft het beleg geslagen voor Tzan Oe. Een groot gedeelte van de Westelijke spoorwegen van de provincie Fengtien (ook Liao Ning ge noemd) is thans onder controle der Chinee zen. Ongeveer 5000 soldaten van het Poe Yi-regi- me, die onder commando stonden van generaal P'oe Bin Sovin, zijn aan het muiten geslagen. Zij hebben een heel Japansch détachement vernietigd, om zich daarna bij de troepen van generaal Ma Tsjan Sjan te voegen, die nabij Tsitsihar geconcentreerd zijn. Bij de verovering van Haïloeng door de Chi neezen is een Japansche hulpcolonne in hin derlaag gevallen en tot den laatsten man neer gesabeld. Naar schatting hebben de Japanners bij Haï loeng en Toeng Hwa ongeveer 10.000 man ver loren. SIBECLIÉ iTStM&a. CMAgRIN /AON O OLIE. UAPAMSOd AotKDErt CHINK BRUSSEL, 28 Nov. De eerste indruk van de tot dusver bekende uitslagen der Belgische verkiezingen voor Kamer en Senaat is, dat d" katholieken en socialisten aan stemmen hebben gewonnen. „De Standaard" in Brussel maakte heden nacht om 2 uur bekend, dat de katholieken ver moedelijk zullen winnen 5 6 zetels, de socialis ten 3 a 4 zetels, de liberalen en Vlaamsch-na- tionalisten lijden de grootste verliezen. De chris telijke volkspartij in Eupen en Malmédy (de Duitsche partij) zal geen zetel ontvangen. Nader seint Reuter: De katholieken zullen waarschijnlijk vijf of zes zetels winnen en de socialisten vier. De katholieken zullen in West-Vlaanderer. twee zetels winnen, twee in de provincie Ant werpen, een in Luxemburg en een in Limburg De socialisten zouden een zetel winnen in Mechelen, twee in Henegouwen en een in Luik terwijl zij waarschijnlijk een zetel verliezen in Namen ten gunste van de liberalen. De Front-partij zou twee zetels in West- Vlaanderen verliezen, en twee in Antwerpen. De liberale partij schijnt vijf of zes zetels in 3e Kamer te zullen verliezen. Volgens de tot nu toe bekende resultaten zijn de liberalen van 2 tot 12 procent achteruitge gaan, al naar gelang van het arrondissement. Vooral te Antwerpen, Luik, Bergen en Huy is het verlies gevoelig. De beide liberale afgevaar digden van Luxemburg en Limburg schijnen hun zetel te verliezen, terwijl ook de liberale zetel te Huy en die van minister Porthomme te Verviers bedreigd schijnen te zijn. Ook de Vlaamsche nationalisten hebben ver lies te boeken, evenals de communisten, behalve te Luik. In katholieke kringen is men zeer getroffen door de liberale verliezen. Men schrijft die toe aan de vrees voor een mogelijke hervatting van den schoolstrijd, die het gevolg zou kunnen zijn van een linksche coalitie. De uitslagen staan nog niet vast en men zal tot Dinsdag moeten wachten om zekerheid te hebben. Verrassingen zijn dan nog zeker niet uitgesloten. Te Antwerpen gingen de katholieken ongeveer 2 pet. in stemmenaantal vooruit; de socialisten behaalden er een winst van 6 pCt.; de liberalen verloren er 5.5 pCt.; de Vlaamsch-Nationalen verloren er 3j/. PCt., de communisten 0.38 pCt. De nieuw opgekomen Nationale Belgische Partij heeft nergens in den lande een zetel ver overd. BRUSSEL, 28 Nov. (V.D.) De verkiezingsdag is ditmaal niet zonder incidenten verloopen. Voor zoover tot nu toe is te overzien, is het Zondagochtend, vooral in het vroegere Duit sche gebied Eupen en Malmédy tot vechtpar tijen gekomen. Te Eupen kwamen Duitsche so cialisten in conflict met aanhangers der Ka tholieke Unie. De socialisten waren, naar het schijnt, uit omliggende gemeenten overgeko men. Het is tusschen beide groepen tot een hevige vechtpartij gekomen, welke meer dan een uur duurde en slechts beëindigd kon wor den door tusschenkomst van gendarmerie uit Verviers. Bij de botsingen zijn zes personen gewond. Ook in het plaatsje Kettenis moest de Rijkswacht ingrijpen bij een vechtpartij tusschen socialisten en katholieken. Te Bergen en in het kolengebied van de Borinage hebben hier en daar kloppartijen plaats gehad tusschen socialisten en aanhan gers der liberale vakvereenigingen. Verscheide ne personen werden gewond. Ook te Verviers zijn bij ongeregeldheden verscheidene personen gewond. Te Moeskron (West Vlaanderen) is de gevel van het tehuis der Christelijke vak vereenigingen beschadigd. De politie stond hier machteloos tegenover de belhamels. MANDSJOEKWO, 26 Nov. (Eigen telegram.) De Centrale Chineesche Regeering te Nanking heeft aan alle ambtenaren bij de posterijen en de telegrafie van de drie Noord-Oostelijke Pro vinciën (zoo wordt Mandsjoerije in China ge noemd) bevolen naar China terug te keeren. Alle ambtenaren uitgezonderd slechts 20 em- ployé's hebben aan dit bevel gehoorzaamd. Zij hebben aldus aantrekkelijke salarissen op gegeven en in vele gevallen zelfs hun families in Mandsjoerije moeten achterlaten. Ongeveer 2000 employé's van den spoorweg Moekden-Peiping (d.i. Peking) zijn in den loop van de laatste twee maanden weggevlucht, om dat zij niet onder Japansch régime wilden wer ken. Sedert is op dit baanvak een rigoureuze controle ingesteld en verscheidene achterhaalde vluchtelingen zijn op barbaarsche manier ge tuchtigd. LONDEN, 26 Nov. (V. D.) De Japansche am bassade te Londen deelt mede, dat het bericht van het Chineesche gezantschap, volgens het welk 3000 Chineezen door Japansche soldaten met machinegeweren zijn neergeschoten, onge loofwaardig is. Te Londen is geen officieele be vestiging van deze gebeurtenis ontvangen. SJANGHAI, 25 Nov. (V. D.) Volgens offi cieele cijfers beloopt het globale bedrag van de schade, direct en indirect geleden door de Chi neesche organisaties, fabrieken, scholen, ma gazijnen, particulieren in den loop der gebeur tenissen in Sjanghai 2 milliard zilveren dollars. GENÈVE, 26 Nov. Tusschen de vertegenwoor digers van Danzig en Polen is hedenmiddag onverwachts een overeenkomst tot stand geko men betreffende de Poolsche Zloty verordening voor de Danziger spoorwegen. Volgens de getroffen regeling zal de Zloty verordening niet op 1 December in werking tre den. Verder verplicht de Poolsche regeering zich. bij te dragen tot de kosten van het onderwijs aan kinderen van spoorwegbeambten uit Dan zig, terwijl de wederkeerige krantenverboden worden opgeheven. Dit accoord is Zaterdagmiddag onderteekend door den president van den Danziger Senaat Ziehm en den Poolschen minister van Buitenl. Zaken Beck. In de overeenkomst worden nog andere twistpunten geregeld. Naar verluidt heeft de Volkenbondscommis saris Rostings veel tot de overeenkomst bijge dragen. KOPENHAGEN, 28 Nov (VD). In de groote zaal van het Stadion van Kopenhagen heeft Trotzki gisteren zijn met groote spanning ver wachte lezing gehouden over het onderwerp. „Wat beteekent de October-revolutie?" Trotzki begon met op timiden toon op te merken, dat hij. evenals in 1917, ook thans nog bolsjewist was. Men wordt wel ouder, maar niet beter. Spreker roept niet op tot de revolutie, maar wil met de objectiviteit van een anatoom over de revolutie spreken. Zijn geheele lezing, die in het tweede ge deelte een krachtigen rhetorischen klank kreeg was een verdediging van het Rusland sedert 1917 en een onuitgesproken verzoek aan het regiem-Stalin, hem weer in genade aan te ne men. Eenige malen oogstte spreker bijval. Tijdens de lezing stonden buiten eenige dui zenden menschen. Tot botsingen is het met gekomen. MOSKOU, 26 Nov. (Reutef). In de groote steden van Sovjet-Rusland worden bons voor kolen, hout en andere brandstoffen ingevoerd. fiedler, meesters van morgen f 1.90 ïiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiimiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiimiiimiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiMiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiH'iiiii"1" De Katholieken winnen 6 zetels bij de Belgische verkiezingen. Wil Trotzki terug naar Moskou? Overeenstemming bereikt tusschen Polen en Danzig. Moordpolitiek in Albanië. Bekend lersch patriot tot gouverneur-generaal benoemd. Brandstofkaarten in Rusland. Aanval op de Amerikaansche drankwetten. Parijs en Moskou teekenen een non-agressiepact. Wie wordt Rijkskanselier? De strijd in Mandsjoerije., Internationale oplichtersbende te Rotterdam ge pakt. Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de nieuwe vaststelling der rechtgebieden. Voortgezette vergadering van den Partijraad der R.K. Staatspartij. Peil van het IJsel-meer. Moordaanslag te Tilburg. Om het Europeesch Biljartkampioenschap, drie banden. Het Duitsche elftal samengesteld. O O O Bij Kirin, gelegen m i»ct Noordelijk reel van Mandsjoerije, is een Japansche pantsertrein ontspoord. Elf soldaten zijn hierdoor om het leven gekomen. Men vermoedt een aanslag. In het zeilvliegkamp Hirtsentain is een 26- jarige leerling plotseling omlaag gestort. De vlieger is onderweg naar het ziekenhuis over leden. voor H. B. S., Lycea, Gymnasia, Kweekscholen, etc., worden geleverd door afdeeling: fabricage iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuimw lr^ l v v \\w umi n id a u siï/9. Hoogste stand op Maandag 1 uur n.m.: 769 Vooruit

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 1