Het nieuwe Duitsche kabinet VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS Het team-von Schleicher gereéd Anti-clericalisme in Spanje De ontwapenings conferentie Het nieuws van heden Bullerjahn vrij gesproken Na zeven jaren tuchthuis Gandhi opnieuw in hongerstaking VON SCHLEICHER KANSELIER Onrust in Spanje KATHOLIEKEN WINNEf 13 ZETELS DE BAROMETER MAANDAG 5 DECEMBER 1932 BUREAUX: NASSAULAAN 51 TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 VON BRAUN BLIJFT Wat doet de Rijksdag? Raadsverkiezingen in Thüringen Rustig verloopen Nazi's en communisten winnen Vrijgesproken wegens gebrek aan bewijs Uit sympathie met een stervenden vriend De Mahatma uiterst zwak Trotzki uit Denemarken vertrokken Het Ween In een nieuw wetsontwerp wordt nog strenger tegen de reli gieuze orden opgetreden Verontwaardiging ook in nïet-R.K. kringen HET KABINET-VCm SCHLEICHER Her riot er tegen, dat de parit eits- eisch thans in principe wordt geregeld Moeilijkheden hoopen zich op Frankrijk tegen verdaging der conferentie Von Papen neemt in een kabinets zitting hartelijk afscheid van zijn collega's Communistische motie van wantrouwen Von Hindenburg dankt Von Papen De eerste motie van wantrouwen Eischen van den vak- vereenigingsbond De nieuwe Rijksdag Het program der nieuwe regeering Hongermarcheerders" te Washington Politie-macht aanzienlijk versterkt De voorhoede te Washington aangekomen DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN DRAlSltlAvANVALKEMBURG'S- A •iLEVERTRy •LEEUWARDEN Stakingsbeweging breidt zich over het geheele land uit Bij de verkiezingen voor de Prov. Staten in België De onlusten te Alwar NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VIJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18245 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek De definitieve en volledige samenstelling van het kabinet von Schleicher heeft toch nog een verrassing gebracht. De ver wachting immers was, dat de rijksweer-generaal de in het economisch herstel-plan van Von Papen gesuggereerde contingeiiteesringspoUtiek niet zou overnemen. Met deze contingenteerings- politiek hebben Von Papen en diens minister van voedselvoorziening en landbouw Von Braun niet alleen in het buitenland een leelijk echec geleden (van Den Haag begon de nederlaag der zgn. tomatencommissie in plaats van haar vic torie), maar ook in het Duitsche binnenland hebben zij daarmee veel sympathie verspeeld. De Duitsche landbouw, en vooral die van Oost- Pruisen, had haar laatste hoop op de beraamde rigoureuze contigenteeringen gevestigd en werd kregel van ongeduld, omdat zij niet krachtig kon worden doorgevoerd. De Duitsche industrie daarentegen besefte, dat beperking van den in voer noodzakelijk een vermindering van haar uitvoer tengevolge van drastische tegenmaatre gelen van het buitenland met zich mee zou brengen. In agrarische kringen verweet men het kabinet Von Papen te weinig doortastendheid, in industrieele kringen wekte de vrees voor de contingenteeringsplannen groot misnoegen. Zoo zaten dus Von Papen en Von Braun tusschen deze twee machten in de knel en onmiddellijk bü het eerste naarvorentreden van Von Schlei cher werd het vermoeden uitgesproken, dat de nieuwe rijkskanselier deze netelige kwestie maar blauw-blauw zou laten. In het feit, dat Von Schleicher bij de eerste mededeeling over de samenstelling van zijn kabinet voor de functies van minister van Economische Zaken en van Voedselvoorziening en Landbouw nog geen per sonen scheen gevonden te hebben, meende men de juistheid van dit vermoeden bevestigd te zien. Thans echter keeren prof. Warmbold en von Braun terug op de zetels, welke zij onder von Papen hebben ingenomen. Het heet, dat het nieuwe kabinet, dat zich eigenlijk alleen van het oude belangrijk onderscheidt door de niet meer te ontkomen persoonswisseling, welke in het Rijkskanselierschap heeft plaats gehad, in economisch opzicht sterker eensgezind is dan het vorige. Na de benoeming van von Braun belooft dat voor het naar Duitschland expor- teerende buitenland niet veel goeds. Von Schleicher zal de van het échec in het buitenland tomaat-rood te Berlijn te ruggekeerde tomaten-commissie natuur lijk niet opnieuw op tournée zenden, maar het moet in zijn bedoeling liggen eenvoudig op het binnenkort expireeren van een groot aantal handelverdragen te wachten om de handen Poor von Braun's contingenteeringspolitiek vrij te krijgen. Duitschland zal dan niet meer met het buitenland behoeven te overleggen of het al dan niet in de economisch ongezond be nauwde autark zal scheep gaan om zich slechts In schijn van den catastrophalen crisiszond- vloed te redden. Maar al zullen von Schleicher en von Braun door een weinig geduld enkele pijnlijke moeilijkheden met het buitenland, waaraan Duitschland thans nog met handels verdragen verbonden is, ontzeilen, de door voering van von Braun's contingenteeringspo litiek zal de tegenstelling tusschen de inzichten der agrariërs en de industrieelen aanmerke lijk verscherpen, hetgeen nu juist niet bevor- delijk zal zijn voor de rust in het binnenland. En toch zijn rust en politieke stabiliteit het eerste, waaraan Duitschland op het oogenblik vóór alles behoefte heeft. De regeeringverklaring zal wel gelegenheid bieden tot het vormen van een oordeel, of Von Schleicher c.s. dit allernoodzakelijkste aan Duitschland verschaffen kan, maar wanneer deze regeeringsverklaring zal worden afgelegd, staat nog niet vast. Het kan deze week zijn, WEIMAR, 5 Dec. (V. D.) Gisteren werden in geheel Thüringen verkiezingen gehouden voor de gemeente- en districtsraden. De stemloka len sloten te 6 uur en voor zoover tot nog toe bekend is hadden de verkiezingen overal een rustig verloop. WEIMAR, 5 December. (V. D.? Op grond van de uitslagen der gemeenteraadsverkiezin gen. in de tien grootste steden van Thüringen. kan worden geconstateerd, dat in de meeste gevallen de burgerlijke meerderheid is geble ven. In twee gevallen, n.l. te Ger aen te Greiz, ven. In twee gevallen, n.l. te Gera en te Greiz, in een der burgerpartijen veranderd. Slechts de stad Altenburg heeft nog een linksche meer derheid. In het algemeen kan worden vastgesteld, dat de nationaal-socialisten en communisten aan zienlijk zijn vooruitgegaan tegenover de vorige verkiezingen. Daarentegen is in vergelijking met de Rijksdagverkiezingen van November j.l op te merken, dat de partijen van het burger lijke midden het er naar verhouding tamelijk goed hebben afgebracht. Op 6 November was gemiddeld 80 pCt. der kiezers opgekomen, ter wijl thans slechts ten hoogste 70 pCt. der kies gerechtigden heeft gestemd. maar het kan ook Januari worden. De groote vraag is of Von Schleicher erin slagen zal den Rijksdag te bewegen zich voor geruimen tijd te verdagen. Het woord is dus aan den Rijksdag. De Communisten hebben reeds onmiddellijk een motie van wantrouwen tegen de nieuwe regee ring op het program gezet en de Nationaal- socialisten, die alleen in een kanselierschap van Adolf Hitler heil zien, hebben luidruchtig een felle oppositie aangekondigd tegen iedere an dere regeering, dus ook tegen die van Von Schleicher. Mochten de Communisten en de Nazi's elkander in een gemeenschappelijke op positie vinden, dan zal het lot van den Rijks dag of van Von Schleicher spoedig zijn beslist. Doch de ervaringen, opgedaan bij de Berlijn- sche verkeersstaking, zijn niet van dien aard voor de Nazi's geweest, dat zij voor een der gelijk compromitteerend en stemmen kostend samengaan zullen zijn te vinden. LEIPZIG, 3 Dec. (W.B.) Hedenmiddag deed het rijksgerechtshof uitspraak in het Buller- jahn-proces. Het vonnis van September 1925, waarbij Walter Bullerjahn door den vierden strafsenaat veroordeeld werd, wordt vernietigd en Buller jahn is vrijgesproken op kosten van de schat kist. Na de voorlezing van het vonnis, verloor de moeder van Bullerjahn, die onder de toe schouwers had plaats genomen, het bewustzijn. Zij moest door een broer van den beklaagde worden weggeleid. Zeven jaar lang heeft Bullerjahn in het tuchthuis gezeten. Hij was er van beschuldigd, tijdens de Pransche bezetting van het Rijn land wapendepós te hebben verraden. Bij de argumentatie van het vrijsprekend von nis in het proces Bullerjahn verklaarde Buenger o.a., dat de geheele zaak moest worden gerecon strueerd. De directeur-generaal Von Gontard is persoonlijk verhoord. De veroordeeling van den verdachte mag alleen plaats hebben op grond van een exact en sluitend bewijs. En dat geldt te meer in dit geval, waar de feiten zoo ver in het verleden liggen en zoo gemakkelijk herinne- ringsfouteri worden gemaakt. Het gerecht houdt het verder niet voor bewezen, dat Bullerjahn uit vrees voor de c -.mmissie zich verre heeft gehou den van de huiszoekingen te Wittenau. Het gerecht heeft lang in twijfel gestaan, of de verdachte niet moest worden veroordeeld op grond ten eerste van de door hem geuite bedrei gingen en ten tweede op grond van de onware antwoorden, die hij heeft gegeven betreffende zijn verblijf in Horstweg. Maar het is tenslotte mogelijk, dat hij alleen in Horstweg aanwezig is geweest om zijn vriend een bezoek te brengen, zooals hij voorgeeft. Resumeerende verklaarde Buenger, dat er belangrijke verdenkingen tegen Bullerjahn bestaan, maar dat het bewijs niet sluit. Daarom moest verdachte worden vrijge sproken. Voor het Rijksgerechtshof werd Bullerjahn door een groote menigte begroet. Hij werd van vele zijden gelukgewenscht. LONDEN, 5 Dec. (V. D.) Naar eerst thans gemeld wordt, is Gandhi tengevolge van een nieuwe hongerstaking 6 pond in gewicht afge nomen en is hij Zóó zwak, dat hij op een draagbaar naar de gevangenisbinnenplaats moet worden gedragen. Gandhi is in hongerstaking gegaan omdat zijn vriend, prof. Pathwardan, die eveneens in de gevangenis vertoeft, tengevolge van een hongerstaking stervende is. Hoewel Brahmaan van zeer hooge kaste, was prof. Pathwaxdhan aan het werk gezet bij de straatreiniging, een werk, dat gewoonlijk slechts door paria's wordt verricht. Prof. Patwardhan stelde juist daarom prijs op dit werk als onderdeel van zijn ge meenschappelijke actie met Gandhi voor de gelijkstelling tusschen Hindoes en paria s. Toen de autoriteiten weigerden, hem dit soort werk langer te later verrichten, trad hij op 17 No vember in hongerstaking. De inspecteur-generaal der gevangenissen had thans een onderhoud met Gandhi, waarin hij hem toezegde, zijn best te zullen doen Prot- Pathwardhan na zijn herstel weer aan het door hem gewenschte werk te zullen zetten. Gandm verklaarde zich hierop bereid, zijn honger staking drie dagen te onderbreken. KOPENHAGEN, 3 Dec. (V.D.) Aan boord van het Deensche stoomschip „Esbjerg" is Trotzki heden uit Denemarken vertrokken. §f Hoogste stand 763.0 m.M. te Zurich. 5 Laagste stand: 749.0 m.M. te Skudes- Verwachting: Zwakke tot matigen, la- ter toenemende Noord-Westelijke tot s Zuid-WesteSijken, later verder krimpen- de wind, meest gedeeltelijk bewolkt, aanvankelijk weinig of geen neerslag, temperatuur om het vriespunt des nachts, overdag weinig verandering in tempera- =E tuur. Zon op 7.54, onder 3.47. Volle Maan S Dinsdag v.m. 2.41 Licht op 4.17. MADRID, 3 Dec. (Reuter) Het wetsont werp, waarbij het bestaan van de religieuze orden wordt geregeld, is door de commissie van rapporteurs gewijzigd tot nog grooter gestrengheid. Het nieuwe wetsontwerp heeft veront waardiging gewekt niet alleen in Roomsch Katholieke kringen, doch ook in kringen der gematigde republikeinen, die niet aan de anti-clericale actie deelnemen. Volgens het geamendeerd wetsontwerp zal aan alle congregaties of religieuze orden worden verboden, direct of indirect inrich tingen van onderwijs te hebben of op te richten. Alle bestaande religieuze scholen moeten bij het van kracht worden dezer wet onmiddellijk gesloten worden. Alle gebouwen toebehoorende aan de geestelijkheid, die niet voor openbare doel einden gebruikt worden, moeten worden verkocht en de opbrengst moet aan de re geering worden afgedragen. Voor alle religieuze gebouwen, al dan niet beboorende tot kerken, zal belasting moeten worden betaald. Hierboven de portretten van de voornaamste ministers uit het nieuwe Duitsche kabinet. Boven v.i.n.r. Von Neurath (Buitenlandsche Zaken), Warmbold (waarschijnlijk Economische Zaken), Gürtner (Justitie), Von Eltz-Rübenach (Verkeer); Onder: Von Schwerin-Krosigk (Financien), Bracht (Binnenland), Popitz (zonder portefeuille)Gereke (Werkverschaffing). GENèVE, 5 Dec. (Reuter.) Naar uit goed- ingelichte kringen verluidt, heeft Herriot zich Zaterdagavond na de besprekingen inzake de ontwapeningskwestie, tegenover zijn omgeving uitgelaten, dat Frankrijk zijn opvattingen niet heeft gewijzigd. De Fransche delegatie is ertegen, dat de pari teitskwestie thans in beginsel wordt geregeld. Deze kwestie kan wel het doel der conferen tie zijn, maar de oplossing mag niet tot voor waarde worden gemaakt van verdere onder handelingen. Frankrijk kan zijn standpunt in de pariteitskwestie, zooals dit in het Fransche constructieve plan is ontwikkeld, niet verlaten. De kwestie staat in onverbreekbaar verband met het totstandbrengen van een Europeesch veiligheidsstelsél. Daaruit volgt, dat voor Duitschland de pari teit het slot, maar niet zooals het wenscht, de inleiding zal zijn. Overigens heeft de conferentie in deze kwes tie zelf haar houding bepaald, want in haar motie van 23 Juli j.l. heeft zij besloten in het 2de gedeelte van haar werkzaamheden de kwesties der gelijkgerechtigdheid en veiligheid te behandelen. Het zou dus volkomen onrechtvaardig en de loyaal zijn, om thans het vraagstuk der pariteit uit het program der conferentie te lichten, om het onverwijld te regelen, zonder dat Frankrijk de mogelijkheid heeft, te gelijkertijd de organi satie der veiligheid als tegenprestatie te eischen. Geenszins kan er sprake van zijn. Duitsch land te machtigen zich opnieuw te wapenen; een dergelijke oplossing zou volkomen in strijd met het doel der conferentie zijn. Slechts die mogendheden, die het verdrag van Versailles hebben geteekend, zijn bevoegd Duitschland te machtigen den stand van zijn bewapening te wijzigen. Herriot en Paul Boncour zullen van dit standpunt te Genève niet afwijken. De Fransche delegatie verzet zich ook tegen plannen tot verdaging der ontwapeningsconfe rentie en staat erop, dat het Fransche ontwa- penings- en veiligheidsplan door de conferentie wordt behandeld. Naar uit Engelsche kringen verluidt, staat MacDonald in tegenstelling met Herriot op het standpunt, dat de kwestie van Duitschland s deelneming aan de ontwapeningsconferentie beslissend is voor het succes van haar verdere werkzaamheden. Naast de Fransch-Duitsche tegenstelling met betrekking Tot de rechtsgelijkheid, is een aantal BERLIJN, 3 Deo. RÜkspresident Von Hinden burg heef 1 hedenavond officieel de nieuwe mi nisters van het kabinet-Von Schleicher be noemd. De lijst van Ministers ziet er als volgt uit: Rijkskanselier en Rijksweer, Von Schleicher. Buitenlandsche Zaken, Von Neurath. Financiën, Von Schwerin Krosigk. Verkeer, Eltz von Ruebenach, Ai-beid, Syrup. Binnenlandsche Zaken, Dr. Bracht. Rijkscommissaris voor de Werkverschaffing. Dr. Gereke. Minister zonder portefeuille, Popitz. Justitie, Guertner. Hedenmiddag te half een kwam het oude Rijkskabinet voor het laatst bijeen. Von Papen nam van zijn ministers hartelijk afscheid en dankte hen voor de trouwe medewerking. In een korte toespraak verzocht hij den ministers die in het nieuwe kabinet wederom zouden op treden, op dezelfde wijze als ze hem gesteund hadden, ook zijn vriend en opvolger Von Schlei cher bij zijn moeilijken arbeid te helpen tot welzijn van het vaderland. BERLIJN, 3 Dec. (Per telefoon). Rijkspre sident von Hindenburg heeft den afgetreden Rijkskanselier een schrijven doen toekomen, waarin hij zijn spijt uitdrukt over het heen gaan van Von Papen. Met een zwaar hart heeft hij zijn toestemming hiervoor gegeven. In de korte ambtsperiode heeft de Rijkspre sident den arbeid, vaderlandsliefde en ridder lijke eigenschappen van Von Papen hoog lee- ren schatten. (United Press) De persaf deeling van het centraal comité der Communistische partij deelt mede, dat de com munistische Rijksdagfractie de opdracht heeft ontvangen, onmiddellijk een motie van wan trouwen tegen Von Schleicher en zijn regeering in te dienen en alle maatregelen te treffen, die er toe leiden, dat over deze motie reeds in de Rijksdagzitting van 6 December wordt gestemd. In een schrijven aan het Rijksministerie van Arbeid keert de Duitsche Vakvereenigingsbond zich tegen het sloopen van de werkloosheids verzekering. De bond stelt de volgende eischen: nieuwe tegenstellingen tusschen de verschillen de landen acuut geworden. Vooral in Engelsche kringen is een scepti scher stemming ontstaan, waarbij komen de complicaties in de vlootkwestie door herleving van de Fransch-Italiaansche kwesties en door de nog niet gepubliceerde Japansche voorstel len, die het oude Japansche standpunt nader toelichten en bij verschillende delegaties op bezwaren stuiten. Zondagmiddag heeft tusschen de deskundi gen der verschillende delegaties een levendige gedachtenwisseling plaats gehad. MacDonald gaf des middags een thee. Her riot had Zondagavond een lang 1 ige bespre king met den Amerikaanschen gedelegeerde, Noriïian Davis. herstel van de aanspraak op uitkeering, ophef fing van het onderzoek naar de hulpbehoevend heid, aanpassing van de ondersteuning aan het loon van den verzekerde, betere samenwerking met de andere takken van sociale verzekeringen. De laatste voorbereidingen worden getroffen voor de opening van den nieuwen Rijksdag, die Dinsdag as. bijeen zal komen en waarvoor groote belangstelling bestaat. Alle tribunekaar- ten zijn reeds lang uitgegeven. In de groote zaal worden de zitplaatsen opnieuw ingedeeld over eenkomstig de veranderde samenstelling van het Huis en de banken worden van de naambordjes der afgevaardigden voorzien. De 24 zetels die thans niet meer gebruikt zullen worden, zullen voorloopig blijven staan. Na afloop van de fractievergaderingen wordt de zitting te 3 uur door den Nationaal-Socialis- tischen afgevaarde generaal Littman als senio ren-president met een rede geopend. Het pre sidium zal Woensdag worden gekozen, doch de mogelijkheid bestaat, dat evenals bij de opening van den vorigen Rijksdag deze verkiezing reeds in de eerste zitting wordt gehouden. Naar in politieke kringen verluidt, zal de re- geering-Von Schleicher haar programma niet publiceeren voor het bijeenkomen van den Rijks dag. De regeering heeft veeleer het plan, haar programma eerst in de Rijksdagzitting bekend te maken. Het is de bedoeling van het kabinet een verdaging van den Rijksdag te bewerken. Voor het geval, dat die verdaging wordt ver worpen, zou wellicht rekening moeten worden gehouden met de ontbinding van den Rijksdag. BERLIJN, 4 Dec. (W.B.). De Rijkspresident heeft thans ook dr. Warmbold en Freiherr von Braun in hun resp. ambten als minister voor economische zaken en minister voor voedsel voorziening en landbouw bevestigd. WASHINGTON, 5 Dec. (Reuter). Zaterdag zijn 10.000 man van de nationale garde en mari niers in kampen rondom de bondsstad gecon centreerd, teneinde gereed te zijn bij de aan komst der hongerbetoogers. Alle verloven van de politie zijn ingetrokken en 350 brandweerlieden zijn gisteren voor tijde lijk als politie-beambte beëedigd, waardoor de sterkte der politie tot 1750 man is verhoogd. Aanbiedingen om assistentie te verleenen zijn ingekomen van talrijke posten van het Ameri- kaansche legioen en ook zelfs van de Ku Klux Klan in Virginia, maar het hoofd der politie heeft deze aanbiedingen alle als onnoodig van de hand gewezen. Zoolang de betoogers Washington niet hebben verlaten, zullen extra wachtposten worden ge plaatst voor het ministerie van financiën, het Witte Huis, het Kapitool, de gas- en electrici- 'eitsfabrieken, terwijl op alle strategische pun ten een sterke macht zal worden geconcentreerd. De plaatselijke organisaties van zakenlieden, die zich nog de gebeurtenissen van Juli j.l. her inneren, maken bekend, dat zij den betoogers geen hulp zullen verleenen en dat zij weigeren hun voedsel en onderdak te verschaffen. Het eerste contingent ..hongermarcheerders" ter sterkte van ongeveer 1000 man is te Was hington aangekomen. Het werd onmiddellijk door de politie naar een geïsoleerd gelegen bosch geleid, waar de mannen moeten blijven. Inmid dels werd een ander contingent, ongeveer 1500 man sterk, uit Cumberland verdreven door een legertje, gevormd door de burgerij en aange voerd door den burgemeester. De betoogers twistten den geheelen avond onderling en richt ten scherpe woorden tot hun leiders in ver band met het feit, dat zij niet voldoende levens middelen en geen onderdak hadden. Naar verluidt zou een der radicale leiders ver klaard hebben, dat, wanneer de eischen der be- oovers niet worden aangehoord, zij het Congres -uilen bestormen en wanneer Hoover de troepen te hulp roept, er een slachting zal komen. Frankrijk en de ontwapeningsconferentie. Gandhi weer in hongerstaking. Hongermarcheerders te Washington dreigen het congres te bestormen. Het nieuwe Duitsche kabinet. Anti-clericalisme in Spanje, Bullerjahn vrijgesproken. Autobus met militairen over den kop geslagen bü Muiden; twee dooden, verschillende gewonden Mgr. prof. dr. A. H. L. Hensen t. Het Zondagsregime voor winkels; de rechter zal beslissen. Ernstige rampokpartij; drie politiemannen ge dood. Vet als Kerstgave der Crisis-Zuivercentrale. Werkloosheid in Indië nam in October een ongustige wending. Geen verdere inzinking van het economische peil in November. Treinbotsing bij Vught; remmer gedood. Nederland wint met 20 van Duitschland. Van Kempen en Pijnenburg leiden de Keul- sche zesdaagsche. MADRID, 3 Dec. (V.D.). De stakingsbeweging in Spanje breidt zich uit. In verschillende plaat sen van de provincie Cordova hebben de land arbeiders het werk neergelegd. In de dorpen in de omgeving van Sevilla heerscht groote on rust. In Sevilla zelf werden verschillende win kels aangevallen. Te Cadiz zijn bakkerswinkels geplunderd en is het tot een botsing met de politie gekomen. De politie werd gesteund door twee compagnieën infanterie. In de provincie Saragossa heeft de staking onder de arbeiders in het suikerbietenbedrüf grooten omvang aan genomen. Men vreest, dat a.s. Maandag de metaalarbeiders te Valencia en de hoogoven arbeiders te Oviedo in staking zullen gaan. Uit Felguera, waar men tracht de algemeen: staking uit te roepen, worden talrijke dynamiet- aanslagen gemeld, waardoor o.a. hoogspanning? leidingen zijn vernield. Sterke afdeelingen polii zijn samengetrokken, om verdere excessen t- te gaan. BRUSSEL, 5 Dec. (Reuter) De uitslag van de verkiezingen voor de Provinciale Staten toont een winst voor de Katholieken van 13 zetels, voor de socialisten van 16 zetels, de communisten 4 zetels. De liberalen verliezen 28 zetels, de frontisten 4 en de middenstanders 1. BOMBAY, 3 Dec. (V.D.) De onlusten r den staat Alwar schijnen steeds ernstiger te worden. Tenzij een snelle en krachtige actie wordt ingezet, is de mogelijkheid niet uitgeslo ten, dat ook over de Britsch-Indische grenzen onlusten ontstaan. De toestand in Alwar is thans zoo ernstig, dat hij kan worden vergele ken met de onlangs ir. Kashmir plaats gehad hebbende onlusten. Gebouwen worden vernield, straten en wegen opengebroken. Bij alle goede gaven die Sinterklaas U biedt Brengt Hoenderdos U gaarne zijn prima Anthraciet Hoogste stand op Maandag 9 uur v.m.: 759 Vooruit.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 1