J Zijn laatste gang Steiger ingestort Spoorwegabonnementen Roofoverval te Amsterdam .RADIO-PROGRAMMA, KOLENBESPREKINGEN TE BRUSSEL DINSDAG 29 NOVEMBER WEGENVERBETERING Productief werk Mislukte aanslag Het cadeau-stelsel Woensdag 30 Nov. 1932 Briketten-conventie Veel belangstelling Een verzoek van den A.N.W.B. en de K.N.A.C. aan de Staten van Noord-Holland De verlaging gaat 1 Januari in MISLUKTE ROOFOVERVAL Woonwagenbewoner valt een oude man aan DE LOONSVERLAGING IN NOORD-HOLLAND Soc.-dem. gedeputeerden moeten tegen stemmen Twee bandieten overvallen den kassier van een wisselkantoor Nationaal onderzoek Uit noodzaak DE ORANJErNASSAU-MIJNEN Worden niet verkocht NASLEEP DER RELLETJES Het O. M. in hooger beroep Internationale overeenkomst in zake nevenproducten WERKVERSCHAFFINGSWEE De hoofddaders van de relletjes bij Groningen gearresteerd HET OVERLEG NOG GAANDE Boycotbeweging in Nederland en Duitschland METROPOLITAAN KAPITTEL IN HET AARTSBISDOM Kanunnik Van Schaik tot Proost benoemd DRIEHONDERD HUIZEN VERNIELD Door een typhoon DE JUWEELENDIEFSTAL De „kleine baron" speelde comedie Begrafenis vpn het slachtoffer van het stroopersdrama te Egmond BOERDERIJ AFGEBRAND Veel vee verbrand EEN KRANIG SOLDAAT Beloond met de Carnegie-medaille De verwachting Vier arbeiders werden het slachtoffer MGR. DIEPEN TE ROME AUTOBUS TEGEN EEN PAAL Twee zwaar en acht licht gewonden HET „BOSSCHE GEVAL" Veldwachter door vechtersbazen aangevallen Motiveering van het vonnis Blijkens de Provinciale Begrooting van Noord-Holland voor het jaar 1933, zooals deze door Ged. Staten aan de Staten is aangeboden is de jaarlijksche storting uit de algemeene middelen in het Wegenfonds van 1.000.000 tot f 500,000 verminderd. De A.N.W.B. en de K.N.A.C. zijn van meening, dat het alle aan beveling zou verdienen het productieve werk aan wegenbouw en wegenverbetering ten krachtigste door te voeren, omdat daardoor op de meest effectieve wijze aan de behoefte aan werkgelegenheid wordt tegemoet gekomen, daarom zij het te betreuren, indien dit voor stel zou worden verwezenlijkt, vooral omdat zulks onvermijdelijk zal leiden tot vertraging van het tempo van de wegenverbetering, een werk dat leidt togoedkpoper vervoer en hetwelk dus overwegend bijdraagt tot den bloei en de ontwikkeling van de betrokken streek en der halve van de grootste economische beteekenis is. Élke vertraging van dat tempo komt on economisch voor, omdat het verwerkte kapitaal eerst na langeren tijd rendabel zou worden, aangezien de noodïge goede Of betere verbin dingen niet binnen bekwamen tijd als één ge heel kunnen worden afgewerkt. Bij de financie ring van het verbeteringsprogramma van de provinciale plannen moet rekening worden ge houden met de huidige en toekomstige opbren- sten van de wegen-en Rijwielbelastingen, welke f 3 voornaamste bron van inkomsten van het Wegenfonds vormen en welke ondanks de zeer cunstige tijdsomstandigheden nog steeds een accres vertoonen. Het verleenen van ruime voorschotten uit de algemeene middelen met als waarborg voor rente en aflossingen de wettelijke vastge stelde toekomstige uitkeeringen uit het wegen fonds zal er toe leiden, dat het huidige ge slacht spoediger van de goede en veilige verbin dingen de voordeelen zal genieten, zonder dat, naar met stelligheid kan worden aangenomen, het toekomstige geslacht daardoor wordt bena deeld. In verband met het bovenstaande is door voornoemde Verkeersvereenigingen aan de Sta ten van Noord-Holland verzocht, indien eenigs- zins mogelijk de storting in het Wegenfonds ook voor 1933 op 1.000.000 vast te stellen. Naar wij vernemen worden met ingang van 1 Januari a.s. de prijzen der algemeene abonne mentskaarten der Nederlandsche Spoorwegen verlaagd, de wijze van aanvragen vereenvoudigd, de groepkaarten afgeschaft en gedurende het geheele jaar achtdaagsche abonnementskaarten verkrijgbaar gesteld voor het geheele net. De prijzen van de algemeene abonnements kaarten zullen bedragen voor de eerste maand: eerste klas 85.—, tweede klas 65.derde klas 45.—. Voor elke volgende maand, mits onmiddellijk aansluitend aan de voorafgaande: eerste klasse Al—,, tweede 43.40 en derde 30.—. Dé prijzen van de achtdaagsche abonnements kaarten bedragen: eerste klas 28.50, tweede 21.75 en derde 15. De Directie der Nederlandsche Spoorwegen deelt omtrent de tariefverlaging voor de abon nementen nog mede: Reizigers, die op 31 December 1932 vervallen de abonnements- of groepkaart hebben en een onmiddellijk in geldigheid aansluitende alge meene abonnemèntskaart nemen, genieten da delijk van de goedkoopere prijzen voor elke volgende maand. Zij, wier algemeene abonnementskaart of groekaart in 1933 verloopt, kunnen deze ver wisselen voor een algemeen abonnement vol gens het nieuwe tarief en krijgen dan het even- tueele prijsverschil terugbetaald.* Zaterdagavond is de 65-jarige koopman, Levie Schlosser geheeten, wonende in de gemeente Den Ham, het slachtoffer geworden van een mislukten roofoverval. Hij kreeg bezoek van een woonwagenbewoner uit de buurt, zekeren van E., die hem een glas water vroeg. Plotseling viel de man op S. aan, wierp hem op den grond en sloeg hem met zijn vuist en een knuppel ver scheidene malen op het hoofd. Hoewel eenigs- zins verdoofd, wist de oude man bij de worste ling, die ontstond, te vluchten, doch buiten werd hij wederom door van E., die hem achtervolgde, gegrepen en in een sloot geworpen met de ken nelijke bedoeling hem te verdrinken. S. wist echter uit de slootte kruipen en, voordat van E. hem weer kon bereiken, verder te vluchten. Hij schreeuwde luidkeels om hulp en de dader vluehte daardoor. Hij had geen gelegenheid ge had iets te rooven. De politie van Den Ham en het parket van Almelo zijn Zondagmorgen met het onderzoek begonnen. De dader is voortvluchtig. In den loop der vorige maand hebben Gedepu teerde Staten van Noord-Holland, zooals wij vermeldden, bij de Staten een voorstel ingediend om op de nominale bezoldiging van elk lid van het personeel der provincie, na aftrek van 1000, gedurende de eerstvolgende drie jaren een korting toe te passen van zes procent. Dit voorstel was in het georganiseerd overleg voor het personeel der provincie behandeld en daar met meerderheid van stemmen aange nomen. In het college van Gedeputeerden is, na nauwkeurig wikken en wegen van de om standigheden, algeheele overeenstemming be reikt, van meerder- of minderheid was geen sprake; ook de beide sociaal-democratische leden van het college gingen met het voorstel mede. Daarna ontstond in sociaal-democratische or ganisaties oppositie tegen de houding der Ge deputeerden, de heeren A. H. Gerhard en A. W. Michels; de opdrachtgevers dezer provinciale bestuurders kwamen tot het besluit dat de leden der soc.-dem. Statenfractie, de beide Gedepu teerden inbegrepen, niet voor de verlaging der loonen mochten stemmen. De gevolgen van dit votum kwamen reeds tot uiting bij het op 8 Nov. j.l. gehouden afdeelingsonderzoek der provin ciale begrooting. En in de Statenzitting, 20 December a.s. be ginnende, zullen de soc.-dem. leden van het dagelijksch bestuurscollege, aldus het .Handels blad", de redenen uiteenzetten waarom zij ver plicht werden, te stemmen tegen het loons- verlagingsvoorstel, met hunne instemming door het dagelijksch provinciaal bestuur ingediend. Gistermiddag te omstreeks 6 uur zijn een tweetal mannen een geldwisselkantoor aan het Damrak te Amsterdam binnengestapt, waar al leen nog de kassier aanwezig was. Een der overvallers trok een revolver en bedreigde den kassier, terwijl een andere de jalouzieën liét zak ken. De kassier liet zich echter niet overbluf fen en begon geweldig om hulp te roepen, zoo dat de beide overvallers het geraden vonden de vlucht te nemen. Zij holden het Damrak op in verschillende richtingen en wisten aldus in de drukte te ontkomen. Er verzamelde zich na tuurlijk voor het perceel een groote menigte menschen. De politie uit het bureau Warmoes straat was spoedig ter plaatse aan wie de kas sier een tamelijk volledig signalement wist op te geven. Het onderzoek is in vollen gang, Wij vernamen nader dat de Bank, welke het hier betreft, is de Bank „Noord Holland" aan het Damrak 24. De twee daders waren naar schatting beiden 35 jaar en spraken Duitsch; zij gaven voor dat zij kwamen om geld te wisselen. Het „Nationaal Comité tot beteugeling van het Cadeaustelsel" (door het streven naar'een wettelijke regeling daarvan) heeft kortelings aan pl.m. 9000 fabrikanten, importeurs; tusschen- handelaren en vereenigingen op handels- en nijverheidsgebied vragenlijsten gezonden, afzon derlijk geredigeerd, voor elk der bovengenoemde categorieën, teneinde op die manier een zoo vol ledig mogelijk overzicht te verkrijgen van de toepassing van dit verkoopsysteem hier te lande en van het standpunt, dat belanghebbenden in handel en nijverheid ten opzichte van het cadeaustelsel innemen. Inmiddels zijn reeds een zeer groot aantal antwoorden hierop binnengekomen, waarvan pl.m. 95 pCt. zich tegen het cadeaustelsel uit spreekt. Ongeveer 85pCt. dezer tegenstanders van het cadeaustelsel is vóór wettelijke regeling daarvan. Een aantal daaronder verklaart zich slechts daarom voor wettelijke regeling, omdat het geen andere methode ter afdoende en blij vende beteugeling van de uitwassen van dit verkoopsysteem mogelijk acht. Bijzondere beteekenis wordt aan dit onderzoek verleend door het feit, dat een groot aantal toepassers van het cadeaustelsel ingevulde vragenlijsten heeft ingezonden, waaruit blijkt hoe groot het aantal dergenen is, die noodge dwongen dit stelsel toepassen, doch blijkens de gegeven inlichtingen volstrekt niet blind zijn voor de veelzijdige nadeelen, welke dit verkoop systeem aankleven. Geen enkele vereeniging op handels- en nij verheidsgebied heeft zich tot op heden vóór het cadeaustelsel uitgesproken of dit in be scherming genomen. Het comité zal gaarne aan iedere erkende firma of vennootschap en iedere Kon. goedge keurde vereeniging op het gebied van handel en nijverheid, welke door verhuizing of om eenige andere reden geen vragenlijst mocht hebben ontvangen, deze alsnog toezenden bij aanvraag aan het secretariaat (Parkweg 180, te Voor burg) vóór 5 Dec. a.s. De antwoorden moeten uiterlijk 5 Dec. ingeleverd worden. Bij den aanvraag, gelieve de aanvrager de categorie te vermelden, waartoe deze behoort. Naar aanleiding van de loopende geruchten, omtrent onderhandelingen over een verkoop van de Oranje Nassaumijnen, deelt de Directie van de Oranje Nassaumijnen mede, dat inderdaad de Steenkolen-Handelsvereeniging te Utrecht, daartoe strekkende voorstellen heeft gedaan. De daarop gevolgde onderhandelingen met het concern-de Wendel hebben echter niet tot overeenstemming geleid. Naar wij vernemen, heeft de Officier van Justitie bij de Haagsche rechtbank hooger be roep aangeteekend tegen het vonnis, waarbij de bakker W. J. van C. uit Amsterdam, die tijdens de relletjes op 20 September j.l., met een aschemmer naar de politie wierp, is vrij gesproken van de hem ten laste gelegde po ging tot zware mishandeling. Tegen dezen verdachte was door het O. M. acht maanden gevangenisstraf geëischt. HUIZEN (1875 M.) N.C.R.V. 8 u. Schrift lezing en meditatie; 8.15 Gramofoonmuziek; 10 u. Zang door het N.C.R.V. dameskoor; 10.30 Morgendienst door Ds. D. Tom; llu. Concert: Mevr. C. van RavenszwaayMöl- lenkamp, zang; 12 u. Politieberichten; 12.15 Harmoniumconcert door Ton Brandes; 1 u. Vervolg concert door het trio v. d. Horst; 2 u. H. Kippersluys: „Plantenziekten en de bestrijding er van, van Christelijk standpunt bezien"; 2.45 Lezen van Christelijke lectuur; з.15 Concert door het Hollandsch harp- kwartet; 4.45 Verzorging zender; 5 u. Kin deruurtje; 6 u. Gramofoonplaten; 6.15 spr. A. Stapelkamp; 6.30 Engelsch voor begin ners: 7 u. Onderwijsfonds voor de Binnen vaart; 7.30 Politieberichten; 7.45 Persbe richten van het Ned. Chr. Persbureau; 8 u. Bestuursmededeelingen door mr. A. v. d. Deure; 8.30 De Haarlemsche Orkestvereen. j.l.v. Frits Schuurman. Het NCRV dames koor o.l.v. Louise Lauenroth; 9 u. G. van Ravenswaay: „Het bloeitijdperk der Pro- testantsche Kerkmuziek" III. Het muziek leven aan de vorstelijke hoven. 9.30 Ver volg concert; pl.m. 10.30 Vaz Dias; 10.30 Een uurtje zang (gr.pl.). HILVERSUM (296 M.) VARA. 8 u. Gra mofoonmuziekVPRO 10 u. Morgenwij ding. VARA 10.15 Uitzending voor de arbeiders in de contlnu-bedrijven. „Het ka pitalisme en wat er aan vooraf ging" VI, door G. J. Zwertbroek. Orgelspel door Johan Jong; 11 u. RVU mevr. J. RiemensReur- ïlag: „Invloeden op de ontwikkeling van het kind"; 11.30 Orgelspel door Johan Jong; .1.45 Carel Rijken draagt voor: Fragmenten uit „Droevig Engeland", Rob. Blachford; 12 De Notekrakers o.l.v. Daaf Wins; 1-45 Verzorging zender; 2 u. Vrouwenuurtje; 3 u. Voor de kinderen. Medew. van: Coba Kuurstra, zang; Hetty Beck vertelt; Piet riggers vertelt bij de gramofoonmuziek; Vara-tooneel o.l.v. Willem van Capellen; Oom Henk, vragenuurtje; 5 u. Orgelspel door johan Jong. afgewisseld door gramo foonmuziek; 6.30 R.V.U. Otto van Tussen broek: „Karakteriseering van het werk van den kunstenaar als schilder en beeldhou wer"; 7 u. S.D.A.P. kwartiertje. Overzicht van de afgeloopen week, dooi- Jan Oude geest; 7.20 Vara-orkest o.l.v. Hugo de Groot, 7.59 Herhaling van S.O.S.-berichten; 8 u. De vakbeweging (III) Stroomingen in de Nederlandsche vakbeweging door dr. Henrl Polak; 8 20 Vara-orkest o.l.v. Hugo de Groo.t Wagner-programma; 9 u. Vara-tooneel o.l.v. Willem van Capellen; 10 uur Vara-orkest o.l.v, Hugo de Groot; 10.20 Vaz Dias; 10.30 Dirk Witte-programma. Henry Wallig zingt, net pianobegeleiding van Liddy Bergmann; 11 u. Gramofoonmuziek; 12 u. Tijdsein en iluiting. BRUSSEL (509 M.) 12.20 Concert door let klein-orkest van het N.I.R. o.l.v. P. .leemans; 1.30 Gramofoonmuziek; 5.20 Con- :ert door het kleine orkest van het N.I.R. >.l.v. P. Leemans; 6.35 Gramofoonmuziek; 3.20 Concert door het Radio-orkest o.l.v. '"■ranz André; 9.20 Vervolg concert; 10.30 Iramofoonmuziek. KALUNDBORG (1153 M.) 11.20 Strijkor- :est van hotel „Bellevue" o.l.v. Harald An dersen; 2.20 Omroeporkest o.l.v. Emil Ree- sen; 4.20 Gramofoonmuziek; 9.25 accordeon- muziek. BERLIJN. (419 M.) 7 uur Populaire en dansmuziek; 7.50 blijspel „Meiseken" van Kühn; 10.35 Concert. HAMBURG. (372 M.) 1.30 Gramofoonmu ziek; 3.50 Concert door het Radio-orkest o.l.v. José Eibenschütz; 9.50 dansmuziek. KÖNIGSWUSTERHAUSEN (1635 M.) 1.20 Gramofoonmuziek; 3.50 Concert. LANGENBERG (472 M.) 12.20 Concert o.l.v. Eysoldt; 4.35 Vesperconcert; 9.50 con cert o.l.v. Wolf. DAVENTRY (1554 M.) 12.20 Orgelconcert; 1.05 Concert; 1.50 Gramofoonmuziek; 3.50 concert; 8.35 Elgar-concert; 11.10 Dansmu ziek. PARIJS EIFFEL (1446 M.) 8.45 Concert. PARIJS R. (1725 M.) 8.05 Gramofoonmu ziek 12.50 Orgelrecital; 1.25 Concert; 7.40 Concert door het omroeporkest; 8.20 opera van Verdi „De Troubadour". MUiAAN (331 M.) 7.50 Radio-tooneel, daarna dansmuziek. ROME (441 M.) 8.05 „Torneo nutturno". WEENEN (417 M.) 4.20 Concert door de Pranz Eberkapel; 9.20 dansmuziek door de Adolf Pauscher Jazzkapel. WARSCHAU (1411 M.) 5.20 Dansmuziek; '.20 populair concert; 8.25 Vioolrecital; 9.35 Dansmuziek; 10.20 Voortzetting dansmu ziek, BEROMÜNSTER (460 M.) 7.50 Concert loor het Omroeporkest; 8.50 dansmuziek. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KA THOLIEKEN RADIOGIDS In de 'niet-officieele besprekingen tusschen vertegenwoordigers van de Engelsche, Fran- sche, Duitsche en Nederlandsche mijnindustrie te Brussel onderzoekt men thans, naar het „Limburgsch Dagblad" verneemt, de mogelijk heid van een internationale overeenkomst ten aanzien van neven-producten der kolenindu- strie. De onderhandelingen zouden bevredigend verloopsn. Verder zouden er dezer dagen te Brussel be sprekingen gevoerd zijn tusschen vertegenwoor digers van den Duitschen, Pranschen, Engel- schen en Nederlandschen mijnbouw over het tot stand brengen van een internationale bri- kettenconventie; tot een bepaald resultaat zou men niet zijn gekomen. Wel werd besloten bin nen twee weken weer bijeen te komen om dan te trachten tot een resultaat te geraken. Te Odoorn zijn Maandagmorgen de hoofd daders gearresteerd van de relletjes bij de Rijks werkverschaffing te Peize en Eeldermade bij Groningen, waarbij een uitvoerder der N.V. Grond Mij. werd aangevallen. Op het gemeente huis te Odoorn waren alle betrokken arbeiders verzameld onder sterke politiebewaking. De ge wonde uitvoerder, die per auto was aange komen, werd hier binnengebracht. Op zijn aan wijzing werden de vier hoofddaders gearresteerd en naar het Huis van Bewaring te Assen over gebracht. Deze vier bleken niet erg solidair, want één van hen wees nog vier anderen aan, die zich ook wegens mishandeling te verantwoor den zullen hebben. De Nederlandsche Kamer van Koophandel voor Duitschland deelt mede, dat, nu de boycot beweging èn in Nederland èn in Duitschland bedenkelijke afmetingen begint aan te nemen, zü er met nadruk op meent te moeten wijzen, dat dit particulier optreden op zijn zachtst gezegd „overhaast" is, aangezien het overleg tusschen de regeeringen nog gaande is. Ten aanzien van het deviezenvraagstuk meent de Kamer de geruststellende mededee- ling te kunnen doen, dat groote waarschijnlijk heid bestaat, dat tusschen Nederland en Duitschland een clearing-overeenkomst, zooals deze reeds tusschen Zweden en Duitschland geldt (Schweden-klausel), tot stand zal komen. De regeling, zooals deze gedacht is, komt neer op het volgende: De Duitsche importeurs zullen de uit Neder land betrokken goederen, waarvan de waarde het bedrag dat hun in deviezen wordt toege wezen te boven gaat, kunnen betalen in Mar ken, te voldoen door storting ten gunste van den Nederlandschen leverancier of een conto van de Nederlandsche Bank bij de Reichsbank. De Ned. Bank zal van een aantal der grootste Nederlandsche importeurs van Duitsche goede ren het door hen aan Duitschland verschul digde in guldens in ontvangst nemen (dit tot een bedrag dat in waarde gelijk is aan de door de Ned.-Bank voor Nederlandsche exporteurs ontvangen Marken) om deze guldens aan de Nederlandsche exporteurs uit te betalen ter verrekening van hun Marken-tegoed, terwijl het Marken-tegoed der Ned. Bank bij de Reichsbank gebezigd wordt om het door de bovenbedoelde Nederlandsche importeurs aan hun Duitsche leveranciers verschuldigde te ver effenen. De clearing-overeenkomst gaat uit van de onderstelling, dat de verhouding tusschen de totale uit- en invoercijfers der beide landen onderling geen wezenlijke wijziging zal onder gaan en ook de verhouding tusschen bodem en industrieproducten gehandhaafd blijft. Nog wordt opgemerkt, dat deze clearing den handel in Nederlandsche bodem- en industrie producten betreft, doch niet in 't algemeen den doorvoerhandel van in Nederland geïmporteer de goederen koloniale producten enz. Het totstandkomen der clearing-overeenkomst zou de volle betaling der door Nederland naar Duitschland te exporteeren bodem- en indus trieproducten verzekeren, terwijl de goederen- ruil (WarenAustausch) daardoor overbodig zou worden. Z. H. de Paus heeft benoemd tot proost van het Metropolitaan Kapittel in het aarts bisdom Utrecht den Hoogeerw. Heer J. G. v. Schaik, kanunnik en pastoor der Sint Martinusparochie te Utrecht. Het betreft hier de vacature van wijlen Mgr. dr. Schaepman. Kanunnik J. G. v. Schaik SERANG, 23 Nov. (ANETA). Een typhoon heeft te Tamara, in het district Tontang, 300 huizen vernield, waardoor 600 personen dakloos zijn geworden. Een persoon werd door den blik sem gedood, terwijl een kind ernstig werd ge wond door een vallenden steen. Aan d" werd geen schade aangericht, daar de h?**pas was aangevangen. De typhoon werd voorafgegaan door hagel slag. De hagel had soms de grootte van duiven eieren. Een der verdachten van den diefstal bij dr. Philips is Franz Daschek, die door de Berlijn- sche politie werd ingerekend. Hij woont thans te Moabit. Daschek is te Weenen tooneelspe- ler geweest. In zijn vak heeft hij het niet ver gebracht. Wel is hij buiten den schouwburg ccmedie blijven spelen. Daarvan heeft de dochter van een Indischen planter aan een correspondent van het Neues Wiener Journal verteld. Vele jaren geleden is de planter uit Duitschland naar Java getrokken en heeft daar fortuin gemaakt. Zijn dochter Irene is een ongewoon mooi meisje. Na lange aarzeling stond haar vader haar toe, naar Europa te gaan om dansen te leeren. Zij studeerde te Hellerau en reisde veel. Te Berlijn maakte zij kennis met een man, die aan haar werd voor gesteld als „onze kleine baron" en die zichzelf uitgaf voor baron Daschek van Lukacs. Hij zei haar, de zoon van een Oostenrijksche diplo maat te zijn. Het meisje ging hoe langer hoe meer van hem houden. Zelfs werd over trou wen gesproken. Over kleine karakterfouten zag het meisje, in haar liefde, heen. Zij werd eens opgebeld van het vliegveld Staaken, dat baron Daschek met een sportvliegtuig gevallen was. Zij repte zich naar zijn woning en vond hem te bed in zwachtels gewikkeld. Naast zijn bed stond een kom met rood vocht. „Bloed", had haar ver loofde gezegd. Het meisje dacht aan roode inkt, hoorde later, dat op Staaken geen vlieger Daschek les had, en interpelleerde haar ver loofde, die ten slotte toegaf, dat de val en de bedscène comidie waren. Onlangs was Daschek diep bedroefd bij haar gekomen. Zijn vader lag op sterven. Hij moest dadelijk naar Berlijn. Denzelfden dag vloog hij inderdaad met de Lufthansa naar Berlijn. Later is uitgekomen, dat de vader niet ziek was en ook geen diplomaat, maar tramconduc teur. Bovendien bleek Daschek te Berlijn nog een geliefde te hebben. Zijn Indische bruid gelooft nog wél niet aan de medeplichtigheid van haar verloofde, maar toch ook niet meer aan zijn liefde. Zij wil hem vergeten. Onder enorme belangstelling had gistermid dag op de Algemeene Begraafplaats te Egmond aan Zee de ter aardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van den 25-jarigen vis- scher, Krijn Dekker, die de vorige week ten gevolge van een noodlottig revolverschot van een jachtopziener is overleden. Het was of heel Egmond was uitgeloopen om bij deze droeve plechtigheid tegenwoordig te zijn en daardoor te getuigen van zijn mede leven met de getroffen familie-leden, die op zoo wreede wijze hun man, zoon en broer had den verloren. Om half drie kwam onder klokgelui de stoet op het kerkhof aan, waar zich vele honderden om de geopende groeve geschaard hadden. Een 8-tal kransen werden door jonge vis- schers gedragen. Daaronder was een krans van de IJmuider Federatie, aangesloten bij den Centr. Bond van Transportarbeiders, met op het rouwlint de woorden: „Een laatste groet aan onzen vermoorden kameraad". Ook van de inwoners van Egmond aan Zee was er een groote krans; spontaan hadden enkele vrienden van Krijn Dekker hiervoor een inzameling ge houden, waarbij een belangrijk bedrag werd opgehaald; het resteerende gedeelte daarvan is de weduwe ter hand gesteld. Een sympathieke daad was het ook van de Alkmaarsche Associatie voor lijkverzörging en de fa. Dam Co., door de behoeftige om standigheden van de familiebetrekkingen van den overledene kennende geheel belangeloos de begrafenis op zich te nemen. Nadat de ruwe vurenhouten, verzegelde kist in de groeve was neergelaten, werden door de weduwe en de overige familieleden bloemen op het graf gestrooid. Met een „dag Krijn, dag lieve jongen" werd door de jonge weduwe deze symbolieke handeling verricht. Van de omstanders konden velen hun snik ken niet bedwingen; nog ontroerender en hevi ger werd in de dicht opeen gepakte massa het gesnik, toen Cor Dekker, de broer van den overledene, die dezen op diens laatsten levens avond, die voor hem noodlottig werd, vergezeld had, bloemen op het graf strooide en met he vige smart in zijn stem zeide: „dag lieve broer, dat je zoo van me vandaan zou gaan, dat had ik nooit kunnen denken, daarvoor hield ik teveel van je; wie had dat kunnen denken, en dat voor zoo'n onnoozel konijn. Dag lieve broer, rust in vrede." Een hevige ontroering maakte zich bij deze woorden van alle omstanders meester. Nadat de groeve met kransen en bloemstuk ken bedekt was, trad burgemeester Eijma naar voren; hij wees er op, dat als een visschersman een gewelddadigen dood sterft, hij gewoonlijk een slachtoffer van de zee is. En dan vragen we ons af: was dat noodig geweest? Nog meer dan wanneer een visscher als offer van de zee is gevallen, treft het ons, wanneer een visscher op een wijze het leven laat. als waarop dat met Krijn Dekker het geval was. Nog meer vragen wij ons nu af: Was dat noo dig geweest? Spr. hoopte, dat de overgroote belangstelling de nagelaten betrekkingen een troost mocht zijn in dit smartelijk verlies en eindigde met de woorden „Krijn Dekker ruste hier in vre de". Een vertegenwoordiger van de IJmuider Fe deratie van den Centr. Bond van Transport arbeiders noemde het een aanklacht tegen, deze maatschappij, dat een werklooze zich gedwon gen ziet om den broode het duin in te gaan en door het vangen van konijnen er wat bij te verdienen. Wij moeten aldus spr. allen samenwer ken om die samenleving beter te maken, opdat dergelijke gruweldaden niet meer kunnen ge beuren. Als ongeloovige zei spr. geen woorden van troost te kunnen spreken, doch hij hoopte, dat de groote belangstelling, ook die van het hoofd der gemeente, de familie een troost mocht zijn. Ds. Roobol, die in het sterfhuis reeds woor den van troost tot de familieleden gesproken had, wees er op, dat de dood slechts een voor portaal is van de eeuwigheid. Het is niet aan te nemen, dat Gods schepsel, Gods kind ge schapen is om eens aan de vertering prijs ge geven te worden. De mensch is geroepen tot een eeuwig bestaan. Hier ligt een lichaam, dat tot stof zal ver gaan, maar zijn ziel kunt ge toevertrouwen aan den Hemelschen Vader. Mogen de familieleden daar hun troost in vinden, aldus besloot spr. Nadat een der aanwezigen namens de familie dank had gebracht voor de belangstelling,, ver lieten de honderden, diep onder den indruk, den doodenakker. Maandagavond is op den weg naar Vierlings beek de kapitale hoeve van den heer Arts, be woond door twee gezinnen, door een geweldigen brand verwoest. Bij dezen brand zijn 25 vette varkens, 16 koeien en 5 paarden omgekomen. De bewoners waren op het oogenblik van het uitbreken van den brand niet thuis. Zij waren naar Vierlingsbeek gegaan, waar een Missie werd gegeven. Alleen een kleine jongen was thuis, die door buren kon worden gered. De oorzaak van den brand is onbekend. Op het binnenterrein van de kloosterkazeme te Breda is de Carnegie-medaille uitgereikt aan den dienstplichtigen soldaat-ziekendrager J. P. E. Keizer van de 4e Compagnie hospitaal-solda ten. Voor het front der troepen werd door kapi tein H. Ludwig in herinnering gebracht, hóe Keizer reeds als 16-jarige twee drenkelingen redde. Op 5 Mei 1932 redde hij met levensge vaar het leven van twee personen, die bij storm achtig weer in het Noordzee-kanaal overboord geslagen waren. De verwachting is in deze dagen voor zeer velen minstens een even groot genot als de vervulling. Het kinderhart popelt: wat zal ik krijgen van den Sint? En menig oudere is eveneens ver langend: wat zou het zijn en van wie(n) zou het zijn? Verlangenslijstjes toorden gevraagd en opgemaakt, doch het allerprettig ste geschenk is het onverwachtedat „iets" waaraan we zelf niet dachten en dat toch zoo geheel en al ons be vredigt. Er is zoo'n goed woord voor: de verrassing. We bedenken van alles voor ande ren en hebben ons pleizier er in zoo'n „verrassing" een der onzen te berei den. Inmiddels wachten we zelf af. Zouden „ze" aan ons denken? Zal in den vorm van een, och, zoo'n klein geschenk, het bewijs van vriendschap en genegenheid tot ons komen? Zal het iets meer dan een gelegenheids- gebaar zijn? We hopén.... en daarin ligt al reeds een verblijding. De verwachting is zoo vaak min stens even groot genot als de vervul ling. Deze dagen zijn vol symboliek. En met de hinders zingen we van: Sinterklaas-kapoentje, rij wat in m'n schoentje.... Maandagmiddag, toen arbeiders bezig waren met den bouw van een nieuwe maalderij en silo voor den N. C. B. te Veghel, braken plotseling een aantal planken van den steiger, die zij voor deze werkzaamheden gebruikten. Vier arbeiders vielen naar beneden en kwamen op een veel la ger gelegen betonnen vloer terecht. Het bleek zeer moeilijk de mannen uit de silo te beviij- den. Na groote moeite mocht dit echter geluk ken. Toen bleek, dat het ongeval betrekkelijk nog goed was afgeloopen. Twee arbeiders had den arm- en beenbreuken bekomen. Ze werden naar het ziekenhuis te Veghel overgebracht. De twee anderen waren slechts licht gewond. De toestand van allen is vrij goed. Naar de oorzaak van dit ongeval wordt een onderzoek ingesteld. Onze Romeinsche correspondent telegrafeert, dat Z. H. Exc. Mgr. Diepen, bisschop van Den Bosch, Maandagavond aan het station te Ronie arriveerde,, waar hij., werd verwelkomd doof Mgr. Eras. Z. H. Exc. houdt verblijf in het- Hoi- lapdsche College. Maandagavond is een autobus van de lijn LeidenHaarlem, onder Oegstgeest in volle vaart tegeö een mast van de bovenleiding der electrische tram gereden. De autobus werd geheel vernield. Onder de passagiers was de schrik echter erger dan de gevolgen. Acht van de achttien passagiers wer den licht gewond. De chauffeur en een passa gier uit Sassenheim werden echter zoodanig verwond, dat overbrenging naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden noodzakelijk bleek. Bei den werden zwaar gewond. De oorzaak van deze noodlottige botsing schijnt een defect aan de stuurinrichting te zijn geweest. Te Sleeuwijk werd de gemeente-veldwachter door een tweetal personen aangevallen, die weigerden te voldoen aan de sommatie om hun namen op te geven. De veldwachter werd door de vechtersbazen zoodanig in het nauw ge bracht, dat hij genoodzaakt was van zijn vuur wapen gebruik te maken, waarna een der aan vallers het mes trok. Tenslotte bleef de politieman, die een pols- wonde had opgeloopen, meester van het ter rein. De veldwachter moest zich onder behan deling van den geneesheer stellen. Tegen de vechtersbazen is verbaal opgemaakt. Zooals reeds door ons gemeld heeft het ge rechtshof te Den Bosch Maandag uitspraak ge daan inzake het bekende „Bossche geval", het verzoekschrift om herstel in de voogdij over haar kinderen, van de katholieke vrouw, die na gescheiden te .zijn met een protestant een bur gerlijk huwelijk had gesloten. De rechtbank had het verzoek afgewezen, op grond dat de vrouw, die katholiek is, van haal echtgenoot gescheiden, met een protestant was gehuwd, en dus hare kerkelijke plichten niet kon waarnemen en onder al deze omstandig heden ook de Roomsche kinderen niet naar behooren Roomsch kon opvoeden. In laatste instantie concludeerde de advo caat-generaal bij het gerechtshof te Den Bosch* „Waar dus óók de Rechtbank deze kwestie niet vanuit een principieel godsdienstig stand punt heeft beschouwd en beslist, en dit slechts het standpunt- Van- den Voogdijraad blijkt te zijn, is er m i. des te meer reden, na het dco^ mjj ingesteld onderzoek, aan te nemen, da»» waar het echtpaar nader verklaarde niet alle" de kinderen te, zullen vrijlatenin het 'vervui len van hunne godsdienstige plichten, doch d zelfs te. willen bevorderen, en waar alle andei omstandigheden een terugkeer in het gezin wenscht maken, het herstel in de voogdij 6 wenscht is". Het gerechtshof overwoog in zijn vonnis: dat het gedrag der moeder in de laatste a zeven jaren niets te wenschen overlaat, tegen den man, waarmede de vrouw op 21 E 1925 wettelijk gehuwd is, teii aanzien van z gedrag niets ongunstig te zeggen valt, dat woning van het gezin er zindelijk en goea ziet, dat ook de kinderen uit dit huwelU behoorlijk uitzien en trouw de school bezoe - dat de man aan een wasscherij een weeKio verdient van ƒ30, dat man en vrouw neou beloofd den kinderen een goede opleiding te len geven en hun Roomsche plichten goeoi len in acht nemen, dat zij de kinderen m kw tie naar het patronaat zullen laten gaan m zfj zulks wenschen, dat zij nimmer geeswjj \oC- die het gezin wenschen te bezoeken, aen gang tot de woning zullen ontzeggen, o0veel de Kinderwetten voorschrijven. dat ,„n 0p- doenlijk de ouders zélf de kinderen moei voeden. t

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 6