Geen Nobelprijs voor den vrede D IN DE PATERSKERK VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS Moskou en Parijs Het nieuws van heden SPANNING EN ONRUST CONFERENTIE- VAN- VIJF EINDELIJK BIJEEN? W. Brakel Jr., Botermarkt 17 DE BAROMETER jf Éi BUREAUX: NASSAULAAN 51 TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling WOENSDAG 30 NOV. 1932 DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Geen oorlog verklaren maar voeren Het W eeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijj HET WINTERT FEL IN AMERIKA MacDonald, Herriot en Davis nog deze week naar Genève, tenzij Komt Gandhi vrij? Aldoor nieuwe geruchten Botsingen in Baskische gemeente Goebbels zingt Op een bekende melodie Marin over de schulden- kwestie Fransche regeering in gevaar? Voorbespreking te* Parijs Verklaringen in het Hoogerhuis Fransche concessie? I 75.000 ton kolen worden op hevel van den burgemeester van het NeW'Yorksche stadsdeel Bronx gratis onder de werk- loozen verdeeld BETAALT LONDEN Volgens de rechtsche bladen te Parijs is het non-agressiepact van geen waarde De regeering wil 30 millioen p. s. goud naar Amerika sturen ERGSTE ACHTER DEN RUG? Layton laat zich optimistisch uit Eerste zending heden verscheept De Volkenbond en het Chaco-conflict Officieele mededeeling DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Valsche munters in een kippenhok Huidencontingent bereikt Auto-ongeluk bij Mets Een nieuwe Fransche duikboot 1 Nieuwe Groenmarkt zal ZONDAG 4 DECEMBER A.S. onder alle H.H. Missen een 1 LIEFDADIGHEIDS-PREDIKATIE 1 Zeer Eerw. Pater Borromaeus de Greeve Q.F.M. I w De bijzondere collecte onder alle H.H. Missen wordt vooral met i het oog op de 92 bedeelde gezinnen ten zeerste aanbevolen. Hitier stapt te vroeg uit Niet in Berlijn, maar te Weimar Intern. Arbeidsbureau 10 Januari bijeen VIJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18241 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Het Nobel-comité uit het Noorsche Stor ting heeft besloten dit jaar geen Nobel prijs voor den vrede toe te kennen, maar om krachtens de statuten de daarvoor bestemde Bom voor het volgende jaar te reserveeren. Dit besluit kenschetst den huidigen toestand. In plaats van vrede heerscht er onvrede in de •wereld. Spanning en onrust, tegenstellingen conflicten, wantrouwen, en intriges vergiftigen de internationale politieke atmosfeer, en ner gens wordt de man gevonden, die het aandurft de ramen wijd open te zetten om eens terdege te luchten. De formeel gehandhaafde vrede is in de politiek onzuivere lucht verziekt tot een schimmige gedaante. Hij ligt kwijnend in het hooge zolderkamertje van het woordenrijke, maar niet zeer daadkrachtige idealisme, terwijl beneden hem op de rez-de-chaussée van de dagelijksche practijk braaf geschutterd en ge vochten en gekuipt en samengezworen wordt. De beschamende herinnering aan den bloedgru- wel van den wereldoorlog werkt nog slechts in zóóverre na, dat de meest krijgshaftige mogend heden zich niet openlijk als oorlogsmisdadiger wenschen te afficheeren, maar verder dan het handhaven van een internationaal schijn-fat- soen gaat hun allerminst oprechte vredeswil toch niet. Zij, die meenden, dat er na de ver schrikkingen van den wereldoorlog een aëra zou aanbreken, waarin slechts de menschen van goeden wille het lot der volkeren zouden leiden, worden wel bitter teleurgesteld. Het nobele Kellog-pact, dat als een nieuwe dageraad over de wereld lichtte en waaraan dc Amerikaansche staatssecretaris voor bui- tenlandsche zaken Stimson met zijn bekende doctrine electrischen luister heeft trachten bij te zetten, heeft tot nu toe slechts officieele oorlogsverklaringen kunnen verhinderen. Maar de vindingrijkheid van den mensch is op de gedachte gekomen, dat men een oorlog niet behoeft te verklaren om hem te kunnen voeren. Japan, welks rijzende imperialistische bloed- roode zon een valsch tegenlicht vormt van den witten glans van t Kellogg-pact, mag zich erop beroemen deze fatale uitvinding te hebben gedaan. Het voert in Mandsjoekwo een verbitterden krijg tegen de Chineesche vrijscharen en levert veldslagen, welke wel aan omvang, maar niet aan bloedigheid voor die van den wereldoorlog onder doen. Vroeger be titelden de Japanners deze vrijscharen als „bandieten", maar nu deze qualificatie door het Lytton-rapport als leugenachtig is ont maskerd, moeten zij wel erkennen, dat deze vrijscharen Chineesche patriotten zijn, die zich tegen het opgedrongen Mandsjoekwo regiem verzetten. Het getal en de samenstelling van deze Chineesche vrijscharen bevestigen, dat de afscheiding van Mandsjoerije van China in een zgn. onafhankelijken staat door Japan te gen den wil in van een groot deel der Mand- sjoerijsche bevolking werd geforceerd. En nu eischt Japan, dat de Volkenbond deze afschei ding als het resultaat van een spontaan uit de bevolking opgekomen beweging zal eerbiedi gen. Doet de Volkenbond dit, dan zal straks Japan hetzelfde spelletje met Mongolië spelen. Het met veel ophef door Japan gelanceerde bericht, dat een aantal Mongoolsche vorsten verzocht zou den hebben om zich bij Mandsjoekwo te mogen aansluiten, laat in dit verband aan duidelijkheid niets te wenschen over. Het is Japan in laatste instantie om China zelf te doen. Het wil het Chineesche Rijk eerst aan de randen afknagen om het daarna een doodelijken beet in het hart toe te brengen. In dit licht bezien, krijgt het aanknoopen van Japansche betrekkingen met Tibet, dat kort geleden in conflict met China kwam, een verontrustende politieke be- teekenis. Frankrijk onder leiding van den over den Franschen vredeswil dilireerenden Herriot be zigt 't pacifisme als camouflage van zijn machts politiek. Het zoo juist onderteekende non agressie-pact met Sovjet-Rusland wordt rn Duitschland niet geheel ten onrechte beschouwd als 'n poging van Frankrijk om den fataal iso leerenden muur van Fransche bondgenootschap pen weer in de oude vóóroorlogsche sterkte en geslotenheid rondom het Duitsche rijk te her stellen. Wanneer straks te Genève de onder handelingen tusschen de vijf groote mogendhe den zullen moeten beginnen om Duitschland naar de ontwapeningsconferentie terug te lok ken, zal over dit Fransch-Russische non-agres sie-pact en over dat, wat Frankrijks bondge noot en Duitschlands vijand Polen met de Sov jet-Unie sloot, van Duitsche zijde nog wel een en ander gezegd worden, dat die onderhande lingen nu niet direct zal bevorderen. Neen, de commissie van het Noorsche Storting- heeft gelijk, dat het den Nobelprijs voor den vrede dit jaar niet toekende. Moge zij het vol gende jaar iemand vinden, die hem dubbel verdient. Verwachting: Matige, tijdelijk krachtige, Zuidelijke tot Zuid-Westelüken wind, zwaar bewolkt of betrokken, waarschijn- lijk regen, zachter. Hoogste stand: 771.8 te Weenen. Laagste stand: 723.8 te Ingö. Zon op 7.47, onder 3.50. Eerste Kwar- jÜ tier Zondag n.m. 10.05. Licht op 4.20 illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllflllllllllllllllllllil BOMBAY, 28 November. De geruchten blij ven voortgaan, dat Mahatma Gandhi spoedig uit de Yerawda-gevangenis zal worden ontsla gen, alhoewel geen officieele bevestiging is los te krijgen. Gandhi lijdt aan een merkwaardige ziekte, die de doktoren niet overeenstemmend diagnosticeeren. Beide armen van den Mahat ma zijn verlamd en doen smartelijk aan bü iedere beweging. Men weet niet, of de smarten van rheumatischen aard zijn, of het gaat om een paralytische verlamming of om zuiver lo kale pijnen in de ellebogenstreek. De ellebo gen van Gandhi zitten in ieder geval in dik verband en wijl hij daardoor in zijn bewe gingsvrijheid wordt gehinderd, moet hij af stand doen van zijn dagtaak als spinner. (United Press) Japansche vinding van oorlog te voe ren zonder hem te verklaren, heeft in Zuid-Amerika veel opgang gemaakt. Sinds eenige maanden bevechten Bolivia en Pa raguay elkander in den Gran Chaco op ge welddadige wijze en evenals in het Chineesch- Japansch conflict is de Volkenbond niet in staat iets effectievers te doen dan waarschuwingen en raadgevingen te strooien in den wind. In Euro pa zelf durft men de Aziatische practijken nog niet aan, maar daar heeft men andere midde len om het pacifisme onschadelijk te maken. Ier land en Engeland voeren oorlog op economisch terrein. BILBAO 29 Nov. (Reuter). In het plaatsje Derio drongen Baskische Nationalisten het ge bouw der repubiikeinsche clubs binnen, waar- Uit zjj pas na een heftig handgemeen konden worden verdreven. Op straat wilden de nationalisten toen een optocht vormen, hetgeen botsingen veroor zaakte. waarbij verscheidene schoten vielen. In het gebouw der repubiikeinsche club zijn eenige vensterruiten ingeslagen. Zes nationa listen zijn gearresteerd en het gebouw der Bas kische nationalisten in Derio is op bevel der politie gesloten. In een redevoering te Weimar noemde dr. Goebbels spottend allerlei namen van mannen, die thans voor Rijkskanselier in aanmerking komen. Het liefst zag hij maar Franz von Pa pen terugkomen. Dit zou het eenvoudigste zijn. Ten eerste weten wij, hoe wij hem moeten be handelen. Ten tweede kent de natie hem, ten derde weet iedereen, wat hij van hem moet denken. Kort en bondig, het is tijd, dat wij uitbarsten in het lof- en boetgezang: „Gott erhalte Franz den Papen". PARIJS, 29 Nov. (V. D.) In de Kamerzitting van heden, die gewijd was aan de Fraqsch- Amerikaansche schuldenkwestie, stelde Marin voor, dat men een duidelijk stand punt zou inne men. Te Lausan ne had Frankrijk slechts onder Amerikaanschen druk buitengewo ne concessies ge daan. Kamer en Senaat waren 't er over eens, dat Frankrijk zijn crediteuren slechts kon beta len. wanneer het ook door zijn schuldenaars be taald werd. Men diende als het Marin moest ook neen te kunnen zeggen. Ministerpresident Herriot heeft Dinsdag in de wandelgangen der Kamer verklaard, dat hij noch voor de financieele commissie noch voer de commissie van buitenlandsche zaken der Kamer eenige verklaring zou afleggen betref fende de Fransch-Amerikaansche schulden- kwestie, zoolang de desbetreffende onderhande lingen niet ten einde zijn. Hij zal de Kamer evenwel niet voor een fait accompli plaatsen, In de financieele commissie zal hij zich er toe beperken de ontwerp-resolutie van Marin te bestrijden. Mocht dit voorstel nog worden in gediend in de Kamer en daar in stemming komen hetgeen Vrijdag het geval zou zijn dan zou Herriot, naar hij verzekerde, zien ge dwongen zien de kwestie van vertrouwen te stellen. In parlementaire kringen heecht men groote waarde aan deze verklaringen van Herriot. Men is zeer zeker van meening, dat het hem met zal gelukken in de Kamer een meerderheid te vinden voor de betaling der schulden en de door hem te stellen vertrouwenskwestie dan ce val der regeering zou beteekenen. In verband met een en ander acht men het mogelijk dat Herriot zijn vertrek naar Genève zal uitstellen. LONDEN, 30 Nov. (Reuter). Naar men hoopt zullen op Vrijdag a.s. te Genève besprekingen worden geopend tusschen de vertegenwoordi gers van Duitschland, Engeland, Frankrij!-:, Italië en de Vereenigde Staten met het oog op Duitschlands weder-doelneming aan de ont wapeningsconferentie. Behoudens onvoorziene omstandigheden zul len MacDonald en Sir John Simon daarom morgen uit Londen naar Genève vertrekken Uit Parijs wordt geseind: De bespreking' ,die Herriot en de minister van Oorlog, Paul Boncour, gisteravond met Nor man Davis hebben gevoerd, duurde 45 minu ten. Na afloop hiervan confereerden Herriot en de minister van oorlog nog een uur. In politieke kringen te Parijs acht men het waarschijnlijk, dat Norman Davis, de Ame rikaansche gedelegeerde ter ontwapeningscon ferentie, Donderdag- of Vrijdagavond naar Ge nève terugkeert en wel, behoudens onvoorziene omstandigheden, te zamen met minister-presi dent Herriot. Aan deze reis zal wellicht ook MacDonald deelnemen, die met den Engelschen minister van Buitenl. zaken, Sir John Simon, naar Genève gaat en te Parijs zijn reis zal on derbreken. Verwacht wordt daarom, dat vóór de beraadslagingen der vijf mogendheden be ginnen, er eerst te Parijs een bespreking zal plaats hebben tusschen Norman Davis, Herriot en MacDonald. LONDEN, 30 Nov. (Reuter). In het Engel- sche Hoogerhuis ontspon zich gisteren een uit voerig debat over de ontwapanings- en de pariteitskwestie, waarbij de minister van Oor log, Lord Hailsham, als vertegenwoordiger der regeering betoogde, dat de eerste taak thans was, uit het complex van ontwapenings- en veiligheidsvoorstellen een plan samen te stel len dat een rechtvaardige en voor alle landen aannemelijke oplossting zou vormen. Spreker wees erop, dat de Britsche regee ring alles zal doen om een bespreking van de tonnage der oorlogsschepen te verkrijgen. Hij bepleitte voorts verbod van het gebruik van het luchtwapen in den oorlog en een doeltref fende overeenkomst ter bescherming van alle naties voor een luchtoorlog. Hij ging daarop verder: „Wij hebben Duitsch land rechtsgelijkheid toegezegd. Wij moeten het derhalve den dienstplicht toesta i of naar afschaffing van den dienstplicht in andere lan den streven. Wij hebben dit laatste voorgesteld maar als wij op de afschaffing van den dienst plicht hadden moeten wachten om Duitschland rechtsgelijkheid te verschaffen en het daarmee tot weder-deelneming aan de ontwapenings conferentie te bewegen, hadden wij alle hoop op ontwapening binnen afzienbaren tijd moe ten laten vai-en. Alles wat wij konden doen was, den dienst plicht een zoodanigen vorm geven, dat een of andere uitbreiding der bewapening of verster king van Duitschland zooveel mogelijk was uit gesloten". LONDEN, 30 Nov. (V. D.) De Geneefsche correspondent van de „Morning Post" heeft vernomen, dat het Norman Davis gelukt zou zijn Herriot te bewegen tot een gedeeltelijke wijziging van zijn standpunt inzake de gelijk gerechtigdheid. Herriot heeft het voorstel om de practische uitvoering van den Duitschen gelijkgerechtigdheidseisch te verdeelen over een periode van acht a twaalf jaar gunstig ont vangen. Men hoopt dat Freiherr Von Neurath het voorstel tot een etappegewijzen doch dcfi- nitieven terugkeer van Duitschland naar een gelijkgerechtigde positie zal steunen. ,-%-r Eenige kleine teekenen van herstel zijn reeds merkbaar, of tenminste merkbaar gewest. Het Britsche werkloosheidscijfer is wat ge daald en ook de export toont een verbetering. Het ziet er naar uit of de afgeloopen zomer het ergste geweestis. De nauwe samenhang tusschen hgt econo mische en de politieke gebeurtenissen is op vallend. In welke richting zich deze laatste bewegen, zal veel af en toe doen aan de eco nomische ontwikkeling. LONDEN, 30 Nov. (Reuter). Sir Walter Layton heeft in een gisteravond te Oxford ge houden rede gezegd, dat het volgend jaar een verbetering van den economischen toestand zou kunnen brengen en dat zich in aanslui ting daarop een aanhoudende opwaartsche beweging zou kunnen vertoonen, mits geen storingen intreden. LONDEN, 30 Nov. (Reuter). De Britsche ministers zijn gisteravond, na ruim 2 uur te hebben beraadslaagd, nog niet gereed geko men met de behandeling van de ontwerp- nota aan de Vereenigde Staten, zoodat de dis cussie hedenmorgen zal worden voortgezet en de nota dus waarschijnlijk niet vóór heden middag zal worden verzonden. Volgens de bladen heeft de Britsche regee ring besloten een hoeveelheid goud in baren ter waarde van 30 millioen pond sterling naar Amerika te verschepen, om als het noodig mocht zijn den op 15 December a.s. verval lenden termijn der oorlogsschulden te betalen. Naar (je „Daily Herald" meldt heeft de Bank van Engeland reeds regelingen getroffen voor het verschepen van drie millioen pond sterling aan goud, dat heden met de mailbooten „Ma jestic" en „Paris" naar New York wordt ver scheept. De Bank heeft verklaart binnen drie weken de geheele 30 millioen te zullen four- neeren. Volgens de „Daily Telegraph" hebben bij de besprekingen van het kabinet de eventueele gevolgen van de te nemen maatregelen op de overeenkomsten van Lausanne een groote rol gespeeld en heeft men deze gevolgen ernstig overwogen. De Engelsche nota zal een soort betoog zijn, waarin Engeland het Amerikaansche Congres, het Amerikaansche volk en de geheele wereld zal doordringen van de noodzakelijkheid van uitstel der betalingen totdat de economische situatie beter zal zijn geworden. Verder bestaat er volgens het blad geen twij fel, dat wanneer aan de Amerikaansche wen schen moet worden voldaan, maatregelen zul len worden genomen tot beperking van den invoer van Amerikaansche goederen in Enge land. PARIJS, 30 Nov. (V.D.) Het Fransche Mi nisterie van Buitenlandsche Zaken deelt offi cieel mede: „De Fransche regeering stelt er prijs op naar aanleiding van de onderteekening van het nonagressiepact met de Sovjet-Unie te verkla ren, dat dit verdrag op geen enkele wijze den inhoud van eenig handelsverdrag beïnvloedt of de volledige vrijheid der Fransche regeering in .arjefkwesties aantast." Na de publicatie van den tekst van het ver drag komen vooral de rechtsche bladen op nieuw met scherpe kritiek. Pertinax noemt in de „Echo de Paris" den tekst nog ongunstiger dan het eenige dagen geleden bekend gemaakte uittreksel De beide doeleinden, die men bij de onderhandelingen voor oogen hield, herstel van het evenwicht in den Fransch-Russischen goederenruil, die tot nog toe voor Frankrijk passief was, en schei ding van het Roode Leger van de Rijksweer door de bepaling, dat een door de Rijksweer ondernomen aanval door het Roode Leger niet wordt gesteund, heeft men niet bereikt. De Russische orders aan de Fransche industrie blijven waarschijnlijk afhankelijk van de cre- dieten, die niemand zal willen behouden voor het geval, dat Frankrijk aangevallen wordt, aangezien het verdrag geen interpretatie van het begrip aanval bevat. Anderzijds hebben de Russen bereikt, dat Frankrijk practisch geen maatregelen meer tegen de Russische dumping kan nemen Tenslotte kritiseert Pertinax het arbitrageverdrag, omdat het de diplomatieke procedure niet aanvult. In het „Journal" constateert Saint Brice, dat een ten uitvoer brenging van het nonagres siepact een volledige wijziging var de Sovjet methoden en grondslagen onderstelt. Om de door het Verdrag van Rapallo en de militaire verdragen tusschen Berlijn en Moskou ont stane toenadering te pareeren zijn andere din gen noodig dan een nonagressiepact Op het gebied der handelspolitiek zullen de besprekin gen slechts papieren-resultaten opleveren. Voorloopïg betalingsaccoord tusschen Amerika en Engeland? Marin over de schuldenkwestie. Von Papen tóch Rijkskanselier? Betaalt Engeland Amerika? Men hoopt, dat de vijf-mogendhedenconferentie nog deze week bijeenkomt. Mr. Romme aanvaardt Kamerlidmaatschap. Vier valsche munters aangehouden aan de Limburgsche grens. Werkgevers en werknemers vragen den minis terraad uitvoering van rioleeringswerken. Spoedontwerp tot wijziging der L.O.-wet door de Tweede Kamer aangenomen. Schrijven van het bestuur der R. K. Staatspartij over de vorming van studieclubs. Mgr. prof. dr. A. Hensen bediend. Vergadering der Vereeniging voor actieve han delspolitiek; belangwekkende redevoeringen. Wijziging in de oorspronkelijke reorganisatie plannen betreffende de vredessamenstelling van de landmacht. Demonstratief Congres van Spoorweg-organi saties. O O O Wat brengt dat Oorlogsschuldengeld Een ruzie en een leed Aan brandstoffen van Hoenderdors Zou het beter zijn besteed! KOBLENZ, 30 Nov. (W.B.) De crimineele politie heeft in het dorp Bracht (Neder-Rijn) een valsche munters-werkplaats ontdekt, die men in een kippenhok had ingericht. De politie vond eenige nagemaakte vijf-mark stukken en heeft de geheele installatie in be slag genomen. Eenige verdachte personen zijn gearresteerd. PARIJS, 30 November (Reuter) De Fransche Staatscourant publiceert een me dedeeling aan de importeurs, dat de ;mport- contingenten, welke tot 31 December zijn toege staan, wat Nederland betreft zijn uitgeput voor de volgende artikelen: getouwde of op andere wijze met vet bewerkte huiden, zoomede huiden van kalveren en andere kleine huiden. SAERBRUECKEN, 30 Nov. (W.B.) Een auto, waarin drie kooplieden uit Metz van een jacht partij terugkeerden, is nabij het kerkhof van Mets verongelukt. De wagen verbrandde geheel. Een der in zittenden kwam in de vlammen om, een ander werd uit den auto geslingerd en dood opgeno men, terwijl de derde zeer zwaar gewond werd en met den dood worstelt. GENEVE, 30 Nov. (Reuter.) Vrijdag j.l. heeft de Volkenbondsraad op Bolivia en Paraguay opnieuw een beroep gedaan om de vijandelijk heden onmiddellijk te staken. De regeering van Paraguay heeft thans op dit verzoek telegra fisch geantwoord, dat zij het staken der vijan delijkheden in het Chacogebied afhankelijk moet stellen van waarborgen tegen nieuwe aan vallen van Boliviaansche zijde. De regeering van Paraguay gelooft, dat de Volkenbond door het instellen van een onder zoek, dat ten doel zou moeten hebben vast te stellen, welk land voor het conflict verantwoor delijk is, zeer grooten invloed zou kunnen uit oefenen. IIIMIIII1II1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIII1II1IIIIMIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIII11IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIMII1MIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII gehouden worden door den bekenden kanselredenaar, den ÜMiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiKiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiI MUENCHEN, 30 Nov. Adolf Hitler is gister avond in gezelschap van kapitein Roehm per trein uit Muenchen vertrokken. Men vermoedde, dat hij naar Berlijn ging, om daar een bespre king te voeren met generaal von Schleicher. Naar de „Voelkische Beobachter" meldt, be vindt Adolf Hitler zich momenteel te Weimar, waar thans de verkiezingscampagne voor de gemeenteraadsverkiezingen gehouden wordt. Ook dr. Goebbels bevindt zich in Thüringen. Goering en dr. Frick hebben zich eveneens naar Weimar begeven, teneinde rapport uit- te brengen over den politieken toestand te Berlijn. In de omgeving van gener. Schleicher rekent men er op, dat de besprekingen met Hitier toch nog hedenmiddag doorgang zullen vinden. Op het ministerie van Rijksweer was heden ochtend vroeg reeds bekend, dat Hitier zijn reis te Weimar zou onderbreken. Hitier kan Weimar elk oogenblik per vlieg tuig verlaten en binnen twee uur te Berlijn aankomen. GENÈVE, 29 Nov. (V.D.). Het Internationaal Arbeidsbureau heeft alle leden-staten, de Ver eenigde Staten en Sovjet-Rusland uitgenoodigd voor een op 10 Januari aan te vangen confe rentie. Deze conferentie zal een voorbereidend adviseerend karakter dragen en zich vooral bezig houden met het tewerkstellen van werk- loozen, den werktijd in de mijnindustrie en den werktijd voor bedienden, evenwel niet met de werktijden in den landbouw en op schepen. PARIJS, 30 Nov. (V.D.) Te Cherbourg is gisteren de nieuwe Fransche onderzeeër „Glorieux" van stapel geloopen. Het oorlogsschip heeft een waterverplaatsing van 1400 ton boven water en van 2000 ton onder water; de lengte bedraagt 22 M., de breedte 8.16 M. De snelheid bedraagt 20, resp. 10 knoopen. Het schip is uit gerust met twee Dieselmotoren van ieder 3500 pk. en twee electromotoren van ieder 1000 pk. Het is bewapend met een 10 c.M. geschut en zes torpedolanceerbuizen. De bemanning bestaat uit 54 man. De „Glorieux" is van het type „Pro- methée" en „Persée", doch kan grooter snel heid ontwikkelen. Huurt Uw STOFZUIGER voor 60 ct. per week bij Telefoon 12897 V I V V V 1 u u 111 n 11 li ii i t Hoogste stand op Woensdag 1 uur n.m.: 764 Achteruit

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 1