De Partijraadsvergadering De werkloosheid in ons land Prikkeldraad Een goede inzet voor de verkiezingen WÊmmm MAANDAG 28 NOVEMBER Eind October bijna 300.000 ingeschrevenen In den rook gestikt Russische jeugd R.K. VROUWENBOND HET BLIJFT AANHOUDEN GOUDEN MISSIEJUBILEUM Pauselijke waardeering SOCIALISATIE EN LOONSVERLAGING Oneenigheid in de Partij Weer aardschokken gevoeld BENOEMINGEN In het Bisdom Haarlem In het bisdom Den Bosch Paters Car meiiet en DE BRIEF AAN SINT NICOLAAS en. dan nog een schooltasch en een yo-yo en een pop en ook nog wat om aan arme kinderen weg te geven OPZICHTER AANGEVALLEN DE KLOOSTERKERK TE MOOK Voor de geloovigen opengesteld POLEN—NEDERLAND Door arbeiders bij de werkverschaffing ONDER TREIN VERMORZELD Droevig einde van smokkelaar Steunverleening In September weinig verandering Met een brandende sigaret naar bed KERST- EN NIEUWJAARS TELEGRAMMEN Verlaadde tarieven KERST- EN NIEUWJAARS- GESPREKKEN MET NED.-INDIË Vijftiende Ned. Philologencongres Sterk verlaagde tarieven DE DOOD LOERDE REEDS De auto bleef aan een prikkeldraad afrastering hangen ROTTERDAM IN CIJFERS Statistiek over de eerste drie kwartalen De wonderen van de radio Examen M.O. Staathuish.kunde In het zoo bescheiden voorgedragen inleidend woord, dat de leider van onze Katholieke Staatspartij, prof. Aalberse, sprak bij den aanvang der Haarlemsche Partijraadvergade ring, en dat onder den bezielenden adem van de zen opperst-goedigen, maar volkrachtigen staatsman is gaan leven en is uitgegroeid tot een der belangrijkste politieke redevoeringen, Welke er de laatste jaren in Nederland gehou den zijn, werd deze herfst-bijeenkomst van den Partijraad de belangrijkste in de vierjarige par lementaire periode genoemd, omdat zij den in zet beteekende voor de volgende verkiezingen, omdat thans het program moest worden vast gesteld, waarmede de Katholieken in het jaar 1933 den verkiezingsstrijd zouden ingaan, om dat bij deze verkiezingen weer voor vier jaar over het politieke lot van ons land zou worden beslist en het program bij die beslissing na tuurlijk een belangrijke rol zou spelen. Prof. Aalberse legde er den nadruk op, dat onze partij als prineipieele partij moet hitgaan van een vast beginsel ten aanzien van grondslag, richting en taak inzake de maat schappelijke orde, en dat voor ons, Katho lieken, die onze beginselen ontleenen aan bet Geloof, de beginselen van het Ge loof ook de leiding moeten hebben bij ons prak tisch handelen op staatkundig terrein: aller- eerst zijn wij een prineipieele partij, en juist daarin ligt de bron van onze eenheid. Waar het voor onze partij voornamelijk op ^&n komt, dat is zoo zeide Prof. Aalberse herder „de goede gezindheid": déarop berus ten onze kracht en onze eenheid, en hij her- hinerde aan het pauselijk maanwoord, dat wij die schoone eenheid moeten bewaren „voor al- fes, na alles, boven alles en ten koste van alles". Herinnerend aan het woord van den libe llen professor Buys in „De Gids" van 1889, die toén reeds in de Katholieke partij de een- beid en de bekwaamheid harer leiders bewon derde en in die partij vastberadenheid en zelf bedwang erkende, sprak onze huidige leider de overtuiging uit, dat het onze eerste taak moet ZlJn, ons zelf en degenen, die na ons komen te scholen in die eigenschappen. Tenslotte herinnerde de voorzitter aan de boorden van St. Paulus, twee duizend jaar ge leden gericht tot de Philippensen: «Wanneer dan een vermaning in Christus of een liefderijk woord nog vat op u heeft, maakt dan mijn vreugde volkomen door eensgezind te Zlin, de onderlinge liefde te bewaren en een- stemmig hetzelfde na te streven, door niets uit Partijzucht of om ijdele glorie te doen, maar °°tmoedig een ander hooger te achten dan u 2eIf, door niet alleen op een eigen belang te let- feh, maar ook op dat van anderen bedacht te zÜn". .61.0—tr"' O* T "T T aarom wij hier enkele zinnen uit de in- yy leidende rede van prof. Aalberse nog eens nadrukkelijk memoreeren? Omdat wij thans na afloop van deze Par tijraadsvergadering dankbaar mogen conclu- beeren, dat de leiders van onze Staatspartij alle door prof. Aalberse verkondigde waarheden biede blijken te erkennen en volkomen con aihore aan alle door hem uitgesproken ver pachtingen hebben willen beantwoorden. ^fe in deze vergadering de stemming der af gevaardigden heeft aangevoeld en den onder etl heerschenden geest heeft ondergaan, hij bloest wel tot de overtuiging komen, dat hier Seen verschil van meening omtrent de in de Politiek leidende beginselen ontleend aan het Seloof te bespeuren was: hier vergaderden e voormannen van een principieel-Katholieke bbttij, hier was men er zich van bewust, dat 1 het prineipieele onzer partij haar kracht en aar eenheid verankerd lagen, hier heerschte e goede gezindheid", welke onze politieke ®®hheid bewaren wil „voor alles, na alles, Ven alles -en ten koste van alles", er kwamen tot uiting vastberaden- ei(l en zelfbedwang, hier werden de ged arde Paulinische vermaningen nageleefd, o. dat de groote Apostel, indien hij in deze erSadering aanwezig had kunnen zijn, zonder ijfel een woord van hulde en dank gespro- n zou hebben! Dat deze vergadering zoo vlot verliep, dat men er zichondanks meeningsverschil in 't opportunistische zoo eensgezind 0°nde, dat de onderlinge liefde er zoo schoon eWaard bleef, dat men eenstemmig hetzelfde °°te doel nastreefde en zich niet aan partij- cht of aan streven naar ijdele glorie te buiten 'bg, dat men hier niet alleen lette op eigen ang, maar ook op dat van anderen bedacht as> dat alles is natuurlijk allereerst te dan- in*1 aan den goeden ê'eest, welke allen, die het th 0riZe partij wèl meenen met de hoogste Ka- bheke belangen, bezielt. P zichzelf is deze goede geest al een klein bder, waarover leiders van andere politieke •'tijen, die niet ééns alle rangen en standen «hoeven te bevredigen, in hun eenzame oogen ken maar eens moeten nadenken, fe doet het ons na: leid Uiki lb volkomen vrede en eensgezindheid ge- boor de hoogste motieven in een derge- j e biscussievergadering, waar iedere rang en ere stand het woord voeren kan, tot over- j. ns'emming te komen, zonder dat er overwin- rs en overwonnenen zijn? sla 611 gr°0t deel van den sPreekt«d is in be" genomen door de afgevaardigden van Den ag- bie hier moties, voorstellen en amende- 6nten te verdedigen hadden, waaraan de agi- van prof. Veraart niet vreemd was; de tatie PA UI. V cl ctct-L O I11CU V1CCU.1U w ao, vtG les> de voorstellen en de amendementen Perd, öiSc 6n ecllter allemaal na kortere of langere refeUssie ingetrokken, ófwel de afgevaardigden leirt.reerben zich aan het prae-advies van de Q1hg. Jj. in d dat biet, omdat bedoelde afgevaardigden kont}626 Vergabering hun doel niet bereiken het b*1' rnaar °mdat zij na het prae-advies van beSpr e®tubr of na de ter vergadering gevoerde 5bzag6 ingen be onjuistheid van hun wenschen ielkejj^' anbers toch hadden de heeren het kometl Weer °P stemming moeten laten aan Den Haag had veel „Democratische" wen schen a la Veraart; en nu moet men goed onderscheiden: sommige van die wenschen wa ren volstrekt onaanvaardbaar, andere wen schen werden door de vergadering en door het bestuur wel met sympathie begroet, maar ongeschikt geacht als programma-punten. Den Haag zal er zich dan ook nooit op kun nen beroepen, dat de Partijraad zich voor zijn wenschen ontoegankelijk heeft getoond: er is gewikt en gewogen, met grooten ernst is, zoo wel in de schriftelijke voorbereiding als ter vergadering, ieder Haagsch desideratum be handeld, en als prof. Veraart eerlijk wil zijn, zal hij in het verloop der Haarlemsche Partij raadsvergadering geen aanleiding kunnen vin den, van „Roeping" uit weer nieuwe banblik sems tegen het bestuur der R.K. Staatspartij af te slingeren. Het is echter niet alleen aan de echt Katholieke, goede gezindheid in den Partijraad te danken, dat hier in zoo voortreffelijke stemming een zoo vrucht baar en groot werk verricht kon worden in zoo betrekkelijk korten tijd, de vóórbereiding van deze vergadering door 't Partijbestuur, dat meer dan honderd amendementen, benevens de noodige moties en voorstellen te verwerken en te be-adviseeren had, is méér, véél meer, dan het halve werk geweest, en terecht is daarvoor ter vergadering aan het bestuur hulde gebracht. Ons program voor 1933 staat nu vast. Ondanks de moeilijke tijden zijn wij, Katho lieken, méér een dan misschien ooit tevoren. Met ons program durven wij de verkiezingen aan. Volkomen gerust! De Dioc. R.K. Vrouwenbond in het Bisdom Haarlem vergaderde onder leiding van mej. Toos Post die in haar openingsrede den stand der afdeelingen memoreerde. Rotterdam staat vooraan met ruim 500 nieuwe leden. Sinds een jaar zijn bijna alle congrega ties van vrouwelijke religieuzen bij de Federatie aangesloten (18000). Er is geroepen om reorganisatie van den bond, doch spr. ziet verbetering eer in verdieping en verbreeding van den bond. Een schema voor groepsindeeling gaf reeds vier jaar geleden het rapport der Studieclub St. Paula aan. Daarin was ook met de jongens rekening gehouden, zoodra die uit de jeugdorganisatie treden. Bij de huishoudelijke zaken werd een com missie ingesteld ter bestudeering van het spaar systeem. Ter sprake kwam het verloren gaan van den kwaliteitszetel voor vrouwenbelangen. Er was zelfs een motie om aan de Staatspartij op te sturen, maar 't bestuur oordeelde dat deze zaak in den bond niet thuis behoort. Des middags hield pastoor Nolet een interes sante lezing over de H. Lidwina van Schiedam. Haar en onze tijd hebben treffende overeen komsten en daarom deed spr. een beroep op ve len om de H. Lidwina bijzonder te vereeren. slecht één stem meerderheid een voorstel om indien de omstandigheden loonsverlaging nood zakelijk maken, deze te aanvaarden, verwor pen. Spreker is sociaal-democraat en hoopt dat te blijven. Met het program en de beginselverkla ring der partij acht hij dit voorstel niet in strijd. Ieder moet met zich zelf uitmaken of hij de discipline hooger wil stellen. De heer Groeneweg zeide over het standpunt der partij hier niet te zullen debatteeren. De verantwoordelijkheid voor de houding van den burgemeester komt voor diens rekening. Ter gelegenheid van het feit, dat het bij het einde van deze maand vijftig jaar geleden is, sinds de eerste Missionarissen van het H. Hart, als verkondigers van het Evangelie aanland den op de kusten van de verre eilanden in den Oceaan, mocht Mgr. G. Vesters, apostolisch-vi- varis van Rabaul, een zeer waardeerenö schrij ven ontvangen van Z. H. den Paus, waarin de H. Vader zijn gelukwenschen aanbiedt. Na te hebben gememoreerd, hoeveel goeds deze Congregatie in de missielanden reeds heeft bewerkt, vervolgt de Paus: „Daarom nemen Wij deze gunstige gelegen heid te baat om God hartelijk te danken, dat Hij uw arbeid en moeiten zoo rijkelijk gezegend heeft. Maar ook aan TJ, die in zoovele en zoo verafgelegen gebieden uw krachten besteedt aan de vestiging en de uitbreiding van het liefderijk van Jezus' Allerheiligst Hart, brengen Wij welverdienden lof, en tevens sporen Wij U vurig aan, om naar meer. te streven. Intusschen bidden Wij God vurig, zooals Hij U dappere voorgangers gaf om den strijd te openen, op Ons gebed ook U die hun arbeid hebt overgenomen en den akker des Heeren onder den bijstand der hemelsche genade met gelijken ijver bearbeidt, tot blijde maaiers van een rijken oogst moge maken". Een ander bewijs van hooge waardeering ont ving de Hoogeerwaarde Pater Provinciaal der Congregatie in een schrijven van de H. Con gregatie der Propaganda. De Congregatie sluit zich volgaarne aan bij de wenschen van Zijne Heiligheid den Paus, niet enkel met betrekking tot de Missie van Rabaul; maar ook ten opzichte van de acht andere Mis siegebieden, die aan den geloofsijver »an de missionarissen van het H. Hart, zijn toever trouwd. „Daarom, zoo schrijft kardinaal Salotti, maakt de H. Congregatie der Propaganda Fide van deze gelegenheid gebruik om Uwe H. W. Fater- niteit en al de leden van uw Algemeenen Raad alsook de geheele Congregatie oprecht geluk te wenschen en van harte te danken voor de zeer krachtdadige medewerking gedurende deze 50 jaren aan deze Congregatie der Propaganda ge schonken in het zoo uitgebreide en voor de be schaving zoo allernuttigst werk, de evangeli satie van de heidenen. Tegelijkertijd wil zij door dit schrijven verklaren hoe oprechte en vurige wenschen zij vormt voor den voorspoedigen groei van deze vrome Congregatie en voor hare rijk ste en meest verblijdende vruchtbaarheid op geestelijk en tijdelijk gebied in de missies, door den H. Stoel toevertrouwd". De gemeenteraad van Leeuwarderadeel heeft thans met elf tegen vier stemmen een voorstel van B. en W. aangenomen, waarbij de loonen van het gemeentepérsoneel tijdelijk worden ge kort met vijf procent. Tegen het voorstel, dat verdedigd werd door den burgemeester, Jansonius (lid van de S.D.A.P.) werd verzet aangeteekend door vier leden der sociaal-democratische raadsfractie. De burgemeester achtte het geen aangename Vx het voorstel te moeten verdedigen. Spr. zag geen anderen weg. Is deze korting onbil lijk? De sociaal-democraten zeggen ja en spreker zei het te betreuren, dat hij als sociaal-demo craat hen daarin moet bestrijden. Gelukkig is hij in dezen geen vreemde eend in den sociaal- democratischen vijver. De Partijraad heeft met Maandagmorgen zijn te Oss en omgeving we derom twee aardschokken waargenomen. De eerste om 4.20 uur met een duur van één a twee seconden en nauwelijks waargenomen, de tweede om 6.02 uur met een duur van vier a vijf seconden. Deze was zeker zoo zwaar als die van Zondagnacht van de vorige week. Tafels en kasten stonden te schudden, terwijl de deu ren der kamers stonden te klepperen. Vele menschen werden dan ook wederom zoodanig door den schrik bevangen, dat zij in allerjjl de huizen ontvluchtten. Z. Hoogw. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Hillegersberg (H. Liduina) met de opdracht om een nieuwe parochie op te richten te Schiebroek: den wel- eerw. heer P. van Kampen, thans kapelaan te Rotterdam (H. Joseph). Z. H. Exc. de Bisschop van 's-Hertogenbosch heeft, volgens „St. Jansklokken", aan den zeereerw. heer W. A. C. Simonis, pastoor te Aalst, op diens verzoek om gezondheidsredenen eervol ontslag verleend met 9 Dec. a.s. en be noemd tot deken van het dekenaat Valkens- waard den zeereerw. heer P. J. C. Manders, pastoor te Valkenswaard (H. Nicolaas), tot pastoor te Waalre den weleerw. heer A. J. de Glas, tot rector der Franciscanessen te Oir- schot den weleerw. heer H. W. J. Martens, tot rector van het Liefdegesticht te Best den wel eerw. heer F. A. Muselaers, tot kapelaan te Someren den weleerw. heer Th. J. M. de Vis ser, tot kapelaan te Cuyk den weleerw. heer N. A. Bijnen, tot kapelaan te Eersel den wel eerw. heer Th. H. J. van den Heuvel, tot ka pelaan te Druten den weleerw. heer J. O. C C. Duffhauss, tot kapelaan te Geffen den wel eerw. heer P. Sanders, die kapelaan was te Din- ther, tot pastoor te Aalst den weleerw. heer J L. Gudde en tot kapelaan te Helmond „II. Jozef", den eerw. heer F. M. J. van de Werff, priester van het Seminarie. In plaats van pater Dr. Eug. Driessen O. Carm., die naar Rome is ontboden, werd tot Definitor gekozen pater Marcus van Haaren, leeraar aan het Carmel. Lyceum te Oldenzaal. Verder werd tot supprior in het Carmelkloos- ter te Merkelbeek benoemd pater drs. Herman Joseph Denteneer en tot novicenmeester der broeders pater Francus Sanders. prijzenswaardige rol spelen in de welvaart van beide landen. Vervolgens wees de Gezant op de directe scheepvaartverbinding tusschen Rotterdam en Gdynia-Danzig en gaf een beeld der ontwikke ling van laatstgenoemde havens, nadat Polen, dat zijn onafhankelijkheid had teruggekregen, zijn buitenlandschen handel meer en meeer langs natuurlijke wegen over zijn havens aan de Oostzee had geleid. In het bijzonder legde hjj den nadruk op den gestadigen groei van de haven van Gdynia. Naar wij vernemen is de kloosterkerk der Paters Passionisten te Mook thans door Z. H. Exc. Mgr. Lemmens opengesteld voor de ge loovigen, die er geregeld en iederen dag de H.H. Diensten kunnen bijwonen. Dezer dagen vond de plechtige inwijding en officieele opening plaats van het Consulaat van Polen te Rotterdam. De inzegening geschiedde door den deken van Rotterdam, Kanunnik J. G. van Hepswijk. Na deze plechtige inzegening nam de Pool- sche gezant, dr. Babinski, het woord, die op Se belangrijke taak van een Consulaat, in het bij zonder in deze periode van malaise, wees. Een wijze handlspolitiek, aldus de Gezant, kan veel kwaad verhelpen en krachtig ertoe bijdragen om over het gevaarlijk kruispunt heen te ko men. In dit opzicht kan een krachtige Poolsch- Hoolandsche uitwisseling van iederen aard een Zaterdagochtend zijn op de werkverschaffing te Peize en Eeldermaden bij Groningen moei lijkheden ontstaan. Den arbeiders, daar te werk gesteld, was meegedeeld, dat zij op Zaterdag tot half elf moesten doorwerken, in tegenstel ling met voorgaande weken, toen om tien uur het werk geëindigd werd. Door de kortere dagen in den wintertijd is het gebruikelijk, dat in deze periode des Zaterdags langer wordt gewerkt. De arbeiders gingen echter in staking en wa ren naar de vertrekplaatsen van de autobus sen gegaan. De heer P., uitvoerder bij de N. V. Grontmij, weigerde de bussen vroeger te laten vertrekken, omdat de vertrektijd door de rijks inspectie op elf uur was gesteld. Hierover ont stond een woordenwisseling. Toen de uitvoer der nogmaals meedeelde, zich te houden aan de orders van de directie, werd hij door een veertig arbeiders aangevallen en vrij ernstig verwond. Een van de arbeiders wilde den heer P., die op den grond lag, met een mes aanval len, maar dit werd voorkomen. De arbeiders zijn na het gebeurde vertrokken, zoodat een direct onderzoek niet meer mogelijk was. De hoofddaders zijn bekend. De politie stelt een onderzoek in. Oogenblikkelijk zijn alle bij dit relletje be trokken arbeiders voorloopig door den rijksin genieur van de werkverschaffing geschorst. Langs de spoorlijn GladbeckBuer is in de nabijheid van het laatste station het deerlijk verminkte lijk "%an een man gevonden. Uit het recherche-onderzoek bleek, volgens „Het Volk", dat de vondst het verminkte li chaam van den 28-jarigen Fr. Q. uit Altenessen was. Op den doode werden in een rugzak 35 pakjes Hollandsche tabak gevonden. De re cherche veronderstelt, dat de smokkelaar van de Hollandsche grens kwam, als blinde passa gier vandaar de reis per trein ondernam en voor het station van zijn schuilplaats in een of anderen wagon wilde afspringen. Waarschijn lijk is hij bij dezen sprong door zijn rugzak gehinderd, die aan de achterzijde gescheurd bleek te zijn, en toen onder den trein geraakt, die hem vermorzelde. Het bleek, dat het slacht offer ruim vijftig meter door den trein was meegesleurd. Gelijk reeds werd medegedeeld, is door het Departement van Binnenlandsche Zaken aan alle gemeenten verzocht, in de eerste week van November op te geven, hoeveel geheel- en ge deeltelijk werkloozen op 29 October 1932 als werkzoekenden bij de plaatselijke organen der arbeidsbemiddeling (inclusief het aantal tewerk- gestelden bij de werkverschaffingen) waren in geschreven. In aansluiting bij de eerste opgave van 29 October j.l. kan thans nog worden opgegeven, dat bij het samenstellen van dit tweede over zicht gegevens ontvangen zijn van 1059 gemeen ten, met 7.873.082 inwoners. In die gemeenten stonden ingeschreven 290.139 geheel werkloozen en 17.791 gedeeltelijk werkloozen. Van 18 gemeenten met rond 47.300 inwoners waren nog geen gegevens binnengekomen. Op 24 September 1932 stonden bij 1064 ge meenten met 7.880.090 inwoners ingeschreven 277.817 geheel werkloozen en 18.451 gedeelte lijk werkloozen. Het Departement van Binnenlandsche Za ken heeft aan alle gemeenten een vragenlijst gezonden. Bij het samenstellen van dit over zicht zijn gegevens ontvangen van 1033 ge meenten. Uitgegeven door de gemeenten (zonder af trek van subsidies van staat, c.q. provincie) aan werkloozensteun 5.905.638. uitgegeven door de gemeenten (zonder aftrek van subsi dies van staat c.q. provincie) voor werkver schaffing 1.598.876. Uitbetaald door werkloozenkassen 1.588.125. Door het Rijk is betaald 894.337. Van 44 gemeenten met rond 222.000 inwo ners, waaronder o.m. Zaandam met 33.183 in woners en Venlo met 23.287 inwoners waren nog geen gegevens binnengekomen. Hieronder volgen de indexcijfers van de werk loosheid, zooals deze berekend zijn door het Centraal Bureau voor de Statistiek. Deze cij fers, weergevende het percentage werkloosheids- dagen van het aantal dagen, dat gewerkt had kunnen worden, indien geen werkloosheid ware voorgekomen, zijn in hoofdzaak berekend uit opgaven van gesubsidieerde werkloozenkassen. Het totaal aantal personen, van wie de werk loosheid is nagegaan, bedroeg in September 1932 rond 519.000, waaronder 508.000 leden van werkloozenkassen; het aantal werkloozen onder hen bedroeg rond 155.000, w.o. 153.000 leden van werkloozenkassen. Beroepsgroepen: Indexcijfers der werkloosheid: Sept. Sept. Aug. '32 '32 '32 Diamantindustrie 82.3 83.1 89.9 Drukkersbedrijven, enz15.8 7.3 15.4 Bouwbedrijven, enz35.1 12.3 32.6 Houtbewerkin'g, enz40.1 19.5 38.1 Kledingindustrie 15.6 9.6 16.9 Lederindustrie 14.1 8.6 17.5 Steenkolenmijnen 7.0.6 10.9 Metaalindustrie, scheepsbouw. 36.9 21.6 35.8 Textielnijverheid 27.9 11.6 30.4 Voedings- en genotm.bedrijven 14.7 5.9 14.8 w.o. tabak- en sigarenindustrie 21.3 8.21.8 Visscherij 9.9 4.9 17.5 Handelsreizigers 1.2 0.9 1.1 Verkeerswezen 1) 19.8 10.7 21.9 Handels- en Kantoorbedienden 9.9 5.2 9.5 Toonkunstenaars 23.4 23.3 19.9 Overige groepen 22.8 10.9 22.9 Totaal25.6 12.8 25.7 1) Excl. Havenarbeidersreserve. (Tot. excl. Diamantindustrie) (25.-) (11.8) (25.-) (Totaal Industrie) (28.9) (14.1) (28.6) In den nacht van Zaterdag op Zondag, on geveer 4 uur, werd de brandweer aan den Rijs- wijkschen weg te Den Haag gealarmeerd voor een binnenbrand, welke was uitgebroken in een perceel, gelegen aan een der hofjes van dien weg. Bij aankomst constateerde men, dat in een kabinet, dat door den bewoner aan een 46-j|arig man, V., was verhuurd, het bed in brand stond. V. lag naast het bed bewusteloos op den grond. Vermoedelijk was de man, die ongeveer 1.30 uur was thuisgekomen, met een brandende sigaar op bed gaan liggen. Onmid dellijk werd de Geneeskundige Dienst gewaar schuwd, die kunstmatige ademhaling toepaste, echter zonder resultaat. Het brandje werd spoedig met een straal op de waterleiding gebluscht. Uit het politie-onder- zoek bleek, dat van misdrijf geen sprake was en dat V. in den rook is gestikt. De G. D. vervoerde het lijk naar het zieken huis aan den Zuidwal. Evenals vorige jaren zal ook dit jaar van 14 December tot en met 6 Januari a.s. gelegen heid bestaan tot verzending van Kerst- en Nieuwjaars-telegrammen tegen verlaagd tarief. Kerst- en Nieuwjaars-telegrammen kunnen worden verzonden in het binnenlandsch ver keer, in het verkeer met: Ned.-Indië én Ned.- West-Indië, het meerendeel der Europeesche landen, de voornaamste bestemmingen in Ame rika, Afrika en Azië, met den Australischen Statenbond, Nieuw-Zeeland en de Hawaï-eilan- den, voorts met Nederlandsche, Ned. Indische en Néd.-West-Indische schepen en Nederland sche oorlogsschepen op zee, alsmede met de schepen op zee, bereikbaar via een kuststation van de Vereenigde Staten. De Kerst- en Nieuwjaars-telegrammen wor den onderscheiden in die met vrijen tekst en die met vasten tekst. De telegrammen met vrijen tekst moeten een Kerst- of Nieuwjaars- wensch bevatten; de prijs van deze telegrammen varieert naar gelang van de bestemming tus schen de helft en een kwart van den gewonen prijs. Voor de telegrammen met vasten tekst kan een keuze worden gedaan uit een aantal vast gestelde teksten, waaraan alleen adres en on- derteekening mag worden toegevoegd. Voor Ned. Indië en Ned. West-Indië is het aantal teksten, vergeleken met verleden jaar, met een viertal uitgebreid. De telegrammen met vasten tekst worden steeds zonder extra kosten afgeleverd op -luxe- formulieren, die met vrijen tekst slechts dan, indien de afzender daartoe den wensch te kennen heeft gegeven en tegen betaling van de daaraan verbonden kosten, zijnde 40 cent voor het formulier, benevens de kosten voor de overbrenging van de daarvoor geldende dienstaanwijzing. Nadere inlichtingen verstrekken de tele graafkantoren. Het 15de Philologencongres zal plaats hebben op 20 en 21 April 1933 te Leiden. Het zal uit zes secties bestaan: Nederlandsch, Klassieke Talen, Romaansche Talen. Geschiedenis, Ar- chaeologie en Kunstgeschiedenis. Het algemeene onderwerp van de eerste sectie is: de betrek kingen tusschen Noord en Zuid. Onder voorzit terschap van prof. dr. G. B. Brom en met als leiders dr. van Mierlo S. J., prof. dr. Albert Verwey, prof. dr. C. G. N. de Vooys en anderen zal deze sectie veel belangstelling trekken. Niet minder de vijfde sectie, die de Geschiedenis tot algemeen onderwerp heeft, onder leiding van prof. dr. W. Mulder S. J., met als inleiders dr. Heyman O. Praem., dr. Fid. van de Borne O.F.M., prof. dr. P. Geyl, dr. J. Verberne en anderen. In de algemeene vergadering van Vrijdag avond zal prof. Huizinga een voordracht houden. Voor het lidmaatsch&p kan men zich nu reeds wender, lot dr. H. de Groot, De Lairesse- straat 139, Amsterdam (Z.). Booze tongen hebben wel eens beweerd, dat er dank zij mede de verheffende bolsjewiek - sche „moraal" in Rusland met zedelijkheid en huwelijk 'n beetje zonderling wordt omge sprongen. Het blijkt alweer voor de zooveelste maal, dat die booze tongen (maar daarom heeten ze dan ook: boos) valsche getuigenis hebben afgelegd: een Russische correspondent van „Het Volk" heeft nu immers blijkens een artikel in genoemd blad uitgemaakt, dat de Russische jeugd heele- maal niet slecht is, er is geen sprake van sexueele teugelloosheid, alleen maar.de huichelarij ontbreekt er; de jeugd is in Rus land, goed beschouwd, dus eigenlijk nog een tikje beter dan elders. Twee voorbeeldjes voert de correspondent dan o.a. aan: „Een paar komt zich laten scheiden. De man heeft zijden haren en oogen zoo eerlijk als een engel. Zij zijn pas drie dagen getrouwd. „Het was een ongelukkig toeval", verklaart hij onschuldig. „Ik heb deze vrouw op een vacan- tiereisje leeren kennen. Wij kwamen toen toe vallig een „Zags" (gebouw van den burgerlij ken stand) voorbij en toen zijn wij naar bin nen gegaan." Daar is een vier en twintigjarige ingenieur. Op hoogen toon eischt hij echtscheiding. „Maar u is pas drie weken getrouwd!' „Wat zou dat, ik was op reis en toen heeft zij mijn fiets verkocht." „En om zoo'n kleinigheid wil u scheiden? U houdt toch van haar." „Het is geen kleinigheid. De fiets was een „Dux"! En wat de liefde betreft, dat is maar een idealistische opvatting." Ziet u, dat is Russische jeugd! De correspondent is wel zoo eerlijk, te er kennen, dat dergelijke gevallen „verschrikke lijk klinken", maar zoo zegt hij „in feite zijn zij niets verschrikkelijker dan zoo vele huwelijken. Wanneer men de oorzaken van vele huwelijken en echtscheidingen zou naplui zen, zou men tot de ontdekking komen, dat zeer dikwijls het ongelukkige toeval een groote rol heeft gespeeld. Maar vaak wordt dat verborgen. Alleen hier komen de ware oorzaken van de liefde of de scheiding openlijk aan het licht." Zóó wordt er in socialistische kringen met zedelijkheid en huwelijk gesold! Zóó wordt de socialistische jeugd opgevoed in zijn eigen partijblad! Heeft een ongelukkig toeval bij het sluiten van een huwelijk een rol gespeeld, dan moesten we zoo'n zaakje hier ook maar op z'n Russisch opknappen Ook dit jaar zal de gelegenheid worden opengesteld tot het voeren van goedkoope Kerst- en Nieuwjaarsgesprekken met Ned.- Indië. De kosten van een gesprek voor Java en Madoera zijn vastgesteld op 15 en voor Noord-Sumatra op 18. De gespreksduur is bepaald op 2 minuten zonder gelegenheid tot verlenging; behandeling van zakelijke aange legenheden is niet toegestaan. Gesprekken kunnen van heden af tot en met 31 December as. worden aangevraagd. De afwikkeling vindt plaats in het tijdvak van 21 December t/m 6 Januari, als regel in volg- j orde van het tijdstip van aanvraag; met ver zoeken om op een bepaalden dag te spreken, zal zooveel mogelijk worden rekening gehou den. Nadere inlichtingen worden op aanvraag door de Rijkstelefoonkantoren verstrekt. Toen de houthandelaar P. v. L. te Oss Zaterdagavond per auto vanuit Helmond huis waarts keerde, bemerkte hij plotseling op den Weg langs de Zuidwillemsvaart een vracht auto, die midden op den weg stilstond. Door het krachtige remmen slipte zijn auto en zou de heer v. L. ter hoogte van Beek en Donk het kanaal zijn ingereden, als de wagen niet met de achterbumpers aan een prikkeldraad afrastering nog eenigszins boven het water was blijven hangen. Het lukte een portierraam stuk te slaan en zoo kon v. L. boven op den drijvenden auto klimmen. Met een flinken sprong was nu de wal vlug bereikt. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Rotterdam heeft een in het Nederlandsch, Fransch, Engelsch en Duitsch boekwerk doen samenstellen, bevattende een groote hoeveel heid statistische gegevens over handel, nijver heid en verkeer in die stad over de eerste drie kwartalen van 1932. Het verschijnsel, dat ditmaal wederom de meeste aandacht trekt, is de ernstige achter uitgang van vele cijfers. Het aantal der zeeschepen, die den Nieuwen Waterweg gedurende de eerste drie kwartalen van 1932 zijn binnengeloodst, heeft 8.047 be dragen (zelfde tijdvak 1931: 9.672); het aantal der Rotterdam bezoekende zeeschepen 7.472. (1931: 8.482), metende 11.099.567 tons netto (1931: 13.666.058). Rotterdam werd in de eerste drie kwartalen van 1932 bezocht door rond 145.000 binnen schepen (1931: ruim 155.000 schepen), met een draagvermogen van ongeveer 22.000.000 tons (1931: ongeveer 30.000.000 tons). Het goederenvervoer over Rotterdam is even eens achteruitgegaan en wel in een naar ver houding over het algemeen ernstiger mate dan het scheepsverkeer. Ook het personenverkeer over zee heeft ge leden. De bouw van zeeschepen bleef zeer slap. Er1 is in de eerste negen maanden van 1932 voor zoover betreft handelsvaartuigen van 100 ton bruto en grooter geen enkel schip op stapel gezet; op 30 September 1932 waren in aanbouw 2 motorschepen, metende tezamen 9.500 ton bruto, en 2 stoomschepen, metende te zamen 200 ton bruto (op 30 September 1931: 6 motorschepen, metende te zamen 37.800 ton bruto). Met overgroote belangstelling is Zaterdag avond door de radio-bezitters geluisterd naar de K. R. O.-uitzending der opvoering van Vei- di's opera „Falstaff". Deze muzikale gebeurtenis was van wel zoo belangrijkheid, dat het Poolsche radio-stations Warschau deze K. R. O.-uitzending gerelayeerd heeft, zoodat dien avond wel een bijzonder groot auditorium aan hetgeen in den Amster- damschen Stadsschouwburg door de Wagner- vereeniging werd opgevoerd, aandacht zal heb ben geschonken. Blijkens door den K. R.O. ontvangen rap porten, welke tevens mededeelingen inhielden, dat de heruitzending over Warschau zonder storing verloopen is, heeft men de uitzending overal zeer goed kunnen volgen. Ook te Rome, getuige het interessante feit, dat de moeder van den vertolker der hoofdrol, Mariano Stabile, zóó zeer verheugd was over het succesvolle optreden der Italianen, dat zij haar zoon langs telegrafischen weg haar dank deed toekomen voor het genotene. DEN HAAG Geslaagd T. Korff te Am sterdam en J. M. H. Libois te Maastricht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 5