IN EN OM HAARLEM Men ócfitijfó anó: Uit den gemeenteraad ■- ma GRIEP ZATERDAG 3 DECEMBER N.Z.H.-AUTOBUSDIENSTEN Niet naar Zand voort Ook de Brockway niet JUBILEUM GEMEENTE-SECRETARIS Huldiging in den Raad MOOI HOLLAND WINTERTIJD EN SCHILDERS BEDRIJF mmm. Fraaie kijk op het oude vestingstadje Naarden VAN ONZE RECHTBANK Uitspraken ZONDAG-ARBEID Personalia COMITÉ VAN KATHOLIEKE ACTIE GEMEENTEZAKEN Bouw van 55 arbeiderswoningen Bekroning UIT DEN OMTREK BEVERWIJK HAARLEMMERMEER HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE HILLEGOM LISSE ZANDVOORT ■iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiii Gisterenmiddag begon de raadszitting op een wel zeer ongewone wijze. Er stonden twee bloemstukken op de tafel van B. en W.: één van de raadsleden, het andere van de journa listen der perstribune. Het gold een hulde aan den gemeente-secretaris, want het toeval wil de, dat juist in deze begrootingsdagen de heer Wesstra zijn 12 y, -jarig jubileum herdacht als secretaris van Haarlem. En wanneer je zoon dag of zes met z'n veertigen aan een moei zaam werk bezig bent als de behandeling van een gemeentebegrooting van Haarlem, begin je je als een groote familie te gevoelen en zoo was het niet te verwonderen, dat zich het me deleven met dit koperen feest op hartelijker manier uitte dan anders het geval zou zijn ge weest. Er werden tot den secretaris vriende lijke woorden gesproken door den burgemees ter en door den nestor van den raad. den heer de Braai, waar de heer Wesstra op antwoordde. In deze feestelijke stemming begon de heer Roodenburg zijn verdediging van het hoofd stuk „Onderwijs". B. en W. aanvaardden om praeadvies een voorstel van den heer Wolzak betreffende de subsidieering van het bijzon der voorbereidend lager onderwijs, waarbij de Raad als zijn oordeel uitspreekt, dat sub 5 van het raadsbesluit van 14 September aldus verstaan moet worden, dat de daar genoemde belooning van ten hoogste 300 per jaar voor hulppersoneel ten aanzien van de gesubsidieer de bijzondere scholen voor voorbereidend la ger onderwijs is het hoogste bedrag, dat voor subsidie voor dat hulppersoneel in aanmerking komt. De wethouder zegde den heer Weustink toe, dat hij, zoodra de tijden beter worden, de gelijkstelling in behandeling zal overwegen van het openbaar middelbaar en het bijzonder middelbaar onderwijs. De heer Bijvoet kreeg de verzekering, dat. indien de verlaging van het subsidie voor de R- K. Leeszaal tengevolge zou hebben, dat het Rijkssubsidie gevaar loopt, B. en W. met een suppletoire begrooting zullen komen om dat subsidie te verhoogen. Een uitvoerige discussie ontstoind over de kindervoeding. B. en W. zegden toe, dat, zoo noodig, aan de kinderen ook ontbijt zal wor den verschaft en dat er eenige distributieloka len bij zullen komen. Des avonds is de beslissing gevallen over het subsidie aan de H. O. V. B. en W. stelden voor dat te verlagen van 27.000 op 15.000. De heer Van Dam en vijf andere raadsleden wilden het oude be drag handhaven en tijdens de debatten stelde de heer Baas voor het subsidie vast te stellen op 20.000. Er was op de publieke tribune groote belangstelling voor deze kwestie. De meerderheid van den Raad taxeerde haar lief de voor de H. O. V. op 20.000. Het voorstel- Baas werd met 26 tegen 10 stemmen aangeno men, nadat het voorstel om 27.000 te geven met 20 tégen 16 stemmen was verworpen. Door enkele raadsleden en door den heer Slingenberg werd in overweging gegeven meer leden te werven voor de H. O. V. tegen een lage contributie. Het speet ons, dat bij de dis cussies het advies van 22.000 Haarlemsche bur gers om het subsidie op 27.000 te houden met zoo weinig waardeering werd besproken. Laat in den avond werd begonnen met het subsidie voor Maatschappelijk Hulpbetoon, waar nog veel over werd gesproken. Met het oog op de beperkte plaatsruimte, die in dit nummer beschikbaar is, meenen wij echter be langstellenden naar het verslag te mogen ver- Wijzen. De Raad kwam nog niet gereed met de be handeling van de begrooting, zoodat wij de volgende week doorgaan. Ged. Staten van Noord-Holland hebben af wijzend beschikt op het verzoek van de N. V. Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg-Maatschap- Pij, te Haarlem, om vergunning tot het uit breiden van den door haar te exploiteeren autobusdienst van Haarlem (Turfmarkt) naar Overveen (oostelijk einde Zeeweg) en terug tot Zandvoort en terug (gedurende de maanden Mei tot en met September). Ged. Staten overwegende, dat het naar hun meening uit een oogpunt van verkeersecono- mie en van verkeersveiligheid niet gewenscht is aan meer dan één autobusonderneming voor het traject Haarlem-Overveen-Zandvoort vergunning te verleenen, indien deze onder neming althans in staat is in voldoende mate in de verkeersbehoeften op het desbetreffende traject te voorzien; dat een vergunning als bovenbedoeld aan de N.V. Autobus-Exploita tie „Stormvogels", te IJmuiden, is verleend; dat deze N.V. in het seizoen 1932 haren dienst op bevredigende wijze heeft uitgeoefend, zulks ondanks dat de haar verleende concessie ten gevolge van ingesteld beroep nog niet defini tief was en derhalve de exploitatie niet onder onverdeeld gunstige omstandigheden plaats vond, en dat, waar voorts niet is gebleken, dat deze onderneming in de toekomst niet in staat zal zijn om op voldoende wijze in de behoef ten van het verkeer te voorzien, hun College voorshands geen aanleiding kan vinden voor een tweede verbinding tusschen Haarlem en Zandvoort over den Zeeweg vergunning te verleenen. Ged. Staten hebben ook op dezelfde overwe gingen afwijzend beschikt op het verzoek van de N. V. Haarlemsche Brockway-Bus Maat schappij, te Heemstede, om vergunning tot het in werking brengen van ïen autobusdienst van Haarlem (Turfmarkt) over Overveen naar Zandvoort en terug (gedurende de maanden Mei tot en met September). ifiiimiiiiiiiiiiiiiiimmiiiiimiiiiiiiiMi draagt in sommige gevallen bijna 60 De schilderspatroons hebben over het algemeen geen werk en zij, die nog personeel in dienst hebben, zien zich voor de noodzakelijkheid geplaatst ook dat nog te ontslaan. De vooruit zichten zijn ongunstig niet alleen voor den aan staanden winter, maar ook voor het volgend voorjaar. Er is geschreven en gesproken over de te hooge loonen in het bouwbedrijf en ook in het schildersbedrijf. Afgezien van de vraag of inder daad van te hooge loonen kon worden gespro ken een vraag die thans niets meer ter zake doet kan er op worden gewezen, dat op voor ste! van de regeering de loonen ook in het schildersbedrijf zijn verlaa'gd. Patroons- en arbeidersorganisaties zijn het in deze met elkaar eens geworden. De opvatting was deze, dat de hooge loonen verruiming van werkgelegenheid zouden tegen houden, Welnu, dan zou bij de intreding der loonsverlaging mogen worden verwacht, dat deze werkverruiming wordt verkregen. Doch wij verstaan het dat het niet aanstonds tot ieder een doordringt, hoe het in dit opzicht is ge steld. Wij begrijpen het, dat het maatschappe lijk leven nog wel andere zorgen brengt dan alleen de vraag, of men aan zijn huizen schil derwerk in uitvoering kan geven. Toch is er alle reden voor het publiek, om ook hieraan de noodige aandacht te wijden. Het werk van den schilder heeft tot taak uwe woningen in goeden staat te houden; ver weering en ondergang tegen te gaan. Het werk van den schilder heeft nog een andere taak: Het dient tot versiering van woning, openbaar gebouw en stadsbeeld. En daarom mogen de schilders een beroep op het publiek doen. Stelt het onderhoud van uw woningen niet lan ger uit. Er is een slagwoord dat alles zegt: „Laat tijdig verven, gij voorkomt bederven!" ter wijl het ook de moeite loont kennis te nemen van dat andere slagwoord: „Verf en vernis maakt duurzam en frisch". Groote bedragen moeten thans uit de open bare kassen en uit de werkloozenkassen der vakvereenigingen disponibel gesteld worden, om de werklooze arbeiders te ondersteunen. Stelt werk beschikbaar. Roept den vakbekwa- men schilder, verlangt, dat er goed werk ge leverd zal worden, maar helpt den schilder in zijn strijd tegen de werkloosheid. U vervult daarmede een taak van groot maatschappelijk belang. Het lid van de Tweede Kamer, de heer Colijn, heeft het in één zijner redeneringen uitge sproken: „Voor de bestrijding der werkloosheid is het meest doeltreffende middel, dat voor werkver ruiming zorg wordt gedragen. Daardoor worden verarming en moreele inzinking tegengegaan Welnu, de schilders brengen deze juiste op vatting van den heer Colijn over en roepen het publiek toe, om de schilders in hun strijd tegen de werkloosheid ter zijde te staan. Er zijn thans reeds weer tal van gemeentebe sturen aan te wijzen, die, voor zoover mogelijk, schilderwerk in uitvoering geven. De gemeente besturen kunnen in deze niet alles doen. Zij kunnen slechts voor een klein deel helpen. Wanneer paritculiere huiseigenaren en woning- bouwvereenigingen ook werk beschikbaar stellen, dan kan van krachtige bestrijding der werkloos heid gesproken worden. Technische bezwaren tegen uitvoering van schilderwerk in den winter ziin er niet en voor zoover er nog eenige bezwaren aanwezig moch ten zijn, dan weegt het maatschappelijk vooi- deel daartegen in alle opzichten op. In de raadsvergadering van Vrijdag prijkten op de plaats van den jubileerenden secretaris bloemstukken, aangeboden door den raad en door de gezamenlijke raadsverslaggevers. De burgemeester sprak, na opening van de vergadering, woorden van gelukwensch tot den „koperen bruidegom". Hij vervult trouw zijn taak met opgewektheid en belangstelling, zoo als spr. schetste, die vervolgens gaarne 't woord aan den nestor van den raad verleende. Deze, de heer De Braai, zeide dat de raad gaarne' officieel van zijn sympathie jegens den jubilaris had willen blijk geven. Hij feliciteerde hem en wenschte hem onder hartelijk applaus toe dat hij nog lange jaren zijn taak met op gewektheid zou kunnen vervullen. De altijd zwijgende in den raad, de secretaris, dankte voor de hem gebrachte hulde. Deze heeft hem verrast en hij is buitengewoon getroffen door het feit, dat de gezamenlijke raads leden, dus waarschijnlijk zonder uitzondering, hem een bloemstuk aangeboden hebben. Hij dankte ook de gezamenlijke raadsverslag gevers voor hun bloemstuk. Hij wil hun graag ter wille zijn, al gaan bij hem de belangen der gemeente uit boven die der pers. Spr. zeide gaarne toe in de toekomst ook de belangen der gemeente te zullen dienen, te za- men met den burgemeester en den raad in de richting, zoqals dezen het willen. Het Comité voor regularisatie en werkverrui ming in het schildersbedrijf, samengesteld uit de bonden van schilderspatroons en schilders gezellen, schrijft ons het volgende: Er is reeds meermalen op groote werkloosheid, welke ook het schildersbedrijf teistert, gewezen. Deze werkloosheid heeft nu een nooit gekenden omvang aangenomen. Van de ongeveer 16.000 17.000 schildersgezellen in den lande is nu wel ongeveer de helft werkloos. In de groote steden is het percentage nog hooger en be- ÏT'-~ i-w- - - ss$p| zuivert Siroop Famel Uw luchlwégen, doet hoest bedoren,, maakt het slijm los!- Prijs fl. 2.50 p: flacon. Vraag het oordeel van Uw dokter! .Agent: Fó. B. Mein- - dersma - Den Kaag. - if De Arrondissements-rechtbank heeft: G. R., slager, wonende te Zaandam, vrijge sproken. J. V., brandstoffenhandelaar, wonende te Haarlem, wegens overtreding van de accjjnswet veroordeeld tot twee gevangenisstraffen, ieder van zeven dagen voorw. met een proeftijd van drie jaar, en P. H. 0„ veehouder, wénende te Beemster en J. J. S. J., koopman, vroeger wo nende te Amsterdam, thans zonder bekende woonplaats, eveneens wegens overtreding van de accijnswet, eerstgenoemde veroordeeld tot twee gevangenisstraffen ieder van twee dagen, een gevangenisstraf van vier dagen, en een ge vangenisstraf van vier dagen o.v. en laatstge noemde tot twee gevangenisstraffen, ieder van twee weken, een gevangenisstraf van een maand, en een gevangenisstraf van een maand o.v. De Hoofdinspecteur van den Arbeid, dis trictshoofd in het 6e district der arbeidsinspec- toe, ir. J. H. J. Huygens, vestigt er, in verband met het feit dat op grond van de Winkelslui tingswet, winkels op Zondag 4 December 1932 geopend mogen zijn, terwijl de bepalingen van het Winkel werktijdenbesluit en van het Werktijdenbesluit voor Fabrieken en Werkplaatsen toelaten, dat in de' winkels en in banketbakkerijen op dien dag arbeid wordt verricht, de aandacht op, dat geen Zondags- arbeid mag worden verricht door personen be neden 18 jaar. Bij controle zal streng op de naleving van dit verbod worden gelet. Bij gelegenheid van het derde Violier-lustrum zijn tot eere-leden van dezen kunstkring be noemd, Dr. J. F. M. Sterck te Aerdenhout, G. A. Weustink te Haarlem en Jan Stuyt te 's-Gravenhage. De. volgende afgestudeerden der Middelbare Technische School te Haarlem zijn geplaatst in de navolgende betrekkingen: Van de af deeling Weg- en Waterbouwkunde: de heer R. Duinker, als opzichter-teekenaar bij de Openbare Werken van de gemeente Den Helder; de heer J. Helder, als aspirant-opzich ter bij de Nederlandsche Spoorwegen. Van de af deeling Electrotechniek: de heer J. J. W. Jongbloed, als constructeur op het ontwerpbureau van de N.V. Philips' Gloeilam penfabrieken te Eindhoven; de heer E. Ruys, als assistent bij de Technischen Dienst der N.V. Provinciale Utrechtsche Electriciteits Maat schappij; ée heer Th. Kumps, als employé bij de Standard Oil. Company, Aruba, W.-Indië. ZONDAG 4 December 8.30 uur: Algemeene H. Communie voor de leden van de K. J. M. Véreeniging in de Kapel, Koningstraat 20. MAANDAG: bestemd voor godsdienstige ver- eenigingen. Geen andere vergaderingen uit schrijven. DINSDAG 6 Dec. 7 uur: Vergadering van het Armbestuur van Par. O. L. Vrouw. 8 uur: Repetitie van het R. K. Mannenkoor „St. Caecilia" in gebouw „St. Bavo." 8.30 uur: Vergadering van de Reddings brigade „St. Franciscus" in het Militairenge bouw Zoetestraat 14. WOENSDAG 7 December 8.15 uur: Sint Ni- colaasavond voor de leden van de Nederl. Roomsche Reisvereeniging in Dreefzicht. 8.15 uur: Sint Nicolaasviering en Soirée van den R. K. Kring bij Gebr. Brinkmann. DONDERDAG 8 Dec. 8 uur: Bureau-verga- dering R. K. Reclasseeringsvereeniging in het St. Vincentiusgebouw, Groenmarkt 22. 8.15 uur: R. K. Oratorium bij Brinkmann, de alten en sopranen; 9.30 uur: tenoren en bassen. 8.15 uur: Repetitie van Haarlems Mannen koor in Centraal. VRIJDAG 9 December, 8.15 uur: Lezing m. lichtbeelden voor de leden van Geloof en We tenschap in den Jansschouwburg. 8 uur: Repetitie mandolineclub „Santa Lu cia" in Centraal. Ten einde eikaars bezoek niet te verhinde- ren of te bemoeilijken wordt allen R. K. ver- eenigingen verzocht vooraf overleg te plegen met het algemeen secretariaat, mej. W. van der Singel, Kleverparkweg 187, Telefoon 12791, en bij vaststelling hiervan onmiddellijk me- dedeeling te doen. ANDEREN WILLEN WETEN hoe het inderdaad mogelijk is een verzwakt Zenuwgestel weer gezond te maken. Koop NU een Bus Nervostrong. Bij Apoth. en Drogisten. Onder voortdurende contr. van Dr. W. C. Smit. Het bestuur van de Coöperatieve Woningver- eeniging „Eigen Woning" verzoekt om toeken ning van een voorschot, groot hoogstens 132.000.—, voor den bouw van 55 arbeiders woningen op een door de vereeniging in erf pacht te ontvangen terrein nabij de Gouw wetering. B. en W. stellen voor het noodige voorschot te verleenen. Op den gehouden wedstrijd, uitgeschreven door H.M.C. op 27 Nov. j.l., betreffende kam pioenschap van Haarlem, verwierf onze stad genoot C. A. Hardenbelt jr. den len prijs bene vens het kampioenschap van Haarlem en om streken. DE GRAAL. Aan alle katholieke meisjes van Beverwijk. Zondag is het een jaar geleden dat we hier met de Graal zijn begonnen. Nu hebben we ge dacht alle meisjes, eens op 'n propagandamiddag te vragen, om dan eens verder kennis te ma ken met de Graal, en eens te laten zien wat of we nu al zoo doen. Op dezen middag zul len we declameeren, zingen, enz. En daar ver wachten we u allen. Denkt nu niet dat je dan met een in de Graalstrikken gevangen zit, dat we je er met alle kracht vasthouden om lid te worden; in 't geheel niet. Je kunt weer net zoo rustig naar huis gaan, als je zelf maar wilt, je wordt er werkelijk niet gedwongen, want daar bereiken we toch niets mee. Zooveel mogelijk hebben we ook uitnoodigin- gen rondgezonden, maar nu zullen er allicht eens 'n paar vergeten zijn. Wees daar nu eens niet kwaad om, want iets vergeten kunnen we allen.. Komt maar gerust,-en neemt desnoods je vriendinnen nog maar mee. En als je soms moeilijkheden hebt of vragen, komt er eens mee voor den dag. Er zal 'n vragenbus geplaatst worden, waar alle vragen ingeworpen kunnen worden, die dan 's middags alle nog beantwoord zullen worden. Tot Zondagmiddag dan, 4 uur precies, in de Zusterschool aan de Peperstraat. Excelsior, Alleluja Vooruit! Wederom stijging der werkloosheid. Heden waren bij de Gemeentelijke Arbeidsbeurs alhier ingeschreven 815 werkzoekenden, n.l. 471 uit Beverwijk, 253 uit Wijk aan Duin en 91 uit Heemskerk. In de voorafgaande week bedroeg het aan tal 718, n.l. 407 uit Beverwijk, 225 uit Wijk aan Duin en 86 uit Heemskerk. Kennemer Oudheidkamer. De Oudheidka mer ontving ten geschenke van den heer A. Molenaars te Haarlem, de eerste Nederland sche Spoorwegdienstregeling. Deze dienstrege ling werd gepubliceerd 21 September 1839 en ving aan den 24sten d.a.v., datum, waarop de eerste voor het publiek toegankelijk gestelde trein in Nederland liep. Voorts ontving de Kamer eenige fraai ge breide en fraai gemerkte kousen uit dien tijd, het laatste blijkende uit een ingebreid jaar tal. Mevrouw J. P. Jansen-Blaauw schonk een houten breipenhouder uit het begin der 18e eeuw. St. Nicolaas In de Fröbelschool. Gistermid dag heeft St. Nicolaas een bezoek gebracht aan de R.K. Fröbelschool aan de Koningstraat. Om streeks 2 uur arriveerde de Sint, natuurlijk in gezelschap van Zwarte Piet, in het groote speel lokaal van de school, waar zijn komst door een talrijke schare kleuters met spanning werd te gemoet gezien. Alvorens echter aanspraak te maken op de milde gaven, die de reputatie van St. Nicolaas uitmaken en waarop wij in deze dagen alle maal verwachtingen bouwen, hebben de kleu ters laten zien, dat zij weten wat een tegen prestatie beteekent. Zij hebben allereerst kranig een welkomstlied gezongen, waarna de aandacht van St. Nicolaas werd gevraagd voor een reeks aardige spel letjes, die ongetwijfeld zijn bewondering zullen hebben weggedragen. Dan volgde nog een benauwd kwartiertje voor een paar ondeugden, die gelukkig een rouw moedige houding aannamen en daarmede de vergiffenis van den Sint verwierven. Alvorens zijn gaven uit te deelen, offreerde de Sint de Eerw. Moeder een heerlijke banketlet ter, als blijk van waardeering voor haar goede zorgen. Hierna gingen de kinderen naar hun klasse lokalen, waar Sint Nicolaas met milde hand ge schenken uitdeelde. Tusschen de bedrijven door werd er dapper gezongen, zoodat het den Sint niet aan uitingen van dankbaarheid ontbrak. Na afloop bracht de Sint nog een bezoek aan de weesjes en de oude van dagen in het St. Jozefgesticht. Het was weer een leuk feest, waarvoor het Comité, dat de voorbereidingen trof, zeer zeker een woord van hulde en dank toekomt. Inwijding Kruisweg. Gistermiddag heeft de Deken, de Hoog Eerw. heer J. M. Lucassen, den nieuwen Kruisweg, waarmede de kapel van huize „Sancta Lucia" van de Eerw. Zusters van het Wit-Gele Kruis, aan den Romerkerkweg, onlangs verrijkt is, ingewijd. Salarisregcling Bij raadsbesluit van 18 De cember 1931, werden de belooningen van den secretaris-Penningmeester en den Armbezoe ker bij de instelling „Maatschappelijk Hulp betoon" vastgesteld op onderscheidenlijk f 1000 en f 200 per jaar. Laatstgenoemde belooning gold als een speciale regeling, vastgesteld voor den tegenwoordigen functionaris, die tevens de betrekking van deurwaarder en bevolkings agent vervult. Aangezien aan den armbezoeker, op zijn verzoek, met ingang van 1 Januari 1933, ont slag uit zijn betrekking is verleend, dient thans een nieuwe regeling der bezoldiging ulaats te vinden. De werkzaamheden, aan het ambt van aren- bezoeker verbonden, eischen meer en meer een volledoige dagtaak, waarom het bestuur B. en W. heeft geadviseerd aan den raad voor te stellen de belooning van den armbezoeker, in gaande Januari a. s„ te bepalen op f 1500. Een en ander geldt -nog in belangrijker mate voor den secretaris-penningmeester, die thans slechts een belooning geniet van f 1000 per jaar. Het bestuur heeft geadviseerd deze be looning, ingaande 1 Januari a. s. te bepalen op f 2000. B. en W. kunnen zich hiermede vereenigen en stellen den raad voor in dezen zin een be sluit te nemen. Voordracht De aanbeveling voor de be noeming van personeel bij de instelling „Maat schappelijk Hulpbetoon" luit als volgt: Secretaris-penningmeester (te benoemen in tijdelijken dienst). No. 1. J. van der Horst, tijdelijk secretaris-penningmeester (tot 1 Jan. a.s.)No. 2. Joh. N. Tromp, alhier. Armbezoeker (te benoemen in tijdelijken dienst): No. 1. A. J. van der Pioeg, alhier; No. 2. H. Rothe, alhier. Veel verandering onderging 't aanzien van de veilingen de afgeloopen week niet, zoowel wat aanvoer als prijzen betreft. Het vorstvrjje weer stelt den tuinders in staat van sommige pro ducten, die anders om dezen tijd uit de natuur verdwenen zijn, tot de laatste restanten aan te voeren. Spinazie oa. houdt dit jaar zeer lang stand en al worden de partijen thans langzamerhand kleiner, tot dusverre was dit product steeds aanwezig en kon geregeld op goede prijzen aan spraak maken. Sla, die in kwaliteit niet veel meer te be- teekenen heeft, bleef ook nog bij voortduring van de partij, doch de prijzen brokkelden den laatsten tijd zoodanig af, dat de noteeringen op een zeer laag prijspeil kwamen te staan. Voor enkele partijen van onder glas was nog al belangstelling en deze konden voor behoorlijke prijzen plaatsing vinden. Andijvie vertoonde de laatste veiling een weinig neiging tot verbete ring; althans de goede kwaliteit ondervond een willig onthaal met een iets weinig oploopenden prijs. De noteeringen schommelden in het be gin dezer week van 2565 ets. per kist. Boere- kool mét ruime aanvoeren ondervindt nog geen grooten kooplust en zeer veel partijen gaan voor lage prijzen van de hand. Hiervoor liepen de noteeringen uiteen van 1030 ct. per kist. Spruiten geven over het algemeen geen ver beterden handel, ofschoon de prijzen de laat ste veiling zich een weinig schenen te herstel len. In het laatst der vorige week kwamen de noteeringen voor van 812, die Maandag voor enkele partijen weer opliep tot 16 ct. per kg. Roode en gele kool geven weinig variatie te zien en ook de groentjes bleven geregeld naar kwaliteit op hetzelfde peil. De noteeringen vange- noemde soorten wisselden van 36 ct. per stuk. Prei, waarvan de aanvoeren nog onvermin derd voortgaan, was iets beter te plaatsen dan vorige week. Op de veiling van Maandag 28 Nov. kwamen dan ook weer betere noteeringen naar voren, waarvan de hoogste weer tot 10 ct. per bos kwamen. Ook soepgroenten als pieterselie en selderie herstelden zich zoodanig, dat weer van 34 ct. per bos kon genoteerd worden. Voor goede knol len werd ook weer tot 6 ct. per stuk betaald en mindere soorten met gebreken gingen voor prij zen van 2—4 ct. De aanvoer van bospeen begint' nu zichtbaar te verminderen ofschoon het aanbod nog op be scheiden voet aan de vraag kon voldoen. Voor goede kwaliteit wisselden de prijzen zoo onge veer van 1014 ct. per bos. Mooie breekpeen was voor prijzen van 0.90—1.30 per kist ge makkelijk te plaatsen. De tomatenhandel begint geleidelijk minder te worden en is van geen groote beteekenis meer. Het product ziet er niet zoo mooi meer uit, is voor de meeste partijen niet mooi van kleur. De noteeringen varieerden van 1028 ct. per K.G. De uienvoorraden schijnen zoo langzamer hand te zijn uitgeput, de aanvoeren althans be staan uit kleine hoeveelheden. Daar van dit product de vraag grooter is dan het aanbod, worden hiervoor geregeld behoorlijke prijzen be taald. Burgerlijke Stand Geboren: Johannes z. v. C. Kroon en M. Biemond; Pieter Christiaan z. v. C. Wilderom en T. Bonkerk; Johannes Franciscus z. v. K. Schoorl en C. J. Meiman; Gerrit z. v. R. van Elderen en M. Roos; Cor nells Marinus z. v. G. A. Schalk en M. Schijff. Ondertrouwd: Abraham Meeuwis Haspels 24 j. en Margaretha Speelmans 19 j.; Bernardus Nieuwold 36 j. en Catharina Margaretha Döbken; Jacobus van Wirdum 35 j. en Pie- tertje Elisabeth Wortel 29 j; Teunis van Beek 29 j. en Elisabeth Judith Langereis 20 j. Getrouwd: Comelis Maarse 22 j. en Janne tje Hoogland 18 j.; Govert Willem Baren- dregt 27 j. en Riemkje de Boer 24 j.; Marinus Meijer 28 j. en Neeltje Bakker 26 j. Burgerlijke Stand Geboren: z. van C. Wempevan den Raadt d. van J. C. van RuitenMeiman. R. K. Volksbond Het bestuur van de afd, Hillegom van den R. K. Volksbond heeft be sloten om eerstdaags een circulaire onder de R. K. van Hillegom te verspreiden, waarin een ernstig beroep zal worden gedaan om een offergave voor de R. K. werkloozen, om dezen naar de grootte van hunne gezinnen een Kerstgave te verstrekken. Het zal van de opbrengst afhangen wat aan de hulpbehoevenden verstrekt zal kunnen worden. Verleden jaar heeft het bestuur zich moeten beperken tot het verstrekken van vleesch; daarna tot een weinig brandstoffen. Dit jaar zal de nood nog grooter zijn. Indien zulks mogelijk is, zou het bestuur gaarne aan de meestbehoeftigen iets meer willen ver strekken. Alles zal evenwel van de opbrengst afhangen. In ieder geval vertrouwt het be stuur, dat het een minstens even groote Kerst- gave zal kunnen verstrekken. Retraiteclub „St. Paulus" Bovengenoemde vereeniging hield een vergadering in café „Flora". Hoofdpunt van de agenda was, onderbrengen van St. Paulus bij de St. Josephsgezel'en. Ka pelaan Van Benten lichtte dit punt toe, waarna eenige bespreking werd gevoerd en ten slotte het voorstel met algemeene stemmen werd aan genomen. De G. A. sprak zijn vreugde uit over het besluit en hoopte, dat de vereeniging steeds in groei en bloei mag toenemen. Vervolgens had de verkiezing plaats voor Voorzitter en Penningmeester. Canóidaten wa ren de heeren L. van der Lans en A. Maas, die gekozen werden en hun benoeming aannamen. Voor de contributie en spaargelden-regeling werd een bevredigende oplossing gevonden, waarna sluiting onder dank volgde. Pluimvee- cn Konijnensportvereeniging. Woensdag hield de Pluimvee- en Konijnen sportvereeniging „Lisse en Omstreken" haar ledenvergadering. Notulen werden onveranderd goedgekeurd. 3 nieuwe leden werden geballoteerd en aan genomen. Medegedeeld werd dat de contributie van werklooze leden wekelijks afgelost kan worden met ƒ0.25, zoodat dit met Januari '33 vol daan is. Burgerlijke Stand Geboren: Johanna Ca tharina Maria, d. van J. M. Bluys en M. v. d. Berg Geziena Petronella, d. van P. J. J. van den Berg en E. Versluis Willem Come lis, z. van W. van der Mije en J. Hoogendijk. Ondertrouwd: V. Schaap en B. Meijer J. Versteege en W. C. J. van der Meer. „Ziekenzorg" Het ziekenfonds „Zieken zorg", afdeeling Zandvoort, hield onder leiding van den heer T. Molenaar in „Ons Huis" haar jaarvergadering. Uit het jaarverslag bleek, dat Zandvoort een regelmatigen groei te zien geeft. Het ledental was dit jaar met 135 toegenomen. Besproken werd verandering te kunnen bren gen in de tandheelkundige hulp, die niet naar wensch gaat. In plaats van den heer C. Paap, die af tredende was, werd in het bestuur gekozen de heer F. R. Bisenberger. De rondvraag bracht tal van vragen naar voren. Het gaf den voorzitter de gelegenheid er op te wijzen, dat „Ziekenzorg" krachtig heeft medegewerkt, om een goede regeling met de gemeente te verkrijgen. Dit heeft mogelijk gemaakt, dat binnenkort voorstellen zijn te ver wachten over opname in een ziekenhuis. De leden van Z. Z. zouden eventueel 26 weken kunnen worden opgenomen, zonder dat dit meer kost dan de voor dit lidmaatschap gel dende contributie van acht cent, waarbij kin deren onder de zestien jaar nog vrij van be taling zouden zijn. Besloten werd een propagandavergadering te houden, waarbij als spreker zal optreden de heer Maay. Over de Hilïegomsc'he brieven Een antwoord aan „Hillegommer" op zijn brief voorkomende in de N. H. C. van Woensdag 30 Nov. Van den geheelen brief wil ik slechts op eene kwestie ingaan, n.l. van het electriteitsbedrijf. „Hillegommer" zegt, over het debat tusschen den heer Burgemeester en ondergeteekende, over het electriciteitsbedrijf, niet te zullen ingaan, maar zonder dat te doen, worden daaraan toch beschouwingen gewijd waardoor den lezer een net al te gunstigen indruk van dat bedrijf wordt gegeven. Toen ondergeteekende in Raadsvergadering als zijn meening te kennen gaf, dat uit de ge voerde critiek wantrouwen sprak, werk hij van verschillende zijden aangevallen. Maar nu is de beschouwing van „Hillegommer" een logisch uitvloeisel van gevoerde besprekin gen en nu stel ik deze vraag, is deze critiek er op berekend om het vertrouwen te versterken. Laat ik zoo kort mogelijk herhalen, wat of „Hillegommer" daarvan zegt: „Een Staat in den Staat"; de gemeente Hillegom die het grootste aantal aandeelen der 3 bezit, heeft vrijwel geen zeggenschap; de President-Commissaris en de Raad van Beheer vormen de almacht; (vet van mij) een zeer actief raadslid is buitengewoon onkundig, heeft nog nooit een begrooting gezien; een bloeiend bedrijf dat zijn tarieven niet ver laagt; in den Haag zijn de tarieven van vastrecht goedkooper; wanneer de N.V. nog meest opge richt worden zou zulks in den vorm niet meer gebeuren. Zooals de lezer ziet, de misdrijven zijn groot èn veelvuldig en de straf zal daaraan evenredig zijn niet de minste clementie zal worden gebruikt en ware het wettelijk geoorloofd, de doodstraf zou volgen. Laat ik nu volstaan met eenige korte bemer kingen. Over die almacht van den President "Commis saris de Raad van Beheer is ondergeschikt is eerst sinds de laatste twee jaar bezwaar ge maakt. Of daar redenen voor aanwezig zijn. ik heb er nog nooit een steekhoudend argument voor hooren aanvoeren. Maar de gestadige druppel holt den steen en door telkens deze kwestie naar voren te brengen, kan er misschien bereikt worden dat meerdere zóó zullen gaan denken Ik zeg, zoo zullen gaan denken, want tot op heden is nog de over- groote meerderheid voor handhaving van het zelfde systeem. Hillegom heeft mijna geen zeggenschap. Wat is de bedoeling; moet het zóó worden gemaakt dat Hillgom alles en de overige vrijwel niets te zeg gen hebben? Nu iets over de tarieven. De vergelijking tus schen den Haag en Hillegom, Lisse en Sassenheim gaat daarom niet op, omdat u zer goed weet, dat het laatste een distributiebedrijf is. Gij zult toch niet de stelling durven verdedi gen, dat niet alles is gedaan wat mogelijk was om de levering van Leiden zoo goedkoop moge lijk te verkrijgen', drie jaar heeft het geduurd voor er overeenstemming was bereikt. Weet u dat degenen, die in dezen burgemeester Pont hebben gevolgd - gesteld eens. dat zulks eenig resultaat zou kunnen opleveren prin cipieel hebben medegewerkt aan tariefsverhoo- ging en in lk geval practisch verlaging hebben tegengewerkt. Maar nu gij toch aan het schrijven waart, had u toch wel een kleine beschouwing kunnen ge ven over de houding van den Burgemeester. Er zal toch wel geen meeningsverschil over be staan, dat de heibel over het electriciteitsbedrijf is ontstaan doordat door den voorzitter zulk een afwijkende toelichting werd gegeven op het prae-advies van B. en W. Welnu! waartegen maakte de Burgemeester be zwaar? Tegen het stuk door hemzelf ondertee" kend. Kom nu aanstonds niet met de uitvlucht: „het was alleen de bedoeling om nadere inlichtingen te verkrijgen, want dat zal bij nader inzien wel door niemand worden aanvaard. U kent den gang van zaken. De Raad van Beheer deed dit voorstel na ge machtigd te zijn door den Raad van Commissa rissen, en na de sanctie ook van de vergadering van aandeelhouders. Voordat dit stuk dus in den Raad van Hille gom kwam. was het onderteekend door den Bur gemeester Het is besproken door B. en W. en zoo wordt het ter goedkeuring aangeboden. Dit stuk was ongeveer 3 weken in het bezit van B. en W.: wanneer er dus bezwaren bestonden, dan zou het College toch wel om nadere toelichting heb- bn fevraegd en natuurlijk ook verkregen. Neen! Neen! .Hillegommer", ik herhaal; gij hebt, geloof ik. de zaak "niet eoed begrenen, maar wat niet geheel aan uw aandacht is ontsnapt en wellicht daarom door u zoo fii-ties naar voren is gebracht, is dat het hier eing om de macht. Accoord.. maar moet dat nu op deze wijze wor den uitgevochten? Het wil mil voorkomen, dat dit voor een goeden gang van zak»n niet bevor derlik is. Te'nslotte dit: ik spreek uit ondervinding van circa een iaar, maar uit volle overtuiging zeg ik, dat de zaken van electriciteitsbedrijf op uitste kende wijze worden behartigd. Hillegom, 1 December. B. N. LOERAKKER

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 9