STADSNIEUWS <2 Verlicht rheumatische pijn! Katholieke boeren en tuinders bijeen Haarlem, 29 Nov. ELECTRICITE1T VERGADERING BISDOM HAARLEM DINSDAG 29 NOVEMBER HERINGA WUTHRICH - HAARLEM MEER VOOR WEGEN VERBETERING? Adres van A.N.W.B. en K.N.A.C „IN DE 12 PROVINCIES" De opbrengst DE 40-URIGE WERKWEEK De motie-Castricum wordt ingetrokken ,DE OOSTHOEK' Jubileumviering BOEFJE' De 400e vertooning MUZIEK KON. LIEDERTAFEL ZANG EN VRIENDSCHAP Directeur Frits Schuurman Diefstal in dienstbetrekking VOOR DE STILLE ARMEN INBRAAK IN GRAALHUIS 237 vermist Jongeren Vredes Actie Derde Orde-dag Al1 T HET MID DEL B IJ U.l T N EME.NDH EID I TEGEN: PIJNLIJKE SPIEREN, BRANDWONDEN EN HUIDSMETTEN. Een sympathieke verkoop Haarlemsche Motorenhandel Rijwiel vermist K. v. K. Statuten Gevonden dieren en voorwerpen Jubilea bij de N.Z.H. BURGERLIJKE STAND 103 voorstellen en dozijnen woordvoerders Wat er leeft onder deze volksgroep Boeren toon je macht! De Rijkslandbouwconsulent spreekt Afschaffing grondbelasting Het Hoogheemraadschap N. H. AGENDA 30 November E.D.O.Alc. Victrix HET PREPAREEREN VAN GOUDSCHE KAAS Van weinig beteekenenden omvang EINDE VAN DE CRISIS t Blijkens de provinciale begrooting van Noord-Holland voor het jaar 1933, zooals deze door Ged. Staten aan de Prov. Staten is aan geboden, is de jaarlijksche storting uit de alge- meene middelen in het Wegenfonds van 1.000.000 tot 500.000 verminderd. De A. N. W. B. en de K. N.A. C. zijn van meening, dat het alle aanbeveling zou verdienen, het productieve werk aan wegenbouw en wegenver betering ten krachtigste door te voeren. Zij hebben den Staten van Noord-Holland verzocht, indien eenigszins mogelijk, de storting in het Wegenfonds ook voor 1933 op 1.000.000 vast te stellen. Men schrijft ons: Het Comité tot oprichting van een kinder bewaarplaats in Haarlem-N. deelt mede, dat de opbrengst van „In de 12 Provincies", waarvoor de firma Gerzon de bovenverdieping van het nieuwe magazijn welwillend ter beschikking stelde, de som van 2628,36 bedraagt. Er zijn nog loten verkrijgbaar. Bij de algemeene beschouwingen over de be grooting 1933, is door den heer Castricum een motie ingediend, waarin de Raad B. en W. uitnoodigt in het Georganiseerd Overleg de vraag ter sprake te brengen, op welke wijze een kor ter arbeidsduur ingevoerd kan worden en of daardoor meer personeel in dienst genomen kan worden en met voorstellen bij den raad te komen, welke objecten uitgevoerd kunnen worden, om meer werkgelegenheid te verschaf fen, gegrondvest op redelijke financieele basis. Naar wij vernemen, is het de bedoeling van den voorsteller, deze motie, althans voorloopig, terug te nemen. Hij is niet geheel bevredigd door het antwoord van wethouder Gerritsz, doch wil wel de motie intrekken, zich het recht voor behoudend, er eventueel bij de behandeling van het hoofdstuk inzake de werkloozenzorg mee terug te komen. De Overijsselsche vereeniging „De Oosthoek" heeft in café-restaurant „Dreefzicht" 'n feest avond ter gelegenheid van haar vijfjarig be staan georganiseerd. De vice-voorzltter, de heer Jan van der Heu vel, sprak een kort openingswoord, waarin hij de opkomst eri den groei der vereeniging me moreerde. Natuurlijk is ook „De Oosthoek" niet door de crisis gespaard gebleven, maar spr. hoopte, dat de leden hunne vereeniging zou den versterken en vooruitbrengen. Nadat het vereenigingslied was gezongen, kwamen de heer en mevr. Van Noordt voor het voetlicht, 'die met hunne liedjes veel suc ces hadden. Ook het trio Berendes wist met zijn opge wekte muziek de stemming er in te houden. Tot laat in den avond bleef men gezellig bijeen, zoodat het jubileumfeest van „De Oost hoek" als zeer geslaagd beschouwd mag heeten. Zondag 4 December a.s. geeft het Ver. Rot- terdamsch-Hofstad-Tooneel, directeur Cor van der Lugt Melsert in den Stadsschouwburg te Haarlem de 400ste vertooning van Brusse's „Boefje", met Annie van der Lugt Melsert- van Ees in de titelrol. Het is een zeldzaam geval dat aan een Ne- derlandsch stuk zulk een duurzaam succes is beschoren. Zooals gebruikelijk werd het concert van .,Z. en Vr." met het eerste couplet van ons Wil helmus geopend. Oogenblikkelijk viel het prach tige stemmateriaal van dit koor op. Het geleek wel na de vorige concerten een nieuw, althans een herboren koor. De quantiteit is voor onze groote concertzaal meer dan voldoende en de qualiteitja, het is bijna weder het oude „Zang en Vriendschap", waarvan wij dikwijls tot ons genoegen hebben kunnen verklaren: 'n prachtig, imponeerend, echt-kloek en be schaafd koor. De grondslag is dus weder gelegd en hierop kan men rustig en zeker voortbouwen, opdat „Z. en Vr." ook op andere punten eveneens kan worden geprezen. Want, laten we het er maar direct aan toevoegen, met prachtig stern- menmateriaal alleen komt men er nog niet. Zoo moeten voor een goed fond de tweede bas sen in de lage ligging een vasteren toon ont wikkelen. de eerste bassen niet onnoodig het toonpeil opdrijven, de tweede tenoren niet op den voorgrond treden en de eerste tenoren in hooge ligging wat milderen klank ontwikkelen. Ondanks deze gebr^ten was de samenzang menigmaal te loven en de eerste tenorpartij beter dan in menig ander koor. Technisch was het koor voor zijn taak, zelfs in hét moderne werk van Milhaud: „Psaume 121" berekend. Maar wat de voordracht aan gaat, deze kon niet altoos doorvoeld worden genoemd. Twee kleine Latijnsche werkjes deden wel een weinig stemmingsvol, doch op den duur wat oppervlakkig aan. Iets beter ging het met Gevaert's „Les Proscits". Op de eerste plaats was de vertolking van dit tamelijk verouderde werk technisch goed verzorgd en klankrijk. De uitbeelding kon echter zonder onnoodige aan dikking scherper omlijnd zijn. Hier en daar zelfs, zonder te vervallen in misplaatst uiter lijk effect, frappanter. Genoemde Psalm voldeed inzake voordracht nog het best en Bruch's „Vom Rhein" ging wel met élan, doch bezielt heeft het ons niet. De verkregen indrukken waren niet diep en blij vend. Met belangstelling zullen we de verdere ont wikkeling van het oude, toch weer jonge „Z. en Vr." volgen. Als solisten traden op mej. To van der Sluys, sopraan, en de heer Felix de Nobel, pianist. De zangeres heeft ons geboeid en bekoord met een serie liederen van Richard Strauss en Mahler. Dat mag een sterk-muzikale verklan king worden genoemd. Het tekstbegrip dezer zangeres is een aparte vermelding waard. Twee oude aria's bevielen ons in mindere mate. Wel licht liggen deze haar stem niet zoo gunstig. Mej. Emmy van Eden begeleidde de zange res, zooals men dat van haar kan verwachten: correct, volgzaam en artistiek. De solo-pianist speelde werken van Brahms, Grieg en Granados. Het meest trof hij ons door de teere stemming in een Intermezzo van Brahms, en het pittig rhythmisch en fraai contrasteerende spel in de Spaansche dansen. Het talrijke publiek betoonde zoowel voor koor als voor de solisten groote belangstelling. Het programma had men niet overladen (het werd pauze inclusief in twee uren afgewerkt) het bezat voldoende variatie en was oordeel kundig samengesteld. Toch vraagt men zich af, waarom op een concert van een Hollandsche liedertafel geen enkel koorwerk of lied in de Hollandsche taal wordt gezongen, geen enkele Hollandsche com ponistennaam op het programma prijkt. Of moet dat ééne couplet van ons „Wilhel mus" in de Roeske-bewerking dit alles goed maken? O. K. Door een rechercheur is aangehouden de 32-jarige P., die ten nadeele van zijn patroon T., in den loop van dit jaar 277 K.G. brons filtreergaas ontvreemd en bij opkoopers ver kocht. De man wordt aan de justitie overgeleverd. Het gaas is in beslag genomen. Na de pauze was er gelegenheid om vragen te stellen, waarvan matig gebruik werd ge maakt. Ingekomen: N.N. (uit dankbaarheid) ƒ1. T.B. 7.50; Mevr. Wed. O. 2.50. Voor deze gif ten betuigt de commissie voor de stille armen haren dank en zij beveelt zich wederom aan voor verdere bijdragen. Moeilijke tijden; stille zaken; kille zonlooze Novemberdagen; weinig vreugde. Maar één vreugde blijft ons toch nog altijd over; de vreugde van goed te doen aan anderen. Den arme moed brengen, hem troosten en door Uw gaven zijn lach terug te doen keeren. Draagt daartoe het Uwe by en zendt ons Uw giften. Deze worden gaarne in ontvangst genomen aan het bureau dezer courant en bij den pen- ningmester P. J. Busè, Gasthuissingel 64, post giro 13543. Maandagmiddag tusschen 1 en 2 uur heeft een onbevoegde zich zonder braak te plegen toegang weten te verschaffen tot het per ceel Spaarne 29, waarin gevestigd is een af- deelinghuis van de Graal. Uit de verschillende busjes en een muur-wand kast wordt een bedrag van 237 vermist. De recherche stelt een onderzoek in. De afdeeling Haarlem der J.V.A. hield in ge bouw „Caecilia" een openbaren propaganda- avond met als spreker Wijnand v. d. Leeden, uit Den Haag, over „Ramp of Misdaad". Spreker vangt aan met er op te wijzen, dat bezinning noodzakelijk is. Niemand wenscht den corlog. Toch bereidt men steeds den oorlog voor en vindt men nog steeds een zekere oor logsbereidheid. Men zegt, dat de oorlog is een natuurverschijnen, een natuurramp. Hierdoor komt men er toe te zeggen: er is toch niets aan te doen, hij komt onverwacht over ons als een ramp. Men ziet echter een krankzinnigen wedloop in bewapening. De wetenschap legt zich er op toe, steeds helscher oorlogstuig uit te denken, ïoch zegt men oorlog is een ramp, doch als men de geraffineerde manier ziet, waarop een oorlog wordt voorbereid, dan denkt men eer der aan een misdaad. Naast de technische vindt men ook de psy chologische oorlogsvoorbereiding, welke het meest gevaarlijk is. Alle middelen worden aan gewend, om de jongeren in een nationale een heid te vereenigen. De fascistische beweging vindt spreker op het oogenblik het groote ge vaar. We moeten ons afvragen, wie de schuldigen zijn aan een komenden oorlog, hoe het komt, dat de bewapenings-industrie er is en hoe het komt, dat de jongeren nog steeds psychologisch voor een volgenden oorlog worden voorbereid. Dit komt, omdat de vredesbeweging nog steeds in haar taak tekort is geschoten. Men heeft te veel getheoretiseerd. Men heeft de massa niet bijgebracht de kracht van het verzet, den boycot, de sabotage. We zullen na moeten gaan, hoe we de massa kunnen mobiliseeren tegen den oorlog, niet door woorden, maar door da den. Door bezinning zullen we moeten komen tot het inzicht, om dat te Bereiken. Over den Derde Orde-Dag Zondag gehouden, schrijft men ons nog: Zondag 27 November werd in Haarlem de jaarlijksche Derde-Orde-Dag gehouden en voor zoover wij ons hierover een meenning kunnen vormen, kan het bestuur met zijn organisatie tevreden zijn. Deze dag stond in het teeken van Auspicato- herdenking. Zooals men wel zal weten, is dit de encycliek van Paus Leo XIII z.g., waarbij de regels van de wereldlijke Derde-Orde aan merkelijk werden verzacht en het eigenlijk voor iederen welmeenenden katholiek in tegen stelling met vroeger, waar deze Derde Orde alleen voor tandelooze besjes en oude heertjes scheen te bestaan zonder meer mogelijk is van deze Derde Orde lid te zijn. Pater Richardus O.C.M. schilderde dan ook treffend in het Lof in de kerk aan den Klever parkweg welke kerk zeer goed bezet was het nut van het lidmaatschap van de Derde- Orde, vooral in dezen tijd van zelfzucht en klassenstrijd. Iedere tertiaris dient als het ware een lichtend voorbeeld van naastenliefde te zijn en zulks is, aldus spr., eigenlijk het doel van iede.en katholiek. Het lof werd gecelebreerd door den zeereerw. heer pastoor v. d. Valk met assistentie van de zeereerw. paters Hunsche en Pallandt O.F.M. 's Avonds vond in de St. Bavozaal de feest- vergadering plaats en werd de film vertoond, opgenomen ter gelegenheid van het zevende eeuwfeest van St. Franciscus. Deze film bestond uit tien tafereelen en daarin worden alle evo luties uit het leven van St. Franciscus getoond. Het begon met het werldsche leven van St. Franciscus en eindigde met zijn stichtend af sterven. Wij kunen niet anders zeggen, dan dat deze film ons van het begin tot het einde boeide, al kunnen wij niet verheelen, dat een aanmerkelijke verkorting dit filmwerk geen schade zou doen (wij hoorden reeds de opmer king van een „lintworm-film", voorwaar een zeer juiste uitdrukking voor 6000 meter film werk). De genoodigde spreker, de zeereerw. pater Perpetuus Pallandt, had aan deze film geen woord meer toe te voegen en sloot de voor zitter, pater Hunsche, deze bijeenkomst, waar na allen zich voldaan huistoe begaven. Het was een echt Roomsche avond, waar de echte Franciscaansche blijheid heerschte. Wij hebben de verzekering van het federatiebestuur, dat de late afloop (ruim elf uur) van dezen avond hooge uitzondering zal blijven en dat het zijn traditie van tijdige sluiting in de toekomst getrouw zal blijven. Stekende, krampachtige rheumatische pijnen worden spoedig verlicht door de pijnlijke plek met een weinig Absorbine Jr. in te wrijven. Absorbine Jr. is een zacht- werkend, maar krachtig antiseptisch smeersel. Absorbine Jr. dringt diep in de spieren, die gespannen en verwrongen zijn door de pijn. Het brengt nieuw bloed naar de pijnlijke plekken en neemt de pijnen weg. Wrijf het regelmatig op de spieren, op de pijnlijke plek. Het middel werkt direct verzachtend en neemt de pijnen en prikkeling spoedig weg. Absorbine Jr. prikkelt niet en laat geen vlekken achter. Het is aangenaam om te ge bruiken. Vraagt een gratis monster aan de Absorbine Jr. Co., Beulingstraat 2, Amsterdam, onder vermelding van dit blad. Verkrijgbaar bü alle Apothekers en Drogisten. Pas op voor teenen met ring worm. Roode teenen met barstjes en kleine jeukende blaasjes, die het vel tusschen de teenen wit en pappig maken, of misschien droog en schilferachtig, zijn de kenteekenen. Absorbine Jr. doodt de gevaarlijke ring- wormkiemen - ver licht pijn en geneest Uwe voeten. Men schrijft ons: Evenals vorige jaren zal 1 en 2 December a.s. de verkoop plaats hebben van vele artike len, vervaardigd door de patiënten van het St. Elisabeths-gasthuis, o.a. nuttige en fraaie handwerken, babykleeren, enz. enz. Een druk bezoek wordt gaarne verwacht, opdat door den verkoop hiervan wij weder in staat worden ge steld, het voor de patiënten zooveel afleiding gevend werk, met nieuwen ijver te kunnen voortzetten. De dagen van den verkoop zijn op 1 en 2 December van 25 uur en van 79 uur in de gehoorzaal van het gasthuis, ingang Groot-Heiligland. Op den hoek van den Schoterweg en de Ken- nemerstraat, Schoterweg 69, heeft de Haar lemsche Motorenhandel Zaterdagmiddag zijn zaak geopend. De winkel maakt een flinken, degelijken in druk, juist zooals bij het verkoopartikel: Triumph-motoren, past. Twee groote spiegelruiten achter één daar van is een sportmodel in schilderij-omlijsting opgesteld doen het gebodene goed uitkomen, terwijl achter in de winkel een hoekje als werk plaats is afgescheiden. Eenige gemakkelijke stoelen nooden tot een rustig zitje, waarbij thans de vele ontvangen bloemstukken het geheel een feestelijk aanzien geven. By de politie is aangifte gedaan van ver missing van een rijwiel, dat geplaatst was voor een perceel in de Kleine Houtstraat. De eerstvolgende vergadering der Haarlem sche Kamer van Koophandel wordt gehouden Dinsdag 3 Januari 1933. des avonds'te 7.30 uur. De „Stscrt" bevat de statuten van de Hoeïng's stoomerij en ververij N.V. alhier. Boeke Huidekoper, Spaarndamscheweg 1, autoband; Veldt, Noorder Tuindorplaan 16, zak met aardappelen; van Kessel, De Clercqstraat 166, autosleuteltje; Horeman, Resedastraat 11, bankbiljet; Bater, Colensostraat 9 rd, broek m. regenpijpen.. Dijkers, Parkstraat 19, dop van auto; Post, Aagje Dekenstraat 14, idem; Prin sen, Zonnekade 229, 1 paar gordijnen; De Vink, Jan Steenstraat 6, uniformjas; Klitsie, Potgieterstraat 60, halsketting; Okel, Wester- houtpark 4 (Rustoord), kistje met pinda's en speelgoed; Rossmeisl, Engelszstraat 30, ket tinkje; van Soest, Bisschop Ottostraat 11, muts; Demmeni, Acaistraat 17, portemonnaieVogel zang, Groote Houtstraat, pakje m. gordijnen; Bleij, Breestraat 5 a, portemonnaie; van Kim- manaede, A'damschevaart 194, idem; Overbeek, Allanstraat 71, voetpomp; Snitger, Eindenhout- straat 51, hondenpenning; v. Norden, Parklaan 108 rd, rijwielbel.plaatje; Smit, Z. H. Spaarne 19, meisjesschort; Relmer, Rollandstraat 2 c, sierspeld; bureau van politie, Smedestraat 9, schoen; De Mes, Sterreboschstraat 18, taschje; Proot, van Eedenstraat 4, idem; Jansen, A'dam schevaart 48, zak in- waschgoed; bureau van .politie, Smedestraat 9, zeiltje v. kinderwagen; Blom, Schotersingel 89c, handbeschermer; Pig- ge, Gierstraat 3, hondenriem; bureau van po litie, Smedestraat 9, handschoen; Boeree, Lu- zacstraat 10, speelgoedhondje; Vledman, Bo termarkt 18, hond; Hurkmans, Ursulastraat 10 a, hond; Kenel Haerlem, Regentesselaan 42, hond. Bij de N. Z. H. T. M. zullen in 1933 hun 25- jarig ambtsjubileum vieren: 5 Januari A. F. Slebos, conducteur; 1 April A. M. de Jong, ambachtsman; 1 Mei J. Kneepkens, wagen voerder; 1 Juni B. J. Koops, conducteur; 1 Juli S. Bruyn, ambachtsman en op 1 September F. v. Landen, conducteur, allen te Haarlem. Geboren: 26 Nov. B. Braaijv. d. Woude z.; 26 Nov. H. Rietman—Cuyon d.; 25 Nov. E. Mul derv. d. Heuvel d.; 26 Nov. A. DamenGrif fioen z.; 25 Nov. E. v. d. Pol—v. d. Putten z.; 26 Nov. M. C. J. v. KesselRoelants d.; 27 Nov. M. C. de Loozev. d. Kasteele d.; 27 Nov. J. FranssenVernooij z.; 26 Nov. M. Oort huis—Buijs z.; 27 Nov. J. HendriksHertog d. Overleden: 26 Nov. G. Rosies, 66 j., Ceder straat; 26 Nov. F. Ruijzenaars—Snoek, 47 j„ Damaststraat; 27 Nov. C. de Leeuw, 83 j„ Ju- lianalaan. (Vervolg) De afdeeling Beverwijk vraagt toevoeging van een lid uit iedere afdeeling van den L.B.B. in de Pachtcommissie. Houtrakpolder wil een plaatselijk adviseur voor taxatie; 't Kalf wil meer commissies. Het hoofdbestuur zal aan dit punt bijzondere aandacht schenken. De pachtcommissie wil ech ter één centraal punt in deze zaak. De afdeeling Leidschendam stelt voor, het stichten van een fonds ten behoeve harer leden als „Santos" bij de Hanze en „Herwonnen Levenskracht" bij den R. K. Volksbond. Het hoofdbestuur staat sympathiek tegenover dit voorstel en is er reeds mee doende. In de vol gende alg. vergadering zal het met definitieve voorstellen komen. Nieuwer-Amstel dringt nogmaals aan op de oprichting van een Dioc. Jonge Boeren- en Tuindersbond. Hoewel de eerste pogingen mis lukt zijn, zal het bestuur blijven aandringen op de stichting. Verschillende afgevaardigden verklaren zich sterk vóór deze organisatie. De kracht zal nu in de adspirant-leden gezocht worden. In verband met een vraag van Hoogmade, zet de rechtskundige adviseur, mr. v. d. Loo, de beteekenis van een scheidsgerecht uiteen. Of dit er al of niet zal komen zal het hoofdbestuur nader bezien. De voorzitter deelde dan mede, dat rector Kok, de geestelijke adviseur, een kort woord zou willen spreken. Spreker roemde den rector, die niet alleen in geestelijke zaken adviseert, maar een groote stuwkracht is voor alle R.K. boeren en tuinders. Rector Kok dankt voor deze vriendelijke at tentie en feliciteert den voorzitter met zijn keel- herstel, waardoor hij thans tot in de uiterste hoeken van de zaal verstaanbaar is. De voor zitter, aldus spreker, is steeds voor de boeren en tuinders in de weer, als 2e Kamerlid heeft hij veel tot stand kunnen brengen. De steun maatregel voor den tuinbouw mag voor een groot deel 3an zijn werkkracht toegeschreven worden Wij hebben nog nooit zoo'n treurigen tyd in den L.T.B. gehad, als thans, maar uit organi satie-oogpunt nog nooit zoo'n besten tyd. Het ledental is verleden jaar weer van 6035 tot 6454 gestegen, het volgend jaar is de 7000 weUicht gepasseerd. Als priester was spreker juist nu verplicht zich het lot zijner boeren en tuinders aan te trekken. Vanmorgen hebben wij gezamenlijk Gods zegen afgesmeekt. Dezen zomer hebben wii de hulp van Maria te Heiloo ingeroepen. Met geld is deze wereld niet te redden, het gebed alleen kan uitkomst brengen. Gij moet als katholieken bidden „Heer, laat deze kelk voorbijgaan, maar niet mijn wil, maar Uw wil geschiede". Uw gebed is al voor een deel ver hoord. Er zijn verschillende steunmaatregelen gekomen, straks zal ook de bollenstreek een beurt krijgen. Er blijft echter verbittering, maar ge moet uw hoofd koel houden en God bidden, dat vooral uw bestuurders de verlichting van den H. Geest krijgen, om in deze moeilijke dagen de juiste besluiten te nemen. Spreker wil nog iets zeggen over de politiek De boeren en tuinders moeten lid zijn van hun kiesvereeniging. Dat hebben ze vroeger niet gedaan, maar dat zijn ze thans verplicht. Daar- door zullen hun belangen zeker tot hun recht komen. Spreker wijst er vervolgens op, dat er een christelijke samenwerking moet zijn tusschen baas en knecht. Voor een collectief contract be hoeft ge niet te beven en te rillen, aldus sprekei. Het is zelfs een sociale eisch, waarover Z.H.Exc Mgr. Aengenent een circulaire heeft geschreven. Men moet niet vergeten, dat het 2e Kamerlid Loerakker, voorzitter van den Landarbeiders- bond „St. Deus Dedit", hard mede geholpen heeft aan de tot standkoming der steunrege lingen. Gij hebt dus verplichtingen tegenover uw arbeiders! Spreker geeft tenslotte een aanbeveling voor onze R.K. Land- en Tuinbouwscholen en besluit met een krachtigen oproep het prestige van den L.T.B. hoog te houden en iederen dag Gods zegen af te smeeken over de organisatie en de persoonlijke zaken der leden. Op verzoek van de afdeeling Pijnacker zal getracht worden iedere maand 20 minuten spreektijd te verkrijgen voor den K.R.O. voor de organisatie. Berkel en Rodenrijs stelt voor de regeering in ernstige overweging te geven, om te komen tot vorming van een Rijkskindertoeslagfonds om eenigszins de zorgen van een groot gezin te verlichten. Enkele andere afdeelingen dringen hier ook sterk op aan; de voorzitter antwoordt, dat deze kwestie de volle aandacht heeft. In het program van de RK.. Staatsparty staat: „De gezins politiek moet het geheele staatsbeleid doortrek ken". Meer kan men op dit oogenblik niet wen- schen. De afdeeling Schermer wil een commissie, welke in overleg met andere organisaties het vaststellen van minimumprijzen in ernstig on derzoek zal nemen. De Pastoor van Schermer verdedigt dit voor stel met kracht: de staat moet niet alleen hel pen, maar de boeren moeten zich van hun eigen kracht beter bewust worden. Het hoofdbestuur merkt op, dat in den ge- wenschten zin reeds gewerkt wordt middels de organen van de Crisis-Zuivel-Centrale. Men moet niet vergeten, dat Nederland een uitvoer- land is, door den export ontstond er welvaart. Dat thans de productiekosten niet gehaald wor den is abnormaal. De voorzitter geeft den pas toor van Schermer in overweging de zaak in de Centrale organisatie te brengen. De pastoor merkt daarna op, dat de melk toch niet van uitvoer afhankelijk is, die wordt voor 2 cent per Liter aan Amsterdam verkocht Dat is een schande en als alle boeren eensgezind weigerden daarvoor de melk af te staan, zou het wel anders worden. Want de slijters trek ken er voordeel van en de consument moet toch een veel hoogeren prijs betalen. De heer Neep, Rijkslandbouwconsulent, deelt mede, dat hij verschillende vergaderingen ais deze bijwoont, om den geest onder de boeren beter te leeren kennen. De zaak is zeer inge wikkeld en daarom zoo moeilijk te begrijpen. In de jaren van de „eenheidsworst" was er vleesch te kort, maar we zijn er boven op ge komen. In dit verband vraagt spreker zich ai of Nederland voldoende voedsel zou hebben, in dien er geen invoer van bepaalde stoffen was. Men moet zich matigen in verwijten aan de regeering: zij heeft voor het geheele volk te zorgen. Dat dient de vergadering niet uit het oog te verliezen. Bij de verdere behandeling van de 103 inge komen voorstellen dreigt de discussie zoo uitge breid te worden, dat er een orde-maatregel noodig is. De heer Groen stelt voor, de algemeene zaken slechts te behandelen, de details aan de vak bonden over te dragen. Hiermede verklaart de vergadering zich eens. Het H.B. is doende er by de Centrale Boeren leenbanken op aan te dringen soepelheid te be trachten tegenover de leden-voorschotnemers ten opzichte van financieele verplichtingen. In antwoord op verschillende vragen erkent het bestuur, dat een maximum maalpercentage noodzakelijk is om te voorkomen, dat de uit te betalen prijs wegens den lagen wereldmarktprijs beneden de productiekosten zal dalen. Men hoopt op een spoedige regeling voor steun aan den bietenbouwer. Evenzoo aan de vlasteelt, rogge en tarwe. Onder langdurig gejuich en getrap wordt het hoofdbestuur opgedragen de algeheele afschaf fing van de grondbelasting te bepleiten! De heer Groen waarschuwt tegen een derge- lijken eisch en were vragen tientallen het woord, waarop de voorzitter opmerkt, dat het bestuur al 30 jaar bezig is met dit vraagstuk, dat aan vele moeilijkheden onderhevig is. De zaak zal opnieuw ter bevoegder plaatse gebracht worden, op groote soepelheid zal worden aangedrongen Eenige afdeelingen vragen opheffing van Hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier Het voorstel van Zwaagdijk om tot vermin dering van de lasten van het Hoogheemraad schap te geraken acht het H.B. thans heel goed voor uitvoering vatbaar. Bovendien zal een com missie worden ingesteld, voor nader onderzoek in deze. Het H.B. acht den wensch van Wognum, dat de steden mede betalen in de kosten van het Hoogheemraadschap zeer gerechtvaardigd. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren H. G. Mathot, J. D. de Kok en J. v. d. Zwaan Aan het eind van de vergadering wijst de voorzitter erop, dat niet alleen aan het mate- rieele gedacht mag worden. Straks zal he: retraitehuis te Noordwijkerhout voor de boeret: en tuinders open gaan, laat men daar om krach en bijstand in deze zware tijden vragen. Gebouw „St. Bavo" Rechtskundig Bureau, half 9, —„St. Caecilia 8 uur Afdracht Graf. Bond. 8 uur R. K. Kraamverzor- ging 23 uur. Stadsschouwburg Algemeene Volksvoorstel ling „N.V. Het Schouwtooneel'' De Doofpot, 8 uur. Gemeentelijk Concertgebouw Haarlemsche Bach vereeniging Concertgebouw-orkest onder leiding van Dr. Willem Mengelberg, kwart over 8. Hotel ,Lion d'Or" Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, kwart over 8. Rembrandt-Theater Bioscoopvoorstellingen en variété, 7 en 9.15 uur. Palace Bioscoopvoorstellingen en variété 7 en 9.15 uur. Luxor Bioscoopvoorstellingen en variété, 8.15 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend van 10 tot 5 uur. R. K. Bureau voor Ziekenverpleging Aan vragen bij mej. H. Simons, Bloemhofstraat 1. Haarlem. Tel. 11671. R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes Iederen dag van 1012, 24 en 89 uitr, Zaterdags van 1012 uur. Adres: Bloemhof- straat 1, Haarlem. Tel. 11071. Gebouw „St. Bavo". „Kunst na Arbeid", 8 uur. Bestuur „Herwonnen Levenskracht", 8 uur. Trampersoneel, 8 uur. R. K. Be volkingsbureau, 8 uur. Raadzaal-Prinsenhof. Gemeenteraad, half 2 en 8 uur. Rembrandt-Theater Bioscoopvoorstellingen en variété, 7 en 9.15 uur. Palace Bioscoopvoorstellingen en variété, 7 en 9.15 uur. Luxor Bioscoopvoorstellingen en variété, 8.15 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend van 10 tot 5 uur. R. K. Bureau voor Ziekenverpleging Aan vragen'bij mej. H. Simons, Bloemhofstraat 1, Haarlem. Tel. 11671. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes Iederen dag van 1012, 24 en 89 uur. Zaterdags van 1012 uur. Adres: Bloemhof straat 1, Haarlem. Tel. 11071. In verband met de radio-uitzending van den wedstrijd DuitschlandNederland wordt boven genoemde wedstrijd om een uur gespeeld, zoodat de bezoekers in de gelegenheid zijn nog een belangrijk gedeelte van de uitzending te kunnen hooren. Tot zoover onze berichtgever. Wij voelen ons echter verplicht er onze lezers op te wijzen, dat de wedstrijd Duitschland Holland te 2 uur Duitschen tijd aanvangt. Het is dan bij ons 10 min. voor half twee. De radio-uitzending vangt dus direct na 1 uur aan en wij vermoeden dan ook. dat de E. D. O.-bestuurderen zich danig niét de tijdomrekening hebben vergist. (Red.). De commissie, welke indertijd is ingesteld tot het onderzoek naar den invloed van het z-g- prepareeren op de kwaliteit van de kaas, is met haar verslag gereed gekomen. Zooals men weet hadden belanghebbenden zich met klachten over de kwaliteit van de vol vette Goudsche kaas tot de regeering gewen® om op het gevaar te wijzen, dat ligt in het „opknappen" van slechte kaas, waardoor deze uiterlijk het aanzien van goede krijgt, maa~ innerlijk afwijkend blijft. De regeering vroeg advies aan de kaascontrolestations en de RÜks^ zuivelconsulenten, die de commissie van onder zoek benoemden. Het resultaat van de proefnemingen leidt i® het uitgebrachte rapport tot de conclusie, dat de oorspronkelijke klachten van de zijde van den handel tegen het prepareeren gegrond zijn* Het brengt de commissie tot de volgende over wegingen: Uiterlijk is de geprepareerde kaas veelal nie te onderscheiden van goede niet geprepareerd kaas, zoodat het mengen van geprepareerd kaas door een partij goede kaas als bedriegen)^ moet worden aangemerkt en den eerlijken han del in den weg staat. De reputatie van de volvette boeren Goudsch kaas wordt, door het in den handel breng® van geprepareerde kaas geschaad. Klachten over geleverde partijen, waartus- schen geprepareerde kazen zich bevonden, m°e" ten als gegrond worden beschouwd. Zij schade deswege den goeden naam van de boerenkaas- De commissie heeft een en ander onder oog gezien en zich de vraag gesteld of, en ZT. ja, welke maatregelen dienden te worden geïl men. Zij meent zich voorshands van het neme of doen nemen van maatregelen te moeten o° houden, omdat sinds de proefnemingen wem kaas geprepareerd wordt. Blijkbaar worden door de kaasproducente geen afwijkende kazen meer ter behandeling 8 geven en heeft de practijk inmiddels reeds gewenschte oplossing gebracht. ,j Uit een en ander mag worden geconcludeei dat het prepareeren volgens dat procédé tlia geen omvang van eenige beteekenis meer aa neemt, Tot slot geeft de commissie als haar voorm men te kennen, om, wanneer zulks te ee te tijd wenschelijk mocht zijn, die maatregelen beramen, welke noodig geacht worden 0I® s reputatie van de volvette boeren Goudsche ka te handhaven. Het einde van de crisis zou aanmerkelijk haast kunnen worden indien leder landge®, doordrongen was van zijn plicht om ^eveel landsch fabrikaat te koopen. Nog veel te wordt er b.v. bultenlandsche tandpasta'- bruikt, terwijl er in ons land sinds 20 jaar Tandpasta vervaardigd wordt, welke bl) .pjg0 destijds gehouden onderzoek een der we tandpasta's bleek te zijn, voldoende aaapti- eischen, welke aan een werkelijk goede en septische tandpasta gesteld worden. Tap, Verpakking en grondstoffen van Ni va pasta worden, zoover dat mogelijk is, in land vervaardigd, zoodat U dus door het B. ejjit hiervan verschillende Nederlandsche lndu aan werk helpt en daardoor dus reeds da t® kelijk medewerkt de malaise in eigen bestrijden. Probeert U ze eens. Af0!, Niva is verkrijgbaar bij apothekers g^e gisten in tuben van 25 en 75 cent, waar guO resp. 30 en 100 maal Uw tanden grona yo° reinigen en daardoor inderdaad een de deeligste is.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 2