Schleicher kabinetsformateur 30 Gld De nieuwe Rijkskanselier St. Willibrordus G Een Fransche nota aan Amerika I IN DE PATERSKERK Het nieuws van heden RADIO MOORS VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS GEENSTEUN VAN SOCI'S EN NAZI'S POPULAIR GENERAAL ZWITSERLAND NEEMT DE LES TER HARTE DE BAROMETER ZATERDAG 3 DECEMBER 1932 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen p. week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 N.V.Ned. Verzek.-Maatschappij Utrecht Catharijnesingel 48 Hoofdinspectie Amsterdam A dm. de Ruijterw. 242. Tel. 82797 Kapitaal- en Volksverzekerinf Beiden zullen een kabinet- Von Schleicher bestrijden Wat gebeurt er met den Rijksdag Ontspanning te Berlijn Hugenberg bij Hindenburg Sociaal-democraten zetten den strijd voort Schleicher's kansen De houding van het Centrum Moskou verrast Hoe Frankrijk over een kabi net-Von Schleicher denkt Het Weer Schleicher, de heerscher Engeland zal betalen Als Amerika afwijzend antwoordt op de Br it sc he nota V UU* Communistische relletjes in Augsburg Vrachtauto met S.S.-leden verongelukt ,De idee der kameraadschap om vat de nationale en sociale taak der rijksweer" Tegen eiken vorm van militaire dictatuur Sympathie voor de nat.-socialisten Von Schleicher Verantwoordelijkheids gevoel Een nieuwe chaos ontstaat als Amerika toch betaling eischt Het goud der Fransche Bank Onvriendelijke ontvangst in Amerika Nieuwe Groenmarkt LIEFDADIGHEIDS-PREDIKATIE Zeer Eerw. Pater Borromaeus de Greeve O.F.M. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN Leden van de Communistische partij uit den Staats dienst geweerd Het Spaansche blad A.B.C. W, Brakel Jr. - Botermarkt NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Zooals wö gisteren in een deel van onze op laag reeds berichtten, heeft Rijkspresident Von Hindenburg aan generaal Von Schleicher op dracht gegeven tot vorming van een nieuw ka binet, BERLIJN 2 Dec. (Per telefoon), v. Schleicher had hedenavond een onderhoud met vertegen woordigers der vakvereenigingen en eenige vooraanstaande persoonlijkheden uit politieke kringen. Algemeen verwacht men, dat het nieuwe Kabinet reeds morgen zal gevormd zijn en nog Morgenmiddag zal bijeenkomen. Verder wordt vernomen, dat Rijksbankpresi- öent dr. Luther zal worden uitgenoodigd om aan de Kabinetszitting deel te nemen'. (United Press) BERLIJN, 2 Dec. (W. B.) In de zenuwachtige en onbehaaglijke stemming der laatste weken is een ontspanning ingetreden door de benoe ming van generaal von Schleicher tot rijks kanselier. In kringen van het Centrum wordt de benoeming van Schleicher een stap voor waarts genoemd. De nieuwe rijkskanselier is inmiddels met de besprekingen voor de samenstelling van zijn kabinet begonnen, waarbij zich drie kwesties voordoen: 1. de grondslag voor een gemeen schappelijke economische politiek en de bezet ting der drie economische ministerposten: 2 de toekomstige oplossing van de tegenstelling tus schen Pruisen en het Rijk; 3. de vermijding van een conflict met den Rijksdag, waartoe be sprekingen met den voorzitter van den Rijks dag, Goering, zullen worden geopend. WEIMAR, 2 Dec. (V. D.) Van de zijde der nationaal-socialistischè partij wordt vernomen, dat de nationaal-socialisten elk tolereeren van een kabinet-Von Schleicher beslist en ondub belzinnig afwijzen. De nationaal-socialistischè partij beroept zich daarbij op haar duidelijk omlijnd voorstel tot oplossing van de regee- ringscrisis, dat zij den Rijkspresident heeft voorgelegd en dat den eenig mogelijken weg aangeeft om een regeering van een nationale concentratie door den volkswil te doen steu nen. BERLIJN, 2 Dec. (V. D.) Officieel wordt medegedeeld: De Rijkspresident heeft heden (Vrijdag)- middag den leider der Duitsch-Nationale Volkspartij, geheimraad Dr. Hugenberg, ont vangen voor een bespreking over den politie- ken toestand. De „Lokalanzeiger" schrijft o. m. dat de Rijkspresident vastbesloten was geweest den man en den naam Von Papen te houden on danks alle tegenwerpingen en insinuaties. Pas de bezwaren, welke uit den kring der vroegere medewerkers van Von Papen tegen een her benoeming van von Papen waren te berde ge bracht, hebben Hindenburg tot de meening doen komen, dat hij zich in geval van een her benoeming van Von Papen zich zelf en Von Papen voor onoverkomelijke moeilijkheden zou plaatsen. De ironie der geschiedenis wil, dat thans de generaal en soldaat Schleicher tegenover den om zoo te zeggen burger von Papen staat als de man der mildere methodes, als de bereider van 't compromis. Dat een kabinet-Schleicher op de thans zoo beslissende kwesties van be drijfsleven thans essentieel andere wegen zou kunnen begaan dan het kabinet-von Papen en dit ook zou willen, kan men zich ternauwer nood voorstellen. Het kabinet-Schleicher gaat ons even weinig aan als het kabinet-von Pa pen. De „Vorwarts" verklaart dat de sociaal-de mocratie op de scherpste wijze den strijd zal voortzetten tegen een ieder, die den omineuzen koers-von Papen wil vervolgen. Von Papen heeft afgedaan, de hoofd-verantwoordelijke heet thans niet meer Von Papen, maar Schlei cher. De regeeringscrisis is ten einde, de staats- crisis duurt voort, de economische crisis be staat nog. De sociaal-democratie strijdt verder tegen de vijanden der arbeidersklasse, de fascistische reactie, welke nog steeds krachtig en gevaar lijk, maar in haar belangrijkste stellingen is aangetast. De „Vossische Zeitung" meent, dat de kan sen voor Schleicher gunstiger zijn dan voor Von Papen. Schleicher schijnt te hopen, dat het hem ondanks de afwijzende houding der nationaal-socialisten zal gelukken den Rijks dag na de constitueering en de politieke de batten te bewegen tot een vrijwillige vrij lang durige verdaging. Een Rijksdagontbinding, al dus verklaart het blad, wordt slechts over wogen voor het geval van noodzaak. In Centrumskringen is men van meening dat het nieuwe kabinet-von Schleicher geenszins een ideale oplossing beteekent, doch toch wel datgene heeft gegeven, wat op het oogenblik bereikbaar is. Staatspolitiek bezien, beteekent een kabinet von Schleicher iets beters dan de tot nu toe bestaan hebbende toestand. Men gelooft ook, dat von Schleicher er eerlijk naar streeft ernstig van den tot nu toe gevolgden koers af te wijken en overeenstemming op breeder basis te zoeken. Zeer zeker zal de samenstelling van het nieuwe kabinet moeten worden afgewacht. Het Centrum, aldus wordt verder verklaard, staat volkomen buiten de kwesties van personen. De verkiezing van zijn kabinetsleden is uitsluitend zaak van den Rijkskanselier zeiven. Volgens den president der vakvereenigingen verwacht men van de nieuwe Rijksregeering een opbouwende economische en sociale poli tiek, welke moet zijn gericht op de levensbe hoeften van het geheele volk. Met de prak tijken der noodverordeningen moet radicaal worden gebroken. De „Gewerkschaftsring" eischt een positief regeeringsprogram voor eco- nomischen opbouw en sociale hervorming. Noodzakelijk is o. m. uitbreiding der werkver schaffing, intrekking van de noodverordening van 5 September betreffende loonsverlagingen, intrekking van de sociaal-politieke volmachten der noodverordening van 5 September, verbe tering van sociale voorzieningen en een defini tief breken met de handelspolitiek der gesloten grenzen. MOSKOU, 2 Dec. (V. D.) De vorming van een kabinet-von Schleicner heeft in Moskou groot opzien gebaard. Deze regeeringsvorming krijgt op dit ernstige oogenblik van binnen- landsche politieke spanning beteekenis, doordat de rijksweerminister tegelijkertijd kanselier en rijkscommissaris voor Pruisen wordt. Op het gebied der buitenlandsche politiek verwacht men van het nieuwe kabinet geen veranderin gen. De voornaamste lijnen van den strijd om de rechtsgelijkheid van Duitschland zullen thans nog sterker uitkomen. Het zwaartepunt van de a.s. politiek van Schleicher ligt in het binnenland. De communistische partij in Duitschland krijgt thans door deze regeerings- vorming eën nieuwe taak, n.l. concentratie der proletarische elementen en het weghalen der arbeiders uit de NSDAP. Het kabinet-von Schleicher, aldus is de opinie van Russische communistische kringen, beteekent het va- banque-spel van het Duitsche kapitalisme. PARIJS, 2 Dec. (V. D.) De „Temps" ver klaart nopens het kabinet-Schleicher, dat de generaal steeds aanhanger is geweest van een bijzonder krachtige buitenlandsche politie, ter wijl von Papen er naar heeft gestreefd ieder overbodig geschil met de westelijke groote mogendheden en den Volkenbond te vermij den. De parlementaire basis van het kabinet von Schleicher is niet zoo smal als die van het kabinet-von Papen. In „Paris Soir" verklaart Sauerwein, dat het kanselierschap van Schleicher een ont spanning der verhouding tot de partijen, har telijke betrekkingen met de vakvereenigingen en de verdediging der republiek beteekent. Verwachting: Krachtige, tijdelijk afnemende Zuidwes telijke tot Westelijken wind, zwaar be wolkt, later waarschijnlijk opklarend, waarschijnlijk regenbuien en vooral aan vankelijk zachter. Verdere vooruitzichten: Waarschijnlijk iets kouder. Zon op 7.51, onder 3.48. tier Zondag n.m. 10.05. Eerste Kwar- Licht op 4.18. „Journal des Débats" wijst er op dat gene raal von Schleicher als Rijkskanselier dezelfde politiek zal voeren die hij als Rijksweerminister onafgebroken heeft gesteund, n.l. rechtsgeldig heid en bij gebrek aan algemeene ontwapening herwapening van Duitschland. De „Matin" schrijft over de benoeming van von Schleicher, dat men, behalve Stalin, geen absoluut heerscher kent, die kan wedijveren met het gezag van generaal von Schleicher, dat hem toevalt als rijkskanselier en rijksweer minister met steun van den rijkspresident. Deze autoriteit zal generaal von Schleicher, in tegenstelling met von Papen, in het westen uitoefenen. Frankrijk heeft den plicht tegen over dezen soldaat en absoluten meester over de rijksweer. waartegenover zelfs de meerder heid der linksche organisaties in Duitschland sympathiek staan, beide oogen open te hou den. LONDEN, 2 Dec. (Per telefoon). Wanneer het Amerikaansche antwoord op de tweede Britsche oorlogsschuldennota, dat men in de eerste dagen der volgende week verwacht, afwijzend zal lui den, zal de Engelsche regeering, naar vernomen wordt, onmiddellijk bekend maken, dat het zijn schulden op 15 Dec. a.s. zal betalen. Verder zal Engeland dan de besprekingen over beperking van den invoer van Amerikaansche waren hervatten. WASHINGTON, 2 Dec. (Per telefoon.) De leider der democraten in het Huis der Re presentanten, Rainey, zeide, dat de Britsche nota niets aan de houding van het Bondspar- lement zou veranderen. Hij beschouwde de verklaring van Engeland, dat het, bij betaling, de overeenkomst van Lausanne zou moeten herzien als een hooge bedreiging. Het zal nooit mogelijk zijn Duitschland wederom tot betaling te dwingen. De bedreiging van Engeland, dat het den invoer van Amerikaansche waren zal beper ken door hoogere tarieven, is ook van weinig beteekenis, want Engeland kan den Amerikaan- schen handel niet meer schade doen, dan het reeds tot nu toe gedaan heeft. (United Press) géle® toega ,sjSiaa» tto\\and- *•- deeWeö^e te* V moei- aam A o pE AUGSBURG, 2 Dec. (W. B.) In de heden ge houden gemeenteraadszitting werden eenige voorstellen der Communisten, waarin om een extra-uitkeering van 30 Mark aan de werkloo- zen en ruimere verschaffing van brandstof ge vraagd werd, verworpen (Communisten en Nat. Socialisten stemden voor). Tijdens de zitting trokken ca. 300 Communisten naar het stad huis, waar zij een betooging wilden houden. Toen de politie ingreep en tegenstand ge boden werd, werden de Communisten met den gummistok uiteengedreven en 30 hunner wer den gearresteerd. AUE (Ertsgebergte), 2 Dec. (V. D.) Tenge volge van het weigeren der remmen is heden middag een gesloten vrachtauto, waarin een muziekkapel van 24 man van de S.S. vervoerd werd, tegen een boom gebotst en de vrij hooge weghelling afgestort. De wagen werd volkomen vernield. 14 inzittenden werden gewond, 6 zwaar. Twee gewonden verkeeren in levens gevaar. Men schrijft ons uit Berlijn d.d. 1 December: Men hoort de laatste jaren vaak beweren, dat een zeer belangrijk deel van het politiek bewind in de handen van den rijksweerminis ter von Schleicher berust. De gretigheid, waar mede hij vooral door de Berlijnsche pers als opvolger van von Papen werd aangediend, geeft deze algemeene opvatting duidelijk weer Sedert von Seeckt en Groener, die in het po litieke leven lang niet aan de van hen ge koesterde verwachtingen voldeden, is men hui verig geworden ten opzichte van rijksweer- ministers als mentor in de politieke arena. Liever ziet men von Schleicher in den Tier- garten naast zijn vriend von Papen op hun morgenrit, dan te voet in de Wilhelmstrasse als adviseur van den rijkspresident. In de Herrenklub werd mij meer dan eens verzekerd, dat von Schleicher persoonlijk hoogst ongaarne rijkskanselier zou worden, temeer, waar zijn gezondheidstoestand den laatsten tijd te wen- schen overliet. Zijn verblijf in Bad Nauheim was niet slechts een welverdiende ontspanning, evenmin een voorwendsel tot het houden van streng geheime politieke gesprekken. In de Herrenklub werd mij onder meer het volgende omtrent dezen veelgenoemden rijks weerminister verteld: Uit Schleicher's mond viel voor het eerst in Hindenburg's nabijheid den naam van Dr. Brüning. Toen hem later door vrienden een verwijt werd gemaakt van diens benoeming tot kanselier, moet Schleicher lachend geantwoord hebben: „Ik kon toch moeilijk mijzelf aan den rijkspresident aanbe velen!" De verhouding tusschen hem en Brüning is steeds goed gebleven, wel beklaagde von Schleicher zich vaak over diens tekort aan doortastendheid bij het nemen van een ernstig besluit. Een voorbeeld: hoewel hij wist, dat Dr. Curtius als opvolger van Stresemann on houdbaar was, duldde hij hem op buitenland sche zaken tot in den herfst van 1931. Het ver bod der S.A. en S.S.-uniform werd door hem als de grootste fout van het kabinet-Brüning beschouwd. Hij veroordeelde vooral de een zijdigheid van dit verbod. Schleicher's sympa thie voor de nationaal-socialistischè beweging is algemeen bekend. Hij staat in voortdurende relatie met Hitler, Strasser, Göring, Frick en vele andere vooraanstaande Hitler-mannen Hij was de man, die zijn vriend en tijdgenoot von Papen als opvolger van Dr. Brüning voor stelde, op zyn advies werd Hitier naar de Wil helmstrasse uitgenoodigd en ik zal niet ver baasd kijken, wanneer binnen zeer afzienbaren tijd onder von Schleicher's invloed opnieuw een brug geslagen wordt tusschen Hotel Kaiserhof en het paleis van den rijkspresident. Wij herinneren ons von Schleicher uit den tijd, toen hij ook met de partjjgenooten van links in voortreffelijke relatie stond. Hij wenschte de rijksweer niet in een luchtledige ruimte geplaatst te zien en pleitte zelfs voor contact met de arbeidende bevolking. Ik her inner mij een radio-voordracht van den 27sten Juli 1932. welke deze zienswijze onverbloemd tot uiting bracht: „De idee der kameraadschap omvat de nationale en de sociale taak der rijksweer. De nationale taak is: de alle lagen der bevolking en allen vereenigende plicht der landsverdediging. De sociale taak is het con tact der rijksweer met het lot van alle lagen der bevolking." In deze uitlatingen ligt reeds de kem van het program voor den rijkskan selier von Schleicher! HU verklaart hiermede principieel den oorlog aan eiken vorm van militaire dictatuur in Duitschland. Tot een Deenschen journalist zeide von Schleicher eenmaal: „Heeft u er wel eens op gelet, hoeveel menschen tegenwoordig over hun zenuwen spreken? Overal moet met de zenu wen rekening gehouden worden. Wanneer de menschen des nachts niet kunnen slapen, dan is dat meestal uit angst, waarschünlUk vaak uit angst voor hun verantwoordelijkheid! Deze vrees ken ik nieè, al evenmin zulke slapeloosheid. Wanneer ik wil en waar ik wil. kan ik slapen. Een man moet op ieder oogen blik weten, wat hU wil." Het is begrijpelük, dat Dr. Goebbels thans in zyn „Angriff" tegen von Schleicher tekeer gaat. HU zegt „Rettung kann nur Hitier bringen!" Wij wenschen tot hen gerekend te worden, die hun heil niet van een mensch. zelfs niet van Adolf Hitler verwachten. Kerstmis nadert, BerlUn ademt overal den adventgeest en terzelfder tUd is de politieke verdeeldheid en onverdraagzaamheid sterker dan ooit. Onze volle bewondering gaat uit naar de Wilhelmstrasse, waar Hindenburg als over tuigd Christen zUn geweten raadpleegt, op welke wUze hij zUn murmureerend volk alsnog uit den woestü'n der verdeeldheid kan brengen op een weg, die door onderlinge verdraagzaam heid en christelUke ootmoedigheid uitzicht biedt op een betere toekomst. PARIJS, 2 Dec. (Reuter.) Havas bericht, dat hedenmiddag het Fransche antwoord op de Amerikaansche nota van 23 November is ge publiceerd. Hierin wordt met vreugde kennis genomen van het feit, dat de president van de Vereenig- de Staten zich bereid heeft verklaard het Con gres een nieuw onderzoek van de schulden kwestie aan te bevelen. De Fransche regeering is zich wel bewust, dat een vermindering van de schulden invloed zal hebben op het Amerikaansch economisch leven, doch de economische crisis, waaronder alle sta ten te lUden hebben, maakt een nieuwe rege ling van de schulden noodzakelijk. FrankrUk valt dan ook niet de juridische rechtvaardigheid der schulden aan, doch vraagt slechts uitstel, hetgeen een logisch gevolg is van het moratorium, dat Hoover in Mei 1931 afkondigde, en dat door FrankrUk gewillig is aangenomen. De economische depressie, welke het Hoover- moratorium ten gevolge had, is sindsdien nog verergerd en opnieuw moet dus een beroep worden gedaan op de volken, teneinde de inter nationale schulden te regelen. Ten aanzien van het vele goud, dat in de kel ders van de Banque de France ligt opgestapeld wordt verklaard, dat dit niet het eigendom is van de Fransche schatkist, doch het eigendom van Fransche en buitenlandsche particulieren. Indien dit goud op normale wUze wederom in omloop werd gebracht, zou zeer zeker het ver trouwen weer herleven, zooals trouwens al Dleek na het sluiten van de overeenkomst van Lau sanne. Dit vertrouwen zou echter weer een grooten slag krUgen. indien thans de betalingen door Amerika werden geëischt. De Fransche regeering kan dus niet gelooven, dat het Amerikaansche volk deze betaling zal eischen, welke 'n dergelijken chaos in de wereld zou scheppen. ZU verzoekt dus wederom aan de regeering van de Vereenigde Staten, dat de 15 December a.s. vervallende betaling zal worden uitgesteld. Zij vervult hiermede een internatio nalen plicht. WASHINGTON, 2 Dec. (Per telefoon.) Ook de nieuwe Fransche nota, die heden (VrUdag) te Washington werd overhandigd, is, evenals de Engelsche nota, in kringen van het Bonds- parlement onvriendelUk ontvangen. Stimson begaf zich onmiddellUk na de ont vangst van de nota naar het Witte Huis, waar zU in den ministerraad werd besproken. Na afloop der zitting verklaarde Stimson dat het misschien niet noodig was de nota's van Engeland en Frankrijk te beantwoorden. (United Press) i"!iiiiiiniiiiniiiiiiiiiHiiiiiii<ii<"i"'"u«'iiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii zal ZONDAG 4 DECEMBER A.S. onder alle H.H. Missen een VOOR DE ARMEN DER PAROCHIE gehouden worden door den be- kenden kanselredenaar, den De bUzondere collecte onder alle H.H. Missen wordt vooral met 1 het oog op de 92 bedeelde gezinnen ten zeerste aanbevolen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiuiiiimiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimimiiiiiimimiiiiiiiiiiiiiiiT De Duitsche chauffeur in verband met de bot sing te Laren tot zes weken hechtenis ver oordeeld. Fransche nota aan de V.S. gepubliceerd. Zwitsersche regeering ontslaat alle leden der communistische partU uit den staatsdienst. Als Amerika's antwoord op de Britsche nota afwijzend is, zal Engeland 15 Dec. betalen. Nieuwe secretaris-generaal bij het departement van justitie. Regeering gekend in het bakkers-trustcontract. Wijziging in de Pensioenwet door de Tweede Kamer aanvaard. Bezuinigingen bij de rechtspraak in de Eerste Kamer. Fraaie toestanden in het A.V.R.O.-beheer. Commissie ingesteld voor den uitvoer naar Frankrijk van fruit en versche groenten. Het stroopersdrama te Egmond; een onderhoud met den rechter-commissaris. Te Helmond wederom een aardschok gevoeld. Conferentie de:- Oslo-Stalen te Den Haag be gonnen. Brutale roofoverval te Wijk en Aalburg (N.-B.j. Moord op den Schiedamschen dijk te Rotter dam opgehelderd. BERN, 2 Dec. (V. D.) De Zwitsersche Bonds raad heeft heden besloten tot wering van alle communisten uit Zwitserschen staatsdienst. De Bondsraad verklaarde dat het lidmaatschap der Communistische Partij of de medewerking aan een communistische organisatie onver- eenigbaar was met de positie van ambtenaar, beambte of arbeider in dienst van den BoncL Leden van de Communistische Partij en mede werkers aan communistische organisaties. Kun nen noch in staatsdienst worden opgenomen, noch erin blijven gehandhaafd. Wie lid van de Communistische Partij wil blijven, moet zijn dienstverhouding per 1 Januari 1933 als ontbonden beschouwen. Dit geldt dan ook voor de aanspraken op uitkeeringen uit de fede rale verzekeringskas en het pensioenfonds der Bonds-Spoorwegen. Het besluit treedt met in gang van heden in werking. MADRID, 2 Dec. (Reuter). Het monarchis tische blad A.B.C., dat na den opstand van 10 Augustus jJ. met nog eenige tientallen andere bladen was verboden, is, zooals we reeds meldden, gisteren weder voor het eerst uitgekomen. In dit nummer verklaart de redactie dat men nimmer is te weten gekomen, waarom hun blad verboden is. De politie was eenvoudig de redactiebureaux binnengekomen en had in de drukkerU de per sen in beslag genomen. De directie van het blad verklaart, dat zU door het verbod om te verschijnen een schade heeft geleden van ongeveer 400000 gulden. RUBLI Stofzuiger 78.—, o. m. 1.50 per week AMEG Stofzuiger 49.50, o. m. 1.— per week Koningstr. 27, TeL 14609, Haarlem Zie ginds komt de wagen Van HOENDERDOS aan! Je ziet hem door Haarlem Steeds meer en meer gaan. Hoogste stand op Zaterdag 9 uur v.m.; 750 Achteruit

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 1