Strijd om subsidie der H.O.V. «rrvsi'r--** «"•Abdijsiroop HOEVEEL MOET 'TZIJN? Van bgMUWdhdd kon hij bijna géén nacht slapen ZATERDAG 3 DECEMBER Als tusschenspel werd een tusschenv oor stel ingediend En deze f 20.000 wonnen OnderwijsKunsten en W etenschappen De H. O. V. BijHoest - Griep - Bronchitis - Asthma „Voor de Borst" ABDIJSIROOP-BONBONS (Gestolde Abdijsiroop) Andere posten Ondersteuning behoeftigen en werkloozen „Ik adviseer u om na iedere borrel een appel te eten." „Maar dokter, vijl en twintig appels per dag!" Gevonden dieren en voorwerpen UIT DEN OMTREK BLOEMENDAAL HEEMSTEDE VELSEN IJMUIDEN Vrijdagmiddag zette de gemeenteraad de be handeling der gemeentebegrooting voor 1933 voort. De wethouder voor onderwijs, de heer ROODENBURG (C.H.) beantwoordt de ge maakte opmerkingen. Het is onaangenaam, dat niet alle wenschen vervuld kunnen worden, hetgeen ligt aan de tijdsomstandigheden. De kwestie van het georganiseerd overleg zal spoedig na de begrooting ter hand genomen worden. De wijzigingen in Haarlem, noodig ge worden door het wetsontwerp—Terpstra, zul ten spoedig aan de orde komen. Wat het overleg met de organisaties betreft, er zijn niet veel adviezen gevraagd. Dat vragen geschiedt niet pro forma, al worden zij niet steeds overgenomen. Tegenover het vrij-vragen op 8 November stonden B. en W. aldus, dat eenzelfde regeling in acht genomen moest worden als voor het vrij-geven voor bonden en organisaties. Die genen mochten gaan, die krachtens een of andere functie er moesten zijn. Uit Rotterdam en Utrecht is niemand gegaan. In Den Haag nam men hetzelfde standpunt in als te Haar lem. Zaandam liet eerst niemand gaan, doch toen andere plaatsen voorgingen, gaf deze stad °P ruime schaal verlof. Spr. komt nu tot de bezuinigingen. De be volking is naar de buitenwijken getrokken, waardoor de scholen in de binnenstad lang zaam uitsterven. De bezuiniging op onderwijs bedraagt 6.4 pet., waaruit blijkt, dat dit niet het hevigst getroffen is. Spr. gaat na de opheffing van de eerste klasse bij verschillende lagere scholen en wijst dan op de aanvragen tot stichting van bijzon dere scholen. Er is met de besturen geconfe reerd om te wachten tot einde 1932. De toe stand is echter nog slechter geworden. Met welke school moet begonnen worden. Voor de te stichten R.K. school in het Kleverpark is onderdak gevonden in de school aan het Kleine Heiligland, een andere is ondergebracht in de Overtonstraat. Andere schoolbesturen willen hog wachten. Spr. geeft toe, dat scholenbouw noodig is, o.m. ten Noorden van de Jan Gijsenvaart. Wanneer er een openbare school noodig is in een bepaalde wijk, moet zij gesticht worden en zoo is het ook met een bijzondere school. Beide hebben dezelfde rechten. Er moet niet te duur gebouwd worden, dat zijn B. en W. met den heer Weustink eens. Aan het leerlingental hebben B. en W. zich hiet steeds kunnen houden en dat zal nog Wel eens gebeuren in de toekomst. Het instituut der boventallige onderwijzers kan niet afge schaft worden* maar gezorgd zal moeten wor den, dat het aantal zoo klein mogelijk gehou den wordt. Het is niet de bedoeling het leerlingental zoo hoog mogelijk op te voeren, maar geheel aan de normen zullen B. en W. zich niet kun- hen houden. De zaak der nieuwe Middelbare Meisjes- School heeft niet stil gelegen. In een der eerst volgende vergaderingen zal de onderwijscom missie plannen bespreken en ook de splitsing. Ook de terreinkwestie is reeds bekeken. Het R.K.M.O. heeft 63 leerlingen, de Middel bare Meisjesschool telt 191. Spr. gelooft, dat er geen goed bestaand gebouw voor te vin den is. De heer WEUSTINK (R.K.)„De villa voor het R.K.M.O. is zoodanig ingericht, dat er 6 klassen kunnen komen. Zijn die er eenmaal, dan zal het leerlingencijfer er ook wel anders Uitzien." Wethouder ROODENBURG meent, al is op het eene deel van het onderwijs meer bezuinigd dan op het andere, men toch niet kan zeggen, dat het eene meer geleden heeft dan het andere. Er is verschil bij die deelen, zoodat bij het eene deel minder bezuinigd kon worden. Bij vermeerdering van het aantal lesuren van 24 tot 30 zou het salaris der leeraren bij het M.O. met 32 pCt. verlaagd zijn. Spr. gelooft niet, dat de raad daartoe bereid zou geweest zijn. Een regeling is getroffen ten aanzien van den leeraar met een dubbele functie. De zaak kan niet heelemaal veranderd worden; daar mede moet gewacht worden, tot de betrokkene met pensioen gaat. Spr. geeft gaarne toe, dat er gelijkstelling moest zijn bij het M.O., dus durft in deze tijden niet met voorstellen daartoe komen. De rechtschen hebben reeds vele offers gebracht voor het onderwijs en spr. brengt hun daar voor gaarne hulde en dank. Spr. gelooft, dat de heer Westerveld een oud-liberale gedachte naar voren gebracht heeft. Hem antwoordt spr., dat de heer Wes terveld de rechtsche opvattingen niet begrijpt. Ten aanzien van het voorstel-Wolzak deelt spr. mede, dat het bijzonder voorbereidend on derwijs t voor het hulppersoneel 2/3 vergoed wordt van de vergoeding aan dit openbaar onderwijs. Het rapport over radiodistributie zal eerst daags verschijnen en binnenkort zal een de monstratie gehouden worden, waarbij, indien het mogelijk is, ook de raadsleden genoodigd zullen worden. Bij de replieken wijst de heer WEUSTINK er op, dat in Amsterdam, waar „onderwijs" onder een soc.-dem. wethouder resorteert, wel de gelijkstelling is voor het M.O. Er gaan niet zooveel katholieke kinderen op openbare scholen. Als het ten minste practi- seerende katholieken zijn. Er is veel afval door de economische omstandigheden. Voor den godsdienst is een zekere welstand noodig. Aan het katholicisme wordt veel schade gedaan door het neo-malthusianisme eh het gemengde huwelijk. De heer BIJVOET (R.K.) vraagt een duide lijker formuleering van het op 14 September genomen besluit tot wijziging van de regeling van subsidieering van voorbereidende scholen. De heer PEPER (C.P.H.) dient verschillende moties in, welke niet voldoende ondersteund worden. In zijn wederwoord merkt wethouder ROO DENBURG op, dat hij weinig waarde hecht aan uitspraken van oudercommissies, omdat het een klein kunstje is voor een spreker, de men- schen naar zijn hand te zetten. De motie-Wol zak nemen B. en W. om prae-advies. De heer PEPER (C.P.H.) stelt voor ƒ1000 uit te trekken voor schoolbibliotheken. Na bestrijding door wethouder ROODEN BURG wordt het voorstel met 24—10 stemmen verworpen. De heer PEPER stelt voor, den post „aan schaffen van diploma's en prijzen voor diplo ma's" te verhoogen van 30 tot 300. De heer SCHOLL zal tegen dit voorstel stem men, omdat hij meent, dat deze zaak, nu zij het vorige jaar uitgemaakt is, niet telkens ter sprake moet komen, als er geen speciale ver andering in den raad gekomen is. Het gaat om het behoud van de H.O.V. Het bestaande tekort is ingehaald door inkorting der premies. De vaste verbinding met de N.C R.V. is verbroken. De buitengewone inkomsten verminderen. De subsidie moet z.l. op 27.000 gehandhaafd blijven. De vergadering wordt verdaagd tot 's avonds. AVONDVERGADERING. getrokken nihil), wordt verworpen met 2112 gez°t S Op^vragen van mevr. MAARSCHALL (S.D. I 1)6 h®er BAAS (A. R.) heeft met genoegen A.P.) deelt wethouder ROODENBURG mede, I mevl'' Scheltema aanhoord, al is ny het met dat het niet de bedoeling is, op kosten van ln alle opzichten met haar eens. Hij zit in den voeding en kleeding voof leerlingen bij het faad namens^zijn partxom hetfemeentebe voorbereidend L.O. te bezuinigen. Indien noo- Het voorstel wordt verworpen met 2211 stemmen. Een voorstelPEPER, den post „prijzen voor dig, zullen B. en W. met voorstellen tot ver hooging van den post komen. Een voorstel-PEPER, om op de begrooting lang te dienen en als zoodanig verschilt hij in opvatting over subsidieering aan de H. O. V. Spr. wil n.l. wel de H. O. V. een belangrijke subsidie geven, al betwijfelt hij, of dit 27.000 een post van ƒ3500 te brengen voor kosten moet zijn. Toen het 30.000 was, vroeg de ver van belooningen en eereblijken, wordt verwor- eeniging meer en nu vraagt zij behoud van pen met 2410 stemmen. Een voorstelPEPER, den post kosten van subsidie. De H. O. V. weet, dat de gemeente moet be- schoolfeesten en -reisjes te verhoogen van 500 zuinigen. Men moet uit onverbiddelijke nood- tot 1100 wordt verworpen met 2212 stemmen Mej. VAN VLIET (S.D.A.P.) bepleit ver strekking van ontbijt aan de schoolkinderen en het openstellen van 2 lokalen meer (Leidsche- kwartier en Rozenprieel) voor het verstrekken van voedsel. De heer CASTRICUM (R.K.) vertrouwt, dat B. en W., indien noodig, met voorstellen van verhooging van den betreffenden post zullen komen. Mevr. SCHELTEMA (V.B.) meent, dat het verstrekken van ontbijt op de school onacht zaamheid van de ouders in de hand werkt. De ouders mogen hun kinderen niet met een leege maag naar school zenden. Vooral in dezen tijd moet men er naar streven, het gezin zoo veel mogelijk bijeen te houden. Spr. verdedigt decentralisatie bij de voedsel- verstrekking. De heer PEPER meent, dat mevr. Scheltema een blamage geworpen heeft op de arbeiders vrouwen, die geen aansporing noodig hebben om haar kinderen zelf te voeden. Wethouder ROODENBURG geeft aan, dat meer lokalen voor de voedselverstrekking ge- zakelijkheid bezuinigen. Wat B. en W. voor stellen, acht spr. het mes te sterk inzetten in één jaar. Spr. voelt voor een tusschenvoorstel. Als de H. O. V. iets was als de t. b. c.-vereeni- ging, zou spr. niet aan verlaging denken. Maar waarom moet nu voor de H. O. V. een uitzon dering gemaakt worden? Als de 22.000 men- schen, die hun handteekening op het petition nement gezet hebben, nu ook eens een daad gesteld hadden en bijv. minstens 0.50 contri butie per jaar gegeven hadden. Dat was reeds 11.000. De vereeniging heeft slechts 250 le den, zoodat Haarlem daadwerkelijk niet veel belang stelt in de vereeniging. Al krijgt de H. O. V. de 27.000, laten dan toch de Haarlemmers de vereeniging gedenken. Het contract met de N. C. R. V. is ontbon den, maar het is de vraag, of dit ontbonden blijft. Spr. gelooft nog altijd, dat de Haarlemmers een daad zullen stellen en stelt ten slotte voor, de H. O. V. een subsidie van 20.000 te geven over 1933. De heer BIJVOET (R.K.) refereert zich aan hetgeen hij het vorige jaar gezegd heeft ten opend zullen worden, als de noodzakelijkheid aanzien van jlet standpunt van de overheid daartoe zouden blijken. Den kinderen op de t buitengewone scholen zal voedsel op de scholen verstrekt worden. Als ontbijt op de scholen verstrekt zou wor den, zou men daartoe te kennen geven, dat óf de ondersteuning te laag is óf veel ouders hun plicht verwaarloozen. Spr. meent, dat met die verstrekking niet moet worden begonnen. De heer OVERSTEEGEN (C.P.H.) richt ver wijten tot wethouder Roodenburg. De VOORZITTER vraagt, sinds wanneer een wethouder en een raadslid niet meer hun mee ning geven mogen, zonder daarvoor verwijten te moeten hooren. De heer OVERSTEEGEN protesteert tegen de woorden van mevr. Scheltema en wethouder Roodenburg. De VOORZITTER meent, dat deze zaak z.i. bij hoofdstuk IX thuis hoort, daar zij de rich ting van armenzorg uitgaat. De heer REINALDA (S.D.A.P.) is het hier mede niet eens, daar het betreft de voeding en schoolkleeding. Spr. acht de raadsleden niet de geroepenen, om den ouders voor te houden, wat zij moeten doen voor hun kinderen. De katholieke organisaties hebben baanbrekend werk verricht op het gebied der voeding; an dere organisaties zijn gevolgd. Dat is geschied, omdat het economisch onmogelijk is voldoende voeding te geven. Als spr. zich tot mevr. Scheltema richt, zegt deze: „Richt u zich maar tot den voorzitter." tegenover de kunst. Hij sluit zich aan by de betoogen van mevr. 'Scheltema en den heer Groenendaal en wijst er op, dat vermindering van de subsidie ontbinding van de H. O. V. ten gevolge zal hebben, waardoor verschillenden van gemeentewege ondersteund zullen moeten worden. Spr. gelooft, dat het beter is, het smartekind uit zün lpden te helpen dan er een spelletje van te maken, door telkens een tusschenvoor stel in te dienen. Zoo zal de wethouder ten slotte aan een bedrag van 15.000 komen. Spr. vraagt naar de mogelijkheid van de stich ting van een vereeniging, welke door matige contributie de H. O. V. steunt. Maar die ver eeniging is er nog niet en beschikt in ieder ge val nog niet direct over financiën. Voor 1933 zou de subsidie dan op 27.000 gehandhaafd móeten biyven. Spr. gelooft, dat by zoo'n ma tige contributie velen zouden toonen te voelen voor een kunstinstelling als de H. O. V. De aantrekkeiykheid van een stad bestaat uit het hebben van kunstinstellingen. Het volk is nog niet cultureel zóó ontwikkeld, dat het zelf zyn kunstinstellingen steunt. Overal steunt de overheid de kunst (Weenen, Parijs, Berlijn). Haarlem mag niet achterblijven. De heer PEPER bepleit handhaving der oude subsidie. De heer VISSER merkt op, dat het moeiiyk is, zyn stem te bepalen, omdat belangen van Spr. dient een motie in, waarin de raad B. andere vereenigingen gelyk afgewogen moet en W. uitnoodigt pogingen in het werk te stellen, welke er toe leiden dat meer decen tralisatie voor de verstrekking van voedsel aan schoolkinderen bereikt wordt en, waar noodig, ontbijt zal worden verstrekt op de scholen. De heer VISSER (C.H.) zet uiteen, dat de goede ouders allereerst voor de kinderen zor gen. Als de steun te laag is, kan deze aange- worden met het belang der H. O. V. De be langstelling van 22.000 handteekeningen is ge makkelijk in een daad om te zetten en daar is geen jaar voor noodig. De Christ.-Hist. fractie heeft bezwaar tegen handhaving van de subsidie op 27.000. Het levensniveau is gedaald, al is dat niet veel. En daar moeten de H. O. V.-leden ook aan den- vuld worden met de verstrekking van bons j,en_ Voor Maatschappeiyk Hulpbetoon is voor brood en levensmiddelen. Mevr. SCHELTEMA deelt mede, dat haar fractie gaarne voor de motie zal stemmen, om dat ook haar leden steun willen verleenen, waar deze noodig is. Wethouder ROODENBURG merkt op, dat 1.150.000 uitgetrokken, hetgeen op de don kerte der tyden wyst. Sprekers fractie is voor het voorstel-Baas. De heer VAN DAM (V. D.) vindt het meest onvriendelijke in deze zaak de wijze waarop zy behandeld is. Spr. gelooft, dat B. en W. maar men gemakkelijk een andere beteekenis aan j 12 000 gevraagd hebben, om de helft te van iemands woorden kan geven. Dat bbjkt wei oan „nnrstei.-Raius is vnnr hen in dit on- aan de houding van een der leden, die hier een propagandarede hield gen. Het voorstel-Baas is voor hen in dit op zicht nog iets gunstiger. In Haarlem ontbreekt zeer veel aan cultu- reele ontwikkeling van volwassenen, oordeelt kinderen aai we* U1L- ae spr. en hy wyst er verder op, dat een groot deel verstrekking, welke goed is en voldoende. Meer achter de vereeniging staat. Het contract met de N. C. R. V. is definitief ver- B. en W. letten wel op de belangen van de kinderen dat blijkt wel uit de warme voedsel- broken en daarom acht spr. het niet verant woord, de subsidie te verlagen. Verlaging der subsidie beteekent verlaging der salarissen der orkestleden. De heer WOLZAK (A. R.) meent, dat de voorstanders van de H. O. V. ook hadden moe ten aangeven, waar het bedrag van 12.000 vandaan zou moeten komen. Hy is het eens met degenen, die weinig waarde hechten aan petitionnementen. De H. O. V. zou niet kunnen biy'ven bestaan, als geen subsidie van 27.000 verleend zou worden. Maar als zy de subsidie decentralisatie zal worden overwogen. Als het werkelyk noodig zou zyn, dat de kinderen 's morgens iets krijgen, zal dit ge beuren. Maar dat mag nooit er toe leiden, dat de oudere hun plicht verwaarloozen. De heer REINALDA: „Er staat in de motie „zoo noodig." Wethouder VAN LIEMT (R.K.): „Daarom is zy ook acceptabel." Wethouder ROODENBURG deelt mede, dat B. en W. de motie overnemen. Als de organi saties daarover overleg willen plegen, kunnen zy bij spr. komen. De heer VISSER bepleit het heffen van lees- geld in de openbare bibliotheken. Men kan by van de N. C. R. V. moet missen, kan zij dan wyze van lidmaatschap een zeker jaarlijksch blyven bestaan? Maar het is nog niet absoluut bedrag heffen. Dat acht spr. billyk voor het dat het contract met de N. C. R. V. niet drukken der kosten. I voortgezet zal worden. Wethouder ROODENBURG zegt toe, dat dit De heer CASTRICUM (R.K.) vindt, dat er denkbeeld overwogen zal worden. Meer dan 50 te veel gesold wordt met de H. O. V. Men cent per jaar zal echter niet gevraagd kunnen tracht weer eenzelfden toestand te scheppen worden. I als vroeger jaren. Voor de openbare leeszaal De heer BIJVOET (R.K.) vraagt, of B. en trekt men 60.000 uit, waaronder 44.000 sala- W. het niet juister vinden, de subsidie voor de rissen. Spr. meent, dat het kleine bedrag van R.K. Leeszaal niet te verlagen, daar deze an- j 12.OOO wel van „onvoorzien" genomen kan dérs' kans loopt, verminderde rijkssubsidie te worden. De H. O. V. heeft algemeene beteeke- krijgen. I nis voor de gemeente en daarom moet de ge- Wethouder ROODENBURG antwoordt, dat, meente haar steunen, indien meer betaald, moet worden, B. en W. j wethouder SLINGENBERG (V. D.) be- met een suppletoire begrooting zullen komen, spreekt de verschillende argumenten. Ook B. en W. erkennen de juistheid van de cultureele be teekenis der H. O. V. Ware dit niet zoo, de ge- heele subsidie ware geschrapt. Haarlem zou weinig doen voor de bevolking op cultureel gebied. Maar is er niet het Frans Halsmuseum, dat de reputatie van onze stad over de geheele wereld heeft gebracht? Heb ben wy niet den Stadsschouwburg, waar naast de gewone ook volksvoorstellingen gegeven worden? Het doet daarby niets ter zake, of wij dien cadeau gekregen hebben. Jaarlijks legt Mevr. SCHELTEMA acht het begrijpelyk, dat B. en W. op een groot subsidie willen be zuinigen. Maar de H.O.V. is een bedrijf en zij meent, dat zonder een subsidie van 27.000 niet kan blyven voortbestaan. Van de salarissen kan niets af; het orkest kan niet kleiner wor den; het contract met de N.C.R.V. is geëindigd. dg gemeenfce het tekort van 20.000 bij. Heb' Spr. meent, dat de taak voor de overheid is, |3en wy njet 0nze concerten in de Gem. Con- het cultureele te bewaren en te conserveeren. Daartoe hoort ook de H.O.V. Spr. protesteert tegen de woorden in het afdeelingsverslag, dat „men radio heeft." De radio blyft reproductie. De heer VISSER: „Maar de H.O.V. zendt zelf uit." Mevr. SCHELTEMA acht het voortbestaan certzaal, openbare leeszaal en volksuniver siteiten? Wij doen dus wel veel op cultureel gebied. De wyze van subsidieering zou niet sympa thiek zijn. Maar het voorstel-Baas kan geen grief zyn tegen B. en W., doch tegen den raad. Het J H LZ r1;- vorige jaar hebben B. en W. het voorstel- van de H.O.V. een cultuieele opvoe g Baas afgewezen en zy doen dit nu weer even- meentenaren. De gemeente kan meer gebruik voorstel.Gl.oenendaal. maken van de H.O.V. Wat de idee-Bijvoet aangaat, hoe komt men Een verlaging van het mm^isc^p derjer tot uitvoering daarvan? Om- eemging acht spr. juist. De nbe^rg^nt da" dat B. en W met een voorstel tot subsidie- hjj „Hom te B- en W. medegedeeld, met plannen tot subsi- kannen komen. Het element' werkverschaffing dieverlaging te komen. Had de E O. V. in het speelt in deze voor spr. geen rol. Maar dit wil sinds verloopen half jaar met kunnen doen, zy zeggen, dat de H.O.V. op een budget van wat de heer Bh voet nu wil laten doen? 80 000 aan salarissen ƒ67.000 uittrekt. I Hoe het ™efc het contract met de N. C. R. V Spr. hoopt, dat er geen tusschenvoorstel staat weet niemand precies. Spr. is ook het komt, omdat er hi. niet getransigeerd moer naadje van de kous niet te weten kunnen ko- wordèn men' Maar als het contract verbroken is, is De heer GROENENDAAL (S.D.A.P.) onder- de H. O. V. vry en kan voor andere omroep- streept het door mevr. Scheltema gesprokene, vereenigingen spelen. Dit argument is het vo- speciaal ten aanzien van de onrust bij de rige jaar gebezigd door den eersten voorsteller H.O.V. zelf. zy weet niet, waar zy aan toe is. van de verhoogde subsidie. Ondanks vertrek van musici blyft de vereeni- Spr. ontkent, dat zaalhuur en belasting als ging goede muziek geven. By geruchten over verliesposten zouden moeten worden geboekt, als verdwyning van het corps geraakt Haarlem in de H. O. V. daar niet meer concerteerde. Er opstand, zooals blijkt uit het verkrijgen van zyn vereenigingen, die wel de zaal willen huren. 22 000 handteekeningen, door een comité tot Ook is onjuist, dat alle orkestleden onder- behoud van de subsidie in weinige dagen ver- steund zouden moeten worden. Van de 47 wonen kregen. er 14 buiten de gemeente; dan zyn er by, die "Meer dan 40 jaar lijdende te zijn, is iets dat met geen pen te beschrijven is. Geen lucht, kortademigheid en bijna geen nacht slapen, zoo bracht ik mijn leven door. 's Nachts zat ik dikwijls recht overeind in bed van benauwdheid, was rillerig, had last van koude handen en voeten. Door mijn vrienden werd ik opmerkzaam gemaakt' op Abdijsiroop. Nadat ik 1 flesch van deze byzondrre siroop had gebruikt, kwam het slijm los eD na 4 flesschen gebruikt te hebhen, voel ik mij weer beter dan ooit." (Origineel ter image) f. de L. te Sch. Alom verkrijgbaar. Thans Fl. 1.-, Fl. 1.50, Fl.2.75 Gebruik buitenshuis Abdijsiroop-Bonbons per doos 35 ct, per dubbele doo3 60 ct. een dubbel inkomen hebben, zoodat ook zij niet voor steun in aanmerking komen. In Utrecht geeft men 54.000.en Haarlem wil 15.000 geven, zegt men. Maar men moet zich als gemeentebestuur afvragen, hoe Utrecht tot dekking komt. Utrecht heeft het voorbereidend onderwijs van zijn begroo- ting geschrapt, zal nu ook het vervolgonderwijs schrappen en vermindert de salarissen van het gemeentepersoneel nog met 102.000 na heffing der 8/j"/i pensioenbedrage. Wat wil men hier nu doen? Wat is noodza kelijk, wat is nuttig en wat is wenschelijk? De H. O. V. is nuttig, maar niet noodzakelijk. Wat men op het eene hoofdstuk meer wil uitgeven, dan begroot is, moet men op het andere hoofd stuk bezuinigen. De post „onvoorzien" bedraagt 140.000 en daar zou de 12.000 van af moe ten. De begrooting is zeer beperkt en er ge beurt altijd iets onvoorziens, dat voorziening behoeft. Nu reeds is er een voorstel van den directeur van Openbare Werken, om wat meer ruimte te geven aan den Geneeskundigen Dienst. En dat vordert een bedrag van 800. Er moet een bruggetje over de Zomervaart komen en zoo zijn er nog andere zaken. Het college in zyn geheel is dan ook niet bereid, 12.000 meer te geven aan de H. O. V. Wat de adresbeweging betreft, spr. weet niet, of er 22.000 zyn, of minderjarige kinderen ge- teekend hebben en of er geen bewoners uit bui tengemeenten zyn. De Haarlemsche pers steunt de actie der H. O. V. Zou men dan denken, dat die 12.000 niet bijeen gebracht kunnen worden door pers en 20.000 handteekeningen? Als dat niet kan, dan is die heele adresbewe ging spr. geen knip voor den neus waard. Het voorstel-Groenendaal wordt verworpen met 2016 stemmen. Voor de leden Van Dam, Groenendaal, Wes terveld, Peper, Maarschall, Scheltema, Over steegen, Keerwolf, Van Vliet, Venema, Van Santé, Castricum, Klein, Bijvoet, Reinalda en Scholl. Tegen de leden Wolff, Visser, De Ryke, Slin- genberg, Wolzak, Kuiper, Elzinga, Hoekstra, Van Tetering, Oerritsz, Heidstra, Meijers, Weustink, Boes, Baas, Van Kessel, Roodenburg, Van Liempt, De Braai en Klein Schiphorst. Het voorstel-Baas wordt aangenomen met 2610 stemmen. Tegen de leden Wolff, Slingenberg, Wolzak, Kuiper, Hoekstra, Gerritsz, Heidstra, Rooden burg, Van Liemt en Klein Schiphorst. De subsidie over 1933 wordt dus 20.000. Een voorstel-Keerwolf (S.D.A.P.) de subsidie aan de Volksuniversiteit van 1.000 tot 1.500 te verhoogen, wordt verworpen met 269 stemmen. De heer CASTRICUM bepleit handhaving van de subsidie van de afd. Haarlem van het Instituut Arbeidsontwikkeling op 700. (B. en W. stellen voor 350). Dit voorstel wordt verworpen met 2114 stemmen. De heer VISSER informeert hoe het komt dat de kosten van de Schoonheidscommissie van 3000 tot 6150 gestegen zyn. Is dat verschil te zoeken in de salarieering van den technischen ambtenaar? Wat doet die ambte naar? De heer WEUSTINK vraagt, waarom men een leelijk gebouwtje gezet heeft aan het speel terrein aan de Zomervaart, waardoor een mooi gebouwtje verdwenen is. Deze zaak is niet in de Schoonheidscommissie geweest. •Wethouder GERRITSZ antwoordt den heer Visser, dat deze verhooging slechts een admi nistratieve is. Vroeger stond het salaris van den technischen ambtenaar elders in de be grooting geboekt. De kwestie van het door den heer Weustink ter sprake gebrachte gebouwtje is per ver gissing niet in de Schoonheidscommissie ge bracht. Er is geen cent disponibel voor ver plaatsing. De zaak zal nader onderzocht worden. Wethouder SLINGENBERG; deelt mede, dat voorgesteld wordt, de subsidie aan het Burger- lyk Armbestuur met 1.150.000 te verlagen en dien post over te brengen op hoofdstuk XIII, dienst Maatschappelijk Hulpbetoon, welke 1 Januari 1933 in werking treedt. Het is slechts een zuiver administratieve maatregel. Overeenkomstig het voorstel wordt besloten. De heer PEPER constateert, dat schamele steunbedragen worden uitgekeerd. Hy geeft een aantal voorbeelden, waaruit z.i. blijkt, dat door het B. A. lichtvaardige beslissingen genomen worden ter zake het intrekken van steun. Hij keurt het af, dat op het huishoudelyk budget van het St. Elisabeth's Gasthuis 90.000 of 20% bezuinigd wordt. Uit die bezuiniging moet z.i. schade voor de patiënten voortvloeien. Het gevolg dier bezuiniging is: leege zalen. Er vloeit een minder goede verzorging der patiën ten uit voort. Dat alles werkt ongunstig op het verplegend personeel. En vergissingen bij zieken kunnen de ernstigste gevolgen hebben. Dat mr. Slingenberg voorzitter fan 't college van regenten is geworden, v wel een bedoe ling gehad hebben, meerit spr. De aanvangssalarissen zyn met y3 vermin derd en de andere salarissen naar verhouding De heer VISSER vraagt, of de ondersteuning op denzelfden voet voortgezet kan blijven worden als tot op heden geschied is. Er moe ten z.i. maatregelen getroffen worden, welke dit nadeel eenigszïns opheffen. De heer KLEIN (R.K.) sluit zich aan bij hetgeen indertijd de heeren Castricum en Wol zak gezegd hebben over de omzetting van het B. A. in Maatschappelijk Hulpbetoon. Z.i. zal de nieuwe dienst duurder zijn dan het B. A. Spr. geeft aan, dat er menschen zijn die bij het B. A. komen, die zeer onmaatschappelijk handelen. Hij geeft daarvan verschillende voorbeelden. Spr. vreest, dat verhaal zal plaats hebben op een wijze, welke niet de goedkeuring van de meerderheid van den raad zal kunnen hebben. Het gaat byv. z.i. niet aan, dat men nu steun terug verlangt van iemand, die steun ontving in 19251926 en dat men hem zegt, dat hij een eigen huisje moet verkoopen. Hij "doet een beroep op B .en W„ uitkeering aan bloemisten grooter te doen zyn. De heer MEIJERS (S.D.A.P.) doet een be roep op B. en W. en de ambtenaren, om hen, die eigenlijk niet thuis hooren bij B. en W., op humane wijze te behandelen. De heer VAN KESSEL (R.K.) bespreekt het verleenen van handelsvoorschot, waardoor men den validen handelsman „tusschen de beenen laat loopen. Laat men de menschen liever ge heel in den steun nemen en de handelslieden, die altijd handel gedreven hebben, alleen op den weg laten. Het helpen van den kleinen middenstand door credietverleening moet niet via het B. A. geschieden. En men moet ook maar niet den eersten den besten in den handel laten gaan Hij dient een motie in, waarin de raad B. en W. verzoekt, geen crediet te verleenen aan hen, die na 1 Januari 1932 in den handel zijn gegaan. Mevr. MAARSCHALL onderschrijft, wat de heer Peper gezegd heeft over de salarieering der zusters aan het Gasthuis, doch ontkent, dat die verlaging zou komen ten nadeele van de patiënten. Wethouder VAN LIEMT (R.K.) beantwoordt de sprekers. Dat ook ambtenaren fouten kun nen begaan, spreekt van zelf, maar zij doen in elk opzicht ten volle hun plicht. De vergadering wordt geschorst tot Woens dagmiddag. Terug te bekomen bij: Van Wijk, Zuidpolder straat 62rood, bril in etui; Donkeman, M. van Heemskerkstraat 52rood, dasspeld; Bureau van Politie, Smedestraat 9, ceintuur, parapluie; Rusbach, Potgieterstraat 28, stofjas; Mul, Flo- resstraat 33, muts; Van Denk, Tulpenstraat 35, nummerbewys; Daim, Rozenhagestr. 15, pakje lijfgoederen; De Moei, le Hoogerwoerddwars- straat 2, regenpijpen; v. d. Meer, Harmen- jansweg 51, rijwielpomp; De Boer, Duvenvoor- destraat 24, hondenriem; Sonnemans. Oranje boomstraat 89, rozenkrans; Laduc, Graafschap straat 21, idem; Iking, Maxwellstraat 5, ring; Reinhard, Fabriciusstraat 3, regenjas; fa. Ver meulen, Gr. Houtstraat 1, sleutel; Cliteur, Bloemertstraat 14, slang met koppeling; Boe- lee, v. Marumstraat 59, taschje; Koster, Van Loostraat 8, tasch; Staveren, Zakstraat 8, zak (soort baal); Raams, Harmenjansweg 51, hand schoen; Prooijen, Middenweg 93, idem. Kuipers, Spaarnwouderstraat -12 rd., dop van benzinetank; Hagebout, Linschotenstr. 20, R K. kerkboekje; Jacobs, Kinkerstraat 15, bok; v. d. Steeg, Roosveldstraat 72, radiateur- dop; Oud, Burgwal 62, weekkaart N. S Ver meulen, Kweektuinstraat 6, kaart rijwielstal ling; Hinloopen, Emmakade 17, muts; Konings, Eendvachtstraat 1, portemannaie; Blom. De Witstraat 30, pantoffel; Bur. van politie, Sme destraat 9, kinderportemonnaie; Ides, Vcor- zergstraat 23, rijwielbelastingplaatje; Koster. Brugwachter Langebrug, sleutelbos; Kroft, Slachthuisstraat 38, klaviersleutel; Hessels, Leidschevaart 262, bos sleutels en hangslot; Ol- denmark, Jansstraat 63azw., tasch; Rijbroek, L. Margarethastraat 30 rd., taschje; Folmer, Binnenweg 91, Heemstede, vulpen; Veïkruyssen, Spaarnelaan 40, vulpotlood; Boekelaar, Boog- straat 18, vulpen; Bur. van politie, Smedestr. 9, voetbal; hoed; Frenzel, Timorstraat 128, vul potlood; Ruis, Stormstraat 27, een paar wan ten; Zwetsloot, Rozenstraat 51 G, hond; Boere, Bakenessergracht 47, handschoen; Gronvelter. Oostvest 12, idem. v. d. Berg, Pijnboomstraat 86, das; Bos, Rei- geretraat 23, ceintuur; Elskamp, Edisonstraat 10. idem; Woudstra, Aelbertsbergstraat 10, jas; Warmer, Kruistochtstraat 20, jasje met pet; Burggraaf, Brouwersstraat 28, manchetknoop; Ort, Saenredamstraat 98, knipmes; Banken, Brouwereplein 39, idem; Brouwer, Zijlstraat 21rd., portemonnaiev. Tongeren, Alb. Thijm- straat 13, idem; v. Schouwenburg; Raamsin- gel 48, potlood; Politiepost Spaarndam, pakje Kegbonnen; v. Wieringen, L. Heerestraat 102 B. rd., portemonnaie; Brakenburgh, Gen. de la Reystraat 37, idem; De Lugt, Turfmarkt 34, ryw.bel.plaatje; v. Egmond, Pijlslaan 119, da mesringetje; v. d. Pot, Pieter Kies,straat 53rd., schoen; Smits, Lombokstraat 20, zweep; Lei- sing, Valkenstraat 11, hond; Roozendaal, Jan Nieuwenhuizenstraat 13, idem; Kennel Fauna, Parklaan 119, idem; Bur. v. Politie, Smedestraat 9, motorhandschoen; v. d. Spek, Bellamystraat 4, hond; Simons, Schagchelrtraat 28, dames horloge; Vroom, Leidschestraat 226, hand schoen; Jongen, Preangerstraat 7, hondenpen ning. Blokker, Zuid Brouwersstraat 23, autodop; Pieters, Kritzingerstraat 6, babypakje; Kruys- wyk, Bakkerstraat 22, boek en cahier; De Nijs, Spaamoogstraat 20, dasspeld; Reinalda, Dr. Bakkerlaan 41, Bloemendaal, etui met schrijf behoeften; Bureau van Politie, Smedestraat D, ceintuur; Boerstra, Rozenstraat 511c, idem; Van Waveren, Teylerstraat 70 rd., idem; Pa radij, Korte Kakenstraat 4rd., lorgnet; Kennel Fauna, Parklaan 119, 4 katten; Wanders, Pie ter Kiesstraat 53, muts; Steenkist, Potgieter straat 17, portemonnaie; v. d. Gevel, Lusae- straat 8, parapluie; Eennennaam, Besoekistr., 13, portemonnaie; Eykhof, Pladellastraat 6, rozen krans; v. Voorst, Dutrystraat 11, rywielbelas- tingplaatje; Kokkelkoorn, L. Heerenvest 10, slin ger van auto; Pierhout, Kinkerstraat 9, gymn. schoenen; Roosma, Spijkermanslaan 17, hond; Thuis, Schalkburgergracht 72, handschoen; Reu man, Dorreboomstraat 25, handschoenen; De Boer, Lootsstr. 3, handschoenen; Jansen, Godfr. van Bouillonstraat 23 rd., hond; Vergunst, Joh. de Breukstraat 11, dameshorloge; Beijnem'a, A. L. Dyserinckstraat 56, handschoen; Hendrikse, Kruistochtstraat 35, handschoenen; Kennel Haerlem, Regentesselaan 42, hond; Serné, Men- tawistraat 17, handschoenen; Copini, Stuyve- santstraat 57, haijjlschoen; Loevenzijn, Van Loostraat 14, idem. Spreekuur wethouder De heer A. J. Prin- senberg, wethouder van publieke werken, zal eiken Maandag van half 4 tot half 5 spreek uur houden in het gebouw van publieke werken, Bloemendaalscheweg 313. Jubileum inspecteur Kemper. Woensdag 7 December zal de heer C. H. Kemper, inspecteur van politie te Heemstede den dag herdenken dat hij voor 25 jaar zijn politioneele loopbaan begon. Aanvankelijk zou de heer Kemper op geleid worden voor het onderwijs, maar tydens en na zijn militairen dienst trok hem meer het kantoorleven aan en legde hy met goed gevolg het examen boekhouden af. Maar ook het kantoorleven voldeed den heer Kemper niet. En daarom trad de heer Kemper op 7 Decem ber 1907 in dienst by de Amsterdamsche re cherche, meer speciaal bij de afdeeling „Drank wet". Na een jaar te Amsterdam in deze functie werkzaam te zyn geweest, werd de heer Kem per adjunct-inspecteur te Haarlem. Toen in 1911 onder burgemeester jhr. D. E. v. Lennep hier het corps politie te Heemstede een geheele reorganisatie onderging, werd de heer Kemper op 1 Februari 1912 hier als inspecteur van politie benoemd, welke functie hij al de jaren, zeker naar genoegen van het meerendeel der ingezetenen, heeft vervuld. Vooral m de organisatie van politiepersoneel neemt de heer Kemper een vooraanstaande plaats in. Reeds 21 jaar lang is de jubilaris lid van de afdeeling Noord-Holland van den algemee- nen politiebond, waarvan 18 jaar onafgebroken voorzitter. Ook thans vervult hij nog deze functie. Het spreekt wel van zelf dat 7 December een onvergetelijke dag voor inspecteur Kemper zal worden. OP dien dag zal ten zijne huize, Haven straat 59, van 3 tot 5 uur gelegenheid zyn den jubilaris te complimenteeren. TE VROEG BEVREESD. Geen ongunstige perspectieven. Naar aanleiding van het bericht, dat door de Vereeniging IJmuidens Bloei een actie zal wor den gevoerd om belastingverlaging te verkrygen, althans verhooging te voorkomen, deelt men ons van welingelichte zijde mede, dat het feit, dat de plaatselijke belastingen in deze gemeente verhoogd zullen worden nog geenszins vaststaat. Door de door het gemeentebestuur dit jaar zesr ver doorgevoerde bezuinigingen (het geheele be- waarschoolonderwijs, het onderwijs aan de rypere jeugd, het gymnastiekonderwys, de schoolvoeding en -kleeding en tal van subsidies werden afge schaft, terwyl op de salarissen van ambtenaren en werklieden een aanmerkelyke korting wordt ingevoerd) sluit thans de begrooting. In plaats van dat een „belastingvlucht" zou plaats vin den, houdt de vestiging van inwoners met min of meer belangrijke inkomens aan (de laatste maanden vermeerderde het inwonertal met 100 per maan), terwyl de doorloopend nog aange bouwde perceelen in de nieuwe villawyken ge- reedelijk bewoners trekken. Eenige belangrijke industrieele bedrijven bereiden uitbreidingen voor, die de bestaande werkloosheid zuilen doen verminderen. Het visscherybedrijf te IJmuiden lydt zeer onder de veel te groote concurrentie van aen invoer van buitenlandsche visch, zoodra de voorgestelde contingenteering door de Regee ring is aanvaard, wordt hierin een aanmerke lijke verbetering verwacht. Een en ander doet de perspectieven van de gemeente Velsen eer gunstig dan ongunstig be schouwen en waar ook aan de zijde van net gemeentebestuur het bezwaar van belastingver- hooging sterk wordt gevoeld, móet het gevaar daarvan niet als te ernstig wonden aange merkt. Plaatselijk Crisis-Comité De uitslag dei- zesde trekking ten bate van het Plaatselijk Crisis-Comité bij Bakker, Zeeweg, IJmuiden- Oost is 100 waardebonnen P. v. d. Bosch. Van Speyk- straat 7, IJmuiden-O; 30 w.b. R. Kuipers, Ge rard Doustraqj, 12. idem; 20 w.b. C. Kleinman. Stephenson straat 18, IJmuiden; 10 w.b. Johan Ipenburg, Tuindershof 17 A, IJmuiden-O; 10 w.b. J. Komdeur, Fazantenlaan 13, idem; 5 w.b. Jan Sieuwertsen, Kalverstraat 48. idem; 5 w.b. Dieuwertje Groen, adres v. d. Kolk, Kruger- straat 60, IJmuiden; 5 w.b. G. Wolf, Tuinaer- straat 60, IJmuiden-O; 5 w.b. Jan Boer. Lin- denstraat 26, idem; 5 w.b. mej. H. v. Speyk, Kon. Wilhelminakade 19-rood, IJmuiden; 5 w.b. Klaas v. d. Does Jz., Zeeweg 393, Driehuis. De trekking by Böhm te Santpoort had den volgenden uitslag: 100 waardebons T. v. Leeuwen, Kaanaalstr. 89, IJmuiden; 30 w.b. C. Deelder, Wilhelmina kade 42, idem; 20 w.b. B. Niesten, Schr. v. Kolkweg 16, 10 w.b. D. Nol, Hoofdstraat 172, Santpoort; 10 w.b. J. C. v. d. Pyl, Um - straatweg 168, IJmuiden-O; 5 w.b. N. van Kat> wyk, Zwarte pad 28, Santpoort; 5 w.b. K. Zwart, Oranjestraat 41 C, IJmuiden; 5 w.d. K. Wilbie, Zanderstraat 53, IJmuiden-O; 5 w.b. D. Bakker, Braamstraat 7, IJmuiden; 5 w.b. L. Koops, Ruyterstraat 59, IJmuiden-O: 5 w.b. L. Koops, Ruyterstraat 59, idem. Plaatselijk Crisis-Comité. De uitslag van de zevende trekking der verloting ten bate van bovengenoemd comité, welke trekking gehouden werd in Hotel de Prins te Velsen-Noord, luidt ais volgt; 100 waardebonnen M. A. Balma Strebe, Slaperdyk 4 Santpoort; 30 w.b. N. Dries- sen, Kanaalstraat 11 IJmuiden; 20 w.b. Geeis, Wilhelminakade 74 IJmuiden; 10 w.b. A E. Nieborg, Kanaalstraat 55 IJmuiden; 10 w.b. Joh. Kraak, Heidestraat 7 IJmuiden-O.; 5 w.b. J. Weber Sn. Willemsbeekweg 30 IJm.-O.; 5 w.b. H. Deelder, Mahustraat 44 IJmuiden; 5 w.b. D. v. d. Putten, Kalverstraat 108 IJm -O.; 5 w.b. Gré Rechtsteiner p.a. Loenersloot, Zee weg IJm.-O.; 5 w.b. J. J. Kramer, Engelmun- dusweg 10 IJm.-O.; 5 w.b. D. Haasnoot, Bree- saapstraat 21 IJmuiden. De uitslag van de achtste trekking van 1 Dec. in Hotel No. 1 is als volgt: 100 waardebonnen mevr. Ten Brugge, Ryp- straat 4 IJmuiden; 30 w.b. mej, P. v. Kernen, Corn. Drebbelstraat 40 r. IJmuiden; 20 w.b. mej. M. Hof, Adrianastraat 8 IJmuiden; 10 w.d. J. Emik. v. d. Helststraat 13 iJmuiden-Oost; 10 w.b. R. Giesberts, Ratelsstraat 2, Umuiden- Oost; 5 w.b. P. Harlaas, Marconiestraat 34 IJmuiden; 5 w.b. J. Koper, Spilbergenstraat 9 IJmuiden; 5 w.b. A. P. Balm, Planciusstraat 15 IJm.-O.; 5 w.b. Marinus v. d. Dingen, K. Wilh.straat 26 IJmuiden; 5 w.b. wed. P. Schot vanger, Ruiterstraat 134, IJmuiden-O.: 5 w.b. wed. N. de Groot, Wetstraat 26 IJmuiden. Plaatselijk Crisis-comité. De plaatsen waar in de week van 5 tot 10 December de trekkin gen van de verlotingen ten bate van het Plaat- selyk Crisis-comité gehouden worden, zyn als volgt vastgesteld: Maandag 5 December in den R.K. Volksbond, Wykerstraatweg, Velsen-Noord; Dinsdag 6 De cember in Hotel no. 1, Kanaalstraat, IJmuiden- West; Woensdag 7 Dec. bij den heer Klauwers, Bloemend, straatweg, Santpoort (station); Don derdag 8 Dec. café Flora, Zeeweg, IJmuiden O.; Vrijdag 9 Dec. in café Bloemoord, Rensen te Velsen Noord en de laatste trekking op Zater dag 10 Dec. bij den heer W. Koster, Kennemer- plein, IJmuiden (o.d. brug). De verlotingscampagne Op hoog bevel van het Dagelyksch Bestuur van het Plaatselyk Cri sis-Comité, wordt het publiek dringend verzocht by zyn inkoopen de bonnen aan de winkeliers te vragen. H.H. Winkeliers worden eveneens dringend verzocht hun clientèle de bonnen uit te reiken. Inbraak Eerst thans is gebleken, dat Zon dag voor een week des avonds tydens den dienst in de Geref. kerk aan den Velserduin- weg is ingebroken in de daarnaast gelegen pastorie. Een bedrag van 200 werd ontvreemd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 7