BEURS VAN AMSTERDAM 1 De laatste „Omroeper-premie" uitgereikt! 1 De donkere crisis te Berlijn Wisselkoersen BLOEMENDAAL DINSDAG 29 NOVEMBER STADSNIEUWS KOPEREN PRIESTER. JUBILEUM Op Hageveld UIT DEN OMTREK STEUNREGELING KLEINE KWEEKERS Personalia HET WESTFRIESCHE KANALENPLAN Niet als werkverschaffing In Zuid-Holland WERKLOOSHEIDS BESTRIJDING De motie-Visser MARKTBERICHT RIJKSVISCHAFSLAG Staat van besommingen BENNEBROEK HAARLEMMERMEER HEEMSTEDE HILLEGOM LIJNDEN VIJFHUIZEN VELSEN Het belastbaar inkomen in onze gemeente Het aantal hoogstaangeslagenen verminderd Nog enkele tientallen aanbieders van kleine I annonces kwamen hedenmorgen in 't bezit 1 1 van een doos Bensdorp-chocolade. Thans 1 1 is de voorraad geheel uitgeput, maar ik zin I alweer op iets nieuws voor mijn trouwe I klanten. En daarom: tot de volgende ver- rassing, dames en heeren1 DE OMROEPER. IJMUIDEN Raadsverkiezingen in Bremen Nazi's krijgen 14 zetels Storm op de Kaspische Zee Graanmolen verbrand Studenten-onlusten te Lemberg Talrijke gewonden Von Schleicher heeft zijn pogin gen ook moeten opgeven Nazi's ter elfder ure weggebleven Morgen de beslissing? VRAGENBUS DAMMEN Haarlemsche Damclub District Noord-Holland Teylingen ILisse 1 33 DINSDAG 29 NOVEMBER 1932 Winter in Schotland Geduchte sneeuwstorm w Vandaag is het feest op het Seminarie „Ha- geveld" te Heemstede. Prof. J. M. H. van der Lugt herdenkt heden het heuglijke feit, dat hij voor twaalf en een half jaar tot priester gewijd Werd. Met groote feestvreugde is in de „Poite Coeli" dit jubileum gevierd. De feestdag werd begonnen met een plechtige H. Mis, opgedragen door den jubilaris met as sistentie van zijn beide broers, de Weleerw. hee- ren Th. v. d. Lugt, kapelaan te Haarlem als diaken en C. v. d. Lugt S.J., kapelaan te Am sterdam als subdiaken, terwijl als ceremoniaris fungeerde de Weleerw. Zeergel. heer C. van Trigt, leeraar aan het Seminarie. Behalve fa milie en alle leeraren van het Seminarie waren ook alle studenten aanwezig. Na deze plechtige Hoogmis werd de jubilaris met zijn familie in de feestelijk met groen versierde aula door professoren en studenten ontvangen. Het symphonieorkest van het Seminarie voerde allereerst uit het „Chor aur Judas Mac- cabaus" van G. T. Handel, waarna de studen ten den jubilaris een welkomstlied toezongen. Treffend was hierin de passage Thans zien wij in 't licht van deez' feestdag Het beeld van uw priesterschap staan, Getooid met de krans uwer daden Waarin gij ons voor zijt gegaan. Tot eere van God en voor Hageveld Hebt gij steeds uw arbeid volbracht Om ons naar het eindpunt te leiden Waar stralend het Priesterschap wacht Nadat het symphonieorkest zeer verdienste lijk de ouverture „Cosi San Tutti" van W. A. Mozart had ten gehoore gebracht hield een der studenten een toespraak, waarin hij namens de overige studenten den jubilaris gelukwenschte met dit jubileum. Het Symphonieorkest voerde daarna nog uit ..Andantino" van Schubert; het Studenten- zangkoor zong zeer verdienstelijk een enkel nummertje terwijl mede een declamatie door studenten in den smaak viel. Nadat alle bewoners van „Hageveld" in de gelegenheid gesteld waren, den, jubilaris en diens familie persoonlijk te complimenteeren, werd de morgen besloten met een ontbijt waar na de dag feestelijk in eigen kring werd voort gezet. Ter eere van den jubilaris Wordt hedenavond door het tooneelgezelschap uit studenten op gevoerd het Middeleeuwsch Allegorisch spel Elckerlijc" waarmede deze voor den jubilaris zoo heuglijke dag besloten wordt. Te Amsterdam is geslaagd voor het examen W O. Nederlandsche taal en letterkunde mej. ■Th. H. L. A. Schoenberger, alhier. Elders in dit nummer plaatsen wij een be schouwing over het West-Friesche Kanalenplan. Tn verband daarmede vernemen wij het vol gende; Onder voorzitterschap van den heer L. Bands- ma werd Zondag te Schagen een vergadering ge houden van de gemeentebesturen en agenten, oehoorende tot het district Den Heider, der In tercommunale Arbeidsbemiddeling. Besproken werd het te werk te stellen der arbeiders bij de kanaalwerken in dit ressort. pe voorzitter herinnerde eraan, dat de com missie bij den Provincialen Waterstaat te Haar- cm er op had aangedrongen, om zoo spoedig mogelijk met de uitvoering van het kanalenplan beginnen. Medegedeeld werd echter, dat een nieuwe be- Srooting is gemaakt, waardoor het werk bij wijze 'an werkverschaffing zal worden uitgevoerd. Na langdurige discussie besloot men met alge- hcene stemmen onderstaand telegram aan Ge muteerde Staten van Noord-Holland te zen den; «Gemeentebesturen, behoorende tot het vaste ®nd van het district Den Helder der Intercom- Unale Arbeidsbemiddeling, in vergadering bij- em verzoeken uw college met den meesten de werken, verbonden aan kanaal Stolpen ~r °!hrorn niet uit te voeren bij wijze van erkverschaffing. Dringen echter er ten sterkste han de werken zoo spoedig mogelijk te doen anbesteden en aanvangen en verzoeken uw e§e, hieromtrent aan een commissie uit deze Semeentebesturen Woensdag 30 November een merhoud te willen toestaan". l Zooals gemeld, is op initiatief van eenige bur gemeesters te Katwijk een vergadering gehou den waarin tegenwoordig waren Burgemeesters en Wethouders van: Haarlemmermeer, Hille- gom, Katwijk, Lisse, Noordwijk, Noordwijker- hout, Oegstgeest, Rijnsburg, Sassenheim, Val kenburg, Voorhout, Warmond en Wassenaar, alsmede de heer P. v. d. Nouland, voorzitter van den Bond van kleine Kweekers in Zuid-Holland, ter bespreking van de plannen tot het ont werpen van een steunregeling voor noodlijdende kleine kweekers in Zuid-Holland. Deze bespreking had tot resultaat, dat een commissie werd benoemd, die tot opdracht heelt met de regeering een onderhoud te hebben over de vraag wat voor de kleine kweekers kan wor den gedaan. Tevens zal de commissie verschik lende punten bestudeeren om daarna rapport uit te brengen. Naar wij vernemen bevat het nieuw ontwor pen steunplan de volgende bepalingen: ben, ontvangen een uitkeering I. Patroons, die geen vaste arbeiders in dienst hebben, ontvangen eene uitkeering per week op de basis der Rijksregeling, zooals deze geldt voor uitgetrokken Bloemistarbeiders. Hen wordt echter toegestaan in eigen bedrijf werkzaam te blijven. Toelichting: Alhoewel de Minister de opvat ting huldigt, dat aan kleine kweekers slechts na het opgeven van hun zelfstandigheid steun op grond van de Rijksregeling kan worden ver strekt, verdient steun ver leening met behoud van eigen bedrijf sterk aanbeveling; eerstens om dat volgens de steunmethode van den Minis ter de werkloosheid onder de bloemistarbeiders daardoor verontrustend zou toenemen; twee- dens omdat door deze regeling honderden hec taren bollenland onbewerkt zullen blijven lig gen, aangezien het opzetten van nieuwe be drijven of het uitbreiden van bestaande be drijven in dezen tijd niet verwacht kan worden. II. De werkverschaffing stellen arbeiders be schikbaar om werk in de steunbehoeftige be drijven te verrichten, tegen een loon als aange duid bij de steunregeling, onder beding echter dat de belanghebbende bedrijven de helft van bedoeld loon zullen uitbetalen. Voor dezen vorm van steun kunnen slechts in aanmerking komen bedrijven met geen groo- ter met bollen beplante oppervlakte dan 5 Hectaren en slechts dan nadat uit hun boek houding na verstrekte toelichting uitdrukke lijk is gebleken, dat zij niet in staat zijn uit de bedrijfsmiddelen of uit andere beschikbare fondsen, het benoodigde arbeidsloon geheel te betalen. Toelichting: Bij deze wijze van steunverle ning worden twee categorieën van steunbehoef- tigen direct geholpen. Den arbeiders wordt pas sende arbeid gegeven, terwijl de arbeidsschuw- heid en andere euvelen van de werkloosheid worden beperkt. De kweekers worden daarnaast in de gelegenheid gesteld hun kweekerijen in tensiever te doen bewerken, waartegen ook ae overheid om verschillende redenen niet onver schillig kan zijn. III. Aan bedrijven die zulks behoeven, wordt een bedrijfscrediet verstrekt naar een maatstaf van duizend gulden, hetwelk dan renteloos ge schiedt. De bepalingen van de bedragen, die het crediet uitmaken, zou kunnen geschieden aan de hand van een door den crediteur in spe-ingedienden staat waarop de credietbehoef- te overzichtelijk tot uitdrukking komt, en dooi den credietgever of namens dezen voor accoord moet worden gehouden geteekend. Het aangegeven maximum van vijfduizend gul den, per bedrijf zou in uitzonderlijke gevallen overschreden kunnen worden met een tijdelijk voorschot te geven op aan den credietgever te cedeerën vorderingen wegens geleverde bloem bollen of andere producten, die op later ter mijn betaalbaar zijn voor deze credietverlee- ning wordt overleg gezocht met plaatselijke Boerenleenbanken. Het Rijk verschafte het geld: de gemeente hare bewilliging en bemiddeling en de Bank verricht de daaraan verbonden werkzaamheden. Toelichting: Bedrijven, aan wie dit crediet zou worden verstrekt, zullen een verklaring moeten overleggen afkomstig van hunne credi teuren, waarbij, deze zich vastleggen, geen exe cutieve maatregelen te nemen voor 1933 met uitzondering voor het geval dat credietnemer uit andere hoofde dan het bedrijf, over geld be schikt of zou komen te beschikken. De' Bond van Z. H. Kleine Kweekers biedt zijn medewerking aan, met alle ten dienste staande middelen de nakoming te verzekeren van alle verplichtingen door gesteunde aange gaan. Door den voorsteller is het plan-Van Tilburg zake de werkloosheidsbestrijding teruggeno- ,eri- Zooals gemeld, had de heer Visser bij de Seiner,ne beschouwingen over de begrooting Uinf een m°tie ingediend, waarin B. en W. zo ?^n°°öigd werden, het plan nader te onder- eken. Nu dit plan teruggenomen is, acht de er Visser, naar hij ons hedenmorgen mede- Zoo het niet nuttig zijn motie te handhaven, - odat hij met zijn mede-voorsteller overleg zou egen over intrekking der motie. MMüIDEN, 29 Nov. Rijksvischafslag arbot 0.60 tot 0.75 per kg., griet 17.— tot 28.— s® 50 kg., tong 0.70 tot 1.20 per kg., middel nol 24.tot 30.— per 50 kg„ zetschol 24.— tot j kleine schol 9.tot 27.schar 13.50 tot stut' tonS'schar 35.—, rog 16.— tot 23.per 20 uks, vleet 1.20 tot 8.50 per stuk, pieterman en 38 °n 55.50 per 50 kg., groote schelvisch middel schelvisch 23.tot 27.50, kleine vj.J;61 schelvisch 16.50 tot 23.kleine schel- 12s i 4,60 tot 15-~kabeljauw 36.— tot 57 per 0 kg.; gullen 3.60 tot 19.— per 50 kg., leng 0.95 2 »n ftuk' heübot 0.65 tot 0.85 per kg., wijting k'rp tot 5.70, koolvisch per stuk 0.35 tot 0.67, ma- 2 9tot 14.50 per 50 kg., versche haring 0 tot 5.per kist. k0_ 00 heden aan den Rijksvischafslag aange- t, en stoomtrawlers: Ggj; Antje, 1500.—; H. C. 83 3100.—; ïsah i dina Joh- 4000.—; Ancor 520.—; el 2000.—; Bergen 2100.—; Vios I 00Irene 1600—; Geziena Cath. 14q00I Jennie Elza 1400.—; Zeehond f 1200. 1400.— V potter: o Walrus 1400.- 58 196.—. j. w. oö j ïyo. pSger: K. W. 178 f 480.—. ekelharing: Sch. 236 423.—. Burgerlijke stand. Geboren: G. M. Sellen- raadSluyter z. Getrouwd: J. C. Zaalberg en M. Coblijn. Overleden: G. Otten, 48 j.; J. C. van Schaik, 58 j.; P. Verdegaal, 65 j. De bloemëiitcntoonstelling. In de laatste vergadering van de commissie tot het organl- seeren van de jaarlijksche huis- en kasbroei- tentoonstelling werd de datum vastgesteld, n.l. op 17, 18 en 19 Februari 1933. De voorzitter kon tot zijn blijde tevredenheid mededeelen, dat ruim ƒ92 bijeengebracht was, waarvoor hij bijzonderen dank aan de mede werkenden en de ingezetenen der gemeente bracht. Zeven controleurs werden voorts aangewe zen. De eerste controle zal na 15 Januari plaats hebben, zooveel mogelijk des avonds. Drie personen werden aangezocht, in den loop der volgende week prijzen voor de school jeugd te koopen. Besloten werd tenslotte, dit jaar als attractie aan eiken tienden bezoeker twee bloemvazen ten geschenke te geven. Brievenbussen Van de zijde der brievenbe stellers wordt dikwijls geklaagd, dat er nog vele woningen zijn waaraan een brievenbus ont breekt. Dat dit gemis niet bevorderlijk is voor de werkzaamheden van de betrokkene postmen- schen laat zich begrijpen. Maar ook voor de be woners zelf is het vaak een groot ongerief. Het is geen zeldzaamheid dat correspondentie weer mee teruggenomen wordt en eerst in de vol gende bestelling afgeleverd. Vooral in die wij ken waar maar een bestelling per dag plaats heeft, geeft dit enorme vertraging. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij M. J. Gozeling, Iepenlaan 25, een étui met tienrittenkaarten; J. van Steijn, Wiekenpiein 8. een huissleutel; L. Kubaltz, Lucas van Leijden laan 6, een heerenhorloge; Liebregts, Javalaan 57, een étui met inhoud; wed. Adriaanse, Kerk- laan 59, 4 gonjezakken; Kooi, Kerklaan 1. een grijze hazewindhond; W. v. Looij, Binnenweg 140, een rijwielbelastingmerk; P. van Houten j Jac. van Campenstraat 57, een bril in étui; B. Kooijman, Eschdoornlaan 2, een huissleutel Van der Linden, Zandvoortschelaan 31, een pa- rapluie; P. Reedijk, Kerklaan 17, een groote hond; Bos, Raadhuisstraat 34, een bruine rok; wed. Van der Leijden, Bosboom Toussaintstraat 52, een damesportemonnaie met inhoud; bureau van politie, Raadhuisstraat, een blauw kinder mutsje, 1 zilveren sigarettenkoker. Statuten De „Stscrt." bevat de statuten van de N. V. Stoomwasch- en Strijkinrichting Helderlust", alhier. Het Wflhelminapark Het Wilhelmlnapark zal vooreerst niet gerestaureerd worden, ver moedelijk als bezuiniging, wat heel jammer is. Thans is het voornemen het park vol te zetten met tulpen en wat narcissen. Hiermee is men reeds aangevangen. De post op Zondag Met ingang van heden zal het Postkantoor des Zondags voor den postdienst alleen geopend zijn van 89 uur voorm.. Hierdoor vervalt het uur van 1—2 uur nam. Het publiek zal er niet veel ongerief van hebben; de meeste inwoners wisten het niet eens, dat er 's middags ook nog gelegenheid was poststukken af te halen. Postjubileum Donderdag a. s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer J. Heemskerk, kantoorknecht ten Postkantore, alhier in dienst trad bij het Staatsbedrijf van P. T. T. Ruim 20 jaar deed hij dienst als besteller. Hij bezit de eigenschap, om op sympathieke wijze met het publiek om te gaan. Bij de jaarlijksche traditioneele postuitvoering is het Heemskerk, die altijd de lachers op zijn hand weet te krijgen. De a. s. jubilaris is naast zijn ambt ook reeds bijna 14 jaar voorzitter van de afdee- ling Hillegom en omstreken van den Ned. Bond van P. T. T.-personeel „St. Petrus", wiens leiding door de postmannen steeds wordt ge waardeerd, hetgeen wel speciaal tot uiting kwam in een spontane huldiging, die de heer Heemskerk in ontvangst had te nemen bij ge legenheid van het 10-jarig bestaan van de afdeeling. Ongetwijfeld zal zoowel het postpersoneel zoowel van hier en elders, als een groot deel van het Hillegömsche publiek hem op 1 Dec. gelukwenschen aanbieden. Ingebroken Ingebroken is in het kantoor van de modelboerderij „Weeresteyn". Een hangslot op de deur is verbroken en eenig geld ontvreemd. De knop van de brandkast was afgebroken. Verdere sporen van braak waren er niet. De politie stelt een onderzoek in. Aanrijding Maandagmorgen werd de groen tehandelaar G. O., terwijl hij met een bakfiets met kisten boerenkool langs den Akerdijk reed, aangereden door een passeerenden vrachtauto. Als door een wonder kwam G. er goed af, doch de bakfiets evenals de lading werden bescha digd. Verbetering in zicht! Naar wij vernemen heeft het Polderbestuur op een verzoek van de dorps- vereeniging tot hét aanbrengen van verbetering aan den Vijfhuizerdijk, zeer gunstig geantwoord. Er bestaat veel kans dat genoemde weg in het volgend jaar bestraat ofwel op andere afdoende wijze zal worden opgeknapt. Opheffing winkelsluiting B. en W. dezer gemeente hebben ontheffing verleend van de verbodsbepaling van de Winkelsluitingswet 1930, in dier voege, dat alle winkels in deze gemeente op-^hnciag 4 December geopend mo gen zijn van 8 uur van, tot 9 uur n.m. B. en W. hebben den raad een overzicht aan geboden van het getal aangeslagenen en het zuiver inkomen der belastingplichtigen van de belastingjaren 19281929, 19291930, 1930— 1931 en 1931—1932. Uit dit overzicht blijkt allereerst, dat het getal aangeslagenen is gestegen van 11437 tot 11950, vergeleken bij het vorige jaar. Ook het totaal zuiver inkomen der belastingplichtigen is gestegen en wel van 25.393.555 tot 25.521.627. Oppervlakkig beschouwd lijkt deze stijging vanzelfsprekend, omdat het getal aangeslagenen toegenomen is. Voor den fiscus is dit overzicht niettemin eenigszins teleurstellend. Het getal aangeslage nen is weliswaar gestegen, doch voor het over- groote deel met inkomens van 800.tot 2000.—. Daarentegen is echter het aantal hoo- gere inkomens gedaald. Vergeleken bij het voor afgaande belastingjaar missen wij in 1931—1932 niet minder dan vijf van de hoogst aangeslage nen, die een zuiver inkomen hadden boven de 20.000.— Over 1930—1931 waren er in onze gemeente 24 aangeslagenen met sen inkomen boven de 20.000.In totaal bedroeg het inkomen van deze 24 de mooie som van 1.364.628. Over 1931 -1939 was hun aantal geslonken tot 19 met een totaal inkomen van 1.390.371. Alzoo een nadeelig verschil van bijna 475:000. Het getal aangeslagenen, met een inkomen van 10.000 tot 20.000 is stationnair gebleven en bedraagt nog 78. Aanzienlijk gedaald is het getal aangeslagenen met inkomen van 2000.— tot 3000.—. Het verminderde van 2707 tot 2580. Wat de inkomens hier beneden betreft, vertoont het overzicht een flinke stijging van het getal aangeslagenen, terwijl ten opzichte van de inkomens tusschen 3000 en 10.000 het getal aangeslagenen afwisselend stijging en daling vertoont. Hieronder laten wij het staatje volgen, ver meldende het getal aangeslagenen en het zui ver Inkomen over het belastingjaar 19311932: Zuiver irik Getal aangesl. Zuiver ink 800 tot 1.000 936 819.657 1.000 1.200 933 991.755 1.200 1.400 1382 1.764.134 1.400 it 1.600 1708 2.539.392 1.600 1.800 1653 2.776.448 1.800 2.000 1383 2.592.236 2.000 3.000 Ï580 6.037.561 3.000 3.500 415 1.315.008 3.500 4.000 278 1.022.848 4.000 4.500 175 731.717 4.500 5.000 109 511.723 5.000 6.000 133 710.198 6.000 7.000 62 394.426 7.000 8.000 60 440.250 8.000 9.000 22 185.038 9.000 10.000 24 228.159 10.000 20.000 78 1.070.706 20.000 en hooger 19 1.390.371 Totaal 11950 25.521.627 gang in dien weg, alles te Santpoort, welke aanleg en verbreeding, met het oog op de exploitatie van het aanliggend terrein der N. V. en de reeds aanwezige bebouwing, ge wenscht moet worden geacht. De onderhande lingen hebben tot resultaat gehad, dat tus schen de N. V. en het college een overeenkomst is gesloten tot uitvoering van deze werken. IJmuiden's Bloei. In de laatst gehouden bestuursvergadering der vereeniging „IJmui den's Bloei" werd besproken een kennisgeving van het voornemen van verschillende ingezete nen, die de gemeente metterwoon willen ver laten in verband met de hooge belastingen en de vrees, dat die nog verhoogd zullen worden. Besloten werd een actie te voeren tot belasting verlaging, in elk geval tegen verhooging, en om hiervoor samenwerking te zoeken met de be sturen der vereenigingen „Santpoort's Bloei", oe Buurtschap Driehuis" en de Parkwijk „Zee weg". Van het bestuur der vereeniging „Santpoort's Bloei" was een verzoek ingekomen om adhaesie te betuigen aan een verzoek van de directie der Nederlandsche Spoorwegen tot vermindering van de tarieven van de trajectkaarten. Daar deze kaarten niet in de vrmindering deelen en in deze gemeente vele forensen wonen, hebben eenigen dezer om deze reden de gemeente reeds verlaten. Met groote dankbaarheid werd kennis geno men van het besluit der Kamer van Koophan del en Fabrieken om de subsidie aan „IJmui- dens Bloei" te verhoogen tot 150. Aan den heer A. F. C. Bückman werd dank gebracht voor zijn initiatief. Daar de vereeniging geen subsidie van de gemeente meer krijgt, komt deze verhooging dubbel te pas. De storm. Gistermorgen te half elf kwam na een reis van zes dagen met stormschade alhier binnen de stoomtrawler „Ancar IJm. 135" van den heer C. van Vrede. De stoomtrawler was visschende geweest op 60 mijl van Terschelling, toen een hooge zee zich op het schip stortte en de brug weg sloeg. De twee mannen, die aan het stuurrad stonden, kregen boven wonder geen letsel. De stoomtrawler „Adriatic" IJm. 18 kwam na vier dagen met een lekken stoomketel binnen. Consultatie-bureau Kleuterzorg Ingaande 29 November zal in plaats van tweemaal per maand iederen Dinsdag in het Witte Kruis- gebouw aan de Kennemerlaan 125 het consul tatie-bureau voor kleuters van 1 tot 6 jaar zijn geopend. Deze doeltreffende regeling komt ten goede aan de geheele bevolking van Vel- sen, ook aan hen die lid zijn van het Wit- Gele Kruis, omdat ook dezen van het Consul tatie-bureau gratis advies kunnen ontvangen. inzittenden de auto's verlieten en hun reis te voet voortzetten. De politie te Londen waarschuwde de be woners van enkele laag gelegen stadsdeelen zich gereed te houden hun woningen te ont ruimen. Op enkele plaatsen stond de Theems nog slechts 30 c.M. beneden den kaderand. Eerst 's nachts om twee uur kondigde een kanon schot de bevolking aan, dat het gevaar geweken was. Gisteren zijn in Bremen gemeenteraadsver kiezingen gehouden. Ruim 81 pet. der kiezers zijn opgekomen. De soc.-dem. kregen 91 zetels tegen 109 in 1929, de Nazi's 14 (0), de com munisten 8 (0). De overige partijen kregen 71 (75). Het aantal stemmen, dat op de nat. socia listen werd uitgebracht bedroeg 8.94 pet. tegen 11.91 pet. bij de rijksdagverkiezingen op 6 Nov. MOSKOU, 28 Nov. (V. D.) Tengevolge van een zwaren storm op de Kaspische Zee worden verschillende trawlers met in totaal 44 man aan boord, vermist. Verscheidene vliegtuigen zoeken naar de schipbreukelingen. Een mili taire vlieger deelde Maandag mede, dat het Russische s.s. „Bednota" gezonken is. De be manning kon worden gered. KONINGSBERGEN, 29 Nov. (Reuter) In het O.-Pruisische dorp S.tuhm is een graan molen afgebrand. 5000 centenaar graan wer den een prooi der vlammen. De schade be draagt 100.000 mark en is door verzekering gedekt. Wegenaanleg Met de N.V. Maatschappij tot beheer en exploitatie van onroerende goe deren „Veenduin", gevestigd te Bloemendaal zijn door het gemeentebestuur onderhandelin gen gevoerd omtrent aanleg van een wegge deelte, geprojecteerd tusschen den Midden duinerweg en den Brederoodscheweg, aanleg van een plein in den Middenduinerweg, in aan 'sluiting aan vorenbedoeld weggedeelte, en ver breeding van het gedeelte van den Middenduin weg, tusschen gemeld plein en den spoorwegover LEMBERG. 28 Nov. (W.B.). Vandaag hebben weer verschillende studentengroepen door de straten van Lemberg gedemonstreerd. De vierde persoon, die aan de messenstekerij had deelge nomen, is gearresteerd. Door de demonstranten werden de ruiten van verschillende Joodsche winkels ingeworpen. Bij de relletjes werden vele personen gewond. Een groote politiemacht dreet de betoogers uiteen. In den loop van den mid dag zijn de universiteit en de hoogescholen ge sloten. LEMBERG, 28 Nov. (Eigen telegram). Bij de onlusten te Lemberg werden 29 personen zoo danig gewond, dat ze in een ziekenhuis moesten worden opgenomen. 84 demonstranten werden door de politie gearresteerd. (United Press) BERLIJN, 29 Nov. (W.B.) Het beeld van den binnenlandsch-politieken toestand is vanmor gen weer ten sterkste gewijzigd, doordat de nat.-socialisten het bezoek van Strasser en Frick aan generaal Schleicher, dat vandaag zou plaats hebben, weer hebben laten afzeggen. De onverzoenlijke richting in de N. S. D. A. P., welke na Hitler's besprekingen niets meer van onderhandelen wil weten, blijkt dus de overhand te hebben gekregen. Nog gisteravond hoopte von Schleicher er vast op, dat hem de kabinetsvorming zou ge lukken. Nu Adolf Hitler aan Strasser weer de volmacht tot het voeren van onderhandelin gen heeft onttrokken, heeft von Schleicher van zijn candidatuur voor het rijkskanselierschap, waarvoor hij toch al weinig voelde, afgezien. Zoo zijn we weer even ver als Zaterdag. Reeds wordt weer gesproken over een nieuwe op dracht aan von Papen. Deze heeft echter, zooals men weet, den rijkspresident verzocht hem niet tot kabinets formateur te benoemen. Von Papen zal dus een nieuwe opdracht niet gemakkelijk aanvaarden, zeker als hij is van de geweldig zware opga ven, die hem te wachten staan in de zwaarste wintermaanden welke voor de deur staan. Maar de tijd echter dringt, is het mogelijk dat von Papen heden wordt benoemd. Ongetwijfeld zal een nieuw kabinet-von Papen sterk van het tegenwoordige verschillen. De moeilijkheden van de zijde der partijen zullen hierdoor echter wel niet worden weggenomen. Volgens de opvatting in politieke kringen blijft er daarom niets over, dan den Rijksdag uit te schakelen, b.v. door hem op grond van art. 48 voor 6 maanden te verdagen. Waarschijnlijker lijkt echter, dat de Rijks dag opnieuw zal worden ontbonden. Natuurlijk zijn dit alles slechts gissingen. Voorloopig zoo rectificeert Wolff zichzelf zijn er echter ook nog veel redenen om aan te nemen, dat Von Schleicher zijn pogingen nog niet heelemaal heeft opgegeven. De laatste beslissing in deze donkere crisis berust bij den Rijkspresident/ Frick heeft bij het afzeggen van zijn bezoek aan von Schleicher verklaard, dat dit slecht» zou kunnen plaats hebben in tegenwoordig heid van Hitier. Zou Hitier hiertoe bereid zijn, dan is het mogelijk, dat als nog een onder houd tusschen von Schleicher en Hitier plaats vindt. Dit zou ook verklaren, waarom de rijks president zijn beslissing tot morgen wil uit stellen. Vraag: Wat is de kortste weg van Amsterdam naar Medemblik per fiets? Hoeveel K.M.? Antw.: Amsterdam, Buiksloot. Het Schouw, Ilpendam, Purmerend, Oosthuizen, Scharwoude, Hoorn, Wognum, Nibbixwoud, Midwoud, Station Oostwoud, Station Opperdoes, Medemblik. 58 K.M. De uitslagen zijn: Hoofdklasse: W. van Pelt remise met J. Balk. Tweede klasse: J. Otter wint wan T. Kerk- man; A. Kiel wint van P G. M. Ottolini Sr.; P. J. Bijrtj wint van J. M. A. Minderhoud; J. Otter wint van J. H. Reedijk; T. Kerkman wint van Th. Wesselman; Ph. F. Amelung Sr. remise met H. Rozijn. Derde Klasse: H. W. C. van Rhoon wint van O. T. Glaser; B. Henneke remise met J. Booij; Th. C. v. d. Sluijs wint van H. G. J. Andriessen; H. J. J. Andriessen wint van H. W. C. van Rhoon; L. Wisch wint van G. Mole naar; H. W. C. van Rhoon wint van J. Kla- verstijn; K. Olü wint van A. Smit; B. Hen neke wint van Th. C. v. d. Sluijs; I. Ravens- bergen wint van P. A. Nooij; W. Jonkhof wint van H. Hoogeveen; Ph. G. Amelung Jr. wint van J. J. Groenewoud; H. G. J. Andriessen wint van J. C. Bom; H. C. Souverein wint van J. Merts. Maandagavond j.l. vond de ontmoeting plaats tusschen de beide Haarlemsche hoofdklasse teams. Hieronder publiceeren wij den volledigen uit slag van dezen wedstrijd: Haarlemsche Damclub I—Damclöb Haarlem I 1. J. B. Sluiter Jr.F. A. Berkemeier 20 2. mr. P. J. van DartelenChr. F. Visse 1—1 3. J. W. van DartelenH. W. Zitman 1—1 4. J. P. van Eijk—Th. van Wamel 2—0 5. H. G. Teunisse„Schijf" - 2O 6. A. de JongJ. J. P. Kraaijer 11 7. Joh. FabelH. A. van Abs 2—0 8. D. KleenW. Stroo 2—0 9. H. GreeuwG. P. Heek 1—1 10. J. van LooijW. van Daalen 02 Totaal voor Haarlemsche Damclub 146 In de eerste minuut ontgaan Lisse door treu zelen voor doel, een paar scoringskansen Na een kwartier spelen ontstaat eeltige gewirwar voor het Teylingen-doel, waarbij Van Zeist kans ziet, met een mooien omhaal, de leiding voor Lisse te veroveren, 01. Er komt dan wat meer leven in de Teylingen-ploeg, maar voorloopig nog zonder gevaar. Uit een vrijen trap weet Homan op keurige wijze gelijk te maken. Geen minuut later doet de oudere Homan voor z'n neef niet onder en scoort no. 2 voor Teylingen. Na rust speelt Lisse wat gemtkkeliiker met den sterken wind mee, doch kon niet beletten, dat het geruimen tijd op eigen helft werd ge drongen. Uit een scrimmage voor het Tev- lingendoel, wordt stand weer gelijk. De Tel- lingers zetten dan de tanden nog eens op el kaar, komen gevaarlijk voor het Lisse-doel, waar een der Lisse-spelers een overtreding begaat. De penalty wordt tegen de bovenlat getrapt en het gevaar verdwijnt. Even later wordt een penalty door Teylingen in een doel punt omgezet en de stand is (32). In het beruchte gebied bü Teylingen, blijkt ook niet altijd naar den wensch van den arbiter te worden gespeeld, zoodat ook Lisse een elfmeterschop te nemen krijgt. Na een maal te zijn overgenomen, wordt de stand dus weer gelijk (3—3). DINSDAG, 29 Nov. vorige koersen 7 96 7.8S 59.1214 59.1214 9.73 la 9.73 Brussel 34.45 34.4714 Zwitserland 47 85 47 83 - 41.75 11 1-, 4.1.15 43.25 -)8lO - 41.15 41.00 New fork (cable) 2.48« -'■48 H 12.6714 12.67H 7.3 7.3714 20.30 20.25 Vorige fcjerpen LONDEN, 28 Nov. Gisteren en gedurende den afgeloopen nacht, heeft boven Noord- en Midden-Engeland een hevige storm geWoed, die op sommige oogenblikken een snelheid van 110 K M. per uur bereikte. Het stoomschip „Britannic" arriveerde met 24 uur vertraging te Liverpool. Op de Wear kwamen twee stoom schepen met elkaar in botsing en bij het eiland Isley liep een trawler aan den grond. Op eenige plaatsen in Schotland woedden sneeuwstormen, waardoor het verkeer grooten last ondervond. Bij Inverness bleven twaad automobielen in de sneeuw steken, zoodat de Staatsieenineen 5% Nederland 1919 iy, Nederland 1916 4% Nederland 1931 5% Nederland 1932 4y> N-Ind. 1926 AB 102* 102H 100»4 10114 9314 I02l?<6 101 101 101H 93 Banken Koloniale Bank 56 56)4 Indische Bank 55 53 Cert. Handei-M. 16)4 65 Industrieën UnUever 105)4 103# Calve Delft 64 61 Alg. Kunstzijde 43 41H Van Berkel's Pat. 18 18 Nieuwe PhUlps 123 121)4 tlüch. Accoustlek 3)4 3H Ned. Pord 115 1134 Industr. Buitenland Anaconda 17>i 17)4 Bethlehem Steel 16* 154 S. 8teel 331® j3*)fs O. S. heather 4 4 Intern. Nickel 8 8JC Mllnboun öoeton Mijnbouw 15 15 Alg. Exploratie 122 120 Bedjang Lebong 78 78 4 Petroleum aa Does 20 20 Kon Olie 141H 140 PerlaK 7 7j Peudawa 5H bH Continental OU 6H tM Vorige koersen Shel) anion OU Rubber A'dam Rubber Bandar Dell Batavia Rubber SerDadjad! Sllau V. t O. O. Allied tutercontln. Rubber scheepvaart Jan Oh. Japan Hoh. Amerika UJn Dito Gem. Elgend. Kon. Ned. 8toomb Scheepvaart-ünie Suiker a. V. A. Jat. Cultuur N l 8. O. Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem Tabak Den Batavia Oude Del) Oostkust Senembab Spoorwegen OnloD Pacific Wabash Brte Kansas Oitj South South. RoUw. ee 6 5H 58)4 58 38 38 25 26 20)4 IK 17 32 32 21 20 Vi 35 34 3>j 3)4 3H 3)4 18M 1814 58 5734 167 163)4 100 93 73 70 714 44 H 40)4 30.50 29.00 14014 139 112M 112 17 17 126 125.* 83'A 69 2>4 ifïi 5Jt 5)4 b 8 7H 1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 3